ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΚΑΤΑ ΙΗΣΟΥΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Πρέπει να εκφράζει κάποιον η υπογραφή του, αγαπητή μου ar_ia...
Γιατί αλλοιώς, μόνο απο διάθεση κουτσομπολιού,μπορει να σταθεί, μια τέτοια ανάρτηση...
Και τέτοιο κουτσομπολιό,δεν είναι και πολύ έξυπνο...Νομίζω....
Εκτός αν είναι μόδα..Πρέπει μια κοπέλα, να είναι μέσα στα πράγματα...

Μάλλον απλά για να βλέπετε σε ποιούς εξομολογήστε και τους φιλάτε και τα χέρια!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 18:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θα ήταν πάντως, να καταλάβεις φίλη ar_ia, ότι έχει σημασία
πως δεν πιστεύουμε σε αυτούς, αλλά στον Θεό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά θα ήταν πάντως, να καταλάβεις φίλη ar_ia, ότι έχει σημασία
πως δεν πιστεύουμε σε αυτούς, αλλά στον Θεό...

Ποιοί Φίλε μου..ποιοί???

Πραγματικά , έχω τρελλαθεί -και δεν λέω μαζί σου- ..

Κάθε ένας -χριστιανός- έχει και μια ερμηνεία..!

Και αυτό , το έχω βιώσει και με συνταρακτικό τρόπο θα έλεγα...


Θεός , μπορεί να υπάρχει αλλα γιατί γιατί το έχει ανάγκη , να πιστεύουμε σ'αυτόν??

Ας φροντίσουμε να είμαστε καλοί άνθρωποι και προπαντων ελεύθεροι άνθρωποι και έχω την αίσθηση , ότι το θεό και το θεικό θα το βρούμε εντός μας και όχι στις εκκλησίες ή στα τζαμιά ή σε κάθε κατασκεύασμα του ανθρώπου.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 19:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το να θες να πιστεύεις στον Θεό (γενικά ο κόσμος) είναι κατά κάποιο τρόπο κατανοητό, αλλά να εμπιστεύεσαι αυτούς τους ανθρώπους.....τι να πω....
Εσείς οι ίδιοι οι πιστοί θα έπρεπε να επαναστατήσετε και να απαιτήσετε να ξεβρωμίσει η εκκλησία, γενικότερα να ξεβρωμίσει...καταλαβαίνεις τι εννοώ....
Αλλά το το μόνο που κάνετε είναι να τους υπερασπίζεστε, αυτό όχι, δεν το καταλαβαίνω.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 20:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Ας φροντίσουμε να είμαστε καλοί άνθρωποι και προπαντων ελεύθεροι άνθρωποι και έχω την αίσθηση , ότι το θεό και το θεικό θα το βρούμε εντός μας και όχι στις εκκλησίες ή στα τζαμιά ή σε κάθε κατασκεύασμα του ανθρώπου.



+1

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 20:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα το να θες να πιστεύεις στον Θεό (γενικά ο κόσμος) είναι κατά κάποιο τρόπο κατανοητό......

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Τουλάχιστον για μένα , αυτή κουβέντα-κατάθεση δείχνει πολλά πράγματα για τον άνθρωπο που τα λέει και θα έλεγα με σεβασμό προς όλους , να προσέχουμε κάποιες ψιλο-δηλωσούλες των ανθρώπων , που έχω την αίσθηση ότι περνούν στο "ντούκου"...


Έχει μια συγκρότηση ...η όλη κατάθεση της καθ'ολα αγαπητής Άριας και μια εμπεριεχομένη αλήθεια...

Ας αφήσουμε τα γιαταγάνια και ας ακούσουμε και τους συνανθρώπους μας...έχω την αίσθηση , ότι αν το κάνουμε θα βάλουμε και τον πρώτο λίθο στο οικοδόμημα που όλοι αναφέρουμε...αυτό , του σεβασμού και το οποίο είναι ένα απο τα πολλά που μπορούν να οδηγήσουν στο βασικό αίτημα όλων(?) ...την αγάπη!!!

soul

Edited by - Εαρινός on 12/12/2009 20:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 00:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι να σου κάνω εγώ, αν δεν κατάλαβες εσύ, φιλε μου Εαρινέ;....Εδώ μιλάς για τον χριστιανισμό,λές κι είναι ..μασονικό μυστικό, που λίγοι το ξέρουν...Όχι ρε φιλε,δεν είναι secret, όλοι ξέρουμε τι είναι,αλλά δεν θέλουμε να το κάνουμε, γιατί δεν είναι για όλους, αν με καταλαβαίνεις..Όλοι ξέρουμε τι είπε ο Χριστος, αλλά,
ποιός το κάνει είναι το θέμα.....
Και μένουν οι προφάσεις εν αμαρτίαις, να μας παρηγορούν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 11:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και τι να σου κάνω εγώ, αν δεν κατάλαβες εσύ, φιλε μου Εαρινέ;....Εδώ μιλάς για τον χριστιανισμό,λές κι είναι ..μασονικό μυστικό, που λίγοι το ξέρουν...Όχι ρε φιλε,δεν είναι secret, όλοι ξέρουμε τι είναι,αλλά δεν θέλουμε να το κάνουμε, γιατί δεν είναι για όλους, αν με καταλαβαίνεις..Όλοι ξέρουμε τι είπε ο Χριστος, αλλά,
ποιός το κάνει είναι το θέμα.....
Και μένουν οι προφάσεις εν αμαρτίαις, να μας παρηγορούν....


Θα σεβασθώ την απόψή σου αλλα θα παραμείνω στις δικές μου απόψεις!
Βλέπεις δεν διδαχθήκαμε στο σχολείο ότι ο Χριστιανισμός ήταν εβραική θρησκεία και ούτε ότι τον έλεγαν Παντηρά..και όλα όσα συνέβησαν με τον Ωριγένη..τον Τερτυλλιανό...τον Αυγουστίνο ..τους Αντιοχείς...τους Αλεξανδρινούς και τελειωμό δεν έχει ο κατάλογος.

Εκείνοι έβγαζαν τα μάτια τους , για το ποια ήταν η αλήθεια και προσπαθούσαν να συμφωνήσουν μεταξύ τους και βέβαια για τα όσα συνέβησαν , δεν "φταίω" εγώ ή ο Μακεδόνας ή ο οποιοσδήποτε άλλος...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 18:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε φίλε Εαρινέ, δεν σου είπα εγώ ότι φταις εσύ ή ο Μακεδών, αλλά η επιλογή ιστορικών στοιχείων, αρνητικών για τον χριστιανισμό και εκτός συνολικής εικόνας,είναι ψωμοτύρι για τους..."Δαυλίτες", σαν τον Μακεδών....Βέβαια, δεν λένε τίποτε για τ μεγαλείο, που γνώρισε η ανθρωπότητα, διχως τον φόβο των ανθρώπων - θεών,όπως αυτοκράτορες, κλπ, που είχε φτάσει να λατρεύει η ειδωλολατρεία,με την κοινωνική μορφή του χριστιανισμού, που έφερε αιώνων εχθρούς να γινουν φίλοι, όπως και πολλά άλλα....
"Συκοφάντησε συκοφάντησε, όλο και κάτι θα μείνει " είπε ο αείμνηστος
πρόγονος του, Γκέμπελς....
Έτσι, γινεται προκοπή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι ρε φίλε Εαρινέ, δεν σου είπα εγώ ότι φταις εσύ ή ο Μακεδών, αλλά η επιλογή ιστορικών στοιχείων, αρνητικών για τον χριστιανισμό και εκτός συνολικής εικόνας,είναι ψωμοτύρι για τους..."Δαυλίτες", σαν τον Μακεδών....Βέβαια, δεν λένε τίποτε για τ μεγαλείο, που γνώρισε η ανθρωπότητα, διχως τον φόβο των ανθρώπων - θεών,όπως αυτοκράτορες, κλπ, που είχε φτάσει να λατρεύει η ειδωλολατρεία,με την κοινωνική μορφή του χριστιανισμού, που έφερε αιώνων εχθρούς να γινουν φίλοι, όπως και πολλά άλλα....
"Συκοφάντησε συκοφάντησε, όλο και κάτι θα μείνει " είπε ο αείμνηστος
πρόγονος του, Γκέμπελς....
Έτσι, γινεται προκοπή;

Μην είσαι τόσο απόλυτος στην κρίση σου και καλό θα ήταν να είμαστε εγκρατείς ...κατα τον ίδιο ακριβώς τρόπο και σύ στα μάτια των άλλων μπορεί να εμφανίζεσαι και χειρότερος απο τον Γκαίμπελς..!

Να εμφανίζεσαι ....ότι εσύ είσαι ο κατ-εξοχήν συκοφάντης και Ανθέλληνας...προσωπικά δεν το πιστεύω ...αλλα μην ξεχνάς ότι συνομιλούμε με Έλληνες διαφορετικών πεποιθήσεων και ιδεών και πολλοί απο αυτούς -προφανώς- είναι ένθερμοι λάτρεις του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού ...που εκείνη την εποχή , υπήρξε οδηγός για όλη την ανθρωπότητα σε επίπεδο φιλοσοφίας και επιστημών..!

Και θα πρέπει να παραδεχθείς ...ότι δεν ανακάλυψε ο Χριστιανισμός τον τροχό..ούτε τις επιστήμες ..ούτε και την φιλοσοφία και θα πρέπει να είμαστε υπερήφανοι στον χρυσούν αιώνα του Περικλέους..για τον Λεωνίδα και τον Αλέξανδρο , όπως και τα απαραμίλλου κάλλους ιστορικά μνημεία και τα οποία όλη η οικουμέμη προσέρχεται για να θαυμάσει ακόμα και σήμερα..!

Και το έχω ξαναπεί ...θα κρίνουμε την εποχή εκείνη , με όρους και δεδομένα εκείνης της εποχής..!

Ας πάψουμε να μιλάμε απαξιωτικά για χλαμμυδάτους ..κλπ...κλπ..και ίσως τότε να αποδοθεί ΚΑΙ στον χριστιανισμό , το οτιδήποτε καλό του ανήκει..!

Πρώτα η καταγωγή μας ...αυτό λέω!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 00:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Θεός , μπορεί να υπάρχει αλλα γιατί γιατί το έχει ανάγκη , να πιστεύουμε σ'αυτόν??
Ας φροντίσουμε να είμαστε καλοί άνθρωποι και προπαντων ελεύθεροι άνθρωποι και έχω την αίσθηση , ότι το θεό και το θεικό θα το βρούμε εντός μας και όχι στις εκκλησίες ή στα τζαμιά ή σε κάθε κατασκεύασμα του ανθρώπου.

Με το δικό μου απλοϊκό μυαλό φίλε Εαρινέ σκέπτομαι ως εξής :
Αν πράγματι υπάρχει αυτή η «κοσμική ενέργεια» που δημιουργεί τα πάντα που συμβατικά ονομάζουμε Θεό και πρέπει να την τιμήσουμε , ο καλύτερος τρόπος γι’ αυτό θα ήταν να σεβόμαστε όλα ανεξαρτήτως τα δημιουργήματά της , όπως κάνουμε για να τιμήσουμε κάποιον μεγάλο καλλιτέχνη τιμώντας το έργο του , και όχι να τα θεωρούμε ότι είναι δίχως ψυχή φτιαγμένα για να υπηρετούν τον άνθρωπο , όπως ευαγγελίζεται η «Αγία Γραφή» . Κανένας πιστεύω δεν θα ήθελε να τον δοξάζουν με ένρινες φωνασκίες μέσα σε ντουμάνια λιβανιού , και από την άλλη να καταστρέφουν τα έργα του , όπως γίνεται σήμερα που από τη μια ξελαρυγγίζονται σε δοξολογίες , και από την άλλη ξεχερσώνουν δασικές εκτάσεις για να χτίσουν μοναστήρια και συνεδριακά κέντρα , όπως έκανε ο νυν αρχιεπίσκοπος στην «Κοιλάδα των Μουσών» στην Άσκρη Βοιωτίας . Και να ήταν μόνο αυτό .....Απέναντι από το σπίτι μου προ πενταετίας περίπου κοιτάζοντας την κορυφογραμμή του βουνού απέναντι διέκρινα ανάμεσα στην θαμνώδη βλάστηση ένα σημαδάκι . Έβαλα τα κιάλια για να δω καλύτερα και είδα ότι είχαν ξεχερσώσει το έδαφος και χτίζανε μια εκκλησία . Σήμερα πέντε χρόνια μετά , αυτό το πράμα έχει απλώσει σα χταπόδι και χτίζονται γύρω του διάφορα κτίσματα που μοιάζουν με ξενώνες ή κάτι τέτοιο , να δης που αργότερα ίσως διεκδικήσουν και την ιδιοκτησία ολόκληρου του βουνού μέχρι τη θάλασσα , από καλόγερους όλα να τα περιμένης . Να σημειώσω δε ότι όλη αυτή η περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως δασική ...λες να είναι το μοναδικό ανοσιούργημα των κατά τα άλλα (υμνητών) του Θεού ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 10:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά πιστεύω αγαπητέ μου sesostris, ότι δεν απέχει η επόχή,
πυ ο άνθρωπος, θα καταλάβει ότι δεν μπορεί να έχει προσωπικό θεό, που να αποκλείει τους υπόλοιπους ανθρώπους....
Ο Θεός είναι ένας και όλων, πόσο τον αποδέχεται ο καθένας, με τι
ιδιότητες, ή πρόσωπο, δεν αλλαζει το ένα του Θεού....
Ο εγωισμός μας, μένει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός
Θεός , μπορεί να υπάρχει αλλα γιατί γιατί το έχει ανάγκη , να πιστεύουμε σ'αυτόν??
Ας φροντίσουμε να είμαστε καλοί άνθρωποι και προπαντων ελεύθεροι άνθρωποι και έχω την αίσθηση , ότι το θεό και το θεικό θα το βρούμε εντός μας και όχι στις εκκλησίες ή στα τζαμιά ή σε κάθε κατασκεύασμα του ανθρώπου.


Με το δικό μου απλοϊκό μυαλό φίλε Εαρινέ σκέπτομαι ως εξής :
Αν πράγματι υπάρχει αυτή η «κοσμική ενέργεια» που δημιουργεί τα πάντα που συμβατικά ονομάζουμε Θεό και πρέπει να την τιμήσουμε , ο καλύτερος τρόπος γι’ αυτό θα ήταν να σεβόμαστε όλα ανεξαρτήτως τα δημιουργήματά της , όπως κάνουμε για να τιμήσουμε κάποιον μεγάλο καλλιτέχνη τιμώντας το έργο του

*


Υπάρχει κανείς , που θα διαφωνήσει με την κατάθεσή σου??

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy