ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Πρακτικη + Συμβουλευτικη Φιλοσοφια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 06:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υγ.ειμαι σιγουρη πως ο συνταξιδιωτης Πλατωνας, θα εχει "κατι να πει" για τουτες τις ασκησεις..//δε συμφωνεις, φιλοσοφε;)

Γεια σου Ατμουλα.

Ναι, τις γνωρίζω αρκετά καλά, με μια μικρή διάφορα.

Δεν τις διάβασα πουθενά, απλά τις ανακάλυψα παίζοντας με το Νου μου, εδώ και πολλά χρόνια.

Αν θυμάμαι καλά, έτσι πρωτογνωριστήκαμε. Μιλήσαμε για το φόβο, και σου είπα πως ο φόβος είναι ενέργεια, και αν μπορεις, να γίνεσαι ένα μαζί του.
Είναι σαν ένα δένδρο μέσα, και όταν φυσάει, κουνιέται κάποιο φυλλαράκι. Όταν δεν του ξεφεύγεις, (με τις διάφορες φυγές), γνωρίζεις το μικρό κλαδάκι, μετά τα μεγαλύτερα, μετά τον κορμό και τις ρίζες, και αν θελήσεις τις Αιτίες, (σπόρο, χώμα, νερό, και αέρα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 23:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
namaste:)
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση,Πλατωνα:>
..ξερεις -πολυ καλα.) - ..ειναι πολυ ομορφο σαν ανακαλυπτεις πως ολα τουτα τα τρικ που εκανες μεσα στο κεφαλι σου απο παιδι τα ονομαζουν ..κβαντικες ασκησεις!
γι'αυτο σε προσ-καλεσα /τροπο τινα/,επειδη κι εσυ ανακαλυψες ολα αυτα μονος σου.
Μερικες φορες η επιβεβαιωση μιας συνηθειας μας //φαντασιοπληξιας κατ' αλλους//παραδοξοτητας 'η τρελαμαρας ...//ειναι επιβραβευση προς εαυτον οταν επιβεβαιωνεται απο την..επιστημη ..:Ρ
ΘΕΛΕΙ /ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ/ ΚΑΘΑΡΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΜΑΣ,ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΛΙΚΟ,ΣΤΟΝ ,ΕΠΙΣΗΣ ΥΛΙΚΟ, ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΑΣ..
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΛΙΚΑ/ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Υ-ΛΙΚΑ/ΤΕ-ΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ...

so..
ας περασουμε στις επομενες ασκησεις/ισως παλι αναγνωρισει καποιος απο μας, παιχνιδια του νου του "ηδη ειδωθεντα"...:)




cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 00:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

5η Κβαντικη ασκηση
Βιωματα και πεποιθησεις
1ο Βημα:Παρατηρειστε μια πεποιθηση.Επιλεξτε μερικες πεποιθησεις που εχετε για τον εαυτο σας και παρατηρειστε τις
2η Βημα:Δειτε τις ως στερεοποιημενα σωματιδια ενεργειας
3η Βημα:Παρατηρειστε πως αλλαζει το βιωμα σας καθως συγχωρευεστε με τα σωματιδια.Ο κοσμος φαινεται περισσοτερο πυκνος και πιο περιορισμενος οταν εχετε μια ακαμπτη πεποιθηση για αυτον.Με αυτον τον τροπο αισθανομαστε βαρυτεροι
4ο Βημα:Βγειτε εξω απο την πεποιθηση 'η το σωματιδιο.Παρατηρειστε την αλλαγη του βιωματος.Ισως νοιωσετε ελαφρυτεροι,πιο αποστασιοποιημενοι και πιο ευρυχωροι.Παρατηρειστε το ιδιο φιανομενο στην καθημερινη σας ζωη,οταν σχετιζεστε με καποιον/α που εχει ακαμπτες πεποιθησεις 'η οταν ειστε συναισθηματικα φορτισμενοι.Η ενεργεια σας εχει περισσοτερη πυκνοτητα.Οταν παρατηρειτε το σωματιδιο θα νοιωσετε πιο αναλαφρα.

*
6η Κβαντικη ασκηση
Συγκρουομενα συναισθηματα στο χωρο
1οΒημα:Δειτε δυο επιμερους τμηματα(σωματιδια)στο χωρο-για παραδειγμα,το ενα σωματιδιο ειναι η πεποιθηση "θελω να γινω σαν τον ταδε",ενω το αλλο θα μπορουσε να ειναι "θελω να ειμαι ο εαυτος μου και οχι ο ταδε"
2οΒημα:Συγχωνευτειτε με το ενα σωματιδιο και βιωστε αυτην πραγματικοτητα
3οΒημα:Συγχωνευτειτε με το αλλο σωματιδιο και βιωστε αυτην την πραγματικοτητα
4οΒημα:Μεινετε μεταξυ των δυο αντιθετων πεποιθησεων και βιωστε αυτο που νοιωθετε οταν βρισκετε αναμεσα τους
5οΒημα:Νοιωστε το συναισθημα και την ενεργεια που τα διατηρει στη θεση τους
6οΒημα:Τωρα παρατηρειστε τα δυο επιμεμερους τμηματα(σωματιδια) σαν να αποτελουνται απο την ιδια ενεργεια και δειτε τι συμβαινει.

*
7η Κβαντικη ασκηση
Η εννοια του χρονου
Απο τη στιγμη που ο χρονος ειναι μια εννοια,αντικαταστηστε τη λεξη"χρονος" με τη λεξη"υπαρξη".
Σκεφτειτε την εννοια του χρονου και ολες τις πεποιθησεις σας που σχετιζονται με τον χρονο.Μπορειτε να αρχισετε ως εξης"ο χρονος ειναι.."και να συμπληρωσετε τα κενα.Συνεχιστε να επαναλαμβανετε "ο χρονος ειναι .." μεχρι να φτιαξετε εναν καταλογο.Παρατηρηστε ολες σας τις πεποιθησεις που σχετιζονται με την εννοια του χρονου.Γυριστε και παλι στις αντιληψεις που εχετε για τον χρονο αντικαθιστωντας τη λεξη "χρονος" με τη λεξη "υπαρξη".Για παραδειγμα,ισως πιστευετε την φραση"εν μου αρκει ο χρονος που εχω".Δειτε τι συμβαινει οταν αντικαταστησετε τη λεξη " χρονος" με τη λεξη "υπαρξη"!

*
8η Κβαντικη ασκηση
Αρχη, μεση και τελος μιας ενεργειας
1οΒημα:Παρατηρηστε καποιο συναισθημα 'η σκεψη που ερχεται στο νου και δειτε τη ως ενεργεια
2οΒημα:Καθως παρατηρειτε το συναισθημα,χαρακτηριστε το ξεκινημα του ως"αρχη " και συνεχιστε να το αντιλαμβανεστε ως ενεργεια
3οΒημα:Χαρακτηρηστε το πιο εντονο μερος του συναισθηματος ως"μεση" και ταυτοχρονα συνεχιστε να το αντιλαμβανεστε ως ενεργεια
4οΒημα:Χαρακτηρηστε το τελειωμα του ως"τελος" και ταυτοχρονα συνεχιστε να το αντιλαμβανεστε ως ενεργεια.
*
9η Κβαντικη ασκηση
Συγχωνευομενοι με τον χωρο(με κλειστα ματια)
1οΒημα:Παρατηρηστε κατα σειρα,το χωρο που υπαρχει κατω ,αριστερα ,δεξια και απο επανω σας
2ο Βημα:Παρατηρηστε τον εσωτερικο και εξωτερικο σας χωρο και δειτε τον ως απαραλλαχτο.Νοιωστε τον χωρο που σας περιβαλλει και παρατηρειστε τον κενο χωρο μεσα στο σωμα σας.Παρατηρηστε πως ο κενος χωρος που υφισταται μεσα στο σωμα σας ειναι ιδιος με τον κενο που υφισταται εξω απο το σωμα σας.Τωρα επιτρεψτε στους δυο χωρους να συγχωνευτουν,ετσι ωστε να μεινει παντου μονο χωρος.Ως παρατηρητες του χωρου,συνειδητοποιηστε οτι εσεις οι ιδιοι πρσδιοριζετε τι ειναι αυτο που ονομαζεται "χωρος που υπαρχει μεσα σας"και"χωρος που υπαρχει εξω απο εσας".Παρατηρηστε οτι αυτο που ονομαζετε"εγω" και αυτο που ονμαζετε"οχι εγω" εν ειναι τιποτε αλλο παρα μια υποκειμενικη αποφαση.Επισης ,συνειδητοποιηστε το γεγονος οτι, απο τη στιγμη που γινεστε παρατηρητης του χωρου,δεν ανηκετε μεσα στον χωρο αλλα εισαστε εξω απο αυτον.

hare hare aum...



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 00:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
10η Κβαντικη ασκηση
Ο γριφος του Αινσταιν
1ο Βημα:Παρατηρηστε μια αντιθεση 'η μια ψυχικη συγκρουση που βιωνετε π.χ. να μεινετε 'η να φυγετε απο μια σχεση
2ο Βημα:Παρατηρηστε το σχημα και το μεγεθος του καθε μερους της συγκρουσης καθως και τον χωρο που υφισταται αναμεσα τους και εντος του οποιου κινουνται
3ο Βημα:Αφηστε τον εαυτο σας να νοιωσει και να συγχωνευτει με το καθε μερος της συγκρουσης
4ο Βημα:Συγχωνευτειτε με το καθε σχημα,στη συνεχεια προχωρειστε αναμεσα στα δυο αντικρουομενα μερη και συγχωνευτειτε με το χωρο
5ο Βημα:Δειτε τα δυο αντικρουομενα μερη που κινουνται στο χωρο καθως και τον ιδιο τον χωρο σαν αποτελεσμα απο την ιδια ουσια και παρατηρηστε τι συμβαινει
*
11η Κβαντικη ασηση
Διαδικασια συμπυκνωσης και αραιωσης του κενου
Ακολουθειστε τα βηματα της προηγ.ασκησης.Ακολουθως:
6ο Βημα:Παρατηρηστε το κενο που απεμεινε
7ο Βημα:συμπυκνωστε το κενο και δημιουργηστε το σωματιδιο Νο.1 που λεει "πρεπει να μεινω σε αυτην την σχεση".Συμπυκνωστε ακομη "λιγο"κενο και δημιουργηστετο σωματιδιο Νο.2 που λεει"δεν πρεπει να μεινω σε αυτην τη σχεση"
8ο Βημα:Αραιωστε αυτα τα δυο σωματιδια μεχρι να γινουν ενα με το κενο
9οΒημα:Συμπυκνωστε το κεο δημιουργωντας τα αλληλοσυγκρουομενα σωματιδια και στη συνεχεια αραιωστε τα μεχρι να εξαφαιστουν στο κενο.Επαναλαβετε αυτην τη διαδικασια αρκετες φορες.Δειτε τι συμβαινει.
*
12η Κβαντικη ασκηση
Υλικα αντικειμενα ως σωματιδια που πλανωνται στο κενο
Για ενα-δυο λεπτα κοιταξτε το χερι σας.Στρεψτε την προσοχη σας στο κενο που υπηρχε προτου αποκτησετε οποιαδηποτε πληροφορια "η γνωση σχετικη με το χερι σας.χωρις να βλεφαριζετε,φανταστειτε οτι το χερι σας αποτελειται απο μικροσκοποικα σωματιδια που πλανωνται στο κενο.Κοιταξτε τον χωρο του δωματιου που βρισκεστε.Κοιταξτε διαφορα αντικειμενα.Δειτε τα αντικειμενα,τον τοιχο,τον καναπε κ.λ.π. ως σωματιδια που αιωρουνται στο κενο.Παρατηρηστε το πως αυτη η εμπειρια ειναι διευρυμενη και ταυτοχρονα απελευθερωτικη.αυτη η απλη ασκηση μπορει να εκτελεσθει σε οποιονδηποτε χωρο.
Ενω εκτελειτε την ασκση,στοχαστειτε "ποιος τα κανει ολα αυτα;"
*
13η Κβαντικη ασκηση
Ο κοσμος ως παρασταση ..ταχυδακτυλουργου
Κλειστε τα ματια και για λιγο φανταστειτε οτι ο κοσμος μοιαζει με ενα τσιρκο 'η με μια παρασταση που δινει καποιος ταχυδακτυλουργος.σκεφτειτε οτι τα παντα συμβαινουν κατ'αυτον τον τροπο...Με καποιον τροπο ολα καταληγουν εδω και ο καθενας,με καποιον τροπο,καταληγει σε αυτην την παρασταση,σε αυτο το μεγαλο τσιρκο.Τωρα ανοιξτε τα ματια σας και κοιταξτε το δωματιο.Διαπιστωστε αν ειστε σε θεση να φανταστειτε οτι το καθετι ειναι μερος μιας ταχυδακτιλουργικης παραστασης οπου το καθετι εκει καταλιγει εκει κατα τυχαιο τροπο.στοχαστειτε την ελευθερια που θα νοιωσετε αν πιστεψετε κατι τετοιο.


plus:..δυο βασικα που πρεπει να λαβετε υποψιν...
"Το βασικο σκαλοπατι προς την κβαντικη συνειδητοτητα ειναι η αναγνωριση της τεραστιας σημασιας του κενου,
ως το ουσιαστικο δομικο στοιχειο της πραγματικοτητας."

"Δεν υπαρχει κβαντικος κοσμος.Υπαρχει μονο κβαντικη περιγραφη".


..Aum Namo Bhagwate Vasdev Aye Namaha...



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2005, 00:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοινος νους

ο Γιοσου ρωτησε τον δασκαλο του Νανσεν <<Ποιος ειναι ο δρομος;>>
Ο κοινος νους ειναι ο δρομος απαντησε εκεινος.
<<Πως θα τον βρω;>> ξαναρωτησε ο μαθητης.
<<Αν τον ψαξεις,θα τον χασεις.
Ο δρομος δεν ειναι θεμα γνωσης ή αγνοιας.Η γνωση ειναι ψευδαισθηση και η αγνοια συγχυση.
Οταν το βρεις,θα δεις οτι ειναι απεραντος>>.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 18:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασκήσεων Συνέχεια!

Δεν θα σας βάλω δύσκολά ,απλά "αλλόκοτα" και παράξενα.

Παραξενιά 1 :

"Εναντίον...Εμένα!"


Υλικά : Τον εαυτό σας (σε δευτερη φάση το ίντερνετ και αυτό το φόρουμ)

Εκτέλεση (προτείνεται θάλαμος αερίων,αλλα ας τον αφήσουμε για τώρα)

Πάρτε μαι ιδεά σας,μια πεποίθησή σας βαθεάι ριζωμένη.Αυτή μπορεί να είναι οποιαδήποτε απο αντικείμενο του κοινωνικού προγραμματισμού (πχ δουλειά μου ώς γυναίκα είναι να κάνω οικογένεια και να γεννοβολάω) εώς απόψεις στις οποίες είστε ένθερμοι συνδρομητές ,πχ οτι οι εβραίοι φταίνε για όλα,οτι οι μασώνοι είναι οι υπέρτατοι κακοί ή οι υπέρτατοι καλοί κτλ κτλ.

Όμορφα,τώρτα καταρίψτε την.Βρείτε επιχειρήματα που στηρίζουν την άλλη άποψη και κατακριμνήζουν την δικιά σας.Ίσως βρεθείτε μπροστά στο εξής: Δεν έχεται επιχειρήματα για να χτυπήσετε την θεωρία σας (εξάλλου η θεωρία σας σε αυτό το στάδιο είναι ακόμα Η θεωρία!).Πάτε σε ίντερνετ και βιβλιοθήκες και μαζέψτε επιχειρήματα και γνώσεις πάνω στο θέμα που πάτε να καταρίψεται κυρίως την επιχειρηματολογία των αντιπάλων σας και δυναμώστε την! Ένα υπέροχο εργαλείο είναι και αυτό το φόρουμ! Έχεται αρχίσει κάποιο θέμα για καίτ που σας καίει? Ξαναεπισκεφτήτε την αποστολή που κάνατε και πάρτε ην κομμάτι κομμάτι και κάντε την φύλλο και φτερό όπως κάποιος "αντιπαλός σας".

Επίσης πάρτε τις απόψεις των αντιπάλων σας και προσπαθήστε να...συμφωνήσεται μαζί τους,να δείτε το σκεπτικό τους και το οτι έχουν δίκαιο! Τέλος αν έχει τύχει να αφήσεται ένα ειρωνικό μηνυματάκι σε κάπιο συνομηλιτή σας ,ξαναδείτε το και ...απευθύνετέ το στον εαυτό σας ,σαν να σας το έχει πεί ο άλλος! Ενοχλήθήκατε? Πρσοβληθήκατε? Ομορφότατα! Συντάξτε τώρα μια απάντηση στο δικό σας προσβλητικό μήνυμα που να το ταπώνει όσο σκληρή θέλετε να είναι! Μετά δείτε και την απάντηση του συνομιλητή σας που είχατε προσβάλει και συγκρίνετέ την με την δικιά σας...Θα εκπλαγήτε!

Τι κερδίζουμε με τούτη την "παραξενιά":
1)Σιγά σιγά θα αποτκήσουμε ανεκτικότητα προς τις απόψεις των άλλων ,ίσως μάλιστα ανακαλύψουμε και οτι ...αρχίσαμε πραγματικά να συζητάμε ,δηλαδή οι απόψεις μας να ενημερώνωνται απο στοιχεία που παραθέτει και να μην είναι πάγειες
2)Θα ρίξοθμε τον εγωισμό μας
3)Θα συγκεντρώσουμε περισσότερες γνώσεις και πιο πολύπλευρες για τις πεποιθήσεις μας
4)Ίσως αλλάξουμε μερικές απο αυτές
5)Θα καταλάβουμε γιατί δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τους άλλους και γιατί εκεί που αρχίζει η ειρωνία ,θανατώνετε κάθε ελπίδα για συνέχεια (συζήτησης,σχέσεως,ζωής)

Παραξενιά 2:

"Οι,μάναμ το Τσίλι!"

Υλικά : Εσάς,έναν καθρεύτη και μια καυτερή πιπεριά τσίλι την πιο καυτερή που μπορείτε να βρείτε.Ενα ποτήρι νερό και ένα ποτήρι γάλα!

Εκτέλεση (σύμφωνα με τις συμβουλές του Χοταμπάσκου,εεεε,Xotchipilli2 ήθελα να πώ)

Καθήστε στην αγαπημένη σας στάση (όχι λεωφορείου,σπίτι σας) και βάλτε τον καθρεύτη μπροστά σας.Κόψτε ένα κομμάτι απο την καυτερή πιπεριά ίσο με μια φάλλαγκα του δακτύλου σας και φάτε το! Μασείστε το καλά ,απλώστε το στην γλώσσα σας κοιτώντας στον καθρεύτη.Μην βιαστείτε να το καταπίειτε!Αν δεν αντέχετε άλλο πιείτε λίγο νερό. Είναι σαν να ρίχεις νερό σε αναμένο πετρέλαιο.Καήκατε πιο πολύ? Πιείτε και άλλο νερό ,μην πέρνωντας τα μάτια σας απο τον καθρεύτη (μην φοβάστε ,δεν θα βγεί τίποτα απο μέσα,ότι βλέπετε στον καθρεύτη είναι εσεις και...ο εαυτός σας μονάχα).Βάλτε ακόμα ένα κομμάτι πιπεριάς στο στόμα σας όσο και να διαμαρτύρεται η γλώσσα σας και ξαναπροσπαθήστε.Τέλος,πιείτε λίγο γάλα.

Μπορείτε να το συνδιάσετε και με την "Παραξενιά 1" ,όταν καίγεστε απο την πιπεριά σκεφτείτε μην παίρνωντας τα μάτια σας απτον καθρεύτη σκεφτείτε την αγαπημένη σας άποψη.Όταν περάσει το κάψιμο σκεφτείτε την "αντίπαλη" 'αποψη.

Η καψαικίνη της πιπεριάς προκαλεί πόνο,χωρίς όμως να προκαλεί καταστροφή.Είναι ένας "ασφαλής πόνος".Έχει όμως μια παρενέργεια! Αν κάποιος λάβει πχ Ηρωίνη,στο "κατέβασμά" της αν είνσι εθισμένο νιώθει πόνο επειδή η διακετυλομορφίνη (Ηρωίνη) μιμείτε τα ενδογενή οπιοειδή του εγκεφάλου οπότε φεύγωντας σας αφήνει με "εικονικό έλλειμα ενδορφινών" και νιώθετε πόνο παντού. Της καυτερής πιπεριάς το "κατεύασμα" είναι...μια έκρηξη ενδορφινών στον εγκέφαλλό σας ακριβώς μετά απο το δάρκισμα των ματιών σας και το μούδιασμα όλου του προσώπου σας.

Τι θα κερδίσεται?

1)Αντοχή στον πόνο,και μια καλύτερη εξερεύνηση του συναισθήματος που όλοι καθημερινά προσπαθούμε να αποφύγουμε .Ίσως κάποτε κάποιοι θα θελήσουν να σας βγάλουν τα νύχια ένα ένα αν εμείνετε στις απόψης σας,μπροστά σε αυτό μια πιπερίτσα δεν φαντάζει και τόσο τρομερή ,έτσι?
2)Θα συνειδητοποιήσετε το πόσους πολλούς μύες διαθέτει το πρόσωπό σας,πόσες εκφράσεις μπορείτε να πάρετε και πόσο...αστείες είναι μερικές απο αυτές.Διδάσκει με απλό τρόπο αυτογνωσία (όχι ,όχι,χωρίς τελετές μυήσεως!) και ταπεινότητα εκει που χρειαζετε αφώτου θα δείτε στο πρόσωπο του μονάκριβου θεού (εαυτούλη μας) εκφράσεις άπειρης γελοιότητας και πόνου
3)Θυμάτε κανείς τον κύριο Pavlov και τα σκυλάκια του?
4) Θα μάθετε ΠΡΑΚΤΙΚΑ πόσο οι απόψεις μας εξαρτώνται απο την διάθεσή μας και η "λογική" πίσω απο αυτές είναι απλά μια εκλογίκευση!

Τι σου κάνει ρε Νώντα μια πιπεριά τσίλι ε?

Τα παραπάνω ίσως ακούγωνται παράξενα και γελοία "Τι σχέση έχει η αυτογνωσία με τον κύριο Ταμπάσκο,τις πιπεριές τσίλι τον πόνο και τις εγκάρδιες απόψεις μας ρε σύ?".Περισσότερη σχέση απο ότι φαίνετε επιφανιακά! Τα παραπάνω δεν είναι ούτε "μυστικιστικά" ,ούτε απαιτούν μυήσεις και όρκους ,ούτε επικλήσεις στο "παράξενο" αλλα δουλεύουν. Δοκιμάστε τα πρώτα και μετά...απορίψτε τα,όχι όμως πρωτού τα δοκιμάσετε!!!

Αυτά απο εμένα για τώρα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2005, 23:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νamaste!

Κυριε καθηγητα..στην πρωτη ασκηση ειναι ευκολο να χρησιμοποιησω τους κλωνους μου εφοσον μου διδεται αυτη η δυνατοτητα ;
στη δευτερη να επιλεξω τσατνευ απο μαγκο η λαιμ που καινει κορυφαια και μου αρεσει περισσοτερο η γευση...;


χμ..θα επιστρεψω με το αυτο χιουμορ και ορεξη για κατακερματιση του ιματζζζ μου...(δεν κανουμε και τιποτε αλλο ...σαν τα κρεμμυδια ειμαστε οι αναβατες...της ατραπου..:))))
και με τα πρωτα αποτελεσματα απο τις εργασιες

τα δεοντα


satyat nasti pari dharmah!


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 03:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλώνοι και Mango τσάτνευ,η πεμπτουσία της ζωής!

Για την δεύτερη άσκηση δουλεύει οτιδήποτε καυτερό που ΦΥΣΙΚΑ δεν θα καταστρέψει τους ιστούς της γλώσσας! Οπότε δεκτό και το τσάτνευ αν καίει ανεπίτρεπτα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 11:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2 γράφεις:
quote:

Δεν θα σας βάλω δύσκολά ,απλά "αλλόκοτα" και παράξενα.

Δεν τις βρίσκω καθόλου αλλόκοτες και παράξενες αυτές τις ασκήσεις (ούτε εσύ φαντάζομαι), ίσα ίσα που είναι πολύ ουσιαστικές!

Όσον αφορά την πρώτη είναι ένα δυνατό crash test για τον εαυτό και πρέπει να είσαι έτοιμος να γκρεμίσεις το εσωτερικό οικοδόμημα χρόνων, κάτι που πονάει και γι'αυτό ο κόσμος το αποφεύγει...

Συνεχώς μαζεύουμε μαζεύουμε, δημιουργούμε εικόνες για τα πάντα, θέλουμε να έχουμε άποψη για να νιώθουμε ξεχωριστοί ή για να γεμίσουμε το εσωτερικό κενό μας και στην τελική νομίζω πως γινόμαστε όλα αυτά που έχουμε συσσωρεύσει.

Έτσι όταν ακούμε κάτι διαφορετικό το απορρίπτουμε γιατί αν τυχόν το διαφορετικό είναι "σωστό" τότε πάνε χαμένα τόσα χρόνια συσσώρευσης, τότε γκρεμίζεται ο εαυτός, νιώθεις ανασφαλής, άδειος...

Αν πάλι σπας ένα καλούπι για να μπεις σε ένα άλλο νομίζω πως πάλι εγκλωβίζεσαι στο δίχτυ της σκέψης... Καλό είναι κατά τη γνώμη να παρατηρείς όλη αυτή την κίνηση της σκέψης, πότε και γιατί παρεμβαίνει και αν τελικά η παρέμβαση της είναι αναγκαία σε όλα τα θέματα... Ποιο είναι στην ουσία το περιεχόμενο της σκέψης και γιατί πρέπει πάντα να δημιουργεί εικόνες για κάθε τι και μήπως τελικά αυτές οι εικόνες αποτελούν ένα εμπόδιο ανάμεσα σε αυτό που είναι και σε αυτό που "βλέπουμε"?
Ελπίζω να μην ξέφυγα πολύ...

Για τη δεύτερη άσκηση τώρα... από μικρός αισθανόμουν μια έλξη για τις καυτερές πιπεριές! Έβλεπα και τον πατέρα μου που τις κατέβαζε σαν φρουτάκια και έλεγα πως δεν είναι και κάτι τρομερό τελικά... Μόλις βέβαια δοκίμασα την πρώτη φορά μόνο την πυροσβεστική δεν κάλεσα να με σβήσει!!!

Στην πορεία όμως το είδα σαν μια άσκηση αντοχής στον πόνο και σαν μια διεύρυνση των δυνατοτήτων μου... Ναι με λίγη προσπάθεια θα μπορώ και εγώ να τρώω καυτερές πιπεριές!

Σε καθρέφτη δεν είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω, απλά παρατηρούσα τις αισθήσεις και αντιδράσεις όσο δυνάμωνε το κάψιμο. Υπήρχε πόνος αλλά και ευχαρίστηση συγχρόνως, σκεφτόμουν (αν και δεν ήμουν σίγουρος) ότι δεν μπορεί να σε βλάψει μια πιπεριά και ούτε θα σε καίει για πάντα, ίσως σκεφτόμουν, ότι εκτός από βιολογικό είναι και ψυχολογικό και νομίζω πως είναι!

Θα το δοκιμάσω πάντως και μπροστά σε καθρέφτη γιατί παρόλο που έχω αποκτήσει μια σχετική αντοχή σπάνια θα φάω μια καυτερή πιπεριά σκέτη, συνήθως την απολαμβάνω μαζί με σαλάτα και ψωμάκι εκτός αν έχω νεύρα καμιά φορά τρώω μια σκέτη και έρχομαι στα ίσια μου!

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 19:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα εις άπαντες.

Η άσκηση , που έχει επηρεάσει εμένα προσωπικά , προς την θετική δημιουργία είναι :

Η θέαση του ηλιοβασιλέματος.

Αυτή η θέαση όμως προυποθέτει :

Ελεύθερο χρόνο.

Στην αρχή της ασκητικής μου θέασης θεωρούσα, ότι τσάμπα χάνω τον καιρό μου χαζεύοντας τα παιχνίδια του ήλιου.

Όταν κατάφερα να πείσω το μυαλό, να κάνει διάλειμα , εν ώρα θέασης,
άρχισε να εισχωρεί εντός μου , η μεγάλη του θετική ενέργια .

Το παν σε αυτήν την άσκηση είναι ,να αφήνω τις αισθήσεις ελεύθερες.

Ακολουθούνε κάθε φορά το τελειοποιημένο φαινόμενο του ηλιοβασιλέματος και καταγράφουνε εικόνες αφάνταστης ομορφιάς.

Αυτές επιδρούνε θετικότατα στην ταλαιπωρημένη μου καθημερινότητα.

Κυνηγήστε το ηλιοβασίλεμμα ,κάνει καλό στον εσωτερικό μας κόσμο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 17:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μικρές καυτές κοφτές ανάσες και καρδιακές μαλάξεις μπάς και αναστηθεί αυτό το ενδιαφέρον θέμα...

Αγγλιστή BUMP

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 04:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγγλιστή BUMP

>>
T.A.Z.©Μ.Ο.Ζ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 21:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bzzzt! (άνοιγμα μικροφώνου/ηχείων στην πτέρυγα)

(Ακούγεται η ενρινη φωνή του Eminem ντυμένου νοσοκόμα)

-Ο Dr Durden ,παρακαλείτε να προσθέλθει στο χειρουργείο, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ο κύριος Durden να προσέλθει στην αίθουσα του χειρουργείου.

ΒΖΖΖΖΤ (κλείνει το μικρόφωνο,το BZZZT εξάλλου είναι κλεμμένο απο την Μαντάμ Ούρσουλα,Α ρε Τζώνυ πες της να ξανάρθει!)

Καθώς γεμίζω μια σύριγγα με αδρεναλίνη* κοιτώ τον Dr Durden που πλένει τα χέρια του πρώτού μπεί στο χειρουργείο.

Απινιδωτής στος μάξιμουμ,οροί,σέξυ νοσοκόμες ,ζαρτιέρες και ράππερ ,έτοιμοι για την ανάνηψη!!!! Gelάκι στις επαφές του απινιδωτή (ή Γέλη -Χα!- αν προτιμάτε τα ελληνικά ) και ξεκινάμε...

Μα που είναι αυτός ο Durden?! Και πού εξαφανίστηκαν οι νοσοκόμες? ...
...
..
.

Λές?!?

Απαπαπα,πάλι το κακό έβαλα στο μυαλόμ!

*την ένεση αδρεναλίνης την "όπλισα" έτσι για το γαμώτο,όχι οτι θα μας χρειαστει!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 22:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xmmmmm!!!

Eιναι ιστοσελίδες Λονδίνου οπότε ότι θέλουμε πιστεύουμε...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 02:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα που είναι αυτός ο Durden?! Και πού εξαφανίστηκαν οι νοσοκόμες? ...
...
..
.

Λές?!?

Απαπαπα,πάλι το κακό έβαλα στο μυαλόμ!


Παααρών! (Σύντομο για την ώρα...)...Τελειώνω με τις κυρίες (μα μπροστά με την κάμερα ήσουν Gretel; ) κι έφτασα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 03:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Εφιαλτική Νήσος του δόκτωρος Xotchipilli2

(into the tripάκιον)

Παραξενιά Α ή The Doublethink Affair

Υλικά : Ο εαυτός σας και...οι "άλλοι"

Εκτέλεση :

Τί είναι διπλή σκέψη; Η ταυτόχρονη πίστη σε δυο αντίθετα πιστεύω! Η γνώση της αλήθειας και η επιτηδευμένη χρήση του ψεύδους, στο οποίο όμως ταυτόχρονα πιστεύεις μ' όλη σου τη δύναμη. Η γνώση και η μη γνώση. Να ξεχνάς κάτι κι έπειτα να ξεχνάς ότι το ξέχασες, διατηρώντας όμως την ικανότητα να το ξαναφέρεις στη μνήμη σου. Συνειδητή αυτοΰπνωση και ασυνείδητη βεβαιότητα. Η μυστική τέχνη του Εσωτερικού Κόμματος για...χοντρά παιχνίδια εξουσίας τώρα και στο χώρο σας...


Παραξενιά Βου ή The Chemical Burn Affair

Υλικά : Ο εαυτός σας (πάλι αυτός;), ένας καλός φίλος, δυο υγρά χείλη, ολίγη αλισίβα, μια κανάτα νερό, μια κανάτα ξύδι.

Εκτέλεση :

Εφαρμόζουμε τα υγρά χείλη στη ράχη του χεριού μας και αφού βεβαιωθούμε ότι αυτή γυαλοκοπά από το σάλιο, ρίχνουμε επάνω της ικανή ποσότητα αλισίβας (NaOH για τους επιστήμονες) και την αφήνουμε να δουλεύει για πάρτη μας. Ο ρόλος του φίλου μας θα είναι να μας κρατά σφιχτά το χέρι που τσουρουφλίζεται καθώς και να μας δώσει καμιά ανάποδη σε περίπτωση που το ξανασκεφτούμε και θέλουμε να την κάνουμε μ' ελαφρά. Συγκεντρωνόμαστε στον ΠΟΝΟ κι όχι στο δωμάτιο ή στο φίλο ή στο χέρι μας, αφήνουμε δε κατά μέρος φλώρικες μεθόδους αυτοσυγκέντρωσης που θα έχουν ως στόχο να μας κάνουν να ξεχάσουμε τον πόνο μας και θα αποσπάσουν την προσοχή μας απ' αυτόν. Μετά από κανά δίλεπτο, κοιτάζουμε τις δυο κανάτες που έχουμε τοποθετήσει μπροστά μας και...Choose wisely! (the blue or the red pill?)...


ΥΓ1 : Warning : Do not try ANY of these at home!

ΥΓ2 : Into the tripάκιον, λέμε...Πειραματόζωο είμαι εγώ!

ΥΓ3 : Η bonus προσφορά του Tyler γι' απόψε : "Did you know that urine is sterile? You can drink it!"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθώς ο φίλος ARISTEIDIS17 σημαδεύει κάποια θέματα ,39 ως τον αριθμό ώς τώρα, με 3 κόκκινα αστεράκια,εμείς συνεχίζουμε παράλληλα τις παραξενιές...

(Αλήθεια ο Αριστείδης τα σημαδεύει α) επειδή του αρέσουν , β) για να τα βομβαρδίσει ο Bush γ)έτσι για το γαμώτο ? )

/me βάζει Μουσική X-Φίλες ,για να σας εισαγάγει πιο βαθειά στην εφιαλτική του νήσο!

Παραξενιά 3 : "Φόρος τιμής στον Παβλώφ" η αλλιώς "Ουχί,δεν λησμονώ γιατί με επιβράβευσαν!"

Υλικά : Για ακόμα μια φορά το κουφάρι μας.Κατα προτίμηση ζωντανό.

Εκτέλεση : Στο τέλος θα σωτάρουμε τα μανιτάρια με κρασί.Προς το παρόν προέχει η περιγραφή της μεθόδου. Πρωτού όμως αυτού,καλό θα ήταν να ακονίσεται λίγο τις γνώσεις σας για τον Pavlov, τι έκανε και για ποιον λόγο διαλέγουμε να τον μνημονεύσουμε σήμερις.Κάποιοι στίχοι απο ένα συγκροτηματάκι που έφτιαξε ένα τραγούδι για τους σκύλους του Παβλώφ με μπόλικα υπονοούμενα λέει,ευθαρσώς μα απόλυτα αληθινά:

One Dingly Ding and i Salivate
Two Dingly Dings and i hallucinate
Three Dingly Dings and i ejaculate

Στην Disco το λέγαν "You can ring my be-e-e-ll ,ring my bell!"

Πώς διαπαιδαγωγηθήκατε? -Ώπα,μάγγα , θα μου πείς πώς βουτάς έτσι στο ψητό,τι ερωτήση είναι τούτη?-

Ωραία ,ας το αρχίσουμε πιο χαλαρά.Για αυτή την άσκηση,χρειάζετε απλά να σκεφτείτε ,ούτε ίντερνετ απαιτεί ούτε γνώσεις,ούτε ξεβόλεμα απο την καρέκλα σας.Δεν θα σας φάει παραπάνω απο 5 λεπτά του χρόνου σας (εκτος αν σας αρέσει ή σας ιντριγκάρει οπότε αφιερώσετε μέρες ολόκληρες).Απλά σκεφτείται τα παρακάτω.Όχι,μην απαντήσετε,δεν χρειάζεται να πατήσετε το κουμπάκι τόσο γρήγορα.Πάρτε 5 λεπτά εκτός οθόνης και σκεφτείτε τα παρακάτω

Πώς διαπαιδαγωγηθήκατε?

Απαντήστε στον εαυτό σας την παραπάνω ερώτηση μέσω του πρίσματος του πώς σας δίναν να καταλάβετε οτι κάτι είναι "καλό"(αποδεκτό) ή κάτι ήταν "κακό" (απαράδεκτο).Χρησιμοποίησαν οι δικοί σας το σύστημα "αμοιβή και τιμωρια"?

Κατανοούμε πραγματικά το τί κάνουμε? Όταν ο σκύλος του Παβλώφ άκουγε το καμπανάκι που το είχε συνδέσει με το φαί έτρεχαν τα σάλια του.Δεν ήξερε πώς και γιατί ,αυτά τα είχε γραμμένα στην ουρά του κανονικότατα.Ήξερε όμως το βασικό! Έρχεται Μάσα! Έρχεται Κάτι Καλό! Ο ίδιος σκύλος θα τρομοκρατούταν και θα έκλαιγε σαν κουταβάκι ασχέτως αν ήταν και πιτμπουλ αν κάθε φορά που χτυπούσε το καμπανάκι κάποιος σαδισταράς ( με πολλά issues, άνθρωποι που κάνουν κακό σε ζώα είναι άκρως επικίνδυνοι) του έριχνε ένα τουλούμι ξύλο.Πάλι όμως δεν θα ήξερε το γιατί.Θα ήξερε όμως πολύ καλά οτι με το που χτυπούσε το καμπανάκι, θα έσκαγε μούρη το δίποδο ζώο και θα τον ξυλοφόρτωνε. Τα αντανακλαστικά (επίκτητα) του Παβλώφ έχουν κοινή βάση με την εξαρτημένη μάθηση

Επαναλαμβάνω,Κατανοούμε πραγματικά το τί κάνουμε,η μάλλον καλύτερα ΓΙΑΤΙ το κάνουμε? Η απλά δρούμε βάσει "συνδιασμένων γεγονότων" ή καθαρά περιμένωντας μια επιβράβευση ή αποφεύγωντας μια τιμωρία ,που...μπορεί κάλλιστα να είναι επίπλαστη? Πρωτού απαντήσεται σκεφείτε και οτι πολλές φορές εκλογικεύουμε τα πράματα,αλλιώς νιώθουμε γυμνούλια χωρίς μανδύα ιδεολογίας γύρω απο τις πράξεις μας.

Παίζει,λέμε τώρα, συμπεριφορές βάση επιβράβευσης τιμωρίας ή παβλωβιανών αντανακλαστικών που μας καλωδιώσει απο μικρή ηλικία και έχου απασβεστοποιηθεί μέσα στα κεφάλια μας απλά να τα εκλογικέυουμε?

Εδώ θέλουμε έναν δικηγόρο...Zadok?? Πόσο "σώφρωνες" βγαίνουμε απο τα "σωφρωνιστικα" ιδρύματα? (Υπάρχουν στατιστικές για τούτο).Αυτή η μέθοδος τιμωρίας πιάνει? Πόσο "σωφρωνιστικό" είναι ένα χρηματικό πρόστιμο? Στην φυλάκα που θα κάτσει ο άλλος 5 χρόνια πως θα σωφρωνιστεί? Υποτίθεται οτι ο χρόνος της ποινής του θα του δώσει ..χρόνο να σκεφτεί τι έκανε? 'Η αυτά τα 5 χρόνια θα έχει πεφαγή με ψυχολόγους και επανεκπαίδευση/καλλιέργεια?

"Μακάριοι οι μη το σαπούνι εις το ντούζ απωλέσαντες!" (Αλλιώς "τρέχα κωλαράκι μου πρίν σε πιάσει ο Μπάμπης).Σωφρονισμός! Έτσι! Αυτό σε λογικέυει!

Μια πρακτική ασκησούλα είναι η εξής.Δοκιμάστε να συνδέσετε διάφορα γεγονότα σε εσάς να δείτε αν πιάνει.Πάρτε ένα κουδουνακι,και βάλτε το ώς πρόγραμμα! Δοκιμάστε διάφορες μεθόδους επιβράβευσης τιμωρίας.Σας βοηθάει να καλωδιώσεται καλύτερα πράματα? Ποια η διαφορά μας απο τον κοινό γαίδαρο?

(Θυμάμαι τώρα έναν μερακλή παππού που φώναζε όταν τον τσάτιζαν "Θα σε γ... εγώ και μετά θα φέρω και τον ΓΑΔΑΡΟ μου να σε γ..." )

Θα πήγαινα για ένα τσιγάρο,ΑΝ κάπνιζα που ΔΕΝ,και θα επανέλθω με την μέθοδο "Έτσι μού 'κατσε"...(Nobody γράφεις)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 01:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η τελευταία παύση ήταν διάρκειας ενός μηνός...Το πρωτόκολλο επιβάλλει μια νέα απόπειρα αναζωογόνησης...Για πάμε :

quote:
Μικρές καυτές κοφτές ανάσες και καρδιακές μαλάξεις μπάς και αναστηθεί αυτό το ενδιαφέρον θέμα...

Project : «Το κιτρινισμένο γράμμα θυμητήρι το κρατώ»

Υλικά : Ο εαυτός σας και Η/Ο άλλΗ/ΟΣ (ναι, ναι, αυτό, το έτερόν σας ήμισυ που το ‘χετε / δεν το ‘χετε σε εκτίμηση, αν και έστω λίγη εκτίμηση απαιτείται για την άσκηση αυτή)

Εκτέλεση : Ξεχάστε τα SMS, τα MMS, τα GPRS, ξεχάστε τα τηλέφωνα σταθερά ή «κυτταρικά», που λέει κι ο φίλος μου ο PaNo, ξεχάστε τα μεσσεντζέρια, τα skype και τις web cams. Γενικώς, ξεχάστε ό,τι η Αγία Τεχνολογία, βοήθειά μας, σας έχει προσφέρει ώστε να σας φέρει πιο κοντά με τα πρόσωπα που αγαπάτε, για να σας δώσει ίσως την ψευδαίσθηση ότι ξεγελάτε το χρόνο που η ίδια σας έχει αναγκάσει να περνάτε μακριά τους. Αγοράστε ένα μπλοκ, από εκείνα τα μεγάλα με τις πολλές γραμμές (αν και, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ) κι ένα στυλό. Και τώρα...γράψτε του / της!

Εύκολο σας ακούγεται ε; Χμμ! Για να προβλέψω μερικές δυσάρεστες καταστάσεις : Το πρώτο σοκ θα έρθει όταν θα συνειδητοποιήσετε ότι οι χαρακτήρες σας πάνω στο χαρτί μοιάζουν περισσότερο με ορνιθοσκαλίσματα παρά με τα ωραία γραμματάκια για τα οποία η φιλόλογος στο σχολείο σας παίνευε. Γιατί; Μα γιατί οι περισσότεροι έχετε ξεχάσει να γράφετε στο χαρτί! Για θυμηθείτε λίγο, πότε ήταν η τελευταία φορά που αγγίξατε ένα χαρτί κι ένα στυλό για να γράψετε κάτι περισσότερο από το νούμερο τηλεφώνου κάποιου στη δουλειά; Μη σταματάτε όμως...Και, προς Θεού, μην κάνετε το λάθος να ανοίξετε το Word για να γράψετε εκεί και μετά να τυπώσετε. Πιέστε τον εαυτό σας, δουλέψτε με το στυλό...Μην ανησυχείτε, είναι σαν το ποδήλατο, που λένε! Μετά από λίγο, το στυλό θ’ αρχίσει να γλιστράει πιο εύκολα πάνω στο χαρτί και τα γράμματα θα γίνονται πιο ευανάγνωστα...Θέλετε δουλειά ακόμη, αλλά συνεχίστε! Καλά τα πάτε!

Το μεγαλύτερο σοκ έρχεται μετά από λίγο, όταν αντιλαμβάνεστε ξαφνικά ότι δεν έχετε ΤΙ να του / της γράψετε! Κι όμως, με τον άνθρωπο αυτό μπορεί να περνάτε ώρες ατελείωτες καθημερινά μαζί ή μιλώντας στο τηλέφωνο ή στέλνοντας ο ένας στον άλλο σύντομα μηνυματάκια στο κινητό. Για σκεφτείτε λοιπόν : Τι λέτε μ’ αυτόν τον άλλο άνθρωπο; Για τον καιρό; Για τη δουλειά; Για τη γειτόνισσα που την έπιασε ο σύζυγος στα πράσα με τον υδραυλικό; Ποια είναι τα θέματα που απαρτίζουν τον καθημερινό σας διάλογο; Φυσικά, δεν μπορείτε ν’ αρχίσετε να σπαταλάτε το χαρτί σας με τα κατορθώματα της γειτόνισσας. Χμμ, η πρώτη σκέψη που θα έρθει μετά είναι ν’ αρχίσετε τα γλυκανάλατα, αγάπες, λουλούδια και τα ρέστα. Κι όμως, τα ‘χετε πει αυτά, τα λέτε καθημερινά και πολλές φορές τη μέρα (είτε τα πιστεύετε είτε όχι). Ούτε αυτά μπορούν να μπουν στο γράμμα σας. Κι αν μπορούν, άντε να γεμίσουν ένα—δύο το πολύ. Μετά; Τι μένει λοιπόν; Εδώ σας θέλω! Αυτό που μένει όμως ίσως έχει να πει πολλά...Ίσως, λέω! Μην τα παρατάτε έτσι εύκολα. Υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο. Να ενθουσιαστείτε στην αρχή και ο ενθουσιασμός να ξεθυμάνει μετά από λίγες μέρες...Πιέστε τον εαυτό σας λιγάκι...Κρατήστε, όσο μπορείτε κι όσο μπορεί κι ο άλλος φυσικά! Αν δεν μπορείτε να το κάνετε κάθε μέρα, βάλτε μια ελάχιστη επιτρεπτή συχνότητα, πχ ανά μια βδομάδα και τηρήστε την. Αισθανθείτε ελεύθεροι καθώς γράφετε. Σκοπός δεν είναι να χαϊδέψετε τ’ αυτιά του άλλου, αλλά να του μιλήσετε, να επικοινωνήσετε!

Πιθανά οφέλη :

α) Στα γράμματά σας θα σας φανερωθούν πτυχές του εαυτού σας που μπορεί μέχρι τώρα να μη γνωρίζατε ή να αγνοούσατε. Ο γραπτός λόγος δεν έχει την αμεσότητα του προφορικού ούτε κι ούτε υπάρχει κανένα ρολόι να πιέζει τα πράγματα κι επιτρέπει να αναδυθούν στοιχεία του χαρακτήρα που η καθημερινή επαφή καταπιέζει για τον α ή β λόγο.

β) Το αυτό φυσικά θα συμβεί και με τις άγνωστες μέχρι εκείνη τη στιγμή πτυχές αυτού του «άλλου», του μεγάλου «αγνώστου» που ζει δίπλα σας.

γ) Μια τέτοιου είδους αλληλογραφία, αποθηκευμένη και ταξινομημένη, μπορεί να αποτελέσει κι ένα πρώτης τάξεως ημερολόγιο, με καταγραφές που φυσικά θα ξεφεύγουν από τα καθημερινά του στυλ «σήμερα ξύπνησα, κατούρησα, έφαγα» κλπ κλπ! Ένα ημερολόγιο που θα έχει το μοναδικό πλεονέκτημα του να είναι interactive! Μια σειρά εκμυστηρεύσεων που θα γίνουν οι καθρέπτες και των δυο! Όσο περισσότερα είδωλα του Εγώ μας μπορούμε να δούμε μέσα σ’ αυτές τόσο περισσότερο πλησιάζουμε σε μια καλύτερη κι πληρέστερη κατανόησή του.

δ) Κι αν τελικά τίποτε από τα παραπάνω δε γίνει κι εγώ λέω απλά κουταμάρες, θα ξαναθυμηθείτε τουλάχιστον να γράφετε στο χαρτί! Μη μου πείτε...κάτι είναι κι αυτό!

Εναλλακτικά (α πα πα πα...φτου κακά, τι λέξεις είναι αυτές!) : Για τους κολλημένους με τη μπάλα...εεε...την τεχνολογία ήθελα να πω, το e-mail μπορεί να χρησιμοποιηθεί...Αποφύγετε πάντως τα διάφορα emoticon και τις λοιπές ιντερνετικές "ευκολίες"...Συναισθήματα να βγάζουν τα λόγια σας κι όχι οι χαζοφατσούλες!


.
Η bonus προσφορά του Tyler γι' απόψε : Αρχίστε έναν καυγά στο δρόμο και...καθίστε να τις φάτε...Άσχημα όμως! Σε σημείο που να μη βλέπεστε την άλλη μέρα! Είναι...αναζωογονητικό!

Edited by - durden_alie on 25/03/2006 01:08:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2006, 09:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κύριε, κύριε! να πω? να πω?

μια που μάλλον έχω πρόσφατη εμπειρία του θέματος (καταπληκτικό, είναι το δεύτερο θέμα που ανοίγει κάποιος άλλος για κάτι που ήθελα να συζητήσω, ούτε παραγγελιά να το 'χα!)...

ναι, το πρώτο συμπέρασμα είναι το προφανές... οι περισσότεροι έχουμε ξεχάσει να γράφουμε! ακόμα και αν ο γραφικός μας χαρακτήρας δεν έχει πάει περίπατο στις σχολικές αναμνήσεις, έχουμε αποστασιοποιηθεί τόσο πολύ από αυτή την μέθοδο γραφής που ίσως δε μας θυμίζει πια τον εαυτό μας...

δεν θυμόμαστε πια γιατί αυτό το "άλφα" το κάνουμε στρογγυλό και όχι μακρόστενο, ή γιατί ενώνουμε τα γράμματα μεταξύ τους... Εχει σημασία θα μου πει κανείς? κι όμως έχει... γράφοντας με το χέρι, αναγκαστικά προβάλουμε τόσο τα σταθερά σημεία της προσωπικότητας μας όσο και τα μεταβλητά, όπως είναι η συναισθηματική μας κατάσταση... και έχουμε μάθει να κρυβόμαστε εντέχνως πίσω από τα emoticon που μας επιτρέπουν να χαμογελάμε ακόμα και όταν "βράζουμε" από θυμό π.χ. ...

το να ξαναέρθουμε σε επαφή λοιπόν με την κλασσική μέθοδο γραφής, δεν είναι παρά ένα πλεονέκτημα που συνηγορεί στα γενικότερα οφέλη της άσκησης...

εδώ όμως, υπάρχει μία δυσκολία (που φυσικά έχει και την θετική της πλευρά)... και ονομάζεται ελληνικά, και μη, ταχυδρομεία... γράφεις λοιπόν στον/ην καλό/η σου, ξεπερνάς το εμπόδιο της γραφής αυτής καθαυτής, ξεπερνάς το εμπόδιο του ίδιου σου του εαυτού που δεν θέλει να αποκαλυφθεί, ξεπερνάς το εμπόδιο της αμφιβολίας του σε ποιον αποκαλύπτεται και γιατί και γράφεις! Το βάζεις σε ένα ωραίο φάκελλο και γράφεις την διεύθυνση, δεν σ'αρέσει, το σκίζεις φτιάχνεις καινούριο φάκελλο... μετά από πολλές προσπάθειες και με ένα μάλλον απρόθυμο συναίσθημα ως προς το αισθητικό αποτέλεσμα του φακέλλου (γιατί είναι η πρώτη εντύπωση και το γνωρίζεις), πας περιχαρής και το στέλνεις με το ταχυδρομείο... Α, τι καλά! τι ενδιαφέρον αποκτάει η ζωή σου τότε! Θα φτάσει? Δεν θα φτάσει? (οι πιο τολμηροί βάζουν και στοιχήματα) Κι αν φτάσει πότε θα είναι αυτό? Θα ζω να διαβάσω την απάντηση? Θα χαθεί μήπως για χρόνια και αφού ξεπεράσει κανείς την απογοήτευση ότι ο άλλος τον "ξέχασε", παντρευτεί, κάνει παιδιά και εγγόνια και κάποια μέρα κάπου εκεί μετά τα 85 θα έρθει ένα γράμμα κιτρινισμένο για να αποδείξει ότι "υπάρχει Θεός βρε!" ?

υπάρχει όπως είπα όμως και η θετική όψη σ'αυτό... μαθαίνει κανείς ξανά την υπομονή, όχι την κλασσική υπομονή που επιστρατεύουμε για να μην γίνουν τα νεύρα μας χάλια, αλλά την υπομονή και την εμπιστοσύνη που χρειάζεται να επιδεικνύουμε σε όλα στην ζωή γιατί όλα έχουν "καιρό και τρόπο"... την υπομονή να φάμε ντομάτες το καλοκαίρι (στον καιρό τους δηλαδή) που θα είναι πιο φυσικές (ο τρόπος) και όχι καταχείμωνο του θερμοκηπίου... ντομάτες που θα είναι αυθεντικές... όπως και το γράμμα που περιμένουμε... που θα έρθει και δεν θα τρέξουμε να το ανοίξουμε στο δρόμο, τρέχοντας για την δουλειά και κρατώντας στο χέρι μία τυρόπιτα... αλλά αυτό που θα περιμένουμε μέχρι το απόγευμα, θα φτιάξουμε καφέ και θα κάτσουμε να το διαβάσουμε με την ησυχία μας... που θα μας δώσει το περιθώριο να διαβάσουμε πραγματικά το περιεχόμενο και δεν θα μπούμε στον πειρασμό να απαντήσουμε τρέχοντας... που στην διάρκεια της αναμονής του, θα διαπιστώσουμε πως το "λαχταράμε" ή όχι, και θα ξέρουμε έτσι αν πραγματικά νιώθουμε το ίδιο και για τον αποστολέα του...

κάποτε θα έρθει η σειρά μας να γράψουμε... και ναι, στην αρχή με ενθουσιασμό απέραντο θα θελήσουμε να καταγράψουμε όλες αυτές τις σκέψεις που πίεζαν να βγουν στην επιφάνεια... να δούμε αποτυπωμένο στο χαρτί εκείνο τον εαυτό μας που είχε ανάγκη να βγει στην επιφάνεια της θάλασσας του υποσυνείδητου, και να πάρει οξυγόνο... να τον μοιραστούμε με τον άλλο και να δούμε αν κι αυτός μπορεί να κάνει το ίδιο... μπορεί να έχουμε βάλει κι ένα θέμα που θα λειτουργεί σαν άξονας συζήτησης για να διευκολύνουμε τα πράγματα και όντως όλα αυτά να λειτουργούν καταπληκτικά...

μετά από κάποιες επαναλήψεις όμως... θα χτυπήσουμε στην "γυάλα"! Ποια γυάλα? μα αυτήν που οι περισσότεροι φτιάχνουμε για να προστατέψουμε τους εαυτούς μας από τον "έξω" απειλητικό κόσμο... (χμ... άραγε είναι τυχαίο που και τον Διάβολο τον ονομάζουμε ο "έξω από δω" ?)

ναι, δεν λέω... καλά είναι να καθαρίζει κανείς που και που το τζαμάκι από τους αχνούς και να κοιτάει προς τα έξω... ή να αφήνει να τον δούν... αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας ε? ως γνωστόν το γυαλί είναι εύθραυστο υλικό και τα πολλά πολλά μαζί του μπορεί να αποβούν μοιραία για την συνεκτικότητα του...

τότε, από το πουθενά εμφανίζονται ένα σωρό απροσπέλαστα "εμπόδια"... "αχ, ήμουν κουρασμένος/η όταν γύρισα και δεν ήθελα να σου γράψω ότι μου κατέβει" (μα αυτό είναι το ζητούμενο όμως...), "αχ, δεν ασχολήθηκα με το θέμα που είχαμε βάλει για συζητήση και δεν είχα τι να γράψω" (ή δεν ήθελα...) και άλλα τέτοια μάλλον προφανή ως προς τον λόγο ύπαρξης τους...

ίσως έχουμε μετανοιώσει που αφήσαμε έστω και λίγο να φανεί ο σκοτεινός, "κακός" εαυτός μας στα μάτια κάποιου άλλου (και κυρίως στα δικα μας)... ίσως έχουμε μετανοιώσει που είδαμε έναν πιο φωτεινό και αξιολογότερο εαυτό (δικό μας ή του άλλου) και θεωρούμε πως χαραμίζεται στα βάθη του υποσυνείδητου... ίσως απλά η συνήθεια του να ζούμε μέσα στα πλαίσια του συμβατικού μας εαυτού υπερτερεί...

κάποιες φορές απλά κρίνουμε πως δεν αξίζει να τα μοιραστούμε όλα αυτά με το συγκεκριμένο άτομο... χμ.. είναι κι αυτό ένα όφελος αν το πάρουμε χαμπάρι εγκαίρως...

θα έχουμε χάσει όμως μία θαυμάσια ευκαιρία να εξερευνήσουμε τον εαυτό μας...

to be continued


Galadriel


p.s. Flatlines no more...



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2006, 23:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγοράστε ένα μπλοκ, από εκείνα τα μεγάλα με τις πολλές γραμμές (αν και, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ) κι ένα στυλό. Και τώρα...γράψτε του / της!

((Σε -βου εν...))

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια άσκηση αντικαθιστώντας το στυλό με μολύβι. Αν τα μόνα μολύβια που διαθέτεις είναι αυτά του ΙΚ_ΕΑ, τόλμησε να εμπλουτίσεις τη συλλογή σου με μολύβια διαφορετικής σκληρότητας πέραν του κοινού ΗΒ (πχ Β, 2Β, 2Η...)
Παρατήρησε πώς αλλάζει η ένταση στη γραφή και η πίεση που ασκεί το χέρι καθώς γράφεις. Αφέσου στην κίνηση την ίδια. Αφέσου στους συνειρμούς σου. Θα δεις ότι πέραν αυτών που ήθελες να πεις/απευθύνεις στον παραλήπτη, αναδύονται πολλά επιπλέον κομμάτια του Εαυτού σου, υπό μορφήν καλικαντζουροειδών, σχημάτων και άλλων συναφών ιδεογραμμάτων και συμβόλων.
Μην σταματάς όμως εκεί και μην σε εμποδίσει το γεγονός ότι ξέφυγες από την αρχική σου Πρόθεση. Διάλεξε το αντίθετο μολύβι από αυτό που ταιριάζει στη διάθεσή σου, ως έναν επιπλέον βαθμό δυσκολίας στην παρατήρηση όλης της διαδικασίας. Πρόσεξε την αντίστιξη μεταξύ αυτών που νιώθεις/σκέφτεσαι, των λέξεων αυτών καθαυτών και του οπτικού αποτελέσματος στην προσπάθειά σου να τιθασεύσεις την γραφή σου, να ρυθμίσεις την δύναμη του χεριού σου, αναλόγως της σκληρότητας του μολυβιού.
Κάνε την υπέρβαση, διάλεξε το μολύβι που ταιριάζει επακριβώς στην δική σου «σκληρότητα». Πάνε ακόμα παραπέρα χρησιμοποιώντας χρωματιστά μολύβια (μπογιές). Θεώρησε τα γράμματα ως κομμάτια της πραγματικότητας που προσλαμβάνει το μάτι καθώς ατενίζει ένα τοπίο. Φτιάξε το δικό σου τοπίο...
Όταν το «α», το «λ», το «ρ», το «ω» φτάσουν να εκφράζουν την κίνηση και την μυρωδιά που έχουν οι σκέψεις και τα συναισθήματά σου, χάρισε τις μπογιές στην κόρη του κολλητού σου. Μην ξεχάσεις να στείλεις το γράμμα στον παραλήπτη. Ξέρω, θα μου πεις ότι απέχει έτη φωτός από αυτό που ήθελες να πεις, κι άλλο τόσο από ένα κοινό γράμμα... και ίσως είναι λιγάκι «παρακινδυνευμένο» να εκθέσεις στα μάτια κάποιου άλλου το επί χάρτου ξερατό σου... αλλά να θυμάσαι ότι αυτό το ξερατό ήταν δικό σου, κομμάτι σου, εσύ και η Πρόθεσή σου απέναντι στον παραλήπτη.
(Αλήθεια, πρόσεξες ποτέ ότι η ντομάτα είναι το must σε ένα αξιοπρεπές ξερατό; Ακούγεται αηδιαστικό, αλλά εκεί ακριβώς έγκειται ο βαθμός δυσκολίας της άσκησης: στο να δεις την ομορφιά στη συμμετοχή της ντομάτας.)
Τράβηξε την άσκηση στα άκρα: κάνε δώρο στον εαυτό σου έναν κονδυλοφόρο. Δώσε χρόνο στο χέρι σου να γνωρίσει το «μέσο». Παρατήρησε πόσο διαφορετικά ρέει ο χρόνος εντός σου με τον «παλιομοδίτικο» τρόπο. Σύγκρινε την αποτελεσματικότητα των «μέσων». Αν (και μόνο τότε) το μελάνι γίνεται κόκκινο, πράσινο, πορτοκαλί, γαλάζιο παρότι βαθύ μαύρο, τότε μπορείς να επιστρέψεις στο πληκτρολόγιο.

Hardcore-PLUS: Αν ο παραλήπτης δεν υφίσταται, δημιούργησε έναν. (Αν δεν ξέρεις πώς γίνεται αυτό, ρώτα τον 5χρονο γιό σου...) Αφού κάνεις την άσκηση ως αποστολέας, άλλαξε ρόλο. Διάβασε την αλληλογραφία σου ως παραλήπτης. Προσπάθησε να πειθαρχήσεις στον ρόλο, απαντώντας στον Εαυτό σου. Δώσε χωροχρόνο στον παραλήπτη, σε περίπτωση που δεν σου απάντησε τόσο γρήγορα όσο περίμενες. Προσπάθησε να κατανοήσεις τη σιωπή του. Παρατήρησε το χρονοδιάγραμμα της αλληλογραφίας σας και αναζήτησε το σημείο που αποστολέας και παραλήπτης γίνονται Ένα. Βρες αν και πώς συνδέονται οι έννοιες «Ταύτιση» και «Θάνατος». Αν δεν εννόησες τον λόγο ύπαρξης των λέξεων που ανέφερα, ξεκίνα από την αρχή, παραλείποντας αυτό το κομμάτι.

ΥΓ- ((Σε -βου πληθ...))- προς «αρχάριους»: Αν δεν είστε εξοικειωμένοι με την έννοια του «παιχνιδιού», λάβετε σοβαρά υπόψιν ότι ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για την «σιγουριά», την «εθελοτυφλία» και το «βόλεμα» στο εντός σας κατεστημένο και σε κάθε πιθανή εικόνα που συντηρείτε για τους γύρω σας. Οι ανατροπές που προκύπτουν μέσω αυτού του «αθώου παιχνιδιού» απαιτούν τη μέγιστη (βιωματική) συμμετοχή σας. Τουτέστιν: Κοιτάξτε την οργή σας κατάματα. Καείτε από την φλόγα σας. Κολυμπήστε στο μέλι σας. Γράψτε, μιλήστε, μοιραστείτε, εκφραστείτε, ξεγυμνωθείτε... α π λ ω θ ε ί τ ε...

Σταματώ Εδώ.-

GutTtenacht
Τ.Α.Ζ. / Μ©Ζ societyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 02:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
((Προς medtech / περί φωτιάς, στάχτης και άλλων τινών...))

medtech, χαίρομαι που ερευνάς+ψάχνεις κι εντέλει βάζεις το μυαλό σου να στροφάρει. Ακόμα περισσότερο δε, που βλέπεις τον Κόσμο ως θαυμαστό. Και ναι, έχει σημασία να γνωρίζουμε «τι ισχύει και τι όχι». Η ερώτηση είναι «για ποιον ισχύει;» και πώς αυτή η «ισχύουσα» θέση διαμορφώνεται και παίρνει διαστάσεις «μαζικής» θέσης. / Αν πρόσεξες, γράφω «μεταφυσική» ((παρότι δεν αποδέχομαι καν τον όρο)) και γράφω «επιστήμη» ((δηλ. εντός εισαγωγικών)), για τον λόγο στον οποίον αναφέρθηκες. / Οι όροι εξαρχής μπορεί να είναι εύστοχοι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε και διασφαλίζει την εξίσου εύστοχη χρήση.

quote:
ενω η μεταφυσικη εναν ορο μπορει να τον χρησιμοποιει με εντελως διαφορετικα νοήματα αναλογα με το μεταφυσικο ρευμα.

Tι εννοείς; Πχ: Γράφει κάποιος «σουβλακόπιτα» και εννοεί «τσι»;;

quote:
αλλα αυτο δεν ειχε σχεση με ελλειψη πιστης).

Αλλά με τι είχε σχέση; / Η πίστη δεν είναι απλώς μια λέξη, είναι ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ((Οι Επιστήμονες στερούνται πίστης;))

Πες μου, αν θες: σε τι χρειαζόμαστε την Επιστήμη; Για να μας δείξει αυτό που δεν γνωρίζουμε ή για να μας απο-δείξει αυτό που γνωρίζουμε; Και εννοώ ως Ανθρωποι, με πλήρες λογισμικό, συμπεριλαμβανομένου κι εκείνου που «κοιμάται». / Αναρωτήθηκες τι είναι αυτό που σε κάνει να επιμένεις να ψάχνεις και να αναζητάς; «Μα, Μοz, αναζητώ την σιγουριά, την βεβαιότητα, την ασφάλεια» θα μου πεις. Πολύ καλά κάνεις. Μα πού ψάχνεις; Που κοιτάς; / Προσπαθείς να εκ-λογικεύσεις κάτι, δίχως να το έχεις αγγίξει και δίχως να προτίθεσαι να το κάνεις; ((Έχεις μήπως υπερβεί των αισθήσεών σου;))

Σε ένα διάλογο, η προσωπική εμπειρία στο ο,τιδήποτε, είναι για να υπάρχει ένας τουλάχιστον κοινός άξονας: η εμπειρία. Σε προσωπικό επίπεδο είναι για να μην μένεις στην «επιδερμίδα». Διότι όσα κι αν έχεις διαβάσει, όσο brilliant mind κι αν διαθέτεις, με την θεωρία μένεις εκεί. Η συμ-μετοχή/η εμπειρία/η δράση επηρρεάζουν όλη σου την ύπαρξη / συνειδητοποιείς πράγματα / και το καταλαβαίνεις από τις λειτουργίες του σώματός σου, που είναι οδοδείκτης για τα ΠΑΝΤΑ. Το να περιμένεις από τους άλλους για να κατανοήσεις κάτι ((Εαυτό-Σύμπαν)) είναι έως και βλασφημία. Χρειάζεται δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό για να καταλάβεις πως ό,τι είσαι εσύ, αντίστοιχα και όλα γύρω σου; / Η αγωνία του Όντος να αντιληφθεί τον Κόσμο, αυτή που πηγάζει από την αίσθηση μηδαμινότητας μπροστά στο «άπειρο» και το «φθαρτό» της ύλης, δεν είναι η ίδια αγωνία να κατανοήσει τον Εαυτό, να υπερβεί τον Θάνατο, να φτάσει «κάπου»... να μην τελειώσει αυτό το πανηγύρι; / Πού ψάχνεις λοιπόν απαντήσεις; Στο sceptic.com? Κοίτα μέσα σου. Κοίτα πάνω σου. Κοίτα «με την καρδιά σου». ((Ποια καρδιά όμως; Αυτήν που εννοώ ή αυτήν που εννοείς; / Θα έκανες ορμονική ανάλυση στην Αγάπη;))

Ξέρω, είναι δύσκολο για κείνον που κόπιασε να μάθει 5-10 πραματάκια, να τα ακυρώσει μεμιάς ή να τα απενεργοποιήσει προσωρινά, για να δει τι υπάρχει πίσω από τα παραφερνάλια του Νου. / Σέβομαι τον κόπο σου, μα θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να ξοδεύεις την επιμονή σου στο να δεις πριν να σου δείξουν. Βέβαια, αυτά που θα δεις, μπορεί να μην σου αρέσουν, αλλά αξίζει να προσπαθήσεις ((έστω ως «έμπνευση» για τις όποιες μελλοντικές έρευνές σου)). Αυτό που η Επιστήμη τεκμηριώνει είναι Γνώση ΠΡΟΑΙΩΝΙΑ, που την έχεις κι εσύ κι ο καθένας από τα γεννοφάσκια του ((είναι θέμα συγκυριών το αν+πώς αυτή η Γνώση θα βρει το έδαφος για να ανθίσει)). Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την δεις στο χαρτί για να πειστείς. Θυμήσου όταν ήσουν παιδάκι, σίγουρα ήσουν σοφότερο ((παρά τα «γιατί;» που ξεφύτρωναν σε κάθε σου βήμα)). Όσο ξεμακραίνεις από τα βασικά, το κεφάλι γεμίζει με πληροφορία ((ΟΧΙ όμως Γνώση)), που είναι δύσκολο να την διαχειριστείς εξίσου σοφά και κάποια στιγμή βλέπεις ότι είναι αδιέξοδο, γιατί γνωρίζεις μεν πολλά, αλλά και πάλι δεν καλύπτεσαι. Ξέρεις ένα «Ο» και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Η ίδια αγωνία, ο ίδιος φόβος. / Πρόσεξε, δεν αναφέρομαι, στην περίπτωση που οφείλεις να γνωρίζεις, λόγω εργασίας ((το αναγκαίο κακό)). Ούτε και σου δείχνω την «απέναντι όχθη» ως «λύση»- σε καμία περίπτωση. Σου λέω απλώς ότι η βεβαιότητα υπάρχει μέσα σου. Μην στερείς από τον εαυτό σου εναλλακτικές θέσεις Θέασης. Διότι κι οι «θεωρίες» αναιρούνται, κι οι «τεκμηριώσεις» ανατρέπονται, κι εκεί που η Γη γυρίζει... ε, που+που κάνει και καμιά στάση... κι αν περιμένεις 100-200 χρόνια θα ακούσεις και «mind the gap». ((Καταλαβαίνεις τι εννοώ;)) / Η καραμέλα του «οικονομικού κατεστημένου» είναι μια πικρή αλήθεια, είτε το θες είτε όχι. Εκ των συνθηκών, η σοβαρή Έρευνα απαιτεί «χορηγούς», αλλιώς θα είχαμε χίλιους Αϊνστάιν, κι όλοι θα ήταν ευτυχείς που κανείς και τίποτα δεν φρενάρει τις έρευνές τους. ((Kοίτα γύρω σου, στον χώρο σου, και θα καταλάβεις και την γεύση της καραμέλας.)) Ποιος διαμορφώνει την «ισχύ»; Εσύ ή οι άλλοι; Ο ένας ή οι πολλοί; Όλοι ή κανένας; Πόσοι χρειάζονται για να ΕΙΝΑΙ μια αλήθεια Αντικειμενική; ((Μην μου πεις ολόκληρη η Επιστημονική κοινότητα...)) Σκέψου το και μην βιαστείς να μου απαντήσεις. Δεν θέλω να μου απαντήσεις απλά για να συνεχιστεί το νταβαντούρι μιας ανύπαρκτης στην ουσία αντιπαράθεσης. Δεν προσθέτει ούτε αναιρεί κάτι (για εμένα τουλάχιστον).

Σχετικά με τα σχόλιά σου στο κείμενο που παρέθεσα προ ημερών...

Πες μου: Πυρ δεν είναι αυτό που βγαίνει από τον αναπτήρα σου; Πυρ δεν είναι το τσίλι στο φαγητό σου; Πυρ δεν είναι η ερωτική σύν-πραξη με τον σύν-τροφό σου; Πυρ δεν είναι όταν συν-κρούονται οι σκέψεις σου; / Το Χάος που τείνει σε Τάξη κάνοντας κύκλους, ελλείψεις, σπιράλ και λουλουδάκια, με όλα τα «Ο» που το απαρτίζουν / τι διάολο είναι; ((Τι παράγει βρε η δράση; Καπνά ή φασόλια;;)) Κάθε στιγμή που αναπνέεις, γύρω σου γίνεται της πόπης, «παίρνουν φωτιά τα μπατζάκια του Σύμπαντος!» ΧΑΟΣ! Το ξέρεις κι ας μην το βλέπεις με γυμνό μάτι. ((Καταλαβαίνεις;)) Αυτό το ΠΥΡ που έχεις μέσα σου υπάρχει και έξω σου. Όταν γίνεσαι ΕΝΑ με αυτό ((ΕΙΣΑΙ δηλαδή ΠΥΡ)) τότε κανένα ΠΥΡ δεν σε φοβίζει. / «Φλέγεται από έρωτα», λένε για έναν ερωτευμένο. Την ίδια φράση θα βρεις και στην Σούφικη Παράδοση, για τους Εραστές του Θεού ((του Αγαπημένου)). Οι Μεβλεβί-δερβίσηδες φλέγονται δια του στροβιλισμού. / Μα θα μου πεις, εδώ μιλάμε για απτά κάρβουνα κι εξίσου απτά εγκαύματα, κι όχι σχήματα λόγου. Αν σου πω ότι δεν έχει καμία σημασία αν είναι κάρβουνα ή καρφιά, γυαλιά ή μαύρες τρύπες «θα σε πείσω»; ¶λλοι πατούν σε κάρβουνα, άλλοι τρυπούν το σώμα τους με ό,τι μπορείς να διανοηθείς κι όχι απλώς δεν παθαίνουν κάτι, αλλά δεν μένει ούτε γρατσουνιά. Είναι μάγοι; Είναι ταχυδακτυλουργοί; Είναι τσαρλατάνοι; «Είναι σε έκσταση» λένε. Χμ... Kι ο Ίγκυ Ποπ ήταν σε έκσταση όταν κυλιόταν επί σκηνής σε σπασμένα γυαλιά, αλλά την άλλη μέρα ήταν σαν οργωμένο χωράφι... Ποια η διαφορά; Έκσταση η μια έκσταση κι η άλλη. Εγώ θα έλεγα «διαφορετικές ενεργειακές καταστάσεις» αλλά Τι λέει η Επιστήμη γι-αυτό; ((Μήπως ότι ο Ίγκυ ήταν λιγότερο «τσαρλατάνος» από έναν Ρουφαή;)) Πώς λειτουργεί ένας τοξινωμένος οργανισμός και πώς ένας μετά από Κάθαρση; ((Έχεις νηστέψει ποτέ κι επί μακρόν;)) Πότε οι δυνατότητες του σώματος είναι περισσότερο διευρυμμένες; / Τι είναι οι μυήσεις εντέλει; Πώς συνδέονται με τον Πόνο; ((Κι έτσι, για να μαθαίνω κι εγώ: τι ευθύνεται για την γήρανση+απονέκρωση των κυττάρων; Μάλλον όχι τα ούφο στην Κωλοπετεινίτσα, ε;! Η ανθρώπινη Βλακεία μήπως;!; Χμ... Να ρωτήσω τον Δόκτορ Μίλλερ ή να εμπιστευτώ τον μπάρμπα-Πυθαγόρα;))

Τα Αναστενάρια είναι Μύηση. Καμία Μύηση δεν συμβαίνει στα «καλά καθούμενα» ή για πλάκα. Τα Αναστενάρια δεν είναι «show», δεν γίνονται για χαβαλέ, ούτε και για να πείσουν κανέναν για κάτι. Είναι Ιερό ((είτε με χριστιανικό «ένδυμα» είτε όχι)). Κι αυτοί που συμ-μετέχουν το κάνουν γιατί κάτι προηγήθηκε μέσα τους, κάτι τους έκανε «κλικ», άκουσαν ένα Κάλεσμα. / Μην περιμένεις όμως από την γιαγιά που ζει στο συγκεκριμένο θρησκευτικό-πολιτιστικό πλαίσιο να σου εξηγήσει με τρόπο που να σε καλύπτει, πώς το κάνει και γιατί. Αυτό όμως δεν αναιρεί ούτε την Ικανότητά της, ούτε την Δύναμή της. Σου λέει «πίστη» και το θέμα είναι λήξαν γι-αυτήν. / Το «κλικ» όμως, όταν το αντιλαμβάνεσαι, είναι αυτό που αλλάζει τον ΡΥΘΜΟ μέσα σου, αλλάζει την αναπνοή σου, την ροή στο αίμα σου, την κατάσταση των κυττάρων σου. / Είτε είναι πυροβασία, είτε ο,τιδήποτε άλλο «οδυνηρό», ο Ανθρωπος λειτουργεί με το ίδιο δυναμικό. Σε κάθε πράξη/Μύηση δουλεύουν όλα μαζί ταυτόχρονα ((σώμα-ψυχή-νους)). Όσο μπορεί το καθένα ή όσο τέλος πάντων του αναλογεί. Τα τελετουργικά μπορεί να φαίνονται «αστεία» στα μάτια ενός τετράγωνου μυαλού, αλλά η διαδικασία στην οποία μετέχει κανείς, του δίνει κλειδιά για να ξεκλειδώσει μικρά ή Μεγάλα «Μυστήρια». ¶λλοι χρειάζονται τον Δόκτορ Μίλλερ για να βρουν την άκρη, άλλοι γεμίζουν το παγκάρι κι άλλοι αφουγκράζονται την Φύση τους. Μα είτε «Ο», είτε «option», η ουσία του είναι μια και δεν αλλάζει. Όλα αυτά δεν είναι σχήμα λόγου, είναι εσωτερικές διεργασίες που αντανακλούν στο σώμα> καταστάσεις επί του συνόλου της Ύπαρξης κι όχι απλώς της Ψυχής ή του Νου, ξέχωρα. Και αυτό ισχύει για απαξ-άπαντες, είτε είναι «επιστήμονες» είτε «μεταφυσικοί». Όλο αυτό το νταβαντούρι να προσπαθείς εσύ κι ο κάθε ντεμέκ σκεπτικιστής να «απομυθοποιήσει» τα πάντα, συχνά γελοιοποιώντας τα, μου φαίνεται θλιβερό > στερείται στοιχειώδους λεπτότητας προς κοσμοθεάσεις και βιώματα, και στερείται ευρυχωρίας ((μην πω οξύνοιας και παρεξηγηθώ)) στην προσέγγιση Συμπαντικών Νόμων που ισχύουν από απαρχής Κόσμου.

Δεν εκπλήσσομαι από αντιδράσεις όπως -και- η δική σου. Αυτό χαρακτηρίζει πολλούς «νέους+ωραίους» που βρήκαν μιαν απάντηση, μέσω μίας οδού, και νομίζουν πώς έπιασαν τα @ρχ!δ!@ του Θεού. Κι άντε εγώ να σκίσω τα ντοκτορά μου, να δεχτώ ότι τα πέλματα του κάθε Αναστενάρη είναι σαν του καραγκιόζη, αλλά.............. /κάνε υπομονή, κι οσονούπω η Επιστήμη θα σερβίρει στο σκεπτικιστικό σου μυαλουδάκι όσα νομίζεις ότι χλευάζεις ως «δεισιδαιμονίες» και που έχουν ειπωθεί ήδη από «άλλους», αλλά (f*ck!) «δεισιδαίμονες». Η Επιστήμη όπως την ήξερες πνέει τα λοίσθια, επειδή ακριβώς δεν έχει και πολλά περιθώρια ύπαρξης έτσι-περιχαρακωμένη. Η σύν-πραξη έχει ήδη ξεκινήσει κι αυτό είναι Ανάγκη της Ανθρωπότητας. Σου συνιστώ να αφήσεις τα «χε-χε» και να εξοικειωθείς με αυτό που νομίζεις ότι πολεμάς (δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα στην κατανόηση των ΠΑΝτων) γιατί συν τοις άλλοις, οι Καιροί απαιτούν να είσαι over-qualified. ((Μάθε κινέζικα, θα σου χρειαστούν)) / Καλή και αναγκαία η αμφισβήτηση, «ανοίγει ορίζοντες», αλλά θέλει σύνεση / και σεβασμό > σε αυτούς που ενδεχομένως να γνωρίζουν καλύτερα από εσένα το πεδίο σου, αλλά δεν βρίσκουν τον λόγο να το διαλαλούν / και κυρίως στην έννοια του Ιερού. Γι-αυτό και «στο τζαμί μπαίνεις ξυπόλυτος», γιατί έχει σημασία πώς προσεγγίζεις κάτι. Και έχει σημασία αν/να αφήνεσαι στο βίωμα, είτε πιστεύεις είτε όχι, έστω και ως παρατηρητής. ((Προσωπικά αν θες, δεν πιστεύω ούτε στον ¶γιο Κωνσταντίνο, ούτε στον άγιο Ονούφριο. Πιστεύω στο Μοz.)) Η άρνηση/δυσ-πιστία/αντίσταση δεν είναι η Πρόθεση που αρμόζει στην συμμετοχή σε ο,τιδήποτε, από έναν απλό διάλογο έως ένα τελετουργικό. / Αυτά τα ολίγα κι ελπίζω σαφή.

Αν θεωρείς τα παραπάνω «κενά νοήματος», δε βαριέσαι, τέτοιες ώρες τέτοια λόγια / πες πως δεν ξέρω που πατώ και δεν βλέπω τι γράφω...

Φιλικά Χαιρετώ
Μ©Ζ_ΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 23:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρες αν και πώς συνδέονται οι έννοιες «Ταύτιση» και «Θάνατος»

Εγκώ αρέσει αυτό λέξεις.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2006, 05:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

No Method, No Guru, No Teacher

Εγκό είσαι εκτός συναγκωνίσμου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy