ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΝΑΪΤΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
captaink
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 20:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους captaink  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΝΑΪΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ PAULO COELO ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 20:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ captaink καλώς όρισες στο esoterica. Eύχομαι καλή παραμονή και γόνιμες και δημιουργικές συζητήσεις.

Aν ζητάς να μάθεις εγκυκλοπαιδικά κάποια πράγματα για το Tάγμα η βιβλιογραφία είναι τεράστια, ιδιαίτερα αν γνωρίζεις καλά αγγλικά.
Aν σε ενδιαφέρει να το προσεγγίσεις ώστε να ενταχθείς, ενδεχομένως, στους κόλπους του, ο τρόπος προσέγγισης είναι λάθος.

Eχε υπ' όψιν ότι:
Kατά τη διάρκεια της μάχης έψαλλαν
non nobis Domine non nobis sed nomini tuo da gloriam

Eπίσης
κατά την μύησή τους, μία από τις ερωτήσεις ήταν ακόλουθη:
You ask a great thing, for you see only the outword trappings of the Order...
You will find it very difficult to be unable to follow your own will in anything...
Do you swear to God and our Lady that you will, all your days obey the Master of the Temple and all others placed in authority over you?


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 20:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζεις και Αγγλικά, φίλε captaink, ή θες μόνο Ελληνικά;

Τί ακριβώς επιθυμείς να μάθεις, και τι ξέρεις ήδη;

Στο esoterica είναι συνηθες ο αρχικός συγγραφέας να αναπτύσει λίγο το θέμα, τουλάχιστον στον βαθμό που γνωρίζει...

Κατά τα άλλα νομίζω οτι ήδη υπάρχει θέμα για τους Ναΐτες, αν κάνεις "αναζήτηση"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 22:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς δεν μπορεί μέσα σε μια απάντηση να σου περιγράψει πλήρως το ρόλο και την υπόσταση του τάγματος. Πιο παλιά στο forum αυτό έγιναν πολλές αναφορές στο τάγμα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μηχανή αναζήτησης του forum δίνοντας το λήμμα "Ναϊτες Ιππότες" ή (as always) να χρησιμοποιήσεις το Google (www.google.com) δίνοντας το λήμμα "Knights Templar".

Πάντως το βιβλίο που ανέφερες δίνει ελάχιστες πληροφορίες. Σχετική βιβλιογραφία all time classic για τους Ναϊτες είχα δώσει παλαιότερα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=466. Η Ελληνική βιβλιογραφία είναι πολύ περιορισμένη. Ελπίζω να γνωρίζεις τουλάχιστον Αγγλικά για να έχεις πλήρη εικόνα για το τάγμα αυτό. Επίσης αν πραγματικά θέλεις να μάθεις πολλά, να είσαι έτοιμος για εκατοντάδες ώρες ανάγνωσης...

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 05:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, θα συνιστούσα σε όποιον θέλει να μελετήσει τους Ναΐτες, να διαβάσει πρώτα την τεκμηριωμένη ιστορία.
Είναι από μόνη της εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, και αγγίζει και τις Σταυροφορίες, το Βυζάντιο και όλην την Ευρώπη, καθώς φυσικά και τους "Ιερούς Τόπους".

Μετά, αν ακόμα to επιθυμεί, μπορει να διαβάσει και τις πιό αμφιλεγόμενες εκδοχες, με κάπως πιο προσγειωμένο νου.

Δηλώνω δε εδώ, οτι θεωρώ τις εργασίες των Baigent, Leigh και σια. σαν το Ναϊτικό αντίστοιχο των κυρίων Φουράκη και σια. Στην Ελλάδα. Πολλά υπονοούμενα, πολλές βαθυσήμαντες δήθεν συμπτώσεις, που στην ουσία δεν λένε τίποτα, πολύ τράβηγμα απο τα μαλλιά, ρε παιδί μου, και πολύ συνομοσία.

(Δέχομαι δημιουργικό διάλογο επί της άποψής μου αυτής)

Πάντως, αν σας αρέσει το είδος, διαβάστε τα, εγώ την γνώμη μου μόνο λέω. Αλλά και τα "απόκρυφα" να θέλετε να μελετήσετε, δεν βλάπτει και λίγο γνώση της αληθινής ιστορίας.

Κ.

Το λίνκ του ΟΑ δίνει τα αρχικά OSMTH!
Ρε, ο Σμίθ είναι, ο κακός απο το ματριξ! Πασχάλη...!
Αστειεύομαι Θώθ, είναι αργά, και

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Your Dying Bride
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 21:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Your Dying Bride  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exw diabasei kai to "Holy Blood, Holy Grail" twn
Michael Baigent, Henry Lincoln, Richard Leigh metafrasmeno sta ellhnika. Yparxei kai mia meleth metafrasmenh sta ellhnika apo kapoion kyrio Read pou estiazetain perissotero sthn istorikh katagwgh kai drash twn naitwn. Enas filos mou pou asxoleitai, neyriase para poly otan tou to edei3a, giati, opws eipe, einai teleiws ana3iopisto. Pantws to biblio ayto pairnei 8esh kata twn kathgoriwn kai presbeyei thn a8wothta twn Naitwn. Mhn perimenete na breite se ayto analyseis gia ton Bafomet opws perimena, giati 8a xasete. To "Holy Blood, Holy Grail" einai ena apo ta pio amfilegomena biblia tou 20ou aiwna pou omws a3izei na diabastei kata th gnwmh mou, ane3arthta apo ta symperasmata pou 8a synagei kaneis.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 16:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ θυμάμαι καλά, υπήρχε και ένα άρθρο του esoterica.gr για τους Ναΐτες. Δέν είμαι 100% σίγουρος, αν κάποιος ξέρει ας μασ πεί ή ας με διορθώσει.

(Αγαπητέ admin, ή ανεύρεση άρθρων στην παρούσα της μορφή είναι εξαιρετικά δύσκολη (όπως διαπίστωσα). Θα ήταν χρήσιμο να υπήρχε μια πλήρης λίστα με λινκ)

Θά ήθελα να επισημάνω οτι όσο μιλάμε για τους Ναΐτες, τείνουμε να ξεχνάμε τους μεγάλους αντίπαλούς τους, τους Ιωανίτες!

Οι Ιωανίτες, μάλιστα, έχουν μέχρι σήμερα αδιάσπαστη συνέχεια (κάτι που δεν ισχύει για τους Ναΐτες), με την μορφή των ανιδιοτελών ασθενοφόρων του St. John's Ambulance!

Αν και πιστεύω οτι ο κόσμος χωρίζεται (όπως και στην περίπτωση Παναθηναΐκου - Ολυμπιακού) στους οπαδούς των Ναϊτών, στους οπαδούς των Ιωανιτών, και σε μια μικρή ασήμαντη μειωνότητα - κι εγώ προσωπκά δηλώνω με τους Ναΐτες, καλό είναι να ακούγωνται και οι άλλοι που και που, έτσι για να έχουμε ματς.

Kynikos - O Δισειδαιμωνολόγος της Περιφερείας σας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 16:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ θυμάμαι καλά, υπήρχε και ένα άρθρο του esoterica.gr για τους Ναΐτες. Δέν είμαι 100% σίγουρος, αν κάποιος ξέρει ας μασ πεί ή ας με διορθώσει.


Η μυστική ιστορία των Ναϊτών Ιπποτών

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 02:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και τόπικ: to mustiko twn naitwn


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 11:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και τόπικ: to mustiko twn naitwn

Ωραία, Zadok,

Τώρα που να συνεχίσουμε την συζήτηση;
Γιατί μάλλον πρέπει να συνεχιστεί...

Θα γράψω και στο άλλο τόπικ, να δούμε πιο θα υπερυσχίσει, καλό θα ήταν να υπήρχε μόνο ένα...

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 21:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Exw diabasei kai to "Holy Blood, Holy Grail" twn
Michael Baigent, Henry Lincoln, Richard Leigh metafrasmeno sta ellhnika. Yparxei kai mia meleth metafrasmenh sta ellhnika apo kapoion kyrio Read pou estiazetain perissotero sthn istorikh katagwgh kai drash twn naitwn. Enas filos mou pou asxoleitai, neyriase para poly otan tou to edei3a, giati, opws eipe, einai teleiws ana3iopisto. Pantws to biblio ayto pairnei 8esh kata twn kathgoriwn kai presbeyei thn a8wothta twn Naitwn. Mhn perimenete na breite se ayto analyseis gia ton Bafomet opws perimena, giati 8a xasete. To "Holy Blood, Holy Grail" einai ena apo ta pio amfilegomena biblia tou 20ou aiwna pou omws a3izei na diabastei kata th gnwmh mou, ane3arthta apo ta symperasmata pou 8a synagei kaneis.

Στο link που έδωσα (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=466) αναφέρομαι και σε άλλα πολύ κατατοπιστικά βιβλία.

Πάντως για τον Baphomet θα βρεις καλύτερες πληροφορίες στο βιβλίο "Genisis, the first book of revelations" του David Wood. Αν και είναι δυσεύρετο περιέχει πολλές και εξαιρετικές πληροφορίες.

Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 05:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παραθέσω και εγώ τους τίτλους δύο βιβλίων που νομίζω οτι θα φανούν χρήσιμα σε όποιον μελετάει το θέμα.

Και τα δύο είναι Αγγλικά, αμφιβάλλω αν υπάρχει Ελ. μετάφραση, ίσως γιατί δεν περιέχουν τον απαραίτητο βαθμό φαντασιοπληξίας που απαιτεί η σημερινή αγορά...

Έν τουτις, και τα δύο είναι γραμμένα από ανθρώπους που πιστυεύουν οτι οι Ναΐτες είχαν τουλάχιστον κάποια επιρροή στην εξέλιξη της Δυτικής πνευματικής πορείας. Τον πρώτο συγγραφέα τον βρήκα ιδιαίτερα αντικειμενικό, ενώ η δεύτερη συγγραφέας είναι λίγο ζητιανοπαρέα στα επιχειρήματά της, τα οποία τα επαναλαμβάνει πολλές φορές εκεί που δεν χρειάζεται, συχνα υπό μορφης "ερωτήσεων", και έτσι γίνεται μάλλον ανιαρή.
Παρ'όλα αυτά, δίνει καλές πληροφορίες, και στην τελική ανάλυση δεν ισχυρίζεατι κάτι που να μην τεκμηριώνεται.

Λοιπόν, ορίστε:-

The Templars and the Assasins: The Militia of Heaven.
James Wasserman - Destiny Books 2001

Το μισό βιβλίο είναι για τους Ναΐτες, το άλλο μισό για τους Ασσασίνους, αλλά δείχνει πολλές ενδιαφέρουσες συσχετίσεις. Ο συγγραφέας είναι μέλος του ΟΤΟ.

The Templars and the Grail: Knights of the Quest
Karen Ralls - Quest Books 2003
Το μισό βιβλίο δίνει (με καλή περίληψη) τα ιστορικά γεγονότα, το άλλο μισό αναφέρει τους περισσότερους μύθους που έχουν αναπτυχθει.

========

Το πρόβλημμα με πολλά απο τα "νεο-Εποχίτικα" βιβλία είναι οτί ακόμα κι αν δεν παρεκτρέπονται με προλήψεις τύπου Bagent & Leigh, για Τίμια Ξύλα, Λόγχες του Λογγίνου και άλλα παρόμοια κουραφέξαλα (λες και ζούμε στον Μεσσαίωνα), καμμια φορά, λόγω υπερβολικού ρομαντισμού, το παρατραβάνε.

ΠΧ, κοίταζα πρόσφατα ένα βιβλίο με τίτλο "Οι Ναΐτες Ιππότες στην Εποχή του Υδροχόου" (έλεος!) οπου σε ένα σημείο προσπαθούσε να δώσει ιδιαίτερη σημασία στην σχέση Ναΐτων και Καθαρών.

Τώρα, όποιος ξέρει την (τεκμηριωμένη) ιστορία, ξέρει οτι οι Ναΐτες υπήρξαν ένα από τα κύρια όργανα στην σφαγή των Καθαρών, κατα την λεγόμενη Αλβιγιενσιανή "Σταυροφορία". (Ίσως η πιο μεγάλη ντροπή τους)

Το γεγονός οτι και τα δύο κινήματα (Ναΐτες και Καθαροί) είναι συμπαθεις στους νεο-εποχίτες, για ρομαντικούς λόγους, δεν νομίζω να διακιολογει την προσπάθεια των συγγραφέων του εν λόγω βιβλίου να μας πείσουν οτι «Οι Ναΐτες και οι Καθαροί ήταν φίλοι στά αλήθεια, και οι Ναΐτες προσπάθησαν να τους βοηθήσουν»!

Προσωπικά νομίζω οτι τέτοιου είδους λογοτεχνία υποβιβάζει την σοβαρότητα της έρευνας...

Αυτά προς το παρόν, more later, θέλω κάποια στιγμή να σχολιάσω και τα υποτιθέμενα γεγονότα του Μπάνοκμπερν...

ΜΦΧ

Κ

Edited by - kynikos on 10/06/2004 05:31:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Ναιτες δεν ειναι αυτοί που πλημυρισαν το κοσμο στο αίμα στο μεσαίωνα?

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.
Εσφαξαν όσους δεν ήξεραν ιστορία.

(άκουσα φήμες πως μερικοί Ναϊτες κυκλοφορούν ακόμα ελέυθεροι...)

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Labolas Glasya:
"Οι Ναιτες δεν ειναι αυτοί που πλημυρισαν το κοσμο στο αίμα στο μεσαίωνα?"

Ένα πράγμα μόνον θα ήθελα να ρωτήσω:

Καθάρισε κάποιος μετά;;;
Αν ναι, ποιος, γιατί δεν βλέπω να έκανε και πολύ καλή "δουλειά"(;)...

Αν ξέρουμε ποιος ο υπεύθυνος,
θα ήθελα να υποβάλω τα παράπονά μου!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι.
Εσφαξαν όσους δεν ήξεραν ιστορία.

Καλά τους κάναν!
Και εμένα ώρες-ώρες μου'ρχεται να κάνω το ίδιο!
Θα'μαι Ναΐτης φαίνεται!

K.

Για όσους θέλουν να συμβάλουν σοβαρά, υπάρχει και το
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=1012&whichpage=2&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 21:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ντ-μιν-ακο τις ειρωνιες κρατα τες για παρτη σου.
Το ερωτημα ήτο απλό. Εσφαξαν κόσμο γιες ορ νοου?

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 22:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσφαξαν κόσμο γιες ορ νοου?

νιάου

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 22:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νιαου?

Θα σαι επηρεασμενη απο το ακρως εσωτεριστικο και πληρες νοηματων τοπικ ΠΩΣ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩ ΤΟ ΓΑΤΑΚΙ ΜΟΥ. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 12:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(άκουσα φήμες πως μερικοί Ναϊτες κυκλοφορούν ακόμα ελέυθεροι...)

amalia η καταγγελία σου είναι πάρα πολύ σοβαρή. Στην πυρά γρήγορα για να κοιμάται ήσυχα και ο φίλος μας ο Labolas Glasya.

Υ.Γ. : Το γατάκι είναι άσπρο ή μαύρο? Εχει σημασία.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 12:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερα σε ολους

Τελευταια κυκλοφορουν πολλα λογοτεχνικα βιβλια
που περιεχονται, με το προσχημα αυτο, πολλες αποψεις
σχετικα με τους Ναιτες. Μυστικες αποψεις, που περα απο
την εσωτερικη αποψη, διερευνουν και την πολιτικη η
κοινωνικη προσεγγιση του θεματος.
Ενα τετοιο ειναι "ο Θησαυρος των ναιτων"
Οπου μεταγενεστερος παππας αναζητα των χαμενο τους θησαυρο
αλλα ταυτοχρονα προσπαθει να διαλευκανει τον θανατο των τριων
που καταραστηκε ο Ντε Μαλαι.
Αρκετα ενδιαφερον βιβλιο

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 20:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"για να κοιμάται ήσυχα και ο φίλος μας ο Labolas Glasya"

Ειρωνιες απο εσωτερισταδες του σαλονιου τις επιστρεφω συστιμενες. Εκανα μια ερωτηση σχετικη με το τι εκαναν στο μεσαιωνα οι σημερινοι μασονοι πρωην ναιτες και πηγατε να μου το γυρισετε αλλου.
Τελικα τι ακριβως εκαναν αυτοι οι περιφημοι ναιτες εκτος απο το να ρουφανε χασισι και να σκοτωνουν στη ψυχρα για λιγο χρυσαφι?

Μπορειτε να απαντησετε ή θα σας βαλει χερι ο ΜΕΓΑΣ ΜΑΓΙΣΤΡΟΣ? Αντε γιατι καποια στιγμη πρεπει να τα πουμε με το ονομα τους τα πραγματα. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Python54
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 17:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Python54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Τυχαία και με μεγάλη καθυστέρηση έπεσα στο σχετικό θέμα. Οφείλω να σας τονίσω ότι το 80% των γραφομένων για το συγκεκριμένο θέμα πιο πάνω είναι τερατολογίες και ανακρίβειες.
Είμαι κάθετος σ' αυτό γιατί τυχαίνει να είμαι μέλος του Ordo Supremus Militaris Templi hierosolymitani δηλαδή του Ταγματος των Ναϊτών Ιπποτών που στα 887 χρόνια της ζωής του έχει να επιδείξει ως επί το πλείστον θετικά στοιχεία για τον Χριστιανισμο και την ανθρωπότητα. Δεν γνωρίζω αν κανείς από σας ενδιαφέρεται ακόμη για μια συζήτηση επί του θέματος αλλά είμαι πρόθυμος να το κάνω.
Φιλικά
ΠύθωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 00:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, Python54!

Αλήθεια, μόνο σε τούτο το θέμα μπήκες και δεν έχεις περιηγηθεί στο υπόλοιπο esoterica;

Έχει αναπτυχθεί μία ενδιαφέρουσα συζήτηση στο θέμα Το μυστικό των Ναϊτών, όπου ακόμα και ένας "μυημένος" όπως εσύ, θα βρει πολλά να μελετήσει...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 23:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλοι

Τυχαία και με μεγάλη καθυστέρηση έπεσα στο σχετικό θέμα. Οφείλω να σας τονίσω ότι το 80% των γραφομένων για το συγκεκριμένο θέμα πιο πάνω είναι τερατολογίες και ανακρίβειες.
Είμαι κάθετος σ' αυτό γιατί τυχαίνει να είμαι μέλος του Ordo Supremus Militaris Templi hierosolymitani δηλαδή του Ταγματος των Ναϊτών Ιπποτών που στα 887 χρόνια της ζωής του έχει να επιδείξει ως επί το πλείστον θετικά στοιχεία για τον Χριστιανισμο και την ανθρωπότητα. Δεν γνωρίζω αν κανείς από σας ενδιαφέρεται ακόμη για μια συζήτηση επί του θέματος αλλά είμαι πρόθυμος να το κάνω.
Φιλικά
Πύθων



Κι άλλος Αυθεντικός μυημένος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy