ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 EΣΥ ΧΩΡΙΣ ΕΣΥ (ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2016, 17:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, για τέτοια σοβαρά προβλήματα, θα συνιστούσα να δείτε πάνω απο έναν σχετικό με το χώρο ψυχίατρο και μην στηρίζεστε σε εμπειρίες άλλων. Δεν υπάρχει τόσο υποκειμενικό ζήτημα, όσο η ψυχική κατάσταση του καθενός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κωσταςdp
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2016, 16:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κωστα θα σε παρακαλουσα να μου στειλεις μυνημα και να μιλησουμε ιδιαιτερος στο elcountr@hotmail.com.Εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και 8 μηνες και ειμαι βοφισμενος - τρομοκρατημενος.



Καλησπερα. Θα σου στειλω email. Δεν ειναι τιποτα μην το φοβασαι.

DPisdefeatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2016, 20:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα έχει τύχει να το συζητήσω με ψυχίατρο,δεν έχει να κάνει με κάτι μεταφυσικό αλλά με δυσλειτουργεία του εγκεφάλου.Όχι δεν πάσχω από αυτό αλλά μου έκανε εντύπωση από αυτά που διάβασα σε ένα άλλο site.Υπάρχει όμως γι'αυτό φαρμακευτική αγωγή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 11:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα στους όμορφους και μοσχαναθρεμμένους....

Είχα καιρό να συμμετάσχω στο forum, διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα ένιωσα την ανάγκη να γράψω....

Αποπροσωποίηση/αποπραγματοποίηση λοιπον.

Το δυο χιλιάδες εννέα λόγο συγκυριών έζησα σε έναν διαφορετικό κόσμο, ταξίδεψα και είδα με την φαντασία μου έναν διαφορετικό πλανήτη ( γη ) όπως δεν το ξέρουν οι περισσότεροι ή δεν το φαντάζονται.

Το υποσυνείδητο μου λοιπόν έκανε θαύματα και δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν όμορφα πλασμένα, απλά λόγο διαφορετικότητας υπήρχε πολύ πόνος....
Το συγκεκριμένο πρόβλημα να αρχίσω από το τέλος για να καταλήξω στην αρχή κράτησε έξι μήνες, τα υπολείμματα βέβαια της νόσου χρόνια.

Ο εγκέφαλος μου για λογούς που δεν μπορούν να προσδιοριστούν από την επιστήμη ακόμα και σήμερα, άρχισε να δημιουργεί τις σκέψεις μου, τα συναισθήματα μου κτλ. σαν ένα ξένο σώμα διαφορετικό, εγώ θα έλεγα ότι πήρε τα ηνία και δημιούργησε έναν δεύτερο σώμα με τα ίδια όργανα αλλά με δυο εγκεφάλους.....

Αφού άρχισε η θεραπεία και τα συγκεκριμένα προβλήματα να υποχωρούν, αλλά το γιατί να αιωρείται σαν σκέψη καθημερινά, αποφάσισα να ψάξω μόνη μου για τον κόσμο των ψευδαισθησιών μου νομίζοντας ότι θα πάρω την επιβεβαίωση ότι είναι αληθινός και εκεί αρχίζει η έρευνα μου, ως επί το πλείστον με βιβλία και μέσω ιντερνέτ.

Για να μην κουράζω μετά από πέντε ή έξι χρόνια συνεχούς αναζήτησης ,συνειδητοποίησα και είδα ότι η αποπραγματοποίηση είναι ένας μηχανισμός τους εγκέφαλου όταν ο άνθρωπος φτάνει στα όρια του και δεν μπορεί να αποδεχτεί το τι συμβαίνει στο περιβάλλον του.

Ξέρετε πόσοι εκατομμύρια άνθρωποι πάσχουν και δεν το γνωρίζουν γιατί δεν υπάρχει έρευνα και σωστή αντιμετώπιση.

Τα συμπτώματα πολλά, οι σκέψεις δημιουργούνται πλέον σαν ψίθυροι/φωνές, τα πάντα γίνονται μηχανικά με αποτέλεσμα ο παθόντας να αισθάνεται ότι είναι το σώμα του ξένο, ότι υπάρχουν μη ορατοί εχθροί, ότι το κινούν σαν ρομπότ, είτε με τεχνογνωσία, είτε με διαφόρους τρόπους που δεν μπορεί να προσδιορίσει, αρχίζοντας να βλέπει έναν διαφορετικό πλανήτη προσπαθώντας να εξηγήσει το τι του συμβαίνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 14:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ Παναγιά μου!!!
Επέστρεψε!!!

Πέρα από την πλάκα, μπράβο σου Μαρία.Ξέρω ότι προσπαθείς και ξέρω ότι τα έχεις καταφέρει.Μακάρι να έκαναν το ίδιο και οι Χριστοι-Ελ του κόσμου τούτου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 14:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλημέρα στους όμορφους και μοσχαναθρεμμένους....

Είχα καιρό να συμμετάσχω στο forum, διαβάζοντας όμως το συγκεκριμένο θέμα ένιωσα την ανάγκη να γράψω....


Καλώς ήρθες ξανά. Όπως θα γράφεις maria3 πάλι τις ιστορίες σου, προσπάθησε να θυμηθείς με ποιο τρόπο κάποιος heretic, γνωστός σου και από ένα άλλο φόρουμ, σου ζήτησε προμήθεια για να σε παραπέμψει σε εναλλακτικό θεραπευτή. Με την ησυχία σου πάντα, και μπορείς να ρωτήσεις τις φωνές μέσα σου αν συμφωνούν ή διαφωνούν.

Επίσης θα ήθελα να μας διαφωτίσεις, αν ξαναεμφανίστηκες ύστερα από τις προτροπές κάποιων πρόσφατα διαγραμμένων χρηστών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 16:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ήρθες ξανά. Όπως θα γράφεις maria3 πάλι τις ιστορίες σου, προσπάθησε να θυμηθείς με ποιο τρόπο κάποιος heretic, γνωστός σου και από ένα άλλο φόρουμ, σου ζήτησε προμήθεια για να σε παραπέμψει σε εναλλακτικό θεραπευτή. Με την ησυχία σου πάντα, και μπορείς να ρωτήσεις τις φωνές μέσα σου αν συμφωνούν ή διαφωνούν.


Καλώς σας βρήκα....

Δεν ξέρω αν έπαιρνε ποσοστά ο φίλος μας η όχι πάντως βρήκε ένα διαταραγμένο άνθρωπο μέσο ενός σαιτ και τον παρέπεμψε σε μια "φίλη του" "εναλλακτική" θεραπεύτρια, όπου θα γνωριζόταν κτλ.... Η συγκεκριμένη κυρία ήθελε πενήντα ευρώ για μια συνέδρια στο skype, αλλά έκλεινε το ραντεβού και εφόσον περνούσε μια εβδομάδα τα ζητούσε όταν ο ασθενείς έπαιρνε να επιβεβαίωση το ραντεβού, (η ψυχολόγος βέβαια παίρνει εξήντα και είναι και αναγνωρισμένη), για να κρίνει τι μαντζούνι χρειάζεσαι και αν βέβαια είσαι κυριευμένος από καμία αόρατη παρασιτική οντότητα κτλ.... αλλά εκατό ευρώ βέβαια για να σου τα δώσει από κοντά...

Εν κινείς τόσα χρήματα για να σου πουλήσει αέρα, μπορώ να σου συστήσω άλλους εκατό τέτοιους ανθρώπους με μάστερ στον αέρα.


quote:

Επίσης θα ήθελα να μας διαφωτίσεις, αν ξαναεμφανίστηκες ύστερα από τις προτροπές κάποιων πρόσφατα διαγραμμένων χρηστών.


Απάντησα ποιο πάνω λέγοντας ότι το άτομο που έχει το πρόβλημα δημιουργεί αόρατους εχθρούς, στην περίπτωση σου αόρατες φιλίες και σχέσεις....


ΝΙΚΟΜΑΧΕ καλή συνέχεια ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 17:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria δεδομένης της εμπειρίας που είχες με αυτή την ασθένεια, θα μπορούσες ίσως να μας πεις και τη γνώμη σου, για το ποια μπορεί να είναι η σχέση ενός ατόμου που πάσχει από αυτή την ασθένεια με τον εσωτερισμό;
Με άλλα λόγια, θα μπορούσες να μας πεις (αν είσαι σε θέση να κρίνεις κάτι τέτοιο) κατά πόσο η ενασχόληση με τα εσωτεριστικά, μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο που έχει ένα αντικειμενικό πρόβλημα ή αν μπορεί να τον παραπλανήσει και να τον στείλει σε λάθος μονοπάτια.
Βέβαια, η ερώτηση αυτή είναι κάπως "παγίδα", γιατί ο εσωτερισμός είναι ένα πολύ ευρύ πεδίο και είναι αμφίβολο κατα πόσο ο καθένας εννοεί το ίδιο πράγμα με τον όρο.
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 18:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μαρία υπήρξε πάντα ένα από τα ευγενέστερα άτομα που πέρασαν από το esoterica. Χαίρομαι που επέστρεψες, και σου εύχομαι ένα βράδυ γεμάτο χαμόγελα.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 18:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλώς ήρθες ξανά. Όπως θα γράφεις maria3 πάλι τις ιστορίες σου, προσπάθησε να θυμηθείς με ποιο τρόπο κάποιος heretic, γνωστός σου και από ένα άλλο φόρουμ, σου ζήτησε προμήθεια για να σε παραπέμψει σε εναλλακτικό θεραπευτή. Με την ησυχία σου πάντα, και μπορείς να ρωτήσεις τις φωνές μέσα σου αν συμφωνούν ή διαφωνούν.


Καλώς σας βρήκα....

Δεν ξέρω αν έπαιρνε ποσοστά ο φίλος μας η όχι πάντως βρήκε ένα διαταραγμένο άνθρωπο μέσο ενός σαιτ και τον παρέπεμψε σε μια "φίλη του" "εναλλακτική" θεραπεύτρια, όπου θα γνωριζόταν κτλ.... Η συγκεκριμένη κυρία ήθελε πενήντα ευρώ για μια συνέδρια στο skype, αλλά έκλεινε το ραντεβού και εφόσον περνούσε μια εβδομάδα τα ζητούσε όταν ο ασθενείς έπαιρνε να επιβεβαίωση το ραντεβού, (η ψυχολόγος βέβαια παίρνει εξήντα και είναι και αναγνωρισμένη), για να κρίνει τι μαντζούνι χρειάζεσαι και αν βέβαια είσαι κυριευμένος από καμία αόρατη παρασιτική οντότητα κτλ.... αλλά εκατό ευρώ βέβαια για να σου τα δώσει από κοντά...

Εν κινείς τόσα χρήματα για να σου πουλήσει αέρα, μπορώ να σου συστήσω άλλους εκατό τέτοιους ανθρώπους με μάστερ στον αέρα.


quote:

Επίσης θα ήθελα να μας διαφωτίσεις, αν ξαναεμφανίστηκες ύστερα από τις προτροπές κάποιων πρόσφατα διαγραμμένων χρηστών.


Απάντησα ποιο πάνω λέγοντας ότι το άτομο που έχει το πρόβλημα δημιουργεί αόρατους εχθρούς, στην περίπτωση σου αόρατες φιλίες και σχέσεις....



Όπως ακριβώς το είχα προβλέψει. Μια διευκρίνηση για τους αναγνώστες του esoterica.gr μόνο. Το διαταραγμένο άτομο είσαι εσύ φυσικά και ο απατεώνας που πήγε να σε εκμεταλλευτεί, αυτός που έχει το πρόβλημα και βλέπει αόρατες φιλίες και εχθρούς είμαι εγώ, έτσι; Πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε, για να μην υπάρχει καμιά υπόνοια πριν τοποθετηθώ συνολικά για σένα. Έτσι Μαριάννα;

Edited by - Heretic on 06/03/2016 18:55:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 20:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη, θα σε παρακαλούσα να μην επεκταθείς στο θέμα.Ετσι για χάρη σου το ζητώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 21:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε, δυστυχώς δεν γίνεται. Με εξέθεσε τόσο πολύ το συγκεκριμένο άτομο σε άλλο φόρουμ, χάρις στις μλκιες που ξεφούρνισε για μένα (σε κάποιο ηλίθιο σκατοτρόλ με ενα ψευδώνυμο "apofasismenos"), εκμεταλλευόμενο τη γνωριμία που επεδίωξε εκείνη εδώ μέσα μαζί μου, που όσο βρίσκομαι εδώ μέσα, θα υφίσταται τις συνέπειες των πράξεων της.

Κι όταν αποκαλύφθηκε τι ακριβώς έκανε, δεν είχε την υπόληψη να βγει και να ζητήσει ένα συγνώμη, και να το αποκαταστήσει, παρά βλέπω πως το συνεχίζει ακόμα σαν να μην έγινε τίποτα. Να πάρει λοιπόν τη σχιζοφρένειά της και να πάει να εκθέσει τίποτα άλλους μλκες αλλού.
Τίποτα αφελείς κι εμένα, που προσφέρθηκα να την βοηθήσω όταν εκλιπαρούσε για αυτό, και παραλίγο να καταλήξουμε σε ποινικά δικαστήρια. Αφού αυτό ήταν το ευχαριστώ, τώρα θα εισπράξει το "δεν κάνει τίποτα" με τόκο. Εγώ δεν είμαι πολύ ευγενικός, σαν τον Ιταλό, ειδικά με τους αχάριστους και πολύ περισσότερο με κάτι ύπουλους ποντικούς.

Επίσης να ενημερώσω τους αναγνώστες της σελίδας, πως συνιστώ ρητά, να μην ανταλλάξουν με κανένα τρόπο στοιχεία με την maria3, γιατί έτσι και στραβώσει μαζί σας έστω και για ασήμαντο αφορμή, θα κατασκευάσει μια άρρωστη ιστορία σαν κι αυτές που ειδικεύεται να παράγει συγγραφικά και θα σας εκθέσει με όποιον τρόπο μπορεί.
Επίσης, για τους ανθρώπους που έχουν ψυχιατρικά θέματα, αντενδείκνυται ρητά να αναζητούν λύσεις και βοήθεια από ομοίους τους, ειδικά με αυτούς που βγαίνουν και το παίζουν πως υποτίθεται πως έγιναν καλά και ξέρουν πως θα σας λύσουν κι εσάς το πρόβλημά σας.

Η αποπροσωποποίηση/αποταυτοποίηση, είναι συνήθως σύμπτωμα ή παράπλευρη νόσος κάποιου άλλου σοβαρότερου ψυχιατρικού θέματος και όχι αυτόνομη πάθηση.

Στη συγκεκριμένη τώρα, αν ανατρέξεις παλαιότερα μηνύματά της, είναι προφανές ότι είχε (και έχει) ένα σωρό θέματα, που δεν θέλω να θίξω για να μην κάνω τον ερασιτέχνη ψυχίατρο, πάντως συνιστώ προσοχή σε όλα τα παραπάνω που ανέφερα, και ειδικά στο πόσο θα ανοιχτείτε μαζί της. Με κανένα τρόπο δεν μπορείς να σιγουρέψεις, ούτε από το τι πάσχει ο οποιοσδήποτε, ούτε αν είναι καλά, ούτε τις ευρύτερες προθέσεις που μπορεί να έχει, γύρω από αυτή τη φαινομενικά αθώα πρώτη προσέγγιση μέσα από ένα φορούμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic αν και δεν εχω άποψη για την κόντρα σου με το μέλος maria3
θα σε παρακαλέσω να μην την μεταφέρετε και στο δικό μας φόρουμ.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, ουτε με ενδιαφέρει σε ποιο ήταν
(προφανώς κάποιο επιστημονικό, για να ζητά κάποιος βοήθεια και κάποιος άλλος να τη δίνει...)
αλλά εμείς δεν έχουμε έχουμε καμια σχέση με παροχή κανενός είδους "βοήθειας"...
επίσης θα σε παρακαλέσω να μην δημοσιοποιείς προσωπικά δεδομένα τρίτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 23:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon, δεν δημοσιοποίησα με οποιονδήποτε τρόπο προσωπικά δεδομένα τρίτων. Άλλοι δημοσιοποίησαν δικά μου, πληροφορία που αλίευσαν από εδώ μέσα, την διαστρέβλωσαν και με διέσυραν αλλού. Όσο εμφανίζονται εδώ οι υπαίτιοι, εγώ απλά θα κάνω συστάσεις σε ανύποπτους αναγνώστες. Για ότι άλλο αναφέρω, έχει μιλήσει το άτομο αυτό δημόσια και σε αναρίθμητα μηνύματα. Δεν υπάρχει κανένα δεδομένο προσωπικό που δεν έχει γραφτεί δημοσία στο esoterica.gr.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2016, 23:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το υποσυνείδητο μου λοιπόν έκανε θαύματα και δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν όμορφα πλασμένα, απλά λόγο διαφορετικότητας υπήρχε πολύ πόνος....
Το συγκεκριμένο πρόβλημα να αρχίσω από το τέλος για να καταλήξω στην αρχή κράτησε έξι μήνες, τα υπολείμματα βέβαια της νόσου χρόνια.

Ο εγκέφαλος μου για λογούς που δεν μπορούν να προσδιοριστούν από την επιστήμη ακόμα και σήμερα, άρχισε να δημιουργεί τις σκέψεις μου, τα συναισθήματα μου κτλ. σαν ένα ξένο σώμα διαφορετικό, εγώ θα έλεγα ότι πήρε τα ηνία και δημιούργησε έναν δεύτερο σώμα με τα ίδια όργανα αλλά με δυο εγκεφάλους.....



τι να σχολιάσεις τώρα εδώ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 00:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα Kost.
Δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσεις.
Η παθογένεια δεν χρήζει σχολιασμού.
Αν κατάλαβες έχει καλώς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 00:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα χαρακτηριστικό πολύ συγκεκριμένης παθογένειας, είναι η έλλειψη ηθικής ή η πολύ διαστρεβλωμένη ηθική αντίληψη. Σαν το πιτσιρίκι που ξεριζώνει τα φτερά μιας μύγας, παράγονται πράξεις που για τον κοινό νου φαντάζουν απίστευτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 02:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κοινός νους. Κανένας μας δεν αντιλαμβάνεται τον κόσμο ακριβώς όπως κάποιος άλλος, το πολύ πολύ να υπάρχει σύγκλιση.
Το κάθε πιτσιρίκι είναι καθρέφτης που αντανακλά τον εσωτερικό του κόσμο μέσα από το πρίσμα που του παρέχει το περιβάλλον με το οποίο εφάπτεται-έρχεται αντιμέτωπο. Δεν έχει να κάνει με την πράξη αυτή καθεαυτή, ας πούμε εδώ το κόψιμο των φτερών της μύγας, αλλά με την αιτία που πυροδότησε αυτή την πράξη.
Τα παιδιά διαμορφώνουν χαρακτήρα μέσα από το δικό τους εγώ αλλά παίρνοντας ερεθίσματα πάντα από ένα εξωτερικό περιβάλλον αναγκαστικά, έτσι ποτέ αυτό που διαμορφώνεται ως ο χαρακτήρας τους δεν είναι αποκλειστικά δικό τους. Επίσης, ούτε η έλλειψη ή η υπερβολική τριβή με συγκεκριμένα συναισθήματα και πρότυπα είναι τόσο δική τους ευθύνη, παρά των γονιών τους κυρίως και μετά των ίδιων, μέσω των αποφάσεων, οι οποίες όμως έρχονται να επηρεαστούν σφοδρά από το περιβάλλον.

Όλα έχουν ένα γιατί σ'αυτή τη ζωή, δεν υπάρχει τυχαιότητα παρά τριβή και αποφάσεις.
Η σχιζοφρένεια δεν είναι απλά μια ασθένεια, είναι άμυνα του εαυτού απέναντι σε αυτό που αντιλαμβάνεται ως κακό,παράλογο ως προς τη δική του θέαση,, κακής ποιότητας άμυνα,γεννημένη υπό ένα διαστρεβλωμένο πρίσμα.
Δεν είναι το κόψιμο των φτερών το πρόβλημα στο προκείμενο, ειδικά στα παιδιά. Το πρόβλημα είναι το ερέθισμα. Κανένα παιδί δεν γεννήθηκε με κουσούρια αυτού του κόσμου, αφού δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή με αυτόν.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 05:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria δεδομένης της εμπειρίας που είχες με αυτή την ασθένεια, θα μπορούσες ίσως να μας πεις και τη γνώμη σου, για το ποια μπορεί να είναι η σχέση ενός ατόμου που πάσχει από αυτή την ασθένεια με τον εσωτερισμό;
Με άλλα λόγια, θα μπορούσες να μας πεις (αν είσαι σε θέση να κρίνεις κάτι τέτοιο) κατά πόσο η ενασχόληση με τα εσωτεριστικά, μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο που έχει ένα αντικειμενικό πρόβλημα ή αν μπορεί να τον παραπλανήσει και να τον στείλει σε λάθος μονοπάτια.
Βέβαια, η ερώτηση αυτή είναι κάπως "παγίδα", γιατί ο εσωτερισμός είναι ένα πολύ ευρύ πεδίο και είναι αμφίβολο κατα πόσο ο καθένας εννοεί το ίδιο πράγμα με τον όρο.
Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου


Πύρινος, όταν σταματήσει το παραλήρημα κάποιων μελών ευχαρίστως να απαντήσω,ως τότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο για διάλογο καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 07:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "παραλήρημα κάποιων μελών" τελείωσε. Μπορείς να αρχίσεις το δικό σου παραλήρημα, όπως γίνεται πάντα. Φυσικά, και το θράσος δεν έχει όρια, ειδικά αυτών που ανέφερε ο Αϊνστάιν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 11:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω.

Πύρινος Τα ποσοστά είναι πενήντα πενήντα, από την εμπειρία μου και μόνο μπορώ να σου μιλήσω χωρίς βέβαια να θίξω κάποιους ανθρώπους που ασχολούνται πραγματικά με τον εσωτερισμό "όχι γιαλαντζή", γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί άνθρωποι μη γνώστες που ασχολούνται με τον εσωτερισμό και νομίζουν ότι είναι εσωτεριστές....

Ο εσωτερισμός όπως λες είναι ένα ευρύ πεδίο και δεν μπορούμε να αναλύσουμε σίγουρα τον όρο σε αυτό το τόπικ, οπότε θα σου μιλήσω εμπειρικά και σύμφωνα με την δικιά μου αναζήτηση/ενασχόληση με τον χώρο....

Εμένα ο εσωτερισμός δεν με βοήθησε γιατί δυστυχώς η ενασχόληση μου με αυτό τον χώρο με έκανε να μην παραδέχομαι το πρόβλημα μου.

Όταν άρχισα να ασχολούμαι ήταν για εμένα η επιβεβαίωση ορίστε υπάρχει και αυτό άρα δεν έχω κάποια πάθηση και τι εννοώ; Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, πολλοί για να φτάσουν στην ένταση των παραισθήσεων που είχα εγώ και πίστεψε με είναι οι ίδιες, θέλουν να ανοίξουν τα ενεργειακά τους κέντρα, πολλοί θα διαφωνήσουν αλλά διορθώστε με.....
Ανοίγουν τα κέντρα λοιπόν για να ακούν ή να βλέπουν με την αυτοσυγκέντρωση το αόρατο κόσμο, ο ασθενείς με την πάθηση μου νομίζει ότι τα έχει είδη ανοικτά για κάποιο λόγο άρα αρχίζει και η αναζήτηση του ως προς το γιατί;

Μετά ναι υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι (αλλά αυτό δεν έχει σχέση απόλυτα με την πάθηση, αλλά με ανθρώπους που δεν ξέρουν τι είναι ο εσωτερισμός που πιστεύουν στο απόκοσμο) όπου μπορούν μόνο και μόνο επειδή είναι γνώστες να σου δώσουν απαντήσεις πάνω στο πρόβλημα σου και να σε εκμεταλλευτούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 11:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 σαφής και κατατοπιστική η απάντησή σου

Παρενθετικά, δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος κατηγορεί ποιον και για τι πράγμα. Απλά το αναφέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2016, 17:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλά, ιδιαίτερα σαφή δεν τα λες...για τις δε κατηγορίες είπαμε, είναι προσωπικό τους.

οι παραισθήσεις έxουν υποχωρήσει maria3;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2016, 20:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπειδή με αυτά που γράφετε με φοβίσατε ρε....

{Τουλάχιστον ένα ραντεβουδάκι με το Μαράκι μπορούμε να βγούμε ή πρόκειται για....εξτρήμ σπόρ και δεν ενδείκνυται????}


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 11:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οι παραισθήσεις έxουν υποχωρήσει maria3;

Όχι δεν έχω πια παραισθήσεις αλλά και όταν είχα εκτός από ένα, δυο μεμονωμένα περιστατικά ήταν περισσότερο από το μένος μου ότι οι εμπειρίες διάφορων ανθρώπων και εσωτεριστών και μη, ήταν "αληθινές", άρα μπορώ να πω ότι επηρεαζόμουν....

quote:

Eπειδή με αυτά που γράφετε με φοβίσατε ρε....

{Τουλάχιστον ένα ραντεβουδάκι με το Μαράκι μπορούμε να βγούμε ή πρόκειται για....εξτρήμ σπόρ και δεν ενδείκνυται????}


Λόγο του συζύγου δεν θα το συνιστούσα ούτε εγώ, όντως θα ήταν εξτρήμ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2016, 19:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εμένα ο εσωτερισμός δεν με βοήθησε γιατί δυστυχώς η ενασχόληση μου με αυτό τον χώρο με έκανε να μην παραδέχομαι το πρόβλημα μου.


Ο εσωτερισμος Μαρια ειμαστε εμεις οι ιδιοι
Οταν προσπαθουμε να ακολουθουμε τις προτροπες αλλων αυτουσια ,χωρις να διδουμε εμεις τις δικες μας απαντησεις , δεν ειμαστε στο δικο μας επιπεδο
Αυτο ισοδυναμει με χασιμο χρονου και απογοητευση
Αν παντως σαν αποπροσωποποιηση ενοουμε το ιδιο πραγμα ,αυτο για καποιους ειναι στοχος ζωης
Για να το εκτιμησει ομως κανεις αυτο θα πρεπει να κατανοησει ,καποια πραγματα για την δικη του ψυχολογικη λειτουργια ,αλλα και τον τροπο ,που λειτουργει το συνολο των ανθρωπων ,και αρα και εμεις
Και αναφερομαι στον μιμητισμο ,και την θεωρηση οτι κατι δεν παει καλα με εμας ,οταν μας συμβαινουν παρομοια πραγματα
Προσωπικα βρισκομαι σε μια προσπαθεια να βρισκω τροπους ,να πλησιαζω αυτην την αποπροσωποποιηση
Χωρις βεβαια τρανταχτα αποτελεσματα ,ομως ειμαι ευχαριστημενος ,που βρισκομαι σε αυτην την προσπαθεια
Αν καποια στιγμη θελεις ,μπορω να σου αναπτυξω τις δικες μου αποψεις για το πως και το γιατι η αποπροσωποποιηση ειναι χρησιμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 20:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν παντως σαν αποπροσωποποιηση ενοουμε το ιδιο πραγμα ,αυτο για καποιους ειναι στοχος ζωης
Μην μπερδεύεις τα πράγματα, εδώ μιλάμε για ψυχολογική ασθένεια, δεν μιλάμε αόριστα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 21:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά τα λέει ο xristosxatz. Κάποιος που νομίζει πως θεραπεύτηκε, έρχεται εδώ μοιράζοντας συμβουλές προς αυτούς που ρετάρουν, ο άλλος που είναι στο μεταίχμιο δηλώνει πως θέλει να καεί εντελώς, οι "εσωτεριστές" φταίνε για όλα, όπως έγραφε και ο Βασίλης για την "επιστήμη" και οι τρελοί στο Δαφνί κλείδωσαν τους γιατρούς μέσα στα κελιά και μοιράζουν συνταγές θεραπείας. Shutter Island

Edited by - Heretic on 11/03/2016 21:50:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2016, 23:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λόγο του συζύγου δεν θα το συνιστούσα ούτε εγώ, όντως θα ήταν εξτρήμ.....

Καλά, νταξ, μη φτάσουμε ως εκεί, εσύ στο χώμα κι αυτός στη φυλακή....

να σαστε καλά τα δυο σας και να περνάτε ακόμα καλυτερα.

Οσο για τον εσωτερισμό -τουλάχιστον όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ ως έννοια/μέθοδο/πρακτική- δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις για κάτι, γιατί όντως είναι "μέρος του εαυτού σου" δηλαδή η κατηγορία επιστρέφει σε σένα πάλι, στο μυαλό σου , στην ψυχοσύνθεσή σου, στη συγκρότησή σου, στο πώς το αντιλαμβάνεσαι, στο πώς και τι εφαρμόζεις,
μέσα από ένα εσωτερικό ψάξιμο και μια "αυτο-ψυχανάλυση".

Αν δεν ήσουν ή δεν είσαι εις θέσιν, να το κάνεις αυτό ειλικρινά, με ευθύτητα και θάρρος, κιμπαριλίδικα, χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις, τότε δεν σου φταίει αυτό ως "μέθοδος" (δεν μου αρέσει πολύ αυτή η λέξη εδώ, αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω κάποια καλύτερη και πιο δόκιμη για την περίσταση) αλλά μάλλον φταις εσύ που το χειρίστικες "στραβά", ελλιπώς και ανεπαρκώς (άρα δεν σου έδωσε και τα αναμενόμενα αποτελέσματα).
Φιλικά το λέω (και χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια).

Και σαφέστατα συμφωνώ και με την τελευταία ανάρτηση του Heretic


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy