ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2002, 16:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ DREAMWALKER.H ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ ΕΥΑΤΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΑΖΙΖΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ,ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ "ΙΣΤΟ" ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΣΩ.

ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΚΟΣΜΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΕΥΑΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ;
ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ;

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 17:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΣΙΣΙΦΕ!
Το ξέρεις ότι έιναι ένα θέμα που με έχει απασχολείσει πολύ τον τελευταίο καιρό,(!) και επίσης με έχει απασχολείσει πολύ στο παρελθόν;
Κάπου βαθιά μέσα μου πιστέυω ότι υπάρχουν τα παράλληλα σύμπαντα και ότι "υπάρχω" και κάπου εκέι.
Μερικές φορές νομίζω ότι μπορώ να "μεταφερθώ" εκεί μέσω από τον κόσμο των ονείρων(πχ. δεν ήταν το σπίτι μου αλλά "ήξερα"ότι ήταν το σπίτι μου)κτλ...
Ρωτάς αν υπάρχει αλληλεπίδραση, των παράλληλων κόσμων και εαυτών...
Πιστέυω ότι υπάρχει.
Εκέινο που δεν ξέρω είναι το πως θα μπορέσουμε ποτέ να έρθουμε σε επαφή μαζί τους... ποιος ξέρει;
Φιλκά,
Ίαιρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 23:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα όλα αυτά φαίνονται ωραία, όμως πόσο αληθινά μπορεί να είναι;

Όταν μιλάμε για παράλληλα σύμπαντα και για άλλους εαυτούς, δεν πρέπει να ξεχνάμε την ιδιότητα του εαυτού. Υπάρχει απόλυτη σύνδεση/ταύτιση με αυτό που ονομάζουμε ψυχή και κατά συνέπεια το σύνολο της ψυχής όπως "γνωρίζουμε" δεν επιδέχεται παράλληλες εκφάνσεις. Δεν μπορεί δηλαδή η ψυχή να βρίσκεται ταυτόχρονα σε δύο έστω μέρη. Αν κάτι τέτοιο ήταν δυνατό, τότε οι οπαδοί τηε μετενσάρκωσης θα είχαν πολλά να σκεφτούν και άλλα τόσα να αναθεωρήσουν (βέβαια αυτό δεν αποτελεί από μόνο του απόδειξη ότι δεν υπάρχουν παράλληλοι εαυτοί).

Πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αλληλεπίδραση μεταξύ των παράλληλων συμπάντων στα πλαίσια της "συνάντησης" των δύο εαυτών μας απλά και μόνον γιατί είναι αδύνατο τα υπάρξει διπλή συνείδηση. Δεν μπορεί δηλαδή ταυτόχρονα να υπάρχουν δύο ανεξάρτητα τμήματα εαυτού, τα οποία όμως να αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο. Φανταστείτε τη σκηνή του να συναντούσατε στο δρόμο τον εαυτό σας (σε οπτική επαφή). Δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι δυνατό.

Ίσως υπάρχουν (το ελπίζω) άλλοι κόσμοι, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν ταυτόχρονα άλλοι εαυτοί μας. Το θέμα έχει βέβαια και φυσικομαθηματικές προεκτάσεις όμως κάθε προσέγγιση μέχρι τώρα αποδείχθηκε ημιτελής.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2002, 20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΦΙΛΕ Oculatis Abis ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΠΛΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥ.
ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΑΥΤΗΝ Η ΕΠΑΦΗ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΑΣ;
Α ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΝΤΕ ΣΑ ΒΟ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΠΑ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.ΚΑΙ ΠΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΕ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ ΕΚΕΙ. ΣΕ ΜΙΑ ΖΗΣΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΓΕΦΑΛΟΥ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΠΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ,ΕΤΣΙ ΠΟΥ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΠΕΙΣΕ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΕΥΑΤΟΥ.ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΟΣΜΟ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 23:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Σίσιφε απ' ότι φαίνεται μας ξέχασαν. Δεν πειράζει.
Σχετικά με την επαφή μέσω ονείρου δεν θα συμφωνήσω καθώς επιστρέφουμε πάλι στο ότι θα πρέπει αναγκαστικά να υπάρχουν 2 ξεχωριστοί εαυτοί που θα λειτουργούν ανεξάρτητα ο ένας από τον άλλο, αλλά ταυτόχρονα θα ανήκουν στο ίδιο άτομο. Δεν το βρίσκεις λίγο δύσκολο;

Σχετικά με τα υπόλοιπα που περιέγραψες, ο όρος είναι déjá vú (ντέζα βου) και σημαίνει ότι έχω την αίσθηση πως έχω ζήσει αυτό το γεγονός και πιο πριν. Ο όρος δεν είναι πλήρης καθώς υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις στην αίσθηση του επαναλαμβανόμενου. Έτσι υπάρχει το déjá vecú που σημαίνει έχω ήδη ζήσει αυτό το γεγονός, το déjá entendú που σημαίνει έχω ήδη ακούσει κάπου αλλού αυτόν τον ήχο, τη μουσική κλπ, το déjá sentí που σημαίνει έχω ήδη ζήσει αυτό το συναίσθημα και το déjá vivité που σημαίνει έχω ήδη επισκευτεί αυτό το μέρος πιο παλιά. Ελπίζω να σου έδωσα τα βασικά γι' αυτό που αναφέρεις.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 19:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Oculatis Abis ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΑΝ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΓΥΡΩ ΘΑ ΠΗΓΑΝ.
ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.
ΟΛΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΝ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΥΚΛΩΜΑ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ; ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΠΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ (=ΜΠΑΤΑΡΙΑ) ΘΑ ΠΡΕΙΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ.ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗΣ

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 23:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίσιφε δεν θα συμφωνήσω μαζί σου στην ερμηνεία που έδωσες. Η αναγκαιότητα της κυκλικής κίνησης δεν αναφέρεται πουθενά ως επίσημη μορφή κυβερνητικής και νομοταξίας στο σύμπαν. Πολύ απλά πιστεύω πως ο όρος παράλληλο σύμπαν με προσωπικές συνδέσεις και προεκτάσεις, έχει να κάνει με το αν ο εαυτός μας μπορεί να λειτουργήσει σε μια δεδομένη στιγμή ή και αιώνια με δύο διαφορετικές εκφάνσεις, ανεξάρτητες η μία από την άλλη. Η λογική της κυκλικής αλληλεξάρτησης που έθεσες προηγουμένως πρέπει να εμπλέξει αναγκαστικά και κάθε τι άλλο που έχει οντότητα και ενέργεια, καθώς ένας τέτοιος νόμος δεν μπορεί να δράσει επιλεκτικά και μόνον για τους ανθρώπους ή τουλάχιστον για την έννοια του εαυτού. Ζω, υπάρχω, μεταβάλλομαι πάντοτε αυτόνομα. Ναι μεν το κάθε τι στο σύμπαν επηρεάζει την εξέλιξή μου (ακόμη και το πέταγμα μιας μύγας), όμως η παρουσία μου στο σύμπαν είναι μονοσήμαντη και ανεπανάληπτη. Στη διαδικασία της δημιουργίας τίποτε δεν μπορεί να δημιουργηθεί όμοιο 100% με κάτι άλλο. Ως προέκταση αυτού λέμε ότι ο εαυτός μας είναι μοναδικός και ανεπανάληπτος και δεν μπορεί να υπάρχει αντίγραφό του 100% ακριβές με το πρωτότυπο, γι' αυτό άλλωστε το ένα λέγεται αντίγραφο και το άλλο πρωτότυπο. Συμφωνώ στο ότι μπορεί να υπάρχει αλλού στο σύμπαν ζωή, αλλά οχι με τέτοια εξέλιξη.

Η θεωρία της Κούφιας Γης ναι μεν είναι ενδιαφέρουσα, πλην όμως δε σχετίζεται με αυτό το topic. Σχετικά με τη μεταφορά ενέργειας, θίγεις ένα άλλο θέμα που έχει πολλές φυσικομαθηματικές προεκτάσεις και σχετίζεται με την εντροπία, αλλά και με το αν η ποσότητα ενέργειας που υπάρχει στο σύμπαν είναι απροσδιόριστη, άπειρη ή πεπερασμένη, θέματα για τα οποία δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να απαντήσει.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 12:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE SISIFE EXW MIA DIKIA MOU EKDOXH GIA TO THEMA TWN PARALLHLWN KOSMWN.

THA KANW MIA PAROMIWSH KAI NOMIZW PWS ME EKFRAZEI ARKETA ME AYTO POU PISTEYW.
OPWS EINAI TO RADIOFONO POU BOREI NA PIASEI POTE MESAIA POTE BRAXEA POTE FM APLA ME MIA METATOPISH APO ENA KOUBI.

KAPWS ETSI MALLON PISTEYW PWS EINAI KAI TA PARALLHLA SYBANDA.

TO EAN BOROUME NA TA ANDILIFTHOUME H OXI EINAI KATI XEXORISTW
KAI MALLON PISTEYW PWS PREPEI NA EREYNITHEI DIAFORETIKA.

DEN XERW EAN AYTO POU ANEFERA EINAI KATATOPISTIKO.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 22:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ,ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ..
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙA ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ?
ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ,ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ?
Η ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΛΙΚΗ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ Η ΟΝΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ..MPOREI EKEI NA EXOYME KANONIKA
ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΟΠΩΣ π.χ ΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ

ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΙΧΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ENIGMA :

"..ΤΗΕ SHAMAN SAYS,MAN IS THE DREAM OF THE DOLPHIN.."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 00:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα μου θυμίσατε ένα ρητό του Edgar Allan Poe:

"...is that all we see or seem but a dream within a dream?" so very true...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 16:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΣΑΣ ΕΛΕΙΨΑ ΚΑΘΟΛΟΥ

ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥ ΙΔΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΨΥΧΗ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.

ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

"WITH A BIT OF A MIND FLIP YOU ARE INTO THE TIME SLIP AN NOTHING CAN BE THE SAME"

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2002, 13:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κοιμάστε σε ποιό Σύμπαν άραγε βρίσκεσαι?.. Η θεωρία των παράλληλων Συμπάντων με την ένοια ότι ταυτόχρονα και σε διαφορετικά επίπεδα συνηπάρχουν τα πάντα το αποδέχομαι . Τώρα το ότι ταυτόχρονα συνηπάρχει άλλος ένας ίδιος με εμένα κάπου με προβληματίζει γιατί πιστεύω ότι η ψυχή του καθενός είναι μοναδική (ατομική) βέβαια από την άλλη επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα όσο αφορά την φύση αυτού που αποκαλούμε "Ψυχή" μπορεί και αυτό που προτείνεις να είναι εφικτό.Πάντως στα ερμητικά κείμενα αναφέρει ότι το ΠΑΝ συνηπάρχει ταυτόχρονα παντού ήτοις εμείς φτιαγμένοι από την ουσία του ΠΑΝ θεωρητικά συνηπάρχουμε και εμείς παντού... Τελειώνοντας με αυτήν την μπερδεμένη σκέψη θέλω να στείλω ένα μύνημα στο άλλον μου ευατό "Κόψε την μάσα ρε Πάχυνα"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 01:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΚΟΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΔΑΙΔΑΛΟ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ,ΒΛΕΠΕ ΔΟΝ ΧΟΥΑΝ,ΣΟΥΦΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.ΡΙΧΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ WWW.INCUNABULA.ORG..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 06:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μοντέλο του πληθωρισμικού σύμπαντος της σύγχρονης φυσικής συμφωνεί με την θεώρηση της «εσωτερικής διδασκαλίας», που παρομοιάζει το σύμπαν να αποτελείται από όλο και λεπτότερες φλούδες. Αυτές οι φλούδες είναι κοσμικά επίπεδα που εντάσσονται σε ένα χώρο Ν διαστάσεων, και επικοινωνούν μεταξύ τους.( αντιστοιχούν στις μαύρες τρύπες της αστροφυσικής). Ο ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ μας διαζώζει τι έγραφαν οι Δημόκριτος και Λέυκιπος για τον κόσμο.

«ο Δημόκριτος υποστηρίζει τα ίδια με τον Λεύκιππο, ότι υπάρχουν άπειροι κόσμοι με διαφορετικά μεγέθη. Σε μερικούς από αυτούς δεν υπάρχει ούτε ήλιος ούτε Σελήνη, σε άλλους τα δύο αυτά ουράνια αντικείμενα είναι μεγαλύτερα από όσο στον δικό μας κόσμο, και σε άλλους περισσότερα. Τα διαστήματα μεταξύ των κόσμων είναι άνισα, σε μερικά μέρη υπάρχουν περισσότεροι κόσμοι, σε άλλα λιγότεροι, μερικοί αναπτύσσονται, μερικοί είναι στο αποκορύφωμα της ανάπτυξης τους και μερικοί παρακμάζουν. Αλλού οι κόσμοι γίνονται και αλλού αποσυντίθενται. Η καταστροφή τους οφείλεται στην αμοιβαία τους σύγκρουση...»

Η ταυτόχρονη παρουσία του ίδιου προσώπου σε δύο σημεία, δεν βλέπω σε τι θα ωφελούσε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 14:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU. (ESTW KAI EAN EXEI POLY BROXH)

FILOI THA EITHELA NA SAS RWTHSW SXETIKA ME TA ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ GIATI PREPEI YPOXREWTIKA NA YPARXOUN KAI O ANDISTIXOS MOU SE ENA PARALLHLO SYBAN ???????????

EAN PRAGMATI YPARXEI (PANDA MILAME THEORHTIKA) TOTE EXOUME NA KANOUME ME KATHREFTISMA TOU SYBANDOS. (MIRRORING-APEIRA)
ALLA AYTO EINAI ALLO ME TO PARALLHLO SYBAN POU SYMAINEI PWS DEN EINAI KATHREFTISMA TOU SYBANDOS POU ZOUME. (ANEY ADISTOIXEIWN)

THA EITHELA SE AYTO MIA APNDISH FILOI MOU.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 00:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
( sorry παιδια test κανω )
γιατι εχω προβλημα σε αλλο θεμα , και δεν μπορω να στειλω

.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mikra
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 17:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα.
εχτε δει το τρεξε Λωλα τρεξε?
ειναι και αυτο ενα υποθετικο με τα παραλληλο συμπαν. τι γνωμη εχετε αν το εχετε δει?
αν οχι δειτε το ειναι ενδιαφερον.

chstΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 23:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ...
Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ.
ΕΥΧΕΣ ΑΤΜΑ
ΥΓ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΤΡΕΞΕ ΛΟΛΑ" ,ΗΤΑΝ ΟΥΣΙΩΔΕΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kouman
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 00:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kouman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας και απο μενα
παραλληλο συμπαν υπαρχει οχι ομως οπως το ενοει ο φιλος σισιφος αλλα με την εννοια οτι υπαρχει υλη και αντιυλη .
δθλαδη για καθε μοριο υλης που υπαρχει στο συμπαν υπαρχει και ενα αλλο σωματιδιο το οποιο ειναι αρνητικα φορτισμενο και αθλο ωστε να κραταει την φυση σε ισιροποια.
αφτο ειναι πλεον επιστημονικα αποδεδιγμενο και πληρως αποδεκτο απο ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 13:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Επιτρέψατέ μου,να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου σχετικά με το
πολύ σοβαρό θέμα που έθεσε ο ΣΙΣΙΦΟΣ.
Διάβασα πολύ προσεκτικά την κάθε γνώμη και θέση κάθε φίλου-ης
που απάντησαν στο συγκεκριμένο θέμα.Παρατήρησα ότι υπάρχουν
αρκετές γνώμες και θέσεις οι οποίες σε αρκετά σημεία συγκλίνουν.
Υπάρχουν όμως και μερικά σημεία που κακώς κατά την γνώμη μου
ταυτίζονται με την έννοια "Παράλληλα σύμπαντα ή Κόσμοι".
Αρχικά θα ήθελα εκ προιμίου να θέσω μια ερώτηση:"Τι ακριβώς
εννοήτε ή θέλετε να εννοήτε με την έννοια Παράλληλα Σύμπαντα
(Π.Σ.)?"Διότι το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί ένα σημαντικό τελο-
λογικό αλλά και φιλοσοφικό πρόβλημα-θέμα.
Εγώ απλά θα προσπαθήσω να εκθέσω την γνώμη μου.
Κατ'αρχήν με τον όρο Π.Σ. εννοούμε έναν χώρο με αμφιμονοσήμαντη
ταύτηση.Βέβαια πάντοτε κάτω από το πρίσμα της Ευκλειδίου Γεω-
μετρίας.Συγκεκριμένα αν έχουμε παράλληλα επίπεδα η παράλληλες
ευθείες η παράλληλα στερεά,ίδια σε μέγεθος (πλην των ευθειών),τότε
δεχόμαστε οτι ισχύει μια πλήρης αμφιμονοσήμαντη ταύτηση των συγκεκριμένων σημείων,κάθε σχήματος,μεταξύ των.Κατ'αυτήν την
βασική έννοια θα μπορούσαμε να δεχτούμε την ύπαρξη Π.Σ.Πλην
όμως πάλι δεχόμαστε σαν βασικό Αξίωμα ΟΛΗ την θεωρία της συμ-
βατικής Γεωμετρίας.Εδώ πιθανότατα να υπάρχει κάποιο βασικό
σφάλμα,το οποίο δυστυχώς δεν μπορούμε να το εξαλείψουμε μια και
το φυσικό σώμα του ανθρώπου αντιλαμβάνεται τον χώρο του βάσει
αυτής της Γεωμετρίας.Φυσικά αν στραφούμε και προσπαθήσουμε να
δώσουμε εξηγήσεις του φυσικού χώρου βάσει της θεωρίας Libneitz,
τοτε τα πράγματα αλλάζουν ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ.(Προσπαθήστε να σχημα-
τίσετε,πχ. με μολύβι, μια γραμμή πάνω σ'ενα φύλλο χαρτί και από τις
ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙ
Ο ΣΗΜΕΙΟ.Σίγουρα δεν θα το καταφέρετε.Πλην όμως υπάρχει τρό-
πος!!!!!).
Οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι όταν θεώρησαν " οτι υπάρχουν
άπειρα παράλληλα σύμπαντα"δεν εννοούσαν ακριβώς την συνυπαρξί-
α και συνταύτηση,αλλά εννοούσαν την δομή του Κόσμου που αιώνες
αργότερα αποδείχτηκε από την Πυρηνική Φυσική.
Εάν δεχτούμε την Ψυχή του κάθε έμβιου οργανισμού σαν Μοναδικό-
τητα και Αποκλειστικότητα που περιγράφει την αντίστοιχη οντότητα
είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να δεχτούμε την ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ συνύπαρξη
της ΙΔΙΑΣ οντότητας με τα ΙΔΙΑ χαρακτηρηστικά σ'ένα Π.Σ.Πιστεύ-
ω οτι πάρα πολύ σωστά έθεσε το συγκεκριμένο θέμα κάποιος φίλος σ
απάντησή του.Πιθανότατα και με θεωρία ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική
της συμβατικής Γεωμετρίας,να μπορούσαμε να δεχτούμε κάποια ο-
ντότητα σ'ένα Π.Σ. με εντελώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ χαρακτήρα της δικης μας.
Ένα άλλο σημαντικό σημείο που πιστεύω ότι έχει γίνει παρανόηση
είνα το θέμα των καταστάσεων που περιγράφονται με τον γενικό
όρο "DEZA...............".Οι καταστάσεις DEZA (vu,etendu κλπ) ΔΕΝ
είναι καταστάσεις που αποδεικνύουν την ύπαρξη Π.Σ.Είναι ψυχικές
καταστάσεις αναμνήσεων ή επικτήτων πληροφοριών στο DNA κάθε
ατόμου,που έχει φυσικά την ικανότητα αναγνώρισης καταστάσεων
"DEZA".Συγκεκριμένα αν δεχτούμε οτι η Ζωή ανακυκλώνεται και
δεν καταστρέφεται (σαν ενέργεια),αλλά απλά μεταλαμπαδεύεται σε
διάφορες φόρμες οντοτήτων,τότε μπορεί να μεταφέρει και τις πλη-
ροφορίες του ατόμου της περασμένης του ζωής.Πάλι όμως εδώ
θα πρέπει να κάνουμε ορισμένες παραδοχές...............
Οπότε αντιλαμβανόμαστε το απόλυτο πρόβλημα του θέματος που
υφίσταται για την παραδοχή των Π.Σ.
Στο σημείο αυτό θα μπορούσε κάποιος να θέσει σαν παράδειγμα
ύπαρξης Π.Σ. την ιστορία (?) και τα αποτελέσματα (?) του πειρά-
ματος της Φιλαδέλφειας.Αλλά και αν δεχτούμε το συγκεκριμένο
σαν αληθινό συμβάν τότε ΔΕΝ μιλάμε για Π.Σ. αλλά για ύπαρξη
διαφορετικών διαστάσεων.(Αυτές μαθηματικώς ισύουν).
Προσωπικά πάντως δέχομαι την ύπαρξη άλλων διαστάσεων αλλά
αμφισβητώ την ύπαρξη Π.Σ. με την απλή τους έννοια.
..Το θέμα των Π.Σ. είναι ένα θέμα που θα μπορούσε να απαιτήσει
άπειρες συζητήσεις και αντεκλίσεις τόσο απειρες όσο και το Απειρον
του Κόσμου.
Πιστεύω να δεχτήτε καλοπροαίρετα την γνώμη μου.Θα ήμουν ευτυχής να διαβάσω τις αντεκλίσεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα.
Ομοίως θα ήταν σπουδαίο να δούμε τις θέσεις κάποιου με γνώσεις
Φιλοσοφίας και Θεολογίας.


Φιλικώτατα
Πετρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 13:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.
ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΩΣ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΜΕ ΕΔΩ ΣΥΜΠΑΝΤΑ / ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΙΣΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΝΑ ΠΕΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.
ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΛΕΞΕΙΣ.

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 04:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OMOLOGO OTI KOURASTIKA LIGAKI!ΠΕΤΡΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 02:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα κι αν είναι πάντα οι συγγραφείς μυθιστορημάτων επιστημονικής φαντασίας εκείνοι που θα διψούν πάντα για την ανακάλυψη νέων διαστάσεων και παράλληλων κόσμων, οι ίδιοι οι επιστήμονες θεωρούν ότι πιθανότατα ο κόσμος μέσα στον οποίο ζούμε προφέρει πολλά ακόμα πράγματα προς εξερεύνηση. Κάποιοι θεωρητικοί κοιτάζουν μάλιστα προς την κατεύθυνση της πιθανότητας ύπαρξης παράλληλων κόσμων, μόνο και μόνο όμως ως μιας κάποιας λύσης στα αδιέξοδα που τους θέτουν ορισμένα επιστημονικά προβλήματα. Θα βρούμε θεωρίες για παράλληλα σύμπαντα κυρίως σε δυο επιστημονικούς χώρους, σ' εκείνον της κβαντικής φυσικής και σ' εκείνον της κοσμολογίας.

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 21:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ έχω διαβάσει κάτι σχετικό με παραλληλα σύμπαντα το οποίο λέει ότι υπάρχει μία πιθανότητα να υπάρχουν άπειρα σύμπαντα κατά τα οποία να υάρχει μία διαφορετική ακολουθία , συνδυασμός γεγονότων . δηλαδή ότι αυτή τη στιγμή πχ σκέφτομαι να φάω μία τυρόπιτα ή ένα κρουασάν και διαλέγω την τυρόπιτα εντελώς στην τύχη . σε ένα άλλον σύμπαν ο άλλος μου εαυτός θα διαλέξει το κρουασάν . καταλαβαίνετε τι θέλω να πω?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 21:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ έχω διαβάσει κάτι σχετικό με παραλληλα σύμπαντα το οποίο λέει ότι υπάρχει μία πιθανότητα να υπάρχουν άπειρα σύμπαντα κατά τα οποία να υάρχει μία διαφορετική ακολουθία , συνδυασμός γεγονότων . δηλαδή ότι αυτή τη στιγμή πχ σκέφτομαι να φάω μία τυρόπιτα ή ένα κρουασάν και διαλέγω την τυρόπιτα εντελώς στην τύχη . σε ένα άλλον σύμπαν ο άλλος μου εαυτός θα διαλέξει το κρουασάν . καταλαβαίνετε τι θέλω να πω?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2003, 00:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Τ-Seeker.

Δεν ξέρω αν έφαγες την τυρόπιτα στο παράλληλο σύμπαν αλλά σε αυτό το σύμπαν ξανάγραψες το μήνυμά σου Ίσως είναι ένα πρόβλημα του Matrix, ένα "Ντεζαβού" αλλά μάλλον είναι ένα πεζό πρόβλημα επανάληψης της αποστολής μηνύματος.

Αστειεύομαι.

Επειδή νομίζω ότι το έχεις ξανακάνει πριν λίγες ημέρες και έσβησα το δεύτερό σου μήνυμα για να μην υπάρχει πρόβλημα, να σου πω μια χρήσιμη συμβουλή για να μην επαναλαμβάνεσαι σε αυτό το... σύμπαν.

Αφού γράψεις το μήνυμα και το στείλεις για να σιγουρευτείς ότι το έστειλες και ότι εμφανίζεται, κάνε ανανέωση στην σελίδα που βρίσκεσαι και ξαναδες την.

Αν αντιληφθείς ότι έγραψες ξανά το μήνυμά σου, σβήσε το με την εντολή "Διαγραφή Απάντησης" (το εικονίδιο με τον κάδο απορριμάτων) που υπάρχει στην μπάρα εργαλείων ακριβώς πάνω από το μήνυμά σου αυτό.

Ευχαριστώ για την καλή σου συμμετοχή στο forum μας και μετά από αυτό το ευχάριστο... τεχνικό διάλειμμα φεύγω για το δικό μου... σύμπαν για να μην κάνω τό τοπικό διάλειμμα, διάλυμα του topic.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
savel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 23:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pantws egw kserw ena atomo to opoio
einai ontws apo allo sumpan kai tha
mporouse na sas lusei polles apories.
einai o 1euro.
kukloforei eleutheros sto esoterica .
isws ton petuxete
kali tuxi

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Roan
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 22:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Roan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας...Μόλις σήμερα είδα αυτό το θέμα και ομολογώ ότι ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα. Το φαινόμενο να νιώθεις ότι κάποια συγκεκριμένη σκηνή της ζωής σου την έχεις ξαναζήσει μου συμβαίνει πολλά χρόνια τώρα. Τις τελευταίες ημέρες έχει γίνει πολύ έντονο. κάποιες φορές φτάνει σε σημείο να ξέρω την επόμενη κίνηση ενός ατόμου Η ενός αυτοκίνητου. Κάποιος να μου εξηγήσει please! Κοντεύω να τρελαθώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λεωνιδας
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 00:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λεωνιδας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλο το θεμα σου αλλα πιστευω πως η απαντηαη κρυβεται στο μυαλλο και στο πνευμα σου ενα θα σου πω πως η ζωη του ανθρωπου μου μοιαζει με τη ζωη ενος μηρμιγκιου συντομη αρα οσα συμπαντα και να υπαρχουν δυσκολα θα θα βρεις το ενα νοημα το αληθινο!

πιστευεις στον θεο??? (δημιουργο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aktino
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 09:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aktino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Φίλοι

Θα πρέπει ίσως να σας πω οτι πέρα απο την μεταφυσική χροιά των παρ. συμπάντων που πολλά μπορούμε να υποθέσουμε (επικοινωνία, αλληλεπίδραση, κ.λ.π.) η ύπαρξη τους στην μοντέρνα φυσική (κοσμολογία) δεν αποκλείεται, αντιθέτως μερικές φορές εμφανίζεται πηγαία.
Βέβαια ξεκαθαρίζεται οτι δεν υπάρχει σε εκείνες τις θεωρίες αλληλεπίδραση μεταξύ τους, μέχρι στιγμής τουλάχιστον...
Το θέμα είναι αν μπορεί η ψυχή και η "ύπαρξη" (αν δέχεται βέβαια κάποιος την ύπαρξη της) να προσεγγιστεί με τον φορμαλισμό της φυσικής (μαθηματικά, εξισώσεις, κ.τ.λ.) ή χρειάζεται κάτι περισότερο;
Δηλαδή τι συμαίνει "υπάρχω" σε πολλά σύμπαντα;
Μπορώ να κατανοήσω το "υπάρχω" σε αυτό τι σύμπαν;
Το αισθάνομαι, το αντιλαμβάνομαι αλλά μπορώ να το περιγράψω;
Πόσο μάλον να το χωρέσω σε μια θεωρία της φυσικής, ή των μαθηματικών.
Πόσο μάλλον να πω οτι τρώω μια τυρόπιτα σε 3 σύμπαντα ταυτόχρονα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

StaXTeS
Νέο Μέλος

Angola
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 00:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους StaXTeS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Σισιφε διαβασα το θεμα που ανοιξες.
Καταρχην τις καλησπερες μου,ειμαι καινουρια στο forum.

Εχω διαβασει αποσπασματα απο τη θεωρια της κουφιας γης,πολυ ενδιαφερουσα.Θα σου μεταφερω ενα αποσπασμα με βαση τους παραλληλους κοσμους το οποιο σιγουρα θα σε ενδιαφερει πολυ,Ειναι λιγο δυσνοητο αλλα αποδεικνυει με βαση το big bang οτι δυο τετοιοι κοσμοι δε προκειται ποτε να συναντηθουν..

"ΘΕΩΡΙΑ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΥΛΗΣ
Όπως είναι διαστημικός γνωστό ,όλα στο διάστημα σχετίζονται με το φως, το οποίο φως τρέχει με 300.000 χιλ/δευτερόλεπτο και όταν μια ύλη τρέχει με αυτήν τη ταχύτητα οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι η ύλη του διπλασιάζεται (γι αυτό υπάρχει το τετράγωνο στο τύπο E=mc2 ,όπου e= ενέργεια , c= το φως ,m= μάζα).Γιατί όμως συμβαίνει αυτό ; Αυτό συμβαίνει γιατί πολύ απλά όταν αυτή η μπάλα έσκασε και έτρεξε με ταχύτητα του Φώτος (γιατί φως ήταν) όλοι η δημιουργία χωρίστηκε στα δυο μόνο και μόνο για να μην μπορέσει ποτέ αυτή η μπάλα να μην ξαναενωθεί και γίνει ένα .Επειδή όμως η κίνηση των σωμάτων είναι ανάλογη μεταξύ τους όταν τρέχουν με την ταχύτητα φωτός τότε δημιουργήθηκαν δυο ακριβώς ανάλογα και πανομοιότυπα διαστήματα .Έτσι με αυτή την θεωρία (που ισχύει σταθερά σε όλο το σύμπαν) αυτό σημαίνει ότι ο κάθε ένας μας έχει έναν άλλο πανομοιότυπο εαυτό που ζει ,πράτει ,κινείται και πεθαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως κάνουμε εμείς εδώ. Και όχι μόνο αυτό αλλά και ένα ολόιδιο σύμπαν ,χώρο, χρόνο ,αισθήματα, κίνηση, αντίδραση ,συμπεριφορά και γενικά τα πάντα που κάνουμε εμείς εδώ. Γι αυτό το λόγο διπλασιάζεται η μάζα μας ,γιατί ταυτόχρονα με εμάς τρέχει και ο άλλος μας εαυτός με ταχύτητα φωτός .Γιατί όμως σταματά ο χρόνος για αυτούς που τρέχουν με το c ;Αυτό είναι μια πολύπλοκη θεωρία. Λοιπόν όταν δυο πρωταρχικά ενωμένες ύλες (BIG BANG) οι οποίες τώρα είναι χωρισμένες ,ενωθούν τότε συμβαίνει ένα διαγαλαξιακό συμβάν ,που συμβαίνει ταυτόχρονα και στα δυο διαστήματα ,ενώ δεν συμβαίνει καθόλου και στα δυο και έτσι δεν μπορούν να συνυπάρξουν ταυτόχρονα και στα δυο και να μην συνυπάρξουν καθόλου στο ίδιο χωρισμένο και για τους δυο χώρο, τότε ο ίδιος ο χώρος δεν τους αναγνωρίζει σαν ύλη (γιατί υπάρχουν και δεν υπάρχουν ταυτόχρονα) και γι’ αυτό εξαφανίζονται για μας ενώ αυτοί τρέχουν σε μια διάσταση που βλέπουν το χορό να αλλάζει γύρω τους ανάλογα με την μάζα τους (γιατί όσο ποιο μικρή η μάζα τόσο ποιο πολύ μεταφέρεσαι στο χρόνο) και ο λόγος για τον οποίο βλέπεις στις ταινίες ότι δεν γερνούν είναι ότι ο χρόνος έχει σταματήσει για αυτούς ,αφού δεν μπορεί να τους επηρεάσει το ίδιο το περιβάλλον τους πως γίνεται να γεράσεις; Αυτές οι δυο ύλες ονομάζονται ύλη και αντιύλη και είναι οι πρωταρχικές για κάθε αντικείμενο σε αυτόν το γνωστό μας κόσμο και η κάθε μια από αυτές έχει θετικό και αρνητικό φορτίο.
Βέβαια τι γίνεται όταν αυτές οι δυο ύλες ενωθούν από μόνες τους χωρίς να υπάρξει η ταχύτητα του φωτός στη μέση. Αυτές οι δυο ύλες είναι πολύ ισχυρές όταν ενώνονται και εντελώς ανίσχυρες όταν είναι χώρια. Όταν όμως παρέμβεις στη φύση και ενωθούν «παράνομα» ,χωρίς την παρουσία του φωτός για να τους πάει σε μια ξεχωριστή διάσταση και να ενωθούν κάτω από κατάλληλες συνθήκες(για παράδειγμα διάσπαση της ύλης σε μόρια και άλλα),και ενωθούν έτσι απλά υλικά τότε θα ενωθεί και ο γύρω κόσμος τους και αυτό σημαίνει ότι θα ενωθούν οι δυο διαχωρισμένοι κόσμοι και το αποτέλεσμα είναι η εξαφάνιση όλου του σύμπαντος ,χώρου, χρόνου και γενικώς τα πάντα και το μόνο που θα μείνει είναι μια άπειρη «θάλασσα» ενέργειας (γιατί απελευθερώνεται τέτοια ενέργεια που ανθρώπινη φαντασία δεν έχει σκεφτεί , για παράδειγμα ένα μόριο ύλης – αντιύλης απελευθερώνει ενέργεια τέτοια η οποία μπορεί να κινήσει όλα τα ηλεκτρικά είδη πάνω στον πλανήτη για μια εβδομάδα).Γι’ αυτό το λόγο δεν πρόκειται ποτέ να ενωθεί ποτέ ύλη-αντιύλη γιατί και να γίνει σίγουρα θα το μάθουμε όλοι μας και οποίος το κάνει μετά δεν υπάρχει συνέχεια. Είναι ένα από τα λεγόμενα ΤΕΛΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.."

φιλικα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy