ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Αγαπημένα videogames
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 00:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καιρός να περάσουμε σε κάτι ποιο πιπεράτο, σε ένα παιχνίδι που προσωπικά με έκανε και γέλασα αρκετά μαζί του.


Leisure Suit Larry: Magna Cum Laude

Ο μικρούλης Larrys και τα μεγάλα κατορθώματα του….
Ο δάσκαλος του sex… ΧΑ, ΧΑ




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 09:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι δεν προτιμας τον προκατοχο του, που αν και παλιο, ηταν πολυ καλυτερο (ο "θειος" Λαρρυ)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 10:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πλάκα φαίνεται να έχει αυτό elo, δεν το ήξερα σαν παιχνίδι.

Ένα άλλο όμως που ξέρω και έχω παίξει είναι οι Sims.
Σ'αυτό το παιχνίδι πρέπει να έχουμε ευτυχισμένα τα ανθρωπάκια μας,όλα τα δεδομένα τους να είναι στο πράσινο (δουλειά, υγεία, κοινωνικότητα κλπ), και εδώ υπάρχει sex, οι Sims μας έχουν συναισθήματα μπορουν να είναι χαρούμενοι, λυπημένοι, νευριασμένοι, ν'αγαπούν η να μισούν, αν είναι δυστυχισμένοι πεθαίνουν(και τότε βλέπεις μπροστά σου τεφροδόχο αντί για ανθρωπάκι),φυσικά έχει αξία το παιχνίδι όταν παίζει κανείς χωρίς να χρησιμοποιεί τα διάφορα τρικ και τις "κλεψιές" που υπάρχουν σε ιστοσελίδες στο διαδίκτυο.Αυτό ισχύει για κάθε παιχνίδι, αλλιώς χάνει την μαγεία του.





Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 10:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν ειναι να παμε στα SIMs... προτιμω αυτο:

SIM CITY 3000

αλλα γενικοτερα απο SIMULATION, προτιμω τα "αεροπορικα" (οχι κατα αναγκη το Flight Sim...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 12:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo αν σου αρεσουν παιχνιδια τυπου larry παιξε τη lula εχει πολύ
πλακα και είναι και πιπερατο όπως λες ακομα εχει βγει και το
playboy the mansion απ τον τίτλο καταλαβαίνεις.
Σε αυτούς που αρέσει το sims 2 κυκλοφόρησε και το πιο τελευταίο add on το
Το bon voyage.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 12:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR το Sim Sity το έχω παίξει, μάλιστα μπήκα στον πειρασμό και έφτιαξα τον χάρτη του Ν. Αττικής, τοποθέτησα όλες τις περιοχές όπως ακριβώς είναι και στην πραγματικότητα. Αλλά ευτυχώς κατάφερα και τους έδωσα μία άλλη πραγματικότητα από αυτό που είναι, μία Αττική επίγειο παράδεισο, πάλι καλά που υπάρχουν και τα games και μας κάνουν να ξεφεύγουμε από την πραγματικότητα.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 10:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR -Γιατι δεν προτιμας τον προκατοχο του, που αν και παλιο, ηταν πολυ καλυτερο (ο "θειος" Λαρρυ)...

ΘΑ το δοκιμάσω και θα σου πω την γνώμη μου…. ΧΑ ΧΑ, έλα στον θειο….

quote:
Open Mind - elo αν σου αρεσουν παιχνιδια τυπου larry παιξε τη lula εχει πολύ
πλακα και είναι και πιπερατο όπως λες ακομα εχει βγει και το
playboy the mansion

ΩΧ δεν το γλιτώνω το παρατσούκλι του εξαρτημένου sex gamers..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν θα πω πολλά!
Οι εικόνες θα μιλήσουν από μόνες τους!

Fifa (όλα)

Tomb raider (όλα)





The Sims (όσα έχω πάρει)



Mortal combat (όλα)




Bloodrayne





Legacy of Kain




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 12:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Incubus... επαιξες το BloodRayne 2???

Πολυ φοβερο ε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε PREDATOR το Sim Sity το έχω παίξει, μάλιστα μπήκα στον πειρασμό και έφτιαξα τον χάρτη του Ν. Αττικής, τοποθέτησα όλες τις περιοχές όπως ακριβώς είναι και στην πραγματικότητα. Αλλά ευτυχώς κατάφερα και τους έδωσα μία άλλη πραγματικότητα από αυτό που είναι, μία Αττική επίγειο παράδεισο, πάλι καλά που υπάρχουν και τα games και μας κάνουν να ξεφεύγουμε από την πραγματικότητα.

Wolf


εγω ειχα φτιαξει μια πολη με 25.000.000 κατοικους, με πολυ λιγο καυσαεριο... αλλα ειρθε ενα φιλος και μου την κατεστρεψε με σεισμους τυφωνες και επιθεσεις UFO...!!! και την "εσωσε" ετσι κατεστραμενη!!!

Oποτε δεν το ξαναπροσπαθησα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 15:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR, κι εχθές το είχα βάλει για λίγο!

Το Simcity 2000 έπαιζα κάποτε εγώ - αν θυμάμαι καλά.
Αλλά εκεί που έχτιζα μια πόλη ωραία και καλά, με έπιανε μια τρέλα κι έριχνα κάτι τυφώνες και μετεωρίτες κι η πόλη γινόταν σκόνη!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 11:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα εχω και ενα κολλημα με αυτο:


ειχα παιξει και το Ship Sim 2006, αλλα ηταν "μικρο" και "περιορισμενο"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 23:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREDATORτο ιδανικό παιχνίδι για άτομα σαν και εμένα που και μόνο που βλέπουν καράβι τους πιάνει ναυτία….ΧΑ, ΧΑ .

Το απόλυτο third-person tactical shooter Gears of War απίθανη δράση, γραφικά, και ένταση .

ΧΑ, ΧΑ έχω τρελαθεί να χάνω …..






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 10:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα απο 3rd Person Αction, μου αρεσε παρα πολυ το JUST CAUSE....



Just Cause was released on September 22, 2006 for Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, and PlayStation 2 platforms in Europe. It arrived in North America on September 27, 2006. The game was developed by Avalanche Studios and was published by Eidos Interactive. The game takes the form of a third-person "sandbox" type.

The game area is reported to be over 250,000 acres (1024 km²) in size, with 21 story missions and over 300 side missions to complete.

Gameplay
Just Cause is structured similarly to the Pandemic Studios game, Mercenaries. The core gameplay consists of elements of a third-person shooter and a driving game, with a large, open environment to move around in. On foot, the player's character is capable of walking, swimming, and jumping, as well as utilizing weapons and basic hand to hand combat. Players can take control of a variety of vehicles, including cars, boats, airplanes, helicopters, and motorcycles. Players can also perform stunts with their cars in which they can stand on the roof and jump to another car, or choose to open their parachute whilst still in motion on the roof. Other key features of the game include parasailing/or hooking onto a car while moving in a parachute and also a very notable feature of the game is skydiving.

The open, non-linear environment allows players to explore and choose how they wish to play the game. Although storyline missions are necessary to progress through the game, players can complete them at their own leisure. When not taking on a storyline mission, players can free-roam and create havoc. However, doing so can attract unwanted and potentially fatal attention from the authorities.

The player can also partake in a variety of optional side missions. These are generally quite repetitive but are necessary to gain points with certain factions.

Trivia

The box art for Just Cause imitates the famous photograph of Che Guevara taken by Alberto Korda. The (photo) on the cover of "Just Cause" is the face of Mario E. Calderon.
The character President Mendoza resembles Mohammad Reza Pahlavi, the last Shah of Iran.
On several posters President Mendoza wears a white uniform which is very similar to the Venezuelan Gala-Uniform Nr.1 worn by former dictator Marcos Pérez Jiménez and current President Hugo Chávez.
If the nation of San Esperito really existed, its area would rank 182nd out of the world's 233 countries and notable territories. Its reported 1024 km² land mass would fall just behind Hong Kong and just ahead of São Tomé and Príncipe.
On the back of the game's booklet is a picture of President Mendoza defaced with graffiti. One of the lines in the top left corner reads "All in all you're just another brick in the wall" referencing Pink Floyd's The Wall.
The names of several characters in the game are based on real life individuals involved in Latin America; according to the Prima Games guide for Just Cause the former President of San Esperito was named Hernan Augusto, while Mendoza's first name is Salvador, this is a play on the names of Chilean President Salvador Allende, and Augusto Pinochet, the man who overthrew him with CIA assistance, only in the game the names are reversed. The main character of Rico Rodriguez is also based on CIA agent Félix Rodríguez, the man responsible for Che Guevara's capture in Bolivia.
The capital city's skyline remarkably resembles that of Panama City




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 05:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR αυτή η εικόνα του ανθρώπου που πετάει, μου θύμισε μια σκηνή από κάτι το οποίο περιέχει σχεδόν τα πάντα μπορώ να το χαρακτηρίσω game και chat μαζί φυσικά μιλάω για "το second life". Ενας χώρος όπου φτιάχνεις ένα avatar ( έναν φανταστικό ή πραγματικό εαυτό), μπορείς να μεταφερθείς οπουδήποτε από την Μύκονο μέχρι σε ένα saloon της άγριας δύσης...





Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 10:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βεβαια ο ενας κανει parachute... (οσο αφορα το Just Cause)..

αλλα αυτο το παιχνιδι που ειπες, φαινεται ενδιαφερον! εχεις περισσοτερες πληροφορίες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 12:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά εγώ προτιμώ τα παιχνίδια, που έχουν να κάνουν με γρίφους και λύση μυστηρίων.
Πολύ καλή όλη η σειρά tomb raider, myst, riven..

seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 16:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
predator: βεβαια ο ενας κανει parachute...(οσο αφορα το Just Cause)..αλλα αυτο το παιχνιδι που ειπες, φαινεται ενδιαφερον! εχεις περισσοτερες πληροφορίες

Φίλε Predator είναι ένα script που κατεβάζεις στον υπολογιστή σου, αν πας στο google και πληκτρολογίσεις second life μπορεις να το βρείς εκεί και να το αποθηκεύσεις. Δίνεις εσύ τα δεδομένα μέσα στο script για το πως θέλεις να είναι το "σώμα" σου, μπορείς να κερδίσεις "εικονικά χρήματα" κάνοντας διάφορα μέσα στην περιήγησή σου εκεί μέσα (π.χ. να χορέψεις) με τα "χρήματα αυτά μπορείς να αναβαθμίσεις το avatar σου (αν δεν θέλεις να πάρεις τα δωρεάν που προσφέρουν τα καταστήματα που συναντάς στις διάφορες πίστες, ή ακόμα να δημιουργήσεις την δικιά σου πίστα ένα προσωπικό σου χώρο να μένεις κ.λ.π. Ακόμα μπορείς να κάνεις chat (είναι σαν ένα ζωντανό παιχνίδι με αληθινά άτομα πίσω από τις φιγούρες του) ...Το καλύτερο το άφησα για το τέλος αν κάποιος είναι άταχτούλης και δεν φέρεται σωστά...ΤΡΩΕΙ ban

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 20:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα το τόπικ μας ξυπνάει ευχάριστες αναμνήσεις από παλιά παιχνίδια που λατρέψαμε αλλά μας δίνει και τη δυνατότητα να μνημονεύσουμε και τα νεότερα που επίσης γουστάρουμε

Ας αναφέρω κι εγώ όσα μου έρχονται στο μυαλό και έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες παίζοντάς τα, μόνος αλλά και με παρέα στο pc και ακόμα παλιότερα στα Super Nintendo και Gameboy!!!.

Ξεκινάω με τα παλιά!

DOUBLE DRAGON

Ενα παιχνίδι θρύλος κατάλληλο να το παίζεις με τον κολλητό σου, όπως και έκανα! Απλό ωμό βρωμόξυλο με τις συμμορίες του υποκόσμου και τα μυαλά στα κάγκελα!

CASTLEVANIA

Πάρε στα χέρια σου το τρομερό μαστίγιο, παρέα με μερικά βοηθητικά cult οπλάκια, μπούκαρε στο βασίλειο του Κόμη Δράκουλα και αντιμετώπισε όλους τους σκοτεινούς υπηρέτες του πριν φτάσεις ενώπιόν του για μια μοναδική αναμέτρηση!Στα μεγάλα ατού του παιχνιδιού η εκπληκτική μουσική που σε μπριζώνει κάνοντας το μυαλό σου να ταξιδεύει σε γοτθικούς μεσαιωνικούς κόσμους!Τρόμος και περιπέτεια σε ένα θαυμάσιο μείγμα!

THE LOST VIKINGS

Όταν οι μοχθηροί εξωγήινοι τόλμησαν να απαγάγουν το θρυλικό τρίο των Βίκινγκς Ολαφ, Ερικ και Μπάλρογκ για να πειραματιστούν με τα νέα "ζωάκια" τους η αντίδραση των γενναίων απαχθέντων πολεμιστών του βορρά πρέπει να θεωρείται δεδομένη! Αφού πρώτα πιούμε άφθονη μπύρα και προσευχηθούμε στον πατέρα των θεών Οντιν, εκμεταλλευόμαστε το συγκεκριμένο ταλέντο του κάθε Βίκνγκ και προσπαθούμε να δραπετεύσουμε από τους ύπουλους απαγωγείς μας και όποιον πάρει χάρος από το μπερζέρκερ μας!Εξωγήινοι ερχόμαστε!Aaaarrgggghhhh!!!

STREET FIGHTER 2

Ό,τι πρέπει για να φωνάξεις τα φιλαράκια σου στο σπίτι, να βγάλετε νουμεράκια και να ξεχυθείτε σε ένα ανελέητο βρωμόξυλο one on one!Αν μη τι άλλο ήταν και μια ιδανική ευκαιρία να κάνετε μαύρο στο ξύλο τον μισητο συμμαθητή σας με εικονικό τρόπο και να μην πάρετε αποβολή από το σχολείο! Αλησμόνητοι χαρακτήρες με μουράτες σπέσιαλ κινήσεις που απαιτούσαν ταχύτητα και καλά αντανακλαστικά για να διεκπεραιωθούν πετυχημένα. Προτιμούσα δύο ιδεολογικά εκδιαμέτρου αντίθετους χαρακτήρες. Τον Αμερικάνο στρατιωτικό Guile και τον Σοβιετικό γίγαντα Zangief που τσάκιζε κόκκαλα!

WACKY WHEELS

Μία χαρωπή παρέα από ζωάκια(καμήλα,ελέφαντας, λιοντάρι,καραχαρίας,τάρανδος κτλ) το έσκασαν μια μέρα από το ζωολογικό κήπο οδηγώντας...καρτ! Εσείς απλα διαλέξτε το ζωάκι που επιθυμείτε και ξεχυθείτε σε αγώνες cart racing που κόβουν την ανάσα! Εκμεταλλευτείτε τα σπέσιαλ οπλάκια που βρίσκετε στο δρόμο για να ανατρέψετε τους αντιπάλους σας ή να περιορίσετε την όρασή τους(το διαβολάκι που εμφανιζόταν πάνω από το καρτ του αντιπάλου και αμόλαγε κλανιές ήταν όλα τα λεφτά!). Εκτός από αγωνες ταχύτητας το παιχνίδι είχε και αγώνες όπου ο ένας προσπαθούσε να καταστρέψει τον άλλο με τα διάφορα οπλάκια(σκατζόχειρους, πάγο, φωτιά).Το είχαμε λιώσει στο pc 4,86! Απλά κορυφαίο! Τι need for speed και αηδίες μου λέτε!

Ας πάμε τώρα στα νεώτερα

WARCRAFT 3, THE FROZEN THRONE

Κατά τη γνώμη μου, είναι το καλύτερο action strategy μέχρι τώρα. Τέσσερεις τρομερές φυλές, με σπέσιαλ ήρωες που ηγούνται του στρατού σας και με τα ποικίλα spells τους συνδράμουν αποφασιστικά στην έκβαση της μάχης!Συνδυάζει επικό συναίσθημα με μονάδες και μαγικά που συναντάμε στα rpg, γεγονός που του προσθέτει πολλους πόντους! Απλά πόρωση! Κάθε φυλή έχει πλεονεκτήματα και μεονεκτήματα ενώ μερικες μοναδες είναι απλά εντυπωσιακές και ευρηματικότατες. Το σενάριο επίσης έχει ενδιαφέρον και απροβλεψιμότητα. Το myltiplayer του είναι κορυφαίο! Η φυλή που προτιμώ είναι υσνήθως οι human.Προσκυνώ!

NEVERWINTER NIGHTS

Ενα εντυπωσιακό rpg που συγκεντρώνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για παιχνίδι τους έιδους. Μυστήριο, απρόβλεπτο σενάριο, πληθώρα χαρακτήρων, μαγικών, τεράτων, όπλων, γρίφων κ.ο.κ που σε καθηλώνουν!Και τα γραφικά στέκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα! Τα λόγια είναι περιττά. Κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ και με το sequel!


MEDAL OF HONOUR

Το αγαπημένο μου shoot'em up πρώτου προσώπου!Θρυλικές μάχες του Β Παγκοσμίου Πολέμου αναβιώνουν σε εντυπωσιακές πίστες. Αρδένες, Στάλινγκαντ, Νορμανδία, Βερολίνο, Αλγερία...ακόμα και στο εξοχικό του Χίτλερ μπορείς να πολεμήσεις εναντίον των εχθρών σου!απειρες ώρες multiplayer και ατελείωτο αιματοκύλισμα, πότε από machine gun, πότε από bazooka, πότε από sniper rifle, πότε από χειριβομβίδες κτλ...
Τέλειο,αξεπέραστο και συγκινητικό αφού μας θυμίζει τους άθλους των παπούδων μας στην Πίνδο και στις μάχες των οχυρών της Μακεδονίας και της Θράκης!

AGE OF EMPIRES 1 και 2

Μετά το Warcraft το αμέσως αγαπημένο μου action strategy. Εδώ μπορείς να διαλέξεις ένα πλήθος από ιστορικούς λαούς και πολιτισμούς με πλήθος μονάδων. Εδώ δεν υπάρχουν orcs, undead,elf και λοιποί fantasy χαρακτήρες, αλλά μόνο πραγματικοί στρατοί της αρχαιότητας(τοξότες, ιππότες, πεζικάριοι, πολεμικοί ελέφαντες κια πολιορκιτικές μηχανές κτλ). Σίγουρα το ταξίδι στους αρχαίους πολιτισμούς σε καταγοητεύει! Ενω οι μάχες είναι πορωτικές με μεγάλο ογκο στρατού όπου πραγματικά μπορείς να χαθείς(αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό). Κι εδώ όλα τα λεφτά είναι το multiplayer!To 3 δεν το έχω παίξει ακόμα.

.
.
.
.
Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό αυθόρμητα και σίγουρα δεν είναι τυχαίο. υπάρχουν κι άλλα που παρέλειψα και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν θέση στα αγαπημένα μου video games.

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 15/11/2007 20:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2007, 17:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι οι gamers εδώ μαζεμένοι βλέπω! χεχεχε

Λοιπόν εγώ εκτός από τα γνωστά arcade που υπήρχαν γύρω στο 90κάτι το πρώτο που έπαιξα ήταν ο Larry το πρώτο της σειράς και ξετρελλάθηκα.

Βέβαια τότε τα πράγματα ήταν πολύ πιό δύσκολα, έπρεπε να ξέρεις αρκετά καλά αγγλικά επειδή όλο το interaction γινόταν με το γράψιμο κι αν σου ξέφευγε κάτι δεν έλυνες με τίποτα τους γρίφους!

Από τότε λοιπόν, αγαπημένη μου εταιρεία η Sierra και μετά η Lucas.
Αγαπημένα παιχνίδια adventure οι σειρές Kings Quest, Quest for Glory, Indiana Jones και το καταπληκτικό Monkey Island!

Δεν αντέχω με τίποτα τα παιχνίδια άσκοπης βίας, με τέρατα, ζόμπι κλπ οπότε από μια στιγμή και μετά σταμάτησα να παίζω adventure games.

Από παιχνίδια στρατηγικής το Civilation από simulations το Sim City και τώρα έχω κολλήσει κανονικά με το Sims 2 (το 1 δεν το έχω παίξει). Η πλάκα με τους Sims είναι ότι βασικά δεν τους παίζω πολύ, αλλά μαζεύω συνεχώς πράγματα γι αυτούς από διάφορα sites. LOL

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 00:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Electronics Arts κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα παιχνίδι με τον τίτλο Spore. Ο παίκτης αναλαμβάνει αρχικά τον έλεγχο ενός μονοκύτταρου οργανισμού όπου σταδιακά τον εξελίσσει σε ένα πολυκύτταρο και τελικά αναπτύσσει πολύπλοκα όντα με πολιτισμό.
Το Spore είναι ένα παιχνίδι ελεγχόμενης εξέλιξης όπου ο παίχτης παίζει κυρίως τον ρόλο των μεταλλάξεων, και δευτερευόντως σε μορφή την ελεύθερη βούληση του οργανισμού που ελέγχει .

Ξεκινώντας, καλούμαστε να αποφασίσουμε αν θα δημιουργήσουμε σαρκοφάγο ή φυτοφάγο ον, απόφαση η οποία κρίνεται αρκετά σημαντική για την μετέπειτα πορεία του είδους. Το πρώτο στάδιο του παιχνιδιού (από τα συνολικά πέντε) μας μεταφέρει στην πρώτη εμφάνιση του οργανισμού μας σε κυτταρική μορφή στον -ακόμα- ακατοίκητο πλανήτη.

Σκοπός μας είναι να τρώμε φυτικές ουσίες ή άλλα όντα, ανάλογα με την απόφασή μας σχετικά με το αν είναι σαρκοβόρο ή φυτοφάγο.
Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού μπορούμε να αποφασίσουμε αν το ον μας θα είναι παμφάγο, κάτι το οποίο το καταφέρνουμε τοποθετώντας του ένα ακόμα στόμα με τη δεύτερη ιδιότητα.
Σε γενικές γραμμές σε κάθε στάδιο του τίτλου επιλέγουμε ανάμεσα σε τρεις πορείες από τις οποίες θα εξελιχθεί το είδος μας. Έτσι, παραδείγματος χάρη, στο στάδιο των φυλών θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα είμαστε φιλικοί, ευπροσάρμοστοι ή εχθρικοί, ενώ στο στάδιο του πολιτισμού θα μπορούμε να οδηγήσουμε το είδος μας σε οικονομική, θρησκευτική ή πολεμική πορεία.

Ανάλογα με την κατάληξη του είδους σε κάθε φάση έχουμε διάφορα πλεονεκτήματα στις επόμενες φάσεις, όπως ισχυρές βόμβες, δυνατότητα μαγευτικού τραγουδιού για να σαγηνεύουμε αντίπαλες φυλές και άλλες, βοηθώντας σημαντικά την πορεία μας και προσδίδοντας ξεχωριστό χαρακτήρα στο είδος μας.

Κατά τη διάρκεια της περιήγησής μας στο υδάτινο περιβάλλον μπορούμε να βρούμε διάφορα μέλη σπάζοντας μικρά κομμάτια κομητών. Εν συνεχεία, θα κληθούμε να ζευγαρώσουμε το πλάσμα μας ώστε να μεταφερθούμε στον editor του Spore.

Αργά ή γρήγορα ο οργανισμός του παίχτη θα εξελιχθεί σε πολυκυτταρικός και η αντίληψή του για τον κόσμο θα αυξηθεί. Έτσι, από το 2D στάδιο ο οργανισμός περνάει σε ένα τρισδιάστατο περιβάλλον με κάθε λογής οργανισμό να συναγωνίζεται για επιβίωση.
Σε αυτό το επίπεδο ο παίχτης συνεχίζει την προσπάθειά του να μεγαλώσει και να εξελιχθεί. Ανάλογα με το στόμα του πλάσματος, χωρίζεται σε σαρκοφάγο, φυτοφάγο ή παμφάγο. Επίσης, αν το πλάσμα έχει φτερά θα μπορεί να κάνει μεγάλα άλματα, όχι όμως να πετάξει. Η προσωπικότητα του πλάσματος μετράει σημαντικά σε αυτό το στάδιο, καθώς μπορεί να είναι κοινωνικό και φιλικό, εχθρικό, ή ακόμα και να σκλαβώνει τα άλλα πλάσματα. μέσα από διάφορες ενέργειες ο οργανισμός μαζεύει DNA πόντους, τους οποίους χρησιμοποιεί για την αναβάθμιση του. Ο σκοπός σε αυτό το στάδιο είναι το ζευγάρωμα και μέσα από αυτόν, ο πολλαπλασιασμός .

Spore - Βικιπαίδεια

Edited by - elo on 08/11/2008 00:18:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 03:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Command & Conquer: Red Alert 3


Command & Conquer: Red Alert 3 is a 2008 real-time strategy video game in the Command & Conquer series published by Electronic Arts, and the first game in the Red Alert sub-series since Yuri's Revenge, released in 2001. Announced on February 14, 2008, the game has been released by EA Los Angeles for Microsoft Windows-based PCs and is scheduled to be released for Xbox 360. A PlayStation 3 version was announced, and will be released at a later date, owing to difficulties with the system's architecture.

The game takes place in a parallel universe in which World War II never happened and the Soviet Union rose instead as a threat in the 1950s. A massive world war is ongoing among the Soviets, Allies and a new third faction known as the Empire of the Rising Sun, which is derived from Imperial Japan.


Gameplay

Red Alert 3 features a fully co-operative campaign mode where the player can team up with another player, or one of several AI characters such as Major Giles, a stiff upper lip British commander, to complete the campaign. The game has been promised to retain both the style and action-oriented gameplay of the Red Alert series, and the fast-paced gameplay of the latest C&C titles.

The first Red Alert revolved around an alternate World War II between the Allies (including Germany) and the Soviet Union, with some high-tech esoterica, such as GPS, weaponized tesla coils, force fields and limited time travel. Red Alert 2 featured a Soviet invasion of North America with tanks, conscripts, gargantuan airships and psychically dominated anti-ship giant squid; its expansion, Yuri's Revenge, escalated matters up to UFOs and communists on the Moon. Executive producer of Red Alert 3, Chris Corry, has confirmed that the game will further differentiate the playable factions from each other and "[play] up the silliness in their faction design whenever possible". The Soviets and Allies have a mix of old and new units and technologies. New Soviet units include armoured attack bears, Tesla boats known as "Stingrays" that can also travel on land, making them a replacement for the Tesla Tank, anti-infantry spider-like tanks called "Sickles" that have the "Flea Jump" secondary ability to jump over terrain elevations and an amphibious transport unit called the "Bullfrog" that evacuates its passengers using a large "man cannon". The Allies receive a new Tanya unit that is equipped with a "time belt", allowing her to transport herself a few seconds into the past in order to regain health and her previous location, the Assault Destroyer, a battleship on wheels, and "Cryocopters", unarmed helicopters equipped with powerful freeze and shrink rays. The Empire of the Rising Sun has giant transforming mecha, ninjas, a psychic schoolgirl and submersible planes.

Secondary abilities are to be common to each and every unit in the game, although how each ability is employed may vary slightly between units; some may be toggled on and off, others may apply instantly and some may have a cooldown, requiring a period of time to pass before the ability can be activated again.

Naval warfare is emphasized as another front included into the game. Corry has stated many units are now amphibious, trading effectiveness for increased flexibility compared to ground-only units. In addition, the unit called MCV featured in almost every Command & Conquer RTS, is now able to move and deploy on water; this makes placing buildings on bodies of water (excluding barracks and war factories) possible and players who "ignore the ocean [are] likely forfeiting a significant part of their potential economy to their opponents". Further stressing this is the fact that, despite some campaign maps being entirely land based, all multiplayer maps will have significant bodies of water in them.

Full motion videos featuring real-life actors is featured in the campaign mode. Filming started in April 2008.

Plot
In 1946, at the Trinity site in New Mexico in the United States of America, Albert Einstein created a time machine and used it to travel back in time and remove Adolf Hitler from the space-time continuum. After his experimental "chronosphere" device is activated, he finds himself in Landsberg, Germany, in the year 1924, where he meets a young Adolf Hitler just after the latter's release from Landsberg Prison. Following a brief conversation between the two, Einstein shakes Hitler's hand, with this somehow eliminating the man's existence from time and returning Einstein to his point of origin. This prevented Nazi Germany from forming and averted World War II as we know it from taking place.

With the threat of Nazi Germany having been successfully removed from history, the Soviet Union began to grow increasingly powerful under the rule of Joseph Stalin. Had Adolf Hitler risen to power, Nazi Germany would have emerged as a force standing in the way of Stalin's own ambitions of conquest. Instead, left unchecked, the USSR seizes land from China and then begins invading Eastern Europe, in order to achieve Joseph Stalin's vision of a Soviet Union stretching across the entire Eurasian landmass. In response, the nations of Europe form into the Alliance, and start a grim and desperate guerrilla war against the invading Soviet army. Over the course of years there were many conflicts (Command & Conquer: Red Alert, Command & Conquer: Red Alert 2, and Command & Conquer: Yuri's Revenge), some of which "never happened" due to tampering with the time stream, but with the Soviet Union ultimately on the losing side at the start of Command & Conquer: Red Alert 3.

Seeing the Premier of the Soviet Union's office empty, Lieutenant Cherdenko reveals to General Krukov a plan to travel back in time to 1927 with their own time machine and assassinate Einstein (Einstein had invented the high-tech weaponry for the Allies, helping them defeat the Soviet Union), in order to change history and restore the Soviet Union as a world power. They do so, with Dr. Zelinsky in tow, and arrive in the wings of an auditorium. As Einstein comes off stage from giving a speech, Cherdenko shakes his hand. The result of the action is presumably the same as what happened to Hitler: Einstein is erased from the timeline. The trio is then returned to the "present", where the Soviet Army has the Allied forces on the brink of defeat in Europe and Cherdenko is Premier of the USSR. However, the chronological tampering has dire consequences: a strong, technology-based Empire of the Rising Sun, bent on world domination, invades the Soviet Union from the East. The invaders are unable to be immediately stopped with the USSR's formidable nuclear weapon arsenal, as those weapons don't exist without the influence of Einstein. Thus, a three-way world war breaks out for total control of the globe.

Development


A third Red Alert game was unofficially announced by Electronic Arts' then executive producer and C&C lead Mark Skaggs in December 2004, shortly after the release of Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth. However, Mark Skaggs left Electronic Arts for reasons unspecified shortly thereafter, and there was no mention of a "Red Alert 3" until February 12, 2008, when the US PC Gamer's April issue cover was published on the Internet featuring the cover story "Red Alert 3". Red Alert 3 was then officially announced by Electronic Arts on February 14, 2008. On May 17 the first trailer was released.


by Wikipedia.org


και ενα τρειλερακι για να το "δουμε"

C&C Red Alert 3


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν

Edited by - PREDATOR on 08/11/2008 03:35:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 03:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AND OF COURSE:

Need for Speed: Undercover

treiler NFS Undercover


Need for Speed: Undercover is the twelfth installment of the popular racing video game series Need for Speed, developed by EA Black Box and published by Electronic Arts. It is set for release on the PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Wii, Microsoft Windows, PlayStation Portable, iPod Touch, iPhone, N-Gage 2.0 and mobile phone on 18 November 2008.


Gameplay
There will be the return of many ways of racing in Need for Speed Undercover. Sprint, Circuit, Highway Battles (a new mode involving racing on a highway with heavy civilian and police traffic), missions (where the player performs specific missions usually involving the Tri-City Police Department). , the "Cops and Robbers" mode, and a new gameplay mode called "The Heist".

Map

Undercover will feature a new "open-world" map consisting of over a hundred miles of road and a large highway system making it the largest Need for Speed open world environment EA has ever created. The map is of a fictional city based on the American West Coast cities. The city is called Tri-City, and consists of four boroughs called Palm Harbor, Port Cresent, Gold Coast Mountains, and Sunset Hills.

Police
A considerable amount of information has been released about Undercover's police system, and it has been confirmed by EA that the police vehicles will include helicopters. The police vehicles will be drivable by the player namely in certain campaign missions. EA also confirmed that "there are some modes which give you access to the range of police cars. They're a lot of fun to drive and they have sirens." It has also been mentioned that, "The police are much tougher this time around, they will now perform PIT maneuvers"


Plot


The game's story mode sets the player in the story as a police officer going undercover into the criminal underground of Tri-City, a fictional city where the game is set. Players will take on dangerous jobs and compete in races in order to infiltrate and take down a ruthless international crime smuggling syndicate of street racers and car thieves. The player's only contact to the police is federal handler Chase Linh, played by Maggie Q. Another named police officer is Lt. Keller.

Recently EA revealed some new plot details of Undercover. A video shows the player evading capture from the Tri-City Police Department (TCPD). The player was aided by detective Chase Linh. As well, six criminal characters named Carmen, played by Christina Milian, Chau Wu, "G-Mac" (a defector from the TCPD), Hector Maio, "Nickel", and Zack Maio have been introduced. There are three other characters to note: Jonathon Cross is listed as an acquaintance to "G-Mac", yet not much is known about him at this time; and Isabel "Izzy" Diaz, one of the "Blacklist" members in Most Wanted, and Caleb Reece, the main antagonist in Underground 2, are listed as acquaintances to Hector Maio.


by Wikipedia.org


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν

Edited by - PREDATOR on 08/11/2008 03:48:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy