ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 περί Λεξάριθμου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περί πονηρών διαιρέσεων:


Συμφωνώ απόλυτα

quote:

Αλλά ας πάρουμε την ίδια την γλώσσα μας:
π είναι περίπου 3
1/3 = 2/6 = Β/F
ΒΗΤΑ/ΔΙΓΑΜΜΑ = 311/99 = 3,1414...
Πρόκειται γιά πυραμιδικές σχέσεις κωδικοποιημένες στο αλφάβητο.
π = 3,14159...


Ισχύει για όλα ? Άν όχι... κάηκες!


Λοιπόν.
Ας ξεχωρίσουμε τα γράμματα μια με την έννοια του γράμματος που αντιστοιχέι σε ήχο γλώσσας και μια σαν μαθηματικο(αριθητική αξία ή και γεωμετρικό σύμβολο).

Κάθενας/μία που διαβάζει ένα κείμενο, ακόμα και οι νεόβλαχοι της εποχής μας, ξέρουν οτι ΚΒ' ΔΟΥ ΑΘΗΝΩΝ σημαίνει 22 (μισητά αρχικά) της πόλης των Αθηνών. Η πληροφορία πέρασε χωρίς να χάσει, χωρίς απώλειες. Το ευαίσθητο σημείο έιναι το ΚΒ' που είναι αριθμός. Γι αυτό έχει και το ' από πίσω.
Άν ο χ βοσκός ήθελε να πει οτι έχω τόσα βοϊδια, και έλεγε ΖΕΥΣ ΑΡΟΤΡΟ, ποιός είναι ο αριθμός και από που το καταλαβαίνει ο αλλος.
Άν ήθελε να κλέψει την εφορία της εποχής του και κράταγε διπλά βιβλία και ήξερε οτι κωδικοποιεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ λέξεις, εντάξει, τότε θα είχαμε κρυπτογραφία. Μία μέθοδος κρυπτογραφίας είναι και η μαθηματική. Θα ήξερε λοιπόν ο φίλος μας οτι το ΑΡΟΤΡΟ σημαίνει βόϊδια (συνειρμικά) και το ΖΕΥΣ έχει μεσα του το πλήθος τους (από τον λεξάριθμό του)
Άν όμως ήθελε κάποιος να φτιάξει έτσι μια ολόκληρη γλώσσα, με πτώσεις, ρήματα, χρόνους, σύνθετες λέξεις κλπ. ή θα εφτιαχνε μια τελείως τεχνητή γλώσσα που δεν θα την καταλάβαιναν ΟΛΟΙ απ΄άκρα σε άκρη της ελληνόφωνης κοινωνίας, ή θα έπρεπε η μαθηματική υπόσταση της γλώσσας να προϋπήρχε της ίδιας της γλώσσας. Και πώς θα έξηγούσε ο Ανδροκλής στον Κλεόβουλο, ότι αυτο που ζωγραφίζει είναι η διάμετρος του κύκλου και όχι το μπουγαδοκόφινο της θείας του....
και ότι το π του κύκλου δεν σημαίνει "η πίττα είναι πάνω στο τραπέζι".
Τα λέω κάπως υπερβολικά απλά, έχω τον λόγο μου.

Μείναμε στα γράμματα που αντιστοιχούν σε αριθμούς ή ακόμα και γεωμετρικά σύμβολα.
Σαν αριθμοί. Αντιστοιχούν στο 1, το 2, το 3 κλπ, ακολουθεί το 10, το 20, το 30 κλπ, αλλά και 100, 200 κλπ κλπ. Άν τα βάλεις απλώς σε μία αυξουσα σειρά, υπάρχει μι σχέση μεταξύ τους. Του πρώτου με το δεύτερο, ή με το τρίτο κλπ. Ειναι τελείως λογικό. Στο κάτω κάτωμ είναι οι φυσικοί αριθμοί. Μέχρι το δέκα φτάνεις ακόμα και αν μετρήσεις τα δαχτυλά σου! Έιναι μαθηματικα τα χέρια σου, μόνο για αυτόν τον λόγο? Η ερμηνία τα κάνει!
Έχεις τουσ φυσικούς αριθμούς, και μάλιστα στη σειρά. Υπάρχει όμως καμία λέξη στα ελληνικά, που λέγεται ΑΒFΔ ? Παρότι ο λεξάριθμός της είναι ίδιος με το Ι ?

Άμα απλά κάθεσαι και αντιστοιχείς γράμματα σε λέξεις, ή θα βγάλεις ήχους ή θα βγούν λέξεις που συμπτωματικά θα έχουν ισαριθμα αθροίσματα. Και ? τι θα τα κάναεις τα αθροίσματα ?
Αν η γλώσσα ήταν μαθηματική, θα έπρεπε να βγαίνουν τα εξής μαθηματικά συμπεράσματα ΠΕΠΟΝΙ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΙΣΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ.
Όταν βρείς λοιπόν λέξεις και φράσεις που να βγάζουν και λεκτικά και μαθηματικά ΙΔΙΑ συμπεράσματα, τότε να μιλήσουμε για μαθηματική ΔΟΜΗ της γλώσσας. Οι λεξάριθμοι είναι απλά συμπτώσεις.
Και επειδή οι λεξάριθμοι ΙΣΧΥΟΥΝ και στα γαλλικά, στα σγγλικά, στα γερμανικά και στα κινέζικα ακόμα, βρίσκεσαι μπροστά σε ένα φοβερό πρόβλημα:

Ή ΟΛΕΣ οι γλώσσες έχουν μαθηματική δομή (!!!) ή καμμία (!!!)

Οδηγίες χρήσεως.
Παίρνεις ένα λεξικό με σχεδλον ολες τις χψω λέξεις.
Φτιάχνεις εναν πίνακα αξιών(code table).
Αφήνεις τον αλγόριθμο να αθροίσει τον λεξάριθμο.
Αποθηκεύει δίπλα στην λέξη τον λεξάριθμό της. ΄
Ψάχνεις τα ίσα, και συνειρμικά θα δόσεις ΟΤΙ εξήγηση συνάφειας θές.

Κάτι τέτοια τεστ κάνουν οι ψυχολόγοι.
ΑΙΜΑ, ΓΗ, ΟΥΡΑΝΟΣ, ΚΑΡΑΒΙ

πάρτ το αυγό και κούρεφτο. Οτι και να πείς, λάθος είναι. Εξαρτάται ΠΟΣΗΝ ώρα θα κάνεις, αν έχεις υπομονή, κλπ κλπ.

Νόημα πάντως στους λεξάριθμους δεν θα βρεις.

Όσο για την κωδικοποίηση του αλφαβήτου με το π, ίσως να είναι και επίτηδες. Με τους άλλους αριθμούς, π.χ. το e, το φ κλπ. τιιιιιι γίνεται? Σύμπτωση ή μέθοδος.... ????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περί πονηρών διαιρέσεων:


Συμφωνώ απόλυτα

quote:

Αλλά ας πάρουμε την ίδια την γλώσσα μας:
π είναι περίπου 3
1/3 = 2/6 = Β/F
ΒΗΤΑ/ΔΙΓΑΜΜΑ = 311/99 = 3,1414...
Πρόκειται γιά πυραμιδικές σχέσεις κωδικοποιημένες στο αλφάβητο.
π = 3,14159...


Ισχύει για όλα ? Άν όχι... κάηκες!


Λοιπόν.
Ας ξεχωρίσουμε τα γράμματα μια με την έννοια του γράμματος που αντιστοιχέι σε ήχο γλώσσας και μια σαν μαθηματικο(αριθητική αξία ή και γεωμετρικό σύμβολο).

Κάθενας/μία που διαβάζει ένα κείμενο, ακόμα και οι νεόβλαχοι της εποχής μας, ξέρουν οτι ΚΒ' ΔΟΥ ΑΘΗΝΩΝ σημαίνει 22 (μισητά αρχικά) της πόλης των Αθηνών. Η πληροφορία πέρασε χωρίς να χάσει, χωρίς απώλειες. Το ευαίσθητο σημείο έιναι το ΚΒ' που είναι αριθμός. Γι αυτό έχει και το ' από πίσω.
Άν ο χ βοσκός ήθελε να πει οτι έχω τόσα βοϊδια, και έλεγε ΖΕΥΣ ΑΡΟΤΡΟ, ποιός είναι ο αριθμός και από που το καταλαβαίνει ο αλλος.
Άν ήθελε να κλέψει την εφορία της εποχής του και κράταγε διπλά βιβλία και ήξερε οτι κωδικοποιεί ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ λέξεις, εντάξει, τότε θα είχαμε κρυπτογραφία. Μία μέθοδος κρυπτογραφίας είναι και η μαθηματική. Θα ήξερε λοιπόν ο φίλος μας οτι το ΑΡΟΤΡΟ σημαίνει βόϊδια (συνειρμικά) και το ΖΕΥΣ έχει μεσα του το πλήθος τους (από τον λεξάριθμό του)
Άν όμως ήθελε κάποιος να φτιάξει έτσι μια ολόκληρη γλώσσα, με πτώσεις, ρήματα, χρόνους, σύνθετες λέξεις κλπ. ή θα εφτιαχνε μια τελείως τεχνητή γλώσσα που δεν θα την καταλάβαιναν ΟΛΟΙ απ΄άκρα σε άκρη της ελληνόφωνης κοινωνίας, ή θα έπρεπε η μαθηματική υπόσταση της γλώσσας να προϋπήρχε της ίδιας της γλώσσας. Και πώς θα έξηγούσε ο Ανδροκλής στον Κλεόβουλο, ότι αυτο που ζωγραφίζει είναι η διάμετρος του κύκλου και όχι το μπουγαδοκόφινο της θείας του....
και ότι το π του κύκλου δεν σημαίνει "η πίττα είναι πάνω στο τραπέζι".
Τα λέω κάπως υπερβολικά απλά, έχω τον λόγο μου.

Μείναμε στα γράμματα που αντιστοιχούν σε αριθμούς ή ακόμα και γεωμετρικά σύμβολα.
Σαν αριθμοί. Αντιστοιχούν στο 1, το 2, το 3 κλπ, ακολουθεί το 10, το 20, το 30 κλπ, αλλά και 100, 200 κλπ κλπ. Άν τα βάλεις απλώς σε μία αυξουσα σειρά, υπάρχει μι σχέση μεταξύ τους. Του πρώτου με το δεύτερο, ή με το τρίτο κλπ. Ειναι τελείως λογικό. Στο κάτω κάτωμ είναι οι φυσικοί αριθμοί. Μέχρι το δέκα φτάνεις ακόμα και αν μετρήσεις τα δαχτυλά σου! Έιναι μαθηματικα τα χέρια σου, μόνο για αυτόν τον λόγο? Η ερμηνία τα κάνει!
Έχεις τουσ φυσικούς αριθμούς, και μάλιστα στη σειρά. Υπάρχει όμως καμία λέξη στα ελληνικά, που λέγεται ΑΒFΔ ? Παρότι ο λεξάριθμός της είναι ίδιος με το Ι ?

Άμα απλά κάθεσαι και αντιστοιχείς γράμματα σε λέξεις, ή θα βγάλεις ήχους ή θα βγούν λέξεις που συμπτωματικά θα έχουν ισαριθμα αθροίσματα. Και ? τι θα τα κάναεις τα αθροίσματα ?
Αν η γλώσσα ήταν μαθηματική, θα έπρεπε να βγαίνουν τα εξής μαθηματικά συμπεράσματα ΠΕΠΟΝΙ ΚΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΙΣΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ.
Όταν βρείς λοιπόν λέξεις και φράσεις που να βγάζουν και λεκτικά και μαθηματικά ΙΔΙΑ συμπεράσματα, τότε να μιλήσουμε για μαθηματική ΔΟΜΗ της γλώσσας. Οι λεξάριθμοι είναι απλά συμπτώσεις.
Και επειδή οι λεξάριθμοι ΙΣΧΥΟΥΝ και στα γαλλικά, στα σγγλικά, στα γερμανικά και στα κινέζικα ακόμα, βρίσκεσαι μπροστά σε ένα φοβερό πρόβλημα:

Ή ΟΛΕΣ οι γλώσσες έχουν μαθηματική δομή (!!!) ή καμμία (!!!)

Οδηγίες χρήσεως.
Παίρνεις ένα λεξικό με σχεδλον ολες τις χψω λέξεις.
Φτιάχνεις εναν πίνακα αξιών(code table).
Αφήνεις τον αλγόριθμο να αθροίσει τον λεξάριθμο.
Αποθηκεύει δίπλα στην λέξη τον λεξάριθμό της. ΄
Ψάχνεις τα ίσα, και συνειρμικά θα δόσεις ΟΤΙ εξήγηση συνάφειας θές.

Κάτι τέτοια τεστ κάνουν οι ψυχολόγοι.
ΑΙΜΑ, ΓΗ, ΟΥΡΑΝΟΣ, ΚΑΡΑΒΙ

πάρτ το αυγό και κούρεφτο. Οτι και να πείς, λάθος είναι. Εξαρτάται ΠΟΣΗΝ ώρα θα κάνεις, αν έχεις υπομονή, κλπ κλπ.

Νόημα πάντως στους λεξάριθμους δεν θα βρεις.

Όσο για την κωδικοποίηση του αλφαβήτου με το π, ίσως να είναι και επίτηδες. Με τους άλλους αριθμούς, π.χ. το e, το φ κλπ. τιιιιιι γίνεται? Σύμπτωση ή μέθοδος.... ????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 15:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HI DUDES ΣΑΣ ΕΛΕΙΨΑ???
Α ΕΠΙΣΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΠΛΕΟΝ) VRYL ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΗ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΝΙΚΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΗΜΑ(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΠΟΙΑΣΑΤΕ!!!)

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 15:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε VRYL

ΒΡΗΛ (Vril)

Αλλιώς θα είνα ίσο με 1/α-value(Y)+value(H) και θα βγάλει καναν λεξάριθμο που θα με τοποθετεί στη..... Θούλη

Καί άντε μετά να πάρω την μυστική υπόγεια στοά με τις βαρυτικές και σεξουαλικές ανωμαλίες, για να βγώ απ τα Πατήσια στα Βρηλίσια, να πάρω το αρχαίο ΟΥΦΟ των Ε που έχω παρκάρει εκει πιο πάνω στη σπηλιά με τις νεραίδες που κάνουν τριολέ με περαστικούς με μηχανές, για να πάω στον Αλντεμπαράν, γιατίιιιιι

Ε-Χ-Ω Α-ΓΩΝ-ΑΑΑΑΑΑΑ ΑΥΡΙΟΟΟΟΟΟΟ .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 15:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ VRIL AΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΤΟΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bokken
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 22:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bokken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρήστο γεια σου

εγώ χρησιμοποιώ το ακόλουθω πρόγραμμα (ιωνικό αλφάβητο)
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/lexar_h.htm
το οποία αν και δεν κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς έχει ωστόσο μία αρκετά μεγάλη βάση δεδομένων και σου εμφανίζει τον λεξάριθμο μιας λέξης που του βάζεις αλλά και άλλες με ίδιους ή συγγενικούς λεξάριθμους.

>>Εάν όμως ζητούσαμε τους συνδυασμούς τού αριθμού 2012 πόσοι άραγε συνδυασμοί αριθμών θα μάς εδιναν αυτο το σύνολο??<<

Ένας συνδιασμός είναι και η φράση

"Κούκου φίκου ζβά-ζα βέβε" (η οποία κάποτε πίστευα ότι κρύβει το μυστικό της Αθανασίας!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 22:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ogygos το πρόγραμμα σου που παραθέτεις στην σελίδα σου (LEXAR) είναι πολύ καλό (έχω σχεδιάσει και εγώ 3 εφαρμογές που ασχολούνται με αυτά τα θέματα για Windows, κάποια στιγμή μπορεί να τις σηκώσω σε κάποιο web site αλλά όχι τώρα) απλά θέλω να σε ενημερώσω πως μπορεί να δουλέψει μια χαρά η εισαγωγή ελληνικών και στα Windows XP (άρα γιατί όχι και στα 2000 ή NT –βέβαια στα NT, έχω κάποια επιφύλαξη) εφ’ όσων ο χρήστης έχει κάποια «τρίτη» εφαρμογή που να αλλάζει το πληκτρολόγιο του DOS(-Box) σε ελληνικό, πέραν από το παρεχόμενο (alt+shift) των Windows 2000/XP που είναι επιεικώς άχρηστο.

Εγώ έχω μια αρκετά παλιά εφαρμογή (gr-386.com) που κάνει αυτή την δουλεία και δεν έχω πρόβλημα με τον "LEXAR" σε Windows XP (SP1).

Edited by - XD on 26/05/2004 22:59:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΤΕ???

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και φίλτατε Βοkken
Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την υπόδειξή σου για την χρησιμοποίηση του προγράμματος lexar. ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΆΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΈΨΩ!! Ειναι σε Dos και αρνείται να δουλέψει. Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο για Windows XP??
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΑΠΕΥΞΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ESOTERICA. Οποιος έχει κάποιο πρόγραμμα σχετικό με λεξαρίθμους ή κάτι παρόμοιο ας μας δώσει ένα Site ή E-mail για να το κατεβάσουν όσοι φίλοι ενδιαφέρονται. Και από ότι ξέρω ενδιαφέρονται πολλοί. Αλλοι από περιέργεια άλλοι βαθύτερα άλλοι για έρευνα κλπ.
Σ ευχαριστώ , Χρήστος , Chrisgiann
[quote]
Φίλε Χρήστο γεια σου

"εγώ χρησιμοποιώ το ακόλουθω πρόγραμμα (ιωνικό αλφάβητο)
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/lexar_h.htm
το οποία αν και δεν κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς έχει ωστόσο μία αρκετά μεγάλη βάση δεδομένων και σου εμφανίζει τον λεξάριθμο μιας λέξης που του βάζεις αλλά και άλλες με ίδιους ή συγγενικούς λεξάριθμους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 21:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

>>Εάν όμως ζητούσαμε τους συνδυασμούς τού αριθμού 2012 πόσοι άραγε συνδυασμοί αριθμών θα μάς εδιναν αυτο το σύνολο??<<

Ένας συνδιασμός είναι και η φράση

"Κούκου φίκου ζβά-ζα βέβε" (η οποία κάποτε πίστευα ότι κρύβει το μυστικό της Αθανασίας!)


Έγραψες ! :-)
Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 23:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιοί άλλοι συνδυασμοί αριθμοί αριθμών υπάρχουν,ώστε να σχηματισθεί το άθροισμα 2012??


Πριν ασχοληθούμε με το 2012, ας πάμε σε κάτι λίγο πιο προσγειωμένο:
Τον αριθμό 10. Αυτός προκύπτει αθροίζωντας οποιαδήποτε από τις παρακάτω n-άδες:
(1,9)
(2,8)
(3,7)
(4,6)
(5,5)
(1,1,8)
(1,2,7)
(1,3,6)
(1,4,5)
(2,2,6)
(2,3,5)
(2,4,4)
(3,3,4)
(1,1,1,7)
(1,1,2,6)
(1,1,3,5)
(1,1,4,4)

...κουράστηκα. Φτάσαμε τους 16 δυνατούς συνδυασμούς (και υπάρχουν και άλλοι). Και επειδή η σειρά των λέξεων υποτίθεται ότι έχει σημασία σε μία πρόταση (γιατί όσο να'ναι άλλο να λές "εσύ θες να πας εκεί" και άλλο "εκεί εσύ πας να θες"), για κάθε δυάδα υπολόγιζε 2 διατάξεις, για κάθε τριάδα 6 και για κάθε τετράδα 24. Το όλον καμιά 200αριά δυνατοί συνδυασμοί.

Ένας πληροφορικάριος θα αποκαλούσε το πρόβλημα NP-complete. Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι αν για ένα μικρό αριθμό όπως το 10 έχουμε 200 συνδυασμούς, για ένα λίγο μεγαλύτερο (π.χ. το 12) οι συνδυασμοί πιθανόν ξεπερνούν τους χίλιους και για έναν πολύ μεγαλύτερο (π.χ. το 2012) οι συνδυασμοί είναι πιθανόν μερικά δισεκατομμύρια. Δηλαδή ο χρόνος επίλυσης του προβλήματος αυξάνεται τόσο δυσανάλογα σε σχέση με το μέγεθός του που είναι αδύνατον να λυθεί από ένα σημείο και μετά.

Έστω όμως ότι απαριθμήσαμε τους συνδυασμούς του 2012. Έστω και ότι βρήκαμε τις αντίστοιχες λέξεις (μην ξεχνάμε ότι για δεδομένο λεξάριθμο υπάρχουν τουλάχιστον 100 λέξεις κατά μέσο όρο, γεγονός btw που αυξάνει το μέγεθος του προβλήματος κατά έναν ασύλληπτα μεγάλο παράγοντα).
Θα βρούμε αλήθειες μέσα σε αυτούς τους συνδυασμούς; Με κατηγορηματική βεβαιότητα λέω πως ναι. Βλέπεις ακόμα και 1:1.000.000 να είναι η πιθανότητα ένας συνδυασμός να βγάζει νόημα (στην πραγματικότητα είναι ελαφρώς μεγαλύτερη), με μερικά δισεκατομμύρια συνδυασμούς είναι απολύτως βέβαιο πως όλο και κάτι ενδιαφέρον θα προκύψει. Όμως το γεγονός ότι το 2012 θα μας βγάλει 100 (ας πούμε) συνδυασμούς που βγάζουν νόημα δεν αναιρεί καθόλου το γεγονός ότι θα υπάρχουν και μερικά δισεκατομμύρια συνδυασμοί που δε θα βγάζουν καθόλου νόημα.

Είναι σα να πηγαίνεις σε μία παραλία με 15.000.000 βότσαλα, να βρίσκεις ένα που είναι λίγο πιο στρογγυλό από τα άλλα και να λες "να ρε μ..κες, αυτή η παραλία έχει κανονικότητα!".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 18:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι του esoterica,

Το θέμα σας είναι πολύ ενδιαφέρον.

Ασχολούμαι με τους λεξάριθμους, ειδικότερα μετά από την αγορά του βιβλίου του κ. Αργυρόπουλου (το δεύτερο από τρια έχω διαβάσει εως τώρα). Μάλιστα, έχω βρει και μερικά λαθάκια στο βιβλίο του! (που όμως δεν αλλοιώνουν την συνολικά άριστη εικόνα που έχω για το συγκεκριμένο βιβλίο).

Η Γλώσσα είναι κώδικας. Εφαρμόζοντας κατάλληλα κλειδιά (αντιστοιχίες γραμμάτων με αριθμούς), μπορούν να βρεθούν διάφορες σχέσεις και ισοψηφίες μεταξύ λέξεων και φράσεων.
Αυτό ισχύει για πολλές γλώσσες (στο internet θα βρείτε εκατοντάδες site με λεξάριθμους στα Εβραικά αλλά και στα Αγγλικά με διάφορα κλειδιά), αλλά πιστεύω ότι πραγματικά αυτά που έχει ανακαλύψει ο κ. Αργυρόπουλος για την Ελληνική δεν ισχύουν σε καμιά άλλη γνωστή γλώσσα. Θα παρακαλούσα τον οποιοδήποτε έχει διαφορετική τεκμηριωμένη γνώμη να τον διαψεύσει !!

Εχω φτιάξει μια συνάρτηση στο excel ώστε να υπολογίζω τους λεξαρίθμους.
Διαθέτω μια βάση 70.000+ λέξεων/φράσεων (νέας ελληνικής, τοπωνυμίων, αγίας γραφής κ.α).
Τονίζω όμως, ότι ποτέ μια τέτοια βάση δεν θα είναι πλήρης!! Οι συνδυασμοί είναι άπειροι...

Μέσω αυτών, έχω ανακαλύψει ισοψηφίες που είναι πραγματικά εκπληκτικές, για διάφορα γνωστά πρόσωπα.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάτι τέτοιες ισοψηφίες είναι εντελώς τυχαίες, (άλλωστε τι είναι πραγματικά τυχαίο δεν νομίζω να γνωρίζει κανείς..?)

Μια ενδιαφέρουσα ισοψηφία - πρόβλεψη που ανακάλυψα εντελώς τυχαία -και είναι επίκαιρη- είναι η εξής:
ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ + ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ =
= 802 + 1202 = 2004 !!

Φυσικά κάποιος μπορεί να πει ότι δεν σημαίνει τίποτα, οκ ! Αλλά είναι μια ένδειξη ότι τίποτα δεν είναι εντελώς τυχαίο στο κόσμο μας..

Αλλωστε, η ίδια η Αγια Γραφή με το γνωστό 666 (χξς) μας προτρέπει να χρησιμοποιούμε τους λεξάριθμους ως κώδικες, ως Χριστιανοί !!

Το θέμα έχει σχέση με τις "απαγορευμένες επιστήμες", την Καμπάλα, τη Γεματρία και την Ισοψηφία.

Φυσικά, οι ξένοι ενδιαφέρονται περισσότερο γι΄ αυτά τα θέματα απ' ότι εμείς οι Έλληνες (!)
Παραθέτω μερικά ενδεικτικά links για όσους ενδιαφέρονται...

http://www.horusset.com/greek/ [online υπολογισμός ελληνικών λεξάριθμων και (μικρή) βαση δεδομένων]

http://www.jesus8880.com/ [ανάλυση της Βίβλου με (ελληνικούς) λεξάριθμους]

http://www.mysticalinternet.com/software/cag.htm [προγράμματα γεματρίας]

http://www.odeion.org/gematria/index.html#contents

http://www.cs.utk.edu/~mclennan/OM/BA/Isopsephia.html

http://www.dogsquad.co.uk/tarot/gem/gem3.htm

http://www.themystica.com/mystica/articles/n/numerology.html

Ίσως πρέπει να υπάρξει και μια ελληνική ανάλογη σελίδα στο internet! Υπάρχουν προτάσεις ?

Οσοι ασχολούνται σοβαρά ας μου στείλουν email : fges74@yahoo.com


_________________________
"Όλη η επιστήμη μας, συγκρινόμενη με την πραγματικότητα, είναι πρωτόγονη και παιδική - και όμως είναι το πιο πολύτιμο πράγμα που έχουμε"

Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 00:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ μας φίλε Xeirwn
πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες. Θα θέλαμε να μας πείς τις εμπειρίες σου, μετά την ανάγνωση του βιβλίου του Λ.Αργυρόπουλου.
Αυτο του Σάκη Ρουβά εγω το βρίσκω καταπληκτικό.
Έχεις βρεί άλλα παρόμοια? Γράψτα μας.
Επίσης να μας δώσεις την συνάρτηση που σχεδίασες στο Excel προκειμένου να το μελετήσουμε και εμείς. Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου. Φιλικά Χρήστος
Chrisgiann

[quote]
Φίλοι του esoterica,

Το θέμα σας είναι πολύ ενδιαφέρον.

Ασχολούμαι με τους λεξάριθμους, ειδικότερα μετά από την αγορά του βιβλίου του κ. Αργυρόπουλου (το δεύτερο από τρια έχω διαβάσει εως τώρα)
Εχω φτιάξει μια συνάρτηση στο excel ώστε να υπολογίζω τους λεξαρίθμους.
Διαθέτω μια βάση 70.000+ λέξεων/φράσεων (νέας ελληνικής, τοπωνυμίων, αγίας γραφής κ.α).
Τονίζω όμως, ότι ποτέ μια τέτοια βάση δεν θα είναι πλήρης!! Οι συνδυασμοί είναι άπειροι...

Μέσω αυτών, έχω ανακαλύψει ισοψηφίες που είναι πραγματικά εκπληκτικές, για διάφορα γνωστά πρόσωπα.
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάτι τέτοιες ισοψηφίες είναι εντελώς τυχαίες, (άλλωστε τι είναι πραγματικά τυχαίο δεν νομίζω να γνωρίζει κανείς..?)

Μια ενδιαφέρουσα ισοψηφία - πρόβλεψη που ανακάλυψα εντελώς τυχαία -και είναι επίκαιρη- είναι η εξής:
ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ + ΓΙΟΥΡΟΒΙΖΙΟΝ =
= 802 + 1202 = 2004 !!

Οσοι ασχολούνται σοβαρά ας μου στείλουν email : fges74@yahoo.com

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrisgiann
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 17:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrisgiann  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ (και όχι μόνο) TOPIC.
ANAZHTEITAI ENA KAΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ή MIA KAΛΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ EXCEL ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΥΣ ή ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ.
ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ ΘΕΡΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ SITE ή E-MAIL (chrisgiann@yahoo.com).
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΥ FORUM.
Φιλικά ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ
Chrisgiann

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 20:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntavelis666,
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που έγραψες για τα βιβλία του κ. Αργυρόπουλου.
Επίσης, θα ήθελα να συστήσω, επικουρικά στην επιχειρηματολογία όσων υποστηρίζουν τη "δύναμη" της ελληνικής γλώσσας, να διαβάσουν το βιβλίο "Ο ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ ΨΙΘΥΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΜΗ" του Λεων. Χατζηνικολάου. Το βιβλίο μέσα από μία "προσχηματική" ιστορία (πρόκειται για μυθιστόρημα - εκεί πάει το "προσχηματική" - το οποίο μέσα από ιστορικές αναφορές στην ελληνική γραμματεία για τα ελευσίνια μυστήρια κι όχι μόνο), πραγματεύεται αυτή την απίστευτη δυναμικότητα της ελληνικής γλώσσας, πριν την "πτώση" της στην τωρινή της μορφή. Για την "πτώση" της αυτή, πιστεύω, ότι συμφωνούμε όλοι, ότι όντως σήμερα, έχει "απογυμνωθεί" από όλα εκείνα τα στοιχεία που τις εξέδιδαν την μοναδικότητα και τον πλούτο που είχε τα αρχαία χρόνια.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 17:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακάλυψα τελικά μια ελληνική σελίδα που ερευνά τους λεξάριθμους!

Σας την προτείνω λοιπόν για όσους ενδιαφέρονται.. Υπάρχει και αριθμολεξικό

http://www.geocities.com/perikallosproject/

Παραθέτω ενδεικτικά τις άκρως επίκαιρες προβλέψεις του perikallos:


Περί Ολυμπιάδας 2004:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΙΣ ΤΑΣ ΑΘΗΝΑΣ = 5690

Ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ ΚΑΤΑΚΤΑ ΑΞΙΑ ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΕΙΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΙΟΣΑΝΙΔΟΣ = 5690!!!!!

ΜΕΓΑΣ ΔΙΑΣΥΡΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΕΩΣ ΑΝΔΡΩΝ = 5690!!!

ΑΘΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΠΙ ΕΚΑΤΟ ΑΝΔΡΩΝ = 5690!!!

Περί ευρωεκλογών:

ΕΚΛΟΓΑΙ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΙΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟΝ ΤΟΥ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΣΣΕΡΑ = 10.631

ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΔΕΙΝΗΝ ΗΤΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΙΚΟΣΙ ΕΠΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΩΝ ΨΗΦΩΝ = 10.631

ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΝ ΚΟΜΜΑ ΕΞΙ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631

Ο ΛΑΪΚΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΕΝΤΕ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟΝ = 10.631

Σαν πολλές συμπτώσεις μαζεύονται, δε νομίζετε?

_________________________
"Όλη η επιστήμη μας, συγκρινόμενη με την πραγματικότητα, είναι πρωτόγονη και παιδική - και όμως είναι το πιο πολύτιμο πράγμα που έχουμε"

Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 22:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πάντως λίγο απίθανο το βλέπω ο Συνασπισμός να πάρει 1,6%.
Εξάλου το γράφει σαν ΕΝ και όχι σαν ΕΝΑ.

Και γενικά αλλού χρησιμοποιεί αρχαία –καθαρεύουσα και αλλού νέα Ελληνικά.
Για παράδειγμα στον Καρατζαφέρη το λέει ΕΝΑ.
Επίσης: ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ
Αυτό δεν ισχύει γιατί πριν 3 μήνες πήρε 2.2%

ΑΘΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΠΙ ΕΚΑΤΟ ΑΝΔΡΩΝ
Αυτό επιτρέψτε μου αλλά το βλέπω σαν πολύ δύσκολο

Φίλοι μου δεν νομίζεται ότι η θεωρία αυτή είναι σα να μας λέει ότι όλα είναι προδιαγεγραμμένα;
Μοιρολατρία δεν είναι αυτό αν το πιστεύουμε;
Και πιο θα είναι το επόμενο βήμα;
Μήπως η αστρολογία; Και στη συνέχεια η μαντεία με τα φλιτζάνια κλπ;
Ωστόσο τον Αργυρόπουλο τον θεωρώ σημαντικό άνθρωπο και επιστήμονα γιατί λέει θέσφατα, φυσικούς νόμους αξιώματα κλπ. τα οποία είναι αιώνια και δεν επηρεάζουν το μέλλον.
Αν όμως ξεφύγουμε από κάποια όρια και ψάχνουμε το μέλλον τότε νομίζω ότι η επιστήμη αυτή εκφυλίζεται και ακυρώνεται.
Πια είναι η άποψή σας;

Ας πούμε όμως ότι η Ελληνική γλώσσα λέει πάντα αλήθειες.
Αν μετά τις εκλογές δεν πάρει για παράδειγμα το ΠΑΣΟΚ 27% ή ο Συνασπισμός 1.6 τότε;;;
Τι θα σημαίνει αυτό;
Φαντάζομε ότι η προβλεπτικότητα της Ελληνικής δεν υφίσταται όπως την φανταζόμαστε.
Ίσως να ισχύει εν μέρει αλλά όχι καθ ολοκληρία.
Έτσι λοιπόν, νομίζω ότι κάθε πρόβλεψη θα είναι μετέωρη.
Ας περιμένουμε όμως μέχρι τις εκλογές. Κοντός ψαλμός αλληλούια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 02:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xeirwn ευχαριστώ γιά το link είναι πολύ χρήσιμο. Με βοήθησε να συμπλησώσω το εξής:

Τι σημαίνει Έλλην:
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/geometry.htm

και Ελλάς:
ΕΛΛΑΣ = π/(αφ) = 266


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 03:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού προβλέπει για πολιτική και εκλογές μήπως μπορεί να δώσει και μια πρόβλεψη για τους αγώνες στην Πορτογαλία να στοιχηματίσουμε και να πάρουμε κανα φράγκο?

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 03:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!το ξέχασα να πω ότι αν κερδίσω θα γίνω οπαδός και θα πηγαίνω από κανάλι σε κανάλι και θα κάνω διαφήμιση σαν τον …..

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 11:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού προβλέπει για πολιτική και εκλογές μήπως μπορεί να δώσει και μια πρόβλεψη για τους αγώνες στην Πορτογαλία να στοιχηματίσουμε και να πάρουμε κανα φράγκο?
Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Άσχημα τα πράγματα:

1 2 3 => 1
4 5 6 => X
7 8 9 => 2

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1
ΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΕΛΛΑΣ + ΙΣΠΑΝΙΑ = 618
16/6/2004 = 2026
618 + 2026 = 2644 => 2+6+4+4 => 7
ΝΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΑ

ΡΩΣΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 1377
20/6/2004 = 2030
1377 + 2030 = 3407 => 3+4+0+7 => 5
ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Από τα παραπάνω προβλέπω τα αποτελέσματα:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΣ 4-0 ή 3-0 ή 4-1
ΕΛΛΑΣ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1 ή 1-2
ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΣ 0-0

Άντε τυχερούλη πάλι θα τα κονομήσεις...


Edited by - Ogygos on 08/06/2004 11:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 13:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τλωρα αυτό το έγραψες σαν σοβαρή απόδειξη ή πλάκα έκανες.

Δηλαδή από πού κι ως που
123 => 1
456 => X
789 => 2


ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1

Καλά αυτό με το να προσθέτεις τα ψηφία έχει κάποια λογική βάση;

Αυτά φίλε μου είναι αλμπάνικα.

Από τα παραπάνω προβλέπω τα αποτελέσματα:
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΣ 4-0 ή 3-0 ή 4-1
ΕΛΛΑΣ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1 ή 1-2
ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΣ 0-0
Καλά αυτό να μη το σχολιάσω.
Πως δηλαδή βγάζεις το συμπέρασμα ότι ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΣ 0-0 και όχι 1-1 , αν δεχτούμε δηλαδή ότι τα παραπάνω είναι σωστά και θα φέρουν ισοπαλία.
Η δική μου ¨πρόβλεψη¨ είναι ότι θα φέρουμε τρεις ήτες.

.
Φίλε Χείρων διάβασα το σάιτ του Περίκαλου.
Αυτό με τα ρεμπέτικα στην αρχή καλό μου φάνηκε.
Συγκεκριμένα το ¨όλοι ρεμπέτες του ντουνιά¨.
Όταν όμως το άκουσα διαπίστωσα ότι είχε αλλάξει τους στοίχους του τραγουδιού σε ορισμένα σημεία.
Επίσης τους είχε αλλάξει την σειρά. Προφανώς για να βγαίνει κάποιο νόημα στο απόκωδικοποιημένο κείμενο.
Πρόσθεσε και στοίχους που δεν ακούγονται στο λαϊκό άσμα. Γενικά του άλλαξε τα φώτα.

Φίλε τυχερούλη δεν ζητούσες κανα αριθμό του τζόκερ να τα κονομήσεις χοντρά
Μάλλον όμως ατυχούλης θα γινόσουν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 13:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α φίλε Αιαντα αυτό που ζήτησα το πήρα.
Σέβομαι τους ανθρώπους που έχουν το θάρρος της γνώμης τους,εστω και αν δεν το πιστεύω.
Είπα ότι αν κερδίσω οπαδος,αλλα αν χάσω μαύρο βριλοφιδο….

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 13:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Περί ρεμπετολογιας το είδα τι γράφει και δεν θα κάνω τον κόπο να σχολιάσω ,θα προ-τιμήσω τον Ηλία Πετροπουλο.

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 17:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έλα τώρα, βρε ΑΙΑΝΤΑ....

quote:

Τωρα αυτό το έγραψες σαν σοβαρή απόδειξη ή πλάκα έκανες.

Δηλαδή από πού κι ως που
123 => 1
456 => X
789 => 2


ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1

Καλά αυτό με το να προσθέτεις τα ψηφία έχει κάποια λογική βάση;

Αυτά φίλε μου είναι αλμπάνικα.


Αμ, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ????

quote:

και Ελλάς:
ΕΛΛΑΣ = π/(αφ) = 266

Από πότε, η διαίρεση με μή ακέραιους δεκαδικούς και ειδικά με μη πεπερασμένους αριθμούς, όπως το π και το 1/α, δίνουν σαν αποτέλεσμα ΑΚΕΡΑΙΟΥΣ ΔΕΚΑΔΙΚΟΥΣ......

Το λέει. " = 266". Το είπε καθαρά. ΙΣΟΝ..... Οχι περίπου ίσον...

Σε λίγο θα μας πει και άλλα τραγικά, όπως

1 = 1,1
1 = 1,2
1 = 1,4325423524357928560294365024365
1 = 1,94587043759

Ότι τον βολεύει, δηλαδή....

Αυτά περί γνώσεων (!) μαθηματικών..... από καθηγητή

ΡΕ, ΜΗΝ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΤΕ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΙΑ. ΕΛΕΟΣ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 17:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιποοον...

Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ=709
Ο ΛΕΞΑΡΙΘΜΟΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ=1692

Και αφου 1692 > 709, αρα....

Αλλα αφου 1692-709=983
και δεδομενου οτι 983=ΥΠΟΒΟΛΙΜΙΑΙΟΣ
τοτε: τοτε τι;;;;......ααα.....

Αλλα αφ'ετερου, 1692+983=2401
και οπως ειναι γνωστο τοις πασει 2401=7*343
Αρα, και αφου 343=ΑΚΑΘΑΡΣΙΑ, τοτε εχουμε 7 "κακακια"...


Χωρις παρεξηγηση φιλοι υποστηρικτες του λεξαριθμου, χιουμορ κανουμε..


Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 23:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα προ-τιμήσω τον Ηλία Πετροπουλο.

Ποιός είναι αυτός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 23:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χωρις παρεξηγηση φιλοι υποστηρικτες του λεξαριθμου, χιουμορ κανουμε..

Μπαααα,. το΄πιασες το νόημα.
Καλα πάμε

Α, και μια ΕΡΩΤΗΣΗ:

O λεξάριθμος του ΠΙ ειναι 3,14..... ????

Τι σόι μαθηματική είναι η υποδομή ????

Vril
ο εφιάλτης του Μπουρδολόγου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 00:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τωρα αυτό το έγραψες σαν σοβαρή απόδειξη ή πλάκα έκανες.

Δηλαδή από πού κι ως που
123 => 1
456 => X
789 => 2

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ + ΕΛΛΑΣ = 931
12/6/2004 = 2022
2022 + 931 = 2953 => 2+9+5+3 => 1

Καλά αυτό με το να προσθέτεις τα ψηφία έχει κάποια λογική βάση;

Αυτά φίλε μου είναι αλμπάνικα.

Από τα παραπάνω προβλέπω τα αποτελέσματα:
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΣ 4-0 ή 3-0 ή 4-1
ΕΛΛΑΣ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1 ή 1-2
ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΣ 0-0
Καλά αυτό να μη το σχολιάσω.
Πως δηλαδή βγάζεις το συμπέρασμα ότι ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΣ 0-0 και όχι 1-1 , αν δεχτούμε δηλαδή ότι τα παραπάνω είναι σωστά και θα φέρουν ισοπαλία.
Η δική μου ¨πρόβλεψη¨ είναι ότι θα φέρουμε τρεις ήτες.


Στις προφητείες δεν υπάρχουν σοβαρές αποδείξεις. Πρόκειται γιά μια αυθαίρετη κατασκευή η οποία όμως έχει το πλεονέκτημα ότι είναι προκαθορισμένη εξ' αρχής. Το κατά πόσο είναι αποτελεσματική είναι άλλο θέμα. Βασίζεται στον λεγόμενο πυθαγόρειο αριθμό(1 έως 9). Ένα πυθαγόρειος αριθμός 4 ή 6 είναι πλησίον της νίκης(αριθμοί 3 και 7 αντίστοιχα) έτσι μπορούν να αντιστοιχηθούν σε μεγάλα σκορ τα οποίο τυχαία λήγουν ισόπαλα(θα μπορούσε να νικήσει η μία ή η άλλη ομάδα)

Έτσι το 4 ή 6 μπορεί να είναι 2-2 ή 3-3 κλπ.
Έχεις όμως δίκιο ότι το 5 ίσως θα ήταν καλύτερο να αντιστοιχεί σε 0-0 και 1-1. Αλλά αυτό είναι θέμα εκτίμησης.


Edited by - Ogygos on 09/06/2004 00:17:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 00:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και Ελλάς:
ΕΛΛΑΣ = π/(αφ) = 266

Από πότε, η διαίρεση με μή ακέραιους δεκαδικούς και ειδικά με μη πεπερασμένους αριθμούς, όπως το π και το 1/α, δίνουν σαν αποτέλεσμα ΑΚΕΡΑΙΟΥΣ ΔΕΚΑΔΙΚΟΥΣ......

Το λέει. " = 266". Το είπε καθαρά. ΙΣΟΝ..... Οχι περίπου ίσον...

Σε λίγο θα μας πει και άλλα τραγικά, όπως

1 = 1,1
1 = 1,2
1 = 1,4325423524357928560294365024365
1 = 1,94587043759

Ότι τον βολεύει, δηλαδή....


Οι λεξάριθμοι είμαι ακέραιοι αριθμοί, εκτός αν το αμφισβητείς αυτό. Σε μια εξίσωση με σταθερές αναγκαστικά θα στρογγυλοποιήσουμε προς τον πλησιέστερο ακέραιο έτσι:

π/(φα) = 266,0706...
ΕΛΛΑΣ = 266

ως αναφορά γιά υπολογισμό με κάποια καλή ακρίβεια μπορούμε να πούμε ότι:

266/137 = 266/[1/α] = ΕΛΛΑΣ/ΑΡΚΑΔΙΑ = π/φ = 1,941605

ακριβής τιμή:
π/φ = 1,941611


Edited by - Ogygos on 09/06/2004 00:26:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy