ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Αναπάντητα ερωτήματα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2008, 13:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zipθα απαητήσω διεξοδικά σε όλα αυτά , μόλις γυρίσω σπο την δουλειά ....πράγμα που με κα΄νει καλύτερη και μου δίνει τα απαραίτητα προς το ζείν και φιλοσοφείν...

Α!! τι είναι ζωή?
λίγο απο αυτό

και λίγο απο τούτο

ακόμη κι αυτό

για να μην παραβαραίνουν τα θέματα καλοκαιριάτικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 21:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst, δεν ξέρω αν θα γίνει καλύτερη η ζωή μας. Νομίζω όμως πως θα γίνουμε καλύτεροι εμείς. Τουλάχιστον, θα πάψουμε να απορούμε για κάποια πράγματα, ίσως δηλ. Ίσως - ποιος ξέρει ; - να πάψουμε να μαλώνουμε, να κάνουμε πολέμο, ίσως σταματήσει η πείνα, δεν ξέρω, πάντως κάτι άλλο θα συμβεί απ' αυτό που ζούμε τώρα. Κάτι καλύτερο, κάτι που θα είναι πιο φυσικό. Αλήθεια, γιατί με ρωτάς κάτι τέτοιο ;

Zip, η αλήθεια εχει πολλά πρόσωπα, περιέχει τα πάντα και ενα απο αυτά είναι οι φόβοι που περιφέρονται στο υποσυνείδητο μας. Δεν είναι πάντα ανεκτή απο όλους η γνώση της. Πιθανώς μια τέτοια ''θέα'' να οδηγήσει στα ακριβώς αντίθετα απο τα αναμενόμενα.
Γι αυτό σε ρώτησα. Ξέρεις οι άνθρωποι δεν αναζητούν την αλήθεια αλλα την ευτυχία και επειδη εχουν συνδέσει τις δύο εννοιες νομίζουν οτι η μια φέρνει την άλλη. Η άποψη μου όμως είναι οτι αυτό που αποκαλούμε αλήθεια είναι αυτό που ΕΙΝΑΙ τώρα και όχι κάτι άλλο διαφορετικό και περίεργο...αυτό που εγραφα στις καταθέσεις οταν έλεγα οτι είναι πάντα μπροστά μας και το ψάχνουμε....


quote:
Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που ρωτάει ένας λογικός άνθρωπος, όταν του ζητηθεί να καταστρέψει το "είναι" που έχει φτιάξει μέχρι τώρα. Η απάντηση είναι : Με το δικό μας. Αλλά πρέπει να σου εξηγήσω τι σημαίνει να είναι κάτι δικό σου γιατί κατανοούμε - μεταξύ μας - την έννοια της κτήσης διαφορετικά. Για να σε βοηθήσω και να δεις τι εννοώ με την έννοια της κτήσης, κάτσε και πες μου, τι από όλα αυτά που έχεις είναι πραγματικά δικό σου. Έχεις κάτι δικό σου ;

Αλλο να θελήσει κάποιος να ερευνήσει τον εαυτό του και ανάλογα να οτν διαμορφώσει και άλλο να αφεθεί καθ όλοκληρίαν στο νοητικό ενός άλλου που αποφασίζει. Έπικίνδυνο και ηλίθιο κατ΄εμε.
Δεν κατανοοούμε την έννοια της κτήσεως διαφορετικά επειδή δεν ξέρεις καν πως την εννοω και δεν ξέρω εσυ τι εννοείς.
Οσον αφορά εμενα το ζήτημα δεν είναι να εχεις αλλά να είσαι. Δικά μου εχω πολλά που θέλω να τα ξεφορτωθώ...εσυ τι λες?
Η άποψη μου είναι οτι η βοήθεια που ισως χρειάζεται είναι στην κατανόηση του πως θα γίνει η αυτοανάλυση ...μέχρι εκεί. Πέραν αυτού κανείς δεν μπορεί να δώσει συνταγές και κανόνες πλεύσεως στον άλλον αφου είναι διαφορετικός.


quote:
Σε ρώτησαν αν ήθελες να γεννηθείς σ' αυτόν τον κόσμο ; Εμένα όχι. Συνεπώς δεν έχω διαλέξει και δεν έχω επιλέξει τίποτε. Παρά τούτο, δεν έχω παράπονο.

Αφήνω κατα μέρος την εισοδό μας στον κόσμο και την ευθύνη μας...
Αφου δεν εχεις παράπονο , τότε είναι ολα καλά ..χαίρομαι.
Ας διασκεδάσουμε την βόλτα μας απο αυτό τον κόσμο...οσο μπορούμε..

Καληνύχτα Φίλε

Edited by - nst on 23/08/2008 21:52:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 20:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zip, η αλήθεια εχει πολλά πρόσωπα (1), περιέχει τα πάντα και ενα απο αυτά είναι οι φόβοι που περιφέρονται στο υποσυνείδητο μας. Δεν είναι πάντα ανεκτή απο όλους η γνώση της. Πιθανώς μια τέτοια ''θέα'' να οδηγήσει στα ακριβώς αντίθετα απο τα αναμενόμενα.(2)
Γι αυτό σε ρώτησα. Ξέρεις οι άνθρωποι δεν αναζητούν την αλήθεια αλλα την ευτυχία(3) και επειδη εχουν συνδέσει τις δύο εννοιες νομίζουν οτι η μια φέρνει την άλλη.(4) Η άποψη μου όμως είναι οτι αυτό που αποκαλούμε αλήθεια είναι αυτό που ΕΙΝΑΙ τώρα(5) και όχι κάτι άλλο διαφορετικό και περίεργο...αυτό που εγραφα στις καταθέσεις οταν έλεγα οτι είναι πάντα μπροστά μας και το ψάχνουμε....(6)

(1)Διαφωνώ. Η αλήθεια - κατά την δική μου άποψη - έχει ένα και μόνο πρόσωπο και είναι μία. (2)Πιθανώς, αλλά πιθανώς να συμβούν κι αυτά που λέω - ποιος ξέρει ; (3) Συμφωνώ. (4) Σωστά νομίζουν. Όποιος αναζητά την αλήθεια, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει την ευτυχία. Η αλήθεια φέρνει ευτυχία. (5) Το πρόβλημα είναι πως τίποτε δεν είναι. Αυτό που θα 'ναι είναι και αυτό που είναι ήταν. (6) Τότε λάθος κατάλαβα. Νόμιζα πως εννοούσες κάτι άλλο.

quote:
Αλλο να θελήσει κάποιος να ερευνήσει τον εαυτό του και ανάλογα να οτν διαμορφώσει και άλλο να αφεθεί καθ όλοκληρίαν στο νοητικό ενός άλλου που αποφασίζει. Έπικίνδυνο και ηλίθιο κατ΄εμε.

Δεν λέω "καθ' ολοκληρίαν". Λέω "στην αρχή". Κι αυτό δεν σημαίνει "άφεση", δηλ. αυτό που λες "να αφεθεί". Σημαίνει υποταγή. Ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να ακούει και να υπακούει. Στην αρχή, επαναλαμβάνω. Αν όμως διαφωνείς, ok, είναι άποψή σου, κανένα πρόβλημα.

quote:
Δεν κατανοοούμε την έννοια της κτήσεως διαφορετικά επειδή δεν ξέρεις καν πως την εννοω και δεν ξέρω εσυ τι εννοείς.

Γιατί γράφεις αυτήν την πρόταση όταν υπάρχει αυτή "γιατί κατανοούμε - μεταξύ μας - την έννοια της κτήσης διαφορετικά." ; Το ίδιο δεν είναι με αυτό που λες ;

quote:
Οσον αφορά εμενα το ζήτημα δεν είναι να εχεις αλλά να είσαι.

Αφού δεν είναι αυτό το ζήτημα τότε γιατί ρωτάς "Επίσης αν καταστρέψουμε αυτό το είναι....πράγμα επικίνδυνο...με ποιανού το είναι θα πορεύόμαστε?" ;

Αγαπητή nst, ο διάλογος δεν είναι αυτό που νομίζεις ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 23:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσω ανάποδα
quote:
Αγαπητή nst, ο διάλογος δεν είναι αυτό που νομίζεις ...

Ο διάλογος είναι αυτό που γνωρίζω. Δεν νομίζω , είμαι σίγουρη. Εσυ απ οτι φαίνεται προτιμάς να κάνεις διάλεξη αλλά μια και βρίσκεσαι σε δημόσια συζήτηση αυτό δεν είναι εφικτό.

quote:
1)Διαφωνώ. Η αλήθεια - κατά την δική μου άποψη - έχει ένα και μόνο πρόσωπο και είναι μία.

Καλώς , απόψεις ανταλλασουμε. Αλλά αν είναι μια [ που δεν είναι] ποιά είναι αυτή? Θα το μαρτυρήσεις?

quote:
Όποιος αναζητά την αλήθεια, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρει την ευτυχία. Η αλήθεια φέρνει ευτυχία.

Δλδ αν κατα την ερευνα της αλήθεια του , ενας άνθρωπος ανακαλύψει οτι είναι ενα τεράστιο ψέμμα...οτι άλλα νομίζει οτι είναι και άλλα είναι ....οτι κολυμπάει σε μια αυταπάτη κλπ τότε λες να είναι ευτυχισμένος? Εκτός κι αν είναι παρανοϊκός...

quote:
Δεν λέω "καθ' ολοκληρίαν". Λέω "στην αρχή". Κι αυτό δεν σημαίνει "άφεση", δηλ. αυτό που λες "να αφεθεί". Σημαίνει υποταγή. Ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να ακούει και να υπακούει. Στην αρχή, επαναλαμβάνω. Αν όμως διαφωνείς, ok, είναι άποψή σου, κανένα πρόβλημα.

Εδω φίλη μου [αλήθεια δεν ξερω τι φύλο είσαι...και μπερδεύομαι....]
το πρόβλημα δεν είναι αν διαφωνώ εγω η όχι αλλά κατα πόσο αυτό που γράφεις είναι η δεν είναι εφαρμόσιμο και αντικειμενικά σωστό.
Ας το αναλύσω λίγο.
Λες στην αρχή....αλλά ξέρουμε οτι σε θέματα ιεραρχίας πάντα υπάρχει συνέχεια...Επίσης ποτέ κανείς ηγέτης δεν δείχνει όλα τα χαρτιά του...σου λέει τόσα οσα χρειάζονται για να ξέρεις, να προχωράς, να μην αναρρωτιέσαι αλλα όχι τόσα που να τον ξεπεράσεις η να μην τον χρειάζεσαι. Η υποταγή σημαίνει δύο πράγματα. Πρώτον οτι εχουμε ανάγκη απο αρχηγό και δεύτερον οτι επιζητούμε την θέση του δλδ την δύναμη του. Διαφορετικά δεν είναι ανεκτή.
Αν μάθει ο άνθρωπος να υπακούει σε οποιονδήποτε εκτός του εαυτού του θα μετατραπεί σε ενα λογικό πρόβατο...καλύτερα ενα αγριο άλογο τότε...
Και για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου , δεν υποστηρίζω την αναρχία , ουτε την μη εφαρμογή των πολιτικών νόμων. Αναφέρομαι στις εσωτερικες σκεψεις και τις εξωτερικές πράξεις που σχετίζονται με την ζωή μας. Σκέψου..είναι δυνατόν να μπορεί οποισδήποτε άλλος εκτός απο εσένα να γνωρίζει το δικό σου υποσυνείδητο? Οτι και να πει θα είναι γενικόλογο και αόριστο, που εσύ μετα θα πρέπει να το κάνεις ειδικό και να το φέρεις στην ζωή σου. Αλλά η ζωή του καθενός ξεχωριστά δεν είναι αόριστη όπως η έννοια ζωή. Είναι μια οριστική και προσδιορισμένη κατάσταση.

quote:

Γιατί γράφεις αυτήν την πρόταση όταν υπάρχει αυτή "γιατί κατανοούμε - μεταξύ μας - την έννοια της κτήσης διαφορετικά." ; Το ίδιο δεν είναι με αυτό που λες ;

Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Ετσι όπως το είχες θέσει ήταν σαν να ήξερες τι πιστεύω εγω για την εννοια κτήση και να θεωρείς οτι την βλέπω διαφορετικά απο εσένα. Αλλά σου εξήγησα οτι απο την στιγμή που δεν γνωρίζει τι σκέφτομαι , δεν μπορεί να ξέρεις αν συμφωνώ η διαφωνώ. Εντέλει όμως εκτός απο την σοφιστία , εσυ τι νομίζεις οτι είναι η κτήση?

quote:
Αφού δεν είναι αυτό το ζήτημα τότε γιατί ρωτάς "Επίσης αν καταστρέψουμε αυτό το είναι....πράγμα επικίνδυνο...με ποιανού το είναι θα πορεύόμαστε?" ;

Ξαναδιάβασε όλη την πρόταση και αν συνεχίσεις να απορείς θα σου πω..
Αλήθεια αυτό το νικ πως σου ήρθε?...

Edited by - nst on 25/08/2008 23:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 08:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο διάλογος είναι αυτό που γνωρίζω. Δεν νομίζω , είμαι σίγουρη. Εσυ απ οτι φαίνεται προτιμάς να κάνεις διάλεξη αλλά μια και βρίσκεσαι σε δημόσια συζήτηση αυτό δεν είναι εφικτό.

Ok, κανένα πρόβλημα. Μια παρατήρηση μόνο : Δεν νομίζω πως κάνω διάλεξη. Το γεγονός πως βρίσκομαι σε δημόσια συζήτηση δεν σημαίνει πως θα πρέπει να απαντάω οπωσδήποτε σε κάθε τι που με ρωτούν. Επιλέγω σε τι θα απαντήσω, όπως επιλέγω και τους συνομιλητές μου. Νομίζω το ίδιο κάνεις κι εσύ.

quote:
Αλλά αν είναι μια [ που δεν είναι] ποιά είναι αυτή? Θα το μαρτυρήσεις?

Όχι, λυπάμαι. Δεν θα το μαρτυρήσω.

quote:
Δλδ αν κατα την ερευνα της αλήθεια του , ενας άνθρωπος ανακαλύψει οτι είναι ενα τεράστιο ψέμμα...οτι άλλα νομίζει οτι είναι και άλλα είναι ....οτι κολυμπάει σε μια αυταπάτη κλπ τότε λες να είναι ευτυχισμένος? Εκτός κι αν είναι παρανοϊκός...

Ξεκινάς εντελώς λάθος. Λες "κατά την έρευνα της αλήθειας του". Δεν υπάρχει η αλήθεια μου, η αλήθεια σου, η αλήθεια της. Υπάρχει η αλήθεια. Νέτο σκέτο. Αυτό σημαίνει πως η αλήθεια δεν είναι κτήμα κανενός. Ούτε "μου", ούτε "σου", ούτε κανενός. Οι άνθρωποι θεωρούν την Αλήθεια, αλήθεια τους. Κι επειδή το θεωρούν αυτό, νομίζουν πως μπορούν και να την πουν. Στην πραγματικότητα, δεν μπορούν να πουν τίποτε, γιατί την αλήθεια δεν μπορείς να την πεις. Η Αλήθεια λέγεται. Αυτό σημαίνει πως κάποιες φορές, λέγεται από μένα, κάποιες φορές λέγεται από σένα, κάποιες φορές λέγεται από κάποιον άλλον. Πάρε όλα αυτά τα κομματάκια αλήθειας που λέγονται - σαν παζλ - βάλε τα το ένα δίπλα στο άλλο και τότε θα έχεις φτιάξει την εικόνα. Όπως η εικόνα είναι ολοκληρωμένη, είναι ένα σύνολο αλλά είναι μία εικόνα, το ίδιο συμβαίνει και με την Αλήθεια. Είναι μία, ολοκληρωμένη εικόνα από μικρές αλήθειες - κομματάκια του παζλ. Αυτές οι μικρές αλήθειες, και πάλι δεν ανήκουν στον καθένα μας. Λέγονται. Το πως ακριβώς λέγονται, δεν ξέρω να σου πω, θα πρέπει να ρωτήσεις την ίδια την Φύση νομίζω. Εν πάσει περιπτώση

quote:
Δλδ αν κατα την ερευνα της αλήθεια του , ενας άνθρωπος ανακαλύψει οτι είναι ενα τεράστιο ψέμμα...οτι άλλα νομίζει οτι είναι και άλλα είναι ....οτι κολυμπάει σε μια αυταπάτη κλπ τότε λες να είναι ευτυχισμένος? Εκτός κι αν είναι παρανοϊκός...

για να απαντήσω έτσι όπως παραθέτεις τον συλλογισμό σου, αν δηλ. κατά την έρευνα της αλήθειας ΤΟΥ ένας άνθρωπος ανακαλύψει ότι είναι ψέμα, τότε θα πρέπει να πετάξει αυτό το ψέμα στα σκουπίδια. Κάνοντας αυτήν την αληθινή αλλά και θαρραλέα πράξη - γιατί πολλοί άνθρωποι φοβούνται να το κάνουν αυτό - και πάλι θα νιώσει ευτυχισμένος.

quote:
[...]το πρόβλημα δεν είναι αν διαφωνώ εγω η όχι αλλά κατα πόσο αυτό που γράφεις είναι η δεν είναι εφαρμόσιμο και αντικειμενικά σωστό.

Κατ' αρχήν, όταν γράφω κάτι ή όταν λέω κάτι, εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αν αυτό είναι εφαρμόσιμο ή "αντικειμενικά σωστό". Απλώς, λέω την άποψή μου που μπορεί να είναι και λάθος. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος διαφωνεί, δεν είναι για μένα πρόβλημα κι όπως είδες, εγώ συνηθίζω στις απαντήσεις μου να γράφω "Οk φίλε/η, κανένα πρόβλημα". Εγώ ποτέ δεν είπα πως μία διαφωνία είναι πρόβλημα. Εσύ το λες αυτό, όπως φαίνεται γιατί κατ' αυτόν τον τρόπο το βλέπεις.

quote:
Λες στην αρχή....αλλά ξέρουμε οτι σε θέματα ιεραρχίας πάντα υπάρχει συνέχεια...

To "πάντα" είναι βαριά κουβέντα. Μην την χρησιμοποιείς έτσι ... άϊντε άϊντε.

quote:
Η υποταγή σημαίνει δύο πράγματα. Πρώτον οτι εχουμε ανάγκη απο αρχηγό και δεύτερον οτι επιζητούμε την θέση του δλδ την δύναμη του. Διαφορετικά δεν είναι ανεκτή.

Δύο πράγματα σημαίνει για σένα. Για μένα, σημαίνει πολλά περισσότερα. Υποτάσσομαι, δεν σημαίνει αναγκαστικά πως το κάνω για να πάρω την θέση ενός ηγέτη, ούτε πως έχω ανάγκη από αρχηγό. Μπορεί να υποτάσσομαι επειδή αναγνωρίζω την άγνοιά μου και επειδή θέλω πραγματικά να μάθω από κάποιον ηγέτη. Στο σχολείο άκουγα τι έλεγε ο δάσκαλος επειδή δεν ήξερα και ήθελα να μάθω. Στην ζωή μου όμως δεν έγινα δάσκαλος, ούτε καθηγητής σε κάποιο σχολείο. Ορισμένα πράγματα όμως που έμαθα από κάποιους δασκάλους μου, ακόμα τα θυμάμαι και προσπαθώ να τα εφαρμόζω. Η υποταγή που έδιξα στην αρχή για ορισμένα πράγματα, μου βγήκε σε καλό και κανένας δάσκαλος δεν έχασε την θέση του από εμένα. Ας μην φοβούνται λοιπόν οι Χριστοί, οι Βούδες και οι Κρίσνα από την αφεντιά μου όπως και ας μην φοβούνται αυτοί που νομίζουν πως ξέρουν το "αντικειμενικά σωστό". Δεν πρόκειτε να τους πάρω την "βασιλεία" τους ...

quote:
Ετσι όπως το είχες θέσει ήταν σαν να ήξερες τι πιστεύω εγω για την εννοια κτήση και να θεωρείς οτι την βλέπω διαφορετικά απο εσένα. Αλλά σου εξήγησα οτι απο την στιγμή που δεν γνωρίζει τι σκέφτομαι , δεν μπορεί να ξέρεις αν συμφωνώ η διαφωνώ.

Από την αρχή είπα, πως εννοούμε την έννοια της κτήσης διαφορετικά. Σε ποιο σημείο διέκρινες πως εγώ το έλεγα αυτό επειδή ήξερα τι πιστεύεις εσύ ; Εγώ απλώς είπα πως στο ερώτημα "με ποιανού το είναι θα προχωρήσει ένας άνθρωπος ;", η απάντηση είναι "με το δικό του". Επειδή όμως την έννοια της κτήσης την εννοούμε διαφορετικά, θα πρέπει να σου εξηγήσω τι εννοώ με αυτήν την απάντησή μου. Εσύ πήρες αυτήν την απάντησή μου και την έκανες κομμάτια, δηλ. προσπάθησες να δικαιολογήσεις γιατί το λέω εγώ αυτό. Είπα "εννοούμε την έννοια της κτήσης διαφορετικά". Τώρα γιατί το λέω, ε, έχω κάποιους λόγους. Αυτοί οι λόγοι δεν είναι πως εγώ γνωρίζω τι σκέφτεσαι. Είναι άλλοι. Αλλά όποιοι κι αν είναι, βλέπεις εν τέλει πως αυτό που είπα, ισχύει.

quote:
Εντέλει όμως εκτός απο την σοφιστία , εσυ τι νομίζεις οτι είναι η κτήση?

Και πάλι λυπάμαι, αλλά δεν θα σου πω.

quote:
Ξαναδιάβασε όλη την πρόταση και αν συνεχίσεις να απορείς θα σου πω..

Και πάλι λυπάμαι, αλλά δεν θα την ξαναδιαβάσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 10:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαρακι μου μην λυπάσαι για τίποτα...όλα κυλούν....
Φιλάκια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 10:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To "λυπάμαι" το λέω από ευγένεια. Δεν το εννοώ ασφαλώς. Σου έχω ξαναπεί πως αν θέλεις πραγματικά να μάθεις κάποια πράγματα, αυτά δεν θα τα βρεις μέσω του διαλόγου αλλά μέσω του σώματος κατ' επέκτασην μέσω των αισθήσεων, μέσω της σάρκας δηλ. και μέσω όλων εκείνων των στιγμών που ο Τζόζεφ Κάμπελ έλεγε "έκσταση του να ζεις". Ο διάλογος το μόνο που έχει να σου προσφέρει - όταν ένας συνομιλητής σου γνωρίζει πως να κάνει διάλογο - είναι το πολύ πολύ κάποιες πληροφορίες γνωστικού περιεχομένου που πιθανόν δεν γνωρίζεις. Αυτές οι πληροφορίες δεν έχουν και τόσο μεγάλη αξία. Είναι ασφαλώς επιπλέον γνώση αλλά δεν είναι κατανόηση.

Η κατανόηση προέρχεται μόνο μέσω του συναισθηματικού κέντρου και όχι του νοητικού, όπως νομίζουν οι περισσότεροι. Δηλ. ακόμη κι εγώ σου γράψω ορισμένα πράγματα, ακόμη κι αν εσύ τα διαβάσεις αφιερώνοντας πολύτιμο χρόνο, η πιθανότητα να μην τα κατανοήσεις είναι πάρα πολύ μεγάλη. Μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να με παρεξηγήσεις, παρά να με εξηγήσεις και να καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ. Γιατί λοιπόν να παρεξηγηθούμε τζάμπα ; Πες εσύ την γνώμη σου, να πω κι εγώ την γνώμη μου κι όλα καλά. Αν θέλω να μου εξηγήσεις κάτι που έγραψες σε ρωτάω και αν θέλεις μου απαντάς, αν θέλεις να σου εξηγήσω κάτι που έγραψα με ρωτάς και αν θέλω σου απαντάω. Απλά τα πράγματα δηλ. Τώρα, το να προσπαθείς κάθε φορά που απαντάω να βρεις ΤΟΝ ΛΟΓΟ για τον οποίο απαντάω έτσι ... ε, αυτό αγαπητή nst είναι χάσιμο χρόνου. Δηλ. χάνεις τον χρόνο σου. Κάθε φορά έχω διαφορετικό λόγο που απαντάω όπως απαντάω. Και φυσικά, δεν είμαι υποχρεωμένος να σου τον πω. Το να αναλύεις επίσης αυτά που γράφω, και πάλι αγαπητή μου είναι χάσιμο χρόνου γιατί αν ο καθένας αναλύει τις κουβέντες του άλλου, τις δικές του κουβέντες πότε θα τις πει και πότε θα τις αναλύσει ;

Edited by - zip on 26/08/2008 10:41:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 11:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα, όσον αφορά την Αλήθεια. Αυτό το χάπι το ότι δηλ. η Αλήθεια έχει τόσα πρόσωπα όσα ο κάθε άνθρωπος που την λέει, είναι ακριβώς αυτό το οποίο κρατάει την ανθρωπότητα σε ύπνο. Η αλήθεια μου, η αλήθεια σου, η αλήθεια της, όπως ακριβώς ο θεός μου, ο θεός σου, ο θεός της, ο κόσμος μου, ο κόσμος σου, ο κόσμος της. Δηλ.κάθε άνθρωπος και αλήθεια, κάθε άνθρωπος και θεός, κάθε άνθρωπος και κόσμος. Μεγαλύτερο μούσι απ' αυτό δεν υπάρχει. Κι όταν ο Ηράκλειτος λέει "οι κοιμισμένοι είναι ο καθένας στον δικό του κόσμο", ακριβώς αυτό εννοεί. Αυτήν την καραμέλα, ξέχασέ την, δεν υπάρχει. Φαινομενικά υπάρχει. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει μια διαφορετική άποψη. Αυτό ναι. Πρώτον, δεν σημαίνει πως αυτή η άποψή του είναι αληθής, ούτε σημαίνει πως λέει την αλήθεια, ούτε σημαίνει πως αυτό που λέει είναι δικό του, για να λες "αυτός μας λέει την αλήθεια ΤΟΥ". Η Αλήθεια είναι μία, μοναδική, ομοούσια, έχει δηλ. την ίδια ουσία παντού και πάντα. Αν θέλεις να έχεις την αλήθεια ΣΟΥ, τον Θεό ΣΟΥ, τον κόσμο ΣΟΥ και την πραγματικότητά ΣΟΥ, έχε τα, αλλά αυτά είναι εντελώς διαφορετικά από αυτό που εγώ εννοώ όταν αναφέρομαι στην ΑΛΗΘΕΙΑ, στον ΘΕΟ, στον ΚΟΣΜΟ και στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Και δεύτερον, ο κάθε διαφορετικός άνθρωπος μπορεί να φαίνεται διαφορετικός λόγω του χαρακτήρα του, των εμπειριών του και της προσωπικότητάς του, αλλά η ουσία του δεν είναι διαφορετική ούτε από την δική σου, ούτε από την δική μου.

Σου μιλάω έτσι γιατί έχω κάποιο θάρρος μαζί σου. Όχι για τίποτε άλλο ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα, αυτά που γράφω μπορείς να τα διαβάσεις. Δεν σημαίνει όμως πως μπορείς να τα κατανοήσεις. Αν δεν υπάρξει βιωματική "εισαγωγή" τους - ας το πω έτσι - μέσα σου, δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσεις στην κατανόησή τους. Αν δεν υπάρξει κατανόησή τους, εσένα σου φαίνονται σαν απόψεις ή σαν ... σοφιστίες, επειδή γουστάρεις να χρησιμοποιείς αυτόν τον όρο που πάλι λανθασμένος είναι και λάθος τον χρησιμοποιείς αλλά τέσπα. Κι εσύ νομίζεις πως αν διαφωνίσεις σ' αυτές τις "σοφιστίες" μου, αν πεις κάποια άλλη διαφορετική άποψη, την δική σου, θα μπορέσω εγώ να σε καταλάβω. Κι όλο αυτό το ονομάζεις "διάλογο". Ξέρεις τι είναι αυτό ; Ένας πύργος της Βαβέλ, όπου κανένας δεν καταλαβαίνει κανέναν και κανένας δεν κατανοεί κανέναν.

Σου έχω ξαναπεί πως για να μπορέσουμε να συννενοηθούμε - όχι δηλ. μόνο εμείς οι δύο αλλά οι άνθρωποι να συννενοηθούν μεταξύ τους - χρειαζόμαστε κοινή γλώσσα, κάτι που δεν έχουμε αυτήν την στιγμή. Μπορεί να μιλάμε και να γράφουμε, αλλά αυτό γίνεται καθαρά για πρακτικούς λόγους. Στην ουσία, κανένας δεν καταλαβαίνει κανέναν. Θα πρέπει δηλ. όταν λέω εγώ "αλήθεια", εσύ να καταλαβαίνεις πως εγώ δεν αναφέρομαι στην "αλήθεια" ΜΑΣ, αλλά στην ΑΛΗΘΕΙΑ. Αυτό για να γίνει θα πρέπει να ξαναφτιάξουμε την γλώσσα, τις λέξεις και τα νοήματα που εμπεριέχονται σ' αυτές ΑΛΛΑ και να συμφωνήσουμε για όλα αυτά ΜΑΖΙ (εννοώ δηλ. όλη η ανθρωπότητα). Κάτι τέτοιο, όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εσένα που νομίζουν πως η αλήθεια είναι η αλήθεια μου, η αλήθεια σου, η αλήθεια της και δεν βλέπουν την ΑΛΗΘΕΙΑ ως ενιαίο σύνολο, ως μοναδική και αδιαίρετο, δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί ποτέ. Γιατί με τον ίδιο τρόπο που εννοούν την αλήθεια, εννοούν και την γλώσσα. Η γλώσσα ΜΟΥ, η γλώσσα ΣΟΥ, η γλώσσα ΤΗΣ. Ο καθένας την δική του δηλ. Έχε την γλώσσα ΣΟΥ και την αλήθεια ΣΟΥ. Κανένα πρόβλημα. Μην περιμένεις όμως να καταφέρεις τίποτε κατ' αυτόν τον τρόπο. Στο λέω και δεν πρόκειτε να σου το ξαναπώ. Ποτέ δεν πρόκειτε να συννενοηθείς πραγματικά με κανέναν άνθρωπο και γι' αυτό πάντα θα έχεις παράπονα από αυτούς πως δήθεν δεν σε καταλαβαίνουν ή δεν νοιάζονται για σένα. Γι' αυτό όπως λες

quote:
Δικά μου εχω πολλά που θέλω να τα ξεφορτωθώ.

θα έχεις πολλά που θα θες όμως να τα ξεφορτωθείς. Όταν ένας άνθρωπος έχει κάτι πραγματικά δικό του, να είσαι σίγουρη πως δεν θέλει να το ξεφορτωθεί. Και να σου πω και κάτι ; Αυτά τα οποία τα θεωρείς δικά σου από την μια, θες όμως να τα ξεφορτωθείς από την άλλη, είναι πιθανότατα πράγματα τα οποία δεν κουράστηκες για να αποκτήσεις. Πράγματα τα οποία δεν τρέφεις κανέναν σεβασμό γι' αυτά και δεν σου καίγεται καρφί αν θα τα έχεις. Γι' αυτό λες "θέλω να τα ξεφορτωθώ". Αυτά τα πράγματα στην ουσία δεν είναι δικά σου, γιατί με κάποιον τρόπο τα απόκτησες, όχι δικό σου τρόπο αλλά αλλουνού τρόπο. Είναι δώρα, είναι χαρίσματα ή μισθώματα, όπως μίσθωμα ονομάζεται ένα σπίτι που νοικιάζεις. Συνεπώς, για ακόμη μία φορά λες ψέμματα, όχι σε μένα βέβαια, αλλά στον εαυτό σου. Ψάξε και βρες ποια πράγματα κουράστηκες για να τα αποκτήσεις, πόνεσες και έκλαψες και ταλαιπωρήθηκες και μετά έλα να μου πεις αν αυτά θα θες να τα ξεφορτωθείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 12:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα κατάφερες και με νευρίασες. Πονηρή ...

υ.γ το ύφος των παραπάνω 3 μηνυμάτων είναι προσωπικό και αφορά αποκλειστικά την φίλη - γιατί είμαστε φίλοι με την nst, θέλω να πω δηλ. γνωριζόμαστε και εκτός του φόρουμ - nst και κανένα άλλο μέλος. Με την nst, μπορούμε να μιλάμε λίγο πιο έντονα και πολλές φορές να μαλώνουμε για πολλά και διάφορα πράγματα, όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν εκτιμούμε και δε σεβόμαστε ο ένας τον άλλον. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την κατάχρηση του χώρου του φόρουμ με μηνύματα προσωπικού χαρακτήρα που δεν αφορούν το θέμα, αλλά ρε αδερφάκι μου ... η κοπέλα δηλ. ώρες ώρες πετάει κάτι κοτσάνες ... μα κάτι κοτσάνες ...


Edited by - zip on 26/08/2008 12:22:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 13:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip, είσαι καλά κατα τα άλλα? Σε νοιώθω διαφορετικό ...σαν να μεγάλωσες η κάτι πρέπει να συνέβει...γι αυτό σε γαργάλησα....
Φίλε, μια ζωή εχουμε...ας την ζήσουμε...
Ηρθαμε που ηρθαμε....προτείνω να χαλαρώσουμε και να το απολαύσουμε..
Χαμογέλα λοιπόν και ακομη κι αν δεν βρείς η δεν βρώ την αλήθεια πάλι όμορφα θα είναι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 14:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip, είσαι καλά κατα τα άλλα? Σε νοιώθω διαφορετικό ...σαν να μεγάλωσες η κάτι πρέπει να συνέβει...

Καλά είμαι φιλαράκι. Τουλάχιστον την υγειά μου την έχω, δόξα τον Κύριο και ευχαριστώ. Πάντα κάτι συμβαίνει και ποτέ δεν είμαι απόλυτα ίδιος, ευτυχώς δηλ. για μένα και ευτυχώς και για όσους με ξέρουν.

Λοιπόν ; 'Εχεις κανένα άλλο ... αναπάντητο ερώτημα ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 17:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι zip, δεν εχω. Αν εχεις εσύ τίποτα να μοιραστείς θα το κάνεις ουτως η άλλως , θέλουμε δεν θέλουμε...χι χι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy