ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙΑΔΑ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 09:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που λες είναι ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ, και από ευχολόγια χόρτασε ο κόσμος! Όποιος αξιώνει την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΘΕΟΥ, όπως ο χριστιανισμός, ταυτόχρονα αξιώνει ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ! Και αυτό, είναι και κακότητα, και πηγή φθόνου, αλλά και απίστευτη μισαλλοδοξία.


-Nαι...ναι έχει χορτάσει καιρός είναι να βγάινουμε στον Όλυμπο και στους Δελφούς για κανά χορό! έχω και τύμπανα πάμε μια βόλτα?

quote:
Εκτός από τα «ώτα», να φροντίσεις στο μέλλον να χρησιμοποιήσεις περισσότερο και ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ. Με τα ντοκιμαντέρ (!), δεν μαθαίνουμε θεολογία αλλά…..Mickey Maus!!


-Να δεις με κάτι βιβλία που πουλάνε οι εμπόροι τη παραθεολογία μαθαίνουμε!
quote:
europaios2:
«Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν..»

Αντιλαμβάνομαι την δύσκολη σου θέση, αλλά κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ και με ανοησίες μην με κουράζεις.
Αυτά που παραθέτεις δεν απαντούν σε αυτό που εγώ σε ρώτησα, και φυσικά δεν αποδεικνύουνε ούτε «θεότητα».


-Αυτή η απάντηση πήγαινε στην ερώτησή σου-- <<Schwabe: Βρες μας τότε φίλτατε ένα κεφάλαιο, έναν λόγο του Ιησού ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΕΘΝΕΙΣπου να μας μιλάει για την άνευ παραδοχών αγάπη του για τον αλλόθρησκο! Μήπως μπορείς να μου πεις ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ , ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ, ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ?>>
-Θα μου απαντήσεις σε αυτό για να συνεχίσω! Γιατί όπως βλέπεις αγαπητέ
Schwabe ούτε μάντης να ήταν! από Ανατολή σε Δύση έχουν πιστέψει σε αυτόν, ενώ οι ίδιοι οι Εβραίοι τον απορίπτουν!
Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >>
Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16

quote:
Ο Μ.Αλέξανδρος δεν οργάνωσε θρησκεία, ο Μ.Αλέξανδρος δεν ήρθε τάχα για να ολοκληρώσει τις προφητείες περί…..Σωτηρίας του Κόσμου, ο Μ. Αλέξανδρος δεν αξίωσε να είναι ο….Δημιουργός του Σύμπαντος!!
Όλα αυτά, και πολλά άλλα, διαχωρίζουν φίλτατε έναν θνητό στρατηλάτη από έναν επίδοξο Μεσσία! Επειδή όμως ένας Θεός (!), οφείλει να είναι ΑΜΕΜΠΤΟΣ, οφείλει να ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ, για αυτό κοίτα λόγο καλύτερα ΠΟΥ σκύβεις για να λατρέψεις μια θεότητα.
Συνεπώς, τον Μ.Αλέξανδρο τον κρίνουμε ως άνθρωπο και τον Ιησού ως αυτό που ο χριστιανισμός θέλει να είναι. Το αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα?
Δηλαδή τι θέλεις να μας πεις? Ότι ουσιαστικά λατρεύεις έναν……γεμάτο κουσούρια Θεό, ο οποίος κατά τα άλλα είναι…..Πάνσοφος και Πανάγαθος??
Μήπως μπέρδεψες μέσα σου την σάτιρα με το Θείο?


-O Mέγα Αλέξανδρος ήθελε να τον λατρεύουν σα Θεό. Γιατί όμως τον ανέφερα? Γιατί παρόλο που όπως λες και έτσι ήταν, επρόκειτο για στρατηγό, παρόλα αυτά δεν αποδέχεσαι τις όποιες φρικάλεότητες έκανε!
-Έλα τώρα στη θέση του Ιησού και τότε!, να άρχιζε να κατηγορούσε τους προγόνους των Εβραίων. Δε θα προλάβαινε να σταυρωθεί, θα είχε πάει από λιθοβολισμό!. Ο Ιησούς σαν αληθινός Θεός στηλήτευαι το κακό και τις φρικαλεότητες από όπου και αν προέρχονταν. Στον κόσμο παρουσιάστηκε για να δώσει μία νέα αρχή ένα νέο ξεκίνημα και όχι για να αρχίσει να κατηγορεί ιστορικά πρόσωπα!
-Αλλά από ότι φαίνεται ξεχνάς ότι ήταν Θεάνθρωπος και προσπαθείς να του προσδόσεις μόνο ανθρώπινα χαρακτηριστικά! Θεός ήταν Schwabe ούτε κουτσομπόλης ούτε ήρθε να κάνει τον έξυπνο! Γι΄αυτό εξάλλου είχε πει όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Δεν υποχρέωσε ποτέ κανέναν. Το λόγο του κύριτε.
-Όσον αφορά τα κάτωθι...................
quote:
Αυτά που λες είναι ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ, και από ευχολόγια χόρτασε ο κόσμος! Όποιος αξιώνει την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΘΕΟΥ, όπως ο χριστιανισμός, ταυτόχρονα αξιώνει ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ! Και αυτό, είναι και κακότητα, και πηγή φθόνου, αλλά και απίστευτη μισαλλοδοξία.


-Αξιώνει υπεροχή και αυτό είναι κακότητα? και μισαλλοδοξία?
-Δε μιλάμε για ομάδες ποδοσφαίρου Schwabe! μιλάμε για θρησκεία για τον δημιουργό! Έχεις δηλαδή την απαίτηση ο δημιουργός σου όταν απαιτήσει το σεβασμό από σένα να δεχτεί για λόγους μη κακότητας όπως λες να τον γράψεις κανονικά για κάπιον άλλον? Θα πρέπει να είσαι υπέρ άνω αυτού για να το κάνεις αυτό. Οπότε αν είσαι και πάνω από το Θεό...... τι να πω?
-Έτσι λογικό είναι η κάθε θρησκέια να αξιώνει τη μοναδικότητα του αληθινού Θεού και όχι μόνο ο Χριστιανισμός. Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις το παράξενο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 28/12/2007 10:00:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2007, 22:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost:
«Δηλαδή φίλε Schwabe από ότι κατάλαβα θεωρείς ότι εσύ,εν έτει 2007 μ.Χ.,γνωρίζεις καλύτερα τα της Σπάρτης από ότι ο μέγας Πλούταρχος ο οποίος έζησε 2000 χρόνια πριν από εσένα.»

Το γεγονός ότι κάποιος μπορεί και συγκρίνει εκ του ασφαλούς και δίχως επιρροή, μας δίνει ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Ο Πλούταρχος μεταξύ άλλων έγραψε τα εξής ως περιγραφή για τον Μέγα Αλέξανδρο: «..το δέρμα του μύριζε γλυκύτατα και η σάρκα του είχε τέτοια ευωδιά, ώστε γέμιζαν μ΄αυτήν οι χιτώνες του….η κράση του σώματός του ήταν θερμή και φλογερή κι αυτή η θερμότητα τον έκανε επιρρεπή στο ποτό και οξύθυμο..».

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι δεν έγραφε απλά ότι ΓΝΩΡΙΖΕ αλλά ότι ΑΚΟΥΓΕ, άσχετα εάν αυτό είχε λογική ή όχι. Διότι, αντιλαμβάνεσαι θαρρώ ότι…..κανενός άνδρα το δέρμα δεν μυρίζει γλυκύτατα!

kost:
«Μήπως επίσης πιστεύεις ότι φερόντουσαν στα παιδιά τους με επιείκια,φροντίδα και προδέρμ??»

Το γεγονός ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ δεν αναφέρει κάτι περί Καιάδα, μας αποδεικνύει ότι προφανώς κάτι δεν πάει και πολύ καλά με αυτή την «καταγραφή». Τώρα, το τι νομίζεις και τι νομίζω, είναι άσχετο.

kost:
«Όσο για την έρευνα που αναφέρεις δεν αποδεικνύει τίποτα για το αν όντως ρίχνονταν ή όχι βρέφη στον Καιάδα.»

Εάν αυτό ελάμβανε χώρα, τότε θα είχε βρεθεί έστω και ένα κοκαλάκι! Όμως, τίποτα δεν βρέθηκε. Πόσο «παράξενο» έ?

Αυτό, σε συνάρτηση με το γεγονός ότι μόνο ο Πλούταρχος αναφέρει κάτι σχετικό, δίχως να υπάρχει η παραμικρή νύξη από άλλη γραφίδα, μας υπογραμμίζει την αδυναμία του κάθε ανθρώπου αλλά και τα λάθη.

Και εδώ, δυστυχώς έφαγε η ιστορία ένα ακόμα λάθος…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2007, 16:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Nαι...ναι έχει χορτάσει καιρός είναι να βγάινουμε στον Όλυμπο και στους Δελφούς για κανά χορό»

Μπα, γιατί να βγούμε στα βουνά και στον καθαρό αέρα φίλτατε, δεν πάμε καλύτερα να πέσουμε στα γόνατα μπροστά από καμία μαυρισμένη μούμια (π.χ. Άγιος Κέρκυρας..) ή να ασπαστούμε το κρανίο της Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά?

Και γιατί να στήσουμε χορό με γέλια και άλλες ανοησίες, και να μην γίνουμε σκυθρωποί και αγέλαστοι, να μουρμουρίζουμε ολημερίς….Κύριε Ελεήσου, να νηστεύουμε καμιά 150 μέρες το χρόνο και να βλέπουμε τις γυναίκες ως εργαλείο αναπαραγωγής και τίποτα περισσότερο, όπως με άλλα λόγια οι ..«Άγιοι Πατέρες» της χριστιανοσύνης?

Ωραία που μπορεί να είναι η χριστιανική ζωή έ? Έ ρε Έλληνες τι χάνετε ακολουθώντας καθημερινώς τα βήματα των προγόνων σας!!!

europaios2:
«Θα μου απαντήσεις σε αυτό για να συνεχίσω! Γιατί όπως βλέπεις αγαπητέ
Schwabe ούτε μάντης να ήταν! Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16»

Το κεφάλαιο Η’ του Κατά Ματθαίον Ευαγγελίου φίλτατε δεν ομολογεί…..αποδοχή του Ιησού για τον οποιονδήποτε αλλοεθνή και αλλόπιστο, αλλά έρχεται απλά μέσα από διάφορα «θαύματα» να εντυπωσιάσει τον υποψήφιο πιστό, το ακροατήριο γενικότερα.

Διότι, όταν ο Ιησούς απευθύνεται στον εκατόνταρχο λέγοντας πως «..Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ..», αναφέρεται ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΕΚΑΤΟΝΤΑΡΧΟΣ ΣΤΟΝ ΣΤΙΧΟ 9, όπου και δηλώνει ο εκατόνταρχος ότι ο Ιησούς «..πόσω μάλλον θα εκτελεσθεί ο λόγος ο δικός σου, που δεν είσαι υπό τας διαταγάς κανενός, αλλά έχεις εξουσίαν επί όλων των αοράτων δυνάμεων».

Συνεπώς, δεν πρόκειται περί «απεριόριστης αγάπης» αλλά περί μιας δήλωσης του Ιησού έναντι ενός ανθρώπου ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ. Άλλο αυτό φίλτατε και άλλο αυτό που εγώ σου λέω!

Ας αφήσουμε όμως τα μισόλογα φίλτατε, θέλεις να δεις ποια είναι η άποψη του Ιησού όχι για τους αλλόπιστους, αλλά ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝΕ ΣΤΑ ΟΣΑ ΑΥΤΟΣ ΚΗΡΥΣΣΕΙ?

«Και τότε θα θρηνήσουνε όλαι οι φυλαί της γης, όσαι δεν επίσταυσαν και θα ιδούν τον υιόν του ανθρώπου να έρχεται καθισμένος εις τα σύννεφα του ουρανού με δύναμιν και συνοδείαν αγγέλων και με δόξαν πολλήν.» (Ματθαίος ΚΔ’30)

Ξέρεις, και σήμερα εάν ακούσεις τους Μουλάδες που κάθε τρεις και λίγο ανατινάζουν στον αέρα αθώους, τα ίδια λόγια «αγάπης» θα ακούσεις!!

europaios2:
«Γιατί παρόλο που όπως λες και έτσι ήταν, επρόκειτο για στρατηγό, παρόλα αυτά δεν αποδέχεσαι τις όποιες φρικάλεότητες έκανε!»

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Με είδες ποτέ να λέω ότι…..χάιδευε τα αυτιά όσων κατάκτησε? Στρατηλάτης ήταν, πόλεμο έκανε και όχι δημόσιες σχέσεις!

europaios2:
«Έλα τώρα στη θέση του Ιησού και τότε!, να άρχιζε να κατηγορούσε τους προγόνους των Εβραίων. Δε θα προλάβαινε να σταυρωθεί, θα είχε πάει από λιθοβολισμό!.»

Α, ναι?? Δηλαδή…..φοβόταν μήπως αποδημήσει εις Κύριον πριν χτυπήσουν οι καμπάνες της προφητείας?? Μήπως είχε βάλει και…χρονόμετρο εκτέλεσης πράξεων? Δεν μου λες, τα πιστεύεις αυτά που λες?

europaios2:
«Στον κόσμο παρουσιάστηκε για να δώσει μία νέα αρχή ένα νέο ξεκίνημα και όχι για να αρχίσει να κατηγορεί ιστορικά πρόσωπα!»

Από την στιγμή που φρόντισε να αναφέρει ότι ήρθε να ολοκληρώσει τον Νόμο του Μωυσή, μπορούσε κάλλιστα να σχολιάσει και τα αίσχη του Μωυσή ή των άλλων προπατόρων! Μωρέ πολύ επιλεκτικά δεν μάθατε να χρυσώνετε το χάπι?

Δεν μπορούσε να μιλήσει λέει γιατί…..θα του σπάζανε ενδεχομένως το κεφάλι με πέτρες (!), δεν όφειλε λέει να στηλιτεύσει τα καθάρματα τους προπάτορες του αλλά κατά τα άλλα δεν ξέχασε να μνημονεύσει τον Νόμο που αυτά τα καθάρματα όρισαν και έγραψαν (!), αλλά κατά τα άλλα…….ήταν Πάνσοφος και Παντοδύναμος!!

Δεν μου λες, πόσο πρέπει κανείς να μουδιάσει την λογική του ώστε να δεχθεί αυτές τις επιλεκτικές υποθέσεις?

europaios2:
«Γι΄αυτό εξάλλου είχε πει όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Δεν υποχρέωσε ποτέ κανέναν.»

Έτσι θα ήθελες να ήταν!

Να σου θυμίσω τι λέει ο στίχος 30 που προηγουμένως έχω αναφέρει?

«Και τότε θα θρηνήσουνε όλαι οι φυλαί της γης, όσαι δεν επίσταυσαν και θα ιδούν τον υιόν του ανθρώπου να έρχεται καθισμένος εις τα σύννεφα του ουρανού με δύναμιν και συνοδείαν αγγέλων και με δόξαν πολλήν.» (Ματθαίος ΚΔ’30)

Τι μας λέει σε απλά λόγια δηλαδή ο Ιησούς? Μας λέει ότι όποιος θέλει ας με ακολουθήσει, διότι όποιος δεν με ακολουθήσει και με πιστέψει………θα τον φάει το μαύρο σκοτάδι της κολάσεως!!

Ρε συ Ευρωπαίε, όχι άλλο, δεν μπορούμε να ανεχθούμε και άλλη «αγάπη» από το κήρυγμα του Ιησού!

europaios2:
«Έχεις δηλαδή την απαίτηση ο δημιουργός σου όταν απαιτήσει το σεβασμό από σένα να δεχτεί για λόγους μη κακότητας όπως λες να τον γράψεις κανονικά για κάπιον άλλον?»¨

Ένας πραγματικός δημιουργός φίλτατε δεν έχει ανάγκη όλες αυτές τις απειλές, τις κακότητες, το μίσος και την μισαλλοδοξία! Ένας ανασφαλής κήρυκας όμως, ένας περιοδεύον Ραβίνος που αναζητά συμμάχους μέσα από ένα αμόρφωτο και δεισιδαίμων ακροατήριο, έχει και παραέχει ανάγκη τις απειλές που θα προκαλέσουν φόβο και παραλήρημα!

Αλίμονο εάν ο υποτιθέμενος Δημιουργός έχει ανάγκη από….τον φόβο των ανθρώπων, από τις ανασφάλειες ή τις μεταθανάτιες τους απορίες. Αλίμονο!

Ο Δημιουργός ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ, και συνεπώς δεν χρειάζεται ούτε την πίστη αλλά ούτε και την αποδοχή φόβου κανενός, διότι για τα όσα ο άνθρωπος δεν «βλέπει» ή «ακούει» χρεώνονται στην ανθρώπινη και θνητή του φύση και όχι στο ότι δεν πίστεψε στην θεατρική αναπαράσταση μιας ακόμη σταύρωσης.

Η πίστη που ΑΠΑΙΤΕΙ ο Ιησούς φανερώνει και την ανασφάλεια που ίδιος βίωνε, διότι η πίστη είναι η αποδοχή μιας υπόθεσης, και υποβαθμίζει την βεβαιότητα. Κανείς θεός δεν θα ανέχονταν ποτέ να τον…..πιστεύουνε!

Πίστη όμως απαιτούσαν ανέκαθεν όλοι οι γυρολόγοι, οι μάγοι, οι θεολάγνοι μεταπράτες του άγνωστου θείου. Διότι, δίχως την πίστη ο πιστός δεν μπορεί να χάψει τίποτα από τα όσα του ξαμολάνε οι διάφοροι «Σωτήρες/μάγοι», δίχως πίστη εμπλέκεται Η ΛΟΓΙΚΗ, και αυτή είναι και η μοναδική φοβία που έχουνε όλοι οι επίδοξοι «Θεοί» και «Μεσσίες» που μετά το πέρασμα τους έσπειραν μίσος και διχόνοια.

Και σε αυτό το σημείο, έλαμψε μια και μοναδική φορά και η αφήγηση του «Θεού» Ιησού…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 09:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Kαλημέρα! Μία μόνο μικρή απάντηση και θα επανέλθω σε λίγες μέρες μέχρι να κλείσω εκρμότητες που με πνίγουν!
-Φίλε Schwabe! αν με απαρνιώταν ποτέ ο γιος μου για άλλον πατέρα! μετά λύπης μου θα τον αποκλήρωνα! Άρα περιουσία πάπαλα! Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι? Δεν εξοιντώνει κανέναν εν ζωή! για μεταθάνατο καταστάσεις μιλάει! και τη στηγμή που η μεταθάνατο ζωή είναι δική του, μιας και η προ θάνατο είναι καθρά του ανθρώπου, γιατί βρίσκεις παράλογα αυτά που λέει?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 10:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
αν με απαρνιώταν ποτέ ο γιος μου για άλλον πατέρα! μετά λύπης μου θα τον αποκλήρωνα! Άρα περιουσία πάπαλα!

Αντίθετα σ'εμένα, αν με απαρνιόταν ποτέ η κόρη μου, θα συνέχιζε να είναι κόρη μου και να την αγαπάω, ανεξάρτητα τι θα ένιωθε αυτή για μένα. Γιατί η αγάπη του γονιού δεν είναι εμπορική συναλλαγή (δώσε μου για να σου δώσω) αλλά κάτι πολύ βαθύτερο.

Η αγάπη σαν εμπορική σχέση φαίνεται πως υπάρχει μόνο στη χριστιανική θρησκεία και -κατά τα λεγόμενά σου- και στη χριστιανική οικογένεια.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 11:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Φίλε Schwabe! αν με απαρνιώταν ποτέ ο γιος μου για άλλον πατέρα! μετά λύπης μου θα τον αποκλήρωνα! Άρα περιουσία πάπαλα! Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι? Δεν εξοιντώνει κανέναν εν ζωή! για μεταθάνατο καταστάσεις μιλάει! και τη στηγμή που η μεταθάνατο ζωή είναι δική του, μιας και η προ θάνατο είναι καθρά του ανθρώπου, γιατί βρίσκεις παράλογα αυτά που λέει?

Μπράβο! Ωραία ηθική! Έτσι, γα να το γνωρίζεις, η πραγματική αγάπη σημαίνει αγαπώ παρ' όλα κι όχι εφόσον

Κι όπως ακριβώς υπογράφεις: --ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΤΟΥ europaios2 ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 12:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δεν είπα δε θα τον αγάπαγα! είπα θα τον αποκλήρωνα! έκατον εκάτερον!
-Άλλα ακούν τα αυτιά μου και άλλα η καρδιά μου!!
-Περιουσία δε θα έπαιρνε, όχι αγάπη!
-Αλλά από ότι φαίνεται εσείς την αγάπη τη μετράτε με περιουσία!, με το μάμαλο!
Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΑΙ ΤΟΝ EUROPAIO2! ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΒΕΛΙΑ!
ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ

quote:
macedon 26/12/07 21:02:37.: Δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω διάλογο μαζί σου, όπως και με κανέναν άλλο φανατικό, γιατί δεν έχω ούτε χρόνο για χάσιμο ούτε υπομονή και διάθεση να μιλάω σε κουφούς.
Ο διάλογος προϋποθέτει δύο ανθρώπους που ακούν και μιλάνε αλλά δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να ακούσεις. Πολύ δε περισσότερο, δεν μπορείς να μιλήσεις.


-Δε έχεις ε????????????????? Τι έγινε με το βιβλίο? το τύπωσες? -Πως το είπαμε? ο Ποσειδών? θα έχεις και αποκλειστική συνέντευξη?!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 30/12/2007 12:10:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 13:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΑΙ ΤΟΝ EUROPAIO2! ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΒΕΛΙΑ!
ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ


Ω τρισμέγιστε δάσκαλε (ινδο)europaios2, αντί για καρβέλια μπορώ να έχω μια χωριάτικη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 16:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Δεν είπα δε θα τον αγάπαγα! είπα θα τον αποκλήρωνα! έκατον εκάτερον!
-Άλλα ακούν τα αυτιά μου και άλλα η καρδιά μου!!
-Περιουσία δε θα έπαιρνε, όχι αγάπη!
-Αλλά από ότι φαίνεται εσείς την αγάπη τη μετράτε με περιουσία!, με το μάμαλο!
Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΑΙ ΤΟΝ EUROPAIO2! ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΡΒΕΛΙΑ!
ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ

Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε. Που λοιπόν σε αυτή σου την πράξη υπάρχει η συγχώρεση ως απόδειξη της αγάπης; ΠΟΥΘΕΝΑ! Απλώς δείχνεις πως θέλεις να κρατάς με το παιδί σου ένα αλισβερίσι, να το δίνεις εφόσον πάρεις κι όχι ακόμη κι αν δεν πάρεις τίποτα.

ΥΓ. Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να σε πιάσουμε αλλά πραγματικά δεν το επιδιώκουμε. Απλώς καυτηριάζουμε κάποια απεχθή σκεπτικά όπως το δικό σου. Εσύ λοιπόν πρώτα κοίτα να "πιάσεις" τα όσα οφείλεις να πράξεις ως πατέρας που αγαπά πραγματικά το παιδί του και άσε τις εκρήξεις αλλαζονίας κατά μέρος. Δεν είναι αυτά διδαχές προς τα παιδιά σου. Κατάλαβέ το!

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 16:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και να θέλεις να μην μιλήσεις δεν μπορείς βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις σαν του europaios2.

Αλλάζοντας λίγο την φράση θα πω: " Νοοτροπίες γονέων παιδεύουσι τέκνα". Κρίμα το παιδάκι

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 17:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο πιο πάνω φίλε του το είχα επισημάνει κι εγώ:
quote:
Κι όπως ακριβώς υπογράφεις: --ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΤΟΥ europaios2 ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 17:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες να αποφύγουν την περαιτέρω ανάμιξη ενός παιδιού κάποιου συνομιλητή τους στην συζήτηση.

Ο καθένας μας έχει την προσωπική του ζωή, την οικογένεια του, την εργασία του, δίνει καθημερινά τους δικούς του αγώνες για αυτά που θεωρεί σημαντικά στην ζωή του, οπότε είναι εξαιρετικά άδικο να ακυρώνουμε - άμεσα ή έμμεσα - όλα εκείνα για τα οποία μοχθεί κι αγωνίζεται.

Είναι πιθανόν να διαφωνούμε με κάποιον συνομιλητή μας γύρω από την φιλοσοφία, την θρησκεία, την επιστήμη και 1002 άλλους τομείς δράσης, αλλά πολλοί από εμάς είναι και μητέρες, πατέρες, σύζυγοι, κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορούν για να σταθούν επάξια και σ' αυτούς τους ρόλους.
Ας μη μπαίνουμε λοιπόν σε πτυχές που αφορούν τις προσωπικές σχέσεις του καθενός μας με τους δικούς του ανθρώπους κι ας περιοριστούμε σ' αυτά στα οποία δικαιοδοτούμαστε να σχολιάσουμε.

Αγαπητέ europaios2, θα σε συμβούλευα να προσέχεις περισσότερο τα παραδείγματα που φέρνεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2007, 21:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Φίλε Schwabe! αν με απαρνιώταν ποτέ ο γιος μου για άλλον πατέρα! μετά λύπης μου θα τον αποκλήρωνα!»

Θαρρώ ότι περιττεύουνε τα πολλά λόγια εκ μέρους μου, οι προλαλήσαντες έδωσαν ο καθένας με τον τρόπο τους το ράπισμα τους σε αυτόν τον παραλογισμό.

Η αγάπη ενός γονέα δεν αυξομειώνεται βάση των λεγομένων του παιδιού του, η αγάπη του γονέα πάντοτε συνοδεύει το παιδί του. Όσο και εάν αυτό τον πληγώνει, παροδικά ως συνήθως..

europaios2:
«Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι?»

Όχι φίλτατε, διαπράττεις οικτρό λάθος.

Ο Χριστός λέει όποιος θέλει ας με ακολουθήσει και……όποιος δεν με ακολουθήσει θα τιμωρηθεί αιωνίως! Δηλαδή, σε απλά ελληνικά: ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ-Η ΜΑΖΙ ΜΟΥ Η ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ.

Αυτό φίλτατε δεν είναι «αγάπη», αλλά η κακοποίηση της έννοιας της αγάπης! Αυτό δεν είναι Λόγος αγάπης αλλά η τρομοκρατία της αγάπης!

Και εάν για σένα αυτή η πολτοποίηση των εννοιών και λέξεων υπό την μαύρη ρόμπα της εσχατολογικής διδασκαλίας αναγάγατε σε «αγάπη», τότε μόνο λύπη προκαλεί φίλτατε η θεώρηση που έχεις έναντι τόσο σοβαρών θεμάτων όπως η κοινωνία, ο συνάνθρωπος ή ακόμα και η οικογένεια.

Ένα ακόμα παράδειγμα, για τον βαθμό που μπορεί να έχει επίδραση στην πνευματική διαύγεια του εκάστοτε ανθρώπου ο αχαλίνωτος εγκιβωτισμός του νου σε ένα ακατόρθωτο συναίσθημα αγαποφοβίας, όπως και αυτό που η χριστιανική διδασκαλία στην πραγματικότητα διδάσκει και υποδαυλίζει.

Κρίμα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 09:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos: Όσο και να θέλεις να μην μιλήσεις δεν μπορείς βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις σαν του europaios2

-Όταν εσένα το παιδί σου σε απαρνηθεί για κάπιον άλλον πατέρα πράξε όπως νομίζεις! Εγώ θα το αγαπώ, αλλά το μάμαλο ας το πάρει από το νέο του πατέρα! Όταν λοιπόν εσύ κεραυνέ έρθεις ενόπιον της κρίσης, πες την άποψή σου στο κριτή! πες του, ναι! σε απαρνήθηκα! αλλά έχω την απάιτηση ως όντως τέκνο σου να μου δώσεις τη βασιλεία των ουρανών! Που ξέρεις μπορεί να το θεωρήσει λογικό! Μπορεί να σου πει! Ναι τέκνο μου! έχεις μόνο δικαιώματα! και όχι υποχρεώσεις!

quote:
Trithemius:
Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε. Που λοιπόν σε αυτή σου την πράξη υπάρχει η συγχώρεση ως απόδειξη της αγάπης; ΠΟΥΘΕΝΑ! Απλώς δείχνεις πως θέλεις να κρατάς με το παιδί σου ένα αλισβερίσι, να το δίνεις εφόσον πάρεις κι όχι ακόμη κι αν δεν πάρεις τίποτα.

ΥΓ. Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να σε πιάσουμε αλλά πραγματικά δεν το επιδιώκουμε. Απλώς καυτηριάζουμε κάποια απεχθή σκεπτικά όπως το δικό σου. Εσύ λοιπόν πρώτα κοίτα να "πιάσεις" τα όσα οφείλεις να πράξεις ως πατέρας που αγαπά πραγματικά το παιδί του και άσε τις εκρήξεις αλλαζονίας κατά μέρος. Δεν είναι αυτά διδαχές προς τα παιδιά σου. Κατάλαβέ το!



-Θα μπορούσα ως γονιός, αντί να κάνω δύο δουλειές, όπως κάνω, να πηγαίνω τα ταξιδάκια μου, τις βόλτες μου, όχι μόνο Ελλάδα, αλλά και Εξωτερκό! και να δώσω στο παιδί μου αργότερα μόνο την ευχή μου! όπως πολλοί σύγχρονοι γονείς κάνουν! Αντ' αυτού σεκπτόμενος το παιδί μου ή αργότερα τα παιδιά μου, τα πάντα γίνονται με αυστηρό μέτρο! Αν λοιπόν ποτέ το παιδί μου με απαρνηθεί! να σαι σίγουρος ότι την αγάπη θα την έχει αλλά τον ιδρώτα μου όχι! Δεν μπορεί κανείς να απαιτεί τον ιδρώτα του άλλου εφόσον δεν τον αναγνωρίζει. Αν λοιπόν κάπιος έχει το θράσος να μην αναγωρίσει τον γονιό του, να μην έχει το θράσος να ζητήσει και τίποτα! Εξάλου φίλοι μου τη στιγμή που δεν αναγνωρίζει το γονιό του!, πως θα ζητήσει κάτι που δεν είναι δικό του? Να αρχίσει πλέον να ζητεί από το νέο του πατέρα!
quote:
Agnostic: Ω τρισμέγιστε δάσκαλε (ινδο)europaios2, αντί για καρβέλια μπορώ να έχω μια χωριάτικη?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


-Χωριάτης είμαι! έχω από όλα τα ζαρζαβατικά! αρκεί κανείς να μου το ζητήσει! και να βρω το χρόνο να του το προσφέρω!
quote:
Schwabe:Θαρρώ ότι περιττεύουνε τα πολλά λόγια εκ μέρους μου, οι προλαλήσαντες έδωσαν ο καθένας με τον τρόπο τους το ράπισμα τους σε αυτόν τον παραλογισμό.


-Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει!!!!!
quote:
Η αγάπη ενός γονέα δεν αυξομειώνεται βάση των λεγομένων του παιδιού του, η αγάπη του γονέα πάντοτε συνοδεύει το παιδί του. Όσο και εάν αυτό τον πληγώνει, παροδικά ως συνήθως..


-Δε μιλάμε για κάτι παροδικό μιλάμε για κάτι μόνιμο! Δε μιλάμε να του αρνηθείς να πάει για καφέ και αυτός να μη σε ακούσει και να πάει! Μιλάμε για την άρνηση του ίδιου του γονιού!
quote:
europaios2:
«Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι?»

Όχι φίλτατε, διαπράττεις οικτρό λάθος.
Ο Χριστός λέει όποιος θέλει ας με ακολουθήσει και……όποιος δεν με ακολουθήσει θα τιμωρηθεί αιωνίως! Δηλαδή, σε απλά ελληνικά: ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΙΛΟΓΗ-Η ΜΑΖΙ ΜΟΥ Η ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ.
Αυτό φίλτατε δεν είναι «αγάπη», αλλά η κακοποίηση της έννοιας της αγάπης! Αυτό δεν είναι Λόγος αγάπης αλλά η τρομοκρατία της αγάπης!
Και εάν για σένα αυτή η πολτοποίηση των εννοιών και λέξεων υπό την μαύρη ρόμπα της εσχατολογικής διδασκαλίας αναγάγατε σε «αγάπη», τότε μόνο λύπη προκαλεί φίλτατε η θεώρηση που έχεις έναντι τόσο σοβαρών θεμάτων όπως η κοινωνία, ο συνάνθρωπος ή ακόμα και η οικογένεια.
Ένα ακόμα παράδειγμα, για τον βαθμό που μπορεί να έχει επίδραση στην πνευματική διαύγεια του εκάστοτε ανθρώπου ο αχαλίνωτος εγκιβωτισμός του νου σε ένα ακατόρθωτο συναίσθημα αγαποφοβίας, όπως και αυτό που η χριστιανική διδασκαλία στην πραγματικότητα διδάσκει και υποδαυλίζει.
Κρίμα..



-Κίμα...Για άλλη μια φορά θέλεις να τα έχεις όλα! θέλεις να λατρεύεις σα Θεό, όποιον θέλεις! (και μιλώ αποκλειστικά μόνο για όσους έχουν τον τρόπο να μελετήσουν τις διάφορες θρησκείες! εξηγώ και πάλι τα αυτονόητα!) θέλεις να ειρωνεύεσαι ή να κατηγορείς ότι σε σου αρέσει! Όμως όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου! δεις ότι ήσουν λάθος, θέλεις στο όνομα της αγάπης! να είσαι και από πάνω!.....Όχι ρε φίλε!....Όχι και κορόιδο ο Θεός! αυτός έστειλε τον ίδιο του το γιό και τον άφησε να σταυρωθεί! για το καλό των ανθρώπων! και θα τον κοροϊδεύσεις εσύ στο όνομα της αγάπης?
-Όσο για το φόβο! Ναι για Θεό μιλάμε, όταν τον πιάνεις στο στόμα σου πρέπει και να φοβάσαι! δε μιλάμε για την κυρά-Κατίνα της γειτονιάς! (θεός χωρέστην! είχαμε ενιάμερα εχθές)
-Εσύ είσαι αυτός που νομίζεις ότι πολτοποιείς και νομίζεις ότι θα κάνεις ρόμοπα τις όποιες θρησκείες! Έγώ και από το σπίτι μου αλλά και μέσα από τη θρησκεία μου έχω μάθει να σέβομαι τα πιστέυω των άλλων! σέβομαι όλες τις θρησκείες και ποτέ μου δεν ειρωνεύτικα κάπιοια! (εξαιρείτε ο Ιεχωβισμός που δεν το θεωρώ θρησκεία). Αντιθέτως με πολλούς από το forum! που δεν καταλαβαίνουν την έννοια σέβομαι!
quote:
Dying_Incubus: Αγαπητέ europaios2, θα σε συμβούλευα να προσέχεις περισσότερο τα παραδείγματα που φέρνεις...

-Αγαπητέ Dying_Incubus! το παράδειγμά μου ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένο!
-Πάνω από όλα μπόρεσα να γνωρίσω καλύτερα και άλλα μέλη!.....είδαμε λοιπόν γιατί πολλοί αποστρέφονται την Ορθοδοξία! και γενικά τις θρησκείες! γιατί και η θρησκεία μας είναι σαν την οικογένεια! υπάρχει και Πατήρ και Υιός! Σου λένε λοιπόν! δεν υπολογίζουμε τον πατέρα μας τον απαρνιόμαστε! και μετά πάμε να διεκδηκήσουμε μερίδιο! σαν τα κοράκια! Με τι μούτρα? Με τι μούτρα? Schwabe, Trithemius, keraynos, Agnostic, θα πάτε να ζητήσετε από τον πατέρα σας μερίδιο? και μιλάω για τον γήινο πατέρα σας! Περιμένω να δω και από τους 4 σας τι θα μου απαντήσετε! γιατί από βιασύνη (θέλει η π...... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει!) δεν μπήκατε στον κόπο να πάτε και στη θέση του παιδιού! μόνο του πατέρα! Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο?
-Για να δούμε τι καρβέλια θα πιάσεις Agnostic! γιατί τις σαλάτες θα τις σερβίρω εγώ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 31/12/2007 09:29:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 09:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε και ο Ευρωπαίος,
Άλλο η αγάπη και άλλο η "περιουσία".

Που είναι ο σεβασμός της ελεύθερης βούλησης του παιδιού σας;
Γιατί να το φροτώσετε με κάτι που δεν το θέλει ή/και το απεχθάνεται;

Μήπως γιατί, σήμερα, την αγάπη, έχουμε μάθει να την ερμηνεύουμε με το ρήμα "ανήκω";

Δηλαδή, οι άθεοι ή οι χριστιανομάχοι, τι είδους "περιουσία" απαιτούν ή περιμένουν από το Ιησού, τη στιγμή που δεν τον αναγνωρίζουν ως Θεό Πατέρα και δεν πιστεύουν στην "περιουσία" που Αυτός κληρονομεί στα τέκνα του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 11:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι, αργεί να ξημερώσει!!!»

Όπως για παράδειγμα στον…..προαιώνια κατακερματισμένο χριστιανισμό εις τις εκατοντάδες αιρέσεις του??

europaios2:
«Δε μιλάμε για κάτι παροδικό μιλάμε για κάτι μόνιμο! Δε μιλάμε να του αρνηθείς να πάει για καφέ και αυτός να μη σε ακούσει και να πάει! Μιλάμε για την άρνηση του ίδιου του γονιού!»

Πρώτον το εάν είναι μόνιμο, μπορείς να το γνωρίζεις μονάχα εάν αποβιώσεις, διότι έστω και λεπτά πριν σβήσεις μπορεί ένας άνθρωπος να αναγνωρίσει το σφάλμα του. Φαίνεται όμως εσύ να ορίζεις αλλιώς την ανθρώπινη αδυναμία!

Επίσης, πριν και πάλι προτρέξεις να μας «διαφωτίσεις» για την…άρνηση του παιδιού έναντι του γονέα, φρόντισε πρώτα να δεις τα σφάλματα του ίδιου του γονέα έναντι του παιδιού του!

Διότι, πρώτη ευθύνη έχει ο γονέας για την εξέλιξη και διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού, και εκεί πρέπει πρωτίστως να αναζητήσεις την αποτυχία και όχι στο εύκολο θύμα. Ψιλά γράμματα…

europaios2:
«Όμως όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου! δεις ότι ήσουν λάθος..»

Με τα…όμως και τα όμως, με το..πλήρωμα και άλλες εσχατολογικές φανφάρες που έχεις αποστηθίσει μας έχει κουράσει φίλτατε! Θα πεις επιτέλους και κάτι δικό σου? Μπορείς άραγε να απαντήσεις δίχως το δεκανίκι κάποιας μασημένης δικαιολογίας?

europaios2:
«Όχι και κορόιδο ο Θεός! αυτός έστειλε τον ίδιο του το γιό και τον άφησε να σταυρωθεί! για το καλό των ανθρώπων! και θα τον κοροϊδεύσεις εσύ στο όνομα της αγάπης?»

Κανείς δεν έστειλε κανέναν «Υιό» για να σταυρωθεί, αυτά είναι ανυπόστατες χαλκεύσεις των χριστιανών προβαίνοντας σε απύθμενες παραποιήσεις των γραφών της Πεντατεύχου! Μάθε να διαχωρίζεις επιτέλους ΤΟ ΜΥΘΕΥΜΑ από την θεολογική αλήθεια της εκάστοτε φυλής/λαού.

Για την ταμπακέρα θα πεις όμως κάτι?

europaios2:
«Όσο για το φόβο! Ναι για Θεό μιλάμε, όταν τον πιάνεις στο στόμα σου πρέπει και να φοβάσαι! δε μιλάμε για την κυρά-Κατίνα της γειτονιάς! (θεός χωρέστην! είχαμε ενιάμερα εχθές)»

Κανένας Πατέρας φίλτατε δεν δημιουργεί ζωή, ώστε να χαριεντίζεται με την τρομάρα που τα δημιουργήματα του θα νιώθουνε, γεμίζοντας την ανιαρή πραγματικότητα του Δημιουργού-Πατέρα!!

Διότι η παιδαριώδη αντίληψη που έχεις για την υπόσταση του Θεού αυτό ακριβώς ορίζει! Δεν μου λες, τόσο μισαλλόδοξο και ανασφαλή τον έχεις οραματιστεί τον Θεό σου?

Μπορείς να τρέμεις όσο θέλεις φίλτατε, αισθανόμενος «ασφαλής» μέσα στον φόβο του δόγματος, ωστόσο φρόντισε κάποτε και να διαχωρίσεις την έννοια της αγάπης δίχως ανταλλάγματα μέσα σου…

europaios2:
«Έγώ και από το σπίτι μου αλλά και μέσα από τη θρησκεία μου έχω μάθει να σέβομαι τα πιστέυω των άλλων!»

Μην συγχέεις τον σεβασμό και την αποδοχή της διαφορετικότητας με την υποκρισία. Στην ουσία, το ίδιο το δόγμα σου είναι αυτό που σου υπαγορεύει ότι κάθε άλλη θρησκεία είναι μια αγυρτεία!

Το εάν ΑΝΕΧΕΤΑΙ ο χριστιανισμός τις άλλες κοσμοθεωρίες αυτό το πράττει ένεκα ανάγκης και όχι λόγω……συνειδητής αποδοχής, διότι όποτε μπόρεσε έδειξε ιστορικά το πραγματικό του πρόσωπο έναντι κάθε άλλης θρησκείας.

Τα ίδια διδάσκει και ο Ιησούς: Η ΜΕ ΑΚΛΟΥΘΕΙΤΕ Η ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ. Αρκετά υπέφερε φίλτατε ο κόσμος από αυτή την «αγάπη» με προβιά, καιρός να αρχίζει να διαβάζει τις πραγματικές προθέσεις…

europaios2:
«..θα πάτε να ζητήσετε από τον πατέρα σας μερίδιο? και μιλάω για τον γήινο πατέρα σας! Περιμένω να δω και από τους 4 σας τι θα μου απαντήσετε!»

Είναι πρόδηλο ότι δεν είσαι σε θέση να διαχωρίσεις το συμφέρον από την άνευ προϋποθέσεων και μενού τήρησης εντολών αγάπη. Είναι πρόδηλο ότι η επιρροή της αγαποφοβίας που σου έχει εμφυσήσει η ιουδαιοχριστιανική θρησκεία έχει ακυρώσει την λογική σκέψη, και ίσως και την αγνότητα που χαρακτηρίζει τα πατρικά συναισθήματα. Λυπηρό.

Μια αφήγηση μας λέει ότι όταν ο γιός παντρεύτηκε, η γυναίκα του μίσησε για κάποιο λόγο την πεθερά της. Του ζήτησε όχι απλά να απαρνηθεί την μάνα του αλλά να της ξεριζώσει την καρδιά και να της την φέρει.

Εκείνος, τυφλωμένος από τα συναισθήματα του έτρεξε και ξερίζωσε την καρδιά της μητέρας του, την τοποθέτησε σε ένα κουτί, και έτρεξε και πάλι να την επιστρέψει στην καλή της καρδιάς του.

Στον δρόμο όμως, σκόνταψε και έπεσε, έπεσε και το κουτί με την καρδιά από τα χέρια του. Τότε, ακούστηκε μια φωνή από το κουτί, ήταν η φωνή της μάνας του, και είπε: ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΠΟΝΕΣΕΣ ΜΗΠΩΣ?

Κάπως έτσι είναι φίλτατε η αγάπη του γονέα, του πραγματικού γονέα και όχι κάποιου που φόρεσε «στολή» πατέρα.

Και πάλι, ψιλά γράμματα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 11:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν εσένα το παιδί σου σε απαρνηθεί για κάπιον άλλον πατέρα πράξε όπως νομίζεις!

Από δύσκολο έως ακατόρθωτο αγαπητέ μου, πρώτον δεν έχω παιδί, και δεύτερον άν και όταν αποκτήσω από βιολογική και μόνο άποψη δεν θα μπορώ να είμαι πατέρας του... αλλά μητέρα του!

Νόμιζα ότι ήταν μια άτυχη στιγμή σου αυτό το παράδειγμα που έφερες, αλλα δυστυχώς επιμένεις, η αγάπη δεν αγοράζεται, αν η αγάπη βρίσκεται κάτω από το καθεστώς τρόμου (η με αγαπάς ή σε πετάω στον δρόμο) τότε αυτό δεν είναι αγάπη. Αν πραγματικά αγαπάς τότε παίρνεις και πραγματική αγάπη και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα (ότι θα σε απαρνηθεί).

Και όσο αφορά το θέμα της αποκλήρωσης, δεν είναι τόσο απλό πρέπει να συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι για να αποκληρώσεις το παιδί σου(Ο διαθέτης μπορεί να αποκληρώσει τον κατιόντα αν αυτός: 1. επιβουλεύτηκε τη ζωή του διαθέτη, του συζύγου ή άλλου κατιόντος του διαθέτη, 2. προκάλεσε με πρόθεση σωματικές κακώσεις στο διαθέτη ή στο σύζυγό του, από τον οποίο κατάγεται ο κατιών, 3. έγινε ένοχος κακουργήματος ή σοβαρού πλημμελήματος με πρόθεση, κατά του διαθέτη ή του συζύγου του, 4. αθέτησε κακόβουλα την υποχρέωση που είχε από το νόμο να διατρέφει το διαθέτη, 5. ζει βίο άτιμο ή ανήθικο, παρά τη θέληση του διαθέτη.).

Τώρα για το θέμα της κρίσης, καθ'όλη την διάρκεια του βίου μας κρινόμαστε από τις πράξεις μας, κάθε πράξη μας έχει αντίκτυπο στη ζωή μας, δεν περιμένω τον θάνατο για να κριθώ, με ενδιαφέρει όσο ζω να φέρομαι ορθά στους συνανθρώπους μου και στα άλλα πλάσματα της φύσης, και δεν το κάνω για το μετά όταν θα γίνω λίπασμα για την γη, και τροφή για τα σκουλήκια.

Αλήθεια πιστεύεις ότι μόνο οι Χριστιανοί έχουν δικαίωμα στην μεταθάνατον ζωή; Όλοι οι υπόλοιποι που ασπάζονται άλλες θρησκείες ή δόγματα ή ακόμα και οι άθεοι που πάνε κατά την γνώμη σου;Πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού που πήγαιναν όλοι αυτοί οι άνθρωποι;Ήταν όλοι τόσο μιαροί που δεν είχαν δικαίωμα στην ανάπαυση της ψυχής;

Και μία τελευταία απορία μου. Έχουμε δύο ανθρώπους ο ένας Χριστιανός ως προς το τελετουργικό, δηλαδή: πάει διαρκώς στην εκκλησία, νηστεύει, κάνει μετάνειες, τάματα, αλλά ξαφνικά ένας συνάνθρωπος του ζητάει βοήθεια και δεν την δίνει βρίσκοντας κάποιες προφάσεις, ή σχολιάζει διαρκώς και κρίνει έναν συνάνθρωπό γιατί ζει βίο που δεν ταιριάζει με τα πιστεύω του.(μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιου τύπου Χριστιανοί θα εθελοτυφλείς)
Στον αντίποδα θα σου βάλω έναν άλλο άνθρωπο : αυτός αδιαφορεί πλήρως και για την εκκλησία και για τα τελετουργικά της και για τις νηστείες και θεωρεί το λιγότερο φαιδρές τέτοιες καταστάσεις. Αλλά δεν πειράζει ούτε κουνούπι, σέβεται την μοναδικότητα του ατόμου και την αξία της ζωής, αν κάποιος φίλος ή γνωστός ζητήσει την βοηθειά του τρέχει να την προσφέρει, όποια βοήθεια να είναι αυτή, είναι ένα άτομο που θα χαρακτηριζόταν άθεο. Ο πρώτος κατά την γνώμη μου φροντίζει για τον εαυτό του, ο δεύτερος για το σύνολο, για πες μου από τα δύο αυτά υποθετικά άτομα πιο είναι πιο άξιο και πιο κοντά στις αξίες που θέτει η Χριστιανική θρησκεία;Αυτός που με τάματα εξαγοράζει την μεταθάνατον ζωή; Ή αυτός που αδιαφορεί γι αυτά αλλά τον απασχολεί ο ανθρώπινος πόνος;

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ζητάω συγνώμη που μίλησα εξ αρχής και δεν κρατήθηκα, αλλά τώρα όφειλα να σου απαντήσω επειδή απευθύνθηκες και στο άτομό μου.

Wolf

Edited by - keraynos on 31/12/2007 11:34:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαντάτε γιατί? Ξανά..
Με τι μούτρα? Schwabe, Trithemius, keraynos, Agnostic, θα πάτε να ζητήσετε από τον πατέρα σας μερίδιο? και μιλάω για τον γήινο πατέρα σας! Περιμένω να δω και από τους 4 σας τι θα μου απαντήσετε! γιατί από βιασύνη (θέλει η π...... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει!) δεν μπήκατε στον κόπο να πάτε και στη θέση του παιδιού! μόνο του πατέρα! Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο?

quote:
Schwabe:Μια αφήγηση μας λέει ότι όταν ο γιός παντρεύτηκε, η γυναίκα του μίσησε για κάποιο λόγο την πεθερά της. Του ζήτησε όχι απλά να απαρνηθεί την μάνα του αλλά να της ξεριζώσει την καρδιά και να της την φέρει.
Εκείνος, τυφλωμένος από τα συναισθήματα του έτρεξε και ξερίζωσε την καρδιά της μητέρας του, την τοποθέτησε σε ένα κουτί, και έτρεξε και πάλι να την επιστρέψει στην καλή της καρδιάς του.
Στον δρόμο όμως, σκόνταψε και έπεσε, έπεσε και το κουτί με την καρδιά από τα χέρια του. Τότε, ακούστηκε μια φωνή από το κουτί, ήταν η φωνή της μάνας του, και είπε: ΧΤΥΠΗΣΕΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΠΟΝΕΣΕΣ ΜΗΠΩΣ?
Κάπως έτσι είναι φίλτατε η αγάπη του γονέα, του πραγματικού γονέα και όχι κάποιου που φόρεσε «στολή» πατέρα.
Και πάλι, ψιλά γράμματα…


-Μία άλλη μας λέει ότι ο Θεός προκειμένου να σώσει τον άνθρωπο από την αυτοκαταστροφή του έστειλε τον ίδιο του τον Υιό ο οποίος εκ των προτέρων ήξερε τι τον περίμενε! Βασανίστηκε, Σταυρώθηκε και αναστήθηκε για τον άνθρωπο! Κάπως έτσι είναι φίλτατε η αγάπη του Θεού, του πραγματικού Θεού και όχι κάποιου που φόρεσε «στολή» Θεού.
Και πάλι, ψιλά γράμματα…

quote:
keraynos: Νόμιζα ότι ήταν μια άτυχη στιγμή σου αυτό το παράδειγμα που έφερες, αλλα δυστυχώς επιμένεις, η αγάπη δεν αγοράζεται, αν η αγάπη βρίσκεται κάτω από το καθεστώς τρόμου (η με αγαπάς ή σε πετάω στον δρόμο) τότε αυτό δεν είναι αγάπη. Αν πραγματικά αγαπάς τότε παίρνεις και πραγματική αγάπη και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα (ότι θα σε απαρνηθεί).


Δηλαδή όταν πραγματικά δεν αγαπάς! κατά τα λεγόμενά σου τι παίρνεις?

keraynos:Αν πραγματικά αγαπάς τότε παίρνεις και πραγματική αγάπη και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα (ότι θα σε απαρνηθεί).

quote:
Και όσο αφορά το θέμα της αποκλήρωσης, δεν είναι τόσο απλό πρέπει να συντρέχουν πολύ σοβαροί λόγοι για να αποκληρώσεις το παιδί σου(Ο διαθέτης μπορεί να αποκληρώσει τον κατιόντα αν αυτός: 1. επιβουλεύτηκε τη ζωή του διαθέτη, του συζύγου ή άλλου κατιόντος του διαθέτη, 2. προκάλεσε με πρόθεση σωματικές κακώσεις στο διαθέτη ή στο σύζυγό του, από τον οποίο κατάγεται ο κατιών, 3. έγινε ένοχος κακουργήματος ή σοβαρού πλημμελήματος με πρόθεση, κατά του διαθέτη ή του συζύγου του, 4. αθέτησε κακόβουλα την υποχρέωση που είχε από το νόμο να διατρέφει το διαθέτη, 5. ζει βίο άτιμο ή ανήθικο, παρά τη θέληση του διαθέτη.).


-Καταλαβαίνεις τι λες? Ότι κάπιος ο οποίος δεν αναγνωρίζει τον πατέρα του για πατέρα, (πιο απλά κάνει αλλαγή επιθέτου) συνεχίζει να είναι και παιδί του άρα ο διαθέτης υποχρεούται κατιόντας διάθεση! προς αυτόν!
(Και πάλι απλά) ο γιος δεν αλλάζει επίθετο αλλά συνεχίζει να μην αναγνωρίζει τον πατέρα! εγώ που είμαι πιο πονηρός από σένα αν ήσουν παιδί μου και ερχόσουν σαν μουλάρα μετά θάνατο να διεκδηκήσεις...ή θα τα είχα γονική παροχή στα αδελφάκια σου ή αν μιλάμε για κληρονομιά θα σου είχα αφήσει κατσάβραχα για να μην πέσει η διαθήκη και μία επιστολή γεμάτη αγάπη για το πως θα πρέπει τα παιδιά να αγαπούν και αυτά αλλά και να σέβονται τον πατέρα! Γιατί φίλη μου ο πατέρας παρέχει τόσα στα παιδιά του (ο καλός πατέρας) και απαιτεί παρά μόνο αγάπη και σεβασμό! Εάν δεν είσαι ικανή σαν κόρη να μου παρέχεις σεβασμό και αγάπη πως θα έχεις την απαίτηση να διεκδικήσεις υλικά αγαθά από τον πατέρα σου! θα πρέπει να είσαι τελείως άθεη!
quote:
Αλήθεια πιστεύεις ότι μόνο οι Χριστιανοί έχουν δικαίωμα στην μεταθάνατον ζωή; Όλοι οι υπόλοιποι που ασπάζονται άλλες θρησκείες ή δόγματα ή ακόμα και οι άθεοι που πάνε κατά την γνώμη σου;Πριν την εμφάνιση του Χριστιανισμού που πήγαιναν όλοι αυτοί οι άνθρωποι;Ήταν όλοι τόσο μιαροί που δεν είχαν δικαίωμα στην ανάπαυση της ψυχής;


-Κατά τη γνώμη μου ο καλός ο άνθρωπος όπου και αν ανήκει θα πάει στο λεγόμενο παράδεισο-κόλαση τα οποία τα θεωρώ αδιαίρετα. Από κει και έπειτα για μένα υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις! Έτσι ο καλός Χριστιανός θα πάει όπου και ο καλός Μουσουλμάνος όπου και ο καλός άθεος! εφόσον όμως ο Μουσουλμάνος ή ο άθεος είχε την ευχέρια, τον τρόπο να μελετήσει τον Χριστιανισμό και παρόλα αυτά να μην ασπαστεί τον Χριστιανιμσό ναι μεν θα πάει σε καλή διαβάθμιση αλλά κάπου πιο χαμηλά! Ο κακός τώρα ανάλογα με την κακότητά και ανεξαρτήτου θρησκεύματος θα πάει σε ανάλογες βαθμίδες Ένα από τα χαρακτηριστικά των κακών ανθρώπων είναι και η έλειψη σεβασμού! Όταν λοιπόν κάπιος δε σέβεται το Θεό του άλλου την πίστη του άλλου αυτό θα προσμετρηθεί κατά του! και λεώ δε σέβεται, όχι δε δέχεται! γιατί για να δεχτείς θα πρέπει να γνωρίσεις πρώτα και αν δεν γνωρίζεις λογικό είναι να έχεις ελαφρυνικά! Πιστεύω όμως ότι και ο καλός Χριστιανός ο οποίος όμως δε σέβεται τη θρησκεία του άλλου δηλαδή τα ιερά του άλλου και για παράδειγμα βεβηλώσει το ναό του (ένα τζαμί), τότε αυτό θα προσμετρηθεί εις βάρος του!
-Πιστεύω να σε κάλυψα!
quote:
keraynos: Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ζητάω συγνώμη που μίλησα εξ αρχής και δεν κρατήθηκα, αλλά τώρα όφειλα να σου απαντήσω επειδή απευθύνθηκες και στο άτομό μου.


-Απευθύνθηκα (και περιμένω και απάντηση γιατί δεν πήρα), γιατί έτρεξες να προλάβεις................δε ξέρεις ότι όποιος βιαζεται σκοντάφτει?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν θα προλάβουμε όλοι να είμαστε εδώ και μετά την Πρωτοχρονιά...
Θα είμαστε ή δεν θα είμαστε

quote:
Δεν απαντάτε γιατί? Ξανά..

Γιατί δεν είναι αυτό το θέμα μας europaios2!
Για αυτό το λόγο προφανώς δεν απαντούν.

Το θέμα μας δεν είναι αν κάποιος είναι καλός γιος, καλός πατέρας, αν θα αποκληρώσει ή αν θα αποκληρωθεί και σίγουρα δεν είναι κανείς από εμάς σε θέση να κρίνει τον συνομιλητή του επάνω σε θέματα που δεν τον αφορούν και δεν γνωρίζει.
Έλεος δηλαδή!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 13:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Καταλαβαίνεις τι λες? Ότι κάπιος ο οποίος δεν αναγνωρίζει τον πατέρα του για πατέρα, (πιο απλά κάνει αλλαγή επιθέτου) συνεχίζει να είναι και παιδί του άρα ο διαθέτης υποχρεούται κατιόντας διάθεση! προς αυτόν!

Φυσικά και καταλαβαίνω. Και δεν τα λέω μόνο εγώ. Ξέρεις αγαπητέ μου βρίσκονται στον αστικό κώδικα, συγκεκριμένα στο κληρονομικό δίκαιο άρθρο
Άρθρο 1839 με τον τίτλο αποκλήρωση.

quote:
Εάν δεν είσαι ικανή σαν κόρη να μου παρέχεις σεβασμό και αγάπη πως θα έχεις την απαίτηση να διεκδικήσεις υλικά αγαθά από τον πατέρα σου! θα πρέπει να είσαι τελείως άθεη!

Ο σεβασμός κερδίζεται από την συμπεριφορά μας και πιο απλά από τις πράξεις μας. Δεν αγοράζεται!Μη βιάζεσαι να με κρίνεις, δεν με γνωρίζεις.Και οι γονείς μου όσο ζούσαν είχαν τον αμέριστο σεβασμό μου και την αγάπη μου, όπως και εγώ από εκείνους, και είναι τιμή για μένα που ήταν γονείς μου.Όταν προσφέρουμε ψυχικά-πνευματικά ή υλικά αγαθά δεν το κάνουμε με απώτερα ανταλλάγματα το κάνουμε με την θέλησή μας αγαπητέ μου, επειδή το αισθανόμαστε,έτσι κερδίζεται ο σεβασμός αν το κάνουμε για άλλο λόγο τότε δεν σκεπτόμαστε τον συνάνθρωπό μας, στη προκείμενη περίπτωση το παιδί, αλλά το ίδιο το εγώ μας, τα κίνητρά μας είναι καθαρά εγωιστικά, και δεν έχουμε τότε κανένα δικαίωμα να απαιτούμε τίποτα και πολύ περισσότερο τον σεβασμό και την αγάπη.

Νομίζω ότι τις απαντήσεις στις έδωσα πολύ ξεκάθαρα αλλά εσύ δεν θέλεις να τις δεις. Σταματώ εδώ γιατί η "συζήτηση" μαζί σου δυστυχώς είναι άγονη, σέβομαι αυτά που λες αποψή σου είναι, αλλά δεν τα επικροτώ, και νομίζω ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου να μην θαυμάζω τέτοιου τύπου απόψεις. Όπως και αυτά που σου λέω εγώ είναι αποψή μου και θα ήθελα να το σεβαστείς και εσύ.

quote:
δε ξέρεις ότι όποιος βιαζεται σκοντάφτει?

Μήπως τελικά εσύ βιάζεσαι;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε Dying_Incubus κοίτα τι βρήκα!
-Καατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.
-Ο φίλος μας έλεγε ότι απαγορεύεται να πατήσουν σε γη ξένη!
-Tώρα τι έχεις να πεις? Schwabe?
quote:
Τότε γιατί δεν έκανε τον κόπο, ως….ο ίδιος ο Θεός (!), να πατήσει το ποδαράκι του έστω και σε έναν γειτονικό λαό? Μήπως γιατί κανείς Ραβίνος δεν πατάει γη απερίτμητων?


-Το θέμα μας φίλε Dying_Incubus δεν ήταν αυτό! και όταν τοποθετήθηκαν
αρχικά!............... όμως τοποθετήθηκαν!
-Αν δεν απαντήσουν θα είναι ακόμη ένα δείγμα υποκρισίας!!!
Αν δεν επανέλθω!
Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα σε όλους! Καλή χρονιά!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos:Ο σεβασμός κερδίζεται από την συμπεριφορά μας και πιο απλά από τις πράξεις μας. Δεν αγοράζεται!Μη βιάζεσαι να με κρίνεις, δεν με γνωρίζεις

-Mε αναγκάζεις να επανέλθω! λες δεν αγοράζεται! όταν όμως έγραψα ότι θα αποκληρώσω το γιό μου, μου έκανες επίθεση! δηλαδή τι θες να αγοράσω το σεβασμό του παιδιού μου με υλικά αγαθά? Τι σε πείραξε η λέξη απολήρωση? να σε πείραζαι εάν έγραφα δεν θα τον αγάπαγα! εκτός αν τελικά εσύ είσαι αυτή που μετράς την αγάπη με υλικά αγαθά!
Γράφεις:
quote:
Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε.

-Δηλαδή εσύ τι θες να τον εξαγοράσω? Είσαι μπερδεμένη ή απλά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζί μου!
-Δε σε γνωρίζω! θέλω να σε σεβαστώ αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις! με δυσκολεύεις!! πιος είναι τώρα ο εγωιστής? αυτός που αυστηρά με τα λεγόμενά του κάθε άλλο παρά θέλει να εξαγοράσει την αγάπη? η αυτός-ή που θεωρεί ότι η αγάπη είναι αλληλένδετη με την περιουσία? και δεν παραδέχεται το λάθος των γραφόμενών του-της?
- αλλά παρόλα αυτά σε συγχωρώ! για την όντως άγονη τοποθέτησή σου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote: Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε.


-Δηλαδή εσύ τι θες να τον εξαγοράσω? Είσαι μπερδεμένη ή απλά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζί μου!
-Δε σε γνωρίζω! θέλω να σε σεβαστώ αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις! με δυσκολεύεις!! πιος είναι τώρα ο εγωιστής? αυτός που αυστηρά με τα λεγόμενά του κάθε άλλο παρά θέλει να εξαγοράσει την αγάπη? η αυτός-ή που θεωρεί ότι η αγάπη είναι αλληλένδετη με την περιουσία? και δεν παραδέχεται το λάθος των γραφόμενών του-της?
- αλλά παρόλα αυτά σε συγχωρώ! για την όντως άγονη τοποθέτησή σου!


Σου το ξαναείπα αγαπητέ europaios2, βίάζεσαι και μάλιστα πολύ, δεν προσέχεις ούτε ποιος γράφει κάτι, ούτε τι γράφει, το πιο πάνω που μου προσμετράς καταρχάς δεν το έχω γράψει εγώ, κοίταξε σε παρακαλώ με περισσότερη προσοχή το όνομα δίπλα στο κείμενο.Δεν φάσκω και αντιφάσκω πουθενά μέσα στον λόγο μου. Καλή χρονιά και σε σένα.

Ζητώ συγγνώμη από όλους τους συμφορουμίστες που παρασύρθηκα και συνέχισα αυτήν την συζήτηση εκτός θέματος, δεν πρόκειται να επαναληφ8εί.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 14:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Αν δεν απαντήσουν θα είναι ακόμη ένα δείγμα υποκρισίας!!!

Όχι, θα είναι ένα δείγμα σεβασμού απέναντι στο θέμα, στον Χώρο που το φιλοξενεί και σε όλους όσους το διαβάζουμε επειδή μας ενδιαφέρει ο αρχικός σκοπός του θέματος.

Καλή Χρονιά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 15:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
quote: Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε.


-Δηλαδή εσύ τι θες να τον εξαγοράσω? Είσαι μπερδεμένη ή απλά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζί μου!
-Δε σε γνωρίζω! θέλω να σε σεβαστώ αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις! με δυσκολεύεις!! πιος είναι τώρα ο εγωιστής? αυτός που αυστηρά με τα λεγόμενά του κάθε άλλο παρά θέλει να εξαγοράσει την αγάπη? η αυτός-ή που θεωρεί ότι η αγάπη είναι αλληλένδετη με την περιουσία? και δεν παραδέχεται το λάθος των γραφόμενών του-της?
- αλλά παρόλα αυτά σε συγχωρώ! για την όντως άγονη τοποθέτησή σου!


Σου το ξαναείπα αγαπητέ europaios2, βίάζεσαι και μάλιστα πολύ, δεν προσέχεις ούτε ποιος γράφει κάτι, ούτε τι γράφει, το πιο πάνω που μου προσμετράς καταρχάς δεν το έχω γράψει εγώ, κοίταξε σε παρακαλώ με περισσότερη προσοχή το όνομα δίπλα στο κείμενο.Δεν φάσκω και αντιφάσκω πουθενά μέσα στον λόγο μου. Καλή χρονιά και σε σένα.

Ζητώ συγγνώμη από όλους τους συμφορουμίστες που παρασύρθηκα και συνέχισα αυτήν την συζήτηση εκτός θέματος, δεν πρόκειται να επαναληφ8εί.




-Ναι ο Trithemius είπε: Κι όμως είναι αλληλένδετα. Το να μην του δώσεις κάτι από την περιουσία σου, σημαίνει πως με αυτόν τον τρόπο θέλεις να τον τιμωρήσεις για κάτι που σου έκανε.

-Bιάστηκα και σκόνταψα! ζητώ συγνώμη για τη δεύτερη παράγραφο!μένω στην πρώτη! του προηγούμενου μηνήματός μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 31/12/2007 15:04:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 15:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2- Ο Χριστός τι λέει? όπιος θέλει πίσω μου ελθεί! Όπιος δε θέλει.....μη ζητήσει μετά περιουσία (μετά θάνατον ζωή!), θα τον φάει το σκοτάδι! Λογικό δεν έιναι? Δεν εξοιντώνει κανέναν εν ζωή! για μεταθάνατο καταστάσεις μιλάει!

Ψηλός -Δηλαδή, οι άθεοι ή οι χριστιανομάχοι, τι είδους "περιουσία" απαιτούν ή περιμένουν από το Ιησού, τη στιγμή που δεν τον αναγνωρίζουν ως Θεό Πατέρα και δεν πιστεύουν στην "περιουσία" που Αυτός κληρονομεί στα τέκνα του;


Αλήθεια europaios2 και ψηλε μιας και είστε γνώστες του χριστιανισμού (και δεν το λέω ειρωνικά) και από την στιγμή που σας γεμίζει σε ΟΛΑ αυτή η θρησκεία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ;

Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν αυτές η αντιθέσεις στην διδασκαλία της αγάπης του Χριστού που μας έχουνε μάθει οι άνθρωποι που τον έζησαν .

Από την μια αυτό που λέτε εσείς και ο χριστιανισμός ως θρησκεία…όποιος δεν ακολουθήσει θα έχει αιώνια τιμωρία….και από την άλλη οι παραβολές της αγάπης που γνωρίζουμε μέσα από την βίβλο.. που πιστεύω να τις γνωρίζεται και εσείς ;

Ο Άσωτος υιός(Λουκά 15, 11-32)

Το χαμένο πρόβατο(Λουκά 15, 1-7)

Πως είναι δυνατόν ο Χριστός, ο διδάσκαλος της αγάπης, το μόνο πράγμα που τον ενδιαφέρει να είναι η αποδοχή μιας ταμπέλας και όχι αυτό που πράγματι δίδασκε…αγάπη…εκτός και η αποδοχή της ταμπέλας ενδιέφερε και ενδιαφέρει μόνο τον άνθρωπο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 15:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από την μια αυτό που λέτε εσείς και ο χριστιανισμός ως θρησκεία…όποιος δεν ακολουθήσει θα έχει αιώνια τιμωρία….και από την άλλη οι παραβολές της αγάπης που γνωρίζουμε μέσα από την βίβλο.. που πιστεύω να τις γνωρίζεται και εσείς ;
Ο Άσωτος υιός(Λουκά 15, 11-32)
Το χαμένο πρόβατο(Λουκά 15, 1-7)
Πως είναι δυνατόν ο Χριστός, ο διδάσκαλος της αγάπης, το μόνο πράγμα που τον ενδιαφέρει να είναι η αποδοχή μιας ταμπέλας και όχι αυτό που πράγματι δίδασκε…αγάπη…εκτός και η αποδοχή της ταμπέλας ενδιέφερε και ενδιαφέρει μόνο τον άνθρωπο…


-Κάνεις λάθος φίλε μου αν τον διέφερε μόνο η αποδοχή του ονόματός του δε θα καθόταν να σταυρωνόταν! ο σωστός δρόμος τον ενδιέφερε, η αποδοχή του ήταν και η αποδοχή της διδασκαλίας του! τότε δεν υπήρχε ούτε ο Βουδισμός ούτε ο Μουσουλμανισμός!. Είναι μετέπειτα θρησκείες! Με την μη αποδοχή του! αυτόματα είχαμε την εμονή στην ειδολολατρία που επικρατούσε τότε! σήμαινε και την αποδοχή των ειδολολατρικών θέσεων αντιλήψεων και τελετών! (ανθρωποθυσίες! όργια)!
-Τότε απευθυνόταν στους τότε ανθρώπους! τους ειδολολάτρες!
-Ο Χριστιανιμός μιλάει για αιώνια τιμωρία εφόσον δεν ακολουθήσεις τους λόγους του όχι εφόσον απλά δεν είσαι Χριστιανός!
-Εφόσον δεν είσαι Χριστιανός ως θρήσκευμα αλλά είσαι ως πράξεις-έργα
τότε δεν υπάρχει θέμα! Έχω ξαναγράψει ότι ο καλός Μουσουλμάνος είναι και καλός Βουδιστής και καλός Χριστιανός!
-Η μόνη διαφορά είναι, αυτό που πάλι έχω γράψει ότι, αυτός που έχει την άνεση τον τρόπο την ευχέρια να γνωρίσει και άλλες θρησκείες αλλά να μην ασπαστεί τον Χριστιανισμό θα έχει σίγουρα κάποια διαφορετική αντιμετώπιση, όχι όμως ότι θα καεί και στο πυρ το εξώτερον!
-Προσωπική βέβαια εκτίμηση! ενός Χριστιανού Ορθόδοξου!. Δε θα βρούμε θέση του Ιησού σε αυτήν την ερώτησή σου γιατί όπως προείπα τοτε κόσμος τότε χωριζόταν θρησκευτικά στους ειδολολάτρες και σε αυτούς που έμεναν στην έλευση του Μεσία! για αυτό εξάλου εμφανίστηκε και στο Ισραήλ και όχι κάπου αλλού!
-Θα πρέπει να βασανίζουμε και να σκεφτόμαστε τα πάντα και κυρίως το πότε και υπο ποιες συνθήκες εμφανίστηκε ο Κύριος!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 16:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«..δεν μπήκατε στον κόπο να πάτε και στη θέση του παιδιού! μόνο του πατέρα! Για πείτε μου λοιπόν είσαστε το παιδί και απαρνιόσαστε το φυσικό σας πατέρα! θα πάτε μετά να του ζητήσετε μερίδιο?»

Το ερώτημα είναι ανεδαφικό. Αυτό που μετρά είναι η συσχέτιση με την θεολογία που εσύ δήθεν αντιλαμβάνεσαι, και επί τούτου δεν υπάρχει κάτι να πούμε για τον «γήινο υιό». Περισσότερη σοβαρότητα δεν βλάπτει.

europaios2:
«Μία άλλη μας λέει ότι ο Θεός προκειμένου να σώσει τον άνθρωπο από την αυτοκαταστροφή του έστειλε τον ίδιο του τον Υιό ο οποίος εκ των προτέρων ήξερε τι τον περίμενε! Βασανίστηκε, Σταυρώθηκε και αναστήθηκε για τον άνθρωπο!»

Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, και με δεδομένο ότι ο άνθρωπος δεν απαλλάχθηκε ούτε καν από το προπατορικό αμάρτημα (!), θα λέγαμε ότι η υποτιθέμενη «θυσία του θεού» είναι άνευ πρακτικού αντικρίσματος!

1) Μήπως μπορείς να μας πεις ΑΠΟ ΤΙ ΑΠΑΛΛΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ «ΘΥΣΙΑ» ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ??

2) Μήπως μπορείς να μας πεις ΠΟΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΧΕ ΠΡΙΝ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ??

3) Μήπως μπορείς να μας πεις ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗΣ «ΘΥΣΙΑΣ», ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΑΜΩΜΟΥ ΣΥΛΛΗΨΕΩΣ??

Βέβαια, εάν κρίνουμε εκ των πρακτικών και ιστορικών αποτελεσμάτων, η εδραίωση της χριστιανικής διδασκαλίας μόνο ως μέγιστο κακό για την ανθρωπότητα μπορεί να θεωρηθεί, διότι δίχως τον παραλογισμό της δήθεν «ανάστασης» ούτε Ισλάμ και είχε γεννηθεί και προφανώς ο κόσμος θα είχε πολύ λιγότερη μισαλλοδοξία στα πιστεύω του….

europaios2:
«..έτσι είναι φίλτατε η αγάπη του Θεού, του πραγματικού Θεού και όχι κάποιου που φόρεσε «στολή» Θεού.»

Καλά, καλά, μας έπεισες!

Το παραμύθι με τις θεότητες που πέθαιναν και ανασταίνονταν για το καλό, είναι πολύ παλαιότερο από αυτό της χριστιανικής εκδοχής φίλτατε. Τίποτα δεν έχεις μάθει?

Αλήθεια, έχεις ποτέ σου σκεφτεί ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ έχει προϋπάρξει ο μύθος του θανάτου και της ανάστασης? Την σημειολογία του συνδυασμού?

Όταν οι Ευρωπαίοι κατακτητές ανακάλυψαν την Νότια Αμερική διαπίστωσαν κατάπληκτοι ότι οι ιθαγενείς, που δεν είχανε ιδέα τι εστί χριστιανισμός, λάτρευαν έναν Θεό που πεθαίνει και ανασταίνεται. Ο Θεός Κβετσαλκοάτλι σταυρώθηκε επάνω σε έναν ξύλινο σταυρό, εξαιτίας της αγνωμοσύνης των ανθρώπων που ήρθε να σώσει..

Στο «Αρχαίο Λεξικό» του Κίνγκςμπορουνγκ διαβάζουμε ότι οι αρχαίοι κάτοικοι της χερσονήσου του Γιουκατάν, λάτρευαν τον «σωτήρα» Μακάμπ, γεννημένο από την ΑΜΜΩΜΟ ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΣΙΡΙΜΠΙΡΑ, μέλος κάποιας «αγίας τριάδας», που φόρεσε ΑΓΚΑΘΙΝΟ ΣΤΕΦΑΝΙ και σταυρώθηκε σε ΞΥΛΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ. Έμεινε πεθαμένος για ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ και έπειτα αναστήθηκε και αναλήφθηκε στον ουρανό….

Είναι γνωστό ότι ο Μαρντούκ ήταν ο Θεός της Βαβυλώνας. Ήταν ο Θεός του ανοιξιάτικου ήλιου που νίκησε τον δράκοντα του αρχικού χάους, τον Τιαμάτ. Οι λατρευτές του πίστευαν ότι πεθαίνει κάθε χειμώνα και ανασταίνεται την άνοιξη. Τιμούσαν τον θάνατο του με πολυήμερο πένθος και στην συνέχεια ακολουθούσε ένα χαρμόσυνο γλέντι για να γιορτάσουν ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ. Η λατρεία του Μαρντούκ ενσωματώθηκε τελικά στην εβραϊκή θρησκεία με το θρύλο της Εσθήρ και του Μαρδοχαίου….

Τεράστια δημοτικότητα απολάμβανε κατά την αρχαιότητα και η λατρεία του Αδώνιδος, ο οποίος επίσης ΠΕΘΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΝ κάθε χρόνο. Μητέρα του ήταν η Μύρα που ταυτίστηκε με το δέντρο της σμύρνας. Κατά την ανάσταση του οι λατρευτές του Αδώνιδος χαιρετιόντουσαν στους δρόμους με την τυπική φράση «Άδωνις Ανέστη»….
(να σημειώσουμε πως η λέξη Άδωνις σημαίνει «Κύριος»….)

Βλέπουμε λοιπόν 1200 χρόνια και πλέον ΠΡΙΝ από την εμφάνιση της αίρεσης του εβραιοχριστιανισμού, η λατρεία του «Θεού» που πεθαίνει και ανασταίνεται να είναι διαδεδομένη σε όλες τις παραλιακές χώρες της Μεσογείου.

Τι…τρομερές συμπτώσεις έ? Είπαμε, ψιλά γράμματα για κάποιους οι οποίοι όλο και όλο ολίγες αράδες περί θεολογίας έχει τύχει να διαβάσουνε…

Συνάμα, παρόμοιοι θρύλοι θεών που πέθαιναν και ανασταίνονταν συναντώνται στους Θεούς Μίθρα, Ταμούζ, Διόνυσου, του Όσιρι και άλλων πολλών.

Βλέπουμε ότι ακόμα και στο θέμα της αντιγραφής τίποτα το καινοτόμο δεν επέλεξαν οι γραφιάδες του χριστιανικού μύθου. Θα λέγαμε μάλιστα, ότι με μια προσεκτικότερη ματιά πρόκειται περί μιας εξόχως απλοϊκής περίπτωσης συρραφής θεολογικών μύθων γειτονικών λαών που τους επηρέασαν.

Ψιλά γράμματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 16:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Καατά Μάρκον! κεφ.ιστ' στοίχος 15 Ιησούς:...και είπεν αυτοίς, πορευθέντες εισ τον κόσμον άπαντα κηρύξατε το ευαγγέλιον πάση τη κτίσει.
Tώρα τι έχεις να πεις? Schwabe?»

Βρέ, άρχισες να διαβάζεις?? Έστω και έτσι, ας είναι!

Πάμε όμως να σου μάθουμε ορισμένα απλά πράγματα φίλτατε.

Είναι προφανές ότι τόσο από την ζωή όσο και τις συνήθειες του Ιησού, έχουμε να κάνουμε με έναν καθόλα ευσεβή Εβραίο. Τιμούσε τον Νόμο του Μωυσή, έκανε περιτομή, θεωρούσε τον Ναό όπως ο κάθε Εβραίος οίκο του Θεού του λαού Ισραήλ.

Ως πιστός Εβραίος, φυσικά ουδέποτε πάτησε το πόδι του σε γη απερίτμητων, πόσο δε μάλλον γη Εθνικών, δηλαδή ειδωλολατρών κατά τις απόψεις του Ιησού και των Εβραίων. Έτσι, ούτε στην Ελλάδα τον βλέπουμε να ταξιδεύει ούτε και σε καμία άλλη χώρα πλην των ολίγων τετραγωνικών χιλιομέτρων πέριξ της ιερής πόλης των Ιουδαίων.

Ερχόμαστε τώρα στα όσα «πιστά παραδίδει» ο Μάρκος στο Ευαγγέλιο του. Αξίζει κατ αρχάς να σημειώσουμε ότι Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, αλλά μεταφέρει τα όσα…….«άκουσε» είτε από τον Πέτρο είτε από τον Παύλο, ο οποίος Παύλος φυσικά ούτε καν ο ίδιος του υπήρξε μάρτυς αυτόπτης αλλά και αυτός τα άκουσε από άλλους!!

Αυτά για να αντιλαμβανόμαστε ότι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΔΕ Η ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ.

Συνεπώς, είναι ηλίου φαεινότερο ότι όσα φέρεται να λέει ο Ιησούς στον στίχο 15 του ΙΣΤ’ κεφαλαίου αφορούνε αποκλειστικά τους ομοεθνείς του Ιησού, και ως «κόσμος» νοούνται οι Εβραίοι της διασποράς ενδεχομένως.

Κάτι που είναι τελείως ξεκάθαρο εάν δούμε το τι μας λέει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ (σε αντίθεση με τον Μάρκο..), ο οποίος μας μεταφέρει τα εξής λόγια του Ιησού:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε » Κατά Ματθαίον (κεφ. Ι’ 5).

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ένας άνθρωπος που έζησε μαζί με τον Ιησού, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος του Ιησού στους Εθνικούς, μάλιστα με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες.

Περιττό να υπογραμμίσουμε ότι ΩΣ ΕΘΝΙΚΟΙ ΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, όπως π.χ. οι Έλληνες ή οι Αιγύπτιοι.

Εάν όντως ήταν αληθές ότι ο Ιησούς θέλησε να διδάξει και σε Εθνικούς και γενικότερα σε κάθε αλλοεθνή, ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΙΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΑΞΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ!

Μια περαιτέρω εξήγηση δίνεται και πάλι όμως από τον Ματθαίο (Κατά Ματθαίο Ι’ 6), όταν εξηγεί τα μέλλοντα ο Ιησούς λέγοντας πως «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ».

Υπάρχουνε τόσο μα τόσα πολλά τα οποία θα μπορούσε να είχε πράξει κάποιος ο οποίος όντως θα αισθάνονταν ως ο «απεσταλμένος του Θεού για κάθε έθνος», όμως αυτό το οποίο εμείς βλέπουμε είναι μια αυστηρά ιουδαϊκή εκτέλεση μιας συγκεκριμένης θεολογικής άποψης περί τα δρώμενα της Πεντατεύχου, όπως αυτή την φαντάστηκε ο ιουδαίος Ιησούς.

Μπορεί κάλλιστα να ήταν άνθρωπος με όρεξη για αλλαγές από τις καθεστωτικές αντιλήψεις του ιερατείου του Ναού της Ιερουσαλήμ, αλλά αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα την ανυπαρξία όσων με ζήλο θέλουνε να του αποδώσουνε οι σημερινοί χριστιανοί.

Όσο κυνήγησε ο Ιησούς τους εμπόρους του Ναού, άλλο τόσο θαρρώ θα κυνηγούσε και σήμερα όσους του έστησαν αυτή την θρησκεία εις την μνήμη του…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 17:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Schwabe! Το παράδειγμα είναι σαν παραβολή!
Εν τέλει μια και δε σέβεσται το Θεό να μην έχετε και απαιτήσεις από αυτόν! αφού νομίζεται ότι δεν έχεται καμία υποχρέση να μη ζητάτε δικαιώματα!
-Μετά από τη σταύρωση ο άνθρωπος απάλαχτηκε από την άγνοια και την υποχρέωση να λατρεύει τα ζώα και τα δάση!
-Με τον ενάρετο βίο ο στόχος ήταν να δείξει το δάσκαλε που εδίδασκες στην πράξη! ήρθε και με το λόγο του απευθυνόταν στους ανήθικους και άτιμους! δεν ήρθε να σώσει ενάρετους ανθρώπους!

quote:
Όταν οι Ευρωπαίοι κατακτητές ανακάλυψαν την Νότια Αμερική διαπίστωσαν κατάπληκτοι ότι οι ιθαγενείς, που δεν είχανε ιδέα τι εστί χριστιανισμός, λάτρευαν έναν Θεό που πεθαίνει και ανασταίνεται. Ο Θεός Κβετσαλκοάτλι σταυρώθηκε επάνω σε έναν ξύλινο σταυρό, εξαιτίας της αγνωμοσύνης των ανθρώπων που ήρθε να σώσει..

Στο «Αρχαίο Λεξικό» του Κίνγκςμπορουνγκ διαβάζουμε ότι οι αρχαίοι κάτοικοι της χερσονήσου του Γιουκατάν, λάτρευαν τον «σωτήρα» Μακάμπ, γεννημένο από την ΑΜΜΩΜΟ ΠΑΡΘΕΝΑ ΤΣΙΡΙΜΠΙΡΑ, μέλος κάποιας «αγίας τριάδας», που φόρεσε ΑΓΚΑΘΙΝΟ ΣΤΕΦΑΝΙ και σταυρώθηκε σε ΞΥΛΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ. Έμεινε πεθαμένος για ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ και έπειτα αναστήθηκε και αναλήφθηκε στον ουρανό….
Είναι γνωστό ότι ο Μαρντούκ ήταν ο Θεός της Βαβυλώνας. Ήταν ο Θεός του ανοιξιάτικου ήλιου που νίκησε τον δράκοντα του αρχικού χάους, τον Τιαμάτ. Οι λατρευτές του πίστευαν ότι πεθαίνει κάθε χειμώνα και ανασταίνεται την άνοιξη. Τιμούσαν τον θάνατο του με πολυήμερο πένθος και στην συνέχεια ακολουθούσε ένα χαρμόσυνο γλέντι για να γιορτάσουν ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ. Η λατρεία του Μαρντούκ ενσωματώθηκε τελικά στην εβραϊκή θρησκεία με το θρύλο της Εσθήρ και του Μαρδοχαίου….
Τεράστια δημοτικότητα απολάμβανε κατά την αρχαιότητα και η λατρεία του Αδώνιδος, ο οποίος επίσης ΠΕΘΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΝ κάθε χρόνο. Μητέρα του ήταν η Μύρα που ταυτίστηκε με το δέντρο της σμύρνας. Κατά την ανάσταση του οι λατρευτές του Αδώνιδος χαιρετιόντουσαν στους δρόμους με την τυπική φράση «Άδωνις Ανέστη»….
(να σημειώσουμε πως η λέξη Άδωνις σημαίνει «Κύριος»….)
Βλέπουμε λοιπόν 1200 χρόνια και πλέον ΠΡΙΝ από την εμφάνιση της αίρεσης του εβραιοχριστιανισμού, η λατρεία του «Θεού» που πεθαίνει και ανασταίνεται να είναι διαδεδομένη σε όλες τις παραλιακές χώρες της Μεσογείου.
Τι…τρομερές συμπτώσεις έ? Είπαμε, ψιλά γράμματα για κάποιους οι οποίοι όλο και όλο ολίγες αράδες περί θεολογίας έχει τύχει να διαβάσουνε…
Βλέπουμε ότι ακόμα και στο θέμα της αντιγραφής τίποτα το καινοτόμο δεν επέλεξαν οι γραφιάδες του χριστιανικού μύθου. Θα λέγαμε μάλιστα, ότι με μια προσεκτικότερη ματιά πρόκειται περί μιας εξόχως απλοϊκής περίπτωσης συρραφής θεολογικών μύθων γειτονικών λαών που τους επηρέασαν.


-Ευαγγέλια είχανε? Αγίους είχανε? Αποστόλους είχανε? θαύματα μέχρι τις μέρες μας είχανε?
Το φως της Αναστάσεως? τα είχανε? Εάν ναι τότε δε χωράει αμφιβολία ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Εάν όχι! μη συγκρίνουμε εν μέρει αλλά όχι ομοειδή πράγματα! εκτός εάν εσύ βάζεις λόγο σχήματος τα ρεβύθια στο ίδιο μπολ με τα στραγάλια!
-Πάντως το χόμπι σου έφτασε βλέπω μέχρι τον Μαρντούκ!? Αλήθεια για να έχεις σφαιρική άποψη? ή για να βρεις δεκανίκια! Γιατί ρε αδερφάκι μου αν απλά και μόνο για να έχεις σφαιρική άποψη....τι να πω! πολύ εγωιστής είσαι για να μην προσυλητιστείς κάπου! Αντιθέτως αν έφτασες για να βρεις δεκανίκια δε φτάνουν! πρέπει να μου αναφέρεις κάτι από την εποχή των δεινοσαύρων!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy