ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΜΒΟΥΛΗ ... ΑΓΙΟΥ ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 13:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπέτ
Εμένα δέν μου αρέσει αυτό το δίλημμα υπο την μορφή του εκβιασμού.
Η ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΣΑΝ ΚΑΘΑΡΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ... Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.
Εμένα δικαίωμα μου είναι να πιστεύω και στον χριστιανισμό, και να αναγνωρίζω οτι η βίβλος είναι ένα μείγμα όπως πραγματικά συμβαίνει κάποιων αληθινών ιστοριών με συμβολισμούς σάν την Ελληνική μυθολογία. Αλλά εκνευρίζομαι όταν λέω την συγκεκριμένη άποψη (τα ίδια λένε και οι φίλοι ψηλός, europaios2) και μας πετάτε ταμπέλες.
ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΕΙΣΤΕ, ΕΙΣΤΕ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ... και διάφορα άλλα (όπως και μένα μου είχε πεί παλιότερα ο Σβαμπέ).
Τώρα άν μου πεί κάποιος οτι θές δέ θές για Σένα το Σύμπαν δημιουργήθηκε το 5000 π.χ. σαφώς και θα εκνευρισθώ, θα θεωρήσω οτι με περνάει για χαζοχαρούμενο αφού έχουν βρεθεί ανθρώπινα ευρήματα ηλικίας εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 15:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε snoopy! ο στόχος τους δεν είναι να πείσουν εσένα ή εμένα! Ο στόχος του είναι να ρίχνουν λάσπη! Ρίξε, ρίξε σου λέει κάτι θα μείνει! όλο και κάπιοι αφελείς θα την πατήσουν!
-Ένα παράδειγμα μόνο! όταν ισχιριζόταν ο Schwabe! ότι ο Ιησούς απαγόρευσε στους μαθητές του να πάνε σε ξένα έθνη, όταν του έγραψα το εδάφιο στο Ευαγγέλιο του Μάρκου που τους προέτρεπε να πάνε παντού! ο Schwabe! απάντησε <<Α! άρχισες να διαβάζεις!>> Ενώ ο macedon προσπάθησε να βγάλει τον Ματθαίο ανώτερο του Μάρκου!
-Δεν κατάλαβαν κάτι! Όντως δεν είχα διαβάσει ποτέ μου θρησκευτικά βιβλία! Με ανάγκασαν και διαπιστώνω δαιβάζοντας την αλήθεια της Οροδοξίας! Να και κάτι καλό! Ξέρω πως να απαντήσω σε άθεους! αν μου τύχει κανένας και το φέρει η κουβέντα! Γιατί πρώτα είχα δυσκολίες!

Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >>
Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16

-Κατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.

-Καλό καφέ!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 18:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ένα παράδειγμα μόνο! όταν ισχιριζόταν ο Schwabe! ότι ο Ιησούς απαγόρευσε στους μαθητές του να πάνε σε ξένα έθνη, όταν του έγραψα το εδάφιο στο Ευαγγέλιο του Μάρκου που τους προέτρεπε να πάνε παντού!»

Σου το απάντησα φίλτατε το εδάφιο που «εντόπισες», όμως εσύ δεν απάντησες επάνω σε αυτό που εγώ σου υπέδειξα!

Εγώ σου υπέδειξα τι είπε κάποιος ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, εσύ έβγαλες την μούγκα, και μου παρέθεσες μετά το τι είπε κάποιος ο οποίος όσα έγραψε……είναι ράδιο αρβύλα, μιας και ουδέποτε είδε ή άκουσε στη ζωή του τον Ιησού και την διδασκαλία του!!

Να κοιτάς την άγνοια σου, και όχι αυτά τα οποία οι άλλοι σου επισημαίνουνε και εσύ δεν απαντάς.

europaios2:
«Να και κάτι καλό! Ξέρω πως να απαντήσω σε άθεους! αν μου τύχει κανένας και το φέρει η κουβέντα! Γιατί πρώτα είχα δυσκολίες!»

Ναι, πρώτα πέταγες τούβλα και τώρα…….μόνο τσιμεντόλιθους!!

Ξέρεις κάτι, η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη από την αμάθεια.

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος του στους Εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες.

Σημειωτέον, Εθνικοί ήσαν για παράδειγμα οι Έλληνες, οι Αιγύπτιοι και άλλοι.

Όσον αφορά δε τον Μάρκο, να υπενθυμίσουμε και πάλι ότι ουδέποτε αντίκρισε τον Ιησού, ουδέποτε άκουσε με τα αυτιά του τον Ιησού να διδάσκει, αλλά υποτίθεται ότι έτσι άκουσε να του λένε…..

Κοίτα μην σου βγει λιγάκι πικρός ο καφές φίλτατε!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 18:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy

quote:
Φίλε γιαπέτ
Εμένα δέν μου αρέσει αυτό το δίλημμα υπο την μορφή του εκβιασμού.
Η ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΣΑΝ ΚΑΘΑΡΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ... Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.

Έτσι μπαίνει όμως....

quote:
Εμένα δικαίωμα μου είναι να πιστεύω και στον χριστιανισμό, και να αναγνωρίζω οτι η βίβλος είναι ένα μείγμα όπως πραγματικά συμβαίνει κάποιων αληθινών ιστοριών με συμβολισμούς σάν την Ελληνική μυθολογία.

Σαφώς και είναι. Επιπλέον αυτό, δείχνει σκεπτόμενο άτομο, φίλε snoopy.

quote:
Αλλά εκνευρίζομαι όταν λέω την συγκεκριμένη άποψη (τα ίδια λένε και οι φίλοι ψηλός, europaios2) και μας πετάτε ταμπέλες. ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΕΙΣΤΕ, ΕΙΣΤΕ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ... και διάφορα άλλα (όπως και μένα μου είχε πεί παλιότερα ο Σβαμπέ).

Κανείς δε μπορεί να αποφανθεί αν είσαι ή όχι χριστιανός, παρά μόνο εσύ.
Γι’ αυτό είπα πριν, ότι δεν υπάρχει εδώ μέσα χριστιανός που να κάνει αυτόν το διαχωρισμό.


quote:
Τώρα άν μου πεί κάποιος οτι θές δέ θές για Σένα το Σύμπαν δημιουργήθηκε το 5000 π.χ. σαφώς και θα εκνευρισθώ, θα θεωρήσω οτι με περνάει για χαζοχαρούμενο αφού έχουν βρεθεί ανθρώπινα ευρήματα ηλικίας εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων.

Είναι όμως μια απ’ τις «αλήθειες» που πρέπει να ασπαστείς ή όχι;

Τι είναι λοιπόν, αυτοί που εθελοτυφλούν μπροστά σε κάτι τέτοια ή τα ασπάζονται;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 19:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Είναι όμως μια απ’ τις «αλήθειες» που πρέπει να ασπαστείς ή όχι;

Τι είναι λοιπόν, αυτοί που εθελοτυφλούν μπροστά σε κάτι τέτοια ή τα ασπάζονται;


Aπλά είναι άνθρωποι φανατικοί που προκειμένου να δικιολογήσουν την ορθότητα των απόψεων τους έστω και άν δέν ισχύει συμπεριφέρονται μεροληπτικά, προκειμένου να ζούν με την ψευδαίσθηση της μοναδικότητας τους.
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ?
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΕΞΕΛΙΓΜΕΝΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, ΑΝΔΡΟΜΕΔΕΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ DNA, EΡΧΟΜΟ ΤΩΝ ΕΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?
Πρόσφατα παρακολούθησα διαμάχη που είχε με το μέλος OANNESAE οπου λίγο - πολύ είδα οτι δέν συμφωνούσες με τις συγκεκριμένες θέσεις αλλά προτίμησα προκειμένου να μήν έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου να μήν κάνω καμιά επέμβαση. Αλλά όλα έχουν τα όρια τους, αυτό που με ενοχλεί είναι να κατηγοριοποιούμαι τις απόψεις ανάλογα με το συμφέρον μας.
Και η βίβλος λέει τις αλήθειες της, έχουν βρεθεί ιστορικά ευρήματα του 8ου π.χ. αιώνα που αποδεικνύουν οτι κάποιες αλήθειες κρύβονται γύρω απο αυτά που λέει ενώ για τον Σείριο ακόμα τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 22:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe Εγώ σου υπέδειξα τι είπε κάποιος ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, εσύ έβγαλες την μούγκα, και μου παρέθεσες μετά το τι είπε κάποιος ο οποίος όσα έγραψε……είναι ράδιο αρβύλα, μιας και ουδέποτε είδε ή άκουσε στη ζωή του τον Ιησού και την διδασκαλία του!!
Να κοιτάς την άγνοια σου, και όχι αυτά τα οποία οι άλλοι σου επισημαίνουνε και εσύ δεν απαντάς.


-Και ο Ιούδας μαθητής ήταν! Για να μην πάω βαθύετρα σε συνθήκες.....
-Δε σ' αρέσει ε?..-Κατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.
quote:
SchwabeΔιαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος του στους Εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες.

Σημειωτέον, Εθνικοί ήσαν για παράδειγμα οι Έλληνες, οι Αιγύπτιοι και άλλοι.



-Σημειωτέον ο μαθητής ακολουθεί κατά γράμμα το δάσκαλο! Σημειωτέον ο Ιωάννης ήρθε στη Ελλάδα, σημειωτέον ο Πέτρος στην Ιταλία! Σημειωτέον ατύχησες για άλλη μια φορά! Σημειωτέον που και να διαβάσω την Παλαιά ή Καινή Διαθήκη όπως θέλω με την άνεσή μου και όχι στα κλεφτά! σημειωτέον μας βοηθάτε τους Ορθοδόξους χωρίς να το θέλετε!
quote:
Κοίτα μην σου βγει λιγάκι πικρός ο καφές φίλτατε!!


-Ήταν υπέροχος! βοήθησε και ο καιρός! η θάλλασσα φανταστική! και σημειοτέον αν σε βγάλει ο δρόμος και έχεις το χρόνο θα χαιρόμουν να πίναμε έναν μαζί!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 00:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy

quote:
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ?ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΕΞΕΛΙΓΜΕΝΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, ΑΝΔΡΟΜΕΔΕΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ DNA, EΡΧΟΜΟ ΤΩΝ ΕΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

Μόνο για το λόγο ότι, αυτά αφορούν σε μια θρησκεία, η οποία τα επιβάλλει σε μάζες, ενώ τα άλλα είναι θεωρίες τις οποίες αν θέλει κάποιος, ασπάζεται όπως μπορεί, χωρίς συνέπειες, όποιος κι αν είναι, να τις καταδικάζει ανοιχτά.

quote:

Πρόσφατα παρακολούθησα διαμάχη που είχε με το μέλος OANNESAE οπου λίγο - πολύ είδα οτι δέν συμφωνούσες με τις συγκεκριμένες θέσεις αλλά προτίμησα προκειμένου να μήν έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου να μήν κάνω καμιά επέμβαση. Αλλά όλα έχουν τα όρια τους, αυτό που με ενοχλεί είναι να κατηγοριοποιούμαι τις απόψεις ανάλογα με το συμφέρον μας.


Ευχαρίστως να σου απαντήσω σ’ αυτό, όμως για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα, θέλεις να μου εξηγήσεις, τι εννοείς;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 10:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:Μόνο για το λόγο ότι, αυτά αφορούν σε μια θρησκεία, η οποία τα επιβάλλει σε μάζες, ενώ τα άλλα είναι θεωρίες τις οποίες αν θέλει κάποιος, ασπάζεται όπως μπορεί, χωρίς συνέπειες, όποιος κι αν είναι, να τις καταδικάζει ανοιχτά.


-Nαι δίκιο έχεις τώρα θυμήθηκα είχε έρθει ο παππάς της ενορίας μου και εισβάλοντας ως Νίντζα! αφού μας ξυλοκόπησε! μας απέσπασε δήλωση πιθαναγκασμού στην Ορθοδοξία!
-Πέρα αυτού κάθε 15 ημέρες έρχεται μαζί με τα παπαδάκια και κάνει εξονυχιστικό έλεγχο στη βιβλιοθήκη μου αλλά και στις διευθύνσεις στο Ίντερνετ!
-Πολλές φορές βλέπω και τον Δεξιό ψάλτη με το πουλί στο σκούφο του να κάθεται κάτω από το παραθύρι μου σε σημείο παρεξηγήσεως!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 10:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπέτ:
Μόνο για το λόγο ότι, αυτά αφορούν σε μια θρησκεία, η οποία τα επιβάλλει σε μάζες, ενώ τα άλλα είναι θεωρίες τις οποίες αν θέλει κάποιος, ασπάζεται όπως μπορεί, χωρίς συνέπειες, όποιος κι αν είναι, να τις καταδικάζει ανοιχτά.

Καλημέρα φίλε γιαπέτ και Χρόνια Πολλά για την γιορτή σου (δέν ξέρω και άν γιορτάζεις κιόλας αφού είναι χριστιανική γιορτή)
Διάβασε την πρώτη παράγραφο στην απάντηση που σου έδωσε παραπάνω ο φίλος europaios2. Εμένα προσωπικά κανένας ιερέας, κανένας αρχιεπίσκοπος, κανένας δάσκαλος κατηχητικού δέν μου ζήτησε να τα πιστέψω σάν αληθινή ιστορία.
ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΟΓΜΑ, ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ.

quote:
γιαπέτ:
Ευχαρίστως να σου απαντήσω σ’ αυτό, όμως για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα, θέλεις να μου εξηγήσεις, τι εννοείς;

Τίποτα, απλά ήταν ένα παράδειγμα οτι και εσύ ασπάζεσαι τις συγκεκριμένες θεωρίες για Έλ, Σείριους, Ατλαντίδες και όλα τα σχετικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 23:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Nαι δίκιο έχεις τώρα θυμήθηκα είχε έρθει ο παππάς της ενορίας μου και εισβάλοντας ως Νίντζα! αφού μας ξυλοκόπησε! μας απέσπασε δήλωση πιθαναγκασμού στην Ορθοδοξία!
-Πέρα αυτού κάθε 15 ημέρες έρχεται μαζί με τα παπαδάκια και κάνει εξονυχιστικό έλεγχο στη βιβλιοθήκη μου αλλά και στις διευθύνσεις στο Ίντερνετ!
-Πολλές φορές βλέπω και τον Δεξιό ψάλτη με το πουλί στο σκούφο του να κάθεται κάτω από το παραθύρι μου σε σημείο παρεξηγήσεως!

Φίλε europaios2, μερικές φορές μου δίνεις την εντύπωση ότι γράφεις, με μοναδικό στόχο να ανεβαίνει ο αύξων αριθμός των μηνυμάτων σου...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 23:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy

quote:
Καλημέρα φίλε γιαπέτ και Χρόνια Πολλά για την γιορτή σου (δέν ξέρω και άν γιορτάζεις κιόλας αφού είναι χριστιανική γιορτή )

Σ’ ευχαριστώ φίλε snoopy, για τις ευχές σου, με αφορμή τη συγκεκριμένη ημέρα. Για μένα, σημασία έχει ότι οι ευχές σου είναι αληθινές, διότι ορμάσαι απ’ τα δικά σου «πιστεύω».

Ο κύκλος μου αποτελείται από φίλους και συγγενείς απ’ τους οποίους, ο καθένας έχει και το θρησκευτικό του πιστεύω. Έτσι χρησιμοποιώ αυτήν την ημέρα σαν ένα καλό λόγο για συνεύρεση, φαγοπότι και διασκέδαση.


quote:
Διάβασε την πρώτη παράγραφο στην απάντηση που σου έδωσε παραπάνω ο φίλος europaios2. Εμένα προσωπικά κανένας ιερέας, κανένας αρχιεπίσκοπος, κανένας δάσκαλος κατηχητικού δέν μου ζήτησε να τα πιστέψω σάν αληθινή ιστορία.

Πίστευα ότι εσύ θα καταλάβαινες σε ποιές εποχές αναφέρομαι και τι εννοώ...

Ας είναι...

Η αλήθεια είναι ότι απ’ την πρώτη ημέρα στο σχολείο, άρχισε ο πειθαναγκασμός, όλων μας, προς αυτήν την κατεύθυνση, σε άλλους είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα (όπως ο φίλος ευρωπαίος2), σε άλλους όχι εντελώς (όπως εσύ) και σε άλλους καθόλου (όπως εγώ).

quote:
Τίποτα, απλά ήταν ένα παράδειγμα οτι και εσύ ασπάζεσαι τις συγκεκριμένες θεωρίες για Έλ, Σείριους, Ατλαντίδες και όλα τα σχετικά.

Δεν αποκλείω τίποτε, ούτε βεβαιώνω αξιωματικά, διότι πιστεύω ότι κανείς δεν είναι σε θέση να το κάνει, με βάση τις γνώσεις που έχουμε σήμερα και αυτό προσπαθούσα να δώσω να καταλάβει ο φίλος, αν θυμάσαι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 10:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε europaios2, μερικές φορές μου δίνεις την εντύπωση ότι γράφεις, με μοναδικό στόχο να ανεβαίνει ο αύξων αριθμός των μηνυμάτων σου...

-Ναι στα 500 μυνήματα! μου τάξαν δώρο ένα κινητό!
-Είμαι πικρός το ξέρω!
quote:
Η αλήθεια είναι ότι απ’ την πρώτη ημέρα στο σχολείο, άρχισε ο πειθαναγκασμός, όλων μας, προς αυτήν την κατεύθυνση, σε άλλους είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα (όπως ο φίλος ευρωπαίος2), σε άλλους όχι εντελώς (όπως εσύ) και σε άλλους καθόλου (όπως εγώ).

-Από μικρός είχα ευάλωτη προσωπικότητα! αναγνώριζα τα λάθη μου! αλλά όταν είχα δίκιο! δε ξέρω αν ζει αλλά αν ναι! ακόμη θα με θυμάται! η δασκάλα μου στην τρίτη Δημοτικού!
-Ενώ εσύ γιαπετ!......αντάρτης! από γενισιμιού σου! για πες μας μία αντίδραση σου στον πειθαναγκασμό! για παράδειγμα στο Δημοτικό! όλο και κάτι θα έχεις κάνει!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 17:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Και ο Ιούδας μαθητής ήταν! Για να μην πάω βαθύετρα σε συνθήκες.....»

Φυσικά και ήταν, και εάν διαβάσεις και το σχετικό του Ευαγγέλιο, τότε ξαφνικά μας βγαίνει πολύ διαφορετικός ο Ιησούς. Αυτός και ο λόγος για το ότι τα περισσότερα Ευαγγέλια τα αποκάλεσαν «Απόκρυφα».

Ότι δεν πρόλαβαν να σβήσουνε, θεωρήθηκε «Απόκρυφο»…..

Αλλά τι είπαμε, εσύ κατέχεις μόνο…..αλήθειες έ?

europaios2:
«Κατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.»

Σου απάντησα ήδη, εσύ όμως δεν απάντησες στα όσα εγώ έγραψα. Γιατί άραγε?

Ο Μάρκος φίλτατε, ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, συνεπώς λέει και ότι του κατέβει. Αυτός ο Ευαγγελιστής που σου αναφέρω εγώ όμως, ήταν ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ.

Και αυτό, εσένα δεν σε βολεύει καθόλου μα καθόλου έ?

europaios2:
«Σημειωτέον ο μαθητής ακολουθεί κατά γράμμα το δάσκαλο! Σημειωτέον ο Ιωάννης ήρθε στη Ελλάδα, σημειωτέον ο Πέτρος στην Ιταλία! Σημειωτέον ατύχησες για άλλη μια φορά!»

Φουκαρά Ευρωπαίε, τόσα ξέρεις, τόσα λες!

Ο Ιησούς, μήπως μπορείς να μας πεις ΓΙΑΤΙ ΕΠΙ 33 ΟΛΑΚΕΡΑ ΕΤΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ, δίνοντας το καλό παράδειγμα?

Μήπως μπορείς επίσης να μας πεις ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΤΗ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΓΙΝΕΙ 30 ΕΤΩΝ, όπου και περίπου ξεκινάνε οι αφηγήσεις που περιέχει η Καινή Διαθήκη?

Άραγε, τόοοοοοσο ασήμαντη να ήταν η………………….εγκόσμια παραμονή του……..Ενός και Μοναδικού Θεού της οικουμένης (!) ώστε κανείς να μην αισθάνθηκε την ανάγκη να γράψει έστω και δυο λόγια????

Κατά τα άλλα όμως, οι «μαθητές» του όρμησαν στα ξαφνικά να διδάξουνε, και γνώριζαν τόσο καλύτερα από τον ίδιο τα όσα έπρεπε να πούνε και να πράξουνε ώστε….κατήργησαν και την ίδια την περιτομή που τίμησε ο ίδιος ο Ιησούς και ουδέποτε αποκήρυξε!!!

Ρε συ, η λογική σκέψη σε έχει ποτέ απασχολήσει??

europaios2:
«Σημειωτέον που και να διαβάσω την Παλαιά ή Καινή Διαθήκη όπως θέλω με την άνεσή μου και όχι στα κλεφτά! σημειωτέον μας βοηθάτε τους Ορθοδόξους χωρίς να το θέλετε!»

Ναι, μιας και……διέπρεψες στα της Καινής Διαθήκης (?) τώρα καιρός να μας «φωτίσεις» με την Πεντάτευχο!!!!

Φυσικά, πάντοτε ο ημιμαθής αισθάνεται και «επαΐον». Γνώριμη αντίδραση, με το συμπάθιο δηλαδή…

europaios2:
«Ήταν υπέροχος! βοήθησε και ο καιρός! η θάλλασσα φανταστική! και σημειοτέον αν σε βγάλει ο δρόμος και έχεις το χρόνο θα χαιρόμουν να πίναμε έναν μαζί»

Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω!

Μπροστά από το γραφείο μου παρεμβάλλεται ο δρόμος και μετά η θάλασσα, μεγάλη υπόθεση να πίνεις το καφεδάκι σου με θέα το απέραντο γαλάζιο!

Το δε καφεδάκι, το πίνουμε όποτε θες, Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, θάλασσα τουλάχιστον θα σε συνοδεύσει όπως και να χει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και ήταν, και εάν διαβάσεις και το σχετικό του Ευαγγέλιο, τότε ξαφνικά μας βγαίνει πολύ διαφορετικός ο Ιησούς. Αυτός και ο λόγος για το ότι τα περισσότερα Ευαγγέλια τα αποκάλεσαν «Απόκρυφα».


-Πότε το γράψε? πριν αυτοκτωνήσει ή μετα?

quote:
Αλλά τι είπαμε, εσύ κατέχεις μόνο…..αλήθειες έ?

-Και κάτι άλλο που σου λείπει....
quote:
Ο Μάρκος φίλτατε, ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ, συνεπώς λέει και ότι του κατέβει. Αυτός ο Ευαγγελιστής που σου αναφέρω εγώ όμως, ήταν ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ.
Και αυτό, εσένα δεν σε βολεύει καθόλου μα καθόλου έ?


-Ο Ηρόδοτος που δε συμετείχε στις μάχες έγραψε ότι Του κατέβαινε? ή δε σε βολεύει καθόλου?
quote:
Ο Ιησούς, μήπως μπορείς να μας πεις ΓΙΑΤΙ ΕΠΙ 33 ΟΛΑΚΕΡΑ ΕΤΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ, δίνοντας το καλό παράδειγμα?
Μήπως μπορείς επίσης να μας πεις ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΤΗ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΓΙΝΕΙ 30 ΕΤΩΝ, όπου και περίπου ξεκινάνε οι αφηγήσεις που περιέχει η Καινή Διαθήκη?
Άραγε, τόοοοοοσο ασήμαντη να ήταν η………………….εγκόσμια παραμονή του……..Ενός και Μοναδικού Θεού της οικουμένης (!) ώστε κανείς να μην αισθάνθηκε την ανάγκη να γράψει έστω και δυο λόγια????
Κατά τα άλλα όμως, οι «μαθητές» του όρμησαν στα ξαφνικά να διδάξουνε, και γνώριζαν τόσο καλύτερα από τον ίδιο τα όσα έπρεπε να πούνε και να πράξουνε ώστε….κατήργησαν και την ίδια την περιτομή που τίμησε ο ίδιος ο Ιησούς και ουδέποτε αποκήρυξε!!!
Ρε συ, η λογική σκέψη σε έχει ποτέ απασχολήσει??


-Ας ξεκινησούμε λίγο ανάποδα! και ας χρησιμοποιήσω τα λόγια σου για να μπορέσεις να συμφωνήσεις! <<Ρε συ, η λογική σκέψη σε έχει ποτέ απασχολήσει??>> <<.... Κατά τα άλλα όμως, οι «μαθητές» του όρμησαν στα ξαφνικά να διδάξουνε, και γνώριζαν τόσο καλύτερα από τον ίδιο τα όσα έπρεπε να πούνε και να πράξουνε ώστε….κατήργησαν και την ίδια την περιτομή που τίμησε ο ίδιος ο Ιησούς και ουδέποτε αποκήρυξε!!!>>
-Για πες μου έναν λόγο Schwabe! που το έκαναν? ή επειδή δεν είχαν οικονομικά κίνητρα άρα για σένα δεν είχαν και λόγο?
-Δε μας επισκέφτηκε για ολόκληρα 33 χρόνια! Αν λοιπόν τα αφιαρέσουμε από το 2008...................πόσα χρόνια έχει που μας έχει επισκεφτεί Schwabe!
-Πού κρυβόταν? που είχε πάει? που προετοιμαζόταν? τι έκανε? αν Τον συναντήσω πριν από σένα θα προσπαθήσω να σε σε επισκεφτώ για να σου πω! αν με προλάβεις! το ίδιο επιθυμώ και δια εσέ!

quote:
Ναι, μιας και……διέπρεψες στα της Καινής Διαθήκης (?) τώρα καιρός να μας «φωτίσεις» με την Πεντάτευχο!!!!
Φυσικά, πάντοτε ο ημιμαθής αισθάνεται και «επαΐον». Γνώριμη αντίδραση, με το συμπάθιο δηλαδή…


-Φαίνεται τη γνώση την έχουν ιδιοποιηθεί οι παντογνώστες!...... με το συμπάθιο δηλαδή
quote:
Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω!
Μπροστά από το γραφείο μου παρεμβάλλεται ο δρόμος και μετά η θάλασσα, μεγάλη υπόθεση να πίνεις το καφεδάκι σου με θέα το απέραντο γαλάζιο!
Το δε καφεδάκι, το πίνουμε όποτε θες, Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, θάλασσα τουλάχιστον θα σε συνοδεύσει όπως και να χει!


-Πρέπει κάπου και να συμφωνήσουμε αλλιώς θα συναντήθουμε στο..... ριγκ! Μετά το Μάιο σίγουρα θα το κανονίσουμε.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 00:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Πότε το γράψε? πριν αυτοκτωνήσει ή μετα?»

Κοίτα να δεις, στον χριστιανισμό…..όλα γίνονται!!

Ο…κρίνος έφερε τον Ιησού, το νερό έγινε κρασάκι, ο Ιησούς περπατούσε επάνω στο νερό (!), η συκιά ξεράθηκε από τα πολλά τα νεύρα, νομίζεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο το πώς γράφτηκε?

europaios2:
«Και κάτι άλλο που σου λείπει..»

Να μαντέψω? Όπως…….απύθμενη φαντασία??

europaios2:
«Ο Ηρόδοτος που δε συμετείχε στις μάχες έγραψε ότι Του κατέβαινε? ή δε σε βολεύει καθόλου?»

Ο Ηρόδοτος δεν επικαλέστηκε κάποια «θεία φώτιση», ούτε και έγραψε με την απαίτηση να γίνουνε τα όσα θα έγραφε αποδεκτά ως….τα λόγια του Θεού!!

Μια «μικρή» διαφορά έ?

europaios2:
«Πού κρυβόταν? που είχε πάει? που προετοιμαζόταν? τι έκανε? αν Τον συναντήσω πριν από σένα θα προσπαθήσω να σε σε επισκεφτώ για να σου πω! αν με προλάβεις! το ίδιο επιθυμώ και δια εσέ!»

Όταν στήνεις ένα ψέμα, σε μια περιοχή η οποία από τόσους έχει περιγραφεί, τότε δεν μπορείς να απαιτήσεις μεγάλο κομμάτι της ιστορίας. Εδώ μόλις και μετά βίας τα 2 με 3 χρόνια που υποτίθεται πως έδρασε ο Ιησούς δεν μπορεί ο χριστιανισμός να αποδείξει, θα…….ρισκάρει να μιλήσει για το τι έκανε 33 ολάκερα χρόνια?

Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια φίλτατε, εξίσου και τα 3 χρόνια είναι λίγα….

europaios2:
«Φαίνεται τη γνώση την έχουν ιδιοποιηθεί οι παντογνώστες!...... με το συμπάθιο δηλαδή»

Ιδού η Ρόδος φίλτατε!

Μόνο τάχα εξυπνάδες και ανούσιες ατάκες ξαμολάς, άντε λοιπόν να δούμε τις θεολογικές σου γνώσεις! Αν πάλι σου πέφτουνε πολύ, τότε δώσε μας τα ιστορικά σου φώτα!

Για δες ρε σε ποιους έμεινε η υπεράσπιση…..

europaios2:
«…Μετά το Μάιο σίγουρα θα το κανονίσουμε.»

Μην αγχώνεσαι, δεν θέλει ζόρι η ζωή, και επιπλέον, δεν ξέρεις και τι θα σου ξημερώσει….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ-
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 00:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιαπετ-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Ενώ εσύ γιαπετ!......αντάρτης! από γενισιμιού σου! για πες μας μία αντίδραση σου στον πειθαναγκασμό! για παράδειγμα στο Δημοτικό! όλο και κάτι θα έχεις κάνει!

Άσε, πού να στα λέω...

ξεκίνησα τη μεγαλύτερη ηθική επανάσταση που έγινε ποτέ, σε... δημοτικό σχολείο. Έπαιζα αμπάριζα, κόντρα στις εντολές του δασκάλου μου...

Αλήθεια, γνωρίζεις πόσων ετών είναι ένα παιδάκι του δημοτικού;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 00:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ηρόδοτος δεν επικαλέστηκε κάποια «θεία φώτιση», ούτε και έγραψε με την απαίτηση να γίνουνε τα όσα θα έγραφε αποδεκτά ως….τα λόγια του Θεού!!


-Λογικό αφού δεν ήταν! παρα τάυτα δεν ήταν παρόν!
quote:
Να μαντέψω? Όπως…….απύθμενη φαντασία??

-Καλά τα πας!
quote:
Ιδού η Ρόδος φίλτατε!
Μόνο τάχα εξυπνάδες και ανούσιες ατάκες ξαμολάς, άντε λοιπόν να δούμε τις θεολογικές σου γνώσεις! Αν πάλι σου πέφτουνε πολύ, τότε δώσε μας τα ιστορικά σου φώτα!
Για δες ρε σε ποιους έμεινε η υπεράσπιση…..


-Για να δούμε κάπου θα το διαβάσεις!
quote:
europaios2:
«Κατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.
Tώρα τι έχεις να πεις? Schwabe?»

Schwabe:Βρέ, άρχισες να διαβάζεις?? Έστω και έτσι, ας είναι!
Πάμε όμως να σου μάθουμε ορισμένα απλά πράγματα φίλτατε.
Είναι προφανές ότι τόσο από την ζωή όσο και τις συνήθειες του Ιησού, έχουμε να κάνουμε με έναν καθόλα ευσεβή Εβραίο. Τιμούσε τον Νόμο του Μωυσή, έκανε περιτομή, θεωρούσε τον Ναό όπως ο κάθε Εβραίος οίκο του Θεού του λαού Ισραήλ.
Ως πιστός Εβραίος, φυσικά ουδέποτε πάτησε το πόδι του σε γη απερίτμητων, πόσο δε μάλλον γη Εθνικών, δηλαδή ειδωλολατρών κατά τις απόψεις του Ιησού και των Εβραίων. Έτσι, ούτε στην Ελλάδα τον βλέπουμε να ταξιδεύει ούτε και σε καμία άλλη χώρα πλην των ολίγων τετραγωνικών χιλιομέτρων πέριξ της ιερής πόλης των Ιουδαίων.
Ερχόμαστε τώρα στα όσα «πιστά παραδίδει» ο Μάρκος στο Ευαγγέλιο του. Αξίζει κατ αρχάς να σημειώσουμε ότι Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, αλλά μεταφέρει τα όσα…….«άκουσε» είτε από τον Πέτρο είτε από τον Παύλο, ο οποίος Παύλος φυσικά ούτε καν ο ίδιος του υπήρξε μάρτυς αυτόπτης αλλά και αυτός τα άκουσε από άλλους!!
Αυτά για να αντιλαμβανόμαστε ότι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ Η ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.
Συνεπώς, είναι ηλίου φαεινότερο ότι όσα φέρεται να λέει ο Ιησούς στον στίχο 15 του ΙΣΤ’ κεφαλαίου αφορούνε αποκλειστικά τους ομοεθνείς του Ιησού, και ως «κόσμος» νοούνται οι Εβραίοι της διασποράς ενδεχομένως.
Κάτι που είναι τελείως ξεκάθαρο εάν δούμε το τι μας λέει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ (σε αντίθεση με τον Μάρκο..), ο οποίος μας μεταφέρει τα εξής λόγια του Ιησού:
« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε » Κατά Ματθαίον (κεφ. Ι’ 5).
Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ένας άνθρωπος που έζησε μαζί με τον Ιησού, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος του Ιησού στους Εθνικούς, μάλιστα με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες.
Περιττό να υπογραμμίσουμε ότι ΩΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, όπως π.χ. οι Έλληνες ή οι Αιγύπτιοι.
Εάν όντως ήταν αληθές ότι ο Ιησούς θέλησε να διδάξει και σε Εθνικούς και γενικότερα σε κάθε αλλοεθνή, ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ



Ευαγγελιστής Ματθάιος κεφ. κη στοίχος 18-19.......και προσελθόν ο Ιησούς ελάλησεν αυτοίς λέγων, εδόθοι μοι πάσα εξουσίαν εν ουρανώ και επί γής. Πορευθέντες μαθητεύσατε επί τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.
-εν συνεχεία για τους αλλοεθνείς....κεφ.η στοίχος ......Και εμβάντι αυτώ εις το πλοίον ηκολούθησαν αυτώ οι οι μαθηταί αυτού....28......Και ελθόντι αυτώ εις το πέραν εις τη χώραν των Γεργεσηνών υπήντησαν αυτώ δύο δαιμονιζόμενοι......
-κατά Ματθαίου κεφ. ιβ στιχ. 50 ...όστις ωαρ αν πιοήση το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς αυτός μου αδελφός και μήτηρ έστιν...
Ψιλά γράμματα? που απευθήνονται σε ομοεθνοίς? η μεγάλείο ψηχής? που δε μπορείς να καταλάβεις?
-Οι συγκεκριμένες άνωθεν κατηγορίες δεν ήταν από άγνοια όταν αυταρέσκεσαι για την τέλεια γνώση της Καινής Διαθήκης!
-Τώρα?!

quote:
Μην αγχώνεσαι, δεν θέλει ζόρι η ζωή, και επιπλέον, δεν ξέρεις και τι θα σου ξημερώσει….


-Νιώθω ανακουφισμένος τώρα!
quote:
europaios2


quote:europaios2!
-Ενώ εσύ γιαπετ!......αντάρτης! από γενισιμιού σου! για πες μας μία αντίδραση σου στον πειθαναγκασμό! για παράδειγμα στο Δημοτικό! όλο και κάτι θα έχεις κάνει!

γιαπετ-:Άσε, πού να στα λέω...
ξεκίνησα τη μεγαλύτερη ηθική επανάσταση που έγινε ποτέ, σε... δημοτικό σχολείο. Έπαιζα αμπάριζα, κόντρα στις εντολές του δασκάλου μου...
Αλήθεια, γνωρίζεις πόσων ετών είναι ένα παιδάκι του δημοτικού;



-Όχι φίλε μου! έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε! θα μου πει ο γίος μου όμως! σε 2-3 χρόνια!
-Πάντως καλά τα πήγες! Εγώ λάτρης της περιπέτειας από πιτσιρικάς! έστρωσα στο κυνίγι με πορτοκάλια τη δασκάλα μου στην τρίτη Δημοτικού! Χώριζε το σχολέιο μου μία χαμηλή μάντρα από κτήμα με πορτοκαλιές! Είχα βαρέσει ένα παιδάκι (δε θέλω σχόλειο!) και με έστρωσε στο κυνίγι. Πήδηξε κι αυτή η ρουφιάνα τη μάντρα! είχε μία ξύλινη βέργα...ακόμη τη θυμάμαι! το κτήμα ήταν μικρό! μόλις με στρίμωξε αναγκαστικά έφαγε στη μούρη όσα ποτροκάλια δεν είχε φάει ποτέ της. Ήταν Οκτώβριος και ήσαν τα πορτοκάλια μικρά πράσινα βολικά για το χέρι μου! Μιλάμε για σόου! μρποστά αυτή να ουρλιάζει πίσω εγώ να κόβω και να ρίχνω!. Βγήκε ο Διευθηντής (πολύ άγριος! και ερχόταν κατά πάνω μου!) την κοπάνησα πήγα σπίτι ούτε τσάντα δεν πήρα! περίμενα τον Ντάντι μου! (τη μάνα μου τη ξεγέλασα γιατί ακόμη ξύλο θα έτρωγα!)
Την άλλη μέρα!.....πήγα με τον μπαμπούλη μου!......... πιος είδε το Θεό και δε φοβήθηκε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 00:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο βρε...

Από μικρός στην επανάσταση και στον πόλεμο, ε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και δω καληνύχτα!
-Που θα πάει θα το κερδίσω το κινητό!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 00:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Στους γονείς μου οφείλω το ζην, και στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
Μέγας Αλέξανδρος.

Άσχετο; ίσως, μπορεί και όχι όμως.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 01:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Και δω καληνύχτα!
-Που θα πάει θα το κερδίσω το κινητό!

Καληνύκτα κι από εδώ...

Στο εύχομαι κι αυτό...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 01:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη keraynos, κάπου είχα γράψει ότι γνωρίζω δασκάλους που εξ' αιτίας της επίγνωσης που έχουν για το λειτούργημα που επιτελούν, συμμετέχοντας στη διαμόρφωση προσωπικοτήτων, βρίσκονται πολλές φορές, σε δίλλημα μέσα στην αίθουσα.

Το γράφω αυτό, για να πω, ότι αν εννοείς τέτοιους δασκάλους, δεν είναι καθόλου ασχετο, αυτό που γράφεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sosmenos
Νέο Μέλος

Angola
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 22:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sosmenos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γράφω στην ιστοσελίδα ,μου αρέσει να διαβάζω απόψεις , αλλά πραγματικά θαυμάζω τους Macedon και Schwabe για την υπομονή που διαθέτουν με διάφορους εδώ μέσα τύπου Ψηλού Αυτό που δεν έχω καταλάβει (ενώ πολλοί συμμαθητές μου το έχουν καταλάβει που μου είπαν …έλα ρε πλάκα κάνουν στον Ψηλό και την παρέα του αυτοί οι δύο) δεν κατάλαβαν οι Macedon και Schwabe ότι το IQ του ψηλού και της παρέας του είναι σε νηπιακή ηλικία; Αφού όλα τα επιχειρήματα τους δεν έχουν λογική, και απαντούν με υπεκφυγές και με αποσπάσματα αγίων!!! Ο καθηγητής των θρησκευτικών μας είπε , ότι η δουλειά του είναι να μας διδάξει την Ύλη και τίποτα περισσότερο, και μη πιστεύεται σε τάχα και δήθεν αγίους, γιατί αν όχι για όλους αλλά για τους περισσότερους δεν ξέρουμε τι κάναν στην ζωή τους και τα ποιο πολλά που ακούγονται για αυτούς είναι δημιουργήματα φαντασίας πριν από πολλά χρόνια . Το ίδιο γίνεται και τώρα , προετοιμάζουν διάφορους άγιους για μετά από 100-200 χρόνια , τότε που θα αλλάξουν 3-4 γενιές και δεν θα υπάρχουν στοιχεία για το τι ήταν αυτοί οι άνθρωποι. Μας λέει ότι , πιστέψτε ότι θέλετε, Θύματα μη γίνεται ποτέ. Δεν μπορεί να σου λένε για ελεημοσύνη ,όταν οι ίδιοι ζουν σε μέγαρα και λιμουζίνες. Και συνέχισε λέγοντας ότι , μην σας παραμυθιάζουν λέγοντας σας ότι αυτά δεν έχουν σχέση με τον χριστιανισμό, γιατί άλλο η θρησκεία και άλλο το ιερατείο.!!! Γιατί αν φοβόντουσαν ,και πίστευαν σε κόλαση και παράδεισο ,δεν θα κάναν αυτά που κάνουν. Το ίδιο είναι όλοι τους απλά τα λένε αυτά να δικαιολογηθούν, που ζουν μέσα στα πλούτη και την κραιπάλη, και αφήνουν το πόπολο να πιστεύουν ότι όταν πεθάνουν θα έχουν την ικανοποίηση να τους βλέπουν από το παράδεισο στην κόλαση.

(Parma dot feast FOOD ME SKODA. 9 άσχετο αλλά μας αρέσει εδώ στην τάξη μας.)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 00:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γράφω στην ιστοσελίδα ,μου αρέσει να διαβάζω απόψεις , αλλά πραγματικά θαυμάζω τους Macedon και Schwabe για την υπομονή που διαθέτουν με διάφορους εδώ μέσα τύπου Ψηλού Αυτό που δεν έχω καταλάβει (ενώ πολλοί συμμαθητές μου το έχουν καταλάβει που μου είπαν …έλα ρε πλάκα κάνουν στον Ψηλό και την παρέα του αυτοί οι δύο) δεν κατάλαβαν οι Macedon και Schwabe ότι το IQ του ψηλού και της παρέας του είναι σε νηπιακή ηλικία; Αφού όλα τα επιχειρήματα τους δεν έχουν λογική, και απαντούν με υπεκφυγές και με αποσπάσματα αγίων!!! Ο καθηγητής των θρησκευτικών μας είπε , ότι η δουλειά του είναι να μας διδάξει την Ύλη και τίποτα περισσότερο, και μη πιστεύεται σε τάχα και δήθεν αγίους, γιατί αν όχι για όλους αλλά για τους περισσότερους δεν ξέρουμε τι κάναν στην ζωή τους και τα ποιο πολλά που ακούγονται για αυτούς είναι δημιουργήματα φαντασίας πριν από πολλά χρόνια . Το ίδιο γίνεται και τώρα , προετοιμάζουν διάφορους άγιους για μετά από 100-200 χρόνια , τότε που θα αλλάξουν 3-4 γενιές και δεν θα υπάρχουν στοιχεία για το τι ήταν αυτοί οι άνθρωποι. Μας λέει ότι , πιστέψτε ότι θέλετε, Θύματα μη γίνεται ποτέ. Δεν μπορεί να σου λένε για ελεημοσύνη ,όταν οι ίδιοι ζουν σε μέγαρα και λιμουζίνες. Και συνέχισε λέγοντας ότι , μην σας παραμυθιάζουν λέγοντας σας ότι αυτά δεν έχουν σχέση με τον χριστιανισμό, γιατί άλλο η θρησκεία και άλλο το ιερατείο.!!! Γιατί αν φοβόντουσαν ,και πίστευαν σε κόλαση και παράδεισο ,δεν θα κάναν αυτά που κάνουν. Το ίδιο είναι όλοι τους απλά τα λένε αυτά να δικαιολογηθούν, που ζουν μέσα στα πλούτη και την κραιπάλη, και αφήνουν το πόπολο να πιστεύουν ότι όταν πεθάνουν θα έχουν την ικανοποίηση να τους βλέπουν από το παράδεισο στην κόλαση.


-Βρε καλώς το φερέφωνο! μόνο διαβάζεις...................που να προλάβεις να γράψεις! θα μπερδευτείς με το nicname!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 02:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sosmenos πιστεύω ότι θα ήτανε καλύτερα σε έναν διάλογο να μην υπάρχουν υποτιμητικοί σχολιασμοί για κανένα μέλος όπως αυτός που γράφεις «δεν κατάλαβαν οι Macedon και Schwabe ότι το IQ του ψηλού και της παρέας του είναι σε νηπιακή ηλικία;»γιατί και κάποιοι άλλοι θα διαβάζουν και τους δικούς σου σχολιασμούς και θα αναρωτιούνται με αυτά που λες …όπως και εσύ για τους άλλους.

Ο καθένας μας έχει μια σεβαστή άποψη, αρκεί αυτή να μην υποτιμάει και προσβάλει την προσωπικότητα κανενός .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy