ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ (ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 17:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν σου το λεω εγώ, καταλαβαίνεις αμέσως τις ανομες προθεσεις μου.
Γιατί όμως εσύ (ή ο καθε ανθρωπος) να θελει να κοροιδεύει τον εαυτό του ?
Τι κερδίζεις με το να λές στον εαυτό σου "Είμαι όμορφη, εξυπνη και καλή ?"
Θα περίμενα οτι οσοι κοροιδεύουν τον εαυτό τους έχουν λιγότερες πιθανότητες
επιβίωσης και αναπραραγωγής.

Υπάρχει και αντίλογος βέβαια. Απο άποψη επιβίωσης σε συμφέρει να πείσεις τον περίγυρο
οτι είσαι έξυπνη, ομορφη και καλή. Αν το ψέμα σου γίνεται καλύτερο με το να
το πιστεύεις και εσύ η ίδια, τότε έχεις ένα εξελικτικό πλεονέκτημα.

Εικασίες ολα αυτά, αλλα δυστυχώς δεν ξέρω να τρέχω μοντέλα εξελικτικής βιολογίας.
Ακούω απόψεις.


Μπορεί να μην φέρει κανένα εξελικτικό πλεονέκτημα ,να είναι καθαρά ουδέτερο.Απο την άλλη μια όμορφη αυτοεικόνα (έστω και πλαστή) ίσως "βοηθάει" κάποιον να έχιε μεγαλύτερη αισιοδοξία και να ταιριάζει καλύτερα στον περίγυρό του.Γνωρίζω άτομα που απο μια πεσσιμιστικη αυτοεικόνα που είχαν ,πήγαν σε μια καλύτερη (μερικές φορές μη αναποκρινόμενη σε αντικειμενικά κριτήρια) και έτσι "ξεμιζέριασαν" και άρχισαν ακι σχέσεις με το άλλο φύλο να έχουν και φίλους και...να βλέπουν τον κόσμο δύο τόνους πιο λαμπερό.

Μας αρέσει πάντως να "αυνανιζόμαστε" λίγο πνευματικώς! Είναι....ευχάριστο,ικανοποιεί πολλά κυκλόματα αναζήτησης ευχαρίστησης του εγκεφάλου που υπο κανονικές συνθήκες ενεργοποιούνται όταν κάνουμε κάτι αξιέπαινο,πχ η έκκριση ενδορφινών και ντοπαμίνης μετά απο κυνήγι και σκότωμα αγριογούρουνου με ακόντιο! Τώρα ίσως απλά έχουμε μάθει να πατάμε τα ίδια κουμπάκια του εγκεφάλου μας χωρίς την αντικειμενικά πραγματική εμφάνιση αξιέπαινου γεγονότος! Παλιότερα ίσως άτομα με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους ,και ίσως άτομα με μεγάλη αυτοπεποίθηση να μπορούσαν να "επιβληθούν" σε άτομα με μικρότερη αυτοοπεποίθηση η χαμηλότερη ιδέα (το αν είναι ψευδής ή πραγματική ίσως να μην παίζει σε αυτό το παράδειγμα τόσο ρόλο) και γινώμενοι "Alpha Males" ή "Alpha Females" (κυρίαρχοι στην ιεραρχία της φυλής) να αύξαναν τις πιθανότητες αναπαραγωγής και επιβίωσης.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 02:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες Angelos, πως δεν γουστάρεις δάσκαλους, βούδες, κουδες, κλπ…μα αν βάλεις αμέσως μπροστά το ΟΧΙ, είσαι αποκομμένος, *(από ότι είπαν) κόβεται δηλαδή κάθε σχέση. Μα αν ακούσω τι λένε, γίνεται, χωρίς αμέσως να δημιουργήσω κάποια αντίδραση, τα λέει καλά η όχι, είναι σωστός η όχι, είναι η αλήθεια η όχι?

Αυτή η προσοχή, δεν αφήνει την κίνηση της αντίδραση που είναι Ψ.χρονος *(το μου αρέσει δεν μου αρέσει) άρα και την ταύτιση.

Αν εκεί ερθει η λογική, και τα εξετάσει, που είναι το πρόβλημα?

Δεν γίνεσαι ποτέ ακόλουθος. Δεν ταυτίζεται ο εαυτος/νους η και αν το κάνει, έχει επίγνωση και ελευθερώνεται αμέσως, μιας και βλέπεις πως νους δεν είναι τίποτα άλλο από εμπειρία συσσωρευμένη, και αν θέλετε άμεση εμπειρία



Είναι αυτό που λέμε λαϊκά "Έλα μιά φορά και πού ξέρεις; Μπορεί να σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει ντύνεσαι και φεύγεις!"

Αλλα κάπου με μπέρδεψες. Η συσσωρευμένη εμπειρία (που μετατρέπεται σε σοφία αν αναλυθεί σωστά) σε βοηθάει να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές. Δεν χρειάζεσαι πολλές παρόμοιες άμεσες εμπειρίες για να συνειδητοποιήσεις ότι κάτι σου είναι άχρηστο ή μη αρεστό.

Αγγελε (είσαι για μια άμεση συσσώρευση εμπειριών; )

quote:
Τι κερδίζεις με το να λές στον εαυτό σου "Είμαι όμορφη, εξυπνη και καλή ?" Θα περίμενα οτι οσοι κοροιδεύουν τον εαυτό τους έχουν λιγότερες πιθανότητες επιβίωσης και αναπραραγωγής.

Αντιθέτως θα έλεγα. Μέχρι να καταλάβουν οι άλλοι ότι είσαι μούφα, εσύ την έχεις κάνει την δουλειά σου! Εχεις κάνει εντύπωση!
Το βασικό είναι να μπορέσεις να προκαλέσεις αμφιβολία στον άλλο... "βρε λες να είναι θεά και εγώ να μην το βλέπω;!" ή "λες να λέει την αλήθεια και εγώ να είμαι προκατειλημμένος;!"

Ειδικά όλοι αυτοί οι μυστικοπαράξενοι προσπαθούν να σου προκαλέσουν αμφιβολία ως προς αυτά που γνώριζες/πίστευες μέχρι τώρα.
Γι αυτό και συνήθως σου απαντούν στην ερώτηση με ερώτηση είτε για να χτυπήσουν άμεσα την κατεστημένη γνώση/πίστη σου αν τους πολυκολλήσεις, είτε για να σε κάνουν να νοιώσεις βλάκας.

Εσύ:
"Μα από που βγάζετε το συμπέρασμα ότι οι εξωγήϊνοι ζούσαν στην αρχαία Ελλάδα;"
Αυτοί:
"Αμφιβάλλετε ότι αυτές τις γνώσεις τις κατέχουν ελάχιστοι και τις έχουν κρυμμένες από τον πολύ λαό;" (και ποιός είσαι εσύ ρε μ... για να στις αποκαλύψουν;)

Μετά όμως γλυκαίνουν και αρχίζουν την κολακεία.
"Οποιος όμως είναι έξυπνος/έτοιμος/ψαγμένος (σαν εσένα δηλαδή που πριν λίγο σε είπαμε μ....) καταλαβαίνει ότι κάτι τρέχει. Γι αυτό είμαστε εμείς εδώ, για να σε βοηθήσουμε να πας παραπέρα...(πρόσεχε μόνο τα σκαλοπάτια)"


Γιώργο αν ξεφύγαμε πολύ βάλε τάξη!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 26/10/2005 02:40:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 07:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι αυτό που λέμε λαϊκά "Έλα μιά φορά και πού ξέρεις; Μπορεί να σου αρέσει, αν δεν σου αρέσει ντύνεσαι και φεύγεις!"

Έχω την εντύπωση πως εδώ παρερμηνεύεις αγαπητή Όστρια, και αυτό είναι πρόβλημα σου.
Δεν είναι θέμα του έλα μια φορά, μα να είσαι προσεχτική, όσες φορές και αν πας. Ο Αριστοτέλης έκανε η όχι λάθη? Ποσά χρόνια χρειάστηκαν στην επιστήμη, για να ξεκολλήσει από ορισμένες ιδέες του?

Ένας προκατειλημμένος Χριστιανός, θα πει όχι σε βιβλία του Paul Davies και του Hawking, ένας προκατειλημμένος επιστήμονας, δεν θα διαβάσει κάποιο μύστη.
Μήπως απάντησα τώρα και στην ερώτηση σου σε άλλο θεμα,

quote:
Οστρια
Ποιός σου είπε ότι η σκέψη μας είναι a priori δεσμευμένη σε υποδείγματα;

Για τυχόν άλλες απορίες σου στην τοποθέτηση μου, μπορείς και να διαβάσεις αναλυτικά τι σκέφτομαι, για γνώμες και γνώση.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=7314

quote:
Αλλα κάπου με μπέρδεψες. Η συσσωρευμένη εμπειρία (που μετατρέπεται σε σοφία αν αναλυθεί σωστά) σε βοηθάει να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές. Δεν χρειάζεσαι πολλές παρόμοιες άμεσες εμπειρίες για να συνειδητοποιήσεις ότι κάτι σου είναι άχρηστο ή μη αρεστό.

Δεν έγραψα αυτό αγαπητή.

Και ας πούμε, πως έκρινες άχρηστο και μη αρεστό σε σένα κάποιο δάσκαλο ΖΕΝ, η τον Πλάτωνα, αρέσκεσαι όμως να διαβάζεις κάποιος κύριο R.A. Johnson η τον ΦΡΟΥΝΤ.

Σου φέρνω ένα μικρό δείγμα, (μετάλλαξης... και ξύλινης γλώσσας…)

Το μπλε το βρίσκεις σε αρκετά βιβλία δασκάλων Ζεν, και υπάρχει από ανέκαθεν. Το δεύτερο στο βιβλίο κάποιου ψυχολόγου, που εσύ διαβάζεις το ίδιο, απλά στα λέει στη (αναλυτική) γλώσσα, που νομίζεις, πως καταλαβαίνεις καλύτερα.

Ο δάσκαλος του ΖΕΝ Χακουίν εθεωρείτο σαν υπόδειγμα ενάρετου ανθρώπου. Δίπλα του έμενε ένας μανάβης με την γυναίκα του και την όμορφη κόρη του. Κάποια μέρα οι γονείς της διαπίστωσαν ότι η κόρη τους ήταν έγκυος. Εξαγριωμένοι ζητούσαν επίμονα από την κόρη τους να τους πει ποιος είναι ο πατέρας. Μετά από πολλή πίεση ομολόγησε τον Χακουίν. Έξω φρενών ο πατέρας της πήγε στο δάσκαλο να ζητήσει εξηγήσεις αλλά η μόνη απάντηση που πήρε από τον Χακουίν ήταν:
― Ώστε έτσι ε;
Όταν γεννήθηκε το παιδί το πήραν στον Χακουίν ο οποίος είχε ήδη χάσει το καλό του όνομα και φήμη, πράγμα το οποίο δεν τον στεναχώρησε καθόλου. Εκείνος πήρε το παιδί και το φρόντιζε όσο καλύτερα μπορούσε. Δεν πέρασε ένας χρόνος και το κορίτσι ομολόγησε ότι ο πατέρας του παιδού ήταν ένας νεαρός από την ψαραγορά. Ο πατέρας της τότε πήγε στον Χακουίν να ζητήσει συγνώμη και να πάρει πίσω το παιδί. Καθώς ο Χακουίν του παρέδιδε το παιδί είπε:
― Ώστε έτσι ε;

"Κάποτε μια μικρή Γιαπωνέζα σε ένα ψαροχώρι έμεινε έγκυος, αλλά συνέχισε να ζει στο σπίτι των γονιών της. Όλοι οι κάτοικοι του χωριού την πίεζαν να ονοματίσει τον πατέρα του παιδιού, να καταδείξει αυτόν τον αρνησίθρησκο. Τελικά, έπειτα από πολλές κουβέντες οργής, ομολόγησε:
"Είναι ο ιερέας", είπε.
Οι χωρικοί βρήκαν τον ιερέα*** και τον έφεραν σε αντιπαράθεση με τα λεγόμενα της κοπέλας.
"Ώστε έτσι;" ήταν το μόνο που είπε.
Για πολλούς μήνες όλο το χωριό μισούσε αυτόν τον απλοϊκό ιερέα. Κάποια στιγμή ένας νεαρός ο οποίος απουσίαζε για ένα διάστημα από το χωριό επέστρεψε και ζήτησε να παντρευτεί την κοπέλα. Παραδέχτηκε ότι αυτός ήταν ο πατέρας του παιδιού και ότι η κοπέλα είχε σκαρφιστεί αυτήν την απίθανη ιστορία με τον ιερέα για να τον προστατεύσει. Όταν οι χωρικοί πήγαν στον ιερέα για να του ζητήσουν συγνώμη, αυτός είπε:
"Ώστε έτσι;""
R.A. Johnson

***Εβαλε το Ιερεας, γιατι? Απευθηνεται σε δυτικους (χριστιανους..)
Σιγα μην πουλησει, σε θηβετιανους... Μαλιστα!

Το Ζεν ανακαλυφτηκε, μετα απο την Ψυχαναλυση!

Η Άμεση εμπειρία, είναι θαυμασμός έγραψα,

Αν έχεις συσσωρευμένη εμπειρία και λογική, (γνωρίζεις πια είναι η πραγματική πηγή) και βλέπεις αμέσως… τη Μουφα!

Κατάλαβες τώρα αγαπητή Όστρια? (Χωρις φατσουλες και γελακια)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/10/2005 08:10:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 07:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικές λέξεις απο την αλλη καλό θα ήταν να αποδυναμωθούν,και να πέσουν σε αχρηστεία,αφού πρώτα αντικατασταθούν απο όρους πιο περιγραφικούς,επιστημονικα πιο έγκυρους,ή τουλάχιστον σχετικούς με το πράγμα ή την κατάσταση που περιγράφουν και όχι...ξεκάρφωτους. Νομίζω ξέρεις που αναφέρομαι

Ξέρω αγαπητέ που αναφέρεσαι, μα επιστημονικούς όρους, δεν έχουμε ήδη αρκετούς?

Μα στην επιστημονική κοινότητα, δεν έχουμε απεθαισθητοποιθει το ίδιο όπως όμορφα αναφέρεις με τον εαυτό σου και το ατύχημα? Μερικές φορές δεν το κάνουμε για να προστατευθούμε?

Μπορώ να σου αναφέρω ένα παρόμοιο περιστατικό. Είχα πάρει μέρος πριν χρόνια (Στρατος) σε μια προσπάθεια διάσωσης, σε ένα αεροπορικό δυστύχημα. (ΣΑΜΟΣ καλοκαίρι 1990)
Όταν φτάσαμε στο σημείο του ατυχήματος (ορος Κερκης, δύσβατος, 1200μ πορεία 5 ωρών) συνειδητοποιήσαμε πως δεν υπήρχαν ζωντανοί, και πως έπρεπε να μαζέψουμε 40 διαμελισμένα σώματα. *(οι περισσότεροι από τους 30 στρατιώτες, με το θέαμα αποτραβήχτηκαν)

Είπα, στα λίγα παιδιά που πήραν μέρος, αν γίνεται να μην κρατάνε εικόνες.

Κατά κάποιο τρόπο μπαίνεις στο χώρο, η αναίσθητος, η πολύ προσεχτικός. Το πρώτο δεν το μπορώ, με το δεύτερο τα καταφέρνω.

Ίσως ανατριχιάσετε, μα μπρος στην κατανόηση, αυτό και άλλο.

Μαζεύαμε κομμάτια σε σακούλες. Οσο ήμουν προσεχτικός δεν έγινε τίποτε.
Γυρίσαμε στο στρατόπεδο τα ξημερώματα της άλλης μέρας, και ο διοικητής έδωσε έξοδο σε όσους έλαβαν μέρος. Με ένα φίλο πήγαμε στη θάλασσα και, αργότερα, άλλος φίλος, μας έφερε εφημερίδα.

Καθώς την ξεφύλλιζα, ταράχτηκα…(απροσεχτος) Οχι εκεί επάνω, στο συμβάν, που ήμουν προσεχτικός.

Αναγνώρισα από τις φωτογραφίες των θυμάτων μια κοπέλα (μάζεψα το κεφάλι της)
Είχαν χυθεί τα μυαλά της, και είχε μαζέψει το δέρμα της. Ήταν 24 ετών μόνο, και εκεί, φαινόταν γρια.

quote:
(Το δύσκολο κομματάκι είναι να δέσουμε την νευρομεταβίβαση και την νευρική διαμόρφωση με την εμφάνιση και την διατήρηση της "Συνειδητότητας. Αν βρούμε την λύση σε αυτό ,τότε...θα μπορούμε ίσως να αναπαράγουμε και μηχανικά την συνειδητότητα)

Κάτι παραπάνω? Τι θελεις να πεις με το αναπαράγουμε και μηχανικά την συνειδητότητα?


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/10/2005 07:59:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω την εντύπωση πως εδώ παρερμηνεύεις αγαπητή Όστρια, και αυτό είναι πρόβλημα σου.


Αγαπητέ Πλάτωνα δεν ξέρω αν εγώ σε παρερμηνεύω ή αν απλώς μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Εσύ μιλάς για προκατάληψη, εγώ μιλώ για κριτική σκέψη. Το ένα είναι η αρνητική εικόνα του άλλου.
Με το ίδιο κριτικό πνεύμα θα κρίνω τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα, τον Βούδα, τον Χριστό, τον Χόκιν, τον Φρόϋντ, τον Γιώργο και την Μαρία.

Το παράδειγμα σου μιλάει πάλι για την προκατάληψη. Δεν βλέπω ξύλινη γλώσσα στο ένα και αναλυτική γλώσσα στο άλλο. Τα κείμενα είναι ίδια, τα ονόματα αλλάζουν (βασικά ο φορέας αλλάζει).
Αν σου κάνει το περιεχόμενο το κρατάς απ όποια πηγή κι αν είναι.
Αν δεν σου κάνει το πετάς. Απλά πράγματα. Και αν αυτό το περιεχόμενο το έχεις πετάξει μια φορά, δεν χρειάζεται να επανέλθεις για να το ξανακρίνεις, εκτός κι αν δεν είσαι σίγουρος για την προηγούμενή σου επιλογή.


Ελπίζω αυτή την φορά να έγινα κατανοητή... (εμένα μου αρέσουν τα χαμογελάκια)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρω αγαπητέ που αναφέρεσαι, μα επιστημονικούς όρους, δεν έχουμε ήδη αρκετούς?

Μα στην επιστημονική κοινότητα, δεν έχουμε απεθαισθητοποιθει το ίδιο όπως όμορφα αναφέρεις με τον εαυτό σου και το ατύχημα? Μερικές φορές δεν το κάνουμε για να προστατευθούμε?


Οι επιστημονικοί όροι που προτείνω υπάρχουν ήδη οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα "υπερφόρτισης λεξιλογίου".Ίσα ίσα ελαφρύνωντας το λεξιλόγιο μάς απο μερικές λέξεις που αποδείχτηκαν αδόκιμες ,ανοίγει χώρος για επαναεισαγωγή λέξεων που ήδη χρησιμοποιούνται έχωντας χάσει όμως την αρχική τους σημασία.

Ναι, μερικές φορές το κάνουμε για να προστατευτούμε...Αλλες φορές όμως ανακαλύπτουμε οτι η "προστασία" μας ίσως αποτελεί τροχοπέδη σκέψης όπως εκείνο το όμορφο κλουβάκι στο "Αηδόνι και το Χρυσό Κλουβί".

quote:
Κάτι παραπάνω? Τι θελεις να πεις με το αναπαράγουμε και μηχανικά την συνειδητότητα?

Αυτό που έλεγα ήταν αρκετά εκτός θέματος,γιαυτό και το άφησα "στα ψιλά χωρίς εξηγήσεις". Εννοώ οτι αν και κατανοούμε μεγάλο κομμάτι της νευροχημείας δεν μπορούμε ακόμα μέσω των νευροεπιστημών να εξηγήσουμε το πώς το όλο ρογανωμένο σύστημα του εγκεφάλου παράγει αυτό που ονομάζουν οι γνωσιακές επιστήμες συνειδητότητα. Ακόμη και τα νευρονικά δύκτια υπολογιστών που φτιάχνωνται προς μίμηση του εγκεφάλου ,είναι πολύ φτωχά ακόμα για να μας δώσουν ξεκαθαρες απαντήσεις.

Στο μήνυμά μου άφησα υπόνοιες οτι αν κατανοήσουμε την πλήρη σχέση εγκεφαλικού υποστρώματος-συνειδητότητας, τότε ίσως με την βοήθεια άλλων επιστήμών (νανομηχανική ίσως?) καταφέρουμε να φτιάξουμε έναν "Ηλεκτρονικό Εγκέφαλο" με όλη την σημασιά της λέξεως που να προσσεγκίζει τρομερά τον δικό μας εγκέφαλο και απο άποψη δομής και διασυνδέσεων και απο άποψη ελέγχου τον διαφόρων περιοχ΄ων του.Εδώ λοιπόν θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε αν θα "ξεπηδήσει" συνειδητότητα απο αυτό το σύστημα ,αν δηλαδή αυτό το σύστημα θα έχει επίγνωση της ύπαρξής τους και να μπορεί ίσως να ανακοινώσει το περίφημο "Σκέφτομαι άρα υπάρχω". Ακόμα και η απουσία "συνειδητότητας" απο ένα τέτοιο σύστημα θα έχει πολλά να πεί τόσο φιλοσοφικά/θρησκευτικά όσο και τεχνολογικά

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας κριτικός νους, μπορεί να είναι απλά στολισμένος με γνώσεις, μα η υπόδειξη του σε κάποιο μοδελλο, δεν βοήθα ποτέ τον νου να έχει επίγνωση της μικρότητας του. (Μόλις διάβασα τι υπέδειξες στην Αφροδίτη. Αν θες τη σκέψη μου, είχε μια καλή ευκαιρία να γνωρίσει κάτι πολύ βαθύ και να ελευθερωθεί, (πόνος) μα το σταμάτησε, (με την αντίδραση της)

Για να γίνει κάτι τέτοιο, (να έχεις δηλαδή επίγνωση της μικρότητας του νου), σε τι χρειάζεσαι την κριτικη?

Μηπως δεν ειναι συγκρίση?

Δεν είναι εμπόδιο?

Εγώ έτσι το βλέπω. Θεωρείς διαφορετική την καλλιεργημένη IMAGE ενός κουλτουριάρη ψυχαναλυτή, από την πειθάρχηση που έχει κάποιος ασκητής?

Όχι θα μου πεις, αφού ασκώ κριτική (σε όλους) το ίδιο.

Εγώ σου έθεσα το παράδειγμα, γιατί *(στο ώστε έτσι (ΖΕΝ) βλέπω αυθορμητισμό, ενώ στο ώστε έτσι, του ψυχαναλυτή, βλέπω γνωμη, παράδειγμα, μια λεκτική, επιφανειακή κατανόηση.

Πολλοι θα σου πουν στη Ζωη Σαγαπω (φορεις),,,μα εχει σημασια κατι...

Δεν έχεις προσέξει, σε ψυχαναλυτές και ιερείς, την έλλειψη αυθορμητισμού?

Το έχω γράψει πριν καιρό, πως είναι το μόνο κλειδί που έχουμε, *(ο αυθόρμητος, σου αποκαλύπτει πως είσαι, δεν έχει μάσκες ούτε μπορείς να κρυφτείς πίσω από (αρμονισμενες) λέξεις για αυτό ο πειθαρχημένος Νους, δεν γίνεται να έχει αυτογνωσία, δεν μπορεί να πάει σε βάθος.

Διαμορφώνεται από τις εκάστοτε περιστάσεις, που τον κάνουν (Πλατύ σαν του Φρουντ) η στενό (την ξυλογλωσσα) μα είναι και οι δυο, μέσα σε σφαίρα επιδράσεων.

quote:
Ελπίζω αυτή την φορά να έγινα κατανοητή... (εμένα μου αρέσουν τα χαμογελάκια)

Ξέρω πως δεν συμφωνείς. Δεν πειράζει. Άλλο μου αρέσουν, και άλλο αυθόρμητα!

Στην λέω λίγο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μήνυμά μου άφησα υπόνοιες οτι αν κατανοήσουμε την πλήρη σχέση εγκεφαλικού υποστρώματος-συνειδητότητας, τότε ίσως με την βοήθεια άλλων επιστήμών (νανομηχανική ίσως?) καταφέρουμε να φτιάξουμε έναν "Ηλεκτρονικό Εγκέφαλο" με όλη την σημασιά της λέξεως που να προσσεγκίζει τρομερά τον δικό μας εγκέφαλο και απο άποψη δομής και διασυνδέσεων και απο άποψη ελέγχου τον διαφόρων περιοχ΄ων του.Εδώ λοιπόν θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε αν θα "ξεπηδήσει" συνειδητότητα απο αυτό το σύστημα ,αν δηλαδή αυτό το σύστημα θα έχει επίγνωση της ύπαρξής τους και να μπορεί ίσως να ανακοινώσει το περίφημο "Σκέφτομαι άρα υπάρχω". Ακόμα και η απουσία "συνειδητότητας" απο ένα τέτοιο σύστημα θα έχει πολλά να πεί τόσο φιλοσοφικά/θρησκευτικά όσο και τεχνολογικά

Εσένα αγαπητέ σε διαβάζω παντα με ενδιαφέρον, ότι και να αναφέρεις.

Έχω την εντύπωση πως θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για ώρες πάνω σε θέματα Νου και συνείδησης.

Εκείνο που με βάζει σε σκέψεις, είναι το (ΑΝ) ξεπηδήσει συνειδητοτητα από το σύστημα, θα έφτανε μόνο αυτό να πει Σκέφτομαι άρα υπάρχω.

Τώρα για το αν έχει και επίγνωση της ύπαρξης του, πρέπει σύμφωνα με ότι έγραψα (και δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο), να είναι αυθόρμητο, να έχει χιούμορ και αλλά πολλά.

Πάντως, σαν αρχική του μορφή, πρέπει να είναι κάπως έτσι!

Συνέχισε να γράφεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορώ να σου αναφέρω ένα παρόμοιο περιστατικό. Είχα πάρει μέρος πριν χρόνια (Στρατος) σε μια προσπάθεια διάσωσης, σε ένα αεροπορικό δυστύχημα. (ΣΑΜΟΣ καλοκαίρι 1990)

Αυτό δεν έγινε τον Ιούλιο του 1988;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 01:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1989 πρεπει να ητανε. Πανε Χρονια...

Εκανα δυο καλοκαιρια εκει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 10:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένας κριτικός νους, μπορεί να είναι απλά στολισμένος με γνώσεις, μα η υπόδειξη του σε κάποιο μοδελλο, δεν βοήθα ποτέ τον νου να έχει επίγνωση της μικρότητας του. (Μόλις διάβασα τι υπέδειξες στην Αφροδίτη. Αν θες τη σκέψη μου, είχε μια καλή ευκαιρία να γνωρίσει κάτι πολύ βαθύ και να ελευθερωθεί, (πόνος) μα το σταμάτησε, (με την αντίδραση της)


Αγαπητέ μου, όντως δεν συμφωνώ αλλά προσπαθώ να σε καταλάβω.
Μπορεί ο κριτικός νους να είναι όπως λες, απλά στολισμένος με γνώσεις; Αν είναι στολισμένος με οτιδήποτε δεν είναι κριτικός νους.

Anyway. Δεν έκανα κάποια υπόδειξη, απλώς ανάφερα αυτό που θα έκανα εγώ. Αν θεωρείς υπόδειξη μοντέλου ότι της είπα να ρίξει μια ματιά στο θέμα, τότε τι να πω... Εύχομαι πάντως να είναι καλά και να επιστρέψει δριμύτερη.

quote:
Το έχω γράψει πριν καιρό, πως είναι το μόνο κλειδί που έχουμε, *(ο αυθόρμητος, σου αποκαλύπτει πως είσαι, δεν έχει μάσκες ούτε μπορείς να κρυφτείς πίσω από (αρμονισμενες) λέξεις για αυτό ο πειθαρχημένος Νους, δεν γίνεται να έχει αυτογνωσία, δεν μπορεί να πάει σε βάθος.


Μπορεί το θυμοειδές να σε οδηγήσει στην αυτογνωσία; Ή το θυμοειδές εμπεριέχει την αυτογνωσία; Τελικά λες να είμαι τόσο λάθος που πιστεύω ότι η αυτογνωσία επιτυγχάνεται μέσα από την διανοητική διεργασία; Οχι του πειθαρχημένου Νου, αλλά του Νου. Το ότι υπάρχουν επιδράσεις στον καθένα μας είναι σαφές, η δουλειά μας είναι να τις επισημάνουμε, αναγνωρίσουμε και ει δυνατόν να τις παραμερίσουμε. (να και κάτι στο οποίο συμφωνούμε )

quote:
Στην λέω λίγο...

Το βλέπω αλλά δεν πτοούμαι!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 20:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ).

ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ....
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ (ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ)..

ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ?

ΙΔΡΥΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΦΕΛΗ
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ...

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΖΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ) ΠΑΡΕΣΦΡΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ".

ΤΟΥΣ ΤΑΖΟΥΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.....

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 22:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ....
ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ (ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ)..

ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ?

ΙΔΡΥΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΦΕΛΗ
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ...

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΖΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ) ΠΑΡΕΣΦΡΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΑΤΙ".

ΤΟΥΣ ΤΑΖΟΥΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.....



Αγαπητέ μου Avatar, καλά έκανες και επανέφερες το θέμα στην ουσία του. Βάζεις δύο θέματα. Το ένα από την πλευρά του αναζητητή και το άλλο από την πλευρά της όποιας "σχολής, ομάδας, τάγματος, φωτισμένου δασκάλου κλπ.


Η πρώτη πλευρά μας αφορά όλους.
Πες ότι έχουμε ξεκαθαρίσει τι μας ενδιαφέρει στον χώρο της αναζήτησης (αν και ψιλοαμφιβάλλω αν το έχουμε ξεκαθαρίσει και αυτό) και γιατί μας ενδιαφέρει -δηλ τι περιμένουμε ως αποτέλεσμα (εδώ κι αν έχω αμφιβολίες).
Πώς επιλέγεις σε ποιά "σχολή" θα πας και υπό ποιόν "δάσκαλο" θα φοιτήσεις; Θα πας στην τάδε σχολή επειδή διάβασες ένα άρθρο, μία ιστοσελίδα, στην πρότεινε ένα μέλος, ή διάβασες ένα-δύο βιβλία ιδίας παραγωγής (της σχολής ή του δασκάλου) και θεωρείς ότι "τα λέει καλά";

Πόσοι είναι αυτοί που ψάχνουν πληροφορίες για την σχολή ή τον δάσκαλο από διάφορες πηγές (θετικές και αρνητικές) πριν αποφασίσουν να δοκιμάσουν με την μία ή την άλλη σχολή;
Για μένα ας πούμε, παίζει ρόλο το κυρίως πρόσωπο της κάθε σχολής, ο ιδρυτής ή δάσκαλος. Αρχικά φυσιογνωμικά αν μου πάει, θα παρατηρούσα την ματιά του. Από τις φωτογραφίες και μόνο μπορείς να βγάλεις μια εντύπωση. Αν δεν με πείθει ότι είναι αυτό που λέει (φωτισμένος, γνώστης και καλοπροαίρετος) θα τον απόρριπτα αμέσως.
Μετά, θα εξέταζα το βιογραφικό του. Ποιός είναι/ήταν, τι ξέρουμε γι αυτόν; Πόσοι λένε θετικά και πόσοι αρνητικά πράγματα για το πρόσωπό του;
Ισχύουν αυτά που λέει (τα οργανωτικά της σχολής του) ότι δηλαδή πήρε την μύηση από τον τάδε παλιότερο δάσκαλο, ή ανήκε στην τάδε ομάδα αρχικά, ή μήπως όλα αυτά είναι μπαρούφες; Αν είναι μπαρούφες μπορείς να το βρεις σχετικά εύκολα. Αν λέει μπαρούφες γι' αυτά, τότε πώς να σε πείσει για τα περαιτέρω;

Δηλαδή πριν πατήσεις το πόδι σου στην όποια σχολή, θα πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν καλύτερα πληροφορημένος γι αυτήν. Οχι για το τι σου τάζει, αλλά για το προφίλ της.


Εφ όσον εμείς επιλέγουμε ανάμεσα σε ένα πλήθος σχολών, δεν είναι λογικό και οι σχολές (οι σοβαρές) να επιλέγουν τους ανθρώπους στους οποίους "θα δώσουν τα φώτα τους";
Αν δέχονται τον καθένα και δεν έχουν κανένα κριτήριο (εκτός από προσωπικά οφέλη-χρήματα και/ή αυλή) τότε κάτι δεν πάει καλά...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 27/10/2005 23:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 10:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΙΔΡΥΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΦΕΛΗ
ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ...

ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ?


Συνήθως κρύβεται

1) Η Ματαιοδοξία του δασκάλου, καθώς και η διάθεσή του να συνδιάσει το τερπνόν
(δοξάστε με !) με το ωφέλιμο (πληρώστε με !)

2) Οι ανασφάλειες, η έλειψη κριτικής σκέψης, αλλα και τα ψυχολογικά προβλήματα που
αντιμέτωπίζουν οι "μαθητές" και τα οποία εκμεταλέυεται ο "δασκαλος".

Να σημειώσω οτι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπωσεων, ο "δάσκαλος" δεν είναι συνηδειτός απατεώνας, αλλα είναι και ο ίδιος αυταπατημένος, θύμα της ματαιοδοξίας του.

3) Σπανιότερα κρύβονται σχήματα απάτης τύπου "πυραμίδας" (βλέπε amyway).

Αυτή είναι η γνώμη μου απο την εμπειρεία που έχω και απο τις γωσεις που αποκομισα
διαβάζοντας.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 13:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ) ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ "ΑΒΛΕΠΕΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΥΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΑ ΑΥΤΩΝ...(ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ)

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ (ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ) ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΕΘΑΝΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΝΑΜΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ....

ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ
ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΡΔΙΑΣ ??????
(ΜΕ ΤΙ ΜΙΑΛΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΞΕΙ)

ΜΕ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??????

ΟΛΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΠΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΟΡΑΤΟΥΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 10:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AvatarGR

Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει για αυτά που αναφέρεις. Εκτός απο την προσωπική στάση που
ο καθένας πρέπει να έχει και να φύλάει τον κ*** του απο τους "Δασκαλους" και τους "Guru",
έχεις εσύ να προτείνεις κατι άλλο ?

Η γνώμη μου είναι οτι δεν μπορεί να υπάρχει κεντρικός φορέας ελέγχου για τις
"Ομάδες εσωτερικής αναζήτησης και αυτοβελτίωσης" διοτί αν ήταν αντικειμενικός θα
έπρεπε να τις κλείσει ολες, μαζί και τις εκκλησίες.

Το τίμημα της ελευθερίας είναι οτι ο καθένας μας έχει την ελευθερία να αυτοκτονησει
με όσο βλακώδη τρόπο θέλει.


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 12:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΔΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Η ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ. (ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ)

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ/ΣΧΟΛΗ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ...

ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΣΤΟΜΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΘΑΜΠΩΝΟΥΝ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 02:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπήκα να μιλήσω για να "ξαναεπισκευτώ" το θέμα και απο ότι βλέπω με κάλυψαν οι προλλαλήσαντες.

Μια μικρή σύνοψη,έτσι όπως την καταλαβαίνω εγώ:

Πρωτού προσσεγκίσεις δασκάλους ,μύστες,συστήματα κτλ κάνε μια έρευνα αγοράς.Μίλα και με τωρινά μέλη τους ,αλλα και με πρώην.Τα τωρινά θα σου πουν γιατι συνεχίζουν την πορεία τους,τα πρώην θα σου πούν τι τους έκαναν να φύγουν.

Σε περίπτωση που το παραπάνω σου δώσει καλά στοιχεία ή δεν είναι πραγματοποιήσημο κάνε μια αρχική προσσέγκιση. Αν ο δάσκαλος/σχολή/σύστημα είναι "σκάρτο" συνήθως θα εμπίπτει σε δύο κατηγορίες.

Α) "Για τα λεφτά τα κάνεις όλα" .Αυτό είναι το πλέον εύκολο να τ ψυλλιαστεί κάποιος δεδομένου οτι ο άλλος αν το κάνει για τα λεφτά μόνο ,αργά ή γρήγορα θα προσπαθήσει να τα αντλήσει απο εσένα.Όσο έντεχνα και να πάει να το κάνει και όσο λάου λάου,θα τη νκάνει την κίνηση γιατί αυτός είναι ο σκοπός του,δεν θα περιμένει την Δευτέρα παρουσία ή την Έλευση για να στα πάρει!

(Ως παρένθεση : Σερφάρωντας σε μερικές ιστοσελίδες έφριξα απο το τί παίζεται...Απο βιβλία "ύψιστης γνώσης" που....πωλούνται με την σελίδα παρακαλώ εώς "φορτισμένοι κρύσταλλοι" και εκμάθηση της χρήσης του που η σεσιόν ανέρχετε σε τριψήφιο αριθμό Ευρώ!!!! Αναρωτιέσαι δηλαδή ποιός πνιγμένος δύνατε να πιαστεί τόσο πολύ απτα μαλλία του που....δέχεται να βγεί αποτριχωμένος!)

Β) "Αυταπατημένος Δάσκαλος,Το Σύνδρομο του Μεσσία". Εδώ λίγο ποιό δύσκολο να το καταλάβεις γιατί αν ο δάσκαλος πολύ απλά είναι...τρελλάρας, πιστεύει και αυτός με όλη του την καρδιά και το είναι οτι διδάσκει κάτι ενώ μπορεί να αερολογεί.

ΠΡΩΤΟΥ ΟΜΩΣ προσσεγκίσουμε οτιδήποτε τέτοιο,οποιοδήποτε δάσκαλο ,πρέπει να κάνουμε αυτό που είπε και ο Αβαταρ ,την έρευνα κινήτρων μας δηλαδή όπως επίσης να δούμε και πως θα αξιολογίσουμε την μαθητεία μας.

Απλό παράδειγμα: Θέλω να μάθω Ρωσικά για να μπορώ να τα μιλήσω,να τα διαβάσω,να συννενοηθώ σε αυτή την γλώσσα.Ξεκάθαρο το κίνητρο.Μαθητεύω λοιπόν δίπλα σε έναν δάσκαλο.Πώς κρίνω την ποιότητα της εργασίας μου? Πολύ απλά βλέπωντας αν προσσέγκισα τα κίνητρά μου ,αν μπορώ δηλαδή να μιλήσω,να καταλάβω και να διαβάσω Ρωσικά. Δύσκολο να με πείσει οτι έμαθα Ρωσικά αν μετά πο 3 μήνες φοίτησης βλέπω ρώσικη ταμπέλα και νομίζω οτι είναι Σκανδιναυικά,δεν νομίζετε?

Κατ'εμε το πρώτο πράμα που θα πρέπει να κάνει ο δάσκαλος είαν ιμε το που θα τον επισκευτείς για αυτον τον σκοπό να σου πει να γυρίσεις σπίτι σου ,και να επιστρέψεις μόνο όταν έχεις την απάντηση για το "Για ποιόν λόγο θες να μαθητεύσεις κοντά του" .Αυτό βασικά είναι και το πρώτο μάθημα που θα πρέπει να σου δώσει.Είναι η αρχή της αυτογνωσίας,ας το πάρουμε πρέφα αυτό και μετά πάμε και σε άλλες μεθόδους.

Τα παραπάνω φυσικά μπορούν να βοηθήσουν στο να διακρίνουμε και αν ο εν δυνάμι δάσκαλος/τάγμα/μύστης μας πάσχει απο Σύνδρομο του Μεσσία.Βλέπωντας αν προοδεύουμε στον στόχο μας ώντας δίπλα του.Εννοείτε φυσικά οτι ξέρουμε ποιος είναι ο στόχος μας,έτσι?

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 12:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Xotchipilli2 ΕΘΕΣΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΘΕΙ....

quote:
(Ως παρένθεση : Σερφάρωντας σε μερικές ιστοσελίδες έφριξα απο το τί παίζεται...Απο βιβλία "ύψιστης γνώσης" που....πωλούνται με την σελίδα παρακαλώ εώς "φορτισμένοι κρύσταλλοι" και εκμάθηση της χρήσης του που η σεσιόν ανέρχετε σε τριψήφιο αριθμό Ευρώ!!!! Αναρωτιέσαι δηλαδή ποιός πνιγμένος δύνατε να πιαστεί τόσο πολύ απτα μαλλία του που....δέχεται να βγεί αποτριχωμένος!)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΜΟΙΡΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ "ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ' ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΤΟΥ....

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΕΛΠΙΔΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ Xotchipilli2 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΕΛΠΙΔΑΣ....

Ας αναλάβω λιγό το ρόλο του δικηγόρου του διαβόλου.
Η μάλλον του Θεού !

Η Ελπίδα είναι κάτι που οι άνθρωποι το έχουν ανάγκη.
Η ελπίδα είναι ταυτόχρονα κάτι το παράλογο, διοτί η λογική
λέει οτι κάποτε θα πεθάνεις, και άρα δεν υπάρχει ελπίδα.

Παρ'ολα αυτά, οι άνθρωποι πρεπει να βρούν δύναμη μέσα τους και να
συνεχίζουν να ζούν, σε πέισμα της Συσίφειας ματαιότητας της
ζωης. (Διαβάστε την "ασκητική" για τεκμηρίωση της παραάνω πρότασης).

Αυτή τη δύναμη την αντλούν απο την ελπίδα που πηγάζει απο
μέσα μας. Η ελπίδα είναι προσωπική και εσωτερική διαδικασία,
που όμως δεν είναι ικανοί όλοι οι άνθρωποι να την παράγουν για
τον εαυτό τους.

Οποιος δεν μπορεί να την παράγει για τον εαυτό του πάει και την αγοράζει.
Και όπου υπάρχει ζήτηση υπάρχει και προσφορά !

Δεν είναι κακό να αγοράζεις κάτι που το χρειάζεσαι. Κακό είναι να το πληρώνεις
πολαπλάσια απο οτι αξίζει. Το να ανάψεις δέκα κεράκια το χρόνο, για να αγοράσεις
ελπίδα, είναι λογική τιμή. Το να αφιερώσεις τη ζωή σου σε ένα φαντασιόπληκτο
Guru καταστέφοντας την οικογένειά σου, είναι μάλλον ακριβό τίμημα για λίγη ελπίδα.

Συμπέρασμα.
Ο Καταναλωτής του μεταφυσικού πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής.

Αγγελος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 18:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Οποιος δεν μπορεί να την παράγει για τον εαυτό του πάει και την αγοράζει.
Και όπου υπάρχει ζήτηση υπάρχει και προσφορά !

Δεν είναι κακό να αγοράζεις κάτι που το χρειάζεσαι. Κακό είναι να το πληρώνεις
πολαπλάσια απο οτι αξίζει. Το να ανάψεις δέκα κεράκια το χρόνο, για να αγοράσεις ελπίδα, είναι λογική τιμή. Το να αφιερώσεις τη ζωή σου σε ένα φαντασιόπληκτο Guru καταστέφοντας την οικογένειά σου, είναι μάλλον ακριβό τίμημα για λίγη ελπίδα.

Συμπέρασμα.
Ο Καταναλωτής του μεταφυσικού πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος καταναλωτής.


ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΠΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΦΕΤΑ.....

ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕ "Guru" Η ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ...

Η ΕΛΠΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΑΠΛΑ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ...

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΗΝ ΤΟΥΣ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ "Guru".

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 21:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μόνοι μας τα λέμε μόνοι μας τα ακούμε, μου φαίνεται...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 23:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και φίλη,
διάβασα με ενδιαφέρον όσα έχετε γράψει, μια και αυτό τον καιρό με απασχολούσε το αν μπορούν να υπάρξουν αξιόπιστα κριτήρια αξιολόγησης των εσωτεριστικών σχολών και των δασκάλων τους.
Κράτησα μάλιστα και κάποιες σημειώσεις και ιδού μια σύνοψη των προτάσεών σας έτσι τουλάχιστον όπως τις κατάλαβα:

AVATARGR: Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις σωστές εσωτεριστικές σχολές, μόνο που αυτές οι εσωτεριστικές σχολές που υπάρχουν δεν είναι σωστές!

ΠΛΑΤΩΝ: Αυθορμητισμός να υπάρχει και μακριά από τον Φρόυντ!

Ostria: Σχολές με επικεφαλής κακομούτσουνους με φτωχό βιογραφικό απορρίπτονται. Επίσης, απορρίπτονται όσες δεν αναγνωρίζουν ότι είμαστε οι εκλεκτοί τους (σε αντίθεση με τη πλέμπα που πρέπει να φάει πόρτα)!

Angelos:Τα μόνα αξιόπιστα κριτήρια αξιολόγησης των εσωτεριστικών σχολών είναι αυτά που καταλήγουν στην απόρριψή τους!

Xotchipilli2 : Όσες σχολές μας ζητάνε λεφτά τις πετάμε στη θάλασσα. Από τις υπόλοιπες ρίχνουμε στον Καιάδα όσων το μάτι του αρχηγού τους γυαλίζει. Αυτές που μείνανε (αν έχει μείνει καμιά) τις υποβάλλουμε σε δώδεκα κοάν. Αν απαντήσουν λάθος δεν κάνουν για μας. Αν απαντήσουν σωστά δεν κάνουμε γι αυτές!

Σύμφωνα λοιπόν με τα πιο πάνω ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ για…

Xotchipilli2 :
Θα γινόταν ακόμη και μασόνος αν τα επίπεδα της σεροτονίνης του δεν παίρναν εντελώς παράξενες τιμές κάθε φορά που τους προσέγγιζε.

Angelos:
Χμ… Δεν υπήρξε ούτε και πρόκειται να υπάρξει τέτοιο πράγμα!

Ostria:
Αν ξεκίναγε κάτι τις ο Μπραντ Πητ ή ο Κλούνεï το συζητάγαμε. Ειδικά αν στέλνανε φωτογραφία τους με ιδιόχειρη αφιέρωση… Η σχολή του Σωκράτη θα απορρίπτονταν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΠΛΑΤΩΝ:
Με σχολές θα ασχολούμαστε; Mυρίστε τριαντάφυλλα!

AVATARGR:
Η μόνη αποδεκτή «σχολή» είναι αυτή στην οποία ο ίδιος θα δύναται να είναι ο Avatar της (ονόματα δεν λέμε)!

-------======= =======-------

Ευχαριστώ τον φίλο Ampere* που μου παραχώρησε τον κωδικό του και ζητώ από όλους συγνώμη για την θλιβερή απόπειρα χούμορ, -απόρροια μιας εμπύρετης ίωσης (ελπίζω όχι των πουλερικών) που δεν λέει να περάσει…-
.
.
.

* Εντάξει, εγώ είμαι πάλι, αλλά είναι τελείως εκτός μόδας να στέλνεις post από τον λογαριασμό σου και είπα να δανείσω στον εαυτό μου τον κωδικό μου, έτσι για μια αλλαγή. Προσωρινά όμως…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 01:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xotchipilli2 : Όσες σχολές μας ζητάνε λεφτά τις πετάμε στη θάλασσα. Από τις υπόλοιπες ρίχνουμε στον Καιάδα όσων το μάτι του αρχηγού τους γυαλίζει. Αυτές που μείνανε (αν έχει μείνει καμιά) τις υποβάλλουμε σε δώδεκα κοάν. Αν απαντήσουν λάθος δεν κάνουν για μας. Αν απαντήσουν σωστά δεν κάνουμε γι αυτές!

Σύμφωνα λοιπόν με τα πιο πάνω ΙΔΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ για…

Xotchipilli2 :
Θα γινόταν ακόμη και μασόνος αν τα επίπεδα της σεροτονίνης του δεν παίρναν εντελώς παράξενες τιμές κάθε φορά που τους προσέγγιζε.


Με μετέτρεψές σε καρικατούρα

Δεν θα έλεγα οτι είμαι αυτής της άποψης. Για να το θέσω απλά : Ειμαι αρκετά σκεπτικιστής σε θέματα "σχολής εσωτερισμού" και θα την ξεψύριζα πολύ την μαιμού πρωτού μπώ κάπου.Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη του να έχω δάσκαλο σε θέματα εσωτερισμού,πιστεύω προσωπικά οτι καλύτερα κοιτώ μέσα στον εαυτό μου αν ακούω και παρατηρώ τις αντιδράσεις του και σκέφτομαι ώς προς τα κίνητρά μου.

Δεν λέω σε καμμια περίπτωση οτι μια σχολή που θα ζητήσει λεφτά είναι "άκυρη".Αλίμονο και το internet μέσα απο το οποίο μιλάμε και το να φάω αύριο απαιτεί λεφτά. Λέω ΟΧΙ στα υπέρογκα ποσα και σε υποπτες φάσεις του στυλ "300 ευρώ ο φορτισμένος κρύσταλλος" (Τι κρύσταλλος? Φορτισμένος με τί? Και εγώ πως ξέρω οτι ειναι φορτισμένος και έχει τα αποτελέσματα που λές?)

Όσον αφορά,το περι σεροτονίνης, δεν "αποκλείω" κάτι επειδή "εξηγείτε απο την νευροχημεία" απλά πρωτού πέσω στα γόνατα να αναφωνήσω "κατι συμβαίνει εδώ μεγάλο" ρίχνω μια ματιά και στις επιστήμες....Υπήρξαν πχ σχολές που οι δάσκαλοι μετέφεραν...ενέργεια Κουνταλίνι ακουμπώντας τοθς αντίχειρες στα κλειστά μάτια των μαθητών τους και πιέζωντας ελαφρώς.Απόδειξη εγκυρότητας? Οι μαθητές έβλεπαν την ενέργεια ως χρώμα!!!! Πρωτού λοιπόν προσκηνήσουμε ή πουμε στον μάγκα "Μπάρμπα εμένα δώσε μου διπλή μερίδα κουνταλίνι" αξίζει να μελετήσουμε τα οπτικά φαινόμενα όπως αυτά της...ενεργοποίησης του οπτικού νεύρου με μηχανικά μέσα (πχ πίεση ή...αστράκια απο σφαλιάρα.

Αλήθεια Αμπέρ,ποια η γνώμη σου πάνω σε αυτό το θέμα,των σχολών και της όλης φάσης "Μυστικά και Απόκρυφα"?

Καλή ανάρρωση όσον αφορά την ίωση,**** happens.Είανι απο αυτές τις ιωσούλες που κυκλοφορούν με το κιλό αυτές τις μέρες,και εγώ έπιασα μια τέτοια!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 10:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γέλασα με την σύνοψη του Ampere , μου άρεσε !

Αν και νομίζω οτι σε επίπεδο καρικατούρας θα συμπλεύσω με την ostria και τον Πλατωνα.

Ιδανική σχολή είναι αυτή που περνάς τη μέρα μυρίζοντας τριανταφυλλα παρεά με την
(βάλτε εδώ την πιο ομορφή και έξυπνη γυναίκα που μπορείτε να φανταστείτε).

Αλλα εδώ δεν μιλάμε για την ΙΔΑΝΙΚΗ σχολή (πού ενδέχεται οντως να μήν υπάρχει).
Μιλάμε για το πώς θα αποφύγει κανείς την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ "σχολή".
Θα με ενδιέφερε πάντως να ακουσω την άποψη του Ampere για το θέμα.


Και μια και πιάσαμε το humor.

Avatar.

Δηλαδή η ΦΕΤΑ δεν έχει ΨΥΧΗ ?

Πώς δηλαδή απαξιώνεις τη ΦΕΤΑ, το ύψιστο αγαθό για τη διατήρηση της ΖΩΗΣ ?
Αλλωστε για να ενδοσκοπήσεις την ψυχή σου (κάτι που κατ' εσέ δεν πωλείται) πρέπει
ΠΡΩΤΑ να φάς κάτι.
ΟΧΙ, εγώ πιστέυω οτι αν κάτι πρέπει να είναι ΔΩΡΕΑΝ αυτό είναι
η ΦΕΤΑ (κατα προτίμηση ψημένη, με λαδάκι, ντομάτα ριγανη και πιπεριά) και μετά,
δεν με νοιάζει να πληρώσω (μια λογική τιμη) για την ψυχή.


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 21:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Angelos,Xotchipilli2 ΚΑΙ Ampere ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΑΣ (ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ)....

ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙ ΦΕΤΑΣ (ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ-ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΕΤΑ) ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ Η ΜΙΑ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ?????

(ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ????

ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΥΡΟΥ (ΦΕΤΑΣ) Η ΚΑΦΕ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 02:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Υποθέτωντας οτι τα περισσότερα μέλη είναι απο Αθήνα)

Δυστηχώς εγώ δεν κατοικώ στην Αθήνα,και αυτό τον καιρό έχω λίγα τρεξίματα επαγγελματικά και προσωπικά που με εμποδίζουν σε μαι τέτοια συνεύρεση.Θα το ήθελα πάντως πάρα πολυ ,με την πρώτη ευκαιρία που θα εμφανιστώ Αθήνα (σε μια φάση πρέπει να πατήσω το πόδι μου καιτα εκεί επειδή έχω γνωστούς και φιλαράκια που με περιμένουν εδώ και δύο αιώνες απο τότε που είπα οτι θα κατέβω αλλα δεν τα κατάφερα). Ηθελα να πάρω μέρος και στο ΠΦΣ (παρείστικη φιλοσοφική συζήτηση) αλλα για τον ίδιο λόγο δεν δήλωσα συμμετοχή.

Το εμαιλ μου πάντως βρίσκεται στο προφίλ μου ,οπότε αν κάποια συνεννόηση απαιτεί στοιχεία που δεν μπορούν να λεχθούν δημόσια (τα λεγόμενα "προσωπικά" :D) θα μπορούσα να δώσω το παρόν και απο εκεί μέσα.

Το μεν πνεύμα προθυμότατο, ο δε ελεύθερος χρόνος ασθενής ορισμένες φορές...Κοινώς,δεν ξέρω για την Επόμενη Παρασκευή ,πάντως θα φροντίσω να εμφανιστώ σε κάποια φάση ,να δείτε και απο κοντά σε τί ρυάκι κυλάει και αυτός ο xotchipilάκος!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 04:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Υποθέτωντας οτι τα περισσότερα μέλη είναι απο Αθήνα)

Ηθελα να πάρω μέρος και στο ΠΦΣ (παρείστικη φιλοσοφική συζήτηση) αλλα για τον ίδιο λόγο δεν δήλωσα συμμετοχή.

Το εμαιλ μου πάντως βρίσκεται στο προφίλ μου ,οπότε αν κάποια συνεννόηση απαιτεί στοιχεία που δεν μπορούν να λεχθούν δημόσια (τα λεγόμενα "προσωπικά" :D) θα μπορούσα να δώσω το παρόν και απο εκεί μέσα.


Reality: A serotonine induced Hallucination?


Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Xotchipilli2 με κάλυψες, και για μένα ισχύουν ακριβώς τα ίδια και χειρότερα γιατί εγώ είμαι και εκτός Ελλάδος

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 04:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- ΑΣΧΕΤΟ -

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ 2005 ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΥΚΛΙΔΗΣ ΗΤΑΝ ΜΑΥΡΟΣ ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΔΥΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ? ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK http://www.egyptsearch.com/forums/Forum8/HTML/000688.html ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΙΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΦΡΙΞΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟ FORUM AΛΛΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GeorgiO
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 04:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GeorgiO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΜΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ SUPERCAR ΔΕΙΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1711426
Maintained by Digital Alchemy