ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 23:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι όμορφο ιώδες φως...!!!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 16:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.....
Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ....
Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ....
Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΤΟΥ ΓΝΩΘΕΙ ΣΕ 'ΑΥΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 14:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΩΣ!

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 05/02/2003 22:51:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 23:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙΣ ΛΑΜΠΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΙΩΔΕΣ ΦΩΣ?ΜΠΕΣ ΣΤΑ FORUMS ΤΟΥ ESOTERICA.GR

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 14:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα ,

ας ριξω και εγω μια "πετρα" πανω στο νερο , διαβασα τα οσα εχετε γραψει και μου γεννηθηκε η απορια κατα ποσο υπαρχει τελικα το "ΤΩΡΑ" το "ΠΑΡΟΝ". Ξεκιναω λοιπον να προφερω - να γραψω το "ΤΩΡΑ" και πιανω αυτη τη στιγμη και τη χωριζω σε πιο μικρα κοματια και το καθε κοματι σε ακομη πιο μικρο ετσι φτανω στο σημειο που το δαχτυλο παταει το "Τ" και ωπ... το τωρα παει περασε ειμαι στη μετα τωρα στιγμη και αυτο γινετε συνεχεια σε οτιδιποτε κανω νιωθω ζω σε οσο μικρα χρονικα διαστηματα κοψω τη στιγμη - το χρονο. Ισως σταματοντας το χρονο , παγονωντας τη στιγμη ,το συγκεκριμενο "καρε" να μπορουσαμε να δουμε το "ΤΩΡΑ" αλλα απο εκει και περα τιποτα. Ετσι πλεον δεν εχω τωρα εχω αυτα που περασαν - εφερα και αυτα που ερχονται - φερνω.


Αυτο το κομματιασμα του χρονου μου εφερε στο μυαλο (δεν ξερω πως δεν ξερω που!!!) τις φωτογραφιες που ειχε φερει καποιο μελος απο το μακρο- και μικρο- κοσμο και εκανα τη σκεψη οτι εαν ειχαμε τοσο δυνατη οραση οτι δηλαδη μπορουμε να δουμε τα ατομα και τα ηλεκτρονια , οτι ειναι τοσο δυνατη η οραση μας που βλεπουμε μονο αυτα. τι γινετε τοτε ? παντου ηλεκτρονια , πανω κατω δεξια αριστερα , δεν υπαρχει κενο περα απο το κενο αναμεσα στον πυρα και τα ηλεκτρονια , οπου και να κοιταξουμε , το χερι μας το πατωμα τα δεντρα ολα ειναι ηλεκτρονια γυρω μας , πανω ο ουρανος το ιδιο ο αερας που αναπνεουμε το ιδιο , τα αντικειμενα μας , ακομη και το φως ειναι φωτονεια που κινουνται και οταν χτυπανε καπου καποια γυριζουν πισω και καποια οχι , ποσο αλιωτικος ειναι ο κοσμος τωρα ? και υπαρχει η γη μας ? ο κοσμος μας ? ολα ολοι αιωρουμαστε πλεον και τι γινετε τωρα με το χρονο , τι νοημα εχει πλεον να μετρω το χρονο ? και με τη κρητιρια ? και τελικα ολα ειναι υλη ? ή υπαρχει και κατι ακομη και που ειναι ? πια η δομη του ?

σκεψεις που ξεκινησαν μεσα απο το θεμα που εβαλε η αγαπητη ΑΤΜΑ και τα οσα γραφτηκαν στη συνεχεια , σκεψεις χωρις τελος θα ελεγα

ο ΚιτΚΑτ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 23:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΗΚΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΗΣ ΡΟΗΣ ΜΑΣ!

[σκεψεις που ξεκινησαν μεσα απο το θεμα που εβαλε η αγαπητη ΑΤΜΑ και τα οσα γραφτηκαν στη συνεχεια , σκεψεις χωρις τελος θα ελεγα]
ΛΟΙΠΟΝ,ΑΣ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΕΞΗ...
... ΑΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΤΑ ΓΡΑΜΜΜΑΤΑ ΤΟΥ 'ΤΩΡΑ'...ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ +ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!
ΤΑΡΩ...
ΡΩΤΑ...



'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 19/02/2003 13:41:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 00:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...για να θυμουνται..οι παλιοι...

*αφιερωμενο..στη στιγμη.


(((((((*_*)))))))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 02:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση πράγματι.
Αλλά πολύπλοκα τα νοήματα... και μαθηματικά περίεργα...

ούτε χρόνος ούτε χώρος...

καλά μου το είχε πει ένας δάσκαλος φυσικής:

'Πήγαινε σε ένα ποτάμι και
βάλε μέσα στο νερό το χέρι σου.
Βγάλτο πάλι.
Αλλαξε τίποτα στο νερό;
Ο χώρος του είναι ίδιος.
Δεν είναι σαν πρώτα;
και ο χρόνος ίδιος."

Αλλά το χέρι που βράχηκε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 11:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαθώς εργάζονταν το σχήμα........
εργάτης σε υαλουργείο,
κατάλαβε πολύ καλά τον έρωτα
για την ύλη,
όπου φυσούσε την πνοή του.
Kάποτε κρύσταλλο, κάποιο μαργαριτάρι,
πολύτιμο ελεφαντοκόκκαλο
ή οπάλι με χρώματα ομίχλης
προς το κυανό.
Όλ' αυτά ύλη, που γινόταν σχήμα,
σχήμα ερωτικό, για ό,τι υπάρχει
μέσ' στο "χρόνο".

Tο σχήμα, δοχείο του χρόνου,
ερωτικό τον περιέβαλε,
προσφορά στο χρόνο,
αγκάλιασμα στου χρόνου τη μορφή,
το σχήμα που δημιουργούσε ειδικό,
δικής του σημασίας,
δική του φαντασία.

Όμως καθώς το σχήμα
τελειωνε....το υλικό του χέρι,
κατάλαβε του χρόνου την υλικότητα
καθώς το χέρι το δικό του
και το σχήμα μαζι,
γινόταν διάφανη έννοια του χρόνου.
Όλα μαζι.
Iδίως ο εαυτός του.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 12:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 04:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΚΕΛΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ...

ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ
ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΑΤΕΡΜΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΞΗ.

Η ΝΥΧΤΑ..ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΑ ΤΗΣ..ΗΜΕΡΑΣ.
+ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ..ΠΑΝΤΟΤΙΝΟ+ΑΧΩΡΙΣΤΟ....
[><]

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
(((φ_φ)))

ΥΓ[Φιλη Ατμα,καποτε καπου,ζουσαν καποια οντα με μορφη γατας,που ομως ειχαν δυναμει την ικανοτητα να γινουν ανθρωποι,και ισως παραπερα.Ετσι ,επειδη ,οι πιο πολλες γατες δεν ηξεραν τον τροπο να γινουν ανθρωποι,μοιραια γινοταν τσακαλια και υαινες.Ετσι,ενας ανθρωπος,μιας και δεν υπηρχε αλλος τροπος,οπως γινοταν και σποραδικα στο παρελθον,εγινε γατα,για να τον καταλαβουν,και να τους δειξει τον τροπο του πως θα γινουν ανθρωποι.Ομως ,επειδη ,το τσακαλι και η υαινα,συγγενευαν περισσοτερο με την αληθινη παρουσα φυση τους ,τον εφαγαν,και μετα κρατωντας το ειδωλο του,αλληλοφαγωνονται εως τωρα.Φιλικα.

serpentpan]


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 21:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΟΜΗ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΑ...ΗΤΑΝ..ΠΡΟΦΗΤΙΚΑ...
Ω!!...ΗΤΑΝ+ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ,Η ΝΥΧΤΑ...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 00:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθως το σκοταδι πυκνωνει εδω εσω...
ξυπνω το φως
να καθρεπτιστουν ψυχες
παλιες και νεες...

1831=φως
κ
1891=σκοτος


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 11:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σαν τις σκέψεις του σε σχηματισμό περνούσαν οι αγριόχηνες στον ορίζοντα του θαμπού σούρουπου.
Οι κρωξιές τους έλεγαν πως θα γύριζαν πάλι την άνοιξη. Όμως δεν τις ζήλευε. Για 'κείνον είχε τελειώσει το πήγαιν' έλα μιας ζωής. Ήξερε πια πώς να ξυπνά στον ίδιο τόπο και κάθε μέρα να του φαίνεται σαν καινούριος. Απόθεσε τα λιγοστά του υπάρχοντα κι ύστερα κατέβηκε στο μώλο.
Ο ψίθυρος του νερού εκεί δίπλα στην άμμο, έσβησε και τα τελευταία χνάρια από την ταυτότητα που κουβαλούσε στη μέσα τσέπη του πανωφοριού του. Σαν με συμπαθητική μελάνη λες πως ήταν γραμμένη η δική του ζωή, ανέβαινε να χαρεί το φως.
Όχι πως τον βάραιναν τα χρόνια, μόνο η μέσα του ηλικία είχε περάσει γρήγορα κι άλλο πια δε χωρούσε στα μέτρα αυτού του κόσμου. Δε μπορούσε να ακολουθήσει τον βηματισμό τους κι έτσι, αργά ή γρήγορα θα βρισκόταν έξω από τη στοιχισμένη ομάδα. Στίχο το στίχο σμίλευε τα τραγούδια του, σμίλευε την καρδιά του, τόσα χρόνια, μη και μπορούσε να βγάλει μια σταγόνα φως, ανάμεσα σ' ανθρώπους με βλέφαρα κλειστά, που μόνο ορυμαγδούς μπορούσαν να ξεχωρίσουν πλέον.
Για 'κείνον έμοιαζε ο κόσμος μ' ένα πλήθος ζαλισμένο, που σαν τους βουτηχτάδες σαν κατεβαίνουν βαθιά χάνουν το μπούσουλα και μπερδεύουν το πάνω με το κάτω, έτσι κι αυτοί αντί για τον αφρό, τραβάνε ίσια στον πάτο....

Είχε διαλέξει τούτο τον τόπο με τις λίγες καλόγνωμες ψυχές......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 13:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

The aurora borealis is seen over the town of Hyvinkaa in southern Finland October 31, 2003. The aurora is very visible as a result of a second huge magnetic solar storm hitting the Earth on Thursday, just a day after an earlier one hit our planet in what one astronomer called an unprecedented one-two punch. (Lehtikuva/Reuters) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anon
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 04:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά στην παρέα.
Δύο παρατηρήσεις θέλω να κάνω.

1) Ο Ιησούς δεν θυσιάστηκε. Ο Ιησούς κέρδισε! Δεν είναι ο Ιησούς θύμα, αλλά νικητής και θύτης του Θανάτου.

2) Ο αριθμός 3 της Τριάδας είναι συμβολικός για τον εξής λόγο. Ο ένας αποφασίζει ότι θέλει, αλλά από την άλλη είναι πάντα μόνος του. Οι δύο αποφασίζουν και συμπορεύονται μόνο αν συμφωνούν απόλυτα, αλλιώς δεν μπορούν να προχωρήσουν. Η Δημοκρατία ξεκινάει από τον αριθμό 3.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 22:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ΤΟ 2 ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ,ΕΝΩ Ο ΘΕΟΣ ΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ+ΤΗΝ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ. ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΗΓΑΓΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΔΙΕΝΑΙ-ΔΙΑΠΕΡΝΩ-Ή ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΔΙΑΠΟΡΕΥΕΣΘΑΙ-ΔΙΑΒΑΙΝΩ-+ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΕΝΩ Η ΜΟΝΑΔΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ,Η ΔΥΑΔΑ ,ΟΠΟΥ ΥΠΕΙΣΕΛΘΕΙ,ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ.ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΥΛΗ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΜΟΙΟΤΗΤΑΣ,ΓΙΑΤΙ,ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ,Η ΒΑΣΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ,ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΑΝΟΜΟΙΟΤΗΤΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ Η ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ.
Η ΑΟΡΙΣΤΗ ΔΥΑΔΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΧΑΟΣ+ΕΣΥΝΔΕΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ.]

ΛΟΙΠΟΝ,ΚΑΠΩΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΚΑ ΤΩΡΑ...
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1,+ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ ΝΟΥ
ΤΟ 2 ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,Ο ΥΙΟΣ.

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ......
Η Α Π Α Ν Τ Η Σ Η

ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΥΣΗΣΕ Η ΘΕΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΤΟ 4 ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3

ΝΑΙ ! ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ..!ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ...
Η ΤΡΙΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ,ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ,ΕΡΩΤΑΣ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

[ Ο ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ’ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ’.
Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΤΟ 3 ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .
Ο ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ,ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΑΣ,ΔΗΛ.,ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΙΟΥ,ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ+ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ...
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ 3 ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΜΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ+ΚΑΜΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΓΕΝΕΣΗΣ.
ΤΟ ΚΥΡΗΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΡΜΗ.
’ΔΥΩ ΔΕ ΜΟΝΩ ΚΑΛΩΣ ΣΥΝΙΣΤΑΣΘΑΙ ΤΡΙΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΟΥ ΔΥΝΑΤΟΝ’-ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΚΑΛΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΕΝΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΟΡΟΥ.]



quote:
2) Ο αριθμός 3 της Τριάδας είναι συμβολικός για τον εξής λόγο. Ο ένας αποφασίζει ότι θέλει, αλλά από την άλλη είναι πάντα μόνος του. Οι δύο αποφασίζουν και συμπορεύονται μόνο αν συμφωνούν απόλυτα, αλλιώς δεν μπορούν να προχωρήσουν. Η Δημοκρατία ξεκινάει από τον αριθμό 3.

ουδεις ψογος.-

quote:
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,Η "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" ,ΗΤΑΝ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ "ΥΙΟΥ" ΤΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ Ο ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ , ΜΟΝΟ ΔΗΛ.,ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ/ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΥΙΟΙ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ...
ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΙΗΣΟΥ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ."ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ" ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ....
ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ!
ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΥΛΙΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΠΟΣΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙΣ ....

ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ 2....

ΑΣ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΑΙΩΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ,ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...
ΑΝ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ
+ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ’ΝΑΙ +ΕΚΕΙΝΟΣ...
.................................................

ΦΩΣ!
ΑΤΜΑ
ΥΓ.-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
- ΟΛΑ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ,ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΜΠΟΡΩ ΑΝΕΜΕΛΑ ΝΑ ΟΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΤΗ ΝΕΑ...


quote:
) Ο Ιησούς δεν θυσιάστηκε. Ο Ιησούς κέρδισε! Δεν είναι ο Ιησούς θύμα, αλλά νικητής και θύτης του Θανάτου.

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΔΩ.
ΑΥΤΟΕΠΙΒΑΛΩΜΕΝΗ ΘΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΥΗΜΕΝΟ Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΥΤΑ Η ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΑΥΤΟΥ...ΝΑΙ! Η ΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ./ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΟ ΩΣ ΗΤΤΑ Ο ΜΥΗΜΕΝΟΣ ΘΑ ΠΡΧΩΡΑΓΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ...-ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ-
ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ +ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΗΡΩΑΣ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΠΡΟΔΟΣΙΑ" ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ(ΑΡΚΑΝΑ :"ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ")
...ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΗ ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΝΤΙΝ
(Ο ΠΑΓΑΝ-ΧΡΙΣΤΟΣ ΤΩΝ ΚΕΛΤΩΝ...ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ/ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ ΓΕΓΟΝΟΣ/ΑΥΤΗ ΚΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ...-ΣΚΕΨΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΕΤΟΥΟΤΟΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΥΛΙΚΑ ΜΑΤΙΑ...-)

....ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΝΑΙ! ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΗΤΑΝ Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΠΙΚ...ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ....


atmashaktih



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 22:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

The ancient of the days...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 01:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαφνικα μεσα στο σκοταδι...
χαθηκα με την φλογα του αγιου φωτος
να προσπαθω να προστατεψω απο το αερακι

μεσα στο δασος..εγω και η φλογα
να τσουζουν τα ματια
να δακρυζω..και να αναζητω το δρομο
για το σπιτι..

και πισω ολο να κοιτω..φοβουμενος
πως με ακολουθει κατι...
μα ηταν Εγω...η σκια μου
ντυμενη παραξενες μορφες
αλλοτε των δεντρων τερατομορφη
αλλοτε των βραχων...

και γω να γλυστρω και να σκονταφτω...
εβαλα την κουκουλα απο το μπουφαν Σου
και προχωρησα χωρις να ξανακοιταξω πισω
τον χορο της σκιας μου...

να που βγηκα σε ενα δρομακο,δεν προλαβα να
ανακουφιστω και ενιωσα να με τραβαει κατι απο πισω μου..
παγωσα...γυρισα και ενα πανεμορφο κοριτσακι καταξανθο
με γαλανα ματακια με κοιταξε..και μου ειπε:

Φωςς...!Ηθελε απλα να αναψει το κερακι της...
και αυτο εκανε..χαμογελασα..μετα απο λιγα δευτερολεπτα...
να και η μητερα της..την εψαχνε:)

δεν ξερω ποσο κρατησε ολη αυτη η εμπειρια..
ο χρονος χαθηκε..
εφτασα σπιτι,σταυρωσα την πορτα..και μπηκα..

μα εκεινος ο ρομβος στον ουρανο σε ενα ξεφωτο του συννεφιασμενου
ουρανου ακομα να το αποσυμβολισω...καποια πραγματα τα κατανοουμε αργοτερα...

αυτο που συντομα καταλαβα ηταν οτι
για να γινεις φως μεσα στο σκοταδι
πρεπει να αφησεις το σκοταδι..πισω σου..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 02:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μα εκεινος ο ρομβος στον ουρανο

..εδωσε... δομη στο ονομα που φερεις...

quote:
αυτο που συντομα καταλαβα ηταν οτι
για να γινεις φως μεσα στο σκοταδι
πρεπει να αφησεις το σκοταδι..πισω σου.

ιδου και ο αποσυμβολισμος αγαπημενε.)

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 23:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ραγισες + συ ουρανε
λιγο πριν ανατειλεις
το σκοταδι σου

και κει στην πιο βαθια μου
σκεψη αδη-εξοδο,θελησες
ψηλα τα ματια να σηκωσω..

και ναι σε ειδα καταματα
να με κοιταζεις
+ συ ειπες:

"Θεος ειναι η ικανοτητα που δεν εχει ο ανθρωπος να αντιληφθει τον πραγματικο εαυτο του"


Ματια στον ουρανο μου

foto copyright2005TZAV


..+δακρυσες φως με την ανικανοτητα μου να σε συλλαβω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 02:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειχες δικιο ,Ραιχ:0
"τρομακτικα μαγικη"
// αλλα την αποθανατησες!!!/αιωνια εκανες τη στιγμη...!--παλι--


Ευχαριστω σε..Lov_.)


---ελπιζω να μην βαλει καποιος την υπογραφη του απο κατω...σε καμμια φυλλαδα:(σβηνοντας της δικη σου με photoshop)(//με τετοιο θρασσος που εχουν οι ανεμπνευστοι,τι να πω η ψχ!ολα τα ειδα..-//ναι ξερω εχεις cprght//αλλα ...---
ειναι Τεραστιο το θεμα Ραιχ! Τι φαντασμα// σκια στην Πεντελη ! κοιταξτε ψηλα επιτελους...Ο Θεος Ορα...//ποιος Τον Βλεπει...;



cprtght@tm@2005


Edited by - ΑΤΜΑ on 13/05/2005 02:13:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy