ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Έγινε τελικά προσελήνωση το 1969;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 01:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι άλλες ανοησίες θα διαβάσει κανείς από τον κάθε αμπελοφιλόσοφο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 06:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και πως ξέρουμε ότι υπάρχει βαρυτική έλξη; Η βαρύτητα δεν έχει αποδειχθεί, είναι μια υπόθεση.

Κοίτα,ανέβα στήν ταράτσα καί πέτα κάτι στό κενό.Άν ανέβει πρός τά πάνω ή συνεχίσει πετώντας τότε δέν υπάρχει βαρύτητα.Επειδή όμως οι πιθανότητες νά πάνε τά αντικείμενα πρός τά επάνω ή νά μήν προσγειωθούν είναι λιγώτερες από μία στό δίς,πρόσεξε,άν αυτό πού θά ρίξεις είναι κάπως βαρύ-όπως άς πούμε μιά γλάστρα- μήν τυχόν περνάει κανείς από κάτω.

Το ότι η πτώση οφείλεται στην βαρύτητα είναι μονάχα μια υπόθεση. Σχετικό το 2ο κεφάλαιο του βιβλίου που λέει για την ατμοσφαιρική πίεση.

Οι μαγνητικές δυνάμεις είναι βιώσιμες, οι βαρυτικές είναι μονάχα μια υπόθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 07:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι άθεοι έχουν τις αμφισβητήσεις τους για την βαρύτητα.

https://www.newscientist.com/round-up/seven-things-that-dont-make-sense-about-gravity/

Εγώ γενικά κουτόχορτο δεν τρώω. Δεν παίρνω ως δεδομένα, πράγματα τα οποία είναι υποθέσεις, διακηρύσσοντας μετά πως ξέρω και πως η γνώση μας έχει βελτιωθεί σε σχέση με τους αρχαίους.

Ο ηλιοκεντρισμός και ο ακεντρισμός βασίζονται σε ένα σωρό unproven assumptions, όπως και η ύπαρξη εξωγήινων πολιτισμών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 21:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ότι η πτώση οφείλεται στην βαρύτητα είναι μονάχα μια υπόθεση. Σχετικό το 2ο κεφάλαιο του βιβλίου που λέει για την ατμοσφαιρική πίεση.

Καί πώς εξηγεί ο αγαπητός μας Δρ.τήν πτώση τών σωμάτων σέ σωλήνα κενού όπου βέβαια δέν υπάρχει ατμοσφαιρική πίεση ή έστω υπάρχει ελάχιστη;
http://phys-exp.physics.uoi.gr/?p=67

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 21:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οι άθεοι έχουν τις αμφισβητήσεις τους για την βαρύτητα.

https://www.newscientist.com/round-up/seven-things-that-dont-make-sense-about-gravity/



Δέν νομίζω ότι αμφισβητείται η ύπαρξη τής βαρύτητας ή τά αποτελέσματά της.Εκείνο πού αποτελεί μυστήριο γιά τούς επιστήμονες είναι η φύση της πού είναι εντελώς διαφορετική από τήν φύση τών άλλων δυνάμεων.Είναι όμως άλλο τό νά δέχεσαι ότι δέν κατανοείς πώς λειτουργεί κάτι καί άλλο νά λές ότι δέν υπάρχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 21:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ γενικά κουτόχορτο δεν τρώω. Δεν παίρνω ως δεδομένα, πράγματα τα οποία είναι υποθέσεις, διακηρύσσοντας μετά πως ξέρω και πως η γνώση μας έχει βελτιωθεί σε σχέση με τους αρχαίους.

Ο ηλιοκεντρισμός και ο ακεντρισμός βασίζονται σε ένα σωρό unproven assumptions, όπως και η ύπαρξη εξωγήινων πολιτισμών.



Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή,τά μόνα πράγματα πού δέν αμφισβητείς είναι η εγκυρότητα τής παλιάς καί καινής διαθήκης καθώς καί η ύπαρξη τού θεού,τού Ιησού,τών αγίων καί τών λοιπών σχετικών..Ομολογώ ότι βρίσκω τόν σκεπτικισμό σου κάπως επιλεκτικό..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2015, 23:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι όμως άλλο τό νά δέχεσαι ότι δέν κατανοείς πώς λειτουργεί κάτι καί άλλο νά λές ότι δέν υπάρχει.

Πας κι εσύ τώρα ρε Χρυσή να βγάλεις άκρη με τα ....ντουγάνια....
Ασε τον άθρωπα να γαβγίζει είπαμε....


quote:
Τι άλλες ανοησίες θα διαβάσει κανείς από τον κάθε αμπελοφιλόσοφο...

Φάουλ Craven.

Ο άθρωπας δεν αξίζει ούτε την ταμπέλα του αμπελοφιλοσόφου.
Τον ανεβάζεις ήδη πολύ με αυτό.

Σκυλόσοφος λέει.
Και κυριολεκτεί.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διονύσιος Σκυλόσοφος
Διεγραμμένος Λογαριασμός


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 07:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διονύσιος Σκυλόσοφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και οι άθεοι έχουν τις αμφισβητήσεις τους για την βαρύτητα.

https://www.newscientist.com/round-up/seven-things-that-dont-make-sense-about-gravity/



Δέν νομίζω ότι αμφισβητείται η ύπαρξη τής βαρύτητας ή τά αποτελέσματά της.Εκείνο πού αποτελεί μυστήριο γιά τούς επιστήμονες είναι η φύση της πού είναι εντελώς διαφορετική από τήν φύση τών άλλων δυνάμεων.Είναι όμως άλλο τό νά δέχεσαι ότι δέν κατανοείς πώς λειτουργεί κάτι καί άλλο νά λές ότι δέν υπάρχει.



Άντε πάλι με την ΥΠΑΡΞΗ της βαρύτητας.

Συγχέεις δυο διαφορετικά πράγματα. Την ΠΤΩΣΗ και την ΒΑΡΥΤΗΤΑ. Ότι υπάρχει πτώση όλοι το γνωρίζουμε και δεν το αρνούμαστε.

Η πτώση λοιπόν που λες αποδίδεται σε μια φανταστική δύναμη την οποία κανείς δεν έχει βιώσει ή μετρήσει, την "βαρύτητα".

Το ότι ένα σωρό πράγματα για την φύση της φανταστικής βαρύτητας έρχονται σε αντίφαση με την φύση των γνωστών και βιώσιμων δυνάμεων π.χ ηλεκτρομαγνητικών, θα έπρεπε να σε προβληματίσει και για την ίδια την ύπαρξή της...

Με δυο λόγια αυτή η υποθετική δύναμη έρχεται αναπόδεικτα να καλύψει κενά του αντι-γεωκεωκτρικού μοντέλου, έτσι ώστε να φθάσουμε σε "συμπεράσματα" μέσω υποθέσεων αντί δεδομένων.

Τα βίντεο και τα σάιτ για την άρνηση και κατάρριψη της βαρύτητας είναι πολλά, αρκεί να έχεις θέληση να ψάξεις στο google.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρυσή
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2015, 16:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγχέεις δυο διαφορετικά πράγματα. Την ΠΤΩΣΗ και την ΒΑΡΥΤΗΤΑ.

Κοίταξε,εγώ ούτε φυσικός είμαι ούτε ιδιαίτερες γνώσεις έχω επάνω σέ θέματα Φυσικής.Μέ τά λίγα όμως πού θυμάμαι από τό σχολείο καί μέ όσα κατά καιρούς διαβάζω,καταλαβαίνω ότι τά αντικείμενα πέφτουν επειδή κάποια δύναμη ασκείται επάνω τους καί τά τραβάει πρός τό έδαφος.Αυτή τήν δύναμη τήν ονομάζουμε βαρύτητα καί άν δέν υπήρχε τά αντικείμενα δέν θά έπεφταν αλλά θά συμπεριφέρονταν αλλιώς.Οπότε τό συμπέρασμα πού βγαίνει είναι ότι η ΠΤΩΣΗ είναι ΣΥΝΕΠΕΙΑ τής ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ.Άν κάνω λάθος άς μέ διορθώσει κάποιος από τούς συνομιλητές μέ περισσότερες γνώσεις επί τού θέματος.
quote:
Η πτώση λοιπόν που λες αποδίδεται σε μια φανταστική δύναμη την οποία κανείς δεν έχει βιώσει ή μετρήσει, την "βαρύτητα".

Δηλαδή μήν τρελλαθούμε κιόλας..Τό ότι είμαστε κολλημένοι στό έδαφος δέν είναι βίωμα;Τό ότι τό βάρος,δηλαδή τό αποτέλεσμα τής βαρύτητας-από εκεί άλλωστε βγαίνει η λέξη-μετριέται μέ διάφορα συστήματα μέτρησης δέν είναι γεγονός;Επίσης μετρησιμη είναι καί η επιτάχυνση τής βαρύτητας.
Καί σού ξαναλέω,τό ότι οι επιστήμονες δέν έχουν κατανοήσει-ακόμα τουλάχιστον-τήν φύση τής βαρύτητας δέν σημαίνει ότι αυτή δέν υπάρχει διότι τά αποτελέσματά της είναι καί γνωστά καί μετρήσιμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy