ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία... 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 02:55:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Tι έγινε?...επιστράτευση?.....ή έκλεισε η παιδική χαρά?

Η παιδική χαρά είναι για μεγαλύτερα παιδάκια Ευρωπαίοι εγώ ακόμα μέσα στη στράτα μου είμαι ακόμα.

quote:
Tις τάπες τις μοιράζω στους κοντούς!!!!

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

ΌΧΙ και κοντός 1.81.....καλύτερα να πούμε τότε ότι με ρούμπωσες όχι ότι με τάπωσες. Θα το εκτιμούσα!

Περιμένουμε με ευλάβεια τις απαντήσεις-ρούμπους σας μεγάλε δάσκαλε του γένους.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 03:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε ευρωπαίε :

quote:
Δηλαδή ο Βολταίρος ήταν ένθεος?....σε ποιον Θεό λοιπόν πίστευε?
Ποια ήσαν τα κακώς κείμενα της Χριστιανικής πίστης.....που ο Βολταίρος στιγμάτισε?.....

Διαβασε την Βιογραφία του .

quote:
Ο Αθανάσιος Πάριος μιλά σοφά .
Γράφει ότι η ελευθερία όπως την περιγράφουν οι Διαφωτιστές δεν είναι παρά ουτοπική! Ο άνθρωπος εξακολουθεί να βρίσκεται υπό έλεγχο μέσω του κράτους!

...

Σ’ αυτό το σημείο λοιπόν, αναφέρει ότι, όπως όλος ο κόσμος τα βουνά και ο ουρανός ανήκουν στο Θεό! Έτσι και ο άνθρωπος. Τώρα εάν εσύ αυτά τα θεωρείς λόγια προβληματικού και κακού ανθρώπου!!! Δεν έχουμε παρά να αναθεωρήσουμε τις έννοιες!


Τα βουνά ανήκουν στην γή , και Οι θάλασσες στα ψάρια τους .
Οι ανθρωποι ανήκουν στον εαυτό τους και έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν το πώς θα ζήσουν .
Σε οργανωμένη κοινωνία , μόνοι τους στην ζούγκλα του Αμαζονίου , η σε ιγκλού στην γροιλανδία .
Τα υπόλοιπα είναι θρησκευτική προπαγάνδα για το μάντρωμα του ποιμνίου .

Αυτή την προπαγάνδα κατηγορησαν οι διαφωτιστές , και γιαυτό ήταν ενοχλητικοί για τον Πάριο και τους άλλους Χριστιανούς " σωτήρες " .
Κρατα την για τον εαυτό σου , αφού την ασπάζεσαι , και να είσαι πάντα ένας καλός και πρόθυμος σκλάβος , του Θεού αλλα κυρίως του εκάστοτε Αφέντη (που σου πάσσαρε τον εν λόγω Θεό απο τα γενοφάσκια σου ), όπως προστάζει ο παππουλης .


quote:
-Τη Θεϊκή τιμωρία την επικαλείται για τους υβριστές του Χριστού και των Γραφών και ορθά πράττει!

Το μεγαλείο της "χριστιανικής αγάπης" πάλι θριάμβευσε .
Αν δεν είναι κακία αυτό , τότε τι είναι κακία , αναρωτιέμαι ...

quote:
Πως! πως!....διάβασα αυτά που μας έφερε ο Robben, θεωρεί τους Αφρικάνους ζώα!!!!....αυτούς?....δεν τους υπερασπίζεται?......λόγο χρώματος δεν έχουν δικαιώματα?

Δεν είμαι δικηγόρος του Βολταίρου , ούτε ταυτίζομαι μαζί του .
Και δεν είμαι ούτε ανθρωπιστής ούτε υπερμαχος των φτωχών και αδυνάτων .
Το γεγονός που καταγράφει πάντως είναι αληθές .
Ακόμα και σήμερα πολλοί Αφρικανοί ζούν σε ζωωδη κατάσταση .
Αν εσύ τους συμπονάς για αυτό ,να πας να τους προσφέρεις την "χριστιανική αγάπη " , που τόσο τους έχει βοηθήσει .


quote:
Α!!! ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ?......ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ? .....
Λοιπόν!....που ακριβώς λέει αυτά που ισχυρίστηκε ο macedon! κι εγώ τα κατέρριψα?.... Θα μας φέρεις τα κείμενα!!
.....Όχι τίποτα άλλο! αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα και προκειμένου να με διαψεύσεις!!...ΠΕΡΙΜΕΝΩ!

Για να δούμε......θα περάσεις σε έργα? ή θα μείνεις μόνο στα λόγια? ιδού η ΡΌΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ!


Φίλε σου ξαναλέω , πήγαινε να κάνεις κανένα μπάνιο να χαλαρώσεις .
Σου εξηγησα οτι εγώ εβγαλα τα συμπερασματα μου .
Ουτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι , ούτε να εμπλακώ στην κουβέντα σου με τον Μακεδών.
Ελληνικά καταλαβαίνεις ?

quote:
Όχι! ήρθες και θα μείνεις!!! μπήκες στο χορό και θα χορέψεις!......οφείλεις να τοποθετηθείς σε αυτά που σου ζητώ!

Ε , δεν πας καλά . Πιστευεις οτι έχω όρεξη καλοκαιριάτικα να ασχοληθώ με τις κοτσάνες του καθενός ?
Επιπλέον , δεν σου οφείλω ούτε μου οφείλεις τίποτα .
Χαλάρωσε...

quote:
Όποιος συκοφαντεί και διαβάλει εσκεμμένα το νόημα και τα γραφόμενα της Αγίας Γραφής αν μή τι άλλο είναι συκοφάντης υβριστής και άθεος.

Τώρα μάλιστα . Το νόημα της Αγίας γραφής ...
Αυτο , δεν το έχετε βρεί μεταξυ σας οι ίδιοι οι χριστιανοί , και ο καθένας λέει οτι του κατέβει .
Ο Βολταίρος σας μάρανε τώρα .

quote:
Ο Τούρκος δεν ήταν ομοεθνής με τον Κολοκοτρώνη!......οι ιερείς όμως ήσαν ομοεθνής με τους Γάλλους Διαφωτιστές!.....και φονεύθηκαν από τους φέροντες την ελευθερία του Λόγου!!!....τους Διαφωτιστές!!!.....τι ειρωνεία!!!!

Τι σημασία έχει αν ήταν ομοεθνής η όχι ?
Η καταπίεση πάει με την εθνικότητα ?
Τι κοτσάνες γράφεις ?

Επίσης μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα .
Ο διαφωτισμός ήταν υπερ της ανεξιθρησκείας .
Οι Χριστιανοταλιμπάν έστελναν στην ιερά εξέταση οποιον τους
κοίταζε στραβά στον δρόμο .
Η καταπίεση αυτή όταν τα πράγματα αλλάξουν οδηγεί μοιραία σε πράξεις βίας .
Και δεν πιστευω να θέλεις να αντιπαραβάλλουμε τα εκατομμύρια θύματα της ιερής εξέτασης με τους φόνους λίγων παπάδων .
οπως σου γράφει και ο gilgamesh :

"Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί ."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 10:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Think Math, γιατί θεωρείς προκατάλειψη μου
την αλήθεια για τον όποιο Βολταίρο, ότι ήταν μασώνος και
πίστευε στο δικό του θεό, πολεμώντας με το έργο τον δικό μου;...
Κηφίνες είναι αύτοί, που με μια "βασίλισσα",την Νέα Εποχή, πάνε
να κυβερνήσουν τον κόσμο με ραδιουργίες και συνωμοσίες,γιατί
ξέρουν ότι ούτε ο θεός τους, ούτε η ιδεολογία τους, θα μπορέσει
ποτέ να γίνει αποδεκτή απο τον κόσμο...
Μόνο με δικτατορία επιβάλλεται και αυτό ετοιμάζουν....
Εδώ και αιώνες....
Αυτοί το καυχιούνται ότι δουλεύουν αιώνες, για να πετύχουν το σχέδιο
τους, εσύ το αμφισβητείς;
Πολλοί μασόνοι και άλλοι νεοπεοχίτες, εργάζονται αιώνες για να αλλάξουν την ανθρώπινη ιστορία, αυτό έκανε κι ο πλανεμένος απο την
περηφάνεια, Βολταίρος και οι όμοιοι του, θέλοντας να γίνουν θεοί,
μόνοι τους...Να ΑΠΟΦΑΣΊΣΟΥΝ αυτοί, τι θα γίνει στη γή...Να καταλύσουν την δημοκρατία και να κάνουν τον πλανήτη, ένα μεγάλο μαντρί....
Πιο μεγάλο και πιο σωφρονιστικό, απο ότι μπορείς να φανταστεις....
Όσο για τον Μ.Α.Τ.Σ., διάβασε και λίγο...Αφού θές να το παίξεις
υπερασπιστής τους...
Φιλαράκι, σωτηρία επαγγέλεται και η Νέα Εποχή, όχι μόνο η εκκλησία....
Η η δική τους ..σωτηρία, δείχνει καλύτερη;.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 15:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
gilgamesh:
Η παιδική χαρά είναι για μεγαλύτερα παιδάκια Ευρωπαίοι εγώ ακόμα μέσα στη στράτα μου είμαι ακόμα.

Υπομονή φίλε μου, υπομονή!

quote:
gilgamesh:
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

ΌΧΙ και κοντός 1.81.....καλύτερα να πούμε τότε ότι με ρούμπωσες όχι ότι με τάπωσες. Θα το εκτιμούσα!

Περιμένουμε με ευλάβεια τις απαντήσεις-ρούμπους σας μεγάλε δάσκαλε του γένους.



Η τάπα αυτή δεν πήγαινε σε σένα!....στον κοντό πήγαινε!

quote:
Think_Math:
Φίλε ευρωπαίε :Διαβασε την Βιογραφία του .

Από αυτά που διάβασα (αν και λίγα), συμπεραίνω ότι είχε έναν δικό του Θεό!.....όταν αναγνωριστεί λοιπόν ο Θεός του αυτός θα τον πω ένθεο.
Μέχρι τότε αγαπητέ Think_Math, θα τον θεωρώ άθεο!

quote:
Think_Math:

Τα βουνά ανήκουν στην γή , και Οι θάλασσες στα ψάρια τους .
Οι ανθρωποι ανήκουν στον εαυτό τους και έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν το πώς θα ζήσουν .
Σε οργανωμένη κοινωνία , μόνοι τους στην ζούγκλα του Αμαζονίου , η σε ιγκλού στην γροιλανδία .
Τα υπόλοιπα είναι θρησκευτική προπαγάνδα για το μάντρωμα του ποιμνίου .

Αυτή την προπαγάνδα κατηγορησαν οι διαφωτιστές , και γιαυτό ήταν ενοχλητικοί για τον Πάριο και τους άλλους Χριστιανούς " σωτήρες " .
Κρατα την για τον εαυτό σου , αφού την ασπάζεσαι , και να είσαι πάντα ένας καλός και πρόθυμος σκλάβος , του Θεού αλλα κυρίως του εκάστοτε Αφέντη (που σου πάσσαρε τον εν λόγω Θεό απο τα γενοφάσκια σου ), όπως προστάζει ο παππουλης .



Ναι τώρα το απόγευμα μας έχει βάλει και αγγαρεία ο αφέντης.....μετακομίζει πάει σε καινούριο παλάτι.......και καταλαβαίνεις! σε μας θα πέσει το βάρος της μετακόμισης......είναι όμως καλός!.......έχει μερικούς δούλους που μας δίνουν λίγο δροσερό νεράκι!!......αλλά από φαί!.....τίποτα!......λες τελικά να είναι κακός ο αφέντης?

quote:
Think_Math:
Το μεγαλείο της "χριστιανικής αγάπης" πάλι θριάμβευσε .
Αν δεν είναι κακία αυτό , τότε τι είναι κακία , αναρωτιέμαι ...


Κακία είναι όταν χωρίς ευθυκρισία, βρίζεις τη θρησκεία του διπλανού σου!.......αυτό δηλαδή που έκανε ο Βολταίρος!
Ο Αθανάσιος απλά ανέλαβε την υπεράσπιση στα ψεύδη και τις συκοφαντίες.

quote:
Think_Math:
Δεν είμαι δικηγόρος του Βολταίρου , ούτε ταυτίζομαι μαζί του .
Και δεν είμαι ούτε ανθρωπιστής ούτε υπερμαχος των φτωχών και αδυνάτων .

Γι' αυτό σ' εκνεύρισε ο Πάριος!..... και πήρες το μέρος του Βολταίρου για τη συγκεκριμένη φάση?....... να λοιπόν που όλα εξηγούνται!!!!

quote:
Think_Math:
Το γεγονός που καταγράφει πάντως είναι αληθές .
Ακόμα και σήμερα πολλοί Αφρικανοί ζούν σε ζωωδη κατάσταση .
Αν εσύ τους συμπονάς για αυτό ,να πας να τους προσφέρεις την "χριστιανική αγάπη " , που τόσο τους έχει βοηθήσει .

Εσύ λοιπόν δεν τους συμπονάς?.....είσαι τόσο σκληρός?

quote:
Think_Math:
Φίλε σου ξαναλέω , πήγαινε να κάνεις κανένα μπάνιο να χαλαρώσεις .
Σου εξηγησα οτι εγώ εβγαλα τα συμπερασματα μου .
Ουτε με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι , ούτε να εμπλακώ στην κουβέντα σου με τον Μακεδών.
Ελληνικά καταλαβαίνεις ?

Κατ' αρχάς ο Πάριος ούτε θείος μου ήταν! ούτε είχε καταπατήσει τα μποστάνια του macedon, ώστε να έχουμε κάποιο κίνητρο για προσωπική κόντρα!.....η κόντρα μας περιορίζεται στον Αθανάσιο.....οπότε δεν έχεις λόγο να φύγεις!

Έβγαλες δηλαδή τα συμπεράσματα σου γενικά? και όχι βάση κάποιας συγκεκριμένης σελίδας?.....σεβαστό.

quote:
Think_Math:
Ε , δεν πας καλά . Πιστευεις οτι έχω όρεξη καλοκαιριάτικα να ασχοληθώ με τις κοτσάνες του καθενός ?
Επιπλέον , δεν σου οφείλω ούτε μου οφείλεις τίποτα .
Χαλάρωσε...

Συγνώμη που σκέφτηκα χαζά!......απλά υπέθεσα ότι μιας και μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τις σελίδες 148 σελίδες του Πάριου!...θα έμπαινες και στον κόπο να μας πεις τη σελίδα που εντόπισες το συμπέρασμά σου!.....Ωστόσο με κάλυψες αφού είναι το συμπέρασμα "γενικό"!

quote:
Think_Math:
Τώρα μάλιστα . Το νόημα της Αγίας γραφής ...
Αυτο , δεν το έχετε βρεί μεταξυ σας οι ίδιοι οι χριστιανοί , και ο καθένας λέει οτι του κατέβει .
Ο Βολταίρος σας μάρανε τώρα .

Η διαφορά μεταξύ των διαφόρων δογμάτων, βρίσκεται στις λεπτομέρειες, ο Βολταίρος δεν καταπιάστηκε με λεπτομέρειες αλλά με την εξολοκλήρου άρνηση της Αγίας Γραφής.....έχει διαφορά δε νομίζεις?

quote:
Think_Math:
Τι σημασία έχει αν ήταν ομοεθνής η όχι ?
Η καταπίεση πάει με την εθνικότητα ?
Τι κοτσάνες γράφεις ?

Πως δεν έχει? Σήμερα δεν καταπιεζόμαστε από τη Ν.Δ.?....να πάμε να τους σφάξουμε?

quote:
Think_Math:
Επίσης μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα .
Ο διαφωτισμός ήταν υπερ της ανεξιθρησκείας .
Οι Χριστιανοταλιμπάν έστελναν στην ιερά εξέταση οποιον τους
κοίταζε στραβά στον δρόμο .
Η καταπίεση αυτή όταν τα πράγματα αλλάξουν οδηγεί μοιραία σε πράξεις βίας .
Και δεν πιστευω να θέλεις να αντιπαραβάλλουμε τα εκατομμύρια θύματα της ιερής εξέτασης με τους φόνους λίγων παπάδων .
οπως σου γράφει και ο gilgamesh :

"Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί ."



Αν ο Διαφωτισμός ήταν υπέρ της ανεξιθρησκίας, δε θα έβαζε τους ιερείς να υπογράψουν χαρτιά κατά του Χριστιανισμού!...ειδάλλως γκιλοτίνα!!!

Πρόσεξε όμως, ο Διαφωτισμός, όπως το κάθε φιλοσοφικό ρεύμα είχε τα καλά του είχε και τα κακά του. Εγώ αναφέρομαι μόνο στα κακά του.

Η Ιερά εξέταση, σίγουρα ήταν κατάπτυστη, ωστόσο τα θύματα, στο πέρασμα των αιώνων, δεν ήσαν παρά μερικές χιλιάδες από 9-90.000 σύμφωνα με τους περισσότερους ερευνητές ....και όχι εκατομμύρια, (απλά το αναφέρω για την ιστορία, χωρίς αυτό να απαλύνει τη φρίκη της Ιεράς εξέτασης!)......τη στιγμή λοιπόν που η διαφορά μας είναι εκατομμύρια, να μας παρουσιάσεις την πηγή σου!......εκτός βέβαια, εάν αυτά που λες ανήκουν και πάλι στη σφαίρα της γενικότητας!

Στη Γαλλία, το κάψιμο των μαγισσών σταμάτησε το 1745, αλλού, ακόμη αργότερα. Κανείς δεν επιδοκιμάζει όμως αυτές τις τρελές καταστάσεις.

Η Γαλλική Επανάσταση αν μή τι άλλο δεν έγινε για θρησκευτικούς λόγους. Α
πλά εκμεταλλεύτηκαν πολλοί υποκινητές της το γεγονός, για να στραφούν κατά του Χριστιανισμού παρασύροντας στην πορεία τους αφελείς και ευκολόπιστους.
Συκοφάντησαν τη θρησκεία, διαδίδοντας ότι η ελευθερία και η ισότητα καταπατώνται δήθεν από τη θρησκεία.
Η θρησκεία όμως, δεν είναι υπόλογος για τους καθολικούς διαχειριστές της! Ας δίκαζαν και εκτελούσαν, επιλεκτικά αυτούς που είχαν δημιουργήσει τα προβλήματα.

Η Γαλλική επανάσταση είχε ως στόχο από τους υποκινητές της, την αλλαγή στην κατοχή της κουτάλας και των προσώπων που έτρωγαν στις πλάτες του λαού!.....κάτι που αποδείχτηκε στην πορεία.

Ο λαός τότε καταπιεζόταν με ποικίλους τρόπους, από τους επικεφαλής της ιεροσύνης του Καθολικισμού, μέχρι το βασιλιά!
Οι επικεφαλής λοιπόν της ιεροσύνης, εκμεταλλεύτηκαν τη θρησκεία για ίδιον όφελος, μαζί λοιπόν με το λαό θύματα από τους επικεφαλής αυτούς(και όχι τους απλούς κληρικούς), ήταν και η "ίδια η θρησκεία".

Όμως οι Διαφωτιστές, δεν ξεχώρισαν τη θρησκεία από αυτούς που την εκμεταλλεύονταν!

Δεν έπρεπε λοιπόν σε καμία περίπτωση να δράσουν όπως οι ιεροεξεταστές παλαιότερα!, όπου δίκαζαν κατά το δοκούν και με κίνητρα αν μή τι άλλο αυτά του συμφέροντος και της παράνοιας.
Δεν τους έφταιγαν ούτε οι καλόγριες ούτε οι μοναχοί! ούτε οι ιερείς γενικά!!.......(είδες προβλήματα που δημιουργεί η γενίκευση?)

Ο Πάριος λοιπόν στράφηκε κατά της θεωρίας τους, που ήταν ενάντια "στη θρησκεία του Χριστιανισμού και πουθενά αλλού!".


Θα χαρώ όμως να μιλήσεις για το σπίτι μου και τα εκατομμύρια θύματα από την Ορθοδοξία........λόγω της ιεράς εξέτασης!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/07/2009 15:20:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 15:18:57  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Στο ότι μόλις τα βρίσκεται σκούρα!.....αρχίζετε τις εξυπνάδες!!! μάθετε να διαβάζετε ότι γράφονται και όχι ότι θέλετε!.......

Είναι γεγονός ότι μόλις διαβάσουμε ότι γράφετε, όπως το γράφετε, τα βρίσκουμε σκούρα στον... αποσυμβολισμό!!!

Όμως οφείλετε να παραδεχθείτε ότι κάποιοι από εμάς, τους συνομιλητές σας, έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο και σχεδόν, μπορούμε να καταλάβουμε, αν όχι τι εννοείτε, τουλάχιστον (συμπερασματικά) τι αντιληφθήκατε απ' αυτά στα οποία κάνετε απόπειρα να σχολιάσετε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 15:30:47  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, πρέπει να αποφασίσετε τι είναι για εσάς οι μη ορθόδοξοι, αιρετικοί, χριστιανοί κανονικοί, όργανα του διαβόλου, τί;;

Δεν μπορείτε απ' τη μια να λέτε ότι αυτοί δεν είναι ορθόδοξοι, άρα δεν μετράνε οι ενέργειές τους στο παθητικό της θρησκείας σας και απ' την άλλη να τους φέρνετε ως παράδειγμα, όπου σας βολεύει, όπως κάνατε με τους Γάλλους ιερείς.

Οι περισσότεροι από τους φίλους συνομιλητές, όταν αναφέρονται στον χριστιανισμό, εννοούν όλες τις εκδοχές του και τις 250!!!!!

Οι διαχωρισμοί που κάνετε εσείς (εν γένει οι χριστιανοί) για εσωτερική κατανάλωση, δεν ενδιαφέρουν τους εκτός μαντρίου.

Το παπατζιλίκι περνάει μόνο από άμβωνος σε ακροατήριο πιστών, όχι σε φόρουμ....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 17:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Είναι γεγονός ότι μόλις διαβάσουμε ότι γράφετε, όπως το γράφετε, τα βρίσκουμε σκούρα στον... αποσυμβολισμό!!!

Φταίει ότι τον έχετε μπερδέψει με τα γράμματα!!!! άλλα διαβάζετε! αλλά καταλαβαίνετε!

quote:
γιαπετ:
Όμως οφείλετε να παραδεχθείτε ότι κάποιοι από εμάς, τους συνομιλητές σας, έχουμε κάνει μεγάλη πρόοδο και σχεδόν, μπορούμε να καταλάβουμε, αν όχι τι εννοείτε, τουλάχιστον (συμπερασματικά) τι αντιληφθήκατε απ' αυτά στα οποία κάνετε απόπειρα να σχολιάσετε.

Μπα δε βλέπω πρόοδο....ακόμη διπλό και τρίδιπλο με βλέπεις!!

quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, πρέπει να αποφασίσετε τι είναι για εσάς οι μη ορθόδοξοι, αιρετικοί, χριστιανοί κανονικοί, όργανα του διαβόλου, τί;;


Τι σε νοιάζει εσένα?....άσε να ρωτήσει κάποιος άλλος που είναι Χριστιανός.

quote:
γιαπετ:
Δεν μπορείτε απ' τη μια να λέτε ότι αυτοί δεν είναι ορθόδοξοι, άρα δεν μετράνε οι ενέργειές τους στο παθητικό της θρησκείας σας και απ' την άλλη να τους φέρνετε ως παράδειγμα, όπου σας βολεύει, όπως κάνατε με τους Γάλλους ιερείς.

Η θρησκεία μας δεν έχει παθητικό παρά μόνο ενεργητικό.
Το παράδειγμα το έφερα για να δείξω την Λιμπερτά που επαίρονταν οι Γάλλοι Διαφωτιστές! έκαναν τα ίδια με αυτούς που κατηγορούσαν.
Στο παράδειγμα μου, δεν έφερα αυτούς που άξιζαν δίκη! και τιμωρία!, αλλά αυτούς που ήσαν αμέτοχοι και ανήμποροι να αντιδράσουν σε αυτά που οι επικεφαλής των διέπρατταν.

quote:
γιαπετ:
Οι περισσότεροι από τους φίλους συνομιλητές, όταν αναφέρονται στον χριστιανισμό, εννοούν όλες τις εκδοχές του και τις 250!!!!!

Το Ευαγγέλιο και η Διδασκαλία του Ιησού είναι μία!.....εσύ γνωρίζεις 250 Ευαγγέλια ή διδασκαλίες?

quote:
γιαπετ:
Οι διαχωρισμοί που κάνετε εσείς (εν γένει οι χριστιανοί) για εσωτερική κατανάλωση, δεν ενδιαφέρουν τους εκτός μαντρίου

Σωστά γιατί λοιπόν ρώτησες παραπάνω "ευρωπαίοι, πρέπει να αποφασίσετε τι είναι για εσάς οι μη ορθόδοξοι, αιρετικοί, χριστιανοί κανονικοί, όργανα του διαβόλου, τί;;"

quote:
γιαπετ:
Το παπατζιλίκι περνάει μόνο από άμβωνος σε ακροατήριο πιστών, όχι σε φόρουμ....

Τότε γιατί κάνεις τον Παπατζή?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 18:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Robben, όλα αυτά τα φληναφήματα των πατέρων σου, υπάρχει κάποιος λόγος που τα αναφέρεις ή ήταν στη λίστα για να μπουν στο φόρουμ;;;

Ρωτάω διότι όλα αυτά τα περί ελευθερίας του ανθρώπου, απευθύνονται σε δούλους του θεού!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Nαι, γιατι πολυ απλα ''μπερδευετε'' τους ρωμαιοκαθολικους με τους ορθοδοξους. Εφερα λοιπον μερικες αποψεις που εκφραζουν την ορθοδοξια.
Και κατι αλλο. Δεν κατανοειτε τι σημαινει ''δουλος του θεου''. Ουδεμια σχεση με με αυτο που εννοειτε λανθασμενα.

''18 ελευθερωθέντες δε απο της αμαρτίας εδουλώθητε τη δικαιοσύνη. 19 ανθρώπινον λέγω δια την ασθένειαν της σαρκος υμων. ωσπερ γαρ παρεστήσατε τα μέλη υμων δουλα τη ακαθαρσία και τη ανομία εις την ανομίαν, ουτως νυν παραστήσατε τα μέλη υμων δουλα τη δικαιοσύνη εις αγιασμόν. 20 οτε γαρ δουλοι ητε της αμαρτίας, ελεύθεροι ητε τη δικαιοσύνη. 21 τίνα ουν καρπον ειχετε τότε εφ' οις νυν επαισχύνεσθε; το γαρ τέλος εκείνων θάνατος. 22 νυνι δέ, ελευθερωθέντες απο της αμαρτίας δουλωθέντες δε τω θεω, εχετε τον καρπον υμων εις αγιασμόν, το δε τέλος ζωην αιώνιον. 23 τα γαρ οψώνια της αμαρτίας θάνατος, το δε χάρισμα του θεου ζωη αιώνιος εν Χριστω Ιησου τω κυρίω ημων''.
(Ρωμαιους 4,18-23)

Μεταφραση Φιλου..........

''18 Και αφού ελευθερωθήκατε από την αμαρτία, γίνατε δούλοι στη δικαιοσύνη.
19 Ανθρώπινα μιλάω, εξαιτίας τής αδυναμίας τής σάρκας σας. Επειδή, καθώς παραστήσατε τα μέλη σας δούλα στην ακαθαρσία και στην ανομία για την ανομία, έτσι τώρα να παραστήσετε τα μέλη σας δούλα στη δικαιοσύνη για αγιασμό.
20 Επειδή, όταν υπήρχατε δούλοι τής αμαρτίας, ήσασταν ελεύθεροι από τη δικαιοσύνη.
21 Ποιον καρπό είχατε, λοιπόν, τότε από εκείνα τα έργα, για τα οποία τώρα ντρέπεστε; Επειδή, το τέλος εκείνων είναι θάνατος.
22 Αλλά, τώρα, καθώς ελευθερωθήκατε από την αμαρτία, και γίνατε δούλοι στον Θεό, έχετε τον καρπό σας σε αγιασμό· το δε τέλος αιώνια ζωή.
23 Επειδή, ο μισθός τής αμαρτίας είναι θάνατος· το χάρισμα, όμως, του Θεού αιώνια ζωή διαμέσου τού Ιησού Χριστού τού Κυρίου μας.


Μας το εξηγει καλυτερα ο Παυλος αυτο το ''δουλος'' θεου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Πρόσεξε φίλε Think_Math είσαι ελεύθερος να παρουσιάσεις ένα βίντεο με τις καταστροφές του Παρθενώνα ανά τους αιώνες και να μην λογοκριθείς από την Ιερά Εξέταση....συγνώμη...την Ιερά Σύνοδο ήθελα να γράψω!!!

Λιγα για τον παρθενωνα................

«Ο Παρθενών είχε διατηρηθή άθικτος κατά τη βυζαντινή περίοδο. Ακέραια τα αετώματα, οι μετόπες, οι ζωφόροι. Είχε μετατραπή από τους πρώτους κιόλας μεταχριστιανικούς αιώνες σε ναό της Παναγίας»

Σιμόπουλος Κυριάκος, «Ξένοι Ταξιδιώτες στην Ελλάδα», τόμ. Α΄ (333-1700), 9η έκδ., Στάχυ, Αθήνα 1999, σελ. 126.

«The Parthenon, and the temple of Theseus, having been protected from the injuries of time by their solidity and excellent construction, and having escaped all the effects of barbarous fanatism, were at length, with all their external decorations, still uninjured, converted into Christian churches»

(William Martin Leake, «The topography of Athens with some remarks on its antiquities», John Murray, London 1831, σελ. lxiv).

Ο συστηματικός θρυμματισμός των ανθρωπόμορφων καλλιτεχνημάτων έγινε αμέσως μετά την πτώση του Βυζαντίου και την κατάκτηση του ελληνικού χώρου. Ήταν εκδήλωση θρησκευτικού φανατισμού»

Σιμόπουλος Κυριάκος, «Ξένοι Ταξιδιώτες στην Ελλάδα», τόμ. Β΄ (1700-1800), 8η έκδ., Στάχυ, Αθήνα 1999, σελ. 458.

«Οι Αθηναίοι ίσως αντιμετώπισαν μια διαφορετική, περισσότερο ψυχολογικής φύσεως κατάσταση. Η σκέψη της καταστροφής του μνημειακού κέντρου τους, ίσως ήταν πολύ ενοχλητική γι’ αυτούς. Έτσι, αντί αυτού, άμεσα το μετέτρεψαν ολόκληρο, και κάθε τι που δεν μπορούσε να μετατραπεί, για παράδειγμα, ο μικρός ναός της Αθηνάς Νίκης, πιθανόν το άφησαν άθικτο (τα γλυπτά και όλα). Αυτή είναι μόνο μια υπόθεση. Δεν μπορεί να αποδειχθεί περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη υπόθεση για το τι συνέβη στην Αθήνα, αλλά ταιριάζει καλύτερα στα στοιχεία που έχουμε…»
Στο πρωτότυπο: «The Athenians may have faced a different, more psychological, predicament. The thought of destroying the monumental center of their city may have been too disturbing to them; instead, they directly converted it entire, and what they could not convert, for example the small temple of Athena Nike, they probably left intact (sculptures and all). This is only a hypothesis; it cannot be proven any more than any other hypothesis for what happened at Athens can be proven, but it does fit better the evidence that we have…»

(Anthony Kaldellis, «The Christian Parthenon: Classicism and Pilgrimage in Byzantine Athens», Cambridge University Press, 2009, σελ. 44).

«Οι αρχαιολόγοι βλέπουν αυτές τις προσαρμογές ως απροσδόκητο καλό […] γιατί είναι η χριστιανική επαναχρησιμοποίηση [του Παρθενώνα ως Εκκλησία] η οποία εγγυήθηκε τη διατήρηση της αρχικής δομής. Μένοντας αχρησιμοποίητοι, αρχαίοι ναοί σωριάστηκαν -υποβοηθούμενοι τις πιο πολλές φορές από κτίστες που αναζητούσαν υλικά. Κατά κανόνα, οι ναοί που εξακολουθούν να στέκονται στο πλήρες ύψος τους, ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ τους στους πρώτους χριστιανούς»

Στο πρωτότυπο: «Archaeologists see these adaptations as a godsend […] for it is Christian re-use that has regularly guaranteed the preservation of the original structure. Left unoccupied, ancient temples fall down - aided, as often as not, by later builders scavenging for materials. As a rule of thumb, temples that still stand to their full height, roof and all, owe their survival to the early Christians» (Beard Mary, «The Parthenon», Cambridge, Mass., Harvard University Press, 2002, σελ. 52).


«Το 1621 φθάνει στην Αθήνα ο απεσταλμένος του Λουδοβίκου ΙΓ΄ Louis Deshayes βαρώνος De Courmesnin. Ήταν ο ανιχνευτής. Ο χρόνος, γράφει ο βαρώνος, έχει προξενήσει λιγώτερο κακό από όσο οι βαρβαρότητες των εθνών που τόσες φορές λεηλάτησαν την πόλη. «Ο Παρθενών είναι ακόμη όρθιος και άθικτος, έτσι που νομίζει κανείς πως χτίστηκε τώρα τελευταία»

Σιμόπουλος Κυριάκος, «Ξένοι Ταξιδιώτες στην Ελλάδα», τόμ. Α΄ (333-1700), 9η έκδ., Στάχυ, Αθήνα 1999, σελ. 575.

Περισσοτερα εδώ…………….
http://www.oodegr.com/oode/epitheseis/gavras_1.htm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2009, 20:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Robben:
Δεν κατανοειτε τι σημαινει ''δουλος του θεου''. Ουδεμια σχεση με με αυτο που εννοειτε λανθασμενα.

Ίσως έτσι είναι ποιο κοντά στην πραγματικότητα ..."Δεν κατανοειτε τι σημαινει ''δουλος του θεου''. Ουδεμια σχεση με με αυτο που εννοειτε εσκεμμένα"......με το συμπάθειο!

Βλέπεις καλύτερα τώρα γιαπετ, με τα γυαλιά που σου έβαλε ο Robben?....ή είναι καλύτερα στα σκοτάδια?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 30/07/2009 20:39:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 00:04:25  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Βλέπεις καλύτερα τώρα γιαπετ, με τα γυαλιά που σου έβαλε ο Robben?....ή είναι καλύτερα στα σκοτάδια?

Αμάν ρε παιδιά, ο ένας ρούμπους και τάπες, ο άλλος γυαλιά, ανάσα δεν παίρνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 00:07:56  Εμφάνιση Προφίλ
Robben, δεν μου εξηγείς τι θα πει δούλος του θεού, αν δεν σου είναι δύσκολο;;;

Αυτό πού μετέφερες

quote:
22 νυνι δέ, ελευθερωθέντες απο της αμαρτίας δουλωθέντες δε τω θεω, εχετε τον καρπον υμων εις αγιασμόν, το δε τέλος ζωην αιώνιον.

... δεν λέει κάτι πλην των συνηθισμένων χριστιανικών αερολογιών για ουράνιες βασιλείες και τέτοια.

Βέβαια δεν θέλω να πιστέψω ότι με το "δούλος του θεού" εννοούν δούλος του ιερατείου.

Επίσης το

quote:
23 τα γαρ οψώνια της αμαρτίας θάνατος, το δε χάρισμα του θεου ζωη αιώνιος εν Χριστω Ιησου τω κυρίω ημων''.

... θα είχε υπόσταση αν πέθαιναν οι αμαρτωλοί και ζούσαν οι... άλλοι.

Βέβαια, δεν θέλω να πιστέψω ότι βρήκαν τρόπο να δουλεύουν τους αφελείς πιστούς (που και αυτοί πεθαίνουν)ότι άλλος θάνατος ο ένας και άλλος, ο άλλος...

Εδώ μπαίνει στο παιγνίδι η κόλαση και ο παράδεισος, έτσι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 11:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
... δεν λέει κάτι πλην των συνηθισμένων χριστιανικών αερολογιών για ουράνιες βασιλείες και τέτοια.

Βέβαια δεν θέλω να πιστέψω ότι με το "δούλος του θεού" εννοούν δούλος του ιερατείου.



Tι ήθελες να λέει? για επίγειες βασιλείες κ.λ.π.?

Αυτό που δε θέλεις να πιστέψεις είναι ότι εμείς οι Χριστιανοί...σας ρουμπόνουμε συνεχώς!!!

quote:
γιαπετ:
... θα είχε υπόσταση αν πέθαιναν οι αμαρτωλοί και ζούσαν οι... άλλοι.

Ωραία ευθυκρισία!!!...

quote:
γιαπετ:
Βέβαια, δεν θέλω να πιστέψω ότι βρήκαν τρόπο να δουλεύουν τους αφελείς πιστούς (που και αυτοί πεθαίνουν)ότι άλλος θάνατος ο ένας και άλλος, ο άλλος...

Εσύ προσπαθείς να βρεις διακαώς με τους ομοϊδεάτες σου τρόπο να δουλέψετε τους αφελείς αναγνώστες......αλλά σας τη χαλάνε...


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 12:13:30  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ πρέπει να είσαι ο πρώτος ευρωπαίος, απ' αυτά που γράφεις, εκτός κι αν κόλλησαν όλοι μανία των... ρούμπων.

Το μόνο που δεν κολλάει είναι η "ευθυκρισία", οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

Τέλος πάντων, εσύ αυτό θα καταλάβαινες απ' το μήνυμά μου, για να δούμε μήπως ο Robben, πιάσει κάτι παραπάνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Το μόνο που δεν κολλάει είναι η "ευθυκρισία", οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

Όλα εξηγούνται!....εχθές μιλούσα με την 3 στο τηλέφωνο και μου την ανέφερε!......μου έκανε τρομερή εντύπωση και τη σημείωσα!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:26:38  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
...εχθές μιλούσα με την 3 στο τηλέφωνο και μου την ανέφερε

Δεν ήξερα ότι ο ινστρούχτορας είναι γυναίκα, θα είμαι πιο προσεκτικός στο εξής, όταν απευθύνομαι σ' αυτήν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δούλος Θεού, φίλε μου Γιάπετ, είναι αυτός που εξαρτάται
απο τον Θεό κι επειδή Αυτός μας έφτιαξε, μάλλον του ανήκουμε,
όπως ανήκουν τα παιδιά στους γονείς....
Δεν υπάρχει κόλαση και παράδεισος, οπως το ξέρουμε, αλλά
αιωνιότητα και φθαρτή ύλη..Αν εννοείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 13:39:03  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
...κι επειδή Αυτός μας έφτιαξε, μάλλον του ανήκουμε,
όπως ανήκουν τα παιδιά στους γονείς....

Κάποιες άλλες φορές, εσείς οι χριστιανοί λέτε ότι μας "έφτιαξε" ελεύθερους, με βούληση και κρίση και δυνατότητα αυτοδιάθεσης κλπ. κλπ. και ανήκουμε στον εαυτό μας.

Α... και τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς τρεχα...., απλά είναι υπεύθυνοι γι' αυτά καθώς και υποχρεωμένοι να τα φροντίζουν, γενικά, κάτι που ο θεός σου, δεν κάνει με τους ανθρώπους "του"...

Στους γονείς και γενικά στους ανθρώπους, ανήκει η περιουσία τους και μέσα σ' αυτήν ΔΕΝ συγκταλέγονται τα παιδιά και ούτε θεωρούνται δούλοι τους, επειδή τα γέννησαν.

Το κατάλαβες αυτό ή να το αναλύσω;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί ρε φίλε Γιάπετ, τι σου δημιούργησε την λανθασμένη
εντύπωση, ότι μιλάς δυσνόητα;
Είμαστε δούλοι, ώς αρχή που ανήκουμε, αφού ο Θεός μας έφτιαξε...
Τα παιδιά, λόγω πνεύματος, ναί ανήκουν στον Θεό, όχι σε μας....
Εμείς τα μεγαλώνουμε...Κι όταν ο γιός σου, φτάσει τα 14, τα λέμε,
περί του που ανήκει...Θα σου πει πολλά, αλλά, φρόντισε να
κάθεσαι....Μην σου ρθει απότομα..Κακομοίρη μου, που περνάς για αθώες
υπάρξεις τα παιδιά...
Ξέρουν πολλά...Και τα λένε...
Όταν κάποιος, απλά εξυπηρετέι ένα έργο, είναι απλά μισθωτός, αυτός
που κάνει το πλάνο,που έχει την ιδέα, την εποπτεία, αυτού είναι το έργο...
Και πρέπει να τα καταλαβαίνεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Δεν ήξερα ότι ο ινστρούχτορας είναι γυναίκα, θα είμαι πιο προσεκτικός στο εξής, όταν απευθύνομαι σ' αυτήν...

Είδες τι μαθαίνεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:48:21  Εμφάνιση Προφίλ

Θα πρέπει να κάνει πολύ ζέστη στη Λάρισα, έτσι;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μια χαρά είναι ρε φίλε Γιάπετ, με το κλιματιστικό...Εσείς,
εκεί, τι λέει;
Την παλεύετε ή να κρίνω απο τα γραφόμενα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 14:58:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τότε κάτι άλλο θα φταίει.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 18:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Robben, δεν μου εξηγείς τι θα πει δούλος του θεού, αν δεν σου είναι δύσκολο;;;

Αυτό πού μετέφερες

quote:
22 νυνι δέ, ελευθερωθέντες απο της αμαρτίας δουλωθέντες δε τω θεω, εχετε τον καρπον υμων εις αγιασμόν, το δε τέλος ζωην αιώνιον.

... δεν λέει κάτι πλην των συνηθισμένων χριστιανικών αερολογιών για ουράνιες βασιλείες και τέτοια.

Βέβαια δεν θέλω να πιστέψω ότι με το "δούλος του θεού" εννοούν δούλος του ιερατείου.

Επίσης το

quote:
23 τα γαρ οψώνια της αμαρτίας θάνατος, το δε χάρισμα του θεου ζωη αιώνιος εν Χριστω Ιησου τω κυρίω ημων''.

... θα είχε υπόσταση αν πέθαιναν οι αμαρτωλοί και ζούσαν οι... άλλοι.

Βέβαια, δεν θέλω να πιστέψω ότι βρήκαν τρόπο να δουλεύουν τους αφελείς πιστούς (που και αυτοί πεθαίνουν)ότι άλλος θάνατος ο ένας και άλλος, ο άλλος...

Εδώ μπαίνει στο παιγνίδι η κόλαση και ο παράδεισος, έτσι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Δουλος θεου σημαινει ελευθερος από παθη και αμαρτιες.
‘’ελευθερωθέντες δε απο της αμαρτίας εδουλώθητε τη δικαιοσύνη’’. Παραπανω είναι γραμμενο. Εκτος από αγγλικα, δεν ξερετε, αγαπητε μου φιλε, ουτε ελληνικα?
Και το εξηγει ο Παυλος…’’ ανθρώπινον λέγω δια την ασθένειαν της σαρκος υμων. ωσπερ γαρ παρεστήσατε τα μέλη υμων δουλα τη ακαθαρσία και τη ανομία εις την ανομίαν, ουτως νυν παραστήσατε τα μέλη υμων δουλα τη δικαιοσύνη εις αγιασμόν’’.
Δουλος θεου, σημαινει ελευθερος. Και να πω ότι ο ανθρωπος με την θεληση του διαλεγει τον θεο και με την θεληση του τον απορριπτει. Αλλα αν καποιος Τον γνωρισει, πως θα φυγει από έναν τοσο καλο Κυριο? Μονο οσοι αρχιζουν να τον γνωριζουν το καταλαβαινουν αυτό (η οποια γνωση είναι και εμπειρικη και δεν είναι καυχημα αλλα χαρη θεου).

Διοτι…………’’ οτε γαρ δουλοι ητε της αμαρτίας, ελεύθεροι ητε τη δικαιοσύνη. 21 τίνα ουν καρπον ειχετε τότε εφ' οις νυν επαισχύνεσθε; το γαρ τέλος εκείνων θάνατος. 22 νυνι δέ, ελευθερωθέντες απο της αμαρτίας δουλωθέντες δε τω θεω, εχετε τον καρπον υμων εις αγιασμόν, το δε τέλος ζωην αιώνιον. 23 τα γαρ οψώνια της αμαρτίας θάνατος, το δε χάρισμα του θεου ζωη αιώνιος εν Χριστω Ιησου τω κυρίω ημων''.

Ολο μαζι λοιπον…………….αφου ελευθερωθηκατε από την αμαρτια, γινατε δουλοι στον θεο. Δηλαδη πραγματικα ελευθεροι. ‘’Διοτι υπο οντινα νικαται τις, τουτου και δουλος γινεται…..’’.

Υγ. Δικαιωμα σας να το θεωρειτε αφελεια, αλλα μην διαστρεφεται παρακαλω την εννοια του ‘’δουλου του θεου’’. Καμια σχεση με σκλαβια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 18:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

quote:
23 τα γαρ οψώνια της αμαρτίας θάνατος, το δε χάρισμα του θεου ζωη αιώνιος εν Χριστω Ιησου τω κυρίω ημων''.

... θα είχε υπόσταση αν πέθαιναν οι αμαρτωλοί και ζούσαν οι... άλλοι.

Βέβαια, δεν θέλω να πιστέψω ότι βρήκαν τρόπο να δουλεύουν τους αφελείς πιστούς (που και αυτοί πεθαίνουν)ότι άλλος θάνατος ο ένας και άλλος, ο άλλος...

Εδώ μπαίνει στο παιγνίδι η κόλαση και ο παράδεισος, έτσι;;;


Θανατος (στην χριστιανικη πιστη) δεν σημαινει εξαφανιση, αλλα απομακρυνση αποχωρισμος.

Ο απ Παυλος αναφερει.....''Και υμας οντας νεκρους τοις παραπτώμασιν και ταις αμαρτίαις υμων..........'' (Εφεσιους 2.1)

(Η αμαρτια βαζει χωρισμα μεταξυ μας και του θεου. Αυτο προκαλει τον πνευματικο θανατο (αποχωρισμο του ανθρωπου απο τον θεο). Αλλωστε για αυτο και πεθανε ο Ιησους στο σταυρο για να μας φερει στον θεο).

''Θανατο'', ο Παυλος στο παραπανω εδαφιο εννοει την απομακρυνση. Ο Ιησους φερει την ενωση του θεου με τον ανθρωπο. Δηλαδη την αιωνια ζωη. (Οχι την αιωνια υπαρξη, εφοσον ειτε πιστος ειτε απιστος, θα ζησει για παντα η προσωπικοτητα,αλλα την αιωνια υπαρξη κοντα στην πηγη της ζωης που ειναι ο θεος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 20:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Γιαπετ!....βλέπεις τώρα? φόρεσες τα γυλιά που σου πρόσφερε ο Robben?....ή είσαι περήφανος?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2009, 23:36:35  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

quote:
Δουλος θεου, σημαινει ελευθερος.

Δούλος θεού σημαίνει "Δούλος του θεού". Ελεύθερος σημαίνει "ελεύθερος".

Απλά ελληνικά είναι (ή μήπως όχι;)

quote:
Και να πω ότι ο ανθρωπος με την θεληση του διαλεγει τον θεο

Λάθος. Τον διαλέγουν γι'αυτόν ο μπαμπάς του, η μαμά του και ο νουνός του, όταν αυτός είναι 10 μηνών.

quote:
Αλλα αν καποιος Τον γνωρισει, πως θα φυγει από έναν τοσο καλο Κυριο?

Τρέχοντας!

quote:
Ολο μαζι λοιπον

Αντε κι έχουμε αγωνία...

quote:
αφου ελευθερωθηκατε από την αμαρτια, γινατε δουλοι στον θεο. Δηλαδη πραγματικα ελευθεροι.

Πώς γίνεται καλέ μου άνθρωπε μόνον αν κάποιος είναι δούλος του εβραϊκού θεού να είναι ταυτόχρονα πραγματικά ελεύθερος; Εφαγες κάτι και σ'έχει πειράξει βραδιάτικα;

quote:
Δικαιωμα σας να το θεωρειτε αφελεια

Αφέλεια θεωρούμε την πίστη σας. Αυτά που λέτε παραπάνω τα θεωρούμε σχιζοφρένεια.

quote:
αλλα μην διαστρεφεται παρακαλω την εννοια του ‘’δουλου του θεου’’

Δεν "διαστρέφουμαι" τίποτε. Ελληνικά μιλάμε και πολύ καλά μάλιστα. Μην κοιτάς εσύ...

quote:
Καμια σχεση με σκλαβια.

Α, μάλιστα. Δηλαδή όταν λέει ο Παύλος:

"Οι δούλοι να υπακούετε στους κατά σάρκα κυρίους μετά φόβου και τρόμου" (Εφεσ. 6, 5)

εννοεί τους πραγματικά ελεύθερους που όμως τυχαίνει να είναι δούλοι σε ένα αφεντικό αλλά δεν είναι δούλοι στην πραγματικότητα αφού είναι πραγματικά ελεύθεροι, ε;

Κι όταν λέει

"Όσοι είναι δούλοι κάτω από το ζυγό, τους δεσπότες τους να θεωρούν άξιους κάθε τιμής για να μην βλασφημείται η διδασκαλία και το όνομα του Θεού" (Τιμοθ. Α 6,1)

μιλάει για πραγματικά ελεύθερους που είναι κάτω από ... ελεύθερο ζυγό;

Ο,τι πεις Robben. Δεν ήξερα πάντως ότι κάνει τόση ζέστη εκεί που μένεις.

quote:
Αλλωστε για αυτο και πεθανε ο Ιησους στο σταυρο

Ο μόνος που πέθανε στο σταυρό ήταν η λογική.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 01:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Πώς γίνεται καλέ μου άνθρωπε μόνον αν κάποιος είναι δούλος του εβραϊκού θεού να είναι ταυτόχρονα πραγματικά ελεύθερος; Εφαγες κάτι και σ'έχει πειράξει βραδιάτικα;

O Θεός δεν ανήκει σε κανέναν. Από πότε ο Δημιουργός ανήκει στα Δημιουργήματά του και όχι αυτά σ' Αυτόν?


quote:
macedon:
Α, μάλιστα. Δηλαδή όταν λέει ο Παύλος:

"Οι δούλοι να υπακούετε στους κατά σάρκα κυρίους μετά φόβου και τρόμου" (Εφεσ. 6, 5)

εννοεί τους πραγματικά ελεύθερους που όμως τυχαίνει να είναι δούλοι σε ένα αφεντικό αλλά δεν είναι δούλοι στην πραγματικότητα αφού είναι πραγματικά ελεύθεροι, ε;


Την επιστολή αυτή ο Παύλος την έγραψε ενώ ήταν φυλακισμένος......σου είπε κανένας ότι εν μέσω διωγμού του Χριστιανισμού τα γράμματα και οι Επιστολές δεν λογοκρίνονταν?.....πως θα περνούσε από τη φυλακή όταν οι κατηγορίες κατά των Χριστιανών ήσαν για συνομωσίες κατά της Ρωμαϊκής αρχής? λες να μην τα διάβαζαν οι δεσμοφύλακες?


quote:
macedon:
Κι όταν λέει

"Όσοι είναι δούλοι κάτω από το ζυγό, τους δεσπότες τους να θεωρούν άξιους κάθε τιμής για να μην βλασφημείται η διδασκαλία και το όνομα του Θεού" (Τιμοθ. Α 6,1)

μιλάει για πραγματικά ελεύθερους που είναι κάτω από ... ελεύθερο ζυγό;



Ο Παύλος όταν γράφει αυτή την Επιστολή τη γράφει λίγο μετά από την αποφυλάκισή του, στην τέταρτη αποστολική οδοιπορία του, στην Έφεσο!

Όμως ήδη από την τρίτη περιοδεία του και ευρισκόμενος στην Έφεσσο, λόγω του ότι τα κηρύγματά του είχαν μειώσει κατά πολύ τους ειδωλολάτρες, είχαν δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον αργυροκόπο Δημήτριο και στους τεχνίτες του.

Η Έφεσος ήταν η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Ανατολικής Μεσογείου, και οι ειδωλολάτρες εκεί αγόραζαν αργυρά ομοιώματα του ναού της Αρτέμιδος της Εφέσου, τα οποία ο Δημήτριος με τους τεχνίτες του εμπορεύονταν.
Ο προσηλυτισμός του Παύλου είχε ως αποτέλεσμα οι δουλειές να πέσουν!

Έτσι λοιπόν, σημειώθηκε μεγάλη ανταραχή στην Έφεσο υποκινούμενη από τους ειδωλολάτρες που είχαν τα συμφέροντα.
Μάλιστα συνέλαβαν δύο Μακεδόνες συνοδοιπόρους του Παύλου τον Γάιο και τον Αρίσταρχο και έστησαν λαϊκό δικαστήριο κατά των Χριστιανών.
Ο Παύλος θέλησε να πάει να τους υπερασπίσει, αλλά οι μαθητές του αποφάνθηκαν ότι ενδεχομένως η παρουσία του εκεί να έκανε χειρότερα τα πράγματα. Έτσι ο Παύλος δεν πήγε.

Στο λαϊκό αυτό "δικαστήριο" ο γραμματέας της Εφέσου, με μία καθησυχαστική ομιλία, κατάφερε να εξευμενίσει το πλήθος και να τελειώσει το όλο θέμα χωρίς παρατράγουδα.

Όμως τώρα ο Παύλος βρίσκεται και πάλι στην Έφεσο!!! και με τι συνθήκες!!!! ....... μόλις είχε αποφυλακιστεί!!!!........και ο ποιο αδαής καταλαβαίνει ότι έπρεπε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός!.....ο κάθε Δημήτριος δεν έψαχνε παρά την ευκαιρία για να του κλείσει το στόμα μια και καλή.....

Ως γνωστόν η Ρωμαϊκή υπηκοότητα, είχε σώσει τη ζωή του Παύλου σε προηγούμενα παρατράγουδα.
Έτσι ο Παύλος σε καμία περίπτωση δε θα ήθελε να ερεθίσει τις ήδη ερεθισμένες Ρωμαϊκές αρχές που τον είχαν υπό το μικροσκόπιό τους!


quote:
macedon:
Ο μόνος που πέθανε στο σταυρό ήταν η λογική.

Εδώ πάω πάσο, γιατί σύμφωνα με τη δική σου λογική, ο Ιησούς δεν είχε κανένα λόγο να δώσει τη ζωή Του, για κάτι, από το οποίο προσωπικά ο Ιησούς δεν είχε κανένα απολύτως όφελος, παρά μόνο το θάνατο Του.........
Μόνο που σε αυτή τη θέση δεν βρισκόταν κάποιος σαν κι εσένα!
αλλά ο Ιησούς!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 01:38:49  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

quote:
‘’ελευθερωθέντες δε απο της αμαρτίας εδουλώθητε τη δικαιοσύνη’’. Παραπανω είναι γραμμενο. Εκτος από αγγλικα, δεν ξερετε, αγαπητε μου φιλε, ουτε ελληνικα?

quote:
Δουλος θεου, σημαινει ελευθερος.

quote:
αφου ελευθερωθηκατε από την αμαρτια, γινατε δουλοι στον θεο. Δηλαδη πραγματικα ελευθεροι.

Έχεις δίκαιο αγαπητέ, τέτοια Ελληνικά δεν γνωρίζω.

quote:
Αλλα αν καποιος Τον γνωρισει, πως θα φυγει από έναν τοσο καλο Κυριο?

Εσύ που χειρίζεσαι άριστα την Ελληνικήν, φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις και τη σημασία του όρου «γνωρίζω», έτσι δεν είναι ;;;

Με βάση λοιπόν την άριστη γνώση των Ελληνικών θα μπορούσες να μου πεις πώς γίνεται κάποιος να έχει ΓΝΩΡΙΣΕΙ αυτόν τον κύριο;;;

quote:
Δικαιωμα σας να το θεωρειτε αφελεια, αλλα μην διαστρεφεται παρακαλω την εννοια του ‘’δουλου του θεου’’. Καμια σχεση με σκλαβια.

Κανείς δεν διαστρέφει έννοιες, μιλάμε για δούλους άρα για δουλεία, αν μιλούσαμε για σκλάβους θα λέγαμε για σκλαβιά.

quote:
Θανατος (στην χριστιανικη πιστη) δεν σημαινει εξαφανιση, αλλα απομακρυνση αποχωρισμος.

Αποχωρισμός τίνος από τι;;;

quote:
Αλλωστε για αυτο και πεθανε ο Ιησους στο σταυρο για να μας φερει στον θεο

Να, μ’ αυτά τα Ελληνικά έχω πρόβλημα.

Κατ’ αρχήν οι θεοί δεν πεθαίνουν, πόσο μάλλον τόσο ατιμωτικά, εν συνεχεία και αν ισχύει αυτό που λες, διάλεξε μια διαδικασία που όχι μόνο δεν έφερε αποτέλεσμα (ως προς τον στόχο και τον σκοπό της) αλλά δεν την κατάλαβε και κανείς.

Γιατί είναι τόσο δύσκολο στο θεό να είναι σαφής και ξεκάθαρος;;;


quote:
''Θανατο'', ο Παυλος στο παραπανω εδαφιο εννοει την απομακρυνση.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Σαούλ δεν μπορούσε να πει αυτό που εννοούσε και χρειαζόσουν εσύ για να τον αποσαφηνίσεις;;;

quote:
Ο Ιησους φερει την ενωση του θεου με τον ανθρωπο. Δηλαδη την αιωνια ζωη. (Οχι την αιωνια υπαρξη, εφοσον ειτε πιστος ειτε απιστος, θα ζησει για παντα η προσωπικοτητα,αλλα την αιωνια υπαρξη κοντα στην πηγη της ζωης που ειναι ο θεος).

Καμμία θρησκεία και καμμία φιλοσοφία, δεν ταύτιζε τον θάνατο με την ανυπαρξία, όλες μιλούσαν για την αθανασία του πνεύματος, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Τι καινούριο έκανε ο Ιησούς των ευαγγελίων και κυρίως πώς αυτό εξαργυρώνεται απ’ τον άνθρωπο;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2009, 01:41:29  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Γιαπετ!....βλέπεις τώρα? φόρεσες τα γυλιά που σου πρόσφερε ο Robben?....ή είσαι περήφανος?

Είμαι υπερήφανος που δεν κατανοώ, αλλά δικρίνω τις ασυναρτησίες, απ' όπου κι αν προέρχονται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy