ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός & Άνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 15:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τον Ελεύθερο, τον Φώτιο και τον Εον για την ευκαιρία που μας έδωσαν, μέσα από τον διάλογό τους, να καταλάβουμε κάποια πράγματα που τα θεωρώ πολύ σημαντικά και ουσιαστικά.

Έχουν να κάνουμε με την διαφορά δόγματος-εμπειρίας, πεποίθησης-αφοσίωσης, ονόματος-ουσίας.

Κατά βάθος αγγίζουν την ουσία του προβλήματος του σημερινού αναζητητή.

Αυτά.!!!

Δεν θέλω να εκτρέψω τον διάλογο με την δική μου παρέμβαση.

Συνεχίστε...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 13:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θωθ μας...άδειασες!

Θα παρακλούσα πάντως τον Ελεύθερο να πάρει θέση αν θέλει, όχι στις απόψεις, αλλά όσο το δυνατόν στην Ουσία του θέματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 00:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φώτιε συγγνώμη,
Από το πρώτο μου κιόλας μύνημα αμφέβαλλες για την ειλικρίνεια μου κι’ όμως δεν είπα τίποτε γιατί σου αναγνωρίζω αυτό το δικαίωμα. Δε γνωριζόμαστε προσωπικά. Εσένα τι ακριβώς σε ενόχλησε; Η αναφορά σε χωρία της Αγίας γραφής; Σε μια συζήτηση υπάρχουν και οι απαντήσεις.
Αν τις έχεις και είναι καλές και πειστικές θάπρεπε να μ’ευχαριστήσεις κι’ όλας. Το έργο σου βοηθάω κατά κάποιο τρόπο. Δε συμφωνείς; Σίγουρα μας διαβάζουν κι’ άλλοι.
Πάντως πραγματικά απέχουμε σε ιδέες έτη φωτός. Προτιμώ να σε παρακολουθήσω μόνο παρά να σε εκνευρίσω. Όλα όσα έστειλες στο forum τα διάβασα. Δεν συμφωνώ αλλά μου άρεσαν ως στάση ζωής.
Έχεις καλέ προθέσεις Φώτιε και αυτό εμένα μου αρκεί. Συγγνώμη που μιλώ πάλι σε προσωπικό επίπεδο.
Δεν θα σου απαντήσω άλλο σ’ αυτό το topic γιατί δεν βρίσκω σε τι θα εξυπηρετήσει η διαφωνία μας.
Είναι βέβαια λάθος αλλά έχουμε ήδη τοποθετηθεί. Προς τι τότε η συζήτηση;
Θα διαβάζω αυτά που γράφεις όχι με σκοπό να βρίσκω επιχειρήματα για να διατηρώ την άποψη μου αλλά καλοπροάιρετα. Αυτό κάνω πάντα. Πιστεύω ότι θάθελες να μου στείλεις ένα τελευταίο περιεκτικό μύνημα. Το περιμένω.

ΕΟΝ με σύγχισες τώρα. Είσαι της Ο.Χ. εκκλησίας ή όχι; Με το Φώτιο είσαστε μαζί; Μην παρεξηγείς τις ερωτήσεις επί προσωπικού επιπέδου. Οι επιστήμονες εξετάζουν από όλες τις πλευρές τα πράγματα.
Στο κάτω κάτω είμαστε με ψευδώνυμα εδώ. Άρα το προσωπικό επίπεδο δεν είναι και τόσο προσωπικό.
Εμένα με ενδιαφέρουν πολύ οι προσωπικές απόψεις, ιδέες βιώματα κλπ Ακόμη και στις θρησκείες ο κάθε πιστός είναι από τη δική του γωνία που βλέπει τα πράγματα. Δεν θα σου απαντήσω αλλά περιμένω και από σένα ένα τελευταίο σου περιεκτικό μύνημα για μένα.

Είπαμε ποιός είμαι εγώ. Δεν πιστεύω τίποτα. Ή γνωρίζω ή δεν γνωρίζω. Αυτά είναι τα προσωπικά μου.
Υποστηρίζω τις καλές προθέσεις δεδομένης της ανθρώπινης μας άγνοιας.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 09:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ενάντια σε κάθε εκκλησία είμαι υπέρ του Ναού που έχω μέσα μου.Είμαι υπέρ της προσευχής και της πνευματικής κοινωνίας των ουρανών (ανωτέρων σφαιρών νόησης ας πούμε).Είμαι υπέρ της θέωσης του Ανθρώπου.
Αλλωστε αυτό λέγεται Χριστιανισμός.Αυτό δίδαξε ο Κύριος.
Ελπίζω να βοήθησα το "επιστημονικό" σου πόρισμα να εξαχθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεύθερε ένα μόνο μήνυμα θα επιθυμούσα να σου δώσω:

σε φιλώ μέσα από την καρδιά μου και σου Εύχομαι να παραγματώσεις την Ελευθερία και που ξέρεις, και την Αγάπη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2003, 11:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ. συγνώμη για την καχυποψία, μου θύμισες έναν παλιότερο αγαπητό συνομιλητή, συγνώμη ξανά, αν έκανα λάθος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε προσπάθεια ανάδειξης του πραγματικού νοήματος του Χριστού είναι από τη φύση της ευλογημένη, ακόμα κι αν δεν είναι αποδεκτή από την επίσημη Εκκλησία ή από τη δική μας προκατάληψη. Αλλά λάβετε σοβαρά υπόψιν σας αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί ότι η προκατάληψη έχει γερές και θεμελιωμένες ρίζες. Είναι ένα απόστημα που για να σπάσει πλέον, η επίσημη τουλάχιστον εκκλησία χρειάζεται να καταβάλλει μεγάλη και ειλικρινή προσπάθεια. Σας χαιρετώ φιλικά

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy