ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2008
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 02:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι τις 14... σήμερα τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας έχουμε αναπάντεχη επίσκεψη αστεροειδούς (γύρω στα 5 μέτρα λένε) που θα μπει στην ατμόσφαιρα της γης και θα διαλυθεί (ας το ευχηθούμε) πάνω από το βόρειο Σουδάν. Στα ξένα φόρα γίνεται χαμός. Είναι αστεροειδής; Είναι τόσο μικρός όσο λένε; Μήπως πέσει εδώ;

Πάντως οι αστρονόμοι λένε ότι μπορει να το δούμε και εμείς στην νότια Ευρώπη και ότι το θέαμα θα είναι εντυπωσιακό.

Το ανησυχητικό; Οτι το ανακάλυψαν μόλις χτες (στις 6 του μηνός).

http://remanzacco.blogspot.com/2008/10/small-asteroid-2008-tc3-to-hit-earth.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 03:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανέκαθεν είχα την ίδια απορία σε κάθε παρόμοια περίπτωση:
Τι είναι αυτό που καθορίζει το αν κάτι είναι "μούφα" ή όχι?
Το σενάριο είναι πάνω-κάτω σταθερό. Ενα μέντιουμ/διάμεσος που κάνει "channeling" με εξωγήινους.
Σε ποιο σημείο του όλου concept υπάρχει εκείνο το "κλικ" που τα χαλάει όλα? Στο μέντιουμ? Στο channeling?ή στο ότι "μιλάει" με εξωγήινους?
Ποια είναι τα sos για μια πειστική απάτη που θα την "χάψουν" τουλάχιστον όσοι δέχονται ότι υφίσταται η έννοια "διάμεσος"?
Αν δεν πουλάνε βιβλία και CD βοηθάει?
Αν κάποιος πιστεύει στο όλο concept (όχι στο συγκεκριμένο αλλά γενικά) πως θα περίμενε να είναι διατυπωμένο για να το πάρει στα σοβαρά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 07:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανέκαθεν είχα την ίδια απορία σε κάθε παρόμοια περίπτωση:
Τι είναι αυτό που καθορίζει το αν κάτι είναι "μούφα" ή όχι?
Το σενάριο είναι πάνω-κάτω σταθερό. Ενα μέντιουμ/διάμεσος που κάνει "channeling" με εξωγήινους.
Σε ποιο σημείο του όλου concept υπάρχει εκείνο το "κλικ" που τα χαλάει όλα? Στο μέντιουμ? Στο channeling?ή στο ότι "μιλάει" με εξωγήινους?
Ποια είναι τα sos για μια πειστική απάτη που θα την "χάψουν" τουλάχιστον όσοι δέχονται ότι υφίσταται η έννοια "διάμεσος"?
Αν δεν πουλάνε βιβλία και CD βοηθάει?
Αν κάποιος πιστεύει στο όλο concept (όχι στο συγκεκριμένο αλλά γενικά) πως θα περίμενε να είναι διατυπωμένο για να το πάρει στα σοβαρά?

Αυτό είναι ενδιαφέρον ερώτημα.
Δεν μπορώ όμως να απαντήσω, απλά γιατί δεν πιστεύω στα διάμεσα και στο όλο concept.

Και γενικώς δεν γουστάρω αυτοεκλεγόμενους διαμεσολαβητές, σωτήρες, προφήτες, οραματιστές και τα λοιπά.

Τώρα αν κάποιος δέχεται την έννοια του διαμέσου τότε κάλλιστα μπορεί να δεχτεί παρόμοιες προβλέψεις μέχρις αποδείξεως του εναντίου.

Αν δεν έκανα λάθος στην ώρα ο μικρός αστεροειδής έχει πέσει ήδη. Είδε κανείς τίποτα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 07:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Τελικά αστεροειδής ήταν αυτό το πράγμα που τράκαρε το πατίνι μου; η ασφαλιστική μου το αναλαμβάνει;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 09:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

quote:
Αν δεν έκανα λάθος στην ώρα ο μικρός αστεροειδής έχει πέσει ήδη. Είδε κανείς τίποτα?

Μέχρι και τώρα (9:15 πμ) στο ντουκου έχει περάσει η είδηση...
Τελικά έπεσε τίποτα ή ράδιο αρβύλα η είδηση ??

Ωραία το προσεγγίζεις φίλε orionboy. Θα μπορούσε να γίνει κουβέντα πάνω στα ερωτήματά σου μέχρι να περάσει και αυτή η εβδομάδα και να δούμε τι μας ξημερώνει στις 14/10.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 11:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας έπιανε ότι θα έρθουν στις 14-10 αλλα δεν μας είπαν την ώρα
Έτσι κάνουν βρε αδελφέ ? πως θα κανονίσουμε τις δουλείες μας ?τα ψώνια μας κτλ ?

.
Σοβαρά τώρα το καλο της υπόθεσης είναι ότι έδωσαν κοντινή ημερομηνία οποτε
Θα ξεμπερδεύουμε γρήγορα όχι σαν το 2000 που το λέγαμε απ όταν ήμουν πιτσιρίκος
Η το 2012 που και αυτό απ όταν γεννήθηκα το ακούω αλλα ηταν δεύτερο σε δημοτικότητα
Μετά το 2000 .
Άντε να δούμε τι δικαιολογία θα μας πουν στις 1510 προβλέπω να παίρνει παράταση
Η ημερομηνία θα προκύψει κάποιο πρόβλημα μάλλον με το σκάφος των εξωγήινων
Μπορεί να πάθει καμια βλάβη .
Τέλος πάντων ας μην προτρέχουμε ας περιμένουμε να δούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 11:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kerry,
είχα κάποια τρεχάματα, τώρα όμως ελπίζω πως θα μπαίνω πιο συχνά.

Λοιπόν παίδες για να δείτε τι διαστάσεις έχει πάρει αυτή η μπαρούφα.

Εδώ και κάμποσες μέρες, το google earth έχει κάποια προβλήματα με τα σύννεφα στον καιρό. Εκεί λοιπόν που είναι τα σύννεφα βλέπεις κάποιο μπάλωμα από γαλάζιο ουρανό, γιατί μάλλον ο δορυφόρος δεν είχε στοιχεία για το συγκεκριμένο κομμάτι λόγω κάποιας βλάβης.

Τώρα το μπάλωμα είναι πάνω στο Βόρειο Πόλο, αν έχετε το Goggle Earth βάλτε το να το δείτε.




το Google Earth δεν εχει "μπαλωματα" καθως μπορεις να επιλεξεις να μην φαινονται τα συννεφα!


επιπλεον, τα "μπαλωματα" ειναι αλλου... π.χ. στην Αθηνα... σε αλλο κομματι ειναι απο προσφατη φωτογραφιση, σε αλλο ειναι απο πολυ παλιοτερη...

η Ελβετια για παραδειγμα, εχει φωτογραφηθει απο το 1999 και ποτε δεν την ανανεωσαν


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pandora72
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 14:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pandora72  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
afou kapioi lene oti milane me ALIENS kai oti autoi mas agapane kai theloun na mas boithisoune tha tous parakalousa osous exoun tetoies prosbaseis na zitisoun na sbisoune apo oles tis trapezes tou kosmou ta arxeia kai na min fainontai ta daneia kanenos !!!
na aferethoun ta ekatomyria kai disekatomyria apo tous plousious kai na moirastoune pantou
kai na parei o PAOK to protathlima !
tha mas kanoune poly eytixismenous
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τον αστεροειδή φαίνεται ότι διαλύθηκε πάνω από το Σουδάν και μερικά μικρά κομμάτια έπεσαν στο έδαφος. Αλλη μία πληροφορία λέει ότι το παρατήρησαν από ένα αεροπλάνο που πετούσε εκεί κοντά. Προς το παρόν δεν είδα να υπάρχει κάπου φωτογραφία/βίντεο ή κάτι πιό λεπτομερές.

Στην πολύ ωραία ερώτηση του orionboy, νομίζω ότι απλά το όλο concept των "επαφικών" έχει τρύπες που δεν μπορείς να τις βουλώσεις με την κοινή λογική.
Η πιό απλή ερώτηση είναι η εξής: γιατί οι εξωγήινοι να επικοινωνούν με ένα-δύο άτομα για να μεταφέρουν τα μηνύματά τους, όταν υποτίθεται ότι αυτά τα μηνύματα αφορούν και απευθύνονται σε όλη την ανθρωπότητα;



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 15:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pandora72
afou kapioi lene oti milane me ALIENS kai oti autoi mas agapane kai theloun na mas boithisoune tha tous parakalousa osous exoun tetoies prosbaseis na zitisoun na sbisoune apo oles tis trapezes tou kosmou ta arxeia kai na min fainontai ta daneia kanenos !!!


Μισό λεπτό, μπορεί η Ελλάδα να ακολουθεί το αμερικανικό πρότυπο (δανεισμός κλπ.), αν και δε γνωρίζω σε τι ποσοστό, σε μεγάλο όμως μέρος της Ευρώπης ο κόσμος αποταμιεύει. Η γερμανική κυβέρνηση μόλις εγγυήθηκε για όλες τις καταθέσεις των πολιτών της ύψους άνω των 1000 δισ. ευρώ:

http://tinyurl.com/4jcxpt

Μην καούν και τα χλωρά μαζί με τα ξερά...

quote:
pandora72
kai na parei o PAOK to protathlima !
tha mas kanoune poly eytixismenous


Αυτό είναι από τα προβλήματα που ποτέ δε με απασχόλησαν, ούτε και πρόκειται. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 19:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
14 Οκτωβρίου Τρίτη έτσι? Λέτε να γλιτώσω και την εφημερία???


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 19:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τω μεταξύ, σήμερα (7 Οκτώβρη) είναι που θα συμβεί ένα γεγονός που θα συγκλονήσει το κόσμο και την Αμερική ιδιαίτερα, μεγαλύτερο και από αυτό που συνέβη στις 11 Σεπτέμβρη.

Έτσι λένε οι προβλέψεις των web bots. Όστρια και οι άλλοι συμφορουμίτες το έχετε υπόψη σας;

Φίλε predator, το ζήτημα είναι με τα σύννεφα όχι με την επιφάνεια της γης που όπως λες σωστά μερικλες εικόνες είναι παλιές.

Για να το δεις πρέπει να έχει κάνει κλικ στο weather. Αυτή τη στιγμή που γράφω ας πούμε είναι πάλι ένα πεντάγωνο πάνω στο Βόρειο Πόλο.

Πίσω στα διάμεσα. Εγώ έτσι το σκέφτομαι. Δύο περιπτώσεις.

α) Οι εξωγήινοι επικοινωνούν με μια γυναίκα και της λένε ότι πρόκειται να έρθουν στις 14 και να το πει και στους άλλους και να τους διαδώσει το μήνυμα της αγάπης. Αυτή το λέει. Το γεγονός ότι μαζεύει και κάμποσα λεφτουδάκια στην πορεία δεν έχει και τόση σημασία.

β) Για τα λεφτά τα κάνεις όλαααα.......

Τι είναι πιο πιθανό; Πόσες φορές έχει συμβεί το α και πόσες το β.

Για να πω την αλήθεια τους εξωγήινους δεν τους ξέρω πως σκέφτονται, τους ανθρώπους όμως τους έχω μάθει καλά!

Ρε σεις, επίσης, προσέξτε με τα δάνεια και τις πιστωτικές, όλα με ρέγουλα.
Αν η παγκόσμια οικονομική κατάσταση χειροτερέψει κιάλλο, που μάλλον έτσι θα γίνει, θα μας πάρουν οι τράπεζες και τα σώβρακα, και τότε μόνο οι εξωγήινοι μας σώζουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 19:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A ξέχασα να βάλω το λινκ για τις προβλέψεις των web bot για σήμερα.

http://pimpinturtle.com/2008/09/22/update-on-web-bot-predictions-for-the-coming-weeksmonths-coast-to-coast-radio-with-george-and-cliff-the-time-monks.aspx

Κάντε το paste στον browser.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2008, 23:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εν τω μεταξύ, σήμερα (7 Οκτώβρη) είναι που θα συμβεί ένα γεγονός που θα συγκλονήσει το κόσμο και την Αμερική ιδιαίτερα, μεγαλύτερο και από αυτό που συνέβη στις 11 Σεπτέμβρη.

Έτσι λένε οι προβλέψεις των web bots. Όστρια και οι άλλοι συμφορουμίτες το έχετε υπόψη σας;


Ναι αμέ. Είχα ακούσει live την εκπομπή τους στο coast to coast.
Αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο σήμερα (εκτός από τα χρηματιστήρια εννοείται. Για την οικονομική κρίση ρίξε μια ματιά στο θέμα μου στα Νεα από το Ιντερνετ.)
Στο φόρουμ που συχνάζω ο κόσμος έχει χάσει την πίστη του στους web bots.

δες και ένα άλλο link που δίνει "απαντήσεις" στις ερωτήσεις σου LOL
http://douweosinga.com/projects/googlechatbot

εβαλα
7 october 2008 is
και βγήκε: 7 october 2008 is human evolution over

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 03:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να παρει τι θα γινει θα εμφανιστει καμια φορα

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 04:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε....

Έπαιζα και εγώ με αυτό πριν από λίγο.

Έβαλα revolution και μου βγάζει revolution from iran to cuba feed

Παγαίνετε να το κάνετε και οι άλλοι, έχει πλάκα.

Όστρια ερώτηση από περιέργεια,
το coast to coast πως το ακούς live στην Ελλάδα? Από το ίντερνετ?

Για να καταλάβουν και οι άλλοι, το coast to coast είναι μια καθημερινή εκπομπή στο ραδιόφωνο της Αμερικής που ασχολείται με διάφορα παράξενα και ανεξήγητα. Υπάρχει εδώ και πολύ καιρό, εγώ την πρωτοάκουσα πριν από 10 χρόνια, και συνεχίζει μεχρι σήμερα με τεράστια ακροαματικότητα.


Edited by - A. Kircher on 08/10/2008 04:40:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 09:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο φόρουμ που συχνάζω ο κόσμος έχει χάσει την πίστη του στους web bots.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι καταρχήν ο κόσμος πίστεψε σε αυτά! Θεώρησε ότι το Web θα μπορούσε να είναι το επόμενο Hi-Tech Oracle, ένα ψηφιακό μαντείο για παράδειγμα, ξεχνώντας ότι οτιδήποτε έχει σχέση με Υπολογιστές είναι αυτόματα εξορισμού ντετερμινιστικό άρα πλήρως υπολογίσιμο, (αν χρειασθεί) αναπαραγόμενο και εξηγήσιμο.

Τα web bots στην καλύτερη περίπτωση αντανακλούν τους προβληματισμούς των σελίδων που έχουν ως τώρα επισκεφθεί με την ελπίδα (και μόνο) ότι ο μεγάλος αριθμός τους θα μπορούσε να δημιουργήσει μια αξιόπιστη στατιστικά πρόβλεψη ελπίζοντας ότι μέσα από τις σελίδες αυτές αντανακλάται ένα είδος συλλογικής συνείδησης –το «θέλω» της μάζας (αυτό στην οικονομική θεωρία έχει σημασία διότι διαμορφώνει τάσεις στις αγορές κτλ. btw.)

Συνεπώς η τεχνολογία των web bots αναπτύχθηκε για οικονομικές αναλύσεις και εκεί μπορεί να έχει κάποια επιτυχία, διότι οι οικονομικοί όροι είναι σαφώς πολύ πιο συγκεκριμένοι και σαφώς πολύ πιο προβλέψιμοι (έχουμε δηλαδή ένα απλούστερο «μοντέλο» που μπορεί να αναλυθεί επιτυχέστερα από την στατιστική), σαν γενικό μαντείο όμως είναι κατά την γνώμη μου πλήρης αποτυχία.

Βλέπετε στην πραγματικότητα τα web bots γενικής (και όχι μόνο..) πρόβλεψης είναι καταδικασμένα να αστοχούν αφού αν υποθέσουμε ότι επισκέπτονται ένα ring, μια συλλογή σελίδων (διαφορετικών μεταξύ τους αλλά παρόμοιας θεματολογίας και συνήθως κοινής άποψης) αυτόματα το στατιστικό τους δείγμα παύει να είναι αξιόπιστο.

Έτσι αν για παράδειγμα 1.000.000 ιστοσελίδες περιμένουν το τέλος του κόσμου το 2012 και δεδομένου ότι οι παθιασμένοι με το θέμα είναι συνήθως περισσότεροι από τους σκεπτικιστές και έχουν την τάση να δημιουργούν όλο και περισσότερες σελίδες ώστε να κοινωνούν τις ιδέες τους (πράγμα που συμβαίνει –το γιατί είναι άλλη υπόθεση), σαφέστατα η πρόγνωση των web bots θα αντανακλά το «θέλω» αυτών των ανθρώπων για το 2012. Δεν υπάρχει κάτι το μαγικό είναι απλά στατιστική και τίποτε περισσότερο από αυτό. Το «θέλω» αυτών των ανθρώπων (ή καλύτερα ιστοσελίδων –διότι ένας άνθρωπος μπορεί να δημιουργήσει άπειρες ιστοσελίδες) σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι σε ένα υπερβατικό επίπεδο καθορίζει οπωσδήποτε το «τέλος του κόσμου» προσδίδοντας αξιοπιστία στα αποτελέσματα των web bots, αν το τέλος έρθει το 2012 απλά έτυχε αν όχι τότε οι ελπίδες (το «θέλω») αυτών των ανθρώπων διαψεύσθηκαν.

Αν λοιπόν υπάρχει κάποια αξία στα web bots είναι ότι μας δείχνουν το «θέλω» μιας ομάδας ιστοσελίδων τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από αυτό.

Υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης στο μέλλον; Ναι, αρκεί να έχουμε βελτίωση στον τομέα της ΤΝ (Τεχνιτής Νοημοσίνης) ώστε το web bot να αντιλαμβάνεται το τι διαβάζει ξεφεύγοντας από μια αφελή στατιστική ανάλυση σε εξίσου επισφαλή δεδομένα (ιστοσελίδες).

Edited by - XD on 08/10/2008 11:28:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2008, 22:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως πάντα, φίλε XD με κάλυψες πλήρως!

Σε θέματα που έχουν να κάνουν με τον ανθρώπινο παράγοντα, σε επίπεδο αγοράς ας πούμε, πιστεύω και εγώ ότι οι web bots μπορεί να έχουν κάποια χρησιμότητα.
Σε θέματα που ο ανθρώπινος παράγοντας δεν παίζει ρόλο, όπως για παράδειγμα, φυσικές καταστροφές, δεν νομιζω πως οι web bots μπορούν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο από να ρίχνει κανείς ένα νόμισμα κορώνα γράμματα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 13:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To coast to coast μπορείτε να το ακούσετε online εδώ
http://www.coasttocoastam.com/

Σήμερα σβήσανε την σελίδα της Blossom Goodchild από το Wikipedia. Cospiracy? χεχε Αναρωτιέμαι πόσα λεφτά έβγαλε πουλώντας την "γνώση" της. Εδώ ένα χαρακτηριστικό βιντεάκι, απολαύστε το.

http://au.youtube.com/watch?v=PYTVfbU5fMI

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 16:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα πλάλα μού'ρχεται να στήσω μία ιστοσελίδα και καλά ότι μιλάω με τους αρχαίους έλληνες (αυτούς που φύγανε με το διαστημόπλοιο εννοώ, τους σοφούς...) και λαμβάνω μυνήματα. Όλο και κάποιος μαλάκας θα τσιμπήσει να πασάρουμε την πραμάτειά μας.....

Άντε 4 και σήμερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κέρρυ μην το γελάς καθόλου φίλε μου.

Κάτι τέτοιες φάσεις, που εμάς μας φαίνονται απίστευτες, αποδίδουν όχι μόνο σε χρηματικό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο του να μαζέψεις γύρω σου κόσμο που θα σε βλέπει σαν προφήτη, καθοδηγητή, μεσσία κ.τ.λ.

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς η ζωή των περισσοτέρων γύρω μας είναι τόσο ανούσια και κενή από νόημα που θα πιαστούν από το οτιδήποτε δώσει μια άλλη χροιά στην καθημερινότητα.

Οι άνθρωποι που τρέχουν πίσω από cults η διάφορες άλλες αμπελοφιλοσοφίες αγάπης, αρμονίας, αδελφότητας του διαστήματος κ.α. δεν είναι ούτε κακοί άνθρωποι, ούτε απαραίτητα όλοι τους χαζοί.

Είναι απλά μόνοι, μπερδεμένοι και φοβισμένοι από τη πραγματικότητα και θέλουν να πιστέψουν σε κάτι, κατά προτίμηση ελπιδοφόρο.

Όποιος έχει νοιώσει τι σημαίνει "skating on the thin ice of mad life" που λένε οι pink floyd καταλαβαίνει τι εννοώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 22:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό το βιντεάκι από το youtube!

Δείτε το!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ArgouenVampire
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ArgouenVampire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ? Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? Κ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΑΤΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ΄ΛΟΛ

I will dig your graveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 13:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ? Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? Κ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΑΤΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ΄ΛΟΛ

I will dig your grave


ψυχραιμια! δεν προκειται να γινει κατι το τοσο "τραβηγμενο"!

δεν ειμαστε "αμερικανακια" που πιστευουν οτι τους σερβιρουν (ζεστο ή κρυο, εξαρταται το "μαγειρεμα")


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 17:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω τι λένε παραέξω, ούτε και έχω χρόνο να ασχοληθώ, υπάρχει όμως κάτι που με ενδιαφέρει πραγματικά γύρω από αυτή την ημερομηνία: θα παρουσιαστούν τελικά την Τρίτη 14 Οκτ. τα καινούργια Macbooks βασισμένα στη φημολογούμενη νέα τεχνική κατασκευής που ακούει στο κωδικό όνομα "brick"; Θα δούμε, μια εβδομάδα έμεινε.


Τελικά οι φήμες επαληθεύονται εν μέρει τουλάχιστον. Οι προσκλήσεις για το ειδικό event έφυγαν ήδη. Για να δούμε τώρα πώς πείθουμε τη σύζυγο για ένα καινούργιο μηχάνημα... Και κυρίως πώς ξεφορτωνόμαστε το όχι και τόσο παλιό... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 03:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός μίλησε για τα macbooks; Ψάχνω να βρω το original post και δεν το βρίσκω.

Πάντως δύο μέρες μείνανε ότι κιαν περιμένει κανείς.

Θα τα πούμε την Τρίτη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 10:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συμβάν φαντάζομαι τοποθετείται ώρα ΗΠΑ - άρα συμπεράσματα θα βγάλουμε την Τετάτρη 15/10. Έτσι δεν είναι ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 10:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε αφου παντα "εμπαιζονται" συμφωνα με τα δεδομενα των ΗΠΑ...


θα μπορουσαν τουλαχιστο να πουνε την ωρα Γκρινουιτς!

Απο την αλλη, αν γι' αυτους ειναι μερα, εμεις (που θα εχουμε την "σκια") δεν θα το δουμε... εκτος αν απο την δικη μας πλευρα, αναψουν τα φωτα "διασταυρωσεως" ή τη μεγαλη "σκαλα"

οχι τιποτα αλλο, αλλα για να μην παραπονιομαστε


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ArgouenVampire
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 15:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ArgouenVampire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΙΣΤΑ.ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΗΔΗ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΟΛΥΒΑ ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΘΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΟΥΦΦΦΦΦΦ ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ....ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΝΑ ΤΗΣ ΣΦΥΡΙΞΩ ΔΥΟ ΤΡΕΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΩΝΗΕΤΑ

I will dig your grave

Edited by - ArgouenVampire on 13/10/2008 15:23:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 00:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher
Ποιός μίλησε για τα macbooks; Ψάχνω να βρω το original post και δεν το βρίσκω.


Εγώ. Είναι στην πρώτη σελίδα της παρούσας συζήτησης.

quote:
A. Kircher
Πάντως δύο μέρες μείνανε ότι κιαν περιμένει κανείς.

Θα τα πούμε την Τρίτη.



Οι φήμες εννοείται ότι εξακολουθούν να οργιάζουν. Εστιάζονται κυρίως στο καινούργιο chipset που φαίνεται να είναι από την nVidia, το οποίο όμως συνεπάγεται εγκατάλειψη του Firewire, κάτι που αν συμβεί θα είναι ιστορική κίνηση (αρνητικά όμως αν δεν προκύψει αντικαταστάτης, που δεν φαίνεται να προκύπτει αν οι εικόνες από το κέλυφος των καινούργιων μηχανών που διέρευσαν από την Κίνα είναι αυθεντικές). Αυτό και μόνο έχει ήδη ξεσηκώσει θύελλα στην κοινότητα Mac.

Η αυριανή Τρίτη αναμένεται "καυτή" και δυστυχώς ή ευτυχώς λόγω υποχρεώσεων θα τα παρακολουθήσω κατόπιν εορτής. Αν και δεν βλέπω τους servers να ηρεμούν πριν ξημερώσει η Τετάρτη στην ευρωπαϊκή ήπειρο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy