ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Σχήμα οξύμωρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 03:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει Αμεινία

Η Ελλάδα είναι το θύμα των δανειστών
Αυτή είναι η άποψή σου, μπορείς να τη βάλεις και υπογραφή σου άμα θες

Εγώ πάλι λέω Η Ελλάδα δεν είναι θύμα

Εσύ τη δική σου άποψη... Εγώ τη δική μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 03:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Η μόνη ουσιαστική και αληθινή αντίδραση εναντίον κράτους είναι η κήρυξη πολέμου.Ηλίθιε.
’ μπα; Δεν το ξερε αυτό ο Πούτιν τόσο καιρό να 'χει ξεκινήσει τον τρίτο παγκόσμιο;
’ρα όλα αυτά που λένε, περι οικονομικών πολέμων, είναι μπούρδες ε; Εφόσον το λες εσύ, το δέχομαι.
quote:
Δεν είπα ποτέ ότι εξισώνεται η περίπτωση ιδιώτη με την αντίστοιχη του κράτους.Το αντίθετο είπα.Ακριβώς επειδή το κράτος δεν τυλίγεται σε μια κόλα χαρτί όπως ο ιδιώτης και ακριβώς επειδή δεν οφείλει υπακοή σε κανένα δικαστήριο.
Το ίδιο ισχύει και για τους δανειστές και για αυτούς είναι πλεονέκτημα αυτό - μεγαλύτερο από ο,τι για εμάς.
Η μοναδική περίπτωση το πλεονέκτημα να ήταν στη μεριά μας, όπως εσύ ισχυρίζεσαι, είναι αν όντως η περίπτωση κράτους και ιδιώτη ήταν ίδιες. Δηλαδή το κράτος μπορούσε να σταματήσει να πληρώνει, κατώντας τα χρήματα στη τσέπη του και χωρίς περεταίρω συνέπειες.
Σεβαστή η άποψη "παίρνω τα λεφτά και τρέχω" αλλά απλουστευτική.

quote:
Ηλίθιοι υπάρχουν και αριστεροί και δεξιοί.Ηλίθιε.
Εδώ συμφωνούμε.

Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 03:22:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 17:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote: Δεν είπα ποτέ ότι εξισώνεται η περίπτωση ιδιώτη με την αντίστοιχη του κράτους.Το αντίθετο είπα.Ακριβώς επειδή το κράτος δεν τυλίγεται σε μια κόλα χαρτί όπως ο ιδιώτης και ακριβώς επειδή δεν οφείλει υπακοή σε κανένα δικαστήριο.

Το ίδιο ισχύει και για τους δανειστές και για αυτούς είναι πλεονέκτημα αυτό - μεγαλύτερο από ο,τι για εμάς.
Η μοναδική περίπτωση το πλεονέκτημα να ήταν στη μεριά μας, όπως εσύ ισχυρίζεσαι, είναι αν όντως η περίπτωση κράτους και ιδιώτη ήταν ίδιες. Δηλαδή το κράτος μπορούσε να σταματήσει να πληρώνει, κατώντας τα χρήματα στη τσέπη του και χωρίς περεταίρω συνέπειες.
Σεβαστή η άποψη "παίρνω τα λεφτά και τρέχω" αλλά απλουστευτική.


Ο Χ που δανείζει και δεν μπορεί να πάρει τα λεφτά του πίσω,έχει το μπαλάκι.

Όταν του τα χρωστάει ιδιώτης, μπορεί να προβεί σε αγωγή ,να εκδώσει διαταγή πληρωμής,να επιδιώξει κατάσχεση και να κυνηγήσει και το ποινικό κομμάτι, αν το προβλέπει η νομοθεσία.

Αν ο Χ έχει δανείσει κράτος δεν μπορεί να τα κάνει αυτά.
Μπορεί να πιέσει πολιτικά.Σαφώς.Μπορεί να μην ξαναδανείσει.Σαφώς.
Αλλά στ' αλήθεια για να πάρει λεφτά πίσω με το ζόρι πρέπει να "φέρει φρεγάτες στον Πειραιά"(όπως η περίπτωση Πασίφικο).

Αν ακόμα δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πιο δύσκολο ως δανειστής,να απαιτείς λεφτά από κράτος σε σχέση με ιδιώτη,η φαιά ουσία έχει καταλήξει όλη στο πάτωμα.

quote:
Η Ελλάδα είναι το θύμα των δανειστών
Αυτή είναι η άποψή σου, μπορείς να τη βάλεις και υπογραφή σου άμα θες

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.
Η σχέση δανειστή-δανειζόμενου είναι συμφεροντολογική.Καθαρά.
Τα βήματα είναι τα εξής:
1.Μια τράπεζα δανείζει με σκοπό το κέρδος.
2.Προφανώς αναλαμβάνει το ρίσκο όπως οποιαδήποτε επιχείρηση.
3.Αν ο δανειολήπτης αποτύχει να αποπληρώσει,και το δάνειο καταστεί μη εξυπηρετήσιμο,υπάρχει πρόβλημα.Και για τους δυο.
4.Από κει και πέρα και οι δυο πλευρές,κάνουν ότι μπορούν για να τη γλυτώσουν με λιγότερες απώλειες.

Κατάλαβες? ΔΕΝ υπάρχει θύτης και θύμα.
Οφείλουν και οι δυο να προστατέψουν τα συμφέροντα τους.

Αν οι μέτοχοι της τράπεζας δουν ότι ο υπεύθυνος δανείων δεν κάνει τα απαραίτητα για να εισπράξει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ δυνατό ποσό,θα του σκίσουν τον κώλ0.Απλό.Και καλά θα του κάνουν.

Αν από την άλλη πλευρά ο πρωθυπουργός της χώρας,αντί να φροντίσει να πληρώσει το ΛΙΓΟΤΕΡΟ δυνατό ποσό,εξασφαλίζει με κάθε τρόπο(βλ.υπογραφή μνημονίων,καθεστώς αγγλικού δικαίου κλπ) τα συμφέροντα του δανειστή,ΘΕΛΕΙ ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ.
Διότι αυτός οφείλει να αποδίδει λογαριασμό στους πολίτες της χώρας του, όπως ακριβώς ο στελεχάρας στους μετόχους.

Πρόσεξε: Πουθενά στο συλλογισμό (ο οποίος είναι βασισμένος σε κανόνες ελεύθερης οικονομίας προφανέστατα),δεν υπάρχουν θύτες και θύματα.
Γκέγκε?

Κάνε μου μια χάρη:
Πριν ξαναποστάρεις,μελέτα λίγο τις αναρτήσεις.Και των δυο μας.Των τελευταίων ημερών.
Μπας και αποφύγουμε τα κλωτσοσκούφια.
Μετά τα ξαναλέμε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 17:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Και όταν τα λεφτά (η δόση δηλ.) τελειώσουν, τι γίνεται Αμεινία;
Αυτό δηλαδή το "αρπάζω τα λεφτά και τρέχω" είναι κάποιου είδους "αγριάδα"; Ή τα αρπάζουμε και όντως φεύγουμε; Τι από τα δύο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 17:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να το συνοψίσουμε δηλαδή, προτείνεις αυτό ακριβώς που έκανε ο Τσίπρας στην διάρκεια της "ηρωικής διαπραγμάτευσης" δηλαδή παίρνουμε αποθεματικά απο παντού, κάνουμε κάποιου είδους στάση πληρωμών και ελπίζουμε οτι οι δανειστές θα "λυγίσουν" και θα μας δώσουν λεφτά τσάμπα;
Συγκεκριμένα δηλαδή, προτείνεις το ίδιο ακριβώς πράγμα αλλά με περισσότερη.. αγριάδα;

Η προτείνεις καθαρά και ξάστερα έξοδο από το ευρώ;
Τι κάνει δηλαδή ο Αμείνιας ως πρωθυπουργός της άλλης μέρας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 18:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να ποστάρεις μαλακίες.
Μέχρι τώρα απαντούσα quote προς quote.
Δεν αξίζει τον κόπο πλέον.

Η πλήρης θέση μου είναι σε παλαιότερες αναρτήσεις που συνεκτιμούν στις πιθανές κινήσεις, αντιστοιχώντας, την περίοδο.
’λλες οι δυνατότητες που είχε η χώρα το '10, άλλες το '12 και άλλες αρχές του '15.

Δεν θα σου κάνω την τιμή να τα ξαναπώ.
Τράβα και διάβασε αν ενδιαφέρεσαι.Που δεν το νομίζω.

Κάθε κυβέρνηση που πέρασε τα τελευταία 5 χρόνια(περιλαμβανομένης και αυτής που συμμετείχε και ο αγαπημένος σου ’δωνις),φρόντισε να κόψει κάθε δυνατότητα διεξόδου.
Πλέον ισχύουν αυτά που έλεγαν για να εκφοβίσουν.Τα έλεγαν κερδίζοντας tempo...
Τους πήρε καιρό.Τους τον έδωσαν οι ξεφτίλες πολιτικοί μας.Όλοι.
Ο καθένας από το μετερίζι του.
Εσύ δεν το καταλαβαίνεις,ότι ήταν προσχεδιασμένο,όπως αποδείχτηκε.
Όλα τα πιόνια είχαν το ρόλο τους.
Κουράστηκα και να σε λέω και ηλίθιο πια..

Τώρα θα δούμε μια ωραία οικουμενική,με όλα τα λαμόγια μέσα.
Με τον δικό σου πρώτο πρώτο..

Και η συνέχεια είναι απλή.

Πλήρης ρευστοποίηση.Χωρίς όριο.
Χωρίς καν σικέ αντιπολίτευση.
Χωρίς προσχήματα.

Και θα έχουν κάθε δίκιο οι δανειστές.
Έπαιξαν δυνατά και κέρδισαν.
Τη χώρα μας...
Διότι μετρητά δεν μπορούν να πάρουν.Δεν έχουμε.
Ούτε χώρα πλέον.

Εμένα με πονάει.Εσένα ίσως όχι.
Ίσως να είσαι όντως τελείως ηλίθιος.
Όπως και να 'χει από δω και πέρα έχει μόνο πόνο.

Περαστικά σε όλους μας.

ΥΣ: Δεν θα απαντήσω σε άλλο μαλακισμένο ποστ.Τουλάχιστον μέχρι να αποτοξινωθώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 05/01/2016 19:00:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 19:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Πλέον ισχύουν αυτά που έλεγαν για να εκφοβίσουν.
Ε πες το ρε χριστιανέ μου τόση ώρα.. δηλαδή όλη αυτή την ώρα διαφωνούμε για το τι "θα" και "αν"; Ενώ συμφωνούμε στο οτι τώρα μπροστά μας έχουμε μνημόνιο σε 50 αποχρώσεις;
Στην ουσία δηλαδή η διαφωνία μας είναι στην έννοια του προσχεδιασμένου ή μη. Αν το πάμε για τις προ ΣΥΡΙΖΑ κυβερνήσεις, πιστεύω οτι ορισμένα πράγματα πιθανώς όντως να ήταν σχεδιασμένα προς όφελος των δανειστών. Οπότε ούτε σε αυτό το κομμάτι διαφωνούμε ιδιαίτερα. Διαφωνούμε μάλλον στο κομμάτι της διακυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ: Εγώ θεωρώ οτι όσα έκανε δεν ήταν προσχεδιασμένα αλλά ήταν καθαρή ανικανότητα και θεωρώ επίσης οτι η κυβέρνηση Σαμαρά αν και οπωσδήποτε δεν θα ήταν η διακυβέρνησή της "success story" θα ήταν οπωσδήποτε για εμάς καλύτερη -ως προς τις συνέπειές της- από τη διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό είναι όλο.

Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 19:31:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 19:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θέλεις να στο πω και αλλιώς, η διαφωνία μου έιναι με όλους αυτούς τους ανόητους που λένε "Αυτά (που γίνονται τώρα) ούτως ή άλλως θα συνέβαιναν". Δηλαδή τι λένε; "Ε"-λένε- "τι φταίμε εμείς που ψηφίζαμε ΣΥΡΙΖΑ και ανοίγαμε σαμπάνιες τη κυριακή του ΟΧΙ; προσχεδιασμένα ήταν όλα..." Μπούρδες!
Φταίτε και παραφταίτε!
Στο μέτρο της συμμετοχής βέβαια του καθενός σε αυτή την ιστορία - με "ηρωικές κορόνες" στο facebook, με "ηρωικά ποστ" στο Εσωτέρικα (το κάθε εσωτέρικα) κοκ. Εσείς δώσατε νομιμοποίηση στην "ηρωική διαπραγμάτευση" - είτε προσχεδιασμένη είτε όχι - και η συνενοχή σας επαληθεύτικε και με το 61% του ΌΧΙ. Τα δεδομένα τα είχατε όλα. Κάνατε την επιλογή και χάσατε. Μη λέτε τώρα "δε ξέραμε", "δε μπορούσαμε να το προβλέψουμε" και μπούρδες
Μια χαρά ξέρατε

Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 19:37:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 19:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr δεν το βουλώνεις για λίγο?
Αρκετές μαλακίες έχουμε στα άλλα θέματα.
Κάνε κράτει...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 20:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι γενικά ο,τι επρεπε να ακουστεί, έχει ακουστεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 21:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλίθιο γιουσουφάκι,

Από αυτό που δηλώνεις:

quote:
για τις προ ΣΥΡΙΖΑ κυβερνήσεις, πιστεύω οτι ορισμένα πράγματα πιθανώς όντως να ήταν σχεδιασμένα προς όφελος των δανειστών

και αυτό:

quote:
στο κομμάτι της διακυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ: Εγώ θεωρώ οτι όσα έκανε δεν ήταν προσχεδιασμένα αλλά ήταν καθαρή ανικανότητα και θεωρώ επίσης οτι η κυβέρνηση Σαμαρά αν και οπωσδήποτε δεν θα ήταν η διακυβέρνησή της "success story" θα ήταν οπωσδήποτε για εμάς καλύτερη -ως προς τις συνέπειές της- από τη διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ

Προκύπτει εντελώς αβίαστα ότι αυτοί που προσχεδιασμένα έβλαψαν την Ελλάδα είναι για σένα προτιμότεροι από αυτούς που το έκαναν λόγω ανικανότητας.

Προτιμάς δηλαδή τους προδότες από τους ανίκανους!

Από τη μεριά μου, τους θεώρησα όλους υπαίτιους και στάθηκα κατά προτεραιότητα στο γεγονός, ότι χάνουμε την πατρίδα μας.

Τελικά είσαι καμμένο χαρτί.
Πιο λαικά, έχεις της ψωλής σου το χαβά.

Τώρα ειπώθηκαν όλα όσα έπρεπε να ειπωθούν.

ΥΣ: Έχεις χάσει καμμιά γκόμενα από κανένα άπλυτο Συριζαίο και σου άφησε σημάδι?
Ηλίθιε...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 21:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τον προειδοποίησα...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 22:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Προκύπτει εντελώς αβίαστα ότι αυτοί που προσχεδιασμένα έβλαψαν την Ελλάδα είναι για σένα προτιμότεροι από αυτούς που το έκαναν λόγω ανικανότητας.
Δεν είπα "προσχεδιασμένα" είπα "σχεδιασμένα υπερ των δανειστών" δηλαδή σχεδιάζω μια συμφωνία που να ευχαριστεί τους δανειστές (επειδή π.χ. εγώ έχω λερωμένη τη φωλιά μου ή δεν τήρησα όσα είχαν συμφωνηθεί) επίσης κρατάω μικρό καλάθι σε ο,τι αφορά την άποψη που εκφράζεις της "προσχεδιασμένης συνωμοσίας", τόσο για τις παλιές κυβερνήσεις όσο και για τη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Δεν είμαι μεγάλος "φαν" αυτής της θεωρίας. Θεωρώ όμως οτι άνθρωποι οι οποιοι αφενός έιναι ιδιοτελείς και αφετέρου είναι ανίκανοι είναι εύκολο και να προκαλέσουν ζημιές απο ανοησία και να χειραγωγηθούν και να ξεπουληθούν. Καμιά απ' τις κυβερνήσεις που πέρασαν δεν είναι εξαίρεση σε αυτό, οπότε το κριτήριο για να επιλέξουμε την "καλύτερη" ειναι καθαρά το αποτέλεσμα.
Αν δεχτούμε την άποψη σου λοιπόν οτι όλα ήταν προσχεδιασμένα, τότε ανάμεσα στις "κυβερνήσεις νενέκων" η κυβέρνηση Τσίπρα είναι μια απ' τις χειρότερες που έχει περάσει στην ιστορία της μεταπολίτευσης. Αν πάλι δεχτούμε οτι οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν κυβερνήσεις Νενέκων, αλλά η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ όχι, τότε και πάλι έιναι μια απ' τις χειρότερες κυβερνήσεις της μεταπολιτεύσης.
...
Το γεγονός παραμένει (επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια), οτι Κύπρος και Πορτογαλία έχουν βγει απ' το μνημόνιο, και εμείς ακόμα ψάχνουμε από πού μας ψεκάζουνε.
Ίσως.. όντως μας ψεκάζουν

Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 23:03:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2016, 15:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Προκύπτει εντελώς αβίαστα ότι αυτοί που προσχεδιασμένα έβλαψαν την Ελλάδα είναι για σένα προτιμότεροι από αυτούς που το έκαναν λόγω ανικανότητας.....

Τι θλιβερό δίλημμα, να μην ξέρεις τι να προτιμήσεις!
Πάντως αμφότερους οι Έλληνες του διάλεξαν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2016, 15:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως, με τον χαζούλη, ξεφύγαμε απ' το θέμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy