ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ο βραζιλιανος θεραπευτης joao de deus
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 23:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

δεν χρηματίζεται με την κλασική έννοια του όρου.

Το θέμα δεν αφορά την προσωπική πίστη μόνον, αλλά και την ομαδική προσευχή, όπως λέει και ο ίδιος.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 01:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου καλησπερα

στο σημειο αυτο,που εχουμε γνωρισει καλυτερα τον joao,θα ηθελα να συζητησουμε το τι μπορει να κρυβεται πισω απο τις εγχειρησεις και τις θεραπειες του.πιστευω και εγω οπως πολλοι οτι η πραγματικη θεραπεια εχει να κανει με πολυ περισσοτερα πραγματα εκτος απο την ανακουφιση των σωματικων ασθενειων.τα συμπτωματα των ασθενειων και οι ιδιες οι ασθενειες ειναι απλα αγγελιοφοροι που προσπαθουν να ειδοποιησουν το συνηδειτο μας μυαλο οτι κατι δεν παει καλα.αν η πηγη που δημιουργει το προβλημα δεν θεραπευτει τοτε ειναι πιθανον να ξαναπαρουσιαστει αυτο το συμπτωμα η μαζι με αλλα μεχρις οτου γινει η πραγματικη θεραπεια στην πηγη.ο πραγματικος σκοπος του joao λοιπον δεν ειναι απλα να θεραπευσει τους ασθενεις απο τις ασθενειες τους.ειναι,να αγγιξει την ψυχη τους και να τους δωσει ενα τροπο να κατανοησουν την πνευματικη πραγματικοτητα που τους περιβαλλει.να βοηθησει τις ψυχες να θυμημουν την αληθεια τους και να προχωρησουν εξελικτηκα τον δρομο τους...

παραθετω καποια αποσπασματα απο το βιβλιο της josie ravenwing πτυχιουχο κλινικη ψυχολογο και πρωτοπορος στην χοροθεραπεια και στις ολιστικες θεραπειες.το βιβλιο λεγεται 'τελικα υπαρχει θεος΄ και ειναι γραμμενο για την ζωη και τα θαυματα του joao de deus.


"πριν παω στο θεραπευτηριο για πρωτη φορα,πιστευα πως οταν θα φευγαμε απο αυτον τον κοσμο,απλα θα γινομασταν ενα με το Φως και θα χαναμε καθε αισθηση ατομικοτητας και επιγνωσης.παρολο που φανταζομουν οτι μια τετοια συγχωνευση θα εφερνε ευτυχια,ποιος ακριβως θα αισθανονταν αυτην την ευτυχια εαν η ατομικη επιγνωση δεν υπηρχε πια;
απο τοτε που ειδα τις οντοτητες του θεραπευτηριου και την δουλεια τους,πιστευω οτι η ουσια του ατομικου προσωπου συνεχιζει να υπαρχει- σιγουρα χωρις το φυσικο μας σωμα-και μετα.η μοναδικοτητα του πνευματος μας δεν θα καταστραφει.υπαρχει το αρχικο τραυμα της γεννησης,που οι περισσοτεροι ανθρωποι ακομα προσπαθουν να ξεπερασουν.υπηρχε καποιος χρονος πριν απο τον οποιο δεν υπηρχατε αλλα ποτε δεν θα υπαρξει χρονος μετα απο τον οποιο δεν θα υπαρχετε.υπηρξε καποιος χρονος που ησασταν ενα και ολοκληρωμενο,μεσα στην πηγη της Αγαπης.ομως η Αγαπη αποφασισε να σας δωσει αθανασια και να σας δωσει μια δικη σας ταυτοτητα.πηρατε ενα σπουδαιο και ενδοξο δωρο γεματο υποσχεσεις,ευκαιριες,ευθυνες.αλλα τα παιδια του θεου,μην εχωντας αλλη αναφορα περα απο την απλοτητα ενος κοινου φωτος,το αισθανθηκαν σαν ενα σοκ και αντιληφθηκαν το δωρο της ζωης σαν αποχωρισμο.πολλοι πληγωσαν βαθεια τους εαυτους τους βλεποντας το σαν απορριψη.αυτη ειναι μια τραγικα εσφαλμενη αντιληψη και πολλα απο τα προβληματα και τους πονους που υπεφερε η ανθρωποτητα ειναι το αποτελεσμα αυτου του τραυματος που αφορα την γεννηση.
πολλοι ανθρωποι ενιωθαν σε καποιο χρονο της ζωης τους,πως οταν ηρθαν σε αυτο τον κοσμο,ειχαν αποβληθει απο τον κηπο της εδεμ και οτι η ενωση τους με την θεια αγαπη,την πηγη ,ειχε τελειωσει στην γεννηση.
το να μπορεσουμε να δουμε το δρομο του ατομικου πνευματος ειτε εδω,ειτε σε καποιον αλλο πλανητη σαν δωρο του θεου,ειναι ιδιαιτερα θεραπευτικο για την ανθρωπινη καρδια.δεν βρισκομαστε εδω στην γη λογω τιμωριας η απορριψης απο τον Θειο Πατερα μας,αλλα αυτος ειναι ενας τροπος να ζησουμε πολλαπλες ατομικες εμπειριες ενω την ιδια στιγμη,ξερουμε οτι μπορουμε να γυρισουμε παντα στην Αγαπη,που ειναι η Πηγη μας.ποτε δεν εχουμε αποκοπει απο αυτην την Αγαπη.απλα μερικες φορες στρεφουμε αλλου την προσοχη μας.
ετσι φαινεται οτι μερος του δρομου για πνευματικη θεραπεια ειναι να το κατανοησουμε αυτο και να αρχισουμε να βλεπουμε με νεα ματια,με ματια που μπορουν να δουν αυτην την αγαπη παντου:σε ολοκληρη την Φυση,μεσα στους συνανθρωπους μας και το πιο σημαντικο,μεσα μας.τοτε οι καρδιες μας μπορουν να ανοιξουν σε ενα πραγματικο αισθημα ευγνωμοσυνης για την ευκαιρια που μας δοθηκε και η αυταπατη του χωρισμου απο τον θεο μπορει να διαλυθει στο φως μιας ανωτερης Αληθειας.θεραπεια ειναι πολυ περισσοτερο απο το να επαναφερουμε την υγεια σε ενα υλικο σωμα,αν και βεβαιως αυτο μπορει να ειναι ενα συστατικο μερος της.η αναζητηση σωματικης θεραπειας ειναι σημαντικη,αλλα μπορει να μην ειναι τελικα το πιο σημαντικο πραγμα.το πιο σημαντικο πραγμα ειναι να ειμαστε ζωντανοι.και να ειμαστε ζωντανοι σημαινει να ειμαστε ενημεροι...να μεγαλωσουμε με σοφια και να μαθουμε να αγαπουμε καλυτερα."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 21:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα δεν αφορά την προσωπική πίστη μόνον, αλλά και την ομαδική προσευχή, όπως λέει και ο ίδιος.

Δεν αμφιβάλλω ... η δημιουργία των κατάλληλων σκεπτομορφών και της θετικής ενέργειας που απορρέει από την προσευχή τόσων συκεντρωμένων ανθρώπων κάνει θαύματα!...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 21:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ιωαννης του θεου θα βρεθει ακομα μια φορα κοντα μας.αυτη την φορα στην κυπρο,πραγματοποιωντας διαγνωσεις και θεραπειες για τους συμπατριωτες μας.
η συγκεντρωση θα γινει μεσα στον ιουλιο.αναμενω και εγω νεοτερα για την πολη και το μερος που θα γινει καθως και για την προμηθεια των εισητηριων.


loukas,πιστευω ειναι μια καλη ευκαιρια για το παιδι της γνωστης σου οικογενειας ,που ειχαμε συζητησει παλιοτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fronimitis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 09:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fronimitis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fronimitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρηκα αυτο το θεμα, μετα απο τοσο καιρο. Ειναι ενα απο τα ελαχιστα που εχουν γραφτει στην Ελλαδα για αυτο το θεμα. Αλλα ας παρω τα πραγματα απο την αρχη:

Απο τις αρχες 2000 που πρωτοπηγα στη Βραζιλια, μου δημιουργηθηκε ενα παθος για αυτη τη χωρα και τους ανθρωπους της. Ενιωσα να ξαναγεννιεμαι, ειχα ξεχασει ποιος ημουν παλια. Ενταξει, ημουν σε διακοπες, εβλεπα καινουργια πραγματα, αλλα πιστευω οτι το μερος εχει μια περιεργη θετικη ενεργεια. Εκει ειχα την πρωτη μου επαφη με τον πνευματισμο, συγκεκριμενα πηγα σε συγκεντρωσεις της Umbanda (branca). Οι εμπειριες μου δεν ηταν πολλες και δεν ειναι του θεματος. Θελω να καταληξω στο οτι τελικα θελω να ψαξω πιο πολυ τον πνευματισμο, και τον Joao de Deus και λοιπους θεραπευτες. Ηθελα να κανω μια μικρη ερευνα, να τραβηξω video, να παρω φωτο και συνεντευξεις, και ισως ενδιαφερθει και καποιο καναλι ή περιοδικο.

Τελευταια εμαθα οτι ο Joao ειχε ερθει στην Ελλαδα, τοσο κοντα μου και εγω δεν πηρα χαμπαρι! Λυπαμαι πολυ που το θεμα καλυφθηκε απο την εκπομπη της Στεφανιδου. Η κυρια αυτη θα επρεπε να πιει ολον τον Βοσπορο για να πλυνει το στομα της πριν μιλησει για κατι τοσο σημαντικο. Μα, δεν υπηρξε καποιος αλλος πιο σοβαρος για να κανει ρεπορταζ; Εστω κι ετσι, υπαρχει καποιος απο εσας που να εχει γραψει σε video την εκπομπη; Θα ηθελα να δω.

Τωρα, ετοιμαζομαι για το τεταρτο ταξιδι μoυ στη Βραζιλια, και σκεφτομαι να περασω απο την Abadiania να δω τον Joao. Επρεπε να το ειχα κανει (αν το ηξερα δηλαδη) το 2000-2001 που πεθαινε ο πατερας μου απο καρκινο στα οστα. Μαλιστα, σε μια συναντηση που ειχα με μεντιουμ-χαρτοριχτρα το 2000 ειπε μεταξυ αλλων οτι ο πατερας τον επομενο χρονο θα αρρωστησει βαρια και θα πεθανει. Δεν εδωσα σημασια, νομιζα ανοησια, και το ξεχασα. Μου το θυμισε η φιλη μου (που με συνοδευε) τον επομενο χρονο, οταν πεθανε ο πατερας. Δεν εχω τωρα κανεναν αρρωστο στην οικογενεια, αλλα θελω να μαθω για αυτο που βρισκεται περα απο εμας, περα απο τα φυσικα, να νιωσω ψυχικη ηρεμια, γαληνη, να μη φοβαμαι τον θανατο.

Τωρα πια μιλαω και γραφω τη γλωσσα πολυ καλα, και συννενοουμαι αμεσα. Αναρωτιεμαι αν καποιος αλλος εχει σκοπο να παει στη Βραζιλια κατά το τελος Ιανουαριου 2006 ή γενικα θελει αλλα φοβαται το τι θα βρει εκει, πως θα συννενοηθει, κλπ. (ειτε παει στον Joao ειτε απλα για διακοπες). Μπορω να βοηθησω, οσο μπορω. Μη διστασετε να επικοινωνησετε μαζι μου.
Αν εχετε καποιον αρρωστο ή ειστε αρρωστος και θελετε πιο εξειδικευμενες πληροφοριες ή ακομα και συνοδεια (για διερμηνεια, κλπ) μπορουμε να το κανονισουμε, ειτε με μενα ειτε με φιλους που εχω στη Βραζιλια.

Δειτε το θεμα που εχω ανοιξει στο:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=10171Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 09:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δειτε το θεμα που εχω ανοιξει στο:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=10171

Ωραίο το θέμα φρονιμίτη - προς MACEIO πλευρά δεν έχει τπτ?

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fronimitis
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 21:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fronimitis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fronimitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι τρεχει στο Maceio; Μαλλον μου'χει ξεφυγει κατι. Παντως ειναι μακρια απο τη διαδρομη που κανω συνηθως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy