ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ESΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 10:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια γιατι κάποιος να κάνει δάσκαλο του την Χρυσή Αυγή και όχι τον Χριστό, τον Βούδα, τον Μορία ?
Αυτοί είπαν οτι η μεγαλύτερη επανάσταση που μπορεί να κάνει ο πνευματικός άνθρωπος είναι η ΑΠΛΟΤΗΤΑ.
Απλός είναι ο θεός. Ο νούς μας είναι περίπλοκος.
Και αυτό δεν είναι ένα σύνθημα αλλά μια βιώσιμη πραγματικότητα.
Μπορείς με μια απλή αναπνοή να ρουφήξεις όλο το "πράνα" που χρειάζεσαι αρκεί να είσαι συνειδητός και να πιστεύεις σε αυτό που κάνεις.Τα δέντρα φτιάχτηκαν για εμάς.
Μπορείς με αγνές σκέψεις να χτίσεις την πιο δυνατή αύρα.
Τι χρειάζεσαι τις αστρικές βόλτες? Αφού ξέρεις οτι ακόμα και τα πιο δυνατά πνεύματα έχουν μεγάλη πιθανότητα να "κολήσουν" στην επιπλαστη μακαριότητα του Ντεβαχαν.Αφήστε το αστρικό σε αυτούς που ζούν εκεί.
Ο Ναός θα φτιαχτεί με τα ανθρώπινα χέρια.Με μόχθο πάνω στη ζωή.
Και αν κάποτε τα τελετουργικά ήταν αναγκαία για την επικοινωνία, μετα την έλευση του Λόγου οι "πύλες" άνοιξαν και είναι ελεύθερος ο καθένας να εκφραστεί,να λάβει,να προσφέρει. Η νέα εποχή είναι η εποχή της απελευθέρωσης απο κάθε σύστημα,τελετουργία ακόμα και μύηση. Η εποχή των μυημένων παρήλθε. Τώρα καλείται ο άνθρωπος σαν μονάδα να δράσει, καλούμαστε να βιώσουμε την ένωση μας, καλούμαστε να βιώσουμε την απλότητα του Θεού και να την καταδείξουμε.
Ο στόχος θα έχει επιτευχθεί όταν θα νιώθουμε την μορφή του Θεού να αντανακλάται πάνω σε ένα τριαντάφυλλο.
Αλήθεια τι είναι συνείδηση εαν δεν είναι αυτό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Σ'αυτό το τόπικ, αναφέρθηκε πολλές φορές η σκοπιμότητα της παράθεσης εμπειριών, σχετικά με την πρακτική του εσωτερισμού, και από κάποιους της τελετουργικής μαγείας. Συγχρόνως, διαδραματίζεται μία παράλληλη συζήτηση, εννοιολογικής προσέγγισης του θέματος, που αν και θα μπορούσε από κάποιους να χαρακτηριστεί ως θεωρητική, παρόλα αυτά με την αντιστοίχηση της προσέγγισης αυτής στην καθημερινότητά μας, κάθε άλλο παρά θεωρητική είναι.

Θα αφήσω την τελετή ως έννοια απέξω (για την τωρινή κατάθεση της άποψής μου) και θα αναφερθώ στην μαγεία ως έννοια, από τη σκοπιά που την βλέπω εγώ:
Μαγεία λοιπόν είναι, η εκδήλωση (ή υλοποίηση) στον φυσικό κόσμο, επιθυμιών ή ανώτερων ιδεών.
Εδώ τίθεται και το είδος της μαγείας. Αν πρόκειται για επιθυμίες, τότε αναφερόμαστε στον κατώτερο νοητικό μας φορέα, που είναι ανάλογα χρωματισμένος από το συναισθηματικό μας σώμα, το αντιλαμβανόμαστε ή όχι. Αν πρόκειται όμως για ανώτερες ιδέες, προερχόμενες από το ανώτερο εγώ μας, τότε η μαγεία, αφού προέρχεται από την θεϊκή μας υπόσταση, δεν θα είναι θεουργία;

Στη δεύτερη λοιπόν περίπτωση, έχουμε ως μοχλό άσκησης της μαγείας, ένα τμήμα μας, το οποίο αγγίζει τα ουράνια. Το πόσο μπορεί αυτό να εκδηλωθεί, εξαρτάται από το εάν η προσωπικότητά μας το μπλοκάρει, ή αφήνει τα μηνύματά του να περάσουν. Για να γίνει αυτό όμως, να επικοινωνήσουμε δηλαδή με τον ανώτερό μας εαυτό, τι είναι περισσότερο απαραίτητο; Μήπως το "γνώθις αυτόν" - που μάλλιασε η γλώσσα του Αβατάρ δικαίως να μας υπενθυμίζει;
Σε ποιο βαθμό μπορεί η τελετουργική μαγεία, να μας βοηθήσει να ενεργοποιήσουμε τη γέφυρα μεταξύ του ανώτερου και του προσωπικού "είναι" μας; Αυτό είναι και το μέτρο αξιολόγησής της.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια γιατι κάποιος να κάνει δάσκαλο του την Χρυσή Αυγή και όχι τον Χριστό, τον Βούδα, τον Μορία ?
Αυτοί είπαν οτι η μεγαλύτερη επανάσταση που μπορεί να κάνει ο πνευματικός άνθρωπος είναι η ΑΠΛΟΤΗΤΑ.


χμ.. μήπως γιατί ειναι απλά "ευκολο" ....

Γιώργος.
previously on Esoterica : ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΦΙΑ ..ρεεε!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 16:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΙΟΝ/ΓΙΩΡΓΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΛΟΤΗΤΑΣ.

ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΗΛΘΕ Η ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΑΜΑΡΕΙΤΗ ΟΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΑΒ (ΔΙΩΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ)
ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ TOY ΗΤΑΝ Η ΕΞΗΣ ..
*** ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ***

ΑΠΛΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.... (ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΘΕΟΥΡΓΙΣΕΙ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 19:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας... Διάβασα ένα μεγάλο μέρος της συζήτησής σας και την βρήκα ενδιαφέρουσα... η αλήθεια όμως είναι πως είμαι άσχετη με το θέμα αν και κατά καιρούς έχω βρεθεί σε συζητήσεις και έχω ακούσει για τρόπους και μεθόδους της μαγείας... Παντού ακούγονται τα ίδια.. Χρησιμοποίηση συμβόλων για προστασία , εξορκισμεί, επικλήσεις πλασμάτων.....
Όμως όλα αυτά τα πράγματα μου γεννάνε κάποια ερωτηματικά.. καλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει επί του θέματος... και επισημαίνω πάλι πως είμαι σχεδόν άσχετη με το θέμα καθώς και πάντα ήμουν ο <<αμφισβητών>>(εννοώ αυτος που αμφισβητεί) της παρέας... και όχι αυτος που αμφισβητεί για την αμφισβήτηση αλλά γιατί πραγματικά δεν πείθεται εύκολα των όσων λέγονται

1ον: Ποιά είναι αυτά τα πλάσματα , καλά ή κακά,(αν και έχω ακούσει πολλά από τα ονόματα, ιδιαίτερα δαιμόνων, και των ιδιοτήτων τους) τα οποία επικαλλούνται όσοι ασχολούνται με την πρακτική μαγεία? Θέλω να πω πως πολλές από τις θρησκείες έχουν τους δικούς τους Θεούς ή δαίμονες που λατρεύουν ή εξορκίζουν, αυτές οι επικλήσεις πάνω σε τι βασίζονται?
2ον:είναι πραγματικά εύκολο ακόμα και ένας αδαής να επικαλεστεί κάποια οντότητα και να έχει όντως αποτέλεσμα ακόμα και αν το επιθυμούμενο αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό? (π.χ. επικαλλούμαστε ένα καλό πνεύμα αλλά μας εμφανίζεται κάτι άλλο)(εξού και η προστασία)Η ερώτηση αυτή είναι ρητορική εφόσον όλοι μέσα στο foroum έχουν ισχυριστεί για εξαπάτηση από διάφορα όντα.. (εκτός αν καποιος θέλει αν προσθέσει κάτι που δεν έχω καταλάβει)

3ον:αν τα πράγματα είναι τόσο εύκολα(ή έστω όχι ακατόρθωτα) και δεν εννοώ εύκολο να γίνεις μάγος αλλά για να έχεις κάποιο καλό ή κακό αποτέλεσμα , επιθυμητό ή όχι, τότε γιατί η επιστήμη δεν την αποδέχεται?Θέλω να πω, εφόσον η επιστήμη δουλεύει με αποδείξεις και οι αποδείξεις υπάρχουν... υπάρχουν τόσοι εδώ μέσα και έξω από εδώ που έχουνε δει όχι και λίγα... τοτέ γιατί δεν συνυπάρχει της επιστήμης?

Με άπειρο σεβασμό στην εδώ κουβέντα μας... δεν προσπαθώ να πω κάτι που δεν έχω γράψει ήδη.. δεν υπονόώ τίποτα εν ολίγοις... απλά έχω τα ερωτηματικά μου....
Ευχαριστώ....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 01:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου simori.

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω λίγο στην αναζήτηση απαντήσεων που αφορούν τα ερωτήματά σου, τουλάχιστον στα δύο δέυτερα. Στο πρώτο ερώτημα, δεν έχω ασχοληθεί με την τελετουργική επίκληση συγκεκριμένων οντοτήτων, οπότε την αφήνω σε αυτούς που έχουν τη σχετική πείρα.

quote:
2ον:είναι πραγματικά εύκολο ακόμα και ένας αδαής να επικαλεστεί κάποια οντότητα και να έχει όντως αποτέλεσμα ακόμα και αν το επιθυμούμενο αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό?

Το να επικαλεστείς μία οντότητα, δεν είναι ένα θέμα τόσο απλό, όσο παρουσιάζεται από άτομα, τα οποία κάνουν ελαφρά τη καρδία πειράματα, μόλις ακούσουν σκόρπιες οδηγίες από μία επίκληση (φυσικά δεν αναφέρομαι σε κανέναν από την εδώ συζήτηση...)
Κάποια πράγματα είναι απαραίτητα, όπως το να ξέρεις ποιον θέλεις να καλέσεις, τι είναι αυτός που θα καλέσεις (δηλαδή, σε ποιον τομέα έχει εξουσία, ώστε να τον χρησιμοποιήσεις), γιατί θέλεις να τον καλέσεις, πως θα καταλάβεις ότι αυτός ήρθε (κι όχι ο φούφουτος:οντότητα του αστρικού με διάθεση για αθώες ή μη φάρσες), πως θα προστατευθείς από την τυχούσα επίθεση άλλων οντοτήτων, τι αντάλλαγμα θα δώσεις, κ.λ.π.

Βέβαια, αν προσπαθήσεις αρκετά να βγάλεις τα μάτια σου χωρίς να υπολογίσεις την αμάθειά σου, αλλά και τους κινδύνους, όλο και κάποιος περαστικός (αγνώστου ταυτότητας αόρατο αντικείμενο ΑΤΑΑ, κατά το αγνώστου ταυτότητος ιπτάμενο αντικείμενο ΑΤΙΑ) μπορεί να περάσει για "καλημέρα", λέγοντάς την με τον δικό του τρόπο...

quote:
3ον:αν τα πράγματα είναι τόσο εύκολα(ή έστω όχι ακατόρθωτα) και δεν εννοώ εύκολο να γίνεις μάγος αλλά για να έχεις κάποιο καλό ή κακό αποτέλεσμα , επιθυμητό ή όχι, τότε γιατί η επιστήμη δεν την αποδέχεται?

Η επιστήμη, για να δεχτεί κάτι στους κόλπους της, πρέπει αυτό το κάτι να εντάσσεται μέσα στα πρωτόκολλα λειτουργίας της, δηλαδή να συμφωνεί με την μεθοδολογία της έρευνας που είναι αποδεκτή από αυτή.
Η μεθοδολογία αυτή δε, απαιτεί από κάθε τομέα μία προβλεψιμότητα αποτελεσμάτων, που να μπορούν όμως να δικαιολογηθούν με αποδεκτές από την επιστήμη διαδικασίες. Κάπου εκεί λοιπόν, μπλέκει το όλο θέμα με τη μεταφυσική και όλα τα σχετικά που αφορούν τους άγνωστους αόρατους κόσμους...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 02:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλησπέρα σας... Διάβασα ένα μεγάλο μέρος της συζήτησής σας και την βρήκα ενδιαφέρουσα... η αλήθεια όμως είναι πως είμαι άσχετη με το θέμα αν και κατά καιρούς έχω βρεθεί σε συζητήσεις και έχω ακούσει για τρόπους και μεθόδους της μαγείας... Παντού ακούγονται τα ίδια.. Χρησιμοποίηση συμβόλων για προστασία , εξορκισμεί, επικλήσεις πλασμάτων.....
Όμως όλα αυτά τα πράγματα μου γεννάνε κάποια ερωτηματικά.. καλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει επί του θέματος... και επισημαίνω πάλι πως είμαι σχεδόν άσχετη με το θέμα καθώς και πάντα ήμουν ο <<αμφισβητών>>(εννοώ αυτος που αμφισβητεί) της παρέας... και όχι αυτος που αμφισβητεί για την αμφισβήτηση αλλά γιατί πραγματικά δεν πείθεται εύκολα των όσων λέγονται

1ον: Ποιά είναι αυτά τα πλάσματα , καλά ή κακά,(αν και έχω ακούσει πολλά από τα ονόματα, ιδιαίτερα δαιμόνων, και των ιδιοτήτων τους) τα οποία επικαλλούνται όσοι ασχολούνται με την πρακτική μαγεία? Θέλω να πω πως πολλές από τις θρησκείες έχουν τους δικούς τους Θεούς ή δαίμονες που λατρεύουν ή εξορκίζουν, αυτές οι επικλήσεις πάνω σε τι βασίζονται?
2ον:είναι πραγματικά εύκολο ακόμα και ένας αδαής να επικαλεστεί κάποια οντότητα και να έχει όντως αποτέλεσμα ακόμα και αν το επιθυμούμενο αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό? (π.χ. επικαλλούμαστε ένα καλό πνεύμα αλλά μας εμφανίζεται κάτι άλλο)(εξού και η προστασία)Η ερώτηση αυτή είναι ρητορική εφόσον όλοι μέσα στο foroum έχουν ισχυριστεί για εξαπάτηση από διάφορα όντα.. (εκτός αν καποιος θέλει αν προσθέσει κάτι που δεν έχω καταλάβει)

3ον:αν τα πράγματα είναι τόσο εύκολα(ή έστω όχι ακατόρθωτα) και δεν εννοώ εύκολο να γίνεις μάγος αλλά για να έχεις κάποιο καλό ή κακό αποτέλεσμα , επιθυμητό ή όχι, τότε γιατί η επιστήμη δεν την αποδέχεται?Θέλω να πω, εφόσον η επιστήμη δουλεύει με αποδείξεις και οι αποδείξεις υπάρχουν... υπάρχουν τόσοι εδώ μέσα και έξω από εδώ που έχουνε δει όχι και λίγα... τοτέ γιατί δεν συνυπάρχει της επιστήμης?

Με άπειρο σεβασμό στην εδώ κουβέντα μας... δεν προσπαθώ να πω κάτι που δεν έχω γράψει ήδη.. δεν υπονόώ τίποτα εν ολίγοις... απλά έχω τα ερωτηματικά μου....
Ευχαριστώ....

SIMORIL .......


Χμμμ ωραίο ερωτηματολόγιο και η φίλη amalia κάλυψε το κενό θαυμάσια με την απάντηση της. Υπάρχουν επίσης και πράγματα που δεν αποδεικνύονται απο την υπάρχουσα επιστήμη και θα μπορούσα να παρέθετα εκατοντάδες απο αυτά αλλά αυτός δεν είναι ο σκοπός. Πόσο περισσότερο όταν έχω ήδη πανεπιστημιακές σπουδές θεωρητικής κατέθυνσης και έχω εργαστεί και ως πειραματιζόμενος επιστήμονας σε έρευνα και γνωρίζω τα όρια της επιστήμης γενικώς σήμερα τα οποία είναι λίγα εμπρός στα όρια του αοράτου στα οποία επίσης προσπάθησα να εισέρθω πειραματιζόμενος με σύστημα και ερευνητικά.
.

Υπάρχει όμως και ψωμί και απο εκεί και πέρα (απο την επιστήμη εννοώ) και σίγουρα σε κάποια χρόνια απο τώρα η επιστήμη θα αναγκαστεί να επανα- ανακαλύψει τις σοφές ρήσεις και γνώσεις των αρχαίων λαών γενικότερα που ήταν τελικά αιώνες μπροστα απο εμάς σήμερα σε πολλά πράγματα.

Εάν δεν υπήρχε μικροσκόπιο δεν θα γνωρίζαμε την ύπαρξη των μικροβίων. Φαντάσου να έλεγες για την ύπαρξη τους στο μεσαίωνα, θα σε έριχναν στην πυρά. Πρέπει να μάθουμε να μην απορρίπτουμε ότι δεν βλέπουμε αλλά να το αντιμετωπίζουμε με υγιή σκεπτικισμό. Οπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει φωτιά.

Μία άμεση εμπειρία που είχα ως ηλίθιος πιτσιρικάς που ήθελε να παίξει τελετουργώντας επικαλούμενος κάποια δαιμονική οντότητα 15 χρόνια πρίν με έκανε να γνωρίσω τη λέξη ΦΟΒΟΣ στο μεγαλείο της. Το έκανα με όλη την ακρίβεια και λεπτομέρεια που έπρεπε να γίνει και με όλη μου την ΘΕΛΗΣΗ.

Η άυρα μου όμως δεν ήταν ζυμωμένη με αρετές και αφιλοκερδή συμπαντική αγάπη και την πάτησα άσχημα τότε (Ου γαρ είδασι τι ποιούσι). Μόνο μια υπέρλαμπρη αύρα αγιότητας συνδυασμένη με θέληση κάνει τις σκοτεινές οντότητες να φοβούνται και τις αγγελικές να σε σέβονται. Ειδάλλως τα αποτελέσματα επίκλησης μίας οντότητας μπορεί να είναι καίρια ακόμα και για τη ζωή.

Διάβασε στο ίδιο forum στον τομέα "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ" το topic "Το παιχνίδι με το Ποτηράκι" να δείς μέχρι που μπορεί να φτάσει η ηλιθιότητα του ανθρώπου όταν θέλει αμέτη μουχαμέτη και με περιέργεια να εισέρθει στις περιοχές του αόρατου για χάρη γούστου. θα απαντηθούν πολλά απο τα παραπάνω ερωτήματα σου.

Edited by - Yngwie on 02/12/2003 02:46:14

Edited by - Yngwie on 02/12/2003 02:47:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 22:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ ΘΕΟΥΡΓΙΑΣ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ"ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ GOLDEN DAWN KAI OXI TON ΧΡΙΣΤΟ."Ο ΚΑΘΕΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΒΑΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ.ΓΙΑΤΙ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ,ΔΙΕΥΡΥΝΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.ΟΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΤΟ ΓΝΩΘΕΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΥ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΟΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΕΧΩ ΝΑΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ¨.ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΜΕ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.ΟΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ,ΠΟΥ ΑΝΗΓΑΓΕ ΤΗΝ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ.Η GOLDEN DAWN AΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΩΣ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΑΔΥΤΑ ΤΗΣ ΘΕΟΥΡΓΙΑΣ.ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΜΑΓΙΑ-ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ,ΚΑΜΠΑΛΑ-ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΕΣ ΖΥΜΩΣΕΙΣ,ΣΤΟΝ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://servantsofthelight.org/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hermeticgoldendawn.org/index.shtml

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/elemental_adept/links.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 23:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ενασχοληση με την οψη δυναμη,μπορει να ταιριαζει σε ωρισμενες ιδιοσυγκρασιες,οπως της 7ης ακτινας.
Γιατι ομως σωνει και καλα πρεπει να τελετουργησουμε?
Αν ο σκοπος ειναι η συνειδητη συνδεση με το ατμα,εντος,γιατι αυτο πρεπει να γινει μονον τελετουργικα?
Ο Γκουρτζιεφ και ο Κρισναμουρτι,σαν εσωτεριστες,δεν χρησιμοποιησαν τελετουργια...
Και υπαρχει και το τεραστιο θεμα,του γιατι να διαλογιζεται και να επικαλειται καποιος μη εβραιος,εβραικους χαρακτηρες και ονοματα.
Τι επιπτωση εχει αυτο στο συνολικο αστρονοητικο μιας χωρας ,μη εβραικης,ας πουμε?
Ετσι για να συλλογιστει και ο 3je-ας πουμε...


Edited by - Helios on 03/12/2003 23:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 23:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι για του λογου το αληθες...

http://www.geocities.com/Athens/Olympus/3987/martinus.html

Edited by - Helios on 03/12/2003 23:40:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 00:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ενασχοληση με την οψη δυναμη,μπορει να ταιριαζει σε ωρισμενες ιδιοσυγκρασιες,οπως της 7ης ακτινας.
Γιατι ομως σωνει και καλα πρεπει να τελετουργησουμε?
Αν ο σκοπος ειναι η συνειδητη συνδεση με το ατμα,εντος,γιατι αυτο πρεπει να γινει μονον τελετουργικα?
Ο Γκουρτζιεφ και ο Κρισναμουρτι,σαν εσωτεριστες,δεν χρησιμοποιησαν τελετουργια...
Και υπαρχει και το τεραστιο θεμα,του γιατι να διαλογιζεται και να επικαλειται καποιος μη εβραιος,εβραικους χαρακτηρες και ονοματα.
Τι επιπτωση εχει αυτο στο συνολικο αστρονοητικο μιας χωρας ,μη εβραικης,ας πουμε?
Ετσι για να συλλογιστει και ο 3je-ας πουμε...


Edited by - Helios on 03/12/2003 23:17:20


ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ,ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ.ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟΝΟΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΜΕΛΗΤΕΕΣ.AS ABOVE SO BELOW.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 02:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι 10 η ώρα το βράδυ.
ο θερμοσύφωνας έχει ανάψει, εδώ και ώρα έχει σβήσει και το φωτάκι.
το μπουρνούζι τα καινούργια εσώρουχα και η πιτσάμα βρίσκονται στην κρεμάστρα.
δίπλα, μιά σειρά κρέμες, σφουγγάρια, σαμπουάν, αφρόλουτρα, μαλακτικές...

στην πόρτα μιά ταμπέλα γράφει: ΚΑΘΑΡΤΗΡΙΟΝ, ΚΑΛΟΣΗΡΘΕΣ!

μπάινω μέσα χαμογελώντας. αργά, ήρεμα, σχεδόν τελετουργικά.
κοιτάζω το φως πάνω από τον καθρέφτη, δίπλα στο νυπτήρα. είναι ΦΩΣ ΔΥΝΑΤΟ, ΛΕΥΚΟ, και απλώνεται στο χώρο.
η μπανιέρα λευκή καθαρή. δίπλα 1 κερί στο καντύλι.

το νερό κυλά πάνω μου καυτό και εγώ σκέφτομαι: ΚΑΘΑΡΣΗ

όπως το νερό κυλά στο σώμα μου, και το λευκό φως φωτίζει τα μάτια μου, έτσι και η ενέργεια του σύμπαντος ας πλησιάσει και ας εισέλθει μέσα μου.
όπως το νερό ξεπλένει τη σκόνη από το σώμα μου, έτσι το ίδιο ΚΑΘΑΓΙΑΣΜΕΝΟ ΥΔΩΡ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΛΙΜΝΗ ας ξεπλύνει από πάνω μου την κούραση, την ανησυχία, τον φόβο, την απογοήτευση την στενοχώρια. ας είναι τούτο το νερό καθαγιασμένο νερό. ας είναι τούτο το λουτρό όχι μόνο λουτρό σώματος -ύλης-, αλλά και πνέυματος γιατί ύλη και πνεύμα είναι το ίδιο -ομοούσια- και αδιαχώριστα.

όπως αγγίζει απαλά το σφουγγάρι το σώμα μου, ας είμαι και εγώ γιά μένα και γιά τους άλλους ένα απαλό άγγιγμα, μιά πνοή αγάπης...

το λουτρό κάποτε τελειώνει.
τυλίγομαι με το μπουρνούζι...

τελειώνει το λουτρό...
τι ακριβώς ήταν αυτό το λουτρό;
λουτρό σώματος αλλά και πνεύματος.
μιά προσωπική καθημερινή συνήθεια έγινε ιεροτελεστία. συγκεντρώνοντας τη σκέψη μου πάνω στις κινήσεις που έκανα και δίνοντάς τους επιπλέον σημασία κατάφερα το λουτρό μου να γίνει ΚΑΘΑΡΣΗ.

αυτό φίλοι μου είναι γιά μένα το νόημα της τελετουργικής μαγείας...
βγαίνοντας από το μπάνιο νιώθω τόσο καλύτερα, που κανένας δεν θα το πίστευε ότι ήταν απλά ένα μπάνιο!

πόσες αλήθεια καθημερινές μας πράξεις μπορούμε να τις μεταστοιχειώσουμε σε μαγεία! τα συστατικά κάθε τελετής βρίσκονται γύρω μας. τελετάρχες είμαστε εμείς οι ίδιοι!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 02:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ενασχοληση με την οψη δυναμη,μπορει να ταιριαζει σε ωρισμενες ιδιοσυγκρασιες,οπως της 7ης ακτινας.
Γιατι ομως σωνει και καλα πρεπει να τελετουργησουμε?
Αν ο σκοπος ειναι η συνειδητη συνδεση με το ατμα,εντος,γιατι αυτο πρεπει να γινει μονον τελετουργικα?
Ο Γκουρτζιεφ και ο Κρισναμουρτι,σαν εσωτεριστες,δεν χρησιμοποιησαν τελετουργια...
Και υπαρχει και το τεραστιο θεμα,του γιατι να διαλογιζεται και να επικαλειται καποιος μη εβραιος,εβραικους χαρακτηρες και ονοματα.
Τι επιπτωση εχει αυτο στο συνολικο αστρονοητικο μιας χωρας ,μη εβραικης,ας πουμε?
Ετσι για να συλλογιστει και ο 3je-ας πουμε...

Edited by - Helios on 03/12/2003 23:17:20


Σεβαστή η παρατήρηση σου αγαπητέ μου φίλε. Γιατί να τελετουργήσουμε??

Μην ξεχνάς πως παρόλο που ο Γκουρτζίεφ, ο Κρισναμούρτι και άλλοι δεν τελετουργήσανε όπως αναφέρεις, παραμένουν οι εξαιρέσεις
.Τελετουργήσαν όμως όλες οι Χριστιανικές εκκλησίες, οι Αιγύπτιοι, οι Αρχαίοι έλληνες, οι Σουμέριοι, οι Φοίνικες,οι Χαλδαίοι, οι Ασσύριοι,οι Ινδιάνοι,οι Εβραίοι κτλ Ακόμα όμως και οι Ινδουιστές ή οι Θιβετιανοί οι οποίοι κάθονται κατάχαμα στη στάση του λωτού για ώρες και μέρες ολόκληρες κάπου κάπου τελετουργούσαν ή μυούσαν μαθητές με ειδική τελετουργία. Οι κορυφαίες μορφές του Δυτικού εσωτερισμού ήδη πρίν απο το Μεσαίωνα αλλά και μετά (Αγρίππας,Μέγας Αλβέρτος, Παράκελσος,Τριθέμιος,Νοστράδαμος,Μπάρεττ,Μπέικον,Λούλλος,Καλιόστρο,Πιέτρο ντι Αμπανο,Ντί και Κέλλυ,Λεβί,Ρασπούτιν,Παπύς,Μάθερς,Φόρτσιουν,Κρόουλυ,Ρεγκάρντιε,Αχάντ,Μπάρντον,Νοβίκι,Μπάτλερ και εκατοντάδες άλλοι τελετουργούσανε. Δεν μπορεί όλοι τους να ήταν τόσο λαθεμένοι στη μέθοδο και ούτε θα την ακολουθούσαν εάν δεν είχαν αποτελέσματα.

Λίγες και σπάνιες ψυχές επέλεξαν και κατάφεραν θαυμαστά με μόνο όπλο τον μυστικισμό και την άμεση ένωση με το θείο όπως ο Αγιος Φραγκίσκος της Ασίζης, Η αγία Τερέζα κτλ καθώς και η Ινδουιστική σχολή των οδηγιών του Παταντζάλι. Εάν κάποιος απο εμάς δεν έχει την πολυτέλεια έυρεσης ενός γκουρού για να κάθεται στη στάση του λωτού όλη μέρα τότε η τελετουργία αποδεικνύεται ώς η πιό προσφορη λύση για τους Δυτικούς.

Ο δρομος του μυστικισμού είναι άμεσος,δύσκολος καθότι απαιτεί κυριολεκτικά λατρεία στη θεότητα και συνήθως στερείται δυνάμεων στο μέσο μυστικιστή για να προσφέρει πρακτικό έργο. Δεν λέω όμως πως δεν είναι υπαρκτή μέθοδος και στη σωστή της μορφή ανώτερη όλων. Ποιός όμως απο εμάς ριγει καθημερινά στις προσευχές του για το Θεό. ελάχιστοι και ίσως λιγότεροι κι απο αυτό.

Ο Κρόουλυ είχε ορίσει ως υπαρκτές τρείς μεθόδους επίκλησης μιάς θεότητας.
1) Την αφιέρωση στη θεότητα (προσευχή,λατρεία κτλ)
2) Την μαζική τελετουργία-λειτουργία υπο την μορφή δράματος με πολλά άτομα όπως στην Ορθόδοξη εκκλησία μας
3)Την τελετουργική επίκληση

Η πρώτη και η δεύτερη στερούνται ευελιξίας και χαρακτηριστικών που ανάγονται στο μέσο σημερινό άνθρωπο. Η yoga είναι απαραίτητη για τον αποκρυφιστή που θέλει να ανέβει ψηλά στην κατάσταση του σαμαντι (έκσταση της κοσμικής συνείδησης-ενωση με το θείο), αλλά οι ρυθμοί ζωής του Δυτικού την κάνουν σχεδόν ακατάλληλη εκτός εάν πληρούνται προυποθέσεις και συνθήκες. Πολλοί έπαθαν ζημιές και με ασκήσεις αναπνοών αλλά και με στάσεις, όποτε εάν βρούμε γκουρού της προκοπής άς ακολουθήσουμε την μέθοδο των Ινδουιστών.
Είναι γνωστό φυσικά ότι οι άγιοι των ινδουιστών έκαναν και κάνουν εκπληκτικά πράγματα καθώς μετατρέπουν την ύλη σε καθαρή ενέργεια επιτυγχάνοντας τηλεμεταφορά, αιώνια νεότητα,διαχωρισμό του σώματος τους έτσι ώστε να βρίσκεται ταυτόχρονα σε δύο και τρία μέρη, ανάσταση νεκρών και ίαση ασθενειών,το σώμα τους δεν σαπίζει όταν αποφασίζουν οι γιόγκι να το εγκαταλείψουν (όπως και με τους δικούς μας αγίους π.χ Σπυρίδωνας).
Δεν βλέπω όμως εύκολη την λύση του να μετακομίσουμε στην Ινδία όλοι, εάν ήταν εύκολο και προσεγγίσιμο πιστεύω ότι πολλοί θα είχαμε πάει στα Ιμαλάια ως αναζητητές της θείας ουσίας μέσω κάποιου άγιου φωτισμένου δασκάλου.

Απο προσωπική εμπειρία όμως λέω ότι οι ρόμπες,τα θυμιατά, τα θεία ονόματα, οι επικλήσεις και οι ψαλμωδίες δουλεύουν υπέροχα στο να μας εξιτάρουν καινα φύγουμε απο τον καθημερινό νού.

Οσο για τα εβραικά άν και φαίνεται παλαβό το γιατι ο τελετουργός να τα μάθει έστω και σε βασικό επίπεδο, παρατήρησα (και με λύπη ίσως θα πώ) ότι τα τελετουργικά γίνονται πιό potent όσον αφορά τις αντιδράσεις τους και τα αποτελέσματα τους. Χώρια του ότι διαλογιζόμενος πάνω στα συστήματα της Καββάλας (ερμητικής Δυτικής και όχι απαραίτητα Ιουδαικής) οι πύλες του νού ανοίγουν ελεύθερα και τα οράματα ανεμπόδιστα. Το γιατί είναι απλό.
Οι εγκαθιδρυμένες σχολές και τάγματα πάνω στο Αστρικό πεδίο τα οποία συνθέτουν την Μεγάλη λευκή Αδελφότητα όπως ροδόσταυρους,ελευθεροτέκτονες,Γνωστικούς,χρυσαυγίτες,Αιγυπτιακά κτλ είναι παρόντα σε όποιον ξέρει να ανοίξει τις πόρτες ψάχνοντας με χάρτη το Αστρικό πεδίο και ζητώντας να πάει εκει που θέλει.
Οποιος μαθητής λοιπόν αρχίζει και διαλογίζεται πάνω στα υπάρχοντα σύμβολα οι δρόμοι ανοίγουν διαπλατα καθώς χιλιάδες μαθητες και με πολύ κοπό άνοιξαν αυτές τις οδούς μέσα στους αιώνες.

Εκεί περπατα κάποιος και με σταθερά τα βηματα γιατί ξέρει το που πάει και περίπου τι να περιμένει, υπάρχει ένας μπούσουλας με τα συνθηματικά,τις ακτίνες,τις διάνοιες, τα διάφορα όντα κτλ Αλλιώς ο άμεσος οδηγός εάν είμαστε Ινδουιστές είναι ο γκουρού στο Αστρικό πεδίο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς , θέλουμε δεν θέλουμε , η μεθοδος της τελετουργίας για τους δυτικούς είναι η πλέον κατάλληλη για όσους δεν εξασκούν πολύωρη γιόγκα καθημερινά. Εάν το δούμε απο τη σκοπιά του εσωτεριστη ο οποίος είναι απλά διανοούμενος χωρίς ανάληψη πρακτικού έργου δεν έχει καμία φυσικά σημασία η ύπαρξη της. Για τον αποκρυφιστή όμως που θέλει να ανυψωθεί σε υψηλότερα πεδία αφ' ενός μεν γνωρίζοντας το θείο και αφ' ετέρου φέρνοντας την δύναμη στον κόσμο της ύλης τότε τουλάχιστον για αρχή έως ότου ακουμπήσει κάποιος τη Φώτιση είναι η πλεον κατάλληλη μέθοδος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 15:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συζητηση ειναι πλεον απο τις πλεον ενδιαφερουσες
που εχω δει στο esoterica,
και καλα θα ειναι
να μεγαλωσει κι αλλο.
Αρχιζοντας,θαθελα να προτεινω να συζητηθει κατ'αρχην γενικα,
τι γινεται κατα την διενεργεια μιας τελετουργιας,
και μετα να καταληξουμε η μη ,στην αναγκη της.
Μην νομιστει οτι καταδικαζω την τελετουργικη μεθοδο,
υπαρχουν δρομοι για τον καθενα,καταλληλοτεροι γι'αυτον,
και ακαταλληλοι εως βλαπτικοι για αλλον,
"αυτο που ειναι τροφη για εναν,
μπορει να ειναι δηλητηριο για αλλον".
Ετσι,τι συμβαινει κατα την διαρκεια μιας τελετουργιας?
Και υπαρχουν δυο ειδων γενικα τελετουργιες,
οι μυητικες,οπου περιγραφονται καποια πραγματα,κυριως,
και οι επικλητικες,οπου επικαλειται καποιος
καποιες νοημονες Οντοτητες,κυρια.
Ως ενα σημειο,βεβαια,αλληλοεπικαλυπτονται τα δυο ειδη.

Edited by - Helios on 04/12/2003 15:35:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 17:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν κάνω ξεκάθαρο οτι αν ακούσω για "εβραιοχριστιανούς" και "εβραιόδουλους" και "ψεύτικους Χριστούς" θα χαλάσω την συζήτηση.
Δεν θα αναλύσουμε και εδώ τον Χριστιανισμό.
Εδώ θα τον πάρουμε σαν δεδομένο. Υπάρχουν γύρω στα 50 τόπικ στο εσωτέρικα που μιλάνε για το αν υπήρξε Χριστός,τι κακό κάνει η εκκλησία,τι κακοί που ειναι οι Εβραίοι. Εδώ όμως δεν θα πούμε για αυτά. Σύμφωνοι ?

Πάμε παρακάτω. Σωστά ο Yngwie κάνει τον διαχωρισμό σε δυτική και ανατολική σχολή πόσο όμως ο διαχωρισμός αυτός ισχύει στις μέρες μας και στην Νέα Εποχή ? Πιστεύω πως ισχύει ελάχιστα.

Αυτό που θα ήθελα πάση θυσία να τονίσω για αρχή είναι οτι στην ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ο Ανθρωπος πρέπει να μάθει να "μετέχει της θεότητας" ότι και αν σημαίνει αυτό.
Θα πρέπει να εξέλθει της παθητικότητας και της αδράνειας που βρισκόταν τόσο καιρό και να γνωρίσει τον Εαυτό του και το Σύμπαν.
Συνεπώς για εμένα η πρώτη "εσωτερική πρακτική" που πρέπει να γίνει είναι η αυτογνωσία. Δεν είναι κάτι απλό φυσικά. Είναι και αυτό μια τελετουργία, ένα "μυστήριο", μια ζύμωση. Ο άνθρωπος "βουτάει" εντός του και ανασύρει τον χαμένο του εαυτό. Την ΟΥΣΙΑ του.
Επειτα θα πρέπει να αρχίσει σιγά-σιγά η αποκάλυψη, η κάθαρση της ψυχής απο τα καλύματα που φέρει μέσα απο τις ενσαρκώσεις.
Η κάθαρση στους "αγωγούς" επικοινωνίας με το θείο.
Ολα αυτά μέσα απο έντονη προσευχή και παρατήρηση (προσευχή φυσικά εννοώ την επικοινωνία με το θείο όπως και αν το ονομάζει)


Edited by - AION on 04/12/2003 17:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 12:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς πάμε λίγο πιο βαθειά τώρα στην έννοια της συμμετοχής μιας και αυτό είναι και το θέμα μας.

Ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη των οργανωμένων θρησκειών είναι οτι μεταφέρουν τις ευθύνες του ανθρώπου στο ιερατείο.
Αυτό συμβαίνει σε όλες τις θρησκείες και σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής. Απο την στιγμή που οργανωνεται μια θρησκεία αυτόματα γίνεται και ένα "πατερναλισμός" των διαδικασιών.
Ο Ιερέας περνάει σε ανώτερο επίπεδο, ο άνθρωπος βαφτίζεται "πιστός" και υποχρέωση του είναι να ακολουθεί αυτά που ο ιερέας θα του θέσει ώς "νόμο".
Αλήθεια πόσο καταστρεπτικό είναι αυτό... Πόσες δυνατότητες χάνονται έτσι! Που είναι η δημιουργικότητα, η έμπνευση, η απειρότητα που θα έπρεπε να έχει ένας άνθρωπος που ψάχνει την επαφή με το ανώτερο.
Αντ'αυτού έχουμε κλισαρισμένες τελετουργίες, κλισαρισμένες δεήσεις και προσευχές αλλά και κάτι σαφώς χειρότερο. Ιερείς να προσεύχονται (επικοινωνούν) στην θέση άλλων...
Άραγε τι είναι το "θείο" για να "τυποποιηθεί" ?
τι είναι το θείο για να χωρέσει μέσα σε ένα σύμβολο ?
τι είναι το θείο για να χωρέσει μέσα σε δέκα λέξεις ?
τι είναι το θείο για να περιοριστεί στα όρια ενός κτίσματος ?

Δυστυχώς ο άνθρωπος ακόμα δεν το έχει καταλαβει αυτό παρασυρόμενος απο τον κόσμο των μορφών και της διτότητας προσπαθεί να "παραμετροποιήσει" το θείο και να το φέρει στα δικά του μέτρα. Προσπαθεί να χωρέσει έναν ωκεανό μέσα σε ένα μπουκάλι με λίγα λόγια...
Θέλει άμφια γιατι θέλει να ξεχωρίσει
θέλει σύμβολα γιατι δεν θέλει να καταλαβαίνουν όλοι
θέλει spells και περίεργες λέξεις για να μην καταλάβουν οι άλλοι.
θέλει ορολογία
θέλει "κατάνυξη", "δέος","συγκίνηση" για να ενεργήσει.

Δυστυχώς δεν θέλει να είναι απλός, ειλικρινής και ενάρετος.
Δεν θέλει απλά να αναφωνεί σαν γιός προς τον Πατέρα του και να αιτήται ή σε ένα άλλο επίπεδο να σηκώνει το χέρι και να ευλογεί αυτός την τροφή του,το νερό του, τον εαυτό του και όχι ο "απεσταλμένος ειδικός ιερέας". Αλήθεια ένας Πατέρας και μια Μητέρα ακούει περισότερο κάποιο απο τα παιδιά τους ?
Δεν θέλει αυτός να κάνει το ψωμί σώμα και το κρασί αίμα, έτσι απλά χωρίς verbαλισμούς, φρού,φρού και αρώματα...

Προσοχή δεν προτρέπω τον άνθρωπο να αρχίσει να λέει και να κάνει πράγματα που δεν καταλαβαίνει, πράγματα που δεν θα εννοεί... προσπαθώ όμως να τον προτρέψω να μάθει να συμμετέχει.
Αρκετά είμασταν πρόβατα σε κοπάδια καιρός να ξυπνήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 03:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάρηκα που είδα τη φίλη Λίλιθ να περιγράφει ένα "τελετουργικό" μπάνιο κάθαρσης. Είναι κάτι που το κάνω και εγώ συχνά και με την ίδια ακριβώς λογική, για τον μέσο καθημερινό άνθρωπο αυτο το μπάνιο αντιπροσωπεύει όντως τον καθαρισμό του σώματος, για τον εσωτεριστή συμπεριλαμβάνει αδιαίρετα και τον καθαρισμό του πνεύματος και της ψυχής. Εμείς δίνουμε πνοή και «μαγική» υπόσταση στα πράγματα. Αυτό είναι σαφές.

Επίσης ο φίλος Helios έχει δίκιο και συμφωνώ μαζί του όπως και το είχε πρωτοεκφράσει ο φίλος Avatar ότι ότι είναι τροφή για τον ένα μπορεί να είναι δηλητήριο για τον άλλο, ο καθένας άς βρεί αυτό που το ταιριάζει και σχετίζεται άμεσα τόσο με το τωρινό του background, ψυχοσύνθεση και φιλοσοφία, όσο και με το μονοπάτι που περπάτησε χιλιάδες ζωές πρίν την τελική του εξέλιξη. Αυτό είναι και το κύριο Boost που δίνεται σε κάποια ψυχή, αυτή η μυστική προώθηση που τον φέρνει γρήγορα ψηλά και από εκεί και πέρα αρχίζει ο απίστευτος κόπος και αργά αργά για το ψηλότερα. Μια παλια Αραβική παροιμία έλεγε ότι οι δρόμοι προς το Θεό είναι τόσοι όσες και οι ανάσες των ανθρώπων και αυτό τα λέει όλα.

Οι παρατηρήσεις του φίλου AION με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο όσον αφορά το πνεύμα της εξέλιξης και ανέλιξης προς το θείο με όποιον τρόπο και να επιτευχθεί αυτό. Ειδικά οι απόψεις του περί ιερατείου είναι πέρα για πέρα σωστές. Πρέπει να αναλάβουμε την εξέλιξη μας μόνοι μας και χωρίς μεσάζοντα όπως προστάζει φυσικά και το πνεύμα της εποχής του Υδροχόου.
Περί αυτογνωσίας ουδείς λόγος. Οποιος δεν ψάξει πρώτα τον εαυτό του καλύτερα να μην ασχοληθεί ποτέ με τον εσωτερισμό καθώς θα τον βρίσκει συνεχώς μπροστά του (τον εαυτό του) ως εχθρό και όχι ως σύμμαχο.

Οσον αφορά βέβαια τους Εβραίους θα ήθελα εδώ να κάνω μια παρατήρηση. Αισθάνομαι Ελληνας και είμαι περήφανος για τα επιτεύγματα των προγόνων μου και επίσης περήφανος που ενσαρκώθηκα σε αυτή την χώρα με τα όποια στραβά της αλλά την πλούσια κληρονομιά της. Ο εσωτεριστής όμως πρέπει να είναι στυγνός παρατηρητής όπως και ο επιστήμονας, με ανάλυση και κρίση για την εξαγωγή συμπερασμάτων, έτσι ώστε με την ακριβή παρατήρηση να εξάγει και ωφέλιμα συμπεράσματα. Προσωπικά δεν με επηρεάζει η προέλευση της μεθόδου που ακολουθω, εάν είναι Εβραική ή Αθιοπική λίγο με ενδιαφέρει. Εάν κάποιος μου υποδείξει μία καλύτερη με χαρά θα την υιοθετήσω,εγώ την εργασία μετράω και τα αποτελέσματα της, οχι την προέλευση.
Είναι σαν να μισείς τους Γιαπωνέζους αλλά να έχεις π.χ ένα ΤΟΥΟΤΑ. Δεν μπορείς να αρνηθείς την δεδομένη αξιοπιστία του ακόμα και αν μισείς την καταγωγή του.

Προσωπικά έχω κάνει κάποια μικρή έρευνα για πηγές σχετικές με αρχαιοελληνικές πρακτικές και μόνο το βιβλίο του Murry Hope «Πρακτική Ελληνική μαγεία» περιγράφει απέξω απέξω την επικοινωνία με τις αρχαίες ελληνικές θεότητες.
Δυστυχώς η βιβλιογραφία πρακτικού εσωτερικού έργου είναι φτωχή εδώ στην Ελλάδα και οι περισσότεροι εσωτεριστές έξω έχουν ήδη αρκετά τμήματα και εργασίες στη διάθεση τους από αρκετούς φωτισμένους συγγραφείς εσωτεριστές που ύμνησαν φιλοσοφίες του Πυθαγόρα, του Πλάτωνα, του Σωκράτη κτλ
Ο Crowley μάλιστα έχει γράψει και ολόκληρο δοκίμιο για την Ελληνική Καββάλα. Εάν είχαν διασωθεί οι πηγές πρακτικού περιεχομένου σε υπαρκτό βαθμό είμαι σίγουρος ότι πολλοί Ελληνες θα είχαν υιοθετήσει την πρακτική των αρχαίων μας έτσι ώστε να αποφευχθεί η επαναεισαγωγή ήδη κεκτημένης γνώσης.
Δυστυχώς λίγο η καταστροφή της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, λίγο η «επίθεση» του Χριστιανισμού στα πνευματικά κεκτημενα της Αρχαίας Ελλάδος , έφεραν την πτώση μυστηρίων όπως τα Ελευσίνια τα οποία υμνούσαν και υμνούν Ευρωπαίοι και Αμερικανοί εσωτεριστές τελετουργικού τύπου.

Οσν αφορά τα άμφια, τις μεθυστικές λέξεις και επικλήσεις, τα μυστήρια spells, τα σύμβολα κτλ που αναφέρει ο φίλος ΑΙΟΝ θα θελα απλώς να προσθέσω ότι οι τελετουργοί (και όχι απαραίτητα το ιερατείο) τα χρησιμοποιούν απλά ως «όπλα» για το εξιτάρισμα και την αποκοπή της συνείδησης από τα καθημερινά επίπεδα συνειδητότητας του μέσου άνθρωπου που κυκλοφορεί στο δρόμο. Διαφωνώ και εγώ καθέτως για τα ιερατεία και τις εξομολογήσεις, ο Ιησούς έλεγε να προσευχόμαστε στο ταμείο μας , στον χώρο αυτό και να επικοινωνούμε με τον Πατέρα εν κρυπτώ και όχι με τον ιερέα που η κοιλιά του είναι έτοιμη για υπέρηχο για να δούμε που περίπου πέφτουν οι μήνες του εγκυμονούντος. Φυσικά υπάρχουν και ιερείς που λάμπουν.

Ο φίλος ΑΙΟΝ επι τούτου έγραψε

quote:

Δυστυχώς ο άνθρωπος ακόμα δεν το έχει καταλαβει αυτό παρασυρόμενος απο τον κόσμο των μορφών και της διτότητας προσπαθεί να "παραμετροποιήσει" το θείο και να το φέρει στα δικά του μέτρα. Προσπαθεί να χωρέσει έναν ωκεανό μέσα σε ένα μπουκάλι με λίγα λόγια...
Θέλει άμφια γιατι θέλει να ξεχωρίσει
θέλει σύμβολα γιατι δεν θέλει να καταλαβαίνουν όλοι
θέλει spells και περίεργες λέξεις για να μην καταλάβουν οι άλλοι.
θέλει ορολογία
θέλει "κατάνυξη", "δέος","συγκίνηση" για να ενεργήσει.
Δυστυχώς δεν θέλει να είναι απλός, ειλικρινής και ενάρετος.

Παραθέτω ένα κομμάτι από τον Πρακτικό Εσωτερισμό της Dion Fortune από το κεφάλαιο «Η ψυχολογία της τελετουργίας» το οποίο εξηγεί πολλά

Για να μπορέσει η δύναμη του Θεού να γίνει αντιληπτή από τον ανεκπαίδευτο ανθρώπινο νού, είναι απαραίτητο να ενσωματωθεί σε μια συγκεκριμένη ιδέα.
Από εδώ προκύπτει και η ανάγκη για Ενσάρκωση, που φανέρωσε τον θεό στον άνθρωπομε μία μορφή που θα μπορούσε εκείνος να συλλάβει.

Ετσι οι τελετουργίες της Εκκλησίας είναι ενσαρκώσεις ή ενσωματώσεις σε μορφή,των πρωτογενών πνευματικών αληθειών, οι οποίες είναι πάρα πολύ αφηρημένες για να γίνουν κατανοητές από τον ανεκπαίδευτο νού.

Ο νούς με τη βοήθεια του εικονογραφικού συμβολισμού του, μπορεί να ενατενίσει όλα εκείνα που αβοήθητος δε θα μπορύσε να συλλάβει ποτέ. Αυτή η ενατένιση του επιτρέπει να συνδεθεί με την πνευματική δύναμη,της οποίας το έργο τελείται από τον επισκιασμένο ιερέα στο φυσικό πεδίο.Ετσι η πνευματική δύναμη,συνδεδεμένη με το νού,επιχύεται μέσα στην ψυχή και επιτελεί το θείο έργο της.

Επομένως υπάρχουν τρείς όψεις σε μια τελετουργία. Πρώτο η άμορφη δύναμη του Θεού,που μεταφράζεται από το αφηρημένο στο συγκεκριμένο μέσω του Κυρίου μας. Δεύτερο η συμβολική τελετή,που μας υπενθυμίζει εκείνη την ιδιαίτερη λειτουργία του έργου του Χριστού, και τρίτο η εικόνα που δημιουργείται μέσα στη φαντασία μας.
Όταν αυτή η τελευταία μορφοποιείται στη συνείδηση , τότε το κύκλωμα συμπληρώνεται και ο Κύριος μας Χριστός μας φέρνει σε επαφή με το Θεό.


Οσο για την εναλλακτική οδό (συμφωνώ μαζί με τον ΑΙΟΝ) ο δρόμος της ειλικρίνειας, της αφοσίωσης,της αρετής ,της απλότητας είναι ο τελειότερος αλλά και ο δυσκολότερος, είναι η λατρεία της θεότητας που εμφανίζεται στα μάτια μιάς απλής γηραιάς χωρικής, η Μπάκτι γιόγκα των ινδουιστών, ο δρόμος της αγάπης και της αφοσίωσης.
Η πιο απλή λύση αλλά συνάμα και η πιο δύσκολη.
Ας μην ξεχνούμε ότι ο δρόμος αυτός πραγματοποιείται στο mental plane, στο νοητικό πεδίο που είναι υψηλότερο και πολύ καθαρότερο σε ουσία από το ομιχλώδες αστρικό πεδίο.
Ποσοι όμως ειναι αυτοί που εχουν κινηθεί εκεί, ελάχιστοι, πολύ λίγοι και με πλήρη αγιότητα ακούμπησαν τις παρυφές του νοητικού πεδίου. Το ιδανικό πάντοτε είναι δύσκολα προσεγγίσιμο σε τέτοιες περιπτώσεις.


Edited by - Yngwie on 06/12/2003 03:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 06:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναφερόμενος το μήνυμα του φίλου ΑΙΟΝ θα ήθελα να προσθέσω…

Νομίζω φίλε μου ότι το κλειδί εδώ είναι το Οργανωση/Ιεραρχία…

Από την στιγμή που δημιουργήθηκαν οι πρώτοι πολιτισμοί στην περιοχή της Μεσοποταμίας με την εφεύρεση της καλλιέργειας ο μόνος τρόπος για την διατήρηση της κοινωνίας είναι η δημιουργίας της οργάνωσης/ιεραρχίας…

Δηλαδή έχεις αυτούς (του πολλούς) που «σκάβουν» την και τους λίγους «πους τους λένε τι να κάνουν» … οπότε αργότερα με την ανάπτυξη της τεχνολογίας του «πιστεύω» (θρησκείες) δημιουργήθηκαν οι Ιερείς και οι πιστοί….

Δεν ξέρω αν αυτή η «εξέλιξη» είναι θετική η όχι.. τώρα θα μου πεις γιατί να αλλάξεις την ζωή του κυνηγού (προσωπική ελευθερια/κοσμοθεωρία/) με το να «σκάβεις» …. Αλλά να μου πεις «λειτουργεί» και είναι επαρκής.. ώστε να μπορείς να ζήσεις με το απλά να «σκάβεις» κάτι που αργότερα τα παιδία σου το δέχονται σαν η μόνη πραγματικότητα/Αλήθεια… και φυσικά περνάμε στα σχετικά περί «ουράνιας» Ιεραρχίας - και το πάρε και εσύ μια θέση/νουμερο στην Ιεραρχία πόσο «παλιά» ψυχή και «εξελιγμένη» είσαι …κλπ..κλπ… (οπως και κάτω ετσι και πάνω ετσι..? )

Αυτή η (ας την πούμε) συμπεριφορά είναι πλέον απαραίτητη στους ανθρώπους μέχρι σήμερα για να μπορέσουν να "προκόψουν" στην συγκεκριμένη ιεραρχική/οργάνωση κατάσταση … και εδώ ακριβώς είναι που αρχίσαμε να τα χαλάμε με την Φύση/Θεός/Αλήθεια … γιατί πλέον ο οργανισμός/ιεραρχία μπορεί να συγκεντρώσει αρκετή «ενέργεια» ώστε αρχίσει την εκμετάλλευση (τι άλλο να τους πεις να κάνουν εκτός από το να συνεχίζουν να «σκάβουν» ) και ο κρίκος του ανθρώπου με την φύση/θεός/Αλήθεια που είναι πηγή ενεργειας/μυησεως έχει αντικατασταθεί από «κάνε τον σταυρό σου ρε – και σκάβε»…

Θα συμφωνήσω με τον φίλο ΑΙΟΝ

quote:
Αυτό που θα ήθελα πάση θυσία να τονίσω για αρχή είναι οτι στην ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ο Άνθρωπος πρέπει να μάθει να "μετέχει της θεότητας" ότι και αν σημαίνει αυτό.
Θα πρέπει να εξέλθει της παθητικότητας και της αδράνειας που βρισκόταν τόσο καιρό και να γνωρίσει τον Εαυτό του και το Σύμπαν.

Πιστεύω ότι στην Νέα Εποχή θα ξεπεράσουμε την αδράνεια και την παθητικότητα/συμβατικότητα και ο καθένας θα γνωρίσει τον εαυτό του και το σύμπαν μέσα από την προσωπική εμπειρια/βιωμα/συστημα/μαγεία…

Γιώργος…
….Ι want to be a hunter again…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 10:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ YNGVIE.ΞΑΝΑΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΤΟ"ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ" ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ ΚΤΛΠ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΣΩ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ?ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ.ΑΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 11:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειληκρινα συγχαρητηρια σε ολους τους συμμετεχοντες...
ΑΥΤΟ !!! ΕΙΝΑΙ forum εσωτερισμου!!!

Αναλυοντας την προσευχη, "Βασιλευ ουρανιε παρακλητε...", εμεινα στη φραση, "..ελθε και σκηνωσον εν ημιν.."..

Υπαρχει μια αντιληψη, οτι η θεϊκη ουσια, η ιδια η θεοτητα, βρισκεται "καπου εκει" και ολακερη η διαδικασια εξελιξης ειναι να καθαρισουμε τον εαυτο μας για να "εγκατασταθει" η θεοτητα μεσα μας, η ακομα, να πασχιζουμε αεναως να αναζητουμε στο "εκει" τη θεοτητα και να επιζητουμε την ενωση με Αυτην!

Θεωρω αυτες τις αντιληψεις σαν τις χειροτερες παγιδες που αποπροσανατολιζουν τον αναζητητη και τον αποτρεπουν απο την ιδια την ανελιξη...

V.I.T.R.I.O.L.
Τα αρχικα της Αλχημικης φρασης που μας λεει, "επισκεψου το εσωτερικο της υλης και ανερχομενος θα ανακαλυψεις τη φιλοσοφικη λιθο".

Το "ΓΝΩΘΙΣ ΑΥΤΟΝ" δεν ειναι βημα προετοιμασιας για τη μετεπειτα ενωση με το θειο, ειναι η ΙΔΙΑ η διαδικασια ενωσης με Αυτο.
Το πνευμα ΕΙΝΑΙ μεσα μας, ο θεος ΕΙΝΑΙ μεσα μας και ολη η προσπαθεια γινεται για να εκδηλωθει...

Η Φορτσιουν παρομοιαζει τον ανθρωπο με μια λιμνοθαλασσα η οποια ενωνεται με τον απεραντο ωκεανο μεσω μιας υπογειας σηραγγας...

Ο σκοπος μας ΔΕΝ ειναι να αναζητουμε να ενωθουμε με τον απεραντο ωκεανο..
Ειμαστε!!! ενωμενοι με τη θεια ουσια, μετεχουμε της θειας ουσιας και το μονο που χρειαζεται ειναι να ευαισθητοποιηθουμε για να αντιλαμβανομαστε τους κυματισμους του κοσμικου...

Το πρωτο βημα λοιπον, ειναι η καθαρση της σηραγγας του υποσεινηδητου, για να μπορει να ρεει ανεμποδιστα η θεια ουσια και να μεταδιδονται ελευθερα οι κοσμικοι κραδασμοι...

Το δευτερο βημα ειναι να γινουμε δεκτικοι στην πνευματικη "λαμπροτητα", η οποια θα ενεργοποιησει και θα κανει να λαμψει ο εσωτερος Ηλιος, θα αναγεννηθει ετσι ο Υιος και θα περιβληθει με το σωμα της Δοξας...
Ειναι το σταδιο της φωτισης...
Και επεται η ανελιξη...

Στη διαδικασια αυτη, για τον δυτικο ανθρωπο, η τελετουργικη μαγεια εχει καταλυτικη συνεισφορα...

Εχει γινει αναφορα οτι μεσω της Αγαπης ειναι εφικτη η ανυψωση...

Για οσους ασχολουνται με το ιερογλυφο του δεντρου της ζωης, γνωριζουν οτι η φωτιση επιτυγχανεται στο συγκεκριμμενο σημειο, που βρισκεται πανω στη στηλη της ισορροπιας...

Δυστυχως, ακομα και η αγαπη ΔΕΝ ανηκει στη μεσαια στηλη και κατ' επεκταση, ο δρομος για τη φωτιση ΔΕΝ περναει απο εκει!!!

Το μυστικο στη πρακτικη μαγεια ειναι ακριβως αυτο το σημειο...
Πρωτα κυριαρχουμε στη σφαιρα του Ηλιου και μετεπειτα κατερχομαστε να εξασκησουμε τις οποιες τεχνικες στις σφαιρες της Δοξας και της Νικης, χωρις κινδυνο να πεσουμε σε πρακτικες του "αριστερου" μονοπατιου!!!

Με λιγα λογια, πρωτα επιτυγχανουμε τη φωτιση και επειτα θα εργαστουμε με τις δυναμεις του λογου και των συναισθηματων...

Η τελετουργικη μαγεια, προσφερει ολα τα μεσα-εργαλεια για την εξυψωση της συνειδησης, τη φωτιση και αν δεν ειναι ο μοναδικος δρομος, σιγουρα ομως ειναι -με συντριπτικη διαφορα- ο πιο αξιολογος (μιλαμε παντα για τον δυτικο ανθρωπο).

Να γιατι εχει δικιο ο theosoficus, οταν υποστηριζει τη δευτερη αποψη,οταν αναγνωριζεται η τεραστια σημασια της τελετουργιας...

Η σημασια μαλλιστα των συμβολων -παγκοσμιων αρχετυπων- που παρεχει η τελετουργικη μαγεια, εργαλεια για την αναπτυξη του Νου και την κατανοηση, ειναι αναμφισβητητη οχι μονον απο αναζητητες του εσωτερισμου, αλλα και η επιστημη ερχεται να το επιβεβαιωσει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 12:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ,ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΦΙΛΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 11:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ YNGVIE.ΞΑΝΑΘΕΤΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΤΟ"ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ" ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ ΚΤΛΠ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΣΩ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ?ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ.ΑΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.

Μα αν δεν ανυψώσεις την συνειδηση σου δεν πρόκειται να καταλάβεις την αληθινή αγάπη. Μα και αν δεν έχεις αγάπη δεν μπορείς να δημιουργήσεις τον σπινθήρα που θα κάνει την έκρηξη της συνείδησης.
Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο.
Δεν θα ήθελα να παρανοηθεί το θέμα της αγάπης. Οταν μιλαώ για αγάπη δεν εννοώ ένα εκλεπτυσμένο συναίσθημα, αλλά ΑΓΑΠΗ. Οποιος έχει βάλει έστω και για μια στιγμή το κεφάλι στη φωτιά μπορεί να καταλάβει την διαφορά.
Οταν μιλάμε για αγάπη μιλάμε για την δυνατότερη ενέργεια που μπορεί να διαχειριστεί ο άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα-πρωτα,να μου επιτραπει μια μικρουλα παρενθεση
προς ενα μελος...που πηρε πολυ αερα.
Φιλε ΕΟΝ,δεν μπορεις να χαλασεις καμμια συζητηση,
παρα να εκδηλωσεις -για μια ακομη φορα-
τον αληθινο εαυτο σου και την φυση
της πιστης σου-οποια δηλωνεις.
Απειλες και τα λοιπα,στους ομοιους σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον ,η φυση και αναγκαιοτητα της τελετουργιας...
Οι λεγομενες μυητικες τελετουργιες,
νομιζω οτι μπορουν να περιγραφουν κατι,
ας πουμε κοσμικους νομους η διαδικασιες εξελιξης.
Οπως για παραδειγμα,οι στροβιλοι των δερβισων,
με τον ακινητο δερβιση στο μεσον,
μπορουν να συμβολιζουν την κινηση στο ηλιακο συστημα,
και οσο μακρυα και αλληγορικα μπορει να μας παει αυτο.
Βεβαια,το δεξι τους χερι,καθως περιστρεφονται,
εχει την παλαμη προς τα πανω,δεχεται την ενεργεια,την μπαρακα,
ενω το αριστερο,εχει την παλαμη προς τα κατω,
διοχετευοντας την ενεργεια,στον χωρο.
Ετσι ,η μυητικη τελετουργια,συνδιαζεται με την επικλητικη,
και με την μεθη και την εκσταση,πιθανον ο στροβιλιζομενος,
να φτασει στην φωτιση,στην συνειδητη -εστω προσκαιρη,
συνδεση,με το εντος Atma.
Ομως ,εδω μιλαμε κυρια ,για την επικλητικη τελετουργια,
την μαγικη τελετουργια.
Τι επικαλουμαστε οταν τελετουργουμε,
που βρισκεται αυτο που επικαλουμαστε,
η Νοημων αυτη Ενεργεια-Οντοτητα,
μεσω ποιων μηχανισμων συνδεεται με τον οργανισμο μας,
και γιατι χρειαζεται να γινει αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης,ισως θαταν καλυτερο-τιμητικα-
να δωσουμε τον τιτλο στην παρουσα συζητηση,
ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ,
του γνωστου βιβλιου της Dion Fortune.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 01:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπον ,η φυση και αναγκαιοτητα της τελετουργιας...
Οι λεγομενες μυητικες τελετουργιες,
νομιζω οτι μπορουν να περιγραφουν κατι,
ας πουμε κοσμικους νομους η διαδικασιες εξελιξης.
Οπως για παραδειγμα,οι στροβιλοι των δερβισων,
με τον ακινητο δερβιση στο μεσον,
μπορουν να συμβολιζουν την κινηση στο ηλιακο συστημα,
και οσο μακρυα και αλληγορικα μπορει να μας παει αυτο.
Βεβαια,το δεξι τους χερι,καθως περιστρεφονται,
εχει την παλαμη προς τα πανω,δεχεται την ενεργεια,την μπαρακα,
ενω το αριστερο,εχει την παλαμη προς τα κατω,
διοχετευοντας την ενεργεια,στον χωρο.
Ετσι ,η μυητικη τελετουργια,συνδιαζεται με την επικλητικη,
και με την μεθη και την εκσταση,πιθανον ο στροβιλιζομενος,
να φτασει στην φωτιση,στην συνειδητη -εστω προσκαιρη,
συνδεση,με το εντος Atma.
Ομως ,εδω μιλαμε κυρια ,για την επικλητικη τελετουργια,
την μαγικη τελετουργια.
Τι επικαλουμαστε οταν τελετουργουμε,
που βρισκεται αυτο που επικαλουμαστε,
η Νοημων αυτη Ενεργεια-Οντοτητα,
μεσω ποιων μηχανισμων συνδεεται με τον οργανισμο μας,
και γιατι χρειαζεται να γινει αυτο?



ΕΥΛΟΓΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ HELIOS KAI ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ.1]ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΒΑΣΙΚΑ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΑ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ,ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΝΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΝ'ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΟΛΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.Ο ΓΙΟΥΝΓΚ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΕΦΕΡΑΝ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ.ΑΡΑ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΑ ELEMENTALS,ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΝ.ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ,ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ,ΤΗΣ ΓΗΣ,ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ.ΧΑΡΙΝ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ,ΧΡΗΖΕΙ ΑΝΑΓΚΗΣ ΝΑ ΤΑ ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ.Π.Χ ΣΤΟ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ LBRP ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΓΕΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ.ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΜΩΣ,ΚΑΙ ΔΗ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ,ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ ΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΥΠΟΣΤΑΣΗ.ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΥΣΤΙΚΟ.ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΥΛΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΔΑΙΜΟΝΩΝ.ΣΤΗΝ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΙ,ΑΝ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΘ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ.ΕΔΩ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ.ΟΙ ΘΕΤΙΚΕΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ.ΑΛΛΑ ΗΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΣΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΜΟΡΦΟΠΟΙΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΥΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 01:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ ΤΟ"ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ" ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΠΕΡΙ ΑΓΑΠΗΣ ΚΤΛΠ Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΣΩ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑΣ?ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ.ΑΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.

Οι απόψεις των φίλων πιο πάνω, αλληλοσυμπληρώνοντας η μία την άλλη, θέτουν μία εύστοχη απάντηση στην ερώτηση που έθεσες φίλε theosoficus.
Θα μπορούσα λοιπόν να απαντήσω, κάνοντας απλά μία συναρμολόγηση από διάφορα quote, θα αρκεστώ ωστόσο να ομολογήσω, ότι τέτοιες απόψεις, βοηθούν αφάνταστα στο να συγκεκριμενοποιηθεί το θέμα και οι σκέψεις που κατατίθενται σε αυτό.

Αρκετά πιο πάνω, υπάρχει μία παραδειγματική παράθεση μίας τελετουργίας από τη λίλιθ. Εφορμώμενη από το παράδειγμα αυτό, θα εστιάστω στο πως η τελετουργία μπορεί να είναι αναπόσπαστο και φυσικό κομμάτι της ζωής μας, και να μας οδηγήσει στο πολυπόθητο "γνώθις αυτόν"

Μία απλή πράξη μας, που λαμβάνει χώρα - φαινομενικά μόνο - στον φυσικό κόσμο, σε πόσα άλλα επίπεδα συγχρόνως υφίσταται;

Η εκτέλεση της πράξης: στο αιθεροφυσικό
Η ενέργεια για την εκτέλεσή της: στο πρανικό
Το αίσθημα που τη συνοδεύει, ή που αποτέλεσε αιτία για να γίνει: Στο αστρικό (στον συναισθηματικό μας εαυτό)
Ο σχεδιασμός της πράξης: στο κατώτερο νοητικό.

Μέχρις αυτό εδώ το σημείο, όταν υπάρχει αρμονία και ομαλή συνυπηρέτηση όλων των κατώτερων (εννοώ της προσωπικότητας) σωμάτων μας, η πράξη αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί στην καλύτερη των περιπτώσεων, ώς πλήρως συνειδητή.
Αποτελεί όμως τελετουργία;

Διασχίζοντας την γέφυρα που ενώνει τον τοποχρονικό κόσμο της προσωπικότητας, με τον αθάνατο κόσμο του ανώτερου εαυτού, μπορούμε να βαπτίσουμε την πράξη αυτή με "αθάνατο νερό".
Πως;
Νιώθωντας μέσα μας την ιερότητα π.χ. του νερού (αλήθεια, τη στιγμή αυτή, δεν επικαλούμαστε τα elementals του νερου;)
Νιώθωντας την επίδρασή του και την καθαρτική του δράση σαν μέρος της πράξης μας.
Αφιερώνοντας την πράξη αυτή σε έναν ανώτερο σκοπό, έναν σκοπό που ανήκει στον κόσμο των υψηλότερων ιδεών.
Συνειδητοποιώντας ότι κάθε μας πράξη, πρέπει να καθορίζεται από την ένωση και αρμονία μας με το Θείο.

Τότε, πράξη και τελετουργία ταυτίζονται, το βίωμα υφίσταται σε όλη την πληρότητά του, και εσωτερισμός + πρακτική καθίστανται δύο έννοιες ταυτόσημες.

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy