ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ροδοσταυρικό τάγμα AMORC, μικτή στοά κ.α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 12:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξάλλου, τα Τάγματα αυτά είναι ΜΥΗΤΙΚΑ, αυτή είναι η ουσία...
Δίδουν ΜΥΗΣΕΙΣ.
ΜΥΗΣΗ = Η παράδοση μίας ΣΥΜΠΕΠΥΚΝΩΜΕΝΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, μέσω μιάς τελετουργίας, η οπoία συντελείται κατά το Τυπικόν και η οπoία καταγράφεται αυτομάτως στο υποσυνειδητο, για να χρησιμοποιηθεί κάποια στιγμή (άν χρησιμοποιηθεί, μπορεί η Μύηση να μήν αποβεί ουσιαστική).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 20:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχην την λεξη πανεπιστημιο την εγραψα λαθος απο βιασυνη , σ'ευχαριστω για την διορθωση .
Επισης , τι γνωση ειναι αυτη που 1. μπορεις να την λαβεις ΣΥΜΠΕΠΥΚΝΩΜΕΝΗ , και 2. δεν μπορεις να την βρεις αλλου ?

Κοιτα εγω δεν λεω αν ειναι καλοι ή "κακοι" οι μασωνοι και γενικα οσοι ειναι μελη ταγματων κτλ .
Συγκεκριμενα πιστευω οτι αν πχ για κυρια "θρησκεια" ειχαμε τον "Ροδοσταυρισμο" η τον "Τεκτωνισμο" κατ αρχας δεν θα μας φαινοταν τοσο αποκρυφα ολα αυτα , κ επισης οταν βλεπαμε καποιον να κανει Χριστιανικες τελετες θα μας φαινοταν το ιδιο περιεργο οσο το βλεπουμε τεκτωνικες τελετες (πχ αν βλεπαμε ενα γαμο με το νυφικο της νυφης θα λεγαμε οτι ειναι καποια ενδυμασια των παγανιστων , ή αν βλεπαμε τον παπα να διαβαζει τις προσευχες θα λεγαμε οτι κανει καποια επικληση κ γω δεν ξερω που ) .
Ειναι ολα θεμα συνηθειας δηλαδη .
Οπως γραφεις κ εσυ "Ο Τεκτονισμός, ο Μαρτινισμός, ο Ροδοσταυρισμός και άλλα μυητικά τάγματα, όπως Του Κρίνου και Του Αετού, ΔΕΝ βασίζονται τόσο στό διάβασμα όσο στήν ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ μίας τελετουργίας."

Αυτο θυμιζει ας πουμε τις λειτουργιες της εκκλησιας (εσπερινο - αρθρο κτλ που γινονται καθε μερα) .

Αυτο λοιπον που ελεγα στο προηγουμενο μνμ ειναι οτι μου φαινεται ανουσιο να εισαι μελος σε οτιδηποτε τετοιο οπως ακριβως μου φαινεται ανουσιο να εισαι σε κομμα , κ οταν λεω για ομοιοτητες μεταξυ αυτων πχ.οταν εισαι πασοκ κ καποιος ειναι πασοκ λες "αυτος δικος μας ειναι να το βοηθησουμε" . Το ιδιο κλικαδωρικα δεν λειτουργουν κ οι μασωνοι ?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"

Edited by - matthias16 on 14/03/2011 20:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 01:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά μεταξύ θρησκειών και μυητκών ταγμάτων, συνίσταται στο ότι, οι μέν θρησκείες δίδουν "ΕΞ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ", αντιθέτως τα μυητικά τάγματα "ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΛΙΓΟΡΙΩΝ, ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΜΥΘΩΝ", έτσι ώστε αυτή να περνά ΣΤΑΔΙΑΚΑ και ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, στόν μυημένο και να του προκαλεί ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΑΦΥΠΝΗΣΗ.
Κατά τα άλλα αποτελούν και αυτές επαναληπτικές σχολές, ενός δράματος στό οποίο καλούνται να συμμετάσχουν βιοματικά οι πιστοί.
Άλλοι άνθρωποι φθάνουν σε "ανώτερα" επίπεδα με τίς θρησκείες και άλλοι, μέσω μυητικών τ. Οι περισσότεροι όμως δέν "ανέρχονται". Τα μυητικά τάγματα, έχουν κλειστό χαρακτήρα, ακριβώς γιά τόν λογο, του να διαλέγουν άτομα τα οποία πραγματικά θέλουν να εξελιχθούν.
Άν θές πραγματικά εισέρχεσαι και κανένας δέν θα σε εμποδίσει.
Η γνώση όμως, θα σου δωθεί προοδευτικά(όχι εφάπαξ), συμπεπυκνωμένη μέσω ενός δραματοποιημένου μύθου και με τήν χρήση συμβόλων, η οποία πρακτική έχει αποδειχθεί ότι είναι πιό αποτελεσματική γιά τήν ατομική εξέλιξη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 10:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aντιθέτως τα μυητικά τάγματα "ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΛΙΓΟΡΙΩΝ, ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ

Kαι η Βιβλος δεν ειναι γεματη αλιγοριες , συμβολισμους κτλ ? Αλλωστε δεν ειπα οτι θρησκειες κ μασωνισμος ταυτιζονται , εχουν αρκετα κοινα ομως

quote:
Άλλοι άνθρωποι φθάνουν σε "ανώτερα" επίπεδα με τίς θρησκείες και άλλοι, μέσω μυητικών τ. Οι περισσότεροι όμως δέν "ανέρχονται". Τα μυητικά τάγματα, έχουν κλειστό χαρακτήρα, ακριβώς γιά τόν λογο, του να διαλέγουν άτομα τα οποία πραγματικά θέλουν να εξελιχθούν.

Εδω συμφωνω , ομως φτανει μονο να θελεις να "εξελιχθεις"? Δλδ κ ενας μερακοματιαρης χωρις οικονομικη και κοινωνικη επιφανεια , που δεν εχει τελειωσει καν σχολειο , θα γινει δεκτος μονο και μονο επειδη θελει να "εξελιχθει"? Μηπως παιζουν κ αλλα πραγματα ρολο λοιπον στα ταγματα ?

Και δεν μου απαντησες στη τελευταια ερωτηση μου :

quote:
Oταν λεω για ομοιοτητες μεταξυ αυτων πχ.οταν εισαι πασοκ κ καποιος ειναι πασοκ λες "αυτος δικος μας ειναι να το βοηθησουμε" . Το ιδιο κλικαδωρικα δεν λειτουργουν κ οι μασωνοι ?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dion_fortune
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2015, 14:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΛΛΑ
ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΛΛΗΝ ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΑΝΤΑΚΙ
ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΩΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΑΣ ΚΟΝΤΕΨΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ....
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΑΠΕΔΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΣΤΟΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ 5
ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΞΙΦΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΖΙΧΑΝΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΥΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 34ο ΒΑΘΜΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ
ΕΙΠΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2015, 21:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΑΠΕΔΩ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Με επίσημο ένδυμα ή με σαγιονάρες και σορτσάκι?

Εχει σημασία και ξέρεις γιατί...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dion_fortune
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2015, 19:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ειναι του βαθμου μου το σορτσακι....
δωσε φως.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2015, 00:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν ειναι του βαθμου μου το σορτσακι....
δωσε φως.....



Κοίτα...

Εχω ένα φίλο, που νοσηλεύεται μονίμως στο Δαφνί.Ηταν πρώην καρδινάλιος και μουρλάθηκε σε κάποια συζήτηση με τον Γιαχβέ.Τα έκανε όλα λίμπα.
Τον επισκέπτομαι τακτικά, επιδή μόνον εγώ ξέρω, ότι δεν είναι παλαβός.

Στις επισκέψεις μου αυτές, βλέπω έναν τύπο που λέει πως είναι ο Εξωαποδώ.Φοράει συνεχώς σορτσάκι και σαγιονάρες, χειμώνα καλοκαίρι.
Και για αυτόν, γνωρίζω πως δεν είναι παλαβός.Είναι σε...αποστολή.

Ετσι, θεώρησα πως έπρεπε να ρωτήσω με τι ένδυμα τον συναντάς, αφού γνωρίζω τις ενδυματολογικές συνήθειες του Εξωαποδώ.

Σε φώτισα αρκετά?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dion_fortune
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2015, 20:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραια ολα αυτα μα πες μας
εσυ τον βλεπεις συχνα???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2015, 21:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, σου είπα ήδη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dion_fortune
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2015, 14:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τσαρλατανος ειναι αυτος αδ:. μου
οπως ολοι μας :P


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2015, 10:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.amra.gr/forum/index.php?topic=582.0;wap2

Το βρήκα τυχαία, το βρήκα ενδιαφέρων, και το παραθέτω.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shadow_Dancer
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2015, 19:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω ένα φίλο, που νοσηλεύεται μονίμως στο Δαφνί.Ηταν πρώην καρδινάλιος και μουρλάθηκε σε κάποια συζήτηση με τον Γιαχβέ.Τα έκανε όλα λίμπα.

Μη δίνεις μυστικές πληροφορίες ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αυτά για να τα μάθουν πρέπει να μυηθούν οι ίδιοι στη στοά του Δαφνίου.

The truth of Ninja will prevail.

Η αλήθεια των Νίτζα θα θριαμβεύσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hellinas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2016, 11:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάποιος που το παρακολουθεί ακομα? θα ήθελα νεότερα απο την ροδοσταυριστισα,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2016, 20:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει κάποιος που το παρακολουθεί ακομα? θα ήθελα νεότερα απο την ροδοσταυριστισα,



Που να την βείς την Rodostayritisa 12 χρονια μετά;
Ρωτα κατευθείαν στην πηγή:

www.amorc.gr

Καλο ξεμπέρδεμα...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy