ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αστυνομικοί εξαναγκάζουν Αλβανούς να ξυλοκοπηθούν μεταξύ τους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 10:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

DiogenisM
ΕΡΩΤΗΣΗ!
Εσείς βρε παιδιά τι τιμωρία θα βάζατε αν μπορούσατε να έχετε τον νόμο στα χέρια σας; Με ποιο τρόπο πιστέυετε ότι θα μπορούσατε να "συνετίσετε" τον όποιο κακοποιό, γιατί όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει...

Η αστυνομία "δεν έχει το Νόμο στα χέρια της".

quote:

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=693

Το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, έχει ως αποστολή:
Την κατοχύρωση και διατήρηση της δημόσιας τάξης.
Την προστασία της δημόσιας και κρατικής ασφάλειας.
Την πυρασφάλεια, δασοπυρόσβεση και αγροτική ασφάλεια.
Την εξασφάλιση της πολιτικής άμυνας της χώρας.
Τη συμμετοχή στην εξασφάλιση της εθνικής άμυνας σε συνεργασία με τις ένοπλες δυνάμεις.


quote:

Άρθρο 96 - Σύνταγμα της Ελλάδος

1. Στα τακτικά ποινικά δικαστήρια ανήκει η τιμωρία των εγκλημάτων και η λήψη όλων των μέτρων που προβλέπουν οι ποινικοί νόμοι.
2. Mπορεί με νόμο: α) να ανατεθεί και σε αρχές που ασκούν αστυνομικά καθήκοντα η εκδίκαση αστυνομικών παραβάσεων που τιμωρούνται με πρόστιμο, β) να ανατεθεί σε αρχές αγροτικής ασφάλειας η εκδίκαση των σχετικών με τους αγρούς πταισμάτων και των ιδιωτικών διαφορών που απορρέουν από αυτά.
Σ’ αυτές τις δύο περιπτώσεις οι αποφάσεις που εκδίδονται υπόκεινται σε έφεση στο αρμόδιο τακτικό δικαστήριο, η οποία έχει ανασταλτική δύναμη.
3. Eιδικοί νόμοι ορίζουν τα σχετικά με δικαστήρια ανηλίκων, στα οποία επιτρέπεται να μην εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 93 παράγραφος 2 και 97. Oι αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών μπορεί να μην απαγγέλλονται δημόσια.
4. Eιδικοί νόμοι ορίζουν:
α) Tα σχετικά με τα στρατοδικεία, ναυτοδικεία και αεροδικεία, στην αρμοδιότητα των οποίων δεν μπορεί να υπαχθούν ιδιώτες.
β) Tα σχετικά με το δικαστήριο λειών.
5. Tα δικαστήρια του στοιχείου α΄ της προηγούμενης παραγράφου συγκροτούνται κατά πλειοψηφία από μέλη του δικαστικού σώματος των ενόπλων δυνάμεων, που περιβάλλονται με τις εγγυήσεις λειτουργικής και προσωπικής ανεξαρτησίας του άρθρου 87 παρ. 1 του Συντάγματος. Για τις συνεδριάσεις και αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών εφαρμόζονται οι διατάξεις των παραγράφων 2 έως 4 του άρθρου 93. Tα σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής, καθώς και ο χρόνος που θα αρχίσει η ισχύς τους, ορίζονται με νόμο.


Κανείς αστυνομικός δεν έχει δικαίωμα να ορίζει ποινές
Έτσι απλά.

quote:

DiogenisM
(αλήθεια... γιατί δνε έχω ακούσει για κρούσματα Γάλλων πχ, Ισπανών κτλ κτλ...-[μιλάμε για την συχνότητα των κρουσμάτων]. Και βέβαια όλοι οι Αλβανοί δεν είναι ίδιοι, όμως στην συντριπτική πλειοψηφία...
Πείτε μου λοιπόν... εσείς τι θα κάνατε; Μία σύσταση και μετά άντε γειά; Δεν είναι και πολύς καιρός που έβγαιναν στις τηλεοράσεις κρούσματα που τους άρπαζαν την τσάντα και έτσι για σιγουριά ρίχναν και μία σφαίρα...

Καταρχήν, για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment16639_EPIKRATEIA_egklimatikotita.pdf

Δες τον προτελευταίο πίνακα με τους αλλοδαπούς και τους ημεδαπούς.

Μετά δες και αυτό:
http://www.cityofathens.gr/portal/site/AthensPortal/menuitem.751dd1b96a0a59d37d4139c3500000a0/index6f42.html

Και αν δεν το κατάλαβες, να σου πω ότι αν ήμουνα Γάλλος ή Ισπανός, θα ήμουνα πολύ κάφρος αν αποφάσιζα να μεταναστεύσω στην Ελλάδα για οικονομικούς λόγους.

Κάποτε αυτή η τρομολαγνεία και η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...

Edited by - Τρίτοξον on 21/06/2007 10:43:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 12:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

DiogenisM
ΕΡΩΤΗΣΗ!
Εσείς βρε παιδιά τι τιμωρία θα βάζατε αν μπορούσατε να έχετε τον νόμο στα χέρια σας; Με ποιο τρόπο πιστέυετε ότι θα μπορούσατε να "συνετίσετε" τον όποιο κακοποιό, γιατί όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέει...

--------------------------------------------------------------------------------


Η αστυνομία "δεν έχει το Νόμο στα χέρια της".


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=693

Το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, έχει ως αποστολή:
Την κατοχύρωση και διατήρηση της δημόσιας τάξης.
Την προστασία της δημόσιας και κρατικής ασφάλειας.
Την πυρασφάλεια, δασοπυρόσβεση και αγροτική ασφάλεια.
Την εξασφάλιση της πολιτικής άμυνας της χώρας.
Τη συμμετοχή στην εξασφάλιση της εθνικής άμυνας σε συνεργασία με τις ένοπλες δυνάμεις.


--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Άρθρο 96 - Σύνταγμα της Ελλάδος

1. Στα τακτικά ποινικά δικαστήρια ανήκει η τιμωρία των εγκλημάτων και η λήψη όλων των μέτρων που προβλέπουν οι ποινικοί νόμοι.
2. Mπορεί με νόμο: α) να ανατεθεί και σε αρχές που ασκούν αστυνομικά καθήκοντα η εκδίκαση αστυνομικών παραβάσεων που τιμωρούνται με πρόστιμο, β) να ανατεθεί σε αρχές αγροτικής ασφάλειας η εκδίκαση των σχετικών με τους αγρούς πταισμάτων και των ιδιωτικών διαφορών που απορρέουν από αυτά.
Σ’ αυτές τις δύο περιπτώσεις οι αποφάσεις που εκδίδονται υπόκεινται σε έφεση στο αρμόδιο τακτικό δικαστήριο, η οποία έχει ανασταλτική δύναμη.
3. Eιδικοί νόμοι ορίζουν τα σχετικά με δικαστήρια ανηλίκων, στα οποία επιτρέπεται να μην εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 93 παράγραφος 2 και 97. Oι αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών μπορεί να μην απαγγέλλονται δημόσια.
4. Eιδικοί νόμοι ορίζουν:
α) Tα σχετικά με τα στρατοδικεία, ναυτοδικεία και αεροδικεία, στην αρμοδιότητα των οποίων δεν μπορεί να υπαχθούν ιδιώτες.
β) Tα σχετικά με το δικαστήριο λειών.
5. Tα δικαστήρια του στοιχείου α΄ της προηγούμενης παραγράφου συγκροτούνται κατά πλειοψηφία από μέλη του δικαστικού σώματος των ενόπλων δυνάμεων, που περιβάλλονται με τις εγγυήσεις λειτουργικής και προσωπικής ανεξαρτησίας του άρθρου 87 παρ. 1 του Συντάγματος. Για τις συνεδριάσεις και αποφάσεις των δικαστηρίων αυτών εφαρμόζονται οι διατάξεις των παραγράφων 2 έως 4 του άρθρου 93. Tα σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής, καθώς και ο χρόνος που θα αρχίσει η ισχύς τους, ορίζονται με νόμο.


--------------------------------------------------------------------------------


Κανείς αστυνομικός δεν έχει δικαίωμα να ορίζει ποινές
Έτσι απλά.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------

DiogenisM
(αλήθεια... γιατί δνε έχω ακούσει για κρούσματα Γάλλων πχ, Ισπανών κτλ κτλ...-[μιλάμε για την συχνότητα των κρουσμάτων]. Και βέβαια όλοι οι Αλβανοί δεν είναι ίδιοι, όμως στην συντριπτική πλειοψηφία...
Πείτε μου λοιπόν... εσείς τι θα κάνατε; Μία σύσταση και μετά άντε γειά; Δεν είναι και πολύς καιρός που έβγαιναν στις τηλεοράσεις κρούσματα που τους άρπαζαν την τσάντα και έτσι για σιγουριά ρίχναν και μία σφαίρα...

--------------------------------------------------------------------------------


Καταρχήν, για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment16639_EPIKRATEIA_egklimatikotita.pdf

Δες τον προτελευταίο πίνακα με τους αλλοδαπούς και τους ημεδαπούς.

Μετά δες και αυτό:
http://www.cityofathens.gr/portal/site/AthensPortal/menuitem.751dd1b96a0a59d37d4139c3500000a0/index6f42.html

Και αν δεν το κατάλαβες, να σου πω ότι αν ήμουνα Γάλλος ή Ισπανός, θα ήμουνα πολύ κάφρος αν αποφάσιζα να μεταναστεύσω στην Ελλάδα για οικονομικούς λόγους.

Κάποτε αυτή η τρομολαγνεία και η παραπληροφόρηση πρέπει να σταματήσει.



Έυγε Τρίτοξον για το πόστ σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 13:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA...
quote:
Καο επειδή αναφέρομαι σε εσάς και όχι σε αυτά τα άχρηστα υποκείμενα
quote:
Και τα ήθελα να δω τα μούτρα σας
quote:
ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ, κολλημένα όντα
quote:
ΕΣΕΙΣ, μέσα στον γελοίο κόσμο σας
quote:
Τότε να σας δω: θα τις γράφετε αυτές τις γελοιότητες ή όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DiogenisM
Νέο Μέλος

Falkland Islands
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 14:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiogenisM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρίτοξον, γενικά βλέπω έναν φανατισμό σε αυτό που θέλεις να υποστηρίξεις. Τις είδα τις σελίδες που μου πρότεινες.
Κατ΄αρχήν δεν μου απάντησες στην ερώτηση που έκανα.
Ρώτησα τι θα έκανες ΕΣΥ αν είχες τον νόμο στα χέρια σου και δεν ανέφερα για την αστυνομία.
Επίσης ήθελα να πω ότι ο φόβος ίσως να μπορούσε να επιδράσει ανατρεπτικά σε ανθρώπους που με την μεγαλύτερη ευκολία αντί για το δρόμο της εργασίας , προτιμούν την κλεψιά ή οτιδήποτε άλλο.
ΑΝ θέλει κάποιος εργασία μπορεί να βρει. Έχω δει πολλούς Αλβανούς να αργάζονται σαν πιτσαδόροι, και κάποια εποχή είχα φιλίες και με Αλβανούς (και όχι μόνο).
Δεν είμαι εγώ ο προκατειλλημένος, μάλλον εσύ είσαι και επιτίθεσαι άδικα, ίσως χωρίς να θέλεις να ανοίξεις το μυαλό σου και να σκεφτέις με έναν διαφορετικό τρόπο, απο τις παρωπίδες που πιστύεω ότι έχεις.
(Μιλάω έτσι χωρίς να είμαι επιθετικός ως προς εσένα, απλά την γνώμη μου λέω).
Επίσης να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες σχετικά με το σύνταγμα της Ελλάδος.
Ακόμη να προσθέσω, ότι ανθρώπινα διακιώματα έχουν όλοι οι άνθρωποι, και οι κακοποιοί βεβαίως, αλλά και οι ηλικιωμένοι,όπως και η 42η γυναίκα που πήγε να γίνει απόπειρα εναντίων της.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 15:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι φατσούλες και τα ερωτηματικά Libero;
Υπάρχει κάτι από τα γραφόμενα μου που θα ήθελες να στο αναλύσω περισσότερο;
Ή έχεις στο μυαλό σου κάτι άλλο ίσως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 16:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, λοιπόν ότι ένα τόσο ουδέτερο post θα κατηγορούνταν για φανατισμό δεν το περίμενα. Εγώ περίμενα άλλου είδους απαντήσεις όπως π.χ. ότι το Σύνταγμα της Ελλάδος ορίζει επίσης:
quote:

'Αρθρο 7 - (Καμιά ποινή χωρίς νόμο, απαγόρευση βασανιστηρίων)

1. Έγκλημα δεν υπάρχει ούτε ποινή επιβάλλεται χωρίς νόμο που να ισχύει πριν από την τέλεση της πράξης και να ορίζει τα στοιχεία της. Ποτέ δεν επιβάλλεται ποινή βαρύτερη από εκείνη που προβλεπόταν κατά την τέλεση της πράξης.
2. Tα βασανιστήρια, οποιαδήποτε σωματική κάκωση, βλάβη υγείας, ή άσκηση ψυχολογικής βίας, καθώς και κάθε άλλη προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας απαγορεύονται και τιμωρούνται, όπως νόμος ορίζει.
**3. Η γενική δήμευση απαγορεύεται. Θανατική ποινή δεν επιβάλλεται, εκτός από τις περιπτώσεις που προβλέπονται στο νόμο για κακουργήματα τα οποία τελούνται σε καιρό πολέμου και σχετίζονται με αυτόν.
4. Nόμος ορίζει με ποιους όρους το Kράτος παρέχει, ύστερα από δικαστική απόφαση, αποζημίωση σε όσους καταδικάστηκαν, προφυλακίστηκαν ή με άλλο τρόπο στερήθηκαν άδικα ή παράνομα την προσωπική τους ελευθερία.


Αλλά θα σου απαντήσω όμως σε ό,τι ακριβώς με ρωτάς.

quote:

Κατ΄αρχήν δεν μου απάντησες στην ερώτηση που έκανα.
Ρώτησα τι θα έκανες ΕΣΥ αν είχες τον νόμο στα χέρια σου και δεν ανέφερα για την αστυνομία.


Αν "είχα το Νόμο στα χέρια μου" (το οποίο εγώ μεταφράζω "αν ήμουν δικαστής"), θα επέβαλα την ποινή που ορίζει ο Νόμος τελεία και παύλα.

Τώρα, αν εσύ δεν γουστάρεις τις ποινές που ορίζει ο Νόμος, αλλά ταυτόχρονα δεν θες και να παραβείς τον Νόμο, η διαδικασία είναι απλούστατη: σε 5-6 μήνες θα έχουμε εκλογές. Δεν έχεις παρά να ψηφίσεις αυτόν που θα υποσχεθεί αυστηρότερες ποινές (ή ακόμη και ψυχοσωματικά βασανιστήρια - διότι περί αυτών ομιλούμε όταν αναφερόμαστε στο video) για όσους εγκληματούν. Τώρα, αν τύχει και αυτός που ψήφισες δεν πάρει πάνω από 150 έδρες στη Βουλή (η οποία νομοθετεί σύμφωνα με το Σύνταγμά μας), τι να κάνουμε - αυτή είναι η Δημοκρατία. Προσπάθησε τουλάχιστον να πιέσεις τους Βουλευτές να περάσουν τις ιδέες σου: αλληλογραφία, ιστολόγια, φέιγ-βολάν (αν και το απορρίπτω γιατί συνιστα περιβαλλοντική μόλυνση), κάτι θα βρεις.

quote:

Επίσης ήθελα να πω ότι ο φόβος ίσως να μπορούσε να επιδράσει ανατρεπτικά σε ανθρώπους που με την μεγαλύτερη ευκολία αντί για το δρόμο της εργασίας , προτιμούν την κλεψιά ή οτιδήποτε άλλο.


Είναι τελείως λάθος σκέψη. Και θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα: Σε αρκετές πολιτείες της Αμερικής (π.χ. Τέξας), η ποινή για ιδιαζόντως απεχθή κακουργήματα είναι η κρατική δολοφονία ή "θανατική ποινή". Παρόλαυτά οι ΗΠΑ είναι η χώρα όπου οι δολοφονίες τύπου "serial killer" και "Columbine" ή "Virginia tech" έχουν καταντήσει μόνιμο φαινόμενο. Δεν έχει αποδειχθεί ποτέ και πουθενά συσχέτιση αυστηρότητας ποινών με τη μείωση της εγκληματικότητας. Αντίθετα, ο σοφός Ελληνικός λαός λέει "όπου ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή". Αν διδάξουν στα παιδιά την αξία της ζωής και τον σεβασμό στον κόπο του συνανθρώπου αντί να διδάσκουν το lifestyle και την απαξία της ανθρώπινης ζωής, η εγκληματικότητα θα μειωθεί ραγδαία (άποψή μου). Αλλά το πιο σημαντικό δεν είναι αυτό. Το πιο σημαντικό είναι ότι στην Ελλάδα Νόμοι υπάρχουν απλά δεν εφαρμόζονται. Διότι αύριο που θα κλέψει το ανηψούδι σου, θα πας στο δικαστήριο και κλαίγοντας θα παρακαλέσεις το δικαστή να μην το χώσει μέσα τριανταεφτά χρόνια και όταν ο δικαστής θα σε αγνοήσει, θα πας στον Τάδε πολιτικό και θα του πεις "είναι σκευωρία, είναι πολιτικός κρατούμενος, είναι πολύ καλό παιδί" μη σου πω ότι μετά θα πας στον Τριανταφυλλόπουλο να πεις τα ίδια. Και βέβαια μέσα στη φυλακή το ανιψούδι σου θα πάρει διδακτορικό στο έγκλημα.

Εννοείται βέβαια ότι η αναφορά σε συγγενή σου ήταν καθαρά για χάρη της συζήτησης, είμαι βέβαιος ότι το ανιψούδι σου θα γίνει υποδειγματικός πολίτης.

quote:

ΑΝ θέλει κάποιος εργασία μπορεί να βρει. Έχω δει πολλούς Αλβανούς να αργάζονται σαν πιτσαδόροι,

Εγώ πάλι έχω δει πολλούς - μα πάρα πολλούς - εργοδότες να μην πληρώνουν δεδουλευμένα, να μην πληρώνουν ΙΚΑ κ.λ.π.

quote:

και κάποια εποχή είχα φιλίες και με Αλβανούς (και όχι μόνο).

Εγώ δεν είχα ποτέ μου. Μου κάνει εντύπωσει που όλοι όσοι επικροτούν την ενέργεια του αστυνομικού "έχουν φίλους Αλβανούς". Δεν ρωτάς τον φίλο σου πως του φάνηκε το video;

(Παρεπιπτόντως ο ένας ήταν ομογενής Έλληνας).

quote:

Δεν είμαι εγώ ο προκατειλλημένος, μάλλον εσύ είσαι και επιτίθεσαι άδικα, ίσως χωρίς να θέλεις να ανοίξεις το μυαλό σου και να σκεφτέις με έναν διαφορετικό τρόπο, απο τις παρωπίδες που πιστύεω ότι έχεις.

Αυτό λοιπόν θα πρέπει να το αποδείξεις. Όταν σου αναφέρουν στοιχεία και εσύ απαντάς με ύβρεις τύπου "προκατειλλημένος" (sic) και "έχεις παρωπίδες" (μπορεί να τις έχω αλλά πίστεψέ με δεν τις φοράω) τότε ο επιεικέστερος χαρακτηρισμός που σου προσάπτεται είναι "φανατισμένος".

quote:

(Μιλάω έτσι χωρίς να είμαι επιθετικός ως προς εσένα, απλά την γνώμη μου λέω).

Είμαι απολύτως βέβαιος.

quote:

Επίσης να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες σχετικά με το σύνταγμα της Ελλάδος.

Παρακαλώ, αν και πιστεύω ότι είναι υποχρέωση κάθε Έλληνα να γνωρίζει μερικές βασικές διατάξεις του.

quote:

Ακόμη να προσθέσω, ότι ανθρώπινα διακιώματα έχουν όλοι οι άνθρωποι, και οι κακοποιοί βεβαίως, αλλά και οι ηλικιωμένοι,όπως και η 42η γυναίκα που πήγε να γίνει απόπειρα εναντίων της.

Συμφωνώ απόλυτα. Ποτέ μου σε κανένα post δεν είπα κάτι διαφορετικό.

quote:

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.


Εδώ και αν συμφωνώ

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DiogenisM
Νέο Μέλος

Falkland Islands
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 17:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiogenisM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι απαντήσεις σου άμμεσες φίλε Τρίτοξον...
θα σου απαντήσω επιγραμματικά, μιας και είναι η τελυταία φορά που θα ασχοληθώ πλέον μαζί σου.
Να σου αλλάξω και να μου αλλάξεις γνώμη φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.
Σε μερικά συμφωνώ μαζί σου σε άλλα όχι, κυρίως διαφωνώ με τον ειρωνικό σου τρόπο όταν θέλεις να μου "δείξεις". (Μία για τους Αλβανούς και τις "φιλίες μου", και μία για το ...ανηψούδι που είσαι σίγουρος ότι θα γίνει υποδειγματικός πολίτης...)
Ποσώς με ενδιαφέρει αν ο ένας ήταν Έλληνας όχι όχι, αν ο άλλος ήταν Αλβανός, Τούρκος ή Αμερικάνος.
Η Γνώμη μου είναι αυτή, η δική σου είναι η άλλη.
Αν διαβάσεις όλες τις απαντήσεις που έχουν δοθεί , τότε θα καταλάβεις το γενικό κλίμα που επικρατεί...

Γειά σου φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 19:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματικά πολύ παράξενο που όσοι είναι κατά των άλλων εθνικοτήτων
(για να μην πω κατά των αλβανών),
είχαν -ή,έχουν- φίλους αλβανούς

τι σόι φιλίες είναι αυτές ?

ή τους "πάτε" ή δεν τους "πάτε"

OANNHSEA σε έχω γνωρίσει από κοντά και μου έκανες την καλύτερη εντύπωση

αλλά θα στο πω ξεκάθαρα : το αποκλείω να έχεις περάσει έστω και ένα λεπτό μέσα σε κρατητήριο

αν δεν έχεις πάει εκεί, για οποιονδήποτε λόγο (π.χ. εντελώς κατά λάθος),άστο καλύτερα

(μας διαβάζει και ο lousipan και κινδυνεύουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 19:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πραγματικά πολύ παράξενο που όσοι είναι κατά των άλλων εθνικοτήτων
(για να μην πω κατά των αλβανών),
είχαν -ή,έχουν- φίλους αλβανούς

τι σόι φιλίες είναι αυτές ?

ή τους "πάτε" ή δεν τους "πάτε"


διαβαζωντας αυτο εχω μια ερωτηση να κανω


ειπα οτι ενας εκ των τριων κολητων μου ειναι αλβανος
και ειπα οτι ειμαι εναντια στο καθε καθικι που προτημα να κλεβει παρα να δουλευει
μπορει καποιος να μου πει πως βγαινει το συμπερασμα οτι δεν παω τους αλλοδαπους;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 21:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών,
Το ότι είμαι ήρεμος και διαλακτικός και δεν σημαίνει ότι δεν είμαι και λογικός και οι σκέψεις μου βασίζονται πάνω σε αυτήν και την λογική.
Όχι δεν έχω πάει φυλακή ή κρατητήριο (αν και κινδύνευσα πάνω από δύο φορές)... Επίσης είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι το νομικό και σοφρονιστηκό σύστημα διαμέσου των φυλακών είναι όχι απαρχαιομένο αλλά και ΜΗ λειτουργικό ως προς την θεωρία της απόδωσης δικαιοσύνης. Το να κλείνεις ένα άνθρωπο για κάμποσα χρόνια σε μία φυλακή δεν είναι δικαιοσύνη, όπως και δεν είναι σωστό πολιτικοί με "διασηνδέσεις ή ψυχολογικά κριτίρια" να δημιουργούν νόμους προς απόσωση δικαιοσύνης ή να την εφαρμόζουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν αδύναμα χαρακτιριστικά...

Οι φράσεις που έγραψα και ενόχλησαν τον Limbero ώστε να τις υπογραμμίσει είναι η βάση όλης της σαπίλας μέσα στην οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή το 99% του ελληνικού λαού και πρέπει να βγείτε έξω από τον βόθρο (τον οποίο σας έχουν πουλήσει αδρά πολιτικοί και "διανοούμενοι") για να δείτε την αλήθεια. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΕΚΦΡΑΣΗ: Πορευόμαστε όπως μπορούμε...

Παράδειγμα χαρακτιριστικό ο lousipan (αστυνομικός το επάγγελμα εάν έχω καταλάβει καλά)...
Α) Χαρακτιρίζει τις προθέσεις και τις πράξεις των αστυνομικών σύμφωνα με πολιτικά κριτίρια. Χαλόου... Το ότι συνέχεια η εκληματικότητα αυξάνεται είναι δημιούργημα πολιτικό των 4 τελευταίων ετών και όχι των 30 τελευταίων που το μέγιστο χρονικό διάστημα κυβερνούν "δημοκρατικές κυβερνήσεις"; Καθώτι άλλα θυμάμαι εγώ...
ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ Ή ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ- Το ότι τόσοι άχρηστοι μέσα στην ελληνική αστυνομία παίζουν με την πολιτική (για την ακρίβεια γλύφουν πολιτικούς ) για να πάρουν "θέσεις" δεν έχει απασχολήσει ποτέ κανέναν από εσάς όσον αφορά την αποτελεσματικότητα της αστυνομίας...
Β) Δεν αναφέρει καθόλου εάν υπάρχει τμήμα εσωτερικών υποθέσεων με σκοπό να ανακαλύπτει και να παύει τους παρανομούντες αστυνομικούς... Άλλωστε γιατί να υπάρχει; Το 20% των αστυνομικών ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και αντί να τους πετάξουν έξω από το σώμα, τους κανακεύουν – γιατί πολύ απλά το 30% των παρανομούντων ανήκει στους υψηλόβαθμους οι οποίοι δεν θέλουν να χάσουν τα «κεκτιμένα»... Και φυσικά αρχίζουν τα τετριμένα «καλέ οικογενοιάρχης άνθρωπος είναι, δεν θα το ξανακάνει – όλοι άνθρωποι είμαστε»... ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΕΣ ΑΠΟ Ο’ΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ...
Γ) Πόσοι από τους συναδέλφους του lousipan έχουν σώας τας φρένας μετά από υπηρεσία 15 και άνω ετών; Πόσοι είναι πανέτοιμοι άνα πάσα στιγμή να αναλάβουν καθήκοντα καταδίωξης και σύλληψης οπλοφορούντων κακοποιών και να αποδόσουν σωστά στην υπηρεσία τους; Μήπως το ποσοστό είναι κάτω του 20%; ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ 5 ΜΟΝΟ!!! Οι υπόλοιποι είναι ικανοί μόνο για γραφειοκρατικές υπηρεσίες!!! Για αυτό και δεν κυκλοφορούν τόσοι αστυνομικοί στους δρόμους και είναι μόνο για τα γραφεία και για να το παίζουν σεκιουριτάδες στους απανταχού «αξιοθρήνητους», πολιτικούς ή μη– γιατί εάν τους βγάλουν στο δρόμο θα θρηνούμε θύματα από τους «καταπληκτικούς αστυνομικούς» και φυσικά θα θρηνούμε και τους «καταπληκτικούς αστυνομικούς»... Έτσι για πλάκα lousipan, γράψε πόσες σφαίρες έχεις ρίξει στην ζωή σου ανά έτος – την αλήθεια ε; Καθώς επίσης και το μέσο ποσοστό των άλλων αστυνομικών... ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΩΣΣΙΚΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ...
Δ) Φυσικά κανένας δεν έμας έχει εξηγήσει ότι με αυτά και με τα άλλα, οι αστυνομικοί έχουν καταντήσει δημόσιοι υπάλληλοι οι οποίοι φοβούνται για την θέση τους (εκτός φυσικά από την ζωή τους). Έτσι το γλύψιμο (πολιτικό ή μη) πάει σύννεφο, η καθιστέρηση στις κλήσεις (σε ιδιαίτερες περιοχές) εντυπωσιακή και φυσικά καταπληκτική η πιστή εφαρμογή του «ότι θέλει ο πολιτικός...» - αλλιώς μπορούμε να βρεθούμε ή νεκροί ή με καμία μετάθεση για Γαύδο...

Για αυτό γράφω παραπάνω ότι πρέπει να ξυπνήσετε από τον ύπνο σας...
Κάθε φασιστικό κόμμα θέλει να ελέγχει πλήρως την αστυνομία, πρώτον για να ελέγχει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τους πολίτες και δεύτερον για να «ελέγχει» τις δυνάμεις επιβολής της τάξεις στους δικούς του ανθρώπους... Και δυστηχώς οι πράσινοι, οι γαλάζιοι και οι κόκκινοι φασίστες το πράτουν αυτό με κάθε είδους τρόπο, είτε άμμεσο (επιβολή ηγεσίας και ανόδου στις βαθμίδες μέσω κομματικών διαδικασιών), είτε έμμεσο – και ναι αυτό που είδαμε και διαβάζουμε περί «φασιστικής αστυνομίας» και λοιπόν αηδιών ήταν ο τρόπος του ελέγχου μίας πολιτικής μερίδας που δεν πρόκειται ποτέ να πάρει την εξουσία για να πετύχει την άμμεσο έλεγχο... Και εσείς απλώς αναμασάτε την προπαγάνδα τους... Μόνο που με την γελοία τους προπαγάνδα τόσα χρόνια έχουν φτάσει να θεωρείτε όλοι την αστυνομία σαν δημόσια υπηρεσία και να της φέρεστε έτσι – ειδικότερα τα σκουπίδια οι δημοσιογράφοι.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΦΕΡΕΙ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΣΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ (Ή ΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ) ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ...

Μέχρι στιγμής έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα από τα παραμύθια που σας έχουν βάλει στο μυαλό διαμέσου της προαπγάνδας οι απανταχού «δημοκρατικοί κουλτουριαρέοι» ή θέλετε περισσότερες διευκρινήσεις;

ΥΓ. Χτες το βράδυ έβλεπα ειδήσεις στο ALTER. Στην διάρκεια του δελτίου ο Τράγκας είπε στον εκπρόσωπο της αριστεράς να θυμηθεί τα γκούλαγκ - και ο αντιπρόσωπος της αιστεράς είπε: και εσείς να θυμηθείτε το αρυνομικό τμήμα της Ομονίας. Τόση γελοία προπαγάνδα που καταντάει εμετική. Συγκρίνει το σκατό, τα γκούλαγκ με τα εκατομμύρια των θανάτων και των απάνθρωπων βασανηστιρίων που έγιναν ΚΑΤΑ ΕΝΤΟΛΗ σε μία "δημοκρατική κυβέρνηση" με το περιστατικό στην Ομόνοια.... Πολύ θα ήθελα να ξέρω πότε θα ξυπνήσετε και θα δείτε την αλήθεια και την προπαγάνδα που σας ρίχνουν και την χωνέυετε σαν καλά πειθήνιοι πολιτικοί οπαδοί...

Edited by - OANNHSEA on 21/06/2007 21:55:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 02:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χαρακτηρας του ανθρωπου διαμορφωνεται απο την ηλικια του 1ος μεχρι των 3 περιπου.
Αυτο προταντικρυζει και συμφωνα με αυτο συμπεριφερεται.
Παντα η πρωτη του αντιδραση θα ειναι αυτη που του εμαθαν απο την ωρα που γεννηθηκε μεχρι τα 3 του χρονια.
Σε αυτη την μικρη αλλα οπωσδηποτε σημαντικη ηλικια,
οι γονεις νομιζουν οτι το παιδι δεν αντιλαμβανεται και μεταδιδουν ολες τις αρχετυπες συμπεριφορες τους (σαν μια ζωωδη κατασταση-τωρα εχω το δικο μου παιδι και θα κανω ο,τι θελω, ειμαι κυριαρχος)/
Μετα τα 3 του, το παιδι οφειλει να γνωρισει κανονες για να μην καταληξει ενας αναρχικος χωρις λογο. Κανονες που θα του διδαξει η οικογενεια αλλα και οι νομοι του κρατους στο οποιο ζει.
Εαν οι γονεις-κρατος-νομοι δεν του εχουν μαθει τα πρωτιστα (εννοειται μεσα απο κανονες συμπεριφορας που οι ιδιοι του μεταδιδουν),
το παιχνιδι εχει ηδη χαθει.
Μην περιμενετε αυτο το παιδι, συμφωνα με τα βιωματα που εχει ζησει,
να λειτουργησει διαφορετικα...
Ο χαρακτηρας του εχει ηδη διαμορφωθει...
Και δυστυχως ολοι αυτα τα παιδια,
εχουν μαθει να μισουν...
Εχει βαθεια κατασταλαξει στην ψυχη τους το μισος..
Δεν φταινε,
αλλα ετσι τους εμαθαν...
Ισως εαν τους υιοθετουσαμε απο μικρα μωρα,
να καταφερναμε κατι...
Οι καλοι τροποι δεν θα ωφελησουν σε τιποτα.
Δεν εχετε φαει σφαλιαρα απο τους γονεις σας για να σας μαθουν και να εμπεδωσετε το σωστο;
Δεν σας μαλωσαν ποτε;

Μην ξεχνατε, οτι αυτοι οι ανθρωποι (γιατι ειναι ανθρωποι,οταν μεταναστευουν ακομη και μεσα στις οικογενειες τους (ασχετα εαν δεν το δειχνουν γιατι προσπαθουν να προσαρμοστουν-μιλαμε για τους καλους),
φερονται με τον πλεον κακιστο τροπο.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια φυλη.
Γενικα αναφερομαι.
Και ειναι παντελως αδιανοητο να λετε οτι η εγκληματικοτητα δεν αυξηθηκε με την εισοδο των λαθρομεταστων...
Τα δικα τους τα σωψυχα (αυτα που περνουσαν αλλα και την κουλτουρα τους-και μην μου πεις οτι μπορεις να διδαξεις σε εναν Πακιστανο, αλβανο, Κουρδο κ.λπ- τα δικαιωματα της γυναικας!!! Γιατι οσο καλος ανθρωπος και να ειναι, το λιγοτερο που θα κανει, θα ειναι να σε πλακωσει στο ξυλο)
Το θεμα και το προβλημα ειναι το εξης:
Θα προχωρησουμε εμεις σαν λαος;
Ή θα γυρισουμε πισω (κατι το οποιο θα φανει μελλοντικα;
Θα τους αφομοιωσουμε;
Μεχρι να τους αφομοιωσουμε,
ποσα πραγματα πρεπει να χασουμε;
Και μην πηγαινετε το ζητημα σε πολιτικα θεματα,
γιατι ειναι παντελως ποταπο!!!
Παρακαλανε οι βολεμενοι ακαματηδες να ξαναβγει τί;;;
Τοσο σκεφτεσαι φιλε μου,
τοσο λες...
Η βολη σου σε ενδιαφερει...


Edited by - angi on 22/06/2007 02:53:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 11:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε OANNHSEA καταρχας δεν συνδεω και χαρακτηριζω τις πραξεις των συναδερφων με πολιτικα κριτηρια.Απλα ο φιλος GENTLEMAN στις ερωτησεις που μου εθεσε ηταν και αν υπαρχει μηπως στα γεγονοτα αυτα καποια προσπαθεια αμαυρωσης του σωματος η της κυβερνησης.Και εγω ειπα οτι η αστυνομια εχει προβλημα με την κυβερνηση αυτην την στιγμη.Το αν ο αστυνομικος πρεπει η δεν πρεπει να εχει πολιτικη αποψη νομιζω πως πρεπει δημοκρατια εχουμε και ειναι και αυτος πολιτης της δημοκρατικης κοινωνιας.Απλα να μην τα μπερδευει.Τωρα οσον αφορα την εκπαιδευση 3 χρονια στην σχολη εριξα γυρω στις 2000σφαιρες μετεπειτα μερικα χρονια στις ειδικες δυναμεις εριχνα καμια 2000 το χρονο και 3 χρονια που ειμαι στην επαρχια στην ασφαλεια ριχνω κανα 1000-1500 τις οποιες πληρωνω εγω.Η φυσικη μου κατασταση ειναι αριστη και θα την κραταω ετσι.Τωρα αλλοι συναδερφοι απο απλες υπηρεσιες πλην ΟΠΚΕ και αμεση δραση δεν νομιζω οτι ειναι στην κατασταση που πρεπει.Αλλα ειναι πολυ αυτοι που με δικα τους εξοδα κοιταν την εκπαιδευση τους αφου δεν φροντιζει το κρατος.Μεταθεση ειδικα εκτος νομου δεν μπορει να σου κανεις ουτε ο πρωθυπουργος.Επισης η πειθαρχια πλεον πρεπει να αντικατασταθει απο επαγγελματισμο και να εξαφανιστει καθε στρατωκρατικο καταλοιπο δεν ειμαστε σε πολεμο με τον πολιτη.Στις σχολες υπαρχει αριστη εκπαιδευση κανεις δεν φταιει αν οι χωντροκολληδες των επιτελειων δεν ξερουν να διαχειριστουν σωστα το προσωπικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 16:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε lousipan,μπορείς να μου πεις με ειλικρίνεια,ποιο είναι το ποσοστό των αστυνομικών που μπορούν να συννενοηθούν σε ανθρώπινο επίπεδο ?

OANNHSEA,δε διαφωνώ με τα γραφόμενά σου,αλλά έχω μία ένσταση

μην χρησιμοποιείς β'πληθυντικό γιατί πάντα παίζει η περίπτωση να μην έχεις κι εσύ καταλάβει κάτι καλά από την όλη φάσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 19:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών,
Έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέτω όμως με αυτό τον τρόπο μήπως και κάποιος καταλάβει και πει, όχι το οχαδερφίστικο της μάζας "εμείς;;;;", αλλά το ενεργητικό του ατόμου "ΕΓΩ;"... Ακραίο δεν λέω, αλλά μήπως τελικά είναι ο τρόπος της έγερσης των κοιμώμενων;

lousipan,
Ευτηχώς κατάλαβες ότι δεν σου έκανα επίθεση (είχα τις αμφιβολίες μου και τις ενοχές μου...).

quote:
οσον αφορα την εκπαιδευση 3 χρονια στην σχολη εριξα γυρω στις 2000σφαιρες μετεπειτα μερικα χρονια στις ειδικες δυναμεις εριχνα καμια 2000 το χρονο και 3 χρονια που ειμαι στην επαρχια στην ασφαλεια ριχνω κανα 1000-1500 τις οποιες πληρωνω εγω

ΟΙ τελευταίες λέξεις τα λένε όλα... Αλλά πόσοι είναι αυτοί που έχουν το φιλότιμο να εξασκηθούν; Θα βασιζόμαστε πάντα στο φιλότιμο του έλληνα αστυνομικού άσε που όσο περνάει ο καιρό εξαφανίζεται...
Ανέφερες τον επαγγελματισμό. Δεν είσαι υπάλληλος για να έχεις επαγγελματισμό - είσαι όργανο της τάξης. Αυτή και μόνο η γελοία έκφραση δείχνει αυτό που έγραψα ποιό πάνω - το ότι οι αστυνομικοί μεταμορφώνονται σε δημόσιους υπαλλήλους...
Δεν κάνετε επάγγελμα - κάνετε λειτούργημα. Κάτι που δεν σας διδάσκουν στην σχολή. Όμως ποιό είναι το λειτούργημα του ανθρώπου που έχει το δικαίωμα να σκοτώσει άλλο άνθρωπο;
Πέφτεται όλοι (αστυνομικοί και μη) στην παγίδα μέσω της οποίας αποδυναμόνεται και η ελληνική αστυνομία και η ελληνική δικαιοσύνη...

Σκεφτήτε λογικά και αφήστε έξω τις γελοιότητες και τα συνθήματα που ακούτε κάθε ημέρα από τους 301 προδότες και τα τσιράκια τους, που θέλουν να αχρηστεύσουν την αστυνομία και γενικά την δικαιοσύνη...

lousipan,
1000-1500 σφαίρες; Glock 17 έχεις σαν δεύτερο όπλο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 07:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο χαρακτηρας του ανθρωπου διαμορφωνεται απο την ηλικια του 1ος μεχρι των 3 περιπου.
Αυτο προταντικρυζει και συμφωνα με αυτο συμπεριφερεται.
Παντα η πρωτη του αντιδραση θα ειναι αυτη που του εμαθαν απο την ωρα που γεννηθηκε μεχρι τα 3 του χρονια.
Σε αυτη την μικρη αλλα οπωσδηποτε σημαντικη ηλικια,
οι γονεις νομιζουν οτι το παιδι δεν αντιλαμβανεται και μεταδιδουν ολες τις αρχετυπες συμπεριφορες τους (σαν μια ζωωδη κατασταση-τωρα εχω το δικο μου παιδι και θα κανω ο,τι θελω, ειμαι κυριαρχος)/
Μετα τα 3 του, το παιδι οφειλει να γνωρισει κανονες για να μην καταληξει ενας αναρχικος χωρις λογο. Κανονες που θα του διδαξει η οικογενεια αλλα και οι νομοι του κρατους στο οποιο ζει.κτλ

Ξέρω παιδιά που στα 14 ήταν τα καλύτερα παιδιά. Ενός από αυτά ο πατέρας βάραγε τη μανα του.Στα 24 πουλάει ναρκωτικά.Και μιλάμε για παιδί που δεν είχε βρίσει ποτέ του. Ενός αλλουνού η μάνα είχε το σπίτι για.... ο πατέρας έκδιδε. Τώρα κλέβει μηχανάκια... Αρα το 3ων χρονών δεν παίζει... Α!Ενα άλλο παιδί μέχρι τα 17 Επινε όλη μέρα χόρτο... Τώρα συντηρεί όλη την οικογένεια του δουλεύοντας(τυχαίνει να ναι και αλβανός αυτός ο συγκεκριμένος...)

quote:
Μην ξεχνατε, οτι αυτοι οι ανθρωποι (γιατι ειναι ανθρωποι,οταν μεταναστευουν ακομη και μεσα στις οικογενειες τους (ασχετα εαν δεν το δειχνουν γιατι προσπαθουν να προσαρμοστουν-μιλαμε για τους καλους),
φερονται με τον πλεον κακιστο τροπο.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια φυλη.
Γενικα αναφερομαι.
Και ειναι παντελως αδιανοητο να λετε οτι η εγκληματικοτητα δεν αυξηθηκε με την εισοδο των λαθρομεταστων...
Τα δικα τους τα σωψυχα (αυτα που περνουσαν αλλα και την κουλτουρα τους-και μην μου πεις οτι μπορεις να διδαξεις σε εναν Πακιστανο, αλβανο, Κουρδο κ.λπ- τα δικαιωματα της γυναικας!!! Γιατι οσο καλος ανθρωπος και να ειναι, το λιγοτερο που θα κανει, θα ειναι να σε πλακωσει στο ξυλο)
Το θεμα και το προβλημα ειναι το εξης:
Θα προχωρησουμε εμεις σαν λαος;
Ή θα γυρισουμε πισω (κατι το οποιο θα φανει μελλοντικα;
Θα τους αφομοιωσουμε;
Μεχρι να τους αφομοιωσουμε,
ποσα πραγματα πρεπει να χασουμε;
Και μην πηγαινετε το ζητημα σε πολιτικα θεματα,
γιατι ειναι παντελως ποταπο!!!

Η κοπελιά μου είναι αλβανίδα. Αυτή τη στιγμή σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Τελείωσε το σχολείο με 19 κ 10/13.Και δεν έχει σωψυχα.Ο πατέρας της είναι απλά άψογος άνθρωπος. Οχι απλά δεν φέρεται με τον χειροτερο τρόπο στην οικογένεια του,, αλλά ακόμα νταντεύει τις κόρες του.Η κολλητή της είναι μοντέλο και σπουδάζει τει πειραιά.και δεν έχει σωψυχα. Μια Ξαδέρφη της τελείωσε το ΠαΠει και δουλεύει σαν μανατζερ και δεν έχει σώψυχα. Και για να μην απαριθμώ άτομα, ξέρω πάνω από 20-25 αλβανούς που είναι απλά πολλοί καλοί ανθρωποι. Βεβαίως υπάρχουν και άνθρωποι που είναι αμόρφωτοι , και έχω έρθει και στα χέρια. Αλλά αυτό δεν υποδηλώνει την ταυτότητα ενός ολόκληρου λαού.Αυτοί που ξέρω εγώ δεν ζητήσανε να αφομοιωθούνε, να σπουδάσουν, να βρούνε δουλειά και να ζήσουν αξιοπρεπώς θέλουν.

Και αυτό απλά δεν έχει σχέση με το αν στην ελληνική αστυνομία έχουμε πρόβλημα διευθέτησης ρόλων, που είναι σαφέστατο ότι έχουμε.
Oannhsea έχεις δίκιο όπως ο θέτεις,συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά για εμέ το θέμα δεν είναι να έχουμε σούπερ ουάου αστυνομικούς, το θέμα είναι να μην τους χρειαζόμαστε. Και αυτό θα συμβεί, εξαλείφοντας την ανεργία, παρέχοντας δωρεάν μόρφωση, και προάγοντας σωστά πρότυπα.(το κλείσιμο της τηλεόρασης θα έκανε καλό.)
Lousipan συμφωνούμε σχεδόν σε όλα... Αλλά δεν θεωρώ ότι το θέμα είναι ο ο επαγγελματισμός ούτε η στρατιωτική πειθαρχία που λέει ο oanhssea, το θέμα είναι, όπως και σε κάθε λειτούργημα, π.χ γιατροί, ο καθήν αρμόδιος να εχει επίγνωση των ευθυνών του και των αρμοδιοτήτων του.Η υπευθυνότητα σωζει ζωές.Και να μην μπαίνει σε ένα λειτούργημα επειδή "η δουλειά είναι σίγουρη" ή "έχει καλά λεφτά".Και εκεί έρχεται η ψυχολογία και η λειτουργικότητα του συστήματος.Γιατί αν στην περίπτωση που κάποιος δεν έκανε και απλά τον διώχνανε, θα χαμε λυμένα πολλά προβλήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 10:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι ενδιαφέρον να μάθουμε γιατί πήγε και έγινε αστυνομικός ο φίλος lousipan

εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μείνω αιώνια άνεργος,παρά να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα,που -συν τοις άλλοις- σε ωθεί σε ενέργειες όπως η απαξίωση της προσωπικότητας του διπλανού σου ή σε φαινόμενα όπως η ρουφιανιά

ποια είναι η ψυχολογία κάποιου ανθρώπου που σκοτώνει τη ζωή του ακολουθώντας ένα τόσο άσχημο επάγγελμα ??

προτού μου πείτε ότι εξασκούν λειτούργημα,θα σας έλεγα πρώτα να το ψάξετε καλά...η αστυνόμευση δεν είναι λειτούργημα,είναι καταστολήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 15:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μείνω αιώνια άνεργος,παρά να ακολουθήσω αυτό το επάγγελμα,που -συν τοις άλλοις- σε ωθεί σε ενέργειες όπως η απαξίωση της προσωπικότητας του διπλανού σου ή σε φαινόμενα όπως η ρουφιανιά

ποια είναι η ψυχολογία κάποιου ανθρώπου που σκοτώνει τη ζωή του ακολουθώντας ένα τόσο άσχημο επάγγελμα ??

προτού μου πείτε ότι εξασκούν λειτούργημα,θα σας έλεγα πρώτα να το ψάξετε καλά...η αστυνόμευση δεν είναι λειτούργημα,είναι καταστολή


Φίλε αγνοών, θεωρώ πως αυτό που αναφέρεις είναι ένα είδος γενίκευσης.
Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου αστυνομικοί απαξιώνουν την προσωπικότητα του συνανθρώπου τους ή καταφεύγουν στη "ρουφιανιά" - όπως είπες.
Αυτή όμως είναι η μία όψη του νομίσματος η οποία δεν έχει απήχηση σε όλο το αστυνομικό σώμα της Ελλάδας.
Υπάρχουν και πολύ καλοί αστυνομικοί οι οποίοι κάνουν όσο καλύτερα μπορούν την δουλειά τους, προστατεύουν τους Έλληνες πολίτες επειδή αντιλαμβάνονται την βαρύτητα του επαγγέλματος τους και σίγουρα δεν έχουν ξεχάσει την ανθρωπιά τους.
Αυτό όμως δε μπορεί να συμβαίνει σε κάθε εργασιακό τομέα?
Θα υπάρχουν πχ καλοί και κακοί λογιστές, καλοί και κακοί αστυνομικοί, καλοί και κακοί καθηγητές κτλ.
Ας μην τους βάζουμε όμως όλους στο ίδιο καζάνι, αδικούμε έτσι και τους μεν και τους δε.

Δεν θα πω ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι άσχημο αλλά ότι είναι δύσκολο.
Όταν κάποιος προσπαθεί να καταστείλλει ένοπλες ληστείες, όταν καταδιώκει έναν οπλισμένο δολοφόνο κτλ, πως να νιώθει όταν σκεφτεί ότι μπορεί να μην ξαναδεί την γυναίκα του, τα παιδιά του, τους γονείς του, τους φίλους του κτλ?
Κι όντας σε αυτή την ψυχολογική κατάσταση θα πρέπει να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί καθώς ένα μικρό λάθος του μπορεί να έχει ολέθριες συνέπειες.

Οι κακοί αστυνομικοί είναι αυτοί που είναι δυστυχώς.
Μην τους εξισώνουμε όμως με τους ανθρώπους που κάνουν καλά την δουλειά τους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 15:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο lousipan δεν είναι απλός αστυνομικός, είναι επίλεκτος. Εκπαίδευση κομμάντο.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 17:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο χαρακτηρας του ανθρωπου διαμορφωνεται απο την ηλικια του 1ος μεχρι των 3 περιπου.
Αυτο προταντικρυζει και συμφωνα με αυτο συμπεριφερεται.
Παντα η πρωτη του αντιδραση θα ειναι αυτη που του εμαθαν απο την ωρα που γεννηθηκε μεχρι τα 3 του χρονια.
Σε αυτη την μικρη αλλα οπωσδηποτε σημαντικη ηλικια,
οι γονεις νομιζουν οτι το παιδι δεν αντιλαμβανεται και μεταδιδουν ολες τις αρχετυπες συμπεριφορες τους (σαν μια ζωωδη κατασταση-τωρα εχω το δικο μου παιδι και θα κανω ο,τι θελω, ειμαι κυριαρχος)/
Μετα τα 3 του, το παιδι οφειλει να γνωρισει κανονες για να μην καταληξει ενας αναρχικος χωρις λογο. Κανονες που θα του διδαξει η οικογενεια αλλα και οι νομοι του κρατους στο οποιο ζει.κτλ

Ξέρω παιδιά που στα 14 ήταν τα καλύτερα παιδιά. Ενός από αυτά ο πατέρας βάραγε τη μανα του.Στα 24 πουλάει ναρκωτικά.Και μιλάμε για παιδί που δεν είχε βρίσει ποτέ του. Ενός αλλουνού η μάνα είχε το σπίτι για.... ο πατέρας έκδιδε. Τώρα κλέβει μηχανάκια... Αρα το 3ων χρονών δεν παίζει... Α!Ενα άλλο παιδί μέχρι τα 17 Επινε όλη μέρα χόρτο... Τώρα συντηρεί όλη την οικογένεια του δουλεύοντας(τυχαίνει να ναι και αλβανός αυτός ο συγκεκριμένος...)

quote:
Μην ξεχνατε, οτι αυτοι οι ανθρωποι (γιατι ειναι ανθρωποι,οταν μεταναστευουν ακομη και μεσα στις οικογενειες τους (ασχετα εαν δεν το δειχνουν γιατι προσπαθουν να προσαρμοστουν-μιλαμε για τους καλους),
φερονται με τον πλεον κακιστο τροπο.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια φυλη.
Γενικα αναφερομαι.
Και ειναι παντελως αδιανοητο να λετε οτι η εγκληματικοτητα δεν αυξηθηκε με την εισοδο των λαθρομεταστων...
Τα δικα τους τα σωψυχα (αυτα που περνουσαν αλλα και την κουλτουρα τους-και μην μου πεις οτι μπορεις να διδαξεις σε εναν Πακιστανο, αλβανο, Κουρδο κ.λπ- τα δικαιωματα της γυναικας!!! Γιατι οσο καλος ανθρωπος και να ειναι, το λιγοτερο που θα κανει, θα ειναι να σε πλακωσει στο ξυλο)
Το θεμα και το προβλημα ειναι το εξης:
Θα προχωρησουμε εμεις σαν λαος;
Ή θα γυρισουμε πισω (κατι το οποιο θα φανει μελλοντικα;
Θα τους αφομοιωσουμε;
Μεχρι να τους αφομοιωσουμε,
ποσα πραγματα πρεπει να χασουμε;
Και μην πηγαινετε το ζητημα σε πολιτικα θεματα,
γιατι ειναι παντελως ποταπο!!!

Η κοπελιά μου είναι αλβανίδα. Αυτή τη στιγμή σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Πειραιά. Τελείωσε το σχολείο με 19 κ 10/13.Και δεν έχει σωψυχα.Ο πατέρας της είναι απλά άψογος άνθρωπος. Οχι απλά δεν φέρεται με τον χειροτερο τρόπο στην οικογένεια του,, αλλά ακόμα νταντεύει τις κόρες του.Η κολλητή της είναι μοντέλο και σπουδάζει τει πειραιά.και δεν έχει σωψυχα. Μια Ξαδέρφη της τελείωσε το ΠαΠει και δουλεύει σαν μανατζερ και δεν έχει σώψυχα. Και για να μην απαριθμώ άτομα, ξέρω πάνω από 20-25 αλβανούς που είναι απλά πολλοί καλοί ανθρωποι. Βεβαίως υπάρχουν και άνθρωποι που είναι αμόρφωτοι , και έχω έρθει και στα χέρια. Αλλά αυτό δεν υποδηλώνει την ταυτότητα ενός ολόκληρου λαού.Αυτοί που ξέρω εγώ δεν ζητήσανε να αφομοιωθούνε, να σπουδάσουν, να βρούνε δουλειά και να ζήσουν αξιοπρεπώς θέλουν.

Και αυτό απλά δεν έχει σχέση με το αν στην ελληνική αστυνομία έχουμε πρόβλημα διευθέτησης ρόλων, που είναι σαφέστατο ότι έχουμε.
Oannhsea έχεις δίκιο όπως ο θέτεις,συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά για εμέ το θέμα δεν είναι να έχουμε σούπερ ουάου αστυνομικούς, το θέμα είναι να μην τους χρειαζόμαστε. Και αυτό θα συμβεί, εξαλείφοντας την ανεργία, παρέχοντας δωρεάν μόρφωση, και προάγοντας σωστά πρότυπα.(το κλείσιμο της τηλεόρασης θα έκανε καλό.)
Lousipan συμφωνούμε σχεδόν σε όλα... Αλλά δεν θεωρώ ότι το θέμα είναι ο ο επαγγελματισμός ούτε η στρατιωτική πειθαρχία που λέει ο oanhssea, το θέμα είναι, όπως και σε κάθε λειτούργημα, π.χ γιατροί, ο καθήν αρμόδιος να εχει επίγνωση των ευθυνών του και των αρμοδιοτήτων του.Η υπευθυνότητα σωζει ζωές.Και να μην μπαίνει σε ένα λειτούργημα επειδή "η δουλειά είναι σίγουρη" ή "έχει καλά λεφτά".Και εκεί έρχεται η ψυχολογία και η λειτουργικότητα του συστήματος.Γιατί αν στην περίπτωση που κάποιος δεν έκανε και απλά τον διώχνανε, θα χαμε λυμένα πολλά προβλήματα.



Το μηνυμα μου το διαβασες ολοκληρο ή εστιαστικες εκει που σε συμφερε;;(Οσο αναφορα το θεμα της ηλικιας).
Ανεφερα εγω ποτε Αλβανους, Πακιστανους, Έλληνες ή αλλους αλλοδαπους;;;;
Οι γραφειοκρατες και συμφεροντολογοι,
παρακαλω να μην απαντησουν σε δικα μου μηνυματα.
Μηνυματα για τοσο σοβαρα ζητηματα,
δεχομαι απο αστυνομικους που πιστευουν οτι ασκουν λειτουργημα.
Οι λοιποι αποτυχημενοι δεν με απασχολουν.

Edited by - angi on 23/06/2007 17:53:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 18:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγνοών,
Πλησιάζεις σιγά, σιγά στις αρχές των σκέψεων μου, όπως και ο Dying Ingubus, μόνο που εγώ προσπαθώ να βρω και προτείνω λύσεις που τις χαρακτιρίζεται φασιστικές... Για να δούμε πότε θα φτάσουμε να συζητούμε τις λύσεις που έχω προτείνει...

Το ότι ΔΕΝ είναι επάγγελμα ο αστυνομικός, ο πυροσβέστης, ο λιμενικός μπορεί να το καταλάβεις από μία απλή ερώτηση: μπορούν να απεργήσουν τα παραπάνω επαγγέλματα; Μπορείτε να φανταστείτε μία απεργία αστυνομικών;;;

Ιtalos,
Θυμάσαι μία περίπτωση (την Γαλλία, να θυμάμαι καλά)που κάποια παιδιά ευπόρων οικογενειών έκαψαν ζωντανή μία άστεγο για πλάκα; Τι ακριβώς δεν είχαν; Ήταν άνεργοι; Ήταν χωρίς παιδεία; Ήταν χωρίς οικογένεια;
Λυπάμαι, αλλά δεν μπορείτε αν καταλάβετε ότι η εγκληματικότητα και η παραβατικότητα γενικά είναι θρέμα των πόθων και των πεποιθήσεων μας και των ψυχολογικών προβλημάτων μας.
Πως λοιπόν θα τα σταματήσεις όλα αυτά με αυτά που έγραψες;
Πως θα σταματήσεις τον δολοφόνο από ψυχολογικά αίτια - με την παιδεία;
Πως θα σταματήσεις τον ανατολίτη μετανάστη που σκοτώνει την αδερφή του για διάφορους οικογενειακούς λόγους - με την σωστή τηλεόραση;
Πως θα σταματήσεις ένα παιδόφιλο;

Για να μιλάμε λοιπόν λογικά και να σκεφτόμαστε πριν από όλα τον τρόπο αντιμετώπισης τους... Όχι μόνο θέλετε να υπάρχει κάποιος για να σας καθαρίζει τα σκατά (αλλιώς μπορείτε να πνιγείτε από αυτά), ΑΛΛΑ:
α) δεν θέλετε να μυρίζει παρά μόνο λουλούδια της άνοιξης,
β) δεν του επιτρέπετε να προστατέψει τον ευατό του,
γ) τον θεωρείτε κατώτερη κοινωνική κάστα (όχι μόνο για το ξεσκάτομα σας, αλλά και γιατί ουσιαστικά κάνει τις σκατοδουλειές των άλλων - π.χ. πολιτικών),
δ) τον θεωρείτε δημόσιο υπάλληλο (μέχρι και να θέλετε να σας γλύφει), σε σημείο που να αρχίσει να το πιστεύει και ο ίδιος,
ε) όταν τον φτύνουν οι κυβερνήσεις και οι προοδευτικοί διανοούμενοι, εσείς κλοτσάτε από πάνω....
ζ) του λέτε τον τρόπο να καθαρίσει τα σκατά (συνήθως με το ξεσκονόπανο ) γιατί θεωρείτε τα σκατά ποιό σημαντικά από εσάς ή από τον τύπο που σας ξεσκατόνει!!!

Τελική ερώτηση
ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ;;;;;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 04:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 14:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγνοών,
Πλησιάζεις σιγά, σιγά στις αρχές των σκέψεων μου, όπως και ο Dying Ingubus, μόνο που εγώ προσπαθώ να βρω και προτείνω λύσεις που τις χαρακτιρίζεται φασιστικές...

Νομίζεις...

Φίλε, νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο από τα 2 μηνύματα μου στο θέμα ποιά είναι η θέση μου και τι άποψη έχω επί του θέματος.
Προσωπικά δεν θέλω να έχω να κάνω ούτε με ένα αστυνομικό "μυρωδάτο" ούτε με ένα αστυνομικό ο οποίος κάνει κατάχρηση εξουσίας.
Αυτό που του έχει ανατεθεί είναι να διαφυλάσσει την δημόσια τάξη, να συλλαμβάνει τους παραβάτες/εγκληματίες και να τους παραδίδει στο νόμο.
Από κει και πέρα έχουμε δίκες, αυτόφωρα κτλ.

Αναγνωρίζω το δύσκολο έργο αυτών των ανθρώπων, την αγωνία που μπορεί να βιώνουν καθημερινά, το έργο που επιτελούν για μια οργανωμένη κοινωνία αλλά όλα αυτά έχουν κάποια όρια - όπως σχεδόν τα πάντα στις ανθρώπινες δραστηριότητες μας.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 19:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA,στην γερμανία ήταν η περίπτωση που αναφέρεις

και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείς β'πληθυντικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 16:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απο ολα για ποια Αστυνομια μιλαμε; Αυτη που για να σηκωσει οπλο σε οπλισμενο ατομο πρεπει ο αλλος να τον σημαδεψει ή να ρίξει οταν στην Γερμανια αν κανεις το λαθος να μην σταματήσεις όταν σου φωνάξει ρίχνει στο ψαχνό; Δεν λεω να γινει ετσι, γιατι ως Ελληνες είμαστε ικανοί για εγκλήματα αλλά λίγο πειθαρχία καλή θα ταν.
Οι αρμόδιοι τόσα χρόνια δεν ήξεραν τι γίνεται στα τμήματα;Δηλ πως νομίζουν ότι ομολογούν οι περισσότεροι;
Κατ αρχήν το καταδικάζω.. Ήταν παράλογο αυτό που γινόταν.Καταδικάζω και τα ΜΜε που πήγαν να βγάλουν ήρωες τα κλεφτρόνια..Μόνο ο Τράγκας τους γιούχαρε... Άσε που εμφανίστηκε ο καθε βλάκας κι έλεγε τα δικά του...Και αλήθεια να λεγε κάποιος δεν φάνηκε...
Απ την άλλη φανταστείτε Ασφαλίτης της Ομόνοιας τι έχουν δει τα μάτια του...Αλλά τι να περιμένεις, όταν το ΥΔΤ είπε θα περάσουν όλοι από Ψυχολόγο, και δεν το καναν ποτε...Εδώ δεν υποστηρίζουν ψυχολογικα αυτούς που αναγκάζονται να πυροβολήσουν κόποιον σε νόμιμη άμυνα και μετά έχει ψυχολογικά προβλήματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 19:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών,
Τον Β΄πληθυντικό τον ήθελα και τον έβαλα στο τελευταίο μήνυμα μου - αν και μετά από πολύ σκέψη έβαλα την τελική πρόταση.
Βλέπεις όλα αυτά τα έχω σκεφτεί πολλάκις, τα έχω αναλύσει (βάζοντας το τομάρι μου μέσα) και έχω κατασταλάξει σε μία λογική εξήγηση και στάση ή οποία ΔΕΝ ΕXEI σχέση με συναισθηματισμούς και πολιτικές ή άλλες θέσεις.
Ναι, όντως λοιπόν, τώρα γράφω για εσάς.
Θα ήθελες μήπως να αναλύσω περισσότερο την άποψη μου και τις θέσεις μου;
Αν ναι, σε ποιά σημεία θα ήθελες να επικεντρώσω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 19:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πουθενά να μην επικεντρώσεις

σου είπα ότι στα περισσότερα με βρίσκεις σύμφωνο...απλά όπως το γράφεις φαίνεται σαν να κατέχεις μόνον εσύ την αλήθεια

για σκέψου το λίγο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 08:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.απλά όπως το γράφεις φαίνεται σαν να κατέχεις μόνον εσύ την αλήθεια

Οοοοχι βέβαια!!!
Εάν την κατείχα δεν θα ήμουν εδώ
Γράφω απλώς από την πλευρά της λογικής... Της ψυχρής λογικής...
Ίσως αυτό με κάνει τόσο "εγωκεντρικό" θα έλεγα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 12:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε OANNHSEA δεν μου περασε απο το μυαλο οτι μου εκανες επιθεση.Κουβεντα κανουμε και ο καθενας λεει οτι πιστευει και οπως το αντιλαμβανεται.Φιλε ΑΓΝΟΩΝ εγινα αστυνομικος γιατι πιστευα και πιστευω οτι μπορω να προσφερω στους συμπολιτες μου και γιατι ηθελα μια δουλεια με δραση και αδρεναλινη στα υψη για αυτο πηγα και στις ειδικες δυναμεις.Ο αστυνομικος δεν σκοτωνει τα οπλα τα εχει για να αντιμετωπισει την ενοπλη απειλη των κακοποιων.Ασχημη δουλεια δεν ειναι εγω δεν ενιωσα καθολου ασχημα οταν την πεφταμε στο Μενιδι και πιαναμε τεραστιες ποσοτητας ναρκωτικων ουτε οταν ανεβαιναμε στα Ελληνοαλβανικα συνορα για επιχειρηση αστραπη και σταματουσαμε φορτια ναρκωτικων και οπλω.Ουτε οταν βουτουσαμε σε δυσκολη θαλασσα με τα κομμαντα του λιμενικου να σωσουμε λαθρομεταναστες σε αθλια σαπιοκαραβα.Οπως και πολλες αλλες περιπτωσεις.Αστυνομια δεν ειναι τα ματ και ο μαλακας της Ομονοιας.Φιλε OANNHSEA εχω ενα USP 9αρι υπηρεσιακο και Γκλοκ17 με φακο ιδιωτικο το οποιο βασικα δουλευω ως πρωτο ενω το αλλο για δευτερο.Και επισης στην σχολη μπηκα με πανελληνιες και με τους βαθμους που ειχα εμπαινα και σε πανεπιστημιο αλλα εβαλα μονο αστυνομια στο μηχανογραφικο.Αρα δεν το εκανα μην μεινω ανεργος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 18:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά μπράβο σου ρε φίλε.

Μακάρι να ήταν στην αστυνομία περισσότερα τα άτομα σαν εσένα.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 19:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ωραιοποιημένα τα παρουσιάζεις lousipan

αλλά αν εσένα σ'ευχαριστεί να είσαι αυτός ο οποίος συλλαμβάνει διάφορους ανθρώπους,χαλάλι σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy