ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 11:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Κοιτάζω μέσα μου. Προσπαθώ να κοιτάξω μέσα μου. Και συνεχίζω να αναρωτιέμαι γιατί; Μια σκέψη μου λέει είσαι ζωντανός, επειδή αναρωτιέσαι. Εμένα όμως δεν μου φτάνει. Θέλω κάτι παραπάνω…..θέλω οξυγόνο.
Πολύ η ένταση πολύ το βόλι. «Γιατί;» ξαναρωτώ τον εαυτό μου. Εγώ εδώ ήρθα για να βρω ένα στήριγμα στον αγώνα μου και όχι να ανοίξω μια καινούρια μάχη. Τίποτα όμως δεν καθησυχάζει την εσωτερική ταλαιπωρία. Οι σκέψεις πέφτουν σαν κεραυνοί…..κοίτα τι σου έκανε…..κοίτα τι είπε…… αντέδρασε πες του και εσύ εκτόνωσε την πληγή….σαν ένα κούφιο δόντι που ο οδοντίατρος ακόμα δεν άνοιξε. Η σκέψη έρχεται ακαριαία. Και εάν το ανοίξει τι θα βγει; Δυσωδία. Ναι θα βγει δυσωδίαααααααα αλλά εγώ θα πάψω να πονάω. Έστω και προσωρινά……
Είναι αυτές οι στιγμές που ο άνθρωπος χάνει κάτι από το όποιο φως του. Εκεί που χαίρετε με συμπεριφορές που δεν θα έπρεπε να χαίρεται, μόνο και μόνο γιατί ξεπρίζουν το πληγωμένο του εγώ. Αυτές οι στιγμές που το δηλητήριο της εκδίκησης γίνεται τόσο γλυκό αλλά και τόσο θανατηφόρο σαν το γλυκό κρασί που δεν το καταλαβαίνεις αλλά πλημμυρίζει όλο σου το είναι μέχρι να σε αφυδατώσει……..

Φίλε Φώτη σε περιμένω, ανήκεις σε αυτή τη συζήτηση....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην εσωτερική αναζήτηση δεν υπάρχει Αντώνιος εναντίον κάποιου….Μα ο Αντώνιος που βλέπει, αισθάνεται, βιώνει….ανακαλύπτει τον Εαυτό του.

Δυσωδία, Φαρμάκη, Πικρά, Πόνος…..όλα έχουν ένα ΚΟΙΝΟ παρονομαστή…

ΑΓΝΩΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ…

Όχι μάχες λοιπόν, ούτε στηρίγματα….και αν βγει δυσωδία…μην προσπαθείς να την αλλάξεις. Η Δυσωδία…. δεν γίνεται ευωδιά…. ούτε ομορφιά….χρειάζεται να τελειώσει. Γίνεται να έχεις απλά επίγνωση, όπως έχεις ένα πονόδοντο, που σε ενοχλεί για δυο τρεις μέρες, μέχρι να πας στο γιατρό να στο θεραπεύσει?

Για τον πονόδοντο, υπάρχει ο γιατρός…. για της ψυχής της πληγές, υπεύθυνος μα και θεραπευτής, είναι ένας… Ο Αντώνης….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον πονόδοντο, υπάρχει ο γιατρός…. για της ψυχής της πληγές, υπεύθυνος μα και θεραπευτής, είναι ένας… Ο Αντώνης….


Και ο Θεός φίλε, που παίζει μπάλα να πάμε να τον χαζέψουμε;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εκει καπου ΕΙΝΑΙ!...ΑΝΤΟΝΙΕ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΓΝΩΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ…


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ;;;; ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΗΣΩ....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζεις…. Μόνο τις αντιδράσεις σου…. όταν είναι εκεί... Πόνος, Δυσωδία…κλπ…κλπ

Το να περνάς από την μια αντίδραση στην άλλη, δεν σημαίνει πως γνωρίζεις τον Εαυτό σου.

Κατανοώ , σημαίνει έχω επίγνωση του ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ…. που τα δημιουργεί… διαφορετικά αν μάθεις να αδειάζεις τη σταμνα χωρίς να ξέρεις τι τι γεμίζει…..είσαι πάντα στο ίδιο γίγνεσθαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 18:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση ξαναπλησιάζει δριμύτερη. «Γιατί;». Από πού ξεκινούν όλα αυτά; Σίγουρα το παρελθόν κρύβει τα μυστικά του. Κάποιοι κάποτε είπαν κάτι «παραπάνω», κάποιοι κάποτε δεν ήταν τόσο καλοί (όπως όλοι μας άλλωστε) και η απώλεια ήταν εύκολο να συμβεί. Η απώλεια έφερε ενεργειακή αγκύλωση η όποια δημιούργησε νέες και δημιουργήθηκε ο κυκεώνας……
Και ξανά παρουσιάζεται η ίδια ερώτηση. Ένα βαθύ γέλιο ξεσπά στα στήθια μου. Ωραία τώρα που είδες το «θηρίο» νίκησε το. Χαααααα τι γέλιο.
Ο ένας λέει αγνόησε το, ο άλλος λέει πίστευε, ο άλλος λέει μη ταυτίζεσαι ο άλλος διαλογίσου, ο άλλος προσευχήσου, ο άλλος insight, Χααααααααααα τι γέλιο θεέ μου εγώ γιατί πονώ. Χααααααα….
ΤΟΣΟΙ ΣΩΤΗΡΕΣ…..ΜΙΑ Η ΘΥΣΙΑ…….



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 19:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Ποιος ερωτά το ΓΙΑΤΙ? Αυτός που το ερωτά….δεν χρειάζεται ΑΠΑΝΤΗΣΗ…σαν κάνε, προσευχήσου, διαλογίσου, ….μα ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ…η οποία δεν είναι κετευθηνση…Δεν νομίζω να είπα τίποτα άλλο….

2.Το χαααααααααα είναι του θηρίου…η του ΑΝΤΩΝΙΟΥ?

3.Τέλος για ποια θυσία μιλάς?..... Έζησες τόσο επικίνδυνα?... Οι Σωτήρες... είναι από αλλα σίριαλ, οχι Φιλοσοφικα παντως..


quote:
Αντίθετα, μας ζητάνε να διασχίσουμε μια ζούγκλα, χωρίς ουδεμία προστασία, με μόνο όπλο την ευαισθησία, την αίσθηση και κατανόηση, για να συναντήσω πραγματικά τη ΖΟΥΓΚΛΑ!

Το Ζην επικινδύνως… !
Στην αληθινή ανακάλυψη….. δεν υπάρχει καμία σιγουριά για την έκβαση… διαφορετικά ο πανούργος ΝΟΥΣ….θα σου δίνει συνεχώς λύσεις… για ότι αυτός θεωρεί σιγουριά!
Όταν κρατάς τη σιγουριά…. διαμορφώνεις απλά ότι συναντάς….μα δεν ανακαλύπτεις!


4.Πριν κανεις αλλη ερωτηση....ρωτησε τον εαυτο σου, πως γινεται να εισαι μια ευγενικος και μια ΟΧΙ...Διαβασε τα ΠΟΣΤ... αν δεν πιστευεις τι σου λεω.
Αντωνιε, δεν υποσχεθηκα τιποτα...εξαλλου γραφω παντου και στο επαναλαμβανω....δεν ειμαι Σοφος...

Απο αυτους... εμαθα να σκεφτομαι, αν σφαλω να το αναγνωριζω,...αν βρισκω καποιον και μου δινει/διχνει κατι, να τον ευχαριστω και να ανταποδιδω *(ΣΕ ΟΛΟΥΣ)...μιας και η ΣΟΦΙΑ... δεν ειναι ιδιοκτισια κανενος!

Τιποτα περισσοτερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 21:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1.Ποιος ερωτά το ΓΙΑΤΙ? Αυτός που το ερωτά….δεν χρειάζεται ΑΠΑΝΤΗΣΗ…σαν κάνε, προσευχήσου, διαλογίσου, ….μα ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ…η οποία δεν είναι κετευθηνση…Δεν νομίζω να είπα τίποτα άλλο….

2.Το χαααααααααα είναι του θηρίου…η του ΑΝΤΩΝΙΟΥ?

3.Τέλος για ποια θυσία μιλάς?..... Έζησες τόσο επικίνδυνα?... Οι Σωτήρες... είναι από αλλα σίριαλ, οχι Φιλοσοφικα παντως..


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αντίθετα, μας ζητάνε να διασχίσουμε μια ζούγκλα, χωρίς ουδεμία προστασία, με μόνο όπλο την ευαισθησία, την αίσθηση και κατανόηση, για να συναντήσω πραγματικά τη ΖΟΥΓΚΛΑ!

Το Ζην επικινδύνως… !
Στην αληθινή ανακάλυψη….. δεν υπάρχει καμία σιγουριά για την έκβαση… διαφορετικά ο πανούργος ΝΟΥΣ….θα σου δίνει συνεχώς λύσεις… για ότι αυτός θεωρεί σιγουριά!
Όταν κρατάς τη σιγουριά…. διαμορφώνεις απλά ότι συναντάς….μα δεν ανακαλύπτεις!


--------------------------------------------------------------------------------


4.Πριν κανεις αλλη ερωτηση....ρωτησε τον εαυτο σου, πως γινεται να εισαι μια ευγενικος και μια ΟΧΙ...Διαβασε τα ΠΟΣΤ... αν δεν πιστευεις τι σου λεω.
Αντωνιε, δεν υποσχεθηκα τιποτα...εξαλλου γραφω παντου και στο επαναλαμβανω....δεν ειμαι Σοφος...

Απο αυτους... εμαθα να σκεφτομαι, αν σφαλω να το αναγνωριζω,...αν βρισκω καποιον και μου δινει/διχνει κατι, να τον ευχαριστω και να ανταποδιδω *(ΣΕ ΟΛΟΥΣ)...μιας και η ΣΟΦΙΑ... δεν ειναι ιδιοκτισια κανενος!

Τιποτα περισσοτερο...


Αυτό το post σίγουρα δεν έχει σχέση με εμένα Πλάτωνα, ούτε και με αυτά που λέω. Υπάρχουν και άλλα τέτοια μυνήματα αλλά δεν τα σχολίασα. Το απαντάς σε αυτό που εσύ θέλεις είναι δικαίωμα σου. Όπως και δικό μου δικαίωμα είναι να ρωτώ αυτό που θέλω. Το ρόλο του σοφού δεν στον έδωσα εγώ αλλά ούτε και τον χλέυασα από σεβασμό αλλά η στάση σου τον δημιούργησε. Διάβασε ξανά τα post ή δώστα σε ένα αντικειμενικό κριτή για να το δει και να στο υποδείξει. Τέλος το σωτήρες δεν είχε να κάνει με σένα, σε καμιά περίπτωση, σε καμιά περίπτωση επαναλαμβάνω αλλά είχε να κάνει με την άποψη μου περι σωτηρίας της ψυχής σε συνδιασμό με τη θυσία (Όχι τη δική μου). Ευχαριστώ που επιτέλους μου χάρισες μια συνομιλία με τον εσώτατο εαυτό σου

Να είσαι καλά.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 21:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι κατάφερα να σου δώσω….έστω και αυτό το λίγο....

Να είσαι καλά και εσύ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 04:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ωραιο θεμα...


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 23:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομορφο...


ειχα πει:

η πληρης συνειδηση του εαυτου ειναι μια πραξη βιαιη
που αναποφευκτα μυριζει αιμα...αιμα...γιατι
πληγωνει...ετσι πρεπει να αφηνομαι στην συνειδηση σαν
ενα πληγωμενο εγω που αιμοραγει και αφυδατωνεται
στον πυρετο της υπαρξης μου.οτι απομενει απο αυτην
την αλχημικη πραξη ειναι η ουσια του Ειναι μου...
ειναι τα σαπισμενα υλικα που χρησιμοποιοει το
συμπαν για να δημιουργει τις ψευδαισθησεις του κοσμου που αντιλαμβανομαι.
το τιποτα ειμαι που ομως εμπεριεχεται παντου....

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy