ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΟΣΟΦΙΑ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 11:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GreenLantern, δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που σχολιάζεις αποσπασματικά εδώ το μήνυμα μου που έχω γράψει στις 16/06/2007, 14:13:19 στο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών " και δεν το έκανες κατευθείαν εκεί.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο?

Εάν επιθυμείς λοιπόν να κάνουμε διάλογο, καλό θα ήταν να το επιδιώξεις στο θέμα στο οποίο έχει γίνει ήδη η αρχή.
Θα αναμένω λοιπόν...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 18:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dying
Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο?
Κανένας ιδιαίτερος λόγος, απλά νομίζω πως θεματολογικά είναι άσχετα με το θέμα «ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 08:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, αγαπητέ μου, είναι θεματολογικά άσχετα και με ένα θέμα που έχει τίτλο "ΘΕΟΣΟΦΙΑ"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 17:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι οι ερωτήσεις που υπάρχουν στο ποστ που παρέθεσα στις 17/06/2007, 02:40:03 είναι άσχετες με την θεοσοφία ή την Νέα Εποχή γενικότερα.


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 18:02:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 08:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GreenLantern, όπως είπα και στο μήνυμα που απέστειλα στις 17/06/2007, 11:23:23 μου έθεσες σ' αυτό εδώ το θέμα ερωτήσεις επάνω σε κάποια λεγόμενα μου σε κάποιο άλλο θέμα.
Από την στιγμή που επέλεξα να γράψω εκεί το μήνυμα μου, σημαίνει πως θα είχα κάποιο λόγο για αυτό.

Θα μπορούσες λοιπόν να με ρωτήσεις ό,τι θέλεις εκεί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 10:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ el.elyon δεν είδα στα ερωτήματα σου ερωτήματα όπως:


1. Θεοσοφία και νέα εποχή ταυτίζονται;
2. ποια είναι η σχέση της θεοσοφίας με τον πνευματισμό;
3. ποια είναι η σχέση της θεοσοφίας με τον αποκρυφισμό (ή αλλιώς μαγεία);
4. ποια είναι η σχέση της θεοσοφίας με τον την αστρολογία;
5. Ποια η σχέση πνευματισμού αποκρυφισμού αστρολογίας και μαγείας ; Μήπως πρόκειται για διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος;
6. ποια είναι η σχέση της θεοσοφίας με τον την μαγεία;
7. Τι πιστεύει η θεοσοφία για τον εωσφόρο (ή σατανά);
8. Η γιόγκα τι είναι (ή αλλιώς διαλογισμός); Τι συμβαίνει κατά την τέλεση ασκήσεων γιόγκα; Ποια είναι η φύση των φαινόμενων που βιώνει αυτός που κάνει γιόγκα; Ποιες είναι οι οντότητες που πλησιάζουν τον άνθρωπο;
9. Είναι τελικά στόχος της Νέας Εποχής η επιθυμία του Εωσφόρου να λατρεύεται ως θεός;
10. Είναι ή δεν είναι κυριότερος στόχος της Νέας Εποχής ο χριστιανισμός;


Εσύ είσαι σε θέση εσύ να απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα;
Έκανες όμως αγαπητέ el.elyon μια πολύ καλή ερώτηση η οποία δεν απαντήθηκε: «ποια είναι τα θεία όντα της θεοσοφίας;»

Μερικά από τα ερωτήματα ίσως να μην αφορούν την θεοσοφία μήπως όμως όλα να αφορούν; ερωτήσεις κάνω.


Edited by - GreenLantern on 15/06/2007 00:03:32


Καλημέρα σε όλους.


Αγαπητέ Green Lantern πολλοί είναι αυτοί που μιλάνε για μια Νέα Εποχή. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ταυτιστεί, από τρίτους, η Θεοσοφία με το κίνημα της Νέας Εποχής. Η Θεοσοφία της μαντάμ είναι η αρχή. Άρα όλα πηγάζουν από την Θεοσοφία και από τα Θεϊκά Όντα. Για αυτό αγαπητέ μου δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε σε αλλά θέματα γιατί εδώ είναι η ουσία: Τα Θεϊκά Όντα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 11:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon καλημέρα και καλώς ήρθες πάλι στην παρέα μας .
Πιστεύω να πέρασες καλά ,ώστε να μπεις δυναμικά πάλι στα θέματα που έχασες εδώ και μια εβδομάδα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 14:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon καλημέρα και καλώς ήρθες πάλι στην παρέα μας .
Πιστεύω να πέρασες καλά ,ώστε να μπεις δυναμικά πάλι στα θέματα που έχασες εδώ και μια εβδομάδα .



Φίλε elo καλησπέρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Πέρασα καλά και ελπίζω να είμαι ποιο δημιουργικός στο φόρουμ και να προσφέρω αυτό που μπορώ. Νομίζω ότι το Esoterica είναι μια ευκαιρία για ουσιαστικό διάλογο, που δεν πρέπει να πάει χαμένη. Για αυτό θα πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να αγκαλιάσουμε την έρευνα και τον διάλογο χωρίς προκατάληψη και ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 16:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ταυτιστεί, από τρίτους, η Θεοσοφία με το κίνημα της Νέας Εποχής
Η Θεοσοφία της μαντάμ είναι η αρχή. Άρα όλα πηγάζουν από την Θεοσοφία και από τα Θεϊκά Όντα.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ.


Ποια είναι αυτά τα θεϊκά όντα ;;;;;;;
Τι είδους όντα – πνεύματα είναι ;;;;;;;


Edited by - GreenLantern on 26/06/2007 18:51:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 19:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια είναι αυτά τα θεϊκά όντα ;;;;;;;
Τι είδους όντα – πνεύματα είναι ;;;;;;;

εχουν τις ιδιες δυναμεις που εχουν ολοι οι θεοι= καμια
και ειναι φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο που ειναι φτιαγμενοι ολοι οι θεοι= φαντασια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 14:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ποια είναι αυτά τα θεϊκά όντα ;;;;;;;
Τι είδους όντα – πνεύματα είναι ;;;;;;;

εχουν τις ιδιες δυναμεις που εχουν ολοι οι θεοι= καμια
και ειναι φτιαγμενα απο το ιδιο υλικο που ειναι φτιαγμενοι ολοι οι θεοι= φαντασια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του



Αγαπητέ gigenis θες να πεις ότι η μαντάμ Helena P. Blavatsky και οι Θεοσοφιστές έχουν τόση ανεπτυγμένη φαντασία?

Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?

Άραγε η μαντάμ είχε επικοινωνία με την φαντασία της και οι Θεοσοφιστές έχουν επικοινωνία με την φαντασία τους?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ gigenis θες να πεις ότι η μαντάμ Helena P. Blavatsky και οι Θεοσοφιστές έχουν τόση ανεπτυγμένη φαντασία?

ο καθε ενας μπορει να φτιαξει θεους δαιμονες αγγελους δες ποσες θρησκειες υπαρχουν


quote:
Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?


ολα τα θεικα οντα,θεοι,δαιμονες και λοιπα ειναι φανταστικα προσωπα


quote:
Άραγε η μαντάμ είχε επικοινωνία με την φαντασία της και οι Θεοσοφιστές έχουν επικοινωνία με την φαντασία τους?


η μανταμ οπως ο καθε ενας που ανοικει σε καποια θρησκεια ειτε θα νομηζει οτι εχει επικοινωνια με τον θεο του ειτε θα κοροιδευει τους αλλους οτι εχει επικοινωνια με τον θεο του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 16:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αγαπητέ gigenis θες να πεις ότι η μαντάμ Helena P. Blavatsky και οι Θεοσοφιστές έχουν τόση ανεπτυγμένη φαντασία?

ο καθε ενας μπορει να φτιαξει θεους δαιμονες αγγελους δες ποσες θρησκειες υπαρχουν


quote:
Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?


ολα τα θεικα οντα,θεοι,δαιμονες και λοιπα ειναι φανταστικα προσωπα


quote:
Άραγε η μαντάμ είχε επικοινωνία με την φαντασία της και οι Θεοσοφιστές έχουν επικοινωνία με την φαντασία τους?


η μανταμ οπως ο καθε ενας που ανοικει σε καποια θρησκεια ειτε θα νομηζει οτι εχει επικοινωνια με τον θεο του ειτε θα κοροιδευει τους αλλους οτι εχει επικοινωνια με τον θεο του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του



Για μια στιγμή φίλε μου γιατί αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό. Η μαντάμ είχε επικοινωνία με αυτά τα Θεϊκά Όντα, ήταν η γραμματέας τους. Θες να πεις ότι η μαντάμ νόμιζε ότι είχε επικοινωνία με τα Θεϊκά Όντα ενώ δεν είχε γιατί τα Θεϊκά Όντα δεν υπάρχουν? Άρα όταν νομίζεις ότι ακούς φωνές και βλέπεις κάποια Όντα αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου? Αν τα Θεϊκά Όντα δεν υπάρχουν τότε η μαντάμ δεν είναι απλά η γραμματέα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 17:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μια στιγμή φίλε μου γιατί αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό. Η μαντάμ είχε επικοινωνία με αυτά τα Θεϊκά Όντα, ήταν η γραμματέας τους.

ετσι ελεγε

quote:
Θες να πεις ότι η μαντάμ νόμιζε ότι είχε επικοινωνία με τα Θεϊκά Όντα ενώ δεν είχε γιατί τα Θεϊκά Όντα δεν υπάρχουν?

τα θεικα οντα υπαρχουν οσο υπαρχουν και οι αλλοι θεοι,δαιμονες

quote:
Άρα όταν νομίζεις ότι ακούς φωνές και βλέπεις κάποια Όντα αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου?

ειτε δεις την αθηνα πανοπλη
ειτε δεις τον χριστο φανταρο
ειτε δεις τον βουδα να μαγειρευει τραχανα

ειναι ενα και το αυτο
ο εγκεφαλος τα εχει παιξει
εισαι γιουχου
εχεις κλεισει πρωτη θεση για τρελαδικο
εισαι ο vip του δωματιου με τους στρωματενιους τοιχους
εισαι το μοντελο για τους μανδυες που δενουν χιαστι τα μανικια τους


πως να στο κανω ποιο λιανα;

δεν υπαρχει τιποτα απο ολα αυτα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 03:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
El. elyonΘα ήθελα να παίζω “σκάκι” μαζί τους!!!!!

Αγαπητέ El.elyon

Επέτρεψέ μου μια δροσερή θερινή παρέμβαση στο θέμα σου. Αν θέλεις να παίξεις σκάκι με τα θεϊκά όντα, υπάρχει για σένα ήδη ένα τέτοιο παιχνίδι κι ας μην είναι αυστηρά θεοσοφικό "της μαντάμ"!

http://www.chessvariants.com/historic.dir/enochian.html
http://www.mtsn.org.uk/cer/tempest/rosicrucianchess.htm
http://www.enochianchess.com/
http://www.hermetic.com/enochia/concourse.html
http://www.geocities.com/solarguard/pagan/divination/enoch/enochianchess.html

Το παιχνίδι ονομάζεται "ενοχιακό" ή απλώς "ροδοσταυρικό" σκάκι και βασίζεται αποκλειστικά στη δυτική μαγική παράδοση και όχι στην ανατολική "της μαντάμ", από την οποία λανθασμένα υποστηρίζεις πως προήλθαν τα πάντα.

Σύμφωνα με την παράδοση της Χρυσής Αυγής (όχι της νεοφασιστικής - της άλλης!), όποιος καταφέρει να αποκτήσει την κυριότητα του παιχνιδιού, μπορεί να αχθεί στα ελάσσονα μυστήρια του βαθμού Adeptis Minor - κάτι διόλου ευκαταφρόνητο για έναν απλό σκακιστή. Σου προσφέρονται έτσι οι εξής δυνατότητες:

- Αφ' ενός παίζεις μια ωραία παραλλαγή του σκακιού
- Δεύτερον, ασκείσαι και εξελίσσεσαι στον αποκρυφισμό, χωρίς την απαραίτητη κατσάδα του εξομολογητή σου
- Τρίτον, ξεκολλάς από τηυ μαντάμ (που, εδώ που τα λέμε, καλοκαιριάτικα, δεν είναι και η πλέον κατάλληλη γυναίκα για να ασχοληθεί κανείς...)
- Τέταρτον, επιστρέφεις για λίγο στην ημετέρα Ανατολή, κλείνοντας και το μισό σου μάτι στο Μωυσή (ξέρεις εσύ, να γνωρίσουμε και λίγο τους εχθρούς μας κλπ)
- Πέμπτον και κυριότερον, θα έχεις το προνόμιο να είσαι ένας από τους ελάχιστους εκλεκτούς ανά τον κόσμο που γνωρίζουν να παίζουν σκάκι με το διάβ..., εεε, τα θεϊκά όντα θέλω να πω!

Δεν το σκέφτεσαι λίγο πιο σοβαρά, El - Carpoff - Elyon;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 14:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trainman: Αγαπητέ El.elyon
Επέτρεψέ μου μια δροσερή θερινή παρέμβαση στο θέμα σου. Αν θέλεις να παίξεις σκάκι με τα θεϊκά όντα, υπάρχει για σένα ήδη ένα τέτοιο παιχνίδι κι ας μην είναι αυστηρά θεοσοφικό "της μαντάμ"!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Θα πρέπει να σου πω ότι αυτή τη στιγμή παίζω σκάκι μόνο στο ESOTERICA!


quote:
Trainman: Το παιχνίδι ονομάζεται "ενοχιακό" ή απλώς "ροδοσταυρικό" σκάκι και βασίζεται αποκλειστικά στη δυτική μαγική παράδοση και όχι στην ανατολική "της μαντάμ", από την οποία λανθασμένα υποστηρίζεις πως προήλθαν τα πάντα.

Η Θεοσοφία είναι καρπός της μαντάμ! Η μαντάμ ήταν η εκλεκτή! Αν για την Θεοσοφία τα πάντα δεν προήλθαν από τα Θεϊκά Όντα τότε από ποιους?


quote:
Trainman:
Σύμφωνα με την παράδοση της Χρυσής Αυγής (όχι της νεοφασιστικής - της άλλης!), όποιος καταφέρει να αποκτήσει την κυριότητα του παιχνιδιού, μπορεί να αχθεί στα ελάσσονα μυστήρια του βαθμού Adeptis Minor - κάτι διόλου ευκαταφρόνητο για έναν απλό σκακιστή. Σου προσφέρονται έτσι οι εξής δυνατότητες:
- Αφ' ενός παίζεις μια ωραία παραλλαγή του σκακιού

Το δύσκολο δεν είναι η πολυπλοκότητα αλλά η απλότητα!
Το δύσκολο δεν είναι η παραλλαγή αλλά η επιμονή και η υπομονή!
Το δύσκολο είναι να παίζεις απλά σκάκι χωρίς να θέλεις να κυριεύεις το παιχνίδι!
Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω καμία παραλλαγή εκτος του ESOTERICA!


quote:
Trainman: Δεύτερον, ασκείσαι και εξελίσσεσαι στον αποκρυφισμό, χωρίς την απαραίτητη κατσάδα του εξομολογητή σου

Δεύτερον, δεν έχω τίποτα να κρύψω!


quote:
Trainman: Τρίτον, ξεκολλάς από τηυ μαντάμ (που, εδώ που τα λέμε, καλοκαιριάτικα, δεν είναι και η πλέον κατάλληλη γυναίκα για να ασχοληθεί κανείς...)

Τρίτον, η μαντάμ και τα Θεϊκά Όντα είναι η αδυναμία μου! Εγώ τους περιμένω…….


quote:
Trainman: Τέταρτον, επιστρέφεις για λίγο στην ημετέρα Ανατολή, κλείνοντας και το μισό σου μάτι στο Μωυσή (ξέρεις εσύ, να γνωρίσουμε και λίγο τους εχθρούς μας κλπ)

Τέταρτον, το σκάκι που παίζω είναι ένα φιλικό παιχνίδι! Και αν έχω εχθρούς δεν το γνωρίζω, αν εσύ τους γνωρίζεις μπορείς να τους πεις ότι δεν θέλω να έχω εχθρούς αλλά φίλους! Το σκάκι που εγώ παίζω είναι ένα Ειρηνικό και Φιλικό παιχνίδι!


quote:
Trainamn: Πέμπτον και κυριότερον, θα έχεις το προνόμιο να είσαι ένας από τους ελάχιστους εκλεκτούς ανά τον κόσμο που γνωρίζουν να παίζουν σκάκι με το διάβ..., εεε, τα θεϊκά όντα θέλω να πω!


Πέμπτον και κυριότερον εσύ από πού τα γνωρίζεις όλα αυτά? Ποιος είσαι? Γνωρίζεις ποια είναι τα Θεϊκά Όντα? Γνωρίζεις τον διάβ...,
Έχεις αποκτήσει αυτό το προνόμιο που λες?

quote:
Trainaman: Δεν το σκέφτεσαι λίγο πιο σοβαρά, El - Carpoff - Elyon;

Θα σε παρακαλούσα μόνο el.elyon!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 13:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon: Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω καμία παραλλαγή εκτος του ESOTERICA!

Είπα κι εγώ...

quote:
el.elyon Πέμπτον και κυριότερον εσύ από πού τα γνωρίζεις όλα αυτά? Ποιος είσαι? Γνωρίζεις ποια είναι τα Θεϊκά Όντα? Γνωρίζεις τον διάβ...,

Γνώθι Σαυτόν el.elyon!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 13:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon: Ευχαριστώ αλλά δεν θέλω καμία παραλλαγή εκτος του ESOTERICA!

Είπα κι εγώ...

quote:
el.elyon Πέμπτον και κυριότερον εσύ από πού τα γνωρίζεις όλα αυτά? Ποιος είσαι? Γνωρίζεις ποια είναι τα Θεϊκά Όντα? Γνωρίζεις τον διάβ...,

Γνώθι Σαυτόν el.elyon!


Όταν θα γνωρίζεις τον εαυτό σου έλα να παίξουμε σκάκι σαν φίλοι!

Καλή επιτυχία!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 00:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon -Για αυτό αγαπητέ μου δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε σε αλλά θέματα γιατί εδώ είναι η ουσία: Τα Θεϊκά Όντα!
Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?


el.elyon με έχεις μπερδέψει με τα θεϊκά όντα .
Τελικά πιστεύεις ότι υπάρχουν ή όχι ;

Και αν όχι ,τα θεϊκά όντα του χριστιανισμού (άγγελοι) που μας έχουνε μάθει τι είναι ;

Ο χριστιανισμός είναι γεμάτος από αναφορές σε αυτά τα θεϊκά όντα ,επιγραμματικά σου δίνω της ιεραρχίες που υπάγονται χωρίς να κάνω αναφορά σε ονόματα για δεν μας φτάνει ο χώρος .

Στον πρώτο κύκλο ανήκουν οι άγγελοι που υπηρετούν άμεσα το Θεό:
1. Σεραφείμ
2. Χερουβείμ
3. Θρόνοι (Οφανείμ)

Στον δεύτερο κύκλο οι άγγελοι που δρουν ως θεϊκοί κυβερνήτες:
1. Εξουσίες
2. Κυριότητες
3. Δυνάμεις

Στον τρίτο κύκλο οι άγγελοι που δρουν ως κομιστές των θεϊκών μηνυμάτων:
1.Αρχές
2.Αρχάγγελοι
3.Άγγελοι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2007, 12:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo καλημέρα!

quote:
elo: quote:
________________________________________
el.elyon -Για αυτό αγαπητέ μου δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε σε αλλά θέματα γιατί εδώ είναι η ουσία: Τα Θεϊκά Όντα!
Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?
________________________________________

el.elyon με έχεις μπερδέψει με τα θεϊκά όντα .
Τελικά πιστεύεις ότι υπάρχουν ή όχι ;


Για ποιο λόγω να ενώσεις δυο κομμάτια από δυο διαφορετικά μηνύματα μου και να τα παρουσιάζεις ως ένα? Για να μπερδευτείς?

1) Αυτό: «Για αυτό αγαπητέ μου δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσουμε σε αλλά θέματα γιατί εδώ είναι η ουσία: Τα Θεϊκά Όντα!» απευθύνεται στον φίλο GreenLantern!
2) Και αυτό: « Άραγε τα Θεϊκά Όντα είναι απλά φαντασία?» απευθύνεται στον φίλο gigenis!

Το δεύτερο είναι μια ερώτηση προς τον φίλο gigeni και δεν εκφράζει κάποιο πιστεύω μου! Ενώ το πρώτο δεν είναι μια ερώτηση αλλα μια δηλώσει προς τον φίλο GreenLantern, ότι τα Θεϊκά Όντα είναι η Ουσία!


Τελικά τους περιμένω για παίξουμε σκάκι!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 01:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μερικά ενδιαφέροντα (και αρκετά) ....βιντεάκια από την Θεοσοφική της Αμερικής ...

πας στο http://video.google.com και πληκτρολογής Theosophical Society America

θα συνιστούσα ειδικά τις ομιλίες του HOELLER ...

http://video.google.com/videoplay?docid=-641871847226236095 "Για την μαντάμ"***

http://video.google.com/videoplay?docid=-2759822912079144536
"και τον Ερμητισμό και Γνωστικισμό.."


Γιώργος
..enjoy......

***Υ.Γ μωρέ....οταν την έλεγα "τσαχπίνα ρωσιδούλα" και "χίπισσα"... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 21:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Για ποιο λόγω να ενώσεις δυο κομμάτια από δυο διαφορετικά μηνύματα μου και να τα παρουσιάζεις ως ένα? Για να μπερδευτείς?

Φίλε μου el.elyon συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, αλλά ήμουνα σε διακοπές .
Ξέρω πολύ καλά ότι το κάθε μήνυμα σου που έγραψα, απευθυνότανε σε διαφορετικό μέλος και δεν είχαν σαν σκοπό να τα παρουσιάσω ως ένα ενιαίο μήνυμα, που δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνω αυτό ;

Ο λόγος καθαρά που το έκανα αυτό, ήτανε για να μου ξεκαθαρίσεις μια και που αναφέρεσαι συνέχεια στα Θεϊκά όντα μέσα από διάφορα τόπικ και μια που δεν πιστεύεις σε αυτά τα θεϊκά όντα (αν έχω καταλάβει καλά), αν πιστεύεις στα θεϊκά όντα του Χριστιανισμού (Αγγέλους);
Βλέπεις οι γραφές βρίθουν από αναφορές για αυτές τις Αγγελικές Ιεραρχίες .

Δυστυχώς, είναι μια ερώτηση που στην έχω απευθύνει άλλες δυο φορές και δεν έχω πάρει απάντηση .

Για να δούμε την τρίτη ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 11:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon - Για ποιο λόγω να ενώσεις δυο κομμάτια από δυο διαφορετικά μηνύματα μου και να τα παρουσιάζεις ως ένα? Για να μπερδευτείς?

Φίλε μου el.elyon συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, αλλά ήμουνα σε διακοπές .
Ξέρω πολύ καλά ότι το κάθε μήνυμα σου που έγραψα, απευθυνότανε σε διαφορετικό μέλος και δεν είχαν σαν σκοπό να τα παρουσιάσω ως ένα ενιαίο μήνυμα, που δεν βρίσκω και τον λόγο να το κάνω αυτό ;

Ο λόγος καθαρά που το έκανα αυτό, ήτανε για να μου ξεκαθαρίσεις μια και που αναφέρεσαι συνέχεια στα Θεϊκά όντα μέσα από διάφορα τόπικ και μια που δεν πιστεύεις σε αυτά τα θεϊκά όντα (αν έχω καταλάβει καλά), αν πιστεύεις στα θεϊκά όντα του Χριστιανισμού (Αγγέλους);
Βλέπεις οι γραφές βρίθουν από αναφορές για αυτές τις Αγγελικές Ιεραρχίες .

Δυστυχώς, είναι μια ερώτηση που στην έχω απευθύνει άλλες δυο φορές και δεν έχω πάρει απάντηση .

Για να δούμε την τρίτη ;




Και η τρίτη είναι ΕΚΤΟΣ θέματος…….

Είναι καλό που σε έχουμε ξανά στο φόρουμ. Ελπίζω να πέρασες καλά!
Καλημέρα φίλε elo!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 14:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Και η τρίτη είναι ΕΚΤΟΣ θέματος…….

Τι έγινε, δεν είμαι μέσα στο τόπικ για την θεοσοφία που έχεις ξεκινήσει ;

Για να δω, Ε, σωστά …Θεοσοφία .

Εσύ δεν ρωτάς συνέχεια για τα θεϊκά όντα ;

Ναι……

Οπότε και εγώ κάνω μια απλή ερώτηση, που είναι μέσα στο ΘΕΜΑ ( θεοσοφία ) και που εσύ είσαι ο θεματοθέτης .

Αν πιστεύεις στα θεϊκά όντα του Χριστιανισμού (Αγγέλους);

Τι έγινε φίλε μου, ξέχασες να παίζεις καλό σκάκι ή μήπως για άλλη μια φορά θα αποφύγεις να δώσεις μια απλή απάντηση ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 14:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon - Και η τρίτη είναι ΕΚΤΟΣ θέματος…….

Τι έγινε, δεν είμαι μέσα στο τόπικ για την θεοσοφία που έχεις ξεκινήσει ;

Για να δω, Ε, σωστά …Θεοσοφία .

Εσύ δεν ρωτάς συνέχεια για τα θεϊκά όντα ;

Ναι……

Οπότε και εγώ κάνω μια απλή ερώτηση, που είναι μέσα στο ΘΕΜΑ ( θεοσοφία ) και που εσύ είσαι ο θεματοθέτης .

Αν πιστεύεις στα θεϊκά όντα του Χριστιανισμού (Αγγέλους);

Τι έγινε φίλε μου, ξέχασες να παίζεις καλό σκάκι ή μήπως για άλλη μια φορά θα αποφύγεις να δώσεις μια απλή απάντηση ;



Η απλή σου ερώτηση είναι εκτός θέματος!
Η Θεοσοφία δεν έχει καμία σχέση με το Χριστιανισμό!
Το θέμα είναι η Θεοσοφία και όχι ο Χριστιανισμός!
Το θέμα είναι τα Θεϊκά Όντα της Θεοσοφίας και όχι ο Θεός του Χριστιανισμού!

Η κίνηση σου είναι λάθος !

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 17:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Η απλή σου ερώτηση είναι εκτός θέματος!
Η Θεοσοφία δεν έχει καμία σχέση με το Χριστιανισμό!
Το θέμα είναι η Θεοσοφία και όχι ο Χριστιανισμός!
Το θέμα είναι τα Θεϊκά Όντα της Θεοσοφίας και όχι ο Θεός του Χριστιανισμού!
Η κίνηση σου είναι λάθος !

Δεν ανέφερα ποτέ ότι η θεοσοφία έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό, αλλά μίλησα για τα θεϊκά όντα που υπάρχουν σε όλες τις «θρησκείες» ακόμα και στο χριστιανισμό .

Ούτε πουθενά έγραψα ότι τα θεϊκά όντα της θεοσοφίας έχουν καμία σχέση με τον Θεό, όχι μόνο του Χριστιανισμού, αλλά όλων μας .
Εν αντιθέσει έγραψα για τα Θεϊκά όντα που υπάρχουν και υπηρετούν την Ανωτάτη Αρχή και τους νόμους που έχει επιβάλει στο Όλον (σύμπαν).

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου μόνο τα ονόματα αλλάζουν, με αλλά λόγια δεν υπάρχει καμία λάθος κίνηση .
Μάλλον αυτό που υπάρχει είναι υπεκφυγή, για τον λόγο ότι δεν συμφέρει μια απάντηση .

Άλλωστε είναι ένα θέμα που δεν ξεφεύγει από το θέμα της θεοσοφίας, εκτός και αν δεν πιστεύεις γενικά στα θεϊκά όντα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 10:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon - Η απλή σου ερώτηση είναι εκτός θέματος!
Η Θεοσοφία δεν έχει καμία σχέση με το Χριστιανισμό!
Το θέμα είναι η Θεοσοφία και όχι ο Χριστιανισμός!
Το θέμα είναι τα Θεϊκά Όντα της Θεοσοφίας και όχι ο Θεός του Χριστιανισμού!
Η κίνηση σου είναι λάθος !

Δεν ανέφερα ποτέ ότι η θεοσοφία έχει καμία σχέση με το χριστιανισμό, αλλά μίλησα για τα θεϊκά όντα που υπάρχουν σε όλες τις «θρησκείες» ακόμα και στο χριστιανισμό .

Ούτε πουθενά έγραψα ότι τα θεϊκά όντα της θεοσοφίας έχουν καμία σχέση με τον Θεό, όχι μόνο του Χριστιανισμού, αλλά όλων μας .
Εν αντιθέσει έγραψα για τα Θεϊκά όντα που υπάρχουν και υπηρετούν την Ανωτάτη Αρχή και τους νόμους που έχει επιβάλει στο Όλον (σύμπαν).

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου μόνο τα ονόματα αλλάζουν, με αλλά λόγια δεν υπάρχει καμία λάθος κίνηση .
Μάλλον αυτό που υπάρχει είναι υπεκφυγή, για τον λόγο ότι δεν συμφέρει μια απάντηση .

Άλλωστε είναι ένα θέμα που δεν ξεφεύγει από το θέμα της θεοσοφίας, εκτός και αν δεν πιστεύεις γενικά στα θεϊκά όντα .




Φίλε elo όταν εμφανιστούν τα Θεϊκά Όντα ή οι Θεοσοφιστές, εάν εμφανιστούν, τότε θα μάθουμε αν η ερώτηση σου ξεφεύγει ή δεν ξεφεύγει από το θέμα!

Για μένα είσαι εκτος θέματος αγαπητέ, ας περιμένουμε τα Θεϊκά Όντα και τους Θεοσοφιστές…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 10:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Φίλε elo όταν εμφανιστούν τα Θεϊκά Όντα ή οι Θεοσοφιστές, εάν εμφανιστούν, τότε θα μάθουμε αν η ερώτηση σου ξεφεύγει ή δεν ξεφεύγει από το θέμα!

Εμφανιστήκανε φίλε μου ……..μόλις βλέπω ένα …ΧΑ ΧΑ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2007, 13:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμφανιστήκανε φίλε μου ……..μόλις βλέπω ένα …ΧΑ ΧΑ .

Ωχ!
Βρε φίλε, άρχισες κι εσύ να βλέπεις ιπτάμενα Θεϊκά Όντα?
Δεν το έλεγες νωρίτερα και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2007, 11:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Θεοσοφία, αυτό είναι το θέμα μας. Τα Θεϊκά Όντα και η Σοφία τους.
Η Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ το 1875 έκανε την αρχή για να φανερώσει την Σοφία των Θειων Όντων. Άρα τι ποιο λογικό από το να θέλει κάποιος να μάθει για τα Θεϊκά Όντα?!

Αν η Μπλαβάτσκυ θα ήταν ανάμεσα μας άραγε θα απαντούσε στις ερωτήσεις μας…….?!

Γιατί οι οπαδοί της Αληθείας αποφεύγουν να μας πούνε την Αλήθεια τους, ποιοι είναι τα Θεϊκά Όντα?

Άραγε όσοι έχουν αποδεχτεί την Μπλαβάτσκυ γνωρίζουν ποια είναι τα Θεϊκά Όντα……?!

Άραγε όσοι έχουν αποδεχτεί την Μπλαβάτσκυ δεν θέλησαν ποτέ να μάθουν γιατί το 1875; γιατί την Μπλαβάτσκυ; Δεν θέλησαν ποτέ να μάθουν τι έγινε μέχρι και το 1875 που ήταν αυτά τα Θεϊκά Όντα και ποια ήταν η τότε Μπλαβάτσκυ?


Αν δεν γνωρίζεις τα Θεϊκά Όντα τότε δεν γνωρίζεις καμία Αλήθεια, δεν γνωρίζεις την Θεοσοφία!


Αν κρύβεις τα Θεϊκά Όντα τότε είσαι ανώτερος από τα Θεϊκά Όντα!

Αν τα Θεϊκά Όντα κρύβονται από σένα τότε δεν σε εμπιστεύονται!


Άραγε εσύ που έχεις αποδεχτεί την Μπλαβάτσκυ τι έχεις να πεις για όλα αυτά, τι είπες στον εαυτό σου……??????!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy