ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βάφτιση μωρών και ψυχικά τραύματα.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 11:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΧΕΛΙΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΦΑΓΕ...
ΦΑΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΚΤΑΡΑ ΜΟΥ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 11:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare
Δεν νομίζετε ότι είναι γελοίο να επιτεθόμαστε σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή έχει διαφορετικές απόψεις από εμάς... Και helios δεν είπε και κανένα τρομερό ψέμα!

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 04:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Καθυστερησα λιγο να σας επισκεφθω αλλα δοαβασα τις αποψεις σας.Φιλε old tiger εχεις καποιο δικιο.Καπως ετσι θα γινουν ολα.Μονο που το χαραγμα θα δωθει στους ανθρωπους με μορφη barcode.Οποιος δεν παρει χαραγμα,δεν παιρνει υλικα αγαθα.Αυτο ομως ειναι θεμα αλλου topic.
Επι του θεματος ομως διαβασα προσφατα οτι σε καποια εκκλησια (συγγνωμη δεν θυμαμαι σε ποια),τελουνταν το Μυστηριο της Βαφτισης σε καποιον ενηλικα.Ειναι λογικο ο ανθρωπος να μην μπορει να εκετεθει ολογυμνος αλλα και ουτε να χωρεσει ολοκληρος στην κολυμβηθρα.Καποιος που παρακολουθησε το Μυστηριο,φωτογραφισε τις σκηνες,τις δημοσιευσε και με λιγα λογια αμφισβητουσε την εγκυροτητα του Μυστηριου επειδη ο βαπτιζομενος δεν πηρε το μυρο σε ολοκληρο το σωμα του και φυσικα δεν βουτηχτηκε ολοκληρος στην κολυμβηθρα.Μου προξενησε ερωτηματικα αυτο και αν καποιος εχει γνωση επι του θεματος ας μου απαντησει.Αν παλι δεν εχει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν δεν απαντησει με κοροιδειες.Ευχαριστω!
Να ειστε ολοι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 22:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Προτεινω να ξαναβαφτιστειτε ολοι και ολες,για να "πιασει καλυτερα"το βαφτισμα.
Και οσοι -οσες νομιζουν οτι τα βαφτιστικα και τα αλλα γραφικα,θα τους προφυλαξουν απο τα οποια κακα και κακακια,ο Πλουταρχος εχει γραψει και ενα βιβλιο για την δεισιδαιμονια.
ΕΟΝ,και ψευτοκελσο,ειστε βαφτισμενοι?
Γι'αυτο ειστε γεματοι τοση αγαπη για τους αλλα δοκουσιν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 06:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Παρακαλεσα να αποφευχθουν ειρωνικα σχολια αλλα μαλλον καποιοι εχουν κανει τροπο ζωης να ειρωνευονται οτιδηποτε αντιτιθεται στα πιστευω τους...Ευχαριστουμε για τα φωτα σου Helios...
Μααυρα ειναι τα γραμμενα μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 21:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Σκορπινα,μαυρα ειναι οντως τα Ιουδαιοχριστιανικα...
Και κατι ερωτησουλες που εκανα,κοιτα να σκεφτεις λιγο,για σενα,κι αμα βγαλεις κανενα φωτεινο συμπερασμα,πες το ελευθερα ,με δικα σου λογακια,ειμαι ολος αυτια.
Οσον αφορα τις "απαντησεις "στις ερωτησουλες,μονον ενα μελος ειχε την τιμιοτητα και εντιμοτητα να πει,οτι δεν ειχε απαντηση,κι αυτο τον τιμα.
Για τα περι 666 η καλυτερα 6969(ειναι ωραιος ,ειναι sexy ,ειναι ο ...),ακομη καλυτερα "Αντιχριστου" και τα λοιπα αστειακια,εχω να πω,οτι ,
συγκρινοντας
την διδασκαλια ,πραξεις και ηθικη του Ιησου,
και τα ιστορικα γεγονοτα των "μεγαλειων" της χριστιανικης "αγαπης",
το μονο που εχω να πω για τα "Ιουδαιοχριστιανικα "στοιχεια,
ειναι,
οτι,
αν υπηρξε η θα υπαρξει 666 η 6969,
οι πιο πιστοι μαθητες και
τα φυσικα και πνευματικα παιδια του,
θαταν αποκλειστικα και μονον,
ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ- EVER.
filakia.
van hallen-jumb!!!


Edited by - Helios on 06/08/2003 22:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 22:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Για την βαφτιση δεν ξερω,παντως για το γαμο... παμπολα ψυχικα τραυματα (τα οποια γιατρευονται με το διαζυγιο).Μωρε γι'αυτο δεν παντρευομαι !! Γλιτωνω και τα εξοδα του διαζυγιου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 22:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist
Wolffaced Μιας και τυχαίνει να είναι ένα θέμα το οποίο το έχω συζητήσει και εγώ πρόσφατα θα σου πω τα συμπεράσματα μου.

Η βάπτιση του παιδιού προκαλεί ψυχικά τραύματα μόνο στην περίπτωση που πέσει από την κολυμπήθρα και χτυπήσει στο κεφάλι, αλλιώς η βάπτιση του παιδιού αντιστοιχεί απλά με την επίσκεψη ξένων στο σπίτι όπου το πήραν αγκαλιά.

Το βασικό ερώτημα εδώ δεν είναι αν η βάπτιση του χριστιανισμού (Η βουτιά) είναι ένα λάθος αλλά εάν γενικά η μύηση των παιδιών μας με την δική μας θρησκεία είναι ένα λάθος.

Πιστεύω ότι το να προσφέρεις στο παιδί σου τις γνώσεις σου και την δική σου πίστη δεν είναι ένα λάθος, αλλά το να το καταπιέζεις σε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό τότε μπορεί να του προκαλέσεις σοβαρά προβλήματα, αν δει ότι θέλει να επιλέξει άλλον δρόμο και μέσα από αυτό κινδυνεύει να χάσει την αγάπη σου τότε θα βρίσκετε σε ένα δίλημμα, επίσης αν του τα πρήζεις κάθε μέρα (κάνε την προσευχή σου) (πήγαινε εκκλησία) (δεν θέλω μαμά) (όχι πήγαινε αν θες χαρτζιλίκι αυτό είναι το μόνο σωστό όλοι οι άλλοι είναι σατανάδες κτλ) τότε το παιδί κάποτε θα το πιστέψει και με το παραπάνω με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να μιλάμε για ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ αφού θα έχουμε καταφέρει να του κάνουμε μια πλύση εγκεφάλου στην ουσία, και όταν μεγαλώσει θα βρίσκεται σε μια πλάνη, πχ εάν διαπιστώσει ότι του αρέσει περισσότερο η λατρεία αρχαίων ελληνικών θεών, τότε θα ενεργήσει το υποσυνείδητο του όπου θα του υποβάλει την αντιστοιχία (Άλλοι θεοί= δαίμονες= μη σωστός δρόμος= κάψιμο στην κόλαση) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αλλάξει πλέον τον δρόμο του και να θέλει, καταλαβαίνετε λοιπόν ότι εδώ θίγεται ένα θέμα το οποίο έχει να κάνει τον τρόπο τον οποίο θα παρουσιάζουμε την θρησκεία μας στο παιδί μας, και όχι πια θρησκεία, ούτε εάν μια βουτιά στην εκκλησία θα του προκαλέσει κανένα πρόβλημα.

Η ελεύθερη βούληση είναι…

Αν ποτέ αποφασίσει ότι αυτό δεν του αρέσει τότε δεν θα πρέπει και να το σκοτώσουμε στο ξύλο πχ αλλά να το αφήσουμε να κάνει αυτό που το εκφράζει, έστω και αν τα βρει σκούρα με αυτό που διάλεξε στην πορεία, αλλά έτσι θα βγει δυνατός άνθρωπος, επίσης θα πρέπει να το κάνουμε να αισθάνεται ελεύθερο, δηλαδή ότι δεν πρόκειται να χάσει την αγάπη μας κτλ.

(Όταν λέω σκούρα σε καμία περίπτωση δεν εννοώ οτιδήποτε είδους παρανομίες, αλλά εννοώ σκούρα στην αναζήτηση του.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 22:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Για να σοβαρευτω ομως,θελω να ρωτησω.Τι ειδους ψυχικα τραυματα μπορει να δημιουργησει η βαφτιση.Μπορεις να κανεις μια προσεγγιση πιο...συγκεκριμενη ? Και πως σου ηρθε αυτη η σκεψη ?Εχεις μιλησει με καποιον ψυχολογο γι'αυτο το θεμα ? Υπαρχουν ενδειξεις για κατι τετοιο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 22:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
..."δικη μας θρησκεια?!"μπρρ...
ΤΟ ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ ΖΕΙΝ,ΤΑΥΤΟΝ ,ΤΟΥ ΚΑΤ'ΑΡΕΤΗΝ ΖΕΙΝ.
Το παρα φυσιν ζειν,ταυτον του,ιουδαιοχριστιανικως ζειν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 07:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΣΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΩΝ ΝΕΟΓΝΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ..ΑΠΛΑ Ο ..ΞΥΠΝΙΟΣ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΒΡΗΚΕ ΜΑΖΙ ΤΟ ΠΑΠΑΔΕΣ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΚΟΛΠΑΚΙ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΤΡΥΦΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ..ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ..ΤΑ ΠΕΡΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΑΝΑΝ ΕΠΙ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ..ΣΟΦΙΣΤΙΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΟΥΜΕ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ..ΠΩΠΩ...ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK
AΠΟ ΤΟΝ PETE: http://www.virtualsalt.com/barcode.htm .ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ..ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΝ ΓΡΑΦΙΚΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ : ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 6(66) (ΑΠΟ ΤΟ PENTIUM ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΕΛΙΣΣΟΤΑΝ ΣΕ..SEXTIUM..)KAI ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟ..ΜΠΟΥΥΥΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 23:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Εγω εξακολουθω να απορω με την επιθετικοτητα και την ειρωνικη διαθεση εναντιον του Χριστιανισμου.
Σχετικα ομως με την βαφτιση και τα ψυχικα τραυματα που μπορει να προκαλεσει προτεινω να ανοιξουμε νεο topic με θεμα την διαδικασια της γεννησης των παιδιων και τι ψυχικα τραυματα μπορει να προκαλεσει.Ειναι πιο τρομαχτικο πιστευω να βγαινεις απο τον γνωστο υγρο κοσμο που σου ειναι τοσο οικειος,σε εναν αλλον αγνωστο και βαρβαρο που σε υποχρεωνει να παρεις αναπνοες,σου κοβουν τον ομφαλιο λωρο,...,μπρρρ!
Εγω παντως επαθα μεγαλο σοκ εκεινη την ωρα.Φανταστειτε οτι μου δημιουργησε τοσα ψυχικα τραυματα που εκανα 2 χρονια να μιλησω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 19:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Aν φιλη Σκορπινα,η μαμα σου,σε γεννουσε με την μεθοδο Λαμπουαγιε,τοτε δεν θα υπηρχε ουτε το σοκ της γεννησης.
Επαθες ομως τον ταραχο της γεννησης,ηρθε καπακι και η βαφτιση...
ποσο να αντεξει ακομα ο ανθρωπος...
αιχμαλωτισαν μετα το μυαλο σου τα Ιουδαιοχριστιανικα,οι φοβιες με τα 666...
Ποσο να αντεξει οανθρωπος,απο σιδερο ειμαστε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 15:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Εσυ με ποια μεθοδο γεννηθηκες αληθεια;
Δεν εξεφρασα πουθενα καμια φοβια φιλε μου.Αν αυτα που μελετουν οι αλλοι και ειναι διαφορετικα απο αυτα που θα ηθελες εσυ να μελετανε,τα εκλαμβανεις ως φοβιες,τοτε ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου.Δεν εχω καμια σχεση με τους Ιουδαιους και λεγε οτι θελεις,δικαιωμα σου!Πιστευω στον Θεο ομως και ειναι δικαιωμα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 19:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Φιλη Σκορπινα,γεια σου.
Αυτα που προτεινω ελευθερα,να μελετησουν οσοι-ες θελουν,
οπως ισως διαπιστωσες,
αλλα και απο αλλους παρομοιου μηκους κυματος,
δεν εχουν 666 και τις φοβιες του,
φοβους κολασης και παραδεισου,
φοβους αμαρτιων και λυτρωσης απο αυτες,
οπως και εξαρτησεις καθε ειδους απο,
επιβαλλομενους απο το συστημα των εξουσιαστων λυτρωτες,
ουτε ιερατεια ,ιερα βιβλια και δογματα πιστης made by human only and ever,
προβαλλομενα με την βια-ψυχολογικη,μεταφυσικη,εξουσιαστικη-
σαν θεσφατα ,
και με την βια επιβαλλομενα,σαν λογος Κυριου,
κι αλλα ωραια.
Αυτα που γενικα πιστευω
βρισκονται πανεμορφα συμπυκνωμενα
στο μικρο βιβλιαρακι του αξιου Ελληνα
ΣΑΛΟΥΣΤΙΟΥ,ΠΕΡΙ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΥ,ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟ Η ΚΑΚΤΟΣ,
οπου και προτεινω στις σελιδες του να ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ,κι οχι απλα να το διαβασεις
γιατι ειναι γεματο σπερματικες σκεψεις για διαλογισμο,
και οχι δογματικους αφορισμους,
και ειδικα σου αφιερωνω το ΧΙΙο κεφαλαιο για την φυση του κακου,
που περιλαμβανει σε ελαχιστες σελιδες,οσα
κανεις εκκλησιαστικος πατερας,του Ιουδαιοχριστιανισμου,
δεν καταλαβε ποτε,
κι απ'οτι φαινεται,
δεν προκειται να καταλαβει στον αιωνα.

Και για οσους -ες δυσανασχετουν με τον ορο "Ιουδαιοχριστιανισμος-Ιουδαιοχριστιανοι",τον εχω δανειστει απο βιβλια του Γραβιγγερ.
Φιλακια.
ΥΓ.Γεννηθηκα σε κοινο μαιευτηριο,με τον συμβατικο τροπο...
οι πλουσιωτεροι ειναι παλι τυχερωτεροι...


Edited by - Helios on 12/08/2003 22:18:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 21:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Εντάξει Ηλιε καλό το ΠΕΡΙ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΥ του Σαλλούστιου αλλά όχι και ευαγγέλιο...Δηλαδή ένας ΤΙΜΑΙΟΣ τι είναι..?
Στο θέμα τώρα η βάπτιση των νηπίων θεσμοθετήθηκε μετά τον 3 αιώνα μ.χ πρός αποκτήση περισσότερων πελατών...τα υπόλοιπα ανευ σχολιού...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 22:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
O λογος συγγραφης των δυο εργων ειναι διαφορετικος.
Ο Σαλουστιος,προσπαθησε να συνοψισει την Αρχαια Ελληνικη σκεψη,για τους θεους και την φυση,με τον σκοπο ,να παρουσιαστει στους ελληνοφωνους λαους,προ της επελευσης των βαρβαρων.
Ετσι ειναι ενα "σπερματικο" βιβλιο.
Ο Τιμαιος γραφτηκε σαν μερος ενος μεγαλυτερου συνολου βιβλιων,εκλαικευμενης εκθεσης των Πυθαγορειων -Ελευσινιακων δοξασιων.
Ο Σαλουστιος περιεχει πολυ περισσοτερα ,απο οσα διαβαζει κανεις...
οπως οι Χαλδαικοι χρησμοι,τα Χρυσα Επη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 00:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Ευχαριστω Helios να εισαι καλα που μας δινεις τα φωτα σου...
Το topic ειναι Βάφτιση μωρών και ψυχικά τραύματα αλλα θα σου απαντησω σε οσα ειπες!Επαναλαμβανω οτι ουτε φοβιες εχω (ετσι τις εκλαμβανεις εσυ),ουτε αναμαρτητη ειμαι,ουτε μου επιβαλλει καποιος τι να πιστεψω η τι να πραξω!Υποτιμας την νοημοσυνη μου αλλα σε συγχωρω γιατι σεβομαι τις αποψεις μου και θα το εκτιμουσα εαν σεβοσουν κι εσυ τις δικες μου!
Τα βιβλια θα τα διαβασω μολις βρω λιγο περισσοτερο χρονο.Ηδη μου εχουν προτεινει απειρα και δεν προλαβαινω...
Να ειστε ολοι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 22:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Φιλη Σκορπινα ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Ηδη μπηκε "νεο αιμα" βλεπω,εκ της Αρχιεπισκοπης,για να βγαλει "καθαρη" την Ιουδαιοχριστιανικη θρησκεια.
Βεβαια τα επιχειρηματα του=επιχειρηματα Μεταλληνων και σια.
Θα τα φωτισουμε ολα ,σιγα -σιγα,καλα ναμαστε...

ΥΓ.Προτεινα μονον ΕΝΑ βιβλιο,κι αυτο για σιγανη αναγνωση,κυρια για διαλογισμο...
και δεν υποτιμω,παρα την προπαγανδα,τα συμφεροντα καιτο ψεμμα...
ειλικρινα!


Edited by - Helios on 14/08/2003 22:35:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 13:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Φιλε Hlios που την ειδες την προπαγανδα;Το να υποστηριζει καποιος τα πιστευω του το θεωρεις προπαγανδα και ψεμα;Το οτι θελεις να τεκμηριωσεις αυτα που πιστευεις αποτελουν προπαγανδα;
Και γιατι αυτα που πιστευεις εσυ να ειναι ορθα και οι υπολοιποι να πλανομαστε;Και γιατι να μην δεχεσαι τα πιστευω των αλλων οπως δεχονται και οι αλλοι τα δικα σου;Γιατι αυτος ο πολεμος ειλικρινα δεν καταλαβαινω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 22:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Μα φιλη Σκορπινα,δεν λεω τιποτε διαφορετικο,απο αυτο που λες.
Εσυ,ο Αναστημενος,ο ΕΟΝ,ο παπα-ταδε και λοιποι,
εκφραζετε εδω μεσα τον Ιουδαιοχριστιανισμο,
τον Ιουδαισμο και την αιρεση του,
και ειστε με την μερια της εξουσιας,
γιατι ο Ιουδαιοχριστιανισμος,εκφραζει την εξουσια.
Ετσι προπαγανδιζετε τον Ιουδαιοχριστιανισμο,
θρησκευμα ξενο και επιβεβλημενο με την βια ,
στον τοπο αυτο.Δικαιωμα σας!
Εγω μελετω -και μεταξυ αλλων,πιστευω-
την παραδοση των προγονων μου,οποια και να ηταν,
σαν κατι το φυσικο για την εθνοτητα που εζησε στον χωρο αυτο,
-και οχι ξενο οπως η εβραικη αιρεση-
και προσπαθω να την αναδειξω,με τις μικρες μου δυναμεις,
απο την Ιουδαιοχριστιανικη βια.
Δεν με ενδιαφερει αν εσυ,η ,οποιοιδηποτε αλλοι οπαδοι
της ξενης Ιουδαικης αιρεσης,
ξαναγυρισετε στην θρησκεια των πατερων σας.
Προβλημα σας!
Δεν ειναι προπαγανδα να μιλα Ελληνας για τον Ελληνισμο,
αλλα να προσπαθει κανεις να αναδειξει,
ξενα θρησκευματα και θεους,
ξενους προς την συλλογικη ψυχη των Ελληνων,
ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΠΑΣΘΟΥΝ ΟΛΟΙ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.
ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ,ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ κλπ.
Δεν ειναι προπαγανδα,Η ΑΛΗΘΕΙΑ,οτι δηλ.
με την βοηθεια του Διος,ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ,εφτασε μεχρι την Ινδια,
ενω η Ιουδαιοχριστιανικη ψευτοαγαπη,
ωδηγησε σε μεσαιωνες,
και μας συρρικνωσε σαν εθνος.
Μονον οι προπαγανδιστες και οι πρακτορες,
οπως και οι ναρκωμενοι,
δεν μπορουν να το δουν αυτο...
Ετσι,ο Ιουδαιοχριστιανισμος,δεν ειναι η μονη αληθεια,
αλλα μια απο τις ατραπους που-με πολυ καλη διαθεση-
οδηγει στην θεοτητα.-εδω βεβαια υπαρχει πολλη αμφιβολια...!
Στον Ιουδαιοχριστιανικο φασισμο,
και την Σιωνιστικη τους σκοπιμοτητα,
σε αυτα αντιδρω,και θα αντιδρω...
Και παρτε το χαμπαρι,δρομολογουνται εξελιξεις,
γι'αυτο τα Ιουδαιοχριστιανικα ιερατεια ανησυχουν...
ανα τον κοσμο.

Edited by - Helios on 18/08/2003 22:41:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 04:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Eχεις παρεξηγησει καποια πραγματα!Ο καθενας εκφραζει τις αποψεις του.Εκφραζω εγω την εξουσια;Αυτο παλι πως το διαπιστωσες;Δινεις την εντυπωση οτι εισαι ετοιμος για πολεμο και μετα κατηγορεις τους αλλους για προπαγανδα;

Και παρτε το χαμπαρι,δρομολογουνται εξελιξεις,
γι'αυτο τα Ιουδαιοχριστιανικα ιερατεια ανησυχουν...
ανα τον κοσμο

Aυτο παλι το συμπερασμα που αποσκοπει η τι σχεση εχει με το θεμα του τοπικ;Και που ειδες οτι εγω μιλαω για Ιουδαιοχριστιανισμο;Εγω πιστευω στον Ιησου Χριστο,εσυ πιστευεις καπου αλλου και ειναι δικαιωμα σου!Οι Ιουδαιοι που τοσο συχνα τους αναφερεις δεν πιστευουν στον Χριστο.Ο Μεσσιας για τους Ιουδαιους δεν εχει ερθει,τον περιμενουν ακομη!

Αναφερεσαι σε εμενα λες και ειμαι αρχηγος ομαδας!Ουτε αρχηγος ειμαι ουτε καταλαβαινω γιατι πρεπει να απολογουμαι σε εσενα αυτη την στιγμη.Το καθε μελος εκπροσωπει τον εαυτο του και τα πιστευω του.Υποστηριξα εγω οτι συμφωνω με τα λεγομενα ολων οσων πιστευουν στον Χριστο;Υποστηριξα καποιους αλλους;Δεν διαφωνησα;

Eχεις κηρυξει πολεμο και ολους τους θεωρεις εχθρους.Μας προειδοποιεις για αλλαγες που ο τροπος που το λες και μονο με απειλη μοιαζει.Δεν θα συνεχισω να κανω αντιλογο μαζι σου γιατι δεν θεωρω οτι αξιζει τον κοπο να μπαινω καθε τοσο σε αυτη τη διαδικασια!

Αν εσυ θεωρεις τον εαυτο σου περισσοτερο Ελληνα απο εμενα τοτε αποδειξε το!Το μισος και η μανια αυτη που εκδηλωνεις εναντιον του Χριστου εμενα δεν μου θυμιζει Ελληνα αλλα Εβραιο!

Να εισαι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 21:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Οι Σολωμοντιες απαντησεις ,ειναι παντα εκ του πονηρου,σε τετοια ζητηματα.
Σαν την "ισοτητα"απεναντι σε Ισραηλινους και Παλαιστινιους,Τουρκους και Ελληνες ,και παει λεγοντας.
Σε απαγορευσε κανεις να πιστευεις τον Χριστο?
Ομως ειναι μια συνειδηση,ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,που φυσικα γεννηθηκε και ακμασε στον τοπο αυτο,
που αποκληθηκε "ειδωλολατρικη",απο τους ομοιδεατες σου,και συκοφαντηθηκε,κυνηγηθηκε,και εγιναν και πολλα εγκληματα .
Ετσι,αυτο το παλιο-νεο,που σιγα -σιγα ξαναγεννιεται και ζωντανευει-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ-μοιραια θα αντιπαρατεθει,με οτι την καταπιεσε,καταδιωξε,
και προσπαθησε να την εξαφανισει.
Ετσι,οπως εγραψα,εκτος απο το ατομικο καρμα,
υπαρχει και το ομαδικο,το καρμα της θρησκειας που επελεξες.
Ετσι,θα αντιμετωπισεις,τα αποτελεσματα των πεπραγμενων
παλιοτερων ομοιδεατων σου,εσυ και αλλοι,σημερα.
Ειναι νομος της φυσης,εξισορροπηση της ενεργειακης ανισορροπιας,σε πλανητικο επιπεδο.
Τα γεγονοτα που θα ερθουν,θα δεις μονη σου,αν με δικαιωνουν,η κανω λαθος.
Επισης φαινεται οτι ματαια θα το πω αλλη μια φορα,οτι περιμενω ικανοποιητικες ,λογικα,εξηγησεις για τα ερωτηματα που εθεσα,σχετικα με το βαπτισμα.
Αν δεν μπορεις να απαντησεις,πες το,μην σε ρωταω αδικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 22:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Για την Σκορπινα,πολυ τρυφερα...

http://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/1.html

Γεια θαθ(like a FREE baby talk...)


Edited by - Helios on 21/08/2003 22:34:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 00:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Τα γεγονοτα που θα ερθουν ειναι αναμενομενα φιλε μου και θα ειναι η αρχη του τελους...
Δεν μου απαγορευει κανεις να πιστευω στον Χριστο αλλα ουτε κι εσενα να πιστευεις οπου θελεις.Η διαφορα ειναι οτι εγω δεν θελω πολεμο,ενω εσυ εχεις ηδη αρματωθει.
Καλη η ιστοσελιδα σου αλλα δεν με καλυψε.
Για σενα με αγαπη

http://www.geocities.com/porta_aurea/arhaioplixia.html

http://www.geocities.com/anonymos_apologitis/gr/arxaiatot.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 01:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Oι ερωτησουλες σου εχουν απαντηθει αν δεν εχεις διαβασει ολα τα post τοτε μπες στον κοπο να τα ξαναδιαβασεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 21:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Τιποτε δεν απαντηθηκε.
Υπεκφευγεις λογω αδυναμιας του δογματος που εκπροσωπεις...
Εν τουτοις εγω περιμενω δειγματα
λειτουργιας του ορθου λογου,εντος σου...
περιμενω λοιπον απαντησεις...
Το να με παραπεμπεις σε σελιδες ,
φτιαγμενες απο ατομα προσκειμενα στην Αρχιεπισκοπη,
επιβεβαιωνει απλα ,τα λεγομενα μου...
Επισης το "φιλειρηνικο" προσωπειο ,που εχουν φτιασιδωθει,
τελευταια,διαφορα Ιουδαιοχριστιανικα στοιχεια,
την στιγμη που το ξενο τους θρησκευμα,η Ιουδαικη αιρεση,
συμμετεχει στον κρατικο μηχανισμο,και στην διαχειριση της εξουσιας,
στο Νεοελληνικο κρατος,κατα 40-50%,
(πολλοι συμμετεχοντες και εχοντας απολαβες απο την οικονομικη-πολιτικη ισχυ της Ιουδαιοχριστιανικης Εκκλησιας,
προπαγανδιζουν για ιδιο ωφελος,το αντιθετο),
και η κατηγορια για φανατισμο,φασισμο,ανελευθερες αποψεις και αλλα γελοια,
τους οπαδους της Πατρωας θρησκειας,
που τωρα σιγα-σιγα,παει να σταθει στα ποδια της,
χωρις οικονομικη -πολιτικη-κοινωνικη δυναμη,
αλλα εχοντας να αντιμετωπισει τον χλευασμο και την γελοιοποιηση,
απο τα Ιουδαιοχριστιανοκρατουμενα ΜΜΕ,
δειχνει το τι σημαινει προπαγανδα,στην χειροτερη των περιπτωσεων,
και εκπτωση της ικανοτητα για παρατηρηση,λογικη επεξεργασια και ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ,
στην καλυτερη.
Εισαι ελευθερη,σε ενα ελευθερο-περιπου-κοινωνικο status-
να ασπαζεσαι τον Ιουδαιοχριστιανισμο.
Ηταν οι προγονοι σου ελευθεροι,
επι 2000 χρονια περιπου,να αχολουνται με την θρησκεια των Πατερων τους?
Ποιος φταιει?
Μηπως η Ιουδαιοχριστιανικη αγαπη προς τον πλησιον,
η Ιουδαιοχριστιανικη ελευθερια της συνειδησης,
και ο Ιουδαιοχριστιανικος σεβασμος της προσωπικοτητας των Εθνικων?


Edited by - Helios on 23/08/2003 21:01:47

Edited by - Helios on 23/08/2003 21:04:19

Edited by - Helios on 23/08/2003 21:19:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 21:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Εχεις γινει αφορητα κουραστικος.
Αναμασας την ιδια τσιχλα συνεχως και εμενα με κουραζει να επαναλαμβανομαι!
Απαντησα σε ολα τα ποστ σου.
Οι σελιδες που σε παρεπεμψα ηταν σελιδες με τεκμηριωμενα στοιχεια και ερευνες κι οχι αστοιχειωτες σαν αυτες που με παρεπεμψες εσυ.
Τα ατομα αυτα ειναι προσκειμενα στην Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη.
Ο τροπος που αναφερεσαι διαρκως καθαρα στην εξουσια και οχι στην θρησκεια μου γεννησε μια απορια.Αν καποια στιγμη αποκτησεις εσυ εξουσια ποσο επικινδυνος θα εισαι με τοσο φανατισμο και μισος που κουβαλας στην ψυχη σου;
Mιλας για Πατρωα θρησκεια.Πατρωα για ποιους;Για τον Σωκρατη;Τον Αριστοτελη;Τον Πλατωνα;
Αν ο Χριστιανισμος ειχε την εξουσια που του καταλογιζεις θα ειχε και την δυναμη να αποτρεψει και το ψηφισμα του νομου για τις νεες ταυτοτητες,πραγμα που δεν καταφερε μια και η ηγεσια κατευθυνεται απο συμφεροντα μη-Χριστιανικα.
Και μην μπερδευεις τους Ιουδαιους με τον Χριστιανισμο,το επαναλαμβανω.Οι Ιουδαιοι ειναι πολεμιοι του Χριστιανισμου και του Ελληνισμου γενικοτερα.
Δεν θα επεκταθω περισσοτερο αν και θα μπορουσα να απαντησω σε ολα για ακομη μια φορα.Ειμαστε ομως εκτος θεματος και ειναι κουραστικο για τους αναγνωστες!
Να ειστε ολοι καλα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 22:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios
Παλι υπεκφευγεις να απαντησεις,
απο δογματικη αδυναμια.
Οι ταυτοτητες εκφραζουν ψηφο λαου,απο κατω,
οι μηχανισμοι εξουσιας ,
ειναι παγιωμενοι απο εκατονταδες χρονια,
απο πανω.
Ρωτας για το ποια ειναι η θρησκεια των προγονων σου.
Υπαρχει μεγαλυτερη καταπτωση και αποπροσανατολισμος?
Αν ρωτουσαν μια εβραιοπουλα,
ποια ειναι η θρησκεια των προγονων της,
θα ρωτουσε?
Μηπως σε κουρασε η αγνοια σου,
και το ανεδαφικο,της ξενης και επιβεβλημενης αιρεσης?
Γιατι οταν οι Ιουδαιοχριστιανοι τα βρισκουν σκουρα,
στρεφονται στον Χριστουλη,
αφηνοντας μοναχουλα την εκκλησια τους,
ενω οταν ειναι ολα καλα,
Χριστος =Ιουδαιοχριστιανικη "ελληνο"ορθοδοξη εκκλησια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 22:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Eγω σου απανταω κι εσυ μου λες οτι υπεκφευγω να σου απαντησω;

Η θρησκεια των προγονων μου ηταν των προγονων μου,οχι δικη μου και δεν θα επεκταθω γιατι σκοπιμα πηγαινεις την κουβεντα οπου σε βολευει.

Αν ειχα αγνοια πιστεψε με ηδη θα ημουν θυμα σου

Καλη φωτιση φιλε μου και ευχομαι να αποκτησεις την εξουσια που επιθυμεις και ο Θεος να μας φυλαει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy