ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Η ζώνη της Παναγίας στη Δράμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 11:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως τις καταλαβαίνει. Ίσως θεωρεί δεδομένες τις θρησκευτικές παραδόσεις. Ίσως όμως το κάνει γιατί θέλει να απευθυνθεί σε ανθρώπους που εκείνοι τις θεωρούν δεδομένες. Να το προεκτείνω λίγο ακόμα, μάλλον ψαρεύει τέτοιους. Η όλη συγγραφική δραστηριότητα, σαν δόλωμα δείχνει έτσι όπως αναπτύσσεται.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 13:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως τις καταλαβαίνει. Ίσως θεωρεί δεδομένες τις θρησκευτικές παραδόσεις. Ίσως όμως το κάνει γιατί θέλει να απευθυνθεί σε ανθρώπους που εκείνοι τις θεωρούν δεδομένες. Να το προεκτείνω λίγο ακόμα, μάλλον ψαρεύει τέτοιους. Η όλη συγγραφική δραστηριότητα, σαν δόλωμα δείχνει έτσι όπως αναπτύσσεται.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Ασ πούμε τα πράγματα με το όνομά τους τότε!
Θύματα, προσέλθετε!
Μήν πτοείστε!
Έχει μεγάλο δάσκαλο εδώ πέρα!
Θα σας μάθει για την αγία ζώνη και το λουρί της μάνας!


________________________
Έγινε παρέμβαση στο μήνυμα
25/06/2019
________________________

*το αν συμφωνείς ή οχι με μια θρησκεία είναι δικαίωμα σου
δεν έχεις κανένα δικαίωμα να χλευάζεις τα πιστεύω κανενός !
Τελευταια προειδοποίηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας το είπε ο Heretic
αλλά τον αγνοείτε...

quote:
Heretic Απεστάλη: 24/06/2019, 10:38:47

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Ηλία. Η κατάληξη που θα έχει αυτή η ιστορία θα είναι διαγραφές και ποινές. Και ο master Sunday τι είχε τι έχασε, εμείς θα πληρώσουμε το μάρμαρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λουρι της μάνας ειναι παιχνίδι ομαδικό που έπαιζαν παλιά σε αλάνες!
Πού είναι η προσβολή στη θρησκεία;
Άμα δεν ξέρετε γιατί δεν ρωτάτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμα δεν ξέρετε γιατί δεν ρωτάτε;


Υπάρχει ενα θέμα όμως, το αν ξέρουμε ή όχι, δυστυχώς δεν εναπόκειται στην γνώμη σου.
Υπάρχουν εκεί έξω χιλιάδες φόρουμ που "ξέρουν"
μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Γιατί ολα έχουν και τα όρια τους!!!

Ξέρεις τι άλλο έλεγαν παλιά στις αλάνες;
εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Άμα δεν ξέρετε γιατί δεν ρωτάτε;


Υπάρχει ενα θέμα όμως, το αν ξέρουμε ή όχι, δυστυχώς δεν εναπόκειται στην γνώμη σου.
Υπάρχουν εκεί έξω χιλιάδες φόρουμ που "ξέρουν"
μπορείς να απευθυνθείς εκεί.
Γιατί ολα έχουν και τα όρια τους!!!

Ξέρεις τι άλλο έλεγαν παλιά στις αλάνες;
εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι




Εσύ ως τί είσαι θιγόμενος;
Γιατί 5-6 χρήστες που είμαστε εδώ πλεον μόνο ύβρεις βλέπουμε απο τον "Λουκά" και καμία προσπάθεια διαλόγου.

Για το λουρί της μάνας

quote:
Εναλλακτικά χρησιμοποιείται για πολυχρησιμοποιημένους, προβεβλημένους όρους αλλά και για να δηλώσει επανάληψη, πολλαπλασιαστικά επίσης, θέλοντας να δώσει έμφαση στην ποσότητα αλλά και για να δηλώσει μια κατάσταση στην οποία υπάρχει δυσπιστία, καχυποψία και περιφρόνηση.

Edited by - Peronosporos on 25/06/2019 14:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμα δεν ξέρετε γιατί δεν ρωτάτε;

quote:
Εσύ ως τί είσαι θιγόμενος;

Πρέπει να σου απαντήσω τώρα δηλαδή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περονοσπόρι, όπισθεν ... και p.m

Aithera, p.m

"Ποτέ δεν ξέρεις με ποιον μιλάς", Berthold Brecht, "Η όπερα της πεντάρας"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 14:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθε η ώρα να θίξω κάτι, όχι από διάθεση για "γλείψιμο" προς τη διαχείριση. Δεν συνηθίζω κάτι τέτοια, το ξέρουν όλοι αυτό. Από αντικειμενική σκοπιά, ή όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτή.

Έχει παρατηρηθεί (τουλάχιστον από εμένα) μια παραπάνω από εμφανής στροφή στην πολιτική διαχείρισης του φόρουμ αυτού, προς το καλύτερο εννοώ. Κι ενώ διατηρούσα μια χμμμ όχι και τόσο καλή γνώμη, τείνω να αποκτήσω την καλύτερη. Οι δυο τελευταίες διαγραφές (πύραυλος και xx) σηματοδοτούν όλες τις θετικές προοπτικές για αυτή τη συνέχεια και με κάθε τρόπο δεν πρέπει να τους ακολουθήσουν κάποιοι από εμάς, γιατί συνειρμικά θα μπούμε μαζί τους στο ίδιο τσουβάλι.

Κακά τα ψέμματα, αυτή τη στιγμή το esoterica είναι το μόνο τίμιο (δεν πουλάει τίποτε), ενεργό (γιατί όλα τ' άλλα ρήμαξαν), Ελληνόφωνο φόρουμ εσωτερικής και μεταφυσικής θεματολογίας. Το κάθε φόρουμ είναι οι χρήστες του, και οι χρήστες που έχουν μείνει ήμαστε εμείς οι 10-20 που εμφανιζόμαστε, άλλοι συχνά, άλλοι αραιά. Εγώ πάντως έχω σκοπό να συνεισφέρω ώστε να τραβήξω σε συζήτηση ανθρώπους που ήθελαν να γράψουν και σκεφτόταν "μα εκεί θα γράψω, εκεί που γράφει σεντόνια ο .... ". Ίσως κάπως έτσι να σκέφτεστε και κάποιοι από εσάς.

Σίγουρα όμως δεν βρίσκομαι εδώ για να παίζω άλλες φάπες με τους Ρωμαίους. Από τη μια οι Ρωμαίοι επιτέλους τελειώσανε, από την άλλη οι πιθανοί διάττοντες αστέρες παίρνουν πια το μήνυμα ότι αν κάποιος όντως έχει παρελθόν, αυτό μπορεί να το βρει μπροστά του. Ανεξαρτήτως προθέσεων. Έχω κι εγώ πάντως μια ευαισθησία σε περιπτώσεις ψαράδων, την οποία και εκδηλώνω που και που. Απλά υπάρχει ένα όριο, πέραν του οποίου εκτίθεσαι και ο ίδιος.

Τέλος να πω ότι έχω επίσης μια ευαισθησία στην λεγόμενη "πολιτική συζήτηση". Ειδικά όταν γίνεται κομματική, κάτι το οποίο είναι εύκολο. Γιατί μετά γυρίζει σε γηπεδική πολύ εύκολα. Όχι γιατί είμαι υποστηρικτής πολιτικής παράταξης ή κυβερνητικού συνδυασμού, όπως έχουν υπαινιχθεί ένα δυο μέλη, στο παρελθόν. Αντιδρώ στη χρήση ενός φόρουμ για να βγάζει κάποιος τι πολιτικές/κομματικές του αντιπάθειες, ειδικά με τόσο φτηνό τρόπο.

Αυτά τα σημεία, αυτά τη στιγμή δεν υφίστανται. Αύριο φυσικά, μπορεί να γεμίσει από ηλεκτρονικούς αφισοκολλητές ή να εμφανιστούν κάνα δυο υψωμένες σημαίες ως συνήθως. Είναι πλέον επιλογή μου να μην παίξω το παιχνίδι της κόντρας άνευ ορίων, γιατί ακόμα και να διαγράφει ο υποτιθέμενός σου αντίπαλος, έχει καταφέρει να χαλάσει και τη δική σου εικόνα. Κάτι το οποίο σχεδόν πάντα αποτελεί τον ελάχιστο στόχο από εκείνους.

Αυτά τα λίγα ήθελα να πω, νομίζω πως πρέπει να αφήσουμε για την ώρα τον Λουκά Master Sunday στην ησυχία του. To don't feed the troll θα ταίριαζε επίσης και στην περίπτωση που δεν πιστεύει τίποτε από αυτά που έχει γράψει και απλά σπάει την πλάκα του μαζί μας, όπως έκαναν τόσοι άλλοι.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 22:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά τα λίγα ήθελα να πω, νομίζω πως πρέπει να αφήσουμε για την ώρα τον Λουκά Master Sunday στην ησυχία του. To don't feed the troll θα ταίριαζε επίσης και στην περίπτωση που δεν πιστεύει τίποτε από αυτά που έχει γράψει και απλά σπάει την πλάκα του μαζί μας, όπως έκαναν τόσοι άλλοι.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Όλα καλά τα προηγούμενα αλλά αυτό το "Λουκά Master Sunday" τι το ήθελες; Δεν είναι ειρωνικό αγαπητέ Heretic; Εγώ αν ήμουν φανατικός χριστιανός για να μιλάω με κάποιον που δηλώνει αιρετικός (Heretic) μάλλον θα έκανα μεγάλη υπέρβαση. Δεν αξίζει λίγος σεβασμός στην υπέρβαση που κάνει ο άλλος (αν κάνει); Αν δεν είμαι φανατικός τότε δεν μου ταιριάζουν πολλά από όσα γράφτηκαν εναντίον μου. Ευχαριστώ και πάλι τον Αιθεροβάμονα για την παρέμβαση. Εκπλήσσομαι θετικά τη στιγμή ππου νόμιζα ότι η διαχειριστές αδιαφορούν. Ως προς τα προσωνύμια: ουδέποτε είπα ή υπονόησα τον εαυτό μου ως Master με την έννοια του Δασκάλου της Σοφίας που κάποιοι βιάστηκαν να μου αποδώσουν παρερμηνεύοντας λεγόμενά μου. Θεωρώ ότι μπορούν να υπάρχουν φανεροί ή αφανείς δάσκαλοι στο είδος τους που να μην έχουν αναγνωριστεί ή να μην γράψει η ιστορία για αυτούς. Μπορεί να είναι κάποιος μέγιστος δάσκαλος σε έναν τομέα και να μην ξέρει κανένας το όνομά του. Αυτό συμβαίνει συχνά στις παραδόσεις τις λαϊκές και θρησκευτικές όπου κανείς βρίσκει εξαίρετα και σπάνια δείγματα τέχνης στη ζωγραφική, τη μουσική, το χορό (και αυτός είναι τέχνη) κλπ. χωρίς να ξέρει κανείς το δημιουργό του. Αυτός είναι Master στον τομέα του. Το Δάσκαλος της Σοφίας είναι κάτι παραπάνω και πιο γενικό. Ως προς το "Sunday" είπα αν θέλεις να με αποκαλείς "Κυριακή" δεν έχω αντίρρηση γιατί έχω μια εκτίμηση στο όνομα "Κυριακή" και στην ημέρα λόγω μιας κοπέλας που είχα γνωρίσει η οποία σπούδαζε φωτογραφία στο ΤΕΙ Αθήνας πριν πολλά χρόνια που ήμουν και εγώ εκεί. Και έκτοτε δεν την ξανάδα, αν και το ήθελα, γιατί έχασα τα ίχνη της.Το Sunday είναι ξενικό και δεν έχει θέση σε αυτό το σημείο. Που ξέρεις μπορεί να γιορτάζω με κάποιον τρόπο εκείνη την ημέρα!
Πιστεύω κάποια πράγματα αλλά αυτά δεν πρόλαβα να τα εκφράσω. Αλήθεια είναι ότι έσπασα πλάκα με την όλη κατάσταση αλλά δεν το έκανα σκόπιμα. Προέκυψε από τις δικές σας σπασμωδικές αντιδράσεις.
δεν χρειαζόταν να κάνω εγώ κάτι παρά να απολογούμαι για πράγματα που δεν είχα πει ή κάνει και ξανά νέα αντίδραση που ξεκινούσε από μη κατανόηση των όσων είχα πει. Αυτό δεν άφησε να εξελιχθεί ομαλά κανένα θέμα από αυτά που άνοιξα.
Για τα ιερά κειμήλια έχουν γίνει έρευνες τουλάχιστον όλοι ξέρουμε για τη Σινδόνη ότι όντως είναι αντικείμενο της εποχής του Χριστού. η ραδιοχρονολόγηση που είχε αρχικά δείξει νεότερη ηλικία είχε γίνει σε κομμάτι μπαλώματος που έθεσαν στο Μεσαίωνα κάποιοι λόγω φθοράς, εξ όσων γνωρίζω.
Πολλές φορές είδα γραμμένο ότι δήθεν υπάρχουν 10 χέρια του τάδε αγίου ή πολλά κεφάλια του ιδίου κλπ. Κανένα από αυτά δεν είναι αλήθεια. Εκείνος που τα έγραφε απλά δεν γνώριζε ότι υπήρχαν συνώνυμοι άγιοι. Δηλαδή με το όνομα Βασίλειος είναι καμιά δεκαριά σίγουρα και με το όνομα "Λουκάς" εκτός του ευαγγελιστή είναι γνωστός ο επίσκοπος Κριμαίας και άλλοι 3-4 περισσότερο γνωστοί. Μικρότεροι είναι πάρα πολλοί. Συνεπώς είναι αναμενόμενο να γίνεται σύγχυση από κάποιον που δεν ξέρει αυτό το βασικό σημείο. Αντί να ερευνήσει όμως γράφει βιβλία και αυτά μένουν για αιώνες. Για τη ζώνη της Παναγίας δεν έχει σχέση ο άγιος Κωνσταντίνος και η αγία Ελένη. Υπήρχε πριν από αυτούς και την έφερε ο Αρκάδιος νομίζω στην Κωνσταντινούπουλη.
Γιατί όμως δεν αμφισβητούνται τα ιερά κειμήλια των μωαμεθανών; Δεν διατηρούν αντικείμενα του Μωάμεθ και άλλων αγίων του Ισλάμ; Δεν υπάρχουν τα αντικείμενα του Ρούμι και άλλων ιδρυτών σουφικών ταγμάτων; Η Κάαμπα δεν είναι προχριστιανικό αντικείμενο; Γιατί δεν αμφισβητείται η γνησιότητά του; Μήπως κάποιοι βλέπουν με δύο μέτρα και δύο σταθμά ή με πολλά;
Για τον Θωμά που κάποιος αμφισβήτησε , υπάρχει ο τάφος του στην Ινδία. Η αγία κάρα του στο Άγιο Όρος νομίζω στους θωμάδες. Από τη στιγμή ου ένα αντικείμενο αναφέρεται σε αυτοκρατορικό κείμενο τι άλλη μαρτυρία χρειάζεται; Ο Σταυρός βρέθηκε μπροστά σε πλήθος κόσμου μαζί με τους άλλους δύο σταυρούς των ληστών και από τις θαυματουργικές του ιδιότητες έγινε αντιληπτό ποιος είναι του Χριστού. Κανείς δεν ήξερε. Και ναι διατηρούνται σε ορισμένες περιπτώσεις τα ξύλα όχι μόνο 300 χρόνια αλλά και χίλια και περισσότερα, όπως φαίνεται και από αρχαιολογικές ανασκαφές αλλά και από ορισμένα κτίρια του Αγίου Όρους που αριθμούν χίλια και πλέον έτη ζωής συνεχόμενα χωρίς καταστροφές.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 22:10:42

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 25/06/2019 22:12:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2019, 23:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λουκά. Το master Sunday όπως σου εξήγησα σου δόθηκε τιμητικά, μιας και τερμάτισες τον δείκτη Λόμπσανγκ Ράμπα του φόρουμ. Είναι τιμητικός τίτλος και όχι ειρωνικός και δεν πρέπει να τον παρεξηγείς. Αντιθέτως, αν και δηλώνεις άντρας, το να μην είχες πρόβλημα να σε αποκαλούν Κυριακή (Κυριακή λέω, όχι Κυριάκο, αν και συνειρμικά θυμίζει δυστυχώς Κούλη αυτό) είναι λίγο περίεργο.

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, επειδή έτσι λεγόταν ένα παλιά οικείο σου πρόσωπο, όχι επειδή αισθάνεσαι "Κυριακή". Ειλικρινά δεν θα με πείραζε κάποιος να αισθανόταν και λίγο Σόνια πχ, αντιθέτως θα θαύμαζα το θάρρος του να το δηλώνει, έστω σε αυτό το φόρουμ. Δεν λέω φυσικά ότι το φόρουμ εδώ είναι κατάλληλο για την ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα, κάθε άλλο με τους διάφορους τρόλ που μπαινοβγαίνουν. Αλλά αυτό που δηλώνεις εσύ δεν είναι το πραγματικά νορμάλ, δεν ξέρω αν με αντιλαμβάνεσαι.

Για την Σενδόνη του Τορίνου τώρα, δεν έχει αποδειχθεί απολύτως τίποτα, πέραν της γνωστής χρονολόγησης. Η οποία στεναχώρησε ιδιαιτέρα το Βατικανό και άρχισε να τα γυρίζει, ότι έδωσαν και καλά δείγμα από μπάλωμα κλπ. Έχει αναλυθεί επαρκώς πως κατασκευάστηκε η Σενδόνη. Εκτός του ότι αποτελεί ένα έργο κομψοτέχνημα της συγκεκριμένης περιόδου "θαυμάτων" του Μεσαίωνα, δεν είναι κάτι παραπάνω.

Αναφέρεις στη συνέχεια το γνωστό τίμιο ξύλο. Αυτό το οποίο υπάρχει στα προσκυνήματα και αυτό με το οποίο παρασκευάζουν διάφορα χαϊμαλιά τα οποία πωλούν διάφορες μονές σε όλη την Ελλάδα, μην πω σε όλη την ανατολική Μεσόγειο. Αναρωτιέμαι πόσους τόνους πρέπει να είναι αυτό το τίμιο ξύλο, εκτός κι αν έχει την ιδιότητα να αναπαράγεται. Ίσως κάπως έτσι θα εξηγείται η πληθώρα που συναντάται, είναι σαν τα ψάρια που ευλόγησε ο Ιησούς μάλλον.

Ο Μωάμεθ τέλος και διάφορα άλλα πρόσωπα ου Ισλάμ, είναι απολύτως πραγματικά. Ανήκουν άλλωστε στην καταγεγραμμένη ιστορία και δεν αποτελούν κομμάτι μυθοπλασίας. Η δε "ιερή πέτρα" του Ισλάμ, η λεγόμενη Kaaba, είναι πραγματικό αντικείμενο, πιθανόν κομμάτι ηφαιστειακής λάβας ή θραύσμα μετεωρίτη. Δεν είναι κάτι παραπάνω για οποιονδήποτε δεν είναι Ταλιμπάν. Μη συγκρίνεις λοιπόν ανόμοια πράγματα και κυρίως μη γράφεις ανακρίβειες.

Και τέλος, το σημαντικότερο, μην επικαλείσαι θριαμβευτικά την ανοχή το διαχειριστή, γιατί μπορεί να κινείσαι στα όρια της κοσμιότητας, έχουν όμως γίνει σαφείς νύξεις για κάποιο παρελθόν που πιθανόν να έχεις εδώ και εσύ άπλα το επιβεβαιώνεις με αυτά που γράφεις.

Αυτά... για την ώρα.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 06:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Λουκά. Το master Sunday όπως σου εξήγησα σου δόθηκε τιμητικά, μιας και τερμάτισες τον δείκτη Λόμπσανγκ Ράμπα του φόρουμ. Είναι τιμητικός τίτλος και όχι ειρωνικός και δεν πρέπει να τον παρεξηγείς. Αντιθέτως, αν και δηλώνεις άντρας, το να μην είχες πρόβλημα να σε αποκαλούν Κυριακή (Κυριακή λέω, όχι Κυριάκο, αν και συνειρμικά θυμίζει δυστυχώς Κούλη αυτό) είναι λίγο περίεργο.


Ποια είναι ακριβώς η τιμή που δείχνει αυτός ο τίτλος; Τι θα πει τερμάτοσα το δείκτη Λόμπσανγκ Ράμπα τη στιγμή που δεν έχεις ακούσει καν την άποψή μου περί αυτού; Με κρίνεις από εκεια που υποθέτεις ότι υποστηρίζω μέσω σε ένα γενικότρο κλίμα καχυποψίας και ασάφειας το οποίο ενεργοποιείται από τη χρήση και μόνο του ονόματος Λόμπσανγκ Ράμπα. Το να είναι ο Ράμπα μυθοπλάστης δεν τον καθιστά απατεώνα επειδή στο τρίτο βιβλίο του το αποκάλυψε αυτό με ένα συμβολικό τρόπο. Δηλαδή είπε σε όσους τον κατάλαβαν τότε (εγώ δεν το κατάλαβα την πρώτη φορά που το διάβασα αλλά πολύ αργότερα) ότι συμβαίνει με την περίπτωσή τους ότι και με την ιστορία των τριών αρμάτων. Όταν μετά από χρόνια είδα έμαθα περισσότερα πράγματα για το βουδδισμό και θέλησα να εντάξω σε αυτά τα όσα έλεγε ο Ράμπα είδα ότι αν και ήταν τυπικά σωστά η άρνηση του Δαλάι Λάμα και των άλλων κλάδων να τον δεχτούν ως γνήσιο ήταν αξιοπρόσεκτη. Τότε πρόσεξα και αυτή τη λεπτομέρεια, ότι αποκαλύπτει ότι δεν είναι έτσι η ιστορία όπως ισχυρίζεται αλλά ότι χρησιμοποίησε αυτό τον τρόπο για να περάσει τα μηνύματα που ήθελε και να διαδοθούν ευκολότερα τα βιβλία του. Με αυτή την ομολογία και αν ληφθεί υπόψιν ότι ο μέσος ευρωπαίος εκείνη την εποχή ελάχιστα γνώριζε από το βουδισμό και από Θιβέτ και τα μυστήριά του, μάλλον καλό έκανε σε όλους και ανέδειξε και το πρόβλημα του Θιβέτ περισσότερο και από το Δαλάι Λάμα νομίζω, ο οποίος έτυχε της προσοχής του Δυτικού κόσμου αρκετά αργότερα. Εκείνοι στους οποίους δόθηκε να μελετήσουν τα κείμενα και να εκφέρουν γνώμη δεν μπόρεσαν να βρουν κάποια κραυγαλέα λάθη. Συνεπώς έκανε καλή δουλειά ως συγγραφέας γιατί πρόσεξε όσο μπορούσε τις λεπτομέρειες. Για τις διδασκαλίες περί Χριστού που τελικά ήταν αντίθετες με όσα εγώ υποστηρίζω πλέον δεν είναι χειρότερος από άλλους που κατακρίνουν χωρίς καν να έχουν ένα υπόβαθρο κάποιας άλλης φιλοσοφίας. Αυτά περί Ράμπα.
Για το Κυριακή που λες γιατί το θεωρείς περίεργο; Ποιό είναι το περίεργο ακριβώς; Το να δεχτώ τον όρο "Sunday" που επίσης σημαίνει Κυριακή γιατί δεν σε περίεργο; Και εμένα μου φαίνεται περίεργο που δεν σου φαίνεται περίεργο αυτό που προτείνεις ενώ σου φαίνεται το δικό μου... Όπως θα θυμάσαι σύμφωνα με τα όσα λέει ο Ράμπα στο Θιβέτ έδιναν σαν πρώτο μέρος του ονόματος την ημέρα γέννσης τυ παιδιού που για τον Ράμπα υποτίθεται ότι ήταν η τρίτη μέρα. Τσα-μινγκ αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο συνθετικό του που το μετέφρασε ως Τρίτη και όχι ως Τρίτος ενώ επίσης ήταν άντρας και δήλωνε άντρας. Στην περίπτωσή μου είχα και άλλο λόγο λόγω γέννησης σε ημέρα Κυριακή να λέω ανάλογα ότι δε με πειράζει να με ονομάσετε Κυριακή αυτοειρωνευόμενος (δεν μου αρέσει η λέξη troll) για να σου δείξω ότι η προσπάθειά σου να με ειρωνευτείς έπεσε στο κενό. Όμως εσύ αντί να το δεις ως αστείο και να αδιαφορήσεις βλέπεις ως περίεργο κάθε τι που δεν καταλαβαίνεις και ως ανησυχητικό. Τι να σου κάνω; Δε φταίω εγώ που θέλεις να μου προσάψεις κάθε δυνατό περίεργο. Αυτό δεν ήταν ούτε καλό ούτε ευγενικό και το διασκέδαζα όσο μπορούσα μιας και το κάνατε ανεξαρτήτως του τι έλεγα. Ότι και να έλεγα. Θέλετε έναν "τρελό του χωριού" για να εκτονώσετε τις σκοτεινές ορέξεις σας και σας τον προσέφερα για λίγο όπως ακριβώς θα συνέβαινε αν είχα ψυχολογικά προβλήματα. Είδα όμως ότι δεν είχατε κανένα έλεος προς τον ταλαίπωρο ψυχοπαθή που ενδεχομένως θα έπεφτε στην αντίληψή σας. Θα τον εξοντώνατε κυριολεκτικά. Κάνω λάθος ; Δες τους διαλόγους που προηγήθηκαν και το πως ξεκίνησαν. Βλέπεις προσέχω πολύ να μην ξεκινήσω εγώ ούτε με ειρωνεία ούτε με προσβολή αλλά με τη διατύπωση απόψεων που μπορεί να μοιάζουν περίεργες ή αποτέλεσμα ευκολοπιστίας σε κάποιους. Αυτό ακριβώς έχει αξία. Το να μπορέσεις να κατλάβεις πως έφτασε ο άλλος μέχρι να το πιστέψει. Η τεχνική-υλιστική λογική είναι από μόνη της μονομερής και ελλιπής όχι γιατί είναι κακή ως λειτουργία αλλά γιατί στερείται αρχικών δεδομένων για να βγάλει ορθά συμπεράσματα. Το ορθό συμπέρασμα απαιτεί και ορθή λειτουργία της λογικής και αληθινές αρχικές υποθέσεις. Αυτές οι δεύτερες σε όλους μας είναι ελλιπείς και λανθασμένες επειδή βασιζόμαστε αρχικά σε ότι αντιλαμβανόμαστε με τις 5 αισθήσεις που δεν είναι ασφαλής οδηγός και αργότερα ενεργοποιούμε τη λογική η οποία δεν εξετάζει όμως τις αρχικές θεμελιώδεις παραδοχές. Μια από αυτές είναι ι ταύτιση πόνου-κόπου-δυσαρέσκειας με το κακό πάντα. Αυτό μόνο υπό προϋποθέσεις ισχύει βέβαια όπως κάθε ενήλικας αντιλαμβάνεται.

quote:

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, επειδή έτσι λεγόταν ένα παλιά οικείο σου πρόσωπο, όχι επειδή αισθάνεσαι "Κυριακή". Ειλικρινά δεν θα με πείραζε κάποιος να αισθανόταν και λίγο Σόνια πχ, αντιθέτως θα θαύμαζα το θάρρος του να το δηλώνει, έστω σε αυτό το φόρουμ. Δεν λέω φυσικά ότι το φόρουμ εδώ είναι κατάλληλο για την ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα, κάθε άλλο με τους διάφορους τρόλ που μπαινοβγαίνουν. Αλλά αυτό που δηλώνεις εσύ δεν είναι το πραγματικά νορμάλ, δεν ξέρω αν με αντιλαμβάνεσαι.


Τι είναι πραγματικά νορμάλ; Δε μου αρέσει η λέξη νορμάλ αλλά η ελληνική "κανονικό". Με ποια έννοια δεν είναι κανονικό; Δεν αντιλαμβάνεσαι ότι μια ενέργεια μπορεί να έχει πολλαπλούς ρόλους και σκοπούς; Από το να στείλεις ένα μήνυμα μέχρι το να αστειευτείς με κάτι. Η χρήση του ονόματος "Κυριακή" εξυπηρετεί πολλαπλούς σκοπούς. Η Κυριακή για την οποία έγραψα μπορεί και εκείνη να σκεφτόταν παρόμοια μ σένα γιατί ο άνθρωπος ότι δεν καταλαβαίνει το φοβάται. Κάποιοι μάλιστα φοβούνται πολύ την τρέλα και προκειμένου να μην μπλέξουν με τρελούς για να μην τρελαθούν και οι ίδιοι ή για να μην κολλήσουν τη "ρετσινιά" (ενώ δεν έχουν πρόβλημα με άλλες ρετσινιές) έχουν μια τρελή κυριολεκτικά απώθηση σε ότι τους το θυμίζει. Έτσι αν δουν κάτι ακατανόητο σε κάποιον δεν ξοδεύουν χρόνο μήπως αυτό θέλει κάτι να τους δείξει με αυτό αλλά του κολλάνε την ταμπέλα και τον αποφεύγουν σαν ο διάολος το λιβάνι και χειρότερα. Έτσι μπορούν να παραμείνουν οι ίδιοι λογικοί και εντός της παρέας τους την οποία θεωρούν επίσης παρέα λογικών ανθρώπων. Δεν βλέπουν μάλιστα ότι μπορεί εντός της παρέας να υπάρχει ένας ή περισσότεροι όντως τρελοί που τους κατευθύνουν όπως γίνεται στα μικρά παιδιά. Ο ισχυρότερος χαρακτήρας πείθει τους άλλους για τα πάντα και τους κάνει να θέλουν να γίνουν σαν αυτόν κάνοντας κάθε παράβαση σαν να ήταν άθλος και χαρακτηρίζοντας ανίκανους ή ανόητους όσους εκτός παρέας τους δείχνουν ότι κάνουν λάθος. Γιατί υπερισχύει ο μικρόκοσμός τους σε αυτούς. Αυτή η λειτουργία υπάρχει και σε μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους και δεν είναι φυσιολογική κατ' εμέ παρά το ότι μπορεί να είναι συχνή στις μέρες μας. Ο ενήλικος οφείλει να μην είναι μέλος μιας αγέλης ενός κοπαδιού προβάτων ή λύκων αλλά να έχει κρίση.

quote:

Για την Σενδόνη του Τορίνου τώρα, δεν έχει αποδειχθεί απολύτως τίποτα, πέραν της γνωστής χρονολόγησης. Η οποία στεναχώρησε ιδιαιτέρα το Βατικανό και άρχισε να τα γυρίζει, ότι έδωσαν και καλά δείγμα από μπάλωμα κλπ. Έχει αναλυθεί επαρκώς πως κατασκευάστηκε η Σενδόνη. Εκτός του ότι αποτελεί ένα έργο κομψοτέχνημα της συγκεκριμένης περιόδου "θαυμάτων" του Μεσαίωνα, δεν είναι κάτι παραπάνω.


Εφόσον δε θέλεις να το ερευνήσεις δεν έχω κάτι να πω. Μου επιτεθήκατε επειδή δεν έδινα στοιχεία και τώρα κάνεις το ίδιο. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με την διάψευση όσων λες.

quote:

Αναφέρεις στη συνέχεια το γνωστό τίμιο ξύλο. Αυτό το οποίο υπάρχει στα προσκυνήματα και αυτό με το οποίο παρασκευάζουν διάφορα χαϊμαλιά τα οποία πωλούν διάφορες μονές σε όλη την Ελλάδα, μην πω σε όλη την ανατολική Μεσόγειο.


Δεν υπάρχουν χαϊμαλιά με τίμιο ξύλο.

quote:
Αναρωτιέμαι πόσους τόνους πρέπει να είναι αυτό το τίμιο ξύλο, εκτός κι αν έχει την ιδιότητα να αναπαράγεται.

Η ενέργεια μεταδίδεται και με το άγγιγμα σε αυτό όχι με την αποκοπή τμημάτων του απαραίτητα.


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 26/06/2019 09:22:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 06:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ού μιλάμε για απίστευτες πηγές που να αποδεικνύουν ότι ο Μ.Κωνσταντίνος βρήκε τον τίμιο σταυρό....
quote:
Eusebius: no mention of the True Cross[edit]

Eusebius of Caesarea (died 339) who, through his Life of Constantine, is the earliest and main historical source on the rediscovery of the Tomb of Jesus and the construction of the first church at the site, does not mention the finding of the True Cross.[10]


Από την wikipedia.
Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα;
Ο Ευσέβιος δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ τον τίμιο σταυρό! Γιατί; Τόσο ασήμαντο γεγονός ήταν; Ή μήπως απλά δεν συνέβει όπως είναι και το αναμενόμενο;
Να σημειωθεί, ότι όλοι όσοι αναφέρουν, την ανεύρεση του τιμίου ξύλου, γεννήθηκαν 50-70 χρόνια μετά τον θάνατο του Μ.Κωνσταντίνου. Φρέσκα πράγματα δηλαδή!

Η Κάαμπα δεν έχει καμία σχέση με το Ισλάμ.
Είναι παγανιστικό κατάλοιπο της λατρείας του θεού της Σελήνης, Hubal για χάρη του οποίου γινόταν ανθρωποθυσίες. Ο Μώάμεθ κανονικά θα έπρεπε να είναι σε αυτούς που θα θυσιαζόταν στον βωμό του Hubal αλλα κάποιος συγγενής του χάρισε καμήλες στον ναό για να γλιτώσει.
Όταν επέστρεψε κατακτητής στη Μέκκα κατάστεψε το είδωλο του Hubal αλλά για άγνωστο λόγο κράτησε την πέτρα. Υποτίθεται ότι η Κάαμπα συσχετίζεται με την καταγωγή των αράβων από τον Ισμαήλ, απόγονο του Αβραάμ.

Η ιερή σινδόνη αποδείχθηκε μεταγενέστερο αντικείμενο της σταύρωσης οπότε δεν χρείαζεται να ειπωθεί κάτι περισσότερο.

Γιά να δούμε για την ζώνη

quote:
According to Orthodox tradition, the Virgin Mary died in the presence of all apostles except Thomas, who was in India. He returned to Jerusalem and travelled on the sky by the help of Holy Spirit to attend the assumption of Mary.

Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα; Ότι αποτελεί προφορική παράδοση!
quote:
The incident is not recorded in the bible.

Σώπα!

Για μια ακόμα φορά πρέπει να τονίσω ότι για να κάνουμε αυτή την συζήτηση πρέπει οι συνομιλούντες να καταλαβαίνουν τι είναι ιστορικό γεγονός. Εδώ ο θεματοθέτης ισχυρίζεται μεν ότι ξέρει, οι απαντήσεις του δε δείχνουν ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 08:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλετε έναν "τρελό του χωριού" για να εκτονώσετε τις σκοτεινές ορέξεις σας και σας τον προσέφερα για λίγο όπως ακριβώς θα συνέβαινε αν είχα ψυχολογικά προβλήματα. Είδα όμως ότι δεν είχατε κανένα έλεος προς τον ταλαίπωρο ψυχοπαθή που ενδεχομένως θα έπεφτε στην αντίληψή σας. Θα τον εξοντώνατε κυριολεκτικά. Κάνω λάθος ;

Σαφώς και κάνεις λάθος, γιατί τουλάχιστον εγώ που θεωρούμαι κυνηγός ταλέντων, εντοπίζω μεν τις περιπτωσάρες, δεν μένω όμως άπραγος ή αρχίζω το bullying και τις ειρωνείες. Προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν τι ακριβώς κάνουν, και κυρίως τι ζημιά προκαλούν στον εαυτό τους με αυτό που κάνουν. Αν το καταλάβουν έχει καλώς. Διαφορετικά τους ωθώ προς την έξοδο, πάλι για το καλό τους. Γιατί κάθε χρόνος παραπάνω που δαπανούν σε αυτό το άρρωστο παιχνίδι, μετράει σε βάρος τους.

Με ρωτάς τι είναι ο δείκτης Λόμπσανγκ Ράμπα. Θα προχωρήσω λοιπόν σε λεπτομέρειες. Είναι όρος δανεισμένος από φόρουμ του εξωτερικού. Τον είχε εφεύρει χρήστης, ο οποίος εντόπιζε με αυτόν τις διάφορες "μούφες" που εμφανίζονταν. Λέγοντας μούφες, δεν εννοώ το γνωστό εξάρτημα από το χώρο της υδραυλικής. Εννοώ περιπτώσεις πλαστοπροσωπιών, χάρις στις οποίες κάποιοι τρόλαραν ασυστόλως. Εμφανίζονταν με διάφορα προσωπεία-μάσκες, όπως ο Ράμπα που ισχυρίζονταν ότι έγινε γκουρού δια της αλλαγής ψυχής, και έπαιζαν διάφορα εγκεφαλικά παιχνίδια σε βάρος των άλλων με σκοπό να διασκεδάσουν τη νοσηρή προσωπικότητά τους.

Προσωπικά, περίμενα να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να εκδηλωθείς, ώστε να σου αναφέρω όλα τα παραπάνω έχοντας την απαραίτητη τεκμηρίωση, την οποία για την ώρα θα κρατήσω ατομική. Επειδή όλα επάνω σου είναι ψεύτικα, δεν θα μπω στο παιχνίδι σου να κάτσω να συζητήσω μαζί σου άλλο πάνω στις διάφορες ασυναρτησίες που σκοπίμως αμολάς για δόλωμα. Θα σου παραθέσω μόνο το γνωστό σύνδεσμο, αν έχεις όρεξη, κάτσε να τον μελετήσεις για να διαπιστώσεις που κάνεις λάθος, που έχασες το παιχνίδι:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/your-online-secrets/201409/internet-trolls-are-narcissists-psychopaths-and-sadists

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 09:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θέλετε έναν "τρελό του χωριού" για να εκτονώσετε τις σκοτεινές ορέξεις σας και σας τον προσέφερα για λίγο όπως ακριβώς θα συνέβαινε αν είχα ψυχολογικά προβλήματα. Είδα όμως ότι δεν είχατε κανένα έλεος προς τον ταλαίπωρο ψυχοπαθή που ενδεχομένως θα έπεφτε στην αντίληψή σας. Θα τον εξοντώνατε κυριολεκτικά. Κάνω λάθος ;

Σαφώς και κάνεις λάθος, γιατί τουλάχιστον εγώ που θεωρούμαι κυνηγός ταλέντων, εντοπίζω μεν τις περιπτωσάρες, δεν μένω όμως άπραγος ή αρχίζω το bullying και τις ειρωνείες. Προσπαθώ να τους δώσω να καταλάβουν τι ακριβώς κάνουν, και κυρίως τι ζημιά προκαλούν στον εαυτό τους με αυτό που κάνουν. Αν το καταλάβουν έχει καλώς. Διαφορετικά τους ωθώ προς την έξοδο, πάλι για το καλό τους. Γιατί κάθε χρόνος παραπάνω που δαπανούν σε αυτό το άρρωστο παιχνίδι, μετράει σε βάρος τους.



Τότε μάλλον το κάνεις τελείως λάθος γιατί δεν φαίνεται κάτι τέτοιο από όσα γράφεις. Αν θέλεις μπορώ να σου φέρω αρκετά παραδείγματα από όσα έγραψες για μένα αλλά και για άλλους που τα είδα καθώς αναφερόσουν σε μένα. Από μόνη η λέξη "περιπτωσάρες" δεν δείχνει αυτό που λες.

quote:

Με ρωτάς τι είναι ο δείκτης Λόμπσανγκ Ράμπα. Θα προχωρήσω λοιπόν σε λεπτομέρειες.


Πολύ ωραία.

quote:

Είναι όρος δανεισμένος από φόρουμ του εξωτερικού. Τον είχε εφεύρει χρήστης, ο οποίος εντόπιζε με αυτόν τις διάφορες "μούφες" που εμφανίζονταν. Λέγοντας μούφες, δεν εννοώ το γνωστό εξάρτημα από το χώρο της υδραυλικής. Εννοώ περιπτώσεις πλαστοπροσωπιών, χάρις στις οποίες κάποιοι τρόλαραν ασυστόλως. Εμφανίζονταν με διάφορα προσωπεία-μάσκες, όπως ο Ράμπα που ισχυρίζονταν ότι έγινε γκουρού δια της αλλαγής ψυχής, και έπαιζαν διάφορα εγκεφαλικά παιχνίδια σε βάρος των άλλων με σκοπό να διασκεδάσουν τη νοσηρή προσωπικότητά τους.


Μάλλον τότε είναι αναντίστοιχος ο τίτλος αυτός με όσα θέλεις να δείξεις γιατί ο Ράμπα δεν διεκδίκησε τον τίτλο του "γκουρού" κανενός. Πολύ περισσότερο δια της αλλαγής ψυχής όπως λες παρόλο που λέει ότι το έκανε ο ίδιος. Μπορεί να λέει ότι ήταν λάμα πριν αλλά και να ήταν αλήθεια, αυτό δεν τον καθιστά γκουρού του Α ή του Β από μόνο το γεγονός της μετάβασης.

quote:

Προσωπικά, περίμενα να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να εκδηλωθείς,

ως τι;;; εκδηλώθηκα τώρα; και ως τι εκδηλώθηκα αν εκδηλώθηκα;
quote:

ώστε να σου αναφέρω όλα τα παραπάνω έχοντας την απαραίτητη τεκμηρίωση, την οποία για την ώρα θα κρατήσω ατομική.


Τεκμηρίωση για τα περί Ράμπα ή για τα περλι εμού; Και στις δπυο περιπτώσεις όπως αντλαμβάνεσαι κάνεις το αντίθετο από αυτό που ζητούσατε από μένα. Στον μεν πρώτο περί ράμπα δεν υπάρχει λόγος να την κρατάς ατομική στο δε περί εμού καλώς μεν το κάνεις αλλά αν ήθελες να πεις κάτι σε εμένα για να με βοηθήσεις όπως λες μπορούσες και με προσωπικό μήνυμα όπως είπα επανειλημμένα. Δεν το έκανες όμως και αυτό έρχεται σε αντίφαση με όσα λες και την καλή πρόθεση που θέλεις να με πείσεις ότι δείχνεις ή ότι έδειξες σε εμένα.

quote:

Επειδή όλα επάνω σου είναι ψεύτικα,


Τι εννοείς με αυτό; Ότι και στις καθημερινές μου σχέσεις είμαι ψεύτικος; Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα (αν εννοείς αυτό);

quote:

δεν θα μπω στο παιχνίδι σου να κάτσω να συζητήσω μαζί σου άλλο πάνω στις διάφορες ασυναρτησίες που σκοπίμως αμολάς για δόλωμα.


Είναι προσβολή (δεν είναι;) να λες στον άλλο ότι αμολάει ασυναρτησίες για δόλωμα και από την άλλη να λες ότι θέλεις να τον βοηθήσεις, ενώ ταυτόχρονα δεν του λές ποιες ασυναρτησίες αμολάει σε περίτπωση που δεν το έχει καταλάβει.
Δεν είναι παιχνίδι μια τέτοια συζήτηση και το αντιλαμβάνεσαι νομίζω.

quote:

Θα σου παραθέσω μόνο το γνωστό σύνδεσμο, αν έχεις όρεξη, κάτσε να τον μελετήσεις για να διαπιστώσεις που κάνεις λάθος, που έχασες το παιχνίδι:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/your-online-secrets/201409/internet-trolls-are-narcissists-psychopaths-and-sadists



Δε με αφορά αυτό που δίνεις γιατί δεν είμαι τίποτε από όλα αυτά.Ούτε ναρκισιστής ούτε σαδιστής είμαι, αν εξαιρέσω ότι πράγματι δεν έχω οίκτο για ανθρώπους που βασανίζουν άλλους ανθρώπους. Με αυτούς είμαι "σαδιστής".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 09:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ξανανεβάσω το απόσπασμα απ'τον επικήδειο λόγο του Γιουνγκ για τον Φρόυντ, έτσι να υπάρχει:

" Γιατί μπορεί κανείς να πέσει θύμα της καταληψίας, αν δεν αντιληφθεί εγκαίρως το γιατί κατακυριεύτηκε. Χρειάζεται να αναρωτιέται κανείς : Γιατί με κατακυρίευσε αυτή η ιδέα; Τι σημαίνει αυτή σε σχέση με τον εαυτό μου; Μια μέτρια αμφιβολία σαν κι αυτή μπορεί να μας γλυτώσει από το να χτυπήσουμε κατακέφαλα σε κάποια ιδέα και να χαθούμε για πάντα ".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 09:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ού μιλάμε για απίστευτες πηγές που να αποδεικνύουν ότι ο Μ.Κωνσταντίνος βρήκε τον τίμιο σταυρό....
quote:
Eusebius: no mention of the True Cross[edit]

Eusebius of Caesarea (died 339) who, through his Life of Constantine, is the earliest and main historical source on the rediscovery of the Tomb of Jesus and the construction of the first church at the site, does not mention the finding of the True Cross.[10]


Από την wikipedia.
Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα;
Ο Ευσέβιος δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ τον τίμιο σταυρό! Γιατί; Τόσο ασήμαντο γεγονός ήταν; Ή μήπως απλά δεν συνέβει όπως είναι και το αναμενόμενο;
Να σημειωθεί, ότι όλοι όσοι αναφέρουν, την ανεύρεση του τιμίου ξύλου, γεννήθηκαν 50-70 χρόνια μετά τον θάνατο του Μ.Κωνσταντίνου. Φρέσκα πράγματα δηλαδή!


Ο Σταυρός δεν ανακαλύφθηκε όταν έγραφε τα διάφορα μέρη της βιογραφίας του Κωνσταντίνου ο Ευσέβιος.Μέρος της εκφώνησε κατά την Α' Οικουμενική Σύνοδο το 325. Ο Σταυρός ανακαλύφθηκε το 326 και ο Ευσέβιος δεν ήταν προφήτης.
quote:

Η Κάαμπα δεν έχει καμία σχέση με το Ισλάμ.
Είναι παγανιστικό κατάλοιπο της λατρείας του θεού της Σελήνης, Hubal για χάρη του οποίου γινόταν ανθρωποθυσίες. Ο Μώάμεθ κανονικά θα έπρεπε να είναι σε αυτούς που θα θυσιαζόταν στον βωμό του Hubal αλλα κάποιος συγγενής του χάρισε καμήλες στον ναό για να γλιτώσει.
Όταν επέστρεψε κατακτητής στη Μέκκα κατάστεψε το είδωλο του Hubal αλλά για άγνωστο λόγο κράτησε την πέτρα. Υποτίθεται ότι η Κάαμπα συσχετίζεται με την καταγωγή των αράβων από τον Ισμαήλ, απόγονο του Αβραάμ.


Το ότι θα τον θυσίαζαν εκεί από ποια αξιόπιστη πηγη το συνήγαγες; Από το Κοράνι που δεν αναφέρει τίποτε σχετικό;
quote:

Η ιερή σινδόνη αποδείχθηκε μεταγενέστερο αντικείμενο της σταύρωσης οπότε δεν χρείαζεται να ειπωθεί κάτι περισσότερο.


Τώρα που το παρουσίασες με τεκμήρια και τήρησες αυτό που ζητούσες από εμένα έγινες πειστικότατος. Γιαυτό και εγώ θα πιστέψω τα τεκμήρια που παοπρυσίασες περισσότερο από εσένα.

quote:

Γιά να δούμε για την ζώνη
quote:
According to Orthodox tradition, the Virgin Mary died in the presence of all apostles except Thomas, who was in India. He returned to Jerusalem and travelled on the sky by the help of Holy Spirit to attend the assumption of Mary.

Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα; Ότι αποτελεί προφορική παράδοση!


"Ορθόδοξη παράδοση" λέει όχι "προφορική παράδοση". Το προφορική το πρόσθεσες εσύ. Αυτό τώρα το θεωρείς διάλογο σοβαρό; Δεν ξέρεις ότι μέρος της παράδοσης είναι και τα γραπτά κείμενα από τους πρώτους αιώνες πέραν των κειμένων της Αγίας Γραφής;
quote:

quote:
The incident is not recorded in the bible.

Σώπα!

Και γιατί θα έπρεπε να αποτελεί μέρος της; Δεν αφορά άμεσα το Χριστό και το λόγο του.

quote:

Για μια ακόμα φορά πρέπει να τονίσω ότι για να κάνουμε αυτή την συζήτηση πρέπει οι συνομιλούντες να καταλαβαίνουν τι είναι ιστορικό γεγονός. Εδώ ο θεματοθέτης ισχυρίζεται μεν ότι ξέρει, οι απαντήσεις του δε δείχνουν ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα.


ΟΚ δε σε εξαναγκάζει κανείς να συμμετέχεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 10:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοείς με αυτό; Ότι και στις καθημερινές μου σχέσεις είμαι ψεύτικος; Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα (αν εννοείς αυτό);

Όχι, αφορά μόνο την εικόνα που ΕΣΥ προσπαθείς να περάσεις για τον εαυτό σου στο φόρουμ. Μέσω των γραπτών σου.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 12:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ού μιλάμε για απίστευτες πηγές που να αποδεικνύουν ότι ο Μ.Κωνσταντίνος βρήκε τον τίμιο σταυρό....
quote:
Eusebius: no mention of the True Cross[edit]

Eusebius of Caesarea (died 339) who, through his Life of Constantine, is the earliest and main historical source on the rediscovery of the Tomb of Jesus and the construction of the first church at the site, does not mention the finding of the True Cross.[10]


Από την wikipedia.
Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα;
Ο Ευσέβιος δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ τον τίμιο σταυρό! Γιατί; Τόσο ασήμαντο γεγονός ήταν; Ή μήπως απλά δεν συνέβει όπως είναι και το αναμενόμενο;
Να σημειωθεί, ότι όλοι όσοι αναφέρουν, την ανεύρεση του τιμίου ξύλου, γεννήθηκαν 50-70 χρόνια μετά τον θάνατο του Μ.Κωνσταντίνου. Φρέσκα πράγματα δηλαδή!


Ο Σταυρός δεν ανακαλύφθηκε όταν έγραφε τα διάφορα μέρη της βιογραφίας του Κωνσταντίνου ο Ευσέβιος.Μέρος της εκφώνησε κατά την Α' Οικουμενική Σύνοδο το 325. Ο Σταυρός ανακαλύφθηκε το 326 και ο Ευσέβιος δεν ήταν προφήτης.
quote:

Η Κάαμπα δεν έχει καμία σχέση με το Ισλάμ.
Είναι παγανιστικό κατάλοιπο της λατρείας του θεού της Σελήνης, Hubal για χάρη του οποίου γινόταν ανθρωποθυσίες. Ο Μώάμεθ κανονικά θα έπρεπε να είναι σε αυτούς που θα θυσιαζόταν στον βωμό του Hubal αλλα κάποιος συγγενής του χάρισε καμήλες στον ναό για να γλιτώσει.
Όταν επέστρεψε κατακτητής στη Μέκκα κατάστεψε το είδωλο του Hubal αλλά για άγνωστο λόγο κράτησε την πέτρα. Υποτίθεται ότι η Κάαμπα συσχετίζεται με την καταγωγή των αράβων από τον Ισμαήλ, απόγονο του Αβραάμ.


Το ότι θα τον θυσίαζαν εκεί από ποια αξιόπιστη πηγη το συνήγαγες; Από το Κοράνι που δεν αναφέρει τίποτε σχετικό;
quote:

Η ιερή σινδόνη αποδείχθηκε μεταγενέστερο αντικείμενο της σταύρωσης οπότε δεν χρείαζεται να ειπωθεί κάτι περισσότερο.


Τώρα που το παρουσίασες με τεκμήρια και τήρησες αυτό που ζητούσες από εμένα έγινες πειστικότατος. Γιαυτό και εγώ θα πιστέψω τα τεκμήρια που παοπρυσίασες περισσότερο από εσένα.

quote:

Γιά να δούμε για την ζώνη
quote:
According to Orthodox tradition, the Virgin Mary died in the presence of all apostles except Thomas, who was in India. He returned to Jerusalem and travelled on the sky by the help of Holy Spirit to attend the assumption of Mary.

Τι μας λέει λοιπόν το λήμμα; Ότι αποτελεί προφορική παράδοση!


"Ορθόδοξη παράδοση" λέει όχι "προφορική παράδοση". Το προφορική το πρόσθεσες εσύ. Αυτό τώρα το θεωρείς διάλογο σοβαρό; Δεν ξέρεις ότι μέρος της παράδοσης είναι και τα γραπτά κείμενα από τους πρώτους αιώνες πέραν των κειμένων της Αγίας Γραφής;
quote:

quote:
The incident is not recorded in the bible.

Σώπα!

Και γιατί θα έπρεπε να αποτελεί μέρος της; Δεν αφορά άμεσα το Χριστό και το λόγο του.

quote:

Για μια ακόμα φορά πρέπει να τονίσω ότι για να κάνουμε αυτή την συζήτηση πρέπει οι συνομιλούντες να καταλαβαίνουν τι είναι ιστορικό γεγονός. Εδώ ο θεματοθέτης ισχυρίζεται μεν ότι ξέρει, οι απαντήσεις του δε δείχνουν ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα.


ΟΚ δε σε εξαναγκάζει κανείς να συμμετέχεις.





Ό,τι έχεις γράψει παραπάνω, είναι λάθος!
Αυτά μόνο προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας!
Οι προφορικές παραδόσεις του χριστιανισμού, που πολύ αργότερα κάποιοι, χριστιανοί γραφείς, κανονικοποίησαν ως ιστορία δεν μας ενδιαφέρουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 12:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τι εννοείς με αυτό; Ότι και στις καθημερινές μου σχέσεις είμαι ψεύτικος; Πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα (αν εννοείς αυτό);

Όχι, αφορά μόνο την εικόνα που ΕΣΥ προσπαθείς να περάσεις για τον εαυτό σου στο φόρουμ. Μέσω των γραπτών σου.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Και πάλι δεν καταλαβαίων τι από τα καινούρια δυο εννοείς. Έννοείς ότι εγώ προσπαθώ να περάσω την εικόνα του αληθινού ενώ είμαι ψεύτικος και εσύ με κατάλαβες ή ότι προσπαθώ να δείξω εγώ ο ίδιος, για κάποιο λόγο, ότι είμαι ψεύτικος;

Θα σου υπενθυμίσω ότι στο παρόν φόρουμ όπως και σε όλα όσα είναι ανώνυμα, επειδή δεν υπάρχει πουθενά υποχρέωση να δηλώσει κανείς τα πράγματικά τους στοιχεία αφού ο λογαραισμός δημουργείται εμ ένα email μόνο δεν έχει νόημα να λέμε σε κάποιον ότι δεν είναι το πρόσωπο που αναγράφει το όνομά του γιατί εαν μεν είναι τότε τον προσβάλλουμε εαν. δε δεν είναι δεν μπορούμενα το αποδείξουμε χωρίς να παραβιάσουμε τα προσωπικά του δεδομένα ή δεν μπορούμε να το αποδείοξουθμε καθόλου.
Αν λοιπόν εννοείς ότι έδειξα να είμαι κάποιος που δεν είμαι ως ρπος την ταυτότητα και εσύ κατάλαβες ότι δεν είμαι ο Λουκάς Αυγερινός , δεν έχει νόημα να δηλώσεις μια τέτοια ανακάλυψη. Δεν μπορεί να αποδειχθεί κάτι τέτοιο. Συνεπώς δεν εποτελεί κατόρθωμα αν βρεις ότι κάποιος δεν είναι αυτός που ισχυρίζεται διότι δεν έχεις μέτρο σύγκρισης ή τρόπο διαπίστωσης, ούτε και έχει νόημα να το ανακοινώσεις γενικά. Μπορείς να το πεις σε εκείνους που θέλεις να προφυλάξεις αν τον θεωρείς κακό άνθρωπο ή να το πεις στον ίδιο για να τον εκφοβίσεις να μην κάνει κάτι κακό. Αν δεν είναι κακός τότε δεν έχει νόημα να πεις οτιδήποτε σε οποιονδήποτε.

Αν από την άλλη εννοείς ότι εγώ ο ίδιος προσπαθώ να δείξω ότι είμαι ψεύτικος για κάποιο περίεργο λόγο τότε όσο ανόητος και να είμαι, θα έχω λόγο που δείχνω να ενεργώ με τόσο παρόλογο τρόπο μιας και ο πιο τρελός άνρωπος έχει σε κάποιο βαθμό το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και προφυλάσσει τον εαυτό του από στοιχειώδεις κακοτοπιές. Άρα αν διαπίστωσες να συμβαίνει το δεύτερο τότε ίσως και να μην είμαι και τόσο ανόητος ή τρελός. Αλλά και τότε δεν ε΄χει νόημα να πεις κάτι τέτοιο δημοσίως. Τι εννοείς λοιπόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 12:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ό,τι έχεις γράψει παραπάνω, είναι λάθος!
Αυτά μόνο προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας!
Οι προφορικές παραδόσεις του χριστιανισμού, που πολύ αργότερα κάποιοι, χριστιανοί γραφείς, κανονικοποίησαν ως ιστορία δεν μας ενδιαφέρουν.




Απολαμβάνω τη λεπτότητα επιχειρημάτων και την τεκμηρίωση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2019, 22:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στο πω λίγο πιο καθαρά, μπας και το εννοήσεις, αν και δεν έχω ελπίδες. Οι τύποι σαν κι εσένα, έχοντας μεγάλη ιδέα για την πάρτη τους, υποτιμούν τους άλλους σχεδόν πάντα. Το "Λουκάς Αυγερινός" δεν είναι παρά ένα ψευδώνυμο, που φτιάχτηκε για να προκαλέσει διαγραφές μελών. Είναι προορισμένο να καεί, συμπαρασύροντας κι άλλους. Μόνο αυτό και τίποτε άλλο.

Αν ψάχνεις και το λόγο, ξαναρίχνω τη γνωστή ατάκα (ακόμα ψάχνω να βρω ποιος την πρωτο-είπε). Πάει κάπως έτσι:
Το esoterica είναι μια πίστα, την οποία κάποιοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν ποτέ. Κάτσε τώρα Master Sunday και άνοιγε θέματα εδώ και εκεί, μήπως τσιμπήσει κανένα κορόιδο ακόμα και εμπλακεί μαζί σου. Ήδη αρκετά (συμπεριλαμβανομένου και εμού) ασχολήθηκαν, αν δεν σου έφτασαν αυτά.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 09:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να στο πω λίγο πιο καθαρά, μπας και το εννοήσεις, αν και δεν έχω ελπίδες. Οι τύποι σαν κι εσένα, έχοντας μεγάλη ιδέα για την πάρτη τους, υποτιμούν τους άλλους σχεδόν πάντα.


Ήδη με κατατάσσεις κάπου χωρίς να με γνωρίζεις κρίνοντας από τη σύντομη παρουσία μου εδώ και ήδη από αυτή την παρουσία έβγαλες και συμπέρασμα το οποίο μου αποδίδει ιδιότητες που θεωρώ πως δεν έχω γιατί πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάποια αξία και κανένας δεν είναι άξιος υποτίμησης. Επίσης με θεωρείς στενοκέφαλο , ανόητο, ή δ εν ξέρω τι άλλο όταν λες "μπας και το εννοήσεις, αν και δεν έχω ελπίδες". Αυτό είναι ρποσβλητικό αλλά δεν θα σταθώ σε αυτόε επιδή είναι προφανές ότι το λες για να με εκνευρίσεις, για να αποδείξεις αυτό οπυ θέλεις. Αν έκρινα τους ανθρώπους (όπως εσύ κάνεις) από την παρουσία τους σε ένα φόρουμ θα ηταν πολύ ρηχή και ανούσια και φυσικά λανθασμένη μια τέτοια κρίση λόγω έλλειψης δεδομένων αφενός αλλά και λόγω της φύσης του φόρουμ που επιτρέπει στους περισσότερους να βγάζουν τα εσώψυχά τους καλυπτόμενοι πίσω παό ένα ψευδώνυμο, αφετέρου. Δεν ξεκίνησα να κάνω κάτι τέτοιο. Ούτε ακολούθησα την τακτική, που στα μάτια μου δείχνει ψυχοπαθητική ούτως ή άλλως, στο ίδιο μήνυμα να ζητώ από κάποιον να απαντήσει σε κάτι ενώ στην αρχή του μηνύματος να τον βρίζω, ότως έγινε επανειλημμένα σε μένα από μέλη του φόρουμ.

quote:

Το "Λουκάς Αυγερινός" δεν είναι παρά ένα ψευδώνυμο, που φτιάχτηκε για να προκαλέσει διαγραφές μελών.


Μπορεί να είναι ή μπορεί να μην είναι ψευδώνυμο. Εσένα δεν σου πέφτει λόγος αν είναι ή δεν είναι. Ούτε θα σου απαντήσω τι από τα δυθό συμβαίνει διότι δεν υποχρεούμαι από κανένα νομικό ή ηθικό κανόα. Αυτό μόνο κάποιος φίλος μου θα μπορούσε να το ξέρει. Και φίλος με προσβολές δεν γίνεται κνείς νομίζω. Ποια ηλογική του σκεπτικού σου ότνα λες ότι φτιάχτηκε για να προκαλέσει διαγραφές μελών; Ποιό θα ήταν το όφελος το δικό σε αυτή την περίτπωση ακόμη και αν διαγράφοτναν όλα τα μέλη; Προφανώς κανένα. Αν εσύ βλέπεις να έχω κάποιο όφελος να μου το πεις γιατί εγώ δεν το βλέπω. Ναι γενικά θεωρώ επηζήμιες τις συμμετοχές ορισμένων μελών για το κάθε φόρουμ όπου έχω συμμετάσχει και αν ήμουν εγώ διαχειριστής θα τους διέγραφα. Δεν μπροώ να ξέρω όμως το σκεπτικό του κάθε διαχειριστή ούτε έχω λόγο να κρίνω τονκαθένα με το δικά μου μέτρα και σταθμά γιατί είναι μια διαφορετική προσωπικότητα. ¨Αλλος θέλει να τους αφήνει να σκοτώνονται και να βρ΄ζονται και άλλος το σταματάει από την πρώτη στιγμή. Άλλος έχει χρόνο να ασχοληθεί και άλλος δεν έχει. Δεν μπροώ να ξέρω τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση, όπως και στο Εσωτέρικα και ούτε έχω κανένα λόγο να θέλω να ξέρω. Αν κάνει κακή διαχείοριση κάποιος τα αποτελέσματα θα τα δρέψει πρώτα απ' όλους ο ίδιος και το φόρουμ του που θα υποβαθμιστεί. Αντιστρόφως αν κάνει καλή διαχείρηση πάλι το φόρουμ θα δεχτεί τα αποτελέσματά της και ο ίδιος. Εμένα με ικανοποίησε που εστω και αργά παρενέβει κάποιος.Αν είχε παρέμβει νωρίτερα δε χρειαζόταν να φτάσω εγώ σε ειρωνίες κλπ. για να προφυυλάξω τον εαυτό μου και να απαντήσω στις σκόπιμες επιθέσεις που δεν είχαν αντικειμενικό λόγο ύπαρξης γιατί ήταν αποτέλεσμα εικασιών και έωλων συμπερασμάτων , όχι αποδείξεων.

quote:

Είναι προορισμένο να καεί, συμπαρασύροντας κι άλλους. Μόνο αυτό και τίποτε άλλο.

Πολύ κακές προθέσεις μου αποδίδεις. Γιατί αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος; Γιατί τόση προκατάληψη εναντίον ενός νεου μέλους που δεν ξεκίνησε με καμιά προσβολή ή ειρωνία; Δες τα κείμενα πως ξεκίνησα και πως απαντήσατε από την ρπώτη στιγμή και κρίνε αν είναι αντικειμενικά ουδέτερη η στάση των μελών του Εσωτέρικα. Ο Σαμψών που αυτοκτόνησε για να σκοτώσει τους αλλόφυλους δεν είναι πρότυπό μου ως προς τη συμπεριφορά. Αν εννοείς με τη γενική έννοια είναι προορισμένο να καεί μαζί με το σύμπαν στο τέλος ενός μεγάλου κύκλου , ναι και αυτό θα καεί κάποτε. Αν εννοείς ότι θέλω να κάνω το Σαμψών του Εσωτέρικα, όχι δεν έχω τέτοια πρόθεση, ούτε όρεξη.

quote:

Αν ψάχνεις και το λόγο, ξαναρίχνω τη γνωστή ατάκα (ακόμα ψάχνω να βρω ποιος την πρωτο-είπε). Πάει κάπως έτσι:
Το esoterica είναι μια πίστα, την οποία κάποιοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν ποτέ.


Δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρι ποιος το είπε.

quote:

Κάτσε τώρα Master Sunday και άνοιγε θέματα εδώ και εκεί, μήπως τσιμπήσει κανένα κορόιδο ακόμα και εμπλακεί μαζί σου.


Και πάλι προσβητικός με την ονομασία αυτή που μου αποδίδεις. Προσπαθείς να αποτρέψεις οποιονδήποτε να ασχοληθεί χαρακτηρίζοντας τον "κορόιδο" χωρίς να εξηγείς γιατί. Αυτό δεν είναι ψυχολογικό bulling ;;;. Προκαταλαμβανεις την κρίση του και θέλεις να τον ποδηγετήσεις εκεί που θέλεις εσύ. Το θεωρείς υγιές αυτό σαν στάση;
Τα θέματα που ανοίγω τα ανοίογω για τους λόγους που ξέρω εγώ και που εσύ μάλλον δεν βλέπεις και δεν υποψιάζεσαι γιατί μόνο κακές προθέσεις μπορείς να μου αποδώσεις. Όπως άλλωστε και τα περισσότερα μέλη που μου επιτέθηκαν απρόκλητα. Αυτό σε ξαναρωτώ το θεωρείς υγιή στάση, να αποδίδοντια κακές προθέσεις σε κάποιον άγνωστο με το καλημέρα, λόγω της υποψίας ότι μπορεί να είναι το Α ή Β παλαιό μέλος; Ή μήπως δείχνει ένοχη συνείδηση εναντι αυτών των παλαιών μελών; Αναρωτιέμαι, δεν ξέρω αλλά ρποσπαθώ να βγάλω συμπερασμα κρίνοντας από αυτά που βλέπω και όχι από αυτά που υποθέτω ότι έχει στο μυαλό του ο Χ άλλος ...
quote:
Ήδη αρκετά (συμπεριλαμβανομένου και εμού) ασχολήθηκαν, αν δεν σου έφτασαν αυτά.

Ωραία τότε καλή συνέχεια στην πορεία σου. Εγώ δε θα σε χρειαστώ άλλο αν είναι να μου αποδίδεις τοση κακότητα. Ευχαριστώ για την όποια συμβολή σοπυ ως τώρα γιατί ακόμη και η αρνητική συμβολή είναι κάτι που μπορεί να αξιοποιηθεί θετικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 14:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα από όοοολα αυτά που έγραψες, έχεις πέσει μέσα. Είμαι το χειρότερο άτομο εδώ πέρα... άστα να πάνε. Ραδιούργος, συκοφάντης, ψεύτης, κλέφτης και εκβιαστής. Ο άνθρωπος που θα ήθελες να παντρευτεί η κόρη... του εχθρού σου. Το έχουν ήδη διατυπώσει δυο απελθόντες Ρωμαίοι. Αλίμονό μου αν συμβεί και με τρίτον. Οπότε... άντε μετά να βρω θύματα...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 14:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ένα από όοοολα αυτά που έγραψες, έχεις πέσει μέσα. Είμαι το χειρότερο άτομο εδώ πέρα... άστα να πάνε. Ραδιούργος, συκοφάντης, ψεύτης, κλέφτης και εκβιαστής. Ο άνθρωπος που θα ήθελες να παντρευτεί η κόρη... του εχθρού σου. Το έχουν ήδη διατυπώσει δυο απελθόντες Ρωμαίοι. Αλίμονό μου αν συμβεί και με τρίτον. Οπότε... άντε μετά να βρω θύματα...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Θερμή παράκληση να μην ταίζεις το τρολ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε ένα από όοοολα αυτά που έγραψες, έχεις πέσει μέσα. Είμαι το χειρότερο άτομο εδώ πέρα... άστα να πάνε. Ραδιούργος, συκοφάντης, ψεύτης, κλέφτης και εκβιαστής. Ο άνθρωπος που θα ήθελες να παντρευτεί η κόρη... του εχθρού σου. Το έχουν ήδη διατυπώσει δυο απελθόντες Ρωμαίοι. Αλίμονό μου αν συμβεί και με τρίτον. Οπότε... άντε μετά να βρω θύματα...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Μάλλον έχεις ένα θέμα με τη μνήμη σου. Εσύ έγραψες ότι είμαι ότι πιο άρρωστο έχεις δει στο Εσωτέρικα και σου απάντησα ανάλογα. Συνεπώς μη μου χρεώνεις ότι κάνεις εσύ πρώτος.



μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε· ἔλεγχε σοφόν, καὶ ἀγαπήσει σε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Σε ένα από όοοολα αυτά που έγραψες, έχεις πέσει μέσα. Είμαι το χειρότερο άτομο εδώ πέρα... άστα να πάνε. Ραδιούργος, συκοφάντης, ψεύτης, κλέφτης και εκβιαστής. Ο άνθρωπος που θα ήθελες να παντρευτεί η κόρη... του εχθρού σου. Το έχουν ήδη διατυπώσει δυο απελθόντες Ρωμαίοι. Αλίμονό μου αν συμβεί και με τρίτον. Οπότε... άντε μετά να βρω θύματα...

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Μάλλον έχεις ένα θέμα με τη μνήμη σου. Εσύ έγραψες ότι είμαι ότι πιο άρρωστο έχεις δει στο Εσωτέρικα και σου απάντησα ανάλογα. Συνεπώς μη μου χρεώνεις ότι κάνεις εσύ πρώτος.



μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε· ἔλεγχε σοφόν, καὶ ἀγαπήσει σε.


Δηλαδή Heretic και kangaro είναι το ίδιο πρόσωπο;


"Μπορείς να τους ξεγελάς όλους για λίγο καιρό, λίγους όλο τον καιρό, αλλά όχι όλους όλο τον καιρό."
Αβραάμ Λίνκολν


Edited by - ilias1990 on 27/06/2019 15:31:20

Edited by - ilias1990 on 27/06/2019 15:31:57

Edited by - ilias1990 on 27/06/2019 15:33:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω είμαι αυτος! Και καγκουρο και ζιπ και Ηλιας και Ρομπυ. Να σου γνωρισω μονο εναν παλιο μου γνωστό να τα λετε παρέα, Χρηστος Ελ λέγεται. Μονο που δεν συχναζει πια εδω, ειμαι ομως σίγουρος οτι λιαν συντομως θα πας να τον βρείς.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω είμαι αυτος! Και καγκουρο και ζιπ και Ηλιας και Ρομπυ. Να σου γνωρισω μονο εναν παλιο μου γνωστό να τα λετε παρέα, Χρηστος Ελ λέγεται. Μονο που δεν συχναζει πια εδω, ειμαι ομως σίγουρος οτι λιαν συντομως θα πας να τον βρείς.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Αν εσύ είσαι ο καγκουρώ και εγώ είμαι ο κανγκουρώ, τότε εγώ, είμαι εσυ!
Έλα που δεν το ξέρεις τώρα και μας κάνεις τον ανήξερο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2019, 15:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ... εχουν αρχισει και μου απαντάνε όλες οι πολλαπλές μου προσωπικότητες. Ανησυχητικό!

https://www.imdb.com/title/tt4972582/

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy