ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ο βραζιλιανος θεραπευτης joao de deus
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια ακόμη φορά η κα Στεφανίδου έλαμψε δια της βλακείας της!

Τι να πει κανείς όμως για μια γυναίκα που το μόνο που έχει διαβάσει ποτέ της είναι και έχει ασχοληθεί είναι τα δημοσιεύματα του ciao του socκ και του hi...

Προσπάθησε η κα Στεφανίδου να "βγάλει λαβράκι" αλλά απέτυχε...

Η καταγγέλουσα κυρία ακόμη δεν κατάλαβα τι ακριβώς κατέγγειλε...
Οτι έδωσε 20 ευρώ για το κοσμποσχοίνι και τα φάρμακα?
Οτι σοκαρίστηκε με αυτά που είδε?
Οτι δεν έγινε καλά ...αφού ποτέ δεν πήρε τα φάρμακα?
Τι νόημα και τι βαρύτητα είχε μια τέτοια καταγγελία ακόμα δεν έχω καταλάβει...

Το πιο εξοργιστικό όμως είναι ότι κόντεψε να βγάλει τρελλή την κα που τηλεφώνησε για να πει ότι πήγε στην Βραζιλία με το γιό της και θεραπεύτηκαν και οι δυο. Και όχι μόνο αυτό αλλά υποννόησε ότι ήταν χαζή που πίστεψε σε κάτι τέτοιο...

Μέσα στα τόσα εκατομμύρια ανθρώπων που συρρέουν από όλα τα μέρη του κόσμου δεν βρέθηκαν άνθρωποι εδώ και 20 χρόνια να τον καταγγείλουν και να του κλείσουν το"μαγαζάκι" και βρέθηκε η κα Κατινίδου να αποδείξει τι?

Την αμάθειά της? Διότι είναι γνωστό της πάσι ότι αυτά που τα τα κατανοούμε τα κοροϊδεύουμε και τα καταδικάζουμε. Ας πάει να ανοίξει κανένα βιβλίο να ξεστραβωθεί.

- Γιατί αφού θέλει να λέει ότι έχει ένα δυναμικό συνεργατών άξιων που θέλει να τους ονομάζει δημοσιογράφους δεν μπήκε στον κόπο να στείλει ένα συνεργείο στη Βραζιλία μπας και της φύγουν οι τσίμπλες από τα μάτια? Αλλά της πέφτει βαριά η καλογερική... και επίσης ακριβή... και έτσι καταφεύγει στη φθηνή και εύκολη λύση του Στέφανου Χίου με την κρυμμένη κάμερα και την βαλτή καταγγέλουσα...

- Γιατί αφού έχει τόσο καλούς συνεργάτες δεν μπόρεσε να βρει και να αποκαλύψει την πληθώρα των ονομάτων των κλινικών ιατρών (πολλοί από τους οποίους πήγαν όχι μόνο από περιέργεια αλλά και για να θεραπευτούν) που συμμετείχαν στις θεραπείες?

Kαι τέλος γιατί δε βγήκε κανείς από αυτούς που κάνανε τις εγχειρήσεις και τις θεραπείες να καταγγείλει κάτι? Ημαρτον πια 1500 άτομα ήτανε...
Δε μπόρεσε η κα Στεφανίδου να δωροδοκήσει κανένα για να το κάνει θέμα?

Μαύρο στο ΑLTER!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για την κυρια στεφανιδου και το επιτελειο της.
ναι κ.στεφανιδου...παραδεχομαστε οτι υπαρχουν πολλοι τσαρλατανοι και απατεωνες στον χωρο αυτο,που ασχολουνται με θεραπειες και κοροιδευουν τον κοσμο κερδιζωντας χρηματα.γιατι ομως τους βαζετε ολους σε ενα καλουπι χωρις να ερευνησετε ,χωρις να κανετε δημοσιογραφικο ρεπορταζ οπως λετε.μην μου πειτε οτι το να μπειτε σε ενα χωρο με κρυφη καμερα,να τραβηξετε πλανα,να τραβηξετε λογια και φωνες που τυχον ακουστηκαν,να τα μονταρετε ολα μαζι ανακατευωντας τα και να τα παρουσιασετε οπως θελετε ειναι δημοσογραφικη ερευνα;ναι ακουστηκαν φωνες στον χωρο οχι απο πονο κατα την διαρκεια της εγχειρησης αλλα απο χαρα και συγκινηση.
εκλαψε πολυς κοσμος εκει οχι απο πονο και λυπη αλλα γιατι αφησε τον εαυτο του ελευθερο και το κλαμα βγηκε μεσα απο την ψυχη του.μια γυναικα επεσε στα γονατα και φωναζοντας ευχαριστουσε τον θεο.δεν μπορειτε να καταλαβετε εσεις το πως ενιωσαν αυτοι εκεινη την στιγμη γιαυτο μην βγαζετε συμπερασματα και μην παλεβετε για ακομα μεγαλυτερη τηλεθεαση.ετσι και αλλιως εχετε ηδη παρα πολυ μεγαλη και ευχομαι να την μεγαλωσετε και αλλο.
εαν θελετε να κανετε πραγματικα δημοσιογραφικη ερευνα σας προκαλω να παρετε τους δημοσιογραφους και βοηθους σας και να πατε στην βραζιλια.εκει που ολα ειναι ελευθερα για πιστους και απιστους.επιτρεπεται η βιντεοσκοπηση,επτρεπονται οι φωτογραφιες,επιτρεπονται οι επιστημονες που θα εξετασουν απο κοντα τα εργαλεια και τις εγχειρησεις του joao.πηγαινετε λοιπον εκει ερευνηστε το θεμα προσεκτικα,αφηστε τον εαυτο σας ελευθερο μακρυα απο δημοσιοτητες και τηλεθεασεις και πειτε μας μετα τα συμπερασματα σας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...παραδεχομαστε οτι υπαρχουν πολλοι τσαρλατανοι και απατεωνες στον χωρο αυτο,

Eδώ που τα λέμε όχι απλώς υπάρχουν πολλοί τσαρλατάνοι...οι περισσότεροι του είδους αυτού είναι τσαρλατάνοι και είναι εξαιτίας αυτών που κάποιοι παίρνουν σβάρνα και τους πραγματικά χαρισματικούς ανθρώπους...

Και να φανταστεί κανείς ότι στην Βραζιλία δεν πληρώνει κανείς εισητήριο για να τον δει αλλά τον βλέπει δωρεάν...

Τέτοιοι άνθρωποι ήταν που κάποτε σταύρωσαν και τον Ιησού...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 20:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon για τον ιερεα-μοναχο που αναφερες πιο πανω,τον ειδα και εγω.καθονταν σε μια καρεκλα μαζιμε ολο τον κοσμο.οταν μπηκε ο joao στην αιθουσα ,σηκωθηκε ο μοναχος και ανεβασε το χερι του για να τον δει.ο joao τον πλησιασε,τον επιασε απο το χερι και τον οδηγησε στην κεντρικη σκηνη μαζι του.εκει καθονταν και τις δυο μερες κατα την διαρκεια των θεραπειων,προσευχονταν αδιακοπα και βοηθουσε τον joao δινωντας του δυναμη.στο βιντεο του alter τους βλεπεις την ωρα που κρατιουνται απο το χερι.
αυτη ειναι η απαντηση στους επομενους μετα τους δημιοσιογραφους που θα κατηγορησουν και θα καταδιωξουν τον joao.μιλαω φυσικα για τους παπαδες και τους φανατισμενους χριστιανους που θα τον βγαλουν σιγουρα αιρετικο.
δεν πειραζει ομως.ο joao εχει κυνηγηθει αρκετες φορες απο την εκκλησια και απο τους γιατρους γιατι ειναι αυτος που τους κανει να μην μπορουν να δωσουν εξηγησεις για ορισμενα πραγματα.ειναι αυτος που τους εχει ταρακουνησει και τους εχει εξοργισει γιατι οι ιδεες του ξεφευγουν απο το συνιθισμενο καταστημενο.πολλες φορες αναγκαστηκε να κρυφτει στην βραζιλια παλαιοτερα.ηθελαν να τον βαλουν φυλακη και τον θεωρουσαν επικινδυνο.με το ιδιο θαρρος και πιστη ομως ο ιδιος συνεχιζε το εργο του.και εχει πει οτι αυτο θα κανει μεχρι το τελος της ζωης του....


for those who belive,no explanation is necessary,
for those who do not believe,no explanation is possible

λογια του ιγναντιου λογιολα,μια απο τις οντοτητες που θεραπευουν μεσω του joao...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 21:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΔΑ ΞΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω, το συγκεκριμενο προσωπο για το οποιο μιλατε
θεραπευει οποιαδηποτε ασθενεια;Για παραδειγμα θεραπευει σοβαρες αναπηριες;

Δεν γνωριζω για τον θεραπευτη αυτον,οποτε δεν μπορω να κρινω.
Δεν αποκλειω να εχει την ικανοτητα να θεραπευει.
Αλλα αν οντως την εχει αυτο δεν αποδεικνει οτι γινεται με την δυναμη καποιου Θεου.Ας μην ξεχνουμε αυτο το ανεξερευνητο πολυπλοκο
οργανο που λεγεται εγκεφαλος.

Δευτερον αν οντως θεραπευει, τοτε διερωτομαι γιατι ορισμενοι ανθρωποι
εχουν την ικανοτητα να θεραπευουν και οχι ολοι;

Η μηπως τελικα ολοι μπορουμε να αναπτυξουμε τις πνευματικες δυναμεις μας;(Θυμιζω οτι ο Βουδας ελεγε οτι ολοι μπορουμε να κανουμε αυτα που κανει αυτος,ολοι μπορουμε να γινουμαι βουδες).

Edited by - VIKING on 16/02/2004 23:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
viking καλησπερα.

εχω ακουσει οτι o joao de deus εχει θεραπευσει παρα πολλους ανθρωπους μεχρι σημερα με διαφορετικα ειδη παθησεων,ψυχολογικα και σωματικα,πολυ σοβαρα και λιγοτερο σοβαρα.με καποιους απο αυτους εχω μιλησει και μου εχουν διηγηθει την εμπειρια τους.θα σου ελεγα λοιπον οτι μπορει να κανει κατι και σε περιπτωση σοβαρης αναπηριας.πιστευω ομως οτι θα χρειαζονταν καποιος χρονος και εξαρταται και αρκετα απο τον ιδιο το ατομο που εχει το προβλημα.
αναφερω ενα παραδειγμα που ακουσα στην βραζιλια.μια κοπελλα επισκεφτηκε τον joao de deus.επασχε απο σκληρυνση κατα πλακας,αρκετα σοβαρη ασθενεια θα ελεγα.ο joao την ειδε και τις ειπε οτι θα πρεπει να παει συνολικα στην βραζιλια 5 φορες για να θεραπευτει τελειως.η κοπελα λοιπον πηγαινε στην βραζιλια,παρακολουθουνταν απο τον joao ,επαιρνε τα βοτανα της και επεστρεφε στην αμερικη.ανα διαστηματα εκανε ιατρικες εξετασεις.
η σκληρυνση κατα πλακας φαινετε στις ιατρικες εξετασεις απο τις εστιες που δημιουργουνται στον εγκεφαλο.οι εστιες αυτες αρχιζουν να εξαπλωνονται.το ατομο παραλυει σιγα σιγα και στο τελος πεθαινει.η κοπελα λοιπον μετα την πρωτη επισκεψη της στην βραζιλια ,εκανε εξετασεις και εκπληκτη εβλεπε οτι οι εστιες στον εγκεφαλο της αντι να εξαπλωνονται αρχισαν να εξαφανιζονται.σιγα σιγα αρχισε να κουναει καλυτερα τα ποδια και τα χερια της και να αισθανετε καλυτερα.μετα την 5η επισκεψη της στην βραζιλια δεν υπηρχαν καθολου εστιες στον εγκεφαλο της.δεν φαινονταν να εχει προβλημα ιατρικα τουλαχιστον.
παρολα αυτα ομως η κοπελα βρισκονταν ακομα σε καροτσακι.ειχε βελτιωθει αρκετα δεν ειχε ομως ακομα περπατησει.αυτο εγινε γιατι η ιδια δεν το ειχε ακομα πιστεψει.δεν το ειχε βαλει στο μυαλο της,δεν ειχε χρησιμοποιησει την εσωτερικη δυναμη που διαθετει ο καθε ανθρωπος μεσα του.

με αυτο το παραδειγμα πιστευω να σε καλυψα στην ερωτηση σου αν ο joao θεραπευει σοβαρες αναπηριες.μην περιμενεις οτι θα ακουμπησει η θα εγχειρησει καποιον που ειναι παραπληγικος και αυτος θα σηκωθει στιγμιαια και θα περπατησει.χρειαζεται χρονος,υπομονη,πολυ πιστη και θεληση.αυτο που σου εγγυωμαι ειναι οτι θα δει βελτιωση.το αν θα θεραπευτει τελειως εξαρταται και απο τον ιδιο τον ασθενη.

επισης θελω να αναφερω οτι οι θεραπειες του joao αφορουν ανθρωπους που εχουν ενα μετρο στην ζωη τους.μπορει π.χ ο joao να βοηθησει καποιον να σταματησει τα ναρκωτικα και να καθαρισει τον οργανισμο του απο τις ουσιες,δεν σημαινει ομως οτι το ατομο αυτο θα συνεχισει να παιρνει ναρκωτικα χωρις να βλαπτει τον εαυτο του.
μπορει να θεραπευσει καποιον απο τον καρκινο,δεν μπορει ομως το ατομο να καπνιζει μετα 4 πακετα τσιγαρα την μερα.οι θεραπειες λοιπον ειναι για ανθρωπους με μετρο στην διατροφη τους,στις καταχρησεις και στην ζωη τους γενικοτερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 16:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η καταγγέλουσα κυρία ακόμη δεν κατάλαβα τι ακριβώς κατέγγειλε...
Οτι έδωσε 20 ευρώ για το κοσμποσχοίνι και τα φάρμακα?
Οτι σοκαρίστηκε με αυτά που είδε?
Οτι δεν έγινε καλά ...αφού ποτέ δεν πήρε τα φάρμακα?

Αθάνατε "ψαγμένε" Έλληνα!
Εσένα να κοροϊδέψουν;
Ποτέ!

(Και κατά τα άλλα, η κυρία πηγαίνει στη λαϊκή, όπου αγοράζει το αγγουράκι σχεδόν ένα ευρώ, και νιώθει και super-γουάου που τους γέλασε και της το έδωσαν φθηνα... Τα 20 ευρώ την μάραναν!)

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 20:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με αυτο το παραδειγμα πιστευω να σε καλυψα στην ερωτηση σου αν ο joao θεραπευει σοβαρες αναπηριες.μην περιμενεις οτι θα ακουμπησει η θα εγχειρησει καποιον που ειναι παραπληγικος και αυτος θα σηκωθει στιγμιαια και θα περπατησει.χρειαζεται χρονος,υπομονη,πολυ πιστη και θεληση.αυτο που σου εγγυωμαι ειναι οτι θα δει βελτιωση.το αν θα θεραπευτει τελειως εξαρταται και απο τον ιδιο τον ασθενη.





Φιλε Αρη24 σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
Η σκληρυνση κατα πλακας πραγματι ειναι μια πολυ ασχημη ασθενεια.
Στοιχεια επισημα λενε πως καθε χρονο προσβαλλονται περιπου
5.000 Ελληνες(κυριως παραγωγικες ηλικιες) απο σκληρυνση κατα πλακας.


Οπως ειπες και αυτο μου φαινεται απολυτα λογικο χρειαζεται δυναμη θελησης και πιστη απο τον ασθενη.Ολα φιλε μου ειναι θεμα εγκεφαλου.
Η ισχυρη πιστη κανει θαυματα πολλες φορες.


Αν δεχτουμε οτι ολα ειναι αληθεια τοτε φιλε μου εχεις σκεφτει
οτι ολοι οι ανθρωποι θα μπορουσαν να θεραπευτουν απο τον Βραζιλιανο θεραπευτη σε συνδυασμο με την ισχυρη πιστη και θεληση τους και να νικηθει
ο θανατος απο αρρωστιες;Διοτι αν το σκεφτεις φιλε μου θα μπορουσε (αν
ειναι αληθεια ολα αυτα) να θεραπευτει ο μισος πλανητης απο αρρωστιες
και αναπηριες ακομη και ετοιμοθανατοι ανθρωποι;

Edited by - VIKING on 17/02/2004 20:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε viking

δυο ειναι οι πιθανες εξηγησεις για τον joao de deus κατα την γνωμη μου παντα.
η πρωτη ειναι οτι υπαρχει ενα ανωτερο ον,που ονομαζουμε θεο,δημιουργος της ζωης και του συμπαντος και πανταχου παρων.αυτος ειναι που δινει σε ανθρωπους οπους ο joao να κανουν αυτο που κανουν.ισως απο αγαπη για τον ανθρωπο,απο συμπονια για την δυστηχια και τον ανθρωπινο πονο αλλα και επειδη ο θεος αυτος ειναι απο μονος του αγαπΑν δεχτουμε οτι ολα ειναι αληθεια τοτε φιλε μου εχεις σκεφτει
οτι ολοι οι ανθρωποι θα μπορουσαν να θεραπευτουν απο τον Βραζιλιανο θεραπευτη σε συνδυασμο με την ισχυρη πιστη και θεληση τους και να νικηθει
ο θανατος απο αρρωστιες;Διοτι αν το σκεφτεις φιλε μου θα μπορουσε (αν
ειναι αληθεια ολα αυτα) να θεραπευτει ο μισος πλανητης απο αρρωστιες
και αναπηριες ακομη και ετοιμοθανατοι ανθρωποι;
η,φως και τιποτα αλλο.θυμιζω οτι οι περισσοτερες μεγαλες θρησκειες στηριζονται στην αγαπη και την συμπονια για τον συνανθρωπο.αυτην ειναι η αποψη που πιστευω εγω μεχρι σημερα και αυτη ειναι επισης η αποψη του joao.
η δευτερη πιθανη εξηγηση και αυτη απο οτι καταλαβα που πιστευεις εσυ ειναι οτι ισως δεν υπαρχει θεος αλλα ο καθε ανθρωπος ειναι ενας μικρος θεος απο μονος του.βαθεια μεσα του υπαρχουν οι δυναμεις και οι τροποι να καταφερει θαυματα.ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν εχει ακομα εξερευνηθει και κανενας δεν ξερει τι δυνατοτητες υπαρχουν εκει κρυμενες.στην περιπτωση αυτη λοιπον ο joao ειναι ενας ανθρωπος που χρησιμοποιει τον εγκεφαλο του διαφορετικα απο οτι οι συνηθισμενοι ανθρωποι.σιγουρα παντως για καλο σκοπο.
και οι δυο αποψεις ειναι δεκτες και σεβαστες.εχω να πω το εξης ομως.ειναι δυσκολο να αποδειχθουν και οι δυο τουλαχιστον ακομη.

στην περιπτωση της υπαρξεως θεου δεν υπαρχουν αποδειξεις για καποιον που εναντιωνεται σε αυτην την αποψη.η πιστευεις λοιπον και τον δεχεσε η δεν πιστευεις και τον αποριπτεις.ισως οταν αφησουμε αυτην την ζωη ,τοτε να ανακαλυψουμε το τι πραγματικα συμβαινει.ελπιζω να αργησει πολυ να ερθει αυτη η ωρα...

στην περιπτωση των δυνατοτητων του ανθρωπινου εγκεφαλου και του ανθρωπου γενικοτερα,πιστευω τον λογο εχει η επιστημη και η ιατρικη.ειμαστε πολυ μακρυα ομως ακομα.προσφατα μιλουσα με εναν χειρουργο και μου ελεγε οτι οι επιστημονες δεν εχουν καταφερει να εξερευνησουν τον ανθρωπινο εγκεφαλο.ο ιδιος πιστευει οτι κρυβονται πολλες δυνατοτητες εκει αλλα θα περασει πολυς καιρος για να ανακαλυφθουν και να χρησιμοποιηθουν απο τους ανθρωπους.

στην σκεψη που εκανες οτι με εναν ανθρωπο σαν τον joao και με την πιστη των ανθρωπων θα μπορουσε να νικηθει ο θανατος και οι αρρωστιες και να θεραπευθει ο μισος πλανητης θα ελεγα οτι ειναι λιγο υπερβολικο.ομολογω βεβαια οτι δεν εχει φτασει η σκεψη μου ποτε τοσο μακρυα και σε ενα τετοιο αποτελεσμα.αλλα απο ενα σημειο και μετα εχω καταλαβει οτι ποτε δεν πρεπει να λεμε ποτε και να μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sory αλλα τα εκανα λιγο μπαχαλο στο quote:ας μου πει βρε παιδια καποιος πως γινεται..
viking θα ξαναγραψω την απαντηση μου ξανα σε λιγο.διαβασε το απο εκει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελεγα λοιπον οτι δυο ειναι οι πιθανες εξηγησεις για τον joao de deus κατα την γνωμη μου παντα.
η πρωτη ειναι οτι υπαρχει ενα ανωτερο ον που ονομαζουμε θεο,δημιουργος της ζωης και του συμπαντος και πανταχου παρων.αυτος ειναι που δινει σε ανθρωπους σαν τον joao το χαρισμα να κανουν οτι κανουν.ισως απο αγαπη για τον ανθρωπο,απο συμπονια για την δυστηχια και τον ανθρωπινο πονο αλλα και επειδη ο θεος αυτος ειναι απο μονος του αγαπη,φως και τιποτα αλλο.θυμιζω οτι οι περισοτερες μεγαλες θρησκειες εχουν ως κεντρικο αξονα την αγαπη και την συμπονια για τον συναθρωπο.αυτη ειναι η αποψη που πιστευω εγω μεχρι σημερα και αυτη ειναι επισης η αποψη του joao.
η δευτερη πιθανη εξηγηση και αυτη που απο οτι καταλαβα πιστευεις εσυ viking ,ειναι οτι ισως δεν υπαρχει θεος,αλλα ο καθε ανθρωπος ειναι ενας μικρος θεος απο μονος του.βαθεια μεσα του υπαρχουν οι δυναμεις και οι τροποι να καταφερουν θαυματα.ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν εχει ακομα εξερευνηθει και κανενας δεν ξερει τις δυνατοτητες που υπαρχουν εκει κρυμενες.στην περιπτωση αυτη λοιπον ο joao ειναι ενας ανθρωπος που χρησιμοποιει τον εγκεφαλο του διαφορετικα απο οτι οι συνιθισμενοι ανθρωποι.σιγουρα παντως για καλο σκοπο.
και οι δυο αποψεις ειναι δεκτες και σεβαστες.εχω να πω το εξης ομως.ειναι δυσκολο να αποδειχθουν και οι δυο,τουλαχιστον ακομη.

στην περιπτωση υπαρξεως του θεου,δεν υπαρχουν αποδειξεις για καποιον που εναντιωνεται σε αυτην την αποψη.η πιστευεις λοιπον και τον δεχεσε η δεν πιστευεις και τον αποριπτεις.ισως οταν φυγουμε απο αυτη την ζωη,να ανακαλυψουμε το τι πραγματικα συμβαινει.ελπιζω να αργησει πολυ να ερθει αυτη η ωρα...

στην περιπτωση των δυνατωτητων του ανθρωπινου εγκεφαλου και του ανθρωπου γενικοτερα,πιστευω τον λογο εχει η επιστημη και η ιατρικη.ειμαστε πολυ μακρυα ομως ακομα.προσφατα μιλουσα με εναν χειρουργο και μου ελεγε οτι επιστημονες δεν εχουν καταφερει να εξερευνησουν τον ανθρωπινο εγκεφαλο.ο ιδιος πιστευει οτι πολλες δυνατοτητες υπαρχουν εκει αλλα θα περασει πολυς καιρος για να ανακαλυφθουν και να χρησιμοποιηθουν απο τους ανθρωπους.

η σκεψη που εκανες οτι με εναν ανθρωπο σαν τον joao και με την πιστη των ανθρωπων ,θα μπορουσε να νικηθει ο θανατος και οι αρρωστιες και να θεραπευτει ο μισος πλανητης θα ελεγα οτι ειναι λιγο υπερβολικη.ομολογω βεβαια οτι δεν εχει φτασει ποτε η σκεψη μου τοσο μακρυα και σε ενα τετοιο αποτελεσμα.αλλα απο ενα σημειο και μετα εχω καταλαβει οτι ποτε δεν πρεπει να λεμε ποτε και να μην ειμαστε απολυτοι για τιποτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ντινα
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ντινα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Αγαπητε aris24 θα ηθελα σε παρακαλω πληροφοριες πως μπορουμε να παμε εκει η αν ξερεις πως μπορουμε να καλεσουμε τον Joao εδω.Δεν μπορουμε να παμε εκει με γκρουπ, προκειτε για μωρο, του δινουν λιγες μερες ζωης και εκτιμουμε οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις να μου δωσεις. Το εμαιλ μου ειναι katy@aias.gr. Ευχαριστω.

κ.βΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 13:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.
Είδα χτες την εκπομπή της Στεφανίδου,αφού παλιότερα ειχα διαβάσει και το θέμα αυτό εδώ.
Από την εκπομπή δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα.
Αρχικά ένας δημοσιογράφος θερμός υποστηριχτής του Joao,αργότερα ο ίδιος αναιρούσε σχεδόν όλα οσα είχε προαναφέρει.
Μια αστάθεια απόψεων,τόσο καταπληκτική,που προκαλούσε απορίες και υποψίες..
Ο άλλος πάλι φανατικός δημοσιογράφος,που από όσο ξέρω ασχολείται πολύ με θέματα θρησκευτικού-χριστιανικού περιεχομένου, ούτε λίγο ούτε πολύ,κόντεψε να βγάλει σατανιστές όσους ασχολήθηκαν ή επισκέφτηκαν τον Joao.Ή καταληφθέντες από πνεύματα κακόβουλα και σατανικά.
Λύσσα σε όλο της το μεγαλείο.
Τελικά το θέμα κουκουλώθηκε βιαστικά και όπως οπως..
Κάποια κυρία εκεί,που έλεγε πως πήγε στη Βραζιλία, ανέφερε,ότι κάποιες παθήσεις δεν γίνεται να θεραπευθούν.
Και μίλησε για το περιστατικό του ανηψιού της,που ενώ είχε μείνει φυτό,είχε μια μικρή βελτίωση,αλλά δεν θεραπεύθηκε.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rozemary
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 17:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rozemary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα!!!Άκουσα πρώτη φορά για το Joao πριν τρία χρόνια περίπου αλλά δυστυχώς για την επίσκεψή του στην Ελλάδα το έμαθα κατόπιν εορτής...
Αυτό που με προβληματίζει είναι: αν αυτός ο άθρωπος, όπως και άλλες μορφές εναλλακτικής ιατρικής(Ρέικι, 'Θετική Σκέψη', Βελονισμός, Ύπνωση κτλ) μπορούν να γιατρέψουν τις περισσότερες περιπτώσεις ασθενών, τότε γιατί στο Δυτικό τουλάχιστον κόσμο έχει επικρατήσει η κλασική ιατρική???
Δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση ο 'νόμος του δυνατού';;;

Edited by - Rozemary on 18/02/2004 17:37:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 17:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mήπως γιατί αποτελεί "κατεστημένο" και ιδιαίτερα σε τέτοια θέματα είναι δύσκολο να γίνουν υπερβάσεις... Ασε που δε συμφέρει εκατομ,γιατρουδάκια στον κόσμο που κάθησαν 7 χρόνια στα θρανία να έρχεται ένας με 2-3 χρόνια μελέτης στο θέμα και να τους παίρνει την πελατεία...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rozemary
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 21:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rozemary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα πιο πίσω όμως χρονικά, γιατί να επικρατήσουν αυτά τα γιατρουδάκια και οι σχολές ιατρικής που τα διδάσκουν αν κάποιοι άλλοι έκαναν την ίδια δουλειά καλύτερα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
george1989
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 21:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους george1989  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι ακρίβως ειναι αυτος ο ανθρωπος δεν μπορει να το πει κανενας με σιγουρια αν οντος εχει κανει αυτα που λεγονται τοτε οντος ειναι μια αλλη αγνωστη οντοτητα.Προσωπικα πιστευω οτι δεν πιστευω....
Ο Θεος μου και η Θρησκεια μου μου λενε οτι πρεπει να ειναι ψεμα αλλα βασικα δεν με νοιαζει αλλα παντα ο κοσμος χρειαζεται τον ηρωα εαν τον βρει στα ματια αυτου του ανθρωπου (καλος η κακος0 ετσι θα ειναι γιατι ειναι προσοπικη επιλογη του καθενος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 23:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλωσοριζω τα μελη που μπηκαν τωρα στο topic για τον βραζιλιανο θεραπευτη joao de deus.
ελευθερια να σε ρωτησω κατι;τι περιμενεις να καταλαβεις απο εκπομπες τυπου 'αποκλειστικά'.δες λιγο και την υπολοιπη θεματολογια της εκπομπης και θα καταλαβεις.βλεπεις οτι παντα βαζουν ανθρωπους απο δυο αντιθετες πλευρες,με ακραιες αποψεις και φανατισμο,για να φωναζουν ,να τσακωνονται και να ανεβαινει η ακροαματικοτητα της εκπομπης.γιατι κακα τα ψεμματα ο πολυς ο κοσμος τετοια θελει να βλεπει.τσακωμους,σκανδαλα,διαζυγια επωνυμων κτλ.θα χαιρομουν πολυ να εβλεπα μια εκπομπη απο καποιον καταξιωμενο δημοσιογραφο,με επιστημονες στο πανελ,με ανθρωπους και απο τις δυο πλευρες του θεματος,και ανθρωπους προθυμους να ανταλλαξουν τις σκεψεις τους πολιτισμενα και ειρηνικα.αλλα στην ελληνικη τηλεοραση δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε μια τετοια εκπομπη.ειδικα στην ιδιωτικη.

επισης ελευθερια για την κυρια που ειδες στην εκπομπη η οποια βρεθηκε στην βραζιλια,πρεπει να σου πω οτι κατα την γνωμη μου μιλησε αρκετα λογικα και συγκρατημενα και περιεγραψε σωστα και αντικειμενικα τα οσα συμβαινουν στην abadiania της βραζιλιας.ειπε λοιπον οτι δεν θεραπευονται παντα ολες οι ασθενειες και εχει απολυτο δικιο.εγω ο ιδιος εχω πει στο ξεκινημα του topic οτι ο joao θεραπευει οποιαδηποτε ασθενεια.οχι παντα ομως.εξηγω παρακατω το οτι εξαρταται και απο τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα.απο την πιστη του,την εσωτερικη του δυναμη,την θεληση και την αισιοδοξια για την ζωη.αλλα το οτι εχουν υπαρξει περιστατικα θεραπειων απο ολες σχεδον τις ασθενειες(aids,καρκινο,αναπηριες,ψυχικες ασθενειες κτλ)ειναι κατατεθημενο απο χιλιαδες ανθρωπους που το ομολογουν.
ετσι λοιπον θα ελεγα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που ο joao μπορει να θεραπευσει ολικως η μερικως καποια ασθενεια σε εναν συγκεκριμενο ανθρωπο και υπαρχει και η περιπτωση την ιδια ασθενεια σε καποιον αλλον να μην μπορεσει να την θεραπευσει.υπαρχει περιπτωση καποιος να παει μια φορα μονο στην βρασιλια και να γινει εντελως καλα και υπαρχει και η περιπτωση καποιος να παει 4,5 και 6 φορες και να μην θεραπευτει 100%.
επισης εχουν αναφερθει περιστατικα που καποιοι ηταν ετοιμοθανατοι και ο joao δεν μπορουσε(δεν ειχε το δικαιωμα μαλλον)να κανει τιποτα.
ειχαν φερει μια φορα στην casa ,το θεραπευτηριο του joao,εναν ετοιμοθανατο βραζιλιανο.βρισκονταν στα τελαιυτεα σταδιου καρκινου και οι γιατροι τον ειχαν στειλει σπιτι του να πεθανει κοντα στα αγαπημενα του προσωπα.ο joao μολις τον ειδε ,ειπε στους συγγενεις να τον μεταφερουν στο σπιτι για να αφησει εκει την τελαιυτεα του πνοη.τους ειπε οτι η αποφαση του θεου ηταν να παρει αυτον τον ανθρωπο κοντα του.ειχε ερθει η ωρα του οπως λεμε.δεν μπορουσε και δεν του επιτρεπονταν να παρεμβει στην αποφαση του θεου και να προσπαθησει να αλλαξει τα πραγματα.
αυτος ειναι ο joao.δεν ειναι θεος,ειναι ενας απλος ανθρωπος οπως ολοι μας που του δοθηκε ενα χαρισμα.δεν ειναι μαγος και σατανιστης οπως λενε στα καναλια.ουτε απατεωνας και τσαρλατανος.ειναι μια ελπιδα φωτος για ολους τους ανθρωπους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 00:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σου πω την αλήθεια δεν παρακολουθώ παρόμοιες εκπομπές σαν αυτήν της Στεφανίδου.
Ίσως γι'αυτό να έμεινα και με το στόμα ανοιχτό,στην κυριολεξία!
Πιστεύω αυτό που λες για την πίστη.
Έχει δύναμη η πίστη.
Από ότι άκουσα ο Joao θεραπεύει κάπου 30 χρόνια.
Μεγάλο διάστημα.
Συνήθως οι <τσαρλατάνοι>,σε μικρό διάστημα αποκαλύπτονται.
Πάντως ομολογώ πως και σήμερα είδα την εκπομπή έτσι από περιέργεια,να δω την συνέχεια.
Κάποια στιγμή είδα τον γιατρό φιλοξενούμενο,να χάνει τα λόγια του,να σιωπά,να νιώθει άβολα.
Για να σου πω την αλήθεια αυτό για μένα είχε να πει πολλά...


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 11:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ίδιος ο Joao λέει ότι εκείνος απλά βοηθητικά λειτουργεί...

Δε θεωρεί τον εαυτό του "γιατρό".

Η θεραπευτική μέσω εναλλακτικών θεραπειών γενικά έχει ένα βασικό μειονέκτημα, το οποίο καθίσταται μειονέκτημα λόγω της εξέλιξης του ανθρώπου:

εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό (στο μεγαλύτερο) από το θεραπευόμενο, την πίστη του και την εσωτερική του αποκατάσταση πρώτα και μετά την εξωτερική.

Κατ' αυτήν την έννοια είναι πολύύύ νωρίς για να μιλάμε για αντικατάσταση των γιατρών.

Ότι κάνει ο Joao είναι ότι μπορούμε όλοι μας να κάνουμε...

Τώρα θα προτιμούσα να μην κρατάει στα χέρια του λαβίδες και νυστέρια.

Στην πραγματική εσωτερική θεραπεία είναι περιττά...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 12:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα θα προτιμούσα να μην κρατάει στα χέρια του λαβίδες και νυστέρια.

Aλήθεια , γιατί το κάνει αυτό αφού μπορεί και θεραπεύει και με την αόρατη επέμβαση?
Σίγουρα πρόκειται για εσωτερική θεραπεία.
Νομίζω επιλέγει ο κάθε ασθενής αν θα προτιμήσει το νυστέρι ή όχι.
Ίσως γιατί χρειάζεται να δούμε πρώτα το ορατό για να πιστέψουμε?


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 13:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως γιατί χρειάζεται να δούμε πρώτα το ορατό για να πιστέψουμε?


Κάτι τέτοιο... Κοντά έπεσες.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι τέτοιο... Κοντά έπεσες.


Τώρα με έβαλες σε σκέψεις!

Θα ήθελα πάντως να μάθω το <πόσο κοντά>
Ευχαριστώ!

ΥΓ.Αν φυσικά ειναι εφικτό και δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 18:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιότερα έκανε πιο πολλές τέτοιες "επεμβάσεις" (με τομές κλπ.)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ!Τώρα μάλιστα!
Αχ! Ορίστε τώρα που με βάζει να στίψω κι άλλο το κουρασμένο μυαλουδάκι μου.
Λοιπόννν για να έκανε αυτό:
quote:
Παλιότερα έκανε πιο πολλές τέτοιες "επεμβάσεις" (με τομές κλπ.)

Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν.
1)Να μην είχε φτάσει ο ίδιος στο επίπεδο που χρειάζεται για τις αόρατες επεμβάσεις(δεν δίνω σε αυτή την εκδοχή πολλές πιθανότητες)
2)Να γίνει γνωστός πρώτα με κάποιες πιο αποδεκτές μεθόδους,και έπειτα αφού πιστέψουν σε αυτόν(αφού η πίστη είναι δύναμη,και η ίαση που δίνει απαιτεί πίστη),σιγά σιγά να φέρει τις αόρατες επεμβάσεις.

Μην περιμένετε άλλες διαπιστώσεις παραδείγματος χάρην:3,4,5,6...
Αυτές ανήκουν σε διπλανό χώρο.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 01:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ελευθερία,

το ξέρεις το ανέκδοτο: "μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι";

Λοιπόν, εγώ θα γράψω και Νο. 3: Να το έκανε για show-off!

Εν κατακλείδι, το 2 και το 3 μπορεί να ισχύουν και ταυτόχρονα...

Και τα τρία μαζί μπορεί να ισχύουν ταυτόχρονα...

Απλά μην μπερδεύεσαι τόσο με το θέμα της ικανότητας. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δει "καλό" κι αυτό έχει σημασία... Υπάρχουν και στην Ελλάδα μοναστήρια, όπου γίνεται αντίστοιχο έργο... Μην υποθέσεις ότι είμαι καμία φανατική Ορθόδοξη Χριστιανή, γι' αυτό εξάλλου και το δικό μου άνθρωπο τον έστειλα στο Joao και δεν ξέρω ποιά είναι αυτά τα μοναστήρια... Φαντάσου!

Από κει και πέρα ας αναλογιστούμε όλοι, πόσα θα μπορούσαμε να πετύχουμε...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 01:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα..

οσον αφορα τις αορατες και ορατες εγχειρησεις,απο οτι εχει πει ο joao δηλαδη,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και το αυτο.δεν ειναι πιο ευκολο η πιο δυσκολο για αυτον να θεραπευσει με αορατη απο οτι με ορατη.ειναι το ιδιο πραγμα.εξαλου και στις δυο περιπτωσεις την στιγμη που γινεται η εγχειρηση συμβαινουν πραγματα που δεν ειναι ορατα απο τους ανθρωπους.το ψαλιδι(αιμοστατης) με το οποιο ο joao χειρουργει π.χ που μπαινει σε μια ανθρωπινη μυτη ,συμφωνα με το μηκος του,τους φυσικους νομους και τους νομους της ιατρικης θα πρεπει να περναει ολη την ρινικη κοιλοτητα ,να την διεπαρναει και να φτανει μεχρι τον εγκεφαλο τρυπωντας τον και αυτον.συμφωνα με καποιες αποψεις για το πως μπορει να γινεται αυτο χωρις να παθει ανεπανορθωτη ζημια ο ανθρωπος,εχω ακουσει οτι το ψαλιδι ή μπορει να εξαυλωνεται μπαινωντας στην μυτη ή μπορει κατα εναν τροπο να γυριζει προς τον λαιμο.ειναι κατι παντως που δεν μπορει να το δει και να το καταλαβει ο καθενας.
ο καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να επιλεξει ορατη η αορατη εγχειρηση.συνηθως επιλεγονται ορατες εγχειρησεις απο ανθρωπους που θελουν να δουν με τα ματια τους τον joao να τους θεραπευει.ισως τους βοηθαει να πιστεψουν πιο πολυ αλλα και να εχουν και καποιο σημαδι στο σωμα τους σαν αποδειξη.(τομη με νυστερι)
παντως πραγματι οι ορατες εγχειρησεις παλιοτερα ηταν πιο πολλες ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 10:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά μην μπερδεύεσαι τόσο με το θέμα της ικανότητας. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δει "καλό" κι αυτό έχει σημασία... Υπάρχουν και στην Ελλάδα μοναστήρια, όπου γίνεται αντίστοιχο έργο...

Σίγουρα το αποτέλεσμα μετράει!
Αλλά κάποιες φορές μάλλον πιάνομαι από λέξεις που και καλά νομίζω ότι εκεί είναι το νόημα και χάνω την πραγματική ουσία.
Σίγουρα το αποτέλεσμα των ενεργειών μετράει στο συγκεκριμμένο θέμα.
Και όχι η ίδια η ενέργεια(ο τρόπος).
Ευχαριστώ ιδιαίτερα και τον φίλο Άρη,για τις νέες πληροφορίες.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 22:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σας φίλοι μου...
Ο ίδιος ο joao έχει πει ότι "καταλαμβάνεται" από διάφορες οντότητες και όχι μόνο από τον Ιησού...Για παράδειγμα έχει πει ότι καταλαμβάνεται και από Ατλάντιες ή άλλες οντότητες αρχαίες που είχαν δικές τους μεθόδους θεραπείας και που έχουν χαθεί στο πέρασμα των χρόνων...
Η προσωπική μου άποψη για αυτό είναι ότι ο άνθρωπος αυτός ακολουθεί την ανάλογη τακτική/θεραπεία της οντότητας που "μπαίνει" μέσα του.
Κάθε οντότητα έχει τις δικές της μεθόδους εξ'ου και τα ορατά,αόρατα χειρουργεία καθώς και η χρήση βοτάνων και ενεργοποιημένων φυτών...

Στην τελική αν αυτός ο άνθρωπος δεν χρηματίζεται για αυτό που κάνει και δίνει ελπίδα και δύναμη στους ανθρώπους ώστε να γίνονται καλά τότε γιατί θα πρέπει να κυνηγηθεί τόσο?
Αν μπορούσε να κάνει καλά έστω και έναν άνθρωπο ...που απ'ότι ξέρουμε έχει κάνει πολλά εκεί που απέτυχε η κλασσική ιατρική και η προσωπική θρησκευτική πίστη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy