ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Σχήμα οξύμωρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 20:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πομάκοι. Ουδεμία σχέση με τους Τούρκους εναπομείναντες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 20:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν είπα ποτέ οτι οι Πομακοι ειναι Τούρκοι
εμείς τους σπρώξαμε στην Τουρκία (οπως επιβεβαιώνει και το κείμενο που μας δίνεις)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 20:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Δηλαδή εννοείς ότι είσαι υπέρ των πλουτοκρατών;

Υπέρ της ελεύθερης οικονομίας.
Είμαι επίσης υπέρ η κατανομή των πόρων να μην γίνεται αυθαίρετα απο μία κρατική ολιγαρχία ούτε να λαμβάνουν όλοι το ίδιο ανεξάρτητα της παραγωγής και της αποτελέσματικότητάς τους αλλά ο πλούτος να μοιράζεται σύμφωνα με την αξία που παράγει ο καθένας για την κοινωνία, όπως αυτή η αξία εκτιμάται από τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης.
Είμαι βέβαια υπέρ του να υπάρχει είτε κρατική είτε ιδιωτική παρεμβατικότητα, ώστε να εξασφαλίζεται οτι όλοι οι πολίτες θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στην οικονομική ζωή της χώρας, με σκοπό να εξασφαλίζεται η συνολική παραγωγικότητα της οικονομίας αλλά και η προστασία της ζωής και της ελευθερίας. Θεωρώ με άλλα λόγια οτι πρέπει να υπάρχει ένα κατώτατο βιοτικό επίπεδο, που να εξασφαλίζεται για όλους, ενώ ταυτόχρονα να εξασφαλίζεται και η δυνατότητα οικονομικής εξέλιξης (το κίνητρο για οικονομική εξέλιξη ειναι βασική προϋπόθεση για την ανάπτυξη της κοινωνίας).
quote:
Της ολιγαρχίας;
Ο δεξιός κατά παράδοση πιστεύει στο μικρό κράτος, άρα σε οποιοδήποτε πολίτευμα (περιλαμβανομένης της δημοκρατίας) ο δεξιός υπερασπίζεται τη μικρή κρατική παρεμβατικότητα, σε αντίθεση με τους σοσιαλιστές και άλλες θρησκείες των αριστερών, που πιστεύουν οτι το κράτος έχει το δικαίωμα να ορίζει αυθαίρετα το ποιος θα πάρει τι.
Αριστερός=κρατιστής. Παντοδύναμο κράτος (ολιγαρχια, μοναρχία ή ο,τι πολίτευμα ισχύει). Υψηλή κρατική παρεμβατικότητα.

quote:
Της αιθαιρεσίας;

(βλ. παραπάνω)
quote:
Της δικτατορίας;;
Ο Δεξιός έχει ως ανώτατη αξία την ελευθερία. Προέκταση της ελευθερίας γενικά, είναι και η ελευθερία της οικονομίας (δηλ. η ελευθερία του επιχειρείν, η ελευθερία του εργάζεσθαι, η ελευθερία της δημιουργίας & διακίνησης αγαθών).
Ως εκ τούτου μια δικτατορία έρχεται σε αντίθεση με το "αξιακό δέντρο" του δεξιού.

quote:
Των τραπεζιτών;
Αν οι τράπεζες εμποδίζουν την ελευθερία της οικονομίας και του ανθρώπου, τότε πάνε αντίθετα στους σκοπούς και τις αρχές του δεξιού


Edited by - Πύρινος on 03/01/2016 20:50:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 20:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπέρ της ελεύθερης οικονομίας.
Και ποία η διαφορά από την άναρχη οικονομία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 20:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποία η διαφορά από την άναρχη οικονομία;
Ο δεξιός αποδέχεται την ύπαρξη νόμων και κράτους γενικά, ως ρυθμιστικούς παράγοντες της οικονομίας, διαφωνεί όμως με την υψηλή κρατική παρεμβατικότητα π.χ. την θέσπιση ευνοϊκών κανόνων - οικονομικά - από το κράτος για κάποιους και δυσμενών για άλλους.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δεν είπα ποτέ οτι οι Πομακοι ειναι Τούρκοι
εμείς τους σπρώξαμε στην Τουρκία
Οχι στην Τουρκία...
Στους Τουρκους της Θράκης. Στην "μουσουλμανική μειονότητα".
Για τους Τούρκους της Θράκης μιλάμε. Σωστά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο δεξιός κεφαλαιοκράτης αποδέχεται την ύπαρξη νόμων και κράτους γενικά, ως ρυθμιστικούς παράγοντες της οικονομίας, διαφωνεί όμως με την υψηλή κρατική παρεμβατικότητα π.χ. την θέσπιση ευνοϊκών κανόνων - οικονομικά - από το κράτος για κάποιους και δυσμενών για άλλους.
Δηλαδή ο Βαρδινογιάννης που δεν πληρώνει εφορία και χρωστάει 1,5 δις στις τράπεζες που πληρώνουμε εμείς, αποδέχεται τους νόμους που του επιτρέπουν να το κάνει αυτό;;;
...και διαφωνεί με την κρατική παρεμβατικότητα που θα τον έκλεινε φυλακή μαζί με τους τραπεζίτες;
Πόσο βλάκας είσαι;;;

...και δεν μας είπες τι θα υφίστατο στην άναρχη οικονομία...

Edited by - Αίολος on 03/01/2016 21:21:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Η ερώτηση είναι μια.

Αντιλαμβάνεσαι ότι πριν διαλέξουμε αν η κυβέρνηση είναι λαική δεξιά,κεντροδεξιά,αριστερή,ψευτοαριστερή,κεντροαριστερή,κ.λ.π.
πρέπει ΠΡΩΤΑ να είναι ικανή να παίρνει αποφάσεις, βάσει του συντάγματος και όχι της τρόικας ή του όποιου άλλου κέντρου λήψης αποφάσεων?

Όποιος δεν απαντά ΝΑΙ σε αυτήν την ερώτηση είναι γιουσουφάκι,κατά την άποψή μου.
Τα περί λαικίστικης δεξιάς και αριστεράς είναι μαλακίες της χαλιμάς για να δικαιολογούνται οι κότες.

Αυτό που πρέπει να αντιληφθείς αν θες να κάνουμε συζήτηση, είναι ότι δεν χρειάζεται να είσαι υπέρ του κρατισμού, για να πεις όχι σε ξένα συμφέροντα.
Αρκεί μόνο να μην είσαι γιουσουφάκι ή προδοτάκος(δες και παρακάτω πόσο απλό είναι..)
Καλά τα είχαμε ξαναβρεί... Μην ξαναλέμε τα ίδια.

Και για να τελειώνουμε με τις δικαιολογίες:
α. Εννοείται ότι ο κρατισμός είναι μαλακία
β. Εννοείται ότι ο κομμουνισμός είναι μαλακία
γ. Εννοείται ότι μόνο με το επιχειρείν, εισέρχεται πλούτος σε μια χώρα.

Τώρα που συμφωνήσαμε σε αυτά, θα πάψεις να τα χρησιμοποιείς ως δικαιολογίες?

Η ερώτηση είναι ΜΙΑ:
Συναινείς στο να αποφασίζει η τρόικα για τους ελληνικούς νόμους?

Αν ναι,είσαι προδότης.(η ερώτηση είναι απλά σε δεύτερο ενικό,δεν είναι προσωπική).
Είναι τόσο απλό.Ρώτα κανένα συνταγματολόγο που δεν είναι στο payroll κανενός ,να στο εξηγήσει.Έλεος πια.

ΥΣ: Αν ο Άδωνις δεν ήταν τόσο καραγκιόζης και κωλοτούμπας θα το συζητάγαμε.
Δεξιός ,συμφωνώ ότι είναι.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για να τελειώνουμε με τις δικαιολογίες:
α. Εννοείται ότι ο κρατισμός είναι μαλακία
β. Εννοείται ότι ο κομμουνισμός είναι μαλακία
γ. Εννοείται ότι μόνο με το επιχειρείν, εισέρχεται πλούτος σε μια χώρα.
Και ερωτώ: Αν κάποιος είναι δημοκράτης, που κατατάσσεται;
Στους κομμουνιστές;
Στους κεφαλαιοκράτες;
Στους μαλάκες;
...ή στο διάολο;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ο Βαρδινογιάννης που δεν πληρώνει εφορία και χρωστάει 1,5 δις στις τράπεζες που πληρώνουμε εμείς, αποδέχεται τους νόμους που του επιτρέπουν να το κάνει αυτό;;;

Κατ'αρχάς δεν ξέρω τι κάνει ο Βαρδινογιάννης (προφανώς εσύ το 'χεις ψάξει πολύ για να εκφέρεις γνώμη;).
Αν το κράτος έχει θεσπίσει ευνοϊκούς νόμους για τον Βαρδιγιάννη, το βρισκω λογικό οτι θα τους αποδέχεται. Άλλωστε και να μην τους αποδεχότανε τι;
Ποιο είναι το πόιντ σου δηλ.;
Οτι το κράτος νομοθετεί υπέρ του Βαρδινογιάννη;
Αυτό δε λέμε πιο πάνω;
Οτι το κράτος μπορεί αυθαίρετα να νομοθετεί υπέρ του ενός ή του άλλου συμφέροντος;
quote:
...και διαφωνεί με την κρατική παρεμβατικότητα που θα τον έκλεινε φυλακή μαζί με τους τραπεζίτες;
Πόσο βλάκας είσαι;;;
Μπόοοινκ.
Το κράτος τι πιστεύεις οτι είναι, κάποιου είδος θαυματοποιός;
Αν κάποιος μπορεί να προσκομίσει αποδείξεις για παράνομη πράξη (οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει αυτό) απευθύνεται στη δικαιοσύνη.
Όταν λες "κρατική παρεμβατικότητα" εσύ τι εννοείς;
Δικτατορία και μαζικές εκτελέσεις με ή χωρίς καθόλου στοιχεία;
Ή δικτατορία του προλεταριάτου και "λαϊκά δικαστήρια";
(Τρείς φορές δεξιά, ίσον μια φορά αριστερά)
Το κράτος φίλε μου (ιδιαίτερα αυτό, το κοινοβουλευτικό) δεν είναι παντοκράτωρ
..Εσύ περιμένεις τα νταούλια της δεξιάς;
..Τα νταούλια της αριστεράς δε σου φτάνανε;

Edited by - Πύρινος on 03/01/2016 21:54:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 21:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(σημείωση, όταν λέω δεξιά παραπάνω, δεν εννοώ σε επίπεδο οικονομικής θεωρίας, αλλά σε επίπεδο κοινωνικών ζητήματων, δηλ. τους "συντηρητικούς")Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2016, 23:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Η ερώτηση είναι μια.

Αντιλαμβάνεσαι ότι πριν διαλέξουμε αν η κυβέρνηση είναι λαική δεξιά,κεντροδεξιά,αριστερή,ψευτοαριστερή,κεντροαριστερή,κ.λ.π.
πρέπει ΠΡΩΤΑ να είναι ικανή να παίρνει αποφάσεις, βάσει του συντάγματος και όχι της τρόικας ή του όποιου άλλου κέντρου λήψης αποφάσεων?


Ο οικονομικά ασθενής, εκ της ίδιας του της ασθένειας, έχει μικρή εξουσία πάνω στα δικά του πράγματα.
Τρόικα θα υπάρχει όσο θα υπάρχει δανεισμός, αν κάποιος λέει όχι στην Τρόικα, λέει όχι και στον δανεισμό. Απλά τα πράγματα.
Που σημαίνει τι αυτό; Έξοδος απ' το ευρώ και τα σχετικά.
Τι είδους αποφάσεις παίρνει ένα οικονομικά ασθενές κράτος; Η αξία του κράτους είναι σε τι πράγμα, στο να γράφει λέξεις; (νόμους)
Θα βελτιωθεί το βιοτικό επίπεδο χωρίς να υπάρχουν χρήματα; Και μόνο γράφοντας νόμους;
Ε, αν είναι τόσο απλό να ανορθωθεί η οικονομία, δηλαδή αρκεί το να γράφεις ο,τι νόμους γουστάρεις για να ανεβάσεις το βιοτικό επίπεδο του λαού, γιατί δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό και τώρα;
Μας εμποδίζει κάτι;
Αλλά ξέχασα... εμείς δεν θέλουμε να γράψουμε νόμους ή να κάνουμε μεταρρυθμίσεις. Θέλουμε τα πράγματα να συνεχίσουν όπως ήτανε πριν, αυτό είναι βασικά το θέμα μας. Προσθέτοντας κιόλας μερικές "ανθρωπιστικές" παροχές ακόμη, που θα τις πληρώνουμε με τα χρήματα που δεν έχουμε. Αυτό είναι το θέμα μας. Σωστά;
Ή το θέμα μας είναι οτι θέλουμε να κάνουμε ριζικές μεταρρυθμίσεις στο κράτος μας αλλά η Τρόικα δεν μας αφήνει;
Γιατί εγώ δεν ακούω κανένα από τους "επαναστάτες" να λένε "τι κρίμα που η Τρόικα δεν μας αφήνει να μεταρρυθμίσουμε μόνοι μας το ασφαλιστικό" (τουτέστιν: να κόψουμε μόνοι μας συντάξεις).
Απο λύσεις δηλαδή, δεν έχουμε και πολλά να προτείνουμε. Απο παράπονα όμως ε; Ολόκληρη λίστα.
Για τους έξω (εννοείται).
Γιατί εμείς θέλουμε να τα κάνουμε όλα σωστά. Όπως τα κάνουμε από τη πτώση της χούντας. Αλλά η γαμ___νη η Τρόικα δεν μας αφήνει.
Και ούτε καν εμπιστεύονται την πρόθεσή μας, τα τομάρια. Απαιτούνε δηλαδή και να τους αποδέιξουμε την αξιοπιστία μας.

Πάμε λοιπόν να τα πάρουμε από την αρχή:
1) Ακολοθούμε ένα μίγμα πολιτικής.
2) Το μίγμα πολιτικής αυτό μας οδηγεί στη πτώχευση.
3) Για να μην πέσουμε στην απόλυτη κατάντια και για να μην έχει δημιουργηθούν προβλήματα στην ευρωζώνη, μας δανείζουν χρήματα.
4) Για να επιστρέψουμε τα χρήματα χρειάζεται να έχουμε ανταγωνιστική οικονομία. Χρειάζεται επίσης να μειώσουμε τα λειτουργικά έξοδα του κράτους.
5) Για να συμβούν τα παραπάνω χρειάζονται μεταρρυθμίσεις.
6) Οι μεταρρυθμίσεις συμφωνούνται σε ένα "memorandum of understanding" τουτέστιν μνημόνιο.
7) Όσο δε γίνονται μεταρρυθμίσεις οι έξω διατηρούν το δικαίωμα να παύσουν την χρηματοδότηση.

Τι λένε τώρα λοιπόν οι "κοινωνικές ομάδες" (sic):
1) Δεν θέλουμε μεταρρυθμίσεις. (Θέλουμε να βγούμε απ' το ευρώ)
2) Θέλουμε μεταρρυθμίσεις αλλά όχι αυτές. (θέλουμε να μείνουμε στο ευρώ)
3) Θέλουμε μεταρρυθμίσεις αλλά δεν θέλουμε να είναι αναγκαστικές (δεν θέλουμε την Τρόικα). (θέλουμε μεταρρυθμίσεις αλλά σε δικό μας εθνικό νόμισμα)

Αυτές είναι οι τρεις "κατηγορίες" απόψεων μαζί με το τι συνεπάγεται η κάθε μία.
Εσύ Αμεινία (και οι υπόλοιποι στο φόρουμ) σε ποια κατηγορία ανήκετε;

Προσωπικά, θεωρώ τη δεύτερη επιλογή καλύτερη.
Εσύ Αμεινία προφανώς θες να πουλήσεις τα πάντα σε δραχμή αντί για ευρώ. Δεχτή και αυτή άποψη, απλά εγώ δεν τη θεωρώ συμφέρουσα. Διαφορετικά ίσως οραματίζεσαι κάποιου είδους Κουβο-ποίηση της Ελλάδος, δε ξέρω. Δε μ'αρέσει και πολύ η Κούβα.
Πάντως αν λέγαμε για ξεπούλημα π.χ. για αυτό που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ με τις τράπεζες, βεβαίως. Είναι μάλλον η χειρότερη πώληση που μπορεί να κάνει κάποιος σε καθεστώς ευρώ. Δηλαδή είναι σαν να θέλει πραγματικά κάποιος, να πουλήσει κάτι σε τιμή κατοχικής δραχμής, που είναι αυτό που οι δραχμιστές θέλανε από την αρχή. Αλλά τι να κανουμε... πρώτη φορά αριστερά, είπαμε. Κάποιοι την ψηφίσανε -προδότες, ναι, συμφωνώ- στο μέτρο της ψήφου τους. Προδότες!

Τώρα, στο επι της αρχής: Ανέχομαι εγώ, ο υπερήφανος έλληνας, να καθορίζουν οι Τροϊκανοί τα οικονομικά μου;
Η σύντομη απάντηση είναι: Ναι.

Και ιδού γιατί:
-Με Τρόικα:
1) Αναγκαστικές μεταρρυθμίσεις σε θεμελιώδεις τομείς του κράτους. Αναγκαστική δυτικοποίηση της οικονομίας.
2) Αναγκαστική λογοδοσία του κράτους.
3) Παραμονή στο ευρώ με το επίπεδο ζωής που αυτό συνεπάγεται (καλύτερο από της κατοχικής δραχμής).

-Εκτός Ευρώ:
1) Ξεπούλημα των πάντων.
2) Συνέχιση προηγούμενης κρατικής πολιτικής και αυθαιρεσίας.
3) Χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο.

Τόσο απλά.


Edited by - Πύρινος on 03/01/2016 23:55:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 00:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και διαφωνεί με την κρατική παρεμβατικότητα που θα τον έκλεινε φυλακή μαζί με τους τραπεζίτες;
Πόσο βλάκας είσαι;;;
Το άλλο ωραίο, είναι που πιστεύεις οτι ο Βαρδινογιάννης θα κάτσει να τον συλλάβουν. Επειδή θα είναι ο Κασιδιάρης εξουσία προφανώς, και στον Κασιδιάρη.. κάθονται όλοι.
Πάντως απ' ο,τι έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, με τους εκάστοτε βαρδινογιάννιδες, δεν τα πάει και τόσο κακά η χρυσή αυγή, ε;

Edited by - Πύρινος on 04/01/2016 00:05:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 01:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα, στο επι της αρχής: Ανέχομαι εγώ, ο υπερήφανος έλληνας, να καθορίζουν οι Τροϊκανοί τα οικονομικά μου;
Η σύντομη απάντηση είναι: Ναι.

Και όχι μόνο.Και όχι μόνο τα οικονομικά σου.

Αυτό που σε μπερδεύει, είναι ότι δεν ξέρεις στ' αλήθεια τι θα συμβεί αν "σηκώσεις κεφάλι"..
Σε καταλαβαίνω...

Άλλοι σου λένε ότι θα έρθει δραχμή,άλλοι σου λένε ότι θα γίνει η Ελλάδα Κούβα κλπ.

Όσο βέβαια,σου έλεγε η ΝΔ, ότι όλα θα είναι ρόδινα, άμα είσαι αντιμνημονιακός,τότε ποστάριζες αυτό που σου ...θύμισα παραπάνω.
Μετά το γύρισες, ναι?

Ξέρεις κάτι? Ούτε κι εγώ ξέρω φίλε,αν οικονομικά θα είναι καλύτερα χωρίς χαλκά.
Θεωρητικά νομίζω ότι θα είναι καλύτερα.Αλλά ναι,δεν είμαι σίγουρος.
Το παραδέχομαι.Αλλά ούτε εσύ είσαι για το αντίθετο.Και το ξέρεις.

Απλά ρε φίλε,είναι που δεν τον σηκώνω το χαλκά.
Εσύ προφανώς μπορείς.

Γούστα είναι αυτά.

Για το τέλος,σαν χάρη,θα μου σχολιάσεις αυτό βιντεάκι?

https://www.youtube.com/watch?v=Fp5MTQCc4Ps

Και να μου πεις τελικά αν το 2ο μνημόνιο ήταν καλύτερο ή χειρότερο από το 1ο.
Κατά Άδωνι πάντα.

Πάρτο πάλι μη το χάσεις:
https://www.youtube.com/watch?v=Fp5MTQCc4Ps

Να τον χαίρεσαι.
Και τον χαλκά και τον Άδωνι.

Καλή χρονιά.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 10:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις κάτι? Ούτε κι εγώ ξέρω φίλε,αν οικονομικά θα είναι καλύτερα χωρίς χαλκά.
Θεωρητικά νομίζω ότι θα είναι καλύτερα.Αλλά ναι,δεν είμαι σίγουρος.
Το παραδέχομαι.Αλλά ούτε εσύ είσαι για το αντίθετο.Και το ξέρεις.
Ναι, εντάξει, αυτό το δέχομαι
Όντως δε ξέρουμε με σιγουριά τι θα συνέβαινε στη μια ή στην άλλη περίπτωση
Στο γενικό τουλάχιστον πλαίσιο, δεν ξέρουμε

Το μόνο που έχω να αντιτάξω σε αυτό το επιχείρημα, είναι οτι στο ειδικό πλαίσιο, δηλαδη του "ναι"-"όχι" ΣΥΡΙΖΑ, ξέρουμε οτι αν είχαμε μπει στη δραχμή με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, αυτό θα ήταν μια τεράστια καταστροφή, γιατί ακόμα και αν είχανε τις καλύτερες προθέσεις - που δεν είχανε - είναι τρομακτικά ανίκανοι. Και μετά απο την δραχμή, δηλαδή μετά από το να τυπώσεις νόμισμα, δεν υπάρχει πια άλλο "καταφύγιο" - εκεί οι δικαιολογίες τελειώνουν - και ο,τι δεινά υποστείς απο εκεί και πέρα δεν έχεις κανέναν τρίτο για κατηγορήσεις και κανέναν τρίτο να σε σώσει..
Εγώ είμαι αρκετά βέβαιος - μαντεύοντας τη νοοτροπία του λαού - οτι πολλοί απο εκεινους που θα έμεναν σιωπηλοί στο ερώτημα ευρώ-δραχμή (σε ένα εναλλακτικό μέλλον που η Ελλάδα θα είχε βγει στη δραχμή) με την σκέψη του "δεν είμαι σίγουρος, αλλά ας δούμε και πώς θα βγει αυτό", λίγο καιρό αφού θα βγαίναμε, θα κατηγορούσαν τους ξένους που άφησαν την Ελλάδα αβοήθητη και δεν έλαβαν υπόψιν τους τους "τρελούς" δραχμιστές.
Με λίγα λόγια, εμείς γενικά δεν είμαστε ένας λαός της "πρόνοιας" αλλά ένας λαός του "πάμε και βλέπουμε".
Αν ήμουν και εγώ έτσι, τότε και εγώ μπορεί να είχα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ την 1η Ιανουαρίου - ή και Χρυσή Αυγή ακόμα - και αργότερα Όχι στο δημοψήφισμα κοκ.
Όλα αυτά έχουν να κάνουν με το ποιο είναι το όραμά σου για το μέλλον.
Ο λαός δεν ξέρει τι θέλει.
Εγώ - αν και δεν ψήφισα τελικά στο δημοψήφισμα - θα ψήφιζα ΝΑΙ, αν είχα ψηφίσει. Γιατί; Γιατί εγώ ήθελα την Ελλάδα εντός Ευρώπης - ήξερα τι ήθελα - και αυτό σήμαινε μνημόνιο. Μνημόνιο καλύτερο θα παίρναμε εφόσον αποδεικνυόταν η πρόθεση του λαού να μείνουμε στο ευρώ. Το να έχει ο λαός μια τέτοια πρόθεση θα επέστρεφε στην Ελλάδα ένα μέρος της αξιοπιστίας που έχασε λόγω των κυβερνήσεών της που δεν ήθελαν να κάνουν μεταρρυθμίσεις ούτε και να σταματήσουν τις παλιές συμπεριφορές σπατάλης και διαφθοράς. Το "ΟΧΙ" εφόσον θέλεις να μείνεις στο Ευρω - και άρα να έχεις μνημόνιο - το μοναδικό πράγμα που θα μπορούσε να φέρει, είναι περαιτέρω μείωση της αξιοπιστίας μας και άρα χειρότερο μνημόνιο.
Ο λαός όμως δεν είχε ξεκάθαρο στο κεφάλι του τι ήθελε.
Είπε ένα τυφλό "όχι" (ένα όχι που κανένας δεν ήξερε τι σημαίνει ακριβώς στη θεωρία και ούτε που ενδιαφέρθηκε να μάθει τι σημαίνει στη πράξη) σε μια συμφωνία που νομοτελειακά θα ήταν καλύτερη απο όποια μελλοντική ερχόταν.
Σήμερα βιώνουμε κατά μέρος, τις συνέπειες του να μη ξέρουμε τι θέλουμε. Και παραπέρα του να αντιμετωπίζουμε πολιτικά θέματα με στάση πρόχειρη και συναισθηματική.

quote:
Και να μου πεις τελικά αν το 2ο μνημόνιο ήταν καλύτερο ή χειρότερο από το 1ο.
Κατά Άδωνι πάντα.
Δεν με νοιάζει και πολύ να σου πω την αλήθεια.

Edited by - Πύρινος on 04/01/2016 10:28:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 11:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και να μου πεις τελικά αν το 2ο μνημόνιο ήταν καλύτερο ή χειρότερο από το 1ο.
Κατά Άδωνι πάντα.
Ο Άδωνις λέει αυτά που "πρέπει" να λέει κάποιος σύμφωνα με το κόμμα που βρίσκεται..
Αν είσαι στην αντιπολίτευση μεγαλοποιείς τα λάθη της κυβέρνησης..
Αν είσαι κυβέρνηση μεγαλοποιείς τις επιτυχίες σου..
Το σημαντικό για εμένα, είναι οτι όποτε ο Άδωνις βγαίνει στην TV ή άλλο μέσο, με κάτι θολοκουλτουριάριδες (αριστερούς) και κάτι Καμμένους, ψεκασμένους, τους κάνει σκόνη.
Ή έχει συμβεί ποτέ να δεις τον Άδωνη σε λογομαχία με αριστερό και να σε πείσει ο αριστερός περισσότερο απ' ο,τι σε πείθει ο Άδωνις;
Δηλαδή έχεις απ' τη μία πλευρά έναν μορφωμένο, ισχυρό Δεξιό, και απ' την άλλη πλευρά έχεις τον Φίλη, την Σταυροδουλουπούλου, τον Κατρούγκαλο ή οποιονδήποτε άλλο θολοκουλτουριάρη.. ποιος κερδίζει;
Προφανώς και κερδίζει ο οξύνους δεξιός.
Ποιος θα κέρδιζε; Ο Φίλης που έχει "40 χρόνια συνδικαλιστικούς αγώνες" (sic) (ή κάτι τέτοιο) και αυτό είναι το μόνο πράγμα που 'χει κάνει στη ζωή του;
Αλλά εσένα σε ενοχλεί ο Άδωνις. Ενώ εμένα με προσβάλει η παρουσία του Φίλη σε κυβέρνηση.
Σε πειράζει δηλαδή να έρθει ο Άδωνις να σου κάνει άρση του Καμποτάζ, γιατί ο Άδωνις είναι "προδότης δεξιός", αλλά ο Υπουργός Παιδείας, που σου λέει οτι δεν υπήρξε γενοκτονία, δεν σε ενοχλεί και τόσο. Δεν σε προβάλλει και τόσο. Δεν είναι και τόσο προδότης, ε;

Ξέρεις κάτι; Ο Φίλης δεν σε ενοχλεί. Ξέρεις γιατί δεν ενοχλεί; Άσε για την γενοκτονία των ποντίων, πες οτι δεν είχε κάνει ποτέ αυτό το σχόλιο. Αν ο Φίλης είχε μείνει αφανής, χωρίς να εκδηλώσει απόψεις όπως αυτές προς τα έξω, θα σε ενοχλούσε περισσότερο απ' τον Άδωνη; Θα σε πρόσβαλε περισσότερο απ' τον Άδωνη; Όχι!
Αν ο Φίλης (ο κάθε Φίλης) δεν έκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ θα σου ήταν συμπαθής ή τουλάχιστον "οκ", ενώ εγώ κάποιον ο οποίος δεν αλλάζει τίποτα επι της ουσίας και προς το καλύτερο, τον θεωρώ άχρηστο. Κατάλαβες;
Αλλά το ερώτημα είναι, προς τα πού θέλεις να γίνουν αλλαγές;
Ο μεγάλος σου καημός ήταν να πάρουν πίσω τις καθαρίστριες; (τις οποίες έτσι όπως τα κάνανε θα πρέπει να τις ξαναδιώξουν)
Να ξανανοίξουν την ΕΡΤ; (γιατί έχει φοβερή ακροαματικότητα σύμφωνα με τα στοιχεία τηλεθέασης)
Ή να επιστρέψουν πίσω οι αιώνιοι φοιτητές στα ΑΕΙ;
Αυτά βλέπεις, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ επιλογές, τις οποίες τις έκανες όταν ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ. Προφανώς και η γενοκτονία των ποντίων είναι μέσα σε όλο αυτό - είναι μέσα στο "ρίσκο" που αποδέχτηκες και πήρες ψηφίζοντας αριστερά - αλλά αυτές οι επιλογές, είναι οι επιλογές που χρειάζεται η χώρα σου;

Εγώ λοιπόν έρχομαι και σου λεω, οτι το μεγάλο στοίχημα, δεν είναι -κατά απλοποίηση- ευρώ ή δραχμή, είναι οι ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, αυτό είναι το μεγάλο στοίχημα για το οποίο αποφεύγουμε να μιλήσουμε γιατί "πονάει" και κάνει και καταφάνερη τόσο την άγνοιά μας, όσο και την επιθυμία μας -στην πραγματικότητα- να μείνουν τα πράγματα όπως ήταν όλο το καιρό πριν, ή δεν είναι έτσι;

Για μένα λοιπόν η επιλογή είναι πολύ απλή και σαφής:
α) Οπισθοδρομική αριστερά
β) Μεταρρυθμιστική δεξιά

..Επιλέγω β)!


Το μόνο που μένει τώρα, είναι να υπάρξει κάποιος που να εκδηλώσει αυτή την επιλογή


Edited by - Πύρινος on 04/01/2016 11:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 11:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

Όταν κάποιος χρωστά μισό εκατομμύριο ευρώ σε μια τράπεζα και πλέον είναι άνεργος,δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας του,ότι και να πει.

Το μόνο που θέλει η τράπεζα είναι να του πάρει-αν έχει- το όποιο περιουσιακό στοιχείο του.
Στην περίπτωση του φυσικού προσώπου αυτό είναι και το δίκαιο.Στις περισσότερες περιπτώσεις.Αυτό ισχύει, διότι ένας τα δανείστηκε και ένας τα χρωστά.Ο ίδιος.

Στην περίπτωση ενός κράτους,το πράγμα είναι πολύ πιο περίπλοκο.
Οι χώρες ΔΕΝ είναι εταιρίες ούτε φυσικά πρόσωπα.
Έχουν πολύ περισσότερες επιλογές και λύσεις.
Αυτό είναι ιστορικά αποδεδειγμένο.

Όποιος βιάζεται να το παίξει mainstream και να πει π.χ.ότι όποιος δανείστηκε ας πρόσεχε, ή , τα δανεικά πρέπει να επιστρέφονται κλπ.
μάλλον, ή παίζει το πουλάκι του, ή είναι άσχετος με την παγκόσμια οικονομία, ή είναι πληρωμένος σε διατεταγμένη υπηρεσία.
Όπως όλοι οι πολιτικοί μας πλέον.

Είναι τόσο απλό.Δυστυχώς.
Σκέψου το,κάθε φορά που διαλέγεις πολιτική σκατόφατσα...Είναι όλοι αλήτες.

quote:
quote: Και να μου πεις τελικά αν το 2ο μνημόνιο ήταν καλύτερο ή χειρότερο από το 1ο.
Κατά Άδωνι πάντα.

Δεν με νοιάζει και πολύ να σου πω την αλήθεια.


Μη ξανακούσω τότε να προμοτάρεις τον Άδωνι ε?
Θα είναι τουλάχιστον ανακόλουθο με την ως άνω δήλωσή σου.
Αν βλέπεις το βιντεάκι μια φορά τη μέρα θα συνέλθεις:
https://www.youtube.com/watch?v=Fp5MTQCc4Ps

quote:
Ναι, εντάξει, αυτό το δέχομαι

Αυτή η παραδοχή δείχνει λογική και ειλικρίνεια.

Το καλή χρονιά το εννοούσα 100%.
Και για σένα και για όλους μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 11:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,

quote:
Ο μεγάλος σου καημός ήταν να πάρουν πίσω τις καθαρίστριες; (τις οποίες έτσι όπως τα κάνανε θα πρέπει να τις ξαναδιώξουν)
Να ξανανοίξουν την ΕΡΤ; (γιατί έχει φοβερή ακροαματικότητα σύμφωνα με τα στοιχεία τηλεθέασης)
Ή να επιστρέψουν πίσω οι αιώνιοι φοιτητές στα ΑΕΙ;
Αυτά βλέπεις, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ επιλογές, τις οποίες τις έκανες όταν ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ.

Θα μου πεις ρε καημένε που τα βρήκες αυτά?
Τελικά είσαι μεγάλος αλήτης.

Πιο γυρίστρω πεθαίνεις.
Το γιουσουφάκι ήταν λίγο,στην περίπτωσή σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 11:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν κάποιος χρωστά μισό εκατομμύριο ευρώ σε μια τράπεζα και πλέον είναι άνεργος,δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας του,ότι και να πει.

Το μόνο που θέλει η τράπεζα είναι να του πάρει-αν έχει- το όποιο περιουσιακό στοιχείο του.


Η τράπεζα δε κερδίζει τίποτα από αυτό.
Η φούσκα των ακινήτων ήταν μέρος του λόγου που ξεκίνησε και η "κρίση των τραπεζών" (ή "κρίση του κεφαλαίου" για να μιλήσω στην αριστερόπληκτη γλώσσα) στις ΗΠΑ.
Όταν υπάρχει μεγάλη προσφορά ενός αγαθού (π.χ. ακίνητα) η τιμή αυτού του αγαθού πέφτει και (στην περίπτωση των ακινήτων) η τράπεζα χάνει, γιατί η αρχική αποτίμηση του αγαθού ως εχέγγυο δεν ισχύει.
Τώρα αν εσύ θες να επιμένεις στη συνωμοσία των τραπεζών να σου πάρουν τα ακίνητα, επίμενε, τι να σου πω.
Οικονομικά 101 είναι αυτό.

quote:
Στην περίπτωση ενός κράτους,το πράγμα είναι πολύ πιο περίπλοκο.
Οι χώρες ΔΕΝ είναι εταιρίες ούτε φυσικά πρόσωπα.
Έχουν πολύ περισσότερες επιλογές και λύσεις.
Αυτό είναι ιστορικά αποδεδειγμένο.
..όπως;
Θες να μας πεις ποιος είναι αυτός ο τρίτος δρόμος; Στο είχα ξαναρωτήσει νομίζω αυτό και την είχαμε ξανακάνει αυτή τη κουβέντα
quote:
Όποιος βιάζεται να το παίξει mainstream και να πει π.χ.ότι όποιος δανείστηκε ας πρόσεχε, ή , τα δανεικά πρέπει να επιστρέφονται κλπ.
μάλλον, ή παίζει το πουλάκι του, ή είναι άσχετος με την παγκόσμια οικονομία, ή είναι πληρωμένος σε διατεταγμένη υπηρεσία.
Όπως όλοι οι πολιτικοί μας πλέον.
Εμένα δεν με απασχολεί καθόλου αν πρέπει ή όχι να επιστρέψουμε τα χρήματα -για αυτό και δεν αναφέρομαι πουθενά σε αυτό- με απασχολεί μόνο το συμφέρον, για εμένα και για τη χώρα μου. Απο εκεί και πέρα, διευθέτηση χρέους, κούρεμα κλπ, με τις κυβερνήσεις αυτές ΣΥΡΙΖΑ και ΣΙΑ, μη περιμένεις ούτε στον αιώνα τον άπαντα. Ούτε και εσύ θα το έδινες στην Ελλάδα αν ήσουν "Ευρωπαίος". Άλλο που τώρα το βλέπεις απ' τη σκοπιά του θύματος.
Δεν είσαι θύμα όμως.

quote:
Σκέψου το,κάθε φορά που διαλέγεις πολιτική σκατόφατσα...Είναι όλοι αλήτες.
Δεν θεωρώ κανέναν αδέκαστο, είναι νομίζω προφανές οτι όταν μιλάς για πολιτική, πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου οτι η πολιτική έχει πολλά παιχνίδια και τακτικισμούς και είναι δύσκολο κάποιος να παραμείνει "ακέραιος". Από την άλλη όμως, ούτε αυτό που λες δέχομαι, οτι είναι όλοι ίδιοι.
Στο κάτω κάτω αν ισχύει αυτό, τσάμπα κάνουμε αυτή τη κουβέντα. Θα έπρεπε να μιλάμε για το πώς θα επιτευχθεί αλλαγή πολίτευματος και ποιο είναι το σχέδιο για την επανάσταση, σωστά;
Για ψήφο δε σε εκλογές ή δημοψηφίσματα ούτε λόγος...

Edited by - Πύρινος on 04/01/2016 11:56:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Dr,

quote:
Ο μεγάλος σου καημός ήταν να πάρουν πίσω τις καθαρίστριες; (τις οποίες έτσι όπως τα κάνανε θα πρέπει να τις ξαναδιώξουν)
Να ξανανοίξουν την ΕΡΤ; (γιατί έχει φοβερή ακροαματικότητα σύμφωνα με τα στοιχεία τηλεθέασης)
Ή να επιστρέψουν πίσω οι αιώνιοι φοιτητές στα ΑΕΙ;
Αυτά βλέπεις, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ επιλογές, τις οποίες τις έκανες όταν ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ.

Θα μου πεις ρε καημένε που τα βρήκες αυτά?
Τελικά είσαι μεγάλος αλήτης.

Πιο γυρίστρω πεθαίνεις.
Το γιουσουφάκι ήταν λίγο,στην περίπτωσή σου.


Καλά όταν λέω "ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ" δεν εννοώ ντε και καλά οτι ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ, απευθύνομαι σε εσένα -μεν- αλλά εννοώ τον έλληνα πολίτη γενικά -δε-.
Για να μη παρεξηγηθούμε μιας και δεν ξέρω τι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος έχει ψηφίσει (εκτός αν το 'χει δηλώσει).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 12:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπε το βιντεάκι μια φορά τη μέρα:

https://www.youtube.com/watch?v=Fp5MTQCc4Ps

Άλλο φάρμακο δεν έχω να σου προτείνω.

Όποιος δει όλο το βίντεο(που δεν περιέχει καν όλες τις κωλοτούμπες του) και επιμένει ότι δεν είναι αλήτης και απατεώνας,έχει ψυχολογικό πρόβλημα.Στα σίγουρα.
Γι' αυτό σου λέω.Βλέπε το ως φάρμακο.
Κάθε μέρα ε?

ΥΣ: Και μη μου ξαναπεις για το παλιοκομμούνι τον Φίλη, οκ?
Πρέπει να πάψεις να ασχολείσαι με τα αυτονόητα,για να πιάσει το φάρμακο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 12:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα, βάζω και εγώ ένα ωραίο

https://www.youtube.com/watch?v=EXaEJ7N3vgoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ σου αφιερώνω και ένα άλλο βίντεο, όπου ο Άδωνις ερωτάται για "αγριάδες στην ευρώπη" (προ κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ)
για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι....
Άδωνις προ ΣΥΡΙΖΑ για:
Αγριάδες στην Ευρώπη
Δημοψηφίσματα
Ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών

Και στο μεταξύ, όσο η Ελλάδα θέλει να σηκώσει τη κόκκινη σημαία, Κύπρος - Πορτογαλία βγαίνουν απ' τα μνημόνια..
..Περαστικά μας!

Edited by - Πύρινος on 04/01/2016 12:54:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 15:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μόνος τρόπος να δικαιολογήσεις τις μαλακίες της ΝΔ είναι να δείχνεις τον ΣΥΡΙΖΑ που είναι όντως χειρότερος κωλοτούμπας απ' όλους.

Αυτό δεν είναι κριτική.Είναι μαλακία.

Εγώ σε παρέπεμψα σε βίντεο που ξεφτυλίζει κάποιον-τον Άδωνι συγκεκριμένα- που υπερασπίζεσαι διακαώς.

Αν υπερασπιζόμουν εγώ π.χ. τον Σύριζα ,θα είχε λογική να μου αφιέρωνες βιντεάκια.Προφανώς και δεν έκανα κάτι τέτοιο.Άρα τα βιντεάκια αλλού.

Όσο για τις σγριάδες,δεν τις πουλήσαμε ποτέ.
Μπλοφάραμε (στην καλύτερη), ή κάναμε ότι μπλοφάραμε,(στη χειρότερη) ως κυβέρνηση με τον πιο ηλίθιο τρόπο.Και το '10 και το '12 και το '15.
Για να έχουν τα λαμόγια δικαιολογία να ασελγήσουν μετά.

Η γενικότερη θέση μου είναι γνωστή μέσα από τις αναρτήσεις μου.
Και δεν την έχω αλλάξει ποτέ.
Βασίζεται στο γεγονός ότι ένα κράτος έχει απείρως μεγαλύτερη ευελιξία από έναν ιδιώτη.
Και ακόμη κι αυτός-ο ιδιώτης-μπορεί να παίξει σκληρό και δίκαιο παιχνίδι,αν έχει ένα καλό δικηγόρο.
Εκτός φυσικά,αν του βγει πουλημένος στον αντίδικο.
Αυτό παίχτηκε με την Ελλάδα.Με τον πιο σιχαμερό τρόπο.
Και πλέον το ξέρουν κι οι πέτρες.

Οι μόνοι που αντιστέκονται στο απλό και λογικό αυτό συμπέρασμα, είναι οι ηλίθιοι,οι βολεμένοι και οι πληρωμένοι.Όταν μιλάμε για πολίτες.

Στην περίπτωση των πολιτικών υπάρχει μόνο η τρίτη κατηγορία πλέον.

Όντως περαστικά μας.

ΥΣ: μη ξεχνάς το φάρμακο σου.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2016, 19:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε τι να το κάνουμε που ο Άδωνις έχει πει αλήθειες και είναι εργατικός;;; έχει καμία σημασία;;

1) είναι ό,τι πιο συγκρουσιακό υπάρχει εκεί μέσα (εξαιρουμένων των χρυσαυγιτών) και εάν έβγαινε ποτέ πρωθυπουργός θα ήταν μεγάλη κατάντια και συμφορά.

2) είναι και αυτός καθίκι. Τον άκουσες ποτέ να πει το αυτονόητο ότι "το χρέος της Ελλάδας είναι αδύνατον να εξυπηρετηθεί";; ΠΟΤΕ...για το κόμμα του όμως που είναι προ πολλού χρεωκοπημένο (χρωστάει η ΝΔ 200 εκατομμύρια ευρώ σε δημόσιο και τράπεζες) θυμάσαι τι είπε;; εάν γίνω αρχηγός, λέει, θα ζητήσω διαγραφή του χρέους γιατί δεν είναι βιώσιμο...εκεί που τον πονάει λοιπόν θα ζητήσει διαγραφεί χρέος, για τη χώρα του όμως φώναζε χαιρέκακα ότι εγώ παίρνω τα μέτρα και όχι η τρόικα.

Οι δε Συριζαίοι, εντάξει, να ξερνάς βατράχια...φωνάζανε πέρυσι για τα χρέη ΝΔ-Πασόκ, ζητάγανε άμεσες αποπληρωμές μέχρι και κατάσχεση περιουσίας σαμαρά-μπένυ και τώρα δε μιλάει κανείς...ο κόρακας δε βγάζει ποτέ το μάτι του άλλου κόρακα...ο Βούτσης ήταν που τους κυνήγαγε και ο ίδιος τώρα τους βγάζει λάδι και λέει "δε μπορούμε να αφήσουμε δύο τόσο ιστορικά κόμματα να πτωχεύσουν".


Η ξευτύλα μας δεν έχει όριο. Μέχρι και η Κομισιόν το χε'πει ευθέως ότι ο "κόσμος πληρώνει τα χρέη των κομμάτων"..."δεν πληρώνω" σου λέγανε τόσο καιρό και περνάγανε τις τροπολογίες νύχτα...και τώρα τους καλύπτει ο ίδιος ο σύριζας...και κάτι επιτροπές για το χρέος τις ξηλώσανε...μέχρι και ο επίτροπας του ΟΗΕ έφριξε...σού λέει τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι πάνω απ'όλα και εσείς ξηλώσατε αυτό που πήγατε να κάνετε...


Ντροπή...και από την όλη κατάντια ποιός ωφελείται;; η χρυσή αυγή...καμία ελπίδα...

Edited by - kost on 04/01/2016 19:20:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 00:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Ο μόνος τρόπος να δικαιολογήσεις τις μαλακίες της ΝΔ είναι να δείχνεις τον ΣΥΡΙΖΑ που είναι όντως χειρότερος κωλοτούμπας απ' όλους.
Δεν με ενδιαφέρει να δικαιολογήσω τις μαλακίες της ΝΔ. Με ενδιαφέρει να αποδείξω οτι όσα έλεγε το αντιμνημονιακό μέτωπο πριν να γίνει κυβέρνηση, ήταν μπούρδες. Και συνεχίζουν να είναι μπούρδες.
Και ο λόγος που είναι μπούρδες είναι απλός: Δεν βασίζονται στη λογική.
Όλα όσα λέγανε όσο ακόμα ήταν "υπερήφανοι αγωνιστές" και μη-νενέκοι, γιουσουφάκια και τα λοιπά, ήταν ερμηνείες οι οποίες έβγαζαν νόημα μόνο μέσα στο παραμυθικό σύμπαν που έφτιαξαν οι ίδιοι για να πάρουν ψήφους.
Αυτό το σύμπαν το ξεκίνησε -και χωρίς αυτόν είναι αμφίβολο αν θα είχε εδραιωθεί- ο Σαμαράς. Αυτός είναι ο προτεργάτης της πίστης σας (του αντιμνημονίου), οπότε πολύ κακά κάνετε και τον βρίζετε, γιατί χωρίς αυτόν πιθανότατα δεν θα υπήρχατε οι αντιμνημονιακοί με τον τρόπο που υπάρχετε σήμερα.
Αλλά τόσο ο Σαμαράς όσο και ο ΣΥΡΙΖΑ είχα έναν σκοπό: να πάρουν ψήφος. Και υπάρχει μια πολύ συνηθισμένη συνταγή για αυτό: Το να δίνεις φρούδες ελπίδες. Και αυτό ήταν και το "επιχείρημα" του ΣΥΡΙΖΑ: "Ελπίδα".
Προφανώς δεν θα μπορούσε να κάνει σπότ με την "Λογική", γιατί απλά αυτή δεν υπήρχε πουθενά.
Πού να ήξερε βέβαια ο Τσίπρας, ο Καμμένος και οι λοιποί μεγάλοι "πατριώτες", οτι ήταν τόσο μανούλες στην επικοινωνία, που η ψευδής πραγματικότητα που δημιούργησαν για τον ελληνικό λαό (γιατί στο εξωτερικό δεν υπάρχει αυτό) θα τους γυρνούσε μπούμερανκ.
Αυτό εγώ το λέω και "Κάρμα".

quote:
Αν υπερασπιζόμουν εγώ π.χ. τον Σύριζα ,θα είχε λογική να μου αφιέρωνες βιντεάκια.
Υυπερασπίζεσαι τη προμνημονιακή ρητορική του ΣΥΡΙΖΑ. Τα επιχειρήματα εναντίον αυτής της ρητορικής (αυτών των επιχείρηματων) είναι στο δεύτερο βίντεο.
quote:
Όσο για τις σγριάδες,δεν τις πουλήσαμε ποτέ.
Μπλοφάραμε (στην καλύτερη), ή κάναμε ότι μπλοφάραμε,(στη χειρότερη) ως κυβέρνηση με τον πιο ηλίθιο τρόπο.
Και πρακτικά, τι διαφορά έχει αυτό;
Δηλαδή έπρεπε να πάμε στο ευρωκοινοβούλιο και να το παίξουμε Χρυσή Αυγή; Δηλαδή ο λόγος του Τσίπρα στο ευρωκοινοβούλιο προ δημοψηφίσματος δεν σου έκανε;
Αν ήθελες πιο "άγριες" αγριάδες ας ψήφιζες Κασιδιάρη φίλε μου. Και αυτοί τα ίδια υπόσχονται.

Ο Αίολος γιατί τους στηρίζει νομίζεις;

quote:
Η γενικότερη θέση μου είναι γνωστή μέσα από τις αναρτήσεις μου.
Και δεν την έχω αλλάξει ποτέ.
Βασίζεται στο γεγονός ότι ένα κράτος έχει απείρως μεγαλύτερη ευελιξία από έναν ιδιώτη.
Και ακόμη κι αυτός-ο ιδιώτης-μπορεί να παίξει σκληρό και δίκαιο παιχνίδι,αν έχει ένα καλό δικηγόρο.
Εκτός φυσικά,αν του βγει πουλημένος στον αντίδικο.
Αυτό παίχτηκε με την Ελλάδα.Με τον πιο σιχαμερό τρόπο.
Και πλέον το ξέρουν κι οι πέτρες.
Ο ιδιώτης, πάει στη τράπεζα και κάνει διακανονισμό.
Επειδή μάλιστα οι τράπεζές μας δεν είναι και τυπικές σε ορισμένα πράγματα, μπορεί να επιτευχθεί και μια καλή διαγραφή χρέους.
Εμείς έχουμε ήδη κάνει διάφορους διακανονισμούς, αλλά ας μείνουμε σε αυτό που προφανώς προτείνεις που είναι το κούρεμα χρέους.
Κούρεμα χρέους, με "αγριάδες" ή έστω "μπλόφες" τύπου ΤΣΥΡΙΖΑ, Κωσταντοπούλου, Κασιδιάρης και λοιποί όμοιοι, δεν πετυχαίνει τίποτα.
Σίγουρα όχι διαγραφή χρέους.
Αν κάποιος τώρα πιστεύει οτι εμείς έχουμε αποκτήσει κάποια "δικαιώματα" λόγω της "άριστης" εφαρμογής των μνημονίων από τις "αξιόπιστες" κυβερνήσεις μας, προφανώς και η πίστη του είναι αποτέλεσμα νοητικής δυσλειτουργίας, καθώς οι κυβερνήσεις μας ούτε τα μνημόνια εφάρμοσαν -δηλαδή τα συγκεκριμένα μέτρα- ούτε πέτυχαν τους στόχους -που θα μπορούσαν να τους πετύχουν και με ισοδύναμα και όχι με τα συγκεκριμένα μέτρα της τρόικας, αλλά ούτε και αυτό το έκαναν- και έδειξαν αναξιοπιστία με κάθε τρόπο που θα μπορούσε κάποιος να φανεί αναξιόπιστος. Με κάθε τρόπο.
Αν εσύ πιστεύεις, οτι αυτό χρήζει κουρέματος, η πίστη σου αυτή είναι μεταφυσική.
Αν τώρα αυτό που πιστεύεις, είναι οτι θα έπρεπε να βγούμε στη δραχμή, μπορούσαμε να το κάνουμε και με 50δις Plus χορηγία Σόιμπλε. Αλλά ο Τσίπρας συνέχισε τη διαπραγμάτευση μέχρι να φύγει η προσφορά απ' το τραπέζι. Δεν είχε τελειώσει τις "αγριάδες" του βλέπεις, ήθελε και δημοψήφισμα. Αυτό που πήγατε όλοι και ψηφίσατε. Οι προνοητικοί.

quote:
Στην περίπτωση των πολιτικών υπάρχει μόνο η τρίτη κατηγορία πλέον.
Σε παρακαλώ, η Ραχήλ Μακρή, η Κωσταντοπούλου και λοιποί αγριάνθρωποι είναι ακόμα αντιμνημονιακοί, δεν δέχομαι να μου το λες αυτό.

Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 01:35:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 01:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
1) είναι ό,τι πιο συγκρουσιακό υπάρχει εκεί μέσα (εξαιρουμένων των χρυσαυγιτών) και εάν έβγαινε ποτέ πρωθυπουργός θα ήταν μεγάλη κατάντια και συμφορά.
..Εγώ νόμιζα οτι οι αγριάδες αρέσουν στον ελληνικό λαό. Τελικά όχι; Θέλουμε "Ναι σε όλα";
Να διαλέξουμε τι θέλουμε επιτέλους... μετριοπαθείς και μέτριους πολιτικούς (Τσίπρες) ή συγκρουσιακούς και δυναμικούς;
Εδώ που τα λέμε βέβαια, αν τα "αντίθετα άκρα" ("δεξιό" με "αριστερό" κόμμα) τα.. βρίσκουν μεταξύ τους, γιατί να μη τα βρίσκουν... και με τους δανειστές;

quote:
2) είναι και αυτός καθίκι. Τον άκουσες ποτέ να πει το αυτονόητο ότι "το χρέος της Ελλάδας είναι αδύνατον να εξυπηρετηθεί";; ΠΟΤΕ...για το κόμμα του όμως που είναι προ πολλού χρεωκοπημένο (χρωστάει η ΝΔ 200 εκατομμύρια ευρώ σε δημόσιο και τράπεζες) θυμάσαι τι είπε;; εάν γίνω αρχηγός, λέει, θα ζητήσω διαγραφή του χρέους γιατί δεν είναι βιώσιμο...εκεί που τον πονάει λοιπόν θα ζητήσει διαγραφεί χρέος, για τη χώρα του όμως φώναζε χαιρέκακα ότι εγώ παίρνω τα μέτρα και όχι η τρόικα.
Φυσικά και έπρεπε να πάρει μέτρα. Για αυτό οι υπουργοί παίρνουν υπουργεία, αν τα παίρνανε για να μην παίρνουν μέτρα θα βάζαμε γλάστρες στη θέση τους. Να στο πω και με απλά λόγια: Αν κάποιος κάνει τις μεταρρυθμίσεις που χρειάζονται -σε όποιο υπουργείο και να είναι- ΣΙΓΟΥΡΑ θα δυσαρεστήσει (διάφορες "κοινωνικές ομάδες"). Ο μοναδικός τρόπος να μην δυσαρεστήσεις, είναι είτε να τρώς χρήματα των άλλων είτε να μην κάνεις τίποτα, άρα ούτε και να χαλάς αλλά ούτε και να εξοικονομείς ή να παράγεις. Αν αρχίσεις να ΑΛΛΑΖΕΙΣ πράγματα θα ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΥΤΕΣ. Και ΠΡΕΠΕΙ να ανοίξουν μύτες, αν είναι να αλλάξει κάτι.
Για το κούρεμα χρέους, αυτό γίνεται οταν τηρείς τις υποχρεώσεις σου. Ή τουλάχιστον αν δείχνεις οτι έχεις την ΠΡΟΘΕΣΗ να τις τηρήσεις, έστω και αν αποδειχθεί οτι οι στόχοι που τέθηκαν ήταν πολύ υψηλοι. Όταν όμως κάνεις τα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ, τότε το να μιλάς για κουρέματα χρέους, είναι εκτός πραγματικότητος.
Αν ας πούμε εσύ ήσουν καθηγητής σχολείου και είχες έναν μαθητή που αποτύγχανε σε όλα τα τεστ, ήταν παντελώς απρόθυμος να λύσει ασκήσεις ή να δώσει οποιαδήποτε ενδιαφέρον στην παράδοση εντός της τάξης - και συν των άλλων, έκανε φασαρία στην τάξη προκαλώντας πρόβλημα και στους άλλους - εσύ αυτόν τον μάθητη θα τον... επιβράβευες περνώντας τον την τάξη ή βάζοντας καλό βαθμό; Προφανώς και όχι.
Αν λοιπόν αυτό ισχύει σε αυτή την περίπτωση, γιατί στην Ελλάδα ισχύει κάτι διαφορετικό;
Επειδή η Ελλάδα είναι το θύμα;


quote:
Ντροπή...και από την όλη κατάντια ποιός ωφελείται;; η χρυσή αυγή...καμία ελπίδα...
Όντως έτσι είναι
Και όταν η ΝΔ με τους "μετριοπαθείς" Μειμαράκιδες συμμαχίσει με τον ΣΥΡΙΖΑ, τότε να δεις πόσο θα ανέβει η Χρυσή Αυγή....
Τότε ίσως αναθεωρήσουνε οι ΝΔκράτες τον "συγκρουσιακό" Άδωνη

ΥΓ: Συμφωνώ οτι είναι συγκρουσιακός αλλά θεωρώ οτι έτσι πρέπει να είναι..


Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 01:36:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 01:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός είναι ο προτεργάτης της πίστης σας (του αντιμνημονίου), οπότε πολύ κακά κάνετε και τον βρίζετε, γιατί χωρίς αυτόν πιθανότατα δεν θα υπήρχατε οι αντιμνημονιακοί με τον τρόπο που υπάρχετε σήμερα.

Τα τσουβαλιάσματα σπίτι σου.


quote:
Ο ιδιώτης, πάει στη τράπεζα και κάνει διακανονισμό.

Ο ιδιώτης πάει στην τράπεζα και κάνει διακανονισμό όταν έχει ΚΑΙ θέλει να πληρώσει.Ηλίθιε.

Όταν δεν έχει,περιμένει να καταστεί κατακόκκινο το χρέος και να του βγάλει διαταγή πληρωμής η τράπεζα.Κάνει ανακοπή της διαταγής πληρωμής και από τη στιγμή που δεν έχει ακίνητο στο όνομά του,ή αυτό που έχει είναι μικρής αξίας σε σχέση με το δάνειο,η υπόθεση παγώνει.Ηλίθιε.

Μετά από πάγωμα,εαν θέλει και μπορεί,πάει υπό εντελώς άλλες συνθήκες και διαπραγματεύεται το τι θα δώσει, με την τράπεζα.
Σε δάνεια που θεωρούνται χαμένα, έχουν κλειστεί συμφωνίες και στο 1/5.Ηλίθιε.
Αλλά εσύ έχεις τον Πρετεντέρη στο κεφάλι σου.Ηλίθιε.


Στην περίπτωση κρατών είναι πολύ πιο εύκολο.
Διότι ο όρος υποθήκη σε δάνειο είναι εντελώς υποκειμενικός μεταξύ κρατών.Ηλίθιε.
Εκτός κι αν στ' αλήθεια νομίζεις ότι θα μας κατάσχουν την Ακρόπολη.Ηλίθιε.

Τράβα τώρα να ρωτήσεις τον Άδωνι πιο μνημόνιο ήταν χειρότερο.
Μνημονιακέ ηλίθιε.Στο 'πα να πάρει ο διάολος.Να παίρνεις το φάρμακό σου.

Δε καταλαβαίνεις ότι όταν μπλέκουν χρηματικά συμφέροντα δεν μπορούν να γίνουν μεταρυθμίσεις? Ηλίθιε.

Δεν καταλαβαίνεις ότι το να πουλάς τον Αστέρα 400 εκατομμύρια δεν είναι ιδωτικοποίηση, αλλά κλεψιά? Ηλίθιε.Που μου το παίζεις και δεξιός...Τρομάρα σου.

Χωρίς εθνική κυριαρχία δεν υπάρχουν μεταρυθμίσεις.Ηλίθιε.

Κι εγώ είμαι υπέρ των μεταρυθμίσεων και μάλιστα πιο σκληρών από αυτές που έχεις φανταστεί ποτέ σου.
Αλλά οι μεταρυθμίσεις γίνονται σε κυρίαρχες χώρες όχι σε χώρες υπό εκποίηση.Ηλίθιε.


ΥΣ: Η Ραχήλ,ο Λαφαζάνης κλπ είναι καθυστερημένοι.Αφού δε το κατάλαβες από μόνος σου, φτιάξε και μια τέταρτη κατηγορία.Ξέρεις.. κάτω από τους πληρωμένους.

ΥΣ2:Χμμμ, δεν είναι άσχημο και το ηλίθιε τελικά.
'Ισως το προτιμήσω σε σχέση με το γιουσουφάκι... Θα δω.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 02:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Μετά από πάγωμα,εαν θέλει και μπορεί,πάει υπό εντελώς άλλες συνθήκες και διαπραγματεύεται το τι θα δώσει, με την τράπεζα.
Σε δάνεια που θεωρούνται χαμένα , έχουν κλειστεί συμφωνίες και στο 1/5
(...)
Διότι ο όρος υποθήκη σε δάνειο είναι εντελώς υποκειμενικός μεταξύ κρατών.Ηλίθιε.

Βλέπεις γιατί πρέπει να παρακολουθείς τα βίντεο; Γιατί χρησιμοποιείς χαζά επιχειρήματα που έχουν απαντηθεί ήδη. Επιχειρήματα των οποίων η αξία τους αγγίζει το μηδέν.
Το παραπάνω "επιχείρημα" απαντάται με τρεις απλές ερωτήσεις:
Α) Αν το έκανε αυτό η Ελλάδα και πετύχαινε, τι θα εμπόδιζε να κάνουν το ίδιο και όλες οι άλλες χώρες που χρωστάνε;
(Αυτό είναι το ένα βασικό και θεμελιώδες ερώτημα αλλά ας θέσουμε και ορισμένα ακόμα)
Β) Στην περίπτωση του ιδιώτη (μιας που εξισώνεις το κράτος με ιδιώτη) παρεμβάλεται ένα δικαστήριο. Στην περίπτωση της διαπραγμάτευσης με την Ευρώπη... ποιο δικαστήριο παρεμβάλεται;
Γ) Έστω οτι το Χ δικαστήριο που παρεμβάλεται (ποιο είναι αυτό είπαμε;), εξετάσει το κατά πόσο η Ελλάδα θα ήταν σε θέση να αποπληρώσει το δάνειο προς την Τρόικα: α) Πώς θα μπορούσε να κριθεί με βεβαιότητα κατά πόσο ένα κράτος είναι άξιο να πληρώσει τα χρέη του; και β) Πώς είσαι βέβαιος, οτι η Ελλάδα ΔΕΝ είναι ικανή να πληρώσει τα χρέη της; Επειδή το είπε η επιτροπή Κωσταντοπούλου; Ή επειδή το έγραφε μια έκθεση του ΔΝΤ που καταστούσε την Ελλάδα αναξιόχρεη πρακτικά απο την περίοδο που ξεκίνησε η διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ;

Πολλά τα "άλματα" που πρέπει να κάνει κάποιος για να εξισώσει την περίπτωση ιδιώτη, που αναφέρεις παραπάνω, με την περίπτωση κράτους..

quote:
Δεν καταλαβαίνεις ότι το να πουλάς τον Αστέρα 400 εκατομμύρια δεν είναι ιδωτικοποίηση, αλλά κλεψιά? Ηλίθιε.Που μου το παίζεις και δεξιός...Τρομάρα σου.
Μποοοοινκ! Αυτό το έκανε η κυβέρνηση που νομιμοποίησες με το ΌΧΙ σου!
..ηλίθιε!

Τώρα το αν είναι είναι καλή ή κακή η ιδιωτικοποίηση είπαμε... ούτε η ΝΔ είναι δεξιά, ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ εκ των ριζών του, η ΝΔκρατία εκ της παρακμής της (αν θεωρήσουμε οτι ήταν και ποτέ δεξιά).


quote:
Χωρίς εθνική κυριαρχία δεν υπάρχουν μεταρυθμίσεις.Ηλίθιε.
Κάτσε κάτσε... να το χωνέψω λίγο... ο Τσίπρας έχει αρκετή εθνική κυριαρχία για να ανεβάσει τις εισφορές, να βαζει και να βγάζει μέτρα όπου και όταν κάποιος δυσαρεστείται, αλλά δεν υπάρχει αρκετή εθνική κυριαρχία για να κοπούν οι μισθοί και οι συντάξεις των "χρυσών παιδιών", ούτε για να φύγουν οι 1500 σύμβουλοι, ούτε για να καταργηθούν οι χρηματοδοτήσεις των κομμάτων, ούτε για να εντοπισθούν οι αργόμισθοι, ούτε για να κοπούν τα προνόμια των βουλευτών, ούτε, ούτε, ούτε... αλλά μπορεί ας πούμε να ξηλώσει εν μια νυχτί 59 διοικητές νοσοκομείων ε;
..Αυτή η εθνική κυριαρχία ρε παιδί μου...
..πολύ μυστήρια λειτουργεί εν τη απουσία της..
quote:
Η Ραχήλ,ο Λαφαζάνης κλπ είναι καθυστερημένοι.Αφού δε το κατάλαβες από μόνος σου, φτιάξε και μια τέταρτη κατηγορία.Ξέρεις.. κάτω από τους πληρωμένους.
Η Κωσταντοπούλου πού κρύφτηκε;


Edited by - Πύρινος on 05/01/2016 03:04:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2016, 03:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλίθιε,

quote:
Στην περίπτωση της διαπραγμάτευσης με την Ευρώπη... ποιο δικαστήριο παρεμβάλεται;

Η μόνη ουσιαστική και αληθινή αντίδραση εναντίον κράτους είναι η κήρυξη πολέμου.Ηλίθιε.

quote:
Πολλά τα "άλματα" που πρέπει να κάνει κάποιος για να εξισώσει την περίπτωση ιδιώτη, που αναφέρεις παραπάνω, με την περίπτωση κράτους..

Το μόνο άλμα είναι στο κεφάλι σου.
Πηδάει η φαιά ουσία για να μη πέσει από τις τρύπες,στο πάτωμα.Ηλίθιε.

Δεν είπα ποτέ ότι εξισώνεται η περίπτωση ιδιώτη με την αντίστοιχη του κράτους.Το αντίθετο είπα.Ακριβώς επειδή το κράτος δεν τυλίγεται σε μια κόλα χαρτί όπως ο ιδιώτης και ακριβώς επειδή δεν οφείλει υπακοή σε κανένα δικαστήριο.
Έχεις ακούσει κανένα κράτος να το βάζουν ..φυλακή επειδή ήταν κακό παιδί? Ηλίθιε.


quote:
Μποοοοινκ! Αυτό το έκανε η κυβέρνηση που νομιμοποίησες με το ΌΧΙ σου!

Αυτό είναι απλώς ένα παράδειγμα.Ηλίθιε.
Υπάρχουν μπόλικα ακόμα τέτοια που έχουν βαφτιστεί ιδιωτικοποιήσεις από όλα τα λαμόγια που κυβέρνησαν κατά τη διάρκεια των μνημονίων.Ηλίθιε.

quote:
Κάτσε κάτσε... να το χωνέψω λίγο... ο Τσίπρας έχει αρκετή εθνική κυριαρχία για να ανεβάσει τις εισφορές, να βαζει και να βγάζει μέτρα όπο κλπ κλπ

Ο Τσίπρας καταστρέφει την Ελλάδα και κατ' εντολή,αλλά και μόνος του,επειδή είναι και ηλίθιος εκτός από πουλημένος.Σαν και σένα.Ηλίθιε.
Ηλίθιοι υπάρχουν και αριστεροί και δεξιοί.Ηλίθιε.


quote:
Η Κωσταντοπούλου πού κρύφτηκε;

Πίσω από τον ηλίθιο Λαφαζάνη.Γιατί είναι κι αυτή ηλίθια.Ηλίθιε.

quote:
..ηλίθιε!

Σιγά μη σκίσεις κάνα καλτσόν.Γιουσουφάκι.


Για σήμερα κλείσαμε.
Αύριο πάλι.
Θυμήσου να πάρεις πρωί πρωί,το φάρμακό σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy