ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VASILIS28
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 17:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VASILIS28  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι.Πραγματικά έχω μήνη κάγκελο με όσα γράφετε.Δυστυχώς ορισμένοι φρόντισαν να ξέρουμε ελάχιστα για την γλώσσα μας.Αλλά ευτυχώς εδώ μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον.Περί της Αγγλικής γλώσσας τη να πω.Ότι είναι αστεία? Ότι είναι χαζομάρα.Ένα τίποτα είναι, μαζί και η Ιταλική.Σε γενικές γραμμές όλες οι γλώσσες είναι μπάσταρδες, βγαλμένες από την δική μας γλώσσα. Και δεν είναι ότι και καλά την έχω δει Ελληναράς.Απλά υπάρχουν έννοιες της οποίες η Αγγλική τουλάχιστον δεν μπορεί.

Κάθε Ελληνική λεξούλα είναι διαφορετική .Όμως υπάρχουν λέξεις οι οποίες σημαίνουν το ίδιο πράγμα Δηλαδή 5 διαφορετικές λέξεις σημαίνουν το ίδιο ακριβός πράγμα.

Υπάρχει κάτι το ωραίο στην Αρχαία Ελληνική γλώσσα, το οποίο ευτυχώς υπάρχει και στην ΝεοΕλληνική. Σχεδόν όλες οι λέξεις σημαίνουν κάτι. Όπως δηλαδή είναι οι σύνθετες λέξεις που καταλαβαίνουμε ότι είναι 2 λέξεις ενωμένες και σημαίνουν κάτι.

Κάτι ξεκάρφωτο.
Ορνιθολογία……Πέστε στα Αγγλικά πως είναι.Και μην μου πει κανείς Ornithology.
Άλλη λεξούλα Αγγλική θέλω.:)

Το θέμα τεράστιο και ενδιαφέρον πολύ.Λυπάμαι που χαζολόγαγα κάποτε με τους φίλους μου αντί να κάτσω να τα μάθω όλα αυτά.Και όταν λέω όλα αυτά εννοώ τα Αρχαία.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι πάνω σε αυτά που γράφετε.Ομολογώ ότι τώρα διαβάζω μέσα από εσάς αλλά και αλλά βιβλία και ξεστραβώνομαι που λένε.Ψάχνω να μάθω ότι μπορώ για τον Αρχαίο Πολιτισμό μας.Και όσο μαθαίνω τόσο ψάχνω.Και τελικά έχετε φανταστεί γιατί όλοι μας ξαφνικά έχουμε τρελαθεί? Γιατί αυτό σήμερα που ζούμε το σιχαινόμαστε,δεν μας αρέσει,και το αστείο είναι ότι νομίζουμε ότι είμαστε και τεχνολογικά μπροστά.Μάλλον πίσω είμαστε,απλά σιγά,σιγά αρχίζουμε και το καταλαβαίνουμε.

Καλή συνέχεια παιδιά,και ότι ξέρετε παρακαλώ postarete.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parasito
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 20:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parasito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι.

Είμαι αναγκασμένος να παρέμβω ακόμη μία φορά, με αφορμή σχόλιο που ακολούθησε την πρώτη μου παρέμβαση στη συζήτησή σας σχετικά με την ορθή γραφή της λέξης "ορθοπεδικός".

Δεν θα το έκανα αν δεν πίστευα οτι το θέμα της γλώσσας μας είναι σοβαρό και συνάμα συναρπαστικό.
Αντιπαρέρχομαι τα σχόλια έστω και αν απευθύνονται επί προσωπικού αφού θεωρώ δεδομένη την καλή πρόθεση όλων.

Σας παραθέτω λοιπόν αποσπάσματα ( για οικονομία χρόνου και χώρου ) κειμένων-επιστολών έγκριτων καθηγητών ορθοπαιδικής στα πλάισια διαλόγου ο οποίος ξεκίνησε εδώ και μια δεκαετία περίπου με θέμα την ορθή γραφή της λέξης, τα οποία περιέχουν και σχόλια-απόψεις ειδικώτερων από εμένα και καταδεικνύουν τη σπουδαιότητα της ορθής γραφής γενικώτερα και του χειρισμού της ελληνικής.

Για ευκολώτερη κατανόηση παραθέτω πριν απο τα κείμενα επεξηγήσεις αρκτικόλεξων που θα ακολουθήσουν μόνο και μόνο για να μη χρειαστεί να επανέλθω και σας ταλαιπωρήσω εκ νέου αν και μάλλον θα σας είναι γνωστά:
ΕΕΧΟΤ = Εταιρεία Ελλήνων Χειρουργών Ορθοπεδικής και Τραυματολογίας
ΑΠΘ = Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Συνεχίζω με τα αποσπάσματα των επιστολών:

1. Επιστολη του καθηγητού κ. Παν. Συμεωνίδη προς τον Πρόεδρο και τα
μέλη του ΔΣ της ΕΕΧΟΤ

"Οπως γνωρίζετε το 1741 ο Βέλγος Ορθοπεδικός Nicolas Andry χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το όνομα "ορθοπαιδική" το οποίο σχημάτισε απο τις ελληνικές λέξεις "ορθός" και "παις" ή ακριβέστερα "ορθούν" και "παις". Με το όνομα αυτό ετιτλοφόρησε το βιβλίο του "η τέχνη του προλαμβάνειν και διορθώνειν δυσμορφίας του σώματος παρά τοις πάσι". Το όνομα αυτό όπως αναφέρει ο καθηγητής Χρυσοσπάθης ( σημ. δική μου: ο πρώτος καθηγητής ορθοπαιδικής του ΑΠΘ ) διετηρήθη στην ελληνική βιβλιογραφία μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνος.
Στη συνέχεια, σε χρόνο που δεν καθορίζεται επακριβώς απο τον καθηγητή Χρυσοσπάθη, το όνομα άλλξε ετυμολογικά ως προς το δεύτερο συνθετικό και ονομάσθηκε ορθοπεδική εκ του "ορθώς" και "πεδάω" ( πέδη: τροχοπέδη, χειροπέδη κλπ ) δηλαδή ευθειάζω με πέδας: μηχανήματα...."
"...Ανεξάρτητα απο τη μεταβολή αυτή του ονόματος στην Ελλάδα, το αρχικό "ορθοπαιδική" του N. Andry έγινε δεκτό και καθιερώθηκε διεθνώς, ενώ το όνομα -ορθοπεδική- έμεινε μέσα στα όρια της Ελληνικής επικράτειας. Ολοι μας ΄λέπουμε στα διάφορα συνέδρια του εξωτερικού αλλά και στα διάφορα ξένα συγγράμματα και περιοδικά να χρησιμοποιείται αποκλειστικά το αρχικό όνομα "ορθοπαιδική" ( όρα αφίσα Αμερικανικής Ακαδημίας Ορθοπεδικών Χειρουργών "ορθόν - παιδίον" και Αμερικανικής Ορθοπεδικής Εταιρείας "ορθός - παις".
Είναι λοιπόν περίεργο οτι ένας ξένος γιατρός ο Ν. Andry να τιμά την Ελλάδα με τη χρησιμοποίηση και καθιέρωση του Ελληνικού ονόματος "ορθοπαιδική" για έναν νέο κλάδο της ιατρικής, το όνομα αυτό να γίνεται αποδεκτό και να χρησιμοποιείται απο όλα τα κράτη του κόσμου και η Ελληνική πλευρά ύστερα απο 150 και πλέον χρόνια χρησιμοποίησής του διεθνώς να το αλλάζει με ένα άλλο το οποίο σε τελική ανάλυση δεν φαίνεται να είναι και ορθότερο..."
"...το 1980 στο συνέδριο των Αγγλοφώνων λαών στο Λονδίνο είχε γίνει μια παρασκηνιακή κίνηση για εισήγηση αλλαγής του ονόματος Ορθοπεδική με τον όρο Bone surgery, Bone Surgeon κλπ που τελικά δεν προχώρησε..."
"...Συμπερασματικά απο τη μελέτη του όλου προβλήματος προκύπτει οτι:
1. Το όνομα "ορθοπαιδική" επινοήθηκε απο τον καθηγητή στο Παρίσι Ν. Andry το 1741 ...
2. Γράφτηκε απο τον ίδιο με -ε- όπως γράφεται και στα ιταλικά, διότι στις γλώσσες αυτές δεν υπάρχει δίφθογγος ae όπως ατα Αγγλικά.
3. ...
4. ...
5. Φαίνεται οτι πρόκειται περί λάθους που παρέμεινε αναζητώντας την επανόρθωσή του. Πιστεύω οτι το θέμα είναι σοβαρό και ας μη θεωρηθώ υπερβολικός αν πω και εθνικό και είναι σαφέστατο οτι πρόκειται όχι για αλλαγή ονόματος αλλά για αποκατάσταση στην ορθή ετυμολογία του..."
"...επειδή τα επιχειρήματα για την αποκατάσταση της ετυμολογίας του ονόματος στις αρχικές του ρίζες είναι αδιαφιλονίκητα και επειδή ως ένας απλός έλληνας ορθοπεδικός και λόγω της θέσεώς μου δεν θέλω να έχω τύψεις για καθυστέρηση στην σωστή αντιμετώπιση του προβλήματος, ύστερα απο συζητήσεις και με συναδέλφους μου Καθηγητές αλλά και Διευθυντές κλινικών και με νεώτερους συναδέλφους, προχώρησα στην αναγραφή του ονόματος με αι δηλαδή Ορθοπαιδική σε όλα τα έγγραφα, επιστολές, εργασίες της ορθοπεδικής κλινικής καθώς και της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ..."

2. Επιστολή του καθηγητού κ. Γ. Χαρτοφυλακίδη προς τον Πρόεδρο και τα
μέλη του ΔΣ της ΕΕΧΟΤ.

"...Συμμερίζομαιαπολύτως τις απόψεις του κ. Συμεωνίδη, τα επιχειρήματα του οποίου για την ανάγκη επαναφοράς του ονόματος "ορθοπαιδική" είναι ισχυρότατα και πειστικά.
Ιστορικοί λόγοι , καθώς και λόγοι συμβαδίσεως με τα διεθνώς κρατούντα, θα πρέπει να μας κάνουν να αλλάξουμε την ορθογραφία και να επανέλθουμε στο Ορθός-Παις που χρησιμοποιείται απο όλους στον κόσμο εκτός απο εμάς, οι οποίοι έχουμε τιμηθεί με αυτή τη διάκριση."

3. Επιστολή του Αναπληρ. καθηγ. κ. Ι. Πουρνάρα, προέδρου της ΕΕΧΟΤ
το 1994.

"Είναι πιστεύω γνωστό οτι τη λέξη "ορθοπαιδική" σχημάτισε πρώτος ο Ν. Andry..."
"...Για τη δημιουργία της σύνθετης αυτής ονομασίας στηρίχθηκε σε δύο ελληνικές λέξεις, -ορθόν- και -παιδίον-. Η ακριβής διατύπωση του Αndry στο βιβλίο του έχει ως εξής: " Quant au titre en question, Orthopedie, je l'ai forme de deux mots grecs, a savoir d'Orthos. qui veut dire Droit, et Paidion, qui signifie Enfant"."
"...Ολοι δηλαδή έχουν αποδεχθεί την προέλευση του απο δύο ελληνικές λέξεις -ορθός- και -παιδίον- είτε τη γράφουν με ae είτε με e.
Για να τιμήσουν δε την ελληνική προέλευση της ονομασίας, η Αμερικανική Ορθοπεδική Εταιρεία και η Αμερικανική Ακαδημία Ορθοπεδικών Χειρουργών, που είναι και ο πολυπληθέστερος φορέας της ορθοπεδικής επιστήμης παγκοσμίως, περιλαμβάνουν τις δύο ελληνικές λέξεις με ελληνικά στοιχεία γραμμένες και πολύ εμφανώς στο σήμα και το λογότυπό τους..."
"...Και ενώ συνήθως κατηγορούμε τους Ελληνες για ξενομανία, εδώ συμβαίνει το αντίθετο. Πρέπει να κατηγορήσουμε τους ξένους για ελληνομανία..."
"...Τολμώ δε να πω οτι δημιουργείται και κάποιο θέμα εθνικό, διότι υπάρχει τάση την ελληνική αυτή λέξη να την καταργήσουν και να την αντικαταστήσουν με τις λέξεις -ορθοχειρουργική- όπως -νευροχειρουργική- (orthosurgery) ή Χειρουργική των οστών όπως Χειρουργική της καρδιάς ( bone surgery) κ.α...."
"...Θεωρώ λοιπόν επιτακτική την ανάγκη να επιστρέψουμε στην αρχική προέλευση της λέξης και να αρχίσουμε να τη γράφουμε με -αι- ( ορθοπαιδική ). Αυτό ίσως φανεί λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά τελικώς θα το συνηθίσουμε, όπως συνηθίσαμε και την προηγούμενη ορθογραφία..."

Κλείνοντας, μερικές σύντομες παρατηρήσεις:
- Οπως θα διαπιστώσατε χρησιμοποιείται ακόμη και απο αυτούς οι
οποίοι διαφωνούν ( και είναι σχεδόν όλοι ) η επικρατήσασα
γραφή και αυτό γιατί η ΕΕΧΟΤ επιθυμεί την διόρθωση μέσα απο
συλλογικές διαδικασίες ( συνέλευση κλπ ) και όχι αυθαίρετα,
έστω και αν αυθαίρετα επιβλήθηκε η λανθασμένη. Πάντως, όλο και
περισσότερα περιοδικά, βιβλία, sites κ.α. τελευταία χρησιμοποιούν
τον σωστό όρο ( -αι- ).
- Δεν είμαι ορθοπαιδικός και ουδεμία σχέση έχω με την ιατρική
επιστήμη, αισθάνομαι όμως δέος και θαυμασμό για την ελληνική
γλώσσα.
- Φίλη avallon δεν σε βρίσκω άπρόσεκτη ούτε βιαστική.

Σας ευχαριστώ.

Εγώ καθεύδω και η καρδία μου αγρυπνεί...
( ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι ξεκάρφωτο.
Ορνιθολογία……Πέστε στα Αγγλικά πως είναι.Και μην μου πει κανείς Ornithology.
Άλλη λεξούλα Αγγλική θέλω.:)

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ H AΠΑΝΤΗΣΗ EINAI

BLINK

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yoco
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yoco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αλήθεια ότι η πνευματική οντότης της Ελληνικής γλώσσης είναι γεννημένη από τον Θεό;

Ας παρατηρήσουμε τα παρακάτω:

Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ ΕΣΤΙ ΘΕΟΓΕΝΝΗΤΟΣ = 4995

Η ΘΕΙΑ ΚΛΙΜΑΞ ΤΟ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΙΘΜΗΣΕΩΣ = 4995

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΣΤΙ = 4995

Η ΜΗΤΗΡ ΤΩΝ ΓΛΩΣΩΝ ΕΣΤΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ = 4995

ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΝ ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΙΘΜΗΣΕΩΣ = 4995

ΕΙΜΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΕΓΑΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΩΝ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ = 4995

ΘΕΙΑ ΙΔΕΑ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΣΤΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ = 4995
(ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ)

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΕΣΤΙ = ΤΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΖ ΑΡΙΘΜΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ = 4990

Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΛΕΞΑΡΙΘΜΙΚΗ ΠΡΟΒΛΕΠΤΙΚΟΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ = 4995

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Omni
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 01:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Omni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φίλε parasito, χαίρομαι για το δεύτερο μήνυμά σου για τρείς λόγους
Ο πρώτος λόγος είναι το οτι δεν μου καταλογίζεις κακή πρόθεση για το "αδιάβαστος" που σου απέδωσα, κάτι όμως που δεν αποτελεί ούτε μομφή, ούτε ύβρη, αλλά διαπίστωση. Όλοι μας άλλωστε σε κάποια θέματα είμαστε αδιάβαστοι, και ο χαρακτηρισμός αυτός αναφέρεται αποκλειστικά στο ότι μπέρδεψες το πέδον με το πεδίο.
Ο δεύτερος λόγος είναι το οτι το μήνυμά μου σε ερέθισε, ώστε να ερευνήσεις στο διαδίκτυο και αυτό είναι πολύ καλό. Η ιστοσελίδα από την οποία αντέγραψες τα στοιχεία σου (παρόλο που έχεις κάνει αποσπασματική αντιγραφή) είναι εδώ και χρόνια γνωστή και ανεφέρεται σε επιστολές καθηγητών ορθοπεδικών προς την ΕΕΧΟΤ για να αλλάξει η γραφή της λέξης ορθοπεδικός. Παραθέτω το link προς τους φίλους του τόπικ για να διαβάσουν όλο το κείμενο
http://www.diavlos.gr/orto96/ortowww/ort1.htm
Εάν Φίλε parasito διαβάσεις καλά το κείμενο θα διαπιστώσεις οτι δεν αποτελεί απόφαση την ΕΕΧΟΤ, αλλά μόνο επιστολές. Δεν σε προβληματίζει λοιπόν το γεγονός οτι αφού η ΕΕΧΟΤ δεν έχει αποφανθεί, πως αυθαίρετα αλλάζουν κάποιοι την γραφή, πολλώ μάλλον δε, περιοδικά, βιβλία κλπ. ? Δεν είναι αυτό βάναυση κακομεταχείριση της Ελληνικής Γλώσσας ?
Παράλληλα σου παραθέτω το link από το επίσημο Ελληνοαγγλικό και Αγγλοελληνικό λεξικό Ιατρικών όρων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου όπου μπορείς να βρείς όποια λέξη επιθυμείς. Αν πληκτρολογήσεις "ορθοπεδικός" θα πάρεις την αντίστοιχη λέξη και μια σύντομη περιγραφή. Αν όμως πληκτρολογήσεις "ορθοπαιδικός" δεν
σου δίνει απάντηση και σε προτρέπει να διορθώσεις την ορθογραφία σου.
http://www.med.auth.gr/db/dictionary1/gr/
Πολύ συγγενικό μου πρόσωπο είναι ορθοπεδικός. Έχουμε συζητήσει πάρα πολύ το θέμα αυτό και απλώς σου παραθέτω μια εννοιολογική εξήγηση. Ορθοπεδική είναι η επιστήμη, μέσω των ενεργειών της οποίας ο άνθρωπος καθίσταται ικανός να σταθεί σωστά στο έδαφος. Η λέξη "ορθοπαιδικός" (ορθον + παιδίον) δεν στέκει σωστά ούτε εννοιολογικά για τον εξής απλό λόγο. Από όλο το έργο που προσφέρει σήμερα η ορθοπεδική επιστήμη μόνο ένα μικρό μέρος αφορά τα παιδιά, σε εξαρθρώσεις και κατάγματα, πολύ απλά επειδή τα οστά τους είναι ευκαμπτα. Ο μεγαλύτερος όγκος αφορά του ενήλικες και πολύ περισσότερο τους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας. Γιατί λοιπόν θα πρέπει η λέξη ορθοπεδική να επικεντρωθεί μόνο στο παιδί ?
Ο τρίτος λόγος που χαίρομαι είναι το οτι αισθάνεσαι "θαυμασμό και δέος για την Ελληνική Γλώσσα". Σου εύχομαι Φίλε μου να συνεχίσεις έτσι, με την υπενθύμιση ότι πολλά πράγματα γύρω μας είναι πολύ πιο σκοτεινά από ότι επιφανειακά φαίνεται. Σου παραθέτω ένα μικρό κείμενο που πιθανόν να γνωρίζεις ήδη :

"Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και για αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως να συνετισθεί. Εννοώ δηλαδή να του πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί και να επικρατήσει στα Βαλκάνια, στη Μέση Ανατολή, στην Ανατολική Μεσόγειο , σε όλη τέλος πάντων αυτή τη νευραλγική περιοχή, περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας και για τη πολιτική των Η.Π.Α.

Από την ομιλία του Χένρι Κίσσιγκερ (Εβραϊκής καταγωγής) , τον Σεπτέμβριο του 1994, σε ξενοδοχείο της Ουάσιγκτον παρουσία στρατιωτικών, πολιτικών και επιχειρηματιών της Αμερικανικής ελίτ ...

Φίλη avallon εξακολουθώ να σε βρίσκω απρόσεκτη και βιαστική

Edited by - Omni on 14/11/2003 01:36:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 03:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sta agglika o paiderasths legetai pedofile.. dld teliws asxeto auto kai an einai paraoihsh mias glwssas..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΑΛΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 10:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορεί να μου στείλει κανένας σας ένα αριθμολεξικό σαν το ΛΕΧΑΡ ας πουμε ;; ή να μου γραψει κάποιες διευθύνθεισ για να το κατεβάσω;;

Σας ευχαριστώ

Να δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα απο την φύση. Να ζείς σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Να αποθεώνεις την ομορφιά. να αγαπάς τον άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 11:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΑΛΙΑ

Το LEXAR θα το βρεις

http://www.geocities.com/thiva20/index.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Φίλη Avallon σε βρίσκω για πρώτη φορά απρόσεχτη και βιαστική. Να προσέχουμε παρακαλώ, να προσέχουμε ...

Noμίζω ότι το δικαιούμαι φίλε omni μετά από τόσα μηνύματα
Ευχαριστούμε πολύ για την επέμβασή σου αυτή...
Θα παρακελέσω πολύ να μην μεταφέρουμε πράγματα εδώ μέσα για τα οποία δεν είμαστε 100% σίγουροι...
Η παραπληροφόρηση είναι άσχημο πράγμα.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Omni
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 12:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Omni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Φίλη Avallon, αν υπάρχει κάποιος μέσα στο forum που πρέπει να έχει ιδιαίτερη αντιμετώπιση, αυτή είσαι εσυ, που μας προσφέρεις τον κόπο και τον χρόνο σου τόσο απλόχερα. Σε ευχαριστώ που "έπιασες" το πνεύμα που μιλάω.

Σταματάω - προσωρινά - την αποστολή μηνυμάτων, μέχρι την ταφή του Καθηγητή Γκιόλβα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα θα έπρεπε να είναι πιό απλά;
Δηλαδή, να έχουμε φανερές αριθμητικές σχέσεις μεταξύ λέξεων και εννοιών;

Θα φέρω σαν παράδειγμα αυτό που είχε πει ο Εβραίος όταν εξηγούσε στον πρωταγωνιστή την αριθμητική αντιστοιχία των λέξεων της εβραϊκής γλώσσας στην ταινία "π, πίστη στο χάος":
"Οταν προσθέσεις την αξία των λέξεων 'πατέρας' και 'μητέρα' σου δίνει την αξία της λέξης 'παιδί'".

Ούτε άρθρα, ούτε διάφορες πτώσεις, ούτε απλούστευση του αριθμητικού αποτελέσματος σε δεύτερο και τρίτο βαθμό πρόσθεσης, ούτε άλλες "αλχημείες" για να βγάλουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.

Η μόνη σχέση που βρήκα λοιπόν πάνω σε αυτό το παράδειγμα (το δοκίμασα με διάφορες λέξεις) είναι η εξής:
ΠΑΤΗΡ + ΜΗΤΗΡ = 945
ΤΕΚΝΟΝ = 495

Τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό; Ισχύει η αντιστοιχία ή όχι και κάτω από ποιά λογική μπορούμε να πούμε ότι ισχύει;

Υποθέτω ότι υπάρχουν πολλά τέτοια οφθαλμοφανή παραδείγματα που, κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να δείξουν άμεση αντιστοιχία... αν βρείτε κανένα μπορούμε να δοκιμάσουμε να δούμε τελικά τι ισχύει και τι όχι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για το blink... υπάρχει σχέση με την λέξη φαλαρός αλλά και με τα φαίνω, φλέγω, φλόγα κλπ... ψάξτε το σε ένα ετυμολογικό λεξικό και θα το βρήτε.
το yes, μάλλον έχει σχέση με το εστί
το no, μάλλον έχει κι αυτό σχέση με το νη- που είναι στερητικό μόριο στις σύνθετες λέξεις που αρχίζουν από φωνήεν πχ. νηπενθής
(Αυτά τα βρήκα στο ετυμολογικό λεξικό The American Heritage® Dictionary of the English Language: Fourth Edition. 2000 για να μην λέτε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 14/11/2003 15:26:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 21:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο φιλε/η ostria ακομα και τις λιγες αυτες λεξεις που υποθεσα οτι ειναι αγγλικες βγηκα ψευτης


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 00:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΤΗΡ + ΜΗΤΗΡ = 945
ΤΕΚΝΟΝ = 495
Τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε από αυτό; Ισχύει η αντιστοιχία ή όχι και κάτω από ποιά λογική μπορούμε να πούμε ότι ισχύει;

Φυσικά και ισχύει! 945 = 9+4+5 = 18 = 9
495 = 4+9+5 = 18 = 9



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 01:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο για το blink... υπάρχει σχέση με την λέξη φαλαρός αλλά και με τα φαίνω, φλέγω, φλόγα κλπ... ψάξτε το σε ένα ετυμολογικό λεξικό και θα το βρήτε.
το yes, μάλλον έχει σχέση με το εστί
το no, μάλλον έχει κι αυτό σχέση με το νη- που είναι στερητικό μόριο στις σύνθετες λέξεις που αρχίζουν από φωνήεν πχ. νηπενθής
(Αυτά τα βρήκα στο ετυμολογικό λεξικό The American Heritage® Dictionary of the English Language: Fourth Edition. 2000 για να μην λέτε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου)
We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
Arthur C. Clarke-
Edited by - Ostria on 14/11/2003 15:26:59


δηλαδη στα αγγλικα μενει μονο το ουγκ!!!!

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 06:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρίσκω αφορμή να κάνω μια παρέκβαση από το θέμα της Ελληνικής γλώσσας και να πάω σε ένα θέμα
πολιτικής και γενικά με το πως βλέπουμε οι Έλληνες τον κόσμο.

Είναι αλήθεια ότι η Αγγλική γλώσσα είναι γεμάτη από Ελληνικές λέξεις και ρίζες (και μέσω της
Λατινικής). Έχει κανείς ρωτήσει κανέναν Άγγλο ή Αμερικανό γι'αυτό;

Εγώ έχω. Πολλές φορές γιατί ζω και έξω αυτή την περίοδο. Παίρνω 2 είδη απαντήσεων συνήθως: είτε
δεν πιστεύουν το μέγεθος της επιρροής της Ελληνικής πάνω στη γλώσσα τους, είτε νομίζουν ότι
είμαι φανατικός/μισαλλόδοξος και το θέμα κλείνει... Η 3η απάντηση "ναι, το ξέρω" δεν έρχεται
σχεδόν ποτέ.

Καλά δεν τους διδάσκουν τίποτα στα σχολεία; Άντε καλά, στην Αμερική, πράγματι δεν τους διδάσκουν
γενικώς αφού μέχρι και στα μαθήματα τους βλέπουν TV (τέτοια αποχαύνωση). Στην Βρετανία πάλι, που
το επίπεδο είναι γενικά πολύ ανεβασμένο (φοβάμαι περισσότερο και από το δικό μας), ούτε εκεί
το'χουν πάρει χαμπάρι. Τι είδους συνωμοσία είναι αυτή που έχει επηρεάσει τόσο τα εκπαιδευτικά
προγράμματα των υπερδυνάμεων ώστε να μην λένε στους μαθητές αυτό το απλό πράγμα: ότι η γλώσσα
τους προέρχεται από την Ελληνική; Είναι κόμπλεξ των κυβερνώντων;

Ο Γκαίτε δεν είχε πάντως τέτοια συμπλέγματα όπως και πολλοί άλλοι πνευματικοί άνθρωποι της Ευρώπης
με επιρροή. Κατά την περίοδο της επανάστασης του 1821, η Ευρώπη ριγούσε με ενθουσιασμό (και πολύ
περισσότερο οι Ευρωπαίες με τα ποιήματα του Μπάιρον...). Τι έγινε και μας ξέχασαν εντελώς;

Οι Σιωνολάγνοι θα σπεύσουν να διειδούν Εβραϊκή συνωμοσία κατά του Ελληνικού μας έθνους.

Εγώ πιστεύω ότι είναι Ελληνική συνωμοσία. Θα εξηγήσω το γιατί.

Την Χριστιανική μας θρησκεία την οφείλουμε κατά κάποιο τρόπο στους Εβραίους διότι μέσω των
συναγωγών και των κοινοτήτων τους μπόρεσε και διαδόθηκε στην Ρωμαϊκή επικράτεια παρά τους ανηλεείς
διωγμούς των Ρωμαίων και των Εβραίων. Μετά από αυτό το γεγονός πολλούς αιώνες αργότερα, όταν η
ανθρωπότητα συνειδητοποίησε το μέγεθος αυτής τους της προσφοράς, κομπλεξαρίστηκε... Πρώτα οι
Ευρωπαίοι (Ρώσοι και Γερμανοί κ.α.)και μετά οι Άραβες. Και γι'αυτό εξαπέλυσαν απίστευτους διωγμούς
εναντίον τους. Παρότι και το Ευαγγέλιο και το Κοράνι έχουν τους Εβραίους σε περίοπτη θέση. (Στο Κοράνι
ο Μωυσής θεωρείται προφήτης.) Η μάλλον ακριβώς γι'αυτό -εκεί βρίσκεται η ρίζα του συμπλέγματος.

Φανταστείτε αν αύριο ο δυτικός κόσμος συνειδητοποιήσει ότι η γλώσσα που μιλάει οφείλεται στους προγόνους
μας τι έχει να γίνει. Φανταστείτε αν ο δυτικός κόσμος αναγνώριζε την συνολική προσφορά του Ελληνισμού τι
θα είχαμε τραβήξει. Τι διωγμούς και τι γενοκτονίες. Άλλωστε και χωρίς να τα ξέρουν αυτά πάλι το έχουν
(αρκετοί) το κόμπλεξ. Κυρίως οι πολιτικοί τους που ξέρουν λίγα παραπάνω. Σήμερα ευτυχώς τα ήθη είναι
εξευγενισμένα και δεν κινδυνεύουμε τόσο. Καλύτερα όμως που δεν το ξέρουν.

Και γι'αυτό υποθέτω ότι υπάρχει μυστική εκστρατεία των Ελλήνων του εξωτερικού ώστε αυτή η μικρή
λεπτομέρεια να ξεχαστεί.

(Σκεφτήκατε ποτέ γιατί κανένα ειδησειογραφικό κανάλι ή πρακτορείο του εξωτερικού δεν ασχολείται με το
Άγιο Φως; Παρότι ότι δεν υπάρχει επιστημονική εξήγηση για το πως αναβλύζει; Φανταστείτε αν το μάθουν
αυτό τι έχει να γίνει! Καινούρια σταυροφορία...)

Εξάλλου σκεφτείτε ότι στην ουσία ζούμε μια δεύτερη Ρωμαική ή Ελληνιστική περίοδο. Όλοι μιλούνε Αγγλικά
(που για να πεις κάτι αξιόλογο χρειάζεσαι Ελληνικές λέξεις) και είναι η πιο εύκολη γλώσσα για μας. Έτσι
το πεδίο για εμάς είναι ανοιχτό παντού στις δυτικές κοινωνίες (στην Κίνα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα).
Αναλογιστείτε γιατί οι Έλληνες επιστήμονες προοδεύουν στο εξωτερικό τόσο πολύ, δυσανάλογα σε σχέση με
τις πληθυσμιακές και οικονομικές δυνατότητες του Ελλαδικού χώρου. Αν διαβάσετε δημοσιεύσεις σε
επιστημονικά περιοδικά Ελλήνων (1ης γενιάς) και π.χ. Κινέζων (1ης γενιάς) ή Ινδών και δείτε πως τα γράφουν
τα Αγγλικά αμφότεροι θα καταλάβετε. (Για το Θεό, και'γω τα γράφω καλύτερα από αυτούς...!)

Στην ουσία η παγκοσμιοποίηση της Αγγλικής, καθιστά και την δική μας γλώσσα παγκόσμια. Εύχομαι οι Αμερικανοί
να συνεχίζουν να προωθούν τα Ελληνικά συμφέροντα με αυτό τον τρόπο.


"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 06:39:57

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 06:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πιστεύω ότι είναι Ελληνική συνωμοσία. Φανταστείτε αν αύριο ο δυτικός κόσμος συνειδητοποιήσει ότι η γλώσσα που μιλάει οφείλεται στους προγόνουςμας τι έχει να γίνει. Φανταστείτε αν ο δυτικός κόσμος αναγνώριζε την συνολική προσφορά του Ελληνισμού τι
θα είχαμε τραβήξει. Τι διωγμούς και τι γενοκτονίες.

Aυτά που λες φίλε μου έχουν εν μέρει βάση... και θα σου εξηγήσω λίγο πιο λαϊκά ας μου επιτρέψουν οι φίλοι...
Οι παλιές σοφές γυναίκες, οι γιαγιάδες μας έλεγαν:
Δεν πρέπει εμείς οι γυναίκες να δείχνουμε τη δύναμή μας, τις γνώσεις μας, την εξυπνάδα μας... γιατί έτσι οι άνδρες μας φοβούνται και "λακίζουν". Οταν το παίζεις χαζή κερδίζεις τον άνδρα... Αστον να νομίζει πως έχει εκείνος το πάνω χέρι... ψεύδεται...εσύ κυβερνάς...
Σου θυμίζει κάτι αυτό?

Από την άλλη όμως πιστεύω ότι όντως έχουν βάλει το χεράκι τους και εξωτερικοί παράγοντες...που βεβαίως με αυτόν τον τρόπο και αυτοί νομίζουν ότι έχουν το πάνω χέρι... αλλά και που και αυτοί ψεύδονται...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 15/11/2003 11:29:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 23:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά και ισχύει! 945 = 9+4+5 = 18 = 9
495 = 4+9+5 = 18 = 9

Ναι σε αυτή την απλοποιημένη μορφή φίλη μου Avallon ισχύει, αλλά τελικά τι αντιπροσωπεύει το 9?

Πχ. για την ερμηνεία των αριθμών κατά τον Πυθαγόρα υπάρχει μια ασάφεια και αναρωτιέμαι ποιά είναι σωστά και ποιά όχι...

Οι ηθικές ιδιότητες των αριθμών
"ο 2 είναι η Ερις, ο 3 η Δίκη, ο 4 η Δικαιοσύνη, ο 6 ο Γάμος, ο 8 η Ασφάλεια, ο 10 η Τελειότης."

"οι αριθμοί 3, 7, 12 και 40 υποδύονται πάντοτε πρωτεύον πρόσωπο"

"Ο Πυθαγόρας δίδασκε ότι το 1 αντιπροσωπεύει την αιτία, το 2 την γνώμη, το 3 την ποίηση, το 4 την δικαιοσύνη, το 5 τον γάμο, το 7 κρατάει το μυστικό της υγείας, το 8 το μυστικό του γάμου, οι άρτιοι/ζυγοί αριθμοί είναι θηλυκοί, ενώ οι περιττοί/μονοί αρσενικοί κ.λ.π
(P. Beckmann, A History of π, St. Martin's, 1971)"

"Number Property of the number
1 monad(unity) generator of numbers, the number of reason
2 dyad(diversity, opinion) first true female number
3 triad(harmony = unity + diversity) first true male number
4 (justice, retribution) squaring of accounts
5 (marriage) = first female + first male
6 (creation) = first female + first male + 1 ?
10 (Universe) tetractys"

Για το 9 δεν βρήκα κάτι!

Σύμφωνα δε με τους "νουμερολόγους" (έτσι ονομάζονται;) οι σημαντικοί αριθμοί είναι η πρώτη εννεάδα (1,2,3,4,5,6,7,8,9) και οι 11 και 22
Και έχουμε τις εξής ερμηνείες (τις αφήνω αμετάφραστες)

The Basic Meaning of the Numbers

1 - Individuation, independence, attainment, beginnings, innovator, leadership

2 - Cooperation, balance, diplomacy, the peacemaker, power behind the throne

3 - Self-expression, creativity, communication, artistic, sensitive, social

4 - Limitation, order, service, practical, foundations, discipline, reliable, systematic

5 - Constructive freedom, change, versatile, explorer, travel, adaptable

6 - Balance, responsibility, love, caring, protective, nurturing, community-oriented.

7 - Analysis, understanding, knowledge, wisdom, introspective, analytical, spiritual

8 - Material satisfaction, authority, power, ambition, giving and receiving

9 - Humanitarianism, selflessness, idealist, compassion, completion, universal love

11 - Illumination, revelation, intuition, visionary leader, psychic, sensitive, creative, inspirational, revelation, uplifts humanity, brings light, Spiritual Light Messenger

22 - Master Builder, practical mystic, mastery through self-enterprise, Master Organizer, Master Planner, visionary, practical idealism, dreams into reality, ambitious, intuitive, methodical, disciplined, natural leader

(Πώς βγάλανε αυτές τις ερμηνείες;)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι "οκ βγαίνει αριθμητικό αποτέλεσμα 9 άρα υπάρχει συσχετισμός των παραπάνω λέξεων" αλλά τι μας λέει τελικά αυτό το αποτέλεσμα; Τι συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 21:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O junk95 έγραψε:

>>Το Δ που μοιάζει με τρίγωνο (180 μοίρες) γιατί έχει λεξάριθμο
ΔΕΛΤΑ=4+5+30+300+1 = 340;
Ε; Ό,τι μας βολεύει κρατάμε; Εδώ που τα λέμε γιατί η λέξη ΚΥΚΛΟΣ έχει
λεξάριθμο 20+400+20+30+70+200=740;<<

Έστω κύκλος, και εντός του ισόπλευρο τρίγωνο(γράμμα Δέλτα). Το τρίγωνο διαιρεί τον κύκλο σε τρία (3) ίσα τόξα. Έστω ότι κάθε τόξο έχει μήκος το αντίστροφο της σταθεράς λεπτής υφής της Κβαντομηχανικής: 1/α = 137,036 ενώ ΑΡΚΑΔΙΑ = 137. Τότε η περιφέρεια του κύκλου είναι:

C = 3 x 137,036 = 411,108 = 3/α

Αλλά: ΤΡΙΑ = 300 + 100 + 10 + 1 = 411

Ας υπολογίσουμε τώρα την περιφέρεια του εγγεγραμμένου ισοπλεύρου τριγώνου:

Cτ = 3 x 411,108 x ημ(60) /π = 339,984

Αλλά: ΔΕΛΤΑ = 340

Πρόκειται για γλωσσική κωδικοποίηση, ας περάσουμε τώρα και στην λίθινη κωδικοποίηση:

Ο ναός της κοιλάδος του Χεφρήνος στην Γκίζα της Αιγύπτου κωδικοποιεί την σχέση ανάμεσα στον Βασιλικό πήχη (c) και τον κοσμικό φωτονικό (ή Παρθενώνειο) πόδι (f) που χρησιμοποιήθηκε για να χτιστεί η λεγόμενη πυραμίδα του Χεφρήνος(η δεύτερη πυραμίδα που μπορεί τελικά να ήταν και η πρώτη). Έτσι:

c/f = 1 + 16/23

Παίρνουμε το μήκος που χρησιμοποιήσαμε παραπάνω ή 3/α = 411,108 σε Βασιλικούς πήχεις έτσι:

w = 411,108 c = 411,108 x 39/23 f = 697,096 φωτονικά πόδια = 215,266 μέτρα = 8.475,02 Βρετανικές ίντσες

Οι πιο αξιόπιστη μέτρηση της μέσης βάση της πυραμίδος αυτής είναι του F. Petrie: 8.474,9 Βρετανικές ίντσες.

Η τρίτη πυραμίδα - αυτή του Μυκερίνου έχει μήκος βάσης 105.5 μέτρα κατά τον Petrie και 104.6 μέτρα κατά τον Lehner.

ΔΕΛΤΑ f = 340 f = 340 x 0,3088032143 μέτρα = 104,993 μέτρα

Σύμφωνα με την δικτυακή σελίδα NOVA η βάση είναι 105 μέτρα. Περιέργως το ύψος των δύο πυραμίδων του Σνεφερού στο Νταχσούρ είναι 105 μέτρα. Κατ' άλλους η Ερυθρά πυραμίδα είναι λίγο κοντύτερη και το ύψος της είναι ίσο με το πλάτος της πυραμίδος του Μυκερίνου κατά τον Lehner. Όμως το μήκος αυτό μπορεί θαυμάσια να αποδοθεί σε αντίστοιχο "χρυσό" εγγεγραμμένο ισοσκελές τρίγωνο με περιφέρεια 338,777 ενώ 338,777 φωτονικά πόδια = 104,615 μέτρα. Στο τρίγωνο αυτό το ύψος προς την άνιση πλευρά είναι ίσο με το μήκος της πλευράς αυτής.

Τελειώνω το θέμα αυτό σημειώνοντας το μήκος βάσης της Ερυθράς πυραμίδος του Σνεφερού:

w = 420 c = ΙΣΙΣ c = ΔΕΣΠΟΙΝΑ c

Βλέπετε τα Αρκαδικά του Παυσανία για να δείτε ότι δεν πρόκειται για σύμπτωση.

==========================================================================

Στην προηγούμενη κωδικοποίηση χρησιμοποιήθηκε ο Κύκλος αλλά:

ΚΥΚΛΟΣ = 20 + 400 + 20 + 30 + 70 + 200 = 740

Αν λοιπόν αντί του 3/α = 411 χρησιμοποιήσουμε το 740 τότε για το ισόπλευρο τρίγωνο θα έχουμε:

Ct = 3 x 740 x ημ(60) /π = 611,975

για το "χρυσό" τρίγωνο έχουμε μήκος 609,803 = ΦΘΑ = 610(με Βοιωτικό αλφάβητο: Φ = 600).

Η βάση της Ρομβοειδούς πυραμίδος του Σνεφερού(πρώτη που έχτισε στο Νταχσούρ) θεωρείται ότι είναι:
w = 361 βασιλικοί πήχεις = ΜΟΝΑΣ c = ΑΜΝΟΣ c = ΣΑΡΞ c = 361 x 373/220 φωτονικά πόδια = 612.06 f = ΖΕΥΣ f

Από μετρήσεις:
Hassan Moustapha: 188.6 μέτρα = 610,745 φωτονικά πόδια
F. Petrie: 189.4586 μέτρα = 613,525 φωτονικά πόδια

Παραπάνω χρησιμοποίησα την "Χεόπεια" σχέση: 220 c = 373 f = ΛΟΓΟΣ f

==========================================================================

Πυθαγόρειος αριθμός(ΚΥΚΛΟΣ) => 7+4+0 = 11=> 1+1 = 2

Για να ζωγραφίσεις ένα κύκλο χρειάζεσαι το κέντρο του και ένα σημείο στην περιφέρεια(2 σημεία).

Πυθαγόρειος αριθμός(ΣΦΑΙΡΑ) => 8+1+2 = 11=> 1+1 = 2

Για να ορίσεις μία σφαίρα χρειάζεσαι το κέντρο του και ένα σημείο στην επιφάνειά του(2 σημεία).


Edited by - Ogygos on 18/11/2003 09:14:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yoco
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 21:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yoco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η χρήση της λεξαριθμικής θεωρίας στην εποχή μας.

Ο ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ = 1906

ΕΛΛΗΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ = 1906

ΕΣΤΙΝ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗς ΒΙΑΝΕΞ ΑΕ = 1906

ΙΑΜΑ ΕΙΝΑΙ = ΒΙΑΝΕΞ = 128

ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ = 1836

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ = 1836

ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ = ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ = 1836

ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ = 1836


Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ = 2004

Καληνύχτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 00:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Α. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Το κείμενο ΟΜΙΛΕΙΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ/HELLENIC QUEST/κλπ (εφεξής καλούμενο χάριν συντομίας «Κείμενο») κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο με διάφορες παραλλαγές τόσο υπό μορφή e-mail όσο και σαν ανακοίνωση σε πολλές ιστοσελίδες και μερικά fora (συζητήσεις). Το Κείμενο φαίνεται πως έγινε ευρέως γνωστό από το περιοδικό Δαυλός (φύλλο Οκτωβρίου 2002) σαν αναδημοσίευμα από το περιοδικό Ασφαλιστικό Ναι.
( βλ. άρθρο στο forum Ομιλείτε Ελληνικά)
Υπάρχουν ανυπόγραφες αναφορές στο Διαδίκτυο πως το κείμενο είναι Αναδημοσίευση από το περιοδικό "Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ" μηνιαία κοινή έκδοση της ΠΕΔΜΕΔΕ και ΠΕΔΜΗΕΔΕ αρ. τεύχους 12 Φεβρουαρίου '98, σελ. 36 και από το επίσημο όργανο του Tεχνικού Eπι΅ελητηρίου της Eλλάδος «Eνη΅ερωτικό Δελτίο», τ. 2196, 22 Aπριλίου 2002.
Ερευνα για το περιοδικό Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ απέδωσε αρνητικά αποτελέσματα, ενώ η περιέλευση των περιεχομένων του εν λόγω τεύχους 2196 δεν συνάντησε αναφορά στο Κείμενο ή σε πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας. Επιπροσθέτως, έρευνα στα αρχεία του Eνη΅ερωτικού Δελτίου του Tεχνικού Eπι΅ελητηρίου της Eλλάδος είχε το εξής αποτέλεσμα:
Αποτελέσματα αναζήτησης γιά ( "Hellenic Quest" )
Ευρέθησαν 0 αρχεία.
Παραλλαγή του Κειμένου υπάρχει και σε αγγλική μετάφραση στην ιστοσελίδα grecoreport (http://www.grecoreport.com/alphabet_&_language.htm) με αναφορά στον Δαυλό.
Το Κείμενο έγινε αβασάνιστα δεκτό σαν σωστό από μεγάλο αριθμό αναγνωστών/παραληπτών όπως φανερώνει η ευρύτατη διάδοσή του.
Β. ΑΝΑΛΥΣΗ
Το Κείμενο δημοσιεύθηκε με προφανή σκοπό την εξύμνηση της ελληνικής γλώσσας και ερείδεται στην παραδοχή πως η ελληνική γλώσσα είναι μοναδική και υπερτερεί όλων των γλωσσών. Προφανώς συνετάγη με την μέθοδο cut-and-paste χρησιμοποιώντας έγκυρα και μη τεμάχια, συμπεριλαμβανομένης και πιθανής φενάκης, με αποτέλεσμα να περιέχει ανακρίβειες όπως οι ακόλουθες.
1. Πρόγραμμα Hellenic Quest δεν αναφέρεται στις ιστοσελίδες CNN και Αpple. Κατωτέρω μεταφέρονται τα αποτελέσματα σχετικών ερευνών.
· α. No matches for "Hellenic Quest" on CNN.com
· β. Search for "Hellenic Quest": Your search request did not match any documents on apple.com.
Πέραν αυτού, ο αναφερόμενος «Τζον Σκάλι» (John Scully, σε παραλλαγές του Κειμένου αναφέρεται και Στάλικ) διετέλεσε Πρόεδρος της εταιρίας Αpple από το 1983 μέχρι την απόλυσή του το 1993. Αγνωστο αν είπε κάτι σχετικό προ 10 και πλέον ετών, αλλά πρόγραμμα Hellenic Quest δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι επί του παρόντος. Η γενική έρευνα για το όνομα Hellenic Quest οδηγεί μόνο σε διάφορες ιστοσελίδες και fora (συζητήσεις) που αναδημοσιεύουν το Κείμενο και στο περιοδικό Δαυλός.
2. Οσον αφορά το «Πανεπιστήμιο Ιρβάιν της Καλιφόρνια» (σωστός τίτλος Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, παράρτημα Ιρβάιν), Διευθύντρια του έργου Thesaurus Linguae Graecae (Ιβυκος ήταν το όνομα του πρώτου ηλεκτρονικού υπολογιστή και του ανάλογου προγράμματος που χρησιμοποιήθηκε - http://www.tlg.uci.edu/) είναι από το 1998 η Καθηγήτρια Μαρία Παντελιά και όχι η «Μακ Ντόναλι» (σωστό όνομα, Marianne McDonald). Η Κα McDonald ήταν εκείνη που συνέλαβε την τολμηρή ιδέα αποθησαύρισης όταν έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Ιρβάιν το 1972. Σήμερα είναι Καθηγήτρια Θεατρικών και Κλασικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, παράρτημα Σαν Ντιέγκο.
3. Το Κείμενο αναφέρει σχετικά με «Νοηματική γλώσσα»:
η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις έχουν «πρωτογένεια», ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές σημαίνουν κάτι απλά επειδή έτσι συμφωνήθηκε μεταξύ εκείνων που την χρησιμοποιούν, Π.χ. στην Ελληνική, η λέξη ενθουσιασμός = εν-Θεώ, γεωμετρία = γη +μετρώ, προφητεία = προ + φάω, άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο).

Η ιδέα πως η ελληνική γλώσσα είναι μοναδική στο είδος της από αυτής της απόψεως είναι ανακριβής, όπως μια πρόχειρη εξέταση της αγγλικής φανερώνει: topless=top (άνω τμήμα) + less (μείον), unaware=un ( μη) + aware (ενήμερος), breakwater = break (θραύω) + water (νερό)/κυματοθραύστης, κλπ. Αν εξετάσει κανείς την αγγλική γλώσσα σε βάθος παρατηρεί πως μεταξύ άλλων μορφολογικών διεργασιών η αγγλική χρησιμοποιεί πέντε μορφές δημιουργίας παραγώγων από πρωτογενείς λέξεις: Δύο ουσιαστικά όπου το πρώτο χαρακτηρίζει το δεύτερο (seafood), ουσιαστικό+ουσιαστικό που ενεργεί (goalkeeper), ρήμα+ουσιαστικό (spoilsport), επίθετο+ουσιαστικό (blackberry) και ουσιαστικό+απαρέμφατο (soul-searching). Αποτέλεσμα της ευελιξίας και προσαρμοστικότητας της αγγλικής (η οποία σε αντίθεση με την ελληνική είναι αναλυτικής και όχι κλιτικής φύσεως από γλωσσολογικής απόψεως) είναι το γεγονός πως η αγγλική χρησιμοποιείται από το 15% του πληθυσμού της Γης και έχει το μεγαλύτερο λεξιλόγιο μεταξύ όλων των γλωσσών του κόσμου. Η επιρροή της βρετανικής αυτοκρατορίας σαφώς βοήθησε την εξάπλωση της αγγλικής γλώσσας, αλλά δεν θα ήταν αρκετή να επιτύχη τέτοιο ποσοστό, αν η στοιχειώδης εκμάθηση της γλώσσας δεν ήταν τόσο εύκολη. Απόδειξη αποτελεί η περίπτωση της γαλλικής που επεκράτησε μέχρι τον Β’Παγκόσμιο Πόλεμο οπότε και υπεχώρησε προ της αγγλικής.
Η ελληνική (αρχαία+μεσαιωνική+νέα) έχει τεράστιο αριθμό λεκτικών μορφών, πράγμα που οφείλεται στις λεκτικές παραλλαγές που δημιουργούν οι κλίσεις, πτώσεις, γένη, διαθέσεις, αριθμοί, πρόσωπα, εγκλίσεις και φωνές, γλωσσικά στοιχεία που έχει κατά το πλείστον αποβάλει ανά τους αιώνες η αγγλική και σε κάποιο βαθμό η νεοελληνική. Το ότι η αγγλική διαθέτει σήμερα το μεγαλύτερο λεξιλόγιο (σε αριθμό λημμάτων, δηλαδή κυρίων τύπων λέξεων) μπορεί εύκολα να εξακριβωθεί στην έγκυρη Encyclopaedia Britannica. Σημειωτέον πως η αδυναμία της ελληνικής γλώσσας να εκφράσει ικανοποιητικά στην καθομιλουμένη λέξεις όπως topless και άλλους σύγχρονους όρους (π. χ. security έναντι safety) εξηγεί μερικώς την ατυχή πρόοδο του ιδιώματος Greeklish που κάνει θραύση μεταξύ Ελλήνων χρηστών Η/Υ.
4. Σχετικά με τις λέξεις που αναφέρονται στο Κείμενο σαν παραδείγματα, η λέξη «ενθουσιασμός» προέρχεται από τον όρο «ενθουσία» και σημαίνει μάλλον «κατάληψη από θεό» παρά «εν-Θεώ». Η λέξη «προφητεία» είναι παράγωγος των προ+φημί (λέγω) και όχι = προ + φάω. Η μορφή «φάω» είναι ρίζα του «φαίω» που σημαίνει «φωτίζω» και ανεφέρετο ιδιαίτερα στο φως των ουρανίων σωμάτων. Οσον αφορά τη λέξη «άνθρωπος» η ετυμολογία της-σύμφωνα με έγκυρους γλωσσολόγους όπως οι Chantraine, Frisk και άλλοι--είναι ασαφής και η λέξη αναφέρεται σαν πρότυπη (μη παράγωγη) στα στερεότυπα λέξικά.
Η προτεινόμενη στο Κείμενο εξήγηση, «άνθρωπος = ο άναρθρων (ο αρθρώνων λόγο)» είναι ιδιαίτερα εύτρωτη, δεδομένου πως την αρχαία εποχή ο όρος εθεωρείτο προσβλητικός σε σύγκριση με τον Ινδοευρωπαϊκό όρο «ανήρ» και αναφερόταν συνήθως σε δούλους (π. χ., ώ άνθρωπε = έ δούλε!). Ισως η λέξη είναι προελληνική και πρώτα χρησιμοποιήθηκε από Μυκηναίους για να χαρακτηρίζει αυτόχθονες Προέλληνες που υποδούλωσαν οι Μυκηναίοι. Σχετικά αναφέρεται η ύπαρξη της συλλαβογραφικής λέξης atoroqo σε πινακίδες της μυκηναϊκής γραμμικής γραφής Β και το ότι το τοπωνύμιο «Μυκήναι» είναι προελληνικής προέλευσης.
5. Ο ισχυρισμός πως «οι νέες επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί να προχωρήσει» είναι ανακριβής, όπως οι όροι log-on, password, byte, web, home page, spam, e-mail, control, feedback, κλπ, φανερώνουν. Οι σύγχρονες επιστήμες, όπως και η νεοελληνική γλώσσα, οφείλουν πολλά και στη λατινική γλώσσα, η οποία επηρέασε το ελληνικό λεξιλόγιο την ρωμαική και βυζαντινή εποχή.
Γ. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ
Το Κείμενο φαίνεται ελκυστικό στον μέσο Ελληνα, αλλά εκτός του ότι είναι ανακριβές είναι και επικίνδυνο γιατί ενθαρρύνει τον εθνοκεντρισμό που συχνά θέτει παρωπίδες που περιορίζουν τη σκέψη και τη μάθηση. Η ανάλυση του Κειμένου τονίζει την ανάγκη να εξακριβώνει κανείς την εγκυρότητα ενός μη βιβλιογραφικά στηριζομένου πονήματος πριν το δεχθεί σαν αληθινό και ακριβές.
Η ταυτότητα-και από ποιητικής απόψεως η ομορφιά--κάθε γλώσσας ορίζεται από την ιδιάζουσα διάρθρωσή της που βασίζεται στη γραμματική και το συντακτικό, και όχι στο λεξιλόγιο που αναπόφευκτα επηρεάζεται από διεθνείς επαφές και συχνά αφομοιώνει και πολιτογραφεί ξένες λέξεις. Πέραν αυτού, από απόψεως ταυτότητας η ελληνική γλώσσα έχει και το πλεονέκτημα να χαρακτηρίζεται από ιδιάζον αλφάβητο. Ο ελληνικός πολιτισμός και η ελληνική γλώσσα, γλώσσα που (όπως όλες οι γλώσσες) από την κλασική (λέξη λατινική) εποχή είναι γεμάτη δάνεια από άλλες γλώσσες-ακόμη και οι λέξεις Αθηνά, Αθήναι είναι προελληνικές--έχουν προσφέρει ανεκτίμητες υπηρεσίες στη πρόοδο της ανθρωπότητας και δεν χρειάζονται ερασιτέχνες πρεσβευτές, είτε καλόβουλους είτε φαρσέρ. Οι Νεοέλληνες θα μπορούσαν να τιμήσουν εμπράκτως και όχι απλώς με λόγια τις ελληνικές αξίες ονομάζοντας, π. χ., το νέο αεροδρόμιο της Αθήνας ΙΚΑΡΟΣ και την αίθουσα διακεκριμένης θέσης/άνεσης ΟΛΥΜΠΟΣ ή ΑΜΒΡΟΣΙΑ, αντί των πολιτικών ονομάτων που δόθηκαν.

------------------------------------------------------------------

Το παραπάνω κείμενο το βρήκα στη ιστοσελίδα http://www.hungry.gr/getarticle.asp?id=468
Θα ήθελα τα δικά σας σχόλια για αυτό το κείμενο.
Τεκμηριωμένες απάντησης είτε συμφωνείτε είτε διαφωνείτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 01:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pragmatika peistebw oti prosbaloyme toys arxaioys ellhnes episthmones kai idiaitera ton Arximidh otan leme oti

>>ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ / ΔΙΑΜΕΤΡΟ = 3,142465753
2294 / 730 = 3,14246573 <<
to pi einai 3.14159....
O arximidhs eixe poli kalhteres prosegiseis toy pi kai den basisteike sth dieresh dyo frasewn alla ston ypologismo embadwn egrapsimwn kai periegrapsimwn kanonikwn poligwnwn se kyklo
Omoia kai
>>ΙΕΡΟΝ ΤΡΙΓΩΝΟΝ 10+5+100+70+50 =235
300+100+10+3+800+50+70+50 =1383
συνολο 1618 <<

To na breis toys 4 prwtoys ari8moys apo toys apeiroys den leei tipota gia ta ma8hmatika.N aypologizes 20-30 nai boh8aei.Oi an8rwpoi den anakalhpsan thn gewmetria kai ta ma8hmatika etsi gia na perasei h wra. Ta xreisimophoysan gia na lhnoyn pragmatika problhmata. Lyse ena pragmatiko problhma kai bale to pi 3.142465 kai 8a deis ta apotelesmata

Mh ypobibazoyme tis gnwseis twn arxaiwn ellhnwn sthn gewmetria. Kseran para polla, as ma8oyme liga apo ayta kai as prospa8isoyme na broyme kai alla


Y.G mia parathrhsh gia ton filo Ogygos
O kyklos kai h sfaira gia na oristoyn ftanoyn ena shmeio kai mia apostash h aktina toys den einai anagkaio na soy dwsoun kai deytero shmeio.H ey8eia 8elei 2 shmeia


1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 08:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Διγενή,

Το κείμενο που μας παρέθεσες είναι πολύ ενδιαφέρον. Σε αρκετά σημεία συμφωνώ. Είμαι μεταφράστρια Αγγλικών και Γαλλικών και θα μιλήσω από προσωπική πείρα. Η Αγγλική γλώσσα πιστεύω ότι έχει επικρατήσει γιατί είναι αρκετά εύκολη στην εκμάθηση αλλά κυρίως γιατί είναι "συμπυκνωμένη" γλώσσα. Δηλαδή όπως αναφέρουν και κάποια από τα παραδείγματά σου, με μία΄αγγλική λέξη μπορείς να πεις κάτι που στην Νέα Ελληνική θέλεις 2 ή 3. Αυτό το έχω αντιμετωπίσει άπειρες φορές όταν μεταφράζω κείμενα από τα αγγλικά. Δεν υπάρχει περίπτωση το ελληνικό κείμενο που θα προκύψει να έχει την ίδια έκταση με το αγγλικό. Κι αυτό γιατί στα Νέα Ελληνικά πολλά πρέπει να τα πεις περιφραστικά προκειμένου να αποδώσεις το σωστό νόημα. Αντιθέτως πολλές φορές μου έρχεται στο μυαλό μία "καθαρευουσιάνικη" ή αρχαία έκφραση ή λέξη που αντιστοιχεί τέλεια στην Αγγλική. Η Αρχαία Ελληνική είναι συμπυκνωμένη γλώσσα και πολλές φορές στενοχωριέμαι που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις λέξεις που είναι ακριβής μετάφραση των αντίστοιχων αγγλικών.
Βέβαια η αντίστροφη μετάφραση (από τα Ελληνικά στα Αγγλικά) είναι η χαρά μου . Λιγότερη δουλειά και μείωση του αρχικού κειμένου κατά 1/3!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι σε αυτή την απλοποιημένη μορφή φίλη μου Avallon ισχύει, αλλά τελικά τι αντιπροσωπεύει το 9?Για το 9 δεν βρήκα κάτι!

Για να δούμε λοιπόν τι έχουμε για το 9
Το 9 είναι ο τελευταίος αριθμός, είναι ο αριθμός του τέλους, της αποπεράτωσης, της αλλαγής, της εξύψωσης. Είναι ο αριθμός που κλείνει τον κύκλο και τον ξαναστέλνει στην αρχή στον πρώτο αριθμό. Μετά το 3 (το τρίγωνο της ύλης) και το 6 (την πραγματοποίηση της ένωσης των υλικών και πνευματικών αξιών το 9 είναι η προετοιμασία για την αναγέννηση μέσα από την πλήρη ολοκλήρωση των αξιών.
Το 9 είναι ο αριθμός των «άλλων» το ανοιχτό και πλατύ μυαλό στο σύμπαν.
Στην ελληνική αλφάβητο είναι το Θ όπως ο Θρίαμβος, ο Θάνατος, θάνατος από το τελείωμα και την αναδημιουργία.
Στον εσωτερισμό το 9 είναι το «τρίγωνο των τριάδων» ή τριπλασιασμός της τριπλότητας που παριστάνει την πλήρη εικόνα των 3 κόσμων: του ψυχικού, του φυσικού και του πνευματικού. Είναι λοιπόν σύμβολο της πλήρους και τέλειας αλήθειας.
Θετικά: Mεγαλειότητα, διασημότητα, αλτρουϊσμός, παγκοσμιότητα
Αρνητικά: Πόνος, μοναξιά, αποτυχία, κυνήγι χίμαιρας.



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 14:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
an kai den me vriskoun simfono para polla apo afta pou diavazo gia to thema, den exei kai tosi simasia.

To thema exei ediaferon kai tha sas doso ena akomi link gia na deite kapoia epipleon stoixeia gia tin arithmisi me grammata kai ta akrofona.

http://www-groups.dcs.st-andrews.ac.uk/~history/HistTopics/Greek_numbers.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kaveiros
Νέο Μέλος

Japan
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 22:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaveiros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Liga parapano gia ton arithmo 9.

Opoiosdipote arithmos pollaplasiasti me to 9 px. 3x9 ,12x9, 7x8x15x9
kai meta prostethoun ta psifia tou kataligoun pali sto 9. Eksereteo vevea to 0
3x9=27 2+7=9
12x9=108 1+0+8=9
7x8x15x9=7560 7+5+6=18 1+8=9
enas xaraktirismos pou mou arese apo enan kathigiti einai ios

episis mou ekane endiaferon o eksis pinakas polaplasiasmou

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1 1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 2 4 6 8 1 3 5 7 9

3 3 6 9 3 6 9 3 5 9

4 4 8 3 7 2 6 1 5 9

5 5 1 6 2 7 3 8 4 9

6 6 3 9 6 3 9 6 3 9

7 7 5 3 1 8 6 4 2 9

8 8 7 6 5 4 3 2 1 9

9 9 9 9 9 9 9 9 9 9


Den einai tipota parapano apo ton aplo pinaka polaplasiasmou me ola ta psifia prosthemena. To 9 fainete na einai to telos/teixos


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 23:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eoeidh blepw megalo endiaferon gia kapoious ari8moys kai tis idiotites toy protinw se osoys exoyn kapoies gnwseis ma8hmatikwn parapanw na episkeytoyn to site to tmhmatos Mathimatikwn toy Panepisthmioy Krhths na paroyn kapoioes seimiwseis panw sthn 8ewria ari8mwn gia na doyn kapoia parapanw stoixeia.To link einai http://www.math.uoc.gr/dept/lecture-notes.html

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 00:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pragmatika peistebw oti prosbaloyme toys arxaioys ellhnes episthmones kai idiaitera ton Arximidh otan leme oti

>>ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ / ΔΙΑΜΕΤΡΟ = 3,142465753
2294 / 730 = 3,14246573 <<
to pi einai 3.14159....
O arximidhs eixe poli kalhteres prosegiseis toy pi kai den basisteike sth dieresh dyo frasewn alla ston ypologismo embadwn egrapsimwn kai periegrapsimwn kanonikwn poligwnwn se kyklo
Omoia kai
>>ΙΕΡΟΝ ΤΡΙΓΩΝΟΝ 10+5+100+70+50 =235
300+100+10+3+800+50+70+50 =1383
συνολο 1618 <<

To na breis toys 4 prwtoys ari8moys apo toys apeiroys den leei tipota gia ta ma8hmatika.N aypologizes 20-30 nai boh8aei.Oi an8rwpoi den anakalhpsan thn gewmetria kai ta ma8hmatika etsi gia na perasei h wra. Ta xreisimophoysan gia na lhnoyn pragmatika problhmata. Lyse ena pragmatiko problhma kai bale to pi 3.142465 kai 8a deis ta apotelesmata

Mh ypobibazoyme tis gnwseis twn arxaiwn ellhnwn sthn gewmetria. Kseran para polla, as ma8oyme liga apo ayta kai as prospa8isoyme na broyme kai alla


ΦΙΛΕ ΥUNAN ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑΝ ΤΟ Π ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ "ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦ..../ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ"
ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΦΤΙΑΦΤΙΚΑΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΕΣ ΟΠΩΣ TO BLINK TO OUG ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΓΓΛΟΣΑΞΩΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 08:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε. ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ!

ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 15:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω μόνο ότι είχε προταθεί πριν από μερικά χρόνια από τους Ισπανούς και εμείς δεν το δεχθήκαμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy