ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 01:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω τελικά ότι πρέπει να αποκλειστεί η ύπαρξη των φυσικών αιτίων.

martlou εγω πιστευω οτι πρεπει να αποκλειστει η υπαρξη ανεξηγητων αιτιων.Ειναι καθαρα φυσικα αιτια αυτα που προαναφερθηκαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 02:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό θέλω να πιστέψω κι εγώ.Τα φυσικά αίτια. Ας μου δώσει κάποιος μία εξήγηση λογική που να ταιριάζει.
Πώς όμως εξηγείς τα σπασμένα ποτήρια του geox; Δεν είναι κάτι πού συμβαίνει κάθε μέρα. Το δικό μου ποτήρι δεν έσπασε απλά. Διαλύθηκε.


MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 15:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ, έχεις δίκιο, δεν ξέρω τι τον έπιασε τον άλλο και με κάρφωσε.

και θα σου απαντήσω σε κάτι.

quote:
Τότε γιατί δεν έσπασε, έστω ένα ακόμη ποτήρι, ταυτόχρονα με το άλλο;

δεν ξέρω αν είχες κάνει περί συντονισμού στη φυσική, στο σχολείο, αλλά αν υπήρξε οποιοδήποτε κύμα/δόνηση, τέτοιας συχνότητας ώστε να σπάσει το γυαλί του ποτηριού, δεν είναι απαραίτητο, να σπάσει και κάποιο άλλο. δεν είναι απίθανο, ένα ποτήρι ακριβώς της ίδιας μα΄ρκας, να έχει διαφορετική σύνθεση ή και πάχος, ώστε να χρειαστούν διαφορετικές συχνότητες για να το σπάσουν. δεν είναι απίθανο... αυτό που βλέπεις στις ταινίες, που μία σοπράνο πιάνει μια πολύ υψηλή νότα, και αμέσως ό,τι γυάλινο υπάρχει στο χόρο γίνεται θρύψαλά, είναι παραμυθάκι...

quote:
Πιστεύω τελικά ότι πρέπει να αποκλειστεί η ύπαρξη των φυσικών αιτίων.

καλά, αν εξαρχής ψάχνεις για φαντάσματα, θα βρεις εκατοντάδες...

quote:
τις σεβαστές σας απόψεις και συμπεριφορές τις έχω δει και σε άλλα τοπικ.

όπως; γιατί αν εννοείς το από κάτω έκτρωμα, δεν έχει λόγο ύπαρξης, δεν είναι καν τόπικ, και δεν είναι χαρακτηριστικό της γραφής μας. δεν είναι ότι δε μας ενδιέφερε, αλλά ήταν και επικίνδυνο. οπότε φάουλ...

quote:
martlou εγω πιστευω οτι πρεπει να αποκλειστει η υπαρξη ανεξηγητων αιτιων.Ειναι καθαρα φυσικα αιτια αυτα που προαναφερθηκαν.

άντε ρε, κι εγώ που νόμιζα ότι ήσουν ο αντμίν! μπράβο αδερφέ!

άλλωστε δεν υπάρχει η έννοια του αφύσικου, παραφυσικού, μεταφυσικού... από τη στιγμή που κάτι αποδεδιγμένα συμβαίνει, είναι φυσικό.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 00:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οκ, έχεις δίκιο

Δεκτό.

quote:
ένα ποτήρι ακριβώς της ίδιας μα΄ρκας, να έχει διαφορετική σύνθεση ή και πάχος, ώστε να χρειαστούν διαφορετικές συχνότητες για να το σπάσουν. δεν είναι απίθανο

Συμφωνώ ότι υπάρχουν διαφορές στην κατασκευή των ποτηριών μαζικής παραγωγής. Διαφορές όμως που δεν είναι κραυγαλέες. Έτσι αν ένα από τα πέντε ποτήρια διαλυθεί, ένα από τα υπόλοιπα τέσσερα , δεν θα έπρεπε λογικά να ραγίσει έστω
Και ποιες ήταν οι συγκυρίες εκείνες, που διέλυσαν ένα ποτήρι στο μπάνιο μου Καί γιατί δεν μου ξανάτυχε κάτι τέτοιο
Γιατί έτυχε και σε άλλον

geox

quote:
Σε διάστημα τριών εβδομάδων, έσπασαν αυτόματα και χωρίς να υποβληθούν σε στρες (υγρασία, ψύχος, θερμότητα, συντονισμός)5 ποτήρια σε συνθήκες δωματίου. Όλα σε βραδυνή ώρα 8μμ-6πμ.

Και σε άλλον

geox

quote:
"Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα μια ενδιαφέρουσα μαρτυρία στην διεύθυνση
http://www.guardiantales.freewebspace.com/JAN-Glass.html

Κάποτε, όταν ήμουν 7 - 8 ετών, μου είχε πει η γιαγιά μου, να μην κρατώ μαχαίρι όταν βρέχει.Φοβήθηκα γιατί δεν ήξερα το γιατί.Με τα χρόνια πέρασε ο φόβος και ήρθε η γνώση. Το σίδερο τραβάει τον κεραυνό.
Την θέση της υπερφυσικής ιστορίας της γιαγιάς μου, την πήρε η απόλυτα λογική εξήγηση.


Με αυτήν την παρεμβολή θέλω να πω, ότι είμαι διατεθειμένη να δεχτώ οτιδήποτε, αρκεί να έχει λογική εξήγηση. Κάτι που να με πείσει.

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 00:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ ότι υπάρχουν διαφορές στην κατασκευή των ποτηριών μαζικής παραγωγής. Διαφορές όμως που δεν είναι κραυγαλέες. Έτσι αν ένα από τα πέντε ποτήρια διαλυθεί, ένα από τα υπόλοιπα τέσσερα , δεν θα έπρεπε λογικά να ραγίσει έστω

Οχι,δεν ειναι απαραιτητο να σπασει κανενα αλλο.Το καθε ποτηρι εχει την δικια του ιδιοσυχνοτητα για να συντονιστει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheUknown
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 10:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheUknown  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας παιδιά,
Παρόλο που δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, θα πω τη γνώμη μου για το ποτήρι της φίλης MARTLOU.

Δεν πιστεύω σε τίποτα το υπερφυσικό, μεταφυσικό, παράξενο κλπ.
Μιας και το ποτήρι έγινε θρύψαλα το αποδίδω σε συντονισμό. Σε άλλη περίπτωση θα έσπαζε σε μεγαλύτερα κομμάτια.
Γδαρσίματα ή ελαττωματικό υλικό στο συγκεκριμένο αντικείμενο βοηθούν στο ευκολότερο σπάσιμο.
Πηγή συντονισμού πιστεύω είναι η διέλευση μεγάλου αυτοκινήτου ή δυνατός θόρυβος από άλλο μηχάνημα. Όχι κατ’ ανάγκη ήχος που εμπίπτει στο ακουστικό φάσμα, υπέρ ή υπό ήχοι, που δεν θα μας ενοχλούσαν ώστε να ξυπνήσουμε.
Αυτό το φαινόμενο το βιώνουμε καθημερινά (συντονισμού) αλλά περνά απαρατήρητο μιας και δεν αφήνει κατάλοιπα (σπασμένα ποτήρια ή άλλες ζημιές). Όλοι θα προσέξετε ότι όταν περάσει ένα μεγάλο όχημα μερικές φορές τρέμουν τα τζάμια των παραθύρων, αυτό είναι λόγο συντονισμού. Αν η ένταση αυξηθεί, τότε το τζάμι θα σπάσει. Συνδυασμός συχνότητας και έντασης, αυτό πρέπει να συνέβηκε και στο κακόμοιρο ποτηράκι μας.

Αν £ + £=2 και @ + @=2, τότε 2 + 2=2.
Απλά Μαθηματικά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 12:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπόν, θυμήθηκα κάτι αστείο! πέρσυ, καθόμουν το μεσημέρι και έβλεπα τηλεόραση. ξαφνικά ακουω έναν εκοφαντικό ήχο ακριβώς από πάνω μου [μπάνιο]. πηγαίνω και βλέπω μία σύνθεση από καθρέφτες και κρυστάλινες αποδοχές λαμπών, που οι γονείς μου βλακωδώς είχαν διαλέξει για να μπει πάνω απ'το νηπτήρα, να έχει πέσει και να έχει γίνει κομμάτια! χωρίς λογο, χεχε!

πάντως, το μπάνιο είναι ακόμα πιο επιρεπές σε τέτοια φαινόμενα συντονισμού υλικών, καθώς περιβάλεται από σωληνώσεις από τις οποίες περνάει νερό, και υποθέτω πως θα αύξαναν τις πιθανές συχνότητες που μπορεί να κυκλοφορούν στο χόρο. δε λέω πως αυτή απαραίτητα είναι η εξηγηση βέβαια. θα διαβάσω και το περιστατικό του geox και θα το σκεφτώ!

quote:
Με αυτήν την παρεμβολή θέλω να πω, ότι είμαι διατεθειμένη να δεχτώ οτιδήποτε, αρκεί να έχει λογική εξήγηση. Κάτι που να με πείσει.

αυτό ήθελα να ακούσω. μην απορίπτεις οποιδήποτε "φυσική" εξήγηση αμέσως.

quote:
Αν £ + £=2 και @ + @=2, τότε 2 + 2=2.
Απλά Μαθηματικά?

αυτό θέλω κάπου να μου το εξηγήσεις! κα ιθα σου εξηγήσω κι εγώ μια περίπτωση που 2+2=5 [κι όμως δεν είναι τόσο κουφό]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheUknown
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 13:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheUknown  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
 αυτό θέλω κάπου να μου το εξηγήσεις! κα ιθα σου εξηγήσω κι εγώ μια περίπτωση που 2+2=5 [κι όμως δεν είναι τόσο κουφό]

Είναι απλό, το αντικείμενο "2" συν το αντικείμενο "2" μας κανουν σύνολο 2(δύο). Πριν το "=" όλα είναι αντικείμενα, μετά είναι αριθμός, το αποτέλεσμα. Εντάξει κουφό είναι αλλα έχει και λίγι πλάκα.

Αν £ + £=2 και @ + @=2, τότε 2 + 2=2.
Απλά Μαθηματικά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2007, 21:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχα, καλό! σαν αυτό που μου έλεγε η γιαγιά μου "μισό και μισό τούβλο πόσο κάνει;"

προφανώς δύο μισά, αλλά που να περιμένι 5 χρονών εγώ να το σκεφτώ

αυτό που λέω γω πάει με στρογγυλοποίηση. 2,4 περίππου ίσο με 2. αλλά 2,4 + 2,4 = 4,8 περίππου ίσο με 5. κι αυτό χαζό είναι!

πάντως:

quote:
Κάποτε, όταν ήμουν 7 - 8 ετών, μου είχε πει η γιαγιά μου, να μην κρατώ μαχαίρι όταν βρέχει.

χαχα, και λέγανε το χειμώνα και να μην απλώνεις όταν έχει ξαστεριά νομίζω; γιατί και καλά θα πάγωναν τα ρούχα [μύθος. αρχικά παγώνουν και μετά ξερενονται λόγω της λυοφίλισης]

πάντως, ήταν κι αυτός ένας τρόπος να σε πείσουν να κάνεις το σωστό, χωρίς να χρειάζεται να κάθνατι να σε κάνουν να καταλάβεις το γιατί. όπως π.χ. και οι θρησκείες υπάρχουν ως μπαμπούλες, για όσους δεν καταλάβαίνουν γιατί κάτι είναι σωστό ή λάθος...

βγήκα λίγο εκτός θέματος ε;

πάντως τη δουλέυω τη θεωρεία μου! θα λύσω το μυστήριο του ποτηρακίου!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 03:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MIXAHL32

Αυτό πως αποδεικνύεται; Γιατί κάθε ποτήρι και όχι παρτίδα ποτηριών.

quote:
Το κάθε ποτήρι έχει την δικιά του ιδιοσυχνοτητα για να συντονιστει


TheUknown,

ΑΝ είναι φυσικά τα αίτια, σίγουρα θα πρόκειται περί συντονισμού. Εδώ όμως , έχουμε ένα εσωτερικό μπάνιο σε ένα εσωτερικό διαμέρισμα. Αρχίζοντας από τον δρόμο , υπάρχουν τα εξωτερικά διαμερίσματα, ο διάδρομος, το δικο μου διαμέρισμα, όπου στο πίσω του μέρος είναι το μπάνιο. Δύσκολο πιστεύω να φτάσει ο θόρυβος κάποιου φορτηγού. Από την πίσω μεριά του διαμερίσματος συνεχίζει ο ακάλυπτος χώρος δύο πολυκατοικιών , καθώς και η πίσω πολυκατοικία που βλέπει σε άλλον δρόμο. Επομένως πάλι δύσκολο να φτάσει θόρυβος. Επιπλέον από το δρόμο που ήταν η είσοδος της πολυκατοικίας, δεν μπορούσε να περάσει φορτηγό, ή σκουπιδιάρικο κ λ π. Χωρούσε ο δρόμος μόνο το παρκαρισμένο Ι Χ, και όποιο τύχαινε να περάσει αραιά και που, γιατί ήταν πολύ στενός.
Εργοστάσια , βιοτεχνίες δεν είχε η περιοχή.
Δεν γνωρίζω κανέναν οικιακό θόρυβο που να μην γίνεται αντιληπτός.

crucifire

Καλό αυτό,

quote:
περιβάλεται από σωληνώσεις από τις οποίες περνάει νερό, και υποθέτω πως θα αύξαναν τις πιθανές συχνότητες

αλλά δεν αρκεί από μόνο του. Αν ήταν τόσο απλό θα είχαν ρημάξει πολλά μπάνια.

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheUknown
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 13:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheUknown  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
martlou
Συντονισμός δεν έχει κατ’ ανάγκη τα μεγάλα αυτοκίνητα σαν πηγή του.
Πιθανόν ένα ηλεκτρικό εργαλείο στο διπλανό διαμέρισμα (τρυπάνι ή κάτι άλλο).
Ίσως και πάλι να προέρχεται από τις σωλήνες του νερού όπως είπε και ο crucifire.
Πιθανό είναι και ένα κτύπημα στο γειτονικό τοίχο με μεταφορά των κραδασμών στο ευαίσθητο ποτήρι.
Πιστεύω πως από κατασκευής του το συγκεκριμένο ποτήρι (λόγω ελαττωματικών υλικών ή αναλογιών ή ακαθαρσίες στο υλικό κατασκευής – μη ομοιογενές υλικό) ήταν επιρρεπές σε τέτοιο φαινόμενο. Ακόμη και μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας θα μπορούσαν να το σπάσουν, κάτι που στο ξενοδοχείο δεν συνέβαινε μιας και υπάρχει κλιματισμός και η αλλαγές είναι πολύ μικρές.


quote:
Αυτό πως αποδεικνύεται; Γιατί κάθε ποτήρι και όχι παρτίδα ποτηριών.

Διότι κατά τη κατασκευή πιθανον να υπήρχε ξένο υλικό σε ελάχιστη ποσότητα μέσα στο συγκεκριμένο ποτήρι. Ένας κόκκος άμμου ή ένα μικρό έντομο, μία τρίχα κλπ.

Αν £ + £=2 και @ + @=2, τότε 2 + 2=2.
Απλά Μαθηματικά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 19:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ήταν τόσο απλό θα είχαν ρημάξει πολλά μπάνια.

ε, δεν είδες εδώ; οι μισοί έχουμε μια αντίστοιχη ιστορία για το μπάνιο μας! άλλωστε δεν είναι απαραίτητο να γίνει εμφανείς καταστροφή... απλά αυξάνονται ίσως οι πιθανότητες...

κατά τ'άλλα με κάλυψε ο unknown!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2007, 19:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με καλυψε ο TheUknown στο θεμα της ιδιοσυχνοτητας.Καθε αντικειμενο εχει την δικια του τιμη ιδιοσυχνοτητας,ας ειναι και παρομοια αντικειμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 02:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ να με πείσω πώς έγινε κάπως έτσι όπως μου τα λέτε.
'Ομως δεν μου κάθεται κάτι. Δεν χωράνε στο μυαλό μου όλες αυτές οι συμπτώσεις. Θεωρώ ότι είναι ακραίος αυτός ο συντονισμός.
Αν ήταν τόσο εύκολο να "κουμπώνουν" κάποιες καταστάσεις, θα βλέπαμε πολλές περισσότερες ζημιές.
Πιστεύω πως η απάντηση είναι άλλη. Κάτι που ξεφεύγει απ΄όλους μας.

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 08:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή martlou, εσύ λοιπόν ποιά πιστεύεις πως είναι η αιτία που έσπασε το ποτήρι;
Προς τα που κλίνεις εσύ;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 11:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως (λεω "μηπως") δωσαμε πολυ σημασια για ενα ποτηρι?

Τελικα τι και αν εσπασε? εχουν περασει 18 χρονια, οποτε ποια η σημασια? Να εσπαγε ενας καθρεφτης, θα ελεγα... να εσπαγε ο νιπτηρας επισης... αλλα για ενα ποτηρι κανουμε "επιστημονικο-φιλοσοφικο-παραφυσικες" συζητησεις? Λιγο τραβηγμενο δεν ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 16:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα βλέπαμε πολλές περισσότερες ζημιές.

κάνεις λάθος. δεν είναι τόσο πιθανό να "κουμπωθεί" μια συγκεκριμένη συχνότητα, αφού το εύρος των συχνοτήτων είναι πρακτικά άπειρο.

άσε που, λαμβάνονται συνήθως μέτρα για να αποφευχθεί κάτι τέτοιο. από την κατασκευή ενός τζαμιού, μέχρι τον ελεύθερο βηματισμό των στρατιωτών πάνω σε μια γέφυρα, για να μην υπάρξει συντονισμός λόγω του ρυθμικού βήματος.

by the way, δεν έχεις δει το βιντεάκι με την κρεμαστή γέφυρα που κάνει κωλοτούμπες λόγω συντονισμού της με τον άνεμο;

quote:
Μηπως (λεω "μηπως") δωσαμε πολυ σημασια για ενα ποτηρι?

ditto. πιστεύω ότι προσπαθείς να βρεις κάτι το ανεξήγητο απλά για να βρεις κάτι το ανεξήγητο, στην υπόθεση. δε λέω ότι είναι κακό, μακάρι όλος ο κόσμος να ψαχνόταν περισσότερο, είτε πρόκειται για θέματα που με την πρώτη ματιά φαίνονται φυσικά [όπως φαίνεται σε εμένα το σπάσιμο του ποτηριού] είτε πρόκειται για πράγματα που φαίνονται ανεξήγητα αλλά τα δέχεται έτσι κι αλλιώς [άκου σταυρώθηκε, αναστήθηκε, κι έμαθε και να πετάει μέσα σε τρεις μέρες...]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 02:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus,
έπειτα από όσα συζητήθηκαν, είμαι μεταξύ δύο εξηγήσεων, για το γεγονός.
1) Κάποια συνύπαρξη φυσικών αιτίων πολύ συνηθισμένων και απλών, που δεν προέρχονται από καμία αιτία από όσες έχουν προαναφερθεί (ή μία μόνο αιτία). Κάτι πολύ συνηθισμένο, που δεν το σκέφτηκε κανείς μας.
Αυτό πού είναι μπροστά μας και γι αυτό δεν το βλέπουμε.
2) Σαν δεύτερη εξήγηση , πηγαίνω προς το υπερφυσικό.
Στο συγκεκριμένο σπίτι και μέχρι εκείνη τη στιγμή, είχαν υπάρξει πάμπολλες έντονες στιγμές, από εμένα την ίδια και από προηγούμενους ενοικιαστές. Το εξηγώ.
Για μέρες και νύχτες ολόκληρες ήμουν απελπισμένη ,άλλες φορές πάλι περνούσα τόσο καλά, ιδιαίτερες στιγμές που δεν τις ξανάζησα ποτέ.
Στο σπίτι μαζευόταν τόσος κόσμος , γινόταν πολλές συζητήσεις έντονες πάντα. Τα πάρτι είχαν την τιμητική τους.
Είχα μάθει ότι σ΄αυτό το σπίτι, γινόταν ανάλογα πράγματα από τους προηγούμενους ενοικιαστές. Με λίγα λόγια ήταν ένα σπίτι ολοζώντανο.
Όλη αυτή η ενέργεια καλή και κακή, συσσωρεύτηκε. Κάποια στιγμή εκτονώθηκε μέσω του ποτηριού.
Και στις δύο περιπτώσεις πιστεύω πως έχω άμεση ή έμμεση σχέση με το γεγονός.


PREDATOR
Δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το είδος του αντικειμένου που έσπασε.


crucifire

Δεν το έχω δει.

quote:
δεν έχεις δει το βιντεάκι με την κρεμαστή γέφυρα που κάνει κωλοτούμπες λόγω συντονισμού της με τον άνεμο;

Θυμάμαι κάποια κερκίδα γηπέδου ή κάτι παρόμοιο να πέφτει λόγω συντονισμού , και προσπαθώ να φανταστώ ποιες δυνάμεις συντονίστηκαν και σπάσανε το ποτήρι. Εκεί έχω απορίες.

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 16:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παράδειγμα: όπως λέει το σχόλιο, η γέφυρα κατέρευσε αμέσως μετά. έχει και άλλα παρόμοια στο πλάι.

http://www.youtube.com/watch?v=Ce-PQqkIXe0

quote:
Όλη αυτή η ενέργεια καλή και κακή, συσσωρεύτηκε. Κάποια στιγμή εκτονώθηκε μέσω του ποτηριού.

αυτό μπορώ να το δεχθώ, αν και δεν το βρίσκω υπερφυσικό. άλλωστε είναι ελαχιστα αυτά που ξέρουμε για τη φύση της ενέργειας, για την οποία έχουμε θέσει κάποιους γενικούς κανόνες απλά για να μπορούμε να κανουμε ακάποιους υπολογισμούς σε μακροσκοπικό επίπεδο.

quote:
Δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με το είδος του αντικειμένου που έσπασε.

ακριβώς. αυτό που είναι ασυνήθηστο είναι οι συνθήκες του συμβάντος.

quote:
και προσπαθώ να φανταστώ ποιες δυνάμεις συντονίστηκαν και σπάσανε το ποτήρι. Εκεί έχω απορίες.

δεν είναι θέμα δυνάμεων, είναι θέμα δονήσεων. κάθε υλικό έχει μια ιδιοσυχνότητα. αυτή είναι μια συχνότητα, στην οποία αν δονηθεί, διαλύεται. φαντάσου π.χ. ότι το κινητό σου δονείται, ας πούμε, 10 φορές το δευτερόλεπτο. αυτή είναι η συχνότητά του [για τους επιστήμονες, βαριέμαι να το μετατρέψω σε χερτζ ]

αν π.χ. φωνάξεις δυνατά δίπλα σε ένα τζάμι, αυτό θα δονηθεί με τη συχνότητα της νότας που έπιασε η φωνή σου. όσο πιο λεπτή η νότα, τόσο πιο υψηλή η συχνότητά της, και άρα τόσο ταχύτερα δονείται το τζάμι.
αν χτυπήσεις ένα κρύσταλο [ντινννν ] το κρύσταλο θα δονηθεί με μία συχνότητα.

αν για κάποιο, οποιοδήποτε λόγο,ένα υλικό δονηθεί σε μία συχνότητα κοντά στην ιδιοσυχνότητά του, τη συγκεκριμένη δηλαδή συχνότητα που είναι απαγορευτική για αυτό, θα διαλυθεί. ανεξαρτήτως λόγου που προκάλεσε τη δόνηση. έτσι, μία γέφυρα, αν στρατιώτες βαδιζουν πάνω της με σταθερό βήμα, του οποίου η συχνότητα είναι κοντά στην ιδιοσυχνότητά της, θα καταρεύσει. ομοίως αν ο άνεμος που τη χτυπάει, την κάνει να τρέμει με συχνότητα κοντά στην ιδιοσυχνότητά της. η κερκίδα θα πέσει, αν όλοι οι μανιασμένοι οπαδοί αρχίσουν και κοπανιοούνται σε συχνότητα κοντά στην απαγορευτική.

κουραστικό μάθημα θφυσικής, απλά για να βεβαιωθώ ότι καταλαβαίνεις πως λειτουργεί αυτή η θεωρία.

χωρίς, παντα, να λέω ότι αυτό έγινε και τίποτα άλλο.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 02:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντυπωσιακή η γέφυρα. Δεν θα ήθελα να ήμουν πάνω της.

quote:
αν και δεν το βρίσκω υπερφυσικό

Σωστά, δεν ξέρουμε εξάλλου αν υπάρχει υπερφυσικό.
Θα έπρεπε να πω αναπόδεικτο. Αν υπήρχε τρόπος να ορισθεί αυτού του είδους η ενέργεια, θα είχαν δοθεί απαντήσεις σε θέματα στοιχειωμένων σπιτιών ,poltergeist ,κ.λ.π.

quote:
για να βεβαιωθώ ότι καταλαβαίνεις πως λειτουργεί αυτή η θεωρία

Καταλαβαίνω πως λειτουργεί η θεωρεία .

Η γέφυρα πέφτει γιατί υπάρχει συντονισμός στο βήμα.
Η άλλη γέφυρα πέφτει γιατί φυσά ο αέρας.
...........................
Το ποτήρι έσπασε γιατί...

Βλέπεις ότι για όλα υπάρχει μια απάντηση.
Για το ποτήρι δεν έχει δοθεί απάντηση, παρά μόνο αοριστίες και υποθέσεις.

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 09:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν π.χ. φωνάξεις δυνατά δίπλα σε ένα τζάμι, αυτό θα δονηθεί με τη συχνότητα της νότας που έπιασε η φωνή σου. όσο πιο λεπτή η νότα, τόσο πιο υψηλή η συχνότητά της, και άρα τόσο ταχύτερα δονείται το τζάμι.

Φαντάσου τι μπορεί να γίνει αν βάλεις μια σοπράνο να κάνει πρόβα μέσα σε ένα υαλοπωλείο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 11:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ποτήρι έσπασε γιατί...?

ουουουου, να σου κάνω μια λίστα από πιθανές αιτίες συντονισμού; θα τελειώσουμε αύριο!

θα έπρεπε να ήμουν ο monk και να σου πω "here's what happened..."

π.χ. πέρασε κάποιο όχημα, τα ηχητικά κύματα που εκπέμφθηκαν από τη μηχανή του έκαναν τους τοίχους να δονηθούν [δεν έχει σημασία που οι τοίχοι του μπάνιου απέχουν απ' τους εξωτερικούς], οι σωλήνες δονήθηκαν κι αυτοί, αυθξάνοντας την ένταση της δόνησης, οτιδήποτε κρεμασμένο στον τοίχο άρχισε κι αυτό να δονείται, πραλάσοντας τη συχνότητα της δονησης, και δημιουργόντας πολλές διαφορετικές, και κάποια απ'αυτές τις δονήσεις, ταξίδεψε [με τη μορφή ήχου μάλλον] στο ποτήρι. η συχνότητα του ήχου αυτού ήταν ίδια με το ποτήρι.

για να καταλάβεις τι εννοώ μπες στο προαναφερθέν υαλοπωλείο, και χτύπα παλαμάκια, ή βγάλε μια κοφτή φωνή, σε μία νότα. θα ακούσεις από παντού ηψίσυχνους ήχους (για τους άσχετους, θα ακούσει πολλά *ιιιιιιιιν* - η βζιν βζουν ) αλλά το καθένα θα έχει διαφορειτκή συχνότητα, θα είναι δηλαδή διαφορετική νότα.

αμέσως η μία νότα που έβγαλες εσύ, αφ'ενός πολλάπλασιάστηκε σε ένταση, γιατί ήταν σαν όλα τα γυαλικά να επαναλαμβάνουν αυτό που φώναξες, και αφ'εταίρου έχεις μια, κάπως φάλτσα, συγχορδία, αφού κάθε γυαλικό έδωσε ό,τι νότα γούσταρε!

η δική σου νότα μπορεί να μην πείραξε κάποιο γυαλικό. αν όμως η συχνότητα που παράχθηκε εξ αιτίας σου από κάποιο κρύσταλλο, είναι ίδια με την ιδιοσυχνότητα κάποιου ποτηριού, ή το πληρώνεις ή σε κυνηγάει ο καταστηματάρχης με το δίκανο!

περίληψη: κλαπ... ιιιιιν... κρατς... "ΤΟ δίκανο!"

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 18:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άκυρο άκυρο άκυρο άκυρο!

έβλεπα τη δρούζα τώρα [αποκλειστικά για ένα συγκεκριμένο καλεσμένο της [for whom the bell tolls?!], και όχι γιατί αντέχω να παρακολουθώ την εκπομπή της, να 'ναι καλά η γλάστρα της!]

και ένας ταχυδακτυλουργός έκανε ένα κρυστάλινο κολωνάτο ποτήρι να εκσφενδονηστεί από το τραπέζι και να σπάσει [όχι όμως γενόμενο θρύψαλα, αλλά δεν κολλάω εκεί]. η άποψη του κυρίυ τσαγκρινού ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια με τη δική μου, και έφερε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια επιχειρήμτα. δεν παραξενεύομαι γιατί τα ίδια παραδείγματα έχει και το σχολικό βιβλίο φυσικής. αλλά κάθε δεύτερη λέξη του ανθρώπου ήταν συντονισμός.

αρνούμαι λοιπόν να έχω την ίδια άποψη με τον συγκεκριμένο άνθρωπο εντελώς μεροληπτικά, απλά και μόνο επειδή μέχρι τώρα διαφωνώ σε όλες τις πόψεις του. δε γίνεται τώρα να κάνω τη διαφορά και να συμφωνήσω! είναι αντιδεοντολογικό!

αλλά ας του πει κάποιος του... -άντε να μην τον χαρακτηρίσω γιατί γράφω κι επώνυμα- ότι οι πιθανότητες να προκαλέσει τέτοιο εκσφενδονισμό ο συντονισμό είναι απίστευτα λίγες, και προΥποθέτουν ένα συγκεκριμένο μέρος του υλικού του ποτηριού να έχει αυτή τη συγκεκριμένη ιδιοσυχνότητα που προκάλεσε τη θράυση, κι αυτό το μέρος να διαλυθεί έτσι ώστε να σηκωθεί σχεδόνα από τη βάση του το ποτήρι και να πετάξει!

αυτό το γράφω καθαρά για να προλάβω κάποιον που θα μπει εδώ και θα πει στη φίλη martlou: να! γι'αυτό έγινε! το είπε κι ο τσαγκρινός!

αυτό έγινε, και έσπασε το ποτήρι της martlou, αλλά έγινε επειδή το είπα ΕΓΩ! [καλά, προφανώς πλάκα κάνω!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 02:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα μια φοβερή εμπειρία με δονήσεις, για τέσσερα συνεχόμενα χρόνια (εκτός Κυριακών και διακοπών). Νοίκιασα σπίτι πάνω από φούρνο. Το εργαστήριό του με τα παμπάλαιας τεχνολογίας μηχανήματά του και τα ταψιά του, ήταν κάτω από την κρεβατοκάμαρά μου. Οι τοίχοι και τα πράγματά μου, παλλόταν από τις 3.00 τα ξημερώματα έως τις 8.00 το πρωί. Κατά τις 6.00 ξεκινούσε η συγκοινωνία και κατά τις 7.00 περνούσε το σκουπιδιάρικο. Δεν έσπασε ποτέ κανένα αντικείμενο. Το μόνο πράγμα που έσπασε ήταν τα νεύρα μου. Τρομερή εμπειρία.
Καταλαβαίνετε τώρα γιατί μου είναι δύσκολο να χωνέψω (όχι ότι το αποκλείω) ότι ένα ποτήρι διαλύθηκε μέσα στην ησυχία. Το άκρον άωτο του συντονισμού των δονήσεων.


MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 03:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή martlou αν και δεν είμαι ειδήμων περί συντονισμού, πιστεύω ότι μπορεί ένα κομπρεσέρ να ανοίγει τρύπες στο πεζοδρόμιο επί 4 ώρες και να μη σπάσει τίποτε, και μια συχνότητα μη αντιληπτή στο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ αυτί μας να συντονιστεί με το ποτήρι και να σπάσει.

Δηλ. ο βηματισμός 30 φαντάρων σε μία γέφυρα κάνει πιο πολύ θόρυβο από τα μηχανήματα που την φτιάξανε?

Άλλο θόρυβος, άλλο ήχος, άλλο συντονισμός συχνότητας.!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 04:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ήταν θέμα δονήσεων σε μια thrash metal συναυλία δεν θα είχε μείνει ποτήρι για ποτήρι


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 15:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το 'πιασε η γκρέτελ! μπράβο κυρά δασκάλα!

quote:
σε μια thrash metal συναυλία δεν θα είχε μείνει ποτήρι για ποτήρι

αυτά είναι του σατανά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 18:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
martlou
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 02:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους martlou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε gretel,
έστω ότι είναι έτσι.

quote:
μια συχνότητα μη αντιληπτή στο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ αυτί μας να συντονιστεί με το ποτήρι και να σπάσει.

τότε τα ποτήρια του geox, τι πάθανε.

quote:
"Σε διάστημα τριών εβδομάδων, έσπασαν αυτόματα και χωρίς να υποβληθούν σε στρες (υγρασία, ψύχος, θερμότητα, συντονισμός)5 ποτήρια σε συνθήκες δωματίου. Όλα σε βραδυνή ώρα 8μμ-6πμ.΄Υπάρχει εξήγηση?

Δηλαδή για το κάθε ένα από αυτά τα πέντε ποτήρια , δημιουργήθηκαν μοναδικές, ειδικές και ανεπανάληπτες συνθήκες ώστε να σπάσουν έτσι όπως έσπασαν

Γιατί αγνοούμε αυτή την μαρτυρία

MARTLOUΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 12:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε gretel

κυρά δασκάλα, σε πήρανε χαμπάρι!

quote:
τότε τα ποτήρια του geox, τι πάθανε.

στην αρχή κατάλαβα ότι σπάσανε ταυτόχρονα. τώρα που το ξαναβλέπω, δε μπορώ ακόμα να εκφέρω άποψη. θέλω να μάθω πρώτα, αν τα ποτήρια ήταν ίδια.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy