ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 11:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Prota apo ola tha prepei na tonistei oti ta gramata tis glossas mas den einai 24 alla 27. kai sas afeino me ena mikro moy erothma poy to eixa apo to sxoleio kai mono meta apo thn katanohsei ths leksarithmikhs theorias apantithike.

Giati mas mathenoyn oti o kyklos exei 360 moires kai oxi 359 h 361. To mystiko kryvete stoys leksarithmoys.

Ayta apo mena gia tora. (Elpizo na mhn sas koyrasa)


Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά φίλε μου αλλά θα μπορούσες να τα αναλύσεις λίγο περισσότερο? Ποιό βιβλίο έχεις διαβάσει γύρω από το θέμα? Θα με ενδιέφερε να το αγοράσω

Πάντα φιλικά,


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 12:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kale moy file/filh Avallon

(me lyph moy diapistono oti kanenas allos den theorise arketa shmantiko to erotima poy ethesa oste na katsei kai na asxoleithei me thn eyresh ths lyshs toy)

h ereyna moy paei xronia piso kai oso gia thn plhroforia poy moy zhtas nomizo oti einai sxedon adynato na vreis ekeino to proto vivlio poy me ekane na katalavo, isos ena apo ta mystika (kat'eme to symantikotero kai prodromos olon ton ypolypon) ths mathimatikothta ths glossas mas. Arkei na fantasteis oti to vivlio einai grammeno sthn kathareyoysa kai apo oso ksero den exei anatypothei (epeishs kata thn tapeinh moy apopsh gia eynohtoys logoys). Pantos Ena kalo stoixeio einai na vreis oti mporeis gia ton Θ. Μανία.

Alla as arxiso na deino merikes akoma plhrofories gia to thema poy ksekinhsa sto proto moy mhnyma.

Opos eipa ta grammata ths ellhnikhs glosas einai 27. Ta grammata ta opoei"xathikan" (gia poio logo den gnorizo einai ta ekseis

To perifhmo diggama (γγ) h stigma (san to teliko sigma alla moiazei san keraynos perissotero) h F
To kopa (Q)
Kai to sampi (to sxhma toy einai san to pi alla se gonia 45 moiron kai h grammh sto pano meros einai kyklikh san to ellhniko E)

Kathe gramma antistoixei kai enas arithmos etsi h antistoixeish ton ariumon me grammata einai (as mhn ksexnoyme oti oi ellhnes xrhsimopoioysan gramma gia na grapsoyn arithmoys kai bebaia na tonisth oti den exoyn kamia sxesh me ta antistoixa arithmogrammata poy yparxoyn sta diafora stayroleksa kai biblia (?????))

Ayta apo mena gia tora kai tha ta poyme pali syntoma. Oti kalytero se oloys


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Coubilias

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τη σελίδα 1 αυτού του forum θα δεις ένα πινακάκι με το αρχαίο Ελληνικό αλφάβητο. Εκεί θα δεις και τα 27 γράμματα.

quote:
Ena kalo stoixeio einai na vreis oti mporeis gia ton Θ. Μανία.


Μιά ερώτηση ήθελα να σου κάνω:

Εφόσον το θέμα μας είναι για την Ελληνική γλώσσα, για ποιό λόγο δεν χρησιμοποιείς το Ελληνικό αλφάβητο; Από το παραπάνω κείμενο φαίνεται οτι έχεις Ελληνικές γραμματοσειρές



gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kale moy file kosta, xoris na exo kamia diathesi na kano ton eksypno kai elpizo na mhn eklifika etsi den eida poythena sthn proth selida aytoy toy forum ayto to pinakaki(ektos an prokeitai gia ena apo ta links ta opoia ontos kai den anoiksa). Eida mia anafora ston "synexeisth" (an moy epitrepete na ton xarakthriso etsi) toy ergoy ton k.k. argyropoyloy.

Poly dikaio kai sosta topothetimeno to erothma soy (giati den grafo me ellhnikes grammatoseires). Dysthxos (kai lypamai poy einai etsi) h orfogragia moy den einai kai to isxyrotero moy oplo. Ligo to oti otan hmoyn mikros den ematha sosta sto sxoleio gia X logoys, ligo gia to oti spoydaza kai emena xronia sto eksoteriko syntelesan sto fenomeno poy parakoloytheis. Kai gia ayto zhto tapeina sygnomh.

Oti kalytero se oloys

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 13:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Coubilia,

Εγώ σου ζητώ συγνώμη που σου έκανα αυτό το ενοχλητικό ερώτημα. Εφόσον έζησες στο εξωτερικό είσαι απόλυτα δικαιολογημένος.

Το πινακάκι με το Ελληνικό αλφάβητο υπάρχει στη σελίδα 1 αλλά είναι σε εικόνα γραφικών. Εξαρτάται από το Explorer που έχεις και τις ρυθμίσεις του αν μπορεί να εμφανίζει γραφικά και εικόνες. Γιαυτό ίσως να μην το βλέπεις.


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File moy kosta,
Vlepo to pinakaki h kalytera na po to image os broken link mhpos tha soy eitan eykolo na to anadhmosheyshs gia na mhn epanalabo ego to idio kai na mporeso (an yparxei bebaia to endiaferon oxi apokleistika apo sena) na synexiso thn syzhthsh basismenos epano se ayton ton pinaka

Eyxaristo ek ton proteron

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 14:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Coubilia,

Δε θα σου χαλάσω το χατήρι

Ελπίζω να το βλέπεις.
Διαφορετικά, ίσως πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του Εxplorer σου.


gnothe seauton

Edited by - κώστας on 10/07/2003 14:27:31

Edited by - κώστας on 11/07/2003 11:23:10

Edited by - κώστας on 11/07/2003 17:24:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 15:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα επειδή και γω το βλέπω ως σπασμένο link μήπως μπορείς να μας πεις πού και πώς θα κάνουμε την διόρθωση στον explorer? (εγώ έχω την ελληνική έκδοση) Αν δεν γίνεται εδώ για να μην χαλάσουμε το θέμα που είναι όντως πολύ ενδιαφέρον, αν μπορείς στείλε την βοήθεια σε προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Οστρια

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 15:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Giati mas mathenoyn oti o kyklos exei 360 moires kai oxi 359 h 361. To mystiko kryvete stoys leksarithmoys

Ας το πάρει το ποτάμι!


Πάντως το βιβλίο του Μανιά είναι ένα από τα πιό αξιόλογα που έχουν πέσει στα χέρια μου!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin,
quote:
Vlepo to pinakaki h kalytera na po to image os broken link

Μπορείς να μας πεις αν εσύ βλέπεις κανονικά τον παραπάνω πίνακα με το αλφάβητο;
Είναι σε αρχείο .GIF.

ευχαριστώ


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 22:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Giati mas mathenoyn oti o kyklos exei 360 moires kai oxi 359 h 361. To mystiko kryvete stoys leksarithmoys

Ας το πάρει το ποτάμι!


Με αγωνία περιμένω και γω την απάντηση καθώς και τις ρυθμίσεις για να δω το πινακάκι του Κώστα με το αρχαίο ελληνικό ελφάβητο.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 11:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Προηγουμένως το είχα κατεβάσει σαν εικόνα GIF.

Τώρα το άλλαξα σε εικόνα JPG.
Πείτε μου αν φαίνεται - ευχαριστώ


gnothe seauton

Edited by - κώστας on 11/07/2003 17:23:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 12:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς εγώ τουλάχιστον δε το βλέπω ούτε τώρα...

Πρόσεξε μήπως έχεις αφήσει κάποιο κενό(space) στη σύνταξη του κώδικα... αλλιώς στείλε μήνυμα στο διαχειριστή να σου πει τι φταίει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 01:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhspera se oloys (kapos arga shmera logo doyleias)

File moy Kosta apo oti vlepo o Admin se akoyse kai ekane tis aparaithtes diorthoseis (eyxaristoyme admin opoios kai an eisai :) ) gia na mporesoyme na doyme ton pinaka.

Vlepontas ton pinaka katalabaino plhros to mperdema poy dhmioygithike.An kai o pinakas, kata thn tapeinei moy gnomh, einai ekplhktikos kai idiaitera xrhsimos gia na vgoun kapoia symperasmata den einai parola ayta o pinkas gia ton opoio mhloysa. Tha prospathiso parakato na doso thn antistoixish ton grammaton me toys arithmoys. Etsi

α=1 ι=10 ρ=100
β=2 κ=20 σ=200
γ=3 λ=30 τ=300
δ=4 μ=40 υ=400
ε=5 ν=50 φ=500
στιγμα =6 ξ=60 χ=600
ζ=7 ο=70 ψ=700
η=8 π=80 ω=800
θ=9 κόππα=90 σαμπί=900

Eixa grapsei gia ta lathi se vivlia kai stayroleksa.Deite loipon ti symbainei otan zhtane ton ariumo 11 tote ton anaparistoyn sosta me "κα" alla otan zhtoyn to 6 to anaparastoyn me "στ".Nomizo oti einai fanero to tromero lathos poy ginete (h apo agnoia h hthelimena) giati sthn pragmatikothta στ=200+300=500!!!!!!!!!!!!!

Etsi o kyklos mporei na 360 moires giati apla "etsi mas aresei, voleyei" (valte oti rhma thelete} h na kanoyme mia para poli aplh parathrhsh
elegxontas ton parapano pinaka ton grammaton tha doyme oti to mono gramma to opoio prosomeionei ton kyklo einai to omikron.Kai ti symposei agaphtoi moy filoi

ΟΜΙΚΡΟΝ = 70+40+10+20+100+70+50=360

Ayta apo mena gia shmera kai tha hthela ta sxoleia sas pano se ayto.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 13:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalhmera se olous kai pali

To savatokyriako na eitan kalo :)

Sas afhno me ena allo erothma poy fantazomai oti oi perissoteroi tha to eixate
giati to π(ston kyklo an thimaste) einai 3.14
kai pali elegkkste toys antistoixoys leksarithmous

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 11:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια βδομαδούλα έλειψα και μόλις γύρισα "Ειδον το φως το αληθινόν"
αφού ως δια (admino)μαγείας μπορούμε να βλέπουμε το πινακάκι με τα αλφάβητα και στις 2 του μορφές!

Φίλε coubilia μας εξέπληξες και πάλι...
και μας έριξες στο σκοτάδι και πάλι...
τόσα χρόνια ήμουν τυφλή?
Περιμένω με αγωνία την δική σου εξήγηση για το π=3,14


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 12:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ...

Θα περίμενα απο τον φίλο Coubilias, αφ'ενός να μας πεί το βιβλίο που είναι στη καθαρεύουσα, να διασταυρώσουμε δηλαδή τη "πηγή" του αφ'ετέρου θα περίμενα να έγραφε το κείμενό του στο κειμενογράφο του word ωστε να του διορθώνει τις λάθος λέξεις...

Αναφέρθηκες φίλε μου στο έργο του Θεοφάνη Μανία...
Ξαναέχω αναφέρει και σε άλλα topiks ότι το έργο του Μανιά, δεν έχει καμία σχέση με τη Σοφία των Αριθμών...

Το έργο του είναι καθαρά Γαιδετικό, δηλαδή ασχολήται με τον ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟ των Ιερών της Ελλάδας (και όχι μόνον) εξ ού και το όνομα Ιερή Γεωγραφεία που κάπιιοι άλλοι συγγραφείς ερευνητές χρησημοποιούν...

Σε κανένα απο τα έργα του μεγάλου ερευνητή Θ. Μανία, δεν δίνονται τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ σε σχέση με τις λεξαριθμικές ταυτότητες που παρέχει, καθώς και ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος συγγραφέας που ασχολήται με την Σοφία των Αριθμών...

'Ολοι κάθονατ και λένε, λένε, λένε....
Αλλά δεν ΕΞΗΓΟΥΝ...

Αυθαίρετα ίσως καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το κάνουν για τί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ (μυημένοι) ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ & ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ τοων Πυθαγορίων και όχι μόνον...

Και μιάς και στο παρελθόν είχε ΞΑΝΑΝΑΦΕΡΘΕΙ το θέμα των ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ γαρμμάτων (κεφαλαιογραφή) λέω να σας κάνω ένα "δωράκι"...
Σας παραθέτω έναν διάλογο που έγινε μεταξύ της αναξιότης μου και ενός εξαίρετου (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ) μέλους, του φίλου Konosk...

Θα χαρώ να διαβάσω τα σχόλιά σας...
Σας ενημερώνω ότι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, είμαστε ΥΠΕΡ του Ελληνικού Αλφαβήτου και υπέρ της Ελληνικής Γραφής ΠΑΝΤΟΥ...

quote:
konosk

Α και κάτι άλλο! Η νέα ελληνική γλώσσα γράφεται με πολλούς τρόπους, ακόμη και ανορθόγραφους στα μάτια των όψιμων κλασικιστών μας (με ένα σίγμα παρακαλώ). Είναι ζωντανή λαλιά και δεν μπορείτε ετσιθελικά να τη συνδέετε με μύθους, ορθογραφικούς, συντακτικούς κ.λπ. Η βαθιά δομή της θα μπορούσε να την καταστήσει βασικό συντελεστή της οικουμενικής γραμματικής που οραματίστηκε ο Τσόμσκι. Αλλά αυτό δε θα γίνει, γιατί η καχυποψία μας ως έθνος μας έχει ήδη οδηγήσει σε μαρασμό και πενία. Πνευματική πενία! Έχει άλλα πράγματα να προσφέρει σε αυτόν τον κόσμο η Ελλάδα Κύριοι και όσο νωρίτερα ξυπνήσουμε από το λήθαργο τόσο καλύτερα. Και για να κλείσω θα μας συμβούλευα να μην καλλιεργούμε μύθους εκ του μη oντος.

Σας χαιρετώ φιλικά
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

Χμμμ φίλε μου Κonosk, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, στο ΚΑΙΡΙΟ ΣΗΜΕΙΟ που ανέφερες, αυτό των ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΩΝ...
Από τα 4, στα 3 με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά στο θέμα της λεπτομέρειας...
Η Λεπτομέρεια είναι που κάνει την διαφορά φίλε μου, Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ και εδώ έρχεται να ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΤΕΙ αυτό που λες ότι ο ΜΥΘΟΣ (γενικά) είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...
Ναι είναι, αλλά η ΔΙΑΦΟΡΑ από μύθο σε μύθο, από λαό σε λαό, είναι η ΟΠΤΙΚΗ που έχουν ως προς το θέμα και αυτή η ΟΠΤΙΚΗ αποκαλείται ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...
Κατά τα άλλα ναι, έχεις δίκιο... Θεωρώ όμως ότι ΑΝ ισοπεδώσουμε τα ΠΑΝΤΑ και αναφέρομαι στα περί ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ και ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ, τότε πράττουμε μέγα ατόπημα...
Είμαι ο πλέον ανορθόγραφος, αλλά ΕΠΙΜΕΝΩ στο να προσπαθώ να μάθω...
Η ευκολία του καθενός (αναρωτιέμαι που είναι αυτή η "ευκολία") να γράφει ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ δημιουργεί ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ, στον ΛΟΓΟ και ο ΛΟΓΟΣ αντιστοιχεί στο ΓΡΑΜΜΑ και το ΓΡΑΜΜΑ αντιστοιχεί στον ΑΡΙΘΜΟ και ο ΑΡΙΘΜΟΣ είναι μια ΔΟΝΗΣΗ, ένας ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ (στην χημεία του λόγου) και ως γνωστόν (τουλάχιστον σε εμένα είναι) ΑΝ ΔΟΝΗΣΕΙΣ διαφορετικά ή ΑΛΛΑΞΕΙΣ τον Ατομικό Αριθμό ενός ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ, τότε έχεις ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ...
Μην προσπαθούμε με ευφυολογήματα να αποδείξουμε ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ...
Ειδικά εκείνοι οι Ελληναράδες που κόπτονται για τα Ελληνικά πράγματα αλλά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τις ρίζες ΜΑΣ στο όνομα της ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥΣ...
Ας σταματήσουμε να είμαστε ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΙ και να ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΖΟΥΜΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


konosk

Αγαπητέ Κέλσο ο προφορικός λόγος δεν έχει απόλυτη σχέση με τον γραπτό. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έχουν προταθεί πολλές και διαφορετικές γραμματικές δομές για την ελληνική γλώσσα. Το φώνημα δε σχετίζεται με τη γραπτή του απεικόνιση. Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων, το οποίο χρησιμοποιούμε ανάλογα με τις κοινωνικές συμβάσεις της εποχής. Για σκέψου τι σήμαινε ορθογραφία πριν από 20 χρόνια....μην πας μακρύτερα. Σε ό,τι αφορά σε εκείνη την ορθογραφία σήμερα, εν έτη 2003, είμαστε απόλυτα ανορθόγραφοι. Η ζωντανή λαλιά, όμως, είναι κάτι το διαφορετικό. Διατηρεί τα φωνήματά της και τη δύναμή της απείραχτη μέσα στους αιώνες. Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου. Τα λιγοστά παραδείγματα που έχουμε από την αρχαιολογική έρευνα προκαλούν εκπλήξεις. Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος. Αλλά η ορθογραφία είναι ένα ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο θέμα στον τόπο μας και πολύ αβασάνιστα έχει συνδεθεί με την καλλιέργεια μύθων....παραπλανητικών μύθων.

Σε χαιρετώ πάντα φιλικά
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

quote:
...Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων...
...Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου...
...Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος...

Τρία σημαντικά σημεία συγκράτησα φίλε μου...
Α) Ακριβώς επειδή αναφέρεις και αναφέρομαι σε ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, αυτό και μόνο το γεγονός, ΕΠΙΒΑΛΕΙ την ορθή κατασκευή του ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ για να αποδίδουμε την ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...
Π.χ άλλο Β(ήτα) και άλλο V(i), άλλο Π(ί) και άλλο P(e) κλπ κλπ...
Β) Το ότι γνωρίζουμε τόσα λίγα, δεν είναι λόγος για να τα ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ αφ' ενός και να μην μάθουμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ αφ' ετέρου...
Γ) Επειδή όπως προείπα το να κρατούμε τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ανέπαφα και αυτούσια είναι σημαντικό τόσο για την ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ όσο και για την περαιτέρω ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ των λιγοστών ΜΑΣ γνώσεων, το αν είμαστε ανορθόγραφοι είναι η ΜΙΣΗ ζημιά απ' ότι να γράφουμε σε αυτό το "παράξενο μέσο", τον ηλεκτρονικό υπολογιστή, έννοιες των οποίων τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ δεν ταιριάζουν με αυτές... Αποτέλεσμα, ΜΠΕΡΔΕΜΑ....
Πειραματίσου φίλε μου...
Εκτύπωσε το ΙΔΙΟ κείμενο σε δύο διαφορετικούς τύπους ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ, αυτόν τον καθαρά ελληνικό και τον άλλον τον "μπασταρδεμένο" τον Greeklish
Μελέτησε το ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ πώς αντιδρά στο ΙΔΙΟ κείμενο, αλλά που είναι γραμμένο με διαφορετικό τρόπο και πές μου ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ διάβασες το Greeklish.....
Ξέρεις γιατί;;;
Γιατί είπαμε ότι είναι ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ και οι έννοιες που περικλείουν, συχνά πυκνά ΔΕΝ ανταποκρίνονται στο ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ...
Μην προσπαθούμε ΞΑΝΑΛΕΩ να δικαιολογήσουμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ...
Εγώ ένας αγράμματος είμαι, ένας ανορθόγραφος που ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ την ορθή αξία που ΔΕΝ έχω και που ΘΑ ΗΘΕΛΑ να αποκτήσω...

Εξίσου φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης


konosk

Θα επιμίνο Κέλσο. Εκνεβρίζομε όταν η ορθογραφία γίνετε τρόπος επίδιξις ανοτερότιτας ι κρίσις ανθρόπον.

Η παραπάνω ορθογραφία στην πραγματικότητα προτάθηκε επίσημα. Ποια θα ήταν λοιπόν η θέση της αντιπαράθεσής μας αν κάτι τέτοιο είχε γίνει πραγματικότητα?
Επίσης τα ιδεογράμματα που χρησιμοποιούμε δεν έχουν καμία σχέση με τα ιδεογράμματα που υπονοείς. Γνωρίζω πολύ καλά τη γλώσσα κι από μέσα κι από έξω. Γνωρίζεις πολύ καλά να χειρίζεσαι καταστάσεις και θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι είναι εύκολο να μάθεις ορθογραφία. Το δύσκολο είναι να αποπειραθείς να ερμηνεύσεις τις λέξεις εσωτερικά και εκεί δε νομίζω ότι πάσχεις. Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα μόνο της σχετικότητας που μας περιβάλλει. Εν πάση περιπτώσει πραγματικά δεν απευθύνομαι σε εσένα. Εν τέλει χαίρομαι που με βάζεις να ξεδιπλώνω τη σκέψη μου. Όσο για τα Greeklish συμφωνώ, αλλά το ρεύμα της παγκοσμιοποίησης και η έλξη του νεαρόκοσμου σε αυτόν τον εύκολο τρόπο είναι μια πραγματικότητα. Προς το παρόν ας το παρατηρήσουμε προσεκτικά και ας σκεφτούμε προς τα πού μπορεί να οδηγήσει.

Φιλικά σε χαιρετώ
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

Ο Διάλογος μαζί σου φίλε μου, είναι κάτι παραπάνω από ευχάριστος...
Και προσφέρει πολλά σε όλους ΜΑΣ, άλλωστε αν δεν το πίστευα, δεν θα μετείχα...
Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αναλύω αυτό που "κάποιοι άλλοι" ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ
'Ομως τι είναι αυτό που λες:

quote:
Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία...

Αν μη τι άλλο, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ τη θέση μου....

Μελετώντας τα αλφάβητα των 5 κυρίων διαλέκτων, διαπιστώνεις το προφανές που αναφέρεις, ΑΛΛΑ ανακαλύπτεις την ΑΙΤΙΑ που υπάρχουν αυτές οι "διαφορές"...
Θεωρώ ότι το ΟΛΟ υπόβαθρο είναι διαφορετικό, ΑΛΛΑ η ουσία είναι ΚΟΙΝΗ... Κάποτε υπήρχε η ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΑ, φυσικό να είναι τα ΠΑΝΤΑ υπό της Μητριαρχικής γραμμής... Ήρθε μετά η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ και τα ανέτρεψε ΟΛΑ...
Άλλαξαν οι "ηγέτες" των θεών και άλλαζαν τα ΑΛΦΑΒΗΤΑ...
Επομένως μελετώντας την ΔΙΑΦΟΡΑ, επαγωγικά καταλήγεις στην ΚΟΙΝΗ ΡΙΖΑ...

Α! και κάτι τελευταίο...
ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ στηρίζονται στο ΚΟΙΝΟ ΚΑΝΟΝΑ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ, μηδενός εξαιρουμένου...
Καμία διαφορά δεν έχει το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ των Κινέζων, με αυτό των Φοινίκων, των Ινδιάνων της Αμερικής κλπ κλπ
Το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ είναι παντού και πάντα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Πάντα Φίλος και Εραστής της Σοφίας

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Coubilias
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Coubilias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Prota apo ola kalhmera se olous

Paei ligos kairos pou exo na grapso alla douleia vlepete :)

Prota na apanthso sto thema Mania

To biblio legetai "Τα άγνωστα μεγαλουργήματα των αρχαίων Ελλήνων"

Kata deyteron ena poly megalo meros tou anaferete sthn leksarithmikh theoria an kai to proto meros ontos anaferete sto geodetiko ths ellados.

Osos gia 3.14 arkei na thymhthte ti einai to 3.14(me lekseis enoeite) kai na kanete tis katalyles prakseis kai os dia mageias tha mporesete na ypologisete to 3.14.

Ayta gia tora oti kalytero kai sygnomh gia to syntomo toy mhnymatos alla o xronos piezei :(


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 14:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κώστα,
Δέχεσαι μια μικρή κριτική?
Καλοπροαίρετη πάντα γιατί σε εκτιμώ ιδιαίτερα από όσα έχεις γράψει εδώ...
Το "Γνώθι σε'αυτόν" όταν το βλέπω γραμμένο με greeklish κάπως μου κάθεται άσχημα... μου φαίνεται εντελώς άτοπο! Γιατί το γράφεις έτσι?
Πάντα φιλικά,


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 20:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avalon,
Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Μα ναι και βέβαια γιατί όχι δέχομαι την κριτική σου

Το "γνώθι σ' αυτόν" χρησιμοποιούσε ο Σωκράτης αλλά ήταν γραμμένο και στο μαντείο των Δελφών.

Το "Gnothe seauton" το είδα για πρώτη φορά στο...Asterix. Χρησιμοποιείται πάντως, αν και σπάνια, στα Αγγλικά, ενώ πιο συχνά χρησιμοποιείται το "Know thyself"

Το χρησιμοποίησα κάπως ασυνείδητα, κυρίως επειδή (πιστεύω πως) δείχνει ότι ο Δυτικός πολιτισμός έχει αφομοιώσει αυτούσια αυτό και άλλα αναρίθμητα στοιχεία από την κληρονομιά μας, αν και προσπαθούν να το κρύψουν με επιμέλεια.

Δεν το θεωρώ "Greeklish", αλλά "Engleek".


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 17:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mia erwtisei apo kapoion pou endiaferete na mathei.
pws ixousan ta grammata pou leipoun (diggama,kopa,sampi), se poies theseis tou alfavitou itan kai telos an iparxoun lekseis (apo arxaia keimena) me auta ta grammata mesa tous?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2003, 20:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι νέος στο phorum, και θα ήθελα να πω μερικά πράγματα για την αριθμολογία και τις διάφορες κωδικοποιήσεις της Ελληνικής γλώσσας. Έχω ασχοληθεί αρκετό καιρό με τους λεξαρίθμους και η έρευνά μου δεν σχετίζεται τόσο πολύ με την εύρεση σχέσεων ανάμεσα σε λέξεις ή φράσεις, αλλά με την διερεύνηση της αριθμητικής αξίας - αυτής καθ' αυτής, ορισμένων σημαντικών λέξεων - και πολύ πιο σπάνια φράσεων. Αρκετοί ασχολήθηκαν με μαθηματικές σταθερές όπως το π(πί) ή το φ(χρυσή τομή), αλλά κανείς απ' ότι ξέρω δεν διερεύνησε την χρήση της πιο σημαντικής αδιάστατης φυσικής σταθεράς στην αρχαία Ελληνική Γλώσσα. Πρόκειται για την σταθερά λεπτής υφής α(alpha) της Κβαντομηχανικής.

Ο μακαρίτης αστρονόμος Carl Sagan πίστευε ότι γνώση της σταθεράς αυτής από κάποιο αρχαίο πολιτισμό θα σήμανε αυτομάτως και εξωγήινη επιρροή.

Δεν θέλω στο σημείο αυτό να μακρηγορήσω, και έτσι σας παραπέμπω στην ιστοσελίδα μου όπου θα βρείτε αποκωδικοποιήσεις Θεϊκών μύθων, πυραμίδων, φράσεων όπως ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΟΝ κλπ.:
http://www.geocities.com/thiva20/index.html

Η πιο πρόσφατη ιστοσελίδα μου για τον Δία - χάρτης της Κρήτης:

http://www.geocities.com/thiva20/English/Zeus_in_Crete.htm

Αν θέλει κανείς να αποκωδικοποιήσει τα αρχαία μυστήρια πρέπει να χρησιμοποιήσει την σταθερά λεπτής υφής 1/α = 137.036 και το κοσμικό φωτονικό(ή Παρθενώνειο) πόδι(f = 0.3088032143 μέτρα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 00:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ...

-------------------------
Μόνο τα μικρά μυστικά χρειάζονται
προστασία.Τα μεγάλα προστατεύονται
από την δημόσια δυσπιστεία...

-------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 01:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sas parakalw, an kapoios gnwrizei as mou apantisei sto epwtima mou.

sas euxaristw.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 13:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το επαναφέρω επειδή δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση και με ενδιαφέρει πραγματικά.
επειδή απουσιάζω στο εξωτερικό (Ρωσσία) δεν μπορώ να βρώ βιβλία και είστε η μόνη μου ελπίδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 15:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CyLight, νομίζω ότι το Κόππα και το Σαμπί ήταν αριθμοί και όχι γράμματα. Είχαν την ιδιαιτερότητα, ενώ οι υπόλοιποι αριθμοί συμβολιζόταν με γράμματα της αλφαβήτου, αυτοί οι δύο να είναι μόνο αριθμητικά σύμβολα. Νομίζω ότι το Κόππα είναι το 90 και το Σαμπί το 900 (αλλά μπορεί και αντίστροφα).

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις μηχανές αναζήτησης για να βρεις αυτό που θέλεις.

Πάρε μερικές σελίδες
http://www.krassanakis.gr/alphabet.htm

http://www.ftou.gr/tsekourata/stuff/news_item.asp?NewsID=59

http://www.ysee.gr/html/zt_alfbta.html

http://users.hellasnet.gr/tilefos/mikines.htm

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 17:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ ΣΤΟ FORUM "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΒΟΗΘΕΙΑ" ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΝ.

ΑΓΑΠΗΤΕ "COUBILIE" ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ ΔΙΔΑΞΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΛΟΓΙΚΗ. ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ...ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ!

Η ΓΝΩΣΗ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ...ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 19:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mia erwtisei apo kapoion pou endiaferete na mathei.
pws ixousan ta grammata pou leipoun (diggama,kopa,sampi), se poies theseis tou alfavitou itan kai telos an iparxoun lekseis (apo arxaia keimena) me auta ta grammata mesa tous?

Λοιπόν το δίγαμμα ήταν το 6ο γράμμα του αρχαιότατου ελληνικού αλφαβήτου και αντιστοιχούσε με το σημιτικό "βάου" (μοιάζει στην όψη με το λατινικό F όπως φαίνεται και στον πίνακα) λεγόταν δίγγαμα επειδή έμοιαζε με δύο γάμμα μαζί και ήταν αρχικά Αιολικό. Ηταν σε χρήση την εποχή του Ομήρου και σώθηκε μέχρι πρόσφατα σε μερικές λέξεις και ονόματα της τσακωνικής διαλέκτου πχ. Fιστώνη = Βίστωνας, βουνό της Κέρκυρας (ακούγεται ως το Βήτα)
Ως αριθμητικό δήλωνε τον αριθμό 6 με άλλη μορφή (σαν σίγμα τελικό) ως στίγμα.

Το κόππα (από το σημιτικό κώφ που σημαίνει κόμβος) ηχητικά αντιστοιχούσε ως προς το Κ(άππα), και απο αυτό βγήκε το λατινικό Q q.
Λέξεις όπως qύκνος, qλυτώ κλπ. γραφόντουσαν με το q στην κόρυνθο και τις αποικίες αυτής.
Ως αριθμητικό σήμαινε το 90 και λίγο αλλαγμένο το 90.000

Το σαμπί ή σανπί (δηλαδή σαν=σίγμα και πι λόγω του σχήματος του) ήταν μόνο αριθμητικό και δήλωνε τον αριθμό 900.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 23:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κοιτάξτε και δω...
http://esoterica.gr/articles/contributions/occult/math_lang/math_lang.htm

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy