ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 12:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ
ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ
Ή ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

συνέχεια......

Αφού υπήρξε μεταξύ μας προσωπική επαφή και επεξήγηση των προθέσεων.....

Μετά έγραψες:

quote:
Κάποιον άλλο μου θυμίζει εδω…Το όνομα του….. ΣΩΚΡΑΤΗΣ!
Έζησαν πολλά πολλά χρόνια προ Χριστού…… και οι δυο!

Στο συνιστώ από καρδίας, μιας και ο ΒΟΥΔΑΣ τα είπε…πολύ πριν από πολλούς!

οι περισσότεροι ανθρωποι (μα και χριστιανοί), θεώρησαν πως γίνεται με προσευχουλες και στημένα Τσίρκα, *(εκκλησίες)…. χωρίς να αναρωτηθούν σοβαρά, αν τέτοιες πράξεις…. τους έχουν αλλάξει ουσιαστικά μέσα τους…!



Αν και τα παραπάνω προκάλεσαν μεγάλη εσωτερική αντίδραση, θα έλεγα λόγω της προηγούμενης επεξηγηματικής επάφης μας, καθώς και λόγο του ότι τα λόγια δεν ήταν αυστηρώς προσωπικά η αντίδραση μου ήταν πολύ πιο χαλαρή....εκτιμώ πως τα πιο πάνω δημιούργησαν ένα εσωτερικό παιδίο κατανόησης και περιόρισαν το φόβο.......
Πιστέυω οτι αυτός είναι το πρόβλημα και όχι ο πόνος......


*Αλήθεια με τα παραπάνω μου κάνεις ασκήσεις πραότητας;;;;;Ευχαριστώ....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 12:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνη δεν απάντησα ακόμα στο ποστ, περίμενα την επέμβαση του Δρουμ να διορθώσει τις ……….., που χαλάνε όλα τα κείμενα.

Αυτά που λες σε σένα… άμα τα δεις ΣΟΒΑΡΑ… δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο. Αν βιώνεις στα σοβαρά τα παραπάνω… γιατί να μιλήσουμε?

Φουσκωμένες φούσκες, είναι όσοι νομίζουν με το να ασπάζονται κάποιον, όποιος και να είναι, αυτός, Χριστός, Bούδας. κλπ κλπ….Οικειοποιούνται κάτι που δεν είναι οι ίδιοι….Και αυτή είναι η χειρότερη μορφή ΕΓΩΙΣΜΟΥ! Εγώ δεν είμαι τίποτα….μα ο δάσκαλος ΜΟΥ!!!!!

Αν ο Χριστός, ο Βούδας, ο Σωκράτης…. είναι ταπεινός, άγιος, αλάθητος, θεός…..δεν πάει να πει πως είναι η έγιναν και οι ακόλουθοι τους!

Βλέπεις τίποτα λάθος σε αυτό?


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/03/2003 00:32:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 12:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω να απευθύνθηκα σε σένα….Μα σε κάποιον που αναρωτήθηκε για το αν πονούσε ο Βούδας...

Εκεί φτάσαμε ΑΝΤΩΝΗ!!!.... Από ταπεινότητα….και ΠΡΑΟΤΗΤΑ... αλλο τιποτα!

Ειχε πολλα κοινα με το Χριστο. Ελεγε ομορφες παραβολες! Στα υπ οψιν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 14:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που λες σε σένα… άμα τα δεις ΣΟΒΑΡΑ… δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο. Αν βιώνεις στα σοβαρά τα παραπάνω… γιατί να μιλήσουμε?


Προσπαθώ να τα δω σοβαρά κάνοντας τα στόχο ζωής. Τα βιώνω όσο μπορώ. Όπως είδες και από το "ΣΥΜΒΑΝ" δεν τα κατέχω.........Για αυτό συζητάμε......

Θα ήθελα από σένα μια βαθύτερη πλευρά αυτού που είπες

quote:
Νατος, κάποιος μου είπε μια κουβέντα! Ανταπόδωσα!!!

Αν μπορούσα ΠΡΙΝ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ…Να δω την κίνηση της αντίδρασης…. και να πάω μια βόλτα μαζί της, όπως να την δεχτώ και να πω!

Έτσι είμαι μεσα μου.... αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!!

Βρήκα πως ΠΟΝΩ, ΖΗΛΕΥΩ, ΜΙΣΩ…..ας κινηθώ λίγο μαζί τους… ας δω τι συμβαίνει μέσα μου…


σε σχέση και με το συμβάν που παρέθεσα. Αυτό που από ότι κατάλαβα αποκαλείς ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 15:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aφαίρεσα κάποιες (....) από το μήνυμα του Drumx13 για να επανέλθει το ορθό πλάτος οθόνης στο topic.

Συνεχίστε τον καλό σας, θαρραλέο, επίπονο αλλά λυτρωτικό διάλογο. Αν και φαίνεται να ξεκινάει από ένα προσωπικό ζήτημα ωστόσο αγγίζει πολλούς πέρα από εσάς τους δύο.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 15:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμαι κύριε διαχειριστή…

Άλλο ένα βήμα λοιπόν…Αυτός που έρχεται σε επαφή με κάτι,(ανθρώπους, ιδέες, πράγματα) είναι ο ΑΝΤΩΝΗΣ, η η ιδέα που έχεις σχηματίσει ( η σου μάθανε) για τον ΑΝΤΩΝΗ? Αν κοιτάξεις και βρεις πως είναι η ιδέα που έχουμε σχηματίσει ολοι για τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,….τότε ΑΝΤΩΝΗ, είναι η ΙΔΕΑ, η Εικόνα που εχουμαι για μας, που συναντά άλλες ιδέες, άλλες εικόνες!!!

Τι είναι Κατανόηση? …….

τίποτα άλλο… από το να βλέπω το μη σωστό! Είναι πολη ΑΠΛΗ, γιατί λέει….δεν ξέρω τι είναι αλήθεια…

ΜΑ αν βλέπω πως είναι η ΙΔΕΑ που έχω σχηματίσει για τον ΑΝΤΩΝΗ….αυτή που συναντά τον κόσμο….τους άλλους….και ότι ο ένας συναντά τον άλλο με εικόνες, στερεότυπα που έχουμε μέσα μας…..το να δεις ΑΥΤΟ... ΣΑΝ ΛΑΘΟΣ….έχεις ενεργοποιήσει την αλήθεια….της οποίας η δράση είναι η ΑΦΥΠΝΗΣΗ…
Δεν γίνεται να την κατέχουμε….σαν δεις το λάθος σαν λάθος (σαν ΓΕΓΟΝΟΣ)…. ενεργοποιείς την κίνηση της... η οποία δεν είναι ΚΑΤΟΧΗ…απλά ΕΙΝΑΙ!
Αυτό είναι κατανόηση….η οποία είναι συνδεδεμένη με την καρδιά, δεν είναι θέμα του ΝΟΥ….
Αν κατά κάποιο τρόπο μάθει ο εγκέφαλος να λειτουργεί έτσι, δεν ταυτίζεται δηλ με το γνωστο ΕΓΩ… έχει πολύ ενέργεια….και σιγά σιγά ξεφεύγει από ότι ονομάζουμε καθημερινό τραν τραν, ρουτίνα…..μιας και είναι συνεχώς σε θέση να βλέπει ΕΚ ΝΕΟΥ τα πάντα! Ακόμα και μια πρόκληση….
Αν δεν μπορεί…..υπάρχει συνεχώς ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ!

Μην νομίσεις Αντώνη πως κάνω προπαγάνδα για Βούδα, Πλάτωνα....… η όποιον δηποτε...
Επαναλαμβάνω, υπάρχουν σαν παραβολές... και μέσα στα ευαγγέλια…ΑΠΛΑ, *(πιστεύω)... πως έχουν προστεθεί λόγια…. αμφιβόλου προελεύσεως…

Σε μια στιγμή θα πεις εσύ ο ίδιος φτάνει….. Ότι πείρα πείρα…..Ας δω αν υπάρχει κάτι…πέραν της αντίδρασης..…

Αυτο ειναι η αρχη του ξετυλίγματος.... αρχιζω και βλεπω τον Εαυτον μου... ως εχει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 17:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλο ένα βήμα λοιπόν…Αυτός που έρχεται σε επαφή με κάτι,(ανθρώπους, ιδέες, πράγματα) είναι ο ΑΝΤΩΝΗΣ, η η ιδέα που έχεις σχηματίσει ( η σου μάθανε) για τον ΑΝΤΩΝΗ? Αν κοιτάξεις και βρεις πως είναι η ιδέα που έχουμε σχηματίσει ολοι για τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,….τότε ΑΝΤΩΝΗ, είναι η ΙΔΕΑ, η Εικόνα που εχουμαι για μας, που συναντά άλλες ιδέες, άλλες εικόνες!!!

Συμφωνώ απόλυτα.....

quote:
Τι είναι Κατανόηση? …….

τίποτα άλλο… από το να βλέπω το μη σωστό! Είναι πολη ΑΠΛΗ, γιατί λέει….δεν ξέρω τι είναι αλήθεια…

ΜΑ αν βλέπω πως είναι η ΙΔΕΑ που έχω σχηματίσει για τον ΑΝΤΩΝΗ….αυτή που συναντά τον κόσμο….τους άλλους….και ότι ο ένας συναντά τον άλλο με εικόνες, στερεότυπα που έχουμε μέσα μας…..το να δεις ΑΥΤΟ... ΣΑΝ ΛΑΘΟΣ….έχεις ενεργοποιήσει την αλήθεια….της οποίας η δράση είναι η ΑΦΥΠΝΗΣΗ…
Δεν γίνεται να την κατέχουμε….σαν δεις το λάθος σαν λάθος (σαν ΓΕΓΟΝΟΣ)…. ενεργοποιείς την κίνηση της... η οποία δεν είναι ΚΑΤΟΧΗ…απλά ΕΙΝΑΙ!
Αυτό είναι κατανόηση….η οποία είναι συνδεδεμένη με την καρδιά, δεν είναι θέμα του ΝΟΥ….
Αν κατά κάποιο τρόπο μάθει ο εγκέφαλος να λειτουργεί έτσι, δεν ταυτίζεται δηλ με το γνωστο ΕΓΩ… έχει πολύ ενέργεια….και σιγά σιγά ξεφεύγει από ότι ονομάζουμε καθημερινό τραν τραν, ρουτίνα…..μιας και είναι συνεχώς σε θέση να βλέπει ΕΚ ΝΕΟΥ τα πάντα! Ακόμα και μια πρόκληση….
Αν δεν μπορεί…..υπάρχει συνεχώς ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ!


Ωραίο αλλά πως γίνεται; Ξέρεις μου θυνίζεις πολύ ένα πολύ καλό φίλο που συζητάμε συχνά και λέει: "Πρέπει να γνωρίσεις αυτό που είσαι...." και ρωτάω πως;
Η απάντηση του είναι: "γνωρίζοντας αυτό που είσαι...."
Είναι ωραίο να το λες αλλά έχει αξία μόνο αν το πετύχεις. Στην αρχή της κουβέντας μας είπες: "άσε την ταπεινοφροσύνη γιατί αν είναι θέμα του νου δεν έχει αξία. Αν ενστερνιστείς τη μη βία δεν σημαίνει οτι σταματάς να είσαι βίαιος"
Εδώ τι πρέπει να κάνω;; Αν νοητικά ενστερνιστώ οτι όλα είναι λάθος θα σταματήσει η αντίδραση;;; Βέβαια το πρόσεξα οτι λες : είναι θέμα της καρδιάς.......πως τα διαχωρίζεις;;;; και πως βρήκες το αγνό μέρος της καρδιάς μέσα από τις εικόνες;;;;;;
Προχώρησε λίγο παραπάνω την τεχνική της εσωτερικής κάθαρσης που πρότεινες σε συνδιασμό με το "ΣΥΜΒΑΝ" για να μην είμαστε θεωρητικοί κοινώς φιλόσοφοι

quote:
Σε μια στιγμή θα πεις εσύ ο ίδιος φτάνει….. Ότι πείρα πείρα…..Ας δω αν υπάρχει κάτι…πέραν της αντίδρασης..…

πάλι πληγή......

Τέλος φίλε μου δεν με νοιάζει αν κάνεις προπαγάνδα γαι οποιονδήποτε αλλά όταν μιλάς γαι τσίρκα προσβάλεις και ξύνεις πληγές.........


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 17:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΤΗΟΤΗ ευχαριστούμε για την παρότρυνση και για τα καλά λόγια. Δεν έχεις ιδέα πόσο βοηθούν ιδίως εμένα....Δεν ξέρω για τον Φιλόσοφο...άλλωστε φιλόσοφος είναι, βγάζει κανείς άκρη
Τέλος ένα ευχαριστώ έστω και κατόπιν εορτής στην ΑΤΜΑ για την ευγένεια.......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 17:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιος…Το βρήκες ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ…!

quote:
Τέλος φίλε μου δεν με νοιάζει αν κάνεις προπαγάνδα γαι οποιονδήποτε αλλά όταν μιλάς γαι τσίρκα προσβάλεις και ξύνεις πληγές.........

ΤΣΙΡΚΑ….ΠΛΗΓΗ….!!!

Άρα εδώ υπάρχει ΤΑΥΤΙΣΗ….Μέρος του ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ.... ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!

Έχεις ένα δείγμα Αντώνη….Δεν χρειάζεται να βρεις τον κακό! Σε αυτή την περίπτωση ειναι ο Πλατωνας... είπε μια κουβέντα….και με πείραξε!

Τι πείραξε? Τις ιδέες…. τα πιστεύω μου!

Αναρωτήσου….
Γιατί πειράχτηκα? Γιατί αντέδρασα?
Αν δεν είχα ταυτιστεί με τη θρησκεία…. το Χριστό και όλο το συναισθηματικό γίγνεσθαι ….γιατί να με πείραζε? Αν έπαιρνα απλά την διδασκαλεία του Χριστού, ….κοίταγα το νόημα και βίωμα των λόγων….

Ταπεινότητα… Ευσπλαχνία… Αγάπη…. Συμπόνια….

μα συγχρόνως δεν άρχιζαν μέσα μου κινήσεις… κύριε σε αγαπώ….κύριε σώσε με…κύριε ο δούλος σου….φώτισε με….δείξε μου το δρόμο….. και τέτοια….ίσως τότε να υπήρχαν πράγματι

Ταπεινότητα… Ευσπλαχνία… Αγάπη…. Συμπόνια…. !!!!

Που τώρα εμποδίζουν….. ο συναισθηματισμός και η ΤΑΥΤΙΣΗ!

Λες πιο κάτω πως έχει άξια! Φυσικά και εχει….μόνο αν κατανοήσεις αυτή την κίνηση…..διαφορετικά, είσαι πιασμένος στο ίδιο παιχνίδι της προέκτασης και αυτοπροστασίας του ΝΟΥ…ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ…….ενώ οι παραπάνω καταστάσεις…. ανήκουν στην καρδιά!

Αν το δεις πραγματικα λοιπόν…..εκείνη η πληγή που πονάει όπως λες….καθαρίζει και τις ΕΙΚΟΝΕΣ!!!!

Ελπίζω να μην τα κοιτάξεις τώρα... μόνο Θεωρητικά….

Την Αγάπη μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 18:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμιά ταύτιση.......καμιά πίστη;;;;.....ή δεν κατάλαβα καλά;
Μετά από όλα αυτά και σε ευχαριστώ.....μπορείς να συνδέσεις την κάθαρση, με το εσωτερικό ταξίδι, και την εκτόνωση των πληγών;;;; για να πάμε ένα βήμα πιο πέρα....


*Άλήθεια τι κακό έχουν οι μκρές προσευχές....θεέ μου βοήθα με κ.λ.π


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 18:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ βρες πάλι, που ανήκει η ΤΑΥΤΗΣΗ και η ΠΙΣΤΗ….Στο ΝΟΥ η στην ΚΑΡΔΙΑ?

Γιατί να πει ο Χριστός…. δεν έχετε κόκκο… ΠΙΣΤΕΩΣ?

Ιδεμ….. για τις μικρές προσευχές…από πού έρχονται?

Υπάρχει προσευχή….που είναι απλά…..ΕΝΩΣΗ? .

Νους Καρδιά….. ΕΝΑ με το ΕΝΑ….?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 19:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
¨ΦΙΛΟΣΟΦΕ¨ ΠΛΑΤΩΝΑ

Ασφαλως ο Αντωνιος κανει λαθακια γιατι οπως γνωριζεις καλα εφοσον διαβαζεις τα γραφομενα του κυριου Παρμενιωνα ειναι ενα παιδακι και οπως ολα τα παιδακια κανει λαθη μερικες φορες. Κατανοω επισης και την αναγκη σου να διδαξεις το μικρο παιδακι καθοτι φιλοσοφος αναγνωρισμενος.....


Τι ένιωσες φίλε Πλάτωνα όταν ο Αντώνιος σου είπε αυτά τα λόγια;;;; Και αν άγγιξαν κάποια εσωτερική πληγή ποια ΤΑΥΤΙΣΗ Ή ποια ΠΙΣΤΗ τη δημιούργησε;;;;;;

quote:
Τι είναι Κατανόηση? …….

τίποτα άλλο… από το να βλέπω το μη σωστό! Είναι πολη ΑΠΛΗ, γιατί λέει….δεν ξέρω τι είναι αλήθεια…


Συγνώμη αλλά επιμένω...τι έγινε και αν το λέει;;;;; Πως θα πετύχει να γίνει εσωτερική αλήθεια;;;;;


Και κάτι τελευταίο φίλε χωρίς να θέλω να θέσω κάποιο θέμα αλλά στο τελευταίο μύνημα σου απαντάς με πέντε σειρές που όλες καταλήγουν σε ερωτηματικό. Νομίζω οτι αν αρχίσουμε να απαντάμε με ερωτήσεις μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη......

**Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ : ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΙΣΤΗ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΟΚΚΟ ΣΙΝΑΠΕΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΝΑ ΦΎΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΥΓΕΙ.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 25/03/2003 19:59:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 21:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην εσωτερική αναζήτηση, όπως θα γνωρίζεις είναι καλό να μην δίνεται καμία κατεύθυνση, γιατί αυτό θα σήμαινε είσαι στο Α πήγαινε στο Β... και αυτό δηλώνει, πως είμαστε πάντα στο πεδίο του Χρόνου! Μα ορισμένα πράγματα πρέπει να ειπωθούν, και μέχρι τώρα δεν έχουμε άλλο τρόπο επικοινωνίας, από (λόγια… λογική… σκέψη)….Η Κατανόηση, ας το δούμε και από αυτή τι γωνία... δεν είναι στο χρόνο…είναι εκείνη η στιγμή μεταξύ δυο σκέψεων…. που το μυαλό, κατανοεί το χρόνο
!
Αν σου κάνει κάποιος ερωτήσεις….(όπως πχ έκανε ο Σωκράτης)… είναι γιατί είναι καλό να μπει μπροστά αυτός ο μηχανισμός *(της κατανόησης)….όχι να δώσει απαντήσεις, εξηγήσεις…. που θα γίνουν αμέσως μνήμη… και είναι ΠΑΝΤΑ μέσα στο ΧΡΟΝΟ!

Έτσι όπως το θέτεις λοιπόν, στην εξωτερική του μορφή, κάποιος που έχει πίστη…μετακινεί βουνά! Περίεργο όμως δεν είναι που ο ίδιος ο Χριστος δεν τα μετακινούσε? Και αν ήθελε να πει….*(υπόθεση κάνω), τα βουνά που έχετε μέσα σας? Ίσως και το Μίσος, ο Πόνος, η Ζήλια….να είναι βουνά….

Δεν ξέρω αν γίνεται να δεις τώρα, πως η εσωτερική *(αλήθεια), … είναι προσωπική υπόθεση του καθενός… Το πως ο ίδιος θα τη χειρισθεί.
Μη ζητάς λοιπόν από τον Πλάτωνα κατι, που ακόμα και οι ίδιοι οι ΣΟΦΟΙ, Μύστες και (Θεοί).... αδυνατούν να δωσουν!

Γεια την πρώτη σου ερώτηση καλέ μου Αντώνιε, δεν την έθεσα καν στο μυαλό μου… για το λόγο που σου είπα και στο μαιλ, πως δεν υπήρξε ποτέ πρόθεση να θίξω η να πειράξω κανένα άτομο…. Είμαι ανοιχτός, πάντα σε ότι προκύψει….ακόμα και να ζητήσω συγνώμη….. όπως και έπραξα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 10:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ανάφερα το μεταξύ μας ζήτημα για οποιονδήποτε άλλο λόγο παρά για να καταλάβω τη λειτουργία του δικού σου εσωτερικού και να μπορέσω να ακολουθήσω. Το θέμα έχει λήξει από καιρό. Απλά καλό θα ήταν να μιλάμε έχοντας τους εαυτούς μας προς αποκάλυψη και όχι ταμπουρωμένους. Έθεσα το θέμα μόνο για να ξεδιπλώσεις τα συναισθήματα σου και να μου δείξεις τον τρόπο που χειρίζεσαι εσωτερικά μια τέτοια επιθετική κατάσταση. Δεν θέλεις να το κάνεις, το ξέρω ότι είναι δύσκολο. Τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια έκφραση που δημιουργήθηκε στον Ω-ΜΕΓΑ με αιτία κάτι που είπε η ΑΤΜΑ:

quote:
Όταν είναι έτοιμα τα αυτιά του μαθητή έρχεται ο δάσκαλος. Και ως εκ θαύματος ο δάσκαλος ανακαλύπτει ότι πάντα ήταν μαθητής. Ότι πάντα έπρεπε να είναι μαθητής για να γίνει καλός δάσκαλος.

Όσο αφορά στη ρήση του Χριστού για τη πίστη και τα βουνά απλά διόρθωσα αυτό που είπες για το λόγο Του και δεν έθεσα τίποτα και μάλιστα εξωτερικά. Συμφωνώ με την ανάλυση για τα εσωτερικά βουνά. Δωσε μου την εξήγηση σου πως η πίστη λειτουργεί στον εαυτό και «μετακινεί» βουνά. Αυτό ζήτησα.

Λες:

quote:
Στην εσωτερική αναζήτηση, όπως θα γνωρίζεις είναι καλό να μην δίνεται καμία κατεύθυνση,


Συμφωνώ γενικά με αυτό που λες. Θα ήταν όμως καλό να συνεχίσουμε την «πρακτική» μορφή με την οποία ξεκινήσαμε για να μη πέσουμε ξανά σε επίπεδο θεωρητικολογίας. Διαφορετικά δεν έχει αξία αυτή η ψυχική επαφή την οποία δημιουργήσαμε. Πρότεινες κάτι:


quote:
Σου έχει κάποιος κάνει κακό? ΝΑΙ? Έχεις την εικόνα του στο μυαλό σου?
Πολύ όμορφα. Χαλάρωσε και ξάπλωσε στο κρεβάτι….. Νοιώσε όλο σου το σώμα…σαν ένα….Δεν είναι τεχνική….απλά….. θα δεις μέσα σου.
Κοιτά τον σαν…. να είσαι Πατέρας….. όπως θα κοίταγες το μικρό παιδί σου, η το μικρό αδερφάκι σου…
Δύσκολο?
Εσύ κάνε μια προσπάθεια, στο κάτω κάτω παρελθόν είναι….. …κοιτά το με όλο σου το είναι…ΑΥΤΟΝ…. που σου έκανε κακό….Αντιδράς?
Κράτησε για 5 /10 λεπτά την εικόνα του εκεί…
Τι σου συμβαίνει?
Εκεί θα δεις τι ξεδιπλώνει μέσα σου….Επαναλαμβάνω, δεν είναι τεχνική…Κοιτάς όπως κοιτας ένα ηλιοβασίλεμα….

Αυτό είναι πρακτικό. Ανήκει στο χρόνο αλλά έχει μεγάλη αξία. Εκείνο που προσπαθώ είναι να μου μεταφέρεις την εμπειρία σου. Είτε σε αυτό είτε σε οτιδήποτε άλλο το οποίο βοήθησε τον Πλάτωνα….

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 12:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιε, ο τρόπος που αντιδρά ο καθένας είναι ανάλογος με τη διαμόρφωση που έχει. Μην ξεχνάμε πως ο κάθε άνθρωπος είναι και λειτουργεί μέσα από ένα κέντρο, σε κάποιο επίπεδο συνειδήσεις. Δεν είμαι ταμπουρωμένος, απλά πιστεύω πως αυτή η αντίδραση είναι μια συνιστώσα καταστάσεων, πολύ δύσκολη και πολύ προσωπική! Ένας άνθρωπος σαν τον Πατέρα μου η τη Μητέρα μου, που πέρασαν από κατοχή, πεινά, στερήσεις, και τόσο φόβο, δεν θα ήταν λογικό να πούμε πως αντιδρά και βλέπει τον κόσμο το ίδιο, με κάποιον που τέτοια δεν τα γνώρισε..

Πάρε το παράδειγμα του Βούδα. Μεχρι τα 29 του, μεγάλωσε μέσα στη χλιδή, με τις γυναίκες του τα τρία παλάτια, προσεγμένος από τον πατέρα του, ώστε να μην έρθει σε επαφή με Γέρους ανθρώπους, με τις αρρώστιες, με το ότι πεθαίνουμε… Μα μόλις ανακάλυψε, ότι όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που είχε…δεν ήταν ΑΙΩΝΙΑ….αμέσως αναρωτήθηκε! Και να πως αρχίζει ο ΠΟΝΟΣ…!!!
Ότι έχει, σε λίγα μόνο χρόνια, δεν θα υπάρχουν…. Και ποιος μας λέει, πως αν το ήξερε εξ αρχής…*(ΘΑΝΑΤΟ ΑΡΡΩΣΤΙΑ…) δεν θα φιλοσοφούσε εξ αρχής…?
Μα ο ΠΟΝΟΣ του, είναι τόσο μεγάλος… ώστε ξεκινά να δει τι υπάρχει…

Εμείς ξεκινησαμε ποτέ?

Η απλά αναμένομαι… και αναπαυόμαστε στις γραφές…και στα του τι μέλλεται ΑΛΛΩΝ?

Αυτός είναι ο δρόμος της Αυτογνωσίας…ΜΑΘΑΙΝΩ! Κάποιος υποδεικνύει κάτι. Αντιδράς με κάτι? ζηλεύεις, μισείς,….ΟΚ Περπάτησε λίγο μαζί… με αυτή την κατάσταση, και δες μέσα σου τι γίνεται…Εσύ ανακαλύπτεις ΠΟΥ και ΤΙ είσαι… όχι κάποιος που σου λέει ΠΟΥ και ΠΟΙΟΣ είσαι…

Μιας και θέλεις και κάτι δικό μου, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα….
Τώρα…. αν κάποιος μου πετάξει μια πέτρα….δεν ανταποδίδω. Μόνο αν καταλάβω πως κινδυνεύει η φυσικη μου ακεραιότητα….αντιδρώ!

Γιατι?

Ξέρεις φαντάσματα και τέτοια δεν τα φοβάμαι, από μικρός πήγαινα ενάντια σε ότι προκαλουσε ψυχολογικο φόβο, και επισκεφτομουν ακόμα και το βράδυ τα νεκροταφεία….

Στην Ινδία, πριν χρόνια, θέλοντας να δω... τι είναι πράγματι ο ΦΟΒΟΣ…πήγα σε ένα ΧΩΡΙΟ, που ζούνε σε κάτι μπανκαλοους…μέσα στη φύση… Δεν έχει τίποτα από τεχνολογία, ακόμα και για να πλυθείς η όποια άλλη ανάγκη, υπάρχει μόνο ΦΥΣΗ. Διοργάνωναν λοιπόν με ελέφαντα και κιάλια, εκδρομουλες προς συνάντηση του κάθε άγριου ζώου, έτσι τις πρώτες μέρες εκεί, ένοιωθα άνετα, ακόμα και μέσα στο κανό… με ένα σωρό κροκόδειλους και αλιγάτορες στο ποτάμι… ο φόβος καν δεν με άγγιζε! Ένας πιτσιρικάς με έμαθε να πιάνω με τα χέρια τα φίδια, κροταλίες….και εκεί τίποτα.
Πήγα σε κάτι ψηλά μέρη…με γκρεμούς, αναρριχήθηκα….τίποτα! Ε σκέφτηκα, δεν φοβάσαι τίποτα Πλάτωνα…

Ένα πρωί, παρ όλες της προειδοποιήσεις του καταυλισμού, να μην απομακρυνόμαστε μόνοι…την έκανα προς το δάσος, τρελαίνομαι με την αρμονία της φύσης, το ξύπνημα της, τους παράξενους ήχους….Είχα απομακρυνθεί αρκετά, και σε μια στιγμή, μου ήρθε μια απλή φυσική ανάγκη! Εκεί λοιπόν που έκανα πιπί, σε απόσταση 5 μέτρων την είδα! Μια τίγρη, που δεν τελείωνε το μήκος, να με κοιτάζει με εκείνο το διαπεραστικό της βλέμμα!
Πάγωσα!! Εκεί έμεινα χωρίς ανάσα….Φάνηκε ένας αιώνας να περνά σε λίγα δευτερόλεπτα. Γρύλισε, και άρχισε να προχωρά…Ευτυχώς που κατουρούσα έξω…διαφορετικά.....
Πέρασε κοντά… Είδα το ΦΟΒΟ…το μεγαλείο του…. ΕΙΠΑ ΤΕΛΟΣ…ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!!!....Περίμενα να επιτεθεί…

Δεν με πείραξε!

Γύρισα στον καταυλισμό, σκεφτόμενος το πόσο ελαφριά έπραξα…ούτε μαχαίρι δεν είχα μαζί μου…. μα είχα ξεκάθαρο μέσα μου ένα!

Άλλο ο ψυχολογικός ΦΟΒΟΣ….. Άλλο ο σωματικός, αυτός του να προστατεύει το σώμα.. στις διάφορες καταστάσεις….
Αυτός είναι μέσα στα κύτταρα μας, φυσιολογικοτατα!

Αργότερα, στον καταυλισμό, ο άγγλος υπεύθυνος, μου είπε να πάω να ανάψω ένα κεράκι!

Όλα τα παραπάνω, για να πω, πως όχι όλοι αντιδρούμε το ίδιο στις καταστάσεις της ζωής….και πώς το να μαθαίνουμε για τους Εαυτούς μας…. δεν έχει τέλος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 13:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η με σεβασμό μεταφορά των εμπειριών από άνθρωπο σε άνθρωπο, ακόμα και αν η αντίδραση για τον καθένα είναι διαφορετική, είναι σημαντική. Εάν όπως είπα υπάρχει σεβασμός και διάθεση να μοιραστείς κάτι (που στην προκειμένη περίπτωση ότι μοιράζεσαι στο τέλος πολλαπλασιάζεται) πιστεύω ότι αξίζει να το κάνεις. Η ιστορία σου, έδωσε κάτι, σε όποιον μπορεί να λάβει. Και πιστεύω ότι όσο πιο αληθινή, όσο πιο αποκαλυπτική είναι δίνει ακόμα περισσότερα. Διαφορετικά δεν θα έπρεπε να μιλάμε ή να μοιραζόμαστε. Εγώ πιστεύω ότι όσα έχει να μοιραστεί ο άνθρωπος είναι αυτές οι εμπειρίες. Όλα τα άλλα είναι πολύ Εγώ…….
Σίγουρα υπάρχει προσωπικός δρόμος. Αλλά την οποιαδήποτε αλήθεια αυτού του δρόμου μπορεί να τη δει ο άλλος. Όχι το δρόμο την Αλήθεια του. Και να ωφεληθεί ακόμα και αν έζησε στη κατοχή ή το μεγαλύτερο πόλεμο.

Είπες :

quote:
Εμείς ξεκινησαμε ποτέ?
Η απλά αναμένομαι… και αναπαυόμαστε στις γραφές…και στα του τι μέλλεται ΑΛΛΩΝ?

Και τώρα τι κάνουμε; Αναρωτιόμαστε, ψάχνουμε και σίγουρα πονάμε!!!!!!. Εκτός εάν αναζητούμε την αναζήτηση.........



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 26/03/2003 13:38:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 14:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αντώνιε, αυτό έχει ξεκινήσει… εδώ και παρά πολλά χρόνια.

Το ταξίδι μου είναι ακριβώς μια άφιξης για ένα νέο ξεκίνημα… Δεν εστιάζομαι πουθενά….Αυτή είναι η μόνη αρχή…. Που ισως δεν έχει τέλος… τουλάχιστον μέσα μου.
Ένα ΒΙΩΜΑ!..
Ίσως να κάνω και λάθος, δεν υπάρχει κάπου κάποιος να με βεβαιώνει,…μα αυτό ΒΙΩΝΩ! .Αυτή είναι η ΖΩΗ, τουλαχιστον για μενα! Ότι και να είναι τα βιώματα του αλλού….είναι και αφοράνε τον ΑΛΛΟ….Είναι ο Αντώνιος, ο Σωκρατης, ο Χριστός, η ο Βούδας….
Είπαν κάτι?
Οκ…!!
Εγώ δεν κατάλαβα…. γιατί πρέπει να δω τη Ζωή….. μέσα από κάποιον άλλο! *(Σε μένα μιλάω!)

Επέτρεψε μου μόνο, τα μέχρι τώρα βιώματα να τα εξιστορήσω στην κοιλάδα της Σοφίας... μιας και όλα αυτά τα χρόνια, μου είπαν τόσα πολλά αυτοί οι Σοφοί….που αλλά τα βίωσα, αλλά όχι….Μεσα μου δεν τιθεται προβλημα!

Αυτός είναι ο Πλάτωνας...Εκείνοι…είναι κάτι που δεν είμαι….και ούτε θέλω να είμαι, γιατί διαφορετικά (μέσα μου)…. δημιουργώ ΕΠΙΘΥΜΙΑ…για κάτι.... ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Εικόνες… και βιωματα ΑΛΛΟΥ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 16:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν κατάλαβα…. γιατί πρέπει να δω τη Ζωή….. μέσα από κάποιον άλλο! *(Σε μένα μιλάω!)

quote:
Σίγουρα υπάρχει προσωπικός δρόμος. Αλλά την οποιαδήποτε αλήθεια αυτού του δρόμου μπορεί να τη δει ο άλλος. Όχι το δρόμο την Αλήθεια του.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 09:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαπλώνω στο κρεβάτι και προσπαθώ να χαλαρώσω. Ξεκινώ να επικεντρώνω το νου σε κάθε τμήμα του σώματος μου ώστε να χαλαρώσω. Εστιάζω τη προσοχή μου στο γεγονός που ταλαιπωρεί τη σκέψη μου και το συναίσθημα μου. Είναι ένα γεγονός που αποτελεί εσωτερική πληγή.
Βιώνοντας τις εικόνες του παρελθόντος ζω ξανά το παρελθόν. Αφήνοντας ελεύθερους τους συνειρμούς επεμβαίνει η φαντασία και αρχίζει να δίνει εκδοχές του γεγονότος όπου η αρχική άμυνα γίνεται επίθεση όπου ο άνθρωπος που μου επιτέθηκε και δημιούργησε την «πληγή» δέχεται τώρα ανήμπορος επίθεση. Ίσως να είναι μια ενστικτώδεις προσπάθεια της συνείδησης που χρησιμοποιεί τη φαντασία για να δημιουργήσει εικόνες άρσης της απώλειας. Γιατί πληγή ίσον απώλεια.
Στη συνέχεια οι συνειρμοί δίνουν τη σκυτάλη σε παρόμοια γεγονότα του παρελθόντος φέρνουν στο νου γεγονότα παρόμοιας συναισθηματικής φόρτισης. Και συνεχίζω να αφήνομαι…..σε ένα κυκεώνα γεγονότων, πόνου, ανησυχίας και στο τέλος αισθάνομαι σαν μια δίνη που με τραβά να ρουφήξει όλο το δυναμικό μου……….Το εγχείρημα επαναλαμβάνεται αρκετές φορές μέχρι να απενεργοποιηθεί η φόρτιση…………
Νομίζω ότι αυτό γίνεται με βάση την επανάληψη του γεγονότος;;;;;;;;;;;;;;



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 11:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Κάθε ένα από αυτά τα συμβάντα *(πληγές) καταστάσεις, είναι σαν ένα φύλλο από το δένδρο.

Υπάρχουν πολλά φύλλα…που συνδέονται με κλωναράκια…..που γίνονται κλαδιά… έως ότου γίνουν ΔΕΝΔΡΟ!

Γεια να τελειώσεις με κάτι, δεν φτάνει να κόψεις το φύλλο… μα χρειάζεται να δεις το ΔΕΝΔΡΟ!

Η Επίγνωση, η κατανόηση του Δένδρου…. είναι αυτή που κάνει το φυλλαράκι να τελειώσει…

Οι συνειρμοί….(απλά σαν κινείσαι μαζί τους)…στο τέλος θα δείξουν τον ΚΟΡΜΟ….

Ο Κορμός είναι παράξενος, ο μίσος είναι ΠΟΝΟΣ…. ο άλλος μίσος… ΕΠΙΘΥΜΙΑ

Η βάση τους και οι ΡΙΖΕΣ του…..είναι κοντά…στην ΚΑΡΔΙΑ (ΨυχοΝους)…και δεν μας αφορά μόνο σαν άτομα… μα σαν Ανθρωπότητα…

Η βαθιά ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ αυτών των κινήσεων, φέρνει τη συνείδηση στην επίγνωση και βιωμα του Θειου… που ΕΙΝΑΙ!

Όσο περισσότερο ελευθερώνεσαι…. τόσο πιο έντονη η παρουσία του..

Μια από τις επιθυμίες… είναι σαν ένα λουλούδι… μία δυνατή φλόγα…. που δεν χρειάζεται να σβήσεις…μα να κατανοήσεις τους λόγους που το προόρισε η φύση…

Αντωνιε, βλεπω πως εκανες το βημα και μου φερνει χαρα....
Απο δω και στο εξεις, θα ανακαλυπτεις συνεχως πως λειτουργει το μυαλο... μεσα στη σχεση σου με ανθρωπους και Φυση...

Οι ανθρωποι που γνωριζουν πολλα, εξακολουθουν να ειναι χαζοι, διχως την κατανοηση, του μυαλου και εαυτου τους!

*(1/2 Ηρακλειτος 1/2 Σωκρατης!!!!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 15:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα σε χαιρετώ

Μετά τις τελευταίες τοποθετήσεις σου νομίζω ότι μάλλον ασυνείδητα διέκοψες τη ροή της συζήτησης μας. Εξ΄ αρχής σου είχα δηλώσει ότι είμαι έτοιμος να παίξω ένα «επικίνδυνο» παιγνίδι και απέδειξα στη πράξη ότι ήμουν συνεπής. Γνώριζα εξ΄ αρχής ότι ήταν δύσκολο να βρω ανταπόκριση, αλλά δεν περίμενα ότι ακόμα και σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τη ζωή χωρίς καμιά ταύτιση όπως είπες, είναι τόσο δύσκολο να «εκτεθούν». Είναι πράγματι δύσκολο για τον άνθρωπο να μοιράζεται τα συναισθήματα του και κυρίως αυτά που δεν φουσκώνουν το Εγώ του αλλά αυτά που το ποδοπατούν. Είναι δύσκολο να ξεγυμνωθούν εμπρός στα μάτια του θεού, για αυτό πάντα θα περιπαίζονται από τη μαϊμού του νου, που θα τους παράγει Σοφούς. Γιατί ο νους παράγει ότι θέλει όχι μόνο Σοφούς αλλά και θεούς. Και αν ο άνθρωπος δεν λατρεύσει πραγματικά τον ΑΞΙΟ θα βάλλεται από τους ανάξιους σαν φύση και θέση λατρευτικό όν.
Είναι πράγματι δύσκολο να δείξουμε την ασχήμια μας γιατί αυτό θα γκρεμίσει την ματαιοδοξία μας ότι είμαστε θεοί κατά φύση και όχι κατά χάρη. Και αυτό κόβει τα πόδια πολλών…..
Τέλος είναι δύσκολο να εξομολογηθούμε, να εκτεθούμε και να απογυμνωθούμε παρόλο που αυτά γκρεμίζουν τον ξερολισμό μας, μαλακώνουν τον εσωτερικό μας άνθρωπο, μας βοηθούν να έρθουμε πιο κοντά, να αγαπήσουμε και να σεβαστούμε τον άλλο. Προτιμούμε να ταμπουρωθούμε πίσω από τις αρχές μας (έστω και αν αυτές είναι ότι δεν υπάρχει αρχή) γιατί εκεί είμαστε πιο σίγουροι, πιο αλώβητοι εκεί πίσω από το ανάχωμα που λέει εγώ ξέρω τι είναι ζωή.
Σέβομαι την άποψη σου. Συγχώρεσε με γιατί μαζί με τη δική μου αποκάλυψη έγινε και η δική σου. Δεν γινόταν αλλιώς. Γιατί όσο μπορούμε να διδάξουμε είμαστε προστατευμένοι όταν κλιθούμε να διδαχθούμε τότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα.
Σε ευχαριστώ για την δυνατότητα που μου έδωσες να γίνω λίγο καλλίτερος. Αλλά εσύ όπως είπες, από την μια δεν θέλεις να ταυτιστείς, από την άλλη θα εκφράσεις αλλού τις εμπειρίες σου. Εδώ δεν ήρθα για να φιλοσοφήσουμε επάνω στα δικά μου βιώματα και εμπειρίες. Ζητώ συγνώμη σε αυτό εδώ το σημείο από όλα τα μέλη και τους διαχειριστές για όλες εκείνες τις φορές που ήμουν άδικος επιθετικός ή ιδιαίτερα ευαίσθητος……..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 16:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ Φίλε Αντώνιε…

Κατά φύση η κατά χάρη… Ποια η διαφορά… αν πράγματι το βιώσεις?

Μια ερώτηση!….. Ο Χριστός, που ήταν μέχρι τα 30 του?
Αν γεννήθηκε έτσι …γιατί δεν δίδαξε ενωρίτερα?
Δεν θέλω απάντηση….(όχι γιατί το ξέρω), μα δεν με ενδιαφερει κιολας... γιατί είναι πιο σπουδαίο το...
ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ ΕΑΥΤΟΝ.... (να βιώσω αυτό, να δω την αληθεια του στην ζωή.....πως να αγαπησω κατι... που δεν το γνωριζω????)

ΑΥΤΟ!!!!....Παρά να τρέχω στα …….Δεν το γράφω, μην σε στεναχωρήσω πάλι!

Να είσαι καλά…….και συγνώμη, αν σε ενοχλησα με τα λογια μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΕΧΕΙΑ……

Αρχίζω να αναγνωρίζω το μηχανισμό του εσωτερικού ταξιδιού. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι ένας δρόμος πόνου ή αλλιώς ένας μηχανισμός που ακολουθεί γεγονότα απώλειας. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις «πληγές» έχουμε ενεργειακή κλοπή από τον «αντίπαλο» και έτσι χτίζεται ένα δένδρο όπως είπες όπου τα φύλλα του αποτελούν αυτά τα γεγονότα-πληγές. Το να δεις αυτό το μηχανισμό απαλύνει την εσωτερική έξαρση αφού κατανοείς πως λειτουργείς εσύ και οι άλλοι (σε ένα βαθμό). Άραγε αυτό το ταξίδι θα σε οδηγήσει ποτέ στη ρίζα αυτού του δέντρου που είναι το πρώτο και βασικό αυτό βίωμα από το οποίο αρχίζει να φυτρώνει το δέντρο; Ή επειδή αυτό είναι θαμμένο καλά θα τριγυρνάς ανάμεσα στις φυλλωσιές…..



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 12:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δένδρο υπάρχει ήδη μέσα Αντώνιε, απλά εμφανίζεται με τα διάφορα γεγονότα στη ζωή…

Έχω ένα γάτο, τον οποίον ουδέποτε είχα φοβίσει η χτυπήσει! Ακόμα και αν έκανε σκανταλιές, (ξέρεις τα γατιά)….δεν το πείραξα ποτέ. Έτσι, αν κάποιος σήκωνε το χέρι να το χτυπήσει…έτρεχε και γαζωνόταν απάνω στο χέρι… για να παίξει….Μέχρι που ένα καλοκαίρι, έπρεπε να λειψω για ένα μήνα με την κοπέλα μου, και για πρώτη φορά, το άφησα σε μια γνωστή…. που είχε και αυτή ένα γατακι…

Όταν γύρισα, θυμάμαι, πως είχε αλλάξει αυτή η φύση του. Φοβόταν μόλις το χέρι σηκωνόταν…γιατί κάποιος… η συγκεκριμένη γνωστή, το χτύπησε! Το έμαθε 7 ΕΤΩΝ…

Έτσι είναι και οι Άνθρωποι…Οι φυλλωσιές εμφανίζονται με τα βιώματα μας….ΤΗ ΖΩΗ,.. και η εξυπνάδα μας έγκειται στο να τις κατανοήσουμε…
Η φιλοσοφία μιλάει για τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ…όταν ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ αμυνόμαστε η κάνουμε επίθεση για ψυχολογική / σωματική επιβίωση.. από την άλλη…όταν αρχίσει να φυσάει ο άνεμος της *(ΛΟΓΙΚΗΣ/ΛΟΓΟΥ), αναρωτιόμαστε για ότι συμβαίνει, και τη συμπεριφορά μας!

Κοίταξε απλά μια γενική ταξινόμηση του Πλάτωνα για αυτό το δένδρο / ψυχή

Α Λογική, Πνευματική ψυχή….με έδρα στον εγκέφαλο
Β Η Επιθετική, της Χολής… στην καρδιά
Γ Το Επιθυμητό μέρος, στα εντόσθια και στα γεννητικά μας όργανα

Αν αυτά είναι ξεκάθαρα μέσα σου……μπορεις να κάνεις κάτι απλό…*(Δεν ειναι κατευθηνση)

Σημείωσε με τη ασχολείσαι την ημέρα σου…Τι κάνεις στις 24 Ώρες…ΕΣΥ. Θα δεις αμέσως που βρίσκεσαι…

Το Β και το Γ είναι ΦΘΑΡΤΑ, στο ΧΡΟΝΟ….ενώ το Α, σύμφωνα με τον Πλάτωνα, είναι ότι από εμάς… είναι πλησιέστερο στο ΘΕΙΟ…

Όλα τα παραπάνω είναι συνδεδεμένα με το σώμα και το περιβάλλον μας….Για παράδειγμα, τρως πολύ, το επιθυμητό μέρος έχει τον πρώτο λόγο…

Απλα ξεκινας, και κατανωεις σε βαθος... πραγματα που σε αφορουν...

Οτι βρεις αχρηστο... κουτο δεν ειναι να το κουβαλας? Τελειωνεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 15:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν κάποια στιγμή ένα παιδάκι που έπαιζε με το μπαμπά του. Και πάνω στο παιγνίδι χτύπησε ο μεγάλος στο μάτι με αποτέλεσμα να πονέσει. Το παιδάκι γύρω στα τρία χρόνια μη καταλαβαίνοντας και με την μεγάλη επιθυμία για παιγνίδι συνέχισε να παίζει και να πέφτει με δύναμη επάνω στο πατέρα του. Αυτός θύμωσε υπερβολικά και άρχισε να κτυπά το παιδί και να του φωνάζει. Το παιδί γελούσε στα πρώτα χτυπήματα νομίζοντας ότι ο πατέρας του συνέχιζε να παίζει και ανακάλυψε την αλήθεια μόνο όταν άρχισε να πονά.....
Το δέντρο του φόβου ΔΕΝ υπάρχει μέσα μας, δημιουργείται στα χρόνια της ζωής με το λόγο τις πράξεις τη σκληρότητα και τη καλοσύνη των ανθρώπων.....
Το δένδρο στο οποίο αναφέρεσαι είναι ο «φόβος» του ένστικτου της επιβίωσης που φέρει (πάντα κατά τη γνώμη μου η ψυχή κατά τη γέννηση της). Πιστεύω ότι η πληγή για την οποία μιλούμε εμφανίζεται από τους επίκτητους φόβους λόγω ανθρώπινου λόγου και συμπεριφοράς. Το χέρι της γειτόνισσας στο γατάκι ή το χέρι του άμυαλου πατέρα στο παιδί δημιούργησε εσωτερικά ένα ιστό και ένα φυλλαράκι. Για αυτό κάθε φορά που θα επαναλαμβάνεται μια όμοια σκηνή ο φόβος θα βγαίνει με διάφορους τρόπους……….
Για αυτό ψάχνω το «πρώτο» γεγονός….αυτό που έγινε ρίζα…….
Αλήθεια τι πιστεύεις για τις περίεργες στιγμές;;;;;
Κάποιες στιγμές εντελώς ξαφνικά έρχεται η κατάθλιψη, μια βαθιά στενοχώρια χωρίς εμφανή λόγο…….



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεται γιατί βρίσκει υποδομή! Αν τυχόν δεν καταγράφαμε για κάποιο λόγο αυτόν τον πόνο, δεν θα υπήρχε ψυχολογική μνήμη του γεγονότος! Θα ήταν *(ο εαυτός / εγκέφαλος)…. Ελεύθερος…. Νέος!!

Αυτή είναι η δράση της βαθιάς κατανοήσεις… της αγάπης….δεν πληγώνεται, (όπως είπες και αλλού!).....όχι γιατί δεν αντιδρά…. μα γιατί κατανοεί, συμπονάει…δεν καταγράφει, εκτός των αναγκαίων!

Ότι γίνεται, είναι σε σχέση με κάτι….(Τους ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ!)


quote:
Για αυτό ψάχνω το «πρώτο» γεγονός….αυτό που έγινε ρίζα…….
Αλήθεια τι πιστεύεις για τις περίεργες στιγμές;;;;;
Κάποιες στιγμές εντελώς ξαφνικά έρχεται η κατάθλιψη, μια βαθιά στενοχώρια χωρίς εμφανή λόγο…….

Ναι…..πολύ παλιά… Σου λέω τι είχα προσέξει τότε σε μένα… Ένοιωθα κάτι σαν μια ΜΗ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ…

Αν και εξωτερικά είχα γίνει (παράδειγμα αρετής)….. μέσα μου καιγόμουν από επιθυμία….όχι για ευτελή πράγματα, (τα είχα εύκολα ξεπεράσει)….. μα για ψιλότερους στόχους!

Παρατήρησα τι κάνανε οι άλλοι…..και όταν είδα, πως δόξαζαν και σεβόντουσαν όποιον είχε δύναμη, τον ηγέτη, τον πλούσιο, τον πνευματικό, κατάλαβα πως μέσα μας υπάρχει ο ίδιος πόθος για δύναμη, ίδια επιθυμία να ελέγχω και να διατάσσω…

Αν το δεις σαν γεγονός….ακόμα και ο Πλάτωνας, ο Χριστός, (μα και όποιος)….. βρίσκουν μέσα τη σωστή θέση, έχοντας αξία ο λόγος τους……και πολύ μα πολύ λιγότερο… οι ίδιοι…

Αυτή είναι η κατανόηση της Ταύτισης...Δεν ξερω ομως αν για τον Αντωνιο.... ειναι οι ιδιοι λογοι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 16:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα ότι η φράση ΜΗ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ είναι αυτή που έψαχνα και την είχες εσύ. Είναι εκείνη η βαθειά θλίψη της έλλειψης της ΑΓΑΠΗΣ που είναι ισότιμη με την έννοια της θέωσης (η ΑΓΑΠΗ). Ετσι κατανοώ την έκφραση "υψηλότερους στόχους". Ίσως όλοι οι άνθρωποι να έχουν την τάση να διατάξουν και να εξουσιάσουν αλλά αυτό είναι χαρακτηριστικό του Εγώ (του χτισίματος που δημιουργεί τις πληγές). Για αυτό το λόγο αναφέρω σαν πρώτο χαρακτηριστικό την ταπεινοφροσύνη. Ίσως τώρα που το σκέπτομαι αυτές οι στιγμές εσωτερικής θλίψης να είναι και ο "πόνος" αυτού που λέμε ανθρώπινη υπερηφάνια. Εκείνο για το οποίο είμαι σίγουρος φίλε είναι ότι όλα αυτά δείχνουν έλλειψη πραγματικής εσωτερικής ειρήνης.......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 17:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν το δεις σαν γεγονός….ακόμα και ο Πλάτωνας, ο Χριστός, (μα και όποιος)….. βρίσκουν μέσα τη σωστή θέση, έχοντας αξία ο λόγος τους……και πολύ μα πολύ λιγότερο… οι ίδιοι…

Δώσε μου λίγα λόγια ακόμα......δεν κατάλαβα.


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 22:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιος σε ένα γυαλί, μπορούμε να δώσουμε σε διάφορες γλώσσες, διάφορες ονομασίες….

Γυαλί, vetro, Verre, Glas, vidro, cristal …..Μα στην ουσία οποία ονομασία και να του δώσουμε, εκείνο ΕΙΝΑΙ….όχι το όνομα, μα ΕΚΕΙΝΟ σαν αντικείμενο.

Τώρα, σε ότι αποκαλούμαι ΑΛΗΘΕΙΑ, μπορεί να εκφρασθεί σε διαφορετικές γλώσσες, ΜΑ, επειδή οι Αλήθειες… δεν είναι ΠΟΛΛΕΣ, μα ΜΙΑ, μέσα από τα λόγια της κάθε έκφρασης, πρέπει να μας απασχολεί το αν ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ η ΨΕΜΑ..., και όχι από ποιον προφέρεται! Στην ουσία αν ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ Ο ΒΟΥΔΑΣ η ο ΧΡΙΣΤΟΣ λένε το ίδιο πράγμα όσο αφορά την ΑΓΑΠΗ…δεν καταλαβαίνω γιατί οι άνθρωποι να φανατίζονται με το πρόσωπο, να ταυτίζονται μαζί του, και στην ουσία να τους διαφεύγει ο λόγος…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2003, 21:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ρε Πλάτωνα, περονόσπορος έπεσε;;;;; Τι μιζέρια είναι αυτή, μπαίνω μέσα και δεν κινείται φύλο. Με έπιασε ψυχοπλάκωμα. Ας μείνω και εγώ λίγο στη σιωπή ίσως το χρειάζομε.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy