ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΜΑΡΞΙΣΜΟΣ:ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 16:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θέλουν απλά μια ηρωική οδομαχία, δεν θέλουν απλά το θάνατο του ενός ή του άλλου αστού.

Όταν μιλάς για ''ηρωικές'' μονομαχίες και θανάτους αστών ενοείς αυτούς που καταστρέφουν όμορφα κτήρια γράφοντας ότι μαλακία τους κατέβει στο δηλητηριασμένο τους μυαλό ή αυτούς που καίνε τις σημαίες , σπάνε βιτρίνες μαγαζιών εντιμων βιοπαλαιστών και καίνε αυτοκίνητα ανθρώπων που ούτε καν γνωρίζουν?
Ή μήπως αναφέρεσαι στα άνανδρα και δειλά καθίκια τις 17 Νοέμβρη που επι 25 χρόνια σκορούσαν τον τρόμο στην χώρα μας, για να καταλήξουν υποχείρια των αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών και να ληστεύουν ταχυδρομία για να χτίσουν πολυτελείς βίλες στα νησιά?
Πολύς ηρωισμός βρε παιδί μου, ανατρίχιασα... Συγχαρητήρια για τα πρότυπα που έχεις.
Η Πατρίδα μας έχει μακρά παράδοση αληθινού ηρωισμού τον οποίο τα άνανδρα τσογλάνια της αριστεράς ποτέ δεν θα φτάσουν. Απο το μολών λαβέ του Λεωνίδα ως την Κλεφτουριά του '21 και απο το ΟΧΙ του 1950 ως το νέο ''ή ταν ή επι τας'' των ηρώων της ΕΛΔΥΚ το 1974.
Εμείς οι Έλληνες ξέρουμε καλά τι θα πει ηρωισμός, όπως επίσης ξέρουμε και πολύ καλά τι έχει φέρει στην Πατρίδα μας το φρικτό και απάνθρωπο σύστημα της Διεθνούς Αριστεράς.


Για το που οδεύει η αριστερά, ρίξε μια ματιά στις Ευρωπαικές χώρες και κρίνε μόνος σου... Απο τον θρίαμβο του Λεπέν στις τελευταίες προεδρικές εκλογές, την άνοδο των ακροδεξιών κομμάτων στη Γερμανία, την συμετοχή εθνικιστών στην κυβέρνηση της Αυστρίας, το προβάδισμα που έχουν οι Συντηρητικοί στην Αγγλία, και βέβαια τη νίκη του Μπούς στις τελευταίες εκλογές στην Αμερική.
Ά,μην ξεχάσω και την είσοδο του Καρατζαφέρη στην Ευρωβουλή...
Η Αριστερά πεθαίνει. Μέρα με τη μέρα, οι βρυκόλακες αυτοί, τα αληθινά εργαλεία του Συστήματος, διαλύονται, και, όσο και αν δεν σας αρέσει, είναι απλώς θέμα χρόνου το τερατώδες αυτό κατασκεύασμα να καταρεύσει, τώρα που έχασε τα ρούβλια της μαμάς Ρωσίας...
Sory που διαλύω την ψευδαίσθηση σου Ερυθρέ Αστέρα. Αλλά αντιμετώπισε θαραλέα την αλήθεια και, αν θες τη συμβουλή μου, βρες άλλα ιδανικά για να σε στηρίξουν. Η Πατρίδα είναι πάντα έτοιμη να δεχτεί πίσω στην αγκαλιά της τα πλανημένα της τέκνα... Σου εύχομαι καλή τύχη στη ζωή σου.


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 00:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader ή πρώην Kaizer αν διαβάσεις λίγο προσεκτικότερα το μήνυμά μου θα καταλάβεις άλλα πράγματα από αυτά που με μέμφεσαι.

Εγώ προτείνω ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, κατά το τροτσκιστικό μοντέλο, με μόνη διαφορά ότι εγώ την θέλλω παλλαϊκή και αναίμακτη.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 01:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον καταρχην¨
Το θεμα ειναι ο Μαρξισμος.Ενδιαφερουσα ,συναρπαστικη προταση για την καταργηση της ανισοτητας και τη δημιουργεια θεσμικων δικλειδων που θα την αποτρεπουν.Δεν πρεπει να συγχεαιται με Λενινισμο,Τροτσκισμο κλπ κλπ που ηταν τροποι ερμηνειας του Μαρξισμου και κατευθηντηριες γραμμες δρασης,που τελικα αποτυχαν.
Σημερα ειναι λιγο αστειο να στηριζομαστε αποκλειστικα σε ιδεες που γραφτηκαν 200 χρονια πριν.Καλες για αφετηρια αλλα υπαρχουν και συγχρονοι διανοητςες ασχετα αν η Αριστερα αφοριζει τους περισοτερους.
Επισης αλλο ΚΚΕ και αλλο μαρξισμος.Το ενα ειναι κομμα το αλλο ιδεολογια.
Στην ΕΣΣΔ δεν ειχαμε καμια εφαρμογη σοσιαλισμου αλλα μιας εθνικης δικτατοριας.Δε γινεται σοσιαλισμος και διωγμοι Εβραιων που εκανε ο Σταλιν.Επειτα απο το 1924 τα περισοτερα ΚΚ της Ευρωπης λειτουργουσαν ως υποχειρια της ΕΣΣΔ.Και ειναι τιμη για το Ελληνικο ΚΚΕ που το 1927 εναντιωθηκε στην Κομιντερν στο θεμα του Μακεδονικου και απεπεμψε Πουλοπουλο και λοιπους υποστηρικτες της Κεντροβαλκανικης Δημοκρατιας.Οπως και τιμη του που αντιθετα με τις Σταλινικες επιταγες ο Ζαχαριαδης δεν ζητησε λιποταξια απο τους κομουνιστες το 1940.Βεβαια η ΟΠΛΑ το Μπουλκες κλπ δεν ειναι προς τιμη τους!!!!
Τα προβληματα στην Αριστερα σημερα ειναι η ελειψεις βιωσημων προτασεων και η ελειψη μεταφυσικης,κατι που της εδωσαν ο Μαρκουζε ο Ραιχ αλλα η επθισημες γραμμες ΚΚΕ ΣΕΚ Μλ κλπ τους λοιδωρουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερυθρε Σταυρε, μηπως αντεγραψες καποιο κειμενο από το πολιτικο καφενειο : Ο Ανατολικος( τυγχανει να ειμαι μελος). Kaizer( ετσι σε εχω μαθει) σε συνεπαιρνει μια αξιοσημειωτη φανατιλα και ένα εκδηλο μισος για την αριστερα και δεν το κρυβεις καθολου(καλα κανεις). Τι λες καλε, καταστρεφουμε ΩΡΑΙΑ κτιρια!! Ο χωρος στον οποιον επικοινωνω και εκφραζομαι αυτή τη στιγμη δε μου επιτρεπει να σου διαλαλησω το ποιον αυτων των πανεμορφων κτιριων που διακοσμουν την υπεροχη χωρα μας και την εχουν μετετρεψει σε αιδοιο( ακομα και αυτό εχει μια ενδιαφερουσα και ομορφη αρχιτεκτονικη). Το καψιμο της σημαιας εχει συμβολικη σημασια και εχει τοσο βαθος που δεν θα το καταλαβεις ουτε σε 1000 χρονια! Φυσικα δεν ειμαι υπερ του να καις τη σημαια ενός <<εθνους>>, το σωστο είναι να καις ένα πανι με ολες τις σημαιες τυπωμενες, αυτό παιρναει το σωστο μηνυμα. Αν δεν ειχαν σκοτωσει και αθωους πολιτες, σιγουρο είναι πως μονο κοινωνικο εργο θα τους αναγνωριζα ότι επιτελουν( φαγανε μερικους φασιστες και ησυχασε και λιγο ο τοπος). Το ΟΧΙ ειπωθηκε το 1950, δεν το’ξερα!?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι άλλο Ερυθρε Σταυρε , μην ακουω για αναιμακτες επαναστασεις μου σηκωνεται η τριχα. Ξυπνατε ρε!!! Πηγαινε και πες στον κυριο ΚΕΦΑΛΑΙΟ: κυριε μπορειτε να σταματησετε να μας ………, και τη φυση και τα παιδακια του τριτου κοσμου κτλ κτλ κτλ. Επισης πηγαινε να πεις στον κυριο ΧΙΤΛΕΡ : κυριε ισως θα μπορουσατε να σταματησετε να κανετε πλυση εγκεφαλου σε ανεγκεφαλους <<πατριωτες>> , πειθωντας τους ότι πολεμουν για το καλο του ΕΘΝΟΥΣ τους και όχι για τα συμφεροντα σας. Ειμαι σιγουρος πως θα σε ακουσουν. Κουνια που σας κουναγε…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 02:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kaizer( ετσι σε εχω μαθει) σε συνεπαιρνει μια αξιοσημειωτη φανατιλα και ένα εκδηλο μισος για την αριστερα και δεν το κρυβεις καθολου(καλα κανεις).

Το μίσος φίλτατε είναι μια ένοια που χαρακτηρίζει εξόχως την ιδεολογία που υπηρετείς. Και ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ για να μας το υπενθυμίζεις. Εγώ το μόνο που νιώθω είναι απέχθεια για αυτό το τερατούργημα που κατέστρεψε τις ζωές τόσων ανθρώπων, ενώ τους υποσχόταν ένα καλύτερο αύριο, καθώς και ντροπή που υπάρχουν ακόμα και σήμερα άνθρωποι που, αν και έχουν δει που οδηγεί ο μαρξισμός( μια βόλτα στην ταλαίπωρη αλβανία θα σε πείσει) εξακολουθούν να τον στηρίζουν.
quote:
Τι λες καλε, καταστρεφουμε ΩΡΑΙΑ κτιρια!! Ο χωρος στον οποιον επικοινωνω και εκφραζομαι αυτή τη στιγμη δε μου επιτρεπει να σου διαλαλησω το ποιον αυτων των πανεμορφων κτιριων που διακοσμουν την υπεροχη χωρα μας και την εχουν μετετρεψει σε αιδοιο( ακομα και αυτό εχει μια ενδιαφερουσα και ομορφη αρχιτεκτονικη).

Τα κτήρια αυτά, αγαπητέ, που εσύ περιφρονείς, χτίστηκαν απο το υστέρημα εκατομυρίων ελλήνων φορολογουμένων και διαμέσου του μόχθου χιλιάδων εργατών. Αν μη τι άλλο, εσύ θα έπρεπε να το εκτιμάς αυτό. Άμα δεν αρέσουν στην υψηλότητα σου, πήγαινε να μείνεις σε καμιά Αγγλία, Γαλλία, ΗΠΑ... Εκεί να δεις κτήρια, να σου φύγει το μάτι με την τελειότητα τους! Πάντως σίγουρα, μην ψάξεις τέτοια κτήρια σε κάποια χώρα της πρώην ΕΣΣΔ, θα απογοητευτείς...
Το ποιοί κάνουν αιδίο αυτή τη χώρα αγαπητέ, δεν περιμένουμε εσένα για να μας το πεις. Πάντως, δεν νομίζω οτι οι μολότωφ, τα ναρκωτικά, το αλκοόλ, η πουστολαγνεία, τα συνθήματα στους τοίχους καθώς και τα σπασμένα τζάμια βοηθούν την κατάσταση...
quote:
Το καψιμο της σημαιας εχει συμβολικη σημασια και εχει τοσο βαθος που δεν θα το καταλαβεις ουτε σε 1000 χρονια!

Το τι θα καταλάβω εγώ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αγαπητέ( αν και θα σε παρακαλούσα να κάνεις μια προσπάθεια να μου εξηγήσεις και εμένα του αδαή...). Σημασία έχει τι θα καταλάβαιναν όλοι αυτοί που εδώ και 180 χρόνια πέθαναν πρόθυμα για την ελευθερία αυτής της Πατρίδας, και δεν νομίζω το οτι αυτό που θα καταλάβαιναν θα σου αρέσει ιδιαίτερα... Α, ξέρω, όλοι αυτοί ήταν κορόιδα που πέθαιναν για τους ''ισχυρούς''. Ε,ρε, μυαλά που κουβαλάτε...
Παρεμπιπτόντως, τα παιδιά του Πολυτεχνείου, που τα έχεις περι πολλού, είχαν ως σύμβολο τους ή όχι εκείνη την ματωμένη ελληνική σημαία?

quote:
Φυσικα δεν ειμαι υπερ του να καις τη σημαια ενός <<εθνους>>, το σωστο είναι να καις ένα πανι με ολες τις σημαιες τυπωμενες, αυτό παιρναει το σωστο μηνυμα

Γεια σου ρε...διάνια! Καινούργια πατέντα, πολυσημαία για κάψιμο!!! Στο forum της ΚΝΕ θα τους αρέσει ιδιαίτερα, τράβα να τους το πείς...

quote:
Το ΟΧΙ ειπωθηκε το 1950, δεν το’ξερα!?

Ε, δεν είμαι και ο Μαρξ αγαπητέ! Κάνω και κανα λαθάκι στο πληκτρολόγιο πότε πότε, αν επιτρέπεται... Κατα τα άλλα, πολύ έξυπνα το γύρισες το θέμα( με την προυπόθεση πως απευθύνεσαι σε παιδάκια του νυπιαγωγίου). Συνέχισε ακάθεκτος!

quote:
Και κατι άλλο Ερυθρε Σταυρε , μην ακουω για αναιμακτες επαναστασεις μου σηκωνεται η τριχα. Ξυπνατε ρε!!!

Προς όλους- η χούντα είχε, κατα τα φαινόμενα, απόλυτο δίκυο όταν μιλούσε για τον ''κόκινο κίνδυνο''. Σιγά, άνθρωπε μου, θα σκίσεις κανένα καλσόν, χαλάρωσε λίγο! Αρκετή πελατεία έδωσαν στους νεκροθάφτες τα πνευματικά σου αδελφάκια τα τελευταία 88 χρόνια, δεν χρείαζεται άλλο...
Κατα τα άλλα, τζάμπα μαλώνεις με τον Ερυθρό Αστέρα, παραδίπλα θα τον δεις να εξυμνεί τα ''μπουμπούκια'' της 17 Νοέμβρη( αυτό για όσους πιστεύουν πως υπάρχουν διαφορές μεταξύ των διαφόρων ρευμάτων του Διεθνούς Κομμουνισμού).
quote:
Πηγαινε και πες στον κυριο ΚΕΦΑΛΑΙΟ: κυριε μπορειτε να σταματησετε να μας ………, και τη φυση και τα παιδακια του τριτου κοσμου κτλ κτλ κτλ.

Αν και με τον συγκεκριμένο κύριο έχω και εγώ ορισμένες διαφωνίες, τον βλέπω να τα καταφέρνει αρκετά καλά στις χώρες του Δυτικού κόσμου. Και σίγουρα, πολύ καλύτερα απο την Κούβα ή την Βόρεια Κορέα, που πεθαίνουν οι ίδιοι τις πείνας.
quote:
Επισης πηγαινε να πεις στον κυριο ΧΙΤΛΕΡ : κυριε ισως θα μπορουσατε να σταματησετε να κανετε πλυση εγκεφαλου σε ανεγκεφαλους <<πατριωτες>> , πειθωντας τους ότι πολεμουν για το καλο του ΕΘΝΟΥΣ τους και όχι για τα συμφεροντα σας.

Να τα μας! Και τι σε κάνει να πιστεύεις ρε doom οτι εσύ είσαι πιο έξυπνος απο αυτούς τους ''ανεγκέφαλους''? Που εφαρμόστηκε επιτυχημένα η δική σου θεωρία? Και τι σε κάνει να πιστεύεις οτι το δίκιο το έχεις εσύ και όχι αυτοί οι ανεγκέφαλοι?
Και επιτέλους, τι το καλύτερο απο τον Χίτλερ έφεραν στην ανθρωπότητα τα δικά σου ''μπουμπούκια''? Έφεραν αγάπη? Έφεραν Δικαιοσύνη? Έφεραν εκείνη την διαολεμένη ισότητα που ευαγγελίζονταν? Το μόνο που έφεραν ήταν μίσος, μίσος και ''αιματηρές επαναστάσεις'' που κόστισαν τη ζωή σε εκατομύρια αθώων ανθρώπων.
Ή μήπως ήταν τα ίδια σκατά με τον Χίτλερ με κόκκινη επικάλυψη και μια γερή δόση υποκρισίας?
Όλα τα παραπάνω, καλέ μου φιδέμπορα, δεν στα λέω για να αλάξεις γνώμη. Δεν είσαι πια παρά ένα πιόνι του Συστήματος, το οποίο υποστηρίζεις οτι πολεμάς. Η πλύση εγκεφάλου που έχουν κάνει σε εσένα μόνο με ένα θαύμα διορθώνεται.
Στα λέω διότι άνθρωποι σαν εσένα έχουν συνηθήσει να είναι εκτός κριτικής και να τους χαιδεύουν τα αυτάκια οι απο πάνω τους,και γνωρίζω πως μια επαφή με την πραγματικότητα κάνει καλό(Κατα τα φαινόμενα, δεν γνωρίζεις καν την ρήση του Μάρξ πως '' η εξαγωγή της Επανάστασης δεν γίνεται με τις λόγχες'').
Αν μη τι άλλο, ίσως βοηθήσει να γίνεις τουλάχιστον λιγότερο επικύνδυνος για τους συνανθρώπους σου και την κοινωνία όπου ζεις, ονειρευόμενος και άλλο αθώο αίμα να χυθεί στο βωό της παράνοιας και της υποκρισίας των πατρόνων σου. Αν και, δυστυχώς, δεν το νομίζω...


Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 08/05/2005 02:20:19

Edited by - Invader on 08/05/2005 02:42:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 02:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αστειο παντως με τον Μαρξισμο = Κουμουνισμο ειναι οτι Εβραιος τον δημιουργησε...και δεν εχω δει ουτε εναν Εβραιο να τον ασπαζεται.
Ολοι οι λαοι του κοσμου εχουν προβλημα με την αριστερα ( οντας ενα καθαρα μη υγειες και βιωσιμο σχεδιο, το οποιο απλα καταστρεφει καθε μορφη ταξης και προωθει την αταξια, την αναρχια, το χαος...) και η Israelis προχορουν μια χαρουλα με τον παλιο - φασισμο του Ariel Sauron...

Ο ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ειναι η καλυτερη πολιτικη πολεμου και προπαγανδας για ενα κρατος...Δεν υπαρχει μεγαλυτερη καταστροφη για μια ενωση ανθρωπων, οπως π.χ., που να σαπιζει τοσο την παιδεια των εθνων οσο και να προκαλει την δημιουργια ΜΑΖΑΣ και ΗΛΙΘΙΩΝ!!!

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 18:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΛΑΟΥΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΙΚΟΥΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ, Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΛΛΟΥ
ΟΠΟΤΕ <ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ ΤΟΝ ΠΕΘΑΜΕΝΟ>
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΕΡΙΚΗ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΠΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΤΥΡΑΝΝΙΑΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.
ΑΛΛΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ : ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ προτείνω ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, κατά το τροτσκιστικό μοντέλο, με μόνη διαφορά ότι εγώ την θέλλω παλλαϊκή και αναίμακτη



HOME SWEET HOMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 22:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pikos Apikos λες

quote:
Δε γινεται σοσιαλισμος και διωγμοι Εβραιων που εκανε ο Σταλιν.

Χμμ.... Δεν το νομίζω... Δες το παρακάτω

«Ο Μαρξ είναι Εβραίος και είναι περικυκλωμένος από ένα πλήθος μικροπρεπών, περισσότερο ή λιγότερο νοημόνων, ραδιούργων, εύστροφων, κερδοσκόπων Εβραίων, την ώρα που οι Εβραίοι
βρίσκονται παντού, ως έμποροι και τραπεζικοί παράγοντες, συγγραφείς, πολιτικοί, ανταποκριτές εφημερίδων όλων των αποχρώσεων. Εν συντομία οι Εβραίοι λογοτεχνικοί μεσάζοντες, την ίδια ώρα που είναι οικονομικοί μεσάζοντες, με το ένα πόδι στην τράπεζα και το άλλο στο σοσιαλιστικό κίνημα , βρίσκονται και με τα οπίσθιά τους καθισμένα πάνω στον Γερμανικό Τύπο. Αυτοί έχουν γραπώσει τον έλεγχο όλων των εφημερίδων και μπορείτε να φανταστείτε τί εμετικά έντυπα είναι το αποτέλεσμά τους.
Τώρα, αυτός όλος ο Εβραϊκός κόσμος, ο οποίος συγκροτεί μια σέκτα εκμετάλλευσης, έναν λαό από βδέλες, ένα αδηφάγο παράσιτο, στην οποία είναι στενά συνδεδεμένοι ο ένας με τον άλλον, χωρίς να λογαριάζουν όχι μόνο συνοριακές, αλλά και πολιτικές διαφορές - αυτός ο Εβραϊκός κόσμος είναι στις μέρες μας, στην διάθεση του Μάρξ ή του Ρότσιλντ. Είμαι βέβαιος ότι, από τη μια πλευρά, η οικογένεια Ρότσιλντ εκτιμά την αξία του Μάρξ, και από την άλλη πλευρά, ο Μάρξ αισθάνεται μια ενστιγκτώδη συμπάθεια και τρέφει ένα μεγάλο σεβασμό για την Οικογένεια Ρότσιλντ. Αυτό ίσως φαίνεται περίεργο. Τί κοινό θα μπορούσε να υπάρχει μεταξύ κομμουνισμού και υψηλής διαχείρισης χρημάτων; Ω ! Ο κομμουνισμός του Μάρξ ζητά ένα ισχυρό συγκεντρωτικό κράτος, κι όπου αυτό υφίσταται, πρέπει αναπόφευκτα να υπάρχει μια κεντρική κρατική τράπεζα, και όταν αυτό υφίσταται, εκεί το παρασιτικό Εβραϊκό Έθνος, το οποίο κερδοσκοπεί πάνω στο μόχθο του λαού, θα βρίσκει πάντοτε τα μέσα για την ύπαρξή του....»
Όχι, τα παραπάνω δεν τα λέει ο Χίτλερ, ούτε ο Στάλιν( ούτε βέβαια ο Καρατζαφέρης...). Τα λέει ο αγαπημένος των αναρχικών Μιχαήλ Μπακούνιν!

Επίσης

quote:
Επειτα απο το 1924 τα περισοτερα ΚΚ της Ευρωπης λειτουργουσαν ως υποχειρια της ΕΣΣΔ.Και ειναι τιμη για το Ελληνικο ΚΚΕ που το 1927 εναντιωθηκε στην Κομιντερν στο θεμα του Μακεδονικου και απεπεμψε Πουλοπουλο και λοιπους υποστηρικτες της Κεντροβαλκανικης Δημοκρατιας.

Λες ε? Ε, θα γίνω μάλλον κακός
Άρης Βελουιχώτης - πρωτοκαπετάνιος του Ε.Λ.Α.Σ.
«Ναι σφάξαμε και είμαστε έτοιμοι να ξανασφάξουμε αν χρειασθεί. Η Ελλάδα, μας φτάνει μέχρι την Λαμία. Δεν έχουμε δουλειά πέρα απ’ τη Λαμία, ούτε να γίνουμε κατοχή σε ξένους Λαούς!!!» (Περικοπαί εκ του εκφωνηθέντος λόγου του εις την πλατείαν της Λαμίας, την 23-10-1944).
Ο παραπάνω αρχιπροδότης χασάπης είναι ακόμα και σήμερα το αγπημενο παιδί της ελληνικής αριστεράς.Μην τυχόν ακουστεί κουβέντα εναντίον του, αμέσως βγαίνουν παγανιά τα κοράκια για να φάνε τους ''φασίστες'' που τόλμησαν να θίξουν τον ''ήρωα αυτό''..
Επίσης
<< Το συνέδριο παραδέχεται οτι τα συνθήματα που διατύπωσε η ΥΙ και ΥΙΙ Βαλκανική Συνδιάσκεψη ''Ενιαία και Ανεξάρτητη Μακεδονία'' είναι τελείως ορθά και αληθινά επαναστατικά>> Ριζοσπάστης, 6-2-1925
<<ο σλαβομακεδονικός (!!!) λαός ανοικοδομεί στέρεα τη λεύτερη, ισότιμη ζωή του... Το λαικοδημοκρατικό μέλλον του...>> Απο την κομμουνιστική εφημερίδα Εξόρμηση , 1-9-1948.
Τι καλοί που ήταν αυτοί οι κομμουνιστές, πόσο καλά εργάστηκαν για το καλό της Πατρίδας. Και βέβαια, ήταν οι δεξιοί οι κακοί που τους καταδίωκαν μετά επι 30 χρόνια.Αμ τι νομίζατε?

quote:
Οπως και τιμη του που αντιθετα με τις Σταλινικες επιταγες ο Ζαχαριαδης δεν ζητησε λιποταξια απο τους κομουνιστες το 1940.

Ναι ε? Για να δούμε τι έλεγε ο ίδιος ο Ζαχαριάδης, διαμέσου της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ
"Ο πόλεμος προκλήθηκε από την βασιλομεταξική σπείρα. Δεν μπορεί να έχει την παραμικρή σχέση με την υπεράσπιση της πατρίδος μας... Καλούνται οι στρατιώτες να αρνηθούν να πολεμήσουν..." ( Κεντρική Επιτροπή του ΚΚΕ, μανιφέστο της 7-12-1940)
Πράγματι, τιμή του του Ζαχαριάδη. Αν μη τι άλλο, δεν έστειλε το κείμενο στον ίδιο τον Στάλιν για να το υπογράψει. Κάτι είναι και αυτό...
Επίσης, κάτι για τον φίλο Ψηλό, για να δει τη στάση του ΚΚΕ κατα τη Μικρασιατική Εκστρατεία
''Εμείς όχι μόνο δεν λυπηθήκαμε για την αστικοτσιφλικάδικη ήττα στη Μικρασία μα ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΩΞΑΜΕ!" - ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ 12 ΙΟΥΛΙΟΥ 1935
Φίλτατε Ερυθρέ Αστέρα, πάρε μια γεύση απο ''αναίμακτες επαναστάσεις''
Από την Δ.Ι.Σ. ( Διεύθυνση Ιστορία Στρατού) Θύματα Κομμουνιστικής Ανταρσίας 1944-49 :«Σφαγιασθέντες 56.373, εξ ών κληρικοί 275, Δάσκαλοι 239, Ιατροί 120, Συνδικαλισταί 246, ταχυδρομικοί 33, ηθοποιοί 1 (Ελ. Παπαδάκη).
Οι ταχυδρόμοι, λοιπόν, οι δάσκαλοι, οι γιατροί και η ... Ελένη Παπαδάκη ήταν ''φασίστες'' που τους φάγανε και καθάρισε ο κόσμος ε doom? Μιλάμε αγόρι μου, πρέπει να είσαι ή πολύ ανιστόρητος ή άρρωστος για να στηρίζεις τέτοιους ανθρώπους. Ελπίζω το πρώτο...
Ας δούμε όμως για το τέλος, τι είπε για τους κομμουνιστές μια εξέχουσα μορφή της πολυτικής ιστορίας του τόπου μας, που αποτελεί κυριολεκτικά το ΣΥΜΒΟΛΟ της δημοκρατίας στην Πατρίδα μας
Διάγγελμα της 13/12/44 προς τους Αντάρται του Ε.Λ.Α.Σ.
«…Αφήσατε τους Γερμανούς να φύγουν ανενόχλητοι και ήλθατε εις την Αθήνα να στρέψετε τα όπλα εναντίον των αδελφών σας. Οι πολιτικοί συναρχηγοί δεν ετήρησαν τον λόγον τους, διότι θέλουν να επιβάλλουν την Δικτατορίαν του προλεταριάτου εις τον τόπον μας.
Μερικοί εξ αυτών, όπως ο Τζήμας είναι συνεργάται της Βουλγαρικής προπαγάνδας - Διέταξεν εις την Δυτικήν Μακεδονίαν να διδάσκουν εις τα σχολεία την Βουλγαρικήν γλώσσαν. Το Κ.Κ.Ε. είναι κόμμα του εγκλήματος και της προδοσίας. Η Ελλάς δεν κάνει επιλογή τυράννων, αρνείται την τυραννίαν, ο Ανταρτικός Στρατός του Ε.Α.Μ. - Ε.Λ.Α.Σ. είναι ταξικός και όχι εθνικός…»».
Γ.Α. Παπανδρέου( όχι ο πιο ''φιλοαμερικάνος'' πολιτικός που ξέρω...) - Πρωθυπουργός Κυβερνήσεως Εθνικής Ενότητος
Το 1949, dr.doom, σταλθήκαν επιτέλους τα ''ελληνικά'' πνευματικά σου αδελφάκια απο εκεί που ήρθαν. Τους ξαπόστειλαν μια χούφτα γεναίων ανδρών, που πολέμησαν με άφθαστο ηρωισμό για την Ελευθερία απο τους κόκκινους λύκους. Και μάθε, dr.doom, ότι όσο και να το θέλουν, όσο υπάρχουν άνθρωποι έντυμοι και με γνώση της ιστορίας του τόπου δεν θα επιστρέψουν!

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 08/05/2005 22:48:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 04:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader ή πρώην Kaiser αν προτιμάς ο παραληρηματικός σου λόγος και το μίσος σου για την Αριστερά δεν μου αφήνει και πολλά περιθώρια για διάλογο μαζί σου.
Λυπάμαι.
Το μόνο που σου εύχομαι είναι να αφυπνιστεί η ταξική σου συνείδηση και να συνειδητοποιήσεις ότι σύντομα δεν θα έχεις και πολύ χρόνο να γράφεις σε οποιοδήποτε forum μιας και το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο υπερψήφισε την Τρίτη έκθεση με την οποία ανοίγει ο δρόμος για τη διεύρυνση του εβδομαδιαίου χρονου εργασίας έως και τις 65 ώρες.
Περαστικά μας.


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 05:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και αναφέρθηκες σε Αναρχικούς θεωρητικούς, οι αναρχικοί θεωρητικοί περιορίστηκαν στο να προτείνουν τη χρησιμότητα κάθε εύχρηστου οργανισμού της παλαιάς κοινωνίας στην κατεύθυνση της δημιουργίας μιας νέας. Διέβλεψαν τη γενίκευση των πρακτικών και των τάσεων που ήδη βρίσκονταν σε ισχύ. Το γεγονός ότι η αυτονομία, η αποκέντρωση και η ομοσπονδιοποίηση είναι περισσότερο πρακτικές εναλλαγές στον κρατισμό, προϋποθέτει ότι αυτά τα τεράστια οργανωτικά δίκτυα που εκπληρώνουν τώρα τις κοινωνικές λειτουργίες, είναι προετοιμασμένα να αντικαταστήσουν την παλαιά χρεοκοπημένη υπερσυγκεντρωτική μηχανή. Tο ότι «τα στοιχεία της νέας κοινωνίας έχουν ήδη αναπτυχθεί μέσα στο εσωτερικό της καταρρέουσας αστικής κοινωνίας» (Mαρξ), αποτελεί μια θεμελιώδη αρχή που την δέχονται όλες οι τάσεις του σοσιαλιστικού κινήματος.

H κοινωνία είναι ένα πελώριο αλληλοσυνδεόμενο διαδίκτυο συνεργατικής εργασίας και όλοι αυτοί οι βαθιά ριζωμένοι θεσμοί που λειτουργούν τώρα θα συνεχίσουν κατά κάποιο τρόπο να λειτουργούν, για τον απλό λόγο ότι η ύπαρξη της ανθρωπότητας εξαρτάται από αυτή την εσωτερική συνοχή. Aυτό δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν. Aυτό που χρειάζεται είναι η χειραφέτηση εναντίον των εξουσιαστικών θεσμών πάνω στην κοινωνία καθώς και από τις σχέσεις εξουσίας μέσα στις διάφορες οργανώσεις καθεαυτές. Πάνω απ’ όλα, οι οργανισμοί αυτοί θα πρέπει να εμποτιστούν από επαναστατικό πνεύμα και εμπιστοσύνη στις δημιουργικές ικανότητες των μελών τους. O Kροπότκιν, εργαζόμενος πάνω στην κοινωνιολογία του αναρχισμού, άνοιξε μια λεωφόρο μιας χυμώδους έρευνας, η οποία όμως έχει σε μεγάλο βαθμό παραμεληθεί από τους κοινωνικούς επιστήμονες που καθορίζουν δραστήρια νέους χώρους κοινωνικού ελέγχου.

O Kροπότκιν βασίσθηκε στη θεμελιώδη αρχή του αναρχικού κομμουνισμού «από τον καθένα σύμφωνα με τις ικανότητές του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του». Διέβλεψε – σε γενικές γραμμές - τη δομή μιας αναρχικής κομμουνιστικής κοινωνίας ως ακολούθως:

«…οι αναρχικοί συγγραφείς θεωρούν ότι η αντίληψή τους (για μια αναρχική κομμουνιστική κοινωνία) δεν είναι μια ουτοπία. Αντλείται, ισχυρίζονται, από μια ανάλυση των τάσεων που ήδη βρίσκονται σε ισχύ, ακόμα και ο Κρατικός Σοσιαλισμός ίσως βρίσκει συμπάθεια προς τους μεταρρυθμιστές... Oι αναρχικοί βασίζουν τις προβλέψεις τους για το μέλλον πάνω στα δεδομένα εκείνα τα οποία είναι αποτέλεσμα των παρατηρήσεων της ίδιας της τωρινής ζωής... …H ιδέα των ανεξάρτητων κομμούνων (άτομα, ομάδες και σύνδεσμοι σε ομοσπονδίες αυτοκυβερνώμενων κοινοτήτων), για την περιφερειακή οργάνωση και ομοσπονδιών αυτοκυβερνούμενων συνδικάτων, σε συμφωνία με τις διαφορετικές τους λειτουργίες (μια θεμελιώδης αναρχοσυνδικαλιστική αρχή), συνέθεσαν μια στερεή αντίληψη για μια κοινωνία αναγεννημένη με μια κοινωνική επανάσταση... παρέμειναν στις θέσεις αυτές και μόνο πρόσθεσαν μια τρίτη μορφή, που είδαμε να αναπτύσσεται πολύ γρήγορα τα τελευταία πενήντα χρόνια... οι χιλιάδες επί χιλιάδων ελεύθερων κοινοπραξιών και συνδέσμων που αναπτύσσονται παντού, για την ικανοποίηση όλων των δυνατών και φανταστικών αναγκών, οικονομικών, υγείας, εκπαίδευσης, αλληλοπροστασίας, για την προπαγάνδιση των ιδεών, για την τέχνη, τη διασκέδαση και πάει λέγοντας... Ένα διεθνικό δίκτυο αποτελούμενο από μια τεράστια ποικιλία ομάδων και ομοσπονδιών όλων των μεγεθών και βαθμίδων, τοπικών, περιφερειακών, εθνικών και διεθνών… (οι οποίες) αντικαθιστούν το κράτος και όλες του τις λειτουργίες… ΟΛΕΣ αυτές οι οργανώσεις που καλύπτουν η μια την άλλη και είναι πάντα όλες έτοιμες να ικανοποιήσουν νέες ανάγκες με νέους οργανισμούς και ρυθμίσεις...»

Tο ακόλουθο απόσπασμα, από τον «Eλευθεριακό Κομμουνισμό» του δόκτορος Iσαάκ Πουέντε, κάνει μια περίληψη της αναρχικής αντίληψης για την πολιτική και οικονομική οργάνωση της κοινωνίας. O Πουέντε, γιατρός στο επάγγελμα, ήταν ένας σπουδαίος αναρχικός ακτιβιστής και στοχαστής, που φυλακίσθηκε και δολοφονήθηκε από τους φασίστες ενώ πολεμούσε στο μέτωπο της Σαραγόσας κατά τη διάρκεια του Ισπανικού Εμφυλίου Πολέμου και της Επανάστασης (1936-1939):

«O ελευθεριακός κομμουνισμός είναι η οργάνωση εκείνη της κοινωνίας χωρίς το κράτος και χωρίς καπιταλιστικές σχέσεις ιδιοκτησίας. Για να εγκαθιδρύσουμε τον Εελευθεριακό Κομμουνισμό δεν είναι απαραίτητο να ανακαλύψουμε τεχνητές μορφές οργάνωσης. H νέα κοινωνία θα αναδυθεί «από το κέλυφος της παλαιάς». Tα στοιχεία της μελλοντικής κοινωνίας ήδη είναι εμφυτευμένα στη υπάρχουσα τάξη πραγμάτων και αυτά είναι το συνδικάτο και η ελεύθερη κομμούνα οι οποίες είναι παλαιές μορφές οργάνωσης, βαθιά ριζωμένοι λαϊκοί θεσμοί που αγκαλιάζουν πόλεις και χωριά, σε τοπική και περιφερειακή κλίμακα. H ελεύθερη κομμούνα είναι ιδανικά κατάλληλη ώστε να αντιμετωπίζει με επιτυχία τα προβλήματα της κοινωνικής και οικονομικής ζωής ανάμεσα στις ελευθεριακές κοινότητες. Στην ελεύθερη κομμούνα υπάρχει ακόμα χώρος για συμμετοχή συνεργαζόμενων ομάδων και άλλων εθελοντικών οργανισμών... οι όροι «ελευθεριακός» και «κομμουνισμός» δείχνουν τη σύμπραξη δύο αναπόσπαστων εννοιών, απαραίτητων όρων για την ελεύθερη κοινωνία – ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ…».



HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 22:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eρυθρέ Αστέρα, ο ''παραληρηματικός'' μου λόγος, αν δεν το παρατήρησες, ήταν γεμάτος απο πηγές με τις οποίες στήριξα τις απόψεις μου.
Αν, παρ'όλα αυτά πω οτι εκπλήσομαι με την αντίδραση σου, θα πω ψέματα. Έχω συναναστραφεί με άτομα του περιβάλοντος σου στο παρελθόν και ξέρω πολύ καλά πως, ο μόνος τρόπος για να συζητησήσει κανείς πολιτισμένα μαζί σας είναι να εξυμνεί την καλή αριστερά, την δίκαια αριστερά, την αλάθητη αριστερά, την ταλαίπωρη αριστερά, την ηρωική αριστερά κτλ. Οποιαδήποτε μορφή κριτικής σας εξοργίζει, πράγμα που δείχνει πως έχετε πολύ καλή γνώση του τι έχει κάνει η παράταξη σας στο παρελθόν και δεν θέλετε να βγαίνει στην επιφάνεια, για να μπορείτε να παρασέρνετε ανενόχλητοι και άλλα αθώα παιδιά με το πνευματικό αυτό δηλητήριο.
Και για αυτό δεν θεωρώ πως ο χρόνος που μου πήρε να γράψω τα παραπάνω post πήγε χαμένος. Αν βοήθησε να αντιληφθεί έστω και ένας την υποκρισία και την εγκληματική φύση της Αριστεράς, αν βοήθησα να σωθεί έστω και ένας νέος απο την μοίρα του να αφιερώσει την ζωή του στην πιο εγκληματική ιδεολογία που υπήρξε ποτέ, διότι αυτή του υποσχόταν ψευδώς ένα καλύτερο αύριο για να τον εκμεταλευτεί, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου κερδισμένο.
Για αυτό Ερυθρέ Αστέρα και κάθε Ερυθρέ Αστέρα, αν θέλετε να υποστηρίξετε αυτό το τέρας που ονομάζεται Διεθνής Αριστερά, καλά θα κάνετε να έχετε πολύ καλή τεκμηρίωση για τις απόψεις σας. Διαφορετκά, θα φροντίσω εγώ προσωπικά να διεκδικήσετε και να λάβετε( όπως εσύ Ερυθρέ Αστέρα το έχεις ήδη κάνει, με το να νομίζεις πως μας λες κατι αντιγράφοντας δυό κείμενα απο ένα πολιτικό καφενείο) τον τίτλο του γραφικού.


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 03:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντομη παρέμβαση απο έναν "πολιτικά ανένταχτο":

"Η εγκληματική φύση της Αριστεράς"
"Η Σκοτεινή φύση της Δεξιάς"
"Τα τσογλάνια αριστεροί"
"Οι φασιστές Δεξιοι"

Παρατηρείτε κάποιο μοτίβο σε τέτοιες απόψεις? Τείνουν να "τσουβαλιάζουν" όλους του Χ ή την Ψ ιδεολογία. Ξέρω και αριστερούς χρυσά παιδιά (καθόλου τσογλάνια),ξέρω και εθνικοσοσιαλιστες εξαίρετους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, και δεξιούς πιο δημοκράτες απο πολλούς και αναρχικούς με τόσο υψηλές εσωτερικές αρχές που θα μπορούσαν να διάγουν έντιμο και ηθικό βίο ακόμα και μέσα σε μια πλήρως αναρχική κοινωνία....

Όπως ξέρω και τους αντίθετους τύπους ανθρώπου σε κάθε κατηγορία....

Ας ΜΗΝ τσουβαλιάζουμε καταστάσεις...Αυτός ο πχ εμβαπτισμός όοοοοοολης της αριστεράς στην "τσογλανιά" μόνο αντιδράσιες μπορεί να φέρει και να υψώσει ψυχολογικούς μηχανισμούς άμυνας!

Ο παππούς μου δικαιολογείτε να φρικάρει όταν ακούει αριστερά και να βρίζει τους αριστερούς (και πάλι παραδέχεται σε στιγμές έκλαμψης οτι δεν ειναι η Χ ιδεολογία αλλα ο άνρωπος που μετράει).Εμείς δεν δικαιολογούμαστε και ούτε αρμόζει...

Ας μιλήσουμε λοιπον περισσότερο ανθρώπινα! Με λιγότερες ταμπέλες!

Tip:Καμμία θεωρία,κανένα κομμά,καμμία ιδεολογία δεν δημιουργήθηκε απο έναν τυπά που ξύπνησε ένα πρωί και είπε "Ναι,το Βρηκα! Θα βγάλω μια απαίσια θεωρία/ιδεολογία/θρησκεία που θα κάνει τον κόσμο να υποφέρει ,ω ναι!" ... Όλα ξεκινησαν με το καλό στο μυαλο και μετα παραστρατησαν.

Ανθρώπων έργα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 08:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Invader ή πρώην Kaiser αν προτιμάς ο παραληρηματικός σου λόγος και το μίσος σου για την Αριστερά δεν μου αφήνει και πολλά περιθώρια για διάλογο μαζί σου.
Λυπάμαι.

Εδώ είναι που λέει και ο σοφός λαός μας "όσα δεν φτάνει η αλεπού....."

Ο εμφύλιος είναι ένα πολύ μακρινό παρελθόν το οποίο σβήνει σιγά-σιγά αφού αυτοί που τον ζήσανε φεύγουν από αυτή την ζωή. Και όμως, κάποια φαντάσματά του κυκλοφορούν ακόμα ανάμεσά μας. Ο αρχιχασάπης Βελουχιώτης αποτελεί ακόμα ήρωα για Κνίτες, το άκουσα από τα χείλη Κνίτισας φίλης μου ετών 23 παρακαλώ.... Δεν έχω ιδέα τι τους πιπιλάνε οι ινστρούκτορές τους, διαπιστώνω όμως πως οι ¨αριστεροί" αυτής της χώρας κουβαλάνε ακόμα τα κόμπλεξ προ 50ετίας, όταν τα "φασιστόμουτρα" οι "δεξιοί" αμφιβάλω άμα γνωρίζουν ποιός υπήρξε ο Ναπολέων Ζέρβας....

Μιλάμε για κουμουνισμό σε μιά χώρα που υπήρξε περικυκλωμένη από κουμουνιστικά καθεστώτα και αντί να κάνουμε τον σταυρό μας που την γλιτώσαμε προσπαθούμε να κατακερματίσουμε την καραμένη Δεξιά που μας καταπίεζε όλα αυτά τα χρόνια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Xotchipilli2, μάλλον δεν κατάλαβες τι προσπαθούσα να πω.
Σαφέστατα και υπάρχουν και εξαιρετικοί άνθρωποι και μέσα στην αριστερά, έντιμοι, ειλικρινείς και ιδεολόγοι. Όπως φυσικά υπάρχουν και καθίκια μέσα στον χώρο της αποκαλούμενης ''δεξιάς''!
Εδώ όμως δεν κάνουμε ανάλυση ανθρώπων, αλλά ιδεολογιών, και πιο συγκεκριμένα του Μαρξισμού και όλων των ''πλοκαμιών'' του. Συζητάμε για το πως επηρέασε η ιδεολογία αυτή την ανθρωπότητα και την Πατρίδα μας, και εδώ η ιστορική αλήθεια δεν αφήνει περιθώρια για να είμαστε ''καλοί''.
Ξεκαθαρίζω παρ'όλα αυτα πως τα όσα είπα περι ''τσογλανιών'' δεν απευθύνονται στον μέσο αριστερό ή στον παραπλανημένο νέο που νομίζει πως με την πίστη του στα ''σοσιαλιστικά'' ιδανικά θα φτιάξει έναν καλύτερο κόσμο. Πες μου, όμως, πια πρέπει να είναι η στάση μου απέναντι σε έναν νοσταλγό των εποχών της 17Νοέμβρη, όπως το μέλος Ερυθρός Αστέρας? Πια πρέπει να είναι η στάση μου απέναντι σε αυτούς που σπάνε τζάμια, καίνε σημαίες, ρίχνουν μολώτωφ, καταστρέφουν κτίρια και ένα σωρό άλλες θρασύδειλες τέτοιες πράξεις? Ποιά θα πρέπει να είναι η στάση μου απέναντι σε αυτούς που σήμερα, που έχουν δει πλέον που οδήγησε η Αριστερά τις χώρες όπου κυριάρχησε, αντί να κάνουν το σταυρό μας που τη γλιτώσαμε όπως σωστά λέει ο KERRY KING αναθεματίζουν ακόμα με το χειρότερο τρόπο τους ''φασίστες'' δεξιούς, διότι δεν τους άφησαν το '49 να κάνουν το παιχνίδι τους?
Για αυτά τα ''τσογλάνια'' μίλησα φίλε μου, καθώς και τους πατρόνες τους και τους πνευματικούς ταγούς τους.
Τώρα για την αριστερά ως ιδεολογία, είμαι πρόθυμος να κούσω αντίλογο με επιχειρήματα για τις απόψεις του καθενός, αλλά όχι να ανεχόμαστε και καταστάσεις όπως αυτές που προσπαθούν να δημιουργήσουν οι παραπάνω κατηγορίες ανθρώπων...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 23:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουβαλάμε μεγάλο κόμπλεξ σαν λαός δυστυχώς. Πάντα θέλουμε να ανατρέχουμε στα κακά (στους "κακούς" καλύτερα) του παρελθόντος αντί να κοιτάμε πως θα πάμε μπροστά. Μετά την χούντα θα έπρεπε να βάλουμε μυαλό και να γίνουμε δύναμη στην Ευρώπη, μας δέχτηκε και η ΕΟΚ και όλα ήτανε μπροστά μας. Μάταια όμως, ήρθε η "Αλλαγή" και τα έκανε όλα "μόυτι". Βγήκε όλο το κόμπλεξ των Αριστερών στην φόρα και ξαφνικά για μια δεκαετία αναρωτιόμασταν μήπωε τελικά ανήκαμε στο Σύμφωνο της Βαρσοβίας και δεν το καταλάβαμε..... Δεν θέλω να πάω πιό μακρυά την κουβέντα γιατί ξεφεύγω και από το θέμα. Όποιος ενδιαφέρεται για επικοδομητικό αντίλογο ας μεταφέρει την κουβέντα μας αλλού....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader, με καλυψες απολυτα με την παραπομπη στον Μεγα Μπακουνιν. Είναι ακριβως αυτή η αποψη μου για τον κομμουνισμο. Ας ξεκαθαρισω λιγακι τα πραγματα. Σε καμμια περιπτωση δεν υποστηριζω ουτε το μαρξισμο και φυσικα ουτε τον κομμουνισμο. Και τα δυο είναι ένα υπουλο σχεδιο καποιων να καπηλευτουν τη μεγαλειοτητα της Επαναστασης και να τη μετατρεψουν σε ακομα μια παγκοσμια αυτοκρατορια των λιγων οπου η συντριπτικη πλειοψηφια πειναει. Είναι γνωστο το τι εξοριες (το λιγοτερο) υπεστησαν οι αναρχικοι στην Ρωσια μετα την επικρατηση του μπολσεβικισμου. Οι ιδιοι αναρχικοι που δωσανε το αιμα τους για να φυγουν οι τσαροι από τη χωρα τους, σφαγιαστηκαν από τους <<συνεπαναστατες>> και <<συντροφους>> τους κομμουνιστες. Αυτά τα ξερω καλυτερα από οσο νομιζεις. Αυτό που με εκνευριζει αφανταστα σημερα είναι η προσπαθεια που καταβαλεται από καποιους μαρξιστικους κυκλους να στηλιτευσουν το αναρχικο κινημα υποστηριζοντας πως η παιδικοτητα της θεωριας είναι που προσελκυει τα ατομα νεαρης ηλικιας. Είναι δηλαδη κατι σαν μεταβατικο σταδιο ωριμανσης των ανθρωπων- αρχικα δεν ξεερουν τι θελουν και γινονται αναρχικοι και επειτα συνειδητοποιουνται και γινονται κομμουνιστες!? Ο πολεμος όπως καταλαβαινετε ποτε δεν τελειωσε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 02:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr.Doom, τι ακριβώς προσπαθείς να μας πείς? Προσπαθείς να πεις πως ο αναρχισμός δεν είναι πνευματικό τέκνο του μαρξισμού, και επομένως δεν είναι υπεύθυνος για καμία απο τις θηριωδίες της Διεθνούς αριστεράς? Τέτοιες θέσεις μου θυμίζουν κάτι θλιβερά αριστερά αποβράσματα, που με περισσό θράσος φωνάζουν ''εμείς δεν είμαστε κομμουνιστές, είμαστε σοσιαλιστές'', λες και έχει καμιά σημασία το πως βαφτίζουμε κάτι και όχι το περιεχόμενο του... Αλήθεια, Dr.Doom, ξέρεις πχ. πόσοι άμαχοι εκτελέστηκαν απο τους αναρχικούς κατα τον ισπανικό εμφύλιο πόλεμο, μόνο και μόνο με την κατηγορία πως...ήταν χριστιανοί?
Ότι και να λέει ο Μπακούνιν, δεν μπορεί να αποκρύψει το γεγονός πως ολόκληρη η ιδεολογία του πηγάζει απο τον μαρξισμό. Αν όχι απο εκεί,τότε απο που dr.doom?

quote:
Ο πολεμος όπως καταλαβαινετε ποτε δεν τελειωσε!

Και αυτό ακριβώς είναι που με ανησυχεί, εμένα και οποιονδήποτε έχει μελετήσει προσεκτικά την σύγχρονη ιστορία...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gpapanik
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2014, 17:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λέει ο μαρξισμός για την κοινωνική εξέλιξη. Μια βασική προσέγγιση.

Ο Μάρξ ήταν επιστήμονας (1), όχι προφήτης. Βρήκε τον νόμο κίνησης των καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής (τη θεωρητική/ιδανική έκφρασή του), όχι τον νόμο κίνησης του πραγματικού καπιταλιστικού συστήματος ή της κάθε συγκεκριμένης καπιταλιστικής κοινωνίας/χώρας (2).
Είναι σαν να λέμε ότι ανακάλυψε τον νόμο (τύπο) που κατευθύνει τη βολή ενός πυροβόλου. Δεν μπορεί όμως να έχουμε αξίωση να προβλέψει τη συγκεκριμένη βολή ενός πραγματικού πυροβόλου, χωρίς να γνωρίζει τις καιρικές συνθήκες, τον άνεμο, την κατάσταση και κατεύθυνση του πυροβόλου ή και τυχόν εμπόδια που μπορούν μέχρι και να γυρίσουν τη βολή σε μας ή και προς τα πίσω. Όμως η κοινωνικοϊστορική εξέλιξη, διαφέρει απ τη βολή ενός πυροβόλου, ως προς το ότι υπάρχει μια ανάγκη που πρέπει να «κουμπώσει»
Η συνέχεια εδώ

http://politiko-kafeneio.gr/Forum/viewtopic.php?t=32817&start=25


κι εδώ

http://politiko-kafeneio.gr/Forum/viewtopic.php?t=32817&start=0

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2014, 11:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι λέει ο μαρξισμός για την κοινωνική εξέλιξη. Μια βασική προσέγγιση.

Ο Μάρξ ήταν επιστήμονας (1), όχι προφήτης. Βρήκε τον νόμο κίνησης των καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής (τη θεωρητική/ιδανική έκφρασή του), όχι τον νόμο κίνησης του πραγματικού καπιταλιστικού συστήματος ή της κάθε συγκεκριμένης καπιταλιστικής κοινωνίας/χώρας (2).
Είναι σαν να λέμε ότι ανακάλυψε τον νόμο (τύπο) που κατευθύνει τη βολή ενός πυροβόλου. Δεν μπορεί όμως να έχουμε αξίωση να προβλέψει τη συγκεκριμένη βολή ενός πραγματικού πυροβόλου, χωρίς να γνωρίζει τις καιρικές συνθήκες, τον άνεμο, την κατάσταση και κατεύθυνση του πυροβόλου ή και τυχόν εμπόδια που μπορούν μέχρι και να γυρίσουν τη βολή σε μας ή και προς τα πίσω. Όμως η κοινωνικοϊστορική εξέλιξη, διαφέρει απ τη βολή ενός πυροβόλου, ως προς το ότι υπάρχει μια ανάγκη που πρέπει να «κουμπώσει»
Η συνέχεια εδώ

...


Τελικά δηλαδή και ο μαρξισμός θα πρέπει να βρει τη θέση του όχι ως η επιλογή-πανάκεια αλλά ως μια προσέγγιση που μπορεί να είναι χρήσιμη μπορεί και να χαντακώσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy