ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Είναι ο κόσμος μας μια ψευδαίσθηση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 19:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_Nekrothaftis_
Τρία εξάρια - τουτέστιν σκοτεινός άρχοντας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 21:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εν αρχή λοιπόν οι Σουμέριοι...
Πρώτοι αυτοί έθεσαν σαν όριο των αριθμών το 10

Νιέτ. Σουμέριοι και Βαβυλώνιοι χρησιμοποιούσαν το 60-δικό σύστημα κι όχι το δεκαδικό. Κατάλοιπα του είναι η οργάνωση της ώρας σε 60 λεπτά με 60 δεύτερα το καθένα, του κύκλου σε 360 μοίρες κ.τ.λ Το 60 διαιρείται ακριβώς με τα 1,2,3,4,5,6,10,12,15,20,30,60 και έτσι το 60-αδικό θεωρείται κατά πολλούς σαν ανώτερο σύστημα από το δεκαδικό. Οι Βαβυλώνιοι έλυναν με αυτό μέχρι καί δευτεροβάθμιες εξισώσεις





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 19:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

philolaos το Τ λείπει γιατί επαναλαμβάνετε στην πρόταση


Ναι αλλα και το L επαναλαμβανεται 3 φορες ,και ομως ειναι μεσα.Πως το εξηγεις?Μηπως οντως εχει γινει καποιο λαθος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 21:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ, θα διαφωνήσω μαζί σου.
quote:
Νιέτ. Σουμέριοι και Βαβυλώνιοι χρησιμοποιούσαν το 60-δικό σύστημα κι όχι το δεκαδικό. Κατάλοιπα του είναι η οργάνωση της ώρας σε 60 λεπτά με 60 δεύτερα το καθένα, του κύκλου σε 360 μοίρες κ.τ.λ Το 60 διαιρείται ακριβώς με τα 1,2,3,4,5,6,10,12,15,20,30,60 και έτσι το 60-αδικό θεωρείται κατά πολλούς σαν ανώτερο σύστημα από το δεκαδικό. Οι Βαβυλώνιοι έλυναν με αυτό μέχρι καί δευτεροβάθμιες εξισώσεις

Άλλο τι γνώριζαν και ΑΛΛΟ τι χρησιμοποιούσαν.
Αν ψάξεις θα δεις ότι υπάρχουν πινακίδες που αναφέρουν και τα υπόλοιπα νούμερα μέχρι το 10. Άλλωστε εαν ήθελες να δηλώσεις το 8 π.χ. πως το δήλωνες;
Γιατί όμως ΔΕΝ χρησιμοποιούσαν τα υπόλοιπα ψηφία;
Δεν μου λες, το δυαδικό σύστημα των υπολογιστών πως είναι;
1,2,4,8,16,32,64...
Εάν θέλω να γράψω το 9 γράφω: 1001
Εάν θέλω να γράψω το 21 γράφω: 10101
Οι Σουμέριοι χρησιμοποίησαν ένα άλλο σύστημα.
Ναι γιατί όμως μέχρι το 6;
Είναι ο αριθμός του άρχοντα...
Σταμάτησαν στον αριθμό του άρχοντα και ΕΚΕΙ δημιούργησαν ένα νέο σύστημα υπολογισμού...

ΥΓ Δεν ήξερα ότι έλυναν με αυτό δευτεροβάθμιες εξισώσεις... Πολύ ενδιαφέρων πράγματι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 23:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA όσο κι αν διαφωνείς, έχεις άδικο. Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να χτυπήσεις: "sexagesimal" στο Google για να πειστείς. Αν πάλι θες έχω και διαθέσιμη βιβλιογραφία. Ας μην επεκταθούμε γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Άσχετο με το θέμα και σχετικό με το nick σου. Κατα σύμπτωση σήμερα διάβαζα σε ένα βιβλίο ότι η μορφή του Οάννη με σώμα ψαριού και κεφάλι αίγας, είναι η αρχέτυπη παράσταση του ζωδίου του Αιγόκερου συμβολίζοντας έτσι την εποχή στην οποία αναφέρεται ο συγκεκριμένος μύθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2007, 23:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nekrothaftis έχεις σκεφτεί μιας και μιλάμε για ψευδαισθήσεις ,ότι κάθε τι που βλέπουμε και αγγίζουμε ίσως να μην είναι αληθινό .
Ότι ίσως να είναι ένα ψέμα μια ψευδαίσθηση όπως αναφέρεις και εσύ ,λόγο της περιορισμένης ανθρώπινης αντίληψης που έχει ο άνθρωπος να αντιλαμβάνεται τα πράγματα ( σύμπαν) όπως στην πραγματικότητα είναι . Βέβαια δεν μπορώ να δεχτώ ότι το σύμπαν δεν υπάρχει ,αλλά ότι ζούμε σε ένα περιορισμένο (μικρό) σύμπαν που μέσα του έχει εμπεριέχει άλλα σύμπαντα (διαστάσεις) .

Τέλος πάντων ,για να μην βγούμε έξω από το ωραίο θέμα που ξεκίνησες αντιγράφω μια συνέντευξη του αστροφυσικού Μάνου Δανέζη ,που αν και την έχω ξαναγράψει ποιο παλιά αξίζει να την ξαναβάλω ,για τον λόγο ότι ταιριάζει με το θέμα που άνοιξες .

Αν την έχετε ξαναδιαβάσει sorry .

"- Ύλη είναι αυτό που μπορούμε να αγγίξουμε, εμείς οι απλοί άνθρωποι έτσι το καταλαβαίνουμε.

-Η επιστήμη όμως δεν το αντιλαμβάνεται έτσι. Πρέπει να μπορεί να της δώσει κάποιον επιστημονικό και μη φιλοσοφικό ορισμό. Τι είναι ύλη; Αυτό το οποίο μπορώ να ακουμπήσω; Ναι, αλλά μπορούμε να αποδείξουμε ότι αυτό το οποίο νομίζουμε ότι ακουμπάμε δεν το ακουμπάμε ποτέ.

Γνωρίζει πλέον η φυσική ότι τα τελευταία δομικά συστατικά του χεριού μας την ώρα που λέμε ότι ακουμπάμε ένα τραπέζι απέχουν, σχετικά, άπειρη απόσταση από τα πρώτα δομικά του τραπεζιού. Ξέρουμε σήμερα ότι αυτό που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας είναι ψευδές.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το μάτι μας. Πρώτον έχει τη δυνατότητα να αντιλαμβάνεται μόνο κάποιες από τις ακτινοβολίες που έρχονται μέχρι τη γη. Αυτό σημαίνει ότι ένα πλήθος εικόνων που εκπέμπονται σε φως που δεν μπορεί το μάτι μας να δει, δεν τις αντιλαμβάνεται καθόλου.

Δεύτερον, το μάτι μας μπορεί να διακρίνει σαν ανεξάρτητα, αντικείμενα που βρίσκονται σε κάποια απόσταση μεταξύ τους, μεγαλύτερη από μια στοιχειώδη. Αν η απόσταση μεταξύ δυο αντικειμένων είναι μικρότερη τότε το μάτι μας τα αντικείμενα αυτά τα αντιλαμβάνεται ως ένα.
Αν έχουμε π.χ. πολύ κοντά δυο φωτιές σε ένα πολύ μακρινό βουνό θα τις δούμε σαν μια φωτιά. Τέλος, το μάτι μας δεν μπορεί να αντιληφθεί αντικείμενα μικρότερα από κάποιες ελάχιστες διαστάσεις, όπως κόκκους σκόνης, ιούς κλπ. Αν όμως οι αισθήσεις μας είχαν άπειρες δυνατότητες το μάτι μας θα μπορούσε να αντιληφθεί την ύπαρξη των στοιχειωδών σωματιδίων. Θα μπορούσε να αντιληφθεί, ας πούμε, ότι το δέντρο και ο άνθρωπος που στέκεται δίπλα του δεν υπάρχουν με τον τρόπο που οι αισθήσεις μας αντιλαμβάνονται αλλά σαν δυο πυκνώματα από στοιχειώδη σωμάτια. Δέντρο και άνθρωπος θα ήταν φτιαγμένοι από τα ίδια στοιχειώδη υλικά. Κι ο χώρος που θα παρεμβαλλόταν ανάμεσα τους δε θα ήταν κενός. Μια απειρία από ελαχιστότατα σωματίδια θα έπλεαν και θα συνέδεαν το δέντρο με το κορμί του ανθρώπου.
Τα πάντα θα ήταν ένας απέραντος χυλός κι αυτό που σήμερα λέμε αντικείμενο δε θα ηταν τίποτε άλλο από ένα ενεργειακό πύκνωμα μέσα σε αυτό το χυλό. αρα αυτό που λέμε εξατομικευμένη ύλη σήμερα, δε θα ήταν τίποτε άλλο από το πύκνωμα ενός συνεχούς ενεργειακού ρευστού. Όλα θα ήταν ένα. Όλα θα επικοινωνούσαν μεταξύ τους.
Μια παγκόσμια ψυχή με διαφορετικές πυκνότητες σε κάθε σημείο της. Δε θα υπήρχε μοναξιά, δε θα υπήρχε εξατομικευμένο αντικείμενο. Η συνέχεια του χωροχρόνου που διαβάζουμε σε πάρα πολλά βιβλία θα είχε συντελεστεί ."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 14:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όμως οι αισθήσεις μας είχαν άπειρες δυνατότητες το μάτι μας θα μπορούσε να αντιληφθεί την ύπαρξη των στοιχειωδών σωματιδίων. Θα μπορούσε να αντιληφθεί, ας πούμε, ότι το δέντρο και ο άνθρωπος που στέκεται δίπλα του δεν υπάρχουν με τον τρόπο που οι αισθήσεις μας αντιλαμβάνονται αλλά σαν δυο πυκνώματα από στοιχειώδη σωμάτια. Δέντρο και άνθρωπος θα ήταν φτιαγμένοι από τα ίδια στοιχειώδη υλικά. Κι ο χώρος που θα παρεμβαλλόταν ανάμεσα τους δε θα ήταν κενός. Μια απειρία από ελαχιστότατα σωματίδια θα έπλεαν και θα συνέδεαν το δέντρο με το κορμί του ανθρώπου.
Τα πάντα θα ήταν ένας απέραντος χυλός κι αυτό που σήμερα λέμε αντικείμενο δε θα ηταν τίποτε άλλο από ένα ενεργειακό πύκνωμα μέσα σε αυτό το χυλό. αρα αυτό που λέμε εξατομικευμένη ύλη σήμερα, δε θα ήταν τίποτε άλλο από το πύκνωμα ενός συνεχούς ενεργειακού ρευστού. Όλα θα ήταν ένα. Όλα θα επικοινωνούσαν μεταξύ τους.
Μια παγκόσμια ψυχή με διαφορετικές πυκνότητες σε κάθε σημείο της. Δε θα υπήρχε μοναξιά, δε θα υπήρχε εξατομικευμένο αντικείμενο. Η συνέχεια του χωροχρόνου που διαβάζουμε σε πάρα πολλά βιβλία θα είχε συντελεστεί ."[/b]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 04:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ellovos
αν και ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ ήδη έχει παραθέσει κάποια link που σχετίζονται με την προέλευση του κειμένου που δημοσίευσες στο μήνυμά σου - Απεστάλη: 29/06/2007, 14:00:18, θα μπορούσες να μας αναφέρεις από ποιο ακριβώς site πήρες το κείμενο, ώστε να προσθέσουμε εμείς τα link της προέλευσης κάτω από το μήνυμά σου; (εφόσον έχει περάσει και χρόνος και δεν μπορείς να κάνεις edit στο μήνυμά σου)

Επίσης, θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις του ΟΚΤΙΝΟΜΟΥ σχετικά με την συμμετοχή σου, που τις περισσότερες φορές περιορίζεται σε κάποιο emoticon ή σε φωτογραφίες. Τα forums είναι χώρος συζητήσεων. Καλές είναι οι εικόνες, καλά και τα ψηφιακά χαμόγελα, αλλά με αυτά μόνο δε γίνεται συζήτηση.

Τέλος ΟΚΤΙΝΟΜΕ, μπορείς πάντα να επικοινωνείς μαζί μας, εάν πιστεύεις πως υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. Τα email μας είναι διαθέσιμα σε οποιονδήποτε τα χρειάζεται για διάφορα προβλήματα που μπορεί να ανακύψουν μέσα στα forums.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 14:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ellovos
αν και ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ ήδη έχει παραθέσει κάποια link που σχετίζονται με την προέλευση του κειμένου που δημοσίευσες στο μήνυμά σου - Απεστάλη: 29/06/2007, 14:00:18, θα μπορούσες να μας αναφέρεις από ποιο ακριβώς site πήρες το κείμενο, ώστε να προσθέσουμε εμείς τα link της προέλευσης κάτω από το μήνυμά σου; (εφόσον έχει περάσει και χρόνος και δεν μπορείς να κάνεις edit στο μήνυμά σου)

ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ ESOTERICA 12ΚΛΩΝΟ DNA. ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 08:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OKTINOMOS,
Έψαξα την φράση που έδωσες, αλλά δεν είδα κάτι που να έρχεται σε αντίθεση με τα γραφόμενα μου...

Με τις τρεις σελίδες του google που έψαξα οι δύο πιο περιεκτικές και επεξηγηματικές ήταν αυτές:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sexagesimal
http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/HistTopics/Babylonian_numerals.html

Θα περιμένω τα δικά σου λινκ...
Τα λινκ τα παραθέτω γιατί θεωρώ ότι το θέμα έχει μεγάλη σημασία με το "είναι ο κόσμος μία ψευδαίσθηση"...
Δείχνει τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και υπολογισμού του χρόνου ανάμεσα στους λαούς ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ πλανήτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 13:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΙΧΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ:


http://homepages.ihug.co.nz/~sai/hologram.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 19:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ellovos, το κείμενο λέει ότι έγραψα ποιό πάνω εγώ για την θεωρία της γραμμικότητας... Την άμεση πληροφοριακή διασύνδεση όλων των σωματιδίων του σύμπαντος μεταξύ τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 19:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OANNHSEA . Εγώ με τη σειρά μου, θεωρώ άσχετο με το τοπικ την προτίμηση των Σουμερίων και Ακαδαίων στο εξηνταδικό. Η διαφορές δε στη σκέψη τους με εμάς ήταν πολύ σημαντικές, αλλά αυτό πήγαζε περισσότερο από την απαισιόδοξη στάση της θρησκείας τους παρά από την κοσμοαντίληψη τους. Παρόλα αυτά θα σου απαντήσω (με mail ίσως) μόλις συμβουλευθώ κάποια βιβλία μου τα οποία όμως έχω στο πατρικό μου σπίτι, οπότε θα πρέπει να περιμένεις λίγο.
Γενικότερα πάντως θεωρώ την ανάπτυξη του θέματος μέχρι τώρα ως λίαν απογοητευτική. Το ερώτημα για την πραγματική φύση του κόσμου μας ξεκινά από την «Σπηλιά του Πλάτωνα», τον Ταοϊσμό, μέχρι τον Κάντ και τους θαλάμους αισθητήριας απομόνωσης της δεκαετίας του 60. Μιλάμε δηλαδή για ένα θέμα που έχει απασχολήσει κάποια από τα δυνατότερα μυαλά που έζησαν σε αυτό τον πλανήτη. Και δεν λέω πως ο καθένας μας δεν μπορεί να έχει τη γνώμη του. Απλά θεωρώ πως η κουβέντα που γίνεται ως τώρα δεν στέκει στο ύψος της για ένα τέτοιο ζήτημα. Την καλημέρα μου.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 17:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ,
Για το θέμα του εξηνταδικού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα - μπορώ να περιμένω αρκετά.
Από την άλλη όμως εγώ έδωσα με την θεωρία της γραμμικότητας μία τεχνολογική διάσταση στην ψευδαίσθηση.
Εάν όλα τα σοιχεία είναι όντως διασυνδεδεμένα μεταξύ τους τότε ότι ζούμε μπορεί να αλλαχθεί και ουσιαστικά να τροποποιηθεί.
Όπως και τα χρώματα - εάν αλλάξει το μήκος κύματος του φωτός που έρχεται από τον ήλιο θα υπάρχουν άλλα χρώματα στην γη, ή ας πάραδειγμα πως βλέπουν τον κόσμο ο σκύλος και η μέλισσα - ασπρόμαυρα ο ένας, προς το υπεριώδες ή άλλη...
Κανείς από εμάς όμως μέχρι στιγμής δεν έχει πει ότι κατέχει την αλήθεια - απλά το ερευνούμε, ο καθένας με τον δικό του τρόπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 22:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να λοιπόν που ο OANNHSEA πήρε την μεγάλη απόφαση. Σαν άλλος Δον Κιχώτης θα πολεμήσει για να αποδείξει ότι οι αντίπαλοι είναι γίγαντες κι όχι ανεμόμυλοι. Θα παλέψει όλη την σκοτεινή νύχτα με τον Άγγελο του έως ότου το ξημέρωμα θα φέρει την αφύπνιση. Θα μπορέσει τότε να ανασηκώσει την βαριά κουρτίνα και θα ρίξει μια ματιά στο μεγάλο Τάο της πραγματικής φύσης του κόσμου του.
Σε μια τέτοια ανέλπιδη προσπάθεια τι άλλο μπορούμε να κάνουμε παρά να τον βοηθήσουμε.

Λοιπόν ας απαντήσουμε στα σοβαρά στην αγαπημένη σου θεωρία της γραμμικότητας. Για μένα λοιπόν δεν είναι παρά μια ακόμη ντετερμινιστική φιλοσοφία. Μια αιτιοκρατική, μηχανιστική φιλοσοφία λοιπόν που πρεσβεύει ότι αν πάρω το βουνό άμμου από το διπλανό οικόπεδο κι αναδιατάξω τα άτομά του, τότε μπορώ να φτιάξω το Ταζ Μαχάλ ή το Θωρηκτό Αβέρωφ σαν να το έχω τηλεμεταφέρει. Δεν είναι παρά η νεότερη εκδοχή του προβλήματος με το ζάρι. Για να ξέρω τι θα φέρει το ζάρι θα έπρεπε να έχω ένα ζάρι με αυστηρά υπολογισμένες διαστάσεις σε επίπεδο ατόμου, να το ρίξω με συγκεκριμένη γωνία, ταχύτητα, σε συγκεκριμένη θέση και υλικό, στο απόλυτο κενό βέβαια, σε άπειρη απόσταση από άλλα βαρυτικά σώματα κ.τ.λ, και τότε οι σούπερ-ντούπερ υπολογιστές μου θα μου έβγαζαν το αποτέλεσμα της ρίψης.
ΤΡΙΧΕΣ!!!
Η θεωρία της απροσδιοριστίας μου λέει ότι ποτέ δεν θα είμαι σε θέση να διαγνώσω ούτε τη θέση των ηλεκτρονίων στα άτομα π.χ στις γωνίες του ζαριού. Έτσι πάνε στράφι οι προσπάθειές μου.
Παρεμπιπτόντως σου λέω ότι ο συχωρεμένος ο παππούς μου φαίνεται ότι πρέπει να κατάφερνε να νικά όλες τις συστοιχίες των υπολογιστών σου, μιας και πολύ συχνά κατάφερνε να φέρνει την επιθυμητή ζαριά στο ταβλάκι του και μάλιστα με συνοδεία από ουζάκι.
Θεωρείς αστείο το παραπάνω παράδειγμα; Εγώ όχι. Ο άνθρωπος και οι υπόλοιποι ζωντανοί οργανισμοί έχουν μάθει να χρησιμοποιούν τα μαθηματικά του Χάους πολύ πριν οι μαθηματικοί αντιληφθούν την ύπαρξή τους. Στην περίπτωση του παππούλη μου δηλαδή, κάποιες συγκεκριμένες θέσεις του ζαριού π.χ ή του χεριού, που ήταν αρκετές για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Θες να στο κάνω λίγο πιο επιστημονικό; Γνωρίζεις τον Κάντορ; Ο Κάντορ λοιπόν ΑΠΕΔΕΙΞΕ ότι όταν έχουμε δυο απειροσύνολα είναι αδύνατο να αντιστοιχίσουμε αμφιμονοσήμαντα ένα προς ένα τα στοιχεία τους. Ονόμασε αυτά τα σύνολα ΑΛΕΦ, και ισχύει π.χ ότι: ΑΛΕΦ + 1 = ΑΛΕΦ.
Και μιας κι έχω καλή διάθεση και σου αρέσουν τα μηχανολογικά φίλε OANNHSEA, ας σου βάλω κι ένα κουίζ…
Αφού όπως είναι γνωστό η ατμοσφαιρική πίεση δεν επιτρέπει σε καμία (μονοβάθμια) αντλία να ανεβάσει το νερό πάνω από τα 10,3 μέτρα τότε πως τα τριχοειδή αγγεία από τις γιγαντιαίες σεκόγιες και τους ευκάλυπτους το ανεβάζουν στα 120+ μέτρα; (Μιας και λέγαμε για ζωντανούς οργανισμούς πιο πάνω…)





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 11:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αρχή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσαντίστηκες...
Εδώ μιλάμε σε θεωρητικά θέματα και όχι πρακτικά - και οτ έχω δηλώσει, ότι μέχρι να βρεθεί ο τρόπος να ελέγχεται η πληροφορία στην ύλη η γραμμικότητα είναι μία θεωρία...

Ύστερα δεν μιλάω για απλή φυσική στην οποία υπόκειται το σύμπαν αυτή την στιγμή. Είναι σαν την θεωρία ενοποιημένου πεδίου. Γιατί κανείς δεν μπορεί εδώ και χρόνια να την εκφέρει και την αποδείξη; Γιατί είναι ΠΕΡΑ από την αντίληψη της φυσικής που έχουμε, μια και ουσιαστικά βρίσκεται στις απαρχές της δημιουργίας τους σύμπαντος, όταν δηλαδή η φυσική και η χημεία ήταν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ από ότι ήταν σήμερα...
Το ίδιο και η θεωρία της γραμμικότητας.
Πες μου όμως, έαν έχω άδικο, πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τα χαοτικά μαθηματικά και οι εξισώσεις που ορίζουν τα μοντέλα συμπεριφοράς σε βάθος χρόνου; Η απροσδιοριστία δηλαδή ισχύει μόνο στον μικρόκοσμο και δεν ισχύει στον μακρόκοσμο; Δηλαδή με τα μαηθηματικά που έχω και τους βαρβάτους υπολογιστές, θα μπορω σε λίγες δεκάδες χρόνια να προβλέψω καταιγίδες (και άλλα μετεωρολογικά φαινόμενα) με ορίζοντα χρόνου μηνών και δεν θα μπορώ να υπολογίσω την θέση ενός λεπτονίου μέσα στον χώρο;
Άλλωστε δεν μίλησα για τηλεμεταφορά και επαναδημιουργία - μίλησα για μεταβίβαση πληροφορίας και ενέργειας.
Πόσο διαφορετικό είναι όταν πετάς μία πέτρα;
Δεν της δίνεις ενέργεια και πληροφορία για να κατευθηνθεί προς μία ορισμένη κατεύθηνση;
Ας πάρουμε την όσο πιο δυνατή ποσότητα ύλης - το ίδιο δεν θα συμβεί;
Το ίδιο δεν θα συμβεί αν απλώς του δώσω ενέργεια π.χ. μέσω ακτινοβολίας;
Τι θα γίνει όμως εάν τελικά ανακαλύψουμε ένα σωματίδιο ΧΩΡΙΣ ύλη;
Αυτό πως θα λειτουργεί στην φυσική και η απροσδιοριστία λειτουργεί σε αυτό;
Ή γιατί τελικά οι επιστήμονες ψάχνουν να βρουν το κουάρκ που δηλώνει την μάζα; Τα άλλα κουάρκ τι ρόλο παίζουν;
Οι περισσότεροι φυσικοί δημιουργούν με τον κόσμο του τώρα. Για αυτό άλλωστε και εξετάζουν θεωρίες όπως η ταχύτητα δίνης...
Η θεωρία της γραμμικότητας βρίσκεται στην αρχή της ύλης.
Τότε που υπήρχε ΜΟΝΟ ενέργεια στο σύμπαν - που είναι η φυσική (για να μην μιλήσουμε για την γεωμετρία) που δηλώνει μόνο ενέργεια σε ένα ολόκληρο σύμπαν;
Τότε που εμφανίστηκε η ΠΡΩΤΗ ύλη. Ποιά είναι η φυσική που δημιουργεί το πρώτο σωματίδιο ύλης από την καθαρή ενέργεια;

Εκεί είναι η κυριότερη διαφορά μας.
Στην στιγμή.
Στην στιγμή που πριν ΔΕΝ υπήρχε η φυσική όπως την ξέρουμε και μετά άρχισε να σχηματίζεται η φυσική όπως την ξέρουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι παρά η νεότερη εκδοχή του προβλήματος με το ζάρι. Για να ξέρω τι θα φέρει το ζάρι θα έπρεπε να έχω ένα ζάρι με αυστηρά υπολογισμένες διαστάσεις σε επίπεδο ατόμου, να το ρίξω με συγκεκριμένη γωνία, ταχύτητα, σε συγκεκριμένη θέση και υλικό, στο απόλυτο κενό βέβαια, σε άπειρη απόσταση από άλλα βαρυτικά σώματα κ.τ.λ, και τότε οι σούπερ-ντούπερ υπολογιστές μου θα μου έβγαζαν το αποτέλεσμα της ρίψης.
ΤΡΙΧΕΣ!!!
Η θεωρία της απροσδιοριστίας μου λέει ότι ποτέ δεν θα είμαι σε θέση να διαγνώσω ούτε τη θέση των ηλεκτρονίων στα άτομα π.χ στις γωνίες του ζαριού. Έτσι πάνε στράφι οι προσπάθειές μου.
Παρεμπιπτόντως σου λέω ότι ο συχωρεμένος ο παππούς μου φαίνεται ότι πρέπει να κατάφερνε να νικά όλες τις συστοιχίες των υπολογιστών σου, μιας και πολύ συχνά κατάφερνε να φέρνει την επιθυμητή ζαριά στο ταβλάκι του και μάλιστα με συνοδεία από ουζάκι.


Δεν νομίζω ότι αναιρείται η θεωρία απ αυτό το παράδειγμα απλά αν ισχύει η θεωρία
Και γνωρίζαμε όλα τα δεδομένα θα μπορούσαμε να ελέγξουμε κάθε ζαρια δηλαδή
Εκατό τα εκατό επιτυχία στην περίπτωση που ισχύει τώρα η οποία είναι θέμα
Παρατήρησης ναι μεν ισχύουν κάποιες τεχνικές ώστε να φέρεις την επιθυμητή ζαρια
Όπως πχ να ρίχνεις στις γωνιές ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να φέρεις διπλή η να τσιμπήσεις τα ζαρια αλλα δεν έχουν εκατό τα εκατό επιτυχία απλά αυξάνουν Τις πιθανότητες .
OANNHSEA ενδιαφερον η θεωρια που εγραψες
quote:
Με λίγα λόγια: πλήρης διασύνδεση των πληροφοριών, πλήρης γνώση του μέλλοντος και του παρελθόντος. Γιατί η θεωρία της γραμμικότητας πρεσβεύει ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο αλλά μία εξέλιξη των γεγονότων του παρελθόντος. Δεν έγινε τυχαίο ότι έγινε το ατύχημα εκείνη την ημέρα και έσπασες το πόδι σου, ούτε ότι πέθανε κάποιος δικός σου από καρκίνο.
Το ζήτημα είναι όμως ότι ξέρωντας το μέλλον μπορούμε να το αλλάξουμε; Το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο από όσο νομίζουμε. Εάν σώσουμε κάποιον από ατύχημα χαλάμε την σειρά των γεγονότων που έχουν υπολογιστεί να γίνουν. Ίσως όλα να γίνουν καλύτερα, ίσως όμως όλα να πάνε κατά διαόλου. Μένει μόνο να αποδειχτεί.


Ίσως και γι αυτό αν ισχύει η θεωρία δεν θα μπορέσουμε να μάθουμε
την τεχνική ώστε να μπορέσουμε να ελέγχουμε το μέλλον μας γιατι
θα προκαλούνταν χάος υπάρχουν δηλαδή φυσικές δικλίδες ασφαλείας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 20:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για αρχή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσαντίστηκες...


Μα ΔΕΝ τσαντίστηκα.

quote:

Δηλαδή με τα μαθηματικά που έχω και τους βαρβάτους υπολογιστές, θα μπορω σε λίγες δεκάδες χρόνια να προβλέψω καταιγίδες (και άλλα μετεωρολογικά φαινόμενα) με ορίζοντα χρόνου μηνών και δεν θα μπορώ να υπολογίσω την θέση ενός λεπτονίου μέσα στον χώρο;


Δεν ξέρω. Πιθανόν και να μπορείς. Για τη σημερινή εποχή έχεις να προτείνεις κάτι;

Δεν μου απάντησες στο κουίζ μου, αλλά δεν πειράζει. Μιας όμως και ανέφερες παραπάνω διαφορετικές αντιλήψεις για το χρόνο ανάμεσα στους πολιτισμούς, να σε ρωτήσω επίσης αν πιστεύεις ότι για όλους τους οργανισμούς του πλανήτη ο χρόνος περνάει το ίδιο γρήγορα. Σκέψου το και τα ξαναλέμε.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 07:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ,
Ήθελα να το ψάξω, αλλά δεν πρόλαβα...
Ειλικρινά όμως δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό πως τα φυτά μεταφέρουν τόση ψηλά το νερό. Ίσως γιατί θεωρώ πολύ φυσικό ένας οργανισμός μέσα από την εξέλιξη του να βρει λύσεις για κάθε πρόβλημα...
Άσχετο αλλά το ίδιο είχα πάθει με τους μεγάλους δεινοσαύρους: όταν κάποια στιγμή λαχάνιασα από το τρέξιμο σκέφτηκα τους μεγάλους δυνασαύρους (π.χ. βροντόσαυρο), οι οποίοι είχαν τεράστιο λαιμό. Πως στα κομμάτια ο αέρας μεταφερόταν από τα (μικρά σε σχέση με το σώμα τους ρουθούνια) στους πνεύμονες και τους έφτανε;

Τέλος πάντων δεν πιστεύω ότι για όλα τα πλάσματα της γης και του σύμπαντος ο χρόνος δεν είναι σχετικά ο ίδιος. Από τα εφήμερα μέχρι τις σενγκόγιες της Καλιφόρνιας και τα φυτά της ερήμου Ναμίμπ...

Τι εννοείς εάν έχω να προτείνω κάτι για την σημερινή εποχή;
Μήπως διάβασες στο physics4u τον πιθανό τρόπο για να γίνει πιθανή η τηλεμεταφορά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 20:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορίστε το Link από το physics4u για την πιθανή τηλεμεταφορά...

http://www.physics4u.gr/news/2007/scnews2930.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy