ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 21:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βίβα μεγάλε!!! Έτσι όπως πάμε εγώ θ' αρχίσω τα ζεϋμπέκκικα και τα καλαματιανά, και συ τα . . . τροπάρια και τα . . . καντάκια

Μισοκατάλαβα ότι πιστέυεις στον θεό (Γιαχβέ), απλά και μόνον επειδή έτσι γράφει η παλαιά και η καινή διαθήκη. Μεγάλε εγώ δεν αμφισβητώ ότι έτσι λέει η παλαιά και η καινή διαθήκη. Πράγματι έτσι λένε!
Το κοράνι όμως λέει άλλα πράγματα. Τα ιερά βιβλία άλλων θρησκειών λένε άλλα πράγματα. Πώς θα καταλάβουμε ποιός λέει την αλήθεια; Πως μπορείς να αποδείξεις ποιό βιβλίο είναι το σωστό; Φίλε Σκορπιέ, όλοι αμφισβητούν όλους. Αυτή είναι μια πεντακάθαρη αλήθεια. Και όλοι επικοινωνούν με το θεό λένε. Τους πιστεύεις;

quote:
Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή· ουδείς έρχεται προς τον Πατέρα, ειμή δι’ εμού.

Ο καθένας μας στη διάρκεια της ζωής του μίλησε με πολύ κόρδωμα για τον εαυτό του. Ε και; Πρέπει να τα παίρνουμε τοις μετρητοίς;

Να σου θυμήσω κάτι άλλο.
Κατά Ιωάννην κεφ 3
16 ΔΙΟΤΙ ΤΟΣΟΝ ΗΓΑΠΗΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ΩΣΤΕ ΕΔΩΚΕ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΑΠΟΛΕΣΘΗ ΠΑΣ Ο ΠΙΣΤΕΥΩΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΗ ΖΩΗΝ ΑΙΩΝΙΟΝ
Εδώ μιλάει ο υιός ο μονογενής πάλι, αλλά η ιστορία αναφέρει άλλα πράγματα. Όχι μόνο δεν προστατεύθηκαν οι πιστοί του, αλλά κατά χιλιάδες απωλέσθησαν κατά την περίοδο των διωγμών. Αυτά λέτε εσείς οι πιστοί!
Πες μου τώρα. Ποιός είπε ψέματα; Προστάτεψε πράγματι ο θεός Γιαχβέ τους οπαδούς του και δεν απολέσθηκε κανείς, οπότε οι χριστιανοί γραφιάδες των διωγμών μας πούλαγαν φούμαρα, όταν μας έλεγαν για εκατόμβες νεκρών πιστών; Ή δεν τους προστάτεψε και οι πιο πάνω γραφιάδες έχουν δίκιο, οπότε εκείνος που μας πούλαγε φούμαρα είναι ο υιός;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 15:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο τέλος θα μεθύσουμε...

... πραγματικά με κάνεις κι αναρωτιέμαι. Πραγματικά πιστεύεις οτι μιλούσε για αυτήν την ζωή; Μα για την αιώνια ζωή μιλάει φυσικά. Σ' αυτήν που όλοι μας ελπίζουμε.

Αναρωτιέσαι επίσης τι απ' όλα να πιστέψεις. Πως μπορείς και έχεις αυτήν την απορία;
Υπάρχει τίποτα πιο τεκμηριομένο απο τον Χριστιανισμό;
Για όλα έχει απαντήσεις. Τεκμηριομένες απαντήσεις.

Μα,...
Tο ευαγγέλιο είναι η αυθεντική μαρτυρία για την προσωπική παρουσία του θείου Λόγου στον κόσμο μας. Ίσως γι’ αυτό ο Iμαάνουελ Kαντ έγραψε: «H ύπαρξη της Bίβλου είναι η μεγαλύτερη ευλογία την οποία δοκίμασε ποτέ η ανθρωπότητα».

Πες μου, πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ειπωθεί ποτέ κάτι πιο σημαντικό και πιο πνευματικό από αυτά που είπε ο Ιησούς Χριστός; Τι πιο πνευματικό απο το "Αγάπα τον εχθρό σου;"
Όποιος θέλει να γνωρίσει τι λέει ο Θεός δεν έχει παρά να ακούσει τα λόγια του Iησού Xριστού. Στο συμπέρασμα αυτό έφτασε κι ο Λόρδος Bύρων:
«Eάν ποτέ ένας άνθρωπος ήταν Θεός ή ο Θεός ήταν άνθρωπος τότε αυτός ήταν σίγουρα ο Iησούς Xριστός».

Τώρα θα μου πείς: τι σόι επιχείρημα είναι αυτό για την ύπαρξη του Θεού;

Aν ο Θεός δεν υπάρχει, τότε ο Iησούς ήταν είτε τρελός, είτε ο μεγαλύτερος απατεώνας όλων των εποχών!

Mπορεί όμως, να ήταν παράφρων ο άνθρωπος που επηρέασε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον ολόκληρο τον κόσμο;

«Yπάρχει μεγάλη δυσκολία να δοθεί μια λογική εξήγηση για τη ζωή, τα λόγια και την επίδραση του Iησού, που να μην είναι τόσο άβολη, όσο αυτή των χριστιανών» (K.Σ. Λιούις).

Mπορεί να ήταν απατεώνας ο άνθρωπος που εξύψωσε ηθικά την ανθρωπότητα και αναγνωρίζεται ακόμα και από τους άθεους εχθρούς Tου ως η μεγαλύτερη ιδιοφυία της ηθικής;

«O Iησούς ήταν η μεγαλύτερη θρησκευτική ιδιοφυία που έζησε ποτέ. H ομορφιά Tου είναι αιώνια και η βοήθειά Tου χωρίς τέλος. Eίναι με κάθε κριτήριο μοναδικός και τίποτα δεν είναι συγκρίσιμο μ’ Aυτόν» (Eρνέστος Pενάν).

Άρα, ο Θεός υπάρχει και ο Iησούς Xριστός ήταν πράγματι αυτός που είπε ότι ήταν: ο Yιός του Θεού που ήρθε να μας φανερώσει τον Πατέρα και να μας σώσει. Όπως μαρτυρεί και ο απ.Iωάννης:

«O Λόγος ήταν το αληθινό το φως, που καθώς έρχεται στον κόσμο φωτίζει.. μα δεν τον αναγνώρισε ο κόσμος…

Σ΄ όσους όμως τον δέχτηκαν και πίστεψαν σ’ αυτόν, έδωσε το δικαίωμα να γίνουν παιδιά του Θεού» (Iωάν. 1:9, 12).

--------------------------------------------------
Να ζείς σαν ετοιμοθάνατος και να δημιουργείς σαν αθάνατος !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 23:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν θέλω να απαντήσω σε ένα επιχείρημα που ακούγεται από πολλούς κατά καιρούς. Ότι τάχα ο Ιησούς επηρέασε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον ολόκληρο τον κόσμο.
Ο Ιησούς δεν επηρέασε ολόκληρο τον κόσμο. Η Ρωμαϊκή πυγμή και δύναμη είναι αυτή που επηρέασε τον κόσμο, και μάλιστα όχι ολόκληρο αλλά τον μετατραπέντα δια της βίας χριστιανικό κόσμο.
Άλλοι είναι εκείνοι που επηρέασαν ολόκληρο τον κόσμο. Οι διάφοροι εφευρέτες ας πούμε. Ολομόναχοι και χωρίς καμιά πράξη βίας. Ένα άλλο επίκαιρο θέμα είναι το Ολυμπιακό πνεύμα. Το μεταλαμβάνουν αβίαστα και οι Τούρκοι και οι Κινέζοι και οι Ινδοί και οι πάντες. Που δεν τους καίγεται καρφί για τον Ιησού.

Λοιπόν Σκορπιέ
Δέχομαι ότι μέσα στην καινή διαθήκη υπάρχει πολύτιμο πνευματικό υλικό και πολύτιμες πρακτικές συμβουλές για την ανθρωπότητα. Πρόκειται απλά για κατακτήσεις του ανθρωπίνου πνεύματος, διότι το ίδιο και απαράλλακτο υλικό το βρίσκεις και αλλού. Μάλιστα αν ψάξεις τον Ελληνικό πολιτισμό θα τα βρεις όλα εκεί κι’ ακόμα περισσότερα. Υποστηρίζω ότι η σοφία που υπάρχει στον χριστιανισμό, είναι σοφία του Ελληνικού πνεύματος καλουπιασμένη σε ένα σενάριο που μοναδικό σκοπό είχε την δημιουργία μιας νέας και ενιαίας θρησκείας στην αχανή αλλά αδύναμη να κρατήσει για πολύ ακόμη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Στην πεποίθηση αυτή κατάληξα μετά από χρόνια ενδελεχούς μελέτης της παλαιάς και της καινής διαθήκης. Πιο πολύ της τελευταίας. Μέσα σ’ αυτήν υπάρχει αντιφατικότητα, ανακολουθία λόγων και σεναρίου, διαπλοκή ιδεών κλπ που την καθιστά αναξιόπιστη τόσον ως μαρτυρία πραγματικών γεγονότων, όσο και ως εκπόρευση από ένα και μόνο νου.
Σε κάποια φάση στο μέλλον προγραμματίζω να παρουσιάσω και αθεϊστικές απόψεις που περιέχονται στην καινή διαθήκη.

Για την ώρα ας ξαναδούμε το εδάφιο που συζητάμε.

Μεγάλε . . . για δεσ’ το και συ λίγο καλύτερα.

quote:
Κατά Ιωάννην κεφ 3
16 ΔΙΟΤΙ ΤΟΣΟΝ ΗΓΑΠΗΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ΩΣΤΕ ΕΔΩΚΕ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΑΠΟΛΕΣΘΗ ΠΑΣ Ο ΠΙΣΤΕΥΩΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΗ ΖΩΗΝ ΑΙΩΝΙΟΝ

Μου απάντησες

quote:
... πραγματικά με κάνεις κι αναρωτιέμαι. Πραγματικά πιστεύεις οτι μιλούσε για αυτήν την ζωή; Μα για την αιώνια ζωή μιλάει φυσικά. Σ' αυτήν που όλοι μας ελπίζουμε.

Εντάξει . . . το έκαναν να φαίνεται ότι μιλάει τάχα για την αιώνια ζωή. Αλλά δεν σκέφτηκαν ότι ο πιστεύων εις αυτόν, δεν χρειαζόταν τον υιό για να σωθεί. Αφού πίστευε που πίστευε, τι ανάγκη είχε τον υιό; Δηλαδή όσοι πίστευαν στο θεό προτού δοθεί ο υιός δεν σώθηκαν; Και δεν θα έχουν αιώνια ζωή οι Αβραάμ Ισαάκ και οι λοιποί; Πρόσεξε! Όταν λέει ο πιστεύων εις αυτόν, εννοεί εκείνον που ήδη πίστευε στο θεό. Δεν εννοεί εκείνον που θα πίστευε στον απεσταλθέντα υιό. Αν εννοούσε έτσι τότε έπρεπε να λέει: Ο πιστεύσας εις αυτόν.
Αλλά και για ποιόν μονογενή υιό μας τσαμπουνάει εδώ; Δεν είναι ο Ιησούς που μιλά κι’ εδώ; Αυτός ο ίδιος δεν μας λέει πιο κάτω ότι όλοι είμαστε υιοί θεού; Τι μονογενής και μονογενής;

Μεγάλε δεν μιλάει για την άλλη ζωή. Για την εδώ ζωή μιλάει και για τους οπαδούς του. Αλλά οι παμπόνηροι γραφιάδες το τροποποιήσανε για να μην έρχεται σε αντίφαση με το άλλο παραμύθι, αυτό των διωγμών. Και το κατάντησαν λόγια του αέρα χωρίς κανένα νόημα.
Άσε που μας οδηγεί να καταλάβουμε ότι ο θεός για να σώσει κάποιους πιστούς του, προτίμησε να θυσιάσει τον υιό του. Μα θυσία λέγεται όταν με τη θέληση σου αποχωριστείς κάτι. Όταν το δώσεις μια και καλή. Απωλέσθηκε όμως ο υιός; Χάθηκε; Τι νομίζεις εσύ; Εγώ λέω ναι. Με τη σταύρωση πέθανε ο Ιησούς ο πρωταγωνιστής της ιστορίας, από την ζωή και τη δράση του οποίου δανείστηκαν ορισμένα πραγματικά γεγονότα για να προσελκύσουν και τους επαναστατημένους εβραίους στη νέα θρησκεία. Γι αυτό γράφτηκε και το πιο πάνω εδάφιο. Προσπαθεί να δικαιολογήσει την αδυναμία του υποτιθέμενου θεού να αμυνθεί και να συντρίψει τους εχθρούς του. Προσπαθεί να καταλαγιάσει και το μίσος που ένιωθαν οι πιστοί του Ιησού από τη σταύρωση, παρουσιάζοντας την ως ηθελημένη ενέργεια του.
Πρόκειται ασφαλέστατα για εδάφιο που προηγήθηκε της απόφασης να συμπεριληφθεί στο όλο σενάριο και μια . . . ανάσταση!

Πεσ’ μου τι ακριβώς καταλαβαίνεις απ’ αυτό το εδάφιο εσύ;
Άϊντε στην υγειά μας.
Μεγάλε . . εγώ στ’ αλήθεια κατεβάζω το τσίπουρο.

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 14:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απωλέσθηκε όμως ο υιός; Χάθηκε; Τι νομίζεις εσύ; Εγώ λέω ναι. Με τη σταύρωση πέθανε ο Ιησούς ο πρωταγωνιστής της ιστορίας, από την ζωή και τη δράση του οποίου δανείστηκαν ορισμένα πραγματικά γεγονότα για να προσελκύσουν και τους επαναστατημένους εβραίους στη νέα θρησκεία. Γι αυτό γράφτηκε και το πιο πάνω εδάφιο. Προσπαθεί να δικαιολογήσει την αδυναμία του υποτιθέμενου θεού να αμυνθεί και να συντρίψει τους εχθρούς του.

Εγώ εξακολουθώ να είμαι της άποψης πως είσαι λάθος!!
Συνεχώς απαντάς με θεωρίες και όχι αποδείξεις. Θεωρίες που δεν έχουν καμία βάση απολύτως. Θεωρίες συνομωσίας.

Οι γραφές αγαπητέ εξ αρχής προφήτευαν τον ερχομό του Χριστού-Μεσσία και ο ίδιος απο την αρχή της διδασκαλίας του προφητεύει τον θανατό του και προλέγει την Ανάσταση του. Ο ίδιος μάλιστα είπε στον Ιούδα "ότι είναι να κάνεις, κάνε το πιο γρήγορα" και πριν απ'αυτό προφητεύει στους μαθητές του ότι "Αλήθεια, αλήθεια σας λέω, ένας από εσάς θα με προδώσει".
και όλα τα υπόλοιπα προφήτευσε και ήξερε και προειδοποιούσε.

Δεν είμαι εδώ για να σου αλλάξω γνώμη. Όπως όλος ο κόσμος έτσι και εσύ έχεις ενημερωθεί και προειδοποιηθεί απο τον ίδιο τον Θεό μέσω του Χριστού. Ως τότε υπήρχε άγνοια, και γι'αυτό όλοι συγχωρέθηκαν, αλλά απο τη στιγμή που Αναστήθηκε ο Χριστός δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και σκλάβος των λόγων του.

Το ερώτημα φίλε Ελεύθερε δεν είναι "Τι θα γίνουμε, αν δεν υπάρχει ο Θεός", αλλά "τι θα γίνουμε αν υπάρχει ο Θεός". Και ξέρεις γιατί είναι πρόβλημα για τον άπιστο, εάν υπάρχει ο Θεός; "Διότι προσδιώρισε ημέραν, εν η μέλλει να κρίνη την οικουμένην εν δικαιοσύνη διά ανδρός τον οποίον διώρισε, και έδωκεν εις πάντας βεβαίωσιν περί τούτου, αναστήσας Αυτόν εκ νεκρών". Πράξεις ιζ:31

Στην τελική αν ΔΕΝ υπάρχει Θεός όλοι αυτοί που πιστεύουν σ'Αυτόν όταν θα πεθάνουν δεν θα καταλάβουν τίποτα. Απλά θα πεθάνουν και θα σταματήσουν να υπάρχουν. Και θα έχουν περάσει τη ζωή τους με βάση την αγάπη και την ελπίδα. Τίποτα αρνητικό δηλαδή.

ΑΝ όμως ΥΠΑΡΧΕΙ Θεός τότε όλοι αυτοί που ΔΕΝ πίστεψαν σ'Αυτόν και περάσαν μια ζωή προσβάλοντας Τον, βρίζοντας Τον και αγνοώντας Τον, όταν θα πεθάνουν και θα διαπιστώσουν ότι τελικά υπήρχε τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και θα φωνάζουν για συγχώρεση αλλά τότε θα είναι πολύ αργά.
Αυτοί λοιπόν που έχουν απιστία, βρίσκονται σε μεγάλη πλάνη και κάποια ημέρα θα βρεθούν μπροστά σε μια μεγάλη έκπληξη, όταν θα τους καλέσει ο Θεός να δώσουν λόγο για όλες τις αμαρτίες, τις ανομίες και αδικίες που έκαναν.

Ο Θεός όμως γι αυτό έστειλε τον Ιησού Χριστό στον κόσμο, για να μας αποκαλύψει το Ευαγγέλιο, που είναι η απόλυτη αλήθεια και να πληρώσει το χρέος της ενοχής για να μην καταδικασθούμε αιώνια. Ο απόστολος Παύλος είπε στους Αθηναίους: "Τους καιρούς λοιπόν της αγνοίας παραβλέψας ο Θεός, τώρα παραγγέλλει εις πάντας τους ανθρώπους πανταχού να μετανοώσι". Πράξεις ιζ:30
(αυτό που σου έλεγα παραπάνω, κάποτε υπήρχε άγνοια όχι όμως μετά την Ανάσταση του Κυρίου)

Η απιστία είναι η αιτία όλων των κακών και των εγκλημάτων που γίνονται πάνω στη γη, διότι πλανάει τους απίστους και τους οδηγεί σε μια ασυδοσία και φιλαυτία. Η απιστία λεει στον άνθρωπο: "Ας φάγωμεν και πίωμεν, διότι αύριο αποθνήσκομεν". Επομένως, ας απολαύσουμε τη ζωή αυτή για να προλάβουμε να "χαρούμε", όσο πιο πολλά πράγματα μπορούμε, πριν πεθάνουμε.

Η πίστη όμως στο Θεό ξεκινάει από τη σωστή βάση. Υπάρχει ο Θεός, ο Οποίος θα κρίνει την οικουμένη. Άρα πρέπει να προσέξουμε πώς ζούμε, διότι κάποια μέρα θα δώσουμε λόγο.

Οι εντολές του Ευαγγελίου δεν είναι βαρειές. Είναι η φυσιολογική και σωστή ζωή του ανθρώπου, χωρίς παρανομίες. Μπορείς να τρως ελεύθερα ό,τι θέλεις, μπορείς να παντρευτείς και να εκπληρώσεις την επιθυμία της σάρκας σου,
μπορείς να αποκτήσεις και να στολίσεις το σπίτι σου, να πας στη εξοχή σου και να απολαύσεις όλες τις χαρές που έδωσε ο Θεός μέσα στα σωστά και αληθινά πλαίσια.

Πρέπει δηλαδή να βλασφημάς το Θεό για να αισθάνεσαι ελεύθερος; Δεν μπορείς να Τον δοξάζεις; Πρέπει να λες ψέματα, όταν εσύ θέλεις, για να αισθάνεσαι ότι δεν φοβάσαι τίποτα; Δεν μπορείς να λες την αλήθεια και ο λόγος σου να αποκτήσει κύρος και μπροστά στο Θεό να είσαι αρεστός;
(γιατί μη μου πείς πως απο όλα αυτά που μου έχεις αραδιάσει έχει κανένα ουσιαστική βάση; Όλα αερολογίες και θεωρίες είναι)

Γιατί φοβάστε την Αλήθεια;
αφού η Αλήθεια θα σας ελευθερώσει!!!

Αν εξετάσεις με αυτό τον τρόπο όλα τα ζητήματα της ζωής σου και κάνεις έναν καλό λογαριασμό, θα βρεις ότι το κέρδος σου από την αμαρτία και την αδικία είναι μηδέν και δεν αξίζει τον κόπο να έρχεσαι σε αντιδικία με το Θεό και να απορρίπτεις τον Ιησού Χριστό, που σταυρώθηκε για σένα και να καταφεύγεις στην πλάνη λέγοντας, "Δεν υπάρχει Θεός".

"Είπεν ο άφρων εν τη καρδία αυτού, δεν υπάρχει Θεός"


Καλό το τσιπουράκι άλλα φτάνει τόσο!
Ας ακολουθήσει ο καθένας μας τον δρόμο του και ας ζήσει τη ζωή του με όποια "πιστεύω" προτιμάει και θεωρεί ο ίδιος για τον εαυτό του σωστά.

Πραγματικά χάρηκα πολύ που τα είπαμε και είμαι σίγουρος ότι θα ξανασυναντηθούμε!!

Φιλικά και με εκτίμηση...

--------------------------------------------------
Να ζείς σαν ετοιμοθάνατος και να δημιουργείς σαν αθάνατος !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 15:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εγώ εξακολουθώ να είμαι της άποψης πως είσαι λάθος!!
Συνεχώς απαντάς με θεωρίες και όχι αποδείξεις. Θεωρίες που δεν έχουν καμία βάση απολύτως. Θεωρίες συνομωσίας.

Οι γραφές αγαπητέ εξ αρχής προφήτευαν τον ερχομό του Χριστού-Μεσσία και ο ίδιος απο την αρχή της διδασκαλίας του προφητεύει τον θανατό του και προλέγει την Ανάσταση του. Ο ίδιος μάλιστα είπε στον Ιούδα "ότι είναι να κάνεις, κάνε το πιο γρήγορα" και πριν απ'αυτό προφητεύει στους μαθητές του ότι "Αλήθεια, αλήθεια σας λέω, ένας από εσάς θα με προδώσει".
και όλα τα υπόλοιπα προφήτευσε και ήξερε και προειδοποιούσε.

Δεν είμαι εδώ για να σου αλλάξω γνώμη. Όπως όλος ο κόσμος έτσι και εσύ έχεις ενημερωθεί και προειδοποιηθεί απο τον ίδιο τον Θεό μέσω του Χριστού. Ως τότε υπήρχε άγνοια, και γι'αυτό όλοι συγχωρέθηκαν, αλλά απο τη στιγμή που Αναστήθηκε ο Χριστός δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και σκλάβος των λόγων του.

Το ερώτημα φίλε Ελεύθερε δεν είναι "Τι θα γίνουμε, αν δεν υπάρχει ο Θεός", αλλά "τι θα γίνουμε αν υπάρχει ο Θεός". Και ξέρεις γιατί είναι πρόβλημα για τον άπιστο, εάν υπάρχει ο Θεός; "Διότι προσδιώρισε ημέραν, εν η μέλλει να κρίνη την οικουμένην εν δικαιοσύνη διά ανδρός τον οποίον διώρισε, και έδωκεν εις πάντας βεβαίωσιν περί τούτου, αναστήσας Αυτόν εκ νεκρών". Πράξεις ιζ:31

Στην τελική αν ΔΕΝ υπάρχει Θεός όλοι αυτοί που πιστεύουν σ'Αυτόν όταν θα πεθάνουν δεν θα καταλάβουν τίποτα. Απλά θα πεθάνουν και θα σταματήσουν να υπάρχουν. Και θα έχουν περάσει τη ζωή τους με βάση την αγάπη και την ελπίδα. Τίποτα αρνητικό δηλαδή.

ΑΝ όμως ΥΠΑΡΧΕΙ Θεός τότε όλοι αυτοί που ΔΕΝ πίστεψαν σ'Αυτόν και περάσαν μια ζωή προσβάλοντας Τον, βρίζοντας Τον και αγνοώντας Τον, όταν θα πεθάνουν και θα διαπιστώσουν ότι τελικά υπήρχε τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και θα φωνάζουν για συγχώρεση αλλά τότε θα είναι πολύ αργά.
Αυτοί λοιπόν που έχουν απιστία, βρίσκονται σε μεγάλη πλάνη και κάποια ημέρα θα βρεθούν μπροστά σε μια μεγάλη έκπληξη, όταν θα τους καλέσει ο Θεός να δώσουν λόγο για όλες τις αμαρτίες, τις ανομίες και αδικίες που έκαναν.



Kαταλαβα,μας παραθετεις και απειλες του Θεου τιμωρου στον οποιο πιστευεις φιλαρακο.Απο αυτα που γραφεις εγω καταλαβαινω εναν Θεο τιμωρο και οτι ο ομορφος "παραδεισος" ειναι μονο για σας τους χριστιανους.

Ραντεβου στην "κολαση" λοιπον φιλοι Βουδιστες, Μωαμεθανοι,αλλοθρησκοι,Αθεοι
και φιλε Ελευθερε.


Μπραβο noisproc ευγε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

momy
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 18:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους momy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκορπιέ,

είσαι παρανοϊκός και ανήκεις στο μεσαίωνα!

Εγώ μάλλον θα κάνω παρέα στους VIKING και Ελεύθερος στην κόλαση σαν άθεος που είμαι.

Ο κύριος Bush που θα πάει? Μάλλον στον παράδεισο, αφού κάθε κυριακή πάει εκκλησία.

Αντε ξύπνα καϊμένη Ελλαδίτσα, ξύπνα πριν είναι αργά !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 04:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NoiprocS
quote:
ΑΝ όμως ΥΠΑΡΧΕΙ Θεός τότε όλοι αυτοί που ΔΕΝ πίστεψαν σ'Αυτόν και περάσαν μια ζωή προσβάλοντας Τον, βρίζοντας Τον και αγνοώντας Τον, όταν θα πεθάνουν και θα διαπιστώσουν ότι τελικά υπήρχε τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και θα φωνάζουν για συγχώρεση αλλά τότε θα είναι πολύ αργά.

Μεγάλε . . . απλά δεν πιστεύω τους θεϊκούς εργολάβους. Δεν είμαι τέρας. Είμαι άνθρωπος όπως και συ. Αγαπώ όλο τον κόσμο και όχι μόνο τον πλησίον. Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί έτσι νιώθω και όχι γιατί μου το επιβάλλει κάποιος θεός. Και από την αγάπη μου αυτή, δεν διεκδικώ απολύτως τίποτε σε κάποια άλλη ζωή. Αυτός ο κόσμος χωρίς να του το ζητήσω με έχει προ πολλού μετετρέψει σ' έναν ευτυχισμένο άνθρωπο. Γιατί να θέλω κάτι άλλο; Δεν είμαι πλεονέκτης ούτε έχω τόση βουλημία για αιώνια ζωή. Δεν μου αρέσει η ιδέα για αιώνιο ζωή. Θα βαρεθώ βρε αδερφέ, και δεν το θέλω!

Η πραγματικότητα αποδεικνύει ότι την πίστη που έχεις, σου την εμβολίασε μεθοδευμένα ένα παμπόνηρο ιερατείο από την τρυφερή σου ηλικία. Η πραγματικότητα αποδεικνύει ότι σε έκαναν να πιστέψεις ένα ψέμα για να σε έχουν υποταγμένο στην εξουσία τους, και με τον ιδρώτα του προσώπου σου να τους ταϊζεις μια ζωή. Η πραγματικότητα αποδεικνύει ότι εγκλημάτισαν εις βάρος σου και συνεχίζουν να το κάνουν, για να διατηρούν τα πλούτη τους και τα προνόμια τους. Αυτό το ιερατείο είναι πιό άτυχο και από σένα και από μένα, γιατί κι αυτοί είχαν πέσει θύματα από την τρυφερή τους ηλικία, και μάλιστα σε πολύ χειρότερο βαθμό. Τους λυπάμαι και προσπαθώ όσο μπορώ να τους βοηθήσω.

Ακόμα και άν υπήρχε ένας θεός πατέρας, έπρεπε να κρίνουμε εμείς εκείνον παρά εκείνος εμάς. Πολλά έλειψαν από τους ανθρώπους. Από τον υποτιθέμενο εκείνο τίποτε. Λοιπόν; Ποιός έπρεπε να έχει παράπονο από ποιόν;

Πεσ' μου απ' όλα αυτά τι θέλεις να . . . διορθώσω;

Νάσαι καλά.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sarcalogos
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2009, 23:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sarcalogos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ. ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ? Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥ, -ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ- ΠΟΥ ΕΠΑΓΡΥΠΝΑ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ..
Στην Καινή Διαθήκη γράφονται τα εξής:
1. Κάθε παιδί έχει φύλακα άγγελο σύμφωνα με τον Ιησού, με διακρή και άμεση πρόσβαση (24/7 που θα λέγαμε σήμερα) στον Πατέρα Θεό.
Δείτε κατά Ματθαίο 18:
10 “Κοιτάτε να μην καταφρονήσετε έναν από τους μικρούς αυτούς. Γιατί σας λέω ότι οι άγγελοί τους στους ουρανούς διαπαντός βλέπουν το πρόσωπο του Πατέρα μου που είναι στους ουρανούς. 11 Γιατί ήρθε ο Υιός του ανθρώπου να σώσει το χαμένο.
2. Οι μαθητές του Ιησού δείχνονται να πιστεύουν ότι οι ενήλικες έχουν "φύλακα αγγέλο" με μορφή όμοια του ανθρώπου που "φυλά". Αν αυτό είναι λαϊκή αντίληψη της εποχής δεν είναι σαφές.Ούτε αν πρόκειται για τον άγγελο που είχαν ως παιδιά σύμφωνα με τον Ιησού.
Δείτε Πράξεις των Αποστόλων κεφ. 12:
13 Όταν λοιπόν αυτός έκρουσε τη θύρα του προαυλίου, προσήλθε μία μικρή δούλη για να ακούσει, με το όνομα Ρόδη, 14 και όταν αναγνώρισε τη φωνή του Πέτρου, από τη χαρά δεν άνοιξε την πύλη, αλλά έτρεξε μέσα και ανάγγειλε ότι έχει σταθεί ο Πέτρος μπροστά στην πύλη. 15 Εκείνοι είπαν προς αυτήν: “Είσαι τρελή”. Αυτή ισχυριζόταν πως έτσι είναι. Εκείνοι έλεγαν: “Ο άγγελός του είναι”. 16 Και ο Πέτρος επέμενε να κρούει. Όταν άνοιξαν τότε, τον είδαν και έμειναν εκστατικοί.

Ένα Doppelgänger δηλαδή!
http://en.wikipedia.org/wiki/Doppelg%C3%A4nger

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy