ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ροδοσταυρικό τάγμα AMORC, μικτή στοά κ.α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι σε αυτό το τόπικ κρατάτε επίπεδο... και πάνω απ' όλα ασχολίστε με το θέμα...

ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ...Μπραβο... Συγκινήθηκα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς τα μας τα

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.....

quote:
TERRIBILIS EST LOCUS ISTE " = Αυτό το μέρος είναι τρομερό

quote:
TERRIBILIS EST CYBERMASTER ISTE


ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ??????
ΧΜ...........
Α ΕΙΔΑ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΣΑ ΖΑΝΤΟΚ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ......

Α ΚΑΙ ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΑ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΝΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.......

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!


ΤΗΕ LAST DΑRK KNIGHT...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Daemonia
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 01:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Daemonia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a i8ela na mou peite an leitourgei ston Elladiko xoro kapoios amigws gynaikeios typos Tektonismou kai pws mporw na el8w se epafi?
EyxaristwΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 02:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχαίος και Αρχέγονος Ανατολικός Τύπος των Misraïm και Memphis

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 01:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΠΟ ΦΕΜΙΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pikos Apikos
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 02:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pikos Apikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σημαινει περιστυλιο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 02:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κιονοστοιχία γύρω από οικοδόμημα ή αυλή.

.
.


Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 18:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας με την αναζήτηση πληροφορίες για τους Ροδόσταυρους σε αυτό το σάϊτ βγήκαν περίπου 5 θέματα αν θυμάμαι καλά και εγώ αποφάσισα με κοινή λογική να διαβάσω αυτό που είχε τα περισσότερα μηνύματα και αναγνώσεις...

Οποία ατυχία... οδηγήθηκα εδώ και μετά από 4 σελίδες από τις οποίες οι 2 αναφερόντουσαν στον Τεκτονισμό και η 1 στην ασχετοσύνη της Rodostyritisas εξακολουθώ να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου όσον αφορά το θέμα...

Λυπάμαι που το αναφέρω αλλά εγώ μου ομιλώ μόνο 2 ξένες γλώσσες και που τον τελευταίο καιρό δηλώνω επάγγελμα οικιακά ξέρω πολύ περισσότερα για τους Τέκτονες και τους Ροδόσταυρους από όσα η συγγραφέας του τόπικ.

Θλίβομαι επίσης και για τον τρόπο που αντιμετωπίστηκε η συγγραφέας από "σοβαρά" και ώριμα εσωτερικά μέλη...

Δεν έχω τίποτα να κρατήσω από τούτο το τόπικ εκτός ίσως από μιαν απορία:
- Ποιός ο λόγος που ένας σοβαρός αναζητητής επιλέγει να γίνει μέλος στον Μικτό Τεκτονισμό αντί για τον Αμιγή που είναι και ο επίσημος τύπος Τεκτονισμού παγκοσμίως
Και καλά οι γυναίκες που δεν έχουν άλλοι επιλογή αλλά εκείνοι?
(Mήπως είναι ο ίδιος λόγος που κάποτε τα αγοράκια επέλεγαν να πάνε σε Μικτό γυμνάσιο?)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2005, 19:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποία ατυχία... οδηγήθηκα εδώ και μετά από 4 σελίδες από τις οποίες οι 2 αναφερόντουσαν στον Τεκτονισμό και η 1 στην ασχετοσύνη της Rodostyritisas εξακολουθώ να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου όσον αφορά το θέμα...

Λυπάμαι που το αναφέρω αλλά εγώ μου ομιλώ μόνο 2 ξένες γλώσσες και που τον τελευταίο καιρό δηλώνω επάγγελμα οικιακά ξέρω πολύ περισσότερα για τους Τέκτονες και τους Ροδόσταυρους από όσα η συγγραφέας του τόπικ.


Εγω προτεινω τη δημιουργια του: "Μουσείο" Απολιθωμένων Θεματοθετών/Αποκρυφιστών...

Η σίγουρη, φυσική και μόνιμη κατάληξη όλων των Θεματοθετών που δεν συμφωνούν εξαρχής με τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Ομάδων Συζήτησης ή κάπου "έχασαν τον δρόμο τους"...

"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Autry G.
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Autry G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε ως Ροδόσταυροι το μοναδικό προνόμιο να επιτυγχάνουμε πράγματα χωρίς καν ν’ ανοίξουμε το στόμα μας.

Και τώρα θα προχωρήσουμε στο κύριο μέρος του πειράματός μας.

Σας ζητώ να χαλαρώσετε, να καθίσετε σε αναπαυτική στάση και για μερικά λεπτά να διαλογιστείτε πάνω στην αναγκαιότητα και στα οφέλη της δημιουργίας ψυχικής ασπίδας προστασίας.

Και τώρα, πάρτε τρεις διαδοχικές, βαθιές αναπνοές, εισπνέοντας από την μύτη και εκπνέοντας από το στόμα.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΟΜ τρεις φορές.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΘΑ τρεις φορές.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΡΑ τρεις φορές.

Και τώρα, νιώστε την ροή της ψυχικής σας ενέργειας να ρέει από το κέντρο του εγκεφάλου σας προς ολόκληρο το φυσικό και φυσικό είναι σας. Το χρώμα της ψυχικής αυτής ροής οραματιστείτε το ως πορτοκαλί.

Συντονιστείτε μαζί μου στην ακόλουθη επίκληση:
«Θεέ της Καρδιάς μου, Θεέ της Αντιλήψεώς μου, είθε οι Κοσμικές, ευεργετικές, αόρατες και θετικές δυνάμεις Σου να με καθοδηγήσουν στην δημιουργία ψυχικής ασπίδας προστασίας έτσι ώστε να είμαι συνεχώς ένα κανάλι της δικής σου δημιουργικής ροής. Γένοιτο!».

Και τώρα, οραματιστείτε ότι μια χρυσή δέσμη φωτός που ξεκινά από το κέντρο της καρδιάς σας, ρέει προς όλο το φυσικό και ψυχικό είναι σας.

Και τώρα οραματιστείτε το εσώτερο είναι σας σαν μια πηγή ή σφαίρα μπλε φωτός να καλύπτει το φυσικό αλλά και το ψυχικό σώμα σας.

Πάρτε μια βαθιά εισπνοή, κρατήστε την για λίγο και εκπνέοντας, ανοίξτε τα μάτια σας.

Και τώρα θα σας ζητήσω να μας πείτε, εάν το επιθυμείτε, τι νιώσατε κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους του αποψινού πειράματός μας.

Για να κλείσουμε το αποψινό πείραμά μας, θα τελέσουμε μαζί μια άσκηση για την δημιουργία ψυχικής ασπίδας προστασίας.

Πάρτε τρεις διαδοχικές, βαθιές αναπνοές, εισπνέοντας από την μύτη και εκπνέοντας από το στόμα.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΟΜ τρεις φορές.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΘΑ τρεις φορές.

Προφέρετε εσωτερικά, αργά και απαλά τον ήχο ΡΑ τρεις φορές.

Και τώρα οραματιστείτε ότι από το ηλιακό πλέγμα εμφανίζεται μια γαλάζια σφαίρα.

Νιώστε και δείτε τη σφαίρα να διογκώνεται διαρκώς μέχρι να καλύψει ολόκληρο το σώμα σας. Κάθε φορά που βιώνετε μια αρνητική κατάσταση, κλείστε τα μάτια και ορματατιστείτε ότι βρίσκεστε μέσα σ’ αυτή την γαλάζια σφαίρα ή ότι καλύπτεστε απ’ αυτήν.

People pay for these kind of ****..?

Hello I am an ultramicroscopic infectious agent.My mission is to break brain symmetry and attack on masterbootrecords. May kleptografy set us free..

Edited by - Autry G. on 18/11/2007 00:52:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 17:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε και; Τι προβληματισμό έχεις γύρω από αυτά που υπέκλεψες;

R + C
I n v o k e O f t e n
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ankh
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 11:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ankh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη-ε Autry g. αυτα που αναφερεις προστατευονται απο πνευματικα δικαιωματα.Οτι λοιπον ξαναγραψεις απο αυτα θα πρεπει να γνωριζεις οτι θα αντιμετωπισεις τις αναλογες νομικες συνεπειες.
AMORC ΕΛΛΑΔΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ankh
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 13:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ankh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρεστε με για την παρατηρηση αλλα καποια πραγματα προστατευονται οντως νομικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 04:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χχαιρετώ.Έχω θέσει ερώτημα γιά το τι πρεσβεύει η Α.Μ.Ρ.Α.Ξέρει κανείς να μου πει γιατί ένα σάιτ τής Α.Μ.Ρ.Α. με μπέρδεψε σ'αυτά πού ήξερα γιά τούς Ροδοσταυρίτες.Ευχαριστώ.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ on 29/03/2009 04:54:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 17:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθώς έψαχνα διάφορα sites,έπεσα πάνω σε αυτό τής Α.Μ.Ρ.Α. Μέ εντυπωσίασε το γεγονός ότι μιλάν κατά του Μαρτινισμού καθώς και άλλων ροδοσταυρικών ταγμάτων[τα οποία αναφέρουν ώς αρχή τών Ροδοσταύρων τήν αρχαία Αίγυπτο].Επίσης,δέχονται μόνο,τήν αρχή τους από τα αρχαία Ελληνικά μυστήρια.Είμαι λάτρης τής αρχαιοελληνικής σκέψης,αλλά αποδέχομαι τούς προηγούμενους μεγάλους πολιτισμούς και τα φώτα που δώσαν στήν ανθρωπότητα και απεχθάνομαι τους διαχωρισμούς και τον ρατσισμό,οπότε τα γραφόμενά τους μου φανήκαν μπορώ να πώ τουλάχιστον ρατσιστικά[αναφέρουν τούς αρχαίους Αιγυπτίους ώς "γύφτους" το οποίο είναι απαράδεκτο,να λέγεται ακόμη και γιά τόν λαό που ονομάστηκε έτσι].Τοιούτοις τύποις συμπεριφορά δέν αρμόζει σε εσωτεριστές και μάλιστα Έλληνες,διότι μεγάλοι Έλληνες [Πυθαγόρας],είναι πασίγνωστο ότι μυηθήκαν στα Αρχαία Αιγυπτιακά Μυστήρια,καθώς και τα Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια έχουν αρχή τους Προελληνικές,Μινωικές και Αιγυπτιακές μυστηριακές τελετές.Μπορείτε να με πληροφορήσετε καλύτερα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 11:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χχαιρετώ.Έχω θέσει ερώτημα γιά το τι πρεσβεύει η Α.Μ.Ρ.Α.Ξέρει κανείς να μου πει γιατί ένα σάιτ τής Α.Μ.Ρ.Α. με μπέρδεψε σ'αυτά πού ήξερα γιά τούς Ροδοσταυρίτες.Ευχαριστώ.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ on 29/03/2009 04:54:38


Με λίγα λόγια:
Η AMORC ήταν η παραδοσιακή Ροδοσταυρική οργάνωση.
Στην Ελλάδα κλάταρε,
γιατί η "δεξαμενή" από την οποία αντλούσε πιθανά μέλη εστράφη προς το "αρχαιοελληνικότερο"
και όλα αυτά για μυστήρια από την Αίγυπτο (μπρρρ... φέρνουν ανατριχίλα στους "αρχαιοελληνιστές").

Στη θέση της πρόβαλε κάποια ΑΜΡΑ με αναθεωρημένο "φάκελο"
εύπεπτο στους "αρχαιοπρεπείς" εύπιστους.
Τα γνωστά, "όλα τα ανακάλυψαν οι Έλληνες"...
και το ροδσταυρισμό φυσικά.

Όχι μόνο αυτό αλλά ξεκίνησαν και λυσσαλαίο πόλεμο
κατά των "κακών" "σιωνιστών" της AMORC.
Πολύ λάσπη και ελάχιστη ιστορία...

Όχι ότι οι της AMORC ήταν λουλούδια
ή αλάνθαστοι σε όλα*
Αλλά από ιστορία τα πήγαιναν καλύτερα.


ΥΓ. Για το θέμα πνευματικών δικαιωμάτων που επικαλούνται διάφορες πλευρές:
Είναι απόλυτα θεμιτό να παραθέτει κανείς αποσπάσματα, εφόσον αναφέρει την πηγή, με σκοπό την κριτική ή την επιχειρηματολογία.
Κενές είναι οι "απειλές".
Τα πνευματικά δικαιώματα δεν προστατεύουν τη "μυστικότητα" (και μάλιστα κειμένων που ούτε την Αμερική "ανακαλύπτουν" (* ακόμα κι αν το νομίζουν), αλλά και είναι τουλάχιστον 50 ετών παλιά (άρα δεν καλύπτονται ουσιαστικά από δικαιώματα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfikos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 13:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χχαιρετώ.Έχω θέσει ερώτημα γιά το τι πρεσβεύει η Α.Μ.Ρ.Α.Ξέρει κανείς να μου πει γιατί ένα σάιτ τής Α.Μ.Ρ.Α. με μπέρδεψε σ'αυτά πού ήξερα γιά τούς Ροδοσταυρίτες.Ευχαριστώ.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΙΚΟΣ on 29/03/2009 04:54:38


Με λίγα λόγια:
Η AMORC ήταν η παραδοσιακή Ροδοσταυρική οργάνωση.
Στην Ελλάδα κλάταρε,
Λάθος! Υπάρχει ακόμα. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

quote:

γιατί η "δεξαμενή" από την οποία αντλούσε πιθανά μέλη εστράφη προς το "αρχαιοελληνικότερο"
Θα στρεφόταν κάποιος εσωτεριστής προς τους αρχαιοελληνιστές, την στιγμή που η πλειοψηφία των αρχαιοεληνιστών είναι είτε ψώνια χριστιανο – Λιακό, είτε αρχαιόθρησκοι και όλοι μαζί, ορκισμένοι εχθροί των μυητικών μασονοεβραιοσιωνιστικών συστημάτων; Μάλλον δεν το σκέφτηκες καλά το πράγμα.

quote:

και όλα αυτά για μυστήρια από την Αίγυπτο (μπρρρ... φέρνουν ανατριχίλα στους "αρχαιοελληνιστές").
Δυστυχώς οι «ιερές!» γραφές των μεγάααλων σοφών (τσαρλατάνων), όπως ο Παπύς του Μαρτινιστικού, ο Λιούις του AMORC, ο Μάδερς της Golden Down, Καλλιόστρο των τεκτονικών Memphis Misrahim και αρκετοί ακόμα που πήραν τα μυθιστορήματα του Απουλήιου και του Τερασόν και τα παρουσίασαν ως απόκρυφα και απόρρητα μυητικά μυστικά, σε πείσμα της αποδεδειγμένης αλήθειας, συνεχίζονται και αναμετεδίδονται από τους ψιττακιστές των ξεπεσμένων δήθεν εσωτερικών ταγμάτων. Μην απορήσετε αν ακόμα εκεί μέσα διδάσκεται η ύψιστη «αλήθεια» ότι είμαστε από τον Αδάμ και την Εύα, ούτε αν αποκαλύπτουν τα απόρρητα ότι η Γη είναι κούφια και κατοικείται ΚΑΙ εσωτερικά, ούτε ακόμα αν συναντήσετε «δασκάλους» και σας πουν ότι η ανθρωπότητα ξεκίνησε μόλις πριν 6.000 χρόνια. Αλλάζουν όμως οι καιροί και η Γνώση εξαπλώνεται, καταλύοντας τις σκοταδιστικές πλάνες που επέβαλαν επί 17 αιώνες οι ταλιμπάν του ιουδαιοχριστιανισμού. Μάλιστα, θα τους φέρει ανατριχίλα μόλις κατανοήσουν ότι, πράγματι τα μυστήρια είναι από την Αίγυπτο, αυτά όμως μόνο που αναφέρονται σε θρησκευτικές τελετουργίες, τις οποίες μιμήθηκαν πιθηκίζοντες οι της ιουδαιοχριστιανικής γνωστικής αίρεσης. Όποιος αντέχει το εκτυφλωτικό Φως της Αλήθειας, ας ερευνήσει λιγάκι. Ας μη φοβάται…. Το μόνο που έχει να πάθει είναι να πάψει να είναι φερέφωνο ανοησιών….Ά, το πολύ πολύ να αφυπνιστεί και να καταντήσει» ελεύθερος. Και έχει μεγάλη ατομική ευθύνη η ελευθερία!!!!

quote:

Στη θέση της πρόβαλε κάποια ΑΜΡΑ με αναθεωρημένο "φάκελο"
εύπεπτο στους "αρχαιοπρεπείς" εύπιστους.
Μεγάλο Λάθος. Όποιος έστω και με χαμηλή διανοητική ικανότητα συγκρίνει τα δύο, βλέπει αμέσως ότι δεν υπάρχει ουδεμία ομοιότητα μεταξύ τους. Φυσικά δεν μιλάμε για την ουσία των εσωτερικών διδασκαλιών, όπου η ΑΜΡΑ βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τους νεοεποχίτικους αμερικανόφερτους παραλογισμούς.

quote:

Τα γνωστά, "όλα τα ανακάλυψαν οι Έλληνες"...
και το ροδσταυρισμό φυσικά.
Όχι δα! Από την Αίγυπτο τα έκλεψαν, όπως ρητά διδάσκουν οι Αφροκεντριστές του Μπερνάλ και συνηγορούν ΟΛΑ τα χριστιανόπληκτα εσωτερίστικα κλαμπάκια. Μάλιστα!!!! ο Αριστοτέλης έκλεψε όλη την γνώση που έγραψε στα 140 τόσα βιβλία του, από την Αίγυπτρο, από την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, σύμφωνα με τους αφροκεντριστές. Το ότι ο Αριστοτέλης πέθανε δύο χρόνια πριν την ίδρυση της περίφημης βιβλιοθήκης, αυτό είναι μια ασήμαντη λεπτομέρεια….

quote:

Όχι μόνο αυτό αλλά ξεκίνησαν και λυσσαλαίο πόλεμο
κατά των "κακών" "σιωνιστών" της AMORC.
Σωστό! Με μία διόρθωση – προσθήκη. Ξεκίνησαν λυσσαλέο πόλεμο κατά την ημιμάθειας, της διαστρέβλωσης και της αλλοίωσης της υψηλής εσωτερικής Γνώσης και Φιλοσοφίας. Τον αγώνα κατά των Σιωνιστών, τον αφήνει στα χριστιανόπουλα, άλλωστε είναι δικό τους ενδοοικογενειακό ζήτημα.

quote:

Πολύ λάσπη και ελάχιστη ιστορία...
Για όποιον δεν έχει ιδέα από ιστορία, φυσικό είναι να μην μπορεί να διακρίνει τα περί ιστορίας. Ως λασπολόγος όμως (τι λασπολόγος, κοτζάμ «σοβατζής!»), το μόνο που γνωρίζει καλά είναι η λάσπη και έτσι όλα τα αντιστοιχίζει σε αυτήν, από αδυναμία για διάκριση.

quote:

Όχι ότι οι της AMORC ήταν λουλούδια
ή αλάνθαστοι σε όλα*
Ουδέν σχόλιον….

quote:

Αλλά από ιστορία τα πήγαιναν καλύτερα.
Εδώ έπεσες απόλυτα μέσα!!!! Φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα για το τι έχουν γράψει οι του AMORC, αλλά και να τα είχες διαβάσει, τι να καταλάβεις αφού, όπως προαναφέραμε, δείχνεις παντελώς άσχετος με την ιστορία;

quote:

ΥΓ. Για το θέμα πνευματικών δικαιωμάτων που επικαλούνται διάφορες πλευρές:
Είναι απόλυτα θεμιτό να παραθέτει κανείς αποσπάσματα, εφόσον αναφέρει την πηγή, με σκοπό την κριτική ή την επιχειρηματολογία.
Κενές είναι οι "απειλές".
Τα πνευματικά δικαιώματα δεν προστατεύουν τη "μυστικότητα" (και μάλιστα κειμένων που ούτε την Αμερική "ανακαλύπτουν" (* ακόμα κι αν το νομίζουν), αλλά και είναι τουλάχιστον 50 ετών παλιά (άρα δεν καλύπτονται ουσιαστικά από δικαιώματα).

Σ’ αυτό είσαι πολύ σωστός, με μια μικρή διόρθωση. Τα πνευματικά δικαιώματα για γραπτά κείμενα, παύουν 70 χρόνια μετά τον θάνατο του συγγραφέα.


Έρρωσθε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zarg
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 03:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zarg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΕ,

ΕΠΕΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΠΟΡΙΕΣ...
ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ) ΟΤΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ, ΣΤΟΕΣ ΚΤΛ 'Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1) ΩΣ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ: ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ: ΤΙ "ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ" (ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ) ΖΗΤΑ/ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΣΤΟΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ; Ή ΕΣΤΩ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ "ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ";
2) ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ (ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ);
3)α) ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ; β) ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ; γ) ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΟΤΗΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ;
4) ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΙΑ ΣΤΟΑ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΛΙΞΗ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ;

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΕ Ο,ΤΙ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΤΕ ΜΟΝΟ ΕΛΙΚΡΙΝΩΣ Κ ΟΣΟΙ ΟΝΤΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ...ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΨΕΥΔΕΙΣ (ΔΕΧΟΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ PM)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ TOPIC
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΥΠΕΡ ΤΟ ΔΕΟΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΓΝΩΘΙΣΑΥΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 07:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ:Ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία, ούτε υποκατάστατο θρησκείας. Δέχεται άνδρες που ανήκουν σε διάφορες θρησκείες και ακολουθούν τη δική τους πίστη. Για τον λόγο αυτόν απαγορεύει θρησκευτικές συζητήσεις, κατά τις συναντήσεις των μελών του, σε οποιονδήποτε τεκτονικό χώρο. Δεν υπάρχει για τον Τεκτονισμό ιδιαίτερος Θεός. Ο Θεός κάθε Τέκτονα παραμένει Εκείνος της Θρησκείας του. Προκειμένου δε να μην υπάρχουν μεταξύ των Τεκτόνων, δογματικές αντιπαλότητες ή θρησκευτικές διαφορές, ο Θεός αποκαλείται με τη γενική προσωνυμία του Μεγάλου Αρχιτέκτονος του Σύμπαντος. Η Βίβλος του Νόμου που υπάρχει κατά τις τεκτονικές εργασίες, αποτελεί τεκμήριο πίστης στο Θεό κι ανάλογα με το θρήσκευμα που επικρατεί σε κάθε Χώρα, αυτή είναι, συνηθέστερα μεν, η Ιερά Βίβλος, άλλοτε δε το Κοράνι για τους Μωαμεθανούς, οι Βέδες για τους Βραχμάνους κ.ο.κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 07:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ-ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ: 1. Μυστικότης{υποχρεωτικό}
Τα μυστικά του Τεκτονισμού έχουν σχέση με τους παραδοσιακούς τρόπους αναγνώρισης. `Αλλα μυστικά δεν υπάρχουν και γι' αυτό δεν είναι μυστική οργάνωση. Όπως κάθε άλλη εταιρεία, θεωρεί ότι κάποιες απ' τις εσωτερικές υποθέσεις του, δεν είναι ανάγκη να δημοσιοποιούνται. Τα μέλη του είναι ελεύθερα να αναγνωρίζουν την ιδιότητά τους, αν το επιθυμούν και το κάνουν αυτό όταν αξιόπιστα τους ζητηθεί. Το Καταστατικό και ο Κανονισμός λειτουργίας του, είναι γνωστά στην Πολιτεία η οποία μπορεί να ασκήσει διοικητικό ή οικονομικό έλεγχο.
2. Συχνές παρουσίες στίς συνεδρίες...μή υποχρεωτικό.
3. Πληρωμή τών μυήτρων καθώς και μηνιαία συνδρομή-20 euro {υποχρεωτικό},διότι η στοά έχει ανάγκες{συντήρηση κτηρίου κ.λ.π.}.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 07:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άν κάποιος θέλει να αποχωρήσει αποχωρεί.
Άν θέλει να διατηρήσει φιλικές σχέσεις με πρώην αδελφούς διατηρεί, άν δέν επιθυμεί, ουδένα πρόβλημα.
Κανείς δέν θα τόν κρίνει,παρά μόνον άν γίνει πολέμιος του θεσμού και επίορκος.Τώτε ο ίδιος ο εαυτός του θα του επιτεθεί...κανένας Τέκτων δέν θα ασχοληθεί μαζί του.Το χειρότερο που παθαίνει κάποιος είναι η απώλεια τής τιμής και τής αξιοπρέπειάς του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 07:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήση τής ιδιότητας του Τέκτονος γιά επαγγελματική και οικονομική ανέλιξη, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Ο Τέκτων ΔΕΝ πρέπει να εκμεταλεύεται την ιδιότητά του για να προωθήσει επαγγελματικά και προσωπικά συμφέροντα. Αυτό ξεκαθαρίζεται αρκετές φορές κατά την πρώϊμη τεκτονική σταδιοδρομία, ώστε κανείς δεν μπορεί να ισχυρισθεί ότι το αγνοεί. Ο Τέκτων που παραβιάζει αυτόν τον κανόνα παύεται από την ενεργό υπηρεσία ή και διαγράφεται. Κατά το άρθρο 2 εδάφιο VI του Καταστατικού Χάρτου: "Η αφοσίωσις εις την οικογένειαν, ο σεβασμός προς τους κοινωνικούς θεσμούς, η αγάπη προς την Πατρίδα και η τήρησις των καθηκόντων του πολίτου, είναι διά τον Τέκτονα ιερά, χωρίς να αντιτίθενται προς την αγάπην, ην οφείλει προς όλους τους ανθρώπους, εν τω πνεύματι της παγκοσμίου αδελφότητος και δικαιοσύνης".

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 31/05/2009 07:58:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sou
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 08:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι κόσμο, μπαμπά, μ' έχεις φέρει να ζήσω; Δε μου κάνει, μαμά, επιστρέφεται πίσω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2010, 09:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τι κόσμο, μπαμπά, μ' έχεις φέρει να ζήσω; Δε μου κάνει, μαμά, επιστρέφεται πίσω;

Χε, χε, χε ...

Greetings sou, what about a nice game of chess ?>_

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 12:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sou σε ενα κοσμο που αντι ο ενας να βοηθαει τον αλλον κοιταζει την παρτυ του κ να ξεχωριζει απο τον αλλον κ να δειχνεται με τον τροπο του ,μου θυμιζει τι ομαδα εισαι στο ποδοσφαιρο κ.τλ....
Παντως χαιρομαι που εχουμε τοσο μορφωμενους κ ξεχωριστους ανθρωπους με τοσες γνωσεις οσο κ θεσεις... που με αυτες μπορουν να βοηθησουν για ενα καλυτερο μελλον κ ειδικα με το χαος που γενικα επικρατει γυρω μας δινοντας λυσεις η παιρνοντας καποιες θεσεις κ ολα αυτα παντα χωρις σκοπο κ αυτοπροβολη ...
Σε ενα κοσμο που καποια στιγμη ολοι θα λογαριαστουμε για το τι ημασταν κ τι καταφεραμε . Οποτε Sou απλα ζησε αληθινα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 20:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν οντως οσα ειπωθηκαν απο την Ροδοσταυριτισσα ειναι αληθεια δεν ξερω ... Εγω το μονο "θετικο" που ειδα ειναι η επαγγελματικη ανεληξη λογω της αλληλεγγυης των μελων . Τις γνωσεις που λαμβανεις κτλ , νταξ , οποιος εχει τελειωσει ενα πανεπηστημιο και ειχε την ορεξη να διαβασει κ εξωπανεπηστημιακα πραγματα (πχ σε σχεση με ιατρικη-νομικη-θετικες επιστημες που αναφερεις) τα μαθαινει κ μονος του(εκτος κ αν μιλαμε για καποια αποκρυφη γνωση που δεν εχει γραφει πουθενα αλλου πια) . Δλδ τι παραπανω προσφερει να εισαι σε μια αδελφοτητα απο το να εισαι σε ενα κομα ? Τρελες ομοιοτητες βλεπω κ μαλιστα στα κοματα διαγραφεσαι οποτε θελεις .

Με λιγα λογια το βρηκα πολυ ανουσιο το ολο θεμα του τεκτωνισμου ετσι οπως το παρουσιασες φιλη Ροδοσταυριτισσα , μια κλειστη ομαδα που ο ενας βοηθαει τον αλλο . Ε και?

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 12:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλο βλακείες.
Η βοήθεια είναι σε ηθικό και πνευματικό επίπεδο.
Όχι στο να βρείς εργασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεμπιπτόντως το πανεπιστήμιο αναγράφεται ώς το έγραψα.
Συγνώμη, αλλά το θεωρώ χρέος μου να κάνω τήν συγκεκριμένη διόρθωση, διότι αφορά τήν λέξη επιστήμη, λέξη τεραστίας σημασίας...(ἐπίσταμαι (γνωρίζω καλά) < ἐπι- + ἵσταμαι).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 12:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τεκτονισμός, ο Μαρτινισμός, ο Ροδοσταυρισμός και άλλα μυητικά τάγματα, όπως Του Κρίνου και Του Αετού, ΔΕΝ βασίζονται τόσο στό διάβασμα όσο στήν ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ μίας τελετουργίας.
Μίας τελετουργίας, συμφώνως με το ανάλογο του β. ΤΥΠΙΚΟ, το οποίο μένει αναλλοίωτο στόν χρόνο, συμφώνως με μία παράδοση.
-Τουλάχιστον αυτό θά έπρεπε να ισχύει και όχι ο καθένας μας "μικρός και αμαθής" να αλλάζει τα τυπικά κατά βούληση,(ώς κάναν μερικοί κατά καιρούς)...-
Διά τόν λόγο αυτό και ονομάζονται: ΣΧΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ...
Σου ομοιάζει αυτό με κόμμα;

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 13/03/2011 12:39:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy