ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ταοισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε "Thoth"

Δεν είσαι ο μόνος!!!!!

Σε δύο ημέρες θα βρίσκομαι κι εγώ στην Αίγυπτο!!!!!

Σε ποια Πυραμίδα θέλεις να συναντηθούμε;


Αν σε είχα ξαναπιάσει κάπου αστειεύομενο "ΦΛΝΗ" θα έλεγα ότι μου κάνεις πλάκα. Αλλά επειδή δεν σε έχω δει να αστειεύεσαι μάλλον θα μιλάς σοβαρά.

Για μια τέτοια περίπτωση σου στέλνω ένα email για να συνεννοηθούμε μπας και βρεθούμε σε άλλη χώρα αφού δεν τα καταφέραμε να βρεθούμε σε αυτήν που ζούμε !!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 10:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είθε λοιπόν να έχετε και οι δύο ένα εμπνευσμένο ταξίδι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2004, 20:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να θέσω μία απορία μου,την οποία είχα θέσει στο φόρουμ Zen Meditasion, αλλά καθότι δεν πήρα απάντηση θα το επιχειρήσω και εδώ.

SHUBUI

Θεμελιώδες κομμάτι της φιλοσοφίας ζέν για την ενίσχυση της αυτοπειθαρχίας και την αποβολή αρνητικών συναισθημάτων.

Θα παρακαλούσα λοιπόν εαν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι για το Shubui,ας το αναφέρει.

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2004, 13:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν και καθυστερημένα Meteor,λυπάμαι μα προσωπικά,δε γνωρίζω κάτι πέρα από τα γενικά που και εσύ ανέφερες.Έχω την υποψία ότι υπάρχει κάπου και κάποια αντιστοιχία με το feng shui,μα τίποτε άλλο.Επιφυλάσσομαι όμως...θα ρωτήσω και θα μάθω.

Να'σαι καλά ,χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2004, 21:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την κενότητα

Η κίνηση του Τάο είναι μιά αιώνια επιστροφή,
και στην αδυναμία του βρίσκεται η χρησιμότητα του.
Από το είναι δημιουργήθηκε όλος ο κόσμος,
αλλά το είναι προήλθε από το μή-είναι.

Λάου Τζε

Στη Μεγάλη Αρχή όλων των πραγμάτων,δεν υπήρχε τίποτα στο κενό διάστημα.Τίποτα που θα μπορούσε να ονομαστεί.Ήταν σε εκείνη την κατάσταση ,όπου η πρώτη ύπαρξη γεννήθηκε.Η πρώτη ύπαρξη ναι,μα δίχως φυσική εκδήλωση.

Τζουάνγκ τζε


Καληνυχτούδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2004, 16:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετώ σας.


TAO

Για να έχουμε μια ιδέα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 00:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένωση αντιθέτων σε Ένα ή η απόλυτη ισορροπία ισοδύναμων στοιχείων σε ένα ατέρμονο κυκλικό χορό?


Kαληνυχτούδια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 09:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΤΑΟ.

Πιστεύω ότι οι εικόνες σου θα είναι σίγουρα όμορφες, εάν... τις βλέπαμε. Υποψιάζομαι ότι προσπαθείς να τις ανεβάσεις στο forum απευθείας μέσα από τον υπολογιστή σου. Αυτήν την λειτουργία όμως δεν την υποστηρίζει το συγκεκριμένο forum. Έτσι είναι;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 09:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Σχετικό σχολιασμός του κ.Μαρσέλ Γκρανέ..
"Το Γιν και το Γιανγκ δεν είναι αντίθετα όπως το Είναι και το Μή-Είναι,ούτε καν όπως δύο γένη.Δε συνιστούν καμμίαν αντίφαση,παρά αλληλοσυμπληρώνονται και αλληλοτελειοποιούνται,στην πραγματικότητα μα και στη σκέψη.Για τους Κινέζους,μέσα στην πολλαπλότητα των φαινομένων,κάποια συνδέονται με μιαν απλή και μακρινή αλληλεξάρτηση , είναι ισοδύναμα και αμοιβαία επηρεάζονται δίχως να ενωθούν.Άλλα είναι αντίθετα μα ενώνονται από μια κοινωνιακή αλληλεξάρτηση σε μια κυκλική διαδοχή."
Η αρχή της Αρμονίας των αντιθέτων είναι αυτή στην οποία οφείλεται η τάξη της πνευματικής δραστηριότητας.

Η εικόνα που παρέθεσα στο προηγούμενο post,υπάρχει και στην πρώτη σελίδα του τόπικ.Καθώς δεν μπορώ να την αλλάξω -αν και συμπληρώνει το συλλογισμό μου- ζητώ την ..επιείκεια σας.

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 09:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thoth,έτσι συμβαίνει,μα εγώ τις βλέπω...Άρα?

(Καλώς επέστρεψες!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 10:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

thoth,έτσι συμβαίνει,μα εγώ τις βλέπω...Άρα?

(Καλώς επέστρεψες!)



Ευχαριστώ ΤΑΟ. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία. Σε λίγο καιρό σκοπεύω να ανοίξω ένα topic για την αρχαία Αίγυπτο με κείμενα και φωτογραφίες (μερικές πολύ σπάνιες και... απαγορευμένες!) για να παρουσιάσω την μαγεία και μοναδικότητα αυτού του αρχαίου πολιτισμού.

Όσο για το θέμα με τις εικόνες:

Εσύ τις βλέπεις στο topic, μέσα από τον δικό σου υπολογιστή γιατί η "διαδρομή"-url που βάζεις δείχνει κάποιο σημείο του σκληρού σου δίσκου. Πρέπει να φαίνονται όμως μόνο στον δικό σου υπολογιστή όπου υπάρχουν αυτές οι εικόνες.

Είμαι 99% σίγουρος ότι έτσι είναι, αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν και τα υπολοιπα παιδιά που παρακολουθούν αυτό το όμορφο topic.

Καλή σου ημέρα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 12:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(μερικές πολύ σπάνιες και... απαγορευμένες)


...Ιδιαίτερη αδυναμία σε αυτό!


quote:

Εσύ τις βλέπεις στο topic, μέσα από τον δικό σου υπολογιστή γιατί η "διαδρομή"-url που βάζεις δείχνει κάποιο σημείο του σκληρού σου δίσκου. Πρέπει να φαίνονται όμως μόνο στον δικό σου υπολογιστή όπου υπάρχουν αυτές οι εικόνες.

Είμαι 99% σίγουρος ότι έτσι είναι, αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν και τα υπολοιπα παιδιά που παρακολουθούν αυτό το όμορφο topic.


Αναλογίσου λοιπόν τι συμβαίνει όταν αντικαταστήσουμε τη λέξη "υπολογιστή" με τη λέξη "ματιά".Αν ισχύει εδώ κάτι τέτοιο -που κι εγώ αυτό υποψιάζομαι-φαντάσου τι γίνεται στη ζωή,εφόσον βλέπουμε τα πάντα μέσα από ένα ιδιαίτερο και ..προσωπικό πρίσμα!

Όποιος δύναται να βοηθήσει ,ας το κάνει παρακαλώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 14:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαγορευμένες... ναι. Πόσα "μπαξίσια" δόθηκαν και πόσες επιχειρήσεις απόκρυψης-παραλλαγής έγιναν, για να τραβηχτούν, δεν λέγεται.

quote:
Αναλογίσου λοιπόν τι συμβαίνει όταν αντικαταστήσουμε τη λέξη "υπολογιστή" με τη λέξη "ματιά".Αν ισχύει εδώ κάτι τέτοιο -που κι εγώ αυτό υποψιάζομαι-φαντάσου τι γίνεται στη ζωή,εφόσον βλέπουμε τα πάντα μέσα από ένα ιδιαίτερο και ..προσωπικό πρίσμα!

Βρε, τι ήθελα να πω και δεν το κατάλαβα !!!

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι όντως ένα καλό παράδειγμα για την σχέση υποκειμενικότητας και αντικειμενικότητας. Να θυμηθώ να το αναφέρω στην... αυτοβιογραφία μου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 08:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Μερικοί μαθαίνουν παίρνοντας εμπειρίες
και άλλοι χάνοντας συνεχώς.Χάσιμο στο χάσιμο,ωσότου η γαλήνη έρχεται.
Ο κόσμος κερδίζεται από αυτούς που τον υπομένουν.
Όσο αγωνίζεσαι και προσπαθείς
τόσο απομακρύνεσαι από την ευτυχία."

Έτσι κι εγώ κάνω
υπομονή
εώς λύση στο πρόβλημα βρεθεί!

ΥΓ.Έδωσες κάτι παραπάνω Master,τι θα κέρδισες όμως!Μήπως να δώσω κι εγώ κάτι στους φύλακες του διαδικτύου, για να εμφανιστούν οι εικόνες μου ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 09:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή


(Τα κατάφερα,με βλέπετε κι εσείς?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 10:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπομονή


(Τα κατάφερα,με βλέπετε κι εσείς?)



Σε βλέπουμε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 15:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
[center]
"Μερικοί μαθαίνουν παίρνοντας εμπειρίες
και άλλοι χάνοντας συνεχώς.Χάσιμο στο χάσιμο,ωσότου η γαλήνη έρχεται.
Ο κόσμος κερδίζεται από αυτούς που τον υπομένουν.
Όσο αγωνίζεσαι και προσπαθείς
τόσο απομακρύνεσαι από την ευτυχία."

Για σας κύριοι.
Αγαπητέ ΤΑΟ, θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ανωτέρω απόσπασμα, διότι η ιστορία μάς δείχνει ότι ο κόσμος κερδίζεται από τούς αγωνιζομένους (διεθνώς Ελληνική έννοια απ' όσο ξέρω), και όχι από τους υπομένοντες. Η εξέλιξη οφείλεται όχι στούς ευτυχούντες, αλλά στους ανησυχούντες ή φιλομαθείς άν θέλεις. Έρωτα τον λέγανε οι παλιοί. (Έρως-ερωτάν-ερώτηση-έρευνα-φιλισοφία)
Δεν είναι κακό να χάνεις. Κακό είναι να μην αγωνίζεσαι, να μην προσπαθείς.
Η επιστήμη υπάρχει επειδή κάποιοι επεδίωξαν το καλλίτερο, δηλαδή δεν ήταν ευ-τυχείς. Εάν είσαι ευτυχισμένος δεν έχεις κανένα λόγο να ερευνήσεις για το καλλίτερο. Σωστα;
Συν Αθηνά και χείρα κείνει, λέγαν οι πρόγονοί μας.
Κανείς Θεός/ά δεν βάζει το χέρι του άν δεν κουνήσουμε το δικό μας.
Καλό θα ήταν να μην αφομοιώνουμε ότι λέει ο καθ' είς χωρίς να το αναλύουμε με βάση την γνώση μας και την λογική μας.
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, θυμάσαι;

Φίλε ΤΗΟΤΗ, χωρίς πολίτες δεν υπάρχει πολιτισμός.
Η Αίγυπτος δεν είχε ΠΟΤΕ πολίτες και δεν ανέπτυξε καμία επιστήμη, απ' όσο ξέρω. Και μην μου πείς αυτό το τετριμένο για τις πυραμίδες, γιατί θα σου υπενθυμίσω ότι η Αίγυπτος (Αιγαίου υπτίως) είναι γεμάτη από γκρεμισμένες, μεταγενέστερες των σημερινών, πυραμίδες.
Τι έγινε; Ξεχάσαν πως κατασκευάζωνται;
Κάτι προσπαθεί να πεί ο Πλάτων στον ΤΙΜΑΙΟ, αλλά ποιός του δίνει σημασία...

Ελπίζω να τα πούμε εκ του σύνεγκυς κάποια ώρα, ώστε να μπορούμε να αναλύσουμε κάποια πράγματα εκτενέστερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 16:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον μας... Μου είχες "λείψει", Αίολε.

Άκου καταρχήν μια ιστορία:

Υπήρχε κάπου, ένας κουτσουρεμένος κορμός δένδρου. Ένας ληστής που περνούσε από εκεί στο σκοτάδι τον είδε και σκέφτηκε: «Αυτός είναι αστυνομικός». Ένας νεαρός που περίμενε την αγαπημένη του, το είδε επίσης και νόμισε πως ήταν η καλή του. Ένα παιδάκι που του είχαν διηγηθεί ιστορίες με φαντάσματα πήρε τον κορμό για φάντασμα κι άρχισε να τσιρίζει. Πάντα όμως ήταν ένα κούτσουρο δένδρου. Βλέπουμε, λοιπόν, τον κόσμο όπως εμείς είμαστε. Ας υποθέσουμε πως ένα μωράκι είναι μέσα σε μια κάμαρα, όπου υπάρχει ένα πουγκί χρυσάφι. Μήπως το μωρό θα καταλάβει πως έκλεψαν το χρυσάφι; Εκείνο που έχουμε εσωτερικά, το βλέπουμε εξωτερικά. Το μωράκι δεν έχει μέσα του κανένα κλέφτη, κι έτσι δεν τον βλέπει έξω του. Το ίδιο συμβαίνει με κάθε είδους γνώσης.»

Αυτό που εσύ θα δεις στην Αίγυπτο είναι αυτό που ήδη έχεις μέσα σου. Εάν δεν έχεις την "Αίγυπτο" μέσα σου δεν θα την δεις κι έξω σου. Ή θα δεις την "Αίγυπτο" μέσα από τα φίλτρα της ημιμάθειας.

Και από ότι έχω καταλάβει από άλλες συζητήσεις μας, δεν την έχεις και ούτε θέλεις να την έχεις. Κι αν κουβαλάς για χρόνια συνέχεια σφυριά στα χέρια, καταντάς να βλέπεις τα πάντα σαν "αυτά που καρφώνονται" κι έχουν αξία και σαν "αυτά που δεν καρφώνονται" και συνεπώς δεν έχουν αξία. Ο Πλάτωνας κάτι περισσότερο θα έμαθε από την Αίγυπτο στο πολύχρονο ταξίδι του εκεί. Δεν νομίζεις;

Αλλά ας αφήσουμε την Αίγυπτο ήσυχη γιατί δεν είναι αυτό το θέμα του topic και θα το αδικήσουμε εάν συνεχίσουμε. Όταν κάνω το ανάλογο topic, εάν θέλεις να δοκιμάσεις να χειριστείς και κάτι διαφορετικό από "σφυρί", διάβαζέ το. Παρεπιμπτόντως η επικρατέστερη εκδοχή για την ελληνική ονομασία της Αιγύπτου είναι η παραφθορά του ονόματος "Het-Ka-Ptah" (Ο Οίκος του Πνεύματος του Φθα).

Τώρα για το θέμα που αναφέρεις σχετικά με τον Ταοϊσμό, θα πω την προσωπική μου γνώμη. Για ένα τέτοιο τεράστιο φιλοσοφικό και μυστικιστικό σύστημα όπως ο Ταοϊσμός είναι κρίμα και αδικία να προσπαθείς να το καταλάβεις ολόκληρο από μια φράση-ρητό ενός μόνου βιβλίου. Θα ήθελες να το κάνει αυτό κάποιος π.χ. με τον Πλάτωνα που σου αρέσει; Νομίζω πως όχι.

Τον τελευταίο καιρό συγκεντρώνω υλικό για την Ταοϊστική αντίληψη ως προς τα θέματα της πολιτικής και της διακυβέρνησης και είναι πολύ ενδιαφέροντα γιατί δείχνουν και μια όψη του Ταοϊσμού που ελάχιστοι γνωρίζουν.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 17:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως σου έλειψα φίλε ΤΗΟΤΗ. Διότι χωρίς τον αντίλογο δεν υπάρχει διάλογος.
Όσο κι άν σου κακοκάθεται, τα ΠΑΝΤΑ ξεκίνησαν από αυτόν τον τόπο και όχι από την Αίγυπτο. Γιατί αλήθεια γράφεται "Αίγυπτος" και όχι "Εγιπτος";
Και δεν ανέφερα καμία φράση-ρητό.
Επικαλέστηκα ένα βιβλίο που αναφέρεται στον πολιτισμό της Αιγύπτου και σ' αυτόν που τον εδημιούργησε. Εάν το αμφισβητείς, πές μας γιατί.
Άν δεν το έχεις διαβάσει, καλό θα ήταν για 'σένα να το διαβάσεις και μετά να μού πείς ποιός είναι ο ημιμαθής.

Και δεν χρειάζεται να έχω την Αιγυπτο μέσα μου γιατί έχω τον Ελληνισμό.
Γνωρίζεις την διαφορά γνώστη μου, ή πρέπει κι αυτό να στο υπενθυμίσω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 18:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επικαλέστηκα ένα βιβλίο που αναφέρεται στον πολιτισμό της Αιγύπτου και σ' αυτόν που τον εδημιούργησε. Εάν το αμφισβητείς, πές μας γιατί.
Άν δεν το έχεις διαβάσει, καλό θα ήταν για 'σένα να το διαβάσεις και μετά να μού πείς ποιός είναι ο ημιμαθής.

Και δεν χρειάζεται να έχω την Αιγυπτο μέσα μου γιατί έχω τον Ελληνισμό.


Αφού εσύ μόνο ξέρεις, στον κόσμο, το ποιος δημιούργησε τον πολιτισμό της Αιγύπτου, ποιος είμαι εγώ που θα σου πάω κόντρα;

Και εάν εσύ έχεις τον Ελληνισμό μέσα σου, ποιος είμαι εγώ που θα το κρίνω; Αλλά ψάξε καλύτερα μήπως είναι τόσο στενός ο "Ελληνισμός" σου που... δεν θα χωράει τίποτε άλλο πέρα από το τεράστιο "Εγώ" σου. Τουλάχιστον ο Πλάτωνας αναφέρει, με σεβασμό, πόσα στοιχεία πήρε ο θείος του ο Σόλωνας από τους ιερείς της Σαίδας και δεν ντρέπεται να τα χρησιμοποιήσει. Κρίμα και τον είχα πιο Έλληνα

quote:
Γνωρίζεις την διαφορά γνώστη μου, ή πρέπει κι αυτό να στο υπενθυμίσω;

Εεεε.... τι να πω τώρα; Με αποστόμωσες. Να είσαι καλά που μου θύμισες ότι Τίποτε δεν δίνει μεγαλύτερη θρασύτητα από ότι η άγνοια της άγνοιας

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 09:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος καλώς ήλθες στο τόπικ αυτό!

Αισθάνομαι πως ο Λάου Τζε,σε ό,τι κι αν αναφέρεται,έχει κατά νου την εσωτερική πάλη του ανθρώπου να γνωρίσει και να "απογυμνώσει" εαυτόν ,από κάθε τι περιττό για το ίδιο το πνεύμα.
Οι λέξεις 'αγώνας' και 'υπομονή',δεν είναι αντίθετες,συμβαδίζουν.Σε αυτήν την προσωπική πνευματική αναζήτηση,μα και οπουδήποτε αλλού στη ζωή μας, απαιτείται υπομονή ώστε να μην απελπιστούμε από τις αποτυχίες μας ,να αντέξουμε τον πόνο ή την κόπωση.Έτσι στην ουσία με εφόδιο και αυτήν, οδηγούμαστε στην επίτευξη των ιδικών μας στόχων ,πορευόμαστε ως το μέλλον.

Οι λέξεις και οι φράσεις αποκτούν διαφορετικό νόημα για το καθένα όταν εξαρτώνται από τα ιδιαίτερα φίλτρα με τα οποία τις επεξεργάζεται.Άρα εναπόκειται σε εμάς τους ίδιους η πλευρά που θα επιλέξουμε να τις διαβάσουμε.
Η κινέζικη λογική όπως διαμορφώθηκε στους αιώνες,τόσο μέσα από τον Ταοϊσμό όσο και από το Κομφουκιανισμό,χαρακτηρίζεται από μια διάθεση συμφιλιωτική,ήρεμη με στόχο σαν ιδεώδες ,την απόλυτη γνώση και έλεγχο του εαυτού μας!Ύπο το πρίσμα αυτό οφείλουμε να κοιτάξουμε το παραπάνω απόσπασμα.Άρα εδώ "υπομένω" δε σημαίνει υποτάσσομαι μα μεταλλάσσομαι σε ό,τι είναι απαραίτητο για το πνεύμα μου.

Τελειώνοντας,ένας μεγάλος δάσκαλος της Τέχνης έλεγε πως <<Η Υπομονή είναι Ενέργεια>>.
Και πώς να μην είναι όταν σε εφοδιάζει με τη μέγιστη εσωτερική δύναμη!!

ΥΓ1.Συμπτωματικά thoth,μελετώ τελευταία τη σχέση Ταοϊσμού και πολιτικής..Έχει γούστο να ομοιάζουν και οι πηγές μας.

ΥΓ2.Μια συζήτηση γίνεται καλή με υπομονή και ηρεμία!Να'στε καλά.

Ευχαριστώ και χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 10:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ2.Μια συζήτηση γίνεται καλή με υπομονή και ηρεμία!Να'στε καλά.

ΟΚ. Δεν θα συνεχίσω τον "διάλογο" με τον Αίολο, σε αυτό το topic. Εξάλλου δεν τον επεδίωξα. Όταν κάποιος μου απευθύνεται οφείλω να του απαντήσω. Κι αυτό έγινε με την τοποθέτησή του Αίολου για την Αίγυπτο. Απλά υπάρχει μια "άγνωστη προϊστορία" μας.

ΤΑΟ, το βιβλίο "Η Κατανόηση των Μυστηρίων" του Ουέν Τσου το έχεις διαβάσει; Αυτή είναι η βασική μου πηγή για την Ταοϊστική φιλοσοφία στο θέμα της πολιτικής.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΤΑΟ ευχαριστώ για την πολιτισμένη και ευγενική απάντησή σου.
Ίσως κάνω κάποια λάθη όπως όλοι μας. Προσπαθώ να τα διορθώνω όταν
μού επισημαίνονται με σαφήνεια και με ευγένεια.

Γνώση χωρίς παιδεία είναι άχρηστη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 14:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Αίολε,είμαι εγώ αυτή που πρέπει να σε ευχαριστήσω που έκανες τον κόπο να διαβάσεις το post μου.Ελπίζω το ενδιαφέρον σου να κρατηθεί αμείωτο.Θα δεις άλλωστε ότι η ταοϊστική φιλοσοφία και όχι μόνο,συναντά σε πάρα πολλά σημεία την ελληνική,αγαπημένη όλων μας!
Αν μου το επιτρέψει ο χρόνος,θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω μια συγκριτική αναφορά ανάμεσα τους.

Καλέ μου master,ναι το έχω διαβάσει,όπως πρόσφατα και την "Εισαγωγή στην κινέζικη σκέψη" του Μαρσέλ Γκρανέ.Κάπου συναντηθήκαμε

Κι επειδή σήμερα νιώθω πολύ πολύ καλή,ιδού κι ελπίζω να το δείτε..

Αγάπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 14:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ!Κάποιος συντονιστής παρακαλώ να με διορθώσει ,γιατί όσο καλά κι αν νιώθω,μάλλον δεν είναι η μέρα μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 16:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία.... Κάνω μια πρόταση: Άσε πάνω μου το βιβλίο "Η κατανόηση των Μυστηρίων" από το οποίο έχω αρχίσει να δακτυλογραφώ επιλεγμένα αποσπάσματα. Εάν μπορέσεις παρουσίασέ μας από το άλλο βιβλίο που λες κάποια σημαντικά στοιχεία.

Τι λες;

"Η ισχύς εν τη ενώσει"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 10:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ωραία.... Κάνω μια πρόταση: Άσε πάνω μου το βιβλίο "Η κατανόηση των Μυστηρίων" από το οποίο έχω αρχίσει να δακτυλογραφώ επιλεγμένα αποσπάσματα. Εάν μπορέσεις παρουσίασέ μας από το άλλο βιβλίο που λες κάποια σημαντικά στοιχεία.

Τι λες;

"Η ισχύς εν τη ενώσει"


Παρακαλώ thoth.....Έχεις κατά νου κάποιο σχέδιο?

Χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 11:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακαλώ thoth.....Έχεις κατά νου κάποιο σχέδιο?

Τίποτε ιδιαίτερο ή ξεχωριστό TAO. Απλώς, εδώ και χρόνια, με καίει το γεγονός ότι έχουμε - οι περισσότεροι - άγνοια σχετικά και με αυτήν την όψη του Ταοϊσμού.

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε μια πιο μυστικιστική και λεπτοφυή όψη του Ταοϊσμού και πιστεύουμε - λανθασμένα - ότι ο Ταοϊσμός μας προτρέπει να αφήσουμε αυτήν την κοσμική ζωή και να χωθούμε σε κάποια σπηλιά για να ξεφύγουμε από την... "κακούργα κοινωνία". Θεωρώ ότι ο Ταοϊσμός είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο και πιο ευρύ που αγκαλιάζει όλη την κοινωνική έκφραση και έχει αξιόλογες διδασκαλίες και προτάσεις για την φιλοσοφική προσέγγιση των κοινωνικό-πολιτικών προβλημάτων. Για αυτό και θα προσπαθήσω να παρουσιάσω - αργότερα - αυτό το "πρόσωπο" του Ταοϊσμού, με αποσπάσματα και σχόλια από το βιβλίο που προανέφερα.

Εάν βρίσκεις κι εσύ κάποια τέτοια αποσπάσματα θα ήταν ωραίο να τα παραθέσεις για να δείξουμε μια πιο ολιστική εικόνα του Ταοϊσμού.

Βέβαια η πρόσκλησή μου επεκτείνεται και σε όποιον άλλον παρακολουθεί αυτό το topic.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ότι ο Ταοϊσμός μας προτρέπει να αφήσουμε αυτήν την κοσμική ζωή και να χωθούμε σε κάποια σπηλιά για να ξεφύγουμε από την... "κακούργα κοινωνία".



Από τα ελάχιστα που έχω γνωρίσει και κατανοήσει ,είναι το εξής...το Τάο είναι ακριβώς μέσα στο σπίτι.Βρίσκεται μέσα μας και μεταμορφώνοντας τον εαυτό μας,ανακαλύπτουμε τον τρόπο να αποκαταστήσουμε την ψυχή.
(Ελπίζω μέχρι στιγμής να μετέφερα κάτι από αυτό.)

Η φιλοσοφία του Ταοϊσμού είναι όντως πολύ πλατιά και ίσως να ανταποκρίνεται παντού,σα χαμαιλέοντας διατηρώντας ωστόσο την ουσία της.Το πώς έχει επιδράσει στην κοινωνική και πολιτική ζωή ενός ολόκληρου πολιτισμού,είναι πράγματι ενδιαφέρον.Αν και από τη στιγμή που κάτι τέτοιο άρχισε να συμβαίνει,την οδήγησε πιθανώς στο δογματισμό και την παρακμή.

Όμορφα λοιπόν,ας βρούμε την αλήθεια της και την Αλήθεια εντός μας!

Καλή συνέχεια,να'στε καλά.
(ευχαριστώ για τη σωτήρια επέμβαση στην...αγάπη μου!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(Ελπίζω μέχρι στιγμής να μετέφερα κάτι από αυτό.)

Και με τον καλύτερο τρόπο...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy