ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ποιό είναι το ΕΛΑΤΤΩΜΑ μου!!!...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 18:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δε νομίζω, Αφροδίτη μου, πως πρόκειται για ελάττωμα.
Απλά αυτό απεικονίζει την καλή πρόθεση κάποιου να εμπιστευτεί τον συνάνθρωπο του, να δώσει πράγματα και να αποκομίσει την ευχαρίστηση από αυτό το δόσιμο.
Σίγουρα πάντα θα υπάρχουν περιπτώσεις όπου το κάνουμε με λάθος άτομα.
Όμως αυτό δεν πρέπει να δράσει ανασταλτικά για να μην το κάνουμε γιατί ίσως χάσουμε την ευκαιρία να έρθουμε πιο κοντά με ένα άτομο πραγματικά αξιόλογο.
Προσωπικά μου αρέσει να δίνω πράγματα από μένα.
Και δεν πιστεύω οτι αν δώσω 10 πράγματα πρέπει αντίστοιχα να λάβω 10 πράγματα από τον άλλον.
Μου αρκεί να πάρω απλά κι 1.
Αρκεί αυτό το 1 που θα λάβω να μου το δίνει ολόψυχα.



Ακριβώς μες το μυαλό μου είσαι. Πάντα σε όλη μου τη ζωή δίνω πιό πολλά από όσα παίρνω. Δεν τα μετράω. Προχωράω...

Είναι περίσσευμα ψυχής τούτο. Αρέσει δεν αρέσει... Πίστεψέ με.

ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,
απλά δεν θα είμαι εγώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 08:20:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι κάτι σου δίνουν? Δηλαδή δεν υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται να δώσουν γιατί θα πληγωθούν και έτσι αποφεύγουν να δώσουν ακόμα και το πιο μικρό κομμάτι του εαυτού τους?
Στα άλλα συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Να σε ρωτήσω όμως, πως ξέρεις ότι αφού σ' έχασε μετά δεν εκτίμησε πολλά πράγματα που είχες δώσει? Συνήθως όταν χάνουμε κάποιον τότε αναγνωρίζουμε την αξία του, γι' αυτό μην μελαγχολείς, χαμογέλα


Όχι, δε μου δίνουν όλοι κάτι.
Και συμφωνώ οτι όταν χάνεις κάποιον τον εκτιμάς.
2-3 ευκαιρίες δίνω αλλά παραπάνω όχι.
Κι όποιος με εκτιμήσει με εκτίμησε.
Αυτός είμαι!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Milko
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 18:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Milko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Λίλιθ για το πολύ ωραίο θέμα, το οποίο πιστεύω πως μας αφορά όλους μας.

Η αλήθεια είναι πως το μεγαλύτερο ελλάτωμά μου είναι ότι αγαπώ πολύ και όλους τους ανθρώπους. Τι εννοώ με αυτό; Για παράδειγμα, για μένα η φιλία είναι πολύ σημαντική, γι’ αυτό και θυσιάζομαι πάντα για τους φίλους μου και τις φίλες μου. Πραγματικά είμαι ικανή να δώσω τα πάντα για κάποιο άτομο που αγαπώ πολύ και θεωρώ φίλο μου. Δίνω για τους άλλους χωρίς να περιμένω τίποτα. Ποτέ δεν έκατσα να μετρήσω πόσα έδωσα και πόσα μου έδωσαν οι άλλοι. Δεν έχει νόημα αυτό. Και αυτό επειδή δεν δίνω για να πάρω. Δίνω επειδή αγαπάω και χαίρομαι πολύ όταν χαίρονται οι άλλοι με την αγάπη και την βοήθεια που προσφέρω.

Αυτό βέβαια, συνήθως δεν το αναγνωρίζουν μερικοί και έτσι εγώ είμαι πάντα το άτομο που πληγώνεται στο τέλος. Κάποιοι με αποκάλεσαν χαζή και αγαθή που εξακολουθώ να βοηθάω και να ασχολούμαι με άτομα που με έχουν πληγώσει πολύ στο παρελθόν. Τι να κάνουμε βρε παιδιά; Πώς να αγνοήσω κάποιον άνθρωπο με τον οποίο ήμασταν δεμένοι κάποτε και τώρα μου ζητάει βοήθεια; Λίγο δύσκολο έτσι;

Πολλοί μου λένε: Μα καλά αφού εκείνος/εκείνη σε έφτυσε κατάμουτρα όταν είδε πως δεν σε χρειαζόταν άλλο, εσύ γιατί δεν κάνεις το ίδιο; Εκδίκηση; Χμ... Δεν είναι στον τύπο μου να πληρώνω τους άλλους με το ίδιο νόμισμα.

Άλλοι μου λένε, να μην είμαι τόσο καλή με όλους, να μην φέρομαι σε όλους το ίδιο και κυρίως να μην αγαπάω όλο τον κόσμο επειδή ο κόσμος δεν αγαπάει και δεν νοιάζεται για μένα καθόλου. Εδώ έχω να πω 1-2 πραγματάκια. Δεν είμαι τόσο καλή μιας και υπάρχουν περιθώρια να γίνω καλύτερη. Δεν το παίζω μητέρα Τερέζα, απλά είμαι ο εαυτός μου. Δεν μπορώ να αλλάξω και να προσποιούμαι κάποιον άλλο.

Επίσης άλλο ένα μεγάλο ελλάτωμα είναι ότι είμαι πάρα, μα πάρα, πολύ ευαίσθητη.

Επίσης, με στεναχωρεί ο τρόπος που σκέπτονται και ενεργούν οι άνθρωποι γύρω μου. Εκμετάλλευση παντού! Ο καθένας ότι κάνει, το κάνει για την πάρτη του. Αν αυτό που έκανε πληγώνει, στεναχωρεί η κάνει κακό στον διπλανό του, του περνάει αδιάφορο! Τι κρίμα...

Αυτά για αρχή και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.

Σας χαιρετώ όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 18:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες. ΄Εχουμε πολλά κοινά ελαττώματα καλή μου.
Μείνε έτσι. Δεν θα χάσεις.
Μπορεί να κρατάμε τόσο φως μέσα στην απλότητά μας και την σαφέστατη τοποθέτησή μας στην ζωή!!!
Ο χρόνος θα μας δείξε αν είμαστε λάθος. Ωραίο να είσαι αληθινός με τον εαυτό σου!!!
Κι ας πονάς.
Κι ας σε ματώσουν.
Κι ας σε συνθλίψουν γιά να αλλάξεις.
Σήμερα συγχώρεσα πάλι κάποιον που δεν έπρεπε.΄Ετσι τόνισαν οι άλλοι... ΄Απλωσα το χέρι.
Είναι τόσο εύκολο.
Σαν να χαιδεύεις το πέτο εκείνου που αγαπάς στρώνοντάς το όμορφα.
Σαν να φιλάς ένα παιδί που έκανε μιά γερή αταξία.
Σα να φυλακίζεις τη μυρωδιά του γιασεμιού στο φιλί που πας να δώσεις.
Σαν να γεύεσαι την ανάσα της ζωής και τη μοιράζεις.
Σαν να βγάζεις αγκάθια από το δρόμο του άλλου, ακολουθώντας.
Συγχώρεση. Μέγα ελάττωμά μου. Μα το γουστάρωωωωωω!!!


[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Milko
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 20:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Milko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ήρθες. ΄Εχουμε πολλά κοινά ελαττώματα καλή μου.
Μείνε έτσι. Δεν θα χάσεις.
Μπορεί να κρατάμε τόσο φως μέσα στην απλότητά μας και την σαφέστατη τοποθέτησή μας στην ζωή!!!
Ο χρόνος θα μας δείξε αν είμαστε λάθος. Ωραίο να είσαι αληθινός με τον εαυτό σου!!!
Κι ας πονάς.
Κι ας σε ματώσουν.
Κι ας σε συνθλίψουν γιά να αλλάξεις.
Σήμερα συγχώρεσα πάλι κάποιον που δεν έπρεπε.΄Ετσι τόνισαν οι άλλοι... ΄Απλωσα το χέρι.
Είναι τόσο εύκολο.
Σαν να χαιδεύεις το πέτο εκείνου που αγαπάς στρώνοντάς το όμορφα.
Σαν να φιλάς ένα παιδί που έκανε μιά γερή αταξία.
Σα να φυλακίζεις τη μυρωδιά του γιασεμιού στο φιλί που πας να δώσεις.
Σαν να γεύεσαι την ανάσα της ζωής και τη μοιράζεις.
Σαν να βγάζεις αγκάθια από το δρόμο του άλλου, ακολουθώντας.
Συγχώρεση. Μέγα ελάττωμά μου. Μα το γουστάρωωωωωω!!!


Σε ευχαριστώ Αφροδίτη...

Είναι μεγάλο πράγμα να μπορούμε να συγχωρούμε τους άλλους. Προσοχή όμως, να συγχωρούμε πραγματικά τους άλλους, να μην κρατάμε κακία και να μην θυμόμαστε το παρελθόν. Ποτέ δεν κράτησα κακία και δεν μου βγήκε σε κακό αυτό. Ίσα ίσα πολλές φορές εκτιμήθηκε και ίσως να βοήθησε και σε κάποιες περιπτώσεις ώστε να καταλάβουν κάποιοι το μεγαλείο αυτό της συγχώρεσης.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ Αφροδίτη. Να είσαι πάντα καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 09:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σήμερα συγχώρεσα κι ας μην έχω τη δύναμη του Θεού.
Συγχώρεσα τον κακό δαίμονά μου.
Απλά τον ένοιωσα να κλαίει.
Στα μυριάδες σκοτάδια του.
Μοίρασα λίγο φως.
Κακό είναι;
Πάντα λένε πως έχω απόθεμα περίσσευμα ψυχής.
Θα χάσω;
Μπορεί.
Η αγνότητα κρύβει ιδιαίτερη λάμψη.
Είναι η φωτεινή πλευρά του φεγγαριού.
Υπάρχει κι η σκοτεινή...
Ω ναι...
Ξέχασα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 11:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθετί φωτεινό εναλλάσεται με κάτι το σκοτεινό κι αντίστροφα...
Όπου υπάρχει το άσπρο υπάρχει και το μαύρο, αγαπητή μου!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 17:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς.
Αλλά κάπου ανάμεσα ανασαίνουν και άλλα χρώματα σαν ένα άλλο πανέμορφο ουράνιο τόξο.
Αξίζει να τα δεις.
Να βυθιστείς μαζί τους.
΄Η γιατί όχι; ΝΑ ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙΣ...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 09:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς, φίλη μου!
Υπάρχουν πολλά χρώματα και πολλές αποχρώσεις που μπορούν να χρωματίσουν τη ψυχή μας και να την ομορφύνουν.
Απλά ανέφερα τα 2 άκρα με σκοπό να δείξω οτι πολλές φορές η διαχωριστική γραμμή μεταξύ τους είναι αρκετά λεπτή κι οτι μέσα στο ένα μπορεί να ενυπάρχει και το άλλο.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 13:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν!!!

Θα έλεγα πώς έχω πολλά ελατώματα με τα οποία έμαθα να ζώ
με ταπερισότερα ίσος άλωστε αυτά είναι που μας κάνουν κατα
κάποιο τρόπο ξεχωριστούς ( ίσος μαζι με κάποιες άλλες παραμέτρους)
ένα από ολλα αυτά τα ελατώματα που με χαρακτιρίζουν και με
φέρνουν σε δύσκολη κατάσταση κάθε τόσο είναι ο φόβος .
Ο φόβος για πολλα πράγματα και καταστάσεις ακόμα και ο φόβος να αρνηθώ
σε κάποιον ( δεν φοβήθηκα όμως ποτέ να αρνηθώ σε εμένα . Ούτε ακόμα κι όταν έθαβα τα θέλω μου την προσωπικότητά μου,την ίδια μου την ζωή αν το θέσουμε έτσι)
Ο φόβος του πόνου και των πραγμάτων λοιπόν!!!


...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Leni
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nea se apantiseis alla edo kai poli kairo parakoloutho ti paizei sto site:)

Geia sou milko...Xereis pia eimai fantazomai
Nai sosta mantepses...to aionio provlima sou....

Loipon to elattoma mou....To Mialo mou kai to DNA mou..

O noon noeito

Kalos irtha kai pali

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 14:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέγα προτέρημα πάντως να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.
Σοφό. Αλλά; Αλλά...

΄Οταν η αύρα θα γίνει κόκκινη
καθώς φυσά
όταν η κιθάρα θα βγάλει βαθυκύανους ήχους τότε
κι εγώ θα πάψω να σ΄αγαπώ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 05:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΩΝ PIXEL:
ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΛΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.
ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΑΜΟΙΡΟ PIXEL ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ;
ΕΙΚΟΝΟΣΤΟΙΧΙΣΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

For now i'm seeing more than the eye can see...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 10:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΩΝ PIXEL:
ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΛΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ.
ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΑΜΟΙΡΟ PIXEL ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ;
ΕΙΚΟΝΟΣΤΟΙΧΙΣΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

For now i'm seeing more than the eye can see...

..


Αγαπητό μου Pixel διαφωνώ μαζί σου, ο κόσμος είναι φτιαγμένος από εικόνες και όχι από λόγια. Μια ματιά γύρω σου, θα σε πείσει
Συμφωνώ όμως για την ισορροπία, αυτή αν δεν την έχεις (και εννοώ την ισορροπία ανάμεσα στους εαυτούς μας), ε, τότε όντως είναι ... ελάτωμα

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 21:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

___***___
O κόσμος είναι όντως γεμάτος ατελείωτες εντονότατες εικόνες, χρώματα φως. Πολλές ματιές θα μας πείσουν γι΄αυτό. Αρκεί
να ανοίγουμε τα φύλλα της ψυχής να διεισδύσει το τόσο αλλόκοτο και πανέμορφο φως αυτό. ΄Ετσι δεν είναι;
Και αρκεί η καλή θέληση και η βοήθεια κάποιων ανθρώπων που αγαπάμε και εμπιστευόμαστε γιά να απαλύνουμε την ένταση κάποιων σκληρών ελαττωμάτων μας...
___***___

AMA ET FAC QUOD VIS


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paintbox
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 19:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους paintbox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
par'olo pou to thema exei teleiwsei epishma (ap'oti diavasa sthn eisagwgh tou) tha hthela na grapsw kati, - tha einai kai to prwto mou post.
kat'arxhn me sygxoreite an oi latinikoi xarakthres sas einai enoxlhtikoi , den kserw teleia ellhnika kai dystyxws kanw polla lathh, opote etsi kai alliws tha enoxlithei kapoios.
vasika mou ekane entypwsh h eilikrineia pou diepei to forum, apo ta liga pou diavasa toulaxiston :) einai kati poly kalo kai to xairomai!
ta dika mou elattwmata einai kai afta polla.
fantazomai pws exete analysei polla genikotera themata ths psyxologias - aplws merikes fores skeftomai pws opws sthn eisagwgh, thn istoria me tous anthrwpous tou xwriou pou antallaksan ta kousouria tous me kapoia alla diaforetika - den tha eimastan afto pou eimaste ean den eixame ta elattwmata mas :) h idia h ekfrash "kaneis den einai teleios" mallon mas vohthaei na dianyoume thn zwh me to kefali psyla.
polla apo ta elattwmata mas ta mazevoume kai ta trefoume kathws zoume, etsi lew, kai den einai anagkastika kati kako - apla dialegoume kapoies ptyxes tou xarakthra mas gia na dhkaiologhsoume mia dysaresth as poume katastash pou mas tyranna. telos pantwn.
proswpika eimai poly tempelhs. m'aresei na perpataw anemela sto dromo. m'aresei na kathomai kai na diavazw kapoio vivlio. m'aresei na mhn exw kati synexeia gyrw apo to myalo mou pou den m'afhnei na xalarwsw. twra, skeftomai - giati afto prepei na thewreitai elattwma? giati kapoios kapote skefthike oti o anthrwpos prepei na moxthei se olh thn zwh tou gia na apolamvanei (ypotithetai) tous karpous twn moxthwn tou sta geramata? den to lew epithetika, apla prospathw na skefthw sfairika, as poume.
entaksei, kapoia alla elattwmata den einai toso sxetika. p.x. fovamai tis allages sthn zwh mou, fovamai kainourgia pragmata, nees empeiries. alla pistevw pws aftos o fovos einai pio poly to enstinkto ths aftosynthrishs..
(mou arese poly afto pou diavasa se allo topic gia omadikh kai atomikh psyxh.... den kserw polla pragmata gia eswterikes episthmes klp.)
:)) isws to megalytero elattwma mou einai oti dhkaiologw ta pragmatika mou elattwmata :)
telos pantwn.
alla mia apo tis teleies eikones einai dyo anthrwpoi na gnwrizontai gia poly poly (h katholou poly) kairo kai na gnwrizoun o enas ta elattwmata tou allou kai na sygxwroun.. einai omorfo afto.
safws prepei na prospathoume na diorthwnomaste, alla elpizw panta na akoume thn kardia mas, kai na mhn "diorthwnomaste" apoktwntas ena allo elattwma gia allagh (xmmmmm... mhpws lew kati antithetw ap'oti elega sthn arxh..)
kai, nai - isws to shmantikotero einai na mhn ntrepomaste kai na mhn kryvoume me kathe tropo ta elattwmata mas, giati en telei mallon den yparxei logos(?)
telos pantwn :)
aftes tis anameiktes skepseis eixa na parathesw. :) evxomai na eiste oloi kalaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 23:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Το θέμα σύμφωνα με το αρχικό μου μήνυμα μπορεί να τελείωσε, αλλά
εγώ έλλειψα για αρκετό διάστημα και θεωρώ ότι οφείλω να απολογηθώ.

Δυστυχώς, και αυτό ναι! καταγράψτε το σαν ελλάτωμά μου,
εξαρτούμαι από τα συναισθήματα και τη διάθεσή μου. Σε φάσεις που η
διάθεσή μου δεν το επιτρέπει, δε γράφω.
Για να εξηγούμαστε και να μη παρεξηγούμαστε, η διάθεσή μου δεν αφορά
το παρόν θέμα, ούτε εδώ που τα λέμε πέρασα και κανένα μεγάλο ζόρι...
Απλά, ξεχάστηκα για κάποιες ημέρες, αυτές φέραν τις επόμενες ημέρες
και πάει λέγοντας...

Ένα ελλάτωμα που συνειδητοποιώ τώρα τελευταία να μου συμβαίνει,
και ας είναι το τελευταίο, που θα αναφέρω εδώ, είναι η αδυναμία
να κρατήσω χαρακτήρα. Τί εννοώ:
Όταν για παράδειγμα ξέρεις ότι ένα γλυκό δεν πρέπει να το φας,
να το τρως...
Όταν γνωρίζεις ότι κάποιες πράξεις σου μπορεί να σου προκαλέσουν
ευχαρίστηση, αλλά με τίμημα μεγάλο για την προσωπική σου βελτίωση,
ωστόσο το κάνεις...
Δεν μπορώ να αντισταθώ λέγεται, δεν μπορώ να πειθαρχήσω.
Αυτό οδηγεί στην εξάρτηση, και μιας και αρχικά σε εκείνο το θέμα
ετοιμαζόμουνα να καταθέσω ένα μήνυμα, θα γράψω και εδώ
για την εξάρτηση, ως ελλάτωμα του χαρακτήρα.

Η εξάρτηση ξεκινά με μικρές δόσεις στην αρχή. Μετά συνηθίζεις σε
όλο και μεγαλύτερες και μεγαλύτερες και όταν κάποια στιγμή βρεθείς
αντιμέτωπος με την πιθανότητα να μην μπορείς να έχει το
αντικείμενο της εξάρτησης, ε τότε φίλοι μου την έχεις πολύ άσχημα!

Και δε μιλώ τόσο για ουσίες, αυτές επηρεάζουν κυρίως το σώμα σου,
αλλά για ψυχικές καταστάσεις, για συναισθήματα.
Και το κύριο χαρακτηριστικό και σε αυτές τις εξαρτήσεις είναι ότι
όταν σου λύψει το ποθητό αντικείμενο κάνεις τα πάντα για να το
αποκτήσεις:
Ρίχνείς εγωισμούς, χάνεις τον έλεγχο, ταπεινώνεσαι, σέρνεσαι,
γίνεσαι ένα ψυχικό και σωματικό ράκος. Αρχικά βέβαια, ξεκινάς
σκεπτόμενος ότι θα το αντέξεις. Πολύ γρήγορα όμως έρχονται πάμπολλες
δικαιολογίες που λες στον εαυτό σου για να κάνεις την προσπάθεια
να αποκτήσεις τον "απαγορευμένο καρπό".

Είναι πραγματικά ένα μαρτύριο και φρίττω στη σκέψη ότι κάποια στιγμή
μπορεί να βρεθώ στη δυσσάρεστη θέση να μην μπορώ να έχω κάτι στο
οποίο έχω εξαρτηθεί.
Χάνονται οι ισορροπίες, σπάει και διαλύεται η βούληση, πας δέκα
βήματα πίσω, αν είχες πριν βαδίσει ένα βήμα μπροστά και χάνεις τα
κεκτημένα...

Το ύπουλο της εξάρτησης είναι ότι σε πλήττει ξαφνικά. Εκεί που
νομίζεις ότι έχεις τον έλεγχο της κατάστασης, μετά από μια
ευνοϊκή περίοδο, ξαφνικά έρχεσαι αντιμέτωπος με το ενδεχόμενο να
αλλάξει η κατάσταση...

Αυτό αγαπητοί μου είναι το χάσιμο της ελευθερίας, η απόλυτη σκλαβιά!
Το ξέρεις, το ξέρεις καλά, αλλά δεν το ομολογείς στον εαυτό σου,
το πόσο χωμένος είσαι, ούτε και στους γύρω σου λες την αλήθεια,
τους παραμυθιάζεις ότι τάχαμου περνάς καλά!

Όμως αυτό το ελλάτωμα υποψιάζομαι το έχουν πολλοί άνθρωποι, και ίσως
να μην αντιλαμβάνονται καν ότι είναι ένα ελλάτωμα.
Όπως για όλα τα ελλατώματα, έτσι και για αυτό υπάρχει ωστόσο ένα
θετικό σημείο όπως και ένα αντίδοτο.

Το θετικό σημείο είναι ότι μέσα σε μια κατάσταση εξάρτησης μαθαίνεις
καλά το τί συμβαίνει σε εσένα καθώς και τους νόμους, τα χαρακτηριστικά
της εξάρτησης. Υπάρχουν ακόμη καλές εξαρτήσεις, ή για να το θέσω
αλλιώς, κάποιες καλές εξαρτήσεις μας κρατούν ζωντανούς, σε ένα
καλό επίπεδο διαβίωσης και μας δένουν με ανθρώπους και πράγματα
που αλλιώς δε θα μέναμε για να εξατάσουμε από κοντά και να πάρουμε
εμπειρίες.

Υπάρχει επίσης και αντίδοτο: Σπάσε μια εξάρτηση κάνοντας κατά
βούληση όχι τη στιγμή που σου είναι ανυπόφορο, αλλά μια καλύτερη
στιγμή, μια πράξη ελευθερίας. Σπάσε μια συνήθεια, έναν καθημερινό
ρυθμό, άλλαξε κάτι άλλο στο οποίο έχεις εξαρτηθεί ή έχει συνηθίσει
και παρατήρησε τον εαυτό σου, πίστεψε στη δύναμή σου.

Οι πρώτες στιγμές είναι πάντα οι πιό δύσκολες...
Μετά έρχεται η ανία... Δε βρίσκεις ουσιαστικό λόγο που σταμάτησες
αυτό που έκανες, γιατί η εξάρτηση σε κάνει να θυμάσαι και να
νοσταλγείς τα καλά της, που πλέον δεν έχεις. Αυτό το στάδιο
διαρκεί κάμποσο και είναι και το πιό επικίνδυνο.
Μετά έρχεται η περίοδος της αξιολόγησης. Με πιό καθαρό μυαλό
αναλογίζεσαι την εξάρτηση που είχες και μετανοείς. Εδώ ίσως και να
φοβηθείς για τον εαυτό σου, για την αδυναμία σου...
Τέλος, αν τα καταφέρεις και ξεπεράσεις και αυτό το στάδιο τότε
πραγματικά έρχεται η λύτρωση!

Αυτά για τις εξαρτήσεις... και κλέινω από την πλευρά μου το θέμα.
Αν θέλετε, όποιος θέλει, μπορεί να γράψει και εγώ ίσως μπω κάποια
στιγμή να καταθέσω κάποια σκέψη μου αν το φέρει το μέλλον.

Σας χαιρετώ και ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας σε ετούτο το θέμα!

Λίλιθ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 00:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi
quote:
ο κόσμος είναι φτιαγμένος από εικόνες και όχι από λόγια. Μια ματιά γύρω σου, θα σε πείσε

ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΣΠΑΡΤΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ.

ΣΑΝ PIXEL ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΙΚΟΝΕΣ.

ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ Ή ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ;
ΧΜ!
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ.

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑ...ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.
ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 00:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΛΑΒΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.
ΧΜ!

ΑΥΤΗ Η ΣΚΛΑΒΙΑ ΜΑΣ ΠΙΚΡΙΖΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ;
ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ;
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ;
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ;

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ;
ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ΚΙ ΟΜΩΣ...ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.

ΤΙ ΑΛΛΟ;
ΧΜ!
ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;
ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΗΔΟΝΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ/ΣΥΖΗΤΑΜΕ.
ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ.
ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΑΣ.
ΟΙ ΚΑΚΙΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ.
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΤΕ ΓΕΛΑΣΕΙ/ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΤΕ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ;
ΠΟΤΕ;

ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΕΙΑ Η ΑΜΑΡΤΙΑ.
ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!



I can make you anything you want to be
I can show you anything you want to see
I can make your hidden fantasies come true
I can make you see things from a different view
.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 13:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑ...ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

Οι εικόνες ίσως μας ενοχλήσουν, ίσως όχι. Ο μόνος όμως τρόπος να έχεις ολοκληρωμένη αντίληψη είναι αυτός, γιατί τότε λειτουργούν όλες οι αισθήσεις μαζί.[ πρόσωπο με πρόσωπο ]
Οταν διαβάζεις ''λόγια'' ακούς τον εαυτό σου ή τον άλλον?


quote:
ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ Ή ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ;

Μάλλον στην εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του αλλά αυτή πως μπορείς να την ξέρεις ?


quote:
ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.

Ακριβώς στο μυαλό μας.
Αν όμως ''βλέπεις'' το φέρνεις στην αντικειμενική πραγματικότητα.


quote:
Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΛΑΒΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΑΣ.

Μμμ Pixeldream
Οσο η εξάρτηση μας εξυπηρετεί και δεν δημιουργεί προβλήματα δεν την βλέπουμε σαν σκλαβιά.


quote:
ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ;

Νομίζω οτι αυτό που μας κάνει να νιώθουμε σκλαβωμένοι είναι ο φόβος του πόνου και της έλλειψης όσο καιρό θα χρειαστούμε για να δραπετεύσουμε. Επίσης η συγκριτική λογική που μας βάζει σε σκέψεις σχετικά με την εναλλακτική λύση


quote:
ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ...ΚΙ ΟΜΩΣ...ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.

Μήπως την καταλαβαίνουμε αλλά δεν θέλουμε να την παραδεχθούμε?
Οπως λές και εσύ:
Η αμαρτία είναι γλυκειά.


quote:
ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;
ΤΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ.

Ισως χρησιμοποιούμε την ''κακιά συνήθεια'' για να απασχολούμε το μυαλό μας απο την πεζή καθημερινότητα........
Λέω μήπως?


quote:
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΤΕ ΓΕΛΑΣΕΙ/ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΤΕ ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ;ΠΟΤΕ?

Θα έλεγα οτι όταν φτάσεις να την εξομολογηθείς έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις απο το '' κακό''. Πρίν το κράταγες σαν φυλαχτό.
Δεν αποκλείεται και να γελάσει κανείς αλλά και να κλάψει. Οι αντιθέσεις .......


Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.
Με ποιό κριτήριο χαρακτηρίζουμε κάτι σαν << ελλάτωμα >>?

Ρωτάω γιατί πολλές φορές αυτό που κάποιος θεωρεί ελλάτωμα του δεν είναι το ίδιο και για κάποιον άλλον.
πχ Εγω θεωρώ την τσιγγουνιά ελλάτωμα αλλά η φίλη μου θεωρεί οτι το να μετράει και τα λεπτά είναι εξυπνάδα.
Εκέινη θεωρεί τον εγωισμό και την θωράκιση ένδειξη δύναμης, εγώ τα θεωρώ ελλατώματα.


Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 13:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το θεματάκι που [άνοιξες] με την τσιγγουνιά, θέλω να πω, ότι κι εγώ [ως γνήσια γενναιόδωρη νεαρά] το θεωρώ ελάττωμα. Το να έχει καβούρια ενοχλητικά η τσέπη είναι φριχτό... ΄Οχι πως δεν είναι σοφία να προστατεύεις τα οικονιμικά σου συμφέροντα με μέτρο, και να τοποθετείς και χρήματα -αν μπορείς- στην άκρη, αλλά να...πιστεύω στην ισορροπία ρε φιλαράκι, κάθε μέρα βλέπω αντικρύζω βιώνω καταλαβαίνω αντιλαμβάνομαι πως τα πάντα αν γίνονται κάτω από το πρίσμα της τέλειας ισορροπίας και του εκπληκτικού μέτρου είναι η ζωή καλύτερη κι εμείς ηρεμότεροι.
Ελαττώματα θα έχουμε πάντα. Μικρά ή μεγάλα.
Μπορούμε να τα κοντρολάρουμε να τα αντιληφθούμε; Να τα διορθώσουμε; ΄Η έστω να τα απαλύνουμε. Κι εμείς θα είμαστε καλύτερα και οι άλλοι γύρω μας μία χαρά. Οφείλουμε πάντως να σεβόμαστε τα ελαττώματα των άλλων όπως απαιτούμε να σέβονται κάποιοι άλλοι τα δικά μας.
Αυτά...
Καλημέρα φιλαράκια.


΄Ολοι λαθεύουμε. Ουδείς τέλειος. Ας μάθουμε να χαιδεύουμε τα ελαττώματά μας και λίγο... Θα διορθωθούμε. Τρομάρα μας...Αργά χαλαρά συνετά έξυπνα και προγραμματισμένα. Τίποτα δεν μένει απόλυτα ίδιο αν δεν το θέλουμε ομορφιές μου. Φιλιά...


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 15:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως τα πάντα αν γίνονται κάτω από το πρίσμα της τέλειας ισορροπίας και του εκπληκτικού μέτρου είναι η ζωή καλύτερη κι εμείς ηρεμότεροι

Η κρυμμένη αρμονιά Ε! Αφροδίτη?
Αλλά μέχρι να την βρούμε ..........

Φιλικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 19:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μας βάζεις ρε nst ,όλους στον ίδιο ντουρβά .


Κάποιοι την βρήκανε .
Κάποιοι την βρήκανε.

Συγνώμη για το ρε, μου ξέφυγε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 00:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι Alfa omega για όλους όσους την βρήκαν.
Ισως αυτό είναι μια απόδειξη οτι υπάρχει.

Εγώ πάντως είμαι στο στάδιο της προσέγγισης αλλά σαν αμφισβητίας που είμαι ψάχνω όλες τις παραμέτρους.

Με πολλή αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 09:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην εμπιστεύεστε λάθος άτομα. Αυτό είναι ένα μέγα ελάττωμα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.[Μου΄μαθες το κρασί να πίνω, ως την τελευταία σταγόνα,γουλιά να μην αφήνω στο ποτήρι,μου ΄μαθες την ψυχή να δίνω στου ορίζοντα τη σκάλα, στα μάτια σου να γίνω ένα χατήρι.Κι εγώ σου έχω μάθει το γιορτάσι, να πίνεις σ΄ένα στόμα, όλη την πλάση].


Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 25/10/2005 09:06:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 10:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες να το πείς και βιωματική εμπειρία Αφροδίτη.
Κατά βάθος η διαίσθηση σου δεν κάνει λάθη, οι επιθυμίες είναι ο κρίκος.

Αν θυμιθείς το πρώτο συναίσθημα θα δείς οτι είναι αλάνθαστο.......

Φιλικά........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρομαι Alfa omega για όλους όσους την βρήκαν.
Ισως αυτό είναι μια απόδειξη οτι υπάρχει.

Εγώ πάντως είμαι στο στάδιο της προσέγγισης αλλά σαν αμφισβητίας που είμαι ψάχνω όλες τις παραμέτρους.

Με πολλή αγάπη.


Σε έκλεισα μέσα στην ψυχή μου, σαν :

Έναν πολύτιμο ....ανεκτίμητο πνευματικό θησαυρό .

Να είσαι καλά και εγώ σε ευχαριστώ ,για την άψογη ευγένεια που σε διακρίνει.

Ταπεινή προτροπή :

Συνέχισε να αμφισβητείς θα έρθει η στιγμή που :

Που θα δικαιωθείς .

Τα λέμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Texanos-pontios
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 13:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Texanos-pontios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Texanos-pontios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AYto to ellatwma pou me basanizei einai oti gia kapio logo to pneuma kai to swma den leitourgoun mazi! gia kapio logo den mporo na pieso ton euato mou na doulepso pio sklira kai na afiso tin tileorasi kai tis alles anwfeles prakseis pou spataloun tin wra mou. den ksero ti na kano wste na vro kinitro na doulepso pio sklira kai gia mena alla kai gia tous allous pou stirizonte se mena!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1171875
Maintained by Digital Alchemy