ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 περί Λεξάριθμου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 00:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε μια εξίσωση με σταθερές αναγκαστικά θα στρογγυλοποιήσουμε προς τον πλησιέστερο ακέραιο έτσι:

π/(φα) = 266,0706...
ΕΛΛΑΣ = 266

ως αναφορά γιά υπολογισμό με κάποια καλή ακρίβεια μπορούμε να πούμε ότι:

266/137 = 266/[1/α] = ΕΛΛΑΣ/ΑΡΚΑΔΙΑ = π/φ = 1,941605

ακριβής τιμή:
π/φ = 1,941611


και ΕΛΛΑΣ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ =????
ή ΕΛΛΑΣ/ΘΕΣΑΛΙΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΣΠΑΡΤΗ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΑΤΤΙΚΗ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΛΑΚΑΙΔΕΜΟΝΙΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΚΡΗΤΗ = ????

και, αν έχει κα΄ποιο νόημα αυτό
ΕΛΛΑΣ/ΑΡΚΑΔΙΑ = π/φ = 1,941605

είναι η Ελλάδα 1,941605 φορές (μεγαλύτερη ??? ) απ την Αρκαδία ???

Ελα τώρα ....
Ανοησίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 00:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α, και μια ΕΡΩΤΗΣΗ:

O λεξάριθμος του ΠΙ ειναι 3,14..... ????

Τι σόι μαθηματική είναι η υποδομή ????


Το ΠΙ γεωμετρικά κωδικοποιεί το π μέσω της εξίσωσης:

π rad = 180 μοίρες

Βέβαια αυτό γίνεται με την αρχική αρχαία μορφή του γράμματος:
__
| |
|

Παίρνοντας την μήτρα από την οποία παρήχθη αυτό το γράμμα:

__ _
|_|_|
|_|_|

και υπολογίζοντας την περιφέρειά του έχουμε:

C = 2x((ΠΙ)/4)x4 = 2 x ΠΙ = 2 x 90 = 180

Γιά μια πολύ καλή προσέγγιση του πι χρησιμοποιούμε το ΨΙ(το τελευταίο γράμμα γιά πολλά αρχαϊκά Ελληνικά αλφάβητα). Περισσότερα όμως γιά αυτό αργότερα.


Edited by - Ogygos on 09/06/2004 00:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 01:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και ΕΛΛΑΣ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ =????
ή ΕΛΛΑΣ/ΘΕΣΑΛΙΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΣΠΑΡΤΗ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΑΤΤΙΚΗ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΛΑΚΑΙΔΕΜΟΝΙΑ = ????
ή ΕΛΛΑΣ/ΚΡΗΤΗ = ????

και, αν έχει κα΄ποιο νόημα αυτό
ΕΛΛΑΣ/ΑΡΚΑΔΙΑ = π/φ = 1,941605

είναι η Ελλάδα 1,941605 φορές (μεγαλύτερη ??? ) απ την Αρκαδία ???


Η Αρκαδία σύμφωνα με την παράδοση ήταν ο τόπος γεννήσεως του Δία (και του Ερμή)και από εκεί ανάγουν την καταγωγή τους του πρώτο-Έλληνες Πελασγοί:
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/index1a_h.htm

Αν θέλεις γεωγραφο-γεωμετρο-μυθολογική πιστοποίηση γιά τον τόπο γενέσεως αλλά και γιά το πού κρύφτηκε και ανατράφηκε (κέντρο του κύκλου) βλέπε εδώ:
http://www.geocities.com/thiva20/English/Zeus_in_Crete.htm


Edited by - Ogygos on 09/06/2004 01:05:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 01:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Αρκαδία σύμφωνα με την παράδοση ήταν ο τόπος γεννήσεως του Δία (και του Ερμή)και από εκεί ανάγουν την καταγωγή τους του πρώτο-Έλληνες Πελασγοί

Και στη Δήλο ο Απόλλων και η Άρτεμις.

Άν έχουν κάποιο σύστημα ή ισχύ οι πονηρές διαρέσεις, τότε αντίστοιχα και ΕΛΛΑΣ/ΔΗΛΟΣ πρέπει να βγάζει κάποιο αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα.

Μήν με στέλνεις να διαβάσωm κάτι κάπου. Εσύ που είσαι "γνώστης", πές με ένα απλό ΝΑΙ ή ΟΧΙ, αν ισχύει ή αν είναι σύμπτωση - η κρίση μετράει, όχι η παπαγαλία.

Φιλικά,
Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 01:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και στη Δήλο ο Απόλλων και η Άρτεμις.

Άν έχουν κάποιο σύστημα ή ισχύ οι πονηρές διαρέσεις, τότε αντίστοιχα και ΕΛΛΑΣ/ΔΗΛΟΣ πρέπει να βγάζει κάποιο αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα.

Μήν με στέλνεις να διαβάσωm κάτι κάπου. Εσύ που είσαι "γνώστης", πές με ένα απλό ΝΑΙ ή ΟΧΙ, αν ισχύει ή αν είναι σύμπτωση - η κρίση μετράει, όχι η παπαγαλία.


Στις θετικές επιστήμες δεν βγαίνουν όλα από μία εξίσωση. Κάθε σημαντική λέξη κωδικοποιεί κάτι. Το ίδιο ισχύει και γιά την Δήλο. Δεν έχω μελετήσει όμως την περίπτωση αυτή ακόμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 02:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωγυγέ,

να σκέφτεσαι πάντα το εξής:

Δεν λογομαχώ μαζί σου. Απλά, συζητώ !
Απλά, διαφωνώ προς το παρόν μαζί σου.
Διαβάζω και την σελίδα σου.

Προσωπική μου άποψη, πολλά αυθαίρετα συμπεράσματα, που δεν έχουν και πολύ ομοιογένεια μεταξύ τους.
Αλλόυ ο ατομοικός αριθμός, αλλού ο λεξάριθμος, αλλού η γεωμετρία.
Πολλά μπερδέματα = δύσκολα ξεμπερδέματα.
Κάτι τέτοια κάνει και το ΣΔΟΕ, και το αποτέλεσμα γνωστό : ΙΞΕΙΣ ΑΦΙΞΕΙΣ ΟΥΚ ΕΝ ΠΟΛΕΜΩ ( ΕΔΩ: Επιχείρηση) ΘΝΙΞΕΙΣ....

quote:

Στις θετικές επιστήμες δεν βγαίνουν όλα από μία εξίσωση.

Χαζό παράδειγμα. Στιυ θετικές, η σχέση ισχύει σε ΟΛΑ.

quote:

Κάθε σημαντική λέξη κωδικοποιεί κάτι.

Συμφωνώ !
Αν μιλάμε για κωδικοποίηση, το κλειδί της κψδικοποίησης πρέπει να ισχύει ή
1. για όλες τις λέξεις ή έννοιες. Αν ισχύει, ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ την έννοια της μαθηματικής δομής της γλώσσας. Από τις 1002 εξεραίσεις όμως, χλωμό το βλέπω...

2. ΜΟΝΟ για ορισμένες λέξεις. Αν ισχύει, ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ την έννοια της ιερής δομής κάποιου υποσυνόλου της γλώσσας. Από τις 1002 αντιφάσεις όμως, χλωμό το βλέπω...


quote:

Το ίδιο ισχύει και γιά την Δήλο. Δεν έχω μελετήσει όμως την περίπτωση αυτή ακόμα.

Πάρε όσο χρόνο θές.
Κατά βάθος πιστεύψ οτι οσο πιο πολύ το επεκτείνεις το σύστημα, τόσο πιο σύντομα θα σκοντάψει.

Η προσψπική μου άποψη:
Οι αρχαίοι μας πρόγονοι είχαν εκπληκτικές λογικές ικανότητες, αλλά με το πέρασμα των αιώνων, πολλοί επώνυμοι και ανώνυμοι εδοσαν αλλού σάρκα και οστά σε ιδέες των αρχαίων, άλλες τις βελτίωσαν, άλλες τις διόρθωσαν και άλλες τις αναίρεσαν.

Αποστασιοποιοίμαι από όσους βλέπουν laptop και laser-όσπαθα στην αρχαιότητα, γιατί γελοιοποιούν την καθεαυτό συμβατική αρχαιοελληνική ιδέα και γνώση. Τους ονομάζω μπουρδολόγους, γιατί εξευτελίζουν την αρχαία ελληνική γνώση.

Δέχομαι την αρχαία ελληνική γνώση ώς έχει: πιθανώς σαν το σημαντικότερο βήμα, που απελευθέρωσε και απογείωσε τον ανθρώπινο νού, εν μέσοι σκοταδιού και καταπίεσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 04:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ Π ΛΕΞΑΡΙΘΜΙΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ

ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ / ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ =>
2289 / 730 = 3.14 => Π


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 23:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ Π ΛΕΞΑΡΙΘΜΙΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ

ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ

ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ / ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ =>
2289 / 730 = 3.14 => Π


730 x π = 2293,3
Υπάρχει τεράστεια απόσταση ανάμεσα στo 2293,3 και το 2289.

2289/730 = 3,1356
λάθος: 0,2%

Το πι από το ψι:
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/psi.htm

710/226 = 355/113 = 3,14159292
λάθος: 0,000008%


Edited by - Ogygos on 09/06/2004 23:22:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απολλύων
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 04:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απολλύων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ chrisgiann και λοιποί έχω την λύση στο πρόβλημά σας.
Το καλοκαίρι του 2002 δημιούργησα ένα πρόγραμμα για Windows γραμμένο σε Visual C++, το οποίο κάνει ότι ακριβώς ζητάτε.

Μετατρέπει Αριθμούς (3-2400) σε λέξεις (3-16 γράμματα).
Μου πήρε 3 μήνες να το φτιάξω και αποτελείται απο 1100 και κάτι γραμμές κώδικα.
Οι αλγόριθμοι που παίζουν μέσα είναι πολυπλοκότατοι, αλλά το πρόγραμμα δουλεύει σχετικά γρήγορα και βρίσκει ΟΛΟΥΣ, το επαναλαμβάνω ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς λέξεων, γραμμάτων, αναγραμματισμούς, τα πάντα!
Για αρχικές σειρές γραμμάτων(λέξεις) βρίσκει κάτι δεκάδες τρισεκκατομύρια σε 5 και κάτι, μόλις, δευτερόλεπτα. Αν βέβαια συνυπολογίσουμε τους πιθανούς αναγραμματισμούς και την ολίσθηση των αριθμών στην εκάστοτε αριθμοσειρά τότε ο χρόνος που απαιτείται είναι μισή ώρα με υπολογιστή P2 400Mhz 64MB RAM 100Mhz δίαυλο (για μήκος λέξης 6 ή 7, για παραπάνω ο χρόνος αυξάνει, όμως μιλάμε για ένα απαρχαιωμένο είδος επεξεργαστή).

Είμαι προγραμματιστής και τεχνικός Η/Υ και τώρα σπουδάζω Αγγλία Μηχανικός Ηλεκτρονικών και Κυβερνητικής. Το πρόγραμμα δεν το έχω μαζί μου (είμαι Αγγλία), όμως βρίσκεται Ελλάδα. Είναι 2.5 MB νομίζω (χωρίς την βάση δεδομένων).

Το δημιούργησα ακριβώς για τον λόγο που θέλετε, για να γίνουν πιο εύκολες και γρήγορες μελέτες πάνω στο θέμα της Αρχαιοελληνικής γλώσσας και των Λεξαρίθμων.

Το πρόγραμμα λειτουργεί ως εξής:
1. Ο χρήστης εισάγει έναν αριθμό (3-2400), και το μήκος λέξης (πχ. αριθμός γραμμάτων των λέξεων που θέλει να βρεθούν).
2. Το πρόγραμμα βρίσκει τις αρχικές λέξεις και μετά όλες τις πιθανές 'ολισθήσεις' των αριθμών σε αυτές, και όλους τους πιθανούς αναγραμματισμούς ανα ολίσθηση.
3. Κάθε μια πιθανή λέξη ελέγχεται απο μια βάση δεδομένων SQL Server 2000 και αν όντως βρεθεί τότε προστίθεται στον κατάλογο των λέξεων που βρέθηκαν.

Δυστυχώς η βάση δεν είναι γεμάτη (έχω εισάγει αρχαιοελληνικές λέξεις μέχρι το Ι(γιώτα) απο ένα λεξικό - μετά βαρέθηκα)

Όμως αν γεμισθεί και συμπληρωθεί η βάση και απο άλλα λεξικά πιθανώς, ή την Αγία Γραφή κτλ. θα αποτελέσει ένα πλήρες εργαλείο. Το καλό είναι οτι η βάση δεδομένων είναι κάτι ευέλικτο που μπορεί να το χειρισθεί κάποιος που ξέρει κάποια πράγματα για τα Windows και τις εφαρμογές που τρέχουν σε αυτά (παιδαριώδεις γνώσεις), χωρίς να ξέρει προγραμματισμό.

Προς το παρών το πρόγραμμα προσφέρει την δυνατότητα μόνο ελέγχου των λέξεων με την βάση, ίσως αργότερα όταν μου έρθει βασικά ξανά η όρεξη για το θέμα, να προσθέσω επιλογή ώστε να δείχνει στον χρήστη ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις λέξεις που βρίσκει ακόμα κι αν είναι ακαταλαβίστικες (πχ. ΔΗΚΚΓΟ ή κάτι τέτοιο).

Μια θεωρία που έχω (και πεποίθηση) είναι οτι υπάρχουν πανάρχαιες >2000 π.Χ. αρχαιοελληνικές λέξεις οι οποίες εξαφανίσθηκαν λόγω αχρησίας. Με αυτό το πρόγραμμα ίσως μέσω καθαρά των μαθηματικών να μπορέσουμε να βρούμε κάποιες απο αυτές, συσχετίζοντας παρόμοιες έννοιες σε άλλες λέξεις που γνωρίζουμε. Ίσως έτσι πλουτίσει και αναβαθμιστεί ακόμα περισσότερο η γλώσσα μας, ή ίσως ανακαλύψουμε ακόμα πιο περίπλοκες σχέσεις και έννοιες κ.ο.κ.

Εν τω μεταξύ έχω και ένα μικρό προγραμματάκι σε Visual Basic το οποίο μετατρέπει Λέξεις->Αριθμούς (ότι πιο εύκολο για να δημιουργηθεί απο προγραμματιστή). Δουλέυει κατ' εξοχήν σε παραθυρικό περιβάλλον Windows και είναι ευέλικτο (επιτρέπει την χρήση ακόμη και των γραμμάτων ς'(στίγμα) Κόππα, και Σαμπί που έχουν εξαφανισθεί απο το Ελληνικό αλφάβητο). Και αυτό βρίσκεται Ελλάδα.

Βέβαια στο σημείο αυτό να πω πως δεν είμαι ο μόνος που έχει φτιάξει ένα τέτοιο πρόγραμμα (όχι Λεξη->Αριθμός αλλά Αριθμός->Λέξη).
Γνωρίζω πως το πρώτο ή απο τα πρώτα που δημιουργήθηκαν στην Ελλάδα το έφτιαξε την δεκαετία του 70' ο καθηγητής ΤΕΙ Κοσμάς Μαρκάτος (έχει γράψει και βιβλία - Εκδόσεις ΚΑΔΜΟΣ). Ο εν λόγω καθηγητής πρόσφατα πριν 3 χρόνια έδωσε το ίδιο πρόγραμμα σε μια ομάδα φοιτητών στο ΤΕΙ Λάρισσας για να φτιάξουν ένα σε παραθυρικό περιβάλλον (το πρώτο (1970) ήταν όπως θα καταλάβατε σε DOS).
Οι φοιτητές(3-4) απ' ότι ξέρω κατάφεραν να το φτιάξουν μετά απο 6 μήνες ή κάτι παραπάνω.

Δεν ξέρω αν βρήκατε στο διαδίκτυο παρόμοια προγράμματα (Αριθμός->Λέξη και όχι Λέξη->Αριθμό), αν ναι τότε πείτε μου να τα δω μήπως πάρω καμιά ιδέα για κάτι καλύτερο κάποια στιγμή.

Αν σας ενδιαφέρει το εν λόγω πρόγραμμά μου, το διαθέτω δωρεάν (όχι όμως ανοιχτό κώδικα) προς έρευνα σε όποιον θέλει, αρκεί μην οικειοποιηθεί την δημιουργία του ή τα πνευματικά μου δικαιώματα.

Και να φανταστεί κανείς οτι την ιδέα να το δημιουργήσω, νόμιζα πως την είχα πρώτος (Άνοιξη 2001). Όμως μετά έμαθα για τον καθηγητή Μαρκάτο ο οποίος έχει κάνει και έρευνα πάνω στο θέμα.

Το πρόγραμμα αυτό το παρουσίασα το καλοκαίρι του 2003 στο Βελλίδειο Εκθεσιακό Κέντρο στην Θεσσαλονίκη (είμαι Σαλονικιός) στα πλαίσια φοιτητικής έκθεσης Ομίλου Ξυνή. Έχω ακόμα (στην Ελλάδα) το αρχειάκι PowerPoint της παρουσίασης. Νομίζω πως θα ήταν πρέπον να το αποστείλω στον Vril. Αν και κάτι μου λέει πως θα είναι μάταιο να τον μεταπείσω (έχει μουλαρώσει - χαριτολογώντας). Αν παρ' όλ' αυτά το θέλει κανείς στείλτε μου τα e-mail σας.

Όσο για το πρόγραμμα, ίσως θα πρέπει να το 'ανεβάσω' στο internet αλλά δεν ξέρω που και πως, αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας μου την πει.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Αυτά. Χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 12:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πρόγραμμα αυτό [...] Νομίζω πως θα ήταν πρέπον να το αποστείλω στον Vril.


oh, yes.....
vrilya@in.gr

Δεχόμαστε καθημερινά και αργίες, από 00¨00 έως 23¨59.
Όπως και source code.


quote:

Αν και κάτι μου λέει πως θα είναι μάταιο να τον μεταπείσω


Εδώ με αδικείς. Ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ρεαλιστής και δεν μασάω εύκολα.
120 Κιλά και καααααθολου ελαφροίσκιωτος.

quote:

(έχει μουλαρώσει - χαριτολογώντας).

Βισνούούοόυ.... *
Δουλειά !


*Ινδική θεότητα με πολλά χέρια.
Συνεργάτης.
Ιδικότητα, οι φάπες.


ΦΦΦΦΦΦχαριστώ ! εκ των προτέρων για την επιδοδομιτική αναταλλαγή απόψεων.
Δείχνει να ξξξξρςςςςςς πράμμμμμμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 17:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απολλύων

μπράβο για το πρόγραμμα που έφτιαξες, μακάρι να το μοιραστείς
και με άλλους ώστε να ερευνηθεί το θέμα πληρεστερα.

αν χρειάζεσαι λεξιλόγια, μπορώ να σου στείλω εγώ.
έχω συγκεντρώσει νεα/αρχαία ελληνικά, Βίβλο, φράσεις και συνεχίζω..

_________________________
"Όλη η επιστήμη μας, συγκρινόμενη με την πραγματικότητα, είναι πρωτόγονη και παιδική - και όμως είναι το πιο πολύτιμο πράγμα που έχουμε"

Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 07:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχεικά με το άνω πράδειγμα, έχω τις εξής απορίες...
(χε χε, δεν ΕΧΩ απορίες, απλά .... ζητώ απαντήσεις)

- ΘΕΩΡΗΜΑ: Αν τα αρχ. ελληνικά εχουν μαθηματική υποδομή, τότε συνόνυμα και ταθτόσημα πρέπει να έχουν λεξαριθμική ισοψηφία.
Συμψηφούν λεξαριθμικά ταυτόσημες έννοιες, όπως π.χ. (ΤΟ)ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ (ΤΟΥ) ΚΥΚΛΟΥ =?= (Η) ΠΕΡΙΜΕΤΡΟΣ

ΑΠΟΔΕΙΞΗ:...... ?

-ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ 1:
Στην γνωστή σχέση
π=(ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ)/(ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ)

1α. Ποιός εξέφρασε την γνωστή σχέση ?
1β. Σε πoιόν καταλογίζουμε την ανακάλυψη και την γνωστοποίησή της ?
1γ. Πότε έγινε αυτό ?

-ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ 2:
Η γεωμετρία στην αρχαία Ελλάδα, έλυνε τα γεωμετρικά προβλήματα με γεωμετρικά ή αριθμητικά αποτελέσματα ?

-ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΕΝΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ 3:
Πότε και ποιός υπολόγισε την αριθμητική αξία του π και με ποιά ακρίβεια ?


Θέλω να χρησιμοποιήσω τις απαντήσεις σας για να συνεχίσουμε την ... συζήτηση.

Εμπρός καλά μου .... λεξαριθμάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 08:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για το πρόγραμμα, ίσως θα πρέπει να το 'ανεβάσω' στο internet αλλά δεν ξέρω που και πως, αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας μου την πει.


Λοιπόν μπορείς να το ανεβάσεις δωρεάν στα www.geocities.com , εγώ εκεί σκοπεύω να αναρτήσω το δικό μου :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 02:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vril,

κατά την γνώμη μου ένα άλλο ισχυρό επιχείρημα που αρπάζει ακόμη και το φύλο συκής και ξεσκεπάζει όλη την γύμνια των λεξαριθμαρλούμπων είναι το εξής:

Αν η Ελληνική γλώσσα είναι "μαθηματικά" ,τότε δεν θα έπρεπε να ισχύουν
όλες οι ταυτοτικές σχέσεις;

Ισχύει ή όχι ότι

Χ ΜΕΙΟΝ Χ = ΜΗΔΕΝ
ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ Χ ΕΙΣ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ = Χ

Ο-Χ-Ι ! Διότι υπάρχει σύμφυτη και εγγενής αδυναμία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 02:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να κάνω μία ερώτηση. Τι πιστεύεται γιά την ανάλυση:
http://www.biblewheel.com/GR/GR_LogosStar_Derivation.asp

περί του γνωστού χωρίου του Ευαγγελιστή Ιωάννη.

αναφέρεται τρεις φόρες ο λόγος και ΙΩΑΝΝΗΣ = 3 x 373 = 3 x ΛΟΓΟΣ

Όμως γίνεται η εξής λεξαριθμητική απλοποίηση της πρώτης φράσης:

ΕΝ ΑΡΧΗΙ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ = 1275

Δεν γνωρίζω πολλά γιά το πολυτονικό αλλά δικαιολογείται πιστεύετε να απλοποιείται το σήμα κάτω από το ήττα σε ιώτα;

Το λέω αυτό διότι η ημίσεα βάση της μεγάλης πυραμίδος είναι ΛΟΓΟΣ = 373 φωτονικά πόδια και στο Βοιωτικό αλφάβητο:

ΧΕΟΨ = 1275

Στο Ιωνικό αλφάβητο:

ΟΡΦΕΥΣ = 1275

Τελικά εξάγει ότι:
ΕΝ ΕΡΧΗΙ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ, ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ = 3627 = 39 x 93 = <Εβραϊκός λεξάριθμος του Ahabah(ΑΓΑΠΗ)> x <Ελληνικός λεξάριθμος του ΑΓΑΠΗ>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 04:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παρουσιάζω τις τελευταίες ανακαλύψεις περί λεξαριθμικής σοφίας.

ΓΝΩΣΙΣ = ΥΠΕΡΟΧΗ = 1263 !!!!

Άρα όποιος έχει ΓΝΩΣΗ έχει και ΥΠΕΡΟΧΗ

ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ = ΓΝΩΣΙΣ = 1263

Πόσο σίγουροι είστε ότι θέλετε να υπερέχετε ;;;

ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΜΑΛΑΚ*Σ = ΙΠΠΕΥΣ = 775

Ωχ,μας άκουσε που τον βρίζουμε και τώρα κατεβαίνει απ' τ' άλογο να μας δείρει!

ΣΙΣΥΦΟΣ = ΙΣΧΥΡΟΣ = 1580

Αλλά και

ΚΟΥΚΟΥΡΙΚΟΥ = ΣΙΣΥΦΟΣ = ΙΣΧΥΡΟΣ = 1580 !!!!

ΖΜΠΟΥΤΣΑΜ = ΦΥΣΙΚΗ = 1138

Ανακαλύψαμε το Ιερό Δισκοπότηρο της Φυσικής !!!!

ΕΙΣΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΡΕΕΕ = ΣΟΦΙΑ = 781

ΦΑΕ ΛΑΔΙ ΚΙ ΕΛΑ ΒΡΑΔΥ = ΘΕΟΣΟΦΟΣ = 1124 !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 20:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΑΕ ΛΑΔΙ ΚΙ ΕΛΑ ΒΡΑΔΥ = ΘΕΟΣΟΦΟΣ = 1124 !!!!


Bokken,

Εισαι απίθανος !!!!

Πτου σου, πτού σου !!!!!

Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 18:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μια... που ζητάμε αποδείξεις, ίδού:


quote:

Ανακάλυψα τελικά μια ελληνική σελίδα που ερευνά τους λεξάριθμους!
Παραθέτω ενδεικτικά τις άκρως επίκαιρες προβλέψεις του perikallos:

Περί ευρωεκλογών:

ΕΚΛΟΓΑΙ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΙΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟΝ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΣΣΕΡΑ = 10.631

ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΔΕΙΝΗΝ ΗΤΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΙΚΟΣΙ ΕΠΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ = 10.631

ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΝ ΚΟΜΜΑ ΕΞΙ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631

Ο ΛΑΪΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΕΝΤΕ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631


quote:

Σαν πολλές συμπτώσεις μαζεύονται, δε νομίζετε?

Ναι. Γιατί απλούστατα, τίποτα απ΄όλα τα γραφόμενα δεν βγήκε!

ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΔΕΙΝΗΝ ΗΤΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΙΚΟΣΙ ΕΠΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ = 10.631
Δεν σχολιάζω το πολιτικό σκέλος !
Αλλά 27% ΔΕΝ ήταν

ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΝ ΚΟΜΜΑ ΕΞΙ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631
Άσχετο τελείως

Ο ΛΑΪΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΕΝΤΕ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631
....Ασχολίαστο !

Μην ακούσω τώρα οτι πρόκειται για στρογγυλοποιήσεις! Θα φωνάξω τον Βισνού.

Αοριστη γλώσσα των Ταρώ και των οροσκοπίων, που έχει 50%/50% ποσοστά.

Με λίγα λόγια, μπούρδες.

Και επιμένω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 19:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε υποχθόνιο σατανικό βριλ ,τι μου θύμησες?!?!?


quote:

quote:

Αφού προβλέπει για πολιτική και εκλογές μήπως μπορεί να δώσει και μια πρόβλεψη για τους αγώνες στην Πορτογαλία να στοιχηματίσουμε και να πάρουμε κανα φράγκο?
Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Άσχημα τα πράγματα:

1 2 3 => 1
4 5 6 => X
7 8 9 => 2

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1
ΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ


Από τα παραπάνω προβλέπω τα αποτελέσματα:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΣ 4-0 ή 3-0 ή 4-1


Άντε τυχερούλη πάλι θα τα κονομήσεις...


Edited by - Ogygos on 08/06/2004 11:27:45


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Να είναι καλά ο περί-κάλος- με διασκέδασε.
Έχουμε καμία άλλη πρόβλεψη μήπως? Ή πήραμε το κουβαδάκι μας και πήγαμε σε άλλη παραλία?

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 00:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε υποχθόνιο σατανικό βριλ ,τι μου θύμησες?!?!?


Αχ, σε ευχαριστώ και σενανε για τα ΚΑΚΑ σου λόγια, χαρ χαρ

quote:

Αφού προβλέπει για πολιτική και εκλογές μήπως μπορεί να δώσει και μια πρόβλεψη για τους αγώνες στην Πορτογαλία ....

Άσχημα τα πράγματα:

1 2 3 => 1
4 5 6 => X
7 8 9 => 2

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1
ΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Να είναι καλά ο περί-κάλος- με διασκέδασε.
Έχουμε καμία άλλη πρόβλεψη μήπως? Ή πήραμε το κουβαδάκι μας και πήγαμε σε άλλη παραλία?


XOY XOY XOY XAX XAXAXAXAXAXAAAAa

Ειδες τι κάνει αυτή η αναθεματατισμένη μοιρολατρία...

Άποκλείεται σου λέει να κάνουμε κάτι σοβαρό εμείς οι Έλληνες, άρα κάτσε να σκεφτούμε και μια διάταξη που να φαίνεται οτι σίγουρα θα χάσουμε. Άρα, ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ θα πεί, ο ανόητος κακομοίρης.

Αμ , το άλλο με τον Τοτό....
Λές, να μήν είχε άλλο πονοκέφαλο ο Πυθαγόρας, να βρεί και τον μαθημαικό τύπο, που να ορίζει το αποτέλεσμα ποδοσφαιρικού αγώνα του .... 2004 μ.χ. με Ελλάδα και Πορτογαλία.... λές και ήξερε τον πεντάκισ αρχιπροπάππο του Ρεχάγκελ του Βάρβαρου...

Σιγά μην βρήκε και τον Λεξάριθμο, που να ορίζει και την γωνία ψησίματος Νορβιγίδας γκόμενας σε παραλία της Κω το 2008.

Αχ, μωρέ, λεξάριθμοι και προφητείες, το μόνο που καφέρνετε είναι να γελοιοποιείτε τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό με τα ούφο και τα λεηζερόσπαθά σας....
Την πιθανότητα, να οριζουμε μόνοι μας την τύχη μας, ουτε που έχει περάσει ξυστά απ το φτωχό μυαλό σας !

Τα φι, τα πι και τα ψι σας μαράνανε.... ανατολίτες !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 00:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βρε υποχθόνιο σατανικό βριλ ,τι μου θύμησες?!?!?


Αχ, σε ευχαριστώ και σενανε για τα ΚΑΚΑ σου λόγια, χαρ χαρ

quote:

Αφού προβλέπει για πολιτική και εκλογές μήπως μπορεί να δώσει και μια πρόβλεψη για τους αγώνες στην Πορτογαλία ....

Άσχημα τα πράγματα:

1 2 3 => 1
4 5 6 => X
7 8 9 => 2

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1
ΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Να είναι καλά ο περί-κάλος- με διασκέδασε.
Έχουμε καμία άλλη πρόβλεψη μήπως? Ή πήραμε το κουβαδάκι μας και πήγαμε σε άλλη παραλία?


XOY XOY XOY XAX XAXAXAXAXAXAAAAa

Ειδες τι κάνει αυτή η αναθεματατισμένη μοιρολατρία...

Άποκλείεται σου λέει να κάνουμε κάτι σοβαρό εμείς οι Έλληνες, άρα κάτσε να σκεφτούμε και μια διάταξη που να φαίνεται οτι σίγουρα θα χάσουμε. Άρα, ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ θα πεί, ο ανόητος κακομοίρης.

Αμ , το άλλο με τον Τοτό....
Λές, να μήν είχε άλλο πονοκέφαλο ο Πυθαγόρας, να βρεί και τον μαθημαικό τύπο, που να ορίζει το αποτέλεσμα ποδοσφαιρικού αγώνα του .... 2004 μ.χ. με Ελλάδα και Πορτογαλία.... λές και ήξερε τον πεντάκισ αρχιπροπάππο του Ρεχάγκελ του Βάρβαρου...

Σιγά μην βρήκε και τον Λεξάριθμο, που να ορίζει και την γωνία ψησίματος Νορβιγίδας γκόμενας σε παραλία της Κω το 2008.

Αχ, μωρέ, λεξάριθμοι και προφητείες, το μόνο που καφέρνετε είναι να γελοιοποιείτε τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό με τα ούφο και τα λεηζερόσπαθά σας....
Την πιθανότητα, να οριζουμε μόνοι μας την τύχη μας, ουτε που έχει περάσει ξυστά απ το φτωχό μυαλό σας !

Τα φι, τα πι και τα ψι σας μαράνανε.... ανατολίτες !


Η λάθος ανάλυση έφερε γούρι. Λοιπόν τώρα η πραγματική ανάλυση:

ΓΑΛΛΙΑ => ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ (και όχι ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)
έτσι:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ + ΕΛΛΑΔΑ = 766
12/6/2004 = 2022
2022 + 766 = 2788 => 2+7+8+8 => 7

Άρα νίκη με ένα γκόλ διαφορά. Συνεχίζουμε ομοίως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 07:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η λάθος ανάλυση έφερε γούρι. Λοιπόν τώρα η πραγματική ανάλυση:

ΓΑΛΛΙΑ => ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ (και όχι ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)
έτσι:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ + ΕΛΛΑΔΑ = 766
12/6/2004 = 2022
2022 + 766 = 2788 => 2+7+8+8 => 7

Άρα νίκη με ένα γκόλ διαφορά. Συνεχίζουμε ομοίως...




Οχι.
Δεν συνεχίζουμε ομοίως.
Ακόμα και άν υπάρξει ένα γκόλ διαφορά, δεν έγινε απολύτως καμια ΛΑΘΟΣ ανάλυση με το Ελλέδα-Πορτογαλία.

Αν ισχύει για το ένα, ισχύει ΚΑΙ για το άλλο.
Ειδάλλως φαίνεται ξεκάθαρα, οτι πρόκειται για σύμπτωση και δεν υπάρχει κανένα ΣΥΣΤΗΜΑ πίσω απ αυτά.

Όπως επίσεις ανέφερα πολύ πιο πάνω, δεν επιβεβαιώνονται και οι πονηρές διαιρεσεις με τη λέξη ΕΛΛΑΣ. (βλ. πιο πάνω).

Καλύτερα ΚΑΚΟ Vril,
παρά ΧΑΖΟ Vril.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 21:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Άσχημα τα πράγματα:

ΕΛΛΑΣ + ΙΣΠΑΝΙΑ = 618
16/6/2004 = 2026
618 + 2026 = 2644 => 2+6+4+4 => 7
ΝΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΑ


Από τα παραπάνω προβλέπω τα αποτελέσματα:


ΕΛΛΑΣ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1 ή 1-2


Άντε τυχερούλη πάλι θα τα κονομήσεις...


Edited by - Ogygos on 08/06/2004 11:27:45



Να σαι καλά τα ξανακονόμησα πάλι!

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 02:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συχνά-πυκνά ακούω πολλούς λαλίστατους να κάνουν λόγο για "αδογμάτιστη έρευνα","εναλλακτικές προσεγγίσεις" και "αδυναμίες της σημερινής επιστήμης".

Τι γίνεται όμως αν κάνουμε με την σειρά μας "αδογμάτιστη έρευνα" πάνω
σε αυτές τις "εναλλακτικές προσεγγίσεις" ;;;

Πάρτε τους λεξάριθμους για παράδειγμα (ιωνικό αλφάβητο πάντα)

Τι είναι η ΣΚΕΨΙΣ ; Τίποτα άλλο παρά ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΑΠΕΛΕΚΗΤΟ !!!
Ιδού: ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΑΠΕΛΕΚΗΤΟ = ΣΚΕΨΙΣ = 1135
Τι είναι ο ΙΑΜΒΟΣ ; Απλά δείτε... ΕΞΙ ΠΕΗ ΜΠΛΕ = ΙΑΜΒΟΣ = 323 !!!
Τι είναι ένα ΕΠΟΣ ; Εμμ το καταλάβατε ΕΠΟΣ = ΠΕΟΣ = 355 !!!
Όλοι αναρωτιούνται τι σημαίνουν τα ΟΝΕΙΡΑ και καταφεύγουν σε Καζαμίες...Η προβλεπτικότητα όμως της Ελληνικής Γλώσσης λέει ξεκάθαρα τι να αναμένουν ... ΟΝΕΙΡΟΝ = ΠΕΟΣ = 355 !!!
Επίσης : ΕΚΑΤΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ = ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ = 1026

Και *Π*-*Ρ*-*Ο*-*Κ*-*Α*-*Λ*-*Ω* όποιον συμφωνεί με τον κύριο που λέει ότι "αν δυο λέξεις ή φράσεις έχουν τον ίδιο λεξάριθμο,τότε θα πρέπει να σχετίζονται και κάπως" να ερμηνεύσει τα ακόλουθα:

ΠΑΛΟΥΚΙΑ = ΖΕΥΣ = 612

ΠΥΡΑΜΙΣ = ΕγΑΜΗΘΗΚΕΝ Ο ΖΕΥΣ = 831 (πυραμιδάτο!!!και μαμώ τα κόλπα!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 09:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΥΡΑΜΙΣ = ΕγΑΜΗΘΗΚΕΝ Ο ΖΕΥΣ = 831 (πυραμιδάτο!!!και μαμώ τα κόλπα!!!)

Bokken,

ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟΣ ! ! ! !


ΕΥΓΕ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2004, 18:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φίλτατε Απολλύων
Συγχαρητήρια για την εξαίρετη δουλειά που έκανες.
Με το πρόγραμμά σου θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη, εάν πράγματι οι λεξάριθμοι σημαίνουν κάτι ή τίποτα.
Το κλειδί λοιπόν για την επιβεβαίωση ή κατακρίμνηση στον Καιάδα των λεξαρίθμων, βρίσκεται σε εσένα.Περιμένουμε λοιπόν εναγωνίως να μας στείλεις το πρόγραμμα με e-mail (chrisgiann@yahoo.com) ή βάλτο στο παρόν forum ώστε να το πάρουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι φίλοι και να το τεστάρουν.
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ!!ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.
Φιλικά, Chrisgiann , Χρήστος
===============================================================
Αγαπητέ chrisgiann και λοιποί έχω την λύση στο πρόβλημά σας.
Το καλοκαίρι του 2002 δημιούργησα ένα πρόγραμμα για Windows γραμμένο σε Visual C++, το οποίο κάνει ότι ακριβώς ζητάτε.

Μετατρέπει Αριθμούς (3-2400) σε λέξεις (3-16 γράμματα).
Μου πήρε 3 μήνες να το φτιάξω και αποτελείται απο 1100 και κάτι γραμμές κώδικα.
Οι αλγόριθμοι που παίζουν μέσα είναι πολυπλοκότατοι, αλλά το πρόγραμμα δουλεύει σχετικά γρήγορα και βρίσκει ΟΛΟΥΣ, το επαναλαμβάνω ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδυασμούς λέξεων, γραμμάτων, αναγραμματισμούς, τα πάντα!
=============================================================

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 15:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΥΡΑΜΙΣ = ΕγΑΜΗΘΗΚΕΝ Ο ΖΕΥΣ = 831

ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.ΕΓΡΑΨΕΣ...
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΕΛΛΑΣ" ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΑ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΓΙΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΥΙΟΣ.

ΕΛΛΑΣ=ΘΕΑ=ΑΓΙΟΣ=ΥΙΟΣ=ΙΗΣΟΥΣ=5

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Egefalos343
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 21:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Egefalos343  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια εχω μια απορια..
θελω καποιος να μου διξει τις αντιστοιχιες των γραμματων με τους αντιστοιχους αριθμους τους για να βρησκω τους λεξαριθμους.. δηλαδη: Α=.. Β=.. Γ=.. εως το Ω.
Παρακαλω καποιος αν εχει την καλοσυνη να μου τα υποδιξει γιατι τα εχω ξεχασει εδω και καιρο. (ας μου δοσει και για βοηθεια τον λεξαριθμο της λεξεις "ποτηρι")
Ευχαριστω πολυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 22:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΤΗΡΙ= 80 70 300 8 100 10

ΑΘΡΟΙΣΜΑ=568

quote:

Ρε παιδια εχω μια απορια..
θελω καποιος να μου διξει τις αντιστοιχιες των γραμματων με τους αντιστοιχους αριθμους τους για να βρησκω τους λεξαριθμους.. δηλαδη: Α=.. Β=.. Γ=.. εως το Ω.
Παρακαλω καποιος αν εχει την καλοσυνη να μου τα υποδιξει γιατι τα εχω ξεχασει εδω και καιρο. (ας μου δοσει και για βοηθεια τον λεξαριθμο της λεξεις "ποτηρι")
Ευχαριστω πολυ!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 04:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΥΡΑΜΙΣ = ΕγΑΜΗΘΗΚΕΝ Ο ΖΕΥΣ = 831

ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.ΕΓΡΑΨΕΣ...
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ,ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΕΛΛΑΣ" ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΑ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΓΙΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΥΙΟΣ.

ΕΛΛΑΣ=ΘΕΑ=ΑΓΙΟΣ=ΥΙΟΣ=ΙΗΣΟΥΣ=5

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ




όπως και ΕΠΟΣ = ΠΕΟΣ = ΟΠΕΣ

Λες να είναι απλή σύμπτωση ή ανακάλυψα το μυστικό κλειδί ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy