ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Gay και εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 01:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι του τόπικ,

ο αγαπητός drumx13 είχε την ευγενή καλοσύνη να απαντήσει στα τελευταία ερωτήματά μου περί της σκυλίτσας μου μέσω e-mail, ώστε να συνεχίσουμε επί του θέματος...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 10/01/2004 01:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 17:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ drumx13,
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚ ΓΕΝΝΕΤΗΣ ΟΜΟΦΥΛΛΟΦΙΛΟΥΣ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η Ο ΟΡΜΟΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ,ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!!
ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΛΟΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ!
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΝΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΟΥΣΙΩΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΠΛΗΡΩΣ!
ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΔΙΑΣΤΡΟΦΙΚΑ Η ΑΝΩΜΑΛΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ!
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 18:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που δείχνουμε να έχουμε καταλήξει σε μία συμφωνία επ' αυτού.

Νομίζω ότι ήρθε η στιγμή να δώσω ένα ακόμη στοιχείο σχετικά με τα "κέντρα" στα οποία είχα αναφερθεί πιο πάνω και με ρώτησε η αγαπητή simori μια και δεν έχω καταλήξει ακόμη για το θέμα του νέου τόπικ.

Λοιπόν, φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι/ες έχουμε δει την ταινία "Το πράσινο μίλι" με τον Τομ Χανκς ή αν δεν έχουμε δει τη συγκεκριμένη, ίσως να έχουμε μία εικόνα του πώς γίνεται η θανάτωση στην ηλεκτρική καρέκλα.

Μακάβριο, αλλά η προετοιμασία του μελλοθάνατου είναι ολόκληρη ιεροτελεστεία. Βασικό μέρος της ιεροτελεστείας αυτής είναι το ξύρισμα του κωνοειδούς της κεφαλής, διότι εκεί τοποθετείται ο ειδικός πόλος της ειδικής αυτής καρέκλας και διοχετεύεται το ρεύμα όταν δοθεί η εντολή...

Ας θυμηθούμε το καπελάκι των εβραίων ή το αντίστοιχο των καθολικών ιερέων και το ξύρισμα της κεφαλής των καθολικών μοναχών.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 21:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadoc σε παρακολουθώ αναμένοντας την συνέχεια...
και ναι ευτυχώς την έχω δει αυτή την τόσο όμορφη και ευαίσθητη ταινία...

Πάντα με φιλική διάθεση..

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 09:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακάβριο, αλλά η προετοιμασία του μελλοθάνατου είναι ολόκληρη ιεροτελεστεία. Ας θυμηθούμε το καπελάκι των εβραίων ή το αντίστοιχο των καθολικών ιερέων και το ξύρισμα της κεφαλής των καθολικών μοναχών.

Πως καταφέρνεις και μας μπερδεύεις έτσι βρε Zadok!
Mε το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε? Για κάντο πιο λιανά γιατί εγώ τουλάχιστον διαβάζοντας το παραπάνω μπερδεύτηκα? Γιατί οι Εβραίοι θέλουν αυτό το σημείο να το σκεπάζουν και οι Καθολικοί να το ξεσκεπάζουν?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 14:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Avallon,

δεν είχα σκοπό να σας μπερδέψω... ίσως λίγο να προβληματίσω για να είμαστε πιο παρατηρητικοί...

Λοιπόν, τη συγκεκριμένη άποψη την υποστηρίζουν θερμά οι πιστοί Εβραίοι και έχει περάσει ως παράδοση στους Καθολικούς (χωρίς βέβαια οι τελευταίοι να αναφέρονται ποτέ στους πρώτους).

Παρένθεση:
Στο σημερινό Ισραήλ, υπάρχουν τριών ειδών Εβραίοι: οι απλοί άνθρωποι, οι οποίοι δεν είναι και τόσο φανατικοί με την πίστη τους, κάποιοι ιδιαίτερα πιστοί, οι οποίοι φορούν πάντα το καπελλάκι (όχι μεγάλο καπέλλο) και οι φανατικοί της παράδοσης, οι οποίοι φορούν μία ολόκληρη κατασκευή από μεγάλο καπέλλο (με μπορ) με κοτσίδες.
Κλείνει η παρένθεση.

Η Καμπαλιστική παράδοση θεωρεί ότι ένα κύριο ρεύμα κοσμικής ενέργειας εισέρχεται δια του κωνοειδούς της κεφαλής (κορυφή) και εξέρχεται δια του πρωκτού σχηματίζοντας έναν κύκλο ή μία σχεδόν κυκλική μορφή πέρα από το σώμα μας και προς τα πίσω...

Υπάρχει νομίζω μία σχετική εικονογράφιση σε κάποιο βιβλίο της Αννί Μπεζάντ. Αν μπορέσω να το βρω, θα σας βάλω κάποια εικόνα.

Λοιπόν, βάσει της άποψης αυτής, θεωρείται βασικό να προστατεύονται ιδιαίτερα τα σημεία αυτά από κακές επιρροές, τα οποία μπορεί να διαταράξουν την ομαλή ροή της ενέργειας αυτής.

Ειδικά άνθρωποι που τελετουργούν κατ' οιονδήποτε τρόπο (τελετουργία μπορεί να θεωρείται κι ο διαλογισμός) και προσπαθούν να συντονιστούν για την επίτευξη του στόχου τους, πρέπει να μην παρουσιάζουν διαταραχές στη ροή αυτή.

Το καπελλάκι λοιπόν, παίζει ρόλο προστασίας κι επειδή είναι χρώματος μαύρου και το μαύρο είναι χρώμα το οποίο απορροφά όλα τα χρώματα, εξασφαλίζει πλήρη εισροή της απαραίτητης ενέργειας του φωτός.

Στην περίπτωση του ξυρίσματος του συγκεκριμένου σημείου της κεφαλής, αυτό ενδείκνυται ώστε η ενέργεια να εισρέει ανεμπόδιστη και χωρίς να διαχυθεί αλλού (όπως πχ. τα μαλλιά, τα οποία συγκεντρώνουν την περισσότερη ενέργειά μας - βλέπε Σαμψών)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 20:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλα ....αυτοι
quote:
Λοιπόν, τη συγκεκριμένη άποψη την υποστηρίζουν θερμά οι πιστοί Εβραίοι και έχει περάσει ως παράδοση στους Καθολικούς (χωρίς βέβαια οι τελευταίοι να αναφέρονται ποτέ στους πρώτους).


...οι ανθρωποι του θεου
δεν σκεφτηκαν
οτι αν ηταν ζωτικης σημασιας το
quote:
κύριο ρεύμα κοσμικής ενέργειας εισέρχεται δια του κωνοειδούς της κεφαλής (κορυφή) και εξέρχεται δια του πρωκτού

τοτε ο θεος που τα παντα εν σοφια εποιησε θα μας εκανε καραφλους στο σημειο που ελεγες και θα μας εβαζε μια ταπα στον κωλο;

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 20:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως ομως οι σοφοι αυτοι ανθρωποι του θεου φορανε ρασα και οχι παντελονια ....για να μπαινοβγαινει ανενοχλητα ....


η ενεργεια καλε ....

....The pοwer

....που να κατεβαζεις παντελονια τωρα
ασε που ειναι και πολυ... "ματσο" το παντελονι

για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα..

.....της ομοφυλοφυλιας σε καποιους κυκλους....

εσωτερικους


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 20:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο σημερινό Ισραήλ, υπάρχουν τριών ειδών Εβραίοι: οι απλοί άνθρωποι, οι οποίοι δεν είναι και τόσο φανατικοί με την πίστη τους, κάποιοι ιδιαίτερα πιστοί, οι οποίοι φορούν πάντα το καπελλάκι (όχι μεγάλο καπέλλο) και οι φανατικοί της παράδοσης, οι οποίοι φορούν μία ολόκληρη κατασκευή από μεγάλο καπέλλο (με μπορ) με κοτσίδες.

Aυτά τα ξέρω καλή μου...Αυτοί που φορούν τα μαύρα καπέλλα και έχουν κοτσίδες είναι οι σκληροπηρυνικοί Εβραίοι που εξασκούν την Καμπάλα και που λέγονται Ορδόδοξοι...

quote:
Το καπελλάκι λοιπόν, παίζει ρόλο προστασίας κι επειδή είναι χρώματος μαύρου και το μαύρο είναι χρώμα το οποίο απορροφά όλα τα χρώματα, εξασφαλίζει πλήρη εισροή της απαραίτητης ενέργειας του φωτός.

Aφού είναι έτσι τότε γιατί και οι άλλοι Εβραίοι που φορούν αυτά τα μικρά καπελλάκια δεν τα έκαναν σε μαύρο χρώμα? Αυτή η αντίθεση χρώματος πρέπει να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Αχ βρε κακό κορίτσι πάλι με γέμισες απορίες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 22:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aφού είναι έτσι τότε γιατί και οι άλλοι Εβραίοι που φορούν αυτά τα μικρά καπελλάκια δεν τα έκαναν σε μαύρο χρώμα? Αυτή η αντίθεση χρώματος πρέπει να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Αχ βρε κακό κορίτσι πάλι με γέμισες απορίες...


Αυτοί που δεν είναι "σκληροπυρηνικοί" δεν ακολουθούν το νόμο κατά γράμμα κι έχουν κάνει τα καπελλάκια "Μπαμπά, μην τρέχεις"... όπως οι καλόγεροι τα ράσα κατά τον αγαπητό drumx13 τα 'χουν κάνει "Καλέ συ με το ριχτό, το τσαντάκι σου πήρε φωτιά..." (λιβανιστήρι υποτίθεται).


Κανονικά το χρώμα παίζει ρόλο φυσικά. Ανάλογα με την προσελκυόμενη ενέργεια φορούν το ανάλογο. Οι καρδινάλλιοι π.χ. αν θυμάμαι καλά, φορούν κόκκινο.


Τώρα όσον αφορά στο Θεό και τη δημιουργία:

Τα μαλλιά μας ξεκινούν να φυτρώνουν σ' εκείνο το σημείο ακολουθώντας μία σπειροειδή περιστροφή... (Ας μη μιλήσω και για τη φορά περιστροφής, γιατί πάλι θα βάλλει emoticons η αγαπητή Avallon)

Τα υπόλοιπα τα κάνει η εξέλιξη... (σάμπως από κει δεν ξεκινάει το καράφλιασμα;)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 11:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadoc :
quote:
δεν αναφερόμουν στα chakras. Ανάλογα με την τεχνική που χρησιμοποιεί ο καθένας και την εσωτερική πρακτική υπάρχουν και άλλα "κέντρα" (ας χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη).

Μου έκανε εντύπωση αυτο το συγκεκριμένο κομμάτι.. Έννοείς, αναλόγως με το επιθυμητό αποτέλσμα? Η αναφέρεσε σε τεχνικές που υποστηρίζουν με διαφορετικό τρόπο η καθεμία την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος?

Τί εννοείς όταν λες σπειροειδής?....Avalon σταμάτα τα γελάκια...:-)

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 20:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori,

ο εσωτερισμός εν γένει περιλαμβάνει το φιλοσοφικό κομμάτι και το πρακτικό. Χωρίζεται δε συνήθως, σε δύο βασικές κατηγορίες:

  • τον αποκρυφισμό, και
  • το μυστικισμό

Κομμάτια του ενός μπορεί να είναι και κομμάτια του άλλου (έχουν κοινά σημεία δηλαδή) και ο σκοπός σε γενικές γραμμές είναι κοινός. Διαφέρει η μέθοδος.

Δυστυχώς, μεγάλο κομμάτι της πρακτικής πλευράς έχει χαθεί για τις περισσότερες εσωτερικές σχολές, οι οποίες έτσι αφιερώνουν μεγάλο μέρος των αναζητήσεών τους στο φιλοσοφικό τομέα.

Οι θρησκείες προσπαθούν να διατηρήσουν το πρακτικό μέρος ασκώντας τελετουργία, αλλά και αυτές για διάφορους λόγους αγνοούν την εσωτερική τους ουσία.


Ο κάθε ερευνητής του εσωτερισμού λοιπόν, έχει να επιλέξει μέθοδο και προσέγγιση...

Προσωπικά, θεωρώ ότι ένα μεγάλο κομμάτι της αρχικής του προσέγγισης είναι η επιλογή μεθόδου και επίπεδου.

Τί εννοώ; Κάποια στιγμή της ζωής μας μπορεί ν' αποφασίσουμε ότι θέλουμε ν' ασχοληθούμε με τη μουσική παραδείγματος χάριν. Ωραία! Όπως έχω γράψει και σ' άλλο τόπικ, όταν κάποιος ρώτησε το Ραχμάνινοφ την γνώμη του για τη μουσική, εκείνος απάντησε:

"Η τέχνη είναι σαν μία μεγάλη λίμνη: άλλοι κάθονται στην όχθη της κι απολαμβάνουν τη θέα, άλλοι μπαίνουν και κολυμπούν κι άλλοι χάνονται στο λασπωμένο βυθό της!"

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τον εσωτερισμό.

Η εσωτερική παράδοση των ενεργειακών κέντρων αναφέρεται στις περισσότερες σχολές. Οι λεγόμενες ανατολικές ή ασιατικές αναφέρονται στα λεγόμενα τσάκρας. Η καμπαλιστική αναφέρεται στο Δέντρο, όπως αυτό αντικατοπτρίζεται στο σώμα του ανθρώπου. Φυσικά, υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των δύο, αλλά διαφέρει αρκετά η μέθοδος και θα τολμούσα να πω και ο σκοπός...

Βοήθησα ή τα 'κανα χειρότερα;


Τώρα, όσον αφορά στο "σπειροειδής":

Κάνω μία έρευνα, αλλά δεν έχω τελειώσει για να εξάγω συμπεράσματα, σχετικά με την επίδραση του μαγνητισμού της γης σε κάποια φαινόμενα.

Θεωρώ ότι όλη η πραγματικότητα της ζωής μας είναι "σπειροειδής", είτε ανελικτικά, είτε καθοδικά και η φορά είναι ανάλογη και μάλιστα επιρρεάζεται από το σημείο της γης στο οποίο βρισκόμαστε. Π.χ. αντίρροπη φορά σε Βόρειο και Νότιο ημισφαίριο...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 04:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadoc καθόλου χειρότερα... μία χαρά τα είπες :-)

Απλά μου έχει κάνει εντύπωση το εξής:Τα τσάκρας είναι εφτά και βρίσκοτναι στο κέντρο του ανθρώπου από το κεφάλι εώς και τα γεννητικά όργανα νομίζω!! Από τη άλλη έχω ακούσει θεωρίες, δεν ξέρω από που προέρχονται ακριβώς, και για άλλα σημεία ενεργειακά.. όπως ας πούμε το αυτί!!! Γι αυτό και κάποιοι αποφεύγουν να κάνουν τρύπες στα αυτιά τους!!
Γνωρίζεις κάτι γι αυτό?

Πάντα με φιλική διάθεση

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 05:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν ανοίγετε ένα άλλο θεματάκι να μιλήσουμε όλοι παρέα εκει?
Παρά λίγο δε θα έβλεπα όλα αυτά τα τόσο σημαντικά γιατί δεν έχω να πω κάτι άλλο σε αυτό το τόπικ.
Εκ παραδρομής μπήκα. Θα απαντούσα αλλά περιμένω τη δημιουργία του τόπικ


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 11:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι, Ναι, Ναι....
γιατί αλλιώς η επόμενη απορία μου θα είναι:
...Γιατί μπαμπά?
Πάμε λοιπόν για τα ενεργειακά κέντρα...

Zadok ...αυτό για την σπειροειδή φορά ανάλογα με το μαγνητισμό της γης... is quite interesting!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 13:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε, με "ψήσατε"...!!!


Λοιπόν, να το ονομάσουμε απλά "Ενεργειακά Κέντρα"; Και σε ποιό Φόρουμ;

Περιμένω γνώμες...

(Φίλη simori, το 'χω ακούσει κι εγώ αυτό για το αυτί που αναφέρεις. Να επισημάνω ότι υπάρχει η τεχνική πχ. του βελονισμού, η οποία βασίζεται σε "σημεία", όχι σε "κέντρα". Το αν είναι σωστό ή όχι να κάνουμε piercing δεν το 'χω ψάξει. θα ρωτήσω όμως, κάποιες φίλες οι οποίες ασχολούνται με αυτά επαγγελματικά...)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 13:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτά τα ξέρω καλή μου...Αυτοί που φορούν τα μαύρα καπέλλα και έχουν κοτσίδες είναι οι σκληροπηρυνικοί Εβραίοι που εξασκούν την Καμπάλα και που λέγονται Ορδόδοξοι...

Ναι, οι Χασσιδίμ, οι οποίοι, παραδόξως, ΔΕΝ είναι Σιωνιστές, ΔΕΝ πιστεύουν στο Ισραήλ σαν χώρα, και λένε οτι η αληθινή Ιερουσαλήμ ΔΕΝ βρισκεται επι της Γης...

Αλλα μανία όμως που έχυμε με τους Εβραίους! Σαν νέο μελος, βλεπώ οτι δεν υπαρχει θέμα πού να μήν τούς αναφέρει! Ομοφυλοφυλία-Εβραιοι / Ελλάδα-Εβραίοι / Προμηθεάς-Εβραίοι / Φαγητό-Εβραιοι / Πιοτό-Εβραίοι / Κινημτογράφος-Εβραιοι!

Δεν φαίνεται να ασχολούμαστε σχεδόν καθόλου με τους Μουσουλμάνους (Αν και αυτοί φορούν επίσης καπελάκια - το ανέφερε κανεις;)

Θα ελεγε κανεις οτι εστώ λόγω Τουρκοκρατίας κλπ, θα άξιζαν περισσότερη προσοχή.

Admin, γινεται να κάνουμε ενα καινούργιο forum; Μαζι με τη ΘΡΗΣΚΕΙΑ, την ΣΟΦΙΑ, την ΓΝΩΣΗ, κλπ να έχουμε και OI ΕΒΡΑΙΟΙ;

K.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 14:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kynikos,

έχει παρατηρηθεί και στο Φόρουμ, αλλά και στην κοινωνία γενικότερα το φαινόμενο της "επιλεκτικής ανάγνωσης" και της "επιλεκτικής αντίληψης"!!!

Αναφερθήκαμε και στα chakras πιο πάνω, αλλά αυτό δε σ' εντυπωσίασε!!!

Αναφερθήκαμε και στους Καθολικούς, αλλά ούτε αυτό σου έκανε "κου-κου"!!!

Αντιλαμβάνομαι ότι προσπαθείς να τιμήσεις το όνομά σου, αλλά έχω παρατηρήσει επίσης ότι υπάρχει πληθώρα μελών, οι οποίοι μόλις δουν μία ενδιαφέρουσα συζήτηση ν' αναπτύσσεται, χώνουν τη μυτούλα τους κάνοντας "κα(λ)οπροαίρετη" κριτική, αντί να κάνουν τον κόπο να συνεισφέρουν σ' αυτή...

Για πες μας λοιπόν, για εκείνους, οι οποίοι

quote:
φορούν επίσης καπελάκια

... ή μήπως περιμένεις ν' ανοίξουμε το νέο τόπικ;;;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 17:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok,

Μερσί για τήν απάντηση, και έχεις κάποιο δίκιο.

Σε διαβεβαιώ οτι ο λόγος που έχωσα την μυτούλα μου, είναι οτι το θέμα με ενδιαφέρει γνήσια, και ελπίζω και να συνεισφέρω, καί να ακούσω άλλες γνώμες.

Επiσης, ελπίζω να μήν πάσχω (τουλάχιστον οχι σοβαρά) από την νόσο της "επιλεκτικής ανάγνωσης / αντίληψης". Με εντυπωσιάσε πολύ η αναφορά στα τσάκρας! Ω, πολύ, πολύ! Ούτε μου διέφυγε η αναφορά στους Καθολικούς.

Όμως, σαν νέο μέλος διαβάζω τις τελευταίες μέρες συνεχώς ο'τι μπορώ απο τό forum και να, βλέπεις, τα τσάκρας και οι Καθολικοί δεν εμφανίζονται τοσο συχνά όσο το άλλο θέμα- είχα μπαφιάσει, και γι αυτό ίσως ήταν λίγο άστοχη η πρώτη προσφορά μου στο παρόν θέμα.

Και πάλι παρντόν λοιπον, και δέχομαι την κριτική σου στο πνεύμα της Τήρησης του Θέματος, και οτι καμμία σχέση δεν εχει με προσωπικές συμπάθειες προς οποιοδήποτε σύστημα σκέψης

Λοιπόν, διαβάζοντας αυτό το εξαιρετικά ενδιαφερον θέμα, πρώτα, πρώτα βλέπω οτι που και που ειναι δύσκολο να μιλήσουμε καθαρά γιά το θέμα, χωρις να ξεπεσούμε στο χυδαίο. Συγχαίρω τούς συμμετάσχοντες για την ευαισθησία τους, και ταυτόχρονα χειροκροτώ το χιούμορ που μας έδωσε τον πρ*κτικό εσωτερισμό!

=================

Θα ήθελα νά έχω μιά ξεκάθαρη έννοια όμοφυλοφιλιας (ή ακομα και πολλες), καθώς συζητάμε, γιατι δεν νομίζω οτι είναι όλες ίδιες.
Για παραδειγμά ύπαρχει η κοινη, καθημερινή (κουνιστή και λιγηστή) ποικιλία που μας έρχεται στον νου όταν άκουμε την λέξη πούστης.
Υπαρχει όμως και η ρομαντική (α λα Oscar Wilde) που δεν απαιτεί το κουνιστό και λιγηστό.
Υπαρχούν οι straight looking gays, που ούτε θα το φανταζόσουνα.
Υπάρχει το βάναυσο στοιχείο, π.χ. σε κάποιες φυλακές, στρατόπεδα και χόρους εργασίας, που σκοπεύει στην κυριαρχία, σαν τα σκύλια, όπως ανέφερε ο drumx13, νομίζω.
Υπάρχει ίσως ακόμα η μυητική ομοφυλοφίλια, μεταξύ ανδρών καί αγοριών, που ασκούν μερικες φυλές στην Παπούα, και που κάποιοι, ακομά, αποδίδουν στους Αρχαίους.
Υπαρχουν ομοφυλόφιλοι που δέν ειναι δραστηριοι σεξουαλικά, για διάφορους λόγους, π.χ. ιερείς.
Υπαρχούν κ*λομπαραδες, που τούς αρέσουν τα αγοράκια.
Αλλοι αρέσκονται στόν ηδονισμό, και μπορεί να είναι bi- ή οργιαστές.
Και να μήν ξεχνάμε βέβαια και την λατρεία της Σαππφούς.

Σιγουρα δεν μπορεί ολοι να εντάσονται το ίδιο σε σχέση με τόν εσωτερισμό;;
Τι ρωτάμε άραγε; Ποιοι gay μπορει να έχουν σωστή σχέση με τον εσωτερισμό;
Δέν έχω απάντηση, αυτές είναι οι απορίες μου.

Αν πάλι το θέμα τεινει προς την σεξουαλική πράξη, τοτέ τι ρωτάμε; Αν η "παρα φυση" πράξη, το πρ*κτικό δηλαδή, ειναι επιζήμιο στα τσάκρας, η αν σε "σωστό" πλαίσιο μοπρεί να είνα ωφέλιμο; Και αυτό βεβαια δέν αφορά μόνο τους gay, όπως ήδη σημειώθηκε.
Ούτε εδώ έχω απαντήσεις, αυτός είναι ο προβληματισμός μου.

Και ούτε νομίζω να χρειάζεται νά αλλάξουμε θεμα. "Τσακρας και Ενεργεια" είναι κάπως γενικό αν αυτό που εννοούμε ειναι "Τσακρας και... Λιγκαμ"! Αλλά και να αλλάξει το όνομα, το θέμα παραμένει το ίδιο.

Α, ναι, και όσο γιά τα "καπελάκια", Zadok , δεν ειμαι καθόλου ειδικός, αλλα το βρίσκω ενδιαφέρον ότι μερικές θρησκείες το θεωρούν σεβασμό να βγάζουν το καπέλο, ενώ άλλες το αντίθετο!
Να και ενα θέμα Χριστιανικο και εταιροφυλόφιλο: Γιατί οι άνδρες να βγάζουν το καπέλλο στην εκκλησιά, ενώ οι γυναίκες να καλύπτονται; Μιά φιλη μου λεει οτι οι άνδρες βγαζουν το καπέλλο σαν σημείο εκτίμισης προς τοn ανώτερο άρχοντα, ενώ τα ξέσκεπα ή λυτά μαλλιά δειχνουν σεξουαλικό πάθος, γι αυτό και καλύπτονται. Δεν μπορώ να πώ οτι διαφωνώ.
Αλλά ίσως η συζήτηση για τα καπελάκια να είναι εκτος θέματος.

Ευγνόμων ακούω ολες τις απόψεις

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 18:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά ικανοποιήθηκα από την απάντησή σου, αγαπητέ και ουχί σεξουαλικώς...

Νομίζω ότι η προηγούμενη τοποθέτησή σου απλά σε αδικούσε!


Ο λόγος που θα ανοίξουμε νέο τόπικ για τα ενεργειακά κέντρα είναι για να μην περιοριστεί η συζήτηση στο σεξουαλικό...


Όσον αφορά στην τακτοποίηση και την κατηγοριοποίηση των ομοφυλοφίλων, νομίζω ότι κάλυψες όλες τις περιπτώσεις. Σημειώνω ότι διαφωνώ με τον όρο "Λεσβία" και "λατρεία της Σαππφούς", γιατί τον βρίσκω ατυχέστατο, αλλά δεν φταις εσύ γι' αυτό κι ας μην ξεφύγουμε...


quote:
Γιατί οι άνδρες να βγάζουν το καπέλλο στην εκκλησιά, ενώ οι γυναίκες να καλύπτονται;

Νομίζω ότι αυτά είναι νεωτερισμοί δουλικών θρησκειών.
Στην εκκλησία κι αν πρέπει να φοράς καπέλλο!!! (εσωτερικά μιλώ πάντα)

Όσον αφορά στο χαιρετισμό, κάπου έχω αποθηκεύσει στοιχεία σχετικά. Άμα τα βρω, θα τα παραθέσω, αλλά να μην ξεχνάμε ότι οι στρατιωτικοί χαιρετούν φορώντας το καπέλλο!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 19:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζadok βουρ για το νέο τόπικ...
Που αλλού παρά στη ΓΝΩΣΗ όπως ακριβώς το έθεσεςνομίζω ότι ταιριάζει.(μη σε αποσχολεί αυτή η λεπτομέρεια... αν δεν είναι καλά εκεί ο admin θα κάνει το θαύμα του)
Θα σου έλεγα στη ΘΕΡΑΠΕΙΑ αλλά εκεί υπάρχει ένα παρόμοιο με θέμα τη Θεραπεία μέσω ενεργειακών πεδίων που δυστυχώς δεν ευόδωσε...
Αν νομίζεις ότι ταιριάζει και θα μπορούσες να αναστήσεις το θέμα συνεχίζουμε από κει...

Υ.Γ. Οταν το ανοίξεις στείλε πρόσκληση να ενημερωθούμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 20:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν να σας προσκαλέσω εδώ:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!

Και συνεχίζουμε με τα άλλα...


Ευχαριστώ για τη βοήθεια, αγαπητή Avallon!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 21:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οι ερωτικές προτιμήσεις του καθενός είναι άσχετες με τα πνευματικά ή όποια άλλα ενδιαφέροντα,αρκεί βέβαια να μη θολώνουν τη σκέψη του ή να σκλαβώνουν την ελεύθερη βούλησή του.Από κει και πέρα,ούτε χαρακτηρισμούς αποδίδω (προσωπικά εγώ) ούτε χωρίζω τους ανθρώπους σε κατηγορίες κανενός είδους.Οι προτιμήσεις του καθενός είναι δική του επιλογή και αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του.Ποιά είμαι εγώ να κάνω κριτική στον καθένα γι'αυτό που θέλει??"

Symfwnw kai lypamai pou tparxoun akoma prwtogonoi se ayto ton kosmo...
Den eimai omofylofilos...alla mou aresoun oi partouzes me 3,4,5
gynaikes...
G*** thn ekklhsia pou sas ekane vlakes
(gia osous thewroun to sex amartia)!!

grecoRaelian

------------------------------------
Το μήνυμα τροποποιήθηκε λόγω
υβριστικών και μισαλλόδοξων
φράσεων - Admin
------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
grecoRaelian, νομίζω ότι μπορείς να καταγράφεις την άποψή σου με λιγότερη εμπάθεια, έτσι δεν είναι;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nai adelfe mou exeis dikaio,alla einai EGLHMA na thewrountai oi lesvoies,gay... arrwstoi...
O kathenas kanei oti thelei meto swma tou...
To misos odhgei sthn katastrofh mas...
As mathei h ekklhsia na sevetai kai na agapa kai meta na kanei khrygmata "agaphs"...
Oneiro mou h katastrofh twn MONOTHEISTIKWN thriskeiwn!
ZHTW TO SEX!
ZHTW OI AISTHISEIS!
ZHTW O ANTHRWPOS KAI O TOSO ANTHRWPINOS THEOS TOU!
Katw ta rasa,o ratsismos,h ypokrisia!

grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 23:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν πιστεύω ότι η ομοφυλοφυλία είναι θέμα σωματικό, αν και εκδηλώνεται και σωματικά.
Είναι κατάσταση του πνεύματος ή της ψυχής που οδηγεί στην σωματική συμπεριφορά.
Θέλω να επισημάνω κάτι πρίν συνεχίσω.
Δεν είναι απόλυτα ασφαλές να στηριζόμαστε στα πορίσματα της ιατρικής ή της ψυχολογίας για τον εξής απλό λόγο.
Η θέση που παίρνει μια επιστήμη για ένα συγκεκριμένο θέμα εξαρτάται απο την κοινωνική , πολιτική , και ηθική κατάσταση που επικρατεί.
Οι ανακοινώσεις των επιστημόνων πρέπει να είναι Politicaly correct
άσχετα με το τι έδειξε τελικά το μικροσκόπιο μέσα στο κλειστό εργαστήριο.
Περιορίσαμε λίγο το θέμα στις σωματικές του διαστάσεις , αλλά άν δεχτούμε ότι η Ο. είναι ψυχική εκδήλωση , ή απόκλιση , ή ιδιαιτερότητα ή ότι άλλο, τότε αφορά σε τεράστιο βαθμό τα θέματα της κοσμοθέασης ενός ανθρώπου .
Ο εσωτερισμός σαν κοσμοθεατική τοποθέτηση οπωσδήποτε πρέπει να έχει σαφή θέση , βλέποντάς το σαν ψυχικό φαινόμενο καί όχι σαν θέμα κρεβατοκάμαρας.
Οι περισσότεροι απο μας δεχόμαστε το πνεύμα να επικρατεί επι της ύλης.
Άρα πρέπει να δεχθούμε ότι η ύλη οργανώνεται σύμφωνα με τις επιταγές της ψυχής.
Η ψυχή είναι η θέληση και η πληροφορία για να δημιουργηθεί το DNA
και το κύτταρο.Επομένως πρέπει να αναρρωτηθούμε ποιού είδους ψυχές είναι αυτές που μας παραδίδουν ένα ομοφυλόφιλο άτομο
Το θέμα - ερώτημα όπως αρχικά τέθηκε δεν έχει απαντηθεί ακόμα στην Εσωτεριστική του διάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 00:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ grecoRaelian,

αντιλαμβάνομαι το θυμό σου! Πιστεύω πάντως ότι τα πράγματα μπορούν ν' αλλάξουν σιγά σιγά με αγάπη και κατανόηση, όπως πολύ σωστά έγραψες. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε εμείς ο φάρος για εκείνους, οι οποίοι μπορεί να έχουν λοξοδρομήσει, αντί να δημιουργούμε νέες αντιπαλότητες.

Αγαπητέ steelspring,

δίνεις μία άλλη νότα στη συζήτηση! Το θέμα της μετενσάρκωσης δεν το είχα σκεφτεί. Θα ήθελες να μας πεις λίγα περισσότερα αναπτύσσοντας την σκέψη σου; Θεωρείς ότι είναι ψυχικό φαινόμενο ή ψυχική ασθένεια;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 03:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και εγώ όπως και πιο πάνω είχα προσθέσει πως είναι στην αντίληψη του καθένα και τις ανάγκες ή τις διαθέσεις του, τί θα κάνει με το σώμα του..Και όχι μόνο συμφωνά αλλά επαυξάνω σχετικά με τους διαχωρισμούς που γίνονται εξαιτείας και της εκκλησίας που δείχνει την πολέμεια στάση της αντί να κυρήτει την ομόνεια... για όλους !!!

Επίσης πιστεύω πως η ομοφυλοφιλία δεν είναι μόνο θέμα που αφορά ένα σώμα ή έναν οργανισμό.. αλλά και ψυχικό... όπως γίνεται και με τους ετεροφυλόφιλους άλλωστε...
Όσο για το θέμα που ανάφερε κάποιος φίλος σχετικά με την μετανσάρκωση θα προσθέσω και εγώ με την σειρά μου πως ήταν κάτι που δεν είχα σκεφτεί και θα ήταν πολύ ωραίο θέμα για να αναπτυχθεί, όσο είναι δυνατόν.. αν θέλεις φίλε steelspring θα ήταν πολύ ευχάριστω να δούμε τις απόψεις σου που μας έχει βάλει ήδη σε σκέψεις....!!!

Φίλη Zadoc ας μην ξεχνιόμαστε και για το άλλο θέμα που αναφερόμασταν περί νέου topic.. νομίζω, κατά την ταπεινή μόυ γνώμη, πως θα μπορούσε να γίνει μία αρχή εκεί και το θέμα αυτό εδώ μπορεί να συνεχίσει να αναπτύσετε ούτος ή άλλως από όλους αλλά και από εμάς!!!

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 03:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης συμφωνώ να ανοιχτεί στο θέμα "Η γνώση"

πάντα με φιλική διάθεση

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 06:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ δεν είμαι εσωτεριστής για να δώσω έγκυρη απάντηση ούτε ψυχολόγος για να αναλύσω επιστημονικά το ζήτημα .
Έχω όμως τις δικές μου γνώσεις και μπορώ να κρίνω.
Θα προτιμούσα όμως να μήν τοποθετηθώ στο θέμα αλλά να το παρακολουθήσω.
Δεν ανέφερα εγώ την λέξη Μετενσάρκωση , απλά είπα ότι η ύλη υπακούει στο πνεύμα και το σώμα στην ψυχή


Καί συγκεκριμένα :

"Ο εσωτερισμός σαν κοσμοθεατική τοποθέτηση οπωσδήποτε πρέπει να έχει σαφή θέση , βλέποντάς το σαν ψυχικό φαινόμενο καί όχι σαν θέμα κρεβατοκάμαρας.
Οι περισσότεροι απο μας δεχόμαστε το πνεύμα να επικρατεί επι της ύλης.
Άρα πρέπει να δεχθούμε ότι η ύλη οργανώνεται σύμφωνα με τις επιταγές της ψυχής.
Η ψυχή είναι η θέληση και η πληροφορία για να δημιουργηθεί το DNA
και το κύτταρο.Επομένως πρέπει να αναρρωτηθούμε ποιού είδους ψυχές είναι αυτές που μας παραδίδουν ένα ομοφυλόφιλο άτομο
Το θέμα - ερώτημα όπως αρχικά τέθηκε δεν έχει απαντηθεί ακόμα στην Εσωτεριστική του διάσταση."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy