ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ (ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 09:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatar

Ηράκλειο Κρήτης, και συνεπώς μετα λύπης μου η απάντηση είναι οχι για την συνάντηση
την παρασκευή.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 12:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ GeorgiO ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΦΡΟΚΕΝΤΡΙΚΩΝ...

ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΣΧΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ..

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΡΟΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΘΗΣΕΙΟΥ NA ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΜΑΣ?????


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 15:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψή μου (περί διδασκάλων και σχολών)… Λίγο - πολύ συμφωνώ με όσα προαναφέρθηκαν από όλα τα μέλη που συμμετέχουν. Επί της θεωρίας δεν έχω να προσθέσω τίποτε.

Στη πράξη όμως… συχνά μου θυμίζω τη πρώτη φορά που αποφάσισα ότι χρειάζομαι κομπιούτερ:
Μετά από «επισταμένη» έρευνα για το τι «επώνυμο» κυκλοφορούσε και τι επρόκειτο να κυκλοφορήσει, άφθονα χρήματα για αγορά ό,τι σχετικού και άσχετου περιοδικού με έγκυρα και …άκυρα τεστ και κριτήρια αξιολόγησης, άπειρο χρόνο και ενέργεια για συζητήσεις με «ειδικούς» ή και με απλούς «παθόντες», τι έκανα τελικά;

Στραγγισμένος από ενέργεια, θολωμένος από τις άπειρες αναφομοίωτες πληροφορίες αλλά πεινασμένος περισσότερο από ποτέ για να γευθώ τις χαρές που υπόσχονταν τα διαφημιστικά φυλλάδια που είχα μανιωδώς καταβροχθίσει, αφέθηκα στις προτάσεις του πρώτου πωλητή που με προσέγγισε όταν σαν ζόμπι μπήκα στο κατάστημα που ήταν δίπλα στη δουλειά μου, μουρμουρίζοντας «θέλω κομπιούτερ – θέλω κομπιούτερ».

Μετά, μέχρι να καταλάβω τι μούφα είχα χρυσοπληρώσει, ο καιρός είχε περάσει…και εγώ παρηγοριόμουνα επικαλούμενος παροιμίες όπως «Ο παθών – καλά να πάθει», «ουδέν κακόν υπό τον ήλιον», «ό,τι δεν με σκοτώνει μπορεί να μου αφήσει κουσούρι» και τέτοια… (Χμ… νομίζω κάπως αλλιώς είναι οι παροιμίες αλλά …τέλος πάντων)…

-------======= =======-------

Σχετικά με τη συνάντηση… θα έλεγα ότι απλά δεν …δύναμαι, αφού είναι γεγονός ότι οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις* με δυσκολία μου επιτρέπουν και τις παραμικρότερες παρεκκλίσεις από την αυστηρά προγραμματισμένη … «τροχιοδρόμησή» μου.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, είμαι υπέρ της άποψης πως είναι προτιμότερο να παραμένουν οι φορουμικές μας σχέσεις σε ένα επίπεδο μάλλον «πλατωνικό» και να μην προχωρούν στην … «ολοκλήρωσή» τους.

Υπάρχει μια γοητεία αλλά και μια δυναμική σε αυτό που συντελείται όταν δεν αντιστοιχούνται τα post με εντυπώσεις που αποκομίστηκαν από την γνωριμία των αποστολέων τους… και μου αρέσει αυτό να διατηρείται…**

…Εκτός, αν συντρέχουν πολύ - πολύ ιδιαίτεροι λόγοι… (…όπως ας πούμε η αποκάλυψη μυστικών και απόκρυφων …)


* η γυναίκα μου δηλαδή
** διατηρώ έτσι και τη ψεύτικη εικόνα μου που συντηρώ με τόσο κόπο


Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στραγγισμένος από ενέργεια, θολωμένος από τις άπειρες αναφομοίωτες πληροφορίες αλλά πεινασμένος περισσότερο από ποτέ για να γευθώ τις χαρές που υπόσχονταν τα διαφημιστικά φυλλάδια που είχα μανιωδώς καταβροχθίσει, αφέθηκα στις προτάσεις του πρώτου πωλητή που με προσέγγισε όταν σαν ζόμπι μπήκα στο κατάστημα που ήταν δίπλα στη δουλειά μου, μουρμουρίζοντας «θέλω κομπιούτερ – θέλω κομπιούτερ».



Αυτή είναι μια αλήθεια που ισχύει γενικότερα! Όταν "έχεις ανάγκη κάτι" πέφτεις εύκολα στο πρώτο κάτι που θα βρεθεί στον δρόμο σου.


GeorgiO στο φόρουμ Απόψεις-Προτάσεις θα βρεις ένα σχετικά πρόσφατο θέμα που έβαλα για τον αφροκεντρισμό (μπορεί να έχει φτάσει στην 3η σελίδα τώρα).

Avatar καλή η πρόταση σου. Μπορούμε να την δρομολογήσουμε στο μέλλον έτσι ώστε να μπορέσουν να έρθουν και οι εκτός Αθηνών-Ελλάδας.


υπ. Δεκτοί/ές και οι σύζυγοι

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 04/11/2005 15:21:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 21:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΣΤ-ΙΚΑ εκ του ΜΥΣΤΕΩΣ της ΜΥΣΤ-ΑΓΩΓΙΑΣ. Γνώσεις λοιπόν του αγωγημένου
παιδαγωγημένου κατάλληλα μύστη. Γνώσεις μύστη. Μυστικές γνώσεις. Μυστικά.
(Για όσους δεν είναι μύστες)

H παραφθορά των λέξεων είναι μια εξελικτική τάση της γλώσσας.
Η "αρχή φιλοσοφίας" όμως,όπως έλεγε ο Κ.Γεωργανάς "η ονομάτων επίσκεψις"

Mε μεγάλη μου χαρά είδα σήμερα οτι σε αυτό το topic οι απόψεις
μου περι παιδείας ταυτίζονται με αρκετούς συν-post-ίτες.

Όσον αφορά τους δασκάλους-μαθητές. Ο καθείς βρίσκει τον δάσκαλό του!

Για την συνάντηση εν Αθήναις το Σαββατοκύριακο είμαι ευ-καιρος επίσης...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 18:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ostria ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ...

ΒΕΒΑΙΑ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΒΕΒΑΙΑ.

Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.

ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΟΥΜΕ...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ)..

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ,ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ, ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ (ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΝ ΑΠΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ)!!!!!!!!!!!!!

ΕΝ ΤΕΛΗ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR, σαφώς μερίδιο ευθύνης φέρουμε κι εμείς που όλο κι εμπιστευόμαστε ακατάλληλα άτομα για να "πιαστούμε" από κάπου.
Φυσικά το κάνουμε γιατί θέλουμε σε κάτι να ελπίζουμε, να παρηγορηθούμε ίσως και να νιώσουμε οτι παίρνουμε διάφορα εφόδια.
Κι αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι επιτήδειοι...
Αν εμείς οι απλοί άνθρωποι δεν στρεφόμασταν σε όλες αυτές τις σχολές, δεν θα τις βλέπαμε να πληθαίνουν με ταχύ ρυθμό...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΕΝ ΤΕΛΗ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΜΑ ΚΑΠΟΥ ????

ΓΝΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ... ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΧΙ...
ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.... ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΧΙ..
ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ.... ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ..

ΕΡΜΑΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 21:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΡΜΑΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ....

Άν γινόμαστε γινόμαστε με την θέλησή μας. Συνειδητή ή ασυνείδητη.

Το ασυνείδητο ΚΑΙ το υποσυνείδητο είναι αντικείμενο μελέτης και
εκμετάλλευσης απο κάποιους και αντικείμενο "πειραμάτων" απο την
άλλη. Αστυνομία συνείδησης δεν υπάρχει, άρα θα υπάρχουν και
ασυνείδητοι και άκρως συνειδητοποιημένοι ευσυνείδητοι.

Παρεπιπτώντος: 'Ερμαιος δεν έχει κάποια σχέση με τον θεό ΕΡΜΗ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 13:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ???

Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ-ΓΚΟΥΡΟΥ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΙΕΡΕΙΣ ΔΟΦΜΑΤΙΚΟΥΣ....

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ...

ΕΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΜΑΛΛΟΝ Η ΛΕΞΗ ΕΡΜΑΙΟ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΜΗ. (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ)


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 15:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ???

Η ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ-ΓΚΟΥΡΟΥ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΙΕΡΕΙΣ ΔΟΦΜΑΤΙΚΟΥΣ....


Μα, κι αυτοί οι δογματικοί ιερείς ανήκουν στην κατηγορία που αναλύουμε, φίλτατε!
Έχω ακούσει πχ πολλές φορές να λένε οι ιερείς να κάνει μια οικογένεια ευχέλαιο στο σπίτι της για να υπάρχει η οικογενειακή ευημερία.
Πωλούνται λάδια από εν ονόματι κάποιων Χριστιανών αγίων.
Πωλούνται ξύλινοι σταυροί που περιέχουν υποτίθεται ρινίσματα από τον Σταυρό που σταυρώθηκε ο Ιησούς.
Και 1002 άλλα...
Αυτό δεν είναι μια μορφή εκμετάλλευσης του κόσμου?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 15:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρμαιον: εύρημα, ανέλπιστο κέρδος, κελεπούρι, παν αδέσποτον
αντικείμενον φερόμενο υπό των κυμάτων ή εκβραζόμενον εις την ακτή,
μεταφορικά: λεία, θύμα.
Έρμαια: εορτές προς τιμή του Ερμή!

αλλού

quote:

Ετυμολογία
[<αρχ. ?åρμαιον (= απροσδόκητο εύρημα, κελεπούρι) < "Ερμής, ως θεός των δώρων]
(το) ουσ. (Κ έρμαιον) αδέσποτο αντικείμενο στη θάλασσα | (μτφ.) καθετί άβουλο, παρασυρόμενο

Edited by - ALOS on 06/11/2005 15:24:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 17:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ..

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ..

ΠΟΥΛΑΝΕ ΓΝΩΣΗ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΛΠΙΔΕΣ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΥΣΤΙΚΑ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΠΟΚΡΥΦΑ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ..

ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η ΓΗ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 22:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ..

ΠΟΥΛΑΝΕ ΓΝΩΣΗ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΛΠΙΔΕΣ...
ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΥΣΤΙΚΑ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΠΟΚΡΥΦΑ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ..
ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ..

ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η ΓΗ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ...


Για αυτό το λόγο, φίλτατε AVATARGR, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα εδώ και καιρό οτι ο μόνος τρόπος να ανακαλύψεις κάποια πράγματα, μυστικά κτλ και να τα γνωρίσεις είναι να τα μάθεις από μόνος σου.
Οι τρόποι διάφοροι αλλά πιστεύω πως πολύ δύσκολα η βοήθεια που θα μας δοθεί από κάποιους θα είναι καλοπροαίρετη κι ανιδιοτελής...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 17:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΥΡΦΕΤΟ ΤΩΝ ΣΧΟΛΟΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑ-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ.....

ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΛΗΡΩΣ ΣΤΑ ΚΕΛΕΥΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΗΝΩΝ....

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΥΠΑΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΗΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ).....

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΣΤΕΣ (ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΑΧΩΒΑ)...

ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜH ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΑΡΠΑΓΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΥΝΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ ???

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 22:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η πλύση εγκεφάλου. Οταν καταπιέζεσαι να ακολουθήσεις κάποια στιγμή αντιδράς και την γλιτώνεις, όταν όμως έχει υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου που θεωρείς "ευαγγέλιο" αυτό που σου λέει ο δάσκαλος, η σχολή, η θρησκεία και δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου... τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και μπορείς να ξεφύγεις μεν αλλά μετά από τρομερές μάχες (τρίτων εννοείται) και δεν ξέρω κι αν θα μπορέσεις να συνέλθεις ποτέ τελείως (ψυχολογικά και νοητικά εννοώ).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 20:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Ostria ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕΣΩ ΔΟΓΜΑΤΙΣΤΩΝ....

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙΑ....

Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ...

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΛΑΘΕΤΑΙ ΕΝΑ ΝΕΟΣ ΜΟΥΤΖΑΧΕΝΤΙΝ...

ENAΣ ΝΕΟΣ ΠΟΥ ΠΑΛΘΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ (ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ)

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...
ΤΙΣ ΣΤΕΝΕΣ EΠΑΦΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

assos_bastouni
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 23:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους assos_bastouni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σε όλες και όλους
ένας λόγος για την άνθηση και την ιλιγγιώδη διασπορά των πάσης φύσεως κέντρων που ευαγγελίζονται τη δυνατότητα πρόσβασης σε απόκρυφες αλήθειες και νοήματα, δε μπορεί να είναι παρά το τέλος (εντός ή εκτός εισαγωγικών) των ιδεολογιών.
Η παγκοσμιοποίηση με τα συνεπάγωγά της αφαίρεσε απο τον μέσο άνθρωπο τη σιγουριά της "ιδεολογικής ομπρέλας" . Το ψυχροπολεμικό κλίμα των προηγούμενων δεκαετιών με τις υποτιθέμενες συγκρούσεις και τα αντιμαχόμενα στρατόπεδα, πρόσφερε στο άτομο τη δυνατότητα ένταξης σε μια ομάδα με σαφώς οριοθετημένη κοσμοθεώρηση και ιδεολογικό περίγραμμα. Ο διαχωρισμός ήταν φυσικά τεχνητός και ουσιαστικά άγονος, αλλά εκείνο που έχει τελικά σημασία για τον απλό άνθρωπο είναι η αίσθηση ότι "ανήκει κάπου", ότι καλύπτεται απο το στέγαστρο που του προσφέρει η ιδεολογία που ασπάζεται.
Σ' έναν κόσμο όπου η διαφορετικότητα αργοσβήνει κάτω απο τις ερπύστριες του οδοστρωτήρα της Νέας Τάξης είναι λογικό και αναμενόμενο να ευδοκιμούν τα υποκατάστατα. Θα το χαρακτήριζα κοινωνικό αντανακλαστικό , εκδήλωση μιας δύναμης αδράνειας στη φοβερή δύναμη που επιχειρεί να ανατρέψει τα πάντα. Η δίψα για αναζήτηση νοήματος στον Κόσμο υποκαθιστά το ιδεολογικό έλλειμμα.Μόνο που εδω αρχίζουν τα προβλήματα....
Οι αισθητήρες των Κρατούντων ενεργοποιούνται...συσκέπτονται..."πως θα αντιμετωπίσουμε τα νέα δεδομένα"?
η απάντηση...
"ας προσφέρουμε όραμα...όραμα πασπαλισμένο με ψήγματα μεταφυσικής και καρυκεύματα εξωτικών υπερβάσεων...μυστικά και κεκρυμμένα...χαμένες ονειρικές πολιτείες και γέφυρες για τους Ουρανούς...ας ανασύρουμε μεσαιωνικές δοξασίες και με το φθαρμένο τους υλικό ας κεντήσουμε ένα μυστικό χάρτη της πραγματικότητας...ας μετατρέψουμε τα παιδιά των χτεσινών ανταρτών και αμφισβητιών του κατεστημένου σε κυνηγούς φαντασμάτων, εξωκόσμιων οντοτήτων και υποχθόνιων πλασμάτων...ας στρέψουμε το βλέμμα τους μακριά απο το δοκάρι που είναι μπηγμένο στο μάτι τους και ας τους πείσουμε ότι η ονειρική Καντάθ υπάρχει...κι αν ξεπηδήσει κάποιος ή κάποιοι που προσπαθούν να προσεγγίσουν αυτά τα θέματα με την πρέπουσα προσοχή, ας ευτελίσουμε τελικά το όλο ζήτημα ανοίγοντας τους κρουνούς των αποκαλύψεων με τρόπο ώστε το σύστημα να κορεστεί και τελικά οι υγιείς προσεγγίσεις να χαθούν μέσα στον ορυμαγδό των "αποκαλυφθέντων μυστικών" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2005, 13:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ assos_bastouni ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr...

ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΕ ΣΥΧΝΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΗ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ....

ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΚΑΘ΄ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ....

ΒΕΒΑΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ?????

ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ....

Η ΕΠΙΣΥΜΑΝΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΗ....

quote:
κι αν ξεπηδήσει κάποιος ή κάποιοι που προσπαθούν να προσεγγίσουν αυτά τα θέματα με την πρέπουσα προσοχή, ας ευτελίσουμε τελικά το όλο ζήτημα ανοίγοντας τους κρουνούς των αποκαλύψεων με τρόπο ώστε το σύστημα να κορεστεί και τελικά οι υγιείς προσεγγίσεις να χαθούν μέσα στον ορυμαγδό των "αποκαλυφθέντων μυστικών"
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΠΙΖΗΤΟΥΝ..
ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ "ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΝΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ" ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

assos_bastouni
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 01:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους assos_bastouni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε AVATARGR εκει στόχευα. Σ' αυτό που παρέθεσες απο το πρώτο μου μήνυμα.
Μια διευκρίνηση: ίσως απο το γραπτό μου να διαφαινόταν ότι θεωρώ την εσωτερική αναζήτηση σημείο των καιρών...εννοείται φυσικά ότι δεν είναι έτσι. Σαφώς και αποτελεί προαιώνιο ζήτημα για τον άνθρωπο. Ο ευτελισμός της είναι το ζητούμενο, μέσω των τεχνικών που προσπάθησα να περιγράψω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 04:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR υπάρχουν δύο απόψεις. Η μία λέει οτι οι θρησκείες
και οι παραθρησκείες καταστρέφουν την ανθρωπότητα και η άλλη λέει
οτι μέσω απο τις πολλές θρησκείες και την πίστη ο άνθρωπος μετά
απο ένα μακρύ ταξίδι ανακαλύπτει την Αλήθεια οπου και αυτή βέβαια
δεν είναι μία και μοναδική...

Αυτές οι δύο απόψεις συγκλίνουν στην άποψη ποιό είναι το καλό και
ποιό είναι το κακό για την ανθρωπότητα και απο εκεί και πέρα κάνουμε
ανάλυση για το τί ορίζουμε ώς καλό και τί ορίζουμε ώς κακό...

Χριστιανικά Ορθόδοξα το κακό είναι μια επιλογή του καλού και όχι
το αντίθετό του. Δηλαδή η εκκλησία λέει οτι ο Θεός (που έφτιαξε τον
Εωσφόρο και ήξερε οτι θα επιλέξει το ΚΑΚΟ),δεν έκανε το κακό αλλα το
καλό αφήνοντάς τον Εωσφόρο να δώσει το φίδι και να είμαστε τώρα έτσι.

Φιλοσοφικά* το καλό και το κακό είναι δυο πλευρές της ίδιας
πραγματικότητας οπου ανάλογα την φιλοσοφική ή σχολή άλλου είδους
που ανοίγει ή κλείνει δηλώνεται με μιά άλλη οπτική γωνία...

(*με την πιο ευρύτερη έννοια όχι μιας συγκεκριμένης θρησκείας)

Ανάλογα τον άνθρωπο ανάλογα και οι αλήθειες του.
Όπως προανέφερα ο καθείς βρίσκει τον δασκαλό του.

Edited by - ALOS on 14/11/2005 04:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 21:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ assos_bastouni ΙΣΩΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ) ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ....

quote:
ΠΑΡΑ-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ.....

ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΛΗΡΩΣ ΣΤΑ ΚΕΛΕΥΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΗΝΩΝ....

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΥΠΑΤΑΓΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ (ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΗΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ).....

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΣΤΕΣ (ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΑΧΩΒΑ)...

ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜH ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΑΡΠΑΓΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΦΥΝΑΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΕ ???

ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ....


ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ....
ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ (ΒΛΕΠΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ) ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ (ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ??????

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ (ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΟΝΤΑΙ) ΤΑ ΛΟΓΙΑ....
"ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ"
ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ....
ANTI ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ...

ΑΥΤΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΕΛΟΥΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 08:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ (ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ) ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΠΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ??????

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ (ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΟΝΤΑΙ) ΤΑ ΛΟΓΙΑ....
"ΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΙΣΑΡΑ"
ΣΑΦΗΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ....
ANTI ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ...


Φίλε μου AVATARGR, είναι πολύ λογικό αυτό που αναφέρεις.
Και δεν είναι σημερινό φαινόμενο αυτό, πιστεύω οτι ισχύει από τις πιο παλιές κοινωνίες του κόσμου.
Συμβαίναι γιατί συμφέρει και τις 2 πλευρές να "συνεργάζονται".
Η μεν εξουσία έχει όφελος να έχει όφελος από το κάθε ιερατείο που ελέγχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του λαού και το ιερατείο έχει όφελος από το να έχει την εύνοια της εξουσίας για να συνεχίσει να έχει αυτό τον "έλεγχο της μάζας".

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 15:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ Η ΕΞΟΥΣΙΑ (ΠΟΛΙΤΙΚΗ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ (ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ) ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΑΝΤΡΙ..

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Ε ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ , ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ , ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ....

ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΡΥΒΔΗΣ ΠΟΥ ΜΗ ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΝΕ ΣΑΝ ΨΙΧΟΥΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 00:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ....
ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ (ΒΛΕΠΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ) ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ.

Aγαπητέ AVATARGR αυτό γινόταν, γίνεται και θα γίνεται εις τους
αιώνες των αιώνων. Η εξουσία είναι πηγή λαγνείας. Όσον αφορά τα
ευαγγέλια και κάθε μορφής άλλο κείμενο θρησκευτικού κυρίως
χαρακτήρα γράφεται συνήθως απο ανθρώπους που δεν έχουν συλλάβει
πλήρως το νόημα του ανθρώπου που μεταφέρει το "κείμενο", μεταφράζεται
δέ τις περισσότερες φορές απο αντίστοιχα περισσότερο αδαείς ή
υστερόβουλους ανθρώπους όπως είπες κατα το δοκούν για να περαστεί
αλλιώς ένα μύνημα στην ευρεία μάζα που φτιάχνει "στρατούς".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
για να περαστεί
αλλιώς ένα μύνημα στην ευρεία μάζα που φτιάχνει "στρατούς".

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΡΑΤΟΥΣ...

ΣΤΡΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...
ΣΤΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ "ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ" ΚΑΙ ΟΙ "ΓΚΟΥΡΟΥ" ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ...

ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy