ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΔΩΡΕΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!! υπάρχει;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 15:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό!
Ύλη = υπερβολικά συμπυκνωμένη ενέργεια.
Ενέργεια = ταλαντώσεις… κύματα…


Αντιβαρύτητα;;; ή απλά η αρχική περίσσια ορμή από την μεγάλη έκρηξη;;;
Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει η αντιβαρύτα, γιατί από ότι φαίνεται στο σύμπαν για κάθε τι θετικό υπάρχει και το αντίστοιχο αρνητικό του…

quote:

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>
"Nicola Tesla"

Αυτό το είπε ο λαμπρός επιστήμονας Tesla;;;;!!!!

Ας το ακούν μερικοί "σκεπτικιστές"...

Και μια τεχνική διόρθωση κατά τη δικιά μου οπτική.
Τίποτα δεν είναι μεταφυσικό και όλα ανήκουν στη φύση.
Απλά μερικοί ορίζουν το μέχρι στιγμής άγνωστο (ιδίως στα πνευματικά ζητήματα και στα θέματα της ψυχής – νου –πνεύματος) ως μετα-φυσικό.
Για μένα είναι ατυχής η έννοια του μεταφυσικού…


...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantismΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2004, 17:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει τέτοια πηγή ενέργειας. Όμως αν σκεφτούμε ότι στο κεφάλι μιας καρφίτσας υπάρχει τόση ενέργεια συμπυκνωμένη όση μας λέει ο τύπος Ε = m c2 τότε η ενέργεια που υπάρχει γύρω μας είναι άπειρη. Το θέμα είναι πώς να την εκμεταλλευτούμε..

Την εκμεταλλεύονται κάποιοι ... μήν ανησυχείς σ'αυτό
Οι Ατομικές βόμβες πώς νομίζεις οτι κατασκευάζονται ... άν επεμβούμε στα Άτομα διασπάζοντας τα τέτοιου μεγέθους Ενέργεια ελευθερώνεται!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2004, 16:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΔΙΑ?
Υπάρχει ως γνωστό αστείρευτη πηγή Ενέργεια απο τον Ήλιο. Απο την ηλιακή Ενέργεια μόλις το 1 δισεκατομμυριοστό είναι εκμεταλλεύσιμη απο την Γή. Πιό συγκεκριμένα η Συνολική ενέργεια που παράγεται απο τον ήλιο μόλις σε 10 λεπτά είναι ίση με την Ετήσια παγκόσμια κατανάλωση Ενέργειας στην Γή. Υπάρχει άραγε τρόπος να γίνει σε μεγαλύτερο βαθμό κατανάλωση της Ηλιακής Ενέργειας;;
Διαβάστε κάτι πρωτότυπο: Ο Συγγραφέας ΟΛΕΦ ΣΤΑΠΛΕΤΟΝ έγραψε (1937) το Έργο Star Maker. Στο συγκεκριμένο Μυθιστόρημα πρωτότυπης Επιστημονικής φαντασίας ο ευφυέστατος Συγγραφέας παρουσιάζει την κατασκευή τεράστιων Ενεργειακών Σφαιρών οι οποίες περικλείουν Άστρα, Πλανητικά Συστήματα ή Γαλαξίες τα οποία εγκλωβίζουν την Ενέργεια τους χωρίς να την αφήσουν να διαρεύσει!!
Βασιζόμενος στο συγκεκριμένο Έργο ο Βρετανός Φυσικός ΦΡΙΜΑΝ ΝΤΑΙΣΟΝ (1966), σκέφτηκε την κατασκευή μιάς παρόμοιας Σφαίρας γύρω απο την Γή ώστε να εγκλωβίζει την ηλιακή Ενέργεια και να γίνεται εκμεταλλεύσιμη απο την Γή.
Με τί υλικά θα κατασκευαζόταν η Σφαίρα;
Με τα υλικά καταστροφής του Πλανήτη Δία!! Ο Δίας αποτελείται απο συμπιεσμένα αέρια με συντριπτική πλειοψηφία στο Υδρογόνο.
Η Σφαίρα θα έχει σύμφωνα με τον Ντάισον διπλάσια διάμετρο απο αυτή της περιστροφής της Γής γύρω απο τον Ήλιο και πάχος περίπου 3m. Οπότε αρκούν τα υλικά του Δία ενώ θα αποτελείται απο 100.000 κομμάτια του Δία με μέγεθος Αστεροειδή και ανεξάρτητη μεταξύ τους τροχιά. Τα διάκενα μεταξύ των κομματιών θα επιτρέψουν την διαφυγή της περισσευόμενης Ενέργειας ώστε να μήν καταστεί το Εσωτερικό της Σφαίρας ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ γεγονός το οποίο θα είχε σάν αποτέλεσμα την υπερ-θέρμανση και καταστροφή της Γής. Οι περισσότεροι Επιστήμονες περιττό να πώ οτι τον περιγέλασαν αλλά αυτός επέμενε οτι ακόμα και με την τότε Τεχνολογία 40 χρόνια πρίν ήταν δυνατό να ξεκινήσει το Σχέδιο στο οποίο έδινε προοπτική 800 Ετών!
Το Σχέδιο του ΝΤΑΙΣΟΝ ήταν: Nα τοποθετηθούν γιγάντια πηνία Περιμετρικά του Δία. Τα πηνία θα είχαν Φωτοβολταικούς Συλλέκτες για την μετατροπή της Ηλιακής Ενέργειας σε Ηλεκτρισμό. Έτσι θα παράγονταν ΗλεκτροΜαγνητικά πεδία τα οποία θα είχαν σάν αποτέλεσμα την σημαντική αύξηση της ταχύτητας περιστροφής του Δία γύρω απο τον άξονα του. Η Φυγόκεντρος δύναμη θα οθούσε τα κομμάτια της επιφάνειας του Δία σε αποκόλληση, ώστε το καθένα απο αυτά να τοποθετηθεί κατάλληλα σε περιστροφή στην μεγάλη Σφαίρα και στην νέα του τροχιά!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2004, 18:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι θα παράγονταν ΗλεκτροΜαγνητικά πεδία τα οποία θα είχαν σάν αποτέλεσμα την σημαντική αύξηση της ταχύτητας περιστροφής του Δία γύρω απο τον άξονα του.

Κάντε μ......ς!!!

<< Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της. >>

"Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 14:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisnna

quote:

Με τα υλικά καταστροφής του Πλανήτη Δία!! Ο Δίας αποτελείται απο συμπιεσμένα αέρια με συντριπτική πλειοψηφία στο Υδρογόνο.
Η Σφαίρα θα έχει σύμφωνα με τον Ντάισον διπλάσια διάμετρο απο αυτή της περιστροφής της Γής γύρω απο τον Ήλιο και πάχος περίπου 3m. Οπότε αρκούν τα υλικά του Δία ενώ θα αποτελείται απο 100.000 κομμάτια του Δία με μέγεθος Αστεροειδή και ανεξάρτητη μεταξύ τους τροχιά. Τα διάκενα μεταξύ των κομματιών θα επιτρέψουν την διαφυγή της περισσευόμενης Ενέργειας ώστε να μήν καταστεί το Εσωτερικό της Σφαίρας ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ γεγονός το οποίο θα είχε σάν αποτέλεσμα την υπερ-θέρμανση και καταστροφή της Γής. Οι περισσότεροι Επιστήμονες περιττό να πώ οτι τον περιγέλασαν αλλά αυτός επέμενε οτι ακόμα και με την τότε Τεχνολογία 40 χρόνια πρίν ήταν δυνατό να ξεκινήσει το Σχέδιο στο οποίο έδινε προοπτική 800 Ετών!


Το Αρθρο του Dyson στο οποίο αναφέρεσαι (χωρίς να το έχεις διαβάσει αν κρίνω απο τις εξωφρενικές ανακρίβειες που γράφεις) μπορείς να το βρείς στο
Science, Volume 131, Issue 3414, pp. 1667-1668 (παραθέτω και link)
http://www.jstor.org/view/00368075/ap009971/00a00230/0
Είναι ένα εγκριτο (με κριτές) επιστημονικό περιοδικό που χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Το άρθρο είναι σοβαρότατο, επιστημονικά τεκμηριωμένο ,καi κανένας
δεν το περιγέλασε. Αν έχεις στοιχεία επι του αντιθέτου (ποιός τον περιγέλασε και που) να τα καταθέσεις παρακαλώ.

Το ποιές είναι οι ανακρίβειες που γράφεις, το αφήνω σαν ασκηση για το σπιτι ΑΦΟΥ διαβάσεις το άρθρο.

ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αngele ολωσδιόλου δέν το περιγέλασα και ο Φυσικός κος.Ντάισον είναι έγκυρος και Σοβαρότατος Επιστήμονας!
Απο κεί και πέρα άφησε τις Αερολογίες και πές μας εσύ τις ανακρίβειες μου απο την στιγμή που επιβραβεύεις το Άρθρο!
Τί δέν σου άρεσε τόσο σε αυτά που έγραψα?
Μήπως αλλοίωσα το Άρθρο και έγραψα του κεφαλιού μου ... και ΠΟΥ το έκανα?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 15:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisnna

Δεν είπα οτι το περιγέλασες ΕΣΥ.
Εσυ ισχυρίσηκες οτι κάποιοι συνάδελφοι του Dyson το περιγέλασαν.
Εγώ νομίζω οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν το περιγέλασε και σου ζητώ να
αποδείξεις τον αστήρικτο ισχυρισμό σου.

Οι ανακρίβιες αυτών που λές είναι πασιφανείς σε κάποιον που έχει διαβάσει
το άρθρο. Διαβασέ το και θα δείς. Δεν φτάνει δηλαδή που σου έγραψα το link ? Μήπως θέλεις να σου το διαβάσω εγώ λέξη λέξη ? ΕΝΤΕΛΩΣ μασημένα δηλαδή ?

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 19:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αngele άφησε τις ειρωνείες και τις επιθετικότητες και δώσε μου ακριβέστερα πού μπορώ να βρώ αυτά που ισχυρίζεσαι. Γιατί το Άρθρο που μου παρουσίασες δέν εμφανίζει την θεωρία του Ντάισον αλλά μόνο κάτι Jstore και τίποτα περισσότερο!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 19:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι απο την στιγμή που κανείς δέν το περιγέλασε Angele γιατί δέν άρχισε να εφαρμόζεται???

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 11:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρισνα

Σου έστειλα το άθρο με e-mail μια και δεν μπορείς να το διαβάσεις απο το link.
Σου αναφέρω στο e-mail και τις ανακρίβεις που απαντόυν στο Γιατί δεν άρχισε να εφαρμόζεται.
Αν θέλεις να τις αναφέρεις και εδώ, ελεύθερα.

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 11:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ... θα διαβάσω και θα Απαντήσω αλλά μήν περιμένεις αμέσως!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sbolakis
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2005, 13:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

http://www.fortunecity.com/greenfield/bp/16/testatika.htm


Μην κρίνεις για να μην κριθείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2005, 18:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic δες το email σου...

δεν εχω χρονο να γραψω τωρα αλλα θα επιστρεψω δριμυτερος...

-------------------------

CyBeR_JiM

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 19:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cyber Jim, ευχαριστώ για την ιδέα, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθώ με ένα τόσο φιλόδοξο project. Βλέπεις είμαι μεγάλος και η καθημερινότητα έχει άλλες προτεραιότητες για μένα. Δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα που έχουν δημιουργήσει, και θα το καταλάβεις και εσύ όταν μεγαλώσεις.
Πάντως σου εύχομαι κάθε επιτυχία στα σχέδια σου, και προσπάθησε!!! Είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις! Που προσπαθείς να δραπετεύσεις από το κατεστημένο! Πραγματική μαγκιά αλλά έχει και μεγάλο ρίσκο... (take it or leave it)

Πάντως αν θες να με ακούσεις πρόσεχε 3 πράγματα σημαντικά:
1- Επειδή είναι κάτι γραμμένο σε βιβλίο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και αληθινό (ή έστω ένα ποσοστό του)

2- Όταν βλέπεις σχέδια από παράξενες μηχανές (όσο τέλεια και αν φαίνονται επιφανειακά) δεν σημαίνει ότι και αυτό που απεικονίζει το σχέδιο δουλεύει αν το φτιάξεις. Μπορεί να είναι μια φαντασία και απάτη κάποιων...

3- (και σημαντικότερο) Μην αφήσεις με τίποτα αυτά τα πράγματα να σε παρασύρουν μακριά από τα μαθήματα σου και την εκπαιδευτική πρόοδο σου γενικότερα...

...Just a skeptic... Skepticism > best drug against obscurantism

Edited by - skeptic on 20/01/2005 20:05:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 20:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας χαιρετίσω όλους, μια και παρακολουθω εδώ και καιρό τις συζητήσεις και τις γνώμες σας, αλλά είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω ενεργά σε forum.

Η εκμετάλλευση εναλλακτικών πηγών ενέργειας είναι η μεγάλη μου αδυναμία και σ' αυτό το θέμα, πιστεύω ότι είμαι πολυ πιο διαβασμένος από τον μέσο συμμετέχοντα. Βέβαια σε ότι αφορά στην ερμηνεία της έννοιας "εναλλακτικές πηγές", ενδεχομένως η δική μου άποψη να είναι κάπως πιο ευρεία από ότι έχετε συνηθίσει.

Συμφωνώ απόλυτα ότι ενέργεια παραγόμενη από το μηδέν δέν μπορεί να υπάρξει. Μπορεί να υπάρξει όμως ενέργεια αντλούμενη από το "κενό" κι αυτό γιατί το λεγόμενο "κενό" δεν είναι κενό. Μετά από τόσο προβληματισμό τόσων επιστημόνων για την λεγόμενη "σκοτεινή ύλη" που πιστεύουμε ότι υπάρχει αλλά δεν μπορούμε να την δούμε γιατί τελικά δεν είναι σκοτεινή αλλά μάλλον αόρατη, καταλήγουμε ότι αυτή η ύλη τελικά ίσως να μήν είναι ύλη αλλά ενέργεια.
Και πρίν αρχίσουν οι αντιρρησίες να φωνάζουν, μην ξεχνάτε πως και η ύλη δεν είναι παρα μία μορφή ενέργειας (E=mc^2).
Όπως είχε πεί και ο Αριστοτέλης "η φύση απεχθάνεται το κενό". Το 1960 ο Dr J.Wheeler θα επαληθεύσει τον πρόγονό μας, υπολογίζοντας την ενεργειακή πυκνότητα του κενού σε 10^94 (δέκα εις την ενεηκοστή τετάρτη) γραμμάρια ανά κυβικό εκατοστό, (τεράστιο) μέγεθος που επαληθεύτηκε με την πρόβλεψη του φαινομένου Cassimir και την τελική επαλήθευσή του το 1997 στο Los Alamos National Laboratory. Το θέμα λοιπόν είναι πώς θα εκμεταλλευτούμε την ενέργεια του κενού (Zero Point Energy).
Ψάξτε στο internet πληροφορίες για τον Dr T. Henry Moray και την συσκευή του, καθώς και για την zero point energy. Δεν αμφιβάλλω ότι μέσα σε όλους τους οραματιστές που προσπαθούν με ειλικρίνεια να μας προσφέρουν το φοβερό αγαθό της δωρεάν και υγιούς ενέργειας υπάρχουν και τσαρλατάνοι που πουλάνε ελπίδα. Μήν αφήνετε όμως αυτούς να σας τυφλώσουν.

Κάπου κάποιος ανέφερε τον Randi. Συμφωνώ μαζί του μεχρι ένα σημείο όμως. Ο εν λόγω κύριος απορρίπτει τους πάντες χωρίς έλεγχο. Ρίξτε αν θέλετε μια ματιά εδώ: http://www.alternativescience.com/randi's-letter.htm το πώς απαντά σε κάποιον άνθρωπο που ισχυρίστηκε ότι επιβιώνει χρόνια χωρίς τροφή και νερό, απορροφώντας ενέργεια "prana" από το περιβάλλον.

Το υδρογόνο από την άλλη πλευρά είναι πολύ πιο προσιτό τεχνολογικά. Παρά το ότι ίσως πιστεύεται γενικώς, δεν απατείται τόση πολλή ενέργεια για την παραγωγή του από το νερό, απαιτείται όμως μεγάλη κατανάλωση ενέργειά για την συμπίεσή του προκειμένου να υγροποιηθεί και να συσκευαστεί σε κάνιστρα. Το λογικό λοιπόν είναι να βρούμε έναν τρόπο ώστε να το εκμεταλλευτούμε κατά την παραγωγή του, χωρίς συμπίεση. Άν νομίζετε ότι δεν είναι εφικτό τότε ρίξτε μια ματιά στο TOTEM_H2 το οποό μάλιστα πωλείται κανονικά στην απέναντ πλευρά του Ατλαντικού. Η ίδια εταρία τελευταία έχει αναπτύξει ένα παρόμοιο σύστημα και για αυτοκίνητα στο οποίο έχει ρίξει μεγαλύτερο βάρος: http://www.amer-grp.com/

Για να μήν κάνω το thread αφόρητα μεγάλο, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω url, σας προειδοποιώ όμως ότι από τα links που θα δείτε, πολλά έχουν αμφισβητούμενο εώς παραπλανητικό περιεχόμενο, ενώ μερικά είναι αποδεδειγμένες απάτες (lutec κτλ): http://www.users.on.net/~lekh/free.htm

Τέλος θα ήθελα να πώ ότι για οποιεσδήποτε αντιρρήσεις ή απορίες, είμαι στην διάθεσή σας.
Υπάρχει πολύ υλικό στο παρόν θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 13:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι δεν πρόκειται να αφήσουν πότε τέτοιες συσκευές να μπουν στο εμπόριο...

Γιατί απλά θα καταστρέψουν τον ενεργειακό έλεγχο που έχουν οι εξουσιαστές πάνω μας.


..."Let me control a peoples currency and I care not who makes their laws..." -- Meyer Nathaniel Rothchild Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 04:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το 1960 ο Dr J.Wheeler θα επαληθεύσει τον πρόγονό μας, υπολογίζοντας την ενεργειακή πυκνότητα του κενού σε 10^94 (δέκα εις την ενεηκοστή τετάρτη) γραμμάρια ανά κυβικό εκατοστό, (τεράστιο) μέγεθος που επαληθεύτηκε με την πρόβλεψη του φαινομένου Cassimir και την τελική επαλήθευσή του το 1997 στο Los Alamos National Laboratory. Το θέμα λοιπόν είναι πώς θα εκμεταλλευτούμε την ενέργεια του κενού (Zero Point Energy).

Τι είναι αυτό ρε παιδιά;;; Εχει και αντίστοιχη βαρύτητα;;
Βασικά δεν ξέρω τι είναι "ενεργειακή πυκνότητα".
Μετριέται σε γραμμάρια;


<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ca95f
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 09:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ca95f  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΥΛΙΚΟ ΣΤΟ INTERNET ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ.
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ

http://groups.msn.com/Tyrannicidae/thequantumvacuum.msnw

ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΠΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ:
The Scientist, The Madman, The Thief and Their Lightbulb : The Search for Free Energy
ΤΟΥ KEITH TUTT
ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 12:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ως "πυκνότητα" μετριέται σε γραμμάρια ανά κυβικό εκατοστό, όπως σωστά έγραψε στο quote, και όχι μονο γραμμάρια.

Ενδιαφέροντα στοιχεία πάντως, αξίζουν μελέτης...

“...Out of these troubled times, our fifth objective--a New World Order--can emerge...” - G.W.Bush Sr. (September 11, 1990)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Karavassilis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2012, 12:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
------------------------------------------
Το Χρονικό μιας προαναγγελθείσας απάτης.
------------------------------------------
Είναι τρομερό πώς κάποιοι κρίνουν το δώρο από το περιτύλιγμα και πόσο έτοιμοι είναι να το παίξουν εθνοσωτήρες.
Προσωπικά δε μιλάω και ειδικά δεν κατηγορώ ανθρώπους που δε ξέρω και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω με ποιο δικαίωμα εσύ που ΔΕ με γνωρίζεις με κατηγορείς ως απατεώνα.
Αν ήμουν απατεώνας δε θα χρησιμοποιούσα το όνομά μου. Θα έφτιαχνα 5-6 αχυρανθρώπους με άψογο προφίλ, θα άνοιγα 4-5 site ανώνυμα για ένα μήνα θα έκανα μια μεγάλη διαφημιστική καμπάνια, θα μάζευα ότι μπορούσα και θα εξαφανιζόμουν.
Μπορείς και με κατηγορείς γιατί παίρνω θέση επώνυμα αλλά σε τελική ανάλυση δεν είσαι τίποτα παραπάνω από ένας κακοπροαίρετος κουτσομπόλης.
Ούτε με ξέρεις, ούτε σε ξέρω, παρ' όλα αυτά όμως μου επιτίθεσαι.
Και βασικά κανένας επενδυτής μου δε σε ξέρει. Δεν έχεις έρθει σε επαφή ποτέ με κανένα μας. Αναρωτιέσαι τι απογίναμε? Εχεις το email μου γιατί ποτέ δε με ρώτησες?
Θα σου πώ εγώ γιατί. Γιατί είσαι εκείνο το είδος ανθρώπου που στέλνει στην πυρά άλλους και πιστεύει ότι επιτελεί και θεάρεστο έργο. Η ιστορία είναι γεμάτη από κακοπροαίρετους "σταυροφόρους" σαν κι εσένα.
Τί γνωρίζεις για το "energia projects"?
Τίποτα πέρα από όσα δημοσιεύτηκαν στην ιστοσλίδα μας.
Πρέπει να σου πώ ότι στις κατηγορίες σου πρέπει να είσαι πιο ακριβής.
Δεν πρόκειται για αεροπλανάκι, γιατί αν ήταν αεροπλανάκι θα έπρεπε να είχε επίπεδα, θα ήταν ένα MLM σύστημα.
Αν είχες επικοινωνήσει μαζί μου, θα σου είχα λύσει την απορία για το ποιοι είμαστε και τί κάνουμε.
Πάντως να ξέρεις ότι οι 72 επενδυτές που επένδυσαν στο energia projects (γιατί μη νομίζεις ότι ήταν περισσότεροι) αυτή τη στιγμή διατηρούν τα δικαιώματά τους σε εργοστάσια παραγωγής ρεύματος από βιομάζα με ενισχυτική χρήση υδρογόνου.
Είμαστε μεγαλύτεροι και πιο δυνατοί. Μπορεί να μου στοίχισαν 1 σπίτι τα πρωτοτυπά μου και να έλαβα λιγότερα από 14000 ευρώ από ολους τους επενδυτές μαζί, μπορεί να πέρασα οικονομικά δύσκολες στιγμές εδώ και 10 χρόνια για να χρηματοδοτώ τις έρευνές μου, αλλά δε μπορείς να φανταστείς πώς είναι να ξυπνάς κάθε πρωί και να προσπαθείς να εφεύρεις κάτι που θα κάνει τον οχετό που βλέπεις γύρω σου πιο ευχάριστο.
Τα 14.000 ευρώ που έλαβα από τους επενδυτές είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με τα 300.000 ευρώ που υπολογίζω ότι μέχρι τώρα έχω καταβάλει.
Με τους μεγαλύτερους από τους επενδυτές μου μιλάμε μέσω email και skype και ξέρω ότι με εμπιστεύονται και συνεχίζω να τους είμαι υπόχρεος γιατί τότε πριν 11 χρόνια, στην αρχή της έρευνας μου με εμπιστευθήκαν. Όχι μόνο έχουμε πολύ φιλικές σχέσεις αλλά και κανείς ποτέ δε με ενόχλησε νομικά αλλά ούτε και ποτέ δε μου ζήτησε τα χρήματα που τότε επένδυσε!!!
Αν θέλεις να με πεις λοιπόν απατεώνα, πές με. Είμαι όμως ένα επώνυμος απατεώνας, ονειροπόλος και αγωνιστής που απλά δε θέλει να είναι μόνος στον αγώνα του. Το μόνο που πραγματικά θέλω να εξαπατήσω είναι ένα σύστημα στο οποίο γεννιόμαστε, ζούμε και πεθαίνουμε σαν σκλάβοι.
Και ναι ρε φίλε, έκανα λάθη αλλά πάλι ποιός είσαι εσύ που θα με κρίνεις? Έχω πληρώσει ακριβά τα λάθη μου και ακόμα χρωστάω σε ανθρώπους (άλλωστε και ποιος δε χρωστάει σήμερα). Αν όμως όσοι χρωστάνε σήμερα είναι απατεώνες τότε είμαστε όλοι.
----
Δε με ξέρεις. Ποτέ δε με ήξερες και ποτέ δε θέλησες να με γνωρίσεις. Με βάφτισες απατεώνα γιατί? Για να περάσεις την ώρα σου κάνοντας τον εθνοσωτήρα? Οσο εσύ κρίνεις και καταδικάζεις κατά πως νομίζεις τον ένα και τον άλλον, υπάρχουν κάποιοι που πραγματικά αγωνίζονται και δίνουν από το υστέρημα τους ακόμα για να αφήσουν κάτι σωστό πίσω τους.
Οι πατεράδες μας, μάς παρέδωσαν ένα χάος κι έχουμε μια ευκαιρία στα 70-80 χρόνια της ζωής μας να δημιουργήσουμε κάτι καλύτερο αντι για να να αναλώνουμε το χρόνο μας στο να κατακρίνουμε χωρίς πραγματικά να γνωρίζουμε.
Σε παρακαλώ λοιπόν - αν έχεις ίχνος σοβαρότητας - μην ξανα-αναφερθείς στο όνομα μου από τη στιγμή που δε γνωρίζεις ούτε εμένα αλλά ούτε και τη δουλειά μου.
Ασχολήσου με τις δικές σου δουλειές. Προσωπικά δε σε γνωρίζω και δε σου έταξα ποτέ τίποτα εσένα κι εφόσον κι εσύ δε με γνωρίζεις τότε μη μιλάς εκ μέρους των επενδυτών μου.
Και μη ρωτάς δήθεν, αν κανείς θέλει να με ρωτήσει για τις μηχανές αν και καλά δούλεψαν... ρώτα με πρώτα εσύ... αλλά εσύ ούτε αυτό έκανες.
Άρα λοιπόν δεν έχεις δικαίωμα ούτε να κρίνεις αλλά ούτε και να παροτρύνεις τους άλλους να κάνουν πράγματα που έσυ, έπρεπε να κάνεις, αλλά ποτέ δεν έκανες.

Ευχαριστώ
Θεόδωρος Καραβασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theogr7
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 11:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σχόλιο σου ρωτάς:
"Μήπως κανείς θέλει να στείλει mail και να ρωτήσει τι έγινε με τις μηχανες ?"

- Εσύ γιατί δε μου έστειλες email να με ρωτήσεις πριν γράψεις αυτές τις κουταμάρες?
Εχεις δει πολλούς απατεώνες να υπογράφουν με ονοματεπώνυμο?

Εσύ το σχόλιο αυτό το υπογράφεις απλά με ένα όνομα.
Εγώ ότι έχω κάνει (άσχετα με το τι εντύπωση σου δίνει) το υπογράφω με το ονοματεπώνυμό μου δηλώνοντας την ευθύνη μου.
Ξέρεις πολλούς απατεώνες με "αεροπλανάκια" να το κάνουν αυτό?

Από τη στιγμή που μπήκες στον κόπο να γράψεις όλες αυτές τις κουταμάρες χωρίς να με γνωρίζεις, να με ρώταγες πρώτα που θα ήταν και το πιο ηθικό θα σου έλεγα, ότι εκείνη η προσπάθεια μάζεψε μόνο 48 επενδυτές και 7000 ευρώ σαν κεφάλαιο (αυτό ήταν το τρομερό ποσό που μαζέψαμε όσα μαζέψαμε) και βέβαια τα χρήματα αυτά δεν ήταν ικανά να υλοποιήσουν τίποτα. Με όλους είχαμε φιλικές σχέσεις. Τα περισσότερα χρήματα έχουν επιστραφεί, ενώ κάποιοι που έβαλαν μικροποσά δεν τα ζήτησαν καν πίσω. Πάντως η τελευταία μου ενημέρωση σε όλους τους, ήταν ότι όποτε θελήσουν μπορούν να μου ζητήσουν τα κεφάλαια που έδωσαν. Ο βασικός επενδυτής που έχει βάλει 5000ευρώ και είμαστε φίλοι και σήμερα, έχει δικαιώματα σε άλλα προγράμματα της εταιρίας μου. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία παρ' ότι δεν κατέληξε πουθενά.
-----
Αυτή τη στιγμη είμαι στο χώρο των εναλλακτικών πηγών ενέργειας κι αυτή η δημοσίευση φαντάζει τελείως αστεία γιατί το μόνο που αποδεικνύει είναι την κακοήθεια μερικών να εκθέτων επώνυμους ανθρώπους χωρίς καν να ξέρουν αλλά ούτε και να τους ενδιαφέρει να μάθουν τι πραγματικά έχει συμβεί.
-----
Το μόνο αρνητικό σχόλιο για την δραστηριότητά μου αυτή δεν έγινε από κάποιον στο εξωτερικό που μου είχε εμπιστευθεί χρήματα αλλά από έναν κακοήθη Έλληνα ο οποίος ποτέ δεν είχε μιλήσει μαζί μου, ποτέ δε μου είχε δώσει την δυνατότητα να του εξηγήσω αλλά βιάστηκε να κρίνει, να κατακρίνει και να προσβάλει δημόσια.
-----
Ο μόνος που πραγματικά προσβάλεται από τη δημοσίευσή σου είσαι εσύ, ένας ανώνυμος, που κρίνει χωρίς να γνωρίζει και χωρίς ευθύνη πίσω από την διαδικτυακή ανωνυμία.
----
Εγώ βάζω το ονοματεπώνυμό μου και τα στοιχεία μου σε ότι κάνω γιατί δεν έχω τίποτα να κρύψω.
----
Το να μεταφράζεις τα πράγματα όπως θέλεις και να προσβάλεις κάποιον επώνυμα σε κατατάσσει στην κατηγορία των ανήθικων μπουρδολόγων που δυστυχώς υπάρχουν πολλοί.

Συγχαρητήρια για το ήθος σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theogr7
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 11:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ

Στο σχόλιο σου ρωτάς:
"Μήπως κανείς θέλει να στείλει mail και να ρωτήσει τι έγινε με τις μηχανες ?"

- Εσύ γιατί δε μου έστειλες email να με ρωτήσεις πριν γράψεις αυτές τις κουταμάρες?
Εχεις δει πολλούς απατεώνες να υπογράφουν με ονοματεπώνυμο?

Εσύ το σχόλιο αυτό το υπογράφεις απλά με ένα όνομα.
Εγώ ότι έχω κάνει (άσχετα με το τι εντύπωση σου δίνει) το υπογράφω με το ονοματεπώνυμό μου δηλώνοντας την ευθύνη μου.
Ξέρεις πολλούς απατεώνες με "αεροπλανάκια" να το κάνουν αυτό?

Από τη στιγμή που μπήκες στον κόπο να γράψεις όλες αυτές τις κουταμάρες χωρίς να με γνωρίζεις, να με ρώταγες πρώτα που θα ήταν και το πιο ηθικό θα σου έλεγα, ότι εκείνη η προσπάθεια μάζεψε μόνο 48 επενδυτές και 7000 ευρώ σαν κεφάλαιο (αυτό ήταν το τρομερό ποσό που μαζέψαμε όσα μαζέψαμε) και βέβαια τα χρήματα αυτά δεν ήταν ικανά να υλοποιήσουν τίποτα. Με όλους είχαμε φιλικές σχέσεις. Τα περισσότερα χρήματα έχουν επιστραφεί, ενώ κάποιοι που έβαλαν μικροποσά δεν τα ζήτησαν καν πίσω. Πάντως η τελευταία μου ενημέρωση σε όλους τους, ήταν ότι όποτε θελήσουν μπορούν να μου ζητήσουν τα κεφάλαια που έδωσαν. Ο βασικός επενδυτής που έχει βάλει 5000ευρώ και είμαστε φίλοι και σήμερα, έχει δικαιώματα σε άλλα προγράμματα της εταιρίας μου. Ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία παρ' ότι δεν κατέληξε πουθενά.
-----
Αυτή τη στιγμη είμαι στο χώρο των εναλλακτικών πηγών ενέργειας κι αυτή η δημοσίευση φαντάζει τελείως αστεία γιατί το μόνο που αποδεικνύει είναι την κακοήθεια μερικών να εκθέτων επώνυμους ανθρώπους χωρίς καν να ξέρουν αλλά ούτε και να τους ενδιαφέρει να μάθουν τι πραγματικά έχει συμβεί.
-----
Το μόνο αρνητικό σχόλιο για την δραστηριότητά μου αυτή δεν έγινε από κάποιον στο εξωτερικό που μου είχε εμπιστευθεί χρήματα αλλά από έναν κακοήθη Έλληνα ο οποίος ποτέ δεν είχε μιλήσει μαζί μου, ποτέ δε μου είχε δώσει την δυνατότητα να του εξηγήσω αλλά βιάστηκε να κρίνει, να κατακρίνει και να προσβάλει δημόσια.
-----
Ο μόνος που πραγματικά προσβάλεται από τη δημοσίευσή σου ήταν 2 ανώνυμοι, ο ένας εκ των οποίων εσύ, που κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις και χωρίς ευθύνη πίσω από την διαδικτυακή ανωνυμία.
----
Εγώ βάζω το ονοματεπώνυμό μου και τα στοιχεία μου σε ότι κάνω γιατί δεν έχω τίποτα να κρύψω.
----
Το να μεταφράζεις τα πράγματα όπως θέλεις και να προσβάλεις κάποιον επώνυμα σε κατατάσσει στην κατηγορία των ανήθικων μπουρδολόγων που δυστυχώς υπάρχουν πολλοί.

Συγχαρητήρια για το ήθος σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα σου έλεγα, ότι εκείνη η προσπάθεια μάζεψε μόνο 48 επενδυτές και 7000 ευρώ σαν κεφάλαιο
(αυτό ήταν το τρομερό ποσό που μαζέψαμε όσα μαζέψαμε)
και βέβαια τα χρήματα αυτά δεν ήταν ικανά να υλοποιήσουν τίποτα.

δοκιμασε το crowdfunding
http://crowdfunding.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Crowdfunding
http://www.forbes.com/sites/chancebarnett/2013/05/08/top-10-crowdfunding-sites-for-fundraising/

π.χ με τις εταιρειες
KICKSTARTER https://en.wikipedia.org/wiki/Kickstarter
INDIEGOGO https://en.wikipedia.org/wiki/Indiegogo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣ ΟΥΚ ΕΠΕΙΡΑΘΗ, ΟΛΙΓΑ ΟΙΔΕ !

Practical Guide to Free-Energy Devices

http://www.free-energy-info.co.uk/

Many people have produced devices and ideas for tapping this energy. The energy is often called "Zero-Point Energy" because it is the energy which would remain if a system has it's temperature lowered to absolute zero. This presentation is introductory information on what has already been achieved in this field: devices which output more power than they require to run. This looks as if they contradict the Law of Conservation of Energy, but they don't, and you can see this when you take the zero-point energy field into account.

The material on this web site describes many different devices, with diagrams, photographs, explanations, pointers to web sites, etc. As some of the devices need an understanding of electronic circuitry, a simple, step-by-step instruction course in electronics is also provided in Chapter 12. This can take someone with no previous knowledge of electronics, to the level where they can read, understand, design and build the type of circuits used with these devices.

The main information on this web site has been gathered together into a standard book format.
You can download the main set of information, including the patents, as an eBook, using this link eBook Release 30.4.
The document contains some 3,000 pages and has a file size of about 48 Mb

http://www.free-energy-info.co.uk/PJKbook.pdf

http://www.free-energy-info.co.uk/Chapt16.html

Devices which are the easiest to build :

The Magnetic Frame of Lawrence Tseung (chapter 3)
The Transformers of Thane Heins (chapter 3)
Stephan Leben’s adaptation of the Flynn Magnetic Frame (chapter 3)

These three devices have no moving parts and their performance has to be determined by measurements of the input power and the output power. They all operate by passing a fluctuating magnetic field through a frame, which is typically made from thin strips of laminated steel. These devices are limited in their power levels by the amount of magnetic flux which can be carried by their magnetic frames, and to a much lesser extent, by the maximum current which can be carried by the coil windings placed on those frames. Once the core reaches magnetic saturation, applying a stronger magnetic field to it has no effect at all and just wastes the additional power. So, in order to get any form of powerful output, the magnetic frame or core needs to have a high magnetic capacity, which typically means that the frame has to be big, which in turn, means it will probably be heavy and it may be expensive. Using specialised materials for the core could make a major difference, but most constructors will not have access to any of these nanocrystalline materials.

When properly constructed and operated, these devices can certainly show you that COP>1 is definitely possible.

However, as the results are based on measurements, it is generally difficult to convince anyone else as many people will presume that you are operating a hoax as they have always been taught that any such operation is “impossible” as there is no such thing as “a free lunch”.

If you do want to comment on the input and output power levels, then be sure to measure the DC voltage and the DC current on both the input and the output as it will be argued that any form of waveform will give measurement errors.

The most convincing thing is if the device supplies it’s own input power as well as supplying some additional item, even a single LED.

Where the COP is greater than 1, this should be possible, but to keep the device operating steadily, I suggest that you use a voltage-stabilised circuit to supply the input power as that prevents a runaway situation where increased output power produces increased input power and a positive feedback is created which could lead to the almost instant destruction of circuit components which have been driven well past their rated values.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PsychoTronic
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2016, 16:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bohren's Experiment : COP=18 !!!

If you just want an overunity experiment,
then by all means repeat
(or have your university repeat) Bohren's experiment,
which gives 18 times as much energy out as you put in.

Does it every time, any time, anywhere.

See Craig F. Bohren,
"How can a particle absorb more than the light incident on it?"
American Journal of Physics, 51(4), Apr. 1983, p. 323-327.

Under nonlinear conditions, a particle can absorb more energy than is in the light incident on it.

Metallic particles at ultraviolet frequencies are one class of such particles and insulating particles at infrared frequencies are another.
See also H. Paul and R. Fischer, (Comment on “How can a particle absorb more than the light incident on it?’},
” Am. J. Phys., 51(4), Apr. 1983, p. 327
which replicated the Bohren experiment independently and validated its results !!!

How can a particle absorb more than the light incident on it?
Craig F. Bohren
http://scitation.aip.org/content/aapt/journal/ajp/51/4/10.1119/1.13262
Am. J. Phys. 51, 323 (1983);
http://dx.doi.org/10.1119/1.13262


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy