ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΔΡΟΜΟΣ/ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 12:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι Δρόμοι δεν οδηγούν σε καταστροφή αλλά θέλει προσοχή γιατι οι Ανθρωποι μπορεί να σε καταστρέψουν...(εχω δεί άτομο να γίνεται σχιζοφρενής...)Αυτό ειδικά είναι μια πολύ,πολύ μεγάλη κουβέντα.

Συγνώμη φίλε Ε0Ν αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς.
Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να αναπτύξεις την σκέψη σου;

Υ.Γ. Είμαι φίλη


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 19:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας

quote:
οι Δρόμοι δεν οδηγούν σε καταστροφή αλλά θέλει προσοχή γιατι οι Ανθρωποι μπορεί να σε καταστρέψουν...(εχω δεί άτομο να γίνεται σχιζοφρενής...)Αυτό ειδικά είναι μια πολύ,πολύ μεγάλη κουβέντα.

Θα συμφωνησω με τον Εον. Στην Ιθακη σου θα φτασεις, οποιον δρομο και να παρεις. Μεσα μας εχουμε την γνωση κρυμενη καλα και αυτη απλα στην διαρκεια του ταξιδιου θα βγαινει στην επιφανεια, θα την ξανα-ανακαλυπτεις. Οι δρομοι πολλοι, τα εμποδια πολλα χρησιμοποιοντας καθε φορα τα οσα μεχρι εκεινη την στιγμη εχεις μαθει θα καταφερεις να συνεχισεις παρακατω. Ακομα και αν περασεις απο φραγματα απο ποταμια και ολοκληρες θαλασσες, θα βρεις το τροπο να πηδηξεις, να κολυμπησεις να τα προσπερασεις.

Τι γινεται ομως με τους ανθρωπους που συναντας στο διαβα σου? Ολοι εχουν το ιδιο σκοπο - την Ιθακη τους. Πορευονται ομως ολοι το ιδιο αγνα με σενα? Ειναι ανθρωποι μην ξεχνας! Κατα συνεπεια τα ανθρωπινα στοιχεια της ζηλιας, της ανταγωνιστικοτητας, του φθονου μπορουν ανα πασα ωρα και στιγμη να εμφανιστουν για να σου αλλαξουν το δρομο, να σου βαλουν και αλλα εμποδια, να σε αποπροσανατολισουν εντελως...

Θα φταιει ο δρομος που διαλεξες ?

Ισως... Αν μαθεις ομως απο αυτα και τα προσπερασεις, εχεις κανει ενα βημα παρακατω...αν οχι?

Θα φταιει ο δρομος?

Μπορει να φταις και εσυ, θα μου πεις...ναι γιατι δεν εμπεδωσες οσα θα επρεπε, οποτε θα πρεπει να ξαναγυρισεις παλι πισω για να ζησεις το μαθημα ξανα...ομως και εσυ ανθρωπος δεν εισαι ??

Θα φταιει ο δρομος λοιπον??

...Ισως να εννοει κατι αλλο ο Εον (αναφερθηκε σε ατομο που εγινε σχιζοφρενης) οποτε περιμενω....

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 23:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ Η ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑΣ ΜΑΣ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ

quote:
Τι γινεται ομως με τους ανθρωπους που συναντας στο διαβα σου? Ολοι εχουν το ιδιο σκοπο - την Ιθακη τους. Πορευονται ομως ολοι το ιδιο αγνα με σενα? Ειναι ανθρωποι μην ξεχνας! Κατα συνεπεια τα ανθρωπινα στοιχεια της ζηλιας, της ανταγωνιστικοτητας, του φθονου μπορουν ανα πασα ωρα και στιγμη να εμφανιστουν για να σου αλλαξουν το δρομο, να σου βαλουν και αλλα εμποδια, να σε αποπροσανατολισουν εντελως...

Θα φταιει ο δρομος που διαλεξες ?



ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΜΗΠΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΣ ΩΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ KATAΣΤΡΟΦΗΣ ????

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 00:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΣ

Να το μπερδεψω λιγο ???

Τον δρομο, την διαδρομη την επιλογουμε ή μας επιλέγει ??

Συγνωμη που δεν προλαβαινω να αναλυσω...θα επανελθω ομως :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 10:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΡΨΕΣ.
ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ

quote:
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ....

ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ (ΔΡΟΜΟΥ-ΑΤΡΑΠΟΥ) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΦΙΛΟΥΣ....

ΟΙ ΦΙΛΟΙ Η "ΦΙΛΟΙ" ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΡΟΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΡΑΠΟ.....

ΣΥΝΕΔΕΣΑ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΦΙΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ .....

ΕΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Η ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΥΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΥΧΑΙΟ.
ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ (ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ )ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΟΥ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΟΥ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ.....
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΛΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ........

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΑΝ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ.
ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2003, 12:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Δρόμος ουσιατικά είναι ένας σε όλους τους Δρόμους...
Η μετουσίωση , η μεταλλαγή μας απο ανθρώπους του υλικού πεδίου σε ανθρώπους πνευματικούς.
Ο Δρόμος φαντάζει και είναι δύσκολος γιατι πρέπει να συντρίψουμε κατεστημένα αιώνων που ενυπάρχουν στο σώμα,την ψυχή και τον νού.
Ο Δρόμος είναι υπέροχος γιατι μοιάζει με πορεία απο το σκοτάδι στο φώς.
Ο Δρόμος ουσιατικά είναι απλός αλλά το μυαλό μας περίπλοκο.
Οι συνάνθρωποι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για τον απλούστατο λόγο οτι είναι κομμάτια του εαυτού μας και έτσι πρέπει να μάθουμε να τους βλέπουμε.
Στο τέλος του Δρόμου όλοι οι Δάσκαλοι , όλοι όσοι φτάνουν στην πηγή θυσιάζονται για τον ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Οι Ανθρωποι όμως είναι πολύ δύσκολο να αφήσουν τις προσωπικότητες του έξω απο τον Δρόμο γιατι αυτές είναι το ορόσημο της υπαρξης τους.
Ολα μέχρι τότε στηρίζονται στην προσωπικότητα.

Γνώριζα έναν άνθρωπο που ήθελε να περπατήσει τον Δρόμο με αγνά αισθήματα. Ηθελε να μάθει , να προσφέρει,να αναχθεί.
Μπήκε σε μια ομάδα ανθρώπων που υποτίθεται θέλαν το ίδιο. Ηταν μια ομάδα στα πλαίσια ενός δρόμου. Ολοι πιστεύω να γνωρίζετε οτι πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε με σοφία την ΕΝΕΡΓΕΙΑ και το ΦΩΣ που έλκουμε. Την κουνταλίνη αν θέλετε.
Ηταν απο τα πρώτα πράγματα που άκουσε.
Ρώτησε... και οι παλιές αυθεντίες της ομάδος έσπευσαν να τον διαφωτήσουν. Του είπαν με την μία να κάνει αυτό που δεν χρειαζόταν να σκεφθεί εκείνη την στιγμή (άλλα είχαν σημασία).
Να παρακούσει την φύση και την ομαλή Ροή της μεταλλαγής και να επιδοθεί σε έναν τύπο εγκράτειας που ουσιαστικά επειδή ήταν α-συνείδητη δεν ήταν εγκράτεια αλλά ΠΙΕΣΗ.
Πιέστηκε , πιέστηκε πάρα πολύ....οι τύψεις και οι ενοχές έγιναν μόνιμη κατάσταση.
Οι αυθεντίες μπροστά στους άλλους το παίζουν πάντα "φτασμένοι" και εκείνος όντας αγαθός τους πίστευε και συνεχώς ανρωτιόταν γιατι αυτός δεν μπορεί να τα καταφέρει. Οι αυθεντίες στην προσωπική τους ζωή οργίαζαν. Αυτός που να το ξέρει ο κακομοίρης? Αρχισε να λυπάται τον εαυτό του πιστεύοντας οτι είναι δεσμώτης των παθών...
Τρελάθηκε...τον έκλεισαν στο τρελάδικο.
Οι αυθεντίες του γνωστότατου δρόμου συνεχίζουν να κοροιδεύουν τον κόσμο βρίσκωντας στον ΔΡΟΜΟ μια ευκαιρία για επιβαιβέωση του τεράστιο ΕΓΩ ΤΟΥΣ.Φυσικά δεν φταίει ο Δρόμος με αυτά που διδάσκει αλλά αυτοί που νομίζουν οτι τον κατάλαβαν και πάνε να τον διδάξουν με παρησσία στους άλλους.
Ποτέ όμως δεν φταίει μόνο ένας !!!! Ο γνωστός ήταν ενήλικος υποτίθεται οτι θα έπρεπε να είχε την κατάλληλη παιδεία του να διακρίνει τις καταστάσεις. Υποτίθεται οτι θα έπρεπε να είχε αναπτύξει ΚΡΙΣΗ . Δεν είχε τίποτα απ'όλα αυτά...η καλή πρόθεση δεν φτάνει λοιπόν...

Προσοχή λοιπόν στους και καλά Δασκάλους , στους και καλά φωτισμένους.
Οι πραγματικοί δάσκαλοι ποτέ δεν φορτίζουν , ποτέ δεν πιέζουν καταστάσεις γιατι δεν βλέπουν τον άνθρωπο με τα ρούχα που έρχεται κοντά τους αλλά με τα ρούχα που θα φύγει....

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 13:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΤΑ ΠΕΡΙ ΔΡΟΜΩΝ ΟΤΙ ΟΙ LED ZEPPELIN ΑΠΑΝΤΟΥΝ:
"ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΔΙΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΔΡΟΜΟ" (ΚΑΠΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ STAIRWAY TO HEAVEN) ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 12:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ARCHON ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΙΣΩ

ΚΑΘΕ ΓΥΡΙΣΜΑ ΠΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ...........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 14:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
εχοντας εκθεσει ηδη τις αποψεις μου για το θεμα σε προηγουμενα μηνυματα μου θα ηθελα να αναφερω οτι σε μια εισροη γνωσης παντα χρειαζεται καποιο διαστημα για να "χωνευτει",να γινει κτημα μας.Κατα το διαστημα αυτο η παρουσα προσωπικοτητα μας βρισκεται σε μια εντονα φορτισμενη ψυχικη ή νοητικη κατασταση,που τις πιο πολλες φορες ειναι δυσαρμονικη.Αν δεν καταφερουμε αυτην την γνωση να την κανουμε προσωπικη(σε πρωτο σταδιο) τοτε ευκολα μπορει καποιος να βρεθει στην κατασταση που περιεγραψε ο ΕΟΝ αναλυτικα και πιο λακωνικα η Silverwoolf σε προηγουμενα μηνυματα τους.Για να αποφευχθει αυτο θα πρεπει να περναμε τα παντα απο κοσκινο και την καθε φορα να θυμομαστε οτι δεν διαφερει κανεις μας απο κανεναν ως προς την ουσια.Να αναρωτιεμαστε την καθε φορα για τον προσωπικο μας στοχο,να ορθολογιζομαστε και να διαλογιζομαστε πανω σ'αυτον,ωστε να λειτουργει ως προσωπικη μας πυξιδα.Σκεφτειτε :"ποιος,αληθινα,νοιαζεται για την δικη σου πραγματικοτητα ή ποιος,αληθινα,οριζει την δικη σου φαντασια?"
Απιστευτη η μοναξια αλλα και τεραστια η δυναμη.Αν ολοι ειμαστε παιδια θεου,ιδιας ουσιας με Αυτον,τοτε πως μπορει καποιος Δασκαλος της Αγαπης να πιεσει,να καταναγκασει,να οδηγησει καποιον ιδιας ουσιας με αυτον στην τρελλα?Οταν ο καθενας μας δεν κανει τιποτε να αγαπησει(απο το αγαπω που ειναι ρημα ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ) τον ιδιο του τον εαυτο(οπως κι αν αυτος εκφραζεται) πως θα αναγνωρισει την Αγαπη?
Ομοιαζουμε με ενα σπιτι:Αν το σπιτι ειναι καθαρο,συγυρισμενο,τακτοποιημενο...ανοιγεις τις πορτες,τα παραθυρα και μπανει καλοσυνατο το φως του ηλιου,των αστεριων,οι ευωδιες,οι φωνες...Αν το σπιτι ειναι ακαθαρτο,ασυγυριστο,βρωμικο...τοτε μονο κατσαριδες και μυρμηγκια το επισκεπτονται...Αν δεν τακτοποιησουμε τα του οικου μας με αγαπη ως προς αυτον τον οικο τοτε ειναι σιγουρο οτι ματαια θα περιμενουμε να δουμε μια πεταλουδα να πετα...
Ολοι οσοι πραγματευονται την "αληθεια" ,και οσοι επιθυμουν να αγορασουν,ας σκεφτουν οτι αν ειχε βρεθει θα ειχε γινει χιλιαδες χρονια τωρα και δεν θα ειμασταν εδω ή αλλου να την αναζητουμε.Ας αποφασισουμε αν θελουμε να μαθουμε την Αληθεια ή αν θελουμε να Ειμαστε η Αληθεια....
Ματαιοδοξια,αλλαζονια ας ειναι τα κερατα που θα ελεγχουμε κι οχι οι ευθειες που οριζουν το πλαισιο της ζωης μας.Σχολες πληρωμενης γνωσης,υποσχεσεις και μαθητειες μαγειας,βαθμιδες εξελιξης της κτητικοτητας μας...διδακτρα εμεις,στοχος αραγε τι?...μαλλον ο ελεγχος ξενων δημιουργηματων( βλεπε Οντοτητες,Κραδασμων κι οτι εχει δημιουργησει ο Δημιουργος)....αληθεια τι ανοησια!Οταν δεν μπορουμε να ελεγξουμε τα Δικα μας Δημιουργηματα(σκεψεις,στοιχειακα,εμας δλδ) πως με περισσια δοση αλλαζονιας επιθυμουμε κατι τετοιο????
Κι ομως,οποιος ειναι Αγαπη κι αυτος λεγεται Δασκαλος(για μενα) ειναι παντα εκει και περιμενει να μας δειξει τον δρομο(μονο να τον δειξει)....γιατι πολυ απλα μπορει και αγαπα χωρις ορια κι αυτο επειδη γνωριζει....

με εκτιμηση σε ολους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 15:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ....

Η δική μου γνώμη είναι ότι δε διαλέγουμε αλλά περπατάμε και μαθαίνουμε .
Ναι ο δρόμος είναι ίδιος για όλους σε αυτό συμφωνώ με τον ΕοΝ .

Μα ας ξεδιπλώσω τη σκέψη μου για να γίνει κατανοητή η θεωρία μου .

Ο σκοπός είναι να ανέλθουμε προς το Θείο , στο ανώτερο επίπεδο .
Σε αυτό το δρόμο πρέπει να βιώσουμε, για να καταγράψουμε, όλες τις δυνατές καταστάσεις που προσδίδουν τα συναισθήματα .
Αν δεν βιώσεις την προδοσία στις σχέσεις πως θα μάθεις ;
Επιλέγεις τους ανθρώπους που σε περιβάλουν ;
Πως ;
Με τι κριτήριο ;
Κάποια/ον που ερωτεύτηκες εμπιστεύτηκες κάποτε δε σε πρόδωσε ποτέ ;
Δεν είχες κριτήρια σωστά ;
Δεν ήσουν σίγουρος/η τότε ότι αυτός.η είναι ο ιδανικός συν-τροφός ;
Όλα ήταν και είναι σωστά διότι αυτό έπρεπε να μάθεις, αυτό έπρεπε να βιώσεις, αυτή τη μύηση έπρεπε να πάρεις.
Όπως πλήγωσες και δε το κατάλαβες, έτσι θα σε πληγώσουν και ίσως και να μη το καταλάβουν .
Το θέμα είναι να καταλάβεις μέσα από την όποια σχέση έχεις με τον όποιο άνθρωπο τι σου δίνει .
Πόσες φορές είπαμε «Αυτό δε θα το κάνω» κι όμως το κάναμε, γιατί έπρεπε να μάθουμε ή να θυμηθούμε .
Έχω δεχτεί χτυπήματα πισώπλατα μα όσο κι αν πόνεσα έμαθα .
Σίγουρα έχω πληγώσει και εγώ κάποιους, όποτε το κατάλαβα πάλι έμαθα .
Αυτός είναι νομίζω ο δρόμος της μαθητείας, βιώνω – καταγράφω - μαθαίνω .
Έτσι και μόνο θα φτάσω στην γνώση και στο Φως έχοντας καταγεγραμμένα όλα τα αισθήματα .

Υ.Γ.

quote:
Να το μπερδεψω λιγο ???

Σιγά μη και δε το μπέρδευες !!!!!!!!!!!!!!

O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 19:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΘΕ ΓΥΡΙΣΜΑ ΠΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ...........

ΚΑΙ ΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΕΙ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ;
ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ.
ΚΑΘΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
AVATAR ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΥΗΣΗ;
H ΜΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ Ή Η ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ;
ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Edited by - ARCHON on 15/04/2003 19:27:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 21:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3 μαντινάδες που μου φάνηκε ότι ταιριάζει να αναφερθούν στην συζήτησή μας.


Ποτέ σου μη καταφρωνάς,
τα κάτω σκαλοπάτια,
γιατί σ'αυτά πρωτοπατείς,
και βγαίνεις στα παλάτια...

Το να πατήσεις στη κορφή
έχει μια δυσκολία
μα ν'απομείνεις στα ψηλά
έχει μεγάλη αξία

Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα' χω μάθει .


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 09:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ράμογλου υπάρχουν δύο "ενεργειακοί" Δάσκαλοι για τον Ανθρωπο...
Ο Δάσκαλος πόνος και ο Δάσκαλος Αγάπη !!!
Ανάλογα με τις επιλογές μας έλκουμε αυτό που μας πρέπει...
Πάντως χέρομαι πολύ μέσα μου που όλοι όσοι συμμετέχουν στην κουβέντα δεν "κοιμούνται" αλλά έχουν κατανοήσει τα πλέον βασικά για ένα σωστό ξεκίνημα... η αρχή είναι το ήμισι του παντός ... και αυτό συμβαίνει και με τον Δρόμο.

Ας δώσω και μερικά νέα ερεθίσματα στην κουβέντα....
1ον Περπατώντας στον δρόμο μαθαίνουμε ή ανακαλύπτουμε?
2ον Ο Δρόμος περνάει μέσα απο τον συνάνθρωπο ή είναι μοναχικός ?
3ον Ποιές είναι οι βασικές αρχές του Δρόμου ή μήπως δεν υπάρχουν Αρχές ?
4ον Ο Δρόμος μπορεί να είναι μια τεχνική ή η τεχνικές καταλήγουν να δεσμεύουν τον Ανθρωπο ?


"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 09:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα,
Αγαπητέ ΕΟΝ ανέφερες
quote:
O Δρόμος ουσιατικά είναι ένας σε όλους τους Δρόμους...
Η μετουσίωση , η μεταλλαγή μας απο ανθρώπους του υλικού πεδίου σε ανθρώπους πνευματικούς.
Ο Δρόμος φαντάζει και είναι δύσκολος γιατι πρέπει να συντρίψουμε κατεστημένα αιώνων που ενυπάρχουν στο σώμα,την ψυχή και τον νού.
Ο Δρόμος είναι υπέροχος γιατι μοιάζει με πορεία απο το σκοτάδι στο φώς.
Ο Δρόμος ουσιατικά είναι απλός αλλά το μυαλό μας περίπλοκο.
Οι συνάνθρωποι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για τον απλούστατο λόγο οτι είναι κομμάτια του εαυτού μας και έτσι πρέπει να μάθουμε να τους βλέπουμε.
Στο τέλος του Δρόμου όλοι οι Δάσκαλοι , όλοι όσοι φτάνουν στην πηγή θυσιάζονται για τον ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα ήθελα απλά να διαφοροποιηθώ στις 3 πρώτες γραμμές.
Η μετουσίωση και αλλαγή που αναφέρεις, αφορά νομίζω το αποτέλεσμα του δρόμου που θα ακολουθήσουμε...όποιος και αν είναι αυτός, αποτέλεσμα το οποίο είναι το ίδιο για όλους τους αναζητητές, ανεξαρτήτως δρόμου.
Αρα δεν θεωρώ ότι ο δρόμος είναι ένας σε όλους του δρόμους...εκτός εάν την συγκεκριμένη φράση που αναφέρεις...την βλέπεις πολύ μακροσκοπικά και συμπαντικά και όχι κυριολεκτικά, όπως τουλάχιστον την εννοώ εγώ.

Στα ερωτήματα που βάζεις τώρα...έτσι για να κάνω την αρχή για την κουβεντούλα μας, θα ξεκινήσω με το τελευταίο (πάντα πήγαινα ανάποδα...δεν φταίω)

quote:
Ο Δρόμος μπορεί να είναι μια τεχνική ή η τεχνικές καταλήγουν να δεσμεύουν τον Ανθρωπο ?

Ως ξεκίνημα, σαν τον αφέτη που θα δώσει την πιστολιά, στις περισσότερες των περιπτώσεων πιστεύω ότι χρειάζεται κάποια τεχνική. Στην πορεία, αποκτώντας εμπειρίες, βλέπουμε και αξιολογούμε αυτή την τεχνική και ξεκινάμε να αυτοσχεδιάζουμε και να πειραματιζόμαστε. Είναι νομίζω πολύ σημαντικό από κάποια στιγμή και μετά, η οποία όμως δεν μπορεί να είναι η ίδια για όλους, να βάλουμε την προσωπική μας φαντασία και κυρίως ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...έτσι ώστε να αποφύγουμε την δέσμευση που αναφέρεις.
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να προσθέσω κάτι που κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό, αλλά θα πρέπει να το προσπαθούμε όχι τουλάχιστον στην αρχή της προσπάθειας μας.
Πρέπει να κατανοούμε όσο γίνεται περισσότερο τον μηχανισμό της τεχνικής που χρησιμοποιούμε, έτσι θα μπορέσουμε και να αυτοσχεδιάσουμε/διαφοροποιηθούμε, αλλά και να καταλάβουμε την τυχόν "σάλτσα" που μπορεί να σερβίρεται από τους γνωστούς/άγνωστους "σεφ" η συγκεκριμένη τεχνική.
Και δεν λέω καλή η "σάλτσα"...αλλά προτιμώ να την βάζω πάνω από μία ωραία μακαρονάδα...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 19:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δρομος εισαι ΕΣΥ - γεννιεται απο μεσα, ξεδιπλωνετε απο μεσα σου σιγα σιγα μπροστα σου...

Δεν σε αφηνει ομως να δεις μακρυα και εσυ προσπαθεις...με την προσπαθεια δημιουργεις την ενταση, αναζητας και η ενεργεια σου μπλοκαρει, την μπλοκαρει η ενταση της προσπαθειας σου!

Πρεπει ομως να συνεχισεις, να ζησεις τον δρομο σου, την ενταση του...ΕΣΕΝΑ!

Εξαντλησε λοιπον την αναζητηση σου, εξαντλησε την προσπαθεια σου και την ενεργεια σου ακομα για να μπορεσει η χαλαρωση να παρει την θεση της.

Την στιγμη της χαλαρωσης θα μπορεσεις να δεις λιγο πιο καθαρα, θα μπορεσεις να δεις εστω και λιγο παρακατω στο δρομο, θα μπορεσεις να λαβεις λιγη απο την φωτιση...η μαγεια ξεκιναει εκει :)

Γλυκε μου ramoglou

quote:
Επιλέγεις τους ανθρώπους που σε περιβάλουν ;

Τους επιλεγεις και σε επιλεγουν γιατι εσυ θα τους δωσεις το μαθημα που πρεπει να λαβουν και εσυ πρεπει να παρεις το μαθημα για το οποιο εχουν ερθει να σου δωσουν...αν θα υπαρχει αποτελεσμα δεν μπορει να το πει κανεις... σαν να ειναι ολα μερος ενος μεγαλου σχεδιου ε ? :)

...το σιγουρο ειναι πως το μαθημα το ξαναπερνας (θα ξαναπληγωθεις αν χρειαστει, θα ξαναπονεσεις αν πρεπει, θα ξανανοιωσεις ενταση) μεχρι να το κατανοησεις, μεχρι να γινει κτημα σου και να προχωρησεις παρακατω στον δρομο σου...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 19:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ? ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ, ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΦΩΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΛΥΧΝΑΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ? ΚΡΥΟΣ, ΑΠΑΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟΣ. ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ. ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ ΨΥΧΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΝ. ΑΥΤΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ. ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΔΥΝΑΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΧΑΡΗΚΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΤΙΤΟΙΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΗΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ, ΟΤΙ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ?
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΜΑΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΥΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ Η ΙΔΕΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΘΕΟΥΣ.
ΑΥΤΟΣ Ο ΑΚΑΝΘΙΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΘΕΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΥΨΩΣΟΥΝ ΣΤΑ ΟΥΡΑΝΙΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΜΕ,ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ,ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ?
ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΨΗΛΑ? Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΓΙΑΖΕΙ ΤΑ ΜΕΣΑ?
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑΝ ΧΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΤΟΝ ΒΟΥΔΑ Κ.Τ.Λ
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΟΘΜΕ ΟΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΚΑΛΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΩΣ ΕΚΕΙ?
ΑΝ ΠΟΤΕ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 20:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα.

Κάποτε συνάντησα στην Κρήτη έναν άνθρωπο, που δεν τον είχα δει ποτέ πριν, ούτε αυτός με είχε δει και όπως γίνεται σ'αυτές τις ιστορίες, δεν τον ξαναείδα από τότε ποτέ.

Με πλησίασε λοιπόν, μου είπε κάποια πράγματα για τον εαυτό μου, και κάποια στιγμή λέει: "Πρόσεξε: Εχεις τρία εμπόδια που καθυστερούν το δρόμο σου. Είναι τρία στοιχεία του χαρακτήρα σου (μου τα είπε και έπεσε 100% μέσα...).Αυτός είναι ο δρόμος σου, ότι και να κάνεις, με όποιον κι αν βρεθείς δάσκαλο ή μη, αυτά τα τρία στοιχεία είναι που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις. Εχεις δύναμη μέσα σου πολύ (στο σημείο αυτό ανέφερε και κάποια πράγματα σημαντικά για την αδελφή μου), αλλά αν δεν ξεπεράσεις τα προσωπικά σου εμπόδια, δεν θα την αφήσεις να εξελιχθεί".

Πάνε 4-5 χρόνια από τότε, και κάθε στιγμή έρχομαι στα λόγια του. Και όσο πλησιάζω στην αντιμετώπιση των προσωπικών μου εμποδίων, τόσο τα βλέπω πιο καθαρά αλλά και βαθιά ριζωμένα, να μου χαμογελάνε ειρωνικά. Μα όσο τα βλέπω εκεί να μου χαμογελάνε, ενα πράγμα δεν ξεχνώ: Δεν έχω φύγει από το δρόμο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 21:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μa.gos καλώς ήλθες,

Δυστυχώς ο Οδυσσέας δεν αποδέχτηκε την πρόκληση 100%...κάπου έκανε πίσω....
Να σου θυμίσω...το τραγούδι των σειρήνων...το οποίο και άκουσε από την ασφάλεια που του προσέφεραν τα σκοινιά με τα οποία ήταν δεμένος στο κατάρτι...
Δεν δέχτηκε την πρόκληση...απλά προτίμησε να ρίξει μία ματιά πίσω από την κουρτίνα...και όχι να την διαβεί....
Γιατί όμως;

Μήπως γιατί φοβήθηκε σαν άνθρωπος που ήταν μπροστά στο άγνωστο ή μήπως έβαλε κάπου την λογική του και σκέφθηκε ότι από αυτή την δοκιμασία δεν πρόκειται να γλιτώσει λόγω ενδεχομένος ελλειπούς γνώσης=δύναμης;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλως οριζω και εγω ma.gos με την σειρα μου :)

quote:
ΑΝ ΠΟΤΕ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΚΑΛΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΩΣ ΕΚΕΙ?

Θεωρωντας οτι εμεις οι ιδιοι ουσιαστικα ειμαστε ο δρομος , πορευομαστε μεσα μας ερευνοντας πρωταρχικα τον εαυτο μας η απαντηση που θα δωθει αυτοματα ειναι πως ποτε δεν θα φτασουμε στο τελευταιο σκαλι. Οταν εμεις ειμαστε ο δρομος και εμεις βρισκομαστε σε μια συνεχεις εξελιξη, αυτοματα και ο δρομος εξελισετε μαζι μας... θα μπορεσει λοιπον να ερθει σε ενα τελος??

quote:
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΗΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ, ΟΤΙ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.

Υπαρχει σωστο η λαθος? Υπαρχει καλο η κακο?? Υπαρχει η εμπειρια, και αυτην θα την βιωσουμε σε οποιο δρομο και να παρουμε, σε οτι αποφαση και να κανουμε...χρεος μας ειναι, χρεος απεναντι στον εαυτο μας, να μπορεσουμε να φιλτραρουμε αυτη την εμπειρια, να την αφομιωσουμε και να προχωρησουμε ποιο κατω, χωρις να μπλεξουμε σε κυκλους...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 01:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ομως, υπαρχει σωστος και λαθος δρομος. Θα σας πω μια αληθινη ιστορια, με ενα προσωπο που ζει και εργαζεται τωρα στη Θεσσαλονικη,καταγωγης ανατολικης Ευρωπης.Μετα την καταρεευση του ανατολικου μπλοκ,μια παρεα φιλες αποφασισαν να ερθουν στην Ελλαδα, χωρα που για αυτες ηταν η γη της Επαγγελλιας. Εψαχναν λοιπον να βρουν τον τροπο και το δρομο για να ερθουν στην Ελλαδα. Καποιοι προθυμοποιηθηκαν να τις βοηθησουν.(Δασκαλοι και σωτηρες, πολλοι!!). Η πιο ομορφη -της ειπαν "με τοσα προσοντα που εχεις, σου εχουμε ετοιμη ολιγοωρη απασχοληση, με δεκαπλασιο μισθο, γιατι τα αξιζεις!!"-ακουσε αυτον που εταζε πολλα και ευκολα και τον ακολουθησε. Η δευτερη και η τριτη -τους ειπαν "θα σας παμε απευθειας στον παραδεισο των Ελληνικων νησιων, αρκει να πληρωσετε τοσα χρηματα"-πληρωσαν και τις εβαλαν σε ενα σαπιοκαραβο.Η τεταρτη (ειναι γιατρος), ζητησε να ερθει νομιμα -της ειπαν ομως οτι μπορει να γινει μονον αν δεχοταν να δουλεψει σαν καθαριστρια-. Την πρωτη την παραπλανησε ενας προαγωγος και με τη βια την εβαλε να εκδιδεται, η δευτερη και η τριτη ναυαγησαν, η μια πνιγηκε, η αλλη σωθηκε,πιαστηκε και απελαθηκε εξω απο τα συνορα, οπου παραμονευαν οι εμποροι λευκης σαρκας, με αποτελεσμα να την ξαναμπασουν και να την ριξουν στην πορνεια. Η τεταρτη δεχτηκε να ερθει σαν καθαριστρια, δουλεψε σε μια μικρη εταιρια καθαριοτητας- πολυ εργατικη και συνεπης-,σε ενα απο τα σπιτια που καθαριζε, η οικογενεια την πηρε εσωτερικη. Μετα τη δουλεια της διαβαζε και πηγε να μαθει καλα Ελληνικα. Η οικογενεια που δουλευε ειναι γιατροι με δικη τους κλινικη, δουλεψε μετα απο εναμισυ χρονο ως γιατρος στη κλινικη τους και τωρα την εκαναν και συνεταιρο στη κλινικη τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 07:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου δεν νοήται σωστός ή λάθος δρόμος με την συμβατική ένοια των όρων. Υπάρχει πιο σύντομος και πιο χρονοβόρος δρόμος.

Αν σκεφτούμε τον προορισμό μας σαν ένα σημείο πάνω σε ένα επίπεδο μπορούμε να το προσεγγίσουμε από ένα άλλο σημείο με άπειρους τρόπους... Έστω ότι το αρχικό σημείο είναι στην κάτω δεξιά μεριά του επιπέδου και το σημείο προορισμού βρίσκεται κοντά στο πάνω μέρος του.
Η ευθεία γραμμή που ενώνει τα δυό σημεία είναι ο πιό σύντομος δρόμος, ο πιο «σωστός». Παράλληλα όμως είναι και ο πιό εύκολος... αυτός που δίνει την λιγότερη γνώση και εμπειρία.
Να κάνει κανείς κύκλους γύρω γύρω από τα δύο σημεία και να περάσει από όλα τα άλλα σημεία πρίν τελικά καταλήξει στο τελικό σημείο είναι ο πιό χρονοβόρος δρόμους και μας δίνει την μεγαλύτερη δυνατή εμπειρία και γνώση... έχοντας όμως τον μεγαλύτερο κίνδυνο να χαθούμε στον δρόμο...
Υπάρχουν βέβαια και τα εκατομύρια ενδιάμεσες προσεγγίσεις...
Πρέπει να προσπαθήσουμε να έχουμε ισορροπία ανάμεσα στην εμπειρία και την διάρκεια της πορείας...

Είναι λίγο περίεργο παράδειγμα... (μόνη μου δικαιολογία είναι ότι μόλις διάβαζα μαθηματικά...)

Ισορροπία νομίζω είναι η λέξη κλειδί... να υπάρχει σχετική ισορροπία στις «σωστές» και «λάθος» επιλογές... αναπόφευκτα θα κάνουμε και από τα δύο... το δύσκολο είναι να μην αφήσουμε τα «λάθη» να μας απογοητεύσουν και τις «επιτυχίες» να μας φουσκώσουν τα μυαλά...
Καθώς και η προσκόληση στον σκοπο... όπως είπαμε και νωρίτερα στην συζήτηση όσο και αν παραστρατήσουμε αν το θέλουμε πραγματικά κάποια στιγμή θα φτάσουμε...



"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 08:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας δώσω και μερικά νέα ερεθίσματα στην κουβέντα....
1ον Περπατώντας στον δρόμο μαθαίνουμε ή ανακαλύπτουμε?
2ον Ο Δρόμος περνάει μέσα απο τον συνάνθρωπο ή είναι μοναχικός ?
3ον Ποιές είναι οι βασικές αρχές του Δρόμου ή μήπως δεν υπάρχουν Αρχές ?
4ον Ο Δρόμος μπορεί να είναι μια τεχνική ή η τεχνικές καταλήγουν να δεσμεύουν τον Ανθρωπο ?

Η γνώμη μου …..

1ον Μαθαίνουμε
2ον Πάντα περνάει μέσα από το συνάνθρωπο γιατί μόνο έτσι μπορείς να μάθεις , απλά μόνος σου μαθαίνεις , γιατί άλλο παίρνεις εσύ και άλλο ο συνάνθρωπος σα μαθημα .
3ον Αυτές που καθορίζει το Θείο
4ον Δεν υπάρχει τεχνική όταν παρεμβάλετε το Θείο , ναι οι τεχνικές δεσμεύουν τη σκέψη .

Να βάλω κι εγώ ένα ερώτημα …..

Πόσες φορές έχουμε πει «δε θα κάνω αυτό ή το άλλο ποτέ» και κάποια στιγμή το κάνουμε και χωρίς κανένα ενδοιασμό ;
Γιατί συμβαίνει αυτό και τι μπορούμε να πάρουμε σα μάθημα ;


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 10:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΙΧΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΛΘΩ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑ ΘΑΥΜΑΣΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΝΕΑ.
ΦΙΛΕ Πασχαλη ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.
Ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.
Ο ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟΣ ΑΓΩΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ , ΜΑΘΗΤΕΙΑ ,ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΑΛΟ, ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ.

ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ARCHON ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΥΗΣΗ;
H ΜΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ Ή Η ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ;


ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΜΕ ΜΥΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΟΧΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ.

Η ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ Η ΜΥΗΣΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΠΟΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 17:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ..
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΦΩΤΙΣΗ" ΕΙΝΑΙ Ο ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ? ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ, ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΟΥΣΙΕΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ? ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ? Η ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ. ΕΙΤΕ ΑΥΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ. ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΗΡΙΧΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ "ΡΟΥΦΗΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ" ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ "ΟΡΘΑ". ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΙΜΑΤΙΚΑ. ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΗΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΕΥΑΛΩΤΟΙ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΕΒΗΚΑ Η ΕΠΕΣΑ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ. ΕΙΝΑΙ Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ "..." ΘΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΘΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ? ΑΝ ΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ? ΜΠΛΕΞΙΜΟ??????
ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ. ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ. ΥΠΟΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...

## ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ.. ##
## IF THE FOOL WOULD PERSIST IN HIS FOLLY, HE WOULD BECOME WISE - WILLIAM BLAKE ##

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 21:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ma.gε ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΦΩΤΙΣΗ" ΕΙΝΑΙ Ο ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΔΡΟΜΟ....
ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ.
ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΜΑΣ ΛΕΣ

quote:
ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ "ΡΟΥΦΗΞΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ" ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ.....
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΕΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 04:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε μου AVATARGR μαλλον ο μαγος μας κανει το παιχνιδι των ερωταπαντησεων ... καπως ετσι λοιπον μπορει να γινει και μια ανακεφαλαιωση, η οποια παντα χρειαζεται κατα την γνωμη μου :)

Ο δρομος δεν θα ειναι ποτε ενας οσο εχουμε το δικαιωμα της επιλογης...στο τελος το μαθημα θα ειναι ομως το ιδιο (ασχετα με το ποσες υπο-ενοτητες θα υπαρξουν για τον καθενα μας)

Πρωτο βημα λοιπον αποδεχομαστε οτι διανυουμε τον ΔΡΟΜΟ... το επομενο βημα ομως ποιο θα ειναι για να μπορεσουμε να αποκομησουμε το δυνατον περισσοτερα απο τον ΔΡΟΜΟ...για να αποκομησουμε περισσοτερα απο τον ιδιο μας τον εαυτο?

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 09:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΤΥΧΑΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ (ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΤΗ.
ΚΑΘΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ/ΑΤΡΑΠΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Silverwolf ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ....

quote:
Κατά την γνώμη μου δεν νοήται σωστός ή λάθος δρόμος με την συμβατική ένοια των όρων. Υπάρχει πιο σύντομος και πιο χρονοβόρος δρόμος.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ Silverwolf ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΠΡΕΣ ΔΡΟΜΟΣ ??????????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.....
Ο ΔΡΟΜΟΣ Η ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΔΙΑΒΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΑΡΓΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 10:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα... που είδες την διαφωνία καλέ μου φίλε;;;
Πάλι μπερδευόμαστε στις λέξεις.

Δεν ανέφερα ποτέ δρόμο εξπρές...
Η φράση μου είναι περισσότερο σχετική με το παράδειγμα που χρησιμοποίησα.

Στην πραγματικότητα σχεδον το ίδιο πράγμα λέμε.
Όσο πιο δυνατή θέληση έχεις και όσο πιο προσυλωμένος στον στόχο σου τόσο πιο σύντομα θα φτάσεις εκεί... και αντιστρόφως, αφού αυτά είναι που καθορίζουν τισ επιλογές μας... και άρα την πορεία μας.

Δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες ούτε προϋποθέσεις στην πορεία μας...
Αλλό χρόνο θα χρειαστώ εγώ στην πορεία μου και άλλο εσύ, η Μάρα, ο Μάγος και όλοι μας... αναλογα με την θέληση...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"

Edited by - Silverwolf on 18/04/2003 10:22:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 12:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Silverwolf ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ
ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΧΙ......

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 12:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΦΩΤΙΣΗ" ΕΙΝΑΙ Ο ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ?

Αγαπητέ ma-gos.
Τα λόγια σου μου θύμησαν την ιστορία του Σιντάρτα (ένα ινδικό παραμύθι...Ερμαν Εσσε).
Που έψαχνε να βρει τον δρόμο μέσα από εσωτερικές αναζητήσεις και φιλοσοφικές διόδους. Μέσα από στέρηση και άσκηση.
Και μια μέρα, άφησε αυτόν τον δρόμο και χώθηκε μέσα στην ζωή, στις λύπες και τις χαρές της καθημερινότητας, ακόμα και στις ακολασίες των γήινων απολάυσεων. Πέρασαν χρόνια, και ο Σιντάρτα φαινόταν σα να ξέχασε.
Και μια μέρα, άνοιξε τα μάτια του και είδε τον κόσμο, με τα μάτια της φώτισης.

Τι θέλει να μας πει αυτό το παραμύθι;
Μήπως ότι όποιον δρόμο κι αν ακολουθήσουμε, αυτόν τον δρόμο πρέπει να τον βιώσουμε μέσα από τις εμπειρίες και τις διεργασίες μιας φυσιολογικής ζωής, και να αφήσουμε τον εσωτερικό μας εαυτό να ξυπνήσει; Δηλαδή, να μην προσκολλάμε σε κάνέναν δρόμο, να μην πιέζουμε τον εαυτό μας για τη φώτιση, αλλά να αφήσουμε τα ερεθίσματα των εσωτερικών μας αναζητήσεων να επιδράσουν με τον τρόπο τους στον εσωτερικό μας κόσμο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy