ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός & Άνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 09:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερε δεν διδάσκω τίποτα...μη μου φορτώνεις πράγματα.Η συμπεριφορά μου προς τρείς συνομιλητές του Forum είναι ανάλογη με το μίσος που επιδυκνείουν για κάτι που πιστεύω, οπότε μην μιλάς τόσο ελαφρά την καρδία.Αν κάνεις μια γύρα στα topic του forum θα δείς οτι παντού προσπαθούν και οι τρείς να μειώσουν με αποσπασματικά στοιχεία τον Χριστιανισμό ενώ εγώ δεν προσπάθησα διόλου να μειώσω την αξία του Ελληνικού πνεύματος αν και μπορώ πολύ εύκολα να το κάνω...
Ξεκαθάρισα απο την αρχή οτι δεν ανήκω σε εκκλησία ή θρησκευτική οργάνωση και οτι είμαι λάτρης του αρχαίου Ελληνικού πνεύματος. Αυτό οι συγκεκριμένοι τρείς δεν μπορούν να το δεχτούν γιατι νομίζουν οτι μόνο αυτοί έχουν το δικαίωμα και τον νού να συλλάβουν αυτό.
Είδες με τι επιχείρηματα συζητούν? Είδες οτι όποτε δεν μπορούν να απαντήσουν κάνουν τις πάπιες ? Αγάπη θεωρείς οτι είναι να λές ναι με χαμόγελο και να δέχεσαι την συκοφαντία και την προπαγάνδα?
Πιστεύω οτι τα συγκεκριμένα άτομα εκτελούν υπηρεσία αλλιώς δεν εξηγείται η εμμονή που έχουν. Αν ήταν και οι τρείς Χριστιανοί που μιλούσαν εναντίον μιας άλλη κοσμοθεωρίας να είσαι σίγουρος οτι θα απαντούσα αναλόγως.Το πρόβλημά μου (έχω όντως...) είναι με τις αυθεντίες και αυτούς που πιστεύουν οτι κατέχουν τον ορθό λόγο.
Αν ψάξεις λίγο τα topic θα δείς οτι και οι τρείς ξεκινάνε απο ένα απλό θεώρημα " όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι βλάκες" . Πώς θα το αντιμετώπιζες εσύ αυτό φίλε Ελεύθερε που τόσο εύκολα πήρες θέση χωρίς όμως να επιχειρηματολόγήσεις ? (γιατι άραγε?) και τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αγάπη?
Καταρχήν τα άτομα αυτά δεν ασχολιούνται με την αγάπη ,δεν την δέχονται καν...το μόνο που κάνουν είναι να παραθέτουν αποσπάσματα απο ότι τους συμφέρει για να μας πούν το αυτονόητο..."Η οργανωμένη θρησκεία είναι μια σαπίλα" Εμ δεν περιμέναμε τον Υπερίωνα ,τον Ατλα και τον serpentpan για να μας το πούν αυτό.Το καταλάβαμε απο πολύ μικροί.Ξεκαθάρισα οτι δεν παραδέχομαι καμία οργανωμένη θρησκεία γιατι πολύ απλά ο Χριστός είπε οτι Ναός είναι το σώμα μας αυτοί όμως συνεχίζουν να "τσαμπουνάνε" τα ίδια επιχειρήματα για καταστροφές ναών και επίσκοπους και και και.... Σε ένα topic παρέθεσα απόσπασμα απο την "Επι του όρους ομιλία" και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη...

Με προβληματίζει όμως το γιατί εσύ έρχεσαι απο το πουθενά και βάζεις διλήματα στον φίλτατο Φώτιο.Εδώ πέρα δεν διδάσκει κανείς τίποτα και αν θές να "φωτιστείς" δεν νομίζω να είσαι τόσο αφελής ωστε να ψάχνεις την φώτηση μέσα απο το internet ούτε κανείς απο μας μπορεί να σου υποδίξει κάτι που θα το βρείς μέσα σου. Γιατί λοιπόν πας να δημιουργήσεις εντυπώσεις ? ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ? και απο την άλλη λες "δεν κρίνω τους άλλους γιατι δεν διδάσκουν αγάπη" ωραίος είσαι ....αντικειμενικότατος....
Φίλε ελεύθερε θα με αναγκάσεις να σου πώ οτι πρέπει να προσπαθήσεις πολύ ακόμα για να είσαι πράγματι Ελεύθερος...όσο για την υποτίμηση των άλλων ...απλά προσπαθώ σαν βελόνα να σκάσω μερικά παραφουσκωμένα μπαλόνια...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 23:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαινεται οτι καποιοι με δικαζουν,και δεν το καταλαβα.
Επισης φαινεται οτι ειμαι πρακτορας σκοτεινων αντιχριστιανικων κυκλων,κι ας μην το ξερω,λες και ο χριστιανισμος χρειαζεται εξωτερικες ωθησεις για να πεσει.
Οι καλυτεροι αντιπαλοι του ειναι οι ιδιοι οι οπαδοι του,που με την βιωματικη τους,και μαλιστα την ακρα υποκρισια τους ,σηπουν το εσωτερικο του,που στηριζεται ακομη ορθιο απο τις παροχες της οποιας εξουσιας.
Επισης αν φαινεται μισος απο αυτα που γραφω,τοτε εννοουμε,διαφορετικα πραγματα,με ιδιες λεξεις.Απλως δεν ειμαι εμπορος οπιοειδων,του τυπου της χριστιανικης αγαπης.
Τελος,η εβραιοχριστιανικη σου ψυχοσυνθεση,ΕΟΝ,αλλα και για το ποιοι ειναι πραγματι οι εβραιοχριστιανοι,φωναζουν απο χιλιομετρα.
Κι αν νομιζεις καθε ΕΟΝ,οτι ειμαι υποχρεωμενος,να απαντω στις θυμαπατες,την ψυχοπαθεια και τις καθε λογης αποψεις που κυκλοφορουν,εισαι πολυ γελασμενος.Σιγα μη βγαλουμε και τα εξασφαιρα...
Απο την εκφραση σου'ειναι μορφωμενα',φαινονται και τα αιτια της χριστιανικης επικρατησης,οπως και τα πραγματικα αιτια των πολιτισμικων καταστροφων,σε βαρος του Αρχαιου κοσμου,που μετα,οταν τα εφεραν εις εδαφος,δηλ.στο εβραιοχριστιανικο τους πραγματικο αναστημα,αρχισαν να τα θαυμαζουν και να τα αγαπουν...παρολο που μπορουν οποια στιγμη θελουν ,να τα κανουν σκονη ,με την υψηλη κριτικη τους λειτουργια.
Μαλλον τρελλαινομαστε σιγα-σιγα...κι αυτο αρχισα να το καταλαβαινω!!!

serpentpan

Edited by - serpentpan on 23/12/2002 23:41:06

Edited by - serpentpan on 24/12/2002 00:24:48

Edited by - serpentpan on 24/12/2002 00:26:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 18:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ (και καλά) ΣΕ ΟΛΟΥΣ
(και σε όσους…δεν γιορτάζουν. )

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
(Κυρίως μέσα μας, για να έχουν και πραγματική αξία!).

Φίλε Ελεύθερε καλωσόρισες.

Για να σε «φωτίσω» πρέπει να είμαι το Άγιο Πνεύμα ή η Εκδήλωση του Διδασκάλου στη γη!

Πιστεύω πάντως πως στο χέρι του καθενός μας (και φυσικά στις επιλογές μας) είναι ο Φωτισμός και η Αγάπη.

Αν ειλικρινά ζητάς την γνώμη μου, θα σου πρότεινα να αναζητήσεις την Αγάπη μέσα σου.
«Εσύ έχει το πεπόνι και το μαχαίρι» για την Ψυχή σου!

Πρέπει όμως να παραδεχτείς, και δεν είναι δικαιολογία, πως είναι πολύ εύκολο να κρίνεις κάποιον γιατί δεν εκδηλώνει την Τέλεια Αγάπη προς τους συνανθρώπους του, παρά τον ίδιο μας τον εαυτό!

Σου ζητάω πάντως συγνώμη για το αν η «Αγάπη» που εκδηλώνω (ή δεν εκδηλώνω) απέχει ακόμη από την Τέλεια Αγάπη!

Φίλε Serpentpan, όλοι μας σε αυτό το χώρο κρινόμαστε από τα λόγια και όχι από τα έργα μας.
Θα σε παρακαλούσα να κάνεις κάποιους ουσιαστικούς διαχωρισμούς στις θέσεις σου.
Δεν υπάρχει εβραιο-χριστιανισμός!
Πιστεύω πως η τοποθέτησή σου δηλώνει μια απαξίωση προς τον Χριστιανισμό.
Σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τις διδαχές του, όμως Φίλε μου δεν έχεις κατανοήσεις το βάθος της Διδασκαλίας της Αγάπης.
Αλλιώς δεν θα Την υποτιμούσες. Τουλάχιστον.
Ακόμα και ο Γκάντι σέβονταν τον Χριστό και την Διδασκαλία Του!

Αν επιμένεις βέβαια στις θέσεις σου, είναι φυσικό να κρίνεσαι για όπου οι συνομιλητές πιστεύουν πως έχεις λάθος. Δεν υπάρχει λόγος να συγκρούονται οι προσωπικότητες, αλλά αξίζει να εμβαθύνουμε στην Ουσία της Πνευματικής μας Πορείας.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο για αυτήν την Πορεία και την Ζωή σου.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 00:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Φωτιε ,Εον,και λοιποι χριστιανοι,σας ευχομαι κατ'αρχην καλη φωτιση,μερες που ειναι.
Δεν μπορεις να ξερεις τι εχω καταλαβει,και τι εχω γνωρισει ,γιατι δεν με ξερει προσωπικα κανεις σας.
Ο εβραιοχριστιανισμος,ειναι ο καλυτερος ορος για να αποδοθει το συνολο των αποψεων αυτων ,που ταλαιπωρησαν την γη,και θα την ταλαιπωρησουν για πολυ ακομη,απ'οτι φαινεται.Για μενα ο χριστιανισμος,αποτελει εβραικο δημιουργημα,και με οχημα αυτον ,επεκταθηκε παγκοσμια.
Η διδασκαλια του Χριστου,οπως την εννοω,δεν εχει πολλες σχεσεις,με τον χριστιανισμο.
Και η αποτυχια των χριστιανων και του χριστιανισμου,να φερουν συνεχεια,στην αγαπη ,το φως,και την εναρμονηση του Ιδρυτη τους,'θολωνει'στην καθε κριτικη ματια,με την καταλληλη χρησιμοποιηση ευφοριακων,οπως 'η χριστιανικη αγαπη'.Τα καλα και συμφεροντα...
Η ΑΓΑΠΗ,σαν λειτουργια,ειναι παγκοσμια,και κανεις σοβαρος ερευνητης δεν μπορει να την οικιοποιηθει σαν αποκλειστικη του εργολαβια.Ειπαμε ,τα καλα και συμφεροντα...
Eπισης φιλε Φωτιε,οταν ο Γκαντι ρωτηθηκε,για τις αποψεις του για τον χριστιανισμο,ειπε,'θαυμαζω απεριοριστα την προσωπικοτητα του Ιησου,αλλα δεν μπορω να αντεξω τους χριστιανους.'Γιατι ειχε προσωπικη εμπειρια ...στην πλατη του ,της εντιμοτητας και ειλικρινειας της Αγγλικης(στην περιπτωση)χριστιανικης αγαπης.Ετσι,Φωτιε ,ειναι καλο να παραθετεις ολο το αποσπασμα,και οχι μερος του.Αλλα,ειπαμε,τα καλα και συμφεροντα...
Τελος Εον,πειραματισου αν θες ,με αυτο που προτεινω,και μπορει να μαθεις για τον εαυτο σου κατι.
Μην παιζεις και πολυ με βελονες,γιατι μπορει να τραυματιστεις.
Αληθεια,θα κανεις τιποτε,και για τα εβραιοχριστιανικα μπαλονια?

serpentpan

Edited by - serpentpan on 27/12/2002 01:06:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 01:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι χρόνια πολλά με την ευκαιρία της γέννησης του Χριστού, χμ…εκείνου που γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου.

Έον…..συμφωνώ μαζί σου ως προς την απέχθεια προς τις αυθεντίες. Ότι κι’ αν υποστηρίζεις όμως, αν δεν χρησιμοποιείς την απαιτούμενη ευγένεια μόνο ζημιά του προκαλείς. Υποτίθεται ότι πιστεύεις στον Ιησού Χριστό. Αυτόν λοιπόν λέγεται ότι τον σταυρώσανε αφού τον βασανίσανε και όμως έλεγε: Πάτερ άφες αυτοίς. Μετά από τόσο κακό που του κάνανε. Εσένα σε θίξανε λίγο από μακριά και…………….Αν τον πίστευες πραγματικά θα τον είχες σαν παράδειγμα.

Φώτιε……. θες να πεις ότι μετά από τη μελέτη χίλιων και πλέον σελίδων αγίας;;;; γραφής περιοριζόμαστε στο… μέσα μας; Ξαναγυρίζουμε στο γνώθι σ’ αυτόν λοιπόν; Μετά από τόοοοσα και τόοοοσα;
Εν πάσει περιπτώσει ψάχνοντας μέσα μας να βρούμε την αγάπη δεν θάταν καλό να ψάξουμε και λίγο έξω μας, μπας και βρούμε μερικούς φορείς αυτής της αγάπης; Θα μας βοηθούσε να αντιληφθούμε καλύτερα τι γυρεύουμε. Εγώ ψάχνω εδώ και καιρό αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα κανένα. Μόνο υποκριτές και λαοπλάνους βρήκα. Χώρια τα τόοοοσα εγκλήματα που έγιναν για και κατά την εφαρμογή της. Γράφοντας αυτά θα μπορούσα να υποστηρίξω κι’ εγώ ότι άρχισα να βρίσκω την αγάπη. Αλλά όχι…όχι. Μάλλον συμπόνια προς τα θύματα και απέχθεια προς τους θύτες είναι.
Ελεύθερος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ

quote:
Υποτίθεται ότι πιστεύεις στον Ιησού Χριστό. Αυτόν λοιπόν λέγεται ότι τον σταυρώσανε αφού τον βασανίσανε και όμως έλεγε: Πάτερ άφες αυτοίς. Μετά από τόσο κακό που του κάνανε. Εσένα σε θίξανε λίγο από μακριά και…………….Αν τον πίστευες πραγματικά θα τον είχες σαν παράδειγμα.

Ο ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ: ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.


quote:
Φώτιε……. θες να πεις ότι μετά από τη μελέτη χίλιων και πλέον σελίδων αγίας;;;; γραφής περιοριζόμαστε στο… μέσα μας; Ξαναγυρίζουμε στο γνώθι σ’ αυτόν λοιπόν; Μετά από τόοοοσα και τόοοοσα;

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΘΙ ΣΕ ΕΑΥΤΟΝ.

ΓΙΑΤΙ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ;;; ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΩΘΟΥΜΕ!!!

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ TOPIC ME ΘΕΜΑ:

Ο SERPENTPAN KAI O ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Ο ΥΠΕΡΙΩΝ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Ο ΑΤΛΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΞΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΣΑΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι χρόνια πολλά με την ευκαιρία της γέννησης του Χριστού, χμ…εκείνου που γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΕΒΔΟΜΟ ΕΞΩΓΑΜΟ ΤΟΥ ΔΙΑ;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο εβραιοχριστιανισμος,ειναι ο καλυτερος ορος για να αποδοθει το συνολο των αποψεων αυτων ,που ταλαιπωρησαν την γη,και θα την ταλαιπωρησουν για πολυ ακομη,απ'οτι φαινεται.Για μενα ο χριστιανισμος,αποτελει εβραικο δημιουργημα,και με οχημα αυτον ,επεκταθηκε παγκοσμια.

ΦΙΛΕ SERPENTPAN ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ.

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 11:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλλον τρελλαινομαστε σιγα-σιγα...κι αυτο αρχισα να το καταλαβαινω!!!

serpentpan


ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ. ΑΡΓΙΣΑ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΙΔΙΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΛΑΨΩ. ΞΕΡΕΙΣ Η ΕΚΑΤΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ "ΑΝΑΓΚΑΣΕ" ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΜΙΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣ. ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΕΔΩ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΤΣΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 03:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντώνιε έχεις δίκαιο,
Πρέπει να δώσω το πιστεύω μου. Χμ… είναι το εξής: Δεν πιστεύω τίποτε. Ή γνωρίζω ή δεν γνωρίζω. Γνωρίζω λοιπόν ότι και αυτοί που λένε ότι πιστεύουν, κατά βάθος δεν πιστεύουν τίποτε. Απλώς υποστηρίζουν. Για θρησκείες μιλάω. Αυτό δεν είναι κακό. Ούτε το να παρακινούν άλλους να πιστέψουν ή να υποστηρίξουν κάτι είναι κακό. Το κακό είναι όταν υποστηρίζουν ή όταν λένε ότι πιστεύουν κάτι, μόνο και μόνο επειδή έχουν συμφέρον απ’ αυτό. Κοίταξε την περιουσία της Ο.Χ. εκκλησίας. Άν δεν είσαι ρασοφόρος ή θεολόγος ή έστω συγγενής, δεν έχεις να πάρεις τίποτε απ’ αυτήν, μόνο να δώσεις. Ψάξε τα λόγια και τα έργα τους. Μηδέν παρά χρήμα γίγνεται.
Είμαι κι’ εγώ Ο.Χ. Να εδώ στο συρτάρι μου έχω το πιστοποιητικό βάπτισης μου αν σου λέει τίποτε αυτό. Θες να ανεβείς ένα σκαλοπατάκι ελευθερίας; Έλα……

Κάτι σχεδόν άσχετο και παρακαλώ μη με παρεξηγήσει κανείς. Όταν μπροστά από ένα ρήμα ταιριάζει το εμείς ή το εσείς το ρήμα αυτό πρέπει να τελειώνει σε έψιλον(ε) και όχι σε άλφαγιώτα(αι) αλλοιώς χάνεται το νόημα. Παράδειγμα: ΧάνετΑΙ=Πάει κατά διαόλου που λέμε. ΧάνετΕ=Εσείς χάνετε. ΧανόμαστΕ. ΧάνεστΕ, ΧάνοντΑΙ. Εσείς εξηγείτΕ, Αυτό εξηγείτΑΙ. Συγγνώμη προκαταβολικά.

Ελέυθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 22:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΕ

Από το προσωνύμιο που χρησιμοποιείς καταλαβαίνω ότι δίνεις μεγάλη σημασία στην ελευθερία. Πράγματι έχεις δίκιο αρκεί να μην νομίζεις εσένα ελέυθερο και τους άλλους σκλαβωμένους. Γιατί εαν συμβαίνει αυτό έχεις καταδικασθεί στην ψευδαίσθηση ελευθερίας που προσφέρει ο υποκειμενισμός. Ο υποκειμενισμός ο οποίος δεν είναι μόνος του αλλά πάντα συνοδεύεται από τον εγωισμό του εγώ είμαι ελέυθερος γιατί γνωρίζω. Αλήθεια τι είναι γνώση; Ποια είναι η αντικειμενική γνώση την οποία έλαβες ποιο είναι εκείνο το αντικειμενικό εσωτερικό κριτήριο που σε οδήγησε να επιλέξεις από όλες τις γνώσεις που δίνονται ετσι ώστε να πεις οτί γνωρίζεις;; Μήπως αυτό που είμαστε μέσα μας δεν είναι λίγο ο πατέρας μας, η μητέρα μας, ο δάσκαλος μας, ο φίλος μας, ο παπάς μας, ο πολιτικός μας κ.λ.π. Λοιπόν που τι βρήκες τη γνώση ποιός στη έδωσε;; Ο φιλόσοφος ο συγγραφέας που γνώριζε την αλήθεια;;
Λες οτι δεν πιστέυεις τίποτα, αλλά γνωρίζεις. Και όμως πιστέυεις αυτά που γνωρίζεις, άρα πιστέυεις, γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος που να μη πιστέυει τίποτα. Ακόμα και ο άθεος πιστέυει στη αθεία. Εγώ πιστέυω στο Εσταυρωμένο Παιδί που πήγε κόντρα με όλο το κόσμο, αγάπησε τον άνθρωπο και σταυρώθηκε για αυτόν. Εσύ θα μου πεις ότι δεν ξέρω τι λέω. Εγώ όμως το γνωρίζω. Και το πιστέυω. Ελέυθερε ποιος σταυρώθηκε για σένα;;;;;;;;;;


· Δεν είμαι ρασοφόρος ούτε θεολόγος ούτε συγγενής. Σε ενοχλεί που πιστέυουν από συμφέρον. Θα έπρεπε να τους λυπάσαι και όχι να αυτοεπιβεβαιώνεις το πιστέυω σου εε! Συγνώμη τη γνώση σου εννοούσα.
· Όσο για το μάθημα ορθογραφίας έχεις δίκιο ποτέ δεν μπόρεσα να εφαρμόσω αυτό το κανόνα αλλά θα το προσπαθήσω.


ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 00:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αντωνιε,σε χαιρετω.
Οταν με προκαλουν,θα απαντω,μεχρις οριου,με τον ιδιο τροπο,γιατι ακριβως ο δρομος μου ειναι διαφορετικος,απο των εβραιοχριστιανων,οι οποιοι αν ειχαν κανει και την ελαχιστη αυτοκριτικη και ειχαν καποια επαφη με την ιστορικη πραγματικοτητα,και η χρηση παραισθησιογονων δεν ειχε απονεκρωσει τις οποιες αντιληπτικες και κριτικες τους ικανοτητες,και δεν ειχαν βγαλει απο χρυσο κανονα της ζωης τους τα'καλα και συμφεροντα'με την προσωπιδα της χριστιανικης 'αγαπης',τον απο μηχανης θεο που τους λυνει τις αντιφασεις του θρησκευματος τους,και καθαριζει το αιμα που εχυσαν,θα επρεπε το λιγωτερο να μην μιλουν,γιατι εχουν βαρυ ποινικο μητρωο.
Ομως η αληθεια εξαπλωνεται,και τα χρηματα που αφειδως σκορπα η Αρχιεπισκοπη,για προπαγανδα,απο τηλεοραση,Μ.Μ.Ε.,κρατικο μηχανισμο,κ.λ.π.και για αγορα συνειδησεων,σε λιγο δεν θα φτανει.
Και σταματηστε πια να προδιδετε την εκκλησια και την εν γενει πιστη σας σε αυτην,γιατι αυτη συναρμολογησε τα Ιερα Κειμενα,και τις εν γενει δοξασιες που πιστευτε,μην την προδιδετε λοιπον για τους χριστιανισμους της φαντασιας σας.
Αυτη σας η σχεση με την χριστιανικη εκκλησια,πραγματικου ερωτα και φαρισαικης,'για τα ματια'του κοσμου,απορριψης,αφου θελετε να επιδειξετε προσωπειο 'σωστου και ντομπρου' χριστιανου,καταντα νευρωση.
Τελικα ,οι εβραιοχριστιανοι,ειναι κατα βαθος ολοι ιδιοι.
Ευτυχως που δεν υπαρχουν πια Ιεροεξεταστικες πυρες.
Ενα αλλο ονομα της σεφιρα Τιφαρεθ ειναι ΕΥΘΥΤΗΤΑ=ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 30/12/2002 00:46:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 11:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Μια Νέα, Ευτυχισμένη (για κάποιους ) χρονιά μας κλείνει το μάτι!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους τους προβληματισμούς που τέθηκαν σε αυτή την χρονιά. (…ας πούμε )

Φίλε Άτλαντα μας μπερδεύεις!
Ο Θεός «δημιούργησε» το μέλλον τόσο όσο «δημιούργησε» το πληκτρολόγιο που γράφεις και την οθόνη που τώρα διαβάζεις!
Που το περίπλοκο, και γιατί αισθάνεσαι «εγκλωβισμένος» μέσα στην Δημιουργία;!
Πέρα από τη Βαρύτητα, την Αδράνεια, την Τριβή, τη Φθορά της Ύλης, την Γέννηση και το Θάνατο (και χιλιάδες άλλους νόμους της Δημιουργίας) έχεις, έχουμε, την Ελεύθερη Βούληση και τις επιλογές μας.
Έχουμε την Ελευθερία (όπως περιγράφει και ο Καζαντζάκης) να εκδηλώνουμε, ή όχι, τον Θεό!

Αυτό το «μαγικό ον» που ονομάζεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Φίλε Serpentpan, μείωσε σε παρακαλώ λίγο το «δηλητήριό» σου… μέρες που είναι!
Ενοχλήθηκες για την παρατήρησή μου πως δεν έχεις εμβαθύνεις στην Διδασκαλία της Αγάπης!
Και ακολουθείς με συνεχόμενες αρνητικές κρίσεις και υποτίμηση προς τον χριστιανισμό.

Δεν διακρίνεις, μήπως, έλλειψη μέτρου στην αντίδρασή σου;

Όπως έχω σημειώσει, πράγματι, δεν κρινόμαστε από τις πράξεις μας και για αυτό που είμαστε σε αυτό το χώρο, αλλά από τα λόγια μας και μόνο. Αυτό είναι ένα πλεονέκτημα & μειονέκτημα της επικοινωνίας μέσω του Διαδικτύου! Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε εύκολα!

Όμως φίλε μου δεν είπα «μισά» πράγματα.
Ο Γκάντι σέβονταν τον Χριστό και την Διδασκαλία Του.
Τον άκουσες ποτέ μήπως να μιλάει για «εβραιοχριστιανισμό»;

Αν προτιμάς να «δαιμονοποιείς» τον χριστιανισμό και τους χριστιανούς για τον πόνο, την σκληρότητα, τον εγωισμό και την κακία στο κόσμο, μπορείς να ικανοποιείς τα συναισθήματά σου με αυτή την θέση, δεν σημαίνει βέβαια πως είναι «σώνει και καλά» Αλήθεια!

Συμφωνώ πως ΑΓΑΠΗ δεν είναι εργολαβία κανενός.

Κατέδειξέ την!!!!
Ελεύθερος είσαι!!!

Δεν αρκεί κάποιος να κατηγορεί τους ανθρώπους γύρω του για σκλάβους, προσκυνημένους, ανελεύθερους, δίχως να είναι αυτός ο ίδιος παράδειγμα & πρότυπο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ!

Δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους Έλληνες για έλλειψη Παιδείας (τραγικό όντως!), τους Ευρωπαίους για έλλειψη Δημοκρατίας, τους Χριστιανούς για έλλειψη Αγάπης και εμείς να μην κάνουμε τίποτα που θα συνεισφέρει σε αυτό!

Και αν τα λόγια μας Φίλοι μου είναι ελλειμματικά σε Παιδεία, Δημοκρατία, Αγάπη, γιατί φωνάζουμε και διαμαρτυρόμαστε;

Φίλε Ελεύθερε όσο δύσκολο είναι να βρεις άνθρωπο να Αγαπάει, τόσο δύσκολο είναι να βρεις άνθρωπο Ελεύθερο!
Σε ενοχλεί μήπως να αγωνιστείς για την Ελευθερία;
Πιστεύω πως όχι!
Όμοια λοιπόν μπορείς να αγωνιστείς και για την Αγάπη!

Μέσα μας βρίσκονται και από μέσα μας ξεκινούν όλα!

Δυσκολεύεσαι να βρεις φορείς της Αγάπης;

Μάλλον ψάχνουμε σε διαφορετικά μέρη, καθώς έχω γνωρίσει αρκετούς!

Και δεν μιλάω μόνο για τους «ανώνυμους πολίτες», τους «μικρούς ήρωες της καθημερινότητας» όπως μας λένε στα ΜΜΕ

Αν θες να βοηθήσω θα προτείνω μερικούς διάσημους φορείς της Αγάπης και της Ελευθέριας και μάλιστα εκτός του χριστιανικού κατεστημένου για να μην μπερδευόμαστε.
Τον Γκάντι τον προανέφερα, ο αγώνας του είναι γνωστός σε όλους μας.
Υπήρχε και ένας Σωκράτης, «Παγκόσμιος Φάρος» με ολοφάνερη την Αγάπη του για τον άνθρωπο!
Και ας έρθουμε πιο κοντά στο χρόνο. Κάποιος Θ. Κολοκοτρώνης μήπως λέει κάτι;
Αγάπη για τον άνθρωπο, την Ελλάδα, την Ελευθερία που την σφράγισε και αυτός με την θυσία του;
Δεν είναι μήπως κοινό χαρακτηριστικό όσων αγαπούνε να εισπράττουν την αχαριστία;
Που εντάσσουμε λοιπόν εμείς τον εαυτό μας;
Στο «κοπάδι των κριτών τους» ή στους αγωνιστές της Αγάπης και της Ελευθερίας;

Ας ξεκαθαρίσουμε κρίνοντας πρώτα τον εαυτό μας.
Μετά ας βγάλουμε με προσοχή και σεβασμό και το ξυλαράκι από το μάτι του πλησίον μας!

Δεν υπάρχει Αγάπη χωρίς Θυσία.
Είναι ένας φάρος!
Ακόμα και οι γονείς μας έχουν θυσιάσει για μας και την ζωή μας.
Είναι (ακόμα και λίγο) μια προσφορά αγάπης για μας.
Αν δυσκολευόμαστε να την διακρίνουμε, συγνώμη φίλοι μου αλλά υπάρχει …πρόβλημα όρασης.

Καθώς τελειώνει η χρονιά, θα ήθελα να μην μείνω σε κρίσεις.
Θεωρώ πως όλοι σε αυτό το χώρο έχουμε την απαραίτητη ωριμότητα για να κρίνουμε με προσοχή τον εαυτό μας.

Εύχομαι λοιπόν, Αγάπη, Ελευθερία, Φως, Ζωή & Ενότητα σε όλους μας ανεξαιρέτως!
Ενότητα με τον συνάνθρωπό μας, με την ψυχή, το πνεύμα μας, με τον Θεό, με τον Θείο Εαυτό μας!
Ας γίνουμε όλοι ωφέλιμοι για τον Άνθρωπο!
Ο καθένας από το μετερίζι του!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 12:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε serpentpan χαίρε

Έχεις δίκιο ότι προκάλεσα. Όχι όμως με τη κακή έννοια γιατί δεν το συνηθίζω. Αλλά με ειλικρινή αγανάκτηση ρώτησα για την πίστη σας γιατί εδώ εγώ δεν συζητώ για να μυήσω κάποιον αλλά για να γνωρίσω κάτι παραπάνω. Και ειλικρινά στο λέω είμαι ανοιχτός να δεχτώ οτιδήποτε από τη πίστη των άλλων δημιουργήσει μέσα μου το σκίρτημα της αλήθειας γιατί έτσι έμαθα να λειτουργώ. Άλλωστε τον Χριστό τον «προσέγγισα» μέσα από το μυστικισμό και όχι μέσα από το κατηχητικό. Και ξέρεις υπάρχουν πολλοί που βγάζουν χολή κατά του εβραιοχριστιανισμού και ήταν παιδιά του κατηχητικού. Παρ’όλα αυτά η «πρόκληση» μου έπιασε τόπο και η πίστη σου αναπτύχθηκε με το πιο γλαφυρό τρόπο :


quote:
των εβραιοχριστιανων,οι οποιοι αν ειχαν κανει και την ελαχιστη αυτοκριτικη

και ειχαν καποια επαφη με την ιστορικη πραγματικοτητα

και η χρηση παραισθησιογονων δεν ειχε απονεκρωσει τις οποιες αντιληπτικες και κριτικες τους ικανοτητες

το αιμα που εχυσαν,θα επρεπε το λιγωτερο να μην μιλουν,γιατι εχουν βαρυ ποινικο μητρωο.

Και σταματηστε πια να προδιδετε την εκκλησια και την εν γενει πιστη σας

αφου θελετε να επιδειξετε προσωπειο 'σωστου και ντομπρου' χριστιανου,καταντα νευρωση.

Τελικα ,οι εβραιοχριστιανοι,ειναι κατα βαθος ολοι ιδιοι.



Η πίστη σου λοιπόν είναι ότι εγώ είμαι: Ανεπαίσχυντος εβραιοχριστιανός χωρίς ίχνος διόρθωσης με καμιά επαφή με την πραγματικότητα (ιστορική και μη) που κάνω χρήση παραισθησιογόνων τα οποία μου νέκρωσαν όλες τις αντιλιπτικές ικανότητες μου (άν είχα ποτέ). Εγώ λοιπόν ο ηλίθιος και εγκληματίας που δεν λυπάμαι για το αίμα που έχυσα αλλά ούτε και κοιτώ το μητρώο του εγκληματία γίνομε και προδότης της πίστης μου εγώ ο νευρωτικός. Τελικώς όλοι εμείς οι ................ ακατανόμαστοι είμαστε όλοι ίδιοι.

Τελικά σε κάτι έχεις απόλυτο δίκιο :

quote:
Ευτυχως που δεν υπαρχουν πια Ιεροεξεταστικες πυρες.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΘΕΕ ΜΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!

**ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 14:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδώ είμαι ... ακούω ...και αναρωτιέμαι...


Χρόνια καλά σε όλους
(γιατι άμα είναι πολλά και όχι καλά... τι να τα κάνεις?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 22:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα καλο βιβλιο,που μπορει κανεις να αρχισει να μελετα,γιατι ο χριστιανισμος λεγεται εβραιοχριστιανισμος,και το τι εκανε στην χωρα μας,ειναι του Ε.ΨΑΡΑ,Ο ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΔΙΟΝ.Ενα αλλο κοντα σε αυτο,ειναι του Β.ΡΑΣΣΙΑ,ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΗΣ,ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΟΛΗ(νομιζω...).
Το αν τα δημιουργηματα των εβραιοχριστιανων,παραγουν αρνητικα συναισθηματα και ατμοσφαιρα,δεν ειμαι εγω υπευθυνος γι'αυτο,αλλα αυτοι που τα επραξαν.Και επισης υπαρχει πιστευω καρμικη σχεση,με τις ομαδες η ευρυτερα συνολα ,με τα οποια ενωνομαστε,αυτο εννοω,και οχι αυτο που θελησες να εννοησεις φιλε Αντωνιε.Ο καθενας διαλεγει με ποιους θα παει,και ποιους θα αφησει.
Οσον αφορα τον θειο σου και το καφενειο του,νομιζω οτι θα επρεπε να τον αγαπας περισσοτερο,και να μην τον υποτιμας τοσο.
Υπαρχει το καφε-σχολειο του Φωτεινου.
Ο Γκουρτζιεφ,συναντουσε πολλους μαθητες του στα καφενεια της Κων/πολης και στα καφενεια του Παρισιου.Εγραψε μαλιστα και μεγαλο μερος απο τις 'Ιστοριες του Βεελζεβουλ',εκει.
Ο Χατζιδακης και αλλοι,εγραψαν ιστορια στου Φλοκα,Zonar,κ.λ.π.
Σε ιστορικα καφενεια επισης,μαζευοταν,ο Παλαμας,Παπαντωνιου,Δροσινης,Καβαφης κ.α.
Στο τελος της ταινιας 'Τσαι στην Σαχαρα',ενας τυπος,σε ενα καφενειο,λεει κατι περιεργα,και ακρως ενδιαφεροντα, στην Debra Winger.
Ετσι,ο θειος σου,μπορει να καταλαβαινει πολυ περισσοτερα ,απο οσα νομιζεις,και καλα θα κανεις να τον φερεις στις συζητησεις μας.
Τελος οι Αρχαιες Αγορες(Forum),ηταν τα καφενεια της εποχης...

serpentpan

Edited by - serpentpan on 30/12/2002 22:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 02:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φώτιε,
εύχομαι και σε σένα και σε όλους τους άλλους χρόνια πολλά και ότι ποθείτε. Σας το εύχομαι και σήμερα και κάθε μέρα.
Όμως Φώτιε από σένα περιμένω κάτι περισσότερο να μου πεις παρά ότι ο Γκάντι, ο Σωκράτης, ο Κολωκοτρώνης και οι γονείς μας είναι φορείς της Χριστιανικής αγάπης.
Για τη λεγόμενη Χριστιανική αγάπη δε μιλάμε;

Οι δύο πρώτοι ήσαν αλλόδοξοι. Ο πρώτος από τους δύο αν και γνώριζε τον Χριστιανισμό δεν τον ασπάστηκε ποτέ του. Ο Γκάντι για μένα ήταν η λαμπρότερη μορφή του 20ού αιώνα. Άσχετο…..μακάρι να τον κλωνοποιήσουν χίλιες φορές.

Ο δεύτερος αν ήταν φορέας της αγάπης γιατί δεν ήταν αυτός ο Χριστός; Αν για σένα ήταν Χριστός ε….τότε εγκρίνω και επαυξάνω και….ζήτω σου Φώτιε.

Ο τρίτος δεν ήταν φορέας της Χριστιανικής αγάπης αφού σκότωσε πολλούς εχθρούς μας (θυμάσαι τι λέει ο Χριστιανισμός για τους εχθρούς μας;). Γι’ αυτό σας λέω ότι δεν πιστεύετε αυτά που λέτε ότι πιστεύετε ή δεν γνωρίζετε τι υποστηρίζετε. Ήταν φορέας του ιδανικού της Ελληνικής ελευθερίας και βέβαια τον ευγνωμονώ από τα βάθη της καρδιάς μου γι’ αυτό. Οι καλές σου προθέσεις Φώτιε εντάξει… είναι αυταπόδεικτες.

Οι γονείς όλου του κόσμου αγαπούν τα παιδιά τους.Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Βουδιστές, άθεοι, ναζί, κλέφτες ψεύτες, ανώμαλοι, φονιάδες κ.λ.π. Ε…. δεν μπορείς να πεις ότι η αγάπη που έχουν για τα παιδιά τους όλοι αυτοί είναι η αγάπη η Χριστιανική.

Φώτιε, την αγάπη που λες….., τη Χριστιανική……, τη νομοτέλεια…..., θα δυσκολευτείς πολύ να την βρείς σε πρόσωπα. Πρωτίστως σε Χριστιανικά. Είναι μια αφηρημένη έννοια ακατανόητη που δεν γίνεται να μετουσιωθεί σε πράξη και πολλοί πονηροί κρύβονται πίσω της για ιδιοτελεί συμφέροντα. Μου είναι πιο αντιληπτός ο όρος «καλή πρόθεση» ή «διάθεση αλληλοβοήθειας» ή και «προσπάθεια καλυτέρευσης της ποιότητας ζωής» Έχεις δίκαιο ότι αξίζει να πολεμήσουμε γι’ αυτά και…. ότι καταφέρουμε. Θα ήταν ο πόλεμος του καλού. Ο δυσκολώτερος πόλεμος. Με τόσα και τόσα εμπόδια. Και το χειρότερο είναι ότι σε πολλά στάδια εκεί που θα νομίζουμε ότι κερδίζουμε στο τέλος ίσως αποδεικτεί ότι χάσαμε και πάλι. Και ξανά απ’ την αρχή. Μη βιαστείς να μου απαντήσεις. Θα ήσουν πρόθυμος να ιδρύσεις ένα σύλλογο με σκοπό την πίεση της Ο.Χ εκκλησίας να αναλάβει ας πούμε τη συντήρηση της τάδε πτέρυγας του τάδε νοσοκομείου ή του τάδε ιατρικού ερευνητικού κέντρου;
Ε τότε αμέσως τα μοναστήρια και οι εκκλησίες με τα έσοδα που έτσι κι’ αλλοιώς αποφέρουν θα αποκτούσαν νόημα. Αν δεν το κάνει ο ΦΩΤΙΟΣ….κάνε το εσύ ATLANTA ή εσύ SERPENTPAN. Και σεις ΕΟΝ και ΑΝΤΩΝΙΕ μπορείτε.
Είμαι της πρακτικής σχολής εγώ. Τα λόγια είναι δωρεάν. Μη μένετε εκεί.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 19:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ SERPENTPAN

ΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΑ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΤΙΜΗΣΑ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΚΑΡΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΚΑΡΜΑ" ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΥ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΡΜΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΤΟ "ΧΤΙΣΟΥΜΕ" ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙ ΜΙΣΕΙΣ;;;;;;

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 19:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΥΤΥΧΙΑ ΥΓΕΙΑ ΑΓΑΠΗ & ΦΩΤΙΣΗ

ANTONIOS1997

""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 11:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή Χρονιά μας.

Το 2003 ας είναι, κατά τον δυνατόν, χρονιά συνειδητοποιήσεων και προσφοράς, τουλάχιστον για όσους λειτουργούμε στους χώρους της Πνευματικής Αναζήτησης!

Φίλε Ελεύθερε, ειλικρινά χαίρομαι για τις θέσεις σου!

Ξεκίνησα από τα απλά για να θέσουμε μια, όσο το δυνατόν, σωστή βάση για διάλογο.

Φίλε μου εγώ δεν μιλάω για την μωαμεθανική αγάπη, ή την χριστιανική αγάπη.
Μιλώ, σκέπτομαι και επιζητώ την Αγάπη!
Την Αγάπη, που όπως είπες, εκδηλώνεται ως Νομοτέλεια μέσα από τον άνθρωπο.

Έχουν ουσία οι τίτλοι και οι ταμπέλες, ή η Ουσία της Ουσίας;

Αν διακρίνουμε δηλαδή πράξεις Ελευθερίας και δημοκρατικές εκδηλώσεις σε έναν άνθρωπο θα τον ταξινομήσουμε μήπως ως Δημοκράτη του Διαφωτισμού ή της Αμερικάνικης Επανάστασης;
Ή μήπως θα ψάχνουμε να δούμε κατά πόσο έχει επηρεαστεί από την Ελληνική Γραμματεία, πριν τον συγχαρούμε για το ήθος του;

Φίλε μου αν οδηγήσουμε την αναζήτησή μας σε αυτό το επίπεδο, θα καταλήξουμε να αντιμετωπίζουμε με φανατισμό κάθε συνάνθρωπό μας και δεν θα αναγνωρίζουμε την Αρετή όπου κι αν την συναντάμε!

Συμφωνώ βέβαια στις περισσότερες θέσεις σου.
Φυσικά και αναγνωρίζω Χριστό στο Σωκράτη. Δεν θεωρήθηκε τυχαία Χριστιανός πριν τον Χριστό! Δεν τον προσεταιρίζομαι βέβαια σε κανένα δόγμα ούτε αυτόν, ούτε και τον Γκάντι!
Αναγνωρίζω όμως το Πνεύμα του καθενός και υποκλίνομαι στην Πνευματική τους Εξουσία!
Και όσο για τον Κολοκοτρώνη, ναι έσφαξε! Δεν είναι πρότυπο φυσικά χριστιανικού Αγίου.
Μα για αυτό ακριβώς το λόγο τον ανέφερα!
Μήπως μειώνεται όμως το έλεος που κατέδειξε στην Τριπολιτσά ;
Μήπως δεν έβαλε, σχεδόν, τον εαυτό του ενέχυρο για να μην χυθεί το αίμα Ελλήνων προεστών;
Δεν ήταν με το χαμόγελο και την καλή κουβέντα ακόμα και μέσα στον αχό της μάχης;
Τι αναζητάμε, την Τέλεια Εκδήλωση της Αγάπης στη γη;
Ιησούς ο Χριστός!

Από εκεί και πέρα έχουμε τις προσπάθειες του ανθρώπου να εκδηλώσει αυτή την Αγάπη!
Και βέβαια έγιναν και γίνονται πολλά λάθη. Εδώ μια έρμη Δημοκρατία δεν μπορούμε ακόμη να στεριώσουμε, που, στην Ελλάδα!
Ακόμα και σε αυτό το Φόρουμ απόγονοι του Σωκράτη και του Περικλή και τρωγόμαστε σαν λυσσασμένα αγριόσκυλα!
Και απορούμε γιατί δεν έχει ακόμη εκδηλώσει άνθρωπος την Τέλεια Αγάπη σε κάθε της λεπτομέρεια;
Πες μου που διαφέρει η Τέλεια Αγάπη από τον Τέλειο Άνθρωπο;

Κατ’ εμένα είναι «παιδικό» να κατηγορούμε τους συνανθρώπους μας χριστιανούς, που δεν είναι ακόμη η Ενσάρκωση του Περιπατούντος Λόγου Χριστού στη γη.
Όχι φυσικά ότι αυτό δικαιολογεί και κάθε είδους ατιμία, ή έγκλημα που συντελέστηκε σε αυτό τον πλανήτη στο Όνομα του Ιησού Χριστού!

Θα σου θυμίσω ότι ο Ίδιος είχε πει στους Μαθητές Του για την Μέρα της Κρίσης πως:
«Πολλοί θα έρθουν και θα πουν Κύριε στο Όνομά Σου διδάξαμε, ευλογήσαμε, διώξαμε δαιμόνια κλπ (ελεύθερη απόδοση) και Εγώ θα πω ΔΕΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ!
Γιατί ήμουν στο κρεβάτι του πόνου και δεν με επισκεφτήκατε, ήμουν στην φυλακή και δεν μου συπμαρασταθήκατε κλπ, -Μα Κύριε πότε ήσασταν και δεν το κάναμε;
Το κάνατε σε κάθε συνάνθρωπό σας!» (Αν θες να σου παραθέσω ακριβώς το χωρίο του Ευαγγελίου, για να μη μπερδευόμαστε).
Η Κρίση λοιπόν σύμφωνα με τον Χριστό έχει μέτρο την Αγάπη και το Έλεος προς τον κάθε συνάνθρωπό μας. Και όπως παρατηρείς δεν είναι Χριστιανός όποιος χρησιμοποιεί το Όνομα του Ιησού Χριστού. «Δεν σας Γνωρίζω!» Δεν είναι απλό!

Διαφωνώ λοιπόν φίλε μου πως η Αγάπη είναι μια γενική κατάσταση καλής θελήσεως, καλών ανθρώπων!
Είναι Νόμος και διέπεται από Νόμους!
Αν θέλουμε το ερευνούμε!

Από την άλλη ειλικρινά χαίρομαι για την ιδέα σου.
Έναν μοχλό για την πίεση και τον έλεγχο των Κοινωφελών Ιδρυμάτων!
Αν το θες ειλικρινά, επικοινώνησε μαζί μου να δούμε πως μπορεί να υλοποιηθεί!
Είμαι και εγώ άνθρωπος της εφαρμογής.
Σίγουρα μια τέτοια προσπάθεια θέλει ελεύθερους ανθρώπους και ικανούς να αντισταθούν στα ποτάμια της διαφθοράς, της αδιαφορίας, του εγωισμού, της αδράνειας και κάθε κατεστημένου που μας «έχει κάτσει στο σβέρκο»! Από την διαχείριση των κονδυλίων του 2004 ως και τις μορφές φθηνής ενέργειας που μπορεί να έχει κάθε πολίτης!
Είμαστε φίλε μου ικανοί να γίνουμε κριτές των συνανθρώπων μας;!
Και αν ναι, τότε ποιος θα κρίνει τους «κριτές»;

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 02/01/2003 11:26:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 12:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά λοιπόν σε όλους!

Είχαμε δεν είχαμε το πήγαμε στην Αγάπη το θέμα, ε;

Το παρακάτω το φύλαγα για κάποιο από τα ομώνυμα θέματα αλλά με την εξέλιξή τους νομίζω πως κολλάει καλύτερα εδώ. Λοιπόν:

quote:

Οι επιπόλαιοι ιεροκήρυκες, που αρέσκονται στα ασαφή και ηχηρά συνθήματα, εξακολουθούν να μας μιλούν για την υπέρτατη των αρετών, την αγάπη, που εκήρυξε ο Χριστός. Αν όμως καλοκοιτάξουμε την αγάπη θα δούμε ότι δεν μπορεί με κανένα τρόπο να είναι αρετή. Πρώτ’ απ’ όλα όλες οι αρετές έχουν και το επίθετό τους: η δικαιοσύνη έχει το δίκαιος, η τιμιότητα το τίμιος, η μεγαλοψυχία το μεγαλόψυχος, η φιλανθρωπία το φιλάνθρωπος και ούτω καθεξής. Για την αγάπη όμως δεν υπάρχει αντίστοιχο επίθετο και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Δεν θα έπρεπε, αν η αγάπη ήταν η ύψιστη των αρετών να έχει και αυτή το επίθετό της με το οποίο θα χαρακτηρίζαμε τον φορέα της;

Δεύτερο είναι παράλογο, ακατανόητο και ανειλικρινές να λέει κάποιος ότι αγαπά όλους τους ανθρώπους, ακόμη και τους εχθρούς του. Δεν θα μας προβλημάτιζε αν κάποιος μας έλεγε ότι αγαπά τους απατεώνες, τους βιαστές, τους εγκληματίες και τους απάνθρωπους; Συγκρίνετε την αγάπη, που δεν είναι αρετή, με την φιλανθρωπία που είναι. Η φιλανθρωπία δεν είναι αδιάκριτη σαν την υποτιθέμενη χριστιανική αγάπη. Ο φιλάνθρωπος είναι διακριτικός στις ενέργειές του: έχει ένα όραμα της καλής κοινωνίας και βοηθά επιλεκτικά τα άτομα που έχουν ανάγκη βοηθείας και τα ιδρύματα και τους θεσμούς που εξυπηρετούν την αγαθοεργία, την ισότητα, τη συνεργασία και την παιδεία. Εκείνος που αγαπά και βοηθά τους βασανιστές και τους εκμεταλλευτές του λαού δεν είναι φιλάνθρωπος αλλά παλιάνθρωπος.

Τέλος, η αγάπη, σαν το μίσος, τον οίκτο, την ζήλια και τον φόβο είναι ένα συναίσθημα και όχι μιά αρετή. Τα συναισθήματα διακρίνονται για την παθητικότητά τους, δηλαδή, είναι ψυχικές καταστάσεις που συμβαίνουν σ’ εμάς δεν είναι κάτι που εμείς κάνουμε.
Ο δίκαιος, ο γενναίος και ο μεγαλόψυχος ενεργούν σύμφωνα με ορισμένες αρχές και γι’ αυτό τους θεωρούμε ενάρετους, ενώ αυτός που φοβάται, αγαπά ή μισεί, κυριεύεται, διακατέχεται καταλαμβάνεται ή συγκλονίζεται από συναισθήματα. Έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε από τους συνανθρώπους μας να είναι πιο ευγενείς ή πιο έντιμοι, αλλά θεωρούμε αξιολύπητο το μικρόμυαλο άνδρα που απαιτεί από την γυναίκα του να τον αγαπά!


Αυτά για την ώρα.

Και πάλι καλή χρονιά

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 12:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυκόφρων επέτρεψε μου να σχολιάσω
quote:
Οι επιπόλαιοι ιεροκήρυκες, που αρέσκονται στα ασαφή και ηχηρά συνθήματα, εξακολουθούν να μας μιλούν για την υπέρτατη των αρετών, την αγάπη, που εκήρυξε ο Χριστός. Αν όμως καλοκοιτάξουμε την αγάπη θα δούμε ότι δεν μπορεί με κανένα τρόπο να είναι αρετή. Πρώτ’ απ’ όλα όλες οι αρετές έχουν και το επίθετό τους: η δικαιοσύνη έχει το δίκαιος, η τιμιότητα το τίμιος, η μεγαλοψυχία το μεγαλόψυχος, η φιλανθρωπία το φιλάνθρωπος και ούτω καθεξής. Για την αγάπη όμως δεν υπάρχει αντίστοιχο επίθετο και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Δεν θα έπρεπε, αν η αγάπη ήταν η ύψιστη των αρετών να έχει και αυτή το επίθετό της με το οποίο θα χαρακτηρίζαμε τον φορέα της;

Αυτό τώρα ...τι να πώ ?Είναι επιχείρημα αυτό? ας σοβαρευτούμε λίγο ....

quote:
Δεύτερο είναι παράλογο, ακατανόητο και ανειλικρινές να λέει κάποιος ότι αγαπά όλους τους ανθρώπους, ακόμη και τους εχθρούς του. Δεν θα μας προβλημάτιζε αν κάποιος μας έλεγε ότι αγαπά τους απατεώνες, τους βιαστές, τους εγκληματίες και τους απάνθρωπους; Συγκρίνετε την αγάπη, που δεν είναι αρετή, με την φιλανθρωπία που είναι. Η φιλανθρωπία δεν είναι αδιάκριτη σαν την υποτιθέμενη χριστιανική αγάπη. Ο φιλάνθρωπος είναι διακριτικός στις ενέργειές του: έχει ένα όραμα της καλής κοινωνίας και βοηθά επιλεκτικά τα άτομα που έχουν ανάγκη βοηθείας και τα ιδρύματα και τους θεσμούς που εξυπηρετούν την αγαθοεργία, την ισότητα, τη συνεργασία και την παιδεία. Εκείνος που αγαπά και βοηθά τους βασανιστές και τους εκμεταλλευτές του λαού δεν είναι φιλάνθρωπος αλλά παλιάνθρωπος.



Τα ερωτήματα αυτά έχουν λυθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια...και απορώ που δεν πήρες χαμπάρι. Αυτή η απλούστευση που κάνεις είναι τελείως παιδική....
Η αγάπη Λυκόφρων δεν είναι ένα είδος συναισθήματος που σε κάνει να υπερασπίζεσαι, να συμπαθείς, να γλυκοκοιτάς...δεν είναι τα λόγια που λένε τα ζευγαράκια στα πάρκα και οι πρωταγωνιστές στις σαπουνόπερες...
Ανέλυσε σε παρακαλώ την λέξη "ΑΓΑΠΗ" και θα δείς οτι δεν έχει σχέση με αυτά...Αυτά όλα είναι προϊόντα του ευτελισμού της λέξης αυτής...
Η αγάπη είναι για τον Χριστιανισμό η συνισταμένη ενέργεια των αρετών που πρέπει να έχει ο άνθρωπος.Η αγάπη εμπεριέχει την διάκριση,τον σεβασμό,την αλήθεια,την δικαιοσύνη,την φιλανθρωπία,την σοφία εμπεριέχει και εμπεριέχεται στα πάντα ,γιαυτό και "ο θεός αγάπη εστίν" Αυτό δε σου λέει τίποτα ? δεν σε βάζει να προβληματιστείς ?
Ασε λοιπόν τα παιδικά παραδείγματα και προσπάθησε να αγγίξεις την ουσία ...
Η αγάπη προς έναν βασανιστή,απατεώνα,βιαστή θα είναι να του καταδείξεις πόσο λάθος έχει και να προσπαθήσεις να τον ελεήσεις για τα λάθη του και να του υποδίξεις τον σωστό δρόμο. Ξέρεις μήπως κάτι καλύτερο ή είσαι υποστηρικτής του "οφθαλμός αντί οφθαλμού" ?

quote:
Τέλος, η αγάπη, σαν το μίσος, τον οίκτο, την ζήλια και τον φόβο είναι ένα συναίσθημα και όχι μιά αρετή. Τα συναισθήματα διακρίνονται για την παθητικότητά τους, δηλαδή, είναι ψυχικές καταστάσεις που συμβαίνουν σ’ εμάς δεν είναι κάτι που εμείς κάνουμε.
Ο δίκαιος, ο γενναίος και ο μεγαλόψυχος ενεργούν σύμφωνα με ορισμένες αρχές και γι’ αυτό τους θεωρούμε ενάρετους, ενώ αυτός που φοβάται, αγαπά ή μισεί, κυριεύεται, διακατέχεται καταλαμβάνεται ή συγκλονίζεται από συναισθήματα. Έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε από τους συνανθρώπους μας να είναι πιο ευγενείς ή πιο έντιμοι, αλλά θεωρούμε αξιολύπητο το μικρόμυαλο άνδρα που απαιτεί από την γυναίκα του να τον αγαπά!



και εδώ κάνεις μια παιδική απλούστευση...σου ξαναλέω οτι ο Χριστός είπε "Θεός αγάπη εστιν" Είναι δυνατόν να πίστευε οτι ο θεός είναι ένα απλό συναίσθημα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 02:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη συζήτηση εδώ θα ήμουν ευτυχής αν την έβλεπα να ψάχνει τρόπους κατανόησης και συνεννόησης πρώτα και μετά να δώσει σκέψεις και οράματα για δράση. Φυσικά για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να βρούμε τι είναι δυνατόν να γίνει αποδεκτό από όλους τους ανθρώπους, αν είναι δυνατόν.
Την ανάλυση της λέξης αγάπης που κάνει ο ΕΟΝ τη δέχομαι σαν κατάκτηση του ανθρωπίνου πνεύματος. Είναι αρετές που νομίζω δεν αμφισβητεί κανένας. Είναι μόνο Χριστιανικές; Ασφαλώς όχι. Ποιος μπορεί να διαφωνήσει με τέτοιες αρετές;

Όμως και το μεγαλύτερο μέρος του κειμένου που βάζει ο ΛΥΚΟΦΡΩΝ το βρίσκω σωστό. Ε δεν μπορώ να αγαπήσω παλιανθρώπους και φονιάδες ρε παιδιά πως θα το κάνουμε;
Κάνει μια προσπάθεια ο ΕΟΝ να μας πει πως θα πράξουμε μ’ αυτούς αλλά …..αν τον ρωτούσαμε να μας πει τι θα έπρεπε να γίνει, σε περίπτωση που ο βιαστής συνεχίζει όχι μόνο να βιάζει αλλά και να σκοτώνει πλέον τα θύματα του τι διαφορετικό από μας θα έλεγε; Εγώ θα έλεγα ισόβια ή θάνατος. Εσείς; ΕΟΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για την επιθεσούλα στα πρώτα μου μυνήματα. Χμ…..το πληκτρολόγιο…..εεεε……
Δηλαδή η δικαιοσύνη δεν πρέπει να παραλύσει από την…αγάπη. Αυτό εννοώ.

Εκεί όμως που διαφωνώ πιο πολύ δεν είναι η χρησιμοποίηση της λέξης αγάπη. Είναι τα παρελκόμενα της που με προβληματίζουν. Είναι η λέξη κλισέ της Χριστιανικής θρησκείας. Θέλουν οι Χριστιανοί ντε και καλά να βάζουμε τον Ιησού, ότι αυτός
έχει τα πνευματικά της δικαιώματα Κανένας άλλος. Οι τόσες αρετές των λαών όλου του κόσμου πρέπει να γίνουν μία. Η αγάπη που δίδαξε ο Ιησούς Χριστός. Θα το αποδεκτούν αυτό ποτέ οι άλλόδοξοι; Δεν νομίζω. Οι άθρησκοι που βλέπουν τον Χριστιανικό Χριστό όχι σαν θεό αλλά σαν πολλά πρόσωπα και ιδέες πολλών εθνικοτήτων και φιλοσοφιών θα το δεκτούν; Όχι.
Επίσης πάρα πολλοί λένε ότι ο Ιησούς είναι πρόσωπο της φαντασίας των αποστόλων. Πως θα τον αποδεκτούν σαν την τέλεια εκδήλωση της αγάπης; Γιατί επιμένετε;
Χώρια ότι μπαίνει και ο Αβραάμ, ο Μωϋσής, ο Ιησούς του Ναυή κ.λ.π. από το παράθυρο με αυτή τη μέθοδο. Αγάπη αγάπη αλλά πολύ εύκολα μετατρέπεται σε διχόνοια όταν φανερωθεί ότι χρησιμοποιήται σαν προκάλυμμα επέλασης μιας θρησκείας ή στακτη στα μάτια για να μη βλέπουμε το πραγματικό πρόσωπο του ιερατείου.

Φίλε Φώτιε, μπορεί να μην κολλάει με τα πιο πάνω αλλά μια και το ανέφερες.
Γράφεις:
«Πολλοί θα έρθουν και θα πουν Κύριε στο Όνομά Σου διδάξαμε, ευλογήσαμε, διώξαμε δαιμόνια κλπ (ελεύθερη απόδοση) και Εγώ θα πω ΔΕΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ!»

Η πιο πάνω περικοπή από την καινή διαθήκη εμένα μου λέει ότι ο συγγραφέας της δεν είχε αρκετή αντίληψη. Βάζει ένα ΘΕΟ να δίνει δύναμη και εξουσία σε κάποιους να βγάζουν δαιμόνια και μετά να αποφασίζει ότι κακώς έπραξε ( Ο ΘΕΟΣ ) και ότι δεν τους αναγνωρίζει πλέον. Με ποιά κριτήρια τους έδωσε αυτή τη δύναμη; Δεν ήξερε ότι στο τέλος θα ήσαν ανάξιοι; Τι λογής θεός ήταν; Κι’ όλοι αυτοί που παρασύρθηκαν απ’ αυτούς τους ανάξιους; Τους είδαν να βγάζουν δαιμόνια και τους
πίστεψαν, τι να έκαναν;
Την αγάπη κλπ φίλε Φώτιε από τέτοιους συγγραφείς την μάθαμε κι’ εσύ κι’ εγώ.
Καλές προθέσεις Φώτιε, καλές προθέσεις. Τέτοιες νάχουμε. Όσοι θεοί και να υπάρχουν δεν θα μας τιμωρήσουν. Αλλά έστω και αντίρρηση να είχαν οι θεοί, εμείς πάλι καλές προθέσεις έπρεπε να έχουμε.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 10:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Πολλοί θα έρθουν και θα πουν Κύριε στο Όνομά Σου διδάξαμε, ευλογήσαμε, διώξαμε δαιμόνια κλπ (ελεύθερη απόδοση) και Εγώ θα πω ΔΕΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ!»

Αυτό ελεύθερε σημαίνει οτι πολλοί στο μέλλον θα χρησιμοποιούσαν το όνομα του Χριστού αλλά δεν παέι να πεί οτι είναι αληθινοί Χριστιανοί όπως και συνέβη... Αν θες να το δείς πιο διευριμένα ανάλυσε το εσωτερικά. Πότε θα έχεις Χριστό μέσα σου ? Αν θα μπορείς π.χ. να κάνεις απλά ένα αστρικό ταξίδι ή αν θα μπορείς να μετουσιώσεις το εγώ σου? Με λίγα λόγια...είναι ακετά εύκολο μέσω τεχνικών ο άνθρωπος να ΄χρησιμοποιήσει δυνάμεις και να κάνει υπερ-φυσικά πράγματα αλλά αυτό δεν τον κάνει πνευματικό...
Ο Χριστός το μόνο που ζήτησε ήταν να αγαπήσουμε τον πλησίον ως εαυτόν και να γίνουμε τέλεια όντα όπως μας αξίζει. Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα και αυτό είναι το νόημα των λόγων αυτών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 11:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως και το μεγαλύτερο μέρος του κειμένου που βάζει ο ΛΥΚΟΦΡΩΝ το βρίσκω σωστό. Ε δεν μπορώ να αγαπήσω παλιανθρώπους και φονιάδες ρε παιδιά πως θα το κάνουμε;
Κάνει μια προσπάθεια ο ΕΟΝ να μας πει πως θα πράξουμε μ’ αυτούς αλλά …..αν τον ρωτούσαμε να μας πει τι θα έπρεπε να γίνει, σε περίπτωση που ο βιαστής συνεχίζει όχι μόνο να βιάζει αλλά και να σκοτώνει πλέον τα θύματα του τι διαφορετικό από μας θα έλεγε; Εγώ θα έλεγα ισόβια ή θάνατος. Εσείς; ΕΟΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για την επιθεσούλα στα πρώτα μου μυνήματα. Χμ…..το πληκτρολόγιο…..εεεε……
Δηλαδή η δικαιοσύνη δεν πρέπει να παραλύσει από την…αγάπη. Αυτό εννοώ.


Είπαμε Ελεύθερε...το να αγαπήσεις παλιανθρώπους δεν σημαίνει να πας να τους αγκαλιάσεις και να τους φιλήσεις... αλλά να δεχτείς οτι υπάρχουν αυτά τα στοιχεία στον άνθρωπο και να δεχτείς και να χωρέσεις και να κατανοήσεις την υπαρξή τους. Ειλικρινά πές μου δεν έχεις εσύ τέτοια στοιχεία? Είσαι σίγουρος οτι ποτέ δεν θα έρθεις σε σημείο να σκοτώσεις πχ ? ή να αδίκήσεις? Άφου ξέρουμε καλά πως μέσα μας υπάρχουν όλες οι τάσεις οι οποίες χρειάζονται τις κατάλληλες συνθήκες ή πιέσεις για να εκδηλωθούν. Πιστεύεις οτι το να σκοτώσεις σε ένα πόλεμο π.χ. υπερασπιζόμενος την πατρίδα σου δεν θα είναι έγκλημα ? Φυσικά και θα είναι !!!! αφαίρεση ζωής...
Η μήπως πιστεύεις και σύ πως όλα είναι θέμα γονιδίων και οτι οι εγκληματίες γεννιούνται και δεν γίνονται...ή μήπως δε φταίει η παγκόσμια οικονομική κλίκα για το αν ένας μετανάστης ζεί σαν αγρίμι με τον νόμο της επιβίωσης και της ζούγκλας για οδηγό και είναι έτοιμος για όλα...
Δεν μπορείς να κατανοήσεις την δικαιοσύνη αν δε δείς τον άνθρωπο σαν ΕΝΑ ,σαν μια ολότητα.
Σου προτείνω να διαβάσεις την Πολιτεία του Πλάτωνα αν δεν το έχεις κάνει ήδη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 16:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή και Δημιουργική Χρονιά για όλους

(συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά εργάζομαι εντατικά αυτές τις μέρες)

Φίλοι μου, πιστεύω πως έχουμε τη διάθεση να ερευνήσουμε, αν έχει «κάτι» για να προσφέρει Χριστιανισμός στο θέμα της Αγάπης.

Είχα αναφερθεί σε ένα παλαιότερο προβληματισμό μου για την σύγκρουση που παρατηρούσα σε πολλούς συνανθρώπους μου προς το Πρόσωπο του Ιησού Χριστού.
Παρατήρησα πως σχεδόν όλοι (να μην πω όλοι) δυσκολεύονταν με την Αγάπη!
Είτε ήταν άνθρωποι που είχαν πληγωθεί στην ζωή τους με αποτέλεσμα να κρατούν κλειστή την καρδία τους και γίνονταν σκληροί και πικρόχολοι προς τους συνανθρώπους τους, είτε απλά αδυνατούσαν (ή αρνιόντουσαν) να κατανοήσουν την Νομοτέλεια που διέπει την Αγάπη.

Φίλε Ελεύθερε κανείς δεν κατέχει τα «πνευματικά δικαιώματα» της Αγάπης ή του Θεού.
Συμφωνώ μαζί σου, είναι τουλάχιστον χαριτωμένο.

Όμως ο Ιησούς παρουσίασε μια άλλη Αγάπη, Νέα για την ανθρωπότητα!
Μια Αγάπη πέρα από τα συναισθήματα Φίλε Λυκόφρων.
Μια Αγάπη που υπερβαίνει την ατομικότητα της προσωπικότητα και καταλύοντάς την, ενώνει τον Άνθρωπο με τον Θεό!
Ήταν Νέο! (τουλάχιστον!)
Και είναι ακόμη!
Μέσω του Ιησού Χριστού η Αγάπη φανερώθηκε όχι ως Αρετή, (οι Αρετές είναι ανθρώπινες κατακτήσεις) αλλά ως Νόμος!
Ως ο Ύψιστος των Νόμων που ισούται με το ΘΕΟ!

Δεν είναι κάτι απλό.
Στην Τέλεια μορφή της η Αγάπη είναι Θέωση!
Το να λες: «ΑΓΑΠΩ» στην Τελειότητα ισούται με το να λες: «ΕΓΩ ΕΙΜΙ»,
δηλαδή «ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ»!

Δεν είναι απλό.

Και αν ο Θεός είναι Αγάπη, τότε αγαπάει και τους ληστές, και στους βιαστές, και τους δολοφόνους!
Αγαπώ δεν σημαίνει «γούτου-γούτου»!
Πως να το πω πιο απλά!

Η θέση που παίρνει ο καθένας στην κοινωνία σε σχέση με τους συνανθρώπους του επηρεάζεται, άμεσα, μέσα από την διττή οπτική του «Καλού και του Κακού»!
Είναι δηλαδή καλός ο φίλος μας που μας υποστηρίζει, ή μας κερνάει το βράδυ, είναι καλή η μητέρα μας που μας θωπεύει, είναι καλή μια γκόμενα που τα «κάνει όλα», είναι καλή η γυναίκα μας γιατί μας είναι πιστή!
Είναι κακός ο κλέφτης που μας πήρε το πορτοφόλι, είναι κακός ο βιαστής που βίασε την κόρη μας κλπ.
Τι γίνεται όμως όταν ο βιαστής είναι ο γιος μας ή ο «κολλητός» μας;
Μήπως η κακία τώρα είναι η «σκρόφα που του κουνιότανε» και ο βιαστής είναι απλά το θύμα της;
Τι γίνεται αν η γυναίκα μας είναι η «γκόμενα» του προηγούμενου παραδείγματος και δεν μας είναι πιστή;

Που το καλό και το κακό όταν οι ρόλοι μας αγγίζουν προσωπικά;
Και αν εγώ είμαι ο κλέφτης, μήπως δεν έχω δικαίωμα στη ζωή;

Οι σχέσεις μας λοιπόν στην κοινωνία ορίζονται αρχικά από τα κτητικά «μου», & «σου».

Είναι με απλά λόγια, Ιδιοτελείς!

Εδώ η Αγάπη παρεμβαίνει ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ!
Δεν είναι ολοφάνερο;

Υπερβαίνεται η περιοριστική τοποθέτηση για τους συνανθρώπους μας με το
«Αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου»!
Δηλαδή ΑΝ ήμουν ο κλέφτης, ΑΝ ήμουν ο ληστής, ΑΝ ήμουν ο βιαστής;
Πως θα με αντιμετώπιζα;
Και όχι μόνο αυτό αλλά «Αγάπα ως εαυτόν!»

Ο Ιησούς μας δίδαξε να Αγαπάμε όπως ο Θεός.
ΤΕΛΕΙΑ!

Απορείς φίλε Ελεύθερε για την Εξουσία που έχουν οι άνθρωποι στα χέρια τους;

Μα δεν είναι Ελεύθερος να αξιοποιήσει (ή και να κακοποιήσει) ο κάθε άνθρωπος τις εξουσίες που έχει ή κατέχει;
Δεν φέρει ο άνθρωπος μέσα του Θεία Ουσία και την στρέφει ή την ενεργοποιεί σύμφωνα με την Ελεύθερή του Βούληση;

Δεν έχει Δύναμη η ανθρώπινη Πίστη;
Τι πρέπει δηλαδή να ρίχνει κεραυνούς ο Θεός όποτε κακοποιεί ο άνθρωπος τις εξουσίες του;

Τι εύκολη που θα ήταν τότε η ζωή σε ένα απόλυτο φασιστικό και θείο καθεστώς!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 02:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτιος:
quote:
Που το καλό και το κακό όταν οι ρόλοι μας αγγίζουν προσωπικά;
Και αν εγώ είμαι ο κλέφτης, μήπως δεν έχω δικαίωμα στη ζωή;
Οι σχέσεις μας λοιπόν στην κοινωνία ορίζονται αρχικά από τα κτητικά «μου», & «σου».
Είναι με απλά λόγια, Ιδιοτελείς!
Εδώ η Αγάπη παρεμβαίνει ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ!
Δεν είναι ολοφάνερο;
Υπερβαίνεται η περιοριστική τοποθέτηση για τους συνανθρώπους μας με το
«Αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου»!
Δηλαδή ΑΝ ήμουν ο κλέφτης, ΑΝ ήμουν ο ληστής, ΑΝ ήμουν ο βιαστής;
Πως θα με αντιμετώπιζα;
Και όχι μόνο αυτό αλλά «Αγάπα ως εαυτόν!»
Ο Ιησούς μας δίδαξε να Αγαπάμε όπως ο Θεός.
ΤΕΛΕΙΑ!


Η αγάπη η δική σου Φώτιε απέχει πολύ από τη Χριστιανική αγάπη. ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Την πήρες από άλλες θρησκείες-φιλοσοφίες και την σερβίρεις για Χριστιανικές, αφού απ’ αυτή τη θρησκεία δεν έμεινε πια τίποτε άλλο που να μπορεί να σταθεί όρθιο. Σαν ξένο προϊόν που είναι όμως, χρησιμοποιείται κατά περίσταση και όλως αντιφατικά. Μου θυμίζεις το στρατιωτικό γιατρό που μας έδινε όλους τα ίδια χαπάκια και για όλες τις αρρώστιες.
Τελικά βέβαια μάθαμε ότι τα χαπάκια εκείνα δεν περιείχαν κανένα φάρμακο. Όπως ακριβώς η Χριστιανική αγάπη.
Γιατι η Χριστιανική αγάπη όπως και κείνα τα χαπάκια, δεν έφερε ποτέ πραγματικό αποτέλεσμα. Μόνο ψευδαίσθηση θεραπείας η οποία πάντα επανερχόταν δριμύτερη.

Δεν είναι ο Χριστός που μέσα στο ναό επιτέθηκε στους εμπόρους; Γιατί δεν έδρασε τότε με περίσκεψη σαν τη δική σου και να αναρωτηθεί «αν είμουν εγώ ο έμπορος;» Έκανε ζημιές εκεί. Μπορεί να πείνασαν παιδάκια. Το σκέφτηκες αυτό; Γιατί νομίζεις ότι έκανε καλά εκεί; Που ήταν η τέλεια αγάπη; Σώθηκε;
Δεν είναι ο Θεός ή ο Χριστός του τέλος πάντων που, σκότωσε εκείνο το αντρόγυνο, επειδή δεν έδωσε όλη την περιουσία του στον Πέτρο, αλλά κράτησε και λίγη για τον εαυτό του; Κάπου στις πράξεις των αποστόλων είναι θα το έχεις υπ’ όψιν σου. Γιατί δεν είδανε αυτό το αντρόγυνο ως εαυτόν; Εκτός αν συμφωνείς κι’ εσύ ότι τους καθάρισε ο Πέτρος και τα ‘ριξε στο Θεό.
Στην αποκάλυψη τι τάζει στους ανθρώπους ο Χριστός του Χριστιανισμού; Τις σάλπιγγες, τις φιάλες κλπ θα τις έχεις υπ’ όψιν σου. Θα μου πεις και συ ότι είναι για τους αμαρτωλούς; Αν αυτοί δεν αντιμετωπιστουν με την νομοτέλεια της αγάπης που λες, αυτοί δηλαδή που έχουν ανάγκη να σωθούν τότε ποιοί;
Θυμήσου ότι υποτίθεται ότι είπε «δεν ήλθα να σώσω δικαίους αλλά αμαρτωλούς». Αλλά και το άλλο: «Εάν αγαπάτε μόνον όσους σας αγαπούν ποιό το ώφελος; Το ίδιο δεν κάνουν και οι αμαρτωλοί;» Αυτός ο ίδιος όμως αλλού υποτίθεται ότι κάνει αυτό που λέει στους άλλους να μην κάνουν.
Πόσο τέλεια μας αγαπά ο Χριστιανικός Θεός Φώτιε; Στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων υπόσχεται το αιώνιον πυρ της κολάσεως. Αυτούς δηλαδή που ούτε οι διάφορες γραφές του (δεν είναι μια και δυό}, ούτε τα διάφορα ιερατεία του {δεν είναι ένα και δυό}, δεν κατάφεραν να πείσουν για την ύπαρξη του ή για την αναγκαιότητα πίστης προς αυτόν. Αυτούς δηλαδή που δεν θεωρούν την τυφλή πίστη ως ορθό τρόπο πορείας.

Θυμάσαι τους Μαδιανίτες; Πόσο τέλεια τους αγάπησε αυτούς; Εκείνους όλους που υποτίθεται ότι έδωσε οδηγίες και βοήθεια στους Εβραίους για να τους ξεκληρίσουν και τους ξεκλήρισαν τελικά; Σώθηκε κι’ εκεί η τέλεια του αγάπη;
Μη νομίσεις ότι είμαι «Εβραιοφάγος». Οι Εβραίοι είναι εκείνος ο λαός που πλήρωσε πιο πολύ από όλους την εξουσιομανία του ιερατείου του, αρχής γενομένης από τον Αβραάμ και συνεχίζει να πληρώνει μέχρι τώρα. Μην εκπλαγείς να μ’ ακούσεις να λέω ότι βρίσκονται ακόμη κάτω από την καταπίεση αυτού του ιερατείου και της παράδοσης που έχει εν τω μεταξύ δημιουργηθεί και ότι εγώ δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το μέλλον τους είναι το πιο δυσοίωνο μέλλον που έχει λαός. Είναι μέσα στο στώμα του λύκου. Πόσο θ’ αντέξουν άραγε;

Η αγάπη που αναφέρεσαι Φώτιε, δεν είναι η Χριστιανική. Ξέρεις που είσαι τώρα εσύ αλλά και ο ΕΟΝ; Είσαστε πιο ψηλά από το Χριστιανισμό και δεν το καταλάβατε. Σαν κι’ εσάς υπάρχουν εκατομύρια. Πιασμένοι δυστυχώς στα πλοκάμια θρησκειών και ιερατείων τα οποία καταντούν το λόγο και τις ιδέες σας ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ διότι τα κολλούν στις δικές τους φλυαρίες. Το κάνετε κι’ εσείς χωρίς να το θέλετε χάνοντας τελικά την ουσία που είναι η μετατροπή του λόγου σε πράξη.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ελεύθερε μ’ απογοήτευσες.

Για κάποιες στιγμές πίστεψα πως θα μπορέσουμε να συνομιλήσουμε με ειλικρίνεια!
Ήδη όμως η κρίση σου είναι προκαθορισμένη
Έχεις αποφασίσει για το ποιος είμαι και το τι πιστεύω πριν ακόμη το εκδηλώσω!
Κρίμα.

Από την άλλη σε ευχαριστώ που θεωρείς εμένα και τον ΕοΝ σούπερ-Χριστιανούς!!!
Αυτό πραγματικά είναι κάτι καινούριο!
Αν ακόμα με την «περιορισμένη συνειδητότητα» που ο καθένας μας έχει βρισκόμαστε «ψηλότερα» από τον Χριστιανισμό, που δηλαδή να μας κρίνεις και στα επόμενα εξελικτικά μας βήματα!!!

Στην Ουσία λοιπόν.
Φίλε έως τώρα δεν σε έχω κατηγορήσει ή κρίνει σε κάτι.
Δεν με γνωρίζεις και ούτε γνωρίζεις τις πράξεις μου για να με κρίνεις!
Απλά βλέπεις εδώ τους διάλογους μας.
Το αν λοιπόν και πόσο συμβαδίζουν οι πράξεις με τους λόγους μου, συγνώμη αλλά, δεν έχεις δικαίωμα κρίσης! (για την ώρα )

Από την άλλη η Αγάπη που Πιστεύω και αποζητώ να εκδηλώνω δεν είναι «Καλύτερη» αλλά «ΤΕΛΕΙΑ»!
Τίποτα λιγότερο!

Όπως αναφέρθηκα ήδη, η Αγάπη είναι Νόμος.
Αν θες το ερευνούμε!
Βέβαια το ότι αναγνωρίζεις κάτι «καλό» σε αυτό που εκφράζω, είναι ελπιδοφόρο για την συνέχεια του διαλόγου μας!
Προσωπικά θεωρώ πως βλέπεις ανάστροφα το θέμα.
Δεν κρίνεται το σύμπαν από την περιορισμένη αντίληψη που έχει ο άνθρωπος για αυτό!

Το ίδιο και η Αγάπη.
Καθότι είναι (σύμφωνά πάντα με τον Χριστιανισμό και όχι με άλλες θρησκείες-φιλοσοφίες) ο Νόμος των Νόμων, είναι προφανές πως η αντίληψή μας περί Αγάπης είναι ακόμη πολύ περιορισμένη!

Το να κρίνεις λοιπόν από τα φτωχά, στην πλειοψηφία τους, αποτελέσματα στην εφαρμογή της Αγάπης τους ως τώρα Χριστιανούς είναι ένα λανθασμένο μέτρο κρίσης.
Αυτό συμβαίνει σε κάθε θρησκεία, κάθε φιλοσοφία, κάθε πολιτισμό.
Πόσοι βουδιστές (ανάμεσα από εκατομμύρια και για αιώνες) βρέθηκαν σε απόλυτη Νιρβάνα;
Πόσοι Έλληνες στην αρχαιότητα εφάρμοσαν το απόλυτο της Αρμονίας και της Αρετής;
Κλπ. (μην το επεκτείνουμε, γιατί θέλουμε σελίδες!)

Δεν είναι λοιπόν μέτρο σύγκρισης η δυσκολία του ανθρώπου να εκδηλώσει έμπρακτα την Αγάπη.
Είναι το ίδιο σαν να του ζητάμε να εκδηλώσει Τέλεια το Θεό που είναι!

Μπορούμε όμως να δούμε τα λάθη στην πορεία των αιώνων και να κατανοήσουμε.

Όσο για τις θέσεις σου για τον Ιησού Χριστό και την Αγάπη, συγνώμη αλλά γνωρίζεις το ανέκδοτο «για το φεγγάρι και το δάχτυλο»;

Ο Ιησούς στην γη ως Λόγος που είναι, κατέδειξε Νομοτέλεια.
Σε κάθε του βήμα.
Θυσιάστηκε για τον Άνθρωπο, δίχως να οφείλει τίποτε.
Μόνο η συγχώρεσή Του προς του σταυρωτές του και η Νομοτέλεια που καταδεικνύει σε αυτό και μόνο το σημείο, θα έπρεπε να σου αρκεί για να προβληματιστείς!

Αν δεν σε «αγγίζει» Φίλε Ελεύθερε η Αγάπη, θα δυσκολευτούμε να επικοινωνήσουμε.
Είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις για μένα.
Αν σε ικανοποιεί και δικαιολογεί τις απόψεις που ήδη έχεις, κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει.
Μην υποστηρίζεις όμως πως γνώμη που έχεις για μένα είναι και Αλήθεια!
Εδώ φίλε μου και η γνώμη που έχουμε ακόμα και για τον εαυτό μας είναι περιορισμένη!

Για να συνοψίσω στα επιχειρήματά σου, θα πρέπει να τονίσω πως αν (που έτσι είναι) ο Χριστιανισμός ταυτίζει την Αγάπη ως Νόμο με τον Θεό:
Α. Είναι κάτι ολοκληρωτικά Νέο για την ανθρώπινη συνείδηση.
Β. Ακόμη το «ψηλαφίζουμε» και δεν το γνωρίζουμε!

Υπάρχουνε επιλογές που μας θέτουν μέσα στην Νομοτέλεια που προσεγγίζουμε.
Υπάρχουν και άλλες που μας αφήνουν να περιφερόμαστε.

Η Αγάπη δεν είναι κάτι απλό.
Δεν την κατέχουμε ακόμη!
Ούτε καν την κατανοούμε στο μεγαλύτερο μέρος της.
Αν θέλουμε, το ερευνούμε.
Στο κάτω-κάτω την ζωή μας αφορά!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 10:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αγάπη που αναφέρεσαι Φώτιε, δεν είναι η Χριστιανική. Ξέρεις που είσαι τώρα εσύ αλλά και ο ΕΟΝ; Είσαστε πιο ψηλά από το Χριστιανισμό και δεν το καταλάβατε. Σαν κι’ εσάς υπάρχουν εκατομύρια. Πιασμένοι δυστυχώς στα πλοκάμια θρησκειών και ιερατείων τα οποία καταντούν το λόγο και τις ιδέες σας ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΕΣ διότι τα κολλούν στις δικές τους φλυαρίες. Το κάνετε κι’ εσείς χωρίς να το θέλετε χάνοντας τελικά την ουσία που είναι η μετατροπή του λόγου σε πράξη.


αχ πολύ συγκινούμαι με κάτι τέτοια....
Λοιπόν για να σοβαρευτούμε λιγάκι...Δεν έχεις ιδέα τι πράξεις μπορεί να έχω κάνει εγώ και ο Φώτης (χρόνια πολλά και καλά Φώτη) δεν έχεις ιδέα τι πιστεύουμε και με ποιόν τρόπο , δεν έχεις ιδέα τι αποτέλεσμα μπορεί να έχουν φέρει οι πράξεις μας , οι ενέργειες μας και οι προσευχές μας . Φαίνεται πως κινείσαι επιφανειακά επηρεασμένος απο την t.v. που δείχνει δέκα γριές και έναν παππά και απο κάτω γράφει "οι συγκεντρωμένοι πιστοί εν ώρα κατάνυξης ακούν το κύρηγμα".
Οσο και αν συμφέρει μερικούς να τα βάζουν όλα στο ίδιο τσουβάλι δεν γίνεται και παρακαλώ τους πάντες να μην προσπαθούν να μας κατατάξουν κάπου. Εγώ δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν όσο και αν μερικοί θέλουν να με φέρνουν σε αυτή τη θέση ,το μόνο που κάνω είναι να παραθέτω σκέψεις και βιώματα και να βλέπω και αυτά που παραθέτουν οι άλλοι. Τ ο τι κάνω και πώς το κάνω δεν αφορά κανέναν απλά έχω να παρατηρήσω πως καλό θα ήταν να προσέχουμε πως μιλάμε γιατι ποτε δεν ξέρουμε τι έχουμε απέναντί μας...
Το αν είμαι σε πλοκάμια και χταπόδια με βεντούζες πάλι κανείς δεν μπορεί να το κρίνει και τέλος πάντων συνεχίζω να απορώ με τη σιγουριά που όλοι βγάζουν τόσο εύκολα πορίσματα...
Ελεύθερε ... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να με σώσεις απο τα πλοκάμια της μαφίας εμ...λάθος του Χριστιανισμού αλλά θα σε συμβούλευα να κάνεις πρώτα κάτι για τον εαυτό σου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy