ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Νεκρονομικό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vampirioum
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 03:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vampirioum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.Επειδη εχω ασχοληθει πραγματικα πολυ με το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ σας αποτρεπω απο το να ασχοληθειτε μαζι του οχι λογω της επικινδυνοτητας του(την οποια παντα καθοριζει αυτος που ασκει οποιουδηποτε ειδους μαγεια αναλογα με τις βλεψεις και τις πραξεις του) αλλα λογω της ελλειψης πραγματικων πηγων τοσο για την υπαρξη οσο και για τους πραγματικους λογους υπαρξης του.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ λοιπον να ασχοληθειτε μαζι του κατα τη γνωμη μου αφου δεν υπαρχουν πραγματικα περιθωρια βελτιωσης καποιου που δεν εχει ευρος γνωσεων στην θεωρια αλλα και την πρακτικη της μαγιας οποιας μορφης.

Never Die AgainΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysthrios
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 07:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysthrios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδη εχω ασχοληθει πραγματικα πολυ με το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ
quote:
...ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ λοιπον να ασχοληθειτε μαζι του

:-DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 13:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Mysthrio. Ο μοναδικός σοβαρός λόγος για να μελετήσει κανείς κάτι τέτοιο υπάρχει αν το κάνει κανείς υπό την προϋπόθεση ότι διαβάσει μια ιστορία τρόμου. Όσον αφορά το «μαγικό» του κομμάτι, προσωπικά δε πιστεύω στην μαγεία, οπότε θεωρώ πως πρέπει να αντιμετωπίζεται με κοινό τρόπο όπως το υπόλοιπο κείμενο, ως απλώς μια ιστορία.

quote:
Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕΣΟ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΜΕ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ.
Αυτό δε μπορεί να σταθεί, κυρίως διότι σύμφωνα με την ιστορία και το περιβάλλον όπου διαδραματίζεται το βιβλίο αυτό, η μυθολογία αυτή δεν αποδέχεται και δεν αναφέρεται καθόλου στον διάβολο.

Ίσως η μοναδική αξία που μπορεί να δοθεί σε αυτό, είναι η συμβολική η οποία υπάρχει πίσω από αυτό. Από πολλούς ερευνητές του εσωτερισμού, κάποιες οντότητες και καταστάσεις οι οποίες αναφέρονται σε αυτή τη μυθολογία, συνδέονται συμβολικά με βάση τις ιδιότητές τους με κάποιους πλανήτες ή με κάποια σέφιροθ. Λόγο όμως τις μορφής και της έκτασης που έχει πάρει αυτό το θέμα όμως, οι ιδιότητες των οντοτήτων αυτών αναιρούνται λόγο των τρόπων όπου παρουσιάζονται στα κείμενα που κυκλοφορούν.

Edited by - Aristoteles on 24/09/2006 13:17:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

witchcharmed
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2006, 20:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους witchcharmed  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vamporiom θα ήθελα να μου πεις τι ειναι το νεκρονομικον,γιατί έχω ακούσει πολλές φορές γι'αυτό,αλλά δε ξερω τι ειναιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Andreas23
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 07:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andreas23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
adelfia... opoios exei aporeies sxetika me ayto to vivlio...... as rwthsei emena...fysika tha proelthoun kapoies erwthseis apo plevras mou prin dwsw apanthseis....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 21:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Andreas23 καλώς ήρθες στο ESOTERICA.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε να γίνεσαι κατανοητός στα μηνύματα σου από όλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 00:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, επειδή τυγχάνει να έχω το εν λόγω
βιβλίο "Νεκρονομικόν" θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα
για το βιβλίο που αναφέρεται ως έργο ενός τρελού άραβα, του
Αμπντούλ αλχραζάτ, ο οποίος, ήταν αυτός οπου κατέγραψε αυτά που
του μετέφεραν άνθρωποι και δαίμονες,μέσα από πηγές του τοτε κόσμου
περί των σχέσεων που λειτουργούν
στο σύμπαν και την υποτέλεια που δηλώνουν σε αρχαίους νόμους και
εξισώσεις...
Το βιβλίο αυτό , όμως, ούτε εύκολο είναι να το καταλάβει κανείς, αφού έχει
γραφεί μέσα απο κύμα έντονων συναισθημάτων,ενώ αποτελεί είσοδο σε άλλα
γνόμια περί των δυνάμεων του πνεύματος οι οποίες κυβερνούν, με νόμους αλληλοεξάρτησης
αυτό τον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 10:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι γνωρίζουμε σχετικά με το Νεκρονομικόν προέρχεται κυρίως από το έργο του H.P. Lovecraft και μετά από τους άλλους συγγραφείς και μελετητές που επηρεάστηκαν από αυτό .

Ένα μυστηριώδες βιβλίο που κανένας δεν γνωρίζει με βεβαιότητα αν είναι πράγματι αληθινό .

Το Νεκρονομικόν αποτελεί ένα από τα κύρια έργα της περιβόητης μυθολογίας Κθούλου (Cthulhu) που ξεκίνησε ο Lovecraft .
Το όνομα προέρχεται από το όνομα μιας οντότητας που «υπάρχει στην βυθισμένη Ρ’ λυέ και κοιμάται και ονειρεύεται» ο οποίος ανήκει σε μια γενιά πανίσχυρων εξωδιαστασιακών οντοτήτων που ονομάζονται «Μεγάλοι Παλαιοί», οι οποίοι ζουν εξόριστοι από τον κόσμο μας και προσπαθούν να επιστρέψουν με το άνοιγμα κάποιων σφραγισμένων πυλών, ο μόνος που ζει στη γη είναι ο «χταποδόμορφος Κθούλου», σε ένα είδος χειμερίας νάρκης στον βυθό του ωκεανού .

Το απαγορευμένο βιβλίο «Νεκρονομικόν» υποτίθεται ότι μιλάει για τους Μεγάλους Παλαιούς, αλλά και για άλλες σκοτεινές γνώσεις του παράφρονα Άραβα Αμπντούλ Αλχαζρέντ .

Οι σκοτεινές απαγορευμένες γνώσεις σύμφωνα με τον Lovecraft υπάρχουν μέσα στο θρυλικό βιβλίο Νεκρονομικόν «το βιβλίο των νεκρών ονομάτων» ή «το βιβλίο του νεκρού νόμου» .

Το μεγαλύτερο αυθεντικό απόσπασμα του Νεκρονομικον, προέρχεται από το "The Dunwich Horror" ( Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς) του Lovecraft .

Οπότε αναρωτιέμαι, τι είναι αληθινό και τι φαντασία στο μυαλό ενός συγγραφέα φανταστικής λογοτεχνίας τρόμου, αλλά και πως μπορεί κάποιοι να ψάχνουν σημάδια πραγματικότητας σε ένα λογοτεχνικό αριστούργημα φαντασίας…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 10:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο όμως, υπάρχει αγαπητέ μου elo...
Μόνο του και ολόκληρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 10:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι υπάρχει δεν πάει να πει και πως ότι γράφετε μέσα είναι και πραγματικότητα, άλλωστε αν πρόσεξες αυτό που έγραψα είναι πως είναι ένα αριστούργημα φανταστικής λογοτεχνίας τρόμου .

Και απλά να σε ενημερώσω σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις πως υπάρχουν δεκάδες ψευδεπίγραφα βιβλία που κυκλοφορούν στο εμπόριο με τον τίτλο Νεκρονομικόν πχ Το Νεκρονομικόν του Σίμωνα, το Νεκρονομικόν του Τζορτζ Χει, του Olaus Wormius και πολλά άλλα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 14:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι, ποιοί απ'όλους τους συγγραφείς φανταστικής λογοτεχνίας ''έντυσαν'' προσωπικές βιωματικές εμπειρίες με τον προστατευτικό μανδύα του παραμυθιού προκειμένου να μην έχουν την ''ατυχή'' κατάληξη προγενέστερων(βλέπε Λάβκραφτ).
Επίσης αναρωτιέμαι πόσες αλήθειες έχουν ''διασωθεί'', με το πέρασμα των χρόνων, υπό μορφίν μυθολογίας-παραμυθιού.
Τέλος, και μιας και στη σημερινή κοινωνία το βιβλίο έχει πάρει την κατιούσα, αναρωτιέμαι ποιές απ'τις κινηματογραφικές ταινίες παρουσιάζουν εναλλακτικές και διαφορετικές πραγματικότητες...πάντα φυσικά κάτω από τον προστατευτικό μανδύα που προσφέρει η ελευθερία της τέχνης του κινηματογράφου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Φίλιπ Ντικ (Philip Kindred Dick) ήτανε επίσης ένας πολύ σημαντικός συγγραφέας της Ε. φανταστικής λογοτεχνίας που πέρασε τα «προσωπικά του βιώματα» στο γράψιμο όλων αυτών των γνωστών έργων (φανταστικής λογοτεχνίας) .

Το θέμα όμως είναι ότι πάντα θα «αναρωτιόμαστε» το κατά πόσο αυτές οι «προσωπικές εμπειρίες» που είχαν αυτοί οι συγγραφείς είναι πραγματικές… ή απλά ένα κατασκεύασμα ενός ιδιοφυούς μυαλού, μια λεπτή γραμμή που χωρίζει την ιδιοφυΐα από την τρέλα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 16:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Σάιμακ με τις μηχανές του, δεν είναι ''επίκαιρος'' στις μέρες μας?
Βλέπε matrix - animatrix...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 17:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


  • 1. Τα Νεκρονομικά που έχετε στην διάθεση σας αποτελούν μοντέρνα Γριμόρια (δίχως να μειώνεται η όποια αξία τους..) και είναι στον αριθμό τους ανάλογα της φήμης του υποτιθέμενου αυθεντικού, καθώς η ζήτηση δημιουργεί την προσφορά.


  • 2. Το «αυθεντικό», αν υποθέσουμε ότι υπάρχει, Νεκρονομικό, δεν είσθε σε θέση να το διαβάσετε ακόμα και αν υποθέσουμε ότι θα μπορούσατε να το είχατε στην κατοχή σας.


  • 3. Αν υποθέσουμε ότι το Νεκρονομικό είναι δημιούργημα της φαντασίας του H. P. Lovecraft και θεωρήσουμε ότι πίσω από αυτό κρύβεται κάποιο άλλο αυθεντικό μαγικό βιβλίο (συγκεκαλυμμένο), τότε ούτε αυτό είσθε σε θέση να το διαβάσετε όπως και οι προηγούμενοι από εσάς.


  • 4. Αν υποθέσουμε ότι το Νεκρονομικό είναι αποτέλεσμα άλλης συγγραφικής επιρροής προς τον H. P. Lovecraft μπορείτε να θεωρήσετε όλη την υπόθεση περί «αυθεντικού» Νεκρονομικού ματαιοπονία, στρέφοντας το ενδιαφέρον σας σε κάποιο άλλο βιβλίο, διήγημα, συγγραφέα.


  • 5. Αυτά από εμένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 18:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo, σκοπίμως το κανεις; Φίλε μου έχω το "Νεκρονομικόν",
σκέτο, χωρίς αποδόσεις, απο το 1986,ενώ το γνωριζα απο παλιότερα
κι όχι απο τον Λάβκραφτ... Αλλά απο τις πηγές του...γιατί δεν είναι
μόνο ο Λάβκραφτ, που αναφέρει το εν λόγω ..πόνημα...Είναι ολόκληρο και
χωρίς μυθιστορηματικές προεκτάσεις...Σε καμία περιπτωση, δε, παραμύθι.
Επιμένω ότι ξέρω τι λέω, εκ των παλαιών μου γνώσεων, αλλά και από το
γεγονός ότι η μυθολογία Κθούλου, έχει πάρα πολλούς οπαδούς στον 19ο αιώνα...
Ειδικά στο χώρο της θεοσοφίας και του αποκρυφισμού... Αυτοί δεν διαβάζουν
επιστημονική φαντασία για να περάσουν την ώρα τους, ή για να ξεχαστούνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 18:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μπορείτε να θεωρήσετε όλη την υπόθεση περί «αυθεντικού» Νεκρονομικού ματαιοπονία,στρέφοντας το ενδιαφέρον σας σε κάποιο άλλο βιβλίο, διήγημα, συγγραφέα.

Μα αυτό κάνουμε φίλε XD...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 18:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve,

Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει αλλά πολλά νέα μέλη εγγράφονται στο παρόν φόρουμ για να βρούν απαντήσεις σε θέματα που τους έχουν κινήσει την περιέργεια όπως Σολωμονικές, νεκρονομικά, μάγεια, κ.τ.λ.
Με το να λές πως το νεκρονομικό δεν αποτελεί παραμύθι(και μπορεί να μην αποτελεί) δεν στέλνεις μεταφορικά τα αρνιά προς σφαγή?
Ή νομίζεις με το να λές προσέξτε...θα αποτρέψεις απροετοίμαστους νεαρούς και νεαρές από περαιτέρω 'ψάξιμο''?
Φαντάζομαι πως μάλλον το αντίθετο θα συμβεί...
Και με το να πετάς λέξεις όπως Κθούλου, αποκρυφισμός...μάλλον δεν βοηθάς στην εξομάλυνση της κατάστασης αλλά (όχι σκόπιμα φαντάζομαι) εξεγείρεις τη φαντασία πολλών αφελών...
Αν καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να σου πώ, θα συμπεράνεις τις ευθύνες και τη βαρύτητα που έχουν τα λεγόμενά μας, και συνεπώς το αντίκτυπό τους σε άλλους ανθρώπους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 20:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

μπορείτε να θεωρήσετε όλη την υπόθεση περί «αυθεντικού» Νεκρονομικού ματαιοπονία,στρέφοντας το ενδιαφέρον σας σε κάποιο άλλο βιβλίο, διήγημα, συγγραφέα.

Μα αυτό κάνουμε φίλε XD...



Good for you then, mate Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 20:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ helios2012, καλησπέρα, το μήνυμα μου
αφορούσε τις θέσεις του elo, γιατί, αν και χριστιανός
και παλαιοημερολογίτης πεδιόθεν,έχω ασχοληθεί πάρα πολυ
με τα μεταφυσικά, αποκρυφιστικά και γνωστικά πράγματα, απο
αγνή αναζήτηση της γνώσης και της κατανόησης της φύσης των πραγμάτων...
Εξ άλλου κι ο χριστιανισμός λέει: "πίστευε και μη, ερεύνα..."
Εγώ δε, συμπληρώνω ότι η αλήθεια δεν σκοτώνει. Αντιθέτως, όποιος
γνωρίζει ξέρει με τι έχει να κάνει... Όπως και νάχει δέχομαι
την άποψη σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 21:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve δεν κάνω τίποτε σκοπίμως….

Δεν αμφιβάλω ότι έχεις το Νεκρονομικόν εσύ… αλλά και αμέτρητοι άλλοι άνθρωποι…

Αν γράψεις στο Google πχ .. «Νεκρονομικόν» θα σου βγάλει δεκάδες διαφορετικές εκδόσεις από το συγκεκριμένο βιβλίο .

Αναφέρεις ότι το έχεις … «ενώ το γνωριζα απο παλιότερα
κι όχι απο τον Λάβκραφτ... Αλλά απο τις πηγές του...», μα η πρώτη πηγή είναι ο ίδιος ο Lovecraft, ο εμπνευστής αυτού του έργου και μετά οι υπόλοιποι που επηρεάσθηκαν από αυτόν.

Εκτός και αν έχεις την πρώτη μετάφραση του έργου που έκανε ο Θεόδωρος Φιλέτα το 950 μχ από τα αραβικά στα ελληνικά που βέβαια δεν λέγεται Νεκρονομικόν, αλλά «Al Azif»

Βλέπεις μεταφράσεις του «αυθεντικού» έχουν γίνει άφθονες, από το 950 μέχρι 1569 που απαγορεύτηκε επισήμως από τον Πάπα Πίου V, και άλλες τόσες στην εποχή μας που αυτοπροβάλλονται ως αληθινές, χωρίς να έχουν καμία σχέση με το πρωτότυπο και βέβαια θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο XD στο μήνυμα του στις «17:20:06» .

quote:
trexagireve-Ειδικά στο χώρο της θεοσοφίας και του αποκρυφισμού...

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στο βιβλίο του τζιάν που θεωρείται ως η πρώτη πηγή που παρέχει πληροφορίες για τους Μεγάλους Παλαιούς και έγινε γνωστό από την Μπλαβάτσκυ..

Όπως καταλαβαίνεις φίλε trexagireve επικρατεί ένα χάος με όλα αυτά, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτε σίγουροι..

Σχετικά με το Νεκρονομικόν, πρέπει να ομολογήσω πως αυτό το τερατώδες και απεχθές έργο δεν είναι παρά τμήμα της δικής μου φαντασίας!
Η δημιουργία φρικτών βιβλίων είναι μια από τις αγαπημένες διασκεδάσεις των αφοσιωμένων στο παράξενο... Αποτελεί ιδιαίτερη ψυχαγωγία για διάφορους συγγραφείς, να χρησιμοποιούν τους κατασκευασμένους από άλλους, δαίμονες και φανταστικά βιβλία μέσα στις δικές τους ιστορίες. Έτσι, και ο Clark Aston Smith μιλά συχνά για το νεκρονομικόν ενώ εγώ αναφέρομαι στο δικό του Βιβλίο του Eibon… και ούτω καθεξής. Αυτή η συνεργασία των υλικών τείνει να οικοδομήσει ένα ψευδο-πειστικό υπόστρωμα σκοτεινής μυθολογίας, θρύλων και βιβλιογραφίας, αν και κανείς από εμάς φυσικά δεν έχει την παραμικρή ευχή να αποπλανήσει πραγματικά τους αναγνώστες.»

Απόσπασμα επιστολής του H. P. Lovecraft στην M. Sylverster: 13/01/1934

Edited by - elo on 12/10/2008 21:22:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 21:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέμου elo, έχω αυτό το βιβλίο που αναφέρεις, αν
και εγώ αυτό ξέρω σαν βιβλίο "Νεκρονομικόν"
και τα άλλα σαν μυθιστορήματα....
Έχεις δίκιο για το χάος που λές, αλλά πιστεύω ότι είναι
εσκεμμένο, προκειμένου να πλημυρίσει ο κόσμος απο αυτή τη
γνώση, ώστε να εγκαθιδρύσουν τις δικές τους πρακτικές, μέσα
από την εξάρτηση απο αυτούς ατόμων που θα ενδιαφέρονταν για τα
συγκεκριμένα θέματα...Πρακτικές θεοσοφιστών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 23:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ (χορτοφαγικέ) trexagireve,

Δυστυχώς πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου, όταν λές πως η αλήθεια δε σκοτώνει.
Όταν η αλήθεια είναι πιό σκληρή απ'όσο μπορεί ν'αντέξει κάποιος τότε κυριολεκτικά μπορεί και να τον σκοτώσει.
Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα νέων ανθρώπων που οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία επειδή δεν είχαν τα κατάλληλα ψυχικά εφόδια για ν'ανταπεξέλθουν...
Όταν δεν ξέρεις καν να κολυμπάς θες να κολυμπήσεις και σε βαθιά νερά?
Και όσοι έχουν κολυμπήσει σε βαθιά νερά και βγήκαν στην ακτή, τί θα κάνουν?
Θ'αφήσουν τους άλλους να πάρουν φόρα και να βουτήξουν ή θα τους μάθουν πρώτα κολύμπι?
Άλλοι θα πούν-βρε δε μπαν να πνιγούν!
Άλλοι θα ορμήξουν να τους σταματήσουν-Μηηη...!
Άλλοι θα τους πετάξουν κατευθείαν στα βαθιά...
Άλλοι θα τους καλμάρουν και θα τους οδηγήσουν στα ρηχά να πλατσουρίσουν!
Σε όσους δεν βγήκαν στην ακτή λέω: σκάσε και κολύμπα!
Πέρα απ'την πλάκα...
Βασική προϋπόθεση για να διαβάσει ο καθένας ένα ιδιαίτερο βιβλίο είναι να διαθέτει την ικανότητα της κριτικής σκέψης.
Οπότε, αν θέλουμε να βοηθήσουμε, μπορούμε να προτείνουμε εναλλακτικά βιβλία που να ικανοποιούν τις μεταφυσικές ανησυχίες των αναγνωστών με το ελάχιστο κόστος ή αλλιώς μπορούμε να υποδείξουμε πώς πρέπει να διαβάζονται παρόμοια κείμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 23:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ (χορτοφαγικέ) trexagireve,

Δυστυχώς πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου, όταν λές πως η αλήθεια δε σκοτώνει.
Όταν η αλήθεια είναι πιό σκληρή απ'όσο μπορεί ν'αντέξει κάποιος τότε κυριολεκτικά μπορεί και να τον σκοτώσει.
Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα νέων ανθρώπων που οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία επειδή δεν είχαν τα κατάλληλα ψυχικά εφόδια για ν'ανταπεξέλθουν...
Όταν δεν ξέρεις καν να κολυμπάς θες να κολυμπήσεις και σε βαθιά νερά?
Και όσοι έχουν κολυμπήσει σε βαθιά νερά και βγήκαν στην ακτή, τί θα κάνουν?
Θ'αφήσουν τους άλλους να πάρουν φόρα και να βουτήξουν ή θα τους μάθουν πρώτα κολύμπι?
Άλλοι θα πούν-βρε δε μπαν να πνιγούν!
Άλλοι θα ορμήξουν να τους σταματήσουν-Μηηη...!
Άλλοι θα τους πετάξουν κατευθείαν στα βαθιά...
Άλλοι θα τους καλμάρουν και θα τους οδηγήσουν στα ρηχά να πλατσουρίσουν!
Σε όσους δεν βγήκαν στην ακτή λέω: σκάσε και κολύμπα!
Πέρα απ'την πλάκα...
Βασική προϋπόθεση για να διαβάσει ο καθένας ένα ιδιαίτερο βιβλίο είναι να διαθέτει την ικανότητα της κριτικής σκέψης.
Οπότε, αν θέλουμε να βοηθήσουμε, μπορούμε να προτείνουμε εναλλακτικά βιβλία που να ικανοποιούν τις μεταφυσικές ανησυχίες των αναγνωστών με το ελάχιστο κόστος ή αλλιώς μπορούμε να υποδείξουμε πώς πρέπει να διαβάζονται παρόμοια κείμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 21:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἄγαπητέ μου helios2012, με συγχωρείς, αλλά η υποδομη
που δεν υπάρχει, ακομη και σε κοινωνικό επίπεδο, φταίει
κι όχι η αλήθεια...Αν εμείς γίναμε τόσο επιρρεπείς στο κακό,
δεν φταίει η γνώση, αλλά το ότι δεν έχουμε αρχές, αξίες και
ηθική, φίλε μου...
Ωστόσο, η γνώση είναι προφυλαγμένη και έχω προσέξει, ότι αν κάποιος
δεν έχει σωστα κίνητρα, δεν προχωράει.. Μεγάλη συζήτηση αυτή η αρμονική
ακολουθία επιθυμίας-πραγμάτωσης...

Όλα αυτά που λές, για τον σημερινό άνθρωπο, δεν αντικατοπτρίζουν τον
άνθρωπο...Πρέπει να έχουμε ως μπούσουλα, το ορθόν κι όχι να μπαίνουμε στη
θέση που μας έχουν βάλει,να φερόμαστε δλδ, ήδη κι εμείς ως συνένοχοι...
Είμαστε άνθρωποι κι όχι αντιδραστικά όντα.. Λειτουργούμε με την δράση όχι
την αντίδραση... Σκέψου το και για άλλη μας συζήτηση στα chemtrails....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 00:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν αφού ο Φίλιπ Ντίκ και ο Κλίφορντ Σάιμακ ''θάφτηκαν'' εγώ προτείνω στους νέους με μεταφυσικές ανησυχίες να διαβάσουν την ''Ψυχική Αυτοάμυνα'' της Dion Fortune προτού επεκταθούν σε ''άλλα'' πράγματα...
Να ξέρουν όμως και τί πρεσβεύει η κυρία και που ανήκει...
Καλή συνέχεια...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 01:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Violet Mary Firth (Dion Fortune) …

helios2012 θες να μας βάλεις στα βαθιά εεε…

Πρόσεξε μην το πάρει χαμπάρι ο φίλος μας trexagireve και μετά την βάψαμε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 01:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Fortune vs necronomikon σημειώσατε 2-0!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 05:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε μπαγάσα XD, πάνω που πάω να ποστάρω με προλαβαίνεις και με καλύπτεις πάντα!

Τέλος πάντων, υπάρχει μία περίπτωση το Νεκρονομικόν να συνδέεται με το "ανεξήγητο" και μη αποκρυπτογραφημένο χειρόγραφο Voynich που βρίσκεται στην βιβλιοθήκη του Yale.

To χειρόγραφο μπορεί να το δει κανείς σε facsimile εδώ:

http://beinecke.library.yale.edu/dl_crosscollex/SetsSearchExecXC.asp?srchtype=ITEM

Edited by - A. Kircher on 14/10/2008 05:35:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 09:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α ρε μπαγάσα XD, πάνω που πάω να ποστάρω με προλαβαίνεις και με καλύπτεις πάντα!

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 14:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι πρεσβεύει ακριβώς η Fortune αγαπητέ helios2012? δεν έχω καταλάβει κάτι περίεργο, και που ανήκει?
Και τι είναι η ψυχική αυτοάμυνα? κάποιο δύσκολο ή περίεργο βιβλίο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy