ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 12:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Όμορφο το απόσπασμα που παράθεσες Αντώνιε
Συμφωνώ και εγώ πως η Αγάπη δεν γεννιέται, η Αγάπη δεν πεθαίνει, η Αγάπη Είναι Θεός!
Από την άλλη όμως η αγάπη "γεννιέται" στην ψηχή μας όταν την αφήνουμε ελεύθερη να εκδηλώσει τον Θεό από μέσα της και "πεθαίνει" πάλι μέσα μας όταν θωρακιζώμαστε γύρω από τον γνωστό μας εαυτό.

Πολλές φορές στην ζωή μας ζητάμε αγάπη.
Από την παιδική μας ηλικία.
Ποιος άνθρωπος δεν θυμάται με γλυκύτητα την αγκαλιά της μητέρας του, ή αντιδράει με σκληρότητα αν δεν έχει δεχτεί στοργή και τρυφερότητα όταν ήταν παιδί;

Θέλω να σταθώ σε ένα σημαντικό σημείο.
Την «Αγάπη» την στρέφουμε συνήθως κτητικά και γύρω από τον εαυτό μας.
Απαιτούμε να μας αγαπούν και αντιδρούμε επιθετικά όταν θεωρούμε πως μας στερούν την αγάπη!
Υποβιβάζουμε έτσι την Αγάπη, μέσα από συναισθηματικές λειτουργίες, στο επίπεδο «του δούνε και λαβείν», σε ένα δηλαδή ιδιοτελές επίπεδο!
Η Αγάπη όμως δεν είναι συναίσθημα και δεν περιορίζεται από τους νόμους που διέπουν τα συναισθήματα.
Όλα τα συναισθήματα περνούν μέσα από τον θάνατο! Εκδηλώνονται με ορμή θετικά ή αρνητικά, μέχρι να πάψουν ή να μεταστραφούν.

Εδώ λοιπόν μπορούμε να σταθούμε στον χιλιοτραγουδισμένο Έρωτα.

Δεν είναι το ίδιο Έρωτας και Αγάπη!
Ο Έρωτας είναι τρέλα! Είναι πυρκαγιά και τρικυμία! Ο Έρωτας είναι βαριά και θανατηφόρα μερικές φορές ασθένεια! Δεν έχει λογική και παρασέρνει τα πάντα στο πέρασμά του.

Ο Έρωτας και η Αγάπη έχουν κάτι κοινό. Υπερβαίνουν το ατομικό εγώ του καθενός μας.
Αυτός που ερωτεύεται μπορεί να κάνει κομμάτια τον εαυτό του, την περιουσία, την αξιοπρέπεια, την οικογένειά του, ώστε να εκπληρώσει τον «Έρωτά του».
Μπορεί να πεθάνει για την «αγάπη του» ή να πεθάνει γιατί απορρίφθηκε απ' αυτήν!
Ο Έρωτας είναι σαν θύελλα, έρχεται ορμητικά και μετά…περνάει!
Ακόμα και αν εκπληρωθεί υπόκεινται στους νόμους της φθοράς.
Ο Έρωτας πεθαίνει!
Η φωτιά που τον τρέφει πηγάζει από την βαθιά ανάγκη της ψυχής μας να αγαπήσει και να αγαπηθεί. Εκδηλώνεται όμως εγωιστικά και μέσα από τα συναισθήματα (φόβος, χαρά, οργή, ζήλια κλπ) μας.

Από την άλλη η Αγάπη θυμίζει έναν αχνό, απαλό ήχο που απλώνεται.
Μοιάζει με ένα μικρό λουλούδι με βαθιές, πολύ βαθιές ρίζες. Ανθεκτικό ακόμη και στην έρημο. Δεν στέφεται γύρω από τον εαυτό, η Αγάπη δίνει συνεχώς και δίνεται.

Η Αγάπη δεν βλέπει πρόσωπα, όμορφους και άσχημους, έξυπνους ή χαζούς, καλούς ή κακούς. Η Αγάπη βλέπει παντού τον Εαυτό της. Δεν υπόκεινται στον θάνατο γιατί βρίσκεται παντού.
Ας μην ξεχνάμε πως πεθαίνει μόνο αυτό που περιορίζεται. Είναι αναγκαίος Νόμος που συμβάλλει στην Εξέλιξη!
Η Αγάπη αναδύει μέσα από την ψυχή κάθε ανθρώπου έναν Αρχαίο και Γνώριμο Κτύπο!
Όποιος Τον ακούσει για μια φορά, δεν Τον ξεχνάει ποτέ!
Είναι ο Θείος Παλμός, μέσα μας.

Η Αγάπη δεν περιορίζεται σε ένα ζευγάρι.
Είναι απαραίτητο βέβαια να ριζώσει αναμεταξύ τους πριν ο Έρωτας φθαρεί.
Αλλά η Αγάπη είναι Πανσυμπαντική.

Προσφέρει
Προσφέρει
Προσφέρει!

Δίχως να στερεύει. Δίχως να κουράζεται. Δίχως να αδημονεί. Δίχως να επιθυμεί. Δίχως να φοβάται. Δίχως να αντιδρά. Δίχως να πεθαίνει!


Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 14:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ. ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ:

Αγάπη είναι ο τοξότης δεν είναι το βέλος. Ούτε το τόξο, η αγάπη είναι ο τοξότης. Ναι εγώ σας ζήτησα και ζητώ την αγάπη σας, αυτό το ακούσατε, μάθετε όμως και τούτο, η διαφορά μου είναι μόνο μια, μόνο μια, γράψε και σφράγισε φορές εφτά, στον έσω εσωτερικό σου άνθρωπο, άνθρωπε σε όλες τις φωνές και γλώσσες του κόσμου, σε όλους τους φωτεινούς κύκλους των αγίων αγγέλων αγαπώ εσένα πιο πολύ, πολύ πιο πλατιά, άπειρα αγνά, αγαπώ εσένα πιο πολύ απ’ ότι εσύ εσένα, εσείς αγαπάτε με μέτρο εγώ χωρίς μέτρο, εσείς με λόγο, εγώ χωρίς κανένα λόγο. Ο λόγος μου είναι καθαρός, ο λόγος μου είναι αγνός και ακίβδηλος, μάθε άνθρωπε ποτέ δεν πορνεύω το στόμα μου γιατί στόμα που μιλά για αγάπη πρέπει και οφείλει να είναι απαλλαγμένο από πάσα και κάθε είδους ψευτιά.

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ ΧΑΙΡΕ

quote:
Η Αγάπη δεν βλέπει πρόσωπα, όμορφους και άσχημους, έξυπνους ή χαζούς, καλούς ή κακούς. Η Αγάπη βλέπει παντού τον Εαυτό της.

ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2002, 13:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΑΓΑΠΑΣ ΑΛΗΘΙΝΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΞΕΧΑΣΤΗ.ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ,ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ...ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΟΛΟΙ!ΑΡΑ... ΝΑΙ,ΕΖΗΣΑ!!!!!!ΑΞΙΖΕ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΙ ΑΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΒΑΘΜΟ!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΙΩΘΩ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ,ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ.
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ,ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ,ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΓΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ... ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ,ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΙΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΒΑΤΟΣ.
ΞΑΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2002, 23:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΒΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΖΛ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΒΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΑΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΕΝΙΑΣ21

quote:
ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ,ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΓΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ... ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ,ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΙΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ ΚΑΙ ΔΥΣΒΑΤΟΣ.


ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ

KAI EYXOMAI ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΗΤΕ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΞΟΥΝ ΑΝΤΙΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 12:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι εγώ ευχαριστώ...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 19:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΑΝΑΝΑΣΣΣ ΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ .....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ...
Απαντήσεις απ'το χθες....
Σήμερα ζωή.....
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy