ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ελληνες αρχη του πολιτισμου?αρχη του πνευματος και της επιστημης?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 10:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ποστ στο οποιο αναφερομαι στην προσφορα των αλλων λαων στην εξελιξη της επιστημης,το οποιο σου προκαλεσε τετοια αναφυλακτικη αντιδραση ώστε να μας πεις και ανθελληνες.

Παντως «γνήσια Ελληνίδα» (™) το παραμυθι του Hellenic quest ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΗΚΕ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.Προφανως υπαρχουν αλλοι ικανοτεροι από εσενα να ερευνουν.Ισως να είναι ικανοτεροι γιατι σε αντιθεση με ΣΕΝΑ δεν καβαλουν με τοση ευκολια τον καλαμο του εθνικιστικου μυστικισμου και κοιτανε και περα απο τον αφαλο τους.

Αnases σε αυτή σου την φράση φαίνεται ότι με μπέρδεψες με την Arela:

quote:

medteck μου θυμιζεις κατι μουσουλμανους που γνωρισα και μου'λεγαν οτι ο μουσουλμανισμος προηπηρχε απο παντα πριν απο ολα.
αν δεν γεννιοσουν ελληνας βαθια μεσα σου δεν θα πιστευες αυτα για τους ελληνες.
σεβαστο καθε σωστο και πρωτοποριακο αλλα οχι για εξιδανεικευση.
το ιδανικο εχει εξελιχθει και αλαξει πολλα προσωπα.
ποσο μπροστα πηγαν οι αρχαιοι ελληνες?500 1000 χρονια ανασχηματισμων και γεια σας.

Ποτε δε ειπα κατι που να υπονοει κατι αντιστοιχο.

Α και σταματηστε επιτελους να μετρατε την ελληνικοτητα του καθενος.Γιατι στην δικη μου μεζουρα Ελληνας ειναι πανω απο ολα αυτος που αγαπαει την Ελλαδα,που τιμαει τις υποχρεωσεις του στο Ελληνικο κρατος,που ειναι ευσυνειδητος πολιτης του Ελληνικου κρατους.Με βαση αυτο τον ορισμο μενουν απεξω πολλοι Ελληναραδες που λυμαινονται το δημοσιο χρημα και επιδιδονται σε καθε ειδους λαμογια.


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 06/02/2007 10:48:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 12:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εύγε. Tεράστιο κατατεθέν για να τεκμηριώσεις τις «μούφες» τις δικές μου, έναντι των απολύτως «έγκυρων» σωστών και βάσιμων (?) δικών σου. Σε πεδία ερευνών/μελετών, είναι σαφές ότι μπορεί να βρει κανείς δυο όψεις (ή και περισσότερες, αλλά μιλώ για 2 όψεις αντικρουόμενες μεταξυ τους) ενός αντικειμένου προς εξέτασιν. Το θέμα από κει και πέρα είναι ποιες θα διαλέξει να εστερνιστεί κανείς με ποια κριτήρια και ασφαλώς με ποιες προθέσεις Αν επιλέξει συγκεκριμένη τοποθέτηση/θεωρία γιατί είναι της υποκειμενικής προτίμησής του, είναι σαφές πως ό,τι και να του αντιπαρατεθεί θα αναζητά και θα νομίζει ότι βρήκε τρόπους κι «επιχειρήματα» να «ακυρώσει» αυτό που του παρατίθεται. Σ’αυτήν την περίπτωση, ό,τι και να του αντιπαραθέσει ο άλλος για να του τεκμηριώσει αντικειμενικά το αντίθετο δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να τον βάλει στη λογική να το δει και να το ψάξει επί της ουσίας και καλή τη πίστη, γιατί θα’χει ήδη κάνει αυτοσκοπό του να στηρίξει πάση θυσία και μέχρι τέλους αυτό που εκείνου για τους όποιους λόγους, του «αρέσει» και θέλει να’ναι η κρατούσα άποψη.


Ρε συ Arela δεν αφήνεις καλύτερα τις γενικότητες περί δύο όψεων μιας έρευνας,υποκειμενικών προτιμήσεων και αυτοσκοπών λέω εγώ? Σου παραθέτω τις επιστημονικές θέσεις της γλωσσολογίας + κάποια παραδείγματα κι εσύ με προγράμματα-φαντάσματα που τάχα μου βγάζουν ξένες εταιρίες για την Ελληνική γλώσσα, ανύπαρκτους Αγγλους επιχειρηματίες που θα ψέλνουν Ομηρικούς στίχους στους ηλεκτρονικούς τους υπολογιστές πας να προβάλλεις επιχειρηματολογία? Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Μπορούσες απλά να αναγνωρίσεις ότι η συγκεκριμένη είδηση είναι απάτη η οποία παρεπιπτώντως έχει κταρριφθεί εδώ και 2 χρονάκια(άλλα είπαμε, πες πες κάτι μένει).

quote:
Αυτό που μένει κυρίαρχα στη σκέψη μου είναι ότι έδωσες νέα διάσταση στην έννοια «απαξία». Απαξίωσες και ισοπέδωσες την ελληνική βάζοντάς τη στη θέση που κατά τη γνώμη σου ανήκει. Σ’έναν περίτεχνου και εξεζητημένου περιτυλίγματος κάλαθο αχρήστων. ‘Η τελοσπάντων έτσι νομίζεις πως έκανες με τη συλλογιστική που μου προτάσσεις. ‘Αξιος Ελληναράς μεγάλε , όχι «ελληνοκεντρικάκιας» και αηδίες!

Λυπάμαι που θα το πω αλλά είσαι ψεύτρα και πετάς λάσπες. Πού ισοπέδωσα την ελληνική βάζοντας την στον κάλαθο των αχρήστων(ουάου)?
Μήπως επειδή παρέθεσα τις θέσεις της γλωσσολογίας οι οποίες δεν ικανοποιούν τις φαντασιώσεις σου περί νοηματικής γλώσσας με πρωτογένεια που αυξάνει και τις ηγετικές ικανότητες(άκουσον άκουσον)? Μάλλον εσύ δείχνεις ασέβια απέναντι στη γλώσσα μας αποδίδοντάς της μεταφυσικές φαντασιόπληκτες ιδιότητες και τα σχετικά.

quote:
Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για το αέναο παιχνίδι παράθεσης/αντιπαράθεσης που ουσιαστικά δε βγάζει πουθενά, αλλά στο οποίο αρέσκεσαι. Αν τον βρω (το χρόνο) και με πιάσει και το μάταιο- ουτοπικό – αλλά και μαζοχιστικό μου για διαλεκτική που εκ των προτέρων ξέρω ότι δε θα’χει γόνιμη κατάληξη, (τι λέω εγώ, ΚΑΜΙΑ κατάληξη εννοώ) μπορεί να επανακάμψω.

Ούτε εγω. Απλά θεώρησα σημαντικό να απαντήσω σε μερικές ανακρίβειες και να παρουσιάσω στοιχεία που καταρρίπτουν μερικούς αντιεπιστημονικούς ισχυρισμούς. Εληξε το θέμα. Τώρα ο καθένας μας ας πράξει όπως νομίζει. Εγώ, αναφορικά με τη γλώσσα μας θα εμπιστεύομαι τη γλωσσολογία, δηλαδή την πλέον αμρόδια επιστήμη για το ζήτημα. Αλλοι ας εμπιστεύονται τους Ελλαδέμπορες παραμυθάδες-τηλεπλασιέ και τα προγράμματα-φαντάσματα που διαδίδονται από το CNN.

Ο καθένας ας είναι άξιος των επιλογών του.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 3533 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΟΥΜΕ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΡΙΑ ΝΑ ΟΡΙΣΟΥΜΕ. ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΠΕΙΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ Ο ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ ΣΑΣ ΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΟΙ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΛΟΙΠΟΝ, ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙ. ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ, ΕΝΟΤΗΤΑ, ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ, ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΕΙΡΗΝΗ, ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΕΡΩΤΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΠΝΕΥΜΑ, ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΖΩΗ, ΤΕΧΝΗ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ, ΓΛΩΣΣΑ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΗΘΙΚΗ, ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, ΣΚΕΨΗ, ΓΝΩΣΗ, ΑΝΑΛΥΣΗ, ΧΟΡΟΣ, ΘΕΑΤΡΟ, ΙΔΕΑ, ΝΟΗΜΑ, ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΓΡΑΦΗ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΨΕΜΑ, ΨΥΧΗ, ΛΟΓΟΣ, ΕΝΝΟΙΑ, ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ, ΧΙΟΥΜΟΡ, ΤΥΨΕΙΣ, ΓΕΛΙΟ, ΚΛΑΜΑ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΑΝΡΩΠΩΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ. ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. Η ΑΓΝΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΠΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΕΥΕΙ, ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΜΙΑΣ ΕΣΩΤΕΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟΧΟ. Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ. ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΝΗΣΗ, Η ΝΕΑ ΠΑΛΙΓΓΕΝΕΣΙΑ. Η ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΧΑΡΑΞΕΙ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ‘ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΝΙΣΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠ’ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ : ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΟΝΑΧΑ, ΑΙΩΝΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΙΔΕΕΣ, ΝΑ ΠΙΑΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ, ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ Ω ΑΝΘΩΠΟΙ, ΠΡΕΠΕΙ, Ω ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ, ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΑΝΘΩΠΟΣ, ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΘΕΟ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΤΗ ΓΗ, ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ.
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΛΜΗΡΟΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΜΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΔΕΥΛΑΛΙΩΝΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΟΥ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΚΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΣΥΝΘΕΣΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝ ΕΓΡΑΦΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΒΗΤΑ Ή ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ Ή ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΠΟΧΗΣ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΠΟΙΗΣΗ, ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΓΙ’ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ, ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ή ΡΑΨΩΔΙΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΓΙ’ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΩ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΑ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΡΟΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΣΑΣ. ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΣΑ, ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΣΤΟΧΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΡΙΝ ΜΑΘΕΙ. ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΟΥΤΕ ΣΧΟΛΙΑ ΟΥΤΕ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥΣ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ. ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΗΣΑΤΕ. ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ΘΕΛΩ ΤΟ ΘΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΟΡΠΙΣΕΤΕ ΣΤΟΝ ΑΙΟΛΟ ΑΕΡΙΤΖΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΤΡΩΣΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΣΠΕΡΝΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΠΝΕΥΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΑΥΤΟ ΜΟΝΑΧΑ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ. ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΛΥΤΡΩΣΗ. Η “ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ” ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΗΣΩ ΤΗΝ “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ” ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΨΥΧΗΣ. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ. ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΣΕ ΕΣΑΣ, ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΣΑΣ. ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΝ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΝΑ ΦΩΤΙΣΟΥΝ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥΣ. ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝΕ. ΔΕΧΤΗΤΕ ΤΟ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΣΠΑΣΤΗΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΤΕ ΔΟΓΜΑ Η’ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΤΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΕΤΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΣΗΣΕΤΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΡΝΗΘΗΤΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ ΜΕ ΟΛΟ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΡΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΧΗ ΜΟΥ, ΜΑΘΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΡΜΟΝΙΑ, Η ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΛΙΝΤΟΝΟΣ ΡΥΘΜΟΣ. ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΝΙΚΗΣΤΕ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΕΓΩ. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΑΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΣΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ Ο ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΜΥΗΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΤΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΣΑΝ ΤΟ ΨΩΜΙ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.
ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΤΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΟΛ’ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΟΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΖΗΣΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΤΕ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΑΡΗ. ΕΣΕΙΣ, ΝΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΗΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΘΑΥΜΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΣΤΑ ΗΛΥΣΙΑ ΠΕΔΙΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΕΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΕΚΕΙ ΚΡΑΤΩΡΑΣ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΒΕΡΝΩ ΟΛΑ. ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΤΕ. ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΕΝ ΖΩΗ ΜΑΡΜΑΡΟΜΕΝΟΥ ΜΕΓΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΡΑΧΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ, ΣΚΑΨΤΕ, ΒΡΗΤΕ, ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ. ΔΕΝ ΕΚΡΥΨΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΣΑΣ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΟΛΑ. ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΤΑΦ, ΡΟ, ΙΩΤΑ, ΟΜΙΚΡΟΝ, ΜΙ, ΗΤΑ, ΔΕΛΤΑ, ΗΤΑ, ΣΙΓΜΑ. ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΔΑΤΕ Ο ΑΙΟΛΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΕ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ. ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΣΑ ΝΑ ΞΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΕΙΡΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΕΣ. ΕΔΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ Η ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΤΕ.
ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΕΤΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟΙ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΥΣΗ, Ο ΕΚΦΡΑΣΜΕΝΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΕΤΣΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΚΡΥΜΜΕΝΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΟ ΦΑΝΕΡΩΜΑ ΤΩΝ ΕΝΔΟΜΥΧΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΟΥ, Η ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ Ω ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ Η ΗΧΩ ΤΗΣ ΚΡΑΥΓΗΣ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΑΣ ΜΟΥ. Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΙΑΣΑ ΤΗΝ ΛΥΡΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΕΦΡΑΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΜΟΥ. ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΩ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ. ΝΑ ΕΛΑΦΡΩΣΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΒΑΡΑΙΝΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΑΙΟΛΟ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ. ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΑΕΡΑΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, ΑΥΤΗ Η ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΜΕΝΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΛΥΠΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΗΣ, ΠΟΥ ΚΥΛΑΕΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.
ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΦΕΝΤΙΚΑ, ΣΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΓΙΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ. ΜΙΑ ΑΠΕΙΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΟΥ, ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ, ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΕΘΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ. ΤΡΑΓΟΥΣΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ, ΠΑΝΤΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ. ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕ ΜΠΟΓΙΑ. ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΑΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΙΔΙΑ. ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΘΑ ΚΥΛΙΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ, Ο ΤΟΙΧΟΣ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΙ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΙΔΙΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΑΓΓΛΙΚΟ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟ ΣΥΝΟΝΘΥΛΕΥΜΑ ΛΕΞΕΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΑ. ΑΦΗΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΠΡΟΣ ΕΜΕ. ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΙΗΤΙΚΟ, ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ, ΓΛΩΣΣΙΚΟ, ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΟ, ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ, ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΟ, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ, ΟΥΤΟΠΙΚΟ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ, ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ, ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ, ΨΥΧΩΤΙΚΟ, ΨΥΧΕΔΕΛΙΚΟ, ΧΗΜΙΚΟ, ΦΥΣΙΚΟ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ, ΣΟΦΙΣΤΙΚΟ, ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΟ, ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟ, ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟ, ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ, ΙΣΤΟΡΙΚΟ, ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ, ΜΝΗΜΟΝΙΚΟ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ, ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΟ, ΒΙΟΘΕΩΡΙΤΙΚΟ, ΠΑΡΑΝΟ’Ι’ΚΟ, ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, ΟΝΕΙΡΙΚΟ, ΛΥΡΙΚΟ, ΣΑΤΥΡΙΚΟ, ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΠΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ.
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΚΥΡΟ. ΘΝΗΤΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΟΥ Σ’ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΩΣΤΑ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΖΩΗΡΟΙ ΣΆΥΤΟΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΙΑ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗ ΣΑΣ ΑΛΤ ΤΙΣ ΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΦΩΝΑΞΤΕ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ. ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΕΤΟΙΜΑΣΤΗΤΕ Ω ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΑΘΟΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ, ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΑΓΡΥΠΝΟΥ ΕΠΟΠΤΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ. ΑΨΟΓΑ.
ΠΡΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΑΡΜ. ΔΥΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΟΠΛΙΣΑΤΕ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΑΤΕ. ΠΑΡΑΠΟΔΑ ΑΡΜ. ΕΓΕΡΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΥΡΑ ΣΤΙΣ 7:26.
ΤΟΥΣ ΖΥΓΟΥΣ ΛΥΣΑΤΕ ΜΑΡΣ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΗΚΑ. ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΥΡΕΥΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΤΟΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΑ, ΤΟΝ ΕΣΩΣΑ, ΤΟΝ ΛΥΤΡΩΣΑ, ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΗΣΑ.
Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΟΜΩΣ ΚΟΣΜΟΣ, Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΣΥΝΑΡΤΗΤΗ. ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΕΙ. ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΣΑΣ. ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΜΟΥ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΤΑΞΗ. ΤΟ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΣΑΣ ΙΛΙΓΓΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΝΩ - ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙ ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.
ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΕΒΑΛΛΑ, ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ. ΑΛΛΑ, ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΩΝ ΚΡΟΚΑΝΘΡΩΠΩΝ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ Ο ΑΣΙΜΟΣ, ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΥΤΟ. ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΠΟΙΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ, ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΤΗΣ ΑΙΘΕΡΙΚΗΣ ΙΔΕΑΣ. ΣΑΝ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ, ΟΧΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ. ΤΗ ΡΟΗ. ΤΗ ΡΟΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ. ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΒΑΘΕΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΛΕΨΕΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.
ΚΑΘΕ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ, ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ. ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΑΥΤΑ ΑΦΗΣΑΤΕ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΕΜΕ. ΗΡΘΑ ΓΙ’ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΣ, ΣΤΟ ΜΑΤΡΙΞ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΗ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η
ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΙΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 10:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κριμα που εφυγε και ΝΙΚΟΛΑΣ και δεν ειναι εδω να τοποθετηθει για το "βασιλιας των κροκαθρωπων".
τα λογια δεν κανουν τον νου φιλε μου.ο νους ειναι που διαμορφωνει τα λογια.
κοιτα να στοιχεια που μορφωνουν τον νου και ισως τον διαμορφωσεις και εσυ καλυτερα τον λογο σου.
αμα εισαι οτι λες ελα εσυ στη γλωσσα μου και στο επιπεδο μου μην περιμενεις εγω να αλαξω για να σε καταλαβω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy