ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 22:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ονομασία Dilletanti σας λέει κάτι ;
Κάντε ένα search στο google με Dilettanti ή Society of Dilettanti και θα βγάλετε πολλά χρήσιμα συμπεράσματα

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 08/10/2003 22:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 00:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Oannes ,

Έχεις τον τρόπο σου...
Αυτό που μου αρέσει σε εσένα είναι που ποτέ δεν δίνεις την τροφή μασημένη...
Ψάχνοντας με την δική σου παρακίνηση , και από link σε link , βρήκα και το ακόλουθο:

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο:

Για λόγους ανακαίνισης το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
θα κλείσει από 1η Οκτωβρίου 2002
και θα παραμείνει κλειστό έως και τον Ιούνιο του 2004.

http://www.culture.gr/cgi-bin/showfr.cgi?1/0/http://www.culture.gr/2/21/214/21405m/g21405m1.html

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι συνωμοτικό σε αυτό , αλλά 2 χρόνια κλειστό πολλά δεν είναι;

Βρήκα και αυτό :

Πνύκα

Η χρήση της μεγάλης ημικυκλικής έκτασης, στο παρελθόν ερμηνεύθηκε με διάφορες θεωρίες, πριν ταυτισθεί με την Πνύκα, δηλαδή την θέση όπου συνεκαλείτο η Εκκλησία του Δήμου, δηλαδή η Συνέλευση των Αθηναίων…

Μες το κέντρο της Αθήνας!!!!!!!
http://www.culture.gr/cgi-bin/showfr.cgi?1/0/http://www.culture.gr/2/21/211/21101a/g211aa05.html

Προσωπικά δεν γνώριζα τον χώρο.
Η μυστική αρχαιολογία ξεκινά από την έλλειψη αντίστοιχης παιδείας και κουλτούρας.
Και που όλα αυτά; ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Τώρα για την Society of Dilettanti θα επανέλθω αργότερα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A KYNOS
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 01:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A KYNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΦΙΛΕ ΑΝΟΥΝΑΚIS,
ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΩΝ. ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ, ΠΑΛΙΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΣΕΠΗΣ ΤΩΝ ERIC KAI CRAIG UMLAND KAI ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ “ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ- Η ΑΠΕΙΛΗ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑΣ”. EIΝΑΙ EKΔΟΣΕΩΝ “ΩΡΟΡΑ”. ΕΤΟΣ EKΔΟΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ, ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΗΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΤΟΣ 1973.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ 15.000π.Χ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ: ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΜΕΝΕΣ- ΚΡΥΜΕΝΕΣ- ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘPΩΠΟΤΗΤΑΣ.

ΦΙΛΕ ΟΑΝΝΕS,
ΓΙΑ ΤΗΝ “ΕΤΑΙΡΙΑ” ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ TO ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ, ΨΑΞ’ΤΟ. ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ.

“Ω ΗΛΙΕ, TI ΘΑ ΗΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΕΙΣ;”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.alshellas.gr/ARTHRO.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 03:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στάινχάουερ.
Το τσιράκι του υπουργού...

ΕΥ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ:Κύριε Σταϊνχάουερ δείξτε λίγο πως θα γίνει και η μεταφορά κατά οριζόντιο άξονα.

ΕΥ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: Κύριε Σταινχάουερ, πείτε πώς θα γίνει η μετατόπιση των ευρημάτων, αυτά έχουν εμπεδωθεί νομίζω.

ΕΥ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: Και η μεταφορά πως θα γίνει τώρα κ. Σταϊνχάουερ;

Αποσπάσματα από http://www.praktika.gr/2002/ypourgeia/omilies/benizelo_26_09_02.htm
σε συνέχεια της παραπομπής του φίλου Εχετλαίος
http://www.alshellas.gr/ARTHRO.htm

Στάινχάουερ. Προϊστάμενος Β' Εφορείας Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων

Αυτός ο άνθρωπος είναι ο υπεύθυνος για

Μουσεία και συλλογές
Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιώς
Αρχαιολογικό Μουσείο Βραυρώνος
Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνος
Αρχαιολογικό Μουσείο Ωρωπού
Αρχαιολογικό Μουσείο Λαυρίου
Αρχαιολογικό Μουσείο Μενιδίου
Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας
Αρχαιολογικό Μουσείο Αίγινας
Αρχαιολογικό Μουσείο Πόρου
Αρχαιολογικό Μουσείο Κυθήρων

Οργανωμένοι αρχαιολογικοί χώροι
Σούνιο - Ιερό Ποσειδώνος και Αθηνάς
Αμφιάρειον
Ραμνούς
Τύμβος Μαραθώνος
Βραυρών
Αφαία (Αίγινα)
Κολώνα (Αίγινα)

Σημαντικοί μη οργανωμένοι αρχαιολογικοί χώροι
Πειραιάς
Πρωτοελλαδικό νεκροταφείο στο Τσέπι Μαραθώνος
Αιγυπτιακό ιερό και βαλανείο στη Μπρεξίζα Μαραθώνος
Θορικός
Φρούριο Φυλής
Ιερό Ποσειδώνος στον Πόρο

Τροιζήνα
Αρχαία ακρόπολη Μεθάνων

Αυτός ο άνθρωπος είναι ο υπεύθυνος για
Το Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνος όπου ενδεικτικά βρίσκονται
Προϊστορικά ευρήματα ύστερης νεολιθικής-πρώιμης εποχής του χαλκού (4000 - 2700 π.Χ.) από το σπήλαιο του Πανός στην Οινόη, πρωτοκυκλαδικής εποχής (3200 - 2000 π.Χ.) από το Τσέπι και μεσοελλαδικής (2000 - 1600 π.Χ.) από το Πλάσι.http://www.culture.gr/cgi-bin/showfr.cgi?1/0/http://www.culture.gr/2/21/211/21102m/g211bm05.html

Αυτός αποφάσισε να γίνει το κωπηλατοδρόμιο.
Δεν τα χέζεις τα αρχαία.
Αρχαία έχουμε ήδη αρκετά.
Κωπηλατοδρόμια πόσα?

Στάινχάουερ.Το μικρό του όνομα Γεώργιος.

Ψάχνοντας πληροφορίες για το όνομα Στάινχάουερ βρήκα στο Internet στοιχεία
Για κάποια Ροζίτα Στάινχάουερ ... που ...
...η χορογραφία της Ροζίτα Στάινχάουερ είναι γεμάτη από παραδοσιακούς εβραϊκούς χορούς...
http://www.ert3.gr/news/et3newsbody.asp?ID=3177

Είναι άραγε έλληνας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 12:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Βρε παιδιά μην με βρίσετε αλλά πώς μπορώ να πάω στην Πνύκα; Πού βρίσκεται ακριβώς;;

Μια φίλη, μου είχε πει ότι είναι ο βράχος μπροστά από τους πρόποδες της Ακρόπολης. Είχαμε πάει αλλά τέτοια ευρήματα δεν βρήκα....

Βοήθεια.....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 01:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bladerunner ,

Η Πνύκα βρίσκεται απέναντι από την Ακρόπολη , δίπλα από το αστεροσκοπείο.
Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δεις εκεί , εκτός από την καταπληκτική θέα της ακρόπολης απέναντι.
Πάντως η είσοδος είναι ελεύθερη , οπότε αν βρεθείς εκεί , δεν χάνεις τίποτε να πας μια βόλτα.

Φιλικά ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 22:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να παραθεσω αυτουσιο ενα αρθρο απο το in.gr.
Ειναι απο αυτα που περνουν στα ψιλα:

quote:
Θεός με τη μορφή γερακιού
Στο φως δύο εντυπωσιακά ευρήματα αιγυπτιακής λατρείας στο Μαραθώνα


Σημαντικά ευρήματα ήρθαν στο φως στην περιοχή του Μαραθώνα
Αθήνα


Δύο εντυπωσιακά γλυπτά που απεικονίζουν τον Ώρο, γιο της Ίσιδος, αποκαλύφθηκαν στο αιγυπτιακό ιερό (2ος αι. μ.Χ.) της Μπρεζίξας στο Μαραθώνα. Πρόκειται για δύο μαρμάρινα γεράκια με το στέμμα της Ανω και της Κάτω Αιγύπτου στα κεφάλια τους.

Όπως αναφέρει την τρίτη η εφημερίδα Το Βήμα, πρόκειται για τα πιο πρόσφατα εξαιρετικά ευρήματα της ανασκαφής στο ιερό της Ίσιδος. Τα δύο γεράκια έχουν ύψος 80 εκατοστά και ανασύρθηκαν μαζί, καθώς βρίσκονταν πεσμένα στο δάπεδο δίπλα δίπλα.

Ο Ώρος, ο γιος της Ίσιδος και του Οσίριδος, δύο Αιγυπτίων θεών που λατρεύονταν και στην Ελλάδα κατά τη ρωμαϊκή εποχή, θεός και αυτός που συμβολιζόταν πάντα ως γεράκι και ήρθε να συμπληρώσει τα στοιχεία γι' αυτό το αιγυπτιάζον ιερό της Αττικής, που αναδύεται μέσα από την ανασκαφή εντυπωσιακό ως προς το μέγεθος, την αρχιτεκτονική, αλλά και τα εντυπωσιακά ευρήματά του.

Τα δύο γεράκια επιβεβαιώνουν και αυτά τη λατρεία που άνθησε στο ιερό του Μαραθώνα στην εποχή του Αδριανού, τον 2ο αιώνα μ.Χ.

Να σημειωθεί ότι η Μπρεζίξα εντάσσεται στο πρόγραμμα του υπουργείου Πολιτισμού για την ενοποίηση των αρχαιολογικών χώρων του Μαραθώνα. Συνεχίζεται έτσι η ανασκαφή, αλλά και τα έργα συντήρησης. Μόνη δυσκολία αυτή τη στιγμή είναι η αδυναμία δημιουργίας νέας εισόδου στο ιερό, που να παρακάμπτει την πρώην αμερικανική βάση, εντός των ορίων της οποίας βρίσκεται ο αρχιαολογικός χώρος.

news.in.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Μάγιας γνώριζαν την ύπαρξη των πλανητών Ουρανού και Ποσειδώνα με αρκετές λεπτομέρειες για την κίνησή τους, πολύ πριν τους ανακαλύψει ο δικός μας σύγχρονος πολιτισμός το 1781 και 1846 αντίστοιχα.
Παρακολουθούσαν το πλανήτη της Αφροδίτης κρατώντας ημερολόγια αλλά το πιό εντυπωσιακό είναι ότι γνώριζαν την περιοδικότητα των ηλιακών κηλίδων που προέρχεται από την διαφορά κίνησης των μαγνητικών πεδίων πόλων και ισημερινού του ήλιου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης σε αρχαία Ινδικά κείμενα (Giotis) συναντάμε αναφορές για το πλανητικό μας σύστημα, για την βαρύτητα, την ατομική ενέργεια και άλλα που ίσως ακόμη δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε. Τα κείμενα αυτά είναι από το 4000 π.Χ. Στα βουδιστικά κείμενα Palisoutras έχουμε αναφορές για μοριακές δυνάμεις και για αστρικούς χάρτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 11:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσφατα διαβασα ενα βιβλιο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
"Αινιγματα της αρχαιοτητας" του Νικο Κανακαρη. Ειναι πολυ καλο!
Με εβαλε σε καινουριες σκεψεις....!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 20:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η SCULLY-ΕΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ..) ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠΕΞΩ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 21:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!
Να ρωτησω τον φιλο Anounaki αλλα και οποιονδηποτε ξερει...Που μπορουμε να βρουμε πληροφοριες για αυτα τα κειμενα;Ειται αναλυσεις,ειτε,ειτε...οποιοδηποτα ειδος πληροφοριας..
Ειναι πολυ καιρος που ακουγονται,αλλα δεν εχω διαβασει τιποτα,περα απο πραγματα που απλα 'λεγονται'...

quote:
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η SCULLY-ΕΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ..) ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠΕΞΩ....

Θα συμφωνησω με το δευτερο σκελος,αλλα οχι με το πρωτο φιλε μου...
Η Σκαλι,απ' οσο την ξερω μεσα απο τις απαντησεις της ειναι ενα πολυ αξιολογο ατομο,με διαθεση για συζητηση και διαλογο και οχι ειρωνια.
Πιστευει πως μεσα απο το διαλογο βγαινουν τελικα συμπερασματα και παρατηρησεις και προωθουνται γνωση και ερευνα..
Θα χαιρομουν αν ακουγα πως 'μιλησατε' και λυθηκε το θεμα,για το οποιο δεν πιστευω να αξιζει να 'χαλιεστε' ή να αποτρεπει τη συμμετοχη σας σε ενα ΦΟΡΟΥΜ...
Με φιλικη διαθεση....

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 21:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΕΡΙΗΓΗΤΗ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ (ΤΟ FORUM ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΝΥΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ SCULLY ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΠΙΑΝΕΤΑΙ).

ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΜΩΣ.....

ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΒΗ Η ΕΞΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ...

ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΗ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΡΓΑΤΗΣ ΣΕ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ....
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ (ΠΑΡΑΝΟΜΑ) ΕΡΓΑΤΗΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ.
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ... .
Η ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΕΙΧΕ ΩΣ ΕΞΗΣ,
ΔΥΟ ΕΡΓΑΤΕΣ ΕΣΚΑΒΑΝ, ΔΥΟ ΦΟΡΤΩΝΑΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΠΑΖΑ, ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΑΧΤΟΙ 20 ΜΕΤΡΑ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΗΝΗ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΝΑΣΚΑΦΗΣ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΕΒΛΕΠΑΝ..
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΝΑΣ 'ΣΚΑΦΤΙΑΣ' ΣΚΑΒΟΝΤΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΝΑ ΑΘΙΚΤΟ ΑΓΓΕΙΟ, ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΑΓΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΠΑΣΕ... ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΩΦΕΛΟΣ, ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΦΩΝΑΞΕ ΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΑ ΑΓΓΕΙΟ ΣΠΑΣΜΕΝΟ...! ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΙΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΟΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΗΛΙΝΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΓΙΑ ΣΥΡΝΑΜΟΛΟΓΗΣΗ (ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΑΥΤΟ ΓΕΜΙΖΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ).
ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ 6) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΙΤΑΛΟΙ) ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ. ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ!!! ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...
ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΗΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ, ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ. ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΙΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ, ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ...
ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, ΜΠΑΙΝΩ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΩ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΩ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Η ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.
ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 9 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΡΑΝΑΖΩΤΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ!!!
ΟΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΙΔΕ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΗΡΘΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΤΑΖΩ ΟΠΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΠΛΑ ΑΠΟ 'ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ'. Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΥΠΟΨΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΡΓΙΑ ΤΗΣ 15ης ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΩ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΟΤΙ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ!!! ΕΝΩ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΙΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΝΔΟΙΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΝ 'ΠΑΡΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ'.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 21:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΔΙΩΞΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΕ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΩΣ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ). Η ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΕΧΟΥΝ.
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΞΕΝΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ 'Η ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ.
ΟΙ ΜΕΝ ΕΡΓΑΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΨΟΥΝ (ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ),
ΕΝΩ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ (ΠΩΛΗΣΗ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΟΥΣ Ή ΑΠΟΚΡΥΨΗ...).
ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΛΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ...
ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ, ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ Ή ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ...
ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΟΠΟΥ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΔΩΜΑΤΙΑ..
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΡΑ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΤΥΩΘΕΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΕΙΩΤΟ....
ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ Η ΛΙΣΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΦΤΑΝΕΙ ΨΗΛΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΑΝΑΧΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ...
ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΟΜΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ 'ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ'...
ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ...

ΦΙΛΕ ΑΝΟΥΝΑΚΗ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΪΝΧΑΟΥΕΡ... ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ, ΜΠΡΑΒΟ!!!!

..... .... ... ... .... .....

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 21:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι... έχω εντυπωσιαστεί με όλες αυτές τις αναφορές που έχετε κάνει εδώ μέσα.. παραθέτοντας μάλιστα και στοιχεία για όλα αυτά!

Αυτό που με κάνει σκεπτική είναι όλες εκείνες οι φορές που μπορεί να έχουμε δει διάφορα αρχαιολογικά "ευρήματα" που μόνο σαν ευρήματα δεν γίνεται να λεχθούν.. γιατί κάποιος θα τα είχε βρει ή θα τα είχε μαζέψει... τα οποία είναι διάσπαρτα σε διάφορες τοποθεσίες μαζί με το σκουπηδαριό των πόλεων, και η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε καν την γνώση και την παιδεία να δώσουμε την πρέπουσα σημασία σε αυτά!!!

Θυμήθηκα τώρα κάποτε στην Κρήτη, πριν τουλάχιστον δέκα χρόνια, που είχα πάει διακοπές, κάπου σε μία περιοχή που λεγόταν Κομός, δίπλα ακριβώς απο τα Μάταλα, δεν θυμάμε νομό αλλά ήταν νότια Κρήτη!

Εκεί λοιπόν ήταν μία παραλλία γυμνηστών οι οποίοι έκαναν ελεύθερα μπάνιο και ακριβώς δίπλα υπήρχε ένας τεράστιος περιφραγμένος χώρος και όταν ρώτησα μου είπαν πως ήταν αρχαιολογικός χώρος και γίνονταν ανασκαφές!
Όμως το σημαντικό σε αυτη την παραλία ήταν οι τεράστιες πλάκες που βρίσκονταν, μαύρες στο χρώμα και σχεδόν λύες, κατά μήκος της παραλλίας και μάλιστα τόσο έξω ώστε όταν το νερό μαζευόταν προς την θάλασσα μετά το σκάσιμο του κύματος, να διαφαίνονται πεντακάθαρα από την αμμουδιά! Φυσικά όταν πλησίαζες προς την θάλασσα όχι μόνο τις έβλεπες αλλά τις ένιωθες κιόλας! ( Ο λόγος που δεν έκανα μπάνιο εκεί, ήταν γιατι ήταν πολύ εύκολο να χτυπήσεις γλιστρώντας)

Ολόκληρη η παραλλία ήταν μέσα στις πλάκες κατά μήκος της θάλασσας!!!
Αργότερα έμαθα πως υπήρχε η φήμη μίας πόλης κάτω από την θάλασσα.. γνωρίζεται κάτι επ' αυτού?

Επίσης εκτός από όλες αυτές τις υπηρεσίες, εννοώ τις Ελληνικές, γνωρίζουμε, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πως δεν νιάζονται, γνωρίζουμε και για όλη αυτή την κακή οργάνωση της χώρας, υποθέτουμε και όλο αυτό το παιχνίδι των διαφόρων αρχαιολόγων που παίζουν προς χάρην της φιλοδοξίας τους και το συμφαίρον τους γενικότερα, υποθέτουμε πάλι και για την εσκεμένη αποσιώπηση αλλά και διαστρέβλωση και ίσως την εσκεμένη καταστροφή κάποιων πολύ σημαντικών στοιχείων, ας μου πει όμως κάποιος, γιατί όλες αυτές οι ξένες εταιρίες (Γερμανικές, Αγγλικές, Γαλλικές κ.α.) να βρίσκονται εδώ και να ψάχνουν για στοιχεία?
Ποιος είναι αυτός ή αυτό που επιτρέπει όλη αυτή την "αρχαιολογική καπηλεία"? και μάλιστα την συνιστά και νόμιμη?

Πάντα με φιλική διάθεση..

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 09:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η SCULLY-ΕΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ..)

Δεν το ξεκινησα εγω το θεμα!
Ποτε ειρωνευτηκα εγω...?!?!
Αν καταλαβα καλα το μνμ σου...

Παιδια συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος αλλα το μηνυμα του φιλου μας μου κινησε την περιεργεια...!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 07:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SIMORIL..
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΣ ΤΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΤΟ (ΕΥΤΥΧΩΣ) ΝΟΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΟΥ.
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΚΕΣ ΤΑ ΜΑΤΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΚΟΜΟ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΑ.
ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΡΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ....

1ον
ΜΑΤΑΛΑ -ΚΟΜΟΣ -ΚΑΛΑΜΑΚΙ -ΠΑΧΕΙΑ ΑΜΜΟΣ -ΚΑΤΑΛΥΚΗ -ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΠΥΡΓΟΣ -ΑΓΙΑ ΓΑΛΗΝΗ.
ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΤΗΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ (ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΚΑΛΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΣΒΕΣΤΟΛΙΘΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΜΜΟ Ή ΠΕΤΡΕΣ.
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ ΣΤΑ ΜΑΤΑΛΑ, ΣΤΟΝ ΚΟΜΟ, ΣΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΧΕΙΑ ΑΜΜΟ.
ΤΟ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΠΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΑΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΠΛΑΚΛ Η ΟΠΟΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΚΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΛΟΓΟ Η ΑΜΜΟΣ ΤΟΥ ΑΙΓΙΑΛΟΥ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΣΚΟΝΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΑΚΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΛΑΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΔΙΑΣΠΑΡΤΑ ΙΧΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΖΩΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΘΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ, ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΤΕΡΕΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΚΥΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥΣ....

ΙΧΝΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΑΛΑ, ΣΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ, ΣΤΗΝ ΠΑΧΕΙΑ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΣΤΟΝ ΚΟΜΟ ΕΝΩ ΙΧΝΗ ΖΩΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΚΟΜΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΥΚΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ.

ΟΤΑΝ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΟ ΟΙΚΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΑΤΑΛΩΝ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΝΤΟΠΟΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΩΤΥΠΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΝ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΒΡΩΣΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ... ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 08:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2ον.

ΦΙΛΕ SIMORIL ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΗΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ (Ή ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΤΟΥ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ). ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΠΟΛΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΛΛΑ(βλεπε forums: "ΤΥΜΠΑΚΙ" και "ΜΚ ΤΥΜΠΑΚΙ") ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΡΑΦΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΡΑΜΕΙΔΟΕΙΔΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Ή ΤΥΜΒΟΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΥΜΠΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΥΜΒΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ (ΤΥΜΒΟΣ -ΤΥΜΒΑΚΙΟΝ -ΤΥΜΠΑΚΙΟΝ -ΤΥΜΠΑΚΙ).
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΣΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΦΗΜΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΒΑΣΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΛΗΝ ΚΑΠΟΙΩΝ ΝΑΥΑΓΕΙΩΝ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΘΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΘΑΒΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΑΔΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 6-8 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑΥΑΓΕΙΑ ΠΛΟΙΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΑΜΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΚΕΥΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΥΒΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΜΜΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΔΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΝΑΥΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΑΝ ΠΩΝ ΕΙΔΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΑ ΠΟΛΗ... ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ...

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΤΗΝ ΜΙΝΩΙΚΗ ΕΠΟΧΗ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΣΕ ΤΡΙΑ ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΑΘΜΗ, ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΣΤΕΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΒΥΘΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ή ΤΑ ΝΕΡΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΑΝ Ή Η ΣΤΕΡΙΑ ΑΝΥΨΩΘΗΚΕ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΑΝΥΨΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΥΘΙΖΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ...

Η ΚΡΗΤΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΩΣΤΕ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΣΚΟΥΝΤΑΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΕΥΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ Η ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ. ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΕΥΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΑΡΑΘΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΑ 2500 ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ, ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΑΡΑΘΡΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΤΑΙ Η ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΛΑΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΧΩΡΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΑΣΙΑΤΙΚΗ, ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΚΕΤΑΙ ΣΕ ΜΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΡΑΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΥΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ Η ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΣΚΕΙ. ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΡΗΓΜΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΚΟ ΤΟΞΟ ΒΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ.
ΤΟ ΜΑΓΜΑ ΑΥΤΟ ΑΣΚΕΙ ΠΙΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΞΟ ΑΝΥΨΩΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΝΩ Η ΤΡΙΒΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΛΑΚΩΝ ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΒΥΘΙΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΟΤΙΩΝ ΠΑΡΑΛΙΩΝ ΑΥΤΗΣ.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΓΓΑΙΑΣ ΟΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ ΟΠΟΥ Η ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΩΣΤΕ ΒΥΘΙΣΕ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΥΨΩΣΕ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΝ ΜΙΝΩΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ (ΚΝΩΣΣΟΣ Κ.Λ.Π.) ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΦΑΙΣΤΙΑΚΗ ΣΚΟΝΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΟΙΡΙΑΚΟ ΚΥΜΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ.

ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΙ ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΝΑ ΤΡΑΒΗΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΕΕΣ ΠΟΛΕΙΣ (ΓΟΡΤΥΝΑ) ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΙΔΡΥΣΑΝ ΝΑ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΥΘΙΖΟΝΤΑΙ... ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ. ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΟΡΤΥΝΑ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΨΗΛΟΡΕΙΤΗ, 40 ΧΛΜ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΣΤΗΝ ΠΕΔΙΑΔΑ ΤΗΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ, 20 ΧΛΜ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΜΟ, ΣΕ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 200 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. Η ΓΟΡΤΥΝΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΟΡΤΥΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΔΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ Η ΓΟΡΤΥΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΙΝΩΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΩΣ ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ (1200 π.Χ.) ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΙΟ ΤΗΣ ΑΚΜΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΣΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΥΠΟΘΑΛΑΣΣΙΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΦΗΜΗ, ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ... . . . . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 09:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ον.

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΔΡΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΑ..
ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΚΕ ΔΕ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΘΕΛΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΥΠΤΟΤΑΝ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΝΑΝΤΙ ΑΔΡΑΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΚΑΘΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟΙ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΗΤΑΝ ΓΕΝΙΚΑ "ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ" ΕΙΤΕ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΕΙΤΕ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΣΑΝ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ...
ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΕΡΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΑΡΓΑ...
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ: ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ : 200000 ΑΓΑΛΜΑΤΑ, 1800000 ΠΑΠΥΡΟΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, 600000 ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1500 ΝΑΟΙ ΒΕΒΗΛΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΚΛΑΠΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΕΓΙΝΑΝ ΔΩΡΕΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...
ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ 8-11% ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ, ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΑΡΑΕΜΠΟΡΙΟΥ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ, ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΣΣΟΠΟΤΑΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ.

ΟΙ ΞΕΝΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΗΡΘΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΔΩ, ΕΝΩ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΘΟΤΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1821 ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΑΝ ΥΠΟ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΑΤΟΧΗ). ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΕΡΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΨΟΥΝ ΤΟ STATUS QUO ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΗΔΗ ΑΤΥΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ : Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ!!!!!!

. . . . . . .... . . . . . . ... . . . . .

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 10:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ,ΛΙΓΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΛΟΦΟΙ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΟΙ Ο ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΙ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ.ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΜΕΓΑΡΩΝ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΧΤΙΣΜΕΝΗ ΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΠΟΛΗΣ.ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΡΕΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΕΙ ΑΦΕΘΕΙ ΣΤΗ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγοριανέ πρέπει να πω οτι τα οσα εχεις γράψει ειναι ακρως ενδιαφέροντα.
Ηεμπειρία σου μια και εχεις εργαστεί σε ανασκαφές ήταν απο οτι φαίνεται μια μοναδική ευκαιρία να δείς τα πράγματα απο κοντά για το τι παίζεται .
Οι δύο λόφοι στα Μέγαρα (γνωρίζω για ποιούς λέει ο girtos) είναι τα περίφημα ¨κρουμούλια¨ ετσι τα λένε οι μεγαρίτες αλλά δεν ειναι απλά λόφοι απο κάτω υπάρχουν ταφικές κατασκευές και κάτι αλλο η περιοχή βρίσκεται υπο συνεχή παρακολούθηση για ευνόητους λόγους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 17:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΡΙΤΕΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΟΥΡΜΟΥΛΟΥΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΓΧΑΝΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ.Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΝΑΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΡΜΟΥΛΟΥΣ (ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΩΝ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ)ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑΦΟΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟ.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 21:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε σου δινω μια διευθυνση να δεις σχετικα με τους κουρμουλους η κρουμουλους λιγη σημασια εχει
http://www.cmforum.joyhost.gr
πηγαινε εκει που λεει κρυμμενοι θησαυροι εχει και σχεδιαγραμμα των κατασκευων που υπαρχουν απο κατω
το κειμενο ειναι αυτο

Πυραμοειδείς κατασκευές στα Μέγαρα και αναφορές Δημοσιευμένο από 03/09/03 στις 19:29:03 GMT+02:00
Πυραμοειδείς κατασκευές στα Μέγαρα και αναφορές για θησαυρό.

Οι Μεγαρείς γνωστή φυλή των αρχαίων χρόνων, κάποια στιγμή με την βοήθεια των επαφών από την θάλασσα και τα ταξίδια, έφτασαν σε σημείο ύψιστης ακμής. Λάτρευαν την θεά Άρτεμη, για αυτό υπήρχαν αφιερωμένοι δύο ναοί, στον χώρο των μεγάρων, στην θεά.
Το μεγάλο μυστήριο όμως της πόλης είναι οι τρεις "κρουμουλοί", όπως αναφέρουν οι κάτοικοι. Στην διάλεκτο τους Κρουμουλός σημαίνει λόφος. Αυτοί οι τρεις λόφοι έχουν πυραμοειδές σχήμα και σχηματίζουν σε διάταξη ένα ισόπλευρο τρίγωνο. Ο ένας από αυτούς είναι συμμετρικά μεγαλύτερος από τους άλλους δύο. Οι πυραμίδες αυτές σκεπάζονται από ένα στρώμα χώματος στο οποίο δεν φυτρώνει τίποτε. Έγιναν προσπάθειες δενδροφύτευσης κατά το παρελθών αλλά δεν φύτρωσε τίποτε.
Στην βάση της μεγάλης πυραμίδας υπάρχει είσοδος τοξωτή. Μόλις περάσετε την είσοδο θα διαπιστώσετε ότι είναι κενή σε ύψος 80 εκατοστών, επίσης σε κάθε μέτρο διαδρομής υπάρχουν κολώνες οι οποίες στηρίζουν το όλο κατασκεύασμα. Περνώντας λοιπόν όλες τις κολώνες θα φτάσετε στο άλλο άκρο της κατασκευής και θα καταλήξετε σε έναν κατηφορικό διάδρομο. Αφού προχωρήσετε αρκετά θα φτάσετε σε μία μεγάλη υπόγεια αίθουσα διαστάσεων 50 μέτρα μήκους, 40 μέτρα πλάτους και 10 μέτρα ύψους. Στο τέλος αυτής της αίθουσας υπάρχει είσοδος πού οδηγεί ακόμη χαμηλότερα.

Σε αυτή την είσοδο λοιπόν έχουν πρόβλημα να προχωρήσουν κάποιοι σπηλαιολόγοι οι οποίοι ερευνούν τον χώρο αυτό. Η επίσημη δικαιολογία είναι ότι υπάρχει κίνδυνος να καταρρεύσει η οροφή και φοβούνται να προχωρήσουν. Παράλληλα θέλω να αναφέρω ότι ο χώρος αυτός φυλάσσεται νύχτα - μέρα από την αστυνομία, με βάρδιες από περιπολικό. Δεν αφήνουν κανέναν να πλησιάσει κοντά με την πρόφαση ότι είναι κλειστός αρχαιολογικός χώρος και υπάρχει κίνδυνος κατολισθήσεων.

Το 1998 έτυχε να γνωρίσω κάποιον γέροντα, ο οποίος θέλησε να κρατήσει την ανωνυμία του, και μου έδωσε τις πληροφορίες αυτές. Ο γέροντας αυτός μου ανέφερε ότι εκεί μέσα φημολογείται ότι υπάρχει ένας αμύθητος θησαυρός. Επίσης είπε ότι εκεί μπορεί να κρύβεται ο θησαυρός της Ελλάδας!

Στην αναζήτηση μου, ψάχνοντας σε αρχαία ιστορικά κείμενα, ανακάλυψα ότι ο Θουκυδίδης αναφέρει για τον χώρο αυτό. Αναφέρει όμως ότι η είσοδος είναι διαφορετική. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι όταν δεις τις πυραμίδες σε μια ευθεία (ακατόρθωτο αφού σχηματίζουν τρίγωνο) και αντίθετα από την ανατολή του ηλίου, τότε θα δεις την είσοδο. Ο γρίφος λοιπών όλος δικός σας.

Με τιμή Παπαϊωάννου Γεώργιος. Ευχαριστώ πολύ τον Γιάννη Μπαϊμπάκη ο οποίος φιλοξενεί το άρθρο μου στην ιστοσελίδα του.

Αν μιλανε για τις χωματινες τουμπες που βρισκονται κοντα στο σπηλαιο του ΠΑΝΟΣ η οχι δεν ξερω εσυ για ποιες μιλας;

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 19/01/2004 21:37:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ.ΣΗΜΕΙΩΤΕΟ ΔΕ ΦΥΛΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ Ο ΧΩΡΟΣ.ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 12:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ.

Δεν νομιζω να εχεις σκοπο να κανεις ανασκαφες...?!

Στην Αφρικη θα παω με τους Massai

Edited by - scully on 20/01/2004 12:29:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 13:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ LAPTOP ΜΟΥ.ΣΚΑΒΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΙ ΜΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΣΤΟΧΟ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑ ΘΑ ΣΚΑΨΩ.ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΩ ΤΟ ΘΥΣΑΥΡΟ ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ SCULLY.

ΣΤΟ ΤΑΜΠΤΟΥΜ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ.

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 00:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε που σαι φυλαξε κανα κερασμα και για μας
Παντως και εγω δεν ειχα δει να φυλασεται ο χωρος αλλα ουτε και να γινονται κανενος ειδους ανασκαφες σε αυτες τις τουμπες που ειχα δει εκτος αν μιλουν για αλλο σημειο δεν ξερω παντως το σιγουρο ειναι προκειτε οπωσδηποτε για τεχνητους λοφους αυτο ειναι σιγουρο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 10:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΚΑΒΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΛΙ ΜΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΣΤΟΧΟ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑ ΘΑ ΣΚΑΨΩ.ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΩ ΤΟ ΘΥΣΑΥΡΟ ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ SCULLY

Τι κουταλι, της σουπας ή του γλυκου...?!
Ακομα και να βρεις θησαυρο θα πρεπει να τον παραδωσεις, διαφορετικα γινεσαι αρχαιοκαπηλος!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 11:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΟΙ ΔΥΟ ΛΟΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΒΛΑΣΤΗΣΗ.ΔΕ ΦΥΛΑΣΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΠΟΛΕΙ ΤΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.
ΦΙΛΗ SCULLY ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΣΤΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ;ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΟΥΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ <<ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΕΙΣ>> ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ.ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.

ΣΤΟ ΤΑΜΠΤΟΥΜ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ

gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy