ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Et in Arcadia Ego
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 17:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί γίνεται τώρα τελευταία;
Πέφτουν τα κλειδιά σαν το χαλάζι.
Κάθε ένας έχει κι από ένα κλειδί που ξεκλειδώνει λέει το μεγάλο μυστικό.

Λέγαμε για το «solomon’s key» του φίλου μας του Νταν,
αλλά γίνεται μάχη για το ποιός θα προλάβει.
Ο Robert Lomas (30 χρόνια στο κουρμπέτι, 30 χρόναι μασόνος, κάτι θα ξέρει) έχει το δικό του κλειδί (the Hiram key) και ανακοίνωσε οτι θα το κυκλοφορήσει σε αντικλείδια τον Απρίλιο.
Ισχυρίζεται δε κι αυτός τα ίδια πάνω-κάτω, οτι δλδ το μεγάλο μυστικό είναι η Κιβωτός της Διαθήκης τελικά, γι αυτήν σκοτώνονταν ναϊτες, Σονιέροι, καθαροί και ακάθαρτοι, την πήγαν (φυσικά) στο αμέρικα μέσω Nova Scotia, για να καταλήξει κάπου στην πρωτεύουσα.

Θυμάστε που σας έλεγα οτι κάτι περίεργοι σκάβανε πέρυσι κάτω απ’ το καπιτώλιο και γελάγατε και με κοροϊδεύατε; Μπακ χεβ δε αχλαδα δε τέιλ.

Βέβαια, τα ίδια και χειρότερα λέει κι ο Νταν στο νέο βιπεράκι του, με τέκτονες κάργα μέσα, το πάει δε πολύ βαθειά πίσω, κατά σουμέριους που λέγαμε χτες σε άλλο τοπίκιο, μη σας πω οτι ρίχνει σπόντες για ατλαντίδες και τα τοιαύτα (λέτε να μας διαβάζει;).

Αμ ο άλλος; Ο William Cooper; Σε δικό του παλιό (1991)άρλεκιν (behold a Pale Horse), ανερυθρίαστα έλεγε οτι το μυστικό δεν είναι ούτε κιβώτια ούτε κύπελλα ούτε κασέλες με λεφτά αλλά λείψανα, που θα φέρουν τα πάνω κάτω λέει άμα βγούνε στη φόρα (κάτι κόκκαλα και διάφορα άλλα περίεργα άγια πράματα), που αποδεικνύουν λέει οτι ο Χριστός έζησε μέχρι τα γεράματα ή κάτι λιγώτερο, κοντά 45 χρόνια δλδ.
Μάλλιστα, ορκίζονταν στα παιδιά του οτι τα έχουν στην κατοχή τους οι Ιλουμινάτοι, τα έχουν πάει στο αμέρικα (φυσικά, πού αλλού) και κάρφωνε την «αγία τριάδα» (Λίνκολν, Λι και Μπέιτζεντ του «άγιου αίματος και άγιου γκράαλ») οτι το ξέρουν κι αυτοί αλλά δεν το λένε οι μπαγάσηδες και μάλιστα ξέρουν και πού ακριβώς τα φυλάνε τα λείψανα οι φωτισμένοι.
Κάτι τέτοια έλεγε και τον έφαγε το μαύρο σκοτάδι.

Μύλος, ούτε ο Φώσκολος δεν τα μπορεί αυτά.

Σάμπως το φιλμάκι που σπάει ταμεία (national treasure) λέει τίποτε διαφορετικό;
Ολοι πάνε Ουάσιγκτον φέτος, μόνο εμείς θα μείνουμε εδώ (στη Μήλο) για το πανατλαντικό συνέδριο, αν στο μεταξύ δε μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.
Για όσους δεν είδαν κι έχασαν, πάρτε μια δίλεπτη ιδέα από δω:
http://www.compleatseanbean.com/nt-enhanced.html

Σαν πολύ «εσωτερικά» δεν το πάει τελευταία το χόλιγουντ ή μου φαίνεται;
Μετά το matrix, πέφτουν κατά ριπάς φιλμάκια εσωτερικού περιεχομένου, μην ξεχνάμε και τη νταβιντσιάδα με τον Χανκς που έρχεται.

TSONTA
Κανονικά έπρεπε να το σφηνώσω στο τοπίκιο με το μυστικό των ναϊτων ετούτο αλλά μου τη σπάει που το "ετ ιν αρχ" μένει πίσω (κόλλησε κι αυτός ο spiral στη φιλαδέλφεια και δεν τονε βλέπω καλά, μη διακτινιστεί πουθενά εκεί που γυροφέρνει) και το έβαλα εδώ να πάρει πόντους, άλλωστε όλα (τα τόπιξ) σχετικά είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 21:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, ω Lamogio, που θυμήθηκες τη συζήτησή μας σε αυτό το άκρως μυστηριώδες τόπικ.

Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην αγοράσω άλλο βιπεράκι του φίλου μας του Νταν, εκτός αν μου το δανείσει κανείς πονόψυχος και το διαβάσω. Το ένα στα δύο βιβλία που κυκλοφορεί έχει "μυστικό" θέμα, νισάφι πια. (Πάντως σήμερα αγόρασα ένα.) Αν εκδώσουμε κι εμείς το παρόν τόπικ, μπορεί να γίνουμε πλούσιοι και διάσημοι. Άλλωστε έχει και ντα Βίντσι μέσα, και λείπει ο ντα Βίντσι από τη Σαρακοστή;

Η Κιβωτός της Διαθήκης είναι κάτι σαν την Ατλαντίδα σε μορφή compact. Περιφέρεται από δω κι από κει, ανάλογα με τα κέφια του κάθε ερευνητή και ανάλογα με το πόσοι γεωγραφικοί τόποι έχουν μείνει διαθέσιμοι ακόμα, χωρίς να έχει αναφερθεί η παρουσία της Κιβωτού σε αυτούς. Τελευταία την άφησα κάπου στην Αφρική, στα πάλαι ποτέ βασίλεια της μακαρίτισσας της Σίμπα, η οποία είχε ξελογιάσει το Σολομώντα και του είχε κλέψει την ευρεσιτεχνία για το πώς φτιάχνονται οι κιβωτοί και οι διαθήκες (μήπως ήταν ερασιτέχνις συμβολαιογράφος;). Φυσικά, κατά Ρόσσλυν μεριά η Κιβωτός έχει εμφανιστεί κατ' εξακολούθησιν (πάντα στη φαντασία των ερευνητών) ενώ δεν θα λέγαμε όχι και για τις ευρύτερες περιοχές των Πυρηναίων. Και φυσικότερα, η Κιβωτός τελικά (;) μεταναστεύει προς Αμερική, κοτζάμ Acadia τι τη φτιάξαμε.

Το φιλμάκι δεν το είδα, θα το δω σε ντι-ντι-τι. Όμως, για τους φίλους του είδους, συνιστώ ενθέρμως το "13ο κρανίο", ένα βιπεράκι ελληνικής κατασκευής με πολλούς - πολλούς Ναΐτες που είναι σαφώς καλύτερο από πολλά βαρύγδουπα εισαγόμενα.

Το "Matrix" (ούτε και αυτό το έχω δει, είμαι απαράδεκτος;) λένε οι σοφοί ότι ήταν μια ελεύθερη απόδοση της γνωστικιστικής αντίληψης. Διότι δεν νοείται μοδέρνος άνθρωπος που να μην ασχολείται με το Γνωστικισμό. Στο σπίτι μου έχω τα βιβλία της Ιλέιν Πέιτζελς και πυροβολημένων συγγραφέων σε πρώτο τραπέζι πίστα, να τα βλέπουν οι επισκέπτες και να καταλαβαίνουν ότι έχουν να κάνουν με άνθρωπο βαθιάς διανόησης. Σε όποιον μπαίνει, του λέω "Ένα Ναγκ Χαμμαντί θα πάρετε;" και αμέσως ο επισκέπτης μου πέφτει σε ιερή έκσταση.

Οι φίλοι μου οι Ναΐτες ήταν executives των άλλων που θα παραμένουν κρυφοί για να τροφοδοτούν εσαεί την έξαψή μας. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά τώρα; Έξω οι Μεροβίγγειοι από το ΝΑΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 22:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Ένα Ναγκ Χαμμαντί θα πάρετε;"

Kάτι σε έγγραφο Q έχετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 13:20:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kάτι σε έγγραφο Q έχετε;


Aμέ! Όλη η κολλεξιόν είναι διαθέσιμη. Έτσι και με πάρουν είδηση οι ρωμαιοκαθολικοί θα με κάνουν ψητό στα κάρβουνα.

Άλλωστε, κάθισαν οι σοφολογιότατοι και προβληματίστηκαν και είπαν, τι ήταν αυτό βρε παιδί μου που ανακάλυψε ο Σωνιέρ; Διότι κάτι ανακάλυψε, δεν μπορεί να πλούτισε έτσι στα καλά καθούμενα.

Αν δεν είχε κάνει όλες εκείνες τις μυστηριώδεις κινήσεις, θα μπορούσαμε να πούμε ότι στη διάρκεια του πρωινού ή βραδινού του τζόγκινγκ είχε βρει κάποιο ξεχασμένο θησαυρό, όπως είναι φυσιολογικό να συμβεί σε κάθε εχέφρονα άνθρωπο. Τι ήθελε όμως ο Σωνιέρ και μάζευε καδράκια, γραμματόσημα και βοτσαλάκια; Γιατί συναντιόταν με αξιοπερίεργα πρόσωπα;

Οπότε, μια φοβερή υποψία πλανάται στη στρατόσφαιρα. Ότι ο θησαυρός του Σωνιέρ δεν ήταν σε χρυσό, φω μπιζού και τέτοια νεοπλουτιστικά, αλλά αποτελούσε μια πολύ ακριβή πληροφορία για την οποία η ρωμαιοκαθολική εκκλησία κατέβαλλε μεγάλα μπαξίσια προκειμένου να μη διαρρεύσει.

Και βέβαια, η πληροφορία αυτή αφορούσε ένα ιδιαίτερα σημαίνον πρόσωπο της θρησκείας, γι' αυτό και η αποκάλυψή της θα κλόνιζε συθέμελα όλο το σύστημα, το με τόση αγνότητα δημιουργημένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 18:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα πού πάμε; Αρκαδία ή Ατλαντίδα;
Το ‘στριψα στο δίφραγκο και βγήκε για δω (άλλωστε το θέμα της ατλαντίδας θα το λύσωμε το καλοκαίρι ως γνωστόν).

Για να τηράξουμε λίγο τα σκιτσάκια.
Το Νο1 είναι από το εξώφυλλο του Scripta in Naturali et Universali Philosophia (1653)
του (σερ παρακαλώ) Fr. Bacon.

Η κορδελίτσα λέει πάνω-κάτω «τίποτε εκτός από λάδι».

Tο Νο2 από το εξώφυλλο του Nova Atlantis (1643)
επίσης του ιδίου κυρίου.

Η κορδελίτσα εδώ λέει «και με άνθη και με φρούτα».

Σχεδόν ίδια μόνο που στο 2ο η κουκουβάγια μεταλλάχτηκε σε κάτι που θυμίζει εκείνο το καύκαλο στο κάδρο του Πουσέν ας πούμε.

Αμφότερα απεικονίζουν την Παλλάδα Αθηνά, την οποία είχε μέσα στην καρδιά του ως φαίνεται, αφού τη χρησιμοποιεί ως κόσμημα και στο
"Wisdom of the Ancients" (1641).

που εμένα μου θυμίζει πολύ το χρυσελεφάντινο του Δία στην Ολυμπία αλλά μπορεί και να φαντασιώνομαι.

Ο σερ Μπέικον, μέγας φιλόσοφος, μύστης, μάγος και δεν ξέρω τί άλλο (φήμες λένε οτι αυτός κι ο Σεξπήρος είναι ένα και το αυτό), γράφει κάτι περίεργα για την Ατλαντίδα στο ομώνυμο βιβλίο του, βλέποντάς την με μιά πιό φιλοσοφική και αρκούντως ουτοπική ματιά.

Το λινκ είναι οτι έδρασε την ίδια περίπου περίοδο με τον Πουσέν, πιθανότατα χωρίς να συμπέσουν οι δρόμοι τους κάπου, εκτός ίσως από τον άκρατο συμβολισμό που διακρίνει τα έργα και των δύο.
Μην ξεχνάμε οτι παλιοσειρά με τους ανωτέρω ήταν κι ο Θανάσης Κίρχερ που λέγαμε κάτι σελίδες πιό πριν, αυτός με το χάρτη της ατλαντίδας-ανταρκτικής τ’ απίστομα.

Αν υποψιαστώ δε οτι έχει σχέση με τους προαναφερθέντες και ο (ελαφρώς παλιότερος) αξιότιμος Dr Dee, ο επιλεγόμενος και αρχετυπικός πράκτωρ 007, συμβουλάτωρ επί θεμάτων μυστικισμού της αυτής μεγαλειότητος, φιλόσοφος, αλχημιστής κλπ κλπ...

Spiral, αμα νομίζεις οτι παρεκτρέπομαι του θέματος, σφύρα.


Edited by - lamogio on 17/02/2005 18:37:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 02:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμ ο άλλος; Ο William Cooper; Σε δικό του παλιό (1991) άρλεκιν (behold a Pale Horse), ανερυθρίαστα έλεγε οτι το μυστικό δεν είναι ούτε κιβώτια ούτε κύπελλα ούτε κασέλες με λεφτά αλλά λείψανα, που θα φέρουν τα πάνω κάτω λέει άμα βγούνε στη φόρα (κάτι κόκκαλα και διάφορα άλλα περίεργα άγια πράματα), που αποδεικνύουν λέει οτι ο Χριστός έζησε μέχρι τα γεράματα ή κάτι λιγώτερο, κοντά 45 χρόνια δλδ.


Και να ήταν μόνο αυτός. Το τελευταίο Bell που διάβασα, επ’ ονόματι «Το μυστικό του Μονσεγκύρ» υπό του κυρίου Arnaud Delalande (μα είναι τώρα όνομα για σοβαρό συγγραφέα;) το ίδιο θέμα πραγματεύεται, έχει μάλιστα και το προσδοκώμενα απροσδόκητο τέλος. Στο μεταξύ, έχουν προηγηθεί ένα σωρό άλλοι. Ένας άλλος συγγραφέας που τον έχω στο ράφι μου, χτυπιέται ότι ανακάλυψε τον τάφο του Ιησού και της Μαρίας Μαγδαληνής (οι οποίοι όμως δεν ήταν μέσα). Κάπου το έχω ξαναγράψει εκτενέστερα. Μα μήπως αυτό δεν ήταν και το μυστικό του Σωνιέρου; Τι τον χαρτζηλίκωναν να μην το αποκαλύψει.

Η μεγάλη μου στενοχώρια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το ρημάδι προφέρεται Μονσεγκύρ ή Μονσεζύρ, κανείς γαλλομαθής ανάμεσά μας;

Πάμε παρακάτω. Νομίζω ότι ο Μπέικον έκανε οικονομία στους γραφίστες και ξεπατήκωνε τα ίδια σκιτσάκια. Τώρα το να ήταν αυτός ο συγγραφέας του Σέικσπηρ, δεν φαντάζομαι. Δεν μου το επιβεβαιώνει η διαίσθησή μου. (Ευτυχώς που δεν διαβάζει ο Vril αυτό το τόπικ.) Πιο πιθανό μου φαίνεται να έγραφε ο Σέικσπηρ τα έργα του Μπέικου.

Όλοι αυτοί οι τύποι ήταν μια ωραία παρέα σε μια ωραία εποχή. Δεν προλαβαίνω όμως να ψάξω σήμερα. Εμένα μου άρεσε ο Έντουαρντ Κέλλεϋ, παραγυιος του Ντη, μεγάλη μάρκα.

Τι ήξεραν λοιπόν όλοι αυτοί που εμείς δεν το ξέρουμε; Όταν δεν συνομιλούσαν με αγγελάκια, τι έκαναν στον ελεύθερο χρόνο τους; Αγαπητέ Lamogio, πολύ καλά έκανες και τους έφερες στο προσκήνιο. Ήταν όλοι τους συνεννοημένοι για να μας προβληματίζουν. Πρέπει να κοιτάξω τους φακέλους τους…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 04:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μεγάλη μου στενοχώρια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το ρημάδι προφέρεται Μονσεγκύρ ή Μονσεζύρ (...)

Μονσεγκύρ

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2005, 14:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάμε παρακάτω. Νομίζω ότι ο Μπέικον έκανε οικονομία στους γραφίστες και ξεπατήκωνε τα ίδια σκιτσάκια. Τώρα το να ήταν αυτός ο συγγραφέας του Σέικσπηρ, δεν φαντάζομαι. Δεν μου το επιβεβαιώνει η διαίσθησή μου. (Ευτυχώς που δεν διαβάζει ο Vril αυτό το τόπικ.) Πιο πιθανό μου φαίνεται να έγραφε ο Σέικσπηρ τα έργα του Μπέικου.

Σχετικά με την σχέση Μπέηκον με Σαίξπηρ υπάρχουν μαρτυρίες του μεγάλου Τέκτονα δασκάλου Μάνλυ Χόλ(Manly Hall). Ο Χόλ έγραψε οτι ο Μπέηκον ήταν ο συγγραφέας των έργων του Σαίξπηρ. Αναλυτικότερα για τον Σαίξπηρ έγραψε οτι εκτός του οτι οι γονείς του ήταν εντελώς αγράμματοι, η κόρη του Τζούντιθ σε ηλικία 27 ετών δέν ήξερε να βάλει ούτε την υπογραφή της. Επίσης για τον ίδιο τον Σαίξπηρ έγραψε μαρτυρίες φίλων του οτι δέν ήξερε να μιλά ούτε Ελληνικά ή Λατινικά και οτι η υπογραφή του σύμφωνα με την εξέταση γραφολόγων ήταν αυτοκινούμενη. Τέλος λέει οτι ο Μπέηκον μέσω των έργων του Σαίξπηρ περνούσε στον κόσμο συμβολικά μυνήματα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 03:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι μόνο ο φίλος μου ο Μάνλυ. Και αρκετοί άλλοι έχουν βαλθεί να βγάλουν το φίλο μου το Γουΐλλιαμ αγράμματο, ατάλαντο έως και να χαζοφέρνει. Και λένε, για στάσου, τα έργα του δείχνουν άνθρωπο ευρείας μόρφωσης, για ιστορία γράφει, για φυσική γράφει, για αστρονομία γράφει, για το Πείραμα της Φιλαντέλφια γράφει, για ιατρική, νομικά, βοτανολογία, όλο γράφει τέλος πάντων. Και πού στο καλό τα έμαθε όλα αυτά, αφού ούτε ένα ΤΕΙ δεν είχε πάει;

Μιας και ταίριαζαν λοιπόν οι χρονολογίες, επεσήμαναν τον Μπέικον και είπαν να, αυτός ήξερε να γράφει, έπαιρνε άριστα στις εκθέσεις, αυτός λοιπόν τα έγραψε τα έργα του Γουΐλλιαμ. Άλλη σκασίλα δεν είχε ο Μπέικον παρά να γράφει θεατρικά. Ρώτησα τους συγγενείς του και μου είπαν ότι το είχε ρίξει σε πολύ φευγάτες μελέτες, μέχρι με νεγρομαντεία μου είπαν ότι καταπιανόταν- και δεν ξέρω αν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, αλλά έτσι το έγραψαν.

Κάποιοι άλλοι λένε ότι μπα, δεν μπορεί να έγραφε ο Μπέικον τα έργα, άρα ποιος τα έγραφε; Ο Μάρλοου. Ντε και καλά δηλαδή να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο Γουΐλλιαμ δεν είχε σταυρώσει λέξη.

Η προσφιλής αιτιολογία είναι αυτή που γράφεις, αγαπητέ Krisnna, ότι και καλά ο Μπέικον περνούσε μέσω των θεατρικών μηνύματα. Αυτό έχει μια πιθανότητα, γιατί αυτά που επισήμως υπέγραφε αποκλειόταν να τα καταλάβει κανείς.

Προσωπικά τώρα, έχω βαρεθεί να διαβάζω για «αποκαλύψεις» που αφορούν διάσημα πρόσωπα και ανατρέπουν τα όσα πιστεύαμε γι’ αυτά. Για παράδειγμα, μια φίλη του Γουΐλλιαμ, η Ζαν ντ’ Αρκ, δεν κάηκε, λένε, αυτοπροσώπως, αλλά έβαλε μια κομπάρσα στη θέση της και η ίδια έζησε καλά κι εμείς καλύτερα. Ε, πια, νισάφι!

Ο πρώτος πάντως που υπαινίχθηκε ότι ο Γουΐλλιαμ ήταν κολπατζής, ήταν αν δεν απατώμαι ο κύριος Χέρμπερτ Λώρενς, που το 1769 δημοσίευσε μια σάτιρα με τίτλο “The Life and Adventures of Common Sense”. Σε αυτήν ανέφερε ξεκάθαρα ότι ένας κλέφτης (ας πούμε πνευματικών δικαιωμάτων) ονόματι Σέικσπηρ υπέγραψε ιδέες που δεν του ανήκαν, και έτσι όλοι κατάλαβαν τον υπαινιγμό.

Ως εδώ ξέρω!

Να και μια γάτα που λέγεται Shakespear.

YΓ. Φρεσκάρισα και το «Νέα Ατλαντίς» του κυρίου Μπέικον το οποίο μνημονεύεται παραπάνω, αλλά φρονώ ότι πρέπει να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου στο ανάλογο τόπικ.

ΥΓ2. Ευχαριστώ, Zadok!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 22:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.animecritic.com/harlock/anr-arcadia.html

για να γυρισουμε σε μια αγαπημενη σειρα.....

που δειχνει την επιστροφη....

σε αξιες...σε αρετες....σε ....μια ελευθερη....εσω...μα και εξω...αντιληψη....γη...πατριδα...δικαιοσυνη....με ενα ευρος...που αγγιζει.....ολες τις πτυχες.....του νου...καρδιας...ψυχης....

εδω ραδιοφωνικος σταθμος της ελευθερης αρκαδιας......

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 22:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε Manos, είσαι από την original Αρκαδία;
Οι πρώτοι άποικοι της ιδιαίτερης πατρίδας μου ήταν, λέει, Αρκάδες. Άρα, κάπου πολύ-πολύ μακρινά, έχω και προσωπικούς (πέρα από τους μυστηριακούς) λόγους να συγκινούμαι με αυτόν τον τόπο.

Ωραία. Μέχρι να έρθουμε στα ίσια μας από τεχνολογική άποψη, ένα χαρούμενο εγκυκλοπαιδικό διάλειμμα αφιερωμένο εξαιρετικά (ονόματα δεν λέω):

http://www.gpdg.org/pages_gpdg/anglais/presentation.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 01:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχας να ζητησω συγνωμη,που παραπανω αντι των φωτογραφιων,εμφανιστηκαν τα απαγορευτικά....που τις συνοδεψαν...:(

επισης παρακαλω καποιον συντονιστη η συντονιστρια να αναλαβει να αφαιρεσει οτι εχει μπει στην θεση των φωτο....ευχαριστω εκ των πρωτερον,για τον χρονο και την προσπαθεια που θα καταβαλει.

Spiral:)

οχι δεν ειμαι απο το συγκεκριμενο μερος που ονομαζουμε αρκαδια....ειμαι ομως απο την ελευθερη περιοχη του εσω μου ....που ονομαζουμε ψυχη....

ετσι η ψυχη μου ταξιδευει....οπως το πνευμα....ο νους μου....

ελευθερη....χωρις περιορισμους....της εδω πραγματικοτητος....

βλεπεις οταν νοιωσεις μερος της οποιας αληθειας....εκεινη θα σου φανερωθει......

ειμαι λοιπον αρκαδας....γιατι η ψυχη μου ειναι ελευθερη.....

και εφοσον η ψυχη μου ταξιδευει.....ο νους μου δημιουργει....

ταυτοχρονα.....

με το ειναι μου....

ομως υπαρχουν στιγμες που το φως εσω...δεν μπορει να δρασκελισει το σκοταδι.....και προσπαθω...να ανελθω....φανταζομαι.....οτι βρισκομαι στο σκαφος αρκαδια...και παλευω για να διασωσω το ειναι μου....

...την γαια μου...την πατριδα μου....εμενα....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 02:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΜΠΑΛΑ. ΣΤΟΠ.
PLEASE TRANSLATE IN COMMON SENSEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 12:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ τον όποιο πονόψυχο άγνωστο στρατιώτη διόρθωσε το «σινεμασκόπ». Jejeje, εσύ ήσουν;

Χαίρε, Pixxie. Ο Manos –καλύτερα βέβαια να σου εξηγήσει ο ίδιος– εκφράζει με το δικό του τρόπο το εσώτερο νόημα της Αρκαδίας, όπως το βιώνει. Ωραίο δεν είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 15:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλαβα, μέσω e-mail, την αίτηση του Spiral για μετακίνηση αυτής της Συζήτησης σε καταλληλότερο, θεματολογικά χώρο.

Συμφωνώ, οπότε και το Θέμα μεταφέρεται πλέον στο Forum .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.(από το ".-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-." που το φιλοξένησε αρχικά).

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 21:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2005, 22:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι χαιρετώ σας.

Mιας και σε προηγούμενα posts ανεφέρθησαν τα ονόματα των Σεξπήρου και Bέικον κι επειδή έψαχνα κάτι σχετικό στο google, σας δίνω μία διεύθυνση:

www.sirbacon.org

η οποία αν μη τί άλλο έχει ενδιαφέρον στο parent directory

www.sirbacon.org/graphics/

για όσους ψάχνουν γκραβούρες και παλαιά σκίτσα.

Γιά παράδειγμα, έψαχνα κάτι περί Invisible College και βρήκα το λογότυπον

Xαιρετώ σας και καλό Σαββατοκύριακο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 01:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Walt Disney had made it his quiet life's work to pass on the Grail story to future generations. Throughtout his entire life, Disney had been hailed as "the Modern-Day Leonardo da Vinci." Both men were generations ahead of their times, uniquely gifted artists, members of secret societies, and, most notably, avid pranksters. Like Leonardo, Walt Disney loved infusing hidden messages and symbolism in his art. For the trained symbologist, watching an early Disney movie was like being barraged by an avalanche of allusion and metaphor.

Most of Disney's hidden messages dealt with religion, pagan myth, and stories of the subjugated goddess. It was no mistake that Disney retold tales like Cinderella, Sleeping Beauty, and Snow White- all of which dalt with the incarceration of the sacred feminine. Nor did one need a background in symbolism to understand that Snow White -a princess who fell from grace after partaking of a poisoned apple- was a clear allusion to the downfall of Eve in the Garden of Eden. Or that Sleeping Beauty's Princess Aurora -code named "Rose" and hidden deep in the forest to protect her from the clutches of the evil witch- was the Grail story for children."


Dan Brown, "The da Vinci Code"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 21:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που το όμορφο αυτό θέμα είναι ακόμα ενεργό μετά από τόσο καιρό... αν και με κίνδυνο να βγει εκτός θέματος...
και
επειδή έχουμε αρχίσει λίγο να ξεφεύγουμε...

Εt in Arcadia ego = (I) tego in Arcadia ego = "Γνωρίζω τα μυστικά του Θεού" μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν ο αναγραμματισμός αυτός ισχύει?

Eυχαριστώ


"H Γνώση είναι δύναμη...1234"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 02:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εt in Arcadia ego = (I) tego in Arcadia ego = "Γνωρίζω τα μυστικά του Θεού" μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν ο αναγραμματισμός αυτός ισχύει?


Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν είναι σίγουρο. Υποκλέπτω από τη σελίδα 1 του τόπικ:

quote:

Aς δούμε κάποιες μυστικιστικές σημασίες που απέκτησε στο πέρασμα των χρόνων η φράση.
Αναγραμματισμένη, από ET IN ARCADIA EGO γίνεται I TEGO ARCANA DEI = (Aπομακρύνσου,) Φυλάω τα μυστικά του ουρανού (=του Θεού). Ο αναγραμματισμός αυτός έγινε πολύ δημοφιλής και χρησιμοποιήθηκε σε επιτύμβιες πλάκες (ειδικά των φίλων μας των Ναϊτών).
Ένα άλλο “κρυφό νόημα” της λέξης ARCADIA είναι η σύνθεσή της από δυο άλλες λέξεις, ARCA (=τάφος) και DIA (=για το Δία=για το Θεό), ας τη μεταφράσουμε ελεύθερα ως “θεϊκός τάφος”.


Mάλλον όλα αυτά τα λογοπαίγνια είναι ευφυολογήματα των ερευνητών. Και στον πίνακα του Πουσσέν, λέει, ο ένας τσοπάνος δείχνει με το δαχτυλάκι του το R και όπως ακολουθεί το EGO διαβάζεται REGO, βασιλεύω. Σαν να παίζουμε σκραμπλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 23:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εt in Arcadia ego = (I) tego in Arcadia ego = "Γνωρίζω τα μυστικά του Θεού"

Oτι θέλει λέει ο καθένας τελικά...

quote:
Aς δούμε κάποιες μυστικιστικές σημασίες που απέκτησε στο πέρασμα των χρόνων η φράση.
Αναγραμματισμένη, από ET IN ARCADIA EGO γίνεται I TEGO ARCANA DEI = (Aπομακρύνσου,) Φυλάω τα μυστικά του ουρανού (=του Θεού).

Ετσι βγαίνει κάποιο νόημα αντίθετα από τη φράση που παρέθεσα παραπάνω που ούτε καν μπορεί κανείς να καταλάβει σε ποια γλώσσα είναι φτιαγμένη... μάλλον συνοθύλλεμα στο μυαλό κάποιου ερευνητή επειδή έτσι τον βόλευε

Spiral ευχαριστώ!


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Piri Reis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 18:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piri Reis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο internet υπάρχουν διασκεδαστικά προγράμματα αναγραμματισμού που δίνουν απροσδόκητους συνδυασμούς. Ευτυχώς που δεν τα είχαν οι μυστήριοι της Αρκαδίας. Θα μας είχαν αποτρελάνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ακουμπήσω και γω λίγο το χεράκι μου σ’ αυτό το ωραίο θεματάκι??

Λοιπόν μερικές ωραίες (αλλά σκόρπιες) παρατηρήσεις :

1.Στο πίνακα του Πουσσέν «the sepherds of Arcadia» (τονίζω το ονοματάκι) 3 ποιμένες και μία κοπέλα στέκονται μπροστά σε μία κιβωτό στην οποία έχουμε χαραγμένο το γνωστό πια «Et in Arcadia Ego».

2.Ο Σείριος συναντάται και σαν άστρο του τόξου. Στη Παράδοση στέκει μεταξύ ορατού και αοράτου. Μεταξύ ανεκδήλωτου και εκδηλωμένου. Μεταξύ πνεύματος και ύλης. Συμμετέχει εξίσου και στους 2 κόσμους. ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ARC - «ΤΟΞΟ» ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, και στη σχέση του με το άστρο της Αυγής το Σείριο. Η πιστοποίηση της υπόσχεσης του θεού της Γραφής δίνεται με ένα ουράνιο τόξο στον ουρανό. Σύμβολο του δέντρου της ζωής. (έχουμε άπειρες αναφορές σε ουράνια τόξα, γέφυρες, άξονες… που είναι σύμβολα του δέντρου της ζωής και ταυτίζονται περιέργως με σύμβολο του «Ποντιφικάτου», του συμβουλίου των «πρεσβυτέρων» της Αποκάλυψης και ένα σωρό συνώνυμα που παραπέμπουν στο «βασιλιά του κόσμου τούτου»).

Στο θέμα Εωσφόρος έχω αναφερθεί αρκετά στο άστρο του Σειρίου. Στο θέμα αυτό τώρα κολλάει το παρακάτω : Οι Νεοπλατωνικοί εν ολίγοις είχαν εφεύρει ή κληρονομήσει μία κλίμακα δημιουργίας που δινόταν από τη πρόοδο :1,2,3,4,8,9,27.
Αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι ότι αντιστοιχούσαν στο απόλυτο ανεκδήλωτο θείο το 1. Το διάστημα 1:2 πληρώνεται από το ανεκδήλωτο. Το 2 αντιστοιχεί στο μέσο, όπου έχουμε συμμετοχή προς τα κάτω στη κλίμακα (ύλη), όσο και προς τα πάνω.

Συνεπώς η φράση ΕΤ ΙΝ ΑΡΧΑΔΙΑ ΕΓΩ, μπορεί να μεταφράζεται ως εξής:
Και εγώ στην ΑΡΧΗ του διά (του 2 , εκεί που αρχίζει η εκδήλωση, εκεί που αρχίζει η διαίρεση από απλότητα σε πολλαπλότητα).


Εν οιδα οτι ουδεν οιδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 13:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3.Η λέξη Arcadia αρκετές φορές συναντάται και ως συνώνυμο της λέξης Ακαδημία. Οι Τριθαμκάρας (είναι όσοι και πρεσβύτεροι της Αποκάλυψης) συναντούνται ως ένα «Μυητικό κολλέγιο». Όλως περιέργως όλοι οι Καβαλιστές έχουν ως διακαή πόθο μετά το φυσικό τους θάνατο να συμπεριληφθούν στην «ουράνια Ακαδημία». Εκεί όπως υποστηρίζεται, διδάσκουν όλοι οι σοφοί και μυημένοι της ανθρωπότητας.

Με περίπλοκες προσευχές, επικλήσεις, με τελετουργία και θεουργική μαγεία, αλλά και με βαθύ αίσθημα δέους και σεβασμού για τον «βασιλέα των βασιλέων» προκαλούν τη χάρη του. Εάν κριθούν άξιοι και προσπεράσουν τους «ουράνιους φύλακες» της ουράνιας επικράτειας, κερδίζουν το εισιτήριο της ανόδου στο τόξο και τη συμμετοχή στα των πνευματικών .

Τώρα, αν από όλα αυτά που αναφέρθηκαν αφαιρέσουμε τις δυσνόητες επικλήσεις, τις προσευχές και τελετουργίες μας μένει ο καθαρός ουράνιος Έρωτας για το δέντρο της Ζωής.

Δύο ερωτήσεις εδώ :
Θυμίζει τίποτε από Ναίτες και Μπαφομέτ?
Μήπως ο αγαπητός Πουσσέν με το «sepherds» μας παραπέμπει στο Σεφειρωθικό δέντρο της Καβάλας ?


Εν οιδα οτι ουδεν οιδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 14:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4. Υπάρχει επίσης και η εξήγηση της Κιβωτού (ARC = Κιβωτός.) Όλως περιέργως έχω πέσει πάνω σε ένα κάρο αναφορές για την Κιβωτό – Αργώ η οποία δύναται τα ταξιδέψει μέσω του «τόξου» - δέντρου της ζωής στο Σείριο. Λέγεται ότι οι Άτλαντες εφόρμησαν με τις κιβωτούς – Αργώ προς το Άστρο του τόξου. (Η γνωστή Τιτανομαχία.). Επιτέθηκαν τον Δία – Dia.

5. Υπάρχουν άλλες αναφορές για την ουράνια Αρκαδία και τη δικιά μας που όλως περιέργως πάλι, έχει σχετιστεί με τους Άτλαντες. Αυτή η ουράνια Αρκαδία ίσως να βρίσκεται σε κάποιον ουράνιο Όλυμπο. Εδώ κολλά και κάτι άλλο: Ο Διόνυσος κατά τις παραδόσεις των αρχαίων υπέφερε θάνατο μαρτυρικό, σα να τον έφαγαν 50 σκυλιά. Ο Απολλόδωρος τώρα δεν αφήνει καμία αμφιβολία ότι τα 50 σκυλιά είναι συνολικά οι Αργοναύτες (Αργώ-κιβωτός- Arc) του Άστρου του Κυνός – Σείριου. Αναφέρει και τα ονόματα τους που ακούγονται πολύ περίεργα για ζώα.

Ποιος λέτε να είναι ο πρώτος : Ο ΑΡΚένας. Ε, αυτό το Αρκένας δε θυμίζει πολύ τις μυητικές ατραπούς των μεγάλων ΑΡΚΑΝΩΝ που οδηγούν στα Σεφιρώθ του Δέντρου ζωής της Καβάλας??


Εν οιδα οτι ουδεν οιδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Piri Reis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 12:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piri Reis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Arithanis, αυτά που γράφεις έχουν πολύ ενδιαφέρον. Μόνο που, όπως γράφεις, είναι "σκόρπιες παρατηρήσεις" και μακάρι να τα ανέπτυσσες πιο συγκεκριμένα. Μήπως μπορείς να αναφέρεις και την πηγή σου;

Κάνω όμως μια παρατήρηση: Sepherds θυμίζει Sephirot, αλλά ο Poussin ήταν γάλλος και η αντίστοιχη λέξη ήταν Bergers (αν την γράφω σωστά).

Σίγουρα, εκτός από τους όποιους τυχόν συμβολισμούς, η πρώτη αναφορά γίνεται στην μυθική - αλληγορική Αρκαδία με το ειδυλλιακό - συμβολικό περιβάλλον, από όπου βέβαια οι ποιμένες δεν μπορούσαν να λείπουν, αλλά (πάντα σε πρώτη αναφορά) ούτε και ο θάνατος- και με την κυριολεκτική και με την ευρύτερη σημασία του (φθορά, απώλεια, πτώση, κλείσιμο ενός κύκλου, αναπόφευκτο κλπ.). Σύμφωνα λοιπόν με την άμεση ερμηνεία, το νόημα είναι ότι "Ακόμα και σε ένα παραδεισένιο τόπο, εγώ (ο θάνατος) υπάρχω".

Ίσως, με τη φόρα που παίρνουμε να δίνουμε όχι μόνο τις πιθανές αλλά και όλες τις απίθανες (και... επ' άπειρον προεκτεινόμενες) εξηγήσεις για τους αποσυμβολισμούς ενός καλλιτεχνικού έργου εκείνης της εποχής, να έχουμε προχωρήσει πολύ πιο πέρα και πολύ πιο αυθαίρετα από εκείνο που ο δημιουργός του έργου είχε πραγματικά στο νου του. Πάντως, είναι μια ωραία σύγχρονη μυθολογία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Arithanis, αυτά που γράφεις έχουν πολύ ενδιαφέρον. Μόνο που, όπως γράφεις, είναι "σκόρπιες παρατηρήσεις" και μακάρι να τα ανέπτυσσες πιο συγκεκριμένα. Μήπως μπορείς να αναφέρεις και την πηγή σου;

Θα επιχειρησω την σύνδεση αυτών των παρατηρησεων στο θέμα Εωσφόρος, εν καιρώ...

quote:

Ίσως, με τη φόρα που παίρνουμε να δίνουμε όχι μόνο τις πιθανές αλλά και όλες τις απίθανες (και... επ' άπειρον προεκτεινόμενες) εξηγήσεις για τους αποσυμβολισμούς ενός καλλιτεχνικού έργου εκείνης της εποχής, να έχουμε προχωρήσει πολύ πιο πέρα και πολύ πιο αυθαίρετα από εκείνο που ο δημιουργός του έργου είχε πραγματικά στο νου του. Πάντως, είναι μια ωραία σύγχρονη μυθολογία.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5979&whichpage=3&ARCHIVE=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 20:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πηγουλα για ερευνα...

http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Demis-Roussos

His solo career peaked in the 1970s with several hit albums. His single, Forever and Ever topped the charts in several countries in 1976. Other hits were My Friend the Wind, My Reason and Lovely Lady of Arcadia.


....χμμμμ....

"Anno IIIxiii Sol 19° Libra, Luna 12° Capricorn Dies Mercurii"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luke
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 01:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θελω να χαιρετησω το forum κατ'αρχήν , είναι η πρώτη μου φορά εδώ και το θέμα που συζητάτε μου τράβηξε την προσοχή.
Εχω την εντύπωση οτι η εκφραση Εt in Arcadia ego πέρα απο την συμβολική του αξία, χρησιμοποιηθηκε απο το τάγμα του Αγ.Γεωργίου πρόδρομο του τάγματος των Ναυτίλων ως αναγνώριση μεταξύ των μελών του απαντώντας στην δήλωση του ζητούντος αναγνώριση IN ARCADIA HABITO με δεύτερο συνθηματικό SACRE FLUMEN BENE CONOSCO .
Βέβαια υπάρχουν πολύ λίγα γραπτά για το συγκκριμένο εσωτερικό τάγμα αλλα με λιγη καλή θέληση βρίσκονται.
ελπίζω να βοήθησα λίγοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MENIPOS
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 13:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MENIPOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα
Πολύ καιρό διαβάζω αλλά τώρα αποφάσισα να γράψω στο θέμα αυτό που το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και λόγω καταγωγής, ανατροφής και διαβίωσης στην Αρκαδία. Ψάχνοντας λοιπόν για αναφορές στην αρκαδία βρήκα ότι ο Φλάβιος Ιώσηπος (φιλορωμαίος εβραίος ιστορικός) είχε δώσει την δική του ερμηνεία στο βιβλίο του Αποκαλυπτικά για την προέλευση του ονόματος.

Αρχή
Ροής
Κρουνών
Αρχαίων
Διός
Ιερόν
Αριστον]

είναι φανερό πως ήταν κοινή η πεποίθηση ότι η Αρκαδία ήταν ο τόπος με την βαθύτερη μυθολογική - ιστορική συνέχεια και γενέθλια γη του Διός

χαιρετώ σαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy