ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΕΣ ...'Η "Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 01:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σας δώσω και μια άλλη πλευρά του θέματος, κοιτάξτε τι προκύπτει από τη σύνδεση ομοίων συμβόλων επάνω στο δίσκο:

1. Πολύγωνα αλα sigillum dei (Dr John Dee) όταν ενωθούν τα σύμβολα που μοιάζουν με ασπίδες.


2. Πυραμιδικά σχήματα όταν ενωθούν τα σύμβολα που μοιάζουν με "Λ"


3. Ο αστερισμός της "Αργούς" όταν ενωθούν τα τριγωνικά σύμβολα

sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 03:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω που εθεσες τις αυτες εικονες ...(χαιρομαι επισης που πιστοποιησες ,τροπο τινα,καποιες "συντεταγμενες" που ειχαμε κατα νουκαι οχι μονο//...καθοτι το θεμα μπορει να μην ..συνεχιστηκε εδω εσω...αλλα εκει εξω...καλα κραττει.)

Ανασταση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 05:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σε παρακαλουσα λοιπον να παραπεμψεις τα μελη απο τοκλειδωμενο στη γνωση θεμα να ακολουθησουν την αναζητηση πρωτιστως...και μετα να ερθουν εδω /αν βεβαια τους αφορα το θεμα ψυχικα και οχι γνωσιολογικα..

θυμαμαι αλλες φορες με ενημερωνες πριν κανεις κινηση επι των θεματων που θετω/τωρα τι εγινε;
Γνωριζω πως οι κινησεις σου στο χωρο δεν επιδεχονται αλλαγων ουτε μεταμελειων ...αλλα θα ηθελα να σου πω ευθαρσως οτι εκανες φαουλ!

Παρακαλω να επανελθει το θεμα στη θεση που του αντιστοιχει/και οποις δυναται να συμμετεχει ας το κανει απο εκει...



Γειά σου ΑΤΜΑ.
Χρόνια πολλά

Εφόσον πιστεύεις πως η μεταφορά του θέματος αυτού στην ενότητα
.-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
Επιστήμη κι Εσωτερισμός
από την ενότητα
.-= Η ΨΥΧΗ =-.
Εσωτερική Ψυχολογία και Παραψυχολογία - Η αιώνια Αναζήτηση της Ψυχής

δεν ανταποκρίνεται στους αρχικούς στόχους που έθεσες στο θέμα αυτό, δεν έχω καμία αντίρηση να επαναμεταφερθεί στην αρχική του θέση.

Ωστόσο θα ήθελα να ξέρεις, πως λέξη "Εσωτερισμός" που βρίσκεται στην περιγραφή της ενότητας .-= Η ΓΝΩΣΗ =-. (όπως φαίνεται και πιο πάνω) περιλαμβάνει και την Εσωτερική Αναζήτηση, την Αναζήτηση του Πνευματικού Εσωτερικού Εαυτού μας, της αθάνατης Ψυχής μας - εάν δώσουμε στον όρο "ψυχή" μια πιο ευρύτερη έννοια.
Οπότε, η τοποθέτηση του θέματος στην ενότητα αυτή, φιλοδοξεί να περιλάβει περισσότερες πτυχές της συζήτησης, χωρίς σε καμία περίπτωση να αποκλύει αυτές, που έθεσες στο εισαγωγικό μήνυμά σου. Ιδιαίτερα μάλιστα, όταν διαφαίνεται και η διάθεση θέασης του θέματος αυτού και από περισσότερα κλειδιά ερμηνείας εκτός από το ψυχολογικό.

Λυπάμαι ως εκ τούτου, εάν είδες την καλής προθέσεως κίνησή μου ως ατόπημα, κι ακόμα περισσότερο για τον "ποδοσφαιρικό" χαρακτηρισμό που της απέδωσες ως φάουλ...

Επίσης,
θα ήθελα πραγματικά στο μέλλον να αποφεύγεις εκφράσεις αφοριστικές του τύπου "Γνωριζω πως οι κινησεις σου στο χωρο δεν επιδεχονται αλλαγων ουτε μεταμελειων"
διότι, ούτε το μέλλον είναι δυνατόν να γνωρίζεις, οπότε δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τη φύση των κινήσεών μου στον χώρο, ούτε και το παρελθόν φαίνεται πως έχεις μελετήσει τόσο, ώστε να αποτελεί η δήλωσή σου αυτή μία αντικειμενική πραγματικότητα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 22:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα

Παρακολουθώ εδώ και καιρό την ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση. Έχοντας διαβάσει το βιβλίο του κύριου Καλογεράκη θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα. Αναμφίβολα ο άνθρωπος έχει καταλήξει κάπου και οι εικόνες που παρέχει μέσα στο βιβλίο του το πιστοποιούν, πιστεύω χωρίς να μπορεί κανείς να πει το αντίθετο. Τώρα για τη μετάφραση που παρέχει στο δίσκο δεν μπορώ να πω κάτι. Αναγκαστικά θα πρέπει να δούμε αν ο τρόπος μετάφρασης συμπίπτει και με άλλα κείμενα που θα βρεθούν. Τα εντυπωσιακό όμως είναι η σπείρα. Νομίζω ότι υπάρχει ένας αρχαίος ιερός χορός που χορεύοταν στην μινωική εποχή από ιέρειες . Τα βήματα του χορού δημιουργούσαν μια σπείρα.
Έτσι λοιπόν έχουμε
1. Αστερισμοί που δημιουργούνται από τα γράμματα καθως και σχήματα όπως του occulatis.
2. Σχήματα
3. Η σπείρα στις δύο πλευρές.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω και εγώ κάποιά πράγματα
1. Τι συμβολίζει η σπείρα στον εσωτερισμό γενικά?
2. Εμφανίζεται σε άλλους πολιτισμούς στη Μεσόγειο την εποχή που κατασκευάσθηκε ο δίσκος?

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2005, 23:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμφανίζεται σε άλλους πολιτισμούς στη Μεσόγειο την εποχή που κατασκευάσθηκε ο δίσκος?

Και βεβαια φιλε μου.Η σπειρα εχει την απαρχη της στην νεολιθικη εποχη.Επιστημονες την ανακαλυψαν στην Σκαδιναβια σκαλισμενη πανω σε βραχους.Οι ερμηνειες ειναι παρα πολλες.Τωρα τελευταια θεωρουν οτι εχει χρησιμοποιηθει και ως συμβολο για την ολικη εκλειψη ηλιου.

καλησπερα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2014, 19:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.keithmassey.com/files/ThePhaistosDisk-Massey.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2014, 15:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ιταλέ,
αν και δεν έχω τελειώσει την αναγνωση του Paper που δίνεις στο Link

βαζω ακόμα ένα εδώ το οποίο μου είχε κινήσει και την περιέργεια:

http://pandrosatos.blogspot.com/

είναι βέβαια πιο ερασιτεχνική, αντισυμβατική και 'μπακάλικη' ερμηνεια,
αλλά καμιά φορά μεγάλες ανακαλύψεις έχουν γίνει όταν "ασχετοι" πετάνε και ΄"εναλλακτικούς" τρόπους με πιο απλή ή ανεξάρτητη σκέψη....

(και ποτέ δεν ξέρεις άλλωστε...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy