ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο ΗΛΙΟΣ ΕΠΕΣΕ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 15:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ίδιο πράγμα που μιλάει λίγο παραπάνω ο actr εξέφρασε την ίδια απορία και ο Γ. Τράγκας. Άσχετο τι γνώμη έχει ο καθένας για τον εν λόγω δημοσιογράφο κι αυτός αναρρωτήθηκε πως γινόταν τόσο λίγη ώρα μετά το δυστύχημα να μίλησε ο φαρσέρ με τον "δήθεν ξάδελφο" που του ανέφερε για παγωμένους επιβάτες κ.λπ. (έστω κι αν αυτό το σενάριο δεν συζητείται πλέον).

Όσον αφορά το σενάριο (αφού δεν μπορεί να αποδειχθεί), που θέλει τον φροντιστή που ταξίδευε με την αρραβωνιαστικιά του στο αεροπλάνο - ο οποίος σημειώστε ότι, όπως είπαν, είχε δίπλωμα για αεροπλάνου "ελαφρού τύπου" - να προσπαθεί να ανακτήσει τον έλεγχο του αεροπλάνου, πώς δεν σκέφτηκε κατευθείαν να βάλει τα ακουστικά στα αυτιά του για να του δοθούν οι σχετικές οδηγίες; Αν υποθέσουμε λοιπόν τα εξής:

1ον: Είχαν χαλάσει τα συστήματα επικοινωνίας του αεροπλάνου. Ναι αλλά το συγκεκριμένο αεροπλάνο, από ότι είπαν οι διάφοροι πιλότοι, έχει αφενός πολλές δικλείδες ασφαλείας για να μην "πέσουν" όλα τα επικοινωνιακά συστήματα συγχρόνως (ώστε να μπορείς να επικοινωνήσεις μέσω κάποιου από τα 3, αν δεν κάνω λάθος, που είπαν ότι υπάρχουν στα 737-300) κι αφετέρου, υπάρχει και πομποδέκτης για έσχατες περιπτώσεις (προφανώς όπως η συγκεκριμένη).
2ον: Πανικός ή έλλειψη χρόνου για την επικείμενη-ενδεχόμενη πρόκρουση, που οπωσδήποτε θα είχε ο άνθρωπος τη δεδομένη στιγμή. Οκ, όμως τα F-16 κουνούσαν χέρια και πόδια όντας δίπλα ακριβώς, δεν τα είδε; Κι αν δεχθούμε ότι πάλευε επί 23 περίπου λεπτά να επαναφέρει το αεροπλάνο, αφού κατάφερε και το κατέβασε κάποιες χιλιάδες πόδια (τώρα πως ξαναπήρε ύψος μετά, άγνωστο), βλέποντας ότι δεν πήγαιναν καλά τα πράγματα δεν είδε τα μαχητικά να τους κάνει κάποιο σήμα κάτι;
3ον: (που έχει αναφορές στο 2ον): Ακούστηκε ότι τα επικοινωνιακά συστήματα ήταν συντονισμένα σε συχνότητα Λάρνακας ή αλλού, τελοσπάντων, ώστε δεν μπορούσε να επικοινωνήσει, είτε με τα μαχητικά είτε με το "Ελ. Βενιζέλος" (αυτό χωρίς να είμαι ειδική έχω την εντύπωση ότι είναι μεγάλη βλακεία). Εξάλλου υπάρχουν και μεγάφωνα με τα οποία θα μπορούσε να "μιλήσει" με τα F-16, ή έστω βρε αδελφέ, να κάνει κάποια νοήματα.

Εμένα, συγχωρήστε με, αλλά αυτά μου "φέρνουν" σε επιστημονική φαντασία και σε hollywoodιανή υπερπαραγωγή ή αλλιώς "άλλα λόγια να αγαπιώμαστε". Τώρα, γιατί φέρνουν αυτό το σενάριο στο προσκήνιο δεν μπορώ να ξέρω. Μπορεί όντως να ήταν αλήθεια αυτό αλλά, πάλι, μπαααααααα...

Alea jacta est...
Ο κύβος ερρίφθη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 21:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς σας βρίσκω και πάλι!

- Το σενάριο με τη Mossad πρωταγωνιστή το βρίσκω άκρως ρεαλιστικό...(οι Τούρκοι σε αυτή την "παραγωγή" δε συμμετέχουν ούτε ως κομπάρσοι)

- Χμμμ... Αμερικάνικο αεροπλανοφόρο στην περιοχή... Μου φέρνει στο μυαλό την λαϊκή ρήση: "Βγήκε η αλεπού στο παζάρι..." και συνειρμικά η περίπτωση μου φέρνει στο νου την πτώση του ελικοπτέρου στα Ιμια...

- Μια απορία ξανθιάς ύπαρξης: Eίναι δυνατόν να λένε ότι το "μαύρο" κουτί δεν βρέθηκε και να βρίσκεται μετά από τόσο ψάξιμο και τόσες μέρες δίπλα στην άτρακτο? εκεί που περάσανε τόσοι δημοσιογράφοι, εκεί που χτενίσανε την περιοχή τόσος κόσμος?

- Τώρα για την λίστα των επιβαινόντων να πω ότι συνιθίζεται για πολλούς και διαφόρους λόγους να καθυστερούν να δώσουν την λίστα. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο... Εδώ με το πούλμαν των μαθητών στα Τέμπη και τη λίστα τη δώσανε μετά από μισή μέρα που με ένα τηλεφώνημα στο διευθυντή του σχολείου θα έπρεπε να την είχαν στα χέρια τους στη στιγμή...

Πιστεύω ότι η αλήθεια μπορεί να είναι ήδη μπροστά μας αλλά εμείς να μην μπορούμε να τη δούμε...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 25/08/2005 21:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sephirothsw
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 16:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sephirothsw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια.πως παει.καταρχην θελω να πω πως αυτο που συναιβει ηταν συγκλονιστικο.εγω ημουν κατασκινωση και μετα απο μια μερα το εμαθα το συμβαν.μετα απο μιση μερα εμαθα οτι υπηρχαν στο αεροπλανο μια οικογενεια που κατοικουσε στο αγρινιο.οικογενια θεοφανους.ηταν και δυο αδελφες μεσα στην οικογενια.η μαρινα και η αρτεμις.η μαρινα θα πηγαινε 2 λυκειου και η αρτεμις θα πηγαινε 3γυμνασιου.το ξερω γιατι ηταν στο σχολειο μου...
αιωνια τους η μνημη.
απο αυτα που εχω ακουσει και εχω διαβασει υποπσιαζομαι καποια πραγματα τα οποια καταθετω.
1)η λιποθυμια των επιβατων και των πιλοτων.το συστημα εξαερισμου και πιεσης του αεροπλανου συνδεται με εναν κινητηρα νομιζο.το προβλημα ειναι οτι συνδεονται στον ιδιο κινητηρα και ξεκινανε απο τον ιδιο συνδεσμο.συμπερασμα?αν χαλασει το ενα χαλαει και το αλλο.
2)απο εδω εμαθα οτι υπηρχεενα ατομο στο πιλοτηριο μετα απο την λιποθυμια που προσπαθουσε να επαναφερει το αεροπλανο.πιθανος αντεξε περισσοτερο απο τουσ αλλου και ισως με της καποιες γνωσεις που ειχε προσπαθησε να επαναφερει το αεροπλανο.το θεμα ειναι γιατι δεν εποικινοισε με τα f-16??λενε οτι ολε οι εποικοινονιες ειχαν χαλασει.και αναρωτιεμαι τωρα εγω.τα φωτα ειχαν χαλασει????αν δεν κανω λαθος(και παρακαλω διορθοστεμε αν κανω)στην σχολη των πιλοτων και τον αεροσυνοδων μαθενουνε κωδικα μορς.ποσο δυσκολο μπορει να ηταν να ανοιγοκλεισει τα φωτα????αυτα για τωρα.τα λεμε


αντιο μαρινα και αρτεμις.το μουσικκο σχολειο αγρινιου θα σας θυμαται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 22:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ήταν πολύ βολική η εξήγηση οτι ο φροντιστής ήταν ζαλισμένος ώστε να μην σκέφτεται ξεκάθαρα και να το πράξει έτσι....
Μπορεί να υπήρχαν κάποια τεχνικά προβλήματα, ίσως σοβαρά, αλλά τα f-16 έκαναν την δουλειά τους....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 01:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iταλέ το σκυλάκι είτε ψόφαγε για λίγη τρυφερότητα ή απλά ήταν μετενσάρκωση ενός νεκρού αγαπημένου σου προσώπου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
giwrgos_1
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 01:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giwrgos_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα ολοι μας εχουμε γινει ειδικοι για αεροπορικα ατυχηματα και βγαζουμε πορισματα...!Εχω ακουσει πολλα και δεν θα ηθελα να σχολιασω ολες τις χαζομαρες.
Καταρχην να καταριφθηκε το αεροπλανο ειτε με πυραυλο η με πυροβολισμους , αυτο ειναι ψεμα περα για περα.
Υπαρχει μια περιπτωση να χρησιμοποιηθηκαν ηλεκτρονικα αντιμετρα και να μπλοκαραν τα ηλεκτρονικα του αεροσκαφους και να επεσε....?Λετε?
Να τελειωσαν τα καυσιμα και να επεσε μονο του ?Πολυ βολικο για να ειναι αληθεια..!Τελικα εγω πιστευω οτι εχουμε μια περιπτωση χ-φαιλ...!

G.DΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 10:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά καλημέρα!

Συγνώμη για το άσχετο του μηνύματός μου αλλά το ποστ αυτό μπήκε κατα λάθος εδώ όπως ήδη θα καταλάβατε.

Παρακαλώ πολύ κάθε υπεύθυνο να μεταφέρει το ποστ μου στο θέμα ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ ΖΩΩΝ όπου και ανήκει μιας και δεν έχω πλέον αυτή τη δυνατότητα...

Ζητώ και πάλι συγνώμη αλλά ο δαίμων του πληκτρολογίου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 19:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοείται πως όλα τα δεδομένα και τις λεπτομέρειες, ούτε τις ξέρουμε και ούτε θα τις μάθουμε ποτέ.
Από αυτά που νομίζουμε ότι ξέρουμε όμως, μερικά είναι ότι:
1) Μπαίνει στο FIR Αθηνών ένα αεροπλάνο, με το οποίο ο πύργος ελέγχου δεν μπορεί να επικοινωνήσει.
2) Στέλνονται F-16 και ανακαλύπτουν πως το αεροπλάνο είναι ακυβέρνητο και βλέπουν τον συγκυβερνήτη αναίσθητο.
3) Τα F-16 βλέπουν και κάποια άτομα να μπαινοβγαίνουν μέσα στο πιλοτήριο και να προσπαθούν να ελέγξουν το αεροπλάνο, τα οποία δεν είναι οι πιλότοι.
4) Το αεροπλάνο πάει προς Αθήνα.
Αν αληθεύουν αυτά τα δεδομένα και με τον ελάχιστο χρόνο που έμενε για αποφάσεις, το θέμα είναι πιστεύω, τι απόφαση πήραν οι υπεύθυνοι.

Και κάτι ακόμα. Δικαιούμαστε να ξέρουμε, αν πάρθηκε ή όχι τελικά κάποια απόφαση; Πετούσε δηλαδή ένα ανεξέλεγκτο αεροπλάνο πάνω από τα κεφάλια μας. Δεν πρέπει να ξέρουμε αν όλο αυτό το χρονικό διάστημα που ήταν ακυβέρνητο, υπήρχαν κάποιοι που θα φρόντιζαν να μην υπάρξουν θύματα από την πτώση του αεροπλάνου πάνω τους; Ή ήταν όλα απλά θέμα τύχης;
Και αν έβγαινε τότε η Κυβέρνηση (όχι τώρα πλέον) και έλεγε: Ναι κύριοι, εμείς το ρίξαμε, για όλους τους παραπάνω λόγους, γιατί δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα πλέον με τους επιβάτες και έπρεπε να σκεφτούμε την ασφάλεια των υπολοίπων. Πως θα αντιδρούσαμε;
Edited by - me

Edited by - stemix on 29/08/2005 19:36:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 00:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο stemix!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy